İÇERİK. Genel bilgiler Çalışanların Sorumlulukları Solunum Koruma Baş Koruma El Koruma Ayak Koruma Göz Koruma İşitmenin Korunması Gövde Koruma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İÇERİK. Genel bilgiler Çalışanların Sorumlulukları Solunum Koruma Baş Koruma El Koruma Ayak Koruma Göz Koruma İşitmenin Korunması Gövde Koruma"

Transkript

1

2 İÇERİK Genel bilgiler Çalışanların Sorumlulukları Solunum Koruma Baş Koruma El Koruma Ayak Koruma Göz Koruma İşitmenin Korunması Gövde Koruma

3 KKD Nedir? Kişisel Koruyucu Donanım bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik tehlikesine karşı korunmak için kişilerce giyilmek, takılmak veya taşınmak amacıyla tasarlanmış herhangi bir cihaz, alet veya malzemeyi ifade eder

4 Kişisel Koruyucu Ekipmanların Amacı Nedir? İş sahasındaki mevcut ve potansiyel tehlikelerden çalışanların korunmasıdır. Tehlikeler Hareket eden nesneler, Yüksek ve düşük sıcaklıklar, Işık radyasyonu (kaynak, taşlama, ısıl işlem vb.) Düşen nesneler, Keskin, sivri kenarlı nesneler, Zemin Koşulları Kimyasal maddeler Toz, duman, buhar,...vb.

5 Kişisel Koruyucu Donanımın; Kendisi, Aksesuarları, Yedek parçaları, İşleve göre anlık değiştirilebilen parçaları, Başka koruyucularla birleşince oluşan cihaz, alet vb. Taşınan, takılan, giyilen her bir parça, Kişisel Koruyucu Donanım CE işareti ve Onaylanmış Kuruluş Kimlik Numarası taşımak zorundadır.

6 CE işareti CE işareti, Avrupa Birliğinin teknik mevzuat uyumu çerçevesinde geliştirilen ve ürünün asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir uygunluk işaretidir. Kalite güvencesine ilişkin değildir. CE işaret, bir ürün ya da ürün grubunun AB nin sağlık, güvenlik, çevre, tüketici korunması konusunda oluşturmuş olduğu "hayati düzenlemelere uygun olduğunu gösterir.

7 Avrupa Normlarına Uygunluk anlamına gelen Fransızca "Conformité Européenne«sözcüğünün kısaltmasıdır. CE işareti ürünün Avrupa da dolaşımını sağlayan ticari vizedir.

8 EN Standartları ; Avrupa daki Standart Otoritelerinin oluşturduğu komitelerin kabul ettiği teknik standartlardır. Bu teknik standartlar KKD dahil olmak üzere birçok çeşitli ürüne yönelik olarak minimum performans şartlarını ve test metotlarını belirler.

9 Kullanım kılavuzunda; a. İmalatçının veya yetkili temsilcisinin isim ve adresi, b. Depolama, kullanım, temizlik, bakım, onarım ve dezenfekte etmeye ilişkin bilgiler c. Söz konusu KKD nin sağladığı koruma düzeyi ve performans sonuçları, d. KKD veya belirli parçalarının kullanma ömrü veya son kullanma tarihi, e. Taşımaya uygun paketleme şekli, f. İdeogram ve piktogram gibi İşaretlerin anlamı, g. Eğer varsa standardın referans numarası, h. KKD lerin tasarımını yapan onaylanmış kuruluşun unvanı, adresi ve kimlik numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

10 KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR 1. Baş Koruma 2. Göz ve Yüz Koruyucular 3. Kulak koruyucular 4. Solunum yolu koruyucular 5. Gövde Koruma 6. Ayak koruyucuları 7. El koruyucuları

11

12

13 Başa düşen nesnelerin çarpma ve darbelerinden, ve elektrik şoklarından korur, Fiberglas, plastik ve alüminyumdan yapılmıştır. Ağırlığı TSE de 450 gr. Avrupa da gr. dır. Sert dış kabı ve içliği vardır.

14 İçlik ile baret arasında 2 cm. ara olmalıdır. İçlik vurma kuvvetini emer ve baretin her noktasına eşit olarak dağıtır. Düşme noktasına göre kafayı kg ağırlıklardan koruyabilmelidir. İçlik her kafaya göre ayarlanabilir olmalıdır.

15 Her kullanım öncesi kabı ve içliği kontrol edilmelidir. Hasar gören (yırtılan, kopan) parçalar yenileri ile değiştirilmelidir. İçliğin başa uyum sağlamasına dikkat edilmelidir. İçlik iyi ayarlanmalıdır.

16 Temizliğine dikkat edilmeli. Belli sürelerde dezenfekte edilmeli. Kişiye özel olmalı. Kullanılmadığı zaman kişisel dolaplarda saklanmalı. Baretler 5 yıl ara ile yenilenmelidir.

17

18

19

20 Gözü kimyasalların, tozun ve yüksek ışık ve ısının yol açacağı tehlikelerden ve parça ve çapak sıçramalarından korumak üzere göz koruyucular kullanılır.

21 Kullanılmayan yüz siperleri ve koruyucu gözlükler, özel yerlerde saklanmalıdır. Polikarbonat tan yapılmış gözlük camlarının temizlenmesinde; gözlük lensini çizmeyecek malzeme kullanılmalıdır.

22 Gözleri koruyan gözlüğün durumu (bir uçağın motorunda asetilen kaynağı yaparken krank milinin yağlama yağının patlaması sonucu )

23 Sıcak yağ, yüzde ve alında birinci ve ikinci derecede yanıklara neden olmuş, fakat güvenlik gözlüğü gözlerini korumuş.

24 Yüz siperleri: Başa oturan tutucu bantları veya barete takılan mekanizması ile kullanıcının göz, yüz, boyun, çene ve kulaklarını korur. Uçuşan iri parçacıklara, aşındırıcı sıvılara, kıvılcım, parlak ışınlara ve erimiş metallere karşı kullanılır. Başlıklı koruyucular: Baş, yüz ve boyun bölgesini koruma altına alır. Kaynak, ısıl işleri ve kumlama tezgahlarında kullanılır. El siperleri: Kaynak işlerinde işi izlemek için kullanılır.

25

26 Başka yollarla önlenemeyen gürültünün sebep olacağı zararları önlemek üzere kullanılır.

27 AVANTAJ Küçük olmaları taşıma ve saklama kolaylığı sağlar. Başka amaçlı koruyucularla birlikte kullanımları kolaydır. Sıcak ortamlarda kullanımları manşonlara göre daha rahattır. İlk yatırım masrafları manşonlara göre daha azdır. DEZAVANTAJ Ses azaltmaları, manşonlara göre azdır. Kulağa uygun şekilde yerleştirilmeleri daha uzun süre ve daha çok uğraş gerektirir. Ses azaltmalarının, kullanıcının tıkacı kulağa yerleştirme şekline bağlı olarak değişimi, manşonlara göre daha fazladır.

28

29

30 AVANTAJ Kulak tıkaçlarına göre daha etkilidirler. Uzaktan rahatça görülmeleri denetimi kolaylaştırır. Kullanıcıların alışmaları daha kolaydır. Kulak kanalındaki rahatsızlıklar kullanımını engellemez. DEZAVANTAJ Sıcak ortamlarda kullanıcıyı rahatsız eder. Taşınmaları ve saklanmaları, tıkaçlara göre daha zordur. Tıkaçlara göre daha pahalıdır. Çalışma alanlarının dar olduğu yerlerde, kullanımları güçtür.

31

32 Kulak koruyucuları yıprandığında, sertleştiğinde veya şekilleri bozulduğunda değiştirilmelidir. Herhangi bir yerde unutulmuş veya kaybedilmiş ise mutlaka yeni bir koruyucu alınıp kullanılmalıdır. Kirli kulak tıkacı asla kullanılmamalıdır. Günde en az bir defa sabunlu su ile yıkanmalıdır. Uygun bir bakımla kulak tıkaçları aylarca, kulak kepçesini de kapsayan koruyucular yıllarca kullanılır.

33

34

35 Öncelikle kirleticiler belirlenmelidir Toz Sis Duman Buhar

36 Konsantrasyon düzeyi ve maruziyet miktarı belirlenmelidir Maskeler: Hava -Temizleyici Maskeler /Respiratörler - Toz / Partikül Maskeleri, Gaz Maskeleri, Değiştirilebilir Filtreli Maskeler. Hava - Sağlayan Maskeler, Tüplü ya da hortumla uzaktan temiz hava sağlayanlar.

37 Filtreli Maskeler Yeterli oranda (%19,5 üzerinde) oksijen içeren, fakat içerisinde toz, sis, gaz, buhar ve duman gibi zararlı maddeler bulunan ortamda yapılacak çalışmalarda kullanılır. a) Zerrecik filtreleri:toz, duman, sis. b) Gaz- buhar filtreleri: Gaz ve buhar. Temiz Hava Maskeleri Oksijen oranının %19,5 altında olduğu ve içerisinde filtreler tarafından süzülmeyen toz, sis, gaz, buhar ve duman gibi zararlı maddeler bulunan ortamlarda yapılacak çalışmalarda kullanılır. a) Hava beslemeli maskeler b) Hava tüplü maskeler

38 Bakım Gerektirmeyen Maskeler- Kağıt Maskeler (EN-149,ve 405) Yüze tam olarak uyum sağlamalı.. Sızdırmazlık özelliği bulunmalı (çift lastik veya burun bandı ile sağlanmakta) Tamamen zerrecik v.b. dolmamış olmalı... Zarar görmemiş olmalı...

39

40 1. YARIM YÜZ 2. TAM YÜZ Bakım Gerektiren Maskeler (EN-140 VE 136) Yüze tam olarak uyum sağlamalı. Sızdırmazlık özelliği bulunmalı, Ortamda bulunan zararlı maddeye uygun filtre seçilmiş olmalı, Belirli zaman aralıklarında bakımı ve onarımı yapılmalı, Oksijen yetersizliğinde, aşırı sıcak veya soğuk havaya veya filtrede yazılı olmayan maddelere karşı kullanılmaz.

41 CEKET VE PANTOLONLAR - TULUMLAR- ÖNLÜKLER İşçilerin kendi elbiselerine zarar verecek veya bunları sokakta giyilmez bir halde kirletecek işlerde çalışan işçilere, işin gerektirdiği şekil ve nitelikte...iş elbisesi giydirilmesi gerekmektedir. Koruyucu elbiseler vücuda uygun, çalışmada hareketi engellemeyecek nitelikte olacak ve bunların cep kapakları, saçak gibi sarkıntılı kısımları bulunmayacak ve cepleri az ve küçük olacaktır.

42

43 Tek parçalı, başlıklı veya başlıksız yapılır. Temizleme, boya, zirai ilaçlamada, Çok tozlu, zehirli ortamda Zararlı kimyasal maddelerin temizlenmesinde Kimyasal maddelerin taşınmasında, temizlenmesinde Gıda, ilaç v.b.yerlerde kullanılır.

44 Vücudun ön kısmını ısıya, kire, sıvılara, asitlere, kesilmelere ve kıvılcım sıçramalarına karşı korumak için yapılırlar. Kullanım alanlarına göre farklı maddelerden üretilirler. Bazı idari personel, lab.elemanları ve sağlık personeli önlük kullanmalıdır. Kaynak işlerinde çalışanlar deriden yapılmış önlükleri, Kesim işinde çalışanlar çelik örgü önlükleri, Kimyasal maddelerle çalışanlar PVC, Nitril veya Neopren den yapılanları kullanmalıdır.

45 Ağır veya yuvarlanabilen malzemelerin kaldırılıp taşındığı işlerde, işçilere çelik maskaratlı emniyet ayakkabısı, Asit veya kostikle çalışan işçilere, lastik veya benzeri malzemeden yapılmış ve bu maddelere dayanıklı, çizme veya ayakkabılar, Erimiş maden veya sıcak veya yıpratıcı, aşındırıcı ve kemirici v.b. maddelerle çalışan işçilere, tahta tabanlı uygun ayakkabı verilmelidir. Su ve çamur içinde çalışan işçilere çizmeler verilmelidir.

46

47 Emniyet ayakkabılarının burunlarındaki metal bombeler, 100 santimetreden düşecek 20 kg. ağırlığa dayanacak şekilde çelik veya başka bir maddeden yapılmış olmalıdır.

48 Eldivenlerin Kullanıldıkları Alanlara Göre Sınıflandırılması Kimyasal maddelere dayanıklı eldivenler: Butil, doğal kauçuk, neopren, nitril, PVA (poli vinil alkol), PVC, Viton. Genel amaçlı olanlar, Özel amaçlı eldivenler, Sıcağa ve soğuğa karşı eldivenler: Kevlar, Cryogenic, Cotton Terrycloth, Zatex, Zatex Plus, Kauçuk. Alçak ve yüksek gerilim eldivenleri; Gerilim değerine bağlı olarak 2500V-35000V arasında farklı çeşitleri vardır. (Lateks) Kesilmeye dirençli eldivenler: Deri, Metal ve elyafın (fabric) kombinasyonu, Metal örgü, Kevlar. Ürün Koruma eldivenleri: Vinil, Nitril, Lateks, Polietilen

49 Matkap, Pres vb. Diğer Tezgahlarda Çalışan İşçilere Eldiven Kullandırılmamalıdır.

50 Kesici veya aşındırıcı maddelerle çalışan işçilere verilecek eldivenler işe dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır.

51 Neopren Eldiven PVC Kaplanmış Eldiven Nitril Eldiven Su ve Isıya Dirençli Eldiven

52

53

54

55

56 Emniyet kemerleri, kromlu kalın kösele kayışlarından veya keten, pamuk dokuma veya uygun diğer bir malzemeden yapılmış olmalıdır.

57 Emniyet kemerleri, en az 12 cm. genişliğinde ve 6 mm. kalınlığında uygun malzemeden yapılmalı ve taşıma yükü, en az 1150 kg. olmalıdır.

58 Emniyet kemerlerinin ve teçhizatının, kesik veya kusurlu bulunup bulunmadıkları, perçin veya dikişlerinin sağlam olup olmadıkları, periyodik olarak kontrol edilmeli ve arızalar giderilmeden ve kusurlar düzeltilmeden kemerler kullandırılmamalıdır.

59 Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden fazla olan ve döşeme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lâğım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilmeli ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanmalılardır.

60

61 KULLANILMAYAN KORUYUCULARIN HİÇBİR KORUNMA SAĞLAMAYACAĞI UNUTULMAMALIDIR

62

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD)

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD) KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD) Amaç Çalışanların kullanması gereken KKD lerin özellikleri, kullanım yerleri, kullanımı, gözetim ve denetimi konularında bilgi edinmek. Öğrenim hedefleri KKD çeşitleri,

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR KORUMA UYGULAMALARI İşyerlerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlenmesi ve çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması için yapılacak çalışmalar,

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR Kaynak: Forum Media Yayınc ncılık; İş Sağlığı ve GüvenliG venliği i için i in Eğitim E Seti RİSKLERLE MÜCADELE İşyerlerinde sağlık ve güvenliğin korunması ile ilgili önlemlerin

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM EĞİTİMİ

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM EĞİTİMİ KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM EĞİTİMİ AHMET ERSOY İSG Uzmanı Makine Mühendisi İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR İÇERİK Genel Bilgiler Çalışanların Sorumlulukları Solunum

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aytaç ÇINAR. 145148031 Hakan ÇALIŞKAN

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aytaç ÇINAR. 145148031 Hakan ÇALIŞKAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aytaç ÇINAR 145148031 Hakan ÇALIŞKAN Ekim 2014 İSG Yönetim Sistemi Şartları Riskin azaltılması düşünülürken aşağıdaki hiyerarşiye uygun olması sağlanmalıdır: 1-Ortadan kaldırma 2-Yerine

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 HAZIRLAYAN SELİN KALIN MAKİNA MÜHENDİSİ- C SINIFI İSG UZMANI 1.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 5 1.1.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ İlgili Mevzuat : BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığı ve güvenliğinin korunması amacıyla kullanılan

Detaylı

Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 ŞİRKETİ

Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 ŞİRKETİ BELGE KAYIT NO Y-20/159/2010 Test TS EN ISO/1EC 17025 AB-0249-T GÜMÜŞSU A N O N İ M ARITMA ŞİRKETİ ARITMA - ÇEVRE LABORATUVARI - İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ LABORATUVARI - SATIŞ HİZMETLERİ - AR-GE DENİZLİ

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.) BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri Sadettin Sezginer 1 Kişisel Koruyucu Donanımların

Detaylı

3M Tek Kullanımlık. Partikül Solunum Maskeleri. 3M den Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri

3M Tek Kullanımlık. Partikül Solunum Maskeleri. 3M den Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri İçindekiler Solunum Koruma Sayfa 3 Tek Kullanımlık Partikül Solunum Maskeleri Sayfa 4 Tekrar Kullanılabilen Solunum Maskeleri Sayfa 19 Motorlu ve Hava Beslemeli Solunum Sistemleri Sayfa 29 Solunum Koruma

