İstanbul Karayolu 16. km No.: 153 Etimesgut / ANKARA - TÜRKİYE Tel.:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İstanbul Karayolu 16. km No.: 153 Etimesgut / ANKARA - TÜRKİYE Tel.: 0312 255 1073 0312 255 1074 pomsad@pomsad.com.tr www.pomsad.org."

Transkript

1 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni / 3 İstanbul Karayolu 16. km No.: 153 Etimesgut / ANKARA - TÜRKİYE Tel.: POMSAD, EMO E KATILDI POMSAD, dünyanın en büyük ve prestijli metal işleme teknolojileri fuarı EMO e Makine Tanıtım Grubu (MTG) standında katıldı. EMO Fuarı Eylül tarihleri arasında Almanya nın Hannover şehrinde düzenlendi. Fuar boyunca MTG standında makine sektörü ile ilgili yabancı kurumlar, firma temsilcileri, basın mensupları ve Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. Fuara POMSAD ın yanı sıra, AKDER ve ENOSAD dernekleri de MTG standı içerisinde iştirak etti. Fuar çerçevesinde 17 Eylül tarihinde yabancı ve Türk basın mensuplarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türk makine sektörü ve Almanya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hakkında bilgiler içeren bir sunum gerçek-

2 2 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni leştirildi. Basın mensuplarına Türk makine sektörünün son yıllardaki hızlı gelişimi aktarıldı. POMSAD Genel Sekreteri Gökhan Türktan çok sayıda yabancı gazetecinin takip ettiği toplantıda hazır bulundu. Toplantıda Türk makine sektörünün amacının sadece Almanya ya makine satmak değilş, tüm dünyaya Almanya ile birlikte makine satmak olduğu vurgulandı. Ayrıca Türk yatırımcıları ve işadamları için vize sorununun derhal çözülmesi gerektiği belirtildi. Almanya ya girmekte zorlanan Afrika ve Ortadoğu ülkeleri için Türkiye nin, satış ve üretim üssü haline gelebileceği, ayrıca Almanya nın kalifiye ve genç nüfus eksikliğini, Türkiye deki iyi yetişmiş, orta ve üst düzey yöneticilerle aşabileceğinin altı çizildi. 8 Eylül tarihinde ise MTG standında yapılan kokteyle çok sayıda Türk makine firması ve yabancı konuk ilgi gösterdi. 21 Eylül tarihine kadar süren fuar boyunca POM- SAD, MTG standında yabancı ziyaretçilere ve katılımcılara Türk pompa-vana sektörü hakkında bilgiler verirken Türk firmaları da ziyaret edilerek, katılımcıların sorunları ve çözüm önerileri dinlendi.

3 3 POMSAD, FMB FUARINDAYDI POMSAD, 6-8 Kasım tarihleri arasında, Bad Salzuflen/ Almanya da OWL Maschinenbau tarafından düzenlenen FMB Makine Sanayi Tedarikçi Fuarına, Makine Tanıtım Grubu (MTG) standında katıldı. Dokuzuncusu gerçekleştirilen fuara 450 firma katılımcı olarak iştirak ederken, 5 bin 728 kişi ziyaret etti. Fuar öncesi 5 Kasım tarihinde, MTG organizasyonuyla, Alman firmalarının satın alma sorumlularıyla ikili görüşmeler yapıldı. Ayrıca dernekler faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verme fırsatı yakaladı. Fuara POMSAD ın yanı sıra, ENOSAD, PAGDER, AMD, AKDER, TARMAKBİR ve TEMSAD dernekleri de temsilcileri vasıtasıyla katılım sağladı. Fuar öncesinde 5 Kasım tarihinde Bielefeld de düzenlenen Türkiye Alman Makine Sanayi için Güçlü Tedarik Partneri, Potansiyeller, Uzmanlık ve Tecrübeler konulu 4. Küreselleşme Forumunda açılış konuşmaları yapıldı. Türk makine sektörü ve Almanya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hakkında bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca, 6 Kasım tarihinde fuar alanında VDMA, VDİ, OWL ve FMB yetkilileri ile düzenlenen basın toplantısında OWL ile işbirliğinin artarak devam edeceğini belirtti.

