MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE"

Transkript

1 MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI; İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ NDE

2 Hakkımızda İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulumuz, gerek akademik gerekse sektörel bilgi ve donanıma sahip tecrübeli öğretim üyesi ve öğretim görevlisi kadrosu, güçlü eğitim programları ve en iyi eğitimi vermeye odaklanmış altyapısıyla mesleki eğitimde gereken donanımı kazandırmayı hedeflemektedir den fazla aktif üyesi bulunan ve Türkiye nin en köklü ticaret odalarından biri olan İzmir Ticaret Odası Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesi olmanın avantajıyla öğrencilerimize en ideal yerlerde staj imkânı sağlanabilmekte ve öğrencilerimizin eğitim sonrası kariyerlerine önemli katkılarda bulunulabilmektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu nda Dünya standartları itibariyle en güncel akademik ve mesleki eğitim almanın yanısıra iş ve ekonomi dünyasıyla alakalı son derece etkin ve güçlü bir sosyal ağın da bir parçası olacaksınız. İEU Meslek Yüksekokulumuzun tüm akademik ve idari kadrosu olarak kariyer planlamanızın her aşamasında sizlerle birlikte yürümeye hazırız.

3 İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu nda Neler Var Yüksekokulumuz bünyesindeki programlardan mezun olan ve Dikey Geçiş Sınavından yeterli puanı alarak lisans eğitimlerine üniversitemizde devam etmek isteyen öğrencilerimize, tam burslu iseler, tam bursları lisans eğitimleri süresince devam etmektedir. Ayrıca burslu olmayan öğrencilerimiz için de lisans ücreti üzerinden %50 indirim uygulanmaktadır. Gençlerin daha erken iş hayatına atılmalarına imkân veren 2 yıl süre ile ön lisans seviyesinde öğrenim veren programlar Öğrenim dili Türkçe olan 11 program ve öğrenim dili İngilizce olan 1 program Eğitim dili Türkçe olan programlarda öğrencilere isteğe bağlı olarak 1 yıl süreli yabancı dil (İngilizce) hazırlık eğitimi; Eğitim dili İngilizce olan programda öğrencilere, yabancı dil (İngilizce) bilgisi seviyelerinin yeterli olmaması durumunda, zorunlu olarak 1 yıl süreli yabancı dil (İngilizce) hazırlık eğitimi Alanında uzman akademik kadro ve sektörden gelen profesyoneller ile uygulama ağırlıklı mesleki eğitim Öğrenilen bilgilerin iş hayatındaki uygulamalarını görme imkânı sunan 40 işgünü kurum stajı Öğrenimine devam etmek isteyenlerin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili lisans programlarına geçiş imkânı

4 Meslek Yüksekokulu Programlarımız Bankacılık ve Sigortacılık (Türkçe) Bilgisayar Programcılığı (Türkçe) Dış Ticaret (Türkçe) Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Türkçe) Radyo ve Televizyon Programcılığı (Türkçe) İş Sağlığı ve Güvenliği (Türkçe) Grafik Tasarımı (Türkçe) Turizm ve Otel İşletmeciliği (Türkçe) Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi (Türkçe) Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Türkçe) İnşaat Teknolojisi (Türkçe) Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

5 Bankacılık ve Sigortacılık (Türkçe) Bankalar ve Sigortalar finans dünyasının merkezindeki kuruluşlardır. Bankalar temelde kredi veren ve mevduat toplayan kuruluşlar olmasına rağmen günümüzde pek çok değişik hizmeti hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine sağlamaktadırlar. Bankacı bu sayısız finansal hizmet konusunda bilgi ve uzmanlığa sahip meslek insanıdır. Sigorta kurumları ise müşterilerine sağlık, hayat, trafik, deprem, doğal afet, tarım, kaza vb. alanlarda sigorta hizmeti sunmaktadır. Sigortacı tüm sigorta ve hizmetleri hakkında bilgi ve uzmanlığa sahip olan meslek insanıdır. Bankacılık ve Sigortacılık Programı ndan mezun olan öğrencilerimiz, kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda, başta bankalar olmak üzere finans sektöründe ve sigorta şirket ve acentelerinde istihdam edilmektedirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Ekonometri, İktisat, İşletme, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletme, Uluslararası Ticaret ve Finansman vb. web:

6 Bilgisayar Programcılığı (Türkçe) Bilgisayar teknolojisi günlük yaşantımızın büyük bir bölümünde kullanılmaktadır. Bilgisayar Teknolojisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de hızla gelişmekte ve neredeyse her sektörde Bilgisayar Teknolojisinden faydalanılmaktadır. Bu durum Bilgisayar Programcılığı konusunda nitelikli elemanlara olan ihtiyacı artırmıştır. Programın amacı iş hayatında ve toplumsal yaşamda bilgi toplama ve işleme konularındaki problemlerin bilgisayar ortamında çözümlenmesini sağlayacak nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Mezun öğrencilerimiz kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda kamu ve özel sektör kuruluşlarının bilgi işlem, yazılım, donanım, iletişim ağları ya da bakım onarım servislerinde iş imkanı bulabileceklerdir. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği vb. web:

7 Dış Ticaret (Türkçe) Dış Ticaret programı disiplinler arası bir yapıda olup lojistik, dış ticaret finansmanı, ekonomi gibi klasik konular, elektronik ticaret, perakende yönetimi, tarımsal ürünlerin ihracatı gibi güncel konular ile desteklemektedir. Üniversitemiz sektör ile işbirliği prensibi çerçevesinde tecrübeli akademik kadrosu ile birlikte dış ticaret uzmanları ve sektör temsilcileri ile eğitim programını sunmaktadır. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans web:

8 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Türkçe) Muhasebe mesleği sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelerden fazlasıyla etkilenen dinamik bir meslektir. İşletme sahiplerinin ve yöneticilerinin en doğru kararları verebilmesi için gerekli rapor, yorum ve analizler muhasebe sistemleri tarafından üretilmektedir. Sermaye piyasalarındaki gelişmeler ve globalleşen dünya ekonomisi, muhasebe sisteminin ürettiği bilginin önemini arttırmıştır. Dünyada ortak muhasebe dili oluşturma süreçleri hızlanmış ve muhasebe denetim faaliyetlerini yürütecek eleman ihtiyacı artmıştır. Bu çerçevede Muhasebe ve Vergi uygulamaları Programı nın amacı, özel ve kamu işletmelerinin muhasebe fonksiyonlarını yerine getirirken ihtiyaç duyacağı gelişime açık, sorun çözebilen nitelikli muhasebe meslek elemanları yetiştirmektir. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, İşletme, Lojistik Yönetimi, Maliye, Muhasebe, Muhasebe Bilgi Sistemleri, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası İşletme, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Lojistik vb. web:

9 Radyo ve Televizyon Programcılığı (Türkçe) İletişim ve medya araçları her dönemde toplumları yönlendiren ve şekillendiren önemli dinamiklere sahip bir alan olarak tarihteki yerini almıştır. İletişim ve medya çağında yaşadığımızın bilinci içerisinde ve çağdaş bir toplum yaratma bağlamında iletişimin ve medya araçlarının öneminin farkındalığı ile programın hedefi, radyo ve televizyon yayıncılığının esaslarını aktarmak, sektörün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve programcılıkla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlayabilecek nitelikte, stüdyo sistemleri bilgisine sahip personel yetiştirmektir. Mezun öğrencilerimiz; Yönetmen Yardımcısı, Yapım Asistanı, Senaryo ve Metin Yazarı, Muhabir, Kameraman, Ses ve Işık Sorumlusu olarak çalışabilmektedir. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Basın ve Yayın, Film Tasarımı, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler, İletişim, Medya ve İletişim, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı vb. web:

10 İş Sağlığı ve Güvenliği (Türkçe) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği kamu kurumları ile 50 den az çalışanı olan işyerleri hariç tüm iş yerlerinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Mevzuatta yapılan değişiklerle iş sağlığı ve güvenliği konusu daha da önemli hale gelmiş; kamu ve özel sektörde bu alanda çalışacak nitelikli işgücüne ihtiyaç artmıştır. Program, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal mevzuatı takip edebilen, yorumlayan, mesleki etik kurallara uygun davranan, iş güvenliğinin sağlanabilmesi için tüm tedbirleri alabilecek yeterlilikte «İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Teknikeri» yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İşletme, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet web:

11 Grafik Tasarım (Türkçe) Grafik tasarım, görsel iletişimde kullanılan öğelerin oluşturulması sürecidir. Grafik tasarımcılar kelimeleri, sembolleri ve resimleri kullanarak fikir ve mesajları görsel hale getirirler Bu programda öğrencilerin Stüdyo Fotoğrafçılığı, Hareketli Grafik Tasarım, Animasyon Teknikleri gibi dersler alarak görsel iletişim öğelerini verimli bir şekilde tasarlayabilmesi, kullanabilmesi ve karşılaştığı problemleri çözebilmesi amaçlanmaktadır. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarımı web: blog:

12 Turizm ve Otel İşletmeciliği (Türkçe) Türkiye'nin toplam gelirinin içerisinde turizm sektörünün önemli bir payı bulunmaktadır. Özellikle son 10 yılda %400 kadar artan turist sayısı bu alanda çalışan kalifiye eleman ihtiyacını arttırmıştır. Eleman ihtiyacını karşılayamayan birçok işletme bu bölümden mezun olan öğrencilere ilgi göstermektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü, turizm işletmelerinin bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerin dönem boyunca aldıkları teorik eğitimler zincir otellere yapılan teknik gezilerle pekiştirilmektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü başarı ile tamamlayan öğrenciler, başta konaklama tesisleri olmak üzere sektörün diğer alanlarında faaliyet gösteren tüm işletmelerde istihdam edilebilirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: İşletme, İşletme Enformatiği, Konaklama İşletmeciliği, Otel Yöneticiliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği vb. web:

13 Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi (Türkçe) Dünyada artan turizm imkanları ve uçuş maliyetlerinin düşmesi son 10 yılda Türkiye'de havacılık sektörü cirosunu 2,2 milyar dolardan 22 milyar dolara çıkarmıştır. Geçtiğimiz yine on yılda bu alanda istihdam edilen kişi sayısı da 3 katına çıkmıştır. Yeni açılan ve daha sonrasında açılması planlanan havalimanları ile rezervasyon, bilet satış, bagaj, apron işlemleri, uçak içi hizmetler ve uçuş operasyonu için çok daha fazla teknik eleman alımı yapılacaktır. Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümü hem kamu hem özel sektörün bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur. Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi bölümünü başarı ile tamamlayan kişiler, havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolu işletmeleri, yer hizmetleri kuruluşları, hava kargo işletmeleri, terminal işletme yetkisi verilmiş firmalar, uçaklar için ikram hizmeti sunan kuruluşlar ve çeşitli ulaştırma şirketlerinde istihdam edilebilirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Havacılık İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği web:

14 Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Türkçe) Dünyada artan turizm imkanları ve uçuş maliyetlerinin düşmesi son 10 yılda Türkiye'de havacılık sektörü cirosunu 2,2 milyar dolardan 22 milyar dolara çıkarmıştır. Geçtiğimiz yine on yılda bu alanda istihdam edilen kişi sayısı da 3 katına çıkmıştır. Bu durum havayolu firmalarının, uçak içi hizmetlerin ve operasyonun doğru şekilde ilerlemesini sağlayan kabin memurlarına ihtiyaç duymasına sebep olmuştur. Sivil Havacılıkta Kabin Hizmetleri bölümü havayolu firmalarının bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünü başarı ile tamamlayan kişiler, havacılık sektöründe ulusal ve uluslararası hizmet veren yerli ve yabancı havayolu işletmelerinde istihdam edilirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Havacılık İşletmeciliği, Lojistik Yönetimi, Seyahat İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Turizm ve Otelcilik, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Lojistik, Turizm İşletmeciliği web:

15 İnşaat Teknolojisi (Türkçe) İnşaat teknolojisi insanoğlunun en eski uğraşlarından birisidir. Her türlü bina, yol, baraj, su yapıları, tünel, köprü gibi yapıların tasarlanması, üretilmesi ve denetlenmesi başlıca uygulama alanlarıdır. Türkiye de en hızlı büyüyen iş alanlarından biri inşaat sektörüdür. Bu büyümeye paralel olarak bu sektörde çalışacak nitelikli elemanlara ihtiyaç artmıştır. İnşaat teknolojisi programından mezun olan öğrencilerimiz İnşaat Teknikeri ünvanı alırlar. Mezun öğrencilerimiz kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda yol, baraj, konut, liman, su iletim hatlarının yapı işlerinde ve ayrıca kontrolörlük, denetim birimlerinde, proje ofislerinde aktif olarak görev alabilirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: İnşaat Mühendisliği, Mimarlık web:

16 Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Günümüz küreselleşen dünyasında İngilizce bilmenin, doğru çeviri yapmanın ve bunu aktarmanın önemi ve tüm sektörlerde eş zamanlı çeviri ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda programın amacı, Türkçe den İngilizce ye ve İngilizce den Türkçe ye yazılı ve sözlü çeviri yapabilen, konu hakkında kapsamlı bilgiye ve mükemmel çeviri becerilerine sahip, geniş bir uzmanlık alanı yelpazesinde çeviri yaparken, edinmiş olduğu bilgi ve becerileri yansıtabilen, değişen piyasa koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilen nitelikli ve profesyonel eleman yetiştirmektir. Bu program mezunları başta tercümanlık bürolarında olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarında, yayın organlarında, elçiliklerde, konsolosluklarda, kültür merkezlerinde, otellerde, seyahat acentelerinde ve çokuluslu kurum ve kuruluşlarda istihdam edilebilirler. Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık(İngilizce) web:

17 Mezunlarımız ve Başarı Hikayeleri Koray BALA Dış Ticaret Önlisans eğitimim sırasında, edindiğim bilgileri eğitimimin devamında ve iş hayatında kullanabileceğimden emin değildim. Dikey geçiş sonrası İEÜ Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü'ne girdiğimde ise korkularımın yersiz olduğunu farkettim. Öyle ki; temel finansman ve muhasebe gibi konular birçok arkadaşıma karmaşık gelirken, bana fazlasıyla kolay geliyordu. İş hayatında ise karşılaşılacak sorunlardan çekincem vardı. Fakat iş hayatının temelde vaka analizi ve çözümünden ibaret olduğunu anlamam çok uzun sürmedi. Önlisans eğitimim sırasında sürekli vaka analizi yapmanın sağladığı avantaj ile çok kolay adaptasyon ve gelişme gösterdim. Önlisans eğitimim sırasında kazandığım bilgi ve beceriler sayesinde hızlı kararlar alarak birçok farklı krizi çözebiliyorum. Emre ERCAN Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi İEÜ Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi programından şeref öğrencisi olarak 2013'de mezun oldum. Programda derslerin yapılandırılışının ezberden ziyade analitik düşünceye yönelik olması benim için büyük bir avantaj oldu. Aldığım teorik eğitimin kapsamlı oluşu da beni eğitim hayatımı devam ettirmeye teşvik etti. Mezun olduktan sonra hem akademik başarım hem de üniversitemin bağlantısı sayesinde Teesside University'nin Prag uzantısı olan Prague College'dan kabul aldım ve eğitim hayatımı Çek Cumhuriyeti'nde devam ettirdim itibari ile Prague College'ın International Business Management bölümünden mezun oldum.

18 Mezunlarımız ve Başarı Hikayeleri Burçin ÇELİKSOY Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi İEÜ Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi programından 2013 yılında yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Almış olduğum eğitim salt teorik temelli olmayıp aynı zamanda saha çalışmaları sağlamış, gerçek iş hayatı örnekleri ve çözümleri ile iş hayatından önce pratikte deneyim kazanmamı sağlanmıştır. Bu yönüyle ezberci tutumdan uzak, yorumlamaya ve yeni fikirlere açık bir öğrenim imkanı sunmuştur. Şu an elektrik-elektronik sektöründe AR-GE ve üretim faaliyetleri gösteren bir fabrikada uluslararası satış operasyonlarını yürütmekte olup, IEU-SQA ortaklığının sağladığı yabancı dil ağırlıklı eğitim ve uluslararası çerçevede çalışma imkanıyla edindiğim deneyim ile işimi daha ileri taşımakta ve geliştirmekteyim. Kaan ÇEVİK Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2011 yılında İEÜ Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Uluslararası Ön Lisans programını tam burslu olarak kazandım. Bölümde perakende sektörü hakkında ihtiyacım olacak tüm bilgileri konularında iyi akademisyenlerden ve yabancı kaynaklı kitaplardan öğrendim. Eğitim süresince yaptığım stajlarla sektörü daha iyi tanıma fırsatı buldum ve bu alanda daha ileri düzeyde eğitim alma kararı verdim.buyüzdenmezun olduktan sonra DGS ile İEÜ İşletme Bölümüne geçiş yaptım. Almış olduğum önlisans derslerinin katkısını okuduğum İşletme bölümde görüyorum.

19

20

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Değerli Genç Arkadaşlarım, Değerli Genç Arkadaşlarım, Ünlü düşünür Platon un, yüzyıllar önce ideal eğitimin tanımını bizlere yaptığı Doğru eğitim bedeni ve ruhu olabildiğince güzel kılacak güçte olmalıdır cümlesi; sınırların ortadan

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU SİNOP ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU GENEL BİLGİLER Sinop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, 02.11.2001 tarihinde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d 2 maddesi uyarınca Yükseköğretim

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor.

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor. Başarmak için... İçindekiler Plato Meslek Yüksekokulu Kuruluş 4 Dış Ticaret Programı 68 Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı 6 Adalet Programı 72 Yüksekokul Müdürünün Mesajı 7 İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU Bişkek-2011 Düzenleme Tarihi: 2/101

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç Mütevelli Heyet Onursal Başkanı

İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç Mütevelli Heyet Onursal Başkanı 1 Sevgili Gençler, 1997 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi ile yerimizi aldığımız akademik kulvarda, mesleki eğitime ve uzmanlaşmaya bakış açımızı canlı, özgün ve çağa uyumlu hale getirmek en önemli

Detaylı

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1)

ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) ACİL YARDIM TEKNİKERLİĞİ (ÖNLİSANS-SAY 1) Acil Yardım Teknikerliği programının amacı, acil bakım hizmetini hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektir. Ambulans ve acil bakım

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI

AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT VE İŞLETME FAKÜLTELERİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2015-2016 ÖĞRETİM YILI ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI- İKİNCİ ÜNİVERSİTE- SINAVSIZ KAYIT BAŞVURU KILAVUZU Başvuru Tarihleri 25 Mart 30 Nisan 2015

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI

Gelecek Elimizde. Bişkek 2010 KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI Gelecek Elimizde KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ Bu belge, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi nin 2011 2015 yılları arasında eğitim kalitesini artırabilmesi ve uluslararası eğitim standartlarına

Detaylı

Başarılarla dolu bir yaşam temennisi ile sevgilerimizi sunar, gözlerinden öperiz.

Başarılarla dolu bir yaşam temennisi ile sevgilerimizi sunar, gözlerinden öperiz. Değerli Öğrencimiz, Biz de senin gibi kendimize ve ülkemize yararlı bir birey olabilmek amacıyla, içinde bulunduğun o meşakkatli yollarda yürüdük. Bir adım ileri gitmek için, bin adım atmayı göze alanlar,

Detaylı

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2015-2016

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2015-2016 2 İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Programları Lisans Programları Edebiyat Fakültesi (İngilizce Hazırlık Sınıfı) Arapça Mütercim Tercümanlık Programı Felsefe Programı İngilizce Mütercim

Detaylı

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Programları Lisans Programları Edebiyat Fakültesi (İngilizce Hazırlık Sınıfı) Felsefe Programı Mütercim-Tercümanlık (Arapça) Programı Mütercim-Tercümanlık

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 204 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2 3 4 BOZOK ÜNİVERSİTESİ 204 YILI İDARE FAALİYET RAPORU BOZOK ÜNİVERSİTESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Erdoğan Akdağ Kampüsü Divanlı Yolu 7. Km 66900 Merkez/YOZGAT

Detaylı

Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR

Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR Prof.Dr. Davut AYDIN REKTÖR Değerli Öğrenci Adayımız, Üniversitemiz; açık ve uzaktan öğretim yöntemiyle Türkiye nin tüm bölgelerinden, Avrupa da, Balkanlar da, Azerbaycan da, Kıbrıs ta yerleşik her yaştan

Detaylı