ITMS DAYS Information Technologies Management Systems Days

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ITMS DAYS www.itmsdays.com. Information Technologies Management Systems Days"

Transkript

1 ITMS DAYS Information Technologies Management Systems Days

2 ISO BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ KORAY ATSAN EDUCORE EĞİTİM ve DANIŞMANLIK

3 Gündem 1.Oturum Bilgi Güvenliği Temel Bilgilendirme Bilgi Güvenliği Temel Kavramları Bilgi Güvenliği İhlal Olayları ISO ve ISO Standart Ailesi Standartlar ve Tanımları Standardına Genel Bakış BGYS Temel Bilgilendirme BGYS hazırlık adımları ISO Ana kontroller Kapsam nasıl tanımlanır? Kritik başarı faktörleri Risk Yönetimi Risk Değerlendirme Risk İşleme

4 Gündem 2.Oturum BGYS Kontrolleri Ana Kontroller ve Alt Kontroller İç Denetimler Denetime Hazırlık Denetim Aşaması BGYS Sertifikasyonu Belgelendirme ve Denetim Süreci BGYS ve Otomasyon Yönetim Sistemlerinde Otomasyon İhtiyacı Educore ISO Çözüm Modelleri Core-TkC Core-TrC Core-AC

5 Bilgi Güvenliği Temel Tanım ve Kavramlar Bilgi güvenliği, iş sürekliliğini sağlamak, iş güvenlik risklerini en aza indirgemek ve yatırımın maksimum geri dönüşünü sağlamak için bilginin korunması faaliyetidir. Bilgi, diğer iş varlıkları gibi korunması gereken ve kurum devamlılığı için gerekli olan bir varlıktır. Gelişen ve değişen iş ortamı bilginin çeşitli zayıflıklardan ve tehditlerden etkilenmesi olasılığını arttırmıştır. Sürekli değişen ve gelişen bilgi ile ilgili risklerle mücadele etmek ve işi sürdürmek için gerekli kontroller bilgi güvenliğinin ğ konusudur.

6 Bilgi Güvenliği ğ Temel Tanım ve Kavramlar Varlık Kuruluş ş için değeri ğ olan kuruluşun ş sahip olduğu ğ herhangi bir şey. Erişilebilirlik Yetkili bir varlık tarafından talep edildiğinde erişilebilir ve kullanılabilir olma özelliği. Gizlilik Bilginin yetkisiz kişiler, varlıklar ya da proseslere kullanılabilir yapılmama ya da açıklanmama özelliği. Bütünlük Varlıkların doğruluğunu ve tamlığını koruma özelliği.

7 Bilgi Türleri Yazılı, baskılı tüm belgeler (liste, form,çizim,sözleşme,vb.) Sözlü taşınan veriler (telefon ve sohbetler) Elektronik ortamdaki (PC,CD,Disket,USB,, Bellek) Hafızamızdaki veriler (şirket bilgileri,şifreler vb.)

8 Bilgi Güvenliği İhtiyacı ve Gereksinimler Neden Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Kurulur? Bilgi şirketimizin en önemli varlıklarından biridir Bilginin gizliliği ve bütünlüğü işin aksamamasını ve verilerin kaybolmamasını sağlar. Bilginin güvenliği kurumun çalışmalarında verim artışı sağlar Bilgi güvenliğinin sağlanması aynı zamanda yasal bir gerekliliktir. Bilii Bilginin yetkisiz i kişilere il ulaşmasını ve beklenmeyen zararları engeller. Temelde BGYS, Bilgi Güvenliği İhlali ve buradan doğacak kayıpların riskini minimize etmek için kurulur.

9 BİLGİ GÜVENLİĞİ İHLAL OLAYLARI Bilgi Güvenliği İhlal Olayı Tanımı Bilgi Güvenliği İhlal Olaylarından Örnekler (Doğal Afet, İhmal Ve Kötü Niyetli İhlaller)

10 Bilgi Güvenliği İhlal Olayı İş operasyonlarını tehlikeye atma ve bilgi güvenliğini tehdit etme olasılığı yüksek olan tek ya da bir dizi istenmeyen ya da beklenmeyen bilgi güvenliği olayı olarak tanımlanabilir. Bilgi Güvenliği İhlal Olaylarının lar n sonuçları, maruz kalan kurumları, az seviyede seiede etkilenmeden, şirketlerin kapanmasına kadar gidebilecek yüksek etki seviyelerinde etkileyebilir.

11 Bilgi Güvenliği İhlal Olayları Bilgi sistemlerine ve bilgilere yetkisiz erişim Politikaya aykırı davranışlar Bilgi teknolojileri ve bilgilerin kullanımında dikkatsizlik ve uygunsuzluk Kıymetli evrakların kaybolması, dolapların kilitli olmaması PC veya laptoplardan veri kaybı veya cihazın kendisinin kaybolması Bilgilerin politikaya aykırı şekilde CD veya USB ile kopyalanması Telefonda şirket bilgilerinin, şifrelerin paylaşılması Masada önemli evrak bırakarak ve bilgisayarları kilitlemeden (oturumu kapatmadan) masayı terk etmek Kimliği olmayan (yaka kartı vb.), veya tanınmayan kişiyi gözlememek ve yetkisiz girişine müdahale etmemek Bilgi işlem cihazları ile ilgili arıza vb. hatalar Bilgi teknolojileri ile ilgili servislerin kesilmesi Uygun olmayan internet ve eposta kullanımı

12 Bilgi Güvenliği İhlal Olayları 5 Eylül 2007 tarihli bir haber : Bir Hastane nin Eski Ağ Mühendisi eski İşverenin bilgisayarlarını hack ediyor ve hasta bilgilerine i hasar veriyor. Öncesinde sisteme girerek veri yedekleme prosesini durduruyor. Bundan birkaç gün sonra ise, tekrar sisteme it girerek, sistematik it tik bir şekilde verileri ve bazı yazılımları siliyor. Kaybolan veriler arasında, hasta ödeme bilgileri, hasta randevuları, hasta geçmişleri i ve hastalık lk bilgileri i ve tedavi planları var. Saldırının Sebebi : Düşük performansdan dolayı işten atılma. Sonuç : Saldırgan 10 yıl hapis cezası ve $ para cezası ile yargılanıyor. Hastahane için ise ağır maddi kayıp, yanlış tedavi riski, prestij ve müşteri kaybı.

13 Bilgi Güvenliği İhlal Olayları 5 Eylül 2007 tarihli bir haber : Bir Hastane çalışanının arabasında bulunan bilgisayar i diskleri i çalınıyor. Disklerde hastanın şifrelenmemiş bilgisi var. Hastane hakkında Savcı kamu davası açıyor ve davada $ lık bir anlaşma sağlanıyor. Daha sonra ise işten atılan çalışan, yasal mercilere durumu bildirdiği için işten atıldığı gerekçesiyle 1 milyon $ tazminat davası açıyor.

14 Bilgi Güvenliğine Olayları 29 Ağustos 2008 tarihli bir haber : Katrina Kasırgasından dersler çıkaran organizasyonlar yeni olaylara karşı nasıl hazırlık yaptıklarını anlatıyor : Katrinada New Orleans da faaliyetini sürdüren Organizasyonlar bir hafta süreyle iş yapamaz halde kalmış. Organizayon Elektrik şebekesi ve Web Sitesi 2 hafta süreyle çalışmamış. Şimdi ise Organizasyonun tüm 50 adet PC si ve Sunucuları bir ana bilgisayarda yedekleniyor ve oradan 1 TB lik bir Harici Disk e aktarılıyor. Felaket durumunda binadan son çıkan çalışan Harici Diski alarak çıkıyor. Aynı zamanda Organizasyonda bir Acil Durum Kutusu da var. Bu kutuda ise bir felaket durumunda yüklenmek üzere sistemin DVD yedekleri bulunuyor.

15 VARLIKLARIMIZI KORUMAYILIYIZ! Yönetimsel ve Teknik anlamda Süreçlerimize Sahip Olmalıyız

16 ISO STANDART AİLESİ Standartları ve Tanımları Standardı Gelişimi Standardına Genel Bakış

17 ISO Standart Ailesi ISO (2005 de yayınlandı) BGYS Spesifikasyonu ISO (2007 de yayınlandı) BGYS Uygulama Pratikleri ve Kontrolleri ISO (Hazırlanıyor) BGYS Risk Yönetimi Uygulama Rehberi ISO (Hazırlanıyor) BGYS Etkinlik Ölçüm Rehberi ISO (2008 de yayınlandı) BGYS Risk Yönetimi Rehberi ISO (2007 de yayınlandı) Belgelendirme l Kurumları İçin i Rhb Rehber

18 Standardın Tarihsel Gelişimi BS > ISO 27001:2005 ISO 17799:2000 -> ISO 17799:2005 BS olarak güncellendi 2001 BS Gözden geçirildi 2000 ISO/IEC 17799: Updated version of BS 7799 Parts 1 and 2 BS 7799 Part BS 7799 Part 1

19 ISO Standardının Yapısı 1. Giriş ş 2. Kapsam 3. Atıf Yapılan Standartlar ve/veya Dokümanlar 4. Terimler ve Tarifleri 5. BGYS 6. Yönetim Sorumluluğu 7. BGYS İç Denetimler 8. BGYS yi Yönetimin Gözden Geçirmesi 9. BGYS İyileştirme 10. EK- A Kontrol Amaçları ve Kontroller 11. OECD Prensipleri ve bu standart 12. ISO 9001, ISO ve bu standard arasındaki benzerlikler

20 ISO BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ISO Standardı Temel Tanım ve Kavramlar BGYS nin Amaç ve Faydaları Nelerdir? BGYS Temel Bileşenleri ve Unsurları

21 Bilgi güvenliği ğ yönetim sistemi BGYS Bilgi güvenliğini kurmak, gerçekleştirmek, işletmek, izlemek, gözden geçirmek, sürdürmek ve geliştirmek için, iş riski yaklaşımına dayalı tüm yönetim sisteminin bir parçası. Bir Yönetim Sürecidir. Teknik bir Süreç değildir. Ref : BGYS Rehber Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

22 ISO in Gereklilikleri Kuruluş, dokümante edilmiş ş bir BGYS yi, y, kuruluşun ş tüm ticari faaliyetleri ve karşılaştığı riskleri bağlamında ; kurmalı, gerçekleştirmeli, işletmeli, izlemeli, li gözden geçirmeli, sürdürmeli ve geliştirmelidir. Bu standardın bir gereği olarak, kullanılan proses, Şekil de gösterilen PUKÖ modeline dayanır.

23 PUKÖ Modeli

24 BGYS nin Amaç ve Faydaları 1 Kuruluş içerisindeki i i bilgi i güvenliğini i yönetmek. Kuruluşun dış taraflarca erişilen, işlenen, iletişim kurulan veya yönetilen bilgi ve bilgi işleme olanaklarının güvenliğini sağlamak. Kurumsal varlıkların uygun korumasını sağlamak ve sürdürmek. Bilgi varlıklarının uygun seviyede koruma almalarını sağlamak. Bilgi güvenliği ihlal olaylarının yönetimine tutarlı ve etkili bir yaklaşımın uygulanmasını sağlamak.

25 BGYS nin Amaç ve Faydaları 2 İş faaliyetlerindeki i kesilmeleri l i önlemek ve önemli iş proseslerini i büyük ük bilgi i sistemleri başarısızlıklarından ya da felaketlerden korumak ve bunların zamanında devam etmesini sağlamak. Her türlü hukuka, yasal, düzenleyici ya da sözleşmeye tabi yükümlülüklere ve her türlü güvenlik gereksinimlerine ilişkin ihlalleri önlemek. Sistemlerin kurumsal güvenlik politikaları ve standardlarıyla uyumunu sağlamak. Bilgi sistemleri denetim prosesinin etkinliğini artırmak ve müdahaleleri azaltmak.

26 BGYS nin Amaç ve Faydaları 3 BGYS, yukarıdan aşağıya ve tutarlı bir yaklaşımla, Bilgi Güvenliği ile ilgili Uyum, Risk ve IT Yönetim konularını ele alır. Faydalar Direkt ve Dolaylı l olarak tanımlanabilir : BGYS i BGYS nin Direkt Faydaları dl : Müşteri bilgilerini koruma konusunda ciddi olduğunuzu göstererek, müşterilerin güvenini kazandırır. Bilgi Sistemlerinin daha yüksek güvenlik ve güvenilirliğini sağlar. Kurumsal Risklerin daha iyi yönetilmesini sağlar. Kurumsal Belirsizliklerin daha iyi yönetilmesini sağlar.

27 BGYS nin Amaç ve Faydaları 4 BGYS nin Dolaylı Faydaları : Daha az maliyetli ve tutarlı bilgi güvenliği uygulamalarını teşvik eder. Firma nın Rekabet gücünün arttırılmasına yardımcı olur. Kurumsal itibar kazandırır. Yönetimin i süreçler üzerinde daha iyii kontrolünü ü sağlar. Daha iyi bir çalışma ortamı kazandırır. Pazarlama faktörü olarak kullanılabilir.

28 BGYS HAZIRLIK ADIMLARIDI 1. Adım : HAZIRLIK 2. Adım : UYGULAMA 3. Adım : ÖN TETKİK (Opsiyonel) 4. Adım : TETKİK İ

29 BGYS Hazırlık Süreci 1 BGYS Takımı kurmak Politikaların yazılması Risk yönetimi Uygulama BGYS bilinçlendirme SOA Hazırlama

30 BGYS Hazırlık Süreci 2 Uygulamada kayıt Düzeltici ltii ve Öl Önleyici ii tutma Faaliyetler İç Tetkikler Tetkike Hazırlık Sürekli İyileştirme Sistem gözden Geçirme / Forumlar ve YGG

31 BGYS Hazırlık Süreci 3 Tetkik talebi Kapsam ve kurum incelemesi Desktop Review Tetkik sonucu Tetkik raporu Tetkik (sahada) SERTİFİKA

32 BGYS Kapsamı Belirleme Kapsam, kuruluşun belli bir kısmı olabileceği gibi (IT departmanı vb.), bağımsızğ bir biçimdei de tanımlanabilir; ya da kapsam tüm kuruluşu ifade edebilir. Uygun olan BGYS kapsamını belirlemek tamamen kuruluşa kalmıştır ancak, her halükârda BGYS kapsamı ve o kapsamın sınırlarının eksiksiz bir biçimde ve iyi tanımlanması gerekir. BGYS nin, kuruluşun diğer bölümleriyle (BGYS kapsamında olmayan), diğer kuruluşlarla, üçüncü şahısh olan tedarikçilerle il l ya da BGYS dışındakid başka varlıklarla l arasındaki ara yüzlerin ve bağımlılıkların da kapsamda dikkate alınması gerekir.

33 Kapsam Tanımlanırken BGYS Kapsamı tanımlanırken aşağıdakilerin belirtilmesi gereklidir: Kurum/Şirket/Organizasyon:Kurum/Şirket/Organizasyon un un adı net şekilde belirtilmelidir. Hedef: ISO/IEC 27001:2005 sertifikasyonunu elde etmek için standarda uyumluluk sağlanması amacında olunduğu gibi bir amaç net bir şekilde belirtilmelidir. Kapsam: Hangi yönetimsel birimlerin ve aktivitelerin bilgi güvenliği yönetim yapısı içerisinde yer alacağı belirtilmelidir. Sınırlar/Limitler: BGYS kapsamının belirtmesi gereken limitler: Organizasyonun özellikleri (büyüklük, çalışma alanları vb.) Organizasyonun mekânı; Varlıklar Teknoloji Arayüzler: Organizasyonun diğer sistem, organizasyon veya tedarikçiler ile olan arayüzleri hesaba katılmalıdır. Bağımlılıklar: Kurulacak BGYS belirli yasal ve ticari zorunluluklara tabi olabilir. Hariç Tutma / Savunma: BGYS tarafından tanımlanan ama herhangi h bir güvenlik politikası veya güvenlik ölçütü tarafından kapsanmayan her bölümün veya elementin neden içerilmediği açıklamasıyla beraber belirtilmelidir.

34 Kapsam Dışı BGYS dışında bırakılanların ayrıntıları belgelenmeli ve gerekçeleri iyi ortaya konulmalıdır. BGYS kapsamından iş bölümleri hariç tutulurken, kuruluşun hariç tutulan bölümleriyle herhangi bir bilgi değişimininğ ş yukarıda bahsedilen ara yüzler ve bağımlıklar kullanılarak tanımlanması ve adreslenmesi gerektiği hususuna özen gösterilmelidir.

35 BGYS Takımı Oluşturma BGYS SPONSORU BGYS YÖNETİCİSİ PROJE LİDERİ PROJE LİDERİ TAKIM ÜYESİ TAKIM ÜYESİ TAKIM ÜYESİ TAKIM ÜYESİ TAKIM ÜYESİ TAKIM ÜYESİ

36 BGYS Sponsoru Görev,Yetki ve Sorumluluklar Kaynakları sağlamak Takımın sunduğu kontrol seçimlerine onay vermek Yatırım ve değişimler için onay vermek Düzenli BGYS-YGG toplantılarına başkanlık etmek Kurum çalışanlarının katılımı için teşvik edici faaliyetler BGYS proje yöneticisini,liderlerini ve takım üyeleri atamak ve yetkilendirmek BGYS risk kabul kriterlerini belirlemek, kabul edilecek riskleri onaylamak

37 BGYS Proje Yöneticisi i i Görev,Yetki ve Sorumluluklar l BGYS hazırlık, işletme, süreklilik ve iyileştirme faaliyetlerinin yönetimi BGYS politikası ve prosedürlerinin incelenmesi ve onaylanması Kayıt sisteminin kurulması ve BGYS nin gerektirdiği kayıtların incelenmesi ve onaylanması Değişim ğ ve konfigürasyon yönetimi faaliyetlerini onaylamak Risk yönetimi faaliyetlerinin sürekli ve düzgün yapılmasını sağlamak Kontrollerin etkinliğini ölçmek YGG toplantılarına katılmak Gerektiğinde seçilen kontrollerle ilgili olarak ve kabul edilecek risklerle ilgili yönetimin onayını almak.

38 BGYS Takım Üyesi Görev,Yetki ve Sorumluluklar l BGYS proje yöneticisi ve proje liderinin vereceği işleri yerine getirmek. BGYS iç tetkiklerine katılmak ve görev almak. BGYS kontrol uygulamalarını hayata geçirmek ve izlemek Acil durum ekibinde yer almak Planlama ve raporlama için BGYS proje liderlerine ve yöneticisine yardımcı olmak

39 Güvenlik Forumu Oluşturma Güvenlik Forumu BGYS nin yönetiminden ve işletiminden sorumlu öncelikli bir komitedir. Düzenli olarak toplanarak BGYS ile ilgili gözden geçirme, tedbirler alma, Güvenlik stratejilerini belirleme gibi işlevleri yerine getirir. Güvenlik Forumunda, ilgili tüm kuruluş birimlerinin karar alıcı üyeleri yer alır ve forumda alınan kararları organizasyon bünyesinde uygulanması işlevini yerine getirirler.

40 Bilgi Güvenliği Politikası Bilgi güvenliği politikası tanımlama Amaç: Bilgi güvenliği için, iş gereksinimleri ve ilgili yasa ve düzenlemelere göre yönetim yönlendirmesi ve desteği sağlamak. Bilgi güvenliği politika dokümanı Bir bilgi güvenliği politika dokümanı, yönetim tarafından onaylanmalı, yayınlanmalı ve tüm çalışanlar ve ilgili dış taraflara bildirilmelidir. Bilgi güvenliği politikasını gözden geçirme Bilgi güvenliği politikası, belirli aralıklarda veya önemli değişiklikler ortaya çıktığında sürekli uygunluğunu, ğ doğruluğunu ğ ğ ve etkinliğini ğ sağlamak ğ için gözden geçirilmelidir.

41 BGYS Politikası Oluşturma İşin, kuruluşun, yerleşim yerinin, varlıklarının ve teknolojisinin özelliklerine göre aşağıdaki özelliklere sahip bir BGYS politikası tanımlama: kapsamlı bir yön kavramı ve prensipleri kuran, İş, yasal gereksinimler ve sözleşmeye ilişkin güvenlik yükümlülüklerini dikkate alan, BGYS kurulumu ve sürdürülmesinin yer alacağı stratejik kurumsal ve risk yönetimi bağlamını düzenleyen, Riskin değerlendirileceği kriterleri kuran ve Yönetim tarafından onaylanmış olan.

42 BGYS Dokümantasyonu BGYS politikası ve kontrol amaçlarının dokümante edilmiş ifadeleri, BGYS kapsamı BGYS yi destekleyici prosedürler ve kontroller, Risk değerlendirme metodolojisinin bir tanımı, Risk değerlendirme raporu, Risk işleme planı, Kuruluş ş tarafından, bilgi güvenliği ğ proseslerinin etkin planlanmasını, işletilmesini ş ve kontrolünü sağlamak için ihtiyaç duyulan dokümante edilmiş prosedürler ve kontrollerin etkinliğinin nasıl ölçüleceğini tanımlama Bu standart tarafından gerek duyulan kayıtlar Uygulanabilirlik Bildirgesi

43 Doküman Oluşturma Kuruma özel bir şablon kullanma ihtiyacı Oluşturulan ş şablonda doküman geçmişi ş bilgisinin yer alması (yazan, revize eden, onaylayan, işlem tarihleri vb.) Dokümanların her birinin bir sahibinin olması ihtiyacı Doküman oluşturma ve yayınlama için i onay mekanizmasına sahip olunması

44 Doküman Yönetim Ortamı Yaşayan bir BGYS sistemi sağlayabilmek ğ için dokümanların yönetilebilmesi faydalı olacaktır. Yönetim Ortamı, karmaşık k bir Doküman Yönetim Sistemi i veya basit bir Versiyon takip uygulaması olabilir. Yönetim ortamından dokümanların oluşturulabilmesi, l i düzenlenebilmesi, sürüm takibinin yapılabilmesi beklenir.

45 Kritik Başarı Faktörleri Yönetimin etkin desteği İş hedeflerine uygun bilgi güvenliği yönetim sistemi politikası Kurum kültürüne uygun bir BGY yaklaşımı benimseme BG gerekliliklerini ve risk yönetimini iyi anlama BG kültürünün kurum içinde yayılmasını sağlama BG rehberlerini,talimatları, prosedürleri kuruma dağıtma BGYS için gerekli bütçenin yönetim tarafından tahsisi Gerekli eğitimlerin sağlanması Güvenlik olay yönetimi sürecinin etkinliği Uygun bir izleme,ölçme ve değerlendirme yönteminin kullanılması

46 BİLGİ GÜVENLİĞİ RİSK YÖNETİMİ ISO Standardı d Temelinde Risk Yönetimine i Giriş i Varlık Listesi Risk Değerlendirme Risk Tanımlama Risk Analizi metodları nelerdir Risk İşleme,Risk İzleme ve Kontrol

47 Bilgi Güvenliğine Giriş Risk Yönetimi Temel Adımları RİSK DEĞERLENDİRME RİSK İŞLEME RİSK İZLEME ve KONTROL

48 Risk Yönetimi RİSK DEĞERLENDİRME RİSK BELİRLEME RİSK ANALİZİ KONTROLLER R.D.PLANI RİSK İŞLEME Riskten Riski Risk Risk Kaçınma Üstlenme Kontrol / Azaltma Transferi RİSK İ İZLEME ve KONTROL Risk Metrikleri Veri toplama Hedeflerle Uyum D.Ö.F

49 Risk Yönetimi Süreci 1.Varlıklar ve süreçlerin tespiti 2.Tehditlerin tespiti 3. Zayıflıkların Tespiti 4. Kontrol Analizi 8. Kontrol Seçimi 7. Risk Tespiti 6. Etki Analizi 5. Olasılık Tespiti 9Ri 9.Risk değerlendirme ğ di ve işleme Risk belirleme dokümantasyonu Risk analizi

