ANUGA 2011 ULUSLAR ARASI GIDA FUARI SONUÇ RAPORU Ekim 2011 Köln/ ALMANYA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ANUGA 2011 ULUSLAR ARASI GIDA FUARI SONUÇ RAPORU 08-12 Ekim 2011 Köln/ ALMANYA"

Transkript

1 ANUGA 2011 ULUSLAR ARASI GIDA FUARI SONUÇ RAPORU Ekim 2011 Köln/ ALMANYA

2 ÇANAKKALE BALIKESİR STAND ORTAKLARI Çanakkale Ticaret Borsası Balıkesir Ticaret Odası Balıkesir Sanayi Odası Balıkesir Ticaret Borsası Bandırma Ticaret Odası Bandırma Ticaret Borsası Erdek Ticaret Odası Susurluk Ticaret Odası Biga Ticaret Borsası Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası

3 Çanakkale İli Odaları ve Borsaları ile Balıkesir İli Odaları ve Borsaları işbirliğinde Ekim 2011 tarihleri arasında Almanya nın Köln şehrinde gerçekleştirilen ANUGA 2011 Uluslararası Gıda Fuarında bölgemizi 60 m²lik bir stant ile temsil ettik. ANUGA Fuarı nda, tüm gıda ve içecek maddeleri, konserve gıdalar, şarküteri, süt ürünleri, yumurta, deniz ürünleri, balık, dondurulmuş gıda maddeleri, yaş meyve ve sebze, tatlı ürünler, diyet gıda maddeleri, et, et ürünleri, unlu mamuller, peynir, alkollü içecekler, alkolsüz içecekler konularında faaliyet gösteren firmalar yer almıştır. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak yurtdışı fuarlara katılım amacımız üyelerimizin ürünlerini dış pazarlarda tanıtmak, ihracat hacmini artırmak, yabancı firmalar ile ilişkilerini ve işbirliklerini güçlendirmek ve küresel ekonomide hak ettikleri yeri almalarını sağlamaktır.

4 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının baģvurusu ile KOSGEB Çanakkale Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından destek kapsamına alınan ve çalıģmalarına aylar öncesinden baģlanan yurtdıģı iģ gezisinin en önemli ayağı geçen sene Paris SIAL Gıda Fuarında olduğu gibi Türkiye yi Doyuran Bölge ana teması ile açılacak Çanakkale-Balıkesