Lazerin Endüstriyel Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Lazerin Endüstriyel Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği"

Transkript

1 T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 27. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası 7-8 Mayıs 2013 Lazerin Endüstriyel Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği Hazırlayan: Tolga PEKİNER, İSG Uzm. Yrd.

2 Günlük Hayatımızda Lazer Lazer Hakkında Temel Bilgiler Endüstriyel Lazer Uygulamaları Sonuç ve Öneriler

3 MOSKOVA DAGÖSTERİ AMAÇLI LAZER KULLANIMI SEBEBİYLE 30 KİŞİNİN ZARAR GÖRMESİ

4 LAZER İŞARETLEYİCİ (POINTER) KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK Lazer işaretleyiciyi kişilere doğrultmayın, Küçük yaştakilerin lazer işaretleyicileri kullanmasına izin vermeyin, Lazer işaretleyicileri ayna benzeri yansıtıcı yüzeylere doğrultmayın, Üzerinde uyarı mesajı ve lazer sınıfı bulunmayan lazer işaretleyicileri satın almayın, kullanmayın.

5 LAZER İŞARETLEYİCİ CİHAZLARIN UYGUNSUZ ÖRNEKLER KULLANIMINA DAİR Lazer işaretleyici ile yolcu uçaklarının seyir güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi Göstericinin kolluk kuvvetlerine karşı lazer işaretleyici kullanması

6 LAZERİN TIBBİ VE KOZMETİK UYGULAMALARI Bu uygulamalar sırasında koruyucu gözlükler benzeri tedbirlerin alınması önem taşımaktadır.

7 Lazer Türleri Katı Lazerler Gaz Lazerleri Boyar Madde Lazerleri Yarı İletkenli Lazerler Serbest Elektronlu Lazerler

8 LAZERİN ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARI Lazer Uygulamaları Endüstriyel Lazer Uygulamaları Bilimsel Lazer Uygulamaları Tıbbi ve Cerrahi Lazer Uygulamaları Fiber Optik Komünikasyon Uygulamaları Gösteri Uygulamaları Endüstriyel Lazer Türleri Nd:YAG Lazeri CO 2 Lazeri

9 Lazerin Endüstriyel Uygulamaları Isıl İşlem Delme İşlemi Aşındırma İşlemi: Markalama ve Diğer Yüzey İşlemleri Kesme İşlemi Kaynak İşlemi

10 Lazer kelimesi, lazer işleminin en önemli özelliğini anlatan bir kısaltmadır: uyarılmış radyasyon salınımı yoluyla ışığın şiddetlendirilmesi (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) Lazer, radyasyonu şiddetlendirebilecek bir madde içermektedir. Bu madde, radyasyon içinden geçerken enerji kazandığı için kazanç ortamı olarak isimlendirilir. Bu şiddetlendirmeden sorumlu fiziksel prensip uyarılmış salınım olarak isimlendirilir ve 1916 yılında Albert Einstein tarafından keşfedilmiştir yılında ilk çalışan lazer T.H.Maiman tarafından yapılmıştır.

11 Lazerin uygulama alanının genişliği; Yüksek miktarda enerjiyi, yol boyunca önemli kayıplar olmadan taşıyabilme özelliği, Işının frekansının hassas bir şekilde kontrolü, Yayılan ışının yayılma düzeni, Işının olağanüstü yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

12 Lazer Cihazının Temel Elemanları

13 Elektromanyetik Spektrumda Lazer Işımasının Yer Aldığı Dalgaboyları

14 Yönlendirilebilirlik: Lazer ışınları oldukça uzun bir mesafeyi sabit genişlikte bir ışın demeti olarak alır, bu mesafeden sonra genişlemeye başlar. Lazer sistemlerinden biri ile lazer ışığının aydaki lekesi 1.5 mil yarıçapında olmuştur.

15 Lazer Işınımın Güç Yoğunluğunun Güneş Işığıyla Kıyaslanması Güneş ışığının güç yoğunluğu : 100W/cm2 Lazer ışınının güç yoğunluğu : W/cm 2

16 Gözün Lazer Işınımı Soğurma Karakteristiği Görünür ve yakın-kızılötesi dalgaboylarında çalışan lazerler, retinaya ulaşarak daha ciddi bir hasara sebep olmaktadır. Bu durumda retina, deriye oranla kat daha hassastır. Bunun sebebi, insan gözünün bu dalgaboyundaki ışığı retinanın üzerine odaklayabilme kabiliyetidir.

17 Spektrumun ortakızılötesi, uzak-kızılötesi ve orta-morötesi bölgeleri için lazer enerjisini kornea soğurur ve hasar görebilir. Buna karşın yakınmorötesi bölge için, gözün lazer enerjisini soğuran bölümü göz merceği olacaktır.

18 Lazer Demetine Maruziyetten Kaynaklanan Kornea ve Retina Hasarı Yaşanmış Bir Kaza Sırasında, Uygun Seçilmediğinden Hasar Gören Koruyucu Gözlük

19 Lazer Sınıflandırması Lazer sınıflandırmasının amacı, referans kabul edilen Sınıf 1 durumundan itibaren yükselen lazer gücüyle birlikte artan yaralanma riskinin ortaya koyulmasıdır,

20 Lazer Sınıflandırması Sınıflandırma İçin Kullanılan Lazer Özellikleri Sınıf 1 Sınıf 1M Sınıf 2 Sınıf 2M Sınıf 3R Sınıf 3B Sınıf 4 Kontrol Tedbirleri

21 Lazer Sınıfları Sınıf 1 : Gözün demete doğrudan ve uzun süreli maruziyetinde dahi zararsız, Sınıf 1M : Optik elemanlarla (dürbün vb.) görüntülendiğinde zararlı, Sınıf 2 : Demete anlık maruziyette zarar vermez, bilinçli olarak doğrudan lazere bakıldığında tehlikeli, Sınıf 2M : Optik elemanlarla (dürbün vb.) görüntülendiğinde zararlı,

22 Lazer Sınıfları Sınıf 3R : Demete doğrudan maruziyette zararlı, yaralanma olasılığı maruziyet süresi ile orantılı olarak artar, Sınıf 3B : Kısa süre de olsa demete doğrudan maruziyette zararlı, fakat saçılmalardan kaynaklanan maruziyetlerde genellikle zararsız, Sınıf 4 : Sadece gözün değil, derinin de doğrudan maruziyeti zararlı, ayrıca saçılmalardan kaynaklanan maruziyetlerde de zararlıdır.

23 Lazer Çalışma Alanları İçin Kontrol Tedbiri Örnekleri Mühendislik Kontrol Tedbirleri Koruyucu Muhafazalar (Tüm Sınıflar)

24 Mühendislik Kontrol Tedbirleri Anahtar Kontrol Elemanı (Sınıf 3B veya 4) Gözlem Pencereleri, Görüntüleme Ekranları ve Optik Elemanlar (Tüm Sınıflar)

25 Mühendislik Kontrol Tedbirleri Demet Güzergahı Kontrolü (Sınıf 3B veya 4) Demet Durdurucu veya Zayıflatıcı (Sınıf 3B veya 4)

26 Mühendislik Kontrol Tedbirleri Lazer Alanı Uyarı İşaretleri ve Lazer Devrede Uyarıları (Sınıf 3B veya 4) Lazer Kontrollü Alan (Sınıf 3B veya 4)

27 Mühendislik Kontrol Tedbirleri Acil Durdurma Düğmesi (Sınıf 4) Lazer Kontrollü Alan (Sınıf 3B veya 4)

28 Koruyucu Donanım Koruyucu Gözlükler (Sınıf 3B veya 4)

29 Koruyucu Donanım Koruyucu Bariyerler ve Perdeler (Sınıf 3B veya 4) Koruyucu Donanımın Etiketlenmesi (Sınıf 3B veya 4)

30 ARAŞTIRMA KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN UYGULAMALAR Araştırmanın ilk uygulaması, elektronik ürünler ve sistemler tasarlayan, geliştiren, üreten ve 4500 çalışanı bulunan bir sanayi kuruluşunun Lazer Sistemleri Tasarım Müdürlüğü nde gerçekleştirilmiştir. 21 kişinin çalışmakta olduğu bu Müdürlük te lazer cihaz ve sistemleri araştırma, tasarım, geliştirme ve üretime destek faaliyetleri sürdürülmektedir.

31 TESİSLERDE ASKERİ KULLANIM İÇİN İKİ TÜR LAZER CİHAZI TASARLANMAKTA VE ÜRETİLMEKTEDİR 1) LAZER İŞARETLEYİCİ

32 2) LAZER MESAFE ÖLÇER MESAFE = IŞIK HIZI SÜRE

33 KONTROL TEDBİRLERİ Lazer çalışma alanında lazer üretimi ve testleri yapıldığından bu çalışmanın doğası gereği; Lazer sisteminin bir muhafazaya sahip olmadığı, Lazer ışın demetinin tamamını veya bir kısmını örtecek bir demet muhafazasının da kullanılamadığı gözlenmiştir.

34 KONTROL TEDBİRLERİ Sadece yetkili kişilerin lazer sistemini çalıştırabilmesini sağlayan anahtar kontrol elemanının bulunduğu gözlenmiştir. Demet sonlandırıcı olarak uygun biçimde etiketlenmiş lazer bariyerin kullanıldığı görülmüştür.

35 KONTROL TEDBİRLERİ Alanın girişi ve çıkışının uygun şekilde düzenlenmesi; Uygun ve açık biçimde işaretlendiği görülmüştür. Uygun şifrenin girilmesiyle açılacak özel bir manyetik kilit sisteminin kullanıldığı tespit edilmiştir. Lazer çalışırken yanarak bu çalışmayı girişte bildiren lazer uyarı lambası olduğu görülmüştür.

36 Çalışma alanının hemen girişinde, hem optik yoğunluk hem de biçim ve kullanım şekli açısından oldukça çeşitlilik gösteren koruyucu gözlüklerin bulunduğu dolap görülmektedir. Ayrıca bu dolabın üzerinde hangi çalışma için ne tür koruyucu gözlüğün kullanılması gerektiğini açıklayan talimatların bulunduğu gözlenmiştir.

37 Yangın tehlikesine karşı uygun tedbirlerin alındığı gözlenmiştir.

38 LAZERLE METAL KESİMİ YAPILAN İŞYERİ Araştırmanın ikinci uygulaması 10 kişinin çalışmakta olduğu bir işletmede bulunan çalışma alanında gerçekleştirilmiştir. Bu işyerinde lazer ve diğer makineler ile metallerin kesilmesi ve şekillendirilmesi işlemleri yapılmaktadır.

39 KONTROL TEDBİRLERİ Lazer çalışma alanında, lazer cihazına üretim sırasında eklenen bazı güvenlik unsurlarının dışında, lazer güvenliğine ilişkin herhangi bir mühendislik veya idari kontrol tedbirinin alınmadığı görülmüştür. Üretimi esnasında lazere eklenen bazı güvenlik tedbirleri : Acil durumlarda gücü kesecek acil durum düğmesi ve lazer cihazının yetkisiz kullanımını engellemek için anahtar kontrol elemanı

40 KONTROL TEDBİRLERİ Lazerin çalıştığını gösteren lazer devrede uyarı ışığı

41 KONTROL TEDBİRLERİ Metalin lazerle işlem gördüğü noktanın hemen yanında lazer kontrol panosu bulunduğu görülmüştür. Burada bulunacak çalışanı zararlı ışınımdan korumak amacıyla lazer ışınıma dayanıklı sürgülü bir pencere kullanıldığı ve iş parçasının yerleştirilmesi amacıyla bu pencere açıldığında lazer gücünü otomatik kesecek bir sistemin bulunduğu tespit edilmiştir.

42 KONTROL TEDBİRLERİ Lazerin işlem gördüğü alanın hemen yanında ışınıma dayanıklı bir pencere olmasına karşın bu alanın hemen arkasındaki kısımda hiçbir muhafazanın bulunmadığı ve tamamen açık olduğu gözlenmiştir.

43 LAZER İLE METAL KESİMİ GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞYERİ

44 REKLAM FİRMASI

45 Lazerin her türlü kullanımı için sağlık ve güvenliğin sağlanması amacıyla farkındalık ve bilincin oluşturulması gereklidir. Endüstriyel lazer kullanımında işyerlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla gereken tedbirler alınmalıdır. Ülkemizdeki lazer uygulamalarına ilişkin araştırmaların, projelerin ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

46

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi. Lazerle Çalışmalarda İş Güvenliği El Kitabı

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi. Lazerle Çalışmalarda İş Güvenliği El Kitabı Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Lazerle Çalışmalarda İş Güvenliği El Kitabı Kasım 2014 Amaç Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) laboratuarları

Detaylı

önlem alın T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AMAÇ YÜKÜMLÜLÜK

önlem alın T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AMAÇ YÜKÜMLÜLÜK T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ risk almayın önlem alın AMAÇ Bu kontrol listesi, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 29/12/2012

Detaylı

BULUŞ EĞİTİM KURUMU HAZIRLIK SINAVI-1

BULUŞ EĞİTİM KURUMU HAZIRLIK SINAVI-1 BULUŞ EĞİTİM KURUMU B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI HAZIRLIK SINAVI-1 BULUŞ EĞİTİM KURUMU 1/19 www.bulusisg.com /0.242.3348088 1. İş Kanunu na göre aşağıdaki hususlardan hangisi, işverenin iş güvencesi

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ A T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı 1. GRUP B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL

Detaylı

GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ

GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ T.C. GEDİZ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İŞ GÜVENLİĞİ İSG 503 GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ BARIŞ TOLGA İŞSEVER 601214042 MAYIS 2015 Güvenli Cephe İskeleleri

