GİRİŞİMCİLİK, YENİLİKÇİLİK VE MARKA. Prof. Dr. Fevzi YILMAZ (PhD Manchester Üniv. BSc MSc İTÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GİRİŞİMCİLİK, YENİLİKÇİLİK VE MARKA. Prof. Dr. Fevzi YILMAZ (PhD Manchester Üniv. BSc MSc İTÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı"

Transkript

1 GİRİŞİMCİLİK, YENİLİKÇİLİK VE MARKA Prof. Dr. Fevzi YILMAZ (PhD Manchester Üniv. BSc MSc İTÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı ALUTEAM/İSTANBUL

2 Giriş ve Tarifler İcat (Invention):Özgün şeyi (Ürün, makine, sistem, cihaz, hizmet) bulmak. Yenilik (Inovation):İcadın uygulamaya aktarılması, olanın geliştirilmesi (değiştirilmesi). Statükoya meydan okumak. İcatçılar meraklarını bastıramayan özel kişilerdir. Yenilikçiliği zengin ünlü olma duygusu ve manevi değerler ateşler. Yenilikçi adım risk ve vizyon içerir. Risk tutsak olma ve kaybetmeyi kapsarken, vizyon ise pazarı okuma ve öngörüyü gerektirir. Marka (Brand):Ürün veya hizmetin kullanıcı gözünde tercihli olarak değerlenmesi ve tescili. T. A. Edison ( ): 1300 patent almıştır.

3 İcatçı ve yenilikçi bir bakış için: İCATÇI VE YENİLİKÇİ BAKIŞ 1. Durum : Yalnızca zihinsel yoğunlaşma. 2. Durum : İhtiyaç yoğunlaşması. 1. ZİHİNSEL YOĞUNLAŞMA : Çevre, yorum, yeni düşünce, yeni tasarım, yeni ürün, yeni cihaz (ve yeni makine) HAYAL ETMEK, OBJEYİ GÖRMEK VE YENİLİKÇİ BİR BAKIŞLA ONU ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRMEK Örnek 1.Deniz kıyısında midye kabuğunu gören iki kişiden biri onu sadece bir canlının üst parçası olarak yorumlar. Diğeri ise onu canlı varlığın yaşamını sürdürdüğü bir oturma gereci ve yuva olarak görür ve konfor sağladığını düşünür.

4 Midye kabuğu Midye kabuğundan esinlenerek tasarlanan bir oturma gereci

5 Örnek 2. Yenilikçi tasarım ve ürüne geçişte adımlar. Bir çiçekten esinlenerek havai fişek görüntüsüne ulaşma. Buradaki havai fişek ve renk harmonisi çiçeğe bakan icatçı gözle sağlanmıştır.

6 Örnek 3. Lotus yaprağı (Nilüfer çiçeği) ve Nanoteknoloji Yapraktan, yüzeyinden ve suyun tutunamamasından ilham alınarak su damlası ve buhar tutmayan cam yüzeyi uygulamasına geçiş

7 2. İHTİYAÇ YOĞUNLAŞMASI : Örnek 4. Kişi zordadır, ihtiyaç halindedir. Problemi çözmek için iç ve dış baskı altındadır. İlk kot pantolon- ilk blue Jean Dünyadaki ilk kot pantolon(blue jean)1850 yılında Bavyera dan Amerika ya göç eden Levi Strauss tarafından yapılmıştır. O dönemde altın oldukça revaçtaydı. San Fransisco ya geldiğinde bir madencinin kendisine; normal pantolonların madenlerde çabuk yırtılıp eskidiğini söylemesi ile Strauss kafasında elindeki kalın kumaştan dayanıklı bir pantolon yapma fikri belirdi. Lekeleri de göstermediği için lacivert renkte üretip yapmaya karar verdi. Yapmış olduğu bu ilk blue jean ler 12 adedi 13,5$ fiyat ile satışa çıkarılmıştır.

8 Örnek 5. İtalyan Bay Mario Moretti POLEGATO, ABD nin Nevada Eyalati Reno şehrine yaz tatiline gider. Sıcaktan ayakları sırılsıklam olur. Ayaklarını serin tutmak için ayakkabılarının altına çok sayıda delikler açar. Ayakları serinlemiştir. O da ne! Doğal ihtiyacından dolayı halk tuvaletine gider. Tuvalet tabanı su ile kaplanmıştır. Delik ayakkabı ile ihtiyacını görmek için yürüdüğünde ayakları bu sefer atık su ile ıslanır, içini üzüntü ve tiksinti kaplar. Bay POLEGATO nun bulduğu çözüm tam başarı göstermemiştir. Başarı ayak terini dışarı atan ama dışardan suyu içeri almayan ayakkabı tasarımını gerçekleştirmededir. O, ayakkabının tabanı arasına yerleştirilecek bir membran fikri üstünde yoğunlaşmıştır. Suyun içeri girmesini önlemiş ve terin ise su buharı şeklinde dışarı çıkmasını sağlamıştır

9 Çözüm: Delikli kauçuk taban suyu içeri geçirmeden/geçirmeksizin teri atan/uzaklaştıran ve absorblayan özel bir mikro gözenekli membran içerir. Mikro gözenekler su damlacıklarından daha küçük olup, su damlacıkları membran içinden geçemez. Su buharı molekülleri (ter) ise su damlacıklarından küçüktür. Ter, buhar halinde membran içerisinden ve delikli taban içerisinden geçebilir. Termografik test, geleneksel kauçuk tabana sahip bir ayakkabı giyen ayağın, membranlı ayakkabı giyen ayaktan çok daha fazla ısındığını göstermektedir. Membran ve gözeneklerden su buharı geçişi Membranlı ayakkabı giyen (sol) ve klasik kauçuk taban (sağ) giyen ayaklardaki ısınma durumu. Sol ayak terleme azdır.

10 Montun omuz kısımlarındaki şeritler sayesinde oluşan ter su buharı şeklinde uzaklaşır Deodorantsız Dünya Vizyonu: Bay Polegato şimdi giyim(elbise) işine el atmayı planlamaktadır. Giyimde kullanılan kumaşta suyu iten fakat ter buharını geçiren örnekleri öne çıkarmaktadır. Mont ta ısı ve rutubetin toplandığı koltukaltı bölgelerinde terin çıkmasını sağlayacak kumaşlar üstünde çalışmaktadır. Bu sayede koltukaltı deodorantların gereği azalacaktır. O, koltuk altı deodorantları olmayan bir dünya vizyonuna sahiptir.

11 KONSEPT: TERLEMEYEN AYAK Sıcaklığın Düzenlenmesi: Ter, vücudumuzun sıcaklık dengesini sağlar: Ter buharlaşırken vücudumuz serinler.ter bezlerinin en yüksek yoğunlukta olduğu vücut alanlarından biri ayaklardır.özellikle ağırlığımızı taşımak zorunda olan ayak tabanlarıdır. Sorun: Ayaklarımız yılda yaklaşık 100 litreye kadar ter üretir. Kauçuk (plastik) tabanlar ıslak ayak hissi veren ayak tabanı üzerinde yoğuşmaya sebep olur. Kauçuk tabanlar ayak etrafında plastik torba etkisi meydana getirmektedir. Vücudumuzdaki ter bezlerinin en yoğun çalıştığı kısımlar Kauçuk tabanda plastik torba etkisi

12 İCATÇILIK VE YENİLİKÇİLİK 1. Derli toplu mekânlar (minimalist ofis) monotonluğu teşvik eder (Minnesota Üniversitesi). Olumlu etki:karanlık, soğuk bir ülkede ve dağınık bir ofis. Bir müzik aleti çalma veya dinleme. 2. Dağınık ortamda çalışanlar "alışılmışın dışına çıkmaya ve yeni fikirler üretmeye" yatkındırlar. Dağınık ofisler yenilikçiliği teşvik eder. 3. Deneklere pinpon toplarını alternatif şekillerde kullanmaları söylendiğinde, dağınık ofiste çalışanlar daha yaratıcı fikirler bulmuştur (Toplardan küllük yapmak ve zemini korumak için topları koltuk ayaklarına yapıştırmak gibi fikirler üretmişler).

13 Kafa dolu masa dolu Kafa boş masa boş

14 4.Düzensiz odalarda çalışan deneklerin ürettiği çözümlerin yenilikçilik düzeyinin çok yüksek olduğu bulunmuştur (düzenli odalarda çalışanlara göre beş kat fazla). 5.Düzenli mekânlar ilham kaynağı olamayacak kadar sıradandır. Yenilikçilik için ofis dışındaki dağınıklık bile işe yarayabiliyor. 6. Silikon Vadisi merkezli oyun devi Electronic Arts, yaratıcılık için İsveç'teki oyun geliştirme birimine güveniyor. İsveç çoktandır, yeni bilişim uzmanları yetiştirmek için uygun bir ortam. Ayrıca özel bir iklimi var.

15 7.Digital Illusions Creative Entertainment (DICE)'ın Müdürü Karl Magnus Troedsson, «İsveçte yılın 9 ayı çok karanlık, yağmurlu ve karlı. İçeride arkadaşlarla oturup bilgisayarda bir şeyler yapmak huzur verici bir hobi" diyor. 8.İsveç, İviçre, Hollanda, İzlanda, İrlanda, Kanada, Finlandiya, İngiltere, Almanya, Lüksemburg gibi kuzey kuşak ülkeleri yenilikçilik ve icatçılıkta Dünyanın en iyileridir. KOBİ ler büyük şirketlere göre daha icatçıdır(4-25 kez).

16 9. MÜZİK: Müzikle ciddi biçimde ilgilenme yaratıcı düşünceyi destekler. Birçok başarılı insan, müzik aleti çalmanın zihinlerini açtığını ve başka özelliklerini geliştirdiğini söyler. Mark Twain Steve Jobs No man, no job

17 TÜRKİYE VE ANALİZ Küresel İnovasyon İndeksi (GII) muhtelif değerleri (marka, patent, faydalı model v.b.) referans alarak oluşturulur. GII, Ar-Ge ile dolaylı olarak ilişkilidir. BRIC ülkeleri, Uganda, Moldova, Costa Rica 2013 teki sonuçlarla çok olumlu yönde ilerleme katetmişlerdir. TÜRKİYE ve Meksika indeksin ortalarında BRIC e yakın bölgededir. Firmalar Ar-Ge yi inovasyon sanıyorlar. Oysa Ar-Ge daha teknik bir iştir ve bütçesi oldukça yüksektir. İnovasyon ise bir anlayıştır, bir kültürdür. Firmanın en tepesinden başlayarak en alttaki çalışanına kadar yenilikçiliğe açık olmasıdır. Ve inovasyon sürekli bir arayıştır.

18

19 İnovasyon bir firma için avantaj olduğu gibi firmayı riske edecek bazı gelişmeleri de beraberinde getirebilir. Firmalarda taklit oldukça yaygın ve işin doğrusu gayet pratik olduğundan inovasyon neredeyse yük olarak görülüyor. Taklidi önlemenin yolu yenilikçilik yapanlara ciddi taltif mekanizmaları geliştirmekten geçer. Neden firmalarımız yenilik yapmaya bu kadar uzak olsunlar? Yatırımcılar maalesef halen inşaat, enerji, gıda, gayrimenkul gibi daha sağlam(!) yatırımlara yönelmeye devam ediyorlar.

20 Piyasamız maalesef kısa süreli yüksek karlara odaklanmaktadırlar. Yani yeni bir ürün ve/veya hizmetin kısa süreli stratejilere çok uyumlu olmadığı yönünde bir inanç mevcuttur. Diğer bir sebep ise firmalar kendilerini yenilik yapabilecek kapasitede görmüyorlar. Firmalarımız inovasyon yapma özgüvenine sahip değiller. Firmaların ayakta kalmasının birinci yolu inovasyon, ikincisi ise sürdürülebilir verimliliktir.

