ASETIK ASIT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: Hazırlama Tarihi: Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ASETIK ASIT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193149 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012"

Transkript

1 Sayfa No: 1/21 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No CAS No EINECS No Kimyasal Adı Asetik Asit Kimyasal Formülü CH 3 COOH Yapısal Formülü 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Çeşitli asetatlar, asetil bileşikleri, suni ipek üretimi, lastik ve plastik üretiminde kullanılır. Ayrıca deri baskı yapımında ve ipek baskılarında, gıdalarda koruyucu madde olarak kullanılır. Birçok organik madde için çözücü olarak kullanılır. Fosfor ve halojen içeren asit bileşiklerinde kullanılır. Bunların haricinde yaygın olan birçok ticari kimyasal sentezlerde kullanım alanı vardır. 1.3 Üretici Firma: Üretici Firma Adı AK-KİM KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. Adresi Denizçalı Köyü, Taşköprü Mevkii, P.K Yalova / TÜRKİYE Telefon Fax Güvenlik Bilgi Formu Hakkında Bilgi Veren Ali Haydar KETİR - Çevre Mühendisi Telefon +90 (226) / Acil Hallerde Danışma Firma Danışma Acil Danışma Acil İlk Yardım Merkezi 112 Zehir Danışma Merkezi 114 İtfaiye BİLEŞİMİ/İÇERİK HAKKINDA BİLGİ 2.1 Kimyasal Tanımlama Tarifi: Asetik Asit İhtiva ettiği tehlikeli maddeler: (Msdsmarket) MADDE VEYA BİLEŞİK EINECS NO CAS NO. İÇERİK % SINIFLANDIRMA Asetik Asit >99.5 R10

2 Sayfa No: 2/ Ek uyarılar: Konu ile ilgili risk tanım cümlelerinin tamamı 16. bölümde verilmektedir. C;R35 3. TEHLİKELERİN TANIMLARI 3.1 Sınıflandırma / Tehlike tanımı: Yerel yönetmelikler 1 ve AB direktifleri 67/548/EEC 2 ve çerçevesinde sınıflandırılmıştır Tehlike Sınıflandırması R10 C; R Tehlike Sembolü/Tanımı C-Aşındırıcı Tehlike Tanımları/uyarıları R10 Alevlenir. R35 Ciddi yanıklara neden olur. 3.2 Sağlık Üzerindeki Potansiyel Akut Etkileri Gözde Maddenin göz ile doğrudan teması sonrasında şiddetli kimyasal yanıklar oluşabilir. Buharları veya dumanları aşırı derecede tahriş edici olabilir. Asit aşındırıcıların gözle doğrudan teması sonucunda ağrı, gözyaşı, ışığa karşı duyarlılık ve yanıklar meydana gelebilir. Epitel dokudaki hafif yanıklar genellikle çabuk ve tamamen iyileşir. Şiddetli yanıklar uzun süren ve geri dönüşü olmayan olası hasara yol açarlar. Yanığın görünüşü ilk temastan sonra birkaç hafta belirgin olmayabilir. Kornea er geç aşırı derecede opaklaşarak körlüğe sebep olabilir. Düşük molekül ağırlıklı organik asitlerin çözeltileri gözlerde acı ve yaralanmaya sebep olur. Deride Malzemenin, ciltle doğrudan teması sonrasında şiddetli kimyasal yanıklar oluşabilir. Malzemenin cilt ile teması zararlı olabilir; emilim sonrasında sistemik (bütün vücudu etkileyen) etkiler oluşabilir. Asitli aşındırıcılarla cilt teması, acı ve yanıklarla sonuçlanabilir; bunlar belirgin kenarlara sahip derin nitelikli olabilir ve yara dokusunun oluşumuyla yavaşça iyileşebilirler. Açık kesikler, aşınmış veya tahriş olmuş cilt bu malzemeye maruz bırakılmamalıdır. Kesik, aşınma veya lezyonlar gibi yollarla kan dolaşımına girişi; zararlı etkilerle birlikte sistemik hasar oluşturabilir. Malzemeyi kullanmadan önce cildi inceleyiniz ve herhangi bir harici yaralanmanın uygun bir şekilde korunduğundan emin olunuz. Malzeme, doğrudan temas müteakibinde veya bir miktar zaman gecikmesi sonrasında ciltte şiddetli iltihaplanmaya neden olabilir. Tekrarlı maruziyet kızarıklık, şişme ve blister (kabarcık, su toplaması) gibi belirtilerle karakterize edilen kontakt dermatite neden olabilir.

3 Sayfa No: 3/21 Solunması Halinde Aşındırıcı asitler öksürük, tıkanma ve mukoz zarında hasar ile birlikte solunum yollarının tahrişine sebep olabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı mide bulantısı ve halsizlik olabilir. Hemen veya bir miktar süre geçtikten sonra akciğerlerde şişme meydana gelebilir; semptomları göğüs sıkışması, nefes darlığı, köpüklü balgam ve siyanoz (çoğunlukla kanda oksijen azalmasına bağlı, derinin ve mukozanın renginin morarması) şeklindedir. Oksijen yetersizliği, krizden sonraki saatlerde ölüme sebep olabilir. Sıvı buharlarının çok miktarda solunması çok tehlikeli hatta spazm, gırtlak ve bronşların aşırı tahrişatı, kimyasal pnömonit ve pulmoner ödem nedeniyle ölüme neden olabilir. Malzeme bazı kişilerde solunum tahrişine neden olabilir. Vücudun böyle bir tahrişe karşı tepkisi, daha fazla akciğer hasarına yol açabilir. Yutulması Halinde Malzeme, ağız yoluyla alınması müteakibinde ağız boşluğunda ve gastrointestinal kanalda şiddetli kimyasal yanıklara yol açabilir. Asidik aşındırıcıların ağız yoluyla alınması, ağız ve çevresinde, boğaz ve yemek borusunda yanıklara yol açabilir. Anında ağrı, yutma ve konuşmada zorluklar da görülebilir. Epiglotun (gırtlak kapağı) şişmesi, nefes almayı zorlaştırabilir ve bu durum boğulma ile sonuçlanabilir. Daha şiddetli maruziyetler sonucunda kan kusma ve yoğun mukus (balgam), şok, anormal bir şekilde düşük kan basıncı, nabızda dalgalanma, yüzeysel solunum ve soğuk ve ıslak cilt, mide çeperinin iltihaplanması ve yemek borusu dokusunun yırtılması görülebilir. Müdahale edilmeyen şok vakası sonucunda böbrek yetmezliği oluşabilir. Şiddetli vakalar mide ve karın boşluğunda perforasyon (delinme) ile sonuçlanabilir ve bunun neticesinde enfeksiyon, rijidite ve ateş oluşabilir. Yemek borusu veya pilorik sfinkterde şiddetli daralma olabilir; bu durum hemen ya da haftalar ile yıllar arasında değişen bir gecikmeden sonra oluşabilir. Koma ve konvülsiyonlar olabilir ve müteakibinde karın boşluğu, böbrek ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle ölüm meydana gelebilir. Malzemenin kazara ağız yoluyla alınımı kişinin sağlığına zarar verebilir. Düşük moleküllü organik asit çözeltilerinin ağız yoluyla alınımı spontan (kendiliğinden) kanama, kan pıhtılarının üretimi, gastrointestinal hasar ve yemek borusu ile mide girişinin daralmasına yol açabilir. Uzun Süreli etkiler Solunması ile; şiddetli yanıklar uzun süren ve geri dönüşü olmayan olası hasara yol açarlar. Astım benzeri belirtiler, maddeye maruziyet sona erdikten sonra aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Bunun sebebi tahriş ediciliği yüksek bir maddenin yüksek dozlarına maruziyetten sonra oluşabilen reaktif havayolu difonksiyonu sendromu (RADS) olarak bilinen alerjik olmayan bir durumdur.