4 4 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni POMSAD, PCV EXPO FUARINDA YERİNİ ALDI Rusya nın Başkenti Moskova da 29 Ekim 01 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 12. Uluslararası Pompa, Kompresör, Vana Fuarı PCV ye katılan POMSAD, info standında Türkiye de sektörün gelişimi ve üyeleri hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. Rusya Pompa Üreticileri Birliği ve Rusya Kompresör ve Pnomatik Birliği ile birlikte organize edilen, Moskova Şehir Yönetimi, Moskova Ticaret ve Sanayi Odası ve Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen, 29 Ekim 01 Kasım tarihinde Rusya nın Başkenti Moskova da Crocus Fuar Alanı nda gerçekleştirilen sektörün en önemli fuarlarından olan 12. Uluslararası Pompa, Kompresör, Vana Fuarı PCV (Pumps, Compressors, Valves) Fuarına POMSAD 4.Hall içerisinde bir info stant ile katılarak, Türk pompa-vana sektörü ile üyelerinin üretimleri hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. POMSAD ın destekçisi olduğu fuara, POMSAD üyelerinden SMS-Tork firması da katıldı. Fuar a 26 ülkeden 296 firma katıldı, katılımcı firmaların yüzde 40 dan fazlasını Rusya dışından gelen yabancı firmalar oluştururken, dört gün boyunca devam eden fuarı 33 ülke ve 63 Rusya bölgesinden toplam 5 bin 765 kişi ziyaret etti. 10 bin 705 metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuar, pompalar, vanalar, kompresörler ve aktüatör- motorlar olmak üzere dört ana başlık altında gerçekleştirildi,. Dalgakıran firması fuarın resmi yaka kartı sponsoru olurken, Atlas Copco Fuar kayıt alanı sponsoru oldu yılındaki fuar yine aynı alanda Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

5 5 POMSAD Ekim tarihlerinde Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenen 6. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı na info stant ile katıldı. POMSAD, EIF E ENERJİ KATTI Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı nın destekleriyle, Global Enerji Derneği tarafından düzenlenen Fuar ve Kongrenin destekçi kuruluşları arasında yer alan POMSAD info standında ziyaretçilere bilgi verdi. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF ) dünyada ve Türkiye de enerji üretimine ilişkin çok çeşitli konuların tartışılacağı bir platform olarak tanımlanıyor. Kongrenin amacı, çeşitli enerji kaynaklarının ve enerji piyasalarının tüm boyutları ile değerlendirilmesi ve en son gelişmelerle uygulamaların pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği bir ortam oluşturmak. KONGREDE ELE ALINAN BAŞLICA KONULAR: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Petrol ve Doğalgaz, Uluslararası projeler Kömür ve Nükleer Enerji Enerji Ekonomisi ve politikası Enerjinin Finansmanı Enerji Güvenliği Dünya ve Türkiye Enerji görünümü EIF POMPA PAZAR RAPORU SEKTÖRÜN HİZMETİNE SUNULDU Europump ın, pompa sektörü ile ilgili küresel pazar gelişmelerine hemen bütün unsurlarıyla vakıf olabilmek amacıyla, İngiliz araştırma kuruluşu EIF e (European Foreceasting) yaptırdığı pazar araştırmasının son dönem raporlarına POMSAD dan ulaşabilirsiniz. Sadece Europump üyesi derneklerin kullanımına sunulan Europump Küresel Pompa Pazarı Raporu, POMSAD üyelerinin kullanımına açıldı. EIF ile imzalanan anlaşma uyarınca, raporlar mutlak surette elektronik formatta ve kısmen veya alıntılar halinde üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağına dair yazılı bir taahhüt alınarak verilebilmektedir. Bu dönem için, iki cilt halinde ve İngilizce hazırlanmış olan yaklaşık 500 sayfalık Pompa Pazarı Raporu, 6,5 milyarlık dünya nüfusunun 4,8 milyarlık, küresel hasılanın yüzde 90 lık kısmına sahip 63 en yüksek hasılaya sahip ülkeyi, madencilik ve proses endüstrisi toplam pazarının yüzde 80 ini, su ve kanalizasyon sektörünün yüzde 80 ini ele almakta ve yılları arası tahminlerle geçmiş verilerini, ürün ve yedek parçalar bazında incelemektedir.raporları edinmek isteyen üyelerin POMSAD a müracaat etmeleri gerekmektedir.

6 6 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni EUROPUMP CEIR SENELİK TOPLANTI VE GENEL KURUL TARİHLERİ AÇIKLANDI Avrupa Pompa İmalatçıları Derneği (Europump) ve Avrupa Vana ve Armatür Sanayicileri Derneği (CEIR) 2014 yılı senelik toplantı ve genel kurul tarihleri belli oldu. Europump 2014 yılı Senelik Toplantı ve Genel Kurul u Mayıs 2014 tarihleri arasında Britanya Pompa Sanayicileri Derneği ev sahipliğinde St.Andrews, İskoçya da gerçekleştirilecektir. Senelik Toplantı hakkında detaylı bilgiler, program ve kayıt formuna adresinden ulaşılabilir. Ayrıca program ve toplantı hakkındaki güncellemeler siteden takip edilebilecektir. POMSAD üyesi firma temsilcileri senelik toplantıya katılma hakkına sahiptirler. CEIR 2014 yılı Senelik Toplantı ve Genel Kurul u ise; Mayıs 2014 tarihleri arasında İsviçre nin Interlaken bölgesinde gerçekleştirilecek olup kayıtlar henüz başlamamıştır. POMPA ÖRNEK ŞARTNAMELERİ HAZIRLANDI POMSAD bünyesinde oluşturulan ve çeşitli firma temsilcilerinin yer aldığı çalışma grubu, Prof. Dr. Haluk Karadoğan liderliğinde uzun süren çalışmalarını tamamladı ve yedi farkli tip pompa için örnek şartname çalışmasını bitirdi. Teknik şartnameler kamu ve özel sektör ihalelerinde kullanılmak üzere hazırlandı. Şartnamelere hakkında detaylı bilgiye adresinden ulaşabilirsiniz. HAZIRLANAN TEKNİK ŞARTNAMELER Çift emişli Uçtan emişli Kademeli Temizsu dalgıç Düşey milli Pissu dalgıç Kendinden emişli pissu İTHALAT VE İHRACAT ENVANTERİ YAYINLANDI Pompa-vana dış ticaret verilerini tetkiki ve mukayesesini basitleştirilmiş formatlarla düzenleyerek her yıl üyelerinin hizmetine sunan POMSAD, İthalat ve İhracat Envanterini yayınladı. Genişletilerek hazırlanmış 110 sayfalık yılı Pompa-Vana Dış Ticaret Envanteri, 2006 yılından yılına kadar ithalat ve ihracat rakamlarını kullanarak, pompa-vana 12 li poz ihracat ve ithalat tutarlarını, pompa-vana 12 li poz dış ticaret verilerini, belli pozlar için grafikleri, Europump ve CEIR ülkeleri ile yapılan ticaret verilerinden Güney Doğu Asya ülkeleri ile yapılan pompa-vana ticaret verilerine kadar sektörü ilgilendiren istatistikleri içeriyor. Türk pompa-vana sektörünün dış ticaret verilerine dair bu envanter, POMSAD ın ithalat ve ihracatı izleme faaliyetleri doğrultusunda TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ve OAİB (Orta Anadolu ihracatçı Birliği) verilerine dayanarak periyodik olarak hazırlanıyor. Envanter, sektörel kişi ve kuruluşların yararlanması amacıyla derlendi. Envanter adresi ile iletişim kurularak temin edilebilir.

7 RAKAMLARLA POMPA VANA SEKTÖRÜ (- makine sektörü Ocak-Aralık ithalat-ihracat verilerine göre hazırlanmıştır.) 7 % 4,6 86 bin tondan 89 bin tona yükselerek yüzde 4,6 arttı. 8,8 729 milyon dolardan, yüzde 8,4 artışla 791 milyon dolara yükseldi. 791 Ortalama birim fiyat 8,5 dolar/ kg dan 8,8 dolar/kg a çıktı. 387 Sadece pompa ihracatı 360 milyon dolardan 387 milyon dolara yükseldi. % 19,4 Yüzde 19,4 artışla 48 bin tondan 57 bin tona yükseldi. 566 Ortalama birim fiyat 9,4 dolar/kg dan 9,9 dolar/kg a çıktı. 9,9 454 milyon dolardan yüzde 24,7 artışla 566 milyon dolara yükseldi. 883 Pompa ithalatı 730 milyon dolardan yüzde 20,9 artışla 883 milyon dolara yükseldi. 848 milyon dolar olan vana ithalatı yüzde 18,9 artışla 1 milyar dolara çıktı Dünya pompa-vana ticaret hacmi 2 milyar 790 milyon dolar oldu. Pompa-vana ticaret dengesi ise 992 milyon 120 bin dolar olarak gerçekleşti. 992

8 8 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni İlk 10 ülkeye göre MAKİNE VE AKSAMLARI İhracatımız Bin Ton FRANSA ROMANYA Milyon Dolar FRANSA ROMANYA Dolar / Kg 20,0 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0 ROMANYA FRANSA İlk 10 ülkeye göre pompa ve kompresörler İhracatımız Bin Ton 20,0 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0 S.ARABİSTAN TÜRKMENİSTAN Milyon Dolar Dolar / Kg 20,0 18,0 16,0 14,0 12,0 10,0 8,0 6,0 4,0 2,0 0 TÜRKMENİSTAN TÜRKMENİSTAN S.ARABİSTAN S.ARABİSTAN

9 MAKİNE VE AKSAMLARI SEKTÖR TAMAMI İTİBARİYLE İHRACAT KAYIT RAKAMLARI (- makine sektörü Ocak-Aralık Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları na göre hazırlanmıştır.) 9 MAL GRUBU ADI 1 OCAK-31 ARALIK 1 OCAK-31 ARALIK (%) DEĞİŞİM MİKTAR (TON) DEĞER (BİN $) $/Kg MİKTAR (TON) DEĞER (BİN $) $/Kg MİKTAR DEĞER REAKTÖRLER VE KAZANLAR , ,3 5,8 11,7 TÜRBİN, TURBOJET, TURBOPROPELLER, HİDROLİK SİLİNDİRLER VE AKS.PARÇ , ,0 17,9 2,3 POMPALAR VE KOMPRESÖRLER , ,8 4,6 8,4 VANALAR , ,9 19,4 24,7 KLİMALAR VE SOĞUTMA MAKİNELERİ , ,8-4,5 0,3 ISITICILAR VE FIRINLAR , ,6 12,2 5,3 HADDE VE DÖKÜM MAKİNELERİ, KALIPLAR, AKS. VE PARÇ , ,9-9,1 5,8 GIDA MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ , ,1 12,6 11,5 TARIM VE ORMANCILIKTA KULLANILAN MAKİNELER, AKS. VE PARÇ. YÜK KALDIRMA, TAŞIMA VE İSTİFLEMEYE MAHSUS MAKİNELER, AKS. PARÇ. İNŞAAT VE MADENCİLİKTE KULLANILAN MAKİNELER, AKS. VE PARÇ. KAĞIT İMALİNE VE MATBAACILIĞA MAHSUS MAKİNELER TEKSTİL VE KONFEKSİYON MAKİNELERİ AKS. VE PARÇ. DİĞER YIKAMA VE KURUTMA MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ. DERİ İŞLEME VE İMALAT MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ. KAUÇUK, PLASTİK, LASTİK İŞLEME VE İMALATINA AİT MAKİNELER , ,1 2,1 8, , ,1 10,6 10, , ,4-0,7 5, , ,5 35,0 39, , , ,4 2,1 14, , ,5 3,2 8, , ,3 15,2 18, , ,0 10,5 9,1 TAKIM TEZGAHLARI , ,3 1,6 5,0 MOTORLAR, AKSAM VE PARÇALARI , ,0 1,8 8,8 BÜRO MAKİNELERİ , ,9 6,7 23,6 RULMANLAR , ,0 1,4 12,1 SİLAH VE MÜHİMMAT , ,6 37,8 5,4 AMBALAJ MAKİNELERİ, AKSAM VE PARÇALARI , ,4 0,2 17,1 DİĞER MAKİNELER, AKSAM VE PARÇALAR , ,3 4,5 13,2 TOPLAM , ,7 2,0 8,0

10 10 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni MAKİNE SEKTÖRÜNÜN TAMAMINA AİT TÜRKİYE GENELİ FİİLİ İTHALAT-İHRACAT RAKAMLARI (- makine sektörü Ocak-Kasım Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları na göre hazırlanmıştır.) MAL GRUBU ADI İHRACAT (OCAK-KASIM) İTHALAT (OCAK-KASIM) (%) DEĞİŞİM İTH-İHR KARŞILAMA ORANI (%) İTHALAT İHRACAT KLİMALAR VE SOĞUTMA MAKİNELERİ ,8 20,5 221,9 185,6 MOTORLAR, AKSAM VE PARÇALARI ,7 12,7 52,4 50,5 DİĞER KURUTMA, YIKAMA MAKİNELERİ AKSAM VE PARÇALARI İNŞAAT VE MADENCİLİKTE KULLAN. MAK. AKS. PARÇ ,0 7,7 380,2 384, ,0 1,2 51,0 50,9 DİĞER MAKİNELER, AKSAM VE PARÇALAR ,2 12,8 33,5 33,0 POMPALAR VE KOMPRESÖRLER ,7 17,5 38,5 35,0 TAKIM TEZGAHLARI ,5-3,0 34,5 37,2 TARIM VE ORMANCILIKTA KULLANILAN MAK., AKS.,PARÇ ,6 6,8 81,9 80,9 VANALAR ,4 18,9 48,6 50,8 SİLAH VE MÜHİMMAT ,6-11,0 196,8 255,5 REAKTÖRLER VE KAZANLAR ,8 66,4 63,6 43,1 GIDA SAN. MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ ,3 19,8 95,6 92,8 HADDE VE DÖKÜM MAK., KALIPLAR, AKS. VE PARÇ. TEKSTİL VE KONFEKSİYON MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ ,8 15,0 60,6 55, ,0 14,7 15,1 14,9 ISITICILAR VE FIRINLAR ,9 32,0 38,1 30,2 TÜRBİNLER-TURBOJETLER, HİDROLİK SİLİNDİR AKS.VE PRÇ. YÜK KALDIRMA,TAŞIMA VE İSTİFLEME MAK.,AKS.,PARÇ ,2 15,1 28,7 23, ,9 23,5 27,7 25,3 BÜRO MAKİNELERİ ,3 12,6 4,5 4,8 KAUÇUK, PLASTİK, LASTİK İŞLEME VE İMALİ MAK. AMBALAJ MAKİNELERİ, AKSAM VE PARÇALARI ,5-11,3 20,0 25, ,8 34,6 29,9 26,2 RULMANLAR ,9-0,9 25,7 29,6 KAĞIT İMALİNE VE MATBAACILIĞA MAHSUS MAK. DERİ İŞLEME VE İMALAT MAKİNELERİ, AKS. VE PARÇ ,7 14,4 12,3 15, ,9 10,6 26,1 29,2 TOPLAM ,6 13,2 48,2 45,9

11 Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği Bülteni POMSAD ÜYE FİRMA LİSTESİ ALARKO CARRIER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. GOSB Gebze Org. San. Böl. Şahabettin Bilgisu Cad. PK: Gebze/KOCAELİ Tel: Fax: ALFEN MAKİNA VE ARMATURE SAN. A.Ş. İDOSB Yan Sanayi YB 17 NO: 22 PK: Orhanlı / Tuzla İstanbul Tel: (0216) Fax: (0216) ASTEKNİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Org. San. Böl. M.Kemalpaşa/BURSA Tel: Faks: AŞMAN VANA İZMİR ZİRAİ SULAMA DÖKÜM LİMİTED ŞİRKETİ 1203/7. Sk. No: 2/F İnşaatçılar Çarşısı Yenişehir/İZMİR Tel: Faks: BATUSAN MAK. SAN. VE TİC. A.Ş. Dilovası Org. San. Böl. 2.Kısım D-2015 Sk. No: 6 Dilovası/Gebze/KOCAELİ Tel: /49 Faks: DİKKAYA SU KONTROL SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İşçiler Cad. No: 124 Yenişehir/İZMİR Tel: (Pbx) Faks: DOĞUŞ VANA VE DÖKÜM SANAYİ LTD. ŞTİ. 1202/1 SK. No: 54/F Yenişehir/İZMİR Tel: Faks: DOMAK POMPA VE MAKİNA SANAYİ A.Ş. Org. San. Böl. Adnan Kahveci Bulvarı No: 34 Kutlukent/SAMSUN Tel: Faks: DUYAR VANA-MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Uğur Mumcu Mah Sk. No: 7 Gaziosmanpaşa/İSTANBUL Tel: Faks: EAGLEBURGMAN ENDÜSTRİYEL SIZDIRMAZLIK SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. İstanbul Kimyacılar Org. San. Böl. Melek Aras Bulvarı Tuna Cad. No: 8 PK: Tuzla/İSTANBUL Tel: Faks: FAF VANA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. Kazan Sanayi Bölgesi Serdaroğlu Sk. No: 4 Kazan/ANKARA Tel: Faks: FIRAT MOTOR VE POMPA ELEKTRİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Evren Sanayi Sitesi 3. Cd. 31. Sk. No: 15 ŞANLIURFA Tel: Faks: FERKAN YEDEK PARÇA VE MAKİNA SANAYİ TİCARET A.Ş. Ankara Yolu 17. Km No: 25 Kestel/BURSA Tel: Faks: GEDİK DÖKÜM VE VANA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Yayalar Cad. No: 78, PK: Pendik/İSTANBUL Tel: Faks: /69 GENEL MAKİNA SANAYİ LTD. ŞTİ. Güneşli Mahallesi, Devekaldırım Cad. No. 27, Mahmutbey/Bağcılar/İSTANBUL Tel: Faks: GÖKSAN POMPA SANAYİ VE TİCARET A.Ş Sk. No: 7 Atatürk Org. San. Böl. Çiğli/İZMİR Tel: Faks: GÜCÜM POMPA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. Toygar Sok.No:19/A P.K: Hasköy/İSTANBUL Tel: Fax: GÜRTEKNİK POMPA ARMATÜR İKL. SİST. SAN. TİC. A.Ş. Gaziosmanpaşa Mah. Refik Tulga Cad. No: 43 Çamdibi/İZMİR Tel: Faks: HACI AYVAZ ENDÜSTRİYEL MAMULLER SANAYİ VE TİC. A.Ş. Atatürk Sanayi Mah. Mustafa İnan Cad. No: 36 Hadımköy/İSTANBUL Tel: Faks: İMPO MOTOR POMPA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İnönü Mah Sk. No: 15 Ayrancılar/İZMİR Tel: Fax: KİNG POMPA VE MAKİNA SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ. İmes Sanayi Sitesi B Blok, 207. Sk. No: 3 Dudullu/Ümraniye/İSTANBUL Tel: Faks: KURLAR DALGIÇ POMPA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. San 1 3.Bölge Akın Mah. No: 7 Kıraç/Büyükçekmece/İSTANBUL Tel: Faks: LAYNE BOWLER POMPA SANAYİ A.Ş. İstanbul Karayolu 16. Km No: 153 PK: Etimesgut/ANKARA Tel: Fax: MAS-DAF MAKİNA SANAYİ A.Ş. Ataşehir Bulvarı Ata Çarşı Kat: 4 No: 59 Ataşehir/İSTANBUL Tel: Fax: MAXİSU ELEKTRİK TAAH. İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 2.Org. San. Bölgesi 2. Cad. NO: 33 ŞANLIURFA Tel: Faks: MUTLU SU POMPALARI (Mutlu Torna Pompa Elektrik Mal. Tic.) Özel Org. San. Böl. Aksaray Yolu 10. Km NEVŞEHİR Tel: Faks: ÖZ-KAN MAKİNA ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ Sk. No: 15 Atatürk Org. San. Böl. Çiğli/İZMİR Tel: Faks: PETROLAND POMPA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. Aydınlı Mah. İstanbul Anadolu Yakası Org. San. Böl. 1. Sk. No: 7 Tuzla/İSTANBUL Tel: Faks: POM-VAK POMPA MAKİNE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İkitelli Org. San. Böl. Tormak Sanayi Sitesi, S Blok No: 9-11 Başakşehir/İSTANBUL Tel: Fax: SAMSUN MAKİNA SANAYİ A.Ş. Org. San. Böl. Yaşar Doğu Cad. No: 33 PK:186 Kutlukent/SAMSUN Tel: Fax: SEMPA ELEKTRİK MOTOR SATIŞI POMPA İMALATI DEMİR TİCARETİ İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Büsan Org. San. 4. Sk. İlerisi (Elitsan) No: Karatay/KONYA Tel: Faks: SMS SANAYİ MALZEMELERİ ÜRETİM VE SATIŞI LTD. ŞTİ. (TORK) Bostancı Yolu Kuzu Sk. No: 16 Yukarı Dudullu/Ümraniye/ İstanbul Tel: Fax: SOYTEKNİK ENDÜSTRİYEL MALZEMELER SAN. TİC. A.Ş. Evliya Çelebi Mah. Rauf Orbay Cad. Mavi Sk. No: 28 Tuzla/İSTANBUL Tel: Fax: STANDART POMPA ve MAKİNA SANAYİ TİCARET A.Ş. İdos Organize Sanayi 2. Cadde, No: 9 2 Nolu Park Karşısı/Ümraniye/İSTANBUL Tel: Fax: STAR POMPA SANAYİ ve TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Demirkapı Cd. Apek Keçeci İş Merkezi No: 1-2 PK: Eyüp/İSTANBUL Tel: Fax: SUMAK DALGIÇ POMPA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. Y.Dudullu Mah. Tavukçu Yolu Barbaros Bulvarı Kutup Sk. No: 18 Ümraniye/İSTANBUL Tel: Fax: TEMPO POMPA VANA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. 1. Org. San. Böl. Altınordu Caddesi No: 6 PK: Sincan/ANKARA Tel: Fax: ÜKE MAKİNA LİMİTED ŞİRKETİ 1. Org. San. Böl. Dökümcüler Sitesi 207. Sk. No: 30 PK: Sincan/ANKARA Tel: Faks: ÜSTÜNEL SU POMPALARI İMALAT VE SANAYİİ Sk. No: 20 Atatürk Org. San. Böl. Çiğli/İZMİR Tel: Fax: VALFTEK VALF TEKNİK TESİSAT ELEMANLARI SANAYİ TİC. A.Ş. Bakırlı Mah. Suadiye Yolu No: 19 Sarımeşe/Kartepe/KOCAELİ Tel: Fax: VALF SAN. A.Ş. (E.C.A.) Org. San. Böl. Kurtuluş Cad. No: 1 MANİSA Tel: Faks: VANSAN MAKİNA SANAYİİ A.Ş Sk. No: 10 Atatürk Org. San. Böl. Çiğli/İZMİR Tel: Fax: VASTAŞ VALF ARMATÜR SAN. TİC. A.Ş. Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2365 PK: Okmeydanı/İstanbul Tel : Fax : YILDIZ POMPA VE MAKİNA SAN. TİCARET LTD. ŞTİ. Ramazanoğlu Mah. Kaynarca Cad. No: 22 Şeyhli/Kurtköy/Pendik/İstanbul Tel : Fax :