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ GENEL HİZMETLER VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ GENEL HİZMETLER VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ GENEL HİZMETLER VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TANIMI: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Atölye ve işyerlerinde, işin yapılışı sırasında, çeşitli sebeplerden kaynaklanan,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

DOĞRU SEÇİMİ ETKİN KULLANIMI

DOĞRU SEÇİMİ ETKİN KULLANIMI İŞİS O C KİŞİSEL KORUYUCU DOĞRU SEÇİMİ ETKİN KULLANIMI Solunum Koruması Maske seçiminde mutlaka ortamda yeterli oksijen olup olmadığından emin olunmalıdır. Ortamdaki zararlı maddeye göre maske seçilmelidir.

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ 1 2 3 1982 Anayasamızın 2. maddesinde T. C. Devleti sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlamıştır. Bu bağlamda sosyal devlet işyerlerinde sağlık ve güvenliğin sağlama amacı sosyal devlet anlayışından kaynaklanmaktadır.

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ASKĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI Mustafa C. AKPINAR ĠĢ Güvenliği Uzmanı Haziran-2011 ADANA SU ve KANALĠZASYON ĠDARESĠ ĠÇĠNDEKĠLER BİRİNCİ

Detaylı

ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK

ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK Genel İSG Mevzuatı Yasal Mevzuat, Kapsam, İstisnalar ve Amaç İşveren Yükümlülüğü ve Çalışanların Uymaları Gereken Kurallar Kazaların

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN SEKTÖREL UYGULAMALARI

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN SEKTÖREL UYGULAMALARI T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN SEKTÖREL UYGULAMALARI Sakine OVACILLI Çalış a ve Sosyal Güve lik Baka lığı İş Sağlığı ve

Detaylı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği Basım Tarihi: Temmuz 2013 1. Revizyon Tarihi: 06.06.2014 2. Revizyon Tarihi: 15.03.2015 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği FYT Müh.İnş. ve Alüm. San.Tic.Ltd.Şti. 1. Amaç: İşçi sağlığı ve iş güvenliği

Detaylı

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi 1- Risk değerlendirme aşağıdaki beş temel adımda oluşmaktadır. Riski doğru değerlendirebilmek için aşağıdaki beş temel faktör nasıl sıralanmalıdır? I-Riskleri değerlendirme,

Detaylı

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI C C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI 1 - Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır? A) Hendek, çukur ve diğer kazı işlerinin yapıldığı durumlarda uygun payandalar ve korkuluklar yapılacaktır.

Detaylı

Özet. Etiket ve İşaretlemenin Tanımı ve Kapsamı

Özet. Etiket ve İşaretlemenin Tanımı ve Kapsamı Etiket ve İşaretlemenin Tanımı ve Kapsamı Özet Bir firmanın ürünlerinin tercih sebeplerinin başında profesyonel olarak yapılan etiketleme sistemi gelmektedir. Bu şekilde tüketicinin tüketim amacına en

Detaylı

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ 24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Abdullah YILMAZ C SınıE İş Güvenliği Uzmanı 0532 540 05 94 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TANIMI İşyerlerinde işin yapımı ve yürütümü ile ilgili olarak

Detaylı

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44

YAPI SEKTÖRÜ. İş Güvenliği El Kitabı. Yayın No: 44 YAPI SEKTÖRÜ İş Güvenliği El Kitabı Yayın No: 44 ISBN : 978-975-455-166-2 ÖNSÖZ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının

Detaylı

İŞ HİJYENİ hijyen şartları "hijyen ve kişisel korunma "hijyen kuralları İşyerinde kişisel ve mesleki hijyen

İŞ HİJYENİ hijyen şartları hijyen ve kişisel korunma hijyen kuralları İşyerinde kişisel ve mesleki hijyen İŞ HİJYENİ Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi: "özellikle işyeri tabanı, duvarlar ve diğer yüzeyler düzenli olarak temizlenecek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Amaç Kaynak işlerinde ortaya çıkan İş sağlığı ve güvenliği konusundaki riskleri ve bu risklerden oluşabilecek tehlikeleri öğrenmek, bu konuda alınacak gerekli önlemleri

Detaylı