21 TEŞVİKLER 1.Yenilikçi alanlara yaptıkları yatırımlar, yatırımcının şahsi gelir vergisi matrahından düşülüyor. 2.TÜBİTAK, Girişim Sermayesi Desteleme Grubu eliyle, kritik yenilikçi alanlara yatırım yapacak olan fonlara ve benzeri tüzel kişiliklere, hibe verecek. İlk çağrı yapıldı ve Aralık ayı sonuna kadar geçerli. 3.TÜBİTAK ın TEYDEB isimli programı özel sektör şirketlerine(kobi ve büyükler) doğrudan yenilikçilik destekleri veriyor. 4.ARDEB gibi programlar ise akademideki yenilikçi projeleri destekliyor. 5.KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı yenilikçiliği SANTEZ gibi hibe programları aracılığıyla destekliyor. 6.Ulaştırma Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları da sık sık yenilikçilik konusunda hibe desteği veriyorlar.

22 MARKA Arkeolojik kayıtlara göre markanın ilk izleri M.Ö. 2.Y.Y. da Antik Yunan da görülmüştür. İtalyanca marca Almanca mark İngilizce brand 19.Y.Y. da Amerikalılar ise markalama süreci için burning their mark / dağlayarak işaretlemek sözcüğünü kullanmışlardır. Bu uygulama markalanmış sığırları diğerlerine tercih etme ve emsallerine nazaran daha fazla ücret ödeme nedeni olmuştur. İnsanlık, bugün öncelikle eşyaların ve şehirlerin, ardından bizzat insanların marka olmasına kadar gidecek bir yolun başındadır.

23 Marka ve reklam Reklamlar, bir malın diğerinden farklı olduğunu tüketicilere duyurur, onun farklılığını anlamlı kılar ve hedef kitleyi bağımlı yapar. Reklamlarla büyülenen kitleler, marka ürünlerle bir üst statüyü hedeflediler. Tüketiciler ürün performansı ve fonksiyonu yanında baskın bir şekilde öte özelliklerle şaşırtıldılar. Bugün marka ürün çeşitli yönleriyle, simge ve imgesiyle beynimize kazılmaktadır.

24 Picadilly Meydanı/ Londra için verilen bu reklam spotları toplumsal ihtiyaç ve dönemsel marka (ve ülke) gücünü en iyi şekilde yansıtır. Picadilly adeta markalar geçidi şeklinde kitleleri etkilemiştir. Toplumsal yapı ve ihtiyaç yoğunlaşması marka ve reklamla iç içe olmuştur: 1) 1955 Öncesi meydan reklamı: Perrier, Guinnes, Bovril, Schweppes (içecek, Fransa) 2) lar: Coca-Cola, Mc Donalds (paket yiyecek, ABD) 3) 1970 ler: Canon, Fuji, Sanyo, TDK (elektronik, Japonya) 4) 2000 ler: Hyundai (otomotiv, G. Kore)

25 Picadilly Meydanı /Londra ve markalar 1950 ler 1970 ler

26 Marka ve acımasız gerçek Tüketiciler fiat farkını, sanal bir şey için öderler. Bu şeyin adı markadır. Tüketici, Salvatore Ferragamo paketini herkesin görebileceği şekilde taşır. Çünkü satın aldığını düşündüğü çantadan bağımsız bir kimliktir. Ürün, fiziksel ihtiyacın ötesinde bir manevi doyum veriyor ve kullanıcıya statü kazandırıyor. Değer, kullanıcıya değil kullanılana veriliyor, Nasrettin Hoca nın Ye Kürküm Ye fıkrası gibi.

27 Markalar, bir süreliğine de olsa örtüsünün altında kusur ve eksiğini saklar. Markalar öyle büyüleyici ve çekici olmuştur ki, değer ve fonksiyon bilgisi sorulmaz ve sorgulanmaz bile. İphone daki elma ayartıcı, Mikrosoft taki pencere ise soluk aldırıcıdır. Marka olmak böyle bir şey! Olmazsanız az kazanırsınız ve zenginleşemezsiniz. Kapitalist ekonomi marka ürünleriyle bize tüketim çılgınlığı yaşatmaktadır. Tasarımların yaşam süreleri çok kısaltılmıştır ve bunu besleyen teknolojik gelişmeler (3D prototipleme gibi) şaşırtmaktadır.

