41 İl den. arkadaşımıza, ş Onur Konuşmacılarımız,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "41 İl den. arkadaşımıza, ş Onur Konuşmacılarımız,"

Transkript

1 HOŞ GELDİNİZ 41 İl den 170 laboratuvar Yöneticisi i i Uzman arkadaşımıza, ş Onur Konuşmacılarımız, Sağlık Bakanlığını temsilen Refik Saydam Hıfzıssıhha Başkanımız Sn. Doç. Dr. Mustafa ERTEK ve Başkent Üniversitesi Endokrin Bölümünden Sn.Prof Dr. İlhan Yetkin ee hoş geldiniz diyor, organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

2 - B.M. Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine seçildi - Bütçe, Büyük Millet Meclisinde

3 Diyarbakır/Lice (9 Kasım 1989) Bitlis/Sütlüce (6 Ekim 1992) Mavi Çarşı Erzincan/Kemaliye/Başbağlar (6 Temmuz 1993) İstanbul/ Bakırköy (Mavi Çarşı 13 Mart 1999) Ulus/Ankara (22 Mayıs 2007 Anafartalar Çarşısı) Hakkari/Yüksekova/Dağlıca ğ Taburu (22 Ekim 2007) Adana (6 Eylül 2008) Balıkesir/Altınova (2 Ekim 2008) Hakkari/Şemdinli/Aktütün (3 Ekim 2008) Diyarbakır (9 Ekim 2008) Hakkari/Çukurca (16 Ekim 2008)

4

5 Cern/LHC Projesi Beklenen veriler: Uzayın oluşumu, ş uzayı bir arada tutan güçler ve uzayda mevcut muhteşem simetri, Maddenin kalbi. Kitle çekim gücü (gravite) ve elektromagnetizm dışında atomun görevini yapması için nüvede bulunan kuvvetli ve zayıf güçler. (Boson adı verilen güçle ilişkili, güç taşıyıcı ve diğer partiküllerin kitlesini oluşturduğu düşünülen partikülleriyle Ws ve Zs partikülleri). Diğer boyutların mevcudiyeti, (4 cu boyut ve maddedeki simetri. Bilinen her partikülü dengeleyen diğer bir partikül mevcudiyetinin kanıtlanması) Neticelerinin alınması: Yıllar sürecek bu deneme fiziğin, geleceğini belirleyecek, yanlış fikir ve teoriler temizlenecek, ruhsal ve maddesel yaşamımıza m a yön verecektir.

6 Nobel 2008 Tıp Ödülü Hepimizin HIV/AIDS ile ilgili araştırmalarından bildiği Luc A. Montagnier World Foundation for AIDS Research and Prevention Paris, France Françoise Barré-Sinoussi Regulation of Retroviral Infections Unit, Virology Department, Institut Pasteur Paris, France Çalışmaları ile HPV nin bazı tiplerinin serviks kanserinde rol oynayabileceğini gösterdi. Harald zur Hausen German Caner Research Center

7 Nobel 2008 Fizik Ödülü Temel partiküller üzerine çığır açan teorik çalışmalar. Makoto Kobayashi Marine Biological Laboratory (MBL) Woods Hole, MA, USA; Boston University Medical School Massachusetts, MA, USA Toshihide Maskawa Columbia University New York, NY, USA Yoichiro Nambu University of California San Diego, CA, USA Yoichiro Nambu atom altı parçacıkların spontan bozuk simetrisi mekanizmasının keşfi ile nobel ödülüne hak kazanırken ödülün diğer yarısı da bu bozuk simetri nin kaynağının bulunması ile ilgili çalışmalarıyla Makoto Kobayashi ve Toshihide Maskawa ya gidiyor. Bu teoriler doğanın 4temel kuvvetinden 3 ü olan zayıf, güçlü ve elektromanyetik kuvvetleri açıklıyor. Bunlardan dördüncüsü ise kütle çekimi. Günümüzde CERN de kurulan dünyanın en büyük fizik laboratuvarı olan LHC(Large Hadron Colloider)de ise bu çalışmaların ışığında yapılmakta, evrenin oluşumunu deneysel olarak simule ederek, ilk maddenin oluşumunu, kütleyi ve kütle çekimini oluşturan atom altı parçacıkların gözlenerek varlıklarının kanıtlanmasını hedeflenmektedir.

8 Nobel 2008 Kimya Ödülü Floresan Proteinin Keşfi Osamu Shimomura Marine Biological Laboratory (MBL) Woods Hole, MA, USA; Boston University Medical School Massachusetts, MA, USA Martin Chalfie Columbia University New York, NY, USA Roger Tsien University of California San Diego, CA, USA Bir tür deniz anasında bulunan floresan proteini, hücreleri dokuları ve hatta organları işaretlemede kullanılıyor. Bu protein kanser araştımalarında tümör hücrelerinin gözlemlenmesinde iyi bir araç olarak kullanılabiliyor. Protein ultraviyole ışık altında mavi renk vererek araştırmasıların ş kanser hücrelerini izlemelerine olanak tanıyor. Kanser araştırmalarının yanı sıra alzheimer ve milyonlarca insanı etkileyen diğer hastalıkların araştırmaların da da kullanılıyor.

9 Journal of Physiology and Pharmacologoy 2006, Vol 57, Supp 5 Kan Glukoz Kontrolü

10 1st World Congres on Int. Therapies Type 2 Diabetes, Eylül 2008 Newyork Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) Neal Interposition (IT)

11 The brain image above shows the hippocampus (outlined in red), which is involved in learning and memory. new research suggests That repeated episodes of high or low blood sugar in people p with diabetes may lead To cogni tive impairments associated with this structure. Brain Briefings, Feb.2008, Society for Neuroscience

12 2.Numunelerin alındığı tarih ve saat ile aynı numunenin laboratuara kabul ediliş tarih ve saatinin kayıt altına alınması. 3. Laboratuarda çalışan tüm testler için internal kalite kontrol çalışmasının yapılıyor olması ve kayıtlarının tutulması. 4.Laboratuar hizmetleri için numunelerin alınması ve güvenli bir şekilde transferi ile ilgili ili tanımlanmış bir sürecin tanımlanması. ve bazı talimatlar/prosedürler

13 2.3. Sağlık hizmet sunumu bakımından basamaklandırılamayan sağlık kurumları/ kuruluşlarış a) Diyaliz merkezleri ve Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, b) Refik Saydam HıfzıssıhhaLaboratuvarları, c) Tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri ile laboratuvarlar, ç) Muayenehaneler. d) Kurumca yetkilendirilenişyeri işyeri hekimleri

14 Sabit fiyat üzerinden test neticesi satın (alınan testin hedefinin belirlenmeden) olası sakıncaları! Laboratuvar testi nedir? Nerden başlar? Nerede biter, (Physicians, who use the clinical laboratory services,need to be familiar with their role in ensuring quality test results through appropriate test selection,interpretation and clinical action.) Testin neden hangi ön tanıyla istendiğinin belirtilmesi gerekmediğinden, minimal getirisi olan testlerde fazla panel test istenmesi, Testlerin seçiminde insidans göz önüne alınmadığından (%1 insidans var ise PPR en az %90 olması lazımdır) HCV de kart test kullanılması başlangıç döneminin kaçırılmasına bu nedenle bilhassa diyalizlerde kontaminasyonun önünün alınamamasına Veya bakteri tiplendirilmesinde yalancı pozitifliklere ve dolayısıyla lüzumsuz antibiyotik tik kullanımlarına l sebep olabilmektedir.

15 Türkiye de İlaçTüketiminin i i GSMH ya Oranı Ülkeler (2000 Yılı) Üretici Fiyatlarıyla y İlaçTüketimi ç ($) / GSMH ($) Portekiz1.85 Kuzey Amerika (ABD+Kanada)1.49 Türkiye*1.37 Fransa1.22 Japonya1.21 İspanya1.20 Hollanda0.64 Danimarka0.60 Norveç0.51 Türkiye de Üretici Fiyatlarıyla İlaçTüketiminin GSMH yeoranı 1996'da 0.93 iken, 2001 yılında 1.69 a, 2005'te 1.93'e yükselmiştir. ş Kaynak: EFPIA ve OECD verileri

16 Yasanın Getirdiği Avantajlar Sağlık zinciri içinde yer alamadik. Kurumsallaşarak/organize olarak ama mutlak HASTA ODAKLI OLUP BİLGİLENDİRİCİ, YÖN GÖSTERİCİ VE DÜŞÜK KAR MARJI İLE ÇALIŞMAYI kabul ederek faaliyete devam edebilenlerimiz yasamaya devam edeceklerdir. Sebepleri: a. Sağlık hizmetleri şahsa yönelik olacaktır, b. Sağlık ğ hizmetleri hastalıkların kronikleşmesine ş engel olmaya yönelik olacaktır, c. Sağlık hizmetlerinden prediktif ve tedaviye yön verici olmasi beklenecekdir. d. Laboratuvar hizmetlerininde tolere edilebilir hata (TEa) kavramında hizmeti saglayacak merkezi oteritiye bagli denetim er geç gelecektir, e. Bağımsız Laboratuvar Hizmeti veren uzmanlar ihmal edilemez, sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan kaynağıdır, göz ardı edilmeleri alternatif kanallardan elde edilmekte olan hizmetin çok daha pahalıya mal olduğu ve olacağı özel ve resmi sağlık güvencesi kurumları tarafından görülecektir. f. Ülkemizde reel sektörün karşılaşması kaçınılmaz sıkıntılı dönemi, ozel laboratuvarlarin sahip oldugu alt yapi yatirimi ihmal edilemeyecek onemli madi degere sahipdir, bu alt yapiyi goz ardi edecek lukse sahip digiliz. g. Ayrıca hedefsiz ve bu hedefe uygun denetimsiz faaliyet serbest rekabet değildir (bugün ki serbest ekonominin durumunun önemli bir sebebidir). daha birçok sebepten bağımsız laboratuvarlar eğer EKONOMİK olmaktan ziyade ETKİN olurlarsa daha birçok sebepten bağımsız laboratuvarlar eğer EKONOMİK olmaktan ziyade ETKİN olurlarsa hele sistem etkin sistem içinde kurumlaşabilir, personel, altyapı güç birliğini aralarından kurup zincir oluştururlarsa aranılırlıkları ve kendilerinden hizmet alma talebi devam edecektir.

17 Mc Cain ve Obama nın Politikalarında Sağlık The McCain Plan Sen. McCain favors a market driven, privately funded approach to healthcare, although he too emphasizes basic tenets of reform, including: Accessto high quality care Choice of insurance coverage Affordability Portability "But the road to reform does not lead through Washington and a hugely expensive, bureaucratic, governmentcontrolledsystem,"hewrites. Sen. McCain calls for moving Medicare toward a system that favors coordinated care and "higher quality care" for seniors, but does not specify how this would be accomplished. The Arizona senator supports a greater emphasis on health maintenance, screening, prevention, and early intervention. "We need to create a next generation of efforts to prevent chronic disease, early intervention programs, new treatment models, and public health infrastructure," he writes. "We need to use technology to share information on 'best practices' in health care so that every physician is up to date. We need to adopt new treatment programs and financial incentives to promote healthy habits among Americans with the most common conditions, such as diabetes and obesity, in order to improve their quality of life and reduce the cost of their treatment.

18 Mc Cain ve Obama nın Politikalarında Sağlık The Obama Plan Sen. Obama, who favors a mix of public and private participation, p outlines 3 broad healthcare reform goals: Equal access to high-quality, affordable health care for all Americans. Elimination of wasteful spending, including "layers of bureaucracy that serve no purpose, duplicative tests and procedures that are performed because the right information is not readily available, and doctors providing unnecessary care for fear of being sued. Emphasis on disease prevention and health maintenance. According to Sen. Obama, patients who like their insurance will be able to retain it with g,p no changes, except for lower costs. Uninsured or underinsured patients would be offered a choice of affordable plans, and he calls for establishment of a national healthinsurance exchange

19 Klinik Laboratuvar bilimleri bir profesyonel daldır. Bu konuda hizmet veren bizlerde çalıştığımız yer neresi olursa olsun profesyonel kişileriz. Hizmetimizde bu gözle değerlendirilir.

20 Hizmetimizi mesleğin gerektirdiği kalite kapsamında sunmak profesyonelliktir. Ürettiğimiz ğ neticeye yönelik profesyonellik, Hizmet verdiğimiz müşterimize yönelik profesyonellik. Bu kavramların gelişmesinden profesyonel dernekler sorumludur. Ya denetiminden?

21 LABORATUVARI ETKİN KULLANABİLMEK İÇİN Testin tanısal değerini bilmek. Laboratuvar Ekonomisi etkin test seçimi ve bu testin beklenen özgüllük ve doğrulukta (Six Sigma) ve LEAN kavramları içinde yani az emek ve zaman harcayarak verimli bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Etkin test seçimi de hekimle başlar, (hekimlerin doğru test seçimine i bizde yardımcı olabiliriz!) i Profesyonelliğimizin Dayanması gereken kavramlar. Müşteri memnuniyeti ni eti,pazarlama, arlama (Hedefler belirlemek), Bütçeleme, Son olarak bir birine karışmaması gereken bir unsur, Laboratuar Yöneticisi ve Laboratuar İşletim sistemleri,

22 LABORATUVARIN ETKİN KULLANIMI Klinik Laboratuvarın (Klinik kimya, Hematoloji, Mikrobiyoloji.. Hatta kan bankasının) tanı, tedavinin seçimi ve takibi yönünden etkin işletmecilik aşağıdaki kavramlarda profesyonellik gerektirir. A- İşletme. lt a. Müşteri memnuniyeti, b. Etik Eik kavramlara uygunluk, B- Analitik hizmetler. a. Test seçimi (seçici olacak khekime sundugumuz testler hakkında doğru ve etkin kullanım- bilgi geçmek, b. Test yorumlama- testin PPR ve NPR değelerini ğ i tanıma, c. Test uygulamada kavram geliştirme.

23 Profesyonelliğimiz ğ Neye Dayanıyor Tabii ki teknik bilgi, beceri, teknik eksperlik ama ayrıca İletişim Yönetim /Motivasyon Danışmanlık Satıcı, değerlendirici M l ği kti diği d ş t ih dili t d d Mesleğin gerektirdiği davranışı tercih edilir tarzda sunmamız da gerekiyor.

24 Pazar ve Geliştirilmesi Pazarlama: Müşterinin istediği servisi hizmeti beklentileri düzeyinde hatta fazlasıyla cevaplamak. Tanıtım ve reklamda tıbbi etiğe dikkat etmemiz lazım.

25 ETİK Etik 1: Bir işi yapmada moral değerlere ve standartlara uymaktır (sizlerin tanımınada açığım). Tıbda hizmet uygulamasi cercevesinde: A Standartlara göre uygulama ve değerlendirme yapacağız. Yazılı standartlar yok ise müşterimizin beklentisine uyacağız veya ne verdiğimizi (yanlılık tekrarlanabilirlik, özgüllük vs.) blil belirlememiz, i sunmamız lazımdır. B- Moral kavramlarla ilgili yanlış ve doğrularin(hasta haklarından- test değerlendirmeleri ğ di l i ne kadar ) bilinmesi. i

26 Etik 2: Samimi, bütünleştirici ve dürüst olup, güvenilebilir vasıfların sürdürülür olmasıdır. Sorumluğunuz; -Hastaya(müşterimize) - Cemiyete ve -Takımımıza Tk yöneliktir. Etik 3: Profesyonelliğe olan taahhüdümüzün sürdürülür olmasıdır. Mesleğinizin bilim ve sanatını uygulamada mükemmellik standartları tanıtmak ve devam ettirmek Hastanın haklarının korunması, Meslek onuruna koruma ve yüceltme Diğer meslek lk gruplarıyla l saygılı, uyumlu ve paylaşıcı lş çalışmak lş Cemiyetin sağlıklılığına, süreğenliğine katkıda bulunmak (deontolojik ve teknolojik etik)

27 Testin Karakteristikleri Gayesi, maliyeti ve pazarı Metod değerlendirme, e d e, a. Analitik yönden Gerçeklik-Yanlılık (Truness, Bias) Kesinlik, Precision / Hassasiyeti! Testin Tekrarlanabilirliği Doğruluk (accuracy) Analitik özgüllüğü (Robustness) b. Tanısal yönden PPR ve NPR Tanısal geçerliliği, etkinliği Sağlıklı toplumda referans aralığı

28 METOD PERFORMANS KARAKTERİSTİKLERİ* 1. Gerçeklik (truness), (yanlılık= bias) 2. Kesinlik (Precision) 3. Doğruluk (Accuracy ) Gerçek Değere Yakınlık 4. Özgüllük (Specificity) 4.1. Analitik özgüllük 4.2. Tanısal özgüllük 5. Hassasiyet (Sensitivity) 5.1. Analitik Hassasiyet 5.2. Tanısal Hassasiyet 6. Tespit ve Nicellik Sınırı (Limid of detection = LoD, Limid of Quantification=LoQ) 7. Ölçüm Sisteminin Doğrusallığı (Linearity of measuring system) 8. Ölçüm Belirsizliği (Uncertinity of measurement) 9. Tekrarlanabilirlik (Repeatability) 10. Yeniden yapılabilirlik (Reproducibility) 11. Çapraz duyarlılığa dayanıklılık (Robustness) *EN ISO/DIS dan alınmıştır.