Detaylı

ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİMİ

ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİMİ ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİMİ Amaç Katılımcıların, çalışma ortamı gözetiminin tanımı, kapsamı ve iş güvenliği uzmanının çalışmalarındaki yeri ve önemini kavramalarına yardımcı olmaktır. Öğrenme Hedefleri Çalışma

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ B T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı 2. GRUP A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL

Detaylı

Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği

Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar (23 Aralık 2003 tarih ve 25325 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

Detaylı

Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği

Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar (23 Aralık 2003 tarih ve 25325 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır) Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, yapı

Detaylı

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU

ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME RAPORU Yayın No.56 ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ RİSK ESASLI PROJELENDİRİLMİŞ DENETİM SONUÇ DEĞERLENDİRME

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1

37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1 37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1 Ülkemizin İş Güvenliği Konusunda Yeri Türkiye de her iş saatinde 32 iş kazası gerçekleşmektedir. Her 80 dakikada bir işçi sürekli iş göremez duruma gelmektedir. Her 2

Detaylı

TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA

TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA TÜRKİYE DE MADENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI ve 176 SAYILI MADENLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK HAKKINDA ILO SÖZLEŞMESİ KARŞILAŞTIRMA İŞMEN GÜNALÇİN AVUKATLIK ORTAKLIĞI Değerlendirme 13 Mayıs 2014

Detaylı

(*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

(*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği* (*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

BÜYÜK ENDÜSTRĠYEL KAZALAR ĠÇĠN ACĠL DURUM PLANLAMASI REHBERĠ

BÜYÜK ENDÜSTRĠYEL KAZALAR ĠÇĠN ACĠL DURUM PLANLAMASI REHBERĠ ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü BÜYÜK ENDÜSTRĠYEL KAZALAR ĠÇĠN ACĠL DURUM PLANLAMASI REHBERĠ Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik (Resmi Gazete Tarihi: 18 Ağustos

Detaylı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği İle İlgili Olarak Dünyadaki ve Türkiye deki Durum Nedir?

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği İle İlgili Olarak Dünyadaki ve Türkiye deki Durum Nedir? İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği İle İlgili Olarak Dünyadaki ve Türkiye deki Durum Nedir? Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) rakamlarına göre her yıl yaklaşık 2.200.000 kişi iş kazaları ve meslek hastalıklarından

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ İlgili Mevzuat : BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığı ve güvenliğinin korunması amacıyla kullanılan

Detaylı

önlem alın T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AMAÇ YÜKÜMLÜLÜK

önlem alın T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AMAÇ YÜKÜMLÜLÜK T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ risk almayın önlem alın AMAÇ YÜKÜMLÜLÜK Bu kontrol listesi, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Detaylı

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, MARSU Genel Müdürlüğü nde

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR YAPI İŞLERİNDE; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR, BÖLÜM:I GİRİŞ Yapı işleri, çalışma şartları bakımından, en riskli sektör

Detaylı

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER 1 BÖLÜM 1. GİRİŞ Bu ödev doğrultusunda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Cevizlibağ Kampüs Alanı içinde yapılan yürüyüş yollarında oluşabilecek potansiyel tehlikelerin ve bunlara ilişkin risklerin belirlenmesi,

Detaylı

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği. Resmi Gazete: 05.10.2013 28786

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği. Resmi Gazete: 05.10.2013 28786 Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Resmi Gazete: 05.10.2013 28786 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 0001: Amaç (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinde alınacak asgari

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Yayın No: 09 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ Editör Dr. Fazıl AYDIN Yayına Hazırlayanlar Sakine OVACILLI İSG Uzmanı Tolga PEKİNER İSG Uzmanı Ankara,

Detaylı

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü Sayfa 1 / 17 25 Nisan 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28628 YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç,

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönergenin amacı; Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Resmi Gazete Sayısı 28628 Resmi Gazete Tarihi 25.04.2013 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK

BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 15.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28678 BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği* (*21/02/2004 tarih ve 25380 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır) BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

LLAZERİİN YAPPIISII VE İİŞLLEVLLERİİ Tek renkli, oldukça düz, yoğun ve aynı fazlı paralel dalgalar halinde genliği yüksek güçlü bir ışık demeti üreten alet. Laser İngilizce; Light Amplification by Stimulated

Detaylı

www.batiakademi.com.tr

www.batiakademi.com.tr T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı ÇLIŞM VE SOSYL GÜVENLİK BKNLIĞI İŞ SĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Soru Sayısı: 100 2. GRUP: C SINIFI

Detaylı