DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE"

Transkript

1 DORITOS A LA TURCA Gıda / Altın EFFIE Mizah Doğru Kullanıldığında Sattırır da... Atıştırmalık ürünler pazarında geleneksel tatların yanında yer bulmak isteyen Doritos A la Turca nın, ürün geliştirme ve bütünleşik pazarlama iletişimini etkili kullanmasının öyküsü... Araştırma sonuçlarının Türk insanının atıştırmalık ürünlere olan yatkınlığını, özellikle geleneksel tatlara olan düşkünlüğünü ortaya koyması ve yerel tatların yanı sıra yeniliklere de açık olduğunu göstermesi nedeniyle, Doritos A la Turca bölgesel tatlarla üretilecek bir mısır cipsi yaratmaya karar verdi. Yerel ürününü yine Türk gelenekleriyle vurgulayan bir reklam kampanyasıyla Doritos A la Turca, lansman kampanyasını takip eden bir yılda %12,1 pazar payına ulaştı. Doritos A la Turca bu sonuçla yetinmedi ve hedefini büyüterek herkesin diline dolanan relansman kampanyasıyla kısa sürede de %21 lik pazar payına ulaştı.

2 Doritos A la Turca, Dünyada Eşi Yok Aldılar ellerine kumandayı, başladılar kanalları zaplamaya. Ama bu sefer ne film arıyorlardı, ne de spor programı... her zamankinin aksine reklamları yakalamaya çalıştılar. Karşılarına Oscarlı filmler çıktı, dünya ağır sıklet boks şampiyonası, dünyadan deprem, kasırga, seçim haberleri çıktı ama zaplamaya devam ettiler; ta ki Doritos A la Turca reklam filmini bulana kadar. Defalarca izlemişlerdi ama yine de aynı zevki aldılar. Reklam filmi bitti yine aldılar kumandayı ellerine başladılar zaplamaya. Ayy, inşallah bir daha yakalarız dediler. Keşke bütün kanalları aynı anda görebilsek diyenler oldu. Annee! Bizim eski video duruyo mu? Çıkarsak da çeksek şu filmleri bi kasete! Ben bi Ceren i arayayım, hiç görmemiş çok merak ediyordu! Koş koş kaçırma kısa versiyonu çıkmış... Türk damak tadına uygun bir şekilde doğal malzemelerle üretilmiş Doritos A la Turca Dünyada Eşi Yok sloganıyla hayatımıza girdi. Ürünün sadece Türkiye ye özel olması yalnızca Türkiye de görülebilecek, Türkler e has durumların hicvedilmesi stratejisini ortaya çıkarttı. Kampanya bu strateji üzerine şekillendirildi. Herkes ya kendi hayatından ya tanıdıklarınınkinden, televizyonda görüp gazetelerde her gün karşılaştıkları olaylardan bir parça buldu hicvedilenlerde... Bu yüzden insanlar favori programlarıymış gibi Doritos A la Turca filmlerini seyretmeye çalıştı. İnternet bağlantısı olanlar birbirlerine filmlerin mpeg lerini gönderdi. Kampanya hem kampanyayı şekillendirenler hem de ürünün hedef kitlesi için keyifli başladığı kadar keyifli bir biçimde de devam etti... Türk insanının sevdiği tatlar, sadece Türk insanının anlayıp, sıcaklık duyacağı bir dille sunulmaya çalışıldı. Daha önce deneyenlerin tekrar A la Turca yiyesi geldi, denemeyenlerinse deneyesi! Sohbetlerde, toplantılarda, evde, ofiste A la Turca reklam filmi konuşulurken, A la Turca ikram edildi. Filmi izleyenler izlemeyenlere anlattı, A la Turca yı tadanlar tatmayanlara tattırdı. Cem Yılmaz yeşil çuhalı masalarda sahte Doritos A la Turca üretmek için planlar yaptı, satış dehasını ortaya koyarak Şermin Hanım ın teknesine jet ski ile A la Turca paketleri taşıdı, insanlar filmlerde bir yandan kendi hayatlarından parçalar bulup güldüler, öte yandan A la Turca yediler. Doktor bu ne? yi Eğitim şart ı dillere dolayan, sadece güldürmekle kalmayıp ürünü de pazarda başarılı kılan bu kampanyanın hikâyesi neydi?

3 Trakya dan Susamlı ve Beyaz Peynir Çeşnili, İç Anadolu dan Haşhaşlı ve Kurutulmuş Domates Çeşnili Türkiye, 70 milyona yaklaşan nüfusuyla cips pazarı için büyük fırsatlar barındırmaktaydı. Ancak cips pazarı arzu edilen büyüklüğe henüz ulaşmış değildi. Cipsler diğer atıştırmalık çeşitleriyle karşılaştırıldığında oldukça küçük bir pazar payına sahipti. Pazarda bulunan cips çeşitleriyse çok çeşitli değildi. Yapılan araştırmalar Türk insanının atıştırmalık ürünlere olan yatkınlığını ortaya koymaktaydı. Özellikle geleneksel ve yerel tatlar son derece kabul görüyordu. Simit, börek, çörek ve benzeri unlu mamullerden oluşan geleneksel atıştırmalık çeşitlerinin pazarı oldukça genişti. Türk insanı bu geleneksel atıştırmalıkları hem ev yapımı hem de hazır olarak sıkça tüketmekteydi. çikolata %4 şekerleme %4 tuzlu bisküvi %13 sakız %6 tatlı bisküvi %42 pasta/kek %8 tuzlu atıştırmalık %7 çikolata kaplamalı %16 Kaynak: AC Nielsen 2003 Türk insanının geleneksel tatlara düşkün olmasının yanı sıra yeniliklere de açık olduğu düşünülüyordu. Bundan dolayı bir yandan Türk cips pazarının uzun yıllardır en önemli oyuncularından olan Doritos un marka mirasını sahiplenip, öte yandan yerel tatlarla üretilecek bir mısır cipsi yaratılmasına karar verildi. Ürünün yerel tatlardan, sadece Türkiye ye özel olarak üretilmesi fikrinden yola çıkarak markanın adı Doritos A la Turca olarak belirlendi. Neydi Doritos A la Turca yı özel kılan? İnsanımızın aşina olduğu geleneksel tatları, mısır cipsiyle birleştiren Doritos A la Turca, büyüme potansiyeli olan cips pazarımız için bambaşka ve cazip bir üründü. Doritos A la Turca nın Dünyada eşi yok tu, Türkiye nin geleneksel tatlarıyla harmanlanmış bir mısır cipsiydi. Daha önce hiçbir cips çeşidinde kullanılmamış olan susam ve beyaz peynirli, haşhaş ve kurutulmuş domatesli içeriğiyle kendini farklı ve özel kılmıştı.

4 A la Turca nın bu ayrıştırıcı ürün özellikleri marka için farkındalık yaratılması konusunda bir fırsattı. Cips pazarının yerel tatlar konusundaki bu eksikliği ve tüketicilerin yerel ürünlere yatkınlığı, A la Turca nın tüketiciyi kalbinden vuracak özellikleriyle bastırılmak istendi. A la Turca, rakiplerinden doğal içeriği ve yerel tatlarla harmanlanmasıyla ayrılırken, ürünün Türk damak tadına uygun bir şekilde üretilmesi özellikle vurgulanmalıydı. Modern bir ürünün, aynı zamanda Türk geleneksel tatlarını, doğallığını ve Türk gelenekselliğini barındırması marka yöneticilerine göre vurucu bir özellikti. Ürünün bu önemli özellikleri doğru bir iletişim stratejisiyle hedef kitlelere aktarılabilirse markanın pazarda başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktu. Hedef Kitlemiz Doritos A la Turca lansmanı öncesinde yapılan araştırmalar genç yetişkinlerin çocuklara ve gençlere göre daha az atıştırmalık ürün tükettiklerini gösteriyordu. Ulaşılmak istenen genç yetişkinlerin oluşturduğu kitle, misafire ikram etmek, akşamüstü çayını ya da soğuk içeceklerin yanında yemek, akşam yemeğine kadar açlığını bastırmak ya da bir takım ev işlerini tamamladıktan sonra kendini ödüllendirmek için özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde atıştırmalıkları tercih etmekteydi. Komşu ve arkadaş toplantılarıyla ofiste ya da akşam televizyon karşısında tüketilen atıştırmalık ürünler Türk toplumunun atıştırmalık ürün tüketimi tarzları hakkında bize ipuçları veriyordu. Genç Yetişkinlerde Atıştırmalık Tüketim Saatleri Sabah Öğle Akşam üstü Akşam Akşam yemeği Gece Kadın Erkek Kaynak: Millward Brown 5W s 2000 Doritos A la Turca geleneksel yeme alışkanlıklarına sahip olan Türk toplumu için geleneksel atıştırmalıklar ve modern atıştırmalıklar arasında bir köprü oluşturmalıydı. Üretime geçilmeden önce, ürün geliştirme ve çeşit belirleme sürecinde, çalışan erkek ve kadınlar, lise ve üniversite öğrencileri ve ev hanımlarının katıldığı grup tartışmaları yürütüldü.

5 Akşamüstü Atıştırma Alışkanlıkları Komşularla çay toplantıları (2-5 kişi) Arkadaş toplantıları (6-15 kişi) Televizyon seyrederken Ofiste açlık bastırmak Kaynak: Millward Brown 5W s 2000 Ürün özellikleri, içeriği ve doğallığı grup tartışmalarına katılanlara anlatıldığında en olumlu tepki yaş grubuna mensup ev hanımları ve evli çalışan hanımlardan geldi. Markanın mesajlarının iletileceği hedef kitlenin belirlenmesine bu araştırmalar temel oluşturdu yaşları arasında, açlığını geçiştirmek ve sosyalleşmek amacıyla akşamüstleri evde ya da ofiste geleneksel atıştırmalık çeşitlerini tüketen; orta sosyoekonomik sınıfa mensup ve modern; alaturkalığından gizli ya da açık bir şekilde keyif duyan herkes ürünün hedef kitlesi içinde yer almaktaydı. Ana hedef kitlesiyse 30 yaşında, C1 SES grubuna mensup ev hanımı ya da çalışan kadın olarak belirlendi. Geleneksel değerlere önem verdiği kadar modern yaşam tarzının getirdiği yeniliklere de açık olan bu grup akşamüstleri bolca atıştırmalık tüketmekteydi. Ayrıca ev için yapılan alışverişten de sorumlu olmaları nedeniyle marka açısından son derece önemli bir kitleydi. A la Turca Türk Pazarında Doritos A la Turca mısır cipsleri, Türk atıştırmalık kültürünün önemli tatları ve Doritos markasının uzmanlığının birleştirilmesiyle Türkiye pazarına özel olarak yaratıldı. Güçlü geleneksel atıştırmalık kültürü, Türkiye de kişi başı cips tüketiminin artmasının önündeki engeller arasında bulunmaktaydı. Simit, bisküvi gibi yerel atıştırmalıklar ağırlıkla akşamüstünde özellikle çay la birlikte tüketilmekteydi. Çay ve simit bir nevi Türklük sembolüydü. Açlığı bastırmak için alınan simidin Şöyle iyi demli bir bardak çay yanında ne güzel gider! dedirtmesi sıklıkla karşılaşılan bir şeydi. Bu anlamda A la Turca yerel tadı, doğal içeriği ve çıtırlığıyla geleneksel atıştırmalıkları çağrıştırarak benzer bir duygusal bağı kuracak fırsatı kendiliğinden sunuyordu. Gelenekselle moderni bir bünyede buluşturan bu yepyeni atıştırmalığı, Ah keşke şu çayın yanında çıtır çıtır bir Doritos A la Turca olsa da yesek! diyerek benimseyecek bir tüketici kitlesi oluşturulması amaçlanmaktaydı. İlk aşamada, Doritos A la Turca nın beş çaylarının yanında tüketilen böreklerin, çöreklerin ya da pastaların yerini alması değil, sofralarda bu geleneksel atıştırmalıkların yanında yer alması hedeflendi. Markayla tüketici arasında kuvvetli bir duygusal bağ kurulsun, börekli, pastalı, poğaçalı sofralarda Doritos A la Turca nın da yeri olsun istendi. Geleneksel atıştırmalıkların baskın olduğu, aynı zamanda modern atıştırmalıklar arasında yer alan mısır ve patates cipsleriyle aynı makroçerez pazarına giren Doritos A la Turca, bu iki grubun da olumlu özelliklerini bünyesinde barındırmaktaydı. İçeriği ve doğallığı nedeniyle geleneksel ürünleri anımsatıyor, bu olumlu özelliklere ek olarak cipslerin modern atıştırmalık tarzını sahipleniyordu. Dolayısıyla atıştırmalık kültürüne yeni bir soluk getirmesi A la Turca ya pazarda önemli bir avantaj sağlamaktaydı.

6 Marka, Mayıs 2003 te Trakya dan Susamlı ve Beyaz Peynir Çeşnili ve İç Anadolu dan Haşhaşlı ve Kurutulmuş Domates Çeşnili çeşitleriyle pazara girdi. Ürün, akşamüstleri çayla tüketilen geleneksel atıştırmalıkların tanıdık tatlarını mısır cipsiyle birleştiriyor, tüketicilere yeni ve yaratıcı bir seçenek sunuyordu. Alaturkalıktan Keyif Duymak Marka hedef kitlesine sesini nasıl duyuracaktı? Öncü ürün özelliklerini Doritos A la Turca ya özgü bir farklılıkla. Türk lük ve geleneksellikle bağdaşan sembollerle pekiştirmek gerekiyordu. Türk insanının alaturka hallerini aslında sevdiği, herkesin içinde alaturkalık olmasına rağmen bunu dışa vurmaktan çekindiği içgörüsünden yola çıkarak alaturka halleri kabullenip bunlarla tatlı tatlı dalga geçmek üzerine kurulu bir iletişim stratejisi belirlendi. Kıskananlar Çatlasın Doritos A la Turca nın Kıskananlar Çatlasın filmiyle hayata geçen lansman kampayasında, ürünün Türkiye ye özel, ilk ve tek olduğu aktarılmaya çalışıldı; markanın Türklük ile barışık kimliği tüketicilere yansıtıldı. Reklam filminde, araştırmalar sırasında Doritos A la Turca ya en olumlu tepkileri veren ve esas hedef kitle olarak belirlenen ev hanımları kullanıldı. Reklam filminde alaturka lığından keyif alan bayanlar bir kadınlar günü sırasında hareketli Türk ezgileri eşliğinde çayın yanında Doritos A la Turca yemekte ve dans etmekteydi. Ürünün sadece Türkiye ye özel olarak yerel tatlarla üretildiği, benzersiz ve keyifli bir atıştırmalık olduğu mesajı mizahi bir şekilde iletilmeye çalışıldı. Atıştırmalık ürünlerin sıklıkla çay yanında tüketiliyor olması gerçeğinden yola çıkılarak Doritos A la Turca nın da çay yanında tüketimini artırmak fikri yan mesaj olarak verildi. Doritos un güvenilir marka kişiliği ve aynı zamanda muzip ve hareketli karakteri, Türk çizgileriyle birleştirildi ve daha önce bir cips çeşidi için kullanılmayan bir stratejiyle tüketicilere sunuldu.

7 Markanın lansman kampanyası sırasında Ocak-Ağustos 2003 boyunca yürütülen halkla ilişkiler çalışmalarıyla çeşitli mecralarda dolar tutarında yansıma alındı. Bütünleşik pazarlama anlayışı çerçevesinde marka mesajının tutarlı bir şekilde her noktada tekrar edilip tüketicilerin zihnine kazınması amaçlandı. Satış noktalarında marka mesajını taşıyan yaratıcı POP malzemeleri ve kalıcı teşhir stantları kullanıldı. Markanın geleneksel atıştırmalıkların yanında da teşhir edilmesi yoluyla tüketicilerin karşısına alışılmadık yerlerde çıkıldı; ürünün geleneksel atıştırmalıkların yeni bir alternatifi olarak benimsenmesi hedeflendi.

8 Lansman kampanyasının ertesinde Doritos A la Turca nın 2003 yılı satışları planın %94 üzerinde gerçekleşti hedeflenen satış 2003 satışlar Nis.03 May.03 Haz.03 Tem.03 Eyl.03 Eki.03 Kas.03 Ara.03 Kaynak: Frito Lay AC Nielsen ın 2003 yılı perakende ölçüm araştırma sonuçlarına göre markanın mısır cipsleri kategorisindeki 2003 yılı pazar payı %12,1 oldu.

9 Türkiye Pazar Payları (%) Toplam Frito Lay Doritos Dippas A La Turca Panço Toplam Kraft Patos Pekos Diğerleri Türkiye Pazar Payları (%) ,9 80,1 4,6 12,1 0,8 16,1 10,7 4,6 3 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2003 Ağustos 2003 te TNS Piar Araştırma Şirketi tarafından, ABC1 SES grubuna mensup yaşlarında %59 u bayanlardan oluşan tüketicilerin baz alınıp yapıldığı araştırmaların da gösterdiği üzere, Doritos A la Turca nın Kıskananlar Çatlasın adlı lansman filmi reklamın inandırıcılığı ve hatırlanırlığı gibi konularda başarılı sonuçlar aldı.

10 İnandırıcılık çok inandırıcı %8 kararsız %14 hiç inandırıcı değil %8 pek inandırıcı değil %12 oldukça inandırıcı %58 Kaynak: TNS Piar Safir Projesi Niteliksel Araştırma Hatırlanma 50 0 Kendiliğinden Marka ismi söylendiğinde Marka/Çeşit ismi Görsel yardımıyla Hatırlamıyor Hatırlanma Kaynak: TNS Piar Safir Projesi Niteliksel Araştırma 2003

11 Eğitim Şart Lansman kampanyasının sonuçları son derece başarılıydı. AC Nielsen tarafından yapılan, 2003 yılına dair pazar payı ve satış araştırmasının sonuçları Doritos A la Turca nın iyi bir yere konumlandığını işaret ediyordu. Türkiye Toplam Pazar Payları Toplam Frito Lay Toplam Doritos Doritos Dippas A La Turca Aralık 2003 (%) 83,4 83,1 61,3 7 14, (%) 80,9 80,1 63,3 4,6 12,1 Oysa ki, ürünün çok daha geniş kitlelere ulaşması gerektiği, ciddi bir potansiyeli olduğu düşünülüyordu. Kişi başına düşen tüketim miktarını artırmanın yanı sıra daha fazla kişiye ulaşmak ve daha fazla kişiyi sadık A la Turca tüketicisi haline getirmek oldukça önemliydi. Doritos A la Turca nın pazar payını daha da artırmanın, lansman kampanyasında kullanılan stratejinin korunup, bu stratejinin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacak güçlü bir işbirliği desteklenmesi yoluyla gerçekleşebileceği düşünülüyordu. Büyük bir makroçerez tüketicisi olan ülkemizdeki atıştırmalık ürünler, ev yapımı ya da hazır börek, çörek, kurabiye, bisküvi ve cips tüketim alışkanlıklarına dair gerçekler Doritos A la Turca nın daha da geniş kitlelere ulaştırılabileceğine işaret ediyordu. 24 saatlik zaman dilimi içerisinde Türkiye de ölçülen 2,5 defalık atıştırma sıklığı oldukça yüksek bir orandı.

12 24 Saate Düşen Makroçerez Tüketimi (Atıştırma Sıklığı) 3,5 3,0 2,5 2,0 1,5 1,0 0,5 0,0 Kaynak: 5W s 2000 ABD İngiltere Şili Türkiye Brezilya Meksika Çin Hollanda Peru İspanya Belçika Kolombiya Batı Avrupa İş Bölgesi Polonya Avustralya 24 Saatlik Makroçerez Tüketimi Arjantin Portekiz Porto Riko Yunanistan Hindistan meyve fınfık/fıstık/çerez Kaynak: 5W s 2000 dondurma kurabiye börek simit sakız çikolata açma/poğaça tuzlu/atıştırmalık kek kraker şekerleme patlamış mısır Son 24 saatte tüketilen (%)

13 Cips genelde gençlere yönelik bir atıştırmalık ürün olarak algılanmaktaydı. Doritos A la Turca iletişimi cips tüketicilerinin yaşını büyütmeli, fakat gençleri de kaybetmemeliydi. A la Turca her yaşın ürünü olarak algılanmaktaydı. Cem Yılmaz ın rol aldığı reklam filmleri ve kımıl kımıl, janjanlı paketiyle A la Turca, hem mevcut cipssever gençleri kazanmalı hem de doğallığı ve Türkiye ye özel yerel tatları sayesinde tüm Türk tüketicilerinin özellikle de genç yetişkinlerin ve yetişkinlerin gönlünde yer edinmeliydi. A la Turca nın diğer cipslerden ayrılan bambaşka, benzersiz bir kişiliği vardı ve Türkiye ye has bu ürünün sadece sıklıkla cips tüketen çocuklar ve gençler tarafından değil, tüm genç yetişkinler ve yetişkinler tarafından da farklı ve eşsiz bir cips olarak algılanması istendi. Ürünün bilinirliği ve popülerliğini artırmak amacıyla 2003 yılı sonunda kampanyaya yeni bir solukla devam edilmesi hedeflendi. Lansman kampanyasını şekillendiren strateji, kullanılan mizahi dil ve sembollerin korunması gerekiyordu. Relansman kampanyasına gidilirken, belirlenen strateji aynıydı, yalnız bu sefer daha da geniş kitlelere ulaşılması hedefleniyordu. A la Turca nın gelenekselliğini, yerel tatlarını, doğallığını ve sadece Türkiye ye özel olması mesajını tüketicinin kafasında pekiştirmek isteniyordu; bunu yaparken de yine mizahi bir dil kullanmasına devam edildi. Aralık 2003 ün sonunda, tüketicilerle ürünün duygusal bağını daha da kuvvetlendirmek için marka değerlerini başarıyla taşıyacak bir ünlü ile kampanyaya devam edilmesi gündeme geldi. Marka stratejisi Alaturka davranışlarının farkında olup onları kabullenme ve alaturka olmaktan keyif alma; aynı zamanda bu durumlarla tatlı bir şekilde dalga geçme üzerine olduğunu göstermekteydi. Alaturka durumları hicvederek tüketicilerin kalbini kazanmak için ünlü stand-up sanatçısı Cem Yılmaz biçilmiş kaftandı. Doritos A la Turca nın Türklük halleriyle tatlı tatlı dalga geçen mizahi dilini en iyi, Türkiye de mizah denince akla gelen ilk isim olan Cem Yılmaz ın konuşacağına karar verildi. Tüm gösterileri dolup taşan ünlü standup çı bizi, hem ana hedef kitlemize hem de ulaşmak istediğimiz tüm diğer potansiyel Doritos A la Turca tüketicilerine giden yolda sağlam adımlarla taşıyabilecek nitelikteydi. Doritos A la Turca muzip bir marka kimliğine sahipti ve Doritos A la Turca marka stratejisi çerçevesinde Cem Yılmaz oyunculuğuyla markanın muzip yönünü hedef kitleye rahatlıkla aktarabilecek bir yetenekti. Markanın relansman kampanyası sırasında A la Turca nın ilk reklam filminde çizilmiş olan sadece Türkler e has, Türkiye den başka hiçbir yerde karşılaşılamayacak durumlarla tatlı tatı dalga geçen karakteri korundu. Cem Yılmaz ın başrolü oynadığı reklam filmlerinin Doritos A la Turca ya kattığı muziplik, markayı istenilen geniş kitlelere taşıyacak, ürünün bilinirliği ve popülerliğini artıracaktı. Geleneksel olduğu kadar yenilikçi olan Doritos A la Turca bir anlamda geleneklerine bağlı, fakat yeniliklere açık Türk insanının ta kendisiydi ve insanların reklamlarda kendi hayatından bir şeyler bulmaktan hoşlandıkları bir gerçekti. Tüm bu sebeplerden dolayı Cem Yılmaz ile markanın tüm iletişim faaliyetlerini kapsayacak bir anlaşma imzalanmasına karar verildi. Doritos A la Turca markası ve Cem Yılmaz arasında kurulan işbirliğiyle yaratılacak marka farkındalığının yanı sıra markanın fırlama, zeki, belli ölçüde cüretkâr, eğlenceli, kendine güvenen ve içimizden biri kimliği de içtenlikle yansıtılabilecekti.

14 Bu işbirliğine yazılı ve görsel basının büyük ilgi göstereceği tahmin ediliyordu. Dolayısıyla bütünleşik iletişim anlayışı çerçevesinde kampanya döneminde Halkla İlişkiler faaliyetleri de marka farkındalığı yaratmak amaçlı olarak etkili bir şekilde kullanıldı. Cem Yılmaz ile yapılan işbirliği bir basın toplantısı aracılığıyla kamuoyuna açıklandı ve dolar tutarında televizyon, dolar tutarında basın yansıması alındı. Ocak-Şubat 2004 döneminde alınan toplam yansımaysa dolar tutarında gerçekleşti. Türk pazarındaki hiçbir cips çeşidi Doritos A la Turca nın doğallığını ve yerel tatlarını içermiyordu. Kampanyada, sadece Türkiye ye özel, Anadolu nun tatları ından esinlenen Doritos A la Turca mısır cipsleriyle, sadece Türkler e özel alaturka durumlar arasında mizahi bir dille bağ kuruldu. Türk topraklarında yetiştirilen mısır, susam, beyaz peynir, domates ve haşhaş gibi Türkler e özgü tatları bünyesinde barındıran farklı bir mısır cipsiyle aynı kampanyada bir araya geldi. Bu geleneksel tatlar şimdi modern bir atıştırmalıkta, büyük ve güvenilir bir marka olan Doritos un A la Turka sında Türk tüketicisiyle buluşuyordu. Ürünün yerel, geleneksel, hareketli ve muzip Türk kişiliği Cem Yılmaz ın oyunculuğuyla ele alındı. Böylece A la Turca kullanılan ince mizahın da güçlü Türk insanına, Türk tarzıyla, Türkiye den yerel tatlar mesajıyla hitap etmekteydi. Hem Türk pazarında baskın olan geleneksel atıştırmalık ürünlerle hem de diğer cips çeşitleriyle girdiği rekabette elinde yaratıcı stratejinin sağlam bir avantajını tutmaktaydı. Dünyada Eşi Yok! Dünyada eşi yok mesajı tutarlı bir şekilde tüketicilere iletildi. Tüketici, sabah gazetesini okurken ürünün basın ilanlarını gördü, işine giderken sokakta açık hava ilanlarını, market alışverişini yaparken POP malzemelerini gördü. Televizyonunu açtı, sinemaya gitti, A la Turca nın reklam filmini seyretti. Lansman kampanyasıyla beraber iletilmeye başlanan Dünyada eşi yok mesajı relansmanda da kuvvetli bir şekilde iletilmeye devam edildi. Lansmanda kullanılan mizahi dil, Cem Yılmaz ile kuvvetleniyor ve ulaşılan kitleler genişliyordu. A la Turca iletişim stratejisi ürünü her yaştan insan için sempatik kılıyordu. Pazarın durumuna ve rakip kabul edilen geleneksel atıştırmalık ürünlere bakıldığında. çay işlenmesi gereken bir fırsattı. Geleneksel atıştırmalık ürünler günün hangi saatinde olursa olsun çayla tüketilmekteydi. Ürünün akşamüstlerinde çayla tüketilmesi de bir fırsat olduğu için, bu fikir, lansman filminde de olduğu gibi, yan mesaj olarak verilmeye çalışıldı. Çay tüm filmlerde bir sembol olarak gösterildi, Doritos A la Turca ve çay birlikteliği yan mesaj olarak verildi.

