Mijn AOW dergisi. 01 İçindekiler. Sociale Verzekeringsbank ın online dergisi, Ocak 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mijn AOW dergisi. 01 İçindekiler. Sociale Verzekeringsbank ın online dergisi, Ocak 2015"

Transkript

1 Mijn AOW dergisi Sociale Verzekeringsbank ın online dergisi, Ocak İçindekiler 02 Nicoly nin önsözü 03 Muhtelif konular 04 Beraber yaşamak 05 AOW ek ödeneği hakkında sorular 06 Dede/Büyükanne ve torunlar 07 Yaşlılar ve sosyal medya 08 Web hizmetleri 09 Video mesaj kutusu 10 Künye

2 02 Nicoly nin Önsözü Zamana ayak uydurmak Mijn AOW dergisinin dijital yayınlanması fikri ortaya çıktığında, öncelikle bu fikre kendimin alıșması gerekiyordu. Zira eline dergini alıp koltuğa kurulmaktan keyifli ne var ki? Annemi düşündüm ve kendime, Acaba bu dergiyi o okur mu? diye sordum. Aslında, yaşlıların online olmadığı fikri, geçerliliğini çoktan kaybetti. Hatta AB deki yaşlılar arasında interneti en aktif kullananlar Hollandalılar. Bu konu hakkında daha fazlasını, 8. sayfamızda okuyacaksınız. Bu nedenledir ki, biz de zamana ayak uydurduk. Dizüstü bilgisayarları ve tabletler sayesinde, Mijn SVB derginizi yine de koltuğunuzda okuyabilirsiniz. Sizin de bunu yapacağınızı ve yeni görünümüyle dergimizi en az benim kadar heyecanla karșılayacağınızı umut ediyorum. Nicoly Vermeulen, Yönetim Kurulu Bașkanı

3 03 Muhtelif konular Haberler ve faydalı bilgiler Bize nasıl ulaşabilirsiniz? SVB ye bir sorunuz mu var? Öncelikle sayfasına bakınız. Sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz. Bulamadıysanız, farklı şekillerde bizimle iletişime geçebilirsiniz: Sorunuz, kişisel mi? DigiD niz varsa, sayfasından Benim SVB ye giriș yaparak, Vraag of mededeling (Soru veya bildiri) kısmından sorunuzu yöneltin. Dairemize sadece, telefonla randevu aldığınızda gelebilirsiniz. Telefon numaramız için, svb.nl/int/tr/mijn_svb/contact/contact_mijn_svb/index.jsp sayfasının İrtibat kısmına bakınız. SVB müşterileri evlerinde ziyaret ediyor Bu yıl da haber vermeden, müşterilerimizi evlerinde ziyaret edeceğiz. Böylece, müşterinin fiili durumunun, bizdeki bilgilere uyup uymadığını kontrol edebiliriz. Bazen de verilerimizin doğru olup olmadığını, örnekleme yoluyla kontrol ediyoruz. SVB çalışanları, kimliklerini göstermek zorundadır. Hollanda dışında Hollanda dışında da ev ziyaretlerinde bulunuyoruz. Her yıl, belirli sayıda bir ülkeyi ziyaret ediyoruz. Türkiye, Fas, Sürinam ve İspanya da ise, Hollanda Büyük Elçiliği ne bağlı Sosyal İşler Ataşeliği görevlileri, tüm yıl boyunca ev ziyaretlerinde bulunuyor. Endonezya da ziyaretler, özel müfettişler tarafından yapılıyor. Asbest düzenlemesi genişletildi 2014 yılında, Asbest mağdurlarına yardım düzenlemesi (TAS) ve ücretli bir işte çalışmazken asbeste maruz kaldıklarından malign mezotelyoma hastası olan mağdurlara yardım düzenlemesi (TNS), genişletilmiştir. Asbestozis olan kişiler de artık, EUR luk maddi yardım alabilmektedir. Bu düzenleme genișletilmeden önce, sadece malign mezotelyoma (akciğer veya karın keçe kanseri) olanlar yardım alıyordu. Ödemelerini SVB nin yürüttüğü yardım için, Asbest Mağdurları Enstitüsü ne (het Instituut Asbestslachtoffers -IAS) bașvurmalısınız. Sınır ötesindeki AOW hak sahipleri den fazla AOW hak sahibi, Hollanda dışında yaşamaktadır. İlk beşteki ülkeler ve buralarda yaşayan hak sahiplerinin sayısı şöyledir: Ülke Sayı Belçika İspanya Almanya Türkiye ABD

4 Dijital AOW başvurularında artış Gittikçe daha fazla kişi, AOW ye dijital olarak başvurmanın kolaylığını keşfediyor yılında AOW ye hak kazananların yüzde 20 si, başvurularını dijital olarak yaptı yılındaysa bu, yüzde 52 ye çıktı. Buradaki en önemli etken, 2011 yılında artık başvuruyla birlikte standart form gönderilmemesi oldu. Dijital başvurulardaki yükseliş, devam etmektedir: 2013 yılındaki AOW başvurularının yüzde 70 i dijitaldir. Bir karşılaştırma yapılırsa; Bu yılki çocuk parası başvurularının yüzde 98 i dijitaldir. Ancak AOW hak sahipleri de, bu yolda hızla ilerlemektedir!

5 04 Beraber Yaşamak Beraber mi yaşıyorsunuz? Yalnız yaşadığınızda alacağınız AOW yașlılık aylığının tutarı, evlenmeden beraber yaşadığınızdaki tutardan fazladır. Ama, evlenmeden beraber yaşamak tam olarak nedir? Bu ne zaman olur? Bilginizi test edin. Tez 1 Margje & Reina Kız kardeş olan Margje ve Reina, aynı konutta ikamet ediyor ve ikisi de, ev giderleri için hesaba para koyuyor. Eş olmadıkları için, her ikisi de tek başına yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığını alır. Doğru değil Her ikisi de, beraber yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığını alır. AOW ye göre, başka bir yetişkinle aynı konutta ikamet ediyor ve masrafları paylaşıyorsanız veya birbirinizin bakımını sağlıyorsanız, beraber yaşıyorsunuzdur. Kimle ve niçin beraber yaşadığınız, önemli değildir. Tez 2 Eelco & Kobus Eelco (21), Groningen da öğrenim göreceğinden, dedesi Kobus un yanında ikamet edecek. Cumartesi günleri de, dedesinin ufak tefek işlerini görecek. Kobus torunuyla birlikte kalacağından, beraber yaşıyor sayılmaz ve tek başına yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığı devam eder. Doğru değil Kobus, beraber yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığını alır. AOW ye göre, başka bir yetişkinle aynı konutta ikamet ediyor ve masrafları paylaşıyorsanız veya birbirinizin bakımını sağlıyorsanız, beraber yaşıyorsunuzdur. Kimle ve niçin beraber yaşadığınız, önemli değildir. Eelco ve dedesi, bunu farklı şekilde düzenleyebilirdi. Tez 4 e bakınız. Tez 3 Hans & Coby Uzun süreli bir arkadaşlık döneminden sonra, ilk adımı attılar: Hans, Coby nin yanına taşındı. Şimdi her ikisi de, beraber yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığını alıyor. Doğru AOW ye göre, başka bir yetişkinle aynı konutta ikamet ediyor ve masrafları paylaşıyorsanız veya birbirinizin bakımını sağlıyorsanız, beraber yaşıyorsunuzdur. Tez 4 Nel Nel in evi büyük olduğundan, bir odasını kiraya veriyor. Tek başına yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığı devam eder. Çünkü kiracıyla birlikte ikamet edildiğinde, beraber yaşanıyor sayılmaz. Doğru Ancak Nel ve kiracısı, kira kontratı yapmalı ve kiracısı da kirasını ödemelidir. Öğrenci olan Eelco ve dedesi Kobus (Tez 2 ye bakınız) resmi bir kontrat yapar ve kirayı düzenlerlerse, Kobus da tek başına yaşayanlara tanınan AOW yaşlılık aylığını alır.