29 ANALİTİK HATA KAVRAMI ve TOTAL HATA TE a = B A CV A Bias Precision %45 %49 Hakiki değer ğ Bulunan değer ğ Rast gele hata Örneğin ve kalibratörün ölçüm hatalarından, Sabit hata, yanlılık (Bias) kalibratöre verilen değer ve kalibrasyon modelinden, ayrıca reaktif ve analizör farklılıklarından oluşur. Total hata = Bias + Z* precision, %95 guven hududu icin, TEa= Bias x precision

30 Toplam Kabul Edilebilir Hata Şahsa ait biyolojik farklılık (CV I ) ve şahıslar arası biyolojik farklılık (CV G ) (toplam biyolojik değişim) TB =(CV I2 G2 1/2 V +CV ) Herkesin aynı referans aralığını kullanabilmesi, neticelerin i mukayese edilebilir olması ii için önerilen yanlılık ve kesinlik hata hududu ve Toplam Kabul Edilebilir Hata (TEa)! Yanlılık, B 2 2 A <0.25(CV I2 +CV G2 ) 1/2 kesinlik, CV A < 0.5 CV I TE a < 1.65 (0.5 CV I ) (CV I2 +CV G2 ) 1/2

31 Vak a 1: Hasta Laboratuvara geldi ve neticesini vaktinde alamadığı için bağırıyor. a. Siz sorumlusunuz. Profesyonelliğinizi nasıl gösterirsiniz? b. Yöneticisi durumundasınız konu size iletildi ne yaparsınız yp?

32 Yönetici / İşletim Sistemi Laboratuvar Yöneticisi Doğru işlerin yapılmasını sağlar. Lb Laboratuvar İşletim l i Sistemi, i İşlerin doğru yapılmasına yardımcı olur.

33 Müşteri ş Memnuniyeti İlişkileri Sözlü ve telefon görüşmelerinin ilk dak. Müşteri ş benimsendiğini ğ algılamak.

34 Vak a a 2: Yeni bir metod kurdunuz hatta kurmayı planladığınızda ne yapsanız, ne yapmasanız daha profesyonel olur?

35 Laboratuvar Bütçesi ve Planlaması A. Bütçeleme - Test tanımları B. Pazarlama/Faturalama - Yanlış pazarda musteri aramak,, etik olmayan yaklaşımlar ş C. Satın alma

36 Tıbbin Geleceğinde Aranılır Laboratuvar Olmak, Analitik hassasiyetin gerekli zaman araliginda biolojik variasyonu belirleyecek dogrulukda, hizmetin ise ferde yönelik olmasina, Doktorun dogru testi dogru zamanda istemesi saylayabilmesinde, y (hekimin hastaliga digil hastaya odakli olabilmesi icin; uyguladiginiz testde ferde aid degerlerin farkli olma olasiligi hakkinda,bilgilendirilmesinde) Mükemmel Servis Merkezleri oluşturulması ( kitlesel kalite kriterleri ve etkinlik)sina k baglidir. Toplumla ilişkimiz; hizmette müşteriyi tatminimiz, aranılırlığımızı sağlayacaktır.

37

38 Müşteri memnuniyeti ve Pazarlama, Hedefler belirlemek, Bütçeleme, Son olarak bir birine karışmaması gereken bir unsur, Laboratuar Yöneticisi ve Laboratuar İşletim sistemleri,

39

40

41 Kalite Kontrolü Doğruluk Tekrarlanabilirliği (tersi) Güvenilirliği ğ Dağılımı (Normal veya Gaussion) Biyolojik Varyasyon

42 SAĞLIK, Ğ BİLHASSA LABORATUVAR HİZMETLERİNİN PAHALI OLMASI NEDENİYLE DEVLET HİZMET TAMAMLANDIKTAN SONRA ONAYA BAĞLI TEST BAZLI ASGARİ ÜCRET UYGULAMASINI BAŞLATMIŞTIR. BUSİSTEMİ BASKI ALTINDA TUTAN UNSURLAR: KULLANIMDA OLAN VE YENİ GİREN BİRÇOK TESTİN MALİYETİNİN BİLE BU ASGARİ ÜCRETLER ÇERÇEVESİNDE OLMASI, GLOBAL ENFLASYON NEDENİYLE FİYATLARDAKİ ARTIŞ, HALKIN BİLİNÇ DÜZEYİNİN ARTMASINA BAĞLIOLARAKİSTEK MİKTARIVE ÇEŞİTLİLİĞİNDEKİ ARTIŞLAR OLMUŞTUR. TESTLERDEN BEKLENEN HASSASİYETTEİ VE DOĞRULUKTAĞ AYRICA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ SAĞLAYARAK HİZMET ÜRETMEK EN AZINDAN BİZİM, BELKİ HEPİMİZ İÇİN, MÜMKÜN OLAMAMAKTADIR. BU KISITLAMALAR TEYİD GAYESİYLE TESTLERİN LÜZUMSUZ TEKRARI, BİRDEN FAZLA AYNI GAYEYE HİZMET EDEN KİTLER İÇİNDE KENDİMİZ İÇİN EN ETKİNİNİNSEÇİMİ, (YALNIZ BURADA HASSASİYET VE ÖZGÜLLÜKTEN FEDAKARLIK EDİLİYOR, BUNUN MALİYETİ DAHA YÜKSEKTİR!) Laboratuvar içi çalışmanın etkin hale getirilmesi (Lean KAVRAMI), LÜZUMSUZ İŞ YAPMAMA, BİR KEREDE ETKİN YAPMA, TEYİT İÇİN TEKRAR MİKTARINI AZALTMA vs.) gibi kavramlarla bizi karşılaştırmıştır.

43 There is a growing gconcern that the majority of medical schools do not require instructions in laboratory medicine and in the correct use of laboratory tests.physicians,who use the clinical laboratory services,need to be familiar with their role in ensuring quality test results through appropriate test selection,interpretation and clinical action.this book gives guidelines for establishing a course to develop the knowledge and skills required for the appropriate use of laboratory tests and proper use of laboratory facilities.

44 Physicians, who use the clinical laboratory services,need to be familiar with their role in ensuring quality test results through appropriate test selection,interpretation and clinical action.this book gives guidelines for establishing a course to develop the knowledge and skills required for the appropriate use of laboratory ato tests and proper use of laboratory ato facilities.the guidelines are aimed at those interested in,and responsible for,undergraduate education in medical schools,especially in the developing countries,and who have established or intend to establish a programme at their medical schools to teach final year medical students effective use of clinical laboratory tests

45 gasterinemi!? In the Zollinger-Ellison syndrome, gastrin is produced at excessive levels, often by a gastrinoma (gastrin-producing tumor, mostly benign) of the pyloric antrum or the pancreas. To investigate for hypergastrinemia (high blood levels of gastrin), a "pentagastrin test" can be performed. In autoimmune gastritis, the immune system attacks the parietal cells leading to hypochlorhydria (low stomach acidity). This results in an elevated gastrin level in an attempt to compensate for low acidity. Eventually, all the parietal cells are lost and achlorhydria results leading to a loss of negative feedback on gastrin secretion.