15 3 çay Şöyle iyi demli bir çay ve Doritos A la Turca ya ne dersiniz?

16 Ağustos 2004 sonuna kadar yayınlanan Plan, Baskın ve Jet Ski filmlerinin gösterim saatlerini haber veren basın ilanları, çay saatlerinde tüketimi artırmayı amaçlayan açık hava ve P.O.P. malzemeleri tasarlandı. Satış noktalarında dikkat çekici ve satın almaya yönlendirici P.O.P. malzemeleri ve stantlar kullanıldı. Basın Açıkhava POP

17 Ayrıca Cem Yılmaz ın katılımıyla üniversitelerde bir road show gerçekleştirildi.

18 Medya Stratejisi 2003 te cips kategorisinde tarife üzerinden Doritos A la Turca nın harcama payı %20 idi. Ocak-Ağustos 2004 harcamasıysa %43,8 olarak gerçekleşti. Bu %118,8 lik bir değişikliğe işaret ediyordu. Hem markanın reklam etkinliğini artırmakta en etkili mecra olması hem de Cem Yılmaz ın markanın yeni yüzü olduğunun hedef kitleye duyurulup marka bilinirliğinin artırılması için 2004 yılında ana mecra olarak televizyon seçildi. Medya aktivitelerinin toplam bütçesinin %90 kadarlık bölümü televizyon mecrasına ayrıldı. Ocak-Ağustos 2004 döneminde yayınlanmak üzere hazırlanan 3 ana reklam filmi toplam 4 burst halinde yüksek frekans, yüksek erişim hedefiyle yayınlandı. Televizyon kampanyaları gazete, açık hava ve sinema mecralarında taktiksel kullanımlarla desteklendi. Ana mecra televizyon olduğundan, gazete için ayrılmış sınırlı bütçenin etkin kullanılması gerekiyordu. Bu durum yaratıcılığın medya kullanımına da yansımasına yol açtı. Relansman kampanyasını başlatan ilk iki spotun ilk yayına girdiği dönemde reklamı seyrettirmeye yönlendiren kutu ilanlar gazetelerin ön kapaklarında ve televizyon köşelerinde yayınlandı. Gazete planı, bütçe sebebiyle ilan ebadının küçük olması ve bu ilanların gazetelerin reklam açısından en temiz sayfaları olan ön kapak ve televizyon sayfalarındaki kutu yerlerinin değerlendirilmesi rasyoneliyle hazırlandı. Ayrıca markanın filmlerinden alınmış görseller OnCard adı verilen ve İstanbul da kafelerde ücretsiz dağıtılan kartpostallara girildi. Bu taktiksel mecra çok başarılı oldu: 3 haftada tüketilmesi hedeflenen OnCard lar daha ilk hafta tükendi. Açık hava mecrasında televizyonla eş zamanlı raket kullanımı gerçekleştirildi. Hedef kitleyi sokakta da yakalayarak marka mesajını iletmek amaçlandı. Yaz döneminde yayınlanan Jet Ski televizyon spotunun uzun versiyonu, hedef kitleye ulaşmak için ayrı bir mecra olan sinemalarda da televizyonla aynı anda yayınlandı. Raket

19 Açık hava Kampanya Sonuçları Relansman kampanyası da son derece başarılı oldu ve basında yankı buldu.

20 Doritos A la Turca nın 2003 te mısır cipsleri kategorisindeki pazar payı %12,1 olmuştu. AC Nielsen verilerine göre relansman kampanyasıyla Ocak-Ağustos 2004 sonuna kadar ortalama pazar payı %18,8 oldu A La Turca Mısır Cipsi Pazar Payı Ocak-Ağustos 2004 Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Pazar Payı (%) 15, ,3 21,2 17,7 16,5 16,3 17,6 Kaynak: AC Nielsen Pazar Payları Raporu 2004

21 2003 yılı satışları planlananın %94 üzerinde gerçekleşmişti. Ağustos 2004 ün sonuna kadarsa gerçekleşen miktar hedeflenenin %112 üzerinde oldu. HTP, Salty Snacks Ağustos 2004 araştırmasına göre 2004 ün ilk yarısında Doritos A la Turca hanelerin %12 sine ulaştı ve bu hanelerin %35 i satın alımlarını tekrarladı. Hane başına satın alınan ortalama miktar 2003 ün son çeyreğinde 156 gramdan, 2004 ün ilk çeyreğinde 185 grama, 2004 ün ikinci çeyreğinde de 222 grama ulaştı. Baskın ın yayında olduğu Şubat-Nisan 2004 döneminde markanın yeni tüketici kazanma oranı arttı. Marka daha çok AB&C1 SES grupları tarafından tercih edildi. Millward Brown, Lay s Postacı Post Test, Ağustos 2004 çalışmasının ortaya koyduğu reklam farkındalığı verilerine göre Doritos A la Turca Cem Yılmaz reklamlarının hatırlanma değeri %40 ile en üst düzeyde gerçekleşirken, markanın en yakın takipçisi marka %12 oranında hatırlanmıştı. Hatırlanma (%) Doritos A la Turca Ülker Golf Panda Lay's Doritos Avea Arçelik CocaCola ColaTurca Hatırlanma (%) Kaynak: Millward Brown Lay s Postacı Post Test 2004 Millward Brown ın Nisan ayları ATP sonuçlarına göre Doritos A la Turca relansman kampanyası çok etkiliydi. Araştırmanın Farkındalık Endeksi sonuçlarına göre Doritos A la Turca Baskın filmi 11, Jet Ski filmi 8, ile ülke araştırma ortalamasının çok üstünde farkındalık yarattı.

22 Aynı araştırma sonuçlarında araştırma ortalaması 62 iken Baskın ve Jet Ski nin tanınma oranı 99 oldu. Araştırma ortalaması hangi markanın reklamı olduğunu hatırlama oranı için 53 iken Baskın da 90, Jet Ski de 93; beğeni değerlendirmesinde kesinlikle beğendim diyenler araştırma ortalaması olan 79 a karşı Baskın da 96, Jet Ski de 91 oldu. Ortalamanın çok üzerinde bir şekilde iki filmin de; yeni bir haber verdiği, tüketicilerin karakterlerle bağ kurabildiği, markaya başka gözle bakmasını sağladığı, markayı cazip kıldığı, satın alma isteği uyandırdığı, markanın diğer markalardan farklı olduğunu düşündürttüğü, ilginç olduğu, kendinden bahsettirdiği anlaşıldı. Baskın ın bıktırmadan kendini izlettirme değeri de çok yüksekti. Tüketicinin Favorisi "Baskın" Mayıs Reklamı hatırlama Markayı hatırlama Seyir zevki Markayı daha çekici kılma Diğer markalardan farklı A la Turca ortalaması Türkiye ortalaması Kaynak: Millward Brown 2004

23 Ayrıca kesinlikle katılıyorum denen izlenimler arasında Türkiye ye özel tat, Doritos A la Turca ile Türk olmaktan zevk almak, çayla iyi gitmesi ve akşamüstü atıştırmalığı olması yer alıyordu. Cem Yılmaz ın markaya uygun olduğuna kesinlikle katılanlar %78 oranındaydı. Baskın Jet Ski Ürün özellikleri Toplam 157 kişi Toplam 75 kişi Akşamüstü atıştırmalığı Çayla iyi gider Türkiye ye özel tat Doritos A la Turca ile Türk olmaktan zevk almak Kaynak: Millward Brown ATP Araştırması 2005 Millward Brown, ATP araştırması 2004 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, marka çok popüler ve iyi reklamlara sahip olma yönüyle araştırmanın en iyi sonuçlarına sahipti. Doritos A la Turca nın yaratıcı stratejisi sektörel ödüllere de layık bulundu. A la Turca Reklamcılar Derneği 16. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması nda En iyi televizyon kampanyası ve Baskın filmiyle de Bisküvi ve Çikolata kategorisinin En iyi televizyon filmi dallarında iki Kristal Elma aldı.

24 Doktor un Maceraları Devam Etti... Doritos A la Turca güçlü ürün özellikleri ve iletişim stratejisiyle sahip olduğu fırsatları çok iyi değerlendirerek makroçerez pazarındaki yerini sağlamlaştırdı. Ağustos 2004 tarihli Doritos A la Turca Jet Ski filminden sonra yayına giren Fidye ve Veda filmleriyle kampanya başarıyla devam etti. Fidye filmi iki Frito Lay markasının Lay s ve Doritos A la Turca nın ana kahramanlarını, Ayşe Teyze ve doktoru bir araya getirdi yılında yılbaşı öncesinde yayına giren Veda filminin jingle ı dillere dolandı, toplumun tüm kesimlerini bir araya getirdi.

25 AC Nielsen tarafından Aralık 2004 te yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Aralık 2004 te yayınlanan Veda filmiyle beraber Doritos A la Turca Türkiye pazarında %21,9 pazar payına yükseldi. 27 Aralık-31 Aralık 2004 tarihleri arasında yoğun bir internet kampanyası gerçekleştirildi. Web sitesi Ocak 2005 ten itibaren sürekli güncellenmeye devam etti. Temmuz 2004-Ocak 2005 dönemi arasında toplam medya yansıması dolar tutarında gerçekleşerek toplam 45,7 milyon kişiye ulaşım sağlandı.

26 Kampanya boyunca yayınlanan 5 ana reklam filmi Plan, Baskın, Jet Ski, Fidye ve Veda toplam 10 burst halinde yüksek frekans, yüksek erişim hedefiyle yayınlandı. AC Nielsen tarafından Ocak 2005 te yapılan araştırmasının sonuçlarına göre Aralık 2004 te yayınlanan Veda filmi sonunda Doritos A la Turca Türkiye pazarında %21 lik paya sahip oldu in ilk 8 ayında Doritos A la Turca hanelerin %16 sına girdi. Millward Brown ATP Araştırması Farkındalık Endeksi sonuçlarına göre Veda filmi 10 ile ülke ve araştırma ortalamasının çok üstünde farkındalık yarattı. Araştırma ortalaması 62 iken Veda nın tanınma oranı 93 oldu. Araştırma ortalaması hangi markanın reklamı olduğunu hatırlama oranı için 53 iken Veda da 60; beğeni değerlendirmesinde kesinlikle beğendim diyenler araştırma ortalaması olan 79 a karşı, Veda da 95 oldu. Doritos A la Turca satışları trendin 2 katına çıktı ve bu seviyeyi korudu. A la Turca mısır cipsi pazar payı 8 puan arttı. A la Turca kampanyası toplam Doritos mısır cipsi satış ve pazar payının artmasına yol açtı. 17. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması nda televizyon dalında, Doritos A la Turca kampanyasının Veda filmi Kristal Elma, Fidye filmiyle başarı belgesine layık görüldü. Yeni reklam filmleri de dilden dile dolaştı, ürünün bilinirliği ve popülerliği artmaya devam etti. Cem Yılmaz Ayşe Teyze yi kaçırdı, ev hanımlarını, doktorları, öğrencileri bir araya toplayıp beyaz atkısıyla şarkı söyledi. İnsanlar filmlerde bir yandan kendi hayatlarından parçalar bulup güldüler, öte yandan A la Turca yediler. Yine aldılar ellerine kumandayı, Doritos A la Turca reklamlarını yakalamaya çalıştılar. Yine defalarca seyrettiler. Aliii, buldum videoyu, hadi gel kaydedelim! dediler.

