Tedavi Departmanlarımız

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tedavi Departmanlarımız"

Transkript

1

2 Tedavi Departmanlarımız Katarakt Lazerle Kırma Kusurları (Miyop, Hipermetrop, Astigmat) Keratokonus Kornea Hastalıkları Glokom (Göz Tansiyonu) Retina Hastalıkları Şaşılık ve Göz Tembelliği Çocuk Göz Sağlığı Göz ve Göz Çevresi Estetiği Göz Nörolojisi Üveit JCI (Joint Commission International) kalite belgesi sahibi olan Dünyagöz Hastaneleri nde gerçekleştirilen tüm ameliyatlarda, FDA (Amerikan Sağlık İdaresi) onaylı göz içi mercekler ve tıbbi malzemeler kullanılmaktadır.

3 KATARAKT K Görü ünüzü her ya ta netleyebilirsiniz! Toplumda yaygın olarak görülen katarakt, gözün içinde bulunan ve görmeyi sağlayan merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Başka bir deyişle buğulanmış camın arkasından bakıyormuş gibi görüşünüzün bozulmasıdır. Katarakt sıklıkla 60 yaş üstü kişilerde görülür ve yeni doğan bebeklerde, güneş ve sigara gibi çeşitli dış etkenlerin tetiklemesi sonucu daha erken yaşlarda da görülebilir. Kataraktın belirtileri Görmede yavaş yavaş azalma Işığa hassasiyet, göz kamaşması Çift görme Okuma zorluğu Gece görüşünde bozulma Renklerde soluklaşma veya sararma Gözlük numaralarının sık değişmesi Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt tedavisi İlaçla veya gözlükle tedavisi mümkün olmayan kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ameliyatları narkoz verilmeden, sadece göze damlatılan damla ile lokal uyuşturarak kısa bir operasyondan sonra hastanın aynı gün taburcu edilebileceği şekilde gerçekleştirilir. Ba arılı bir katarakt ameliyatı için en önemli etkenler Göz içine konulan merceğin kaliteli olması. Ameliyatın gerçekleşeceği ameliyathanenin sterilizasyon şartlarına uygun olması. Ameliyatın katarakt konusunda uzman bir göz hekimi tarafından yapılması. Ameliyatta kullanılan malzemelerin kişiye özel olarak ilk ve tek seferlik kullanılması.

4 LAZER L Göz tipinize uygun tedavi seçimi önemlidir! Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan ve refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntem lazerdir. Lazer tedavi yöntemi, korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilerek kapakçık şeklinde açılması ve ortaya çıkan kornea yüzeyinde excimer lazer ile göz derecelerinin düzeltilmesi prensibine dayanır. Kimler lazer olabilir? 18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullananlar Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı olmayanlar Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (keratokonus, glokom vb) olmayanlar Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde göz yapısı ameliyata uygun olmayanlar Dünyagöz bilimsel verilerine göre, lazer ameliyatına uygunluk oranı %50 dir. Geli mi lazer tedavi yöntemleri ilasik teknolojisi: Bazı meslek grupları için lazer tedavisi olamama sıkıntısını ortadan kaldırmıştır. Daha önce hiçbir lazer tedavisini kabul etmeyen, NASA ve Amerikan ordusunun onayladığı ilasik teknolojisi, NASA astronotları ve Amerikan ordusu savaş pilotlarının görme bozukluklarını çözmek için tercih edilen ilk ve tek yöntemdir. Lazer tedavisinde başarı, doğru hastayı seçmek ve göz yapısına en uygun teknoloji ile tedavi etmekten geçer. Lazer tedavisi, her bir göz için yaklaşık 4-5 dakika kadar sürer, ağrı ve acı hissedilmez.