6 Tez 5 Victoria & Brian Victoria ve Brian ın bir ilişkisi var ve neredeyse daima beraberler ve birbirlerinin bakımını sağlıyorlar. Ancak ikisinin de ayrı birer evi olduğundan, AOW ye göre beraber yaşamıyorlar. Doğru Bu durumda her ikisi de, iki konut kuralının şartlarını yerine getirmelidir. Şöyle ki, her ikisinin de kendisine ait kiralık ya da sahibi olduğu bir konutu olmalıdır. Bu konutlarda bir başkası ikamet edemeyeceği gibi, tatil evi veya geçici bir adres de olamaz. Hollandaca olan aow/wonen_met_iemand_anders/samen_wonen/index.jsp sayfasındaki soruları doldurduğunuzda, bunu ögrenirsiniz. Daha geniş bilgi mi? AOW ye göre, belki sizin düşündüğünüzün aksine daha kolay, evli olmadan beraber yaşıyor kabul edilirsiniz. Tereddütünüz mü var? Öyleyse, AOW en gezamenlijke huishouding (AOW ve ortak ev idaresi) hakkındaki Hollandaca broşürü bilgisayarınıza indiriniz.

7 05 AOW ek ödeneği hakkında sorular 2015 itibarıyla AOW ek ödeneği Bu yılbaşından itibaren, ek ödenek almak için aranan kurallar değişmiştir. Hali hazırda ek ödenek alıyorsanız, şartlara uyduğunuz sürece almaya devam edersiniz. Ek ödenek hakkında sıkça sorulan 5 soru ve cevapları.ce: Birikmiş emeklilik 2015 Haziran ayında eşime emekli aylığının toptan ödenme yapılacak. Bu durum ek ödeneğimi nasıl etkiler. Herman Wissink, Zaandam Etkilemez. Toptan ödeme ek ödeneğinizden kesinti yapılmaz. Geliri yok Karımın neredeyse hiç geliri olmadığından, şu anda ek ödenek alıyorum. Bunda bir değişiklik olmayacak. Ek ödenek hakkım sürecek mi? Bay Dijkgraaf, Rotterdam Evet. Eşinizin geliri değişmediğinden, 1 Ocak 2015 ten sonra da ek ödenek alacaksınız. Değişen gelir Eşimin geliri sürekli değişiyor. Bu durumda ek ödenek ne olur? T. Bastiaansen, Nijmegen Öncelikle belirlenen dönem için, eşinizin tahmini aylık gelirini çıkartırsınız. Kesin geliri, ayda brüt 1.336,17 EUR dan azsa, ek ödenek alırsınız. Bu dönem içinde ya da belli bir bölümünde geliri bu tutardan fazlaysa, ek ödenek almazsınız. Gelirin az olduğu aylar için, ek ödenek alırsınız. Daha az çalışmak Kocamın kazancı yüksek olduğundan, şu anda ek ödenek almıyorum. Mayıs itibarıyla, daha az çalışmaya başlayacak ve ayda brüt EUR kazanacak. O zaman ek ödenek alır mıyım? L.G. Griffioen, Apeldoorn Hayır, alamazsınız. Ek ödenek, 2015 yılında yürürlükten kalkmıştır. Sadece, 1 Ocak 2015 tarihinden önce ek ödenek alanlar, bunu almaya devam edecektir.

8 Daha çok çalışmak Kocam, 2015 Nisan itibarıyla bir yıl boyunca daha çok çalışabilecek. Bu durumda ek ödeneğime ne olacak? Bayan Roosblad, Haaksbergen Eşinizin kazancı ayda brüt [bedrag 2015] EUR dan az olduğundan, ek ödenek alıyorsunuz. Şayet eşiniz bir yıl boyunca ayda brüt [bedrag 2015] EUR dan daha fazla kazanacaksa, ek ödeneğiniz kesilir. O yılın sonrasında eşiniz tekrar az çalışmaya başlarsa, bir daha ek ödenek alamazsınız. Eşiniz, en fazla üç ay kesintisiz çalışabilir. Bu süre sonunda tekrar az kazanmaya bașlarsa, tekrardan ek ödenek alabilirsiniz. Daha geniş bilgi ve sorularınızın cevabı için, SVB nin web sayfasını ziyaret ediniz.