50 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Bilgi / Data, Donanım, Yazılım, İletişim cihazları, Dokümanlar, Çevre ekipmanları, Personel, Kurum imajı 1.Varlıklar ve süreçlerin tespiti Sistem sınırları, ve fonksiyonları, kritik varlıklar, riske tabi tüm varlıkların listesi i varlıkların ve süreçlerin sahipleri (Alt süreç) (SLE i l l t T kil k tahmini ) Varlık Değerleme Değer atamada göz önünde bulundurulacak kriterler : a.genel mali değer bv b.varlığın lğ kaybedilmesi i durumunda d uğranılacak mali zarar c. Dolaylı kayıpların hesaplanması (SLE single loss expectancy - Tekil kayıp (ARO Annual Rate of Occurence- Yıllık tekrarlanma oranı ) Yıllık kayıp beklentisi (ALE Annual Loss Expectancy) Kontrol Maliyetlerinin Saptanması

51 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Saldırı kayıtları, uzman görüşleri, güncel açıklar, zararlı faaliyet geçmişi kayıtları, bilgi güvenliği kayıpları kayıtları 2.Tehditlerin tespiti Tehdit Listesi Tehdit örnekleri : Hatalar, işlevsel bozukluklar, arızalar, sahtekarlık, hırsızlık, sabotaj, saldırılar, zararlı yazılımlar

52 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Güvenlik test sonuçları, güvenlik denetim raporları, cihaz güvenlik duyuruları, personel psikolojisi, i yetkilendirmenin kötüye kullanımı 3. Zayıflıkların Tespiti Zayıflık Listesi Zayıflık Örnekleri Karmaşık kullanıcı arabirimi Kontrol edilmemiş kopyalama Kontrol edilmemiş merkezden güncelleme ve yazılım kullanımı Korunmasız bellek Binaya ve odalara fiziksel giriş kontrolünün dikkatsiz kullanımı Dıştan veya temizlik kadrosu tarafından gözetlenemeyen iş Dökümantasyon eksikliği İş istasyonun terk ederken oturumu kapatmamak Isı değişikliklerine karşı kolaylıkla etkilenebilme

53 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Varolan kontroller Planlanan kontroller 4. Kontrol Analizi Seçilmiş uygun ve maliyeti kabul edilebilir kontrollerin listesi KONTROLLER A.5 Güvenlik politikası A.6 Bilgi güvenliği organizasyonu A.7 Varlık yönetimi A.8 İnsan kaynakları güvenliği A.9 Fiziksel ve çevresel güvenlik A.10 Haberleşme ve işletim yönetimi A.11 Erişim kontrolü A.12 Bilgi sistemleri edinim, geliştirme ve bakımı A.13 Bilgi güvenliği ihlal olayı yönetimi A.14 İş sürekliliği yönetimi A.15 Uyum

54 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Tehdit kaynağı motivasyonu Tehditin büyüklüğü ğ Zayıflığın yapısı Varolan kontrollerin etkinliği 5. Olasılık Tespiti Olasılık Sonuçları Olasılık Seviyesi Olasılık Tanımı Yüksek Varolan kontroller, zayıflıkları kapatmaya ve tehditi önlemeye yeterli değil ve tehditin yaşanması çok olası Orta Tehdit ve zayıflıklar dikkate alınacak ölçüde fakat kontrollerin başetmesi mümkün Düşük İncelenen zayıflık ve tehditin kontrolleri aşması kolay değil ve gerçekleşmesi için yüksek bir motivasyon yok

55 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Misyona olan etkinin analizi Varlık kritiklik değerlendirmeleriğ Veri kritiklik değerlendirmeleri 6. Etki Analizi Bütünlük Erişilebilirlik Gizlilik açısından Etki Seviyeleri İş Etki Seviyesi Yüksek Orta Düşük Etki Seviyesi Tanımı İşin durması, iş fonksiyonlarından bazılarının telafisi zor biçimde kesintiye uğraması,önemli gizli bilgi ihlali ve maddi kayıp İşte geçici kesinti, gizli bilgilerin kısmen ifşası, orta derecede maddi ve kurumsal zarar İş üzerinde doğrudan etkisi olmayan durumlar, kabul edilebilir seviyede maddi ve kurumsal zarar

56 Risk Yönetimi Süreci Tehditin gerçeklenme olasılığı Etkinin büyüklüğü Planlanan veya seçilen kontrolün uygunluğu/yeterliliği 7. Risk Tespiti Riskler ve tanımlanmış risk seviyeleri Iş Etkisi * Tehdit Olasılık=Risk Puan Yüksek İş Etkisi Aralığı Olasılık Aralığı Yüksek Yüksek İş Et ki si Orta Orta Orta Düşük Düşük Düşük Risk Puanı Risk Seviyesi Yüksek Orta Düşük Orta Yüksek Düşük Tehdit Olasılığı

57 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk analizi süreci girdi ve çıktıları >> Kabul edilebilir risk seviyesinin üstündeki risklerin listesi 8. Kontrol Seçimi Risk sağaltımı için gerekli kontrollerin gerekçeli listesi K l A li i Kontrol Analizi adımından gelen uygulanabilir kontroller listesi

58 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Sistem sınırları, ve fonksiyonları, kritik varlıklar, riske tabi tüm varlıkların listesi varlıkların ve süreçlerin sahipleri Tehdit Listesi Zayıflık Listesi Seçilmiş uygun ve maliyeti kabul edilebilir kontrollerin listesi 9.Risk değerlendirme dokümantasyonu RİSK DEĞERLENDİRME ve İŞLEME PLANI Olasılık Sonuçları Etki Seviyeleri Riskler ve tanımlanmış risk seviyeleri

59 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk İşleme Seçenekleri >> RİSK İŞLEME SEÇENEKLERİ Riskten Kaçınma Riski Üstlenme Risk Kontrol / Azaltma Risk Transferi