5 RET NA R Görme kalitenizi ihmal etmeyin. Yüksek eker ve tansiyon, gözün dü manıdır. Retina hastalıkları Retinada oluşan hastalıklar direkt olarak görme duyumuzu tehdit eder. Retina, göz küresinin arka duvarını bir duvar kağıdı gibi kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır. Retinayı oluşturan milyonlarca görme hücresi, sinir lifleri aracılığıyla görüntüleri görme sinirine ulaştırır. Yüksek şeker ve yüksek tansiyon, gözün düşmanıdır. Bu hastalıklar kontrol edilmediği sürece göze ciddi zararlar verir. Diyabet görme kaybı sebeplerinin ilk sırasında gelmektedir. Diyabet hastalarının periyodik olarak göz kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. Şeker ve hipertansiyon hastalığına bağlı kanamalar Retina damar tıkanmaları Retina dekolmanları / yırtıkları Sarı nokta hastalığı Doğumsal retina hastalıkları Retina altında sıvı birikmesi Retina tümörleri Göz içine giren yabancı cisimler Makula delikleri Vitreoretinal yüzey bozuklukları Retina hastalı ının belirtileri Ani veya yavaş görme kaybı Kırık - eğri görme Işık çakmaları Göz önünde uçuşan koyu cisimler Görüşün perdelenmesi Gelip geçici ve kısa süreli görme kaybı Görüş alanında karanlık bölgeler oluşması Retina hastalığının tedavisi: Retinada erken teşhis, koruyucu medikal tedavi ve geç kalınmadan yapılan doğru cerrahi müdahale hayati önem taşır. Retina operasyonları, göz içi mikrocerrahi ameliyatları için özel eğitimli bir ekibin yanı sıra eksiksiz bir tıbbi ekipman desteği ile gerçekleşir. Retina hastalığının teşhisi için gerekli tetkikler: OCT (Optik Koherens Tomografisi) Makula Fluorescein Fundus Anjiografi (FFA) FAF (Fundus Autofluorescence) Fundus Tarama

6 ÇOCUK GÖZ SAGLIGI C Minik gözleri yalnız bırakma! Çocukluk çağında yaşanan göz sağlığı problemleri hafife alınmaması gereken önemli bir konudur. Çocuklardaki birçok göz hastalığı erken teşhis ile tedavi edilebilir. Göz bozukluğunda önlem alınmadığı zaman gözde tembellik oluşur. Bu durum ilerleyen yıllarda tedaviyi güçleştireceğinden çocuğun yaşam boyu eğitim ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilecek duruma gelebilir. Şikayeti olsa da olmasa da çocuklar düzenli olarak pediatrik oftalmoloji alanında uzman doktorlar tarafından muayene edilmelidir ya grubu göz muayene periyotları 1 yaşında Okula başlamadan önce Okul süresince yılda 1 kez Hangi durumlarda doktora gidilmeli? Göz kayması, sürekli baş ağrısı Göz kapağı düşüklüğü Göz yaşarması ve çapaklanma Göz kapaklarında şişlik Bir gözü kapatarak bakma Çok yakından okuma ve TV izleme Gözlerini kısarak bakma Okuduğu yeri kaçırma, parmakla takip Derslerde düşük performans Sakarca davranışlar ve dalgınlık Başı bir yana eğerek bakma Sık sık gözleri kaşıma Bakışları odaklayamama Ailede göz hastalığı bulunması ve gözlük kullanma Düzenli tedavi ile minik gözler güvende! Düzenli muayeneler ile bir veya iki gözde görme azlığı, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erken tespit edilebilir. Ayrıca düşük göz kapağı ve nistagmus adı verilen istem dışı göz hareketleri de bu dönemde erken teşhis edilerek tedaviye başlanabilir. İlk muayeneyi 1 yaşında yaptırmak oldukça önemlidir. Özellikle katarakt, göz tansiyonu, retina problemleri gibi hastalıklara bu dönemde tanı konulması, geri dönüşü olmayan görme kayıplarını engeller. Katarakt veya ağ tabakasındaki rahatsızlıklar, 2-3 ay içinde kalıcı görme kaybı ve sonrasında yaşam boyu düzelmeyen göz titremelerine (nistagmus) neden olur.