46 Bugün XVIII sini yaptığımız ğ butoplantıların ilklerinde, 9 yıl önce sağlık sektöründe bugün yaşanacak durumun geleceğini bunun sebebinin kendi kendimizi denetleyemememiz olduğunu, maliyet unsurlarında verimlilik kavramına dikkat etmediğimizi, hizmetin kalitesini denetleyemediğimizden fiyat rekabeti

47

Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarında Validasyon ve Verifikasyon Kursu 12 Kasım 2011 Cumartesi Salon C (BUNIN SALONU) Kursun Amacı:

Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarında Validasyon ve Verifikasyon Kursu 12 Kasım 2011 Cumartesi Salon C (BUNIN SALONU) Kursun Amacı: Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarında Validasyon ve Verifikasyon Kursu 12 Kasım 2011 Cumartesi Salon C (BUNIN SALONU) Kursun Amacı: Katılımcılara; klinik mikrobiyoloji laboratuarlarında doğru, geçerli ve

Detaylı

Klinik Mikrobiyoloji Testlerinde Doğrulama (verifikasyon) ve Geçerli Kılma (validasyon)

Klinik Mikrobiyoloji Testlerinde Doğrulama (verifikasyon) ve Geçerli Kılma (validasyon) Klinik Mikrobiyoloji Testlerinde Doğrulama (verifikasyon) ve Geçerli Kılma (validasyon) Kaynaklar Mikrobiyolojik prosedürleri doğrulama / geçerli kılmaya ilişkin aşağıdaki uluslararası kaynaklar önerilir

Detaylı

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004832007 KALİTE KONTROLÜ Seçmeli 4 7 3 Dersin Amacı Günümüz sanayisinin rekabet ortamında kalite kontrol gittikçe önem kazanan alanlardan birisi

Detaylı

Moleküler Testlerde Yöntem Geçerliliğinin Sınanması. Dr. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD

Moleküler Testlerde Yöntem Geçerliliğinin Sınanması. Dr. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Moleküler Testlerde Yöntem Geçerliliğinin Sınanması Dr. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD 8. Ulusal Moleküler ve Tanısal Mikrobiyoloji Kongresi 2014 Laboratuvarda

Detaylı

NADİR HASTALIKLAR VE ORPHANET-TÜRKİYE. 2007- sonrası. Prof.Dr. Uğur Özbek Orphanet-Türkiye Koordinatörü İstanbul Üniversitesi, DETAE

NADİR HASTALIKLAR VE ORPHANET-TÜRKİYE. 2007- sonrası. Prof.Dr. Uğur Özbek Orphanet-Türkiye Koordinatörü İstanbul Üniversitesi, DETAE NADİR HASTALIKLAR VE ORPHANET-TÜRKİYE 2007- sonrası Prof.Dr. Uğur Özbek Orphanet-Türkiye Koordinatörü İstanbul Üniversitesi, DETAE Nadir hastalık ve yetim ilaç tanımı Ülkemizdeki durum Nadir hastalıkların

Detaylı

KULLANICI TARAFINDAN TESTİN DOĞRULANMASI (VERİFİKASYON) Dr. Murat Öktem Düzen Laboratuvarlar Grubu

KULLANICI TARAFINDAN TESTİN DOĞRULANMASI (VERİFİKASYON) Dr. Murat Öktem Düzen Laboratuvarlar Grubu KULLANICI TARAFINDAN TESTİN DOĞRULANMASI (VERİFİKASYON) Dr. Murat Öktem Düzen Laboratuvarlar Grubu Kaynaklar CLSI EP5-A2: Evaluation of Precision Performance of Quantitative Measurement Methods (2004)

Detaylı

Dr. Yahya R. Laleli Düzen Laboratuvarlar Grubu 16 Aralık 2010 İzmir, TBD DKD Programına katılan varmı? DKD ne bekliyorsunuz? DKD ihtiyacı nereden doğmuştur? Bu beklenti size ne sağlayacak? Bu uygulamada

Detaylı

ANALİTİK YÖNTEMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2004

ANALİTİK YÖNTEMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2004 ANALİTİK YÖNTEMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2004 1 Laboratuvarlarda yararlanılan analiz yöntemleri performans kalitelerine göre üç sınıfta toplanabilir: -Kesin yöntemler

Detaylı

BELGELER. Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD

BELGELER. Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD BELGELER Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Belgeler - 1 ISO 15189, 2003 (2009 da revizyon) Tıbbi laboratuvarlar için uluslar arası kalite standardı 4. bölüm

Detaylı

Atıksu Arıtma Tesislerinde Hava Dağıtımının Optimize Edilmesi ve Enerji Tasarrufu

Atıksu Arıtma Tesislerinde Hava Dağıtımının Optimize Edilmesi ve Enerji Tasarrufu Optimization of Air Distribution in Waste Water Treatment Plants to Save Energy Atıksu Arıtma Tesislerinde Hava Dağıtımının Optimize Edilmesi ve Enerji Tasarrufu Jan Talkenberger, Binder Group, Ulm, Germany

Detaylı

Klinik Laboratuvarlarda Kalite Spesifikasyonlarının Yeniden Belirlenmesi ve Biyolojik Varyasyon

Klinik Laboratuvarlarda Kalite Spesifikasyonlarının Yeniden Belirlenmesi ve Biyolojik Varyasyon Klinik Laboratuvarlarda Kalite Spesifikasyonlarının Yeniden Belirlenmesi ve Biyolojik Varyasyon Abdurrahman Coşkun Acıbadem Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sunum

Detaylı

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers

Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Hukuk ve Hukukçular için İngilizce/ English for Law and Lawyers Size iş imkanı sağlayacak bir sertifikaya mı ihtiyacınız var? Dünyanın önde gelen İngilizce sınavı TOLES, Hukuk İngilizcesi becerilerinin

Detaylı

BELGELER. Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD

BELGELER. Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD BELGELER Dr. A. Arzu Sayıner Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Belgeler - 1 ISO 15189, 2003 (2009 da revizyon) A global quality standart for medical laboratories 4. bölüm -

Detaylı

Program Çıktıları. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Program Çıktıları. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Program Çıktıları Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015 Program Çıktılarının telif hakları Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ne aittir. 2015 Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. Yeditepe Üniversitesi

Detaylı

Erciyes Dağı. Rakım??? Tıbbi Laboratuvarlarda Ölçüm Belirsizliği

Erciyes Dağı. Rakım??? Tıbbi Laboratuvarlarda Ölçüm Belirsizliği Erciyes Dağı. Rakım??? 3916 m?????? Tıbbi Laboratuvarlarda Ölçüm Belirsizliği DOÇ. DR. CEVAT YAZICI ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BİYOKİMYA A. D. SUNUM PLANI Laboratuvar branşlarının işlevi ve değişimler

Detaylı

METOT VALİDASYONU VE VERİFİKASYONU. Sedat Abuşoğlu Konya

METOT VALİDASYONU VE VERİFİKASYONU. Sedat Abuşoğlu Konya METOT VALİDASYONU VE VERİFİKASYONU Sedat Abuşoğlu Konya İki Tanım Validasyon (CLSI): Bir sistem veya yöntemin beklendiği şekilde çalıştığını kanıtlama eylemi veya sürecidir. Validasyon (WHO-BS/95.1793):

Detaylı

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS

Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS 507004352007 PROJE YÖNETİMİ Seçmeli 4 7 3 Dersin Amacı Bu ders, öğrencilere, teknik ve idari kapsamdaki sorunlara yönelik işlevsel çözüm önerileri geliştirmeyi,

Detaylı

VERİFİKASYON (SEROLOJİ, MOLEKÜLER TESTLER)

VERİFİKASYON (SEROLOJİ, MOLEKÜLER TESTLER) VERİFİKASYON (SEROLOJİ, MOLEKÜLER TESTLER) Dr. Tijen ÖZACAR Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD - İZMİR TANIM Ticari veya laboratuvarda geliştirilmiş bir testin, laboratuvardaki performansının

Detaylı

LABORATUVAR AKREDİTASYON BAŞKANLIĞI

LABORATUVAR AKREDİTASYON BAŞKANLIĞI TÜRK AKREDİTASYON KURUMU LABORATUVAR AKREDİTASYON BAŞKANLIĞI Soner Karataş Standardı ve EA 2/17 Revizyon Değişiklikleri 08 Ekim 2015 İstanbul 1 Kapsam Akreditasyon ve Uluslararası Durum ISO 17025 Standardının

Detaylı

Bilgisayarlı Muhasebe ve Uygulamaları (MGMT 418) Ders Detayları

Bilgisayarlı Muhasebe ve Uygulamaları (MGMT 418) Ders Detayları Bilgisayarlı Muhasebe ve Uygulamaları (MGMT 418) Ders Detayları Ders Adı Bilgisayarlı Muhasebe ve Uygulamaları Ders Kodu MGMT 418 Dönemi Ders Uygulama Saati Saati Laboratuar Kredi AKTS Saati Bahar 3 0

Detaylı

A.Ş. ÖZEL / FASON ÜRETİM

A.Ş. ÖZEL / FASON ÜRETİM ÖZEL / FASON ÜRETİM Private Label www.jeomed.com Private / Contract Manufacturing How is it performed? 01 New Products Market Research 02 Product R & D 03 Ministry of Health Operations 04 GMP Norms Production

Detaylı

Mikrobiyolojide Kalite İndikatörü Örnekleri

Mikrobiyolojide Kalite İndikatörü Örnekleri Mikrobiyolojide Kalite İndikatörü Örnekleri Dr. Ü. Gül Erdem SB. DışkapıYıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü KLİMUD-2013 [idrar kültürü] * [lökosit/alan] * [CRP] [hastanın

Detaylı

Dr. Berrin Berçik İnal İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya 17 EKİM 2014

Dr. Berrin Berçik İnal İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya 17 EKİM 2014 Dr. Berrin Berçik İnal İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya 17 EKİM 2014 Kaliteli ve güvenilir bir laboratuvardan bahsetmek için laboratuvarı bir birim olarak değil bir süreç olarak değerlendirmek

Detaylı

AKTS Başvurumuz. Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi

AKTS Başvurumuz. Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi AKTS Başvurumuz Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirmesi Bologna Süreci Uzmanlarının Değerlendirme Sistemi Her bir bölüm için verilen skorlar Kabul edilebilir: 3 Çok iyi : 4 Örnek çalışma : 5 Part 1.

Detaylı

Sağlıkta Maliyet. B.Burcu TANER Mayıs.2015

Sağlıkta Maliyet. B.Burcu TANER Mayıs.2015 Sağlıkta Maliyet B.Burcu TANER Mayıs.2015 14 Mayıs 2015 tarihinde Acıbadem Üniversitesi nde yapılan ASG XV. Hemşirelik Haftası Etkinliklerinde sunulmuştur. Hedef Daha geniş kitleler için daha iyi sağlık

Detaylı

Eksternal Kalite Kontrol Programı. Doç. Dr. Mustafa ERTEK RSHMB

Eksternal Kalite Kontrol Programı. Doç. Dr. Mustafa ERTEK RSHMB Sağlık Bakanlığı Penceresinden Eksternal Kalite Kontrol Programı Doç. Dr. Mustafa ERTEK RSHMB Sunum Planı Laboratuarlarda kalite kavramı Dış kalite değerlendirme programına katılımda gerekli yasal düzenleme

Detaylı

Üniversite Hastanelerinde Yönetişim. Prof. Dr. Haydar Sur İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Üniversite Hastanelerinde Yönetişim. Prof. Dr. Haydar Sur İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Üniversite Hastanelerinde Yönetişim Prof. Dr. Haydar Sur İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Yeni kavram ve yaklaģımlar her yanı sardı İletişim Standart koyma Hesap verebilirlik Haydar Sur

Detaylı

ığı? Dr.Yahya Laleli Düzen Laboratuvarlar Grubu Tarih : 8 Mart 2007 Perşembe Saat : 12:30-14:00 Yer : S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ığı? Dr.Yahya Laleli Düzen Laboratuvarlar Grubu Tarih : 8 Mart 2007 Perşembe Saat : 12:30-14:00 Yer : S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Yarar Açısından A Nasıl l Bir Test Duyarlılığı ığı? Dr.Yahya Laleli Düzen Laboratuvarlar Grubu Tarih : 8 Mart 2007 Perşembe Saat : 12:30-14:00 Yer : S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik

Detaylı

Post- Anali+k Evrede Hata Kaynakları ve Sonuçların Yorumlanması

Post- Anali+k Evrede Hata Kaynakları ve Sonuçların Yorumlanması Post- Anali+k Evrede Hata Kaynakları ve Sonuçların Yorumlanması Dr. Yahya Laleli Labtechmed Eurasia Expomed ve Türk Biyokimya Derneği 28 Mart 2015 TÜYAP, İstanbul SUNU KAPSAMI Laboratuvar Tıbbında Değişim

Detaylı

LABORATUVAR YÖNETİMİNİN TEMEL UNSURLARI

LABORATUVAR YÖNETİMİNİN TEMEL UNSURLARI LABORATUVAR YÖNETİMİNİN TEMEL UNSURLARI Dr. Tuncer ÖZEKİNCİ DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ MİKROBİYOLOJİ A.D. 14 KASIM 2011 ANTALYA 1 İyi Laboratuvar Yönetimi İyi tanımlanmış, uluslararası kabul

Detaylı

MİLLİ PRODÜKTİVİTE MERKEZİ Denizli Verimliliği Artırma Projesi

MİLLİ PRODÜKTİVİTE MERKEZİ Denizli Verimliliği Artırma Projesi MİLLİ PRODÜKTİVİTE MERKEZİ Denizli Verimliliği Artırma Projesi Verimlilik ve Toplam Kalite Yönetimi 10 Nisan 2010 Hatice EKSEN Uzman MİLLİ PRODÜKTİVİTE MERKEZİ MİLLİ PRODÜKTİVİTE MERKEZİ Ülke ekonomisinin

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT Bilişim Teknolojileri Alanı THE INFORMATION TECHNOLOGIES DEPARTMENT Mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim verilen alanlardan birisidir.

Detaylı

Laboratuvar Akreditasyonu

Laboratuvar Akreditasyonu Akreditasyon Laboratuvar, muayene ve belgelendirme kuruluşlarının ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi, yeterliliğin onaylanması ve düzenli aralıklarla denetlenmesi

Detaylı

AÇIK DEVLET AÇIK VERİ

AÇIK DEVLET AÇIK VERİ AÇIK DEVLET AÇIK VERİ 20 Mart 2013 Eda YÜKSEL Araştırmacı 1 BİLGEM YTE Faaliyet Alanlarımız Yazılım Sistemleri Mühendisliği Yazılım Süreç Yönetimi Veri ve Bilgi Mühendisliği İş Zekası Uygulamaları e-dönüşüm

Detaylı

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES

THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES THE SKILLS TRAINING RAN IN ENTERPRISES Türkiye de işletmelerde beceri eğitimi uygulaması 3308 sayılı Mesleki ve Teknik Eğitim Kanunu ile yapılmaktadır. The skills training program offered in turkey are

Detaylı

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ISPARTA İLİ KİRAZ İHRACATININ ANALİZİ

T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ISPARTA İLİ KİRAZ İHRACATININ ANALİZİ T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ISPARTA İLİ KİRAZ İHRACATININ ANALİZİ Danışman Doç. Dr. Tufan BAL YÜKSEK LİSANS TEZİ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI ISPARTA - 2016 2016 [] TEZ

Detaylı

Basınç Ülserini Önlemek

Basınç Ülserini Önlemek Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü ve Mölnlycke Health Care işbirliği ile 16 Eylül 2015 tarihinde Acıbadem Üniversitesinde gerçekleşen Basınç Yarası ve Hemşirelik Bakımı konulu seminerde

Detaylı

Dr. Semih Demir. Tez Danışmanı. Doç.Dr.Barış Önder Pamuk

Dr. Semih Demir. Tez Danışmanı. Doç.Dr.Barış Önder Pamuk T.C. İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI KLİNİĞİ GEÇİRİLMİŞ GESTASYONEL DİYABETES MELLİTUS ÖYKÜSÜ OLAN BİREYLERDE ANJİOPOETİN BENZERİ PROTEİN-2 ( ANGPTL-2

Detaylı

NOVAPAC Ambalaj San. Tic. A.Ş

NOVAPAC Ambalaj San. Tic. A.Ş Ambalaj San. Tic. A.Ş 2014 yılında İstanbul'da 5.000 m2 lik alanda kurulan tek kullanımlık plastik ürünleri araştırıp, geliştirip, tasarlayıp üretmektedir. Uzun yılların deneyimi ile pazara yenilikçi,

Detaylı

AKADEMİK ETKİNLİKLER

AKADEMİK ETKİNLİKLER TÜRKÇE ÖZEL EVRENSEL OKULLARI ANASINIFI EĞİTİM PROGRAMI Okul öncesi eğitim, eğitimin ilk basamağını oluşturur. Sağlıklı ve istenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek, onların gelişim özelliklerini

Detaylı

t d h k d, t t s a t

t d h k d, t t s a t t d h k d, t t s a t TS EN ISO / IEC 17065 Uygunluk Değerlendirmesi standardına uygun olarak ve akreditasyon kapsamında gerçekleştirilen kalite yönetim sistemi ve ürün belgelendirme programına bağlı olarak;.