60 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk Önceliklendirme Önerilen Kontrolleri Değerlendirme Maliyet-Fayda Analizi Öncelikli Risk Listesi Öncelikli Risk Listesi Maliyet Fayda Analizi Uygulama Planı Geliştirme Risk Sağaltım Planı Sorumlulukların Atanması Sorumlu Personel Listesi Kontrollerin Seçilmesi Seçilen Kontroller KONTROLLERİN UYGULANMASI ARTIK RİSK

61 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Risk izleme ve kontrol >> Kontrol seçimi Kontrolün uygulanması Risk azaltma/tedavi HAYIR Kalan risk Kabul edilebilir mi Kalan / Artık Risk Riski tekrar değerlendirme EVET Risk İşleme Raporu

62 Risk Yönetimi Süreci Risk Yönetimi Uygulanabilirlik İfadesi >> EK-A da belirtilen kontrollerin listesi Risk Değerlendirme de ve Risk İşleme de EK-A dan Seçilen kontroller Uygulanmayan kontrollerin açıklanması Uygulama açıklamaları (doküman,süreç,plan,sahip vb.) SOA Uygulanabilirlik lik İfadesid i

63 BİLGİ GÜVENLİĞİ KONTROLLERİ Güvenlik Politikası Bilgi Güvenliği Organizasyonu Varlık Yönetimi İnsan Kaynakları Güvenliği Fiziksel Ve Çevresel Güvenlik Haberleşme ve İşletim Yönetimi Erişim Kontrolü Bilgi Sistemleri Edinim, Geliştirme ve Bakımı Bilgi Güvenliği İhlal Olayı Yönetimi İş Sürekliliği Yönetimi Uyum

64 BGYS nin Sertifikasyonu Sertifikasyon Temel Tanımları Belgelendirme ve Denetim Süreci Belgelendirme

65 Sertifikasyon Temel Tanımları Akreditasyon : Yetkili bir kuruluş tarafından, bir kuruluş ya da şahısın belli görevleri yürütmesi için yeterli olduğunun resmi olarak tanındığını gösteren prosedür. Belgelendirme : Üçüncü tarafın bir ürünün, sürecin ya da hizmetin belirtilen gereksinimlere uyduğuna yazılı olarak güvence verdiği prosedür.

66 Sertifikasyon Temel Tanımları Belgelendirme ve Denetim Süreci Akredite BGYS belgelendirmesi, bir krlş kuruluşun BGYS nin ISO/IEC de belirtilen gereksinimlerle uyumunu kontrol edilmesi için BGYS nin durumunun belirlenmesi ve denetim süreçlerini kapsar. Uyumun gösterilmesi ve belirlenmesi BGYS yapılan hazırlıkta kuruluşun, anahatları Madde 3.3 te belirtildiği şekilde, Planla aşaması nda geçen çeşitli faaliyetleri i tamamlamış olmasına ve bu faaliyetlerin i sonuçlarının yazıya dökülmesine ihtiyaç vardır. Kanıtın denetlenmesi Kuruluşun, BGYS yi kurduğunun ve gerçekleştirdiğinin ve bu BGYS nin işletimde olduğunun kanıtını denetçilere gösterme ihtiyacı vardır. Söz konusu kanıt, kuruluşun BGYS nin tanımından başlayarak işin bilgi güvenliği ihtiyaçlarına uygun yönetim prosedürleri ile kontrolleri sisteminin it ii gerçekleştirilmesi il i işlemlerini l i i yaptığını ortaya koymalıdır.

67 Sertifikasyon Temel Tanımları Belgelendirme ve Denetim Süreci (devam) : Hariç tutulan hususlar ve riskin kabul edilmesi Risk kabul ölçütünü karşılaması için gerekli olacağı düşünülerek tesis edilmiş yönetim kontrollerinden id herhangi h birisinin biiii hariç tutulmasının gerekçesi ortaya konulmalıdır. ld Yazıya dökülmüş bir yönetim sisteminin sunumu Kurulan BGYS nin çalışması ve etkin bir biçimde işlemesi; ISO/IEC e uyumlu olduğunu açıkça gösteren ve teyit eden bir dokümantasyon sistemi, ilgili kayıtlar ve başka kanıtlar ile desteklenmesi önemlidir.

68 Denetim Süreci 1 incii aşama denetim 1 inci aşama denetimin bir hedefi, belgelendirme kuruluşunun, kuruluşun güvenlik politika ve hedefleri kapsamındaki BGYS nin anlaşılmasını ve risk yönetim yaklaşımını ortaya konulmasını sağlamaktır. Bu denetim aşaması, kuruluşun denetim için ne kadar hazır olduğunun da kontrol edilmesi dl için de bir fırsat sunar. 1 inci aşama denetimi, 2 nci aşama denetimin başlamasından önce tamamlanması gereken bir belge gözden geçirme sürecini içerir. 2 nci aşama denetim 2 nci aşama denetim, 1 inci aşama denetim raporundaki bulgulara dayanır. Belgelendirme kuruluşu, bu bulgulara göre 2 nci aşama denetimi icra etmek için bir denetim planı yapar. 2 nci aşama denetimi, kuruluşta BGYS nin bulunduğu yerdeyapılır.

69 Denetim Süreci Belgelendirme : Sertifikasyon kuruluşunun denetim sonuçlarının kuruluşa aktarılması için çeşitli raporlama metotlarına ve işlemlerine uyması beklenir. Bu uyum, denetimin sonunda verilen resmî raporlar şeklinde olabileceği gibi,kuruluşun bulunduğu yerde denetim toplantıları sırasında verilen yazılı ve sözlü raporları da içerir. Söz konusu bu raporlar, kuruluşun BGYS nin ISO/IEC teki gereksinimlerine kii i uyum seviyesini ii de gösterir. öt Belgelendirme kararı Bir kuruluşa belge verilip verilmeyeceğinin kararı belgelendirme kuruluşu tarafından verilir. Bu karar, denetim sırasında toplanan bulgu ve bilgiler ışığında ş ğ verilir. Belgelendirme kararını verecek olan kişiler, denetimde yer almayan kişilerdir. Gözlem ve yeniden değerlendirme işlemleri Belgelendirme kuruluşunun, kuruluşun BGYS si üzerinde belli zaman aralıklarıyla gözlem denetimleri i yapması gerekir. Söz konusu bu izleme il denetimlerinin ii sıklığı, ğ belgelendirme l kuruluşunun sorumluluğundadır ve genellikle bir kuruluş altı ayda bir böyle bir denetim için ziyaret edilir.