7 A ILIK S a ılıktan korkmayın! Her iki gözde göz hareketlerini sağlayan ve göz küresinin hemen dışında yer alan 6 adet kas bulunur. Beyin, gözdeki bu kasların ve her iki gözün birbiri ile koordineli çalışmasını sağlar. Beyin kontrolündeki eksiklik veya kaslardaki anatomik ve yapısal bozukluklar, bu kaslardan bir veya daha fazlasında fonksiyonunun bozulmasına yani şaşılığa neden olur. a ılık sadece estetik bir sorun de ildir. a ılı ın tedavisi Her yaşta tedavi edilebilen şaşılığın tedavisinde ilk olarak gözde herhangi bir kırma kusuru olup olmadığı değerlendirilir. Kırma kusurlarının düzeltilmesinde esas amaç, görmeyi düzeltmek olup, hipermetropi ile içe kaymalar, miyopi ile dışa kaymalar düzeltilebilir. Şaşılık birçok nedenden kaynaklandığı için tedavi de kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bir kısım şaşılıkta gözlükle tedavi oldukça başarılıdır. Gözlükle ve egzersiz programlarıyla düzelmeyen şaşılıklarda, doğumsal ve baş pozisyonunun olduğu hastalarda cerrahiye başvurulur. Çocuk hastalarda şaşılık takibi ve tedavisi! Minik gözleri korumak ve sağlığına kavuşturmak için çocuk hastalara uygun şekilde tasarlanan tedavi ortamlarında hizmet verilmelidir. Çocuk göz hastalıklarının takip ve tedavisinde anesteziye gerek görüldüğü taktirde uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Steril ameliyathaneler çocuk hastalara da uygun şekilde dizayn edilmiş masalarda ve kişiye özel olarak tek sefer kullanılan tıbbi malzemelerle gerçekleştirilmelidir.

8 GLOKOM OKÜLOPLAST G O Erken te his görme kaybını önler! Estetik cerrahisi ile sa lıklı ve estetik gözler Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinen glokom, göz içi sıvı basıncının yükselmesiyle, görme sinirinin hasara uğramasıdır. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan, kalıcı görme kaybına yol açan ciddi tahribatlar oluşturabilir. Glokomda yaş sınırı olmadığı gibi yeni doğan bebeklerde de görülebilir. Glokomun ba lıca sebepleri İlerleyen yaş Genetik yatkınlık Şeker hastalığı Uzağı görememe Uzun süreli kortizon tedavisi Sigara Göz yaralanmaları Glokom tedavisi: Glokom hastalığı ilaç, cerrahi ya da lazer yöntemleri ile tedavi edilir. Glokom ameliyatları, göze özel son teknoloji ile dizayn edilen ameliyathanelerde lazer cihazları kullanılarak, konusunun uzmanı hekimler tarafından gerçekleştirilir. Glokom hastalığının teşhisi için gerekli tetkikler: OCT (Optik Koherens Tomografisi) RNFL OCT (Optik Koherens Tomografisi) Optik Disk HRT III (Heidelberg Retinal Tomografi) Bilgisayarlı görme alanı incelemesi Pakimetri Tıptaki adı oküloplasti olan, göz biliminin göz kapakları, gözyaşı yolları ve göz çukuru hastalıklarıyla ilgilenen branşıdır. Göz kapağı ile ilgili şekil bozuklukları, yüz felci sonucunda oluşan göz kapağı problemleri, göz kapağında çıkan tümörler, göz kapağı düşüklükleri ve göz torbaları gibi her türlü cerrahi girişim oküloplastik cerrahinin alanına girer. Göz kapağı şekil bozuklukları oküloplastik cerrahisi ile düzeltilebilir. Oküloplasti tedavisi: Göz estetiğinin tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Botulinum toksini yani botox gibi özel ilaç enjeksiyonlarında kullanılan göz ve göz çevresi problemleri de bulunur. Oküloplasti cerrahisinde tedavinin başarı hedefi kişinin daha sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşmasıdır. Kişiye olduğu yaşta ama çok daha sağlıklı ve dinç bir görünüm sağlar. Bu nedenle göz çevresine yapılacak uygulamaların, gözün görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için oküloplasti konusunda uzmanlaşmış göz doktorlarınca yapılması gerekir.