Detaylı

Doç.Dr.Yeşim Gürol Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji

Doç.Dr.Yeşim Gürol Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Doç.Dr.Yeşim Gürol Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında kalite uygulamaları son yıllarda başta ISO 15189 kriterlerinin laboratuvarlarımıza girmesiyle

Detaylı

TEDAVİ PLANLARI CLINICAL CRITICAL PATHWAYS

TEDAVİ PLANLARI CLINICAL CRITICAL PATHWAYS SAĞLIK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ TEDAVİ PLANLARI CLINICAL CRITICAL PATHWAYS B Doç. Dr. Mahmut AKBOLAT *Tedavi planları,esas olarak mühendislik alanında geliştirilen ve kullanılan bir yöntemdir. * Sağlık hizmetlerinde

Detaylı

MEDİKAL KALİBRASYON ÖLÇÜMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

MEDİKAL KALİBRASYON ÖLÇÜMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR İstanbul Üniversitesi Biyomedikal ve Klinik Mühendisliği Koordinatörlüğü MEDİKAL KALİBRASYON ÖLÇÜMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Yrd.Doç.Dr. Manâ Sezdi Koordinatör Yardımcısı Medikal kalibrasyon ölçümünü

Detaylı

Ders Programı Sağlık Yönetimi Bölümü

Ders Programı Sağlık Yönetimi Bölümü Ders Programı Sağlık Yönetimi Bölümü BİRİNCİ YIL 1. Dönem (Güz) 2. Dönem (Bahar) Dersin Adı T U Kredi Dersin Adı T U Kredi Akademik ve Sosyal Oryantasyon 1 0 1 Toplum ve Sağlık 0 Yönetim ve Organizasyon

Detaylı

Yahya Laleli, İlhan Yetkin Ajlan Tukün, Diler Arslan

Yahya Laleli, İlhan Yetkin Ajlan Tukün, Diler Arslan Yahya Laleli, İlhan Yetkin y, Ajlan Tukün, Diler Arslan Diyabet Ekonomisi Figure 1 2. Comparison of individuals living at various ages and periods of time with the ideal maximum life span (A) ideal, (B)

Detaylı

Süreç Verimliliğinde Araç ve Yöntemler

Süreç Verimliliğinde Araç ve Yöntemler Süreç Verimliliğinde Araç ve Yöntemler Dr. Hişam Alahdab Anadolu Sağlık Departman Merkezi Tıbbi Direktör Yardımcısı Tarih Sunum Planı Sağlıkta verimliliğin her düzeydeki önemi Verimsizliğin sebepleri Verimliğiliği

Detaylı

XXVII. Ulusal Biyokimya Kongresi, 3-6 Kasım 2015. Slayt1/28

XXVII. Ulusal Biyokimya Kongresi, 3-6 Kasım 2015. Slayt1/28 Slayt1/28 Sağlık Harcamalarının GSYİH içindeki Oranı % (2013) Kaynak: OECD Sağlık İstatistikleri, Temmuz 2015 2 Slayt2/28 Yıllık Kişi Başı Sağlık Harcamaları Büyüme Hızı ( % ) 2010-2013 Sağlık sigortası

Detaylı

Teori (saat/hafta) BES Yrd. Doç. Dr.Ayşe Ünlü, Araş.Gör.Saadet Özen

Teori (saat/hafta) BES Yrd. Doç. Dr.Ayşe Ünlü, Araş.Gör.Saadet Özen BESLENME ve DİYETETİK ALANINDA ETİK Dersin Adı Kodu Yarıyıl BESLENME ve DİYETETİK ALANINDA ETİK Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı

Detaylı

ANALİTİK ÖLÇÜM YÖNTEMLERİNİN LABORATUVARA KURULMASI İLE İLGİLİ HESAPLAMALAR. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005

ANALİTİK ÖLÇÜM YÖNTEMLERİNİN LABORATUVARA KURULMASI İLE İLGİLİ HESAPLAMALAR. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005 ANALİTİK ÖLÇÜM YÖNTEMLERİNİN LABORATUVARA KURULMASI İLE İLGİLİ HESAPLAMALAR Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005 1 Yöntem Seçiminde Göz Önünde Bulundurulacak Özellikler 1 *Yönteme ilişkin

Detaylı

DENEY HAYVANLARI LABORATUVARLARINDA VETERİNER HEKİMİN ROLÜ. *Gülhane Askeri Tıp Akademisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi Deney Hayvanları Kısmı

DENEY HAYVANLARI LABORATUVARLARINDA VETERİNER HEKİMİN ROLÜ. *Gülhane Askeri Tıp Akademisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi Deney Hayvanları Kısmı DENEY HAYVANLARI LABORATUVARLARINDA VETERİNER HEKİMİN ROLÜ Uzm. Vet. Hekim Tayfun İDE* Uzm. Vet. Hekim A.Sarper BOZKURT* *Gülhane Askeri Tıp Akademisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi Deney Hayvanları Kısmı

Detaylı

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi

Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri. 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Performans Denetimi Hesap verebilirlik ve karar alma süreçlerinde iç denetimin artan katma değeri 19 Ekim 2015 XIX.Türkiye İç Denetim Kongresi Place image here with reference to guidelines Serhat Akmeşe

Detaylı

Öğrenciler analiz programları hakkında bilgi sahibi olurlar

Öğrenciler analiz programları hakkında bilgi sahibi olurlar Ders Öğretim Planı Dersin Kodu 0000 Dersin Seviyesi Lisans Dersin Adı Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Seçmeli Dersin Amacı İmalat amaçlı bir endüstriyel tasarımda, tasarım

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI TIBBİ BİYOKİMYA UZMANLIK EĞİTİMİ ÇEKİRDEK PROGRAMI

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI TIBBİ BİYOKİMYA UZMANLIK EĞİTİMİ ÇEKİRDEK PROGRAMI HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIBBİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI TIBBİ BİYOKİMYA UZMANLIK EĞİTİMİ ÇEKİRDEK PROGRAMI AMAÇ: Anabilim Dalımızda tıpta uzmanlık eğitiminin amacı, temel ve tıbbi biyokimya

Detaylı

DERS PROFİLİ. Yönetim Danışmanlığı MAN 392 Bahar 6 3+0+0 3 6

DERS PROFİLİ. Yönetim Danışmanlığı MAN 392 Bahar 6 3+0+0 3 6 DERS PROFİLİ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Dönem Kuram+PÇ+Lab (saat/hafta) Kredi AKTS Yönetim Danışmanlığı MAN 392 Bahar 6 3+0+0 3 6 Ön Koşul Yok Dersin Dili Ders Tipi İngilizce Seçmeli Dersin Okutmanı Dersin

Detaylı

Sağlık Teknolojilerinin Yönetiminde Teknolojik Değerlendirme. Doç. Dr. Rabia Kahveci

Sağlık Teknolojilerinin Yönetiminde Teknolojik Değerlendirme. Doç. Dr. Rabia Kahveci Sağlık Teknolojilerinin Yönetiminde Teknolojik Değerlendirme Doç. Sağlık teknolojisi bir politik mevzudur Sağlık teknolojisi yönetim stratejileri!! 2 Bir çok ülkede sağlık hizmeti üzerinde büyük yükler

Detaylı

SERVİKS KANSERİ TARAMA KALİTE KONTROL SÜREÇLERİ. Dr. Serdar Altınay Istanbul B.Eğitim Araştırma Hastanesi

SERVİKS KANSERİ TARAMA KALİTE KONTROL SÜREÇLERİ. Dr. Serdar Altınay Istanbul B.Eğitim Araştırma Hastanesi SERVİKS KANSERİ TARAMA KALİTE KONTROL SÜREÇLERİ Dr. Serdar Altınay Istanbul B.Eğitim Araştırma Hastanesi Organized Program (IARC) Features Screenin guidelines Initiatives to increase screening participation

Detaylı

A.Ş. ÖZEL / FASON ÜRETİM

A.Ş. ÖZEL / FASON ÜRETİM ÖZEL / FASON ÜRETİM Private Label www.jeomed.com Özel / Fason Üretim Nasıl Yapılıyor? 01 Yeni Ürün Piyasa Araştırması 02 Ürün AR-GE si 03 Sağlık Bakanlığı İşlemleri 04 GMP Normlarında Üretim 05 Sertifikalandırma

Detaylı

Özel Sektörün Klinik Farmakolojiden Beklentileri

Özel Sektörün Klinik Farmakolojiden Beklentileri Özel Sektörün Klinik Farmakolojiden Beklentileri Türk Farmakoloji Derneği Kongresi 4.Kasım.2013 Sedat ALTUĞ MD PhD Medikal & Ruhsat Direktörü Lilly Türkiye Medical Fellow, Lilly Onkoloji Bölümü Tanım

Detaylı

LEARNING GOALS Human Rights Lessons

LEARNING GOALS Human Rights Lessons This project is co-financed by the European Union and the Republic of Turkey Benim için İnsan Hakları Human Rights for Me LEARNING GOALS Human Rights Lessons Anton Senf May 2014 This project is co-financed

Detaylı

Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrd. Doç.Dr. Deniz Bedel, Adem Aköl Hasta Değerlendirme Kurulu Kalite Konseyi Başkanı Kalite Koordinatörü

Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrd. Doç.Dr. Deniz Bedel, Adem Aköl Hasta Değerlendirme Kurulu Kalite Konseyi Başkanı Kalite Koordinatörü REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No Hazırlayan: Onaylayan: Onaylayan: Yrd. Doç.Dr. Deniz Bedel, Adem Aköl Sinan Özyavaş Hasta Değerlendirme Kurulu Kalite Konseyi Başkanı Kalite Koordinatörü