70 BGYS ve Otomasyon Yönetim Sistemlerinde Otomasyon Otomasyon Araçları ve Yöntemleri ISO Otomasyonu Fayda/Maliyet Analizi

71 Yönetim Sistemlerinde Otomasyon Yönetim Sistemlerinin Otomasyonu, Sistemin etkin ve verimli çalıştırılabilmesi için, çeşitli araçlar ve yöntemler kullanmak yoluyla Yönetim Sistemi görevlerinin i veişleyişlerinin i l i i yürütülmesidir. üütül

72 Yönetim Sistemlerinde Otomasyon Otomasyon Yazılımı Bir Yönetim Sistemi yazılımı kullanmak, BGYS otomasyonu için vazgeçilmez bir unsurdur. Aksi takdirde otomasyonu sağlamak mümkün olmaz. İş Akışları Sadece yazılım kullanmak da kendi başına istenilen verimliliği ğ sağlayamayabilir. ğ BGYS Süreçlerinin İş Akışlarına sokularak, bu şekilde yürütülmesi verimlilik artışı ve önemli bir işgücü kazancı sağlayacaktır. Kağıtsız bir Yönetim Sistemi Otomasyonun uçtan uca olması önemlidir. Kağıt ortamına geçen bir doküman, sistemin otomasyon özelliğini kaybettirebilir. Tamamen kağıtsız bir Yönetim Sistemi uçtan uca otomasyonu sağlayacaktır.

73 ISO Yönetim Sistemi i Formalite Olarak Görülürse I Faydaları Belge alma, Rekabet avantajı sağlama, ihaleye girebilme vb. Maliyetleri Çalışanların Motivasyonsuzluğu Verimsiz çalışma Ekstra iş yükü Gerçek anlamda güvenliğe sahip olmama, daha kötüsü olduğunu sanma

74 ISO Yönetim Sistemi i gerçek anlamda uygulanırsa Faydaları Verimlilik artışı sağlar. Olası işleyiş hatalarını en alt seviyeye indirir. İş Akışlarının doğru ğ ve düzgün şekilde devam ettirilmesine il i katkı k sağlar. Çalışanların motivasyonlarının artmasını sağlar. Bilgi Güvenliği Risklerinin en alt seviyelere indirilmesini sağlar. Maliyetleri i Finansal maliyet getirebilir. Sistemin kurulu olmadığı ortamlara göre serbestliği bir miktar kısıtlayabilir ve çalışanların tepkisini çekebilir.

75 EDUCORE ISO Çözüm Modelleri Compliance Paketleri Core TkC : Toolkit Based Compliance Service Core TrC : Training Based Compliance Service Core AC : Audit Based Compliance Service

76 Core TkC : Toolkit Based Compliance Service Toolkit Uyum Paketi kurulumu şeklinde gerçekleştirilir. Amaç hazır bir uyum paketi yardımıyla sistem kurulumunu tamamlamak ve sistem kurulumu çözümü üretmektir. Kurulum çalışanlarla görüşmeler yapılarak gerçekleştirilir. Kurulum, Kullanıcı Eğitimleri ve Bilgilendirme Faaliyeti Sistem Kullanımı ve Çıktıları İzleme ve İyileştirme Faaliyeti

ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ. Hazırlayan. Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı.

ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ. Hazırlayan. Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı. ISO 27001 STANDARDI ÇERÇEVESİNDE KURUMSAL BİLGİ GÜVENLİĞİ MESLEKİ YETERLİK TEZİ Hazırlayan Fulya DOĞANTİMUR Maliye Uzman Yardımcısı Danışman İsmail ERASLAN Daire Başkanı Ankara-2009 ÖNSÖZ Günümüzde ticari

Detaylı

BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ve YÖNETĠMĠ

BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ve YÖNETĠMĠ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ve YÖNETĠMĠ Türkiye Bilişim Derneği Ankara Şubesi Eğitim Etkinliği 26 Mayıs 2009 Salı, 09:30-12:30 Eğitimci : Neşe SAYARI ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisi 1/76 GÜNDEM Bilgi Güvenliği

Detaylı

İnceleme-Araştırma Konusu

İnceleme-Araştırma Konusu T.C. BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Teftiş Kurulu Başkanlığı) İnceleme-Araştırma Konusu Bilgi Sistemleri Denetimi, e-teftiş, Ülkemizde ve Diğer Ülkelerde Uygulamaları,

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ VE DENETİM İLKELERİ Ahmet TOPKAYA Sayıştay Başdenetçisi Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş ile rekabet üstünlüğü yaratmada bilgi ve teknolojinin rolünün artmış olmasından

Detaylı

Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği

Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği Kurumsal Bilgi Güvenliği Süreç Çalışmaları: ISO/IEC-27001 Örneği Volkan Evrin 1, 2 Mehmet Demirer 1, 3 1 Bilişim Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Hacettepe Üniversitesi, Ankara 2 Bilgi Teknolojileri

Detaylı

AMASYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ PLANI

AMASYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ PLANI BGYS POLİTİKASI...2 1. AMAÇ...2 2. KAPSAM...2 3. TANIMLAR ve KISALTMALAR...3 4. BİLGİ GÜVENLİĞİ HEDEFLERİ VE PRENSİPLERİ... 3 5. BİLGİ GÜVENLİĞİ YAPISI VE ORGANİZASYONU... 3 5.1.BGYS TAKIMI VE YETKİLERİ...