4 Sayfa No: 4/21 RADS teşhisi için en önemli kriterler daha önce bir solunum yolu hastalığının bulunmaması ve atopik olmayan bireyde tahriş edici maddeye maruziyetten sonra dakikalar ve saatler içinde aniden inatçı astım belirtilerinin başlamasıdır. Metakolin yükleme testinde orta ve yüksek düzeyde bronşiyal hiperreaktivite ile birlikte spirometride tersinir bir hava akışı biçimi ve eozinofili olmadan asgari lenfatik inflamasyonun bulunmaması RADS teşhisi için kriterler arasındadır. Tahriş edici bir maddeyi solumayı takip eden RADS (veya astım) tahriş edici maddeye maruziyetin süresine ve derişimin ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkan seyrek görülen bir bozukluktur. Diğer taraftan endüstriyel bronşit, tahriş edici maddenin yüksek derişimlerine maruziyet sonucu oluşur ve maruziyet sona erdiğinde tamamen kesilir. Bozukluk, nefes darlığı öksürük ve mukus üretimi ile karakterize edilir. Yutulması halinde; yemek borusu veya pilorik sfinkterde şiddetli daralma olabilir; bu durum hemen ya da haftalar ile yıllar arasında değişen bir gecikmeden sonra oluşabilir. Göz ile temasında; kornea er geç aşırı derecede opaklaşarak körlüğe sebep olabilir. Cilt ile temasında; doğrudan temas müteakibinde veya bir miktar zaman gecikmesi sonrasında ciltte şiddetli iltihaplanmaya neden olabilir. 3.3 Çevre Üzerindeki Etkileri Kaza durumunda Çevreye yayılması halinde gerekli önlemleri alınız ve yerel (dökülme/sızıntı) yönetmeliklere göre hareket ediniz. 3.4 Sınıflandırma sistemi: Sınıflandırma, tehlikeli maddeler ve hazırlanışlarıyla ilgili mevcut AB ve Türkiye yerel yönetmelikleri ile uyumludur. 3.5 Ek bilgiler: Ürün yerel yönetmelikler uyarınca bu belgede belirtilen esaslara göre etiketlenmiştir. Etiket bilgisi için 15. Bölüme bakınız. Toksikoloji bilgileri için 11. Bölüme bakınız. 4. İLK YARDIM ÖNLEMLERİ 4.1 İlk yardım önlemlerinin tanımları Genel uyarılar: Solunum: Dumanları veya yanma ürünleri solunduğunda kirlenmiş alandan uzaklaştırın. Hastayı yatırın. Sıcak tutun ve dinlendirin. Takma diş gibi protezler hava yolunu tıkayabileceğinden uygun olduğu durumlarda ilk yardıma başlamadan önce çıkarılmalıdır. Solunum durmuş ise suni solunum uygulayın, tercihen (zehirlenmiş şahıslarda solunumu temin eden) istek valfli (demand valve) canlandırma maskesi, balon maske sistemi (bag-valve mask) cep maske sistemi kullanılmalıdır. Gerekiyorsa CPR uygulayın. Hastaneye veya doktora ulaştırın.

5 Sayfa No: 5/21 Buharlarının veya aerosollerin (sisler ve dumanlar) solunması akciğer ödemine neden olur. Tahriş edici maddeler akciğerde hasara neden olurlar (akciğer ödemi, akciğerde su toplanması gibi) Bu tepkime maruz kalınmasından 24 saat sonrasına kadar ertelenebilir, etkilenmiş kişilerin istirahat etmesi ve belirti göstermese dahi tıbbi gözlem altında olmaları gerekir. Bu tür belirtiler gözlenmeden önce içinde deksametazon türevleri veya beklematazon türevleri bulunan sprey uygulanması düşünülebilir. Bu kesinlikle doktora veya onun yetki verdiği kişiye bırakılmalıdır Deri ile temas: Vakit kaybetmeden giysileri ve ayakkabıları çıkartınız, vücudu ve giysileri bol miktarda su ile varsa güvenlik duşu altında yıkayın. Cildi ve saçları akan su altında yıkayın. Zehir Bilgi Merkezi tarafından durmanız söylenene kadar yıkamaya devam ediniz. Hastaneye veya doktora ulaştırınız Göz ile temas: Hemen göz kapaklarını ayırın ve gözleri vakit geçirmeden akan su ile yıkayınız. Gözün her tarafının iyice yıkandığından emin olmak için göz kapakları açık tutulmalı ve sık sık alt ve üst kapak kaldırılmalıdır. Zehir Bilgi Merkezi veya doktor tarafından durmanız söylenene kadar veya en az 15 dakika boyunca süreyle gözü yıkamaya devam edin. Vakit kaybetmeksizin hastaneye veya doktora ulaştırın. Gözlerde meydana gelen yaralanmadan sonra kontak lenslerin ancak yetkili personel tarafından çıkartılması gerekir Yutma: Öncelikle tavsiye için Zehir Bilgi Merkezi veya doktora danışınız. Yutulmuş ise KUSTURMAYIN. Şayet kusma meydana gelirse, hava yolunu açmak için ve kusmuğun aspire edilmesini önlemek için hastayı öne doğru eğin veya sol tarafına yaslayın (mümkünse baş aşağıda olacak şekilde). Hastayı dikkatlice gözlemleyin Doktor İçin Not: Belirtilere göre tedavi uygulayınız. Kuvvetli asitlere akut veya kısa süreli tekrarlı maruziyetler halinde: Gırtlak ödemi ve soluma maruziyeti sonucunda solunum yolu problemleri oluşabilir. Başlangıçta %100 oksijen ile tedavi edin. Endotrakeal entübasyon aşırı şişme ile kontrendike ise, solunum güçlüğü cricothyroidotomy gerektirebilir. Dolaşım probleminin görüldüğü bütün durumlarda hemen entravenöz hatlar yerleştirilmelidir. Kuvvetli asitler, spesifik dokularda bulunan proteinler üzerindeki asitlerin kurutma etkilerinin sonucu olarak pıhtı(eskar) ile karakterize edilen nekroz pıhtılaşmasına neden olur. AĞIZ YOLU: Ağız yoluyla alınımdan sonraki 30 dakika içerisinde acilen dilüsyon (süt veya su eriyiği) uygulanması tavsiye edilir. Asidi nötralize etmeye KALKIŞMAYIN; zira ekzotermik reaksiyon aşındırıcı etkisi yaralanmayı büyütebilir.

6 Sayfa No: 6/21 Daha fazla kusmayı önlemek için dikkatli olunuz, zira mukozanın aside tekrar maruz kalması zararlıdır. Yetişkinlerde sıvı alımını bir veya iki bardak ile sınırlayınız. Organik kömürün asit tedavisinde yeri yoktur. Bazı yetkililer ağız yoluyla alınım sonrasındaki 1 saat içerisinde lavaj yapılmasını önerirler. CİLT: Cilt lezyonları bol miktarda saline (tuzlu su) ile yıkama gerektirir. Kimyasal yanıkları ısıl yanıklar gibi yapışmayan gazlı bez ve sargı ile tedavi ediniz. İkinci dereceden derin yanıklarda lokal gümüş sülfadiazin yararlı olabilir. GÖZ: Göz yaralanmaları, konjunktival cul-de-sac ın iyice yıkanmasını temin etmek için gözkapaklarının retraksiyonunu (geri çekilmesini) gerektirir. Yıkama en azından dakika sürmelidir. Nötralize edici maddeler veya başka katkı maddeleri KULLANMAYINIZ. Birkaç litre tuzlu su (saline) gerekir. Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak cycloplegic damlalar (kısa süreli kullanım için %1 lik cyclopentolate veya uzun süreli kullanım için %5 lik homatropine), antibiyotik damlalar, vasokonstriktif (kan damarlarında büzülme yapan) maddeler veya suni gözyaşı önerilebilir. Steroit göz damlaları sadece danışılan bir oftalmaloğun (göz doktoru) onayı ile uygulanabilir YANGINLA MÜCADELE ÖNLEMLERİ 5.1 Genel bilgiler Ürün alevlenebilir özelliktedir. Isıya ve aleve maruz kaldığında orta düzeyde yangın ve patlama tehlikesi oluşturur. Isıtmak, kaplarda genişleme ve ayrışmaya neden olarak kapların şiddetli biçimde yırtılmasına sebep olabilir. Asitler metaller ile tepkimeye girerek alevlenebilir ve patlayıcı hidrojen gazı oluşturur. Aşındırıcı dumanlar yayabilir. 5.2 Uygun söndürücü maddeler: Su spreyi veya buğusu, Köpük, Kuru kimyasal toz, BCF (mevzuatın izin verdiği yerde) Karbon Dioksit(CO 2 ) 5.3 Uygun olmayan söndürücü maddeler: Oksitleyici maddeler ile (örn. Nitratlar, oksitleyici asitler, çamaşır suyu, yüzme havuzu kloru gibi) kirlenmesinden kaçının, tutuşma ortaya çıkabilir. 5.4 Maddenin, yanarken oluşturduğu özel tehlikeler: Yanma sonucu; karbon monoksit (CO), karbon dioksit (CO 2 ) açığa çıkar. 5.5 Özel koruyucu donanım: Yangınla mücadele esnasında görevli personel kimyasal koruyucu giysi, tam yüz siperli kimyasallardan korunma gözlüğü, PVC kimyasal dayanıklı neopren eldiven, uygun kapasitede AB Tipi Filtreli solunum cihazı kullanmalıdır. 5.6 Diğer bilgiler İtfaiyeyi arayarak, konumu ve tehlikenin niteliğini bildiriniz. Solunum cihazı ile birlikte vücudu tamamen kaplayan koruyucu elbise kullanın. Dökülen maddenin drenaj veya su şebekesine karışmasını engelleyiniz. Çevreleyen alana uygun yangın söndürme prosedürleri uygulayın.

7 Sayfa No: 7/21 Sıcak olduklarından şüphelenilen kaplara yaklaşmayınız. Yangına maruz kalan kapları korunaklı bir yerden, su spreyi ile soğutunuz. Şayet güvenli ise, kapları yangın yolundan uzaklaştırın. Ekipman kullanımdan sonra iyice temizlenmelidir. Personeli güvenli alana çıkartın. Gereğinden fazla yangın söndürücü kullanarak çevreyi kirletmekten kaçının. Yangınla mücadele artıklarının kanalizasyona ve yer altı sularına ulaşmasına izin verilmemelidir. 6. KAZA SONRASI YAYILMAYA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER 6.1 Kişisel güvenlik önlemleri/personelin korunması: Maruziyet kontrolü ve 8.bölümde detayları açıklanan kişisel koruyucu önlemleri uygulayınız. 6.2 Çevreyi koruyucu önlemler: Uygun olmayan şekilde çevreye dökülmesi toprak ve su kirlenmesine neden olabilir. Kanalizasyona/Yüzeysel suya/yeraltı suyuna karışmasını önleyiniz. Sulara ya da kanalizasyona karışması halinde yetkili resmi makamlara haber veriniz yetkilileri bilgilendiriniz. 6.3 Temizleme/Toplama/İmha yöntemleri: Az Miktardaki Döküntüler: Tutuşmaya neden olabilecek her kaynağı uzaklaştırın. Döküleni anında temizleyiniz. Buharını solumaktan, gözlerle ve deri ile temasından kaçının. Kişisel koruyucu donanımları kullanarak kişisel teması kontrol edin. Az miktarda döküntüleri vermikülit veya diğer emici malzemeyle emdirin ve toplayın. Silin. Artıkları alevlenebilir atık kaplarında toplayın. Büyük Dökülmeler: Kimyasal Sınıf: asitli bileşikler, organik Araziye bırakmak için: tavsiye edilen sorbentler öncelik sırasına göre listelenmiştir. SORBENT TİPİ SIRA UYGULAMA TOPLAMA SINIRLAMALAR ARAZİYE DÖKME KÜÇÜK Ağaç elyafı-yastık 1 atma yaba R,P,DGC, RT Çapraz bağlı polimer-tanecikli 1 kürek kürek R,W,SS Çapraz bağlı polimer-yastık 1 atma yaba R,DGC, RT Sorbent kil-tanecikli 2 kürek kürek R,I,P Köpüklü cam-yastık 2 2 atma yaba R,P,DGC, RT Ağaç elyafı-tan cikli 3 kürek kürek R, W, P, DGC ARAZİYE DÖKME-ORTA Çapraz bağlı polimer-tanecikli 1 Üfleyici Kepçeli yükleyici R,W,SS Polipropilen tanecikli 2 Üfleyici Kepçeli yükleyici W,SS,DGC Sorbent kil-tanecikli 2 Üfleyici Kepçeli yükleyici R,I,P Çapraz bağl polimer-yastık 3 Atma Kepçeli yükleyici R,DGC, RT Polipropilen hasır veya keçe 3 Atma Kepçeli yükleyici W,SS, DGC şeklinde Genleşmiş mineral-tanecikli 3 Üfleyici Kepçeli yükleyici R,I,W,P,DGC

8 Sayfa No: 8/21 Açıklama: DGC: Yer kaplaması yoğun olduğunda etkili olmaz R; Tekrar kullanılamaz I: Yakılamaz P: Yağmurlu olduğunda etkinlik azalır RT: Arazi engebeli olduğunda etkili değildir SS: Çevre açısından hassas bölgelerde kullanılmaya uygun değil W: Rüzgarlı olduğunda etkinlik azalır 4 Yerel yönetmeliklere uygun hareket ediniz. Zararlı madde karışmış malzemeyi uygun bir konteynere yerleştiriniz ve madde 13 e göre tasfiye ediniz. 6.4 Ek uyarılar: Tüm personeli boşalt ve rüzgarı arkanıza alarak hareket et. İtfaiyeyi ara ve tehlikenin durumunu ve yerini bildir. Şiddetli veya patlayıcı reaksiyon verebilir. Solunum cihazı ve koruyucu eldiven kullanın. Dökülen maddenin drenaj veya su şebekesine sızmasına engel ol. Alanda sigara içilmesine ve açık alev bulunmasına izin verme. Havalandırmayı arttır. Kaçağı sadece güvenli ise durdur. Buharları bastırmak/absorblamak için su spreyi kullanılabilir. Dökülenleri kum, toprak veya vermikülit ile topla. Kıvılcım çıkartmayan kürek ve patlama korumalı alet kullan. Tekrar kullanışlı hale getirilebilir ürünü, geri kazanım için etiketli kaplarda toplayın. Kalıntıları kum, toprak veya vermikülit ile emdir. Katı kalıntıları toplayın ve bertarafı için sızdırmaz etiketli kaplarda toplayın. Alanı su ile yıkayın, yıkama sularının drenaj kanallarına gitmesini engelleyin. Drenaj ve su şebekesine karışması halinde, acil servislere danışılmalıdır Güvenli kullanım ile ilgili bilgileri 7. Bölümden alınız. Kişisel koruyucu teçhizat ile ilgili bilgileri 8. Bölümden alınız. Tasfiye ile ilgili bilgileri 13. Bölümden alınız. 7. KULLANIM/ELLEÇLEME VE DEPOLAMA 7.1 Kullanım/Elleçleme: Sağlık, güvenlik ve çevrenin korunmasını teminen, tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerde ve işyerlerinde alınacak tedbirlere ilişkin 26/12/2003 tarihli ve sayılı Resmî Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edilmeli, işyerindeki çalışma usullerinin planlanmasına ve koordineli tedbirlerin alınmasına özen gösterilmelidir. Güvenli kullanım için uyarılar: İnhalasyon dahil olmak üzere her türlü kişisel temastan kaçının. Maruziyet riski oluştuğunda koruyucu giysiler kullanın. UYARI: Şiddetli reaksiyondan kaçınmak için, DAİMA malzemeyi suya ekleyin ve ASLA suyu malzemeye eklemeyin.

9 Sayfa No: 9/21 Sigara, çıplak ışık ve tutuşturma kaynaklarından kaçının. Birbiriyle uyuşmayan malzemelerle temasını önleyin. Kullanılmadığı zaman kapları sıkı bir şekilde kapalı tutun. Kapların fiziksel hasar görmesini önleyin. İş giysileri ayrı kullanılmalıdır. Kirli giysileri kullanım öncesinde yıkayın. Üreticinin depolama ve kullanma tavsiyelerini izleyin. Kimyasalların kullanımı sırasında yutulmasını, göze ve cilde temasını önlemek için endüstriyel hijyen standartlarına uyulması zorunludur. Çalışma sonrasında ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayınız. İş yerinde iyi havalandırma olduğundan emin olunmalıdır. Uygulama alanında sigara içmek, yemek yemek ve herhangi bir şey içmek yasaklanmalıdır. Çevre için önlemler Kanalizasyona/Yüzeysel suya/yeraltı suyuna karışmasını önleyiniz. Sulara ya da kanalizasyona karışması halinde yetkili resmi makamlara haber veriniz ve yetkilileri bilgilendiriniz Elle Taşıma için Özel Kurallar Madde ile doğrudan teması önleyin. Kişisel koruyucu teçhizat kullanın. Ortamın iyi havalandırıldığından emin olunuz. Göz ve cilt ile temasından kaçının. Ateş oluşturabilecek kaynaklara yaklaşmayın, sigara içmeyin. Yangın ve patlamadan korunmak için uyarılar: Yangın ile mücadele ekipmanlarını hazır tutunuz. Ek Bilgiler Orijinal ambalajının zarar görmemesi için gerekli tedbirleri alınız. 7.2 Depolama: Depolarda ve ambalajlarda aranan özellikler: Maddeyi orijinal ambalajında depolayınız. Astarlı teneke kap, astarlı metal fıçı, astarlı metal güvenlik kapları kullanılmalıdır. Ambalajlama, üretici tarafından sağlandığı ve/veya tavsiye edildiği gibi yapılmalıdır. Plastik astar veya kaplar, alevlenebilir sıvılar için sadece onaylandıkları zaman kullanılabilir.(kappsuz türü) Kapların açıkça etiketlendiğinden ve sızıntı bulunmadığından emin olunuz. Alüminyum ve galvaniz kaplı kapları KULLANMAYINIZ. Viskozitesi düşük malzemeler için: Fıçı ve bidonlar, başları uzaklaştırılamayan tipte olmak zorundadır. Teneke kutu iç ambalaj olarak kullanıldığı takdirde, kapağı vidalı olmalıdır. Viskozitesi en az 2680 cst(23ºc de ) olan malzemeler ve katılar (15ºC -40ºC)için: Çıkartılabilir baş paketlemesi, Sürtünmeli kapaklı teneke kutular, düşük basınçlı tüpler ve kartuşlar kullanılabilir. Kombinasyon ambalajlar kullanılması ve iç ambalajın cam, porselen veya keramikten (camsı seramik) yapılmış olması halinde, arada iç ve dış ambalaja temas eden yeterli miktarda inert yastık malzeme bulunmalıdır, ancak dış ambalaj sıkıca geçen kalıba sahip plastik kutu ise ve içindeki maddeler plastik ile uyumsuzluk teşkil etmiyorsa buna gerek yoktur. Cam kap kullanılması uygundur.

10 Sayfa No: 10/21 Onaylanmış alevlenebilir sıvı depo alanında saklayınız. Dökülme ve sızıntılara karşı düzenli olarak kontrol ediniz. Ortamda sigara içmek, yemek ve içmek yasaklanmalıdır. Depo kuru ve serin olmalıdır. İyi havalandırma sağlayınız. Ortak depolamada depolama ile ilgili uyarılar: Yiyecek, içecek ve hayvan besleme alanlarından uzak tutunuz. Açık ateş kaynaklarından, kıvılcım ve ısıdan uzak tutun. Kimyasalları depolamada kullanılan genel kurallara uyun. Yumuşak çelik, galvanizlenmiş çelik/çinko ile reaksiyona girerek hava ile patlayıcı bir karışım oluşturabilen hidrojen gazı ortaya çıkarır. Alkaliler, oksitleyici maddeler ve asitler tarafından kolaylıkla ayrıştırılan kimyasallardan (örn. Siyanürler, sülfitler, karbonatlar)tecrit ediniz. Alevlenebilir, Patlayıcı, Toksik, Radyoaktif, İnsan sağlığı için zararlı maddeler ile birlikte depolanabilir. Oksitleyici maddelerden ayrı depolanmalıdır. Depolama şartları ile daha fazla bilgi: Depo düzenli olarak temizlenmeli, havalandırma tertibatı, sıcaklık ve nem kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Tüm maddeler kullanılmadıkları zaman orijinal ambalajlarında kapalı tutulmalıdır 8. MARUZ OLMA KONTROLLERİ / KİŞİSEL KORUNMA 8.1 Mesleki Maruziyet Limitleri: TWA 5 (ppm):25-(turkey Workplace Exposure Limits -EK-I/C) TWA(mg/m 3 ):10(Turkey Workplace Exposure Limits -EK-I/C) TWA(ppm):10-(EU Consolidated List of Indicative Occupational Exposure Limit Values(IOELVs)) TWA(mg/m 3 ):25-(EU Consolidated List of Indicative Occupational Exposure Limit Values(IOELVs)) TWA(ppm):10(EU Directive 91/322/EEC Indicative Occupational Exposure Limit Values (IOELVs)) TWA(mg/m3):25( EU Directive 91/322/EEC Indicative Occupational Exposure Limit Values (IOELVs)) Acil Maruziyet Limitleri: Düzeltilmiş IDHL Değeri(ppm):50 OSF 6 =21 Maruziyet Standardı aşıldığınnda, maruz kalan kişilerin, koku alma suretiyle makul bir şekilde uyarılması BEKLENMEZ. Koku güvenlik faktörünün (OSF) C, D ya da E 7 sınıfına girdiği belirlenmiştir. 8.2 Maruziyet Kontrolleri: Kişisel korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılacak donanım ve uygun koruma yöntemleri tarihli ve sayılı Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği ne uygun olarak tanımlanmıştır. İlgili yönetmeliğe uygun kişisel koruyucu donanım kullanıldığından emin olunuz.

11 Sayfa No: 11/ Teknik Sistem Tasarımı Hakkında Bilgi: Ürünün mesleki maruziyet sınır değerlerinin üzerine çıkılma riskini önlemek için çalışma ortamının çok iyi havalandırıldığından ve temizlendiğinden emin olun. Gerekli alanlarda hava filtreleme sistemini NIOSH 8 ve CEN 9 sistemlerine uygun kurunuz. Depo ve kapalı depolama bölgelerinde yeterli havalandırma sağlanmalıdır. İş yerindeki işlemlerden oluşan hava kirleticileri değişik kaçma hızına sahiptir ve bu hız onları ortamdan uzaklaştırmak üzere dolaşan gerekli temiz havanın yakalama hızını belirler Kirleticinin cinsi Hava hızı Çözücü, buharlar, yağ giderciler vb nin, m/s(50-00f/ k) tanktan buharlaşması(durağan havada) Döküm işleri, kaplara kesintili dolum işleri, m/s ( f/dk.) düşük hızlı taşıma bantlarında nakiller, kaynak, sprey yıkama, asit dumanıyla kaplama ve dekapaj işlerinden kaynaklanan aeresoller ve dumanlar (aktif oluşma bölgesine düşük hızda salınım) direkt sprey, dar mekanlarda sprey boyama, m/s ( f/dk) varil dolumu, konveyör dolumu, kırıcı tozları, gaz boşaltım (hızlı hava hareketi bölgesinde aktif oluşma), öğütme, aşındırıcı patlatma, yıkılma, yüksek m/s ( f/dak.) hız tekerleği tarafından üretilen tozlar, (yüksek bir ilk hızla çok hızlı hava hareketi olan bölgeye bırakılırlar.) Her bir aralık için uygun değer aşağıdakilere göre değişir: Aralığın alt sınırı Aralığın üst sınırı 1: Oda hava akımları minimum veya yakalama 1: Karışık oda hava akımları için elverişli 2: Düşük toksisiteye sahip veya sadece sıkıntı 2: Yüksek toksisiteye sahip kirleticiler verici etkiye sahip kirleticiler 3: Kesintili, düşük üretim 3: Yüksek üretim, yoğun kullanım 4: Büyük çeker ocak veya hareket halinde 4: Küçük çeker ocak sadece yerel kontrol büyük hava kütlesi Basit teorik bilgilerin gösterdiği gibi, hava hızı ekstraksiyon borusunun ağızından uzaklaştırıldığında hızlıca düşer. Hız genellikle ekstraksiyon noktasından olan uzaklığın karesi ile orantılı olarak azalır(basit durumlarda). Bu nedenle ekstraksiyon noktasındaki hava hızı kirletici kaynağa olan uzaklık referans alınarak ayarlanmalıdır. Örneğin, ekstraksiyon noktasından 2 metre uzaklıktaki bir tankta oluşturulan çözücülerin ekstraksiyonu için ekstraksiyon vantilatöründeki hava hızı en az 1-2m/s( g/dakika) olmalıdır. Ekstarksiyon sistemlerinin kurulması veya kullanılmasında, Ekstraksiyon cihazlarının yapısında performans azalmasına neden olabilen diğer mekanik etkenler göz önünde bulundurularak, teorik hava hızlarının 10 veya daha fazla bir faktör ile çarpılmasını gerektirir. Kullanım alanını ürünün çevreye bulaşmasını engelleyecek şekilde tasarlayınız. Bölüm 7 i inceleyiniz Kişisel koruyucu ekipman/donanım:

12 Sayfa No: 12/ Genel korunma ve hijyen önlemleri: Yalnızca iyi havalandırılmış yerlerde kullanın. Gıda maddelerinden, içeceklerden ve hayvan yeminden uzak tutunuz. Kirlenmiş, bulaşmış giyim eşyalarını derhal çıkartınız. Ellerinizi iş bitiminde ve işe ara verince yıkayınız. Göz ve deri ile direkt temasından kaçının. Bu maddeyi kullanırken herhangi bir gıda maddesi yemeyin, içmeyiniz. Sigara kullanmayınız Solunum ile ilgili önlemler: Normal işletme şartları altında genel egzoz havalandırma yeterlidir. Bazı özel durumlarda lokal havalandırma gerekli olabilir. Aşırı maruziyet riski bulunduğunda, onaylı solunum cihazı kullanın. Bazı özel durumlarda hava beslemeli solunum cihazı gerekebilir. Yeterli koruma için cihazın doğru şekilde takılması gereklidir. Solunum cihazının sınıfı ve tipinin seçimi solunum bölgesindeki kirleticinin seviyesi ve kirleticinin kimyasal özelliklerine bağlıdır. Koruma faktörleri de (maskenin dışındaki kirleticinin içindeki kirleticiye oranı olarak tanımlanan)önemlidir. Solunum Bölgesi En Fazla Koruma Yarım Yüz Solunum Tam Yüz Solunum Cihazı Seviyesi ppm (hacim) Faktörü Cihazı AB-AUS AB-AUS Hava Yolu* AB AB Hava yolu** *-Sürekli akış**-sürekli akış veya pozitif basınç ihtiyacı Gerekli kişisel koruyucu donanım tipini, maddenin yerel derişimi, miktarı ve kullanım şartları belirler. Daha fazla bilgi için sahaya özgü (varsa) CHEMWATCH verilerine bakın veya İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanınıza danışın Ellerin Korunması: Dirsek boyu kadar PVC eldiven kullanılmalıdır Gözlerin korunması: Tam yüz siperli kimyasallara karşı koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Yumuşak kontakt lensler tahriş edici maddeler emdiklerinden ve her çeşit lens bunları yoğunlaştırdığından kontakt lensler özel tehlike oluşturmaktadır Vücudun korunması: PVC ve PVC Apron koruyucu giysi ve uygun ayakkabı giyilmelidir. Aşındırıcı sıvılarla çalışırken, dökülenlerin bottan içeri girmemesi için botun dışına sarkan iş tulumu veya pantolon giyilmelidir Çevresel Maruziyet Kontrolleri: Çevrenin korunmasına yönelik mevcut mevzuat çerçevesindeki hükümlülükler tam olarak yerine getirilmelidir. 9. FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER 9.1 Genel Bilgiler

13 Sayfa No: 13/21 Görünüm (Atmosfer Sıcaklığı) Sıvı Renk Renksiz Koku Keskin 9.2 Önemli Sağlık Güvenlik ve Çevre Bilgileri ph (%1lik çözelti ) ~2.9 Kaynama Noktası ( C) 760 mmhg 118 Parlama Noktası (PM Kapalı Kap) C 39 Alev Alma Sıcaklığı ( C)(Katı/Gaz) Bilgi yok. En düşük Patlama Limiti(%) 5 En Yüksek Patlama Limiti (%) 16 Patlayıcılık Özellikleri Bilgi yok. Oksidasyon Özellikleri Bilgi yok. Yoğunluğu kg/l (su=1) 1.05 Viskozite C Uygulama gerektirmez. Buhar 20 C Uygulama gerektirmez Su içinde Çözünürlüğü (20 C g/l) Suda çözünür. 9.3 Diğer Bilgiler Kendiliğinden Tutuşma Sıcaklığı ( C) 463 Erime Noktası ( C) 760 mmhg 16.6 Dağılım Katsayısı log Pow Bilgi yok. Uçucu Bileşen(%) 100 Not: Yukarıdaki özellikler, Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelikte ek-3 Bölüm A da öngörülen yöntemlere veya karşılaştırılabilir diğer bir yönteme göre belirlenmiştir. 10. STABİLİTE VE REAKTİVİTE 10.1 Kimyasal Stabilitesi: Normal kullanım ve depolama koşulları altında kararlıdır Termik ayrışma / kaçınılması gereken durumlar (Tehlikeli tepkimelere neden olabilecek sıcaklık, basınç, ışık, şok (çarpma) ve benzeri sakınılması gereken şartlarlar altında.): Şiddetli reaksiyondan kaçınmak için, DAİMA malzemeyi suya ekleyin, ASLA suyu malzemeye eklemeyin Tehlikeli reaksiyonlar/kaçınılması gereken malzemeler (Su, hava, asitler, bazlar, oksitleyiciler veya tehlikeli reaksiyona neden olabilecek herhangi bir başka özel maddelerle.): Alkalin malzeme ile temas ısı açığa çıkarır. Alüminyum ve galvaniz kaplı kapları KULLANMAYINIZ. Yumuşak çelik, galvanizlenmiş çelik/çinko ile reaksiyona girerek hava ile patlayıcı bir karışım oluşturabilen hidrojen gazı ortaya çıkarır. Alkaliler, oksitleyici maddeler ve asitler tarafından kolaylıkla ayrıştırılan kimyasallardan (örn. siyanürler, sülfitler, karbonatlar)tecrit ediniz Tehlikeli ayrışım maddeleri: Bozunarak kararsız ürünlere dönüşme Bilgi Yok olasılığı. Stabilizatörlere duyulan ihtiyaç ve Bilgi Yok stabilizatörlerin mevcudiyeti, Zararlı ekzotermik tepkime olasılığı Bilgi Yok

14 Sayfa No: 14/21 Eğer varsa, fiziksel görünümündeki değişikliğin güvenlik açısından önemi Su ile temas halinde, eğer varsa, oluşacak herhangi bir zararlı ayrışma ürünü, Tehlikeli bozunma ürünleri Bilgi Yok Tehlikeli polimerizasyon ürünleri Bilgi Yok 10.5 Uyumsuzluklar: Alkaliler Oksitleyici maddeler Asitler tarafından kolaylıkla ayrıştırılan kimyasallar Yumuşak çelik Galvanizlenmiş çelik Çinko 11. TOKSİKOLOJİ İLE İLGİLİ BİLGİLER Şiddetli reaksiyondan kaçınmak için, DAİMA malzemeyi suya ekleyin ve ASLA suyu malzemeye eklemeyin. Yanma sonucu; karbon monoksit (CO), karbon dioksit (CO 2 ) açığa çıkar Genel: Normal kullanım koşullarında birincil maruziyet, deri ve göz ile temas yolu ile gerçekleşir Akut Toksisitesi Madde veya Bileşik [CAS#] İÇERİK LD50 Oral (Ağızdan) LD50 Dermal (Deri ile) LC50 Inhalasyon (Nefes ile) Asetik Asit [CAS# ] > mg/kg (sıçan) 1112 mg/kg (tavşan) 5620 ppm/1 sa (fare) 11.3 Aşındırıcılık ve Tahriş etkisi (Korozivite ve İritasyon) Gözde Tavşan:0.05 mg(açık)-ciddi tahriş Deride Tavşan:525 mg(açık)ciddi tahriş 11.4 Kronik Toksisite (Kanserojenik, Mutajenik ve Üremeye Toksik Etkisi) : 29 CFR (Risk Bildirimi) de belirtildiği gibi, bu ürünün, Kanserojenik Etki NTP 10, IARC 11 veya OSHA 12 listelendiği sekliyle, kanserojen madde içeriği hakkında bilgi yoktur. Mutajenik Etkisi Mutajenik ters etki yaratan madde içeriği hakkında bilgi yoktur. Üremeye Toksisitesi Üremeye toksik madde içeriği hakkında bilgi yoktur Diğer Toksikolojik Etkileri: Alerjik Etki Bilinen alerjik etkisi yoktur. Tekrarlanan Dozlardaki Etkisi Malzemeye uzun süreli veya tekrarlı bir şekilde maruz kalma şiddetli cilt tahrişine neden olabilir; teması halinde ciltte kızarıklık, şişme, vezikül oluşumu, ciltte pul pul dökülme ve kalınlaşma oluşturabilir. Tekrarlı maruziyetler şiddetli ülser oluşumuna yol açabilir. Bayıltıcı Etki Bilinen bayıltıcı etkisi yoktur. Duyarlılık Yaratma (Sensitizasyon) Cilt ile temasında duyarlılık yaratabilir.

15 Sayfa No: 15/21 Gelişimsel Toksikolojik Etkiler Bilinen teratojenik etkisi yoktur. (Teratojenik etkisi) Doğurganlık Doğurganlık üzerinde bilinen bir etkisi yoktur Sağlık Üzerindeki etkileri: Maddenin göz ile doğrudan teması sonrasında şiddetli kimyasal yanıklar oluşabilir. Buharları veya dumanları aşırı derecede tahriş edici olabilir. Asit aşındırıcıların gözle doğrudan teması sonucunda ağrı, gözyaşı, ışığa karşı duyarlılık ve yanıklar meydana gelebilir. Epitel dokudaki hafif yanıklar genellikle çabuk ve tamamen iyileşir. Gözle Temasında Şiddetli yanıklar uzun süren ve geri dönüşü olmayan olası hasara yol açarlar. Yanığın görünüşü ilk temastan sonra birkaç hafta belirgin olmayabilir. Kornea er geç aşırı derecede opaklaşarak körlüğe sebep olabilir. Düşük molekül ağırlıklı organik asitlerin çözeltileri gözlerde acı ve yaralanmaya sebep olur. Malzemenin, ciltle doğrudan teması sonrasında şiddetli kimyasal yanıklar oluşabilir. Malzemeyle cilt teması zararlı olabilir; emilim sonrasında sistemik (bütün vücudu etkileyen) etkiler oluşabilir. Asitli aşındırıcılarla cilt teması, acı ve yanıklarla sonuçlanabilir; bunlar belirgin kenarlara sahip derin nitelikli olabilir ve yara dokusunun oluşumuyla yavaşça iyileşebilirler. Açık kesikler, aşınmış veya tahriş olmuş cilt bu malzemeye maruz bırakılmamalıdır. Ciltle Temasında Kesik, aşınma veya lezyonlar gibi yollarla kan dolaşımına girişi; zararlı etkilerle birlikte sistemik hasar oluşturabilir. Malzemeyi kullanmadan önce cildi inceleyiniz ve herhangi bir harici yaralanmanın uygun bir şekilde korunduğundan emin olunuz. Malzeme, doğrudan temas müteakibinde veya bir miktar zaman gecikmesi sonrasında ciltte şiddetli iltihaplanmaya neden olabilir. Tekrarlı maruziyet kızarıklık, şişme ve blister (kabarcık, su toplaması) gibi belirtilerle karakterize edilen kontakt dermatite neden olabilir. Aşındırıcı asitler öksürük, tıkanma ve mukoz zarında hasar ile birlikte solunum yollarının tahrişine sebep olabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı mide bulantısı ve halsizlik olabilir. Hemen veya bir miktar süre geçtikten sonra akciğerlerde şişme meydana gelebilir; semptomları göğüs sıkışması, nefes darlığı, köpüklü balgam ve siyanoz (çoğunlukla kanda oksijen azalmasına bağlı, derinin ve mukozanın renginin morarması) şeklindedir. Oksijen yetersizliği, Solunması Halinde krizden sonraki saatlerde ölüme sebep olabilir. Sıvı buharlarının çok miktarda solunması çok tehlikeli hatta spazm, gırtlak ve bronşların aşırı tahrişatı, kimyasal pnömonit ve pulmoner ödem nedeniyle ölüme neden olabilir. Malzeme bazı kişilerde solunum tahrişine neden olabilir. Vücudun böyle bir tahrişe karşı tepkisi, daha fazla akciğer hasarına yol açabilir.

16 Sayfa No: 16/21 Yutulması Halinde Malzeme, ağız yoluyla alınması müteakibinde ağız boşluğunda ve gastrointestinal kanalda şiddetli kimyasal yanıklara yol açabilir. Asidik aşındırıcıların ağız yoluyla alınması, ağız ve çevresinde, boğaz ve yemek borusunda yanıklara yol açabilir. Anında ağrı, yutma ve konuşmada zorluklar da görülebilir. Epiglotun (gırtlak kapağı) şişmesi, nefes almayı zorlaştırabilir ve bu durum boğulma ile sonuçlanabilir. Daha şiddetli maruziyetler sonucunda kan kusma ve yoğun mukus (balgam), şok, anormal bir şekilde düşük kan basıncı, nabızda dalgalanma, yüzeysel solunum ve soğuk ve ıslak cilt, mide çeperinin iltihaplanması ve yemek borusu dokusunun yırtılması görülebilir. Müdahale edilmeyen şok vakası sonucunda böbrek yetmezliği oluşabilir. Şiddetli vakalar mide ve karın boşluğunda perforasyon (delinme) ile sonuçlanabilir ve bunun neticesinde enfeksiyon, rijidite ve ateş oluşabilir. Yemek borusu veya pilorik sfinkterde şiddetli daralma olabilir; bu durum hemen ya da haftalar ile yıllar arasında değişen bir gecikmeden sonra oluşabilir. Koma ve konvülsiyonlar olabilir ve müteakibinde karın boşluğu, böbrek ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle ölüm meydana gelebilir. Malzemenin kazara ağız yoluyla alınımı kişinin sağlığına zarar verebilir. Düşük moleküllü organik asit çözeltilerinin ağız yoluyla alınımı spontan (kendiliğinden) kanama, kan pıhtılarının üretimi, gastrointestinal hasar ve yemek borusu ile mide girişinin daralmasına yol açabilir. Hedef Organlar Solunum sistemi, Göz, Cilt Tıbbi Semptomlar Tıbbi Uyarılar Göğüs sıkışması, nefes darlığı, köpüklü balgam ve siyanoz (çoğunlukla kanda oksijen azalmasına bağlı, derinin ve mukozanın renginin morarması)şeklindedir Cilt ve göz ile temasında bol su ile dk. boyunca yıkayınız, nötralize etmeyiniz. Ağız yoluyla alınımdan sonraki 30 dakika içerisinde acilen dilüsyon (süt veya su eriyiği) uygulanması tavsiye edilir Ek Toksikolojik uyarılar: Toksikolojik sınıflandırması içerik bilgisi ve elde olan mevcut bilgilere dayanılarak yapılmıştır. EC ve yerel yönetmeliklere göre toksikolojik tehlike sınıflandırması: C-Aşındırıcı 12. EKOLOJİ İLE İLGİLİ BİLGİLER 12.1 Ekotoksisite: Bu ürünün çevreye zararının değerlendirilmesi için ekotoksisite ile ilgili veriler özel olarak belirlenmemiştir. Bu bölümde verilen bilgi bileşenlerine ait bilgilerle ve benzer maddelerin ekotoksisitesine aittir.

17 Sayfa No: 17/ Akut toksisite: Akut Balık Toksisitesi (LC50 96 Saat): 88,92mg/l Akut Daphnia Toksisitesi (EC50 48 Saat): 32 mg/l Akut Yosun Toksisitesi (IC50 72 Saat): 90 mg/l 12.2 Hareketlilik (Mobilite) : Sıvı. Suda tamamen çözünür. Çevresel hareketliliği belirlerken, ürünün kimyasal ve fiziksel özelliklerini dikkate alınız (Bakınız 9. Bölüm) Yüzey Gerilimi Bilgi Yok Suyu Tehdit Sınıfı Bilgi Yok İçme Suyuna Etkisi WGK:1(Su için düşük tehlikeli) Çevresel bilinen veya tahmin Bilgi Yok edilen dağılımı 12.3 Doğada Parçalanabilirlik Bilgi Yok 12.4 Kalıcılık ve Bozunabilirlik: İlgili Çevresel Ortamda Biyolojik Bilgi Yok Bozunma Potansiyeli Oksidasyon Veya Hidroliz Gibi Bilgi Yok Diğer İşlemlerle Bozunabilirlik Potansiyeli Bozunmaya İlişkin Bilgi Yok Yarılanma Ömrü Atık Su Arıtım Tesisleri Üzerindeki Etkisi 12.5 Biyobirikim Potansiyeli: Ürünün biyolojik ortamda (biota) birikme potansiyeli Ürünün besin yoluyla geçme potansiyeli Log Pow veya BCF değeri 12.6 Diğer Ters Etkiler: Ozon Tabakasını İnceltme (Azaltma) Potansiyeli Fotokimyasal Ozon Üretme Potansiyeli Küresel Isıtma (Sera Etkisi) Potansiyeli Ürünün; mikro organizmaların faaliyetleri üzerinde baskılayıcı etkiye sahip olup olmadığı ile ilgili bilgi olmadığından, atık su arıtım tesisleri üzerindeki muhtemel etkisi bilinmemektedir. İçerik Su/Toprak Hava Biyolojik Mobilite Birikme Akkim Asetik Bilgi Yok Asit Asetik Asit Glasiyal Düşük Bilgi Yok Düşük Yüksek Bilgi Yok Log Kow (Prager 1995): Log Kow (Sangster 1997):-0.17 Log Pow( Verschueren 1983):1.8E+0 Bilgi Yok Bilgi Yok Bilgi Yok

18 Sayfa No: 18/21 Çevre Üzerindeki Diğer Yoktur Olumsuz Etkileri 12.7 Ek Bilgi: Çevreye salınmasına izin vermeyin, kaza sonucu çevreye yayılıma karşı önlemler, nakliye ve atıkların bertarafına ilişkin bilgiler için 6, 7, 13, 14 ve 15 numaralı bölümleri inceleyiniz. 13. BERTARAF BİLGİLERİ / İMHASI İLE İLGİLİ KONULAR 13.1 Ürünle İlgili Genel Bertaraf Bilgisi: Emilmiş malzemeyi lisansı olan uygun bir tesiste yakarak bertaraf ediniz. Atıklar ve kullanılmış ambalajlar ilgili yönetmeliklere uygun olarak tasfiye edilmelidir. Yer üstü ve yer altı sularına, içme suyu kaynaklarına, durgun ve akan sulara, kanalizasyona karışmasını engelleyiniz Güvenli Bertaraf : Ürün ilgili yönetmeliklere uygun olarak bertaraf edilmelidir. Ürünün evsel atıklar ile birlikte atılmasına izin vermeyiniz. Ürünün kanalizasyona ve yer altı sularına karıştırılması kesinlikle yasaktır. Bu gibi durumlarda resmi makamlara haber veriniz Avrupa Atık Kataloğu ve Tehlikeli Atık Listesi Numarası: Atık kimlik numaraları / atık tanımlarının tahsisi EWC 13 ye göre sanayi ve süreçlere özgü olacak şekilde yapılmalıdır *- Diğer asitler 13.4 Temizlenmemiş Ambalajlar: Onaylanmış bir arıtma tesisinde arıtın ve nötralize edin. Arıtma anlatılan şekilde gerçekleşmelidir: Soda-kül veya soda-kireç ile nötralizasyon sonrasında lisanslı bir alana gömülmeli veya lisanslı bir cihaz ile yakılmalıdır. İlgili yönetmeliklere uygun şekilde bertarafı sağlanmalıdır Önerilen Temizleme Maddesi: Boş kapları 5L lik sulu sodyum hidroksit veya soda külü ve devamında su ile temizleyin. Kaplar temizlenene ve imha edilene kadar, etikette belirtilen tüm güvenlik kurallarına uyun. Kullanılmış ambalajın temizlenmesi işlemini lisanslı kurum veya kuruluşlara yaptırınız Ek Bilgi: Atıklara ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuatlara bakınız. Ürüne ait atık yönetmelikleri kontrol etmeden bertaraf etmeyiniz. Güvenli elleçleme yöntemleri için 7. Bölümü inceleyiniz. 14. TAŞIMACILIK İLE İLGİLİ BİLGİLER UN 2789-ASETİK ASİT, GLASİYAL veya ASETİK ASİT ÇÖZELTİ, ağırlıkça % 80'den fazla asit içerir ADR 14 /RID 15 ADNR 16 IMDG 17 ICAO 18 /IATA 19 TAŞIMACILIK ŞEKLİ KARAYOLU NEHİR KANALI DENİZYOLU HAVAYOLU SİSTEME UYGUN SEVK İSMİ ASETİK ASİT, GLASİYAL veya ASETİK ASİT ÇÖZELTİ, ağırlıkça % 80'den fazla asit içerir

19 Sayfa No: 19/21 UN/ID No SEMBOL SINIF PAKETLEME GRUBU II II II II SINIFLANDIRMA KODU CF1 ETİKETLEME NO TEHLİKE TEŞHİS NO (HIN NO) 83 EmS F-E;S-C DENİZ KİRLETİCİLİĞİ YOK Taşıma/ Ek Bilgiler: Taşımacılık yönetmeliği gereğince sınırlı miktarlarda paketlenmiş belirli sınıflardaki tehlikeli maddeler için özel hüküm içerir. Küçük miktarların serbest bırakılması/dökülmesi ile ilgili düzenlemelerine dikkat edilmesi gerekir. 15. HÜKÜMLER / YÖNETMELİK BİLGİSİ 15.1 Etiketleme: Ürün; Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelikte ve AB mevzuatında öngörülen usul ve esaslara göre Sınıflandırılmış ve etiketlenmiştir Etiketlendirme için tehlikeyi belirleyici bileşenler: Asetik Asit 15.3 Tehlike Sembolü ve Tanımı: C-Aşındırıcı 15.4 Risk İbareleri R10 Alevlenir. R35 Ciddi yanıklara neden olur Güvenlik uyarıları: S26 Göz ile temasında derhal bol su ile yıkayın ve doktora başvurun. S28 Cilt ile temasında derhal bol su veya tuzlu su(saline)ile iyice yıkayın. S36 Uygun koruyucu giysi giyin. S39 Koruyucu gözlük / maske kullanın. S43 Alevlenmesi durumunda Su spreyi veya buğusu, Köpük, Kuru kimyasal toz, BCF (mevzuatın izin verdiği yerde),karbon Dioksit(CO 2 )kullanın. S45 Kaza halinde veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen bir doktor başvurun (mümkünse etiketi gösterin) Ek Bilgiler: Bu güvenlik bilgi formundaki hükümlerin uygulanmasına yönelik, mevzuat veya ilgisi olabilecek diğer ulusal tedbirler için aşağıdaki yönetmelikleri inceleyin.

20 Sayfa No: 20/21 Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması Hakkında Yönetmelik Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik Bazı Tehlikeli Maddelerin, Müstahzarların ve Eşyaların Üretimine, Piyasaya Arzına ve Kullanımına İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Yönetmelik İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 16. DİĞER BİLGİLER 16.1 Yasal Enstrümanlar: Bu doküman 91/155/EEC, 2001/58/EC, ISO uyarınca, 26 Aralık 2008 tarih ve Mük. Sayılı Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi çerçevesinde hazırlanmış ve yönetmeliğin öngördüğü şekilde belgelendirilmiş akredite uzman personel tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır Güvenlik Bilgi Formunu Hazırlayan/Düzenleyen/Yayınlayan: Ali Haydar KETİR - Ak-Kim Kimya San. Ve Tic. A.Ş Uzman Akreditasyonu No: TSE GBF İletişime geçilecek kişi: Sayın; Vedat Ateşoğlu - Ak-Kim Kimya San. Ve Tic. A.Ş 16.3 Düzenleme Tarihi: Düzenleme No: 1(İlk Düzenlemedir) 16.5 Yapılan Düzenlemeler/Yorumları: 24 Aralık 2008 ve nolu yönetmeliğe göre düzenlenmiştir Güvenlik Bilgi Formu No: R- Risk Düzenlemeleri (2. Bölümde Listelenen Hammaddelerin Risk Tanım Cümleleri) R10 Alevlenir. R35 Ciddi yanıklara neden olur Diğer Konular: Ürünün güvenli kullanımına yönelik eğitim önerilerimiz için satış departmanımızla iletişime geçiniz. Ürünün kullanımı hakkında önerilen sınırlamalar ve yasal zorunluluk olmayan tavsiyeler için satış departmanımızla iletişime geçiniz. Bu güvenlik bilgi formunun düzenlenmesinde kullanılan anahtar bilgi kaynakları;

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193148 CAS No 7727-54-0 EINECS No 231-786-5 Kimyasal Formülü (NH 4 ) 2 S 2 O 8 Yapısal Formülü 1.2 Kullanımı/Uygulama

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193155 CAS No 7647-01-1 EINECS No 231-595-7 Kimyasal Adı Hidroklorik Asit Kimyasal Formülü HCl Yapısal Formülü

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193152 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.2012 Sayfa No: 1/20 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı DİMETİLAMİN (DMA) Ürün Kodu/No 193152 CAS No 124-40-3 EINECS No 204-697-4 Kimyasal Adı Dimetilamin Kimyasal Formülü C 2

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013 Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193168 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Petro-Kimya, sabun, dokuma sanayi, kâğıt ve pek çok kimyasal işlemde ve

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012 Sayfa No: 1/13 1. MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 286001 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Tespit Elemanı 1.3 Üretici Firma: Firma Adı STAR

Detaylı

AYTEMİZ DOT 4. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139049 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.20111

AYTEMİZ DOT 4. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139049 Hazırlama Tarihi: 18.10.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 18.10.20111 Sayfa No: 1/12 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 139049 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı hidrolik fren yağı, özel sentetik esaslı bir sıvı olup motorlu araçların

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 139051 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Cam suyunun ve cam yıkama sisteminin donmasını önleyen deterjan ve methanol

Detaylı

Sayfa No: 1/12 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 136071 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Epoksi esaslı ankraj ve yapıştırma harcı 1.3 Üretici Firma: 1.3.1 Üretici/

Detaylı

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123005 Ürün Kodu Q - 205 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Sanayide kazan ve fırın yakıtı olarak kullanılır. 1.3 Üretici/

Detaylı

GENETRON PERFORMAX LT. Hazırlama Tarihi: 21.10.2010 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 27.07.2012

GENETRON PERFORMAX LT. Hazırlama Tarihi: 21.10.2010 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 27.07.2012 Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 172021 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Soğutucu gaz 1.3 Üretici Firma: 1.3.1 Üretici Firma Adı HONEYWELL FLUORINE

Detaylı

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123002 Ürün Kodu Q - 202 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı CAS No 14808-60-7 EINECS No 238-878-4 EINECS Adı Kuvars Moleküler Formülü O2Si Eş Anlamlılar SiO2, "crystalline silica",

Detaylı

OBJET SUPPORT SUP705. Düzenleme Sayısı: 2 Ha zırla ma Tarihi: 13.02.2013 Y en id en Dü zen len me ve Ya yın Tarih i:

OBJET SUPPORT SUP705. Düzenleme Sayısı: 2 Ha zırla ma Tarihi: 13.02.2013 Y en id en Dü zen len me ve Ya yın Tarih i: Sayfa No: 1/13 1. MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 327016 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Mürekkep içeren kartuş. Normal kullanım koşullarında,

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Yürürlülük Tarihi: 26.6.2014 Sayfa: 1 / 10 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler : Ticari Adı : TARDIGRADE ERAC 92 Ürün Kodu/No : ERAC 920 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı : Kaplama sistemleri

Detaylı

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU Sayfa No: 1/18 ACTRIL Cold Sterilant 1. MADDENĠN/KARIġIMIN VE ġġrketġn/dağiticinin KĠMLĠĞĠ 1.1 Madde / KarıĢım Kimliği Ticari Adı ACTRIL Cold Sterilant Ürün Kod(ları) 176-02-053 / 176-02-056 / 3024982

Detaylı

Madde veya Bileşik Einecs No Cas No. İçerik Sınıflandırma. Mo Glikol(7896) Ez2 200-338-0 57-55-6 %15-30 -

Madde veya Bileşik Einecs No Cas No. İçerik Sınıflandırma. Mo Glikol(7896) Ez2 200-338-0 57-55-6 %15-30 - 1 Ürün ve Firma Tanıtımı Ürün Hakkında Bilgiler Ürün Adı P08/2020 Kullanımı/Uygulama Alanı Korozyon önleyici / Soğutma Sıvısı Üretici / İthalatçı/ Teslimatı yapan: Firma Adı Nurettin Zaim Mak.Kırt.Gıd.İnş.Tic.Ltd.Şti

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN

GÜVENLİK BİLGİ FORMU MOTORİN 1. ÜRÜN VE FİRMA TANITIMI 1.1. Ürün Hakkında Bilgiler Ürün Adı : Motorin 1.2. Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak yakıtı, temizlik maddesi ve solvent olarak kullanılmaz.

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI. OMAY Sıvı Bulasık Deterjanı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI. OMAY Sıvı Bulasık Deterjanı Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 04.06.2013 Sayfa No: 1/18 1.MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 ÜRÜN ADI Çok köpüren bir yıkama maddesidir. Elde bulaşık yıkamada kullanılır. İçerdiği yüzey

Detaylı

TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM TEHLİKELİ MADDELER VE MÜSTAHZARLARA İLİŞKİN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ HAZIRLANMASI VE DAĞITILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU 91/155/EEC ve Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama Usul ve Esasları Tebliği (R.G.11/03/2002-24692) ne uygun olarak hazır lanmıştır 1.1 Ürün tanımlayıcı Ürün Adı AT No 201-069-1 REACH Kayıt numarası Kayıt numarası

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 453/2010 EC ye göre) Motorin

GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 453/2010 EC ye göre) Motorin GÜVENLİK BİLGİ FORMU (REACH Ek II 45/2010 EC ye göre) Motorin 1 MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI ÜRÜN ADI KULLANIM TEDARİKÇİ ACİL DURUM TELEFONU Motorin Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak

Detaylı

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün : Ürün Tipi : Karayollarındaki dizel motorlar için yakıt. Ürün Kodu : 002D2252 Imalatçı/ Tedarikçi : Shell & Turcas Petrol A.Ş. Karamancılar Is Merkezi Gulbahar Mh.

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Tüzük No. 453/2010 ile ek alan, Avrupa Komisyonu (EC) 1907/2006 (REACH) No'lu Tüzüğünün Ek II'sine uyumludur - Avrupa GÜVENLİK BİLGİ FORMU BÖLÜM 1 Madde / müstahzar ve şirket / iş sahibinin tanıtımı 1.1

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması Hakkında Yönetmelik (R.G. 26.12.200827092) GÜVENLİK BİLGİ FORMU BÖLÜM 1 Madde / müstahzar ve şirket /

Detaylı

AMONYAK ÇÖZELTİSİ (%25) GÜVENLİK BİLGİ FORMU

AMONYAK ÇÖZELTİSİ (%25) GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1. MADDE /MÜSTAHZAR VE FİRMA TANITIMI: 1.1.Madde/Müstahzarın Tanıtılması : Kimyasal İsmi : Sulu Amonyak (%25) Formülü : NH 4 OH Kimyasal Aile : Bazlar CasNo : 1336-21-6 ECNo : 215-647-6 1.2.Madde/Müstahzarın

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Motorin

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Motorin 1 MADDENİN/KARIŞIMIN VE ŞİRKETİN/DAĞITICININ KİMLİĞİ 1.1. Madde /Karışımın kimliği Ürün Adı 1.2. Madde veya karışımın belirlenmiş kullanımları ve tavsiye edilmeyen kullanımları Kullanım Uygun olmayan kullanım

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 11.03.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24692 Çevre Bakanlığından;

Resmi Gazete Tarihi: 11.03.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24692 Çevre Bakanlığından; Resmi Gazete Tarihi: 11.03.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24692 Çevre Bakanlığından; GÜVENLİK BİLGİ FORMLARININ DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Tüzük No. 453/2010 ile ek alan, Avrupa Komisyonu (EC) 1907/2006 (REACH) No'lu Tüzüğünün Ek II'sine uyumludur Avrupa GÜVENLİK BİLGİ FORMU BÖLÜM 1 Madde / müstahzar ve şirket / iş sahibinin tanıtımı 1.1

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1907/2006 No'lu Yönetmeliğe (AB) göre Fenol

GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1907/2006 No'lu Yönetmeliğe (AB) göre Fenol 1. Madde / müstahzar ve şirket / iş sahibinin tanıtımı 1.1 Ürün adı Ticari ismi Kayıt numarası Madde adı : Phenol : 01-2119471329-32-0006, 01-2119471329-32-XXXX : fenol Madde no. : 203-632-7 1.2 Madde

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU ANFONİT

GÜVENLİK BİLGİ FORMU ANFONİT 1 MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1. Madde /Karışımın kimliği Ürünün Ticari Adı ANFONİT 1.2. Madde veya karışımın belirlenmiş kullanımları ve tavsiye edilmeyen kullanımları Kullanım Tavsiye

Detaylı