9 TÜRKİYE AVRUPA İSTANBUL ALTUNİZADE ATAKÖY BEYLİKDÜZÜ ETİLER FENERYOLU MALTEPE PENDİK ADANA ANKARA ANTALYA LARA KEPEZ BURSA GAZİANTEP İZMİT SAMSUN ERZİNCAN ALMANYA FRANKFURT KÖLN HOLLANDA İNGİLTERE BELÇİKA GÜRCİSTAN

KATARAKT LAZER GLOKOM RETİNA OKULOPLASTİ MİNİK GÖZLER

KATARAKT LAZER GLOKOM RETİNA OKULOPLASTİ MİNİK GÖZLER KATARAKT LAZER GLOKOM RETİNA OKULOPLASTİ MİNİK GÖZLER TEDAVİ DEPARTMANLARIMIZ Katarakt Lazerle Kırma Kusurları (Miyop, Hipermetrop, Astigmat) Kornea Hastalıkları Retina Hastalıkları Şaşılık Çocuk Göz Sağlığı

Detaylı

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları

Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları 2012 / Sayı: 31 ED TÖRDEN Sağlıkta Nabız Dergisinin Değerli Okurları Sa l kta Nab z Aktüel ve Sosyal T p Dergisi 2012 / Say : 31 ISSN 1308 6006 stanbul Sa l k Mensuplar Derne i Ad na SAH B ; Opt. Dr.

Detaylı

KAPALI TAM ENDOSKOPİK

KAPALI TAM ENDOSKOPİK Kadınlarda KALP KRİZİ belirtileri 15 Rutin kalp kontrolü hayatınızı kurtarabilir! 16 SARI NOKTA gözünüzü kör etmesin 10 GÖZLERİNİZE CHECK-UP 11 İşitme kaybında bu testin önemi büyük! BERA 08 Medicine Hospital

Detaylı

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6

GLOKOM NEDİR? sa lık. KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up. 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 2014-Yaz Sayısı-Sayı:6 sa lık Ücretsizdir, alabilirsiniz... GLOKOM NEDİR? KOLESTEROL Dost mu? Düşman mı? Düşükler (Abortus) Radyoloji Sünnet Sedef Hastalığı Neden Check-Up İçindekiler 2 içindekiler Rumeli

Detaylı

Doğan Hastanesi Doğan Tıp Merkezi Doğan Diyaliz Merkezi Doğan Aile Danışma Merkezi Doğan Görüntüleme Merkezi Doğan Havacılık Tıp Merkezi

Doğan Hastanesi Doğan Tıp Merkezi Doğan Diyaliz Merkezi Doğan Aile Danışma Merkezi Doğan Görüntüleme Merkezi Doğan Havacılık Tıp Merkezi HAYATINIZIN SAĞLIKLI TERCİHİ Doğan Hastanesi Doğan Tıp Merkezi Doğan Diyaliz Merkezi Doğan Aile Danışma Merkezi Doğan Görüntüleme Merkezi Doğan Havacılık Tıp Merkezi DOĞAN HASTANESİ Doğan Hastanesi İstanbul

Detaylı

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle

Bir estetik cerraha başvurmadan önce yeterli bilgiye ulaşmada bu kitabın size yardımcı olması dileğiyle Sağlığınıza kasteden hiçbir şey olmadan vücudunuza bir işlem yaptırmanızın, hele hele bir ameliyatı göze almanızın kararını vermek hiç de kolay değildir. Bu yüzden en güvenilir ellerde olmak sizin en doğal

Detaylı

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır.