Detaylı

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

YÖNETMELİK. (2) Kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması, bu Yönetmelik kapsamı dışındadır. 13 Temmuz 2014 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29059 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan: YÖNETMELİK ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜNDE ŞEBEKE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

Taslak Kamu BT Denetimi Rehberi. İç Denetim Koordinasyon Kurulu

Taslak Kamu BT Denetimi Rehberi. İç Denetim Koordinasyon Kurulu Taslak Kamu BT Denetimi Rehberi ç Denetim Koordinasyon Kurulu Ekim 2013 çindekiler Bilgi Teknolojileri Denetim Rehberi Hakkında... 4 Giriş... 4 Rehberin Yapısı ve Özellikleri... 5 1. Bilgi Teknolojileri

Detaylı

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015 Ocak 2015 Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları İçindekiler 1 Önsöz 2 Yönetici özeti 4 Kurumsal yönetim 10 Strateji 12 Risk yönetimi 15 İç kontrol 18 İç denetim 21

Detaylı

FELAKETTEN KURTARMA VE DEPOLAMA

FELAKETTEN KURTARMA VE DEPOLAMA TBD Kamu-BĐB Kamu Bilişim Platformu XI FELAKETTEN KURTARMA VE DEPOLAMA 2. ÇALIŞMA GRUBU Özet Bu belge TBD Kamu-BĐB in XI. çalışma dönemi kapsamında, 2. Çalışma Grubu (ÇG) tarafından hazırlanmıştır. Felaketten

Detaylı

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 1 YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDLARI TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TS EN ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ TS OHSAS 18001:2007 İŞ SAĞLIGI ve GÜVENLİĞİ

Detaylı

Kamu İç Kontrol Rehberi

Kamu İç Kontrol Rehberi T.C. MALİYE BAKANLIĞI BÜTÇE VE MALİ KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Kamu İç Kontrol Rehberi Kontrol ortamı Risk yönetimi Kontrol faaliyetleri Bilgi ve iletişim İzleme Bu rehber Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

Haberleşme Genel Müdürlüğü

Haberleşme Genel Müdürlüğü Haberleşme Genel Müdürlüğü Kurumsal SOME Kurulum ve Yönetim Rehberi Sürüm 1 Temmuz 2014 1 İÇİNDEKİLER 1 Giriş... 8 1.1 Amaç... 8 1.2 Kapsam... 8 1.3 Tanımlar ve Kısaltmalar... 8 1.4 Dayanak... 9 1.5 İlgili

Detaylı

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi VERSİYON 1.0 Kamu Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi İç Denetim Koordinasyon Kurulu ANKARA Ocak 2014 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 TABLOLAR LİSTESİ... 3 SUNUŞ... 4 Bilgi Teknolojileri Denetimi Rehberi

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: 14 Eylül 2007 CUMA Resmî Gazete Sayı : 26643 TEBLİĞ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARDA BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİMİNDE ESAS ALINACAK İLKELERE İLİŞKİN TEBLİĞ BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri

Detaylı

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ Hazırlayanlar: İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı Hazırlama Grubu Üyeleri ve İç Kontrol İzleme ve Yönlendirme Kurulu Üyeleri Eylül 2013

Detaylı

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU

VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU VERSİYON 1.0 KAMU İÇ DENETİM REHBERİ İÇ DENETİM KOORDİNASYON KURULU ANKARA Eylül 2013 İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 1 TANIMLAR VE KISALTMALAR... 2 1. GİRİŞ... 3 2. İŞİN NİTELİĞİ... 5 2.1. KURUMSAL YÖNETİM (YÖNETİŞİM)...

Detaylı

OPERASYONEL RİSK YÖNETİMİNE İLİŞKİN REHBER

OPERASYONEL RİSK YÖNETİMİNE İLİŞKİN REHBER 11 Eylül 2014 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Sayı : 5992 İYİ UYGULAMA REHBERİ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: SUNUŞ OPERASYONEL RİSK YÖNETİMİNE İLİŞKİN REHBER Operasyonel riskin

Detaylı

FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ

FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ FIRAT KALKINMA AJANSI İÇ DENETİM REHBERİ 1 GİRİŞ Bu rehber, Fırat Kalkınma Ajansında iç denetim faaliyetlerinin, 3 Ağustos 2009 tarih ve 27308 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kalkınma Ajansları Denetim

Detaylı

Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi

Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 ISO 22000 USB Ulusal Sistem Belgelendirme M. Tevfik ARPACI (Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi / Eğitmen) ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi

Detaylı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARDA BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİMİNDE ESAS ALINACAK İLKELERE İLİŞKİN TEBLİĞ 1

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARDA BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİMİNDE ESAS ALINACAK İLKELERE İLİŞKİN TEBLİĞ 1 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARDA BİLGİ SİSTEMLERİ YÖNETİMİNDE ESAS ALINACAK İLKELERE İLİŞKİN TEBLİĞ 1 BİRİNCİ KISIM Başlangıç Hükümleri Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı,

Detaylı

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM

www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 wifi 21x29,7.indd 1 4/30/09 4:39 PM www.ttnetwifi.com.tr 444 0 375 editörden Sağlığa giden yol bilgiden geçer Değerli dostlar, Yasin Keleş Saðlýk Biliþim Yöneticileri Açýlýmý Platformu Baþkaný Sabiyap yazarlarımızın sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Detaylı

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ Kadir TOMAS Çevre Yüksek Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ BÖLÜM 4 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ ISO 9000 bir kalite sistemi oluşturulması için izlenmesi gerekli yolu gösteren ve oluşturulmuş kalite sistemlerini de değerlendirmekte kullanılan, kalite

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD Bu tadil metni 09 Mart 2010 tarihli TSE Teknik Kurul toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiş olup metin üzerindeki redaksiyonel düzeltmeler devam etmektedir. TS EN

Detaylı

Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış. Barış Bağcı, CISA

Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış. Barış Bağcı, CISA Bilgi Teknolojileri Risk Yönetimine Genel Bakış Barış Bağcı, CISA Günümüzde bireysel ya da kurumsal ekonomik her türlü gelişme internet ve bilgi teknolojileri sistemlerine daha da fazla bağlı hale gelmektedir.

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI

T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI COSO İÇ KONTROL STANDARTLARI VE TÜRKİYE UYGULAMASI ZÜHAL KORKMAZ Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı MALİ HİZMETLER UZMANLIĞI ARAŞTIRMA RAPORU

Detaylı