9 06 Dede/büyükanne ve torunlar Hiç beklemiyordum, ama çok onur duydum. Söyleyecek söz bulamadım. Dedeler ve büyükanneler, - AOW nin yanı sıra, çocuk parasının da uygulayıcısı olan- SVB ye, kendi isimlerini taşıyan torunlarını anlattılar. Karola ve Carola Stella buraya sık gelir Ruth Haitsma: Benim ön isimlerim Ruth Karola Adelheid, neredeyse 1 yaşına basacak kız torunumunsa Stella Carola. Torunuma benim adımı verdiklerinde gerçekten çok șașırdım, çünkü genç kușaktan bunu hiç beklemiyordum. Gerçi ufak bir hata yaptılar galiba, ama hiç önemi yok: Benim ismim Karola ve k yla, Stella Carola ise c yle yazılıyor. Eşim de ben de torunlarımız Stella ve ağbisi Mees e çok düşkünüz. Sık sık bizdeler. Ben görsel sanatçıyım ve atölyem evimde, anlayacağınız yerimiz geniş. Atölyeyi birbirine katmak, çatı katında salıncakta sallanmak, burada hepsi mümkün. Salı günleri Stella ya eşimle birlikte bakıyoruz. Artık yürümeye başladığından, bizi sürekli peșinden koșturtuyor. Çok hareketli, sanıyorum bu huyu bana çekmiş. Carola isminin kökeni Carola, Carolien ve Carlijn gibi, erkek ismi Karel dan türemiştir: Cermen dillerinde Adam; özgür, ama asil olmayan. Karola ise, bu ismin Macarca versiyonudur. Toon, Toon & Toon İçimden biraz umut ediyordum Toon Buddingh: Buddingh ailesinde ön isim olarak Antoon ve Jacop, yüzyıllar boyunca dönüşümlü olarak kullanılmış. Aslında benim ismim de Jacob olacakmış, ama annem karşı çıkmış. Aynı babam gibi, ben de Antoon Hendrik olmuşum. Oğlumun ismi de Antoon Hendrik, altı yaşındaki torunumunki de Antoon Hendrik Benjamin. Torunumun ismine yapılan son eklemeyi de çok beğendim. Torunumun da Toon olmasını içimden arzu ediyordum, gerçekleştiğindeyse mutlu bir şaşkınlık yaşadım. Toon lar birbirlerine benziyor. Torunumda, bana benzer pekçok yan görüyorum ve onu çok seviyorum. Yedi torunum var ve rahatlıkla şunu söylerim: Hepsine duyduğum sevgi eşit, ancak Toon la aramda özel bir bağ var. Toon isminin kökeni Oğlan ismi Antonius, muhtemelen paha biçilmez anlamı taşıyor. Hollandaca dilinde özellikle Anton, Antoon, hem de Ton, Toon ya da Antonie olarak kullanılıyor.

10 Ed, Ed ve Ed Beklemiyordum, onur duydum Ed Vink: Oğlum arayıp da bir erkek torunum olduğunu ve ismini de Ed koyduklarını söylediğinde, öylece kalakaldım. Hiç beklemiyordum, ama çok onur duydum. Söyleyecek söz bulamadım. Eddy, şimdi yedi yaşında ve iki kız kardeşi daha var. Üçünün de dedesi olmak, benim için çok özel. İsmimiz aynı olduğu için, Eddy yle aramda kız kardeşlerinden farklı bir bağ olduğunu düşünmüyorum. Gelinime göre, bana benziyormuş. Aslında bu, bazen benim de dikkatimi çekmiyor değil. Oğlumun ismi de Eddy. Benim kurduğum şirketin başına, artık o geçti. Şirkette kalıp kalmaması hususunda, onu her zaman özgür bıraktım. Torunum da ileride şirketi devralmak isterse, bundan büyük mutluluk duyarım, ama onu da yine tercihinde özgür bırakırım. Ed adının kökeni Ed, muhtemelen Cermen dillerindeki Aed den geliyor ve miras veya mülk anlamı taşıyor. Bu daha çok Eduard, Edward ve Edgar gibi isimlerin başında bulunuyor. Tarihe bakış İkinci Dünya savaşından önce, birçok ailede isim koymada şu kural geçerliydi: İlk oğlana genelde babasının baba adı, ilk kıza ise anneannesinin ya da babaannesinin adı veriliyordu. İkinci çocuktaysa sıra, diğer tarafa geçiyordu. O zamanlarda çocuğun nüfusa kayıtlı isimleriyle günlük hayattaki ismi, birbirinden farklı oluyordu. Şimdilerde çocuklara yine geleneksel isimler konulsa bile, bu artık ilk ismin arkasına ekleniyor. Günümüzde çocukların neredeyse yarısına tek, yüzde 30 dan biraz fazlasına çift, yüzde 17 den biraz fazlasına da üç isim konuluyor. Dört ismi olan çocukların yüzdesi ise, oldukça düşük ve sadece birkaç çocuğa beş ya daha fazla isim veriliyor. Bu açıdan, kızlar ve oğlanlar arasında neredeyse hiç fark yok. İlk 20 SVB, AOW nin yanı sıra, çocuk parasının da uygulayıcısı olduğundan, Hollanda daki tüm çocukların ön adlarını bilmektedir. Ve en popüler çocuk isimlerini, üç ayda bir web sitesinden duyurur.

11 07 Yaşlılar ve sosyal medya Facebook ta mısınız? Sosyal medya, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Son yıllarda Facebook, Twitter ve LinkedIn in tüm yaş gruplarınca kullanımında, büyük artıș oldu yaş grubundaki Hollandalıların yüzde 44 ü, artık facebook ta. 12 yaş üzeri Hollandalıların yüzde doksanı, internette aktif. Merkezi İstatistik Bürosu CBS ye göre, çalışan (%91) ya da emekli olmuş (%82) yaşlıların çoğu 2013 yılında, hergün internete girdi. İnternete girmelerinin başlıca amacı, özellikle aile üyeleri, arkadașlar ve iș arkadașlarıyla iletișime geçmek için e-posta göndermekti. Yeni arkadaşlar edinmek için, hiçbir zaman yaşlı değilsindir. Amerika Birleşik Devletleri nde yaşayan, 113 yaşındaki Facebook kullanıcısı kadın. Volkswagen T3 meraklıları için, bir facebook grubu kurmak istiyorum. Aidat ödemeden, üye olabilecekler. Roel Steur (69) Sosyal medya kullanımı Neredeyse her 10 Hollandalının 9 u, sosya medya kullanıcısı yaş grubununun payı, yüzde 30 larda. 75 yaş üzerinde ise bu rakam, yüzde 18. Facebook, tüm yaş gruplarının favorisi yaş grubundaki Facebook kullanıcılarının oranı, geçen yıl yüzde 33 ten yüzde 44 e yükseldi. Aynı yaş grubunun Twitter kullanımında bir değişiklik olmadı ve yüzde 8 de kaldı. Sosyal medyada SVB SVB yle ilgili işlemlerinizi halletmek için, uzun süredir SVB nin web sitesinden yararlanabiliyorsunuz. Web sitemizde daha geniş bilgi bulabiliyor, ya da verilerinizi değiştirebiliyorsunuz. Ancak, sosyal medya kullanıcılarının gittikçe arttığını fark ettiğimizden, artık biz de Facebook, Twitter ve LinkedIn deyiz. Bu kanalları, AOW ye yönelik tüm önemli gelişmelerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz. Ayrıca cevabını web sitemizde bulamadığınız sorunuzu, Twitter dan bize yöneltebilirsiniz. İnternet ekibimiz, mümkün olan en kısa sürede size cevap verecektir. Sayılarla gerçekler Yaşlıların sadece küçük bir bölümü (%15), internet üzerinden telefon görüşmesi yapıyor. 75 yaş ve üzeri erkeklerin neredeyse yarısı, arada bir internet kullanıyor; bu yaşıtları olan kadınların neredeyse iki katı. CBS ye göre, yaşlıların yarıdan fazlası (%57) banka işlemlerini online hallediyor. Bu sayı 2005 yılında sadece %16 ydı. Yaşlıların %55 i hergün internete giriyor yaş grubundaki Hollandalı internet kullanıcılarının oranı, Avrupa ortalamasının iki katı yaş grubu arasındaki diğer popüler internet uygulamaları ise; sağlık hakkında bilgi aramak, son haberleri okumak ve online alışveriş yapmak.

12 08 Web hizmetleri Benim SVB Gittikçe daha çok AOW hak sahibi, Benim SVB nin kolaylığını keşfediyor. Bu çok şaşırtıcı değil, çünkü AOW yaşlılık aylığınızla ilgili bilgiyi burada buluyor, kolaylıkla değişiklikleri bildiriyor ya da sorularınızı yöneltebiliyorsunuz. Ancak, Benim SVB den yararlanabilmeniz için, DigiD niz olmalıdır. AOW hesap numaranızı mı değiştireceksiniz? AOW yaşlılık aylığınızın, başka bir hesaba havale edilmesini mi istiyorsunuz? Benim SVB ile, yeni hesap numarasını hızlı ve güvenli şekilde bildirebilirsiniz. Benim SVB, nasıl çalışmaktadır? DigiD nizle Benim SVB ye giriş yaptığınızda ekranınızda, ana sayfa belirir. Vraag of mededeling (Soru veya bildiri) in hemen üstündeki rekeningnummer inzien/wijzigen (hesap numarasını görün/değiştirin) yazısını tıklayın. Diğer bilgilerin yanı sıra, AOW yaşlılık aylığınızın havale edildiğini hesap numarasını görürsünüz. Altındaki, wijzigen (değiştirin) ı tıklayıp, diğer hesap numarasını ve başlangıç tarihini girin ve verzenden (gönderin) e tıklayın. Sonrasında SVB den, değişikliğinizin onaylandığı yazısını alırsınız. Benim SVB yle neler yapabilirim? Mijnsvb.nl de, SVB deki kişisel verilerinizi bulursunuz. Örneğin, geçmiş ve gelecek aya ait, AOW yaşlılık aylığı dökümünüz bulunmaktadır. Geçmiş aylara ait dökümleri mi görmek istiyorsunuz? Sorun değil. Benim SVB de, son altı aya ait dökümleri inceleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Benim SVB, daha başka avantajlar da sunmaktadır: Yıllık gelir belgenizi, her yılın Ocak ayı başında burada bulursunuz. Tatil paranızı, Mayıs ayında alırsınız, ancak alacağınız tatil parasının miktarını Benim SVB ye bakarak, Nisan ayında öğrenebilirsiniz. Durumunuzdaki değişiklikleri de, Benim SVB ile kolay ve hızlıca bildirebilirsiniz. Örneğin, AOW yaşlılık aylığınızın havale edilmesini istediğiniz hesap numarasını bildirirsiniz. Sorunuz mu var? Kişisel bir sorunuz mu var? Bu sorunuzu BenimSVB aracılığıyla, vraag of mededeling den sorabilirsiniz. BenimSVB ye DigiD nizle giriş yaptığınızdan, SVB göndericinin gerçekten siz olup olmadığını kontrol edebildiğinden, çok güvenlidir. Bir diğer avantajı da: İsterseniz, sorunuzla birlikte belge de gönderebilmenizdir. Ayrıca, bildirimde bulunmak için özel bir yer verilmemiş tüm hususları, buradan bildirebilirsiniz.

13 09 Tanıtım filmi mesaj kutusu Mesaj KUTUSU Devletten alacağınız tüm elektronik postalar için, Mesaj kutusunu kullanabilirsiniz. Bu, devletin gönderdiği tüm elektronik iletilerin geldiği, kişisel posta kutunuzdur. Mesaj kutusu Videosu Evinin penceresinden dıșarıya bakarken, kahvesinden bir yudum alır. Günümüzde artık öylesine kolay; devletin gönderdiği herşey, tek bir posta kutusuna geliyor. E-posta geldiğini duyunca, mijnoverheid.nl web sayfasını açmak için dizüstü bilgisayarının bașına geçer. Yıllık gelir belgesi önceden, ancak ayın sonunda ulaşıyordu. Şimdiyse, Mesaj kutusu sayesinde, aldım bile. Yatağa oturur ve eline bir bavul alır. Diğer bir kolaylığı nedir biliyor musunuz? Siz de kışı benim gibi İspanya da atlatacak olsanız dahi, daima postanızın size ulaşabilmesi.

14 10 Künye Sociale Verzekeringsbank ın Mijn AOW dergisi, yılda bir defa yayımlanmaktdır Bu sayıya katkıda bulunanlar Jeroen Dietz, Crossmarkpictures B.V., Hollanse Hoogte ve Maters & Hermsen marka gazeteciliği. Tasarım, yazı işleri ve uygulama DutchGiraffe Digital Creatives Katkılarından dolayı teşekkür ettiklerimiz Haitsma, Buddingh ve Vink aileleri, Meertens Instituut. Bu yayının içeriği, herhangi bir hak ve/veya yükümlülüğe yol açamaz. Yazıların veya illüstrasyonların devri, sadece yazı işlerinin yazılı izniyle mümkündür. Sorumlu Sociale Verzekeringsbank Web sitesi

Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı

Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı Hollanda dışında ikamet edenlere AOW yaşlılık aylığı İçindekiler AOW yaşlılık aylığı nedir? 2 AOW yaşlılık aylığı kimler içindir? 2 AOW yaşlılık aylığını ne zaman alırsınız? 4 Bir ülkede ikamet edip başka

Detaylı

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK

KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Turkiska Türkçe EMEKLİLİĞİNİZİN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN KADINLARIN KAÇINMASI GEREKEN ON TUZAK Annika Creutzer Önsöz Annika Creutzer 2013 Ineko AB, Stockholm 2013 ISBN 978-91-637-3014-6 yaşam tuzaklarla

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

MasterCard Ön Ödemeli Kart Fırsatları

MasterCard Ön Ödemeli Kart Fırsatları MasterCard Ön Ödemeli Kart Fırsatları Bu yazı hakkında Finans dünyası değişiyor, ve tüketiciler daha fazlasını istiyor. Altı Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen bu çalışma, finans kurumlarının tüketici taleplerini

Detaylı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı www.pwc.com.tr/totalretail #toplamperakende2015 Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı PwC Yıllık Küresel Toplam Perakende Tüketici Araştırması Nisan 2015 Mağaza ve online alışveriş arasındaki

Detaylı

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası

Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası Hollanda dışında ikamet edecekseniz veya çalışacaksanız: Gönüllü AOW ile Anw sigortası İçindekiler Neden gönüllü sigorta yaptırmalısınız 2 Gönüllü sigorta kimin içindir 2 Gönüllü sigortaya en fazla ne

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

2014 götürü ödemeleri!

2014 götürü ödemeleri! Jobcenter Dortmund KILAVUZ İşsizlik Parası II: bir bakışta İşsizlik Parası II: bir bakışta 2014 götürü ödemeleri! Jobcenter Dortmund Südwall 5 9 44137 Dortmund Telefon: 0231 / 842-1110 www.jobcenterdortmund.de

Detaylı

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI Konu: Marro.ws Tanıtım Toplantısı Konuşmacı: Aykut Karaalioğlu Yer: Atılım Üniversitesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu Tarih: 19.11.2009 Sayın Aykut Karaalioğlu: Ben

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

Gabi Steiner. İnsandan İnsana. Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler

Gabi Steiner. İnsandan İnsana. Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler Gabi Steiner İnsandan İnsana Tavsiye Pazarlaması ile Gelir ve Perspektifler Yapınız, Tanrı nın size bir armağanıdır, yapınıza kattıklarınız, sizin Tanrı ya bir armağanınızdır. Danimarka Atasözü Önsöz Önsöz

Detaylı

Dr. Michael Teitelbaum: Önce felç oldu sonra korkunç bir şekilde yavaş yavaş öldü.

Dr. Michael Teitelbaum: Önce felç oldu sonra korkunç bir şekilde yavaş yavaş öldü. MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 11. Ders Dökümü 19 Şubat 2009 Profesör Robert Wyman: Bu gün ilk kez bir misafir hocamız olacak. Size Dr. Michael Teitelbaum u tanıştırma mutluluğunu yaşıyorum.

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 21. Ders Dökümü 14 Nisan 2009

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 21. Ders Dökümü 14 Nisan 2009 MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 21. Ders Dökümü 14 Nisan 2009 Profesör Robert Wyman: Dersin sonuna yaklaşıyoruz, son birkaç dersimizin birazında toplumsal konular işleyeceğiz ve sonra da ne

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik

Detaylı

DİJİTAL ÇAĞ. Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları. Ödemelerin görünmezliği

DİJİTAL ÇAĞ. Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları. Ödemelerin görünmezliği KREDİ KARTI KULLANIM ALIŞKANLIKLARI ARAŞTIRMASI 2014 Y ve Z kuşaklarının favori ödeme araçları Geleceğin ödemeler dünyası Temassız devrimine ne kadar hazırız? Ödemelerin görünmezliği DİJİTAL ÇAĞ Geleceğin

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Arif AYTULUN (YMM) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 30 EKİM 2008 AYLIK TOPLANTISI (I) OTURUM BAŞKANI : Hüseyin Perviz PUR KONUŞMACILAR : Cüneyt OLGAÇ (Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi) Resul KURT (Sosyal Güvenlik

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ 1 Satış Sözleşmesi Sözleşme içerisinde www.anketbank.com web sayfası SİTE(Kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) ismi ile, www.anketbank.com web sayfası üzerinden satılan Anket Bank

Detaylı

Başarının sırrı inovasyon

Başarının sırrı inovasyon BAŞLARKEN Başarının sırrı inovasyon Dergimizin yeni sayısında tekrar birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Önceki sayılarımızda bizleri dikkate alarak yatırım yapan girişimci okurlarımızın şimdi

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...

İÇERİK. Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11. Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)... İÇERİK Çocuk Gelinler Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği...6-11 Engeller Kalkıyor Kadın Merkezi Vakfı (KAMER)...12-19 Engellilere Hizmet, Kadınlara ve Gençlere İstihdam Toplumsal Konuları

Detaylı

doganay SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü BİLİŞİM SUÇLARI 50 YIL SANATLA SPORLAR Araştırma AZ BİLİNEN Spor Sayı: 6 Yıl: 2011 Perihan Savaş

doganay SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü BİLİŞİM SUÇLARI 50 YIL SANATLA SPORLAR Araştırma AZ BİLİNEN Spor Sayı: 6 Yıl: 2011 Perihan Savaş doganay Sayı: 6 Yıl: 2011 Araştırma BİLİŞİM SUÇLARI Perihan Savaş SANATLA 50 YIL Spor AZ BİLİNEN SPORLAR BİLİŞİM - İLETİŞİMİN DEĞİŞEN YÜZÜ SOSYAL MEDYA Muhteşem Sanal Üçlü Bülent Akdağ ı Anarken Mor İnek

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 20. Ders Dökümü 9 Nisan 2009

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 20. Ders Dökümü 9 Nisan 2009 MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 20. Ders Dökümü 9 Nisan 2009 Profesör Robert Wyman: Mutlaka fark etmişsinizdir ki, ben konuya dünya çapında odaklandığım için dersin çoğunda, hatırı sayılır bir

Detaylı

İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi

İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi 2. Sürüm DersVerilir.net www.dersverilir.net İnternet ten Öğrenci Bulma Rehberi, 2. Sürüm DersVerilir.net 2007 Bu eserin tüm hakları DersVerilir.net e aittir. Kapak resminin

Detaylı

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA Çağrı Erdoğan; Netron Technology Marka Yöneticisi, Digitalage Dergisi Yazarı, Türkiye Bilim Elçisi Konferans; 25.11.2009 22 yaşındayım birçoğunuzdan da küçüğümdür

Detaylı