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRK MAKİNA SANAYİ SANAYİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MART 2010 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 2. MAKİNA SANAYİ... 4 3. MAKİNA SANAYİNİN DÜNYADAKİ YERİ... 4 3.1. Makina Sanayi Dünya İhracatı... 4 3.2. Makina Sanayi Dünya

Detaylı

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BİRLİĞİ MAKİNE TANITIM GRUBU 2014 YILI FAALİYET RAPORU 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 Saygıdeğer Üyelerimiz, Makine sektörü 2014 yılında ihracatını yüzde 5,4 artırmış ve

Detaylı

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Saygıdeğer Üyelerimiz, Saygıdeğer Üyelerimiz, Sektörümüz başarısını 2013 yılında da devam ettirerek yılı 14 milyar dolar ihracat rakamı ile kapatmıştır. Türkiye nin ihracat lideri olmaya doğru ilerleyen makine sektöründe ihracatın

Detaylı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANIN MESAJI 2011 yılında Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatı bir önceki yıla göre değerde %23,5, miktar bazında da %4,8 oranında artış göstererek 22,1 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir.

Detaylı

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI

TÜRK YAN SANAYİ BORSASI TÜRK YAN SANAYİ BORSASI Bu sayımızda; Yan Sanayi Fuarları BÜLTEN Türk Yan Sanayi Borsası ndan Nisan 2014, Sayı:82 *Avrupa nın En Büyük Sanayi Fuarı nda Firmanızı Tanıtın; Hannover Sanayi Fuarı Mutlaka

Detaylı

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2011 ÇALIŞMA YILI RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli Üyelerimiz ve Kimya Sektörü Temsilcileri, Türkiye ihracatının Cumhuriyet Tarihi nin rekorunu kırdığı 2011 yılı,

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2010 ÇALIŞMA RAPORU İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ Değerli üyelerimiz ve kimya sektör temsilcileri, Bilindiği üzere, ihracatçı birlikleri, 03 Temmuz 2009 tarihinden itibaren

Detaylı

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek

GOSB'lu olmak. GOSB'un yıldızları. GOSB'a övgü. 23 yılda dinamik değişim. Otoyol sorunu çözülecek TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL 2008 SAYI: 13 GEBZE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SANAYİCİLERİ DERGİSİ GOSB'lu olmak GOSB'da üretim yapan kuruluşlar, bölgenin yarattığı değeri anlatıyor... GOSB'un yıldızları İSO ilk 500

Detaylı

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI]

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM

Detaylı

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ Haziran 2011 1 İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ İMMİB TEKNOLOJİ VE TASARIM ANADOLU MESLEK LİSESİ NİN TEMELİ ATILDI HİNDİSTAN TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK HEYETİNE KATILDIK

Detaylı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İçerik Takdim ve Teşekkür... 1 1. Giriş... 3 2. Küme Analizi... 7 2.1. Sektörel Analiz... 7 2.2. Yerel Ekonomi...