Sağlıkta Adres. Başkent. Sayı 3 / Sonbahar 2011. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Sağlıkta Adres Başkent Sayı 3 / Sonbahar 2011 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anesteziyoloji - Ağrı kliniği Aile Hekimliği Beyin ve Sinir Cerrahisi Çocuk Cerrahisi

Detaylı

İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012. Göz

İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012. Göz İSTANBUL TABİP ODASI NIN SÜRELİ BİLİMSEL YAYINIDIR CİLT 25 SAYI 2 2012 Göz Klinik Gelişim Göz İlk Söz Bir Hazin Hürriyet Satarsın gözlerinin dikkatini, ellerinin nurunu, bir lokma bile tatmadan yoğurursun

Detaylı

SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. REMEDY HOSPİTAL

SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. REMEDY HOSPİTAL SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. CHECK UP Pendik Sapağı Pendik Sahil Işıklar Pendik İlçe REMEDY HOSPİTAL Check up nedir? SAĞLIĞINIZDA OLAN BİTENİ ÖĞRENİN. SİZİ AVANTAJLI CHECK UP PAKETLERİNDEN YARARLANMANIZ

Detaylı

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin

ÇENE KEMİĞİ ERİMELERİNDE. Yaz Aylarına Sağlıklı Zayıflayarak Girin Kanser Ameliyatı Sonrası İkiz Bebeklerini Dünyaya Getirdi Gebelik nedeniyle ülkesi Libya da hastanede yaptırdığı testler sırasında meme kanseri olduğunu öğrenen Aml Aboshnaf, Türkiye de Central Hospital

Detaylı

2011 Sağlık Yılınız Olsun

2011 Sağlık Yılınız Olsun Ocak / Şubat 2011 Yıl:7 / Sayı 63 Memorial Sağlık Grubu nun hasta, refakatçi ve ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz yayınıdır, alabilirsiniz. 2011 Sağlık Yılınız Olsun Memorial Antalya da da Vinci

Detaylı

Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Hastanesi

Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Hastanesi Sağlık İstanbul un merkezinde! Acıbadem Fulya Acıbadem Sağlık Grubu nun yeni halkası Acıbadem Fulya, İstanbul un en merkezi noktalarından biri olan Beşiktaş Fulya da hizmete açıldı. Tıbbın her dalında

Detaylı

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN

YAŞAM DİYABETLE. Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Londra ya Gidiyoruz! YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN MEDLINE SAĞLIK GRUBU ÜCRETSİZ SÜRELİ YAYINIDIR. SAYI: 4 YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN Londra ya Gidiyoruz! DİYABETLE YAŞAM Gebelik Şekeri, Bebeğinizi Tehdit Ediyor! Editör den Gürkan Ergenekon Medline Sa

Detaylı

MEDICANA NÖROLOJİK BİLİMLER MERKEZİ HİZMETE GİRDİ HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012

MEDICANA NÖROLOJİK BİLİMLER MERKEZİ HİZMETE GİRDİ HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012 HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAYI 22 KIŞ 2012 Medicana Konya Hastanesi bu yıl açılacak Medicana Avcılar da kapasite artırıldı İlk jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı? Grip, soğuk algınlığından nasıl ayırt

Detaylı

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1

içindekiler Sizden Gelenler sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 sayi4:bizimşifa DERGİSİ 24.01.2013 11:17 Page 1 içindekiler 03 BASINDA KADIKÖYŞİFA 06 ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ Doğuştan çarpık ayak ameliyatsız tedavi edilebiliyor. 08 ÜROLOJİ Cinsel hayat kalitesinde

Detaylı

ORTOPEDİDE şehir efsaneleri Özel Çankaya Doruk Hastanesi Ortopedi Uzmanlarından Dr. Erden Kılıç, Uzman Dr Erden Kılıç SAGLIK.