Detaylı

Sağlıkta Maliyet Kavramı. Doç. Dr. Sedat ALTIN Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sağlıkta Maliyet Kavramı. Doç. Dr. Sedat ALTIN Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıkta Maliyet Kavramı Doç. Dr. Sedat ALTIN Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Sektörü (Piyasası) Sağlık sektörünü diğer sektörlerden ayıran temel farklılık,

Detaylı

TRANSPORTATION ENVIRONMENTAL (TAŞIMA ÇEVRE RİSKİ SORU FORMU)

TRANSPORTATION ENVIRONMENTAL (TAŞIMA ÇEVRE RİSKİ SORU FORMU) TRANSPORTATION ENVIRONMENTAL (TAŞIMA ÇEVRE RİSKİ SORU FORMU) Account: Müşteri: Date: Tarih: MATERIAL TRANSPORTED TAŞINAN MADDELER Amount per Year Yıllık Miktar Trips per Year Yıllık Sefer Sayısı Distance

Detaylı

KLİNİK LABORATUVARLARDA PRATİK YAKLAŞIM PROGRAMI MART 2016 DÖNEMİ REFERANS ARALIKLARI

KLİNİK LABORATUVARLARDA PRATİK YAKLAŞIM PROGRAMI MART 2016 DÖNEMİ REFERANS ARALIKLARI KLİNİK LABORATUVARLARDA PRATİK YAKLAŞIM PROGRAMI MART 2016 DÖNEMİ REFERANS ARALIKLARI Klinik laboratuvarlarda test çalışmalarından elde edilen sonuçlar genelde bir referans aralık verisi ile birlikte değerlendirilmektedir.

Detaylı

Nadir Hastalıklar-Yetim ilaçlar bir sağlık sorunu

Nadir Hastalıklar-Yetim ilaçlar bir sağlık sorunu I I. Sağlık Ekonomisi Kongresi Yeni Nesil Tedavilere Bakış : Kişiselleştirilmiş Tıp ve Yetim İlaçlar Oturumu Nadir Hastalıklar-Yetim ilaçlar bir sağlık sorunu Uğur Özbek İstanbul Üniversitesi Deneysel

Detaylı

ÖRME KONFEKSİYON KÜMESİ

ÖRME KONFEKSİYON KÜMESİ ÖRME KONFEKSİYON KÜMESİ AB PROJELER ŞUBESİ ARALIK, 2016 1 SUNUM İÇERİĞİ İHKİB 01 KÜMELERİMİZ İHKİB olarak 2014 yılından günümüze 5 URGE projesi yürüttük. 02 KÜMEMİZ Örme Konfeksiyon Kümemizin Yapısı KÜME

Detaylı

Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem

Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem Suna Kuşadalı, PMP Esra Erdem Değişen Dünya Koşullarında İşveren Beklentileri İş fırsatlarını etkin olarak takip etme Özgeçmiş (CV) Hazırlarken İş Görüşmesinde Şirket hedeflerini gerçekleştirecek kişisel

Detaylı

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT

.. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT .. ÜNİVERSİTESİ UNIVERSITY... /... AKADEMİK YILI... DÖNEMİ... /... ACADEMIC YEAR... TERM ÖĞRENCİ NİHAİ RAPORU STUDENT FINAL REPORT Deneyimleriniz hakkındaki bu rapor, Mevlana Değişim Programı nın amacına

Detaylı

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz

28.10.2009. 1. Rakamlarla İş Bankası. 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı. 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz Yetenek Yönetimi Bölümü 27 Ekim 2009 1. Rakamlarla İş Bankası 2. İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı 3. Yeni İK İş Modeli 4. Misyon, Vizyon ve Çalışma İlkelerimiz 5. Yetenek Yönetimi Yaklaşımımız

Detaylı

MESLEK KAVRAMI VE MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ

MESLEK KAVRAMI VE MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ AHMET ARSLAN MESLEK KAVRAMI VE MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ Meslek, kişilerin topluma yararlı mal ve hizmet üreterek geçimlerini temin etmek ve para kazanmak için yaptıkları, belli bir eğitimle kazanılan, sistemli

Detaylı

EĞİTİM Doktora Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara 1997 2005 Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Öğretimi ve Teknolojileri Bölümü

EĞİTİM Doktora Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara 1997 2005 Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Öğretimi ve Teknolojileri Bölümü HAKKIMDA Dr. Erhan Şengel, yüksek lisans eğitimi yıllarında başlamış olduğu öğretim teknolojileri ile ilgili çalışmalarına 1994 yılından beri devam etmektedir. Online eğitim, Bilgisayar Destekli Eğitim,

Detaylı

Distribütörler için Durum Değerlendirmesi Süreci. Kısa bilgiler

Distribütörler için Durum Değerlendirmesi Süreci. Kısa bilgiler Distribütörler için Durum Değerlendirmesi Süreci Kısa bilgiler İçindekiler Coloplast ın Durum Değerlendirmesi Sürecine Hoş Geldiniz 3 Durum Değerlendirmesi neden önemlidir? 4 Durum Değerlendirmesinin faydaları

Detaylı

KANITA DAYALI LABORATUVAR TIBBI İLE İLİŞKİLİ HESAPLAMALAR. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005

KANITA DAYALI LABORATUVAR TIBBI İLE İLİŞKİLİ HESAPLAMALAR. Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005 KANITA DAYALI LABORATUVAR TIBBI İLE İLİŞKİLİ HESAPLAMALAR Doç.Dr. Mustafa ALTINIŞIK ADÜTF Biyokimya AD 2005 1 Kanıta dayalı tıp Kanıta dayalı tıp, hekimlerin günlük kararlarını, mevcut en iyi kanıtın ışığında,

Detaylı

Course Information. Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS

Course Information. Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS Course Information Course name Code Term T+P Hours National Credit ECTS Reading And Speaking In English BIL221 3 4+0 4 4 Prerequisite Courses None Language Level Type English First Cycle Required / Face

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece

Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece www.lean.org.tr Yalın Düşünce nin en kısa tarifi: Mümkün olan en az kaynak kullanarak insanları ve süreçleri sürekli ve sistematik olarak iyileştirmek ve böylece müşterilere ve topluma daha fazla değer

Detaylı

Kalite Kurumları ve Kalite Güvence Sistemleri

Kalite Kurumları ve Kalite Güvence Sistemleri Kalite Kurumları ve Kalite Güvence Sistemleri - 1 Kalite Kurumları American Society of Quality Control (ASC) Union of Japanese Scientists and Engineers (JUSE) European Foundation of Quality Management

Detaylı

AVRUPADA DİYABET HARİTASI VE GENEL PERSPEKTİF. Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz İstanbul Bilim Üniversitesi

AVRUPADA DİYABET HARİTASI VE GENEL PERSPEKTİF. Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz İstanbul Bilim Üniversitesi AVRUPADA DİYABET HARİTASI VE GENEL PERSPEKTİF Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz İstanbul Bilim Üniversitesi Diyabet Dünya çapında ve Avrupa da halk sağlığı sorunu AVRUPADA DİYABET YÜKÜ 20-79 yaşları 2003 2025

Detaylı

Human Papillomavirüs DNA Pozitif ve E6/E7 mrna Negatif, Anormal Sitolojili Servikal Örneklerin Genotiplendirilmesi

Human Papillomavirüs DNA Pozitif ve E6/E7 mrna Negatif, Anormal Sitolojili Servikal Örneklerin Genotiplendirilmesi Human Papillomavirüs DNA Pozitif ve E6/E7 mrna Negatif, Anormal Sitolojili Servikal Örneklerin Genotiplendirilmesi Aylin Altay Koçak 1, İpek Tüney 2, Koray Ergünay 2, Alp Usubütün 3, Kunter Yüce 4, Ahmet

Detaylı

Proje Yönetiminin İş Geliştirme Süreçlerindeki Yeri. Emre AKIN (PMP #307476) 17 Şubat 2015

Proje Yönetiminin İş Geliştirme Süreçlerindeki Yeri. Emre AKIN (PMP #307476) 17 Şubat 2015 Proje Yönetiminin İş Geliştirme Süreçlerindeki Yeri Emre AKIN (PMP #307476) 17 Şubat 2015 Sunumun Hedefi Proje Yönetimi & İş Geliştirme İlişkisi 2 Sunumun Kapsamı Tanımlar İş Geliştirme (İG) İG nin Satış

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SOSYAL GÜVENLİK KURUMU GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ARALIK 2011 Firma, Üniversite, Sağlık Bakanlığı hastaneleri tarafından, SUT a ilave edilmesi istenen parametrelere

Detaylı

Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı (5 Zorunlu Ders+ 6 Seçmeli Ders)

Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı (5 Zorunlu Ders+ 6 Seçmeli Ders) Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı (5 Zorunlu Ders+ 6 Seçmeli Ders) Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı Dersin Kodu Dersin Adı T U/L Kredi ECTS EYD-504 Eğitim

Detaylı

Palyatif Bakım Yurtdışı Uygulamaları. Dr. Dilşen ÇOLAK Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı

Palyatif Bakım Yurtdışı Uygulamaları. Dr. Dilşen ÇOLAK Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Palyatif Bakım Yurtdışı Uygulamaları Dr. Dilşen ÇOLAK Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Palyatif bakım yaşamı tehdit eden bir hastalıkla; yüz yüze kalan, hasta ve hasta yakınlarının,

Detaylı

www.imsamakina.com.tr

www.imsamakina.com.tr HAKKIMIZDA 2003 Yılında ahşap modelhanesi olarak kurulan firmamız, müşteri taleplerini göz önünde bulundurarak ve bu talepleri günümüz teknolojisine uyarlayarak, bünyesine CNC dik işleme merkezleri katmıştır.

Detaylı

ELECTROCHEMICAL TECHNOLOGIES & APPLICATIONS-I

ELECTROCHEMICAL TECHNOLOGIES & APPLICATIONS-I ELECTROCHEMICAL TECHNOLOGIES & APPLICATIONS-I Program/Department: Chemical Engineering Type: Selective Level: Undergraduate Semester: 7 Credits: 3 ECTS credits (workload based): 5 Theoretical Credits:

Detaylı

Yapıtaşları: Kuarklar ve Leptonlar örn: u,d,.. Elektron(e)..

Yapıtaşları: Kuarklar ve Leptonlar örn: u,d,.. Elektron(e).. PARÇACIK FĠZĠĞĠ ve CERN Aytül ADIGÜZEL (Çukurova Üniversitesi) Tayfun ĠNCE (University of Bonn) 1 PARÇACIK FĠZĠĞĠ Evren nasıl bugünkü halini aldı? Maddenin temel yapıtaģları nelerdir? Bu yapıtaģlarının

Detaylı

KALİTE PERSONELİ YETİŞTİRME PROGARMI 2014

KALİTE PERSONELİ YETİŞTİRME PROGARMI 2014 KALİTE PERSONELİ YETİŞTİRME PROGARMI 2014 GENEL BİLGİ Uludağ Üniversitesi ve KalDer Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi işbirliğinde ilkini Eylül/Aralık 2006 döneminde gerçekleştirdiğimiz ve 50 öğrencinin

Detaylı

IMRT - VMAT HANGİ QA YÜCEL SAĞLAM MEDİKAL FİZİK UZMANI

IMRT - VMAT HANGİ QA YÜCEL SAĞLAM MEDİKAL FİZİK UZMANI IMRT - VMAT HANGİ QA YÜCEL SAĞLAM MEDİKAL FİZİK UZMANI Hasta-spesifik QA??? Neden Hasta Spesifik QA? Hangi Hasta Spesifik QA? Hangi Hasta QA ekipmanı? Hangi Hastaya? Nasıl Değerlendireceğiz? Neden Hasta

Detaylı

MİKROBİYOLOJİ ve YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA ALANI GÜNCEL DURUM

MİKROBİYOLOJİ ve YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA ALANI GÜNCEL DURUM MİKROBİYOLOJİ ve YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA ALANI GÜNCEL DURUM Doç. Dr. Gülderen Yanıkkaya Demirel Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim

Detaylı

YAŞAM BOYU SAĞLIK BLOĞU GELİŞİM İZLEM DOSYASI-2

YAŞAM BOYU SAĞLIK BLOĞU GELİŞİM İZLEM DOSYASI-2 ÇOCUK HASTALIKLARI PROGRAMI YAŞAM BOYU SAĞLIK BLOĞU GELİŞİM İZLEM DOSYASI-2 STAJYER ÖĞRENCİNİN ADI ve SOYADI:... DANIŞMAN ÖĞRETİM ÜYESİNİN ADI ve SOYADI:. 1 GELİŞİM İZLEM DOSYASI ÇOCUK HASTALIKLARI PROGRAMI

Detaylı

HbA1c Standardizasyonu Yeni Gelişmeler

HbA1c Standardizasyonu Yeni Gelişmeler HbA1c Standardizasyonu Yeni Gelişmeler Dr. Diler Aslan Pamukkale Üniversitesi 1 Aralık 2011, Adana TBD Kongre2011 İçerik Hasta güvenliği Harmonizasyon ve standardizasyon HbA1c standardizasyonu Paydaşların

Detaylı

KODU:BL.PR.01 YAYINLANMA TARİHİ:12.11.2015 REVİZYON TARİHİ: REVİZYON NO:00 SAYFA SAYISI:05

KODU:BL.PR.01 YAYINLANMA TARİHİ:12.11.2015 REVİZYON TARİHİ: REVİZYON NO:00 SAYFA SAYISI:05 BİYOKİMYA LABORATUVARI İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ KODU:BL.PR.01 YAYINLANMA TARİHİ:12.11.2015 REVİZYON TARİHİ: REVİZYON NO:00 SAYFA SAYISI:05 1.0 AMAÇ: Mesai saatleri içinde ve mesai saatleri dışında Biyokimya Laboratuarlarında

Detaylı

Isıtma hesapları Soğutma Hesapları Isıl yük hesabı Dağıtım sistemi hesabı Boyutlandırma Tasarım ilkeleri Standartlar

Isıtma hesapları Soğutma Hesapları Isıl yük hesabı Dağıtım sistemi hesabı Boyutlandırma Tasarım ilkeleri Standartlar Ders Öğretim Planı Dersin Kodu 507004602007 Dersin Seviyesi Lisans Dersin Adı BİLGİSAYAR DESTEKLİ TESİSAT Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS Seçmeli 4 8 3 Dersin Amacı Dersin amacı, öğrenciye Isıtma hesaplarını,

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : TÜRKÇE ÖĞRETİMİ Ders No : 0310400164 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 3 ECTS : 5 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim

Detaylı

YÜKSELİŞ ASANSÖR. www.yukselisasansor.com.tr YÜKSELİŞ ASANSÖR. Hedefiniz Yükselmek İse Yükselmenin Yolu YÜKSELİŞ tir.

YÜKSELİŞ ASANSÖR. www.yukselisasansor.com.tr YÜKSELİŞ ASANSÖR. Hedefiniz Yükselmek İse Yükselmenin Yolu YÜKSELİŞ tir. Hedefiniz Yükselmek İse Yükselmenin Yolu tir. SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Sektöre uzun yıllar hizmet vermiş olan Yükseliş Asansör, kararlı ve prensipli yönetim anlayışı ile, kaliteli üretim için

Detaylı

Numune Kodu ve parti no

Numune Kodu ve parti no Numune Kodu ve parti no Numune tipi Kimin tarafından üretildiği Numune formu ve şekli Sertifikalandıran Kurum Konsantrasyonlar Elde edilen konsantrasyon değerleri Ortalama Standart Sapmalar % 95 Karbon

Detaylı

İçİ İç ndek ndek ler Birinci Kısım GİRİŞ 1. Dijital Devrim...3 2. Yeni Ekonomi...19 3. Küreselleşme ve Değişim...35

İçİ İç ndek ndek ler Birinci Kısım GİRİŞ 1. Dijital Devrim...3 2. Yeni Ekonomi...19 3. Küreselleşme ve Değişim...35 İçindekiler Birinci Kısım GİRİŞ 1. Dijital Devrim...3 Küreselleşme... 4 Fütüristlerin Görüşleri... 7 Bilgi Toplumu... 8 Kağıtsız Fabrikalar... 9 Tek Kişilik Şirketler...10 Küresel Üretici...11 Küresel

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) SAĞLIKLI BESĠN SEÇĠMĠ

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) SAĞLIKLI BESĠN SEÇĠMĠ Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Laboratuar SAĞLIKLI BESĠN SEÇĠMĠ BES333 5.Güz 1 0 0 2 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe Dersin Türü Seçmeli Dersin öğrenme Anlatım ve öğretme Tartışma teknikleri Dersin sorumlusu(ları)

Detaylı

1992 1994 İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri ve Hastane Yönetimi Master Programı

1992 1994 İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri ve Hastane Yönetimi Master Programı ÖZGEÇMİŞ Adı Soyadı: Meri İstiroti Öğrenim Durumu: 2009 2010 Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Yönetimi Master programı 1992 1994 İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri ve Hastane Yönetimi Master Programı

Detaylı