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

Dünyanın en renkli ekranı Türkiye de dizi sektörü

Dünyanın en renkli ekranı Türkiye de dizi sektörü Dünyanın en renkli ekranı Türkiye de dizi sektörü Ağustos 04 Yaklaşım, tanımlamalar ve açıklamalar Yaklaşım, tanımlamalar ve açıklamalar Raporda sunulun tüm veriler kamuya açık veri kaynaklarından ve sektör

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın?

Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret e bir yenilik katarak fark yaratmaya var mısın? Ülker Çikolatalı Gofret için yepyeni bir ürün tasarla, fikirlerinle fark yarat! Bu çalışmada sizlerden Ülker Çikolatalı Gofret için

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Yapılanması

Detaylı

BORSANIN REKOR HALKA ARZLARI VE BORSAYA GELMEYİ PLANLAYAN YENİ ŞİRKETLER... Sayfa 30 ve 32 de Para Listing İstanbul ile gelecek. göru lu yor.

BORSANIN REKOR HALKA ARZLARI VE BORSAYA GELMEYİ PLANLAYAN YENİ ŞİRKETLER... Sayfa 30 ve 32 de Para Listing İstanbul ile gelecek. göru lu yor. HABERTÜRK İÇİN BORSA İSTANBUL U YAZDILAR Ergun Özen Adnan Bali Halil Aydoğan 11 Haziran 2013 SALI Dünya Türkiye yi Hedef ilk 10 arasına girmek Sermaye piyasalarımızın hem hukuki, hem teknik, hem de piyasa

Detaylı

Zenginliğin mekânda yeni yansımaları: İstanbul da güvenlikli siteler

Zenginliğin mekânda yeni yansımaları: İstanbul da güvenlikli siteler 92 Zenginliğin mekânda yeni yansımaları: İstanbul da güvenlikli siteler Jean-François Pérouse* - A. Didem Danış** Yepyeni Bir İstanbul Düşü Müstakil, eskinin en güzel deneyimlerinden biri... Mahremiyeti,

Detaylı

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org Dijital teknolojiler Belirsizlik ve ortamında yatırımcı Yıldız Holding CFO ların ilişkilerinde CFO su görev Dr. yeni Cem perspektifler Karakaş tanımı Birleşme Borsa ve devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması TMO Her Hakkı Saklıdır. TMO nun izni olmaksızın çoğaltılamaz, ancak kaynak gösterilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Ekmek Tüketimiyle İlgili Tutum ve Davranışlar ile

Detaylı

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Değerli Okur, Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramının durumunu incelemeyi ve KSS konusunda Türkiye için bir dayanak noktası tanımlamayı

Detaylı

Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar. diğer hizmetlerin verilmesi konusunun

Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar. diğer hizmetlerin verilmesi konusunun Rusya dan gelen turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Türkiye ye gelen turistlerin memnuniyetsizlik oranının sayısal olarak çok büyük bir boyutta olmadığını

Detaylı

2015 Türk bankacılık. sektörü için zorlu bir yıl olacak

2015 Türk bankacılık. sektörü için zorlu bir yıl olacak Leasing sektörü 5 senede 2 kat büyüyecek 2015 Türk bankacılık sektörü için zorlu bir yıl olacak ISSN: 1309-0054 Sağlık ve yaşam bilimlerinde dönüşüm şart Sayfa 4 Sayfa 5 Sayfa 8 The Nisan - Mayıs 2015

Detaylı

2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip. Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor. Tarihi başkent Bursa da geçmişe yolculuk zamanı

2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip. Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor. Tarihi başkent Bursa da geçmişe yolculuk zamanı MESS TÜRKİYE METAL SANAYİCİLERİ SENDİKASI YAYINIDIR YIL: 51 SAYI: 885 MAYIS-HAZİRAN 2014 2014 te büyüme için ihracat artışı kritik öneme sahip Rusya, Türk yatırımcıları heyecanlandırıyor Tarihi başkent

Detaylı

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32

Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu yayınıdır. Para ile satılamaz. Ocak 2013 Sayı 32 SÖYLEŞİ Sibel Arna ile oğlu Rüzgar üzerine sohbet SAĞLIKLI BESLENME Vitamin deposu kış meyveleri LEZZETLİ TARİFLER Kışa

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ CORPORATE IDENTITY STUDIES: SAMPLE OF BEKO

KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ CORPORATE IDENTITY STUDIES: SAMPLE OF BEKO KURUMSAL KİMLİK ÇALIŞMALARI: BEKO ÖRNEĞİ Ali Asker ATAM İstanbul Kültür University, Turkey aliaskeratam@gmail.com ÖZET Günümüzde bulunan bütün marka/kurumların tek amacı nihai tüketicide olumlu bir algı

Detaylı

01.01.2014 30.06.2014 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

01.01.2014 30.06.2014 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 01.01.2014 30.06.2014 ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU Seri II 14.1 Sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliğine göre hazırlanmıştır. Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. DRT Bağımsız Denetim

Detaylı

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 79 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İstanbul Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr musiad@musiad.org.tr MÜSİAD Araştırma

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 3. İLERLEME BİLDİRİMİ-2012 UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT COMMUNICATION ON PROGRESS 3-2012 1 İçindekiler 1. Rapor Hakkında 2. Giriş 3. Başkan ın Mesajı 4.

Detaylı