ORTOPEDİDE şehir efsaneleri Özel Çankaya Doruk Hastanesi Ortopedi Uzmanlarından Dr. Erden Kılıç, Uzman Dr Erden Kılıç SAGLIK. Tüp bebekte başarının sırrı Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr Recai Pabuçcu, daha önce tüp bebek uygulamasında başarı sağlayamayan hastaların en çok merak ettikleri soruları

Detaylı

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ

ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ ÜVEİT HASTASININ MERAK ETTİKLERİ Sayın hastamız, Bu broşür ile hastalığınız hakkında merak ettiğinizi düşündüğüm bazı sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım. Üveit hastalığı uzun süreli tekrarları olabilen

Detaylı

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ

DAHA GÜZEL OLACAKSINIZ Medicine Hospital da, 10 yıl sonra sağlığına kavuştu 15 HAMİLELER DİKKAT Her hamile kadının farkında olması gereken risk faktörleri 04 SAÇ EKİMİnin sağlığınıza etkileri 15 SORULARLA BY-PASS 100 bebekten

Detaylı

Diyabet ve göz sorunları

Diyabet ve göz sorunları TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ 08 Diyabet ve göz sorunları Diyabet

Detaylı

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük

içindekiler ODYOLOJİ İşitme kayıplarında ileri ileri tanıda BERA testi GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük sayi2:bizimşifa DERGİSİ 24.05.2012 11:22 Page 1 içindekiler 04 06 08 10 BASINDA KADIKÖYŞİFA GÖĞÜS HASTALIKLARI Astımın tek belirtisi uzun süre devam eden öksürük İÇ HASTALIKLARI Yorgunluk hastalık mı?

Detaylı

FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ

FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ FİZİKSEL RİSK ETMENLERİ Amaç İşyerindeki sağlığa zararlı fiziksel risk etmenleri hakkında bilgi sahibi olmak. Öğrenim hedefleri İşyerlerinde çalışanların sağlığını olumsuz etkileyen fiziksel risk etmenleri,

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Ocak 2014 Sayı: 1 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ HABER BÜLTENİ AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ VE HASTANESİ BÜLTENİ OCAK 2014 SAYI:1 ISSN:...?????????? AKÜ Adına Sahibi

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 15 / İLKBAHAR 2014 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir?

sa lık 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? 2014-Sonbahar Sayısı-Sayı:7 sa lık ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ... Sinüzit Nedir? İçindekiler 2 içindekiler 05 Rumeli BÖLÜM 12 24 Rumeli SAĞLIK Rumeli GÜNCEL 26 30 32 34 Rumeli HABERLER Rumeli Gezi Rumeli

Detaylı

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu 2. DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Sayın Ortaklarımız, Değerli Yatırımcılarımız, 20 yıldır

Detaylı

sa lık 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet

sa lık 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet 2014 - Kış Sayısı - Sayı: 4 sa lık Yaşamın Mucizesi: DOĞUM Gebelikte Hipertansif Bozukluklar Gebelik ve Diyabet Kış Aylarında KOAH Yenidoğan Sarılığı Bademcik ve Geniz Eti İçindekiler 2 içindekiler 05

Detaylı

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni

SAĞLIKLI YAŞAM Özel Antalya Yaşam Hastanesi Sağlık Bülteni SAĞLIKLI YAŞAM Sağlık Bülteni 16 yıldır sağlığınız için yanınızdayız. Ocak - Şubat 2012 / Sayı: 08 / Ücretsizdir. Sağlıklı Yıllar... 2011 yılının bütün olumsuzluklarını geride bırakarak, 2012 yılının sağlıklı

Detaylı

Pilates. Temelleri Birinci Dünya Savaşı na dayanan ve ülkemizde popülerliliği son yıllarda artan pilates artık klinik ortamda

Pilates. Temelleri Birinci Dünya Savaşı na dayanan ve ülkemizde popülerliliği son yıllarda artan pilates artık klinik ortamda Teknolojiyi tecrübeyle buluşturduk Sayı 8 Nisan-Haziran 2010 Her bebek ağacı ile birlikte doğar Hiperbarik (Oksijen Tedavi Merkezi) Diyetisyen (Dondurma Serinletir mi?) Fizik Tedavi (Osteoporozda Risk

Detaylı

1) Burun Estetiği 2) Göz çizgilerinin yok edilmesi. 3) Göz kapağı ameliyatları 4) Kol germe 5) Meme büyütme ve küçültme 6) Liposuction 7) Karın germe 8) Varis tedavisi 9) Botoks Bütün bu konu başlıkları

Detaylı