Detaylı

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ SEKTÖRÜN TANIMI VE SINIFLANDIRILMASI Ticarete konu olan tüm ürünler için iki temel sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Detaylı veriler için Armonize Mal Tanımı ve Kodlama

Detaylı

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri,

Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, Değerli üyelerimiz ve sektör temsilcileri, 2010 yılında sizlerin teveccühü ile göreve gelmemizden bu yana görevdeki üçüncü yılımızı geride bırakmış bulunuyoruz. Yönetim Kurulu olarak görevdeki dördüncü

Detaylı

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 11 Ocak 2012 tarihinde yapılan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı nda dört yıl

Detaylı

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin ATAÇ, Odamız Yönetim

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin ATAÇ, Odamız Yönetim OCAK 2008 FAALİYETLERİ Türkiye ve İtalya Yerel Bölge Ticaret ve Sanayi Odaları nın Genişletilme İşbirliği kapsamında düzenlenen çalışma ziyaretine iştirak edildi. Söz konusu ziyarette, Veneto Bölgesi Ticaret

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir :

2003 yılının ilk altı aylık döneminde şirket çalışanlarının aldığı eğitimlerin listesi aşağıdaki gibidir : İZFAŞ İZMİR FUARCILIK HİZMETLERİ KÜLTÜR VE SANAT İŞLERİ TİC. A.Ş. KALİTE YÖNETİM TEMSİLCİLİĞİ 2003 YILI FAALİYETLERİ 2003 yılı içerisinde sürekli iyileştirme kapsamında şirketimizde re-organizasyon çalışması

Detaylı

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK

KONYA DÜNYA TİCARET MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK İHRACAT DERGİSİ NİN ÜCRETSİZ EKİDİR! KONYA AB YE BALO İLE GİRECEK İSTİHDAMI EN HIZLI ARTAN İKİNCİ İL İLK BÖLGESEL İNOVASYON MERKEZİ KONYA DA YAPILACAK Sektör Çeşitliliği ile TÜRKİYE 4DÖRDÜNCÜSÜ KONYA DÜNYA

Detaylı

KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU T. C. KALKINMA BAKANLIĞI KİMYA ÇALIŞMA GRUBU RAPORU 2023 T.C. KALKINMA BAKANLIĞI YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Ankara 2015. Necatibey Cad. No: 110/A 06100

Detaylı

Plastik Sanayicileri Derneği FAALİYET RAPORU

Plastik Sanayicileri Derneği FAALİYET RAPORU Plastik Sanayicileri Derneği FAALİYET RAPORU Plastik Sanayicileri Derneği İÇİNDEKİLER Dünden Bugüne Plastik Sanayicileri Derneği 4 Yönetim Kurulu Mesajı 8 2012-2015 Dönemi Faaliyetleri 14 14 Temsil Çalıșmalarımız

Detaylı

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK YAYINI AMBIENTE FUARI TÜRK FİRMALARINA DAR GELDİ ALÜMİNYUMUN DEVLERİ ALUEXPO 2015 TE BULUŞACAK ZÜCCACİYENİN İDEAL ADRESİ: İDEAL HOME İHRACATTA İLK SIRA ALMANYA NIN MART - NİSAN 2015 SAYI: 32 ihracatın en leri

Detaylı

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI BAŞKANIN MESAJI Saygıdeğer Üyelerimiz, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak Türk

Detaylı

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM...

İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1. GİRİŞ...10 2. MEVCUT DURUM... TÜRKİYE KİMYA SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2011-2015 (TASLAK) HAZİRAN 2010 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 TABLOLAR LİSTESİ...2 ŞEKİLLER LİSTESİ...4 KISALTMALAR LİSTESİ...5 YÖNETİCİ ÖZETİ...7 1.

Detaylı

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri,

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, 2013 yılı hem dünya hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça hareketli geçti. Yıl sonunu yavaş bir toparlanma ile bitiren küresel piyasalar ve döviz kurlarındaki

Detaylı

Türk - Türkmen İş Konseyi

Türk - Türkmen İş Konseyi Türk - Türkmen İş Konseyi TÜRKİYE TÜRKMENİSTAN TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİ Mart 2012 Türkmenistan, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan bir Orta Asya Türk Cumhuriyetidir.

Detaylı

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 14 Nisan 2014 tarihinde yapılan 2014 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul

Detaylı

İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI TE PORT

İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI TE PORT 9. İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği nin (İTHİB) 2005 yılından bu yana yetenekli gençlerin tasarıma teşvik edilmesi amacı ile düzenlediği Kumaş

Detaylı

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği İlk İhracatçı Birliği 1937 yılında kurulmuş olup, İhracatçı Birliklerinin kuruluş ve görevleri 3 Temmuz 2009 tarih 27338 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan

Detaylı