28 Marka ürünün güven veren unsurları ile; üretim, dağıtım ve tanıtım sırasında etik olmayan veya olan paylaşım unsurları tüketicinin beyninde sürekli sorgulanır durur. Marka ürünlerin tatmin sağlayan durumları (kalite) ve parasal ederi (fiatı) ve ederin paylaşımı arasında bir sarkaç gibi gidip geliyoruz ve bu öyle sürecek. Önemli olan salınımın, daha doğrusu sapmanın az olmasıdır. Marka ürün kuruluşları bazen sağlıkla ilgili çok yapıcı eylemlerde de bulunurlar. Finans ve teknoloji güçleri olan büyük marka şirketler hayatı kolaylaştırır ve yaşam kalitesini artırırlar. Bazı marka ürünlerin çevre üzerindeki olumsuz etkisi yaşam tarzları değiştirilerek azaltılabilir. Örneğin; birey, ulaşımda gaz ve toz emisyonu salan özel araç yerine toplu taşımayı tercih edebilir.

29 İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR?

TÜRKİYE DE AR-GE AR-GE NEDİR? 1 AR-GE NEDİR? TÜRKİYE DE AR-GE Son üç yüz yıldır hüküm süren endüstri uygarlığı nın, yerini bilgi uygarlığı na bıraktığı günümüzde, şirketler ve ülkeler için Ar-Ge faaliyetleri daha da önem kazanmıştır.

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013. Trendleri yeni yaşam belirliyor 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Temmuz-Ağustos-Eylül 2013 42 Trendleri yeni yaşam belirliyor sunuş 01 Yeni hayat a yön veren bir başarı hikayesi Değişim, hayatın bir parçası

Detaylı

2. İNOVASYONUN TANIMI

2. İNOVASYONUN TANIMI 1 1. GİRİŞ İnovasyon ülkemizde geniş kitlelerce yeni konuşulmaya ve tartışılmaya başlansa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunun gündemlerini uzun yıllardır meşgul ediyor. Ülkemizde bu kavram

Detaylı

BİR YENİLİK GÖSTERGESİ OLARAK PATENT TÜRKİYE PATENT PERFORMANSI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI

BİR YENİLİK GÖSTERGESİ OLARAK PATENT TÜRKİYE PATENT PERFORMANSI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İKTİSAT ANABİLİM DALI BİR YENİLİK GÖSTERGESİ OLARAK PATENT ve TÜRKİYE PATENT PERFORMANSI YÜKSEK LİSANS TEZİ HAKAN TUNÇ Tez Danışmanı: YRD. DOÇ.

Detaylı

Bölge Temsilcilikleri

Bölge Temsilcilikleri İmtiyaz Sahibi: Levent Pelesen Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Özge Sipahioğlu Yayın Kurulu: Alper Doğruer Fulya Evren Grafik Tasarım ve Yayına Hazırlama Extreme Bilgi Teknolojileri Yönetim Adresi ve Mardav

Detaylı

ÖNCE. 19. Kalite Kongresi 8-10 Kasım 2010 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı İŞBİRLİKLERİMİZ YIL: 19 SAYI: 147 6,50 TL EKİM 2010

ÖNCE. 19. Kalite Kongresi 8-10 Kasım 2010 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı İŞBİRLİKLERİMİZ YIL: 19 SAYI: 147 6,50 TL EKİM 2010 ÖNCE YIL: 19 SAYI: 147 6,50 TL EKİM 2010 19. Kalite Kongresi 8-10 Kasım 2010 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 1990 2010 İŞBİRLİKLERİMİZ ISSN 1301-4978 EDİTÖRDEN KalDer bu yıl 20.yılını kutluyor.

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3002 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1955 GİRİŞİMCİLİK Yazarlar Doç.Dr. Mehmet BAŞAR (Ünite 1, 2, 5, 6) Prof.Dr. Yılmaz ÜRPER (Ünite 3, 4) Yrd.Doç.Dr. Burak Tuğberk

Detaylı

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585

UNAM. Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK. Araştırma Merkezlerimizden. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi ISSN:2148-5585 ISSN:2148-5585 Eylül, 2014 - Dört ayda bir yayınlanır. Türkiye nin ilk ve tek TGB Dergisi Spot Dosya: Kadın gözüyle KADIN GİRİŞİMCİLİK Araştırma Merkezlerimizden UNAM @cyberparktgb BİLKENT CYBERPARK YÖNETİM

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE VE YENİLİK 1 İ Ç İ N D E K İ L E R İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012. Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm

Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012. Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Nisan-Mayıs-Haziran 2012 37 Yeni çağın bakış açısı: Fütürizm sunuş 01 Türkiye nin yarınları için çalışıyoruz Tarihi, doğası, kültür mirası ile

Detaylı

Kamu Kurumlarında. inovasyon

Kamu Kurumlarında. inovasyon Kamu Kurumlarında inovasyon Kamu Kurumlarında İnovasyonun Gelişmesinde Etkili Olan Faktörlerin Analizi ve İnovatif Örgütsel Modellerin Geliştirilmesi 1 Kamu Kurumlarında İnovasyon 2 Bu çalışma İstanbul

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı BAŞARI ÖYKÜLERİ TTGV nin kuruluşunun 20. yılında hazırladığımız bu özel yayın ile, desteklediğimiz projeleri dolayısı ile beraber çalışma şansı bulduğumuz yenilikçi firmalarımızın başarı öykülerinden bir

Detaylı

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KOSGEB Yeni Girişimci Desteği UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ DOĞU AKDENİZ KALKINMA AJANSI Merkezi Hatay da bulunan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan

Detaylı

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon

Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Başkan dan Köklü Dönüşüm İçin Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Genel Başkanı Türkiye nin küresel düzeyde en önemli rakipleri arasında yer alan G. Kore, Malezya, Endonezya, Brezilya, G.

Detaylı

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI

T.C. KALKINMA BAKANLIĞI T.C. KALKINMA BAKANLIĞI Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesi Projesi Bilgi Teknolojileri Sektörü Ekseni Mevcut Durum Raporu 10 Nisan 2013 www.bilgitoplumustratejisi.org Bu rapor, Kalkınma Bakanlığı

Detaylı

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Hazine Başkanlığı (Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü) SEKTÖR ARAŞTIRMALARI KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDE SEKTÖREL YAPIDAKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Detaylı

Diyalog. izocam. "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler

Diyalog. izocam. İzocam Manto ile kaliteli ve güvenilir çözümler Diyalog izocam Nisan Mayıs Haziran 2013 "İzocam Manto" ile kaliteli ve güvenilir çözümler İzocam geleceğin binalarını anlattı, Yalıtım sektöründe buluş sayısı çok az, İzocam 13. Yalıtım Yarışması nda dereceye

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK

BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK BİLGİ TOPLUMU VE YENİLİKÇİLİK Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Yrd. Doç. Dr. M. Fatih BARIŞ Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER Değerli Okuyucular AR-GE ağırlıklı faaliyetlerle bölgesel ve yerel ekonominin yeniden yapılanmasını ve üniversite-sanayi

Detaylı

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER ÜRETME

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER ÜRETME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM GİRİŞİMCİ FİKİRLER ÜRETME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı www.pwc.com.tr/totalretail #toplamperakende2015 Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı PwC Yıllık Küresel Toplam Perakende Tüketici Araştırması Nisan 2015 Mağaza ve online alışveriş arasındaki

Detaylı

İnovasyon ve Ar-Ge Neden Başarısız Oluyor!

İnovasyon ve Ar-Ge Neden Başarısız Oluyor! İnovasyon ve Ar-Ge Neden Başarısız Oluyor! Hasan DEMİRKIRAN İnovasyon ve Ar-Ge Her Derde Çare mi? İnovasyon ve Ar-Ge kavramı son yıllarda en çok kullanılan iş kelimeleri arasında. Adeta Lokman Hekim reçetesi

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ. Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ

T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ. Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KENT VE MARKALAŞMA; ESENLER ÖRNEĞİ Yüksek Lisans Tezi AHMET AKBAŞ İstanbul, 2014 T.C. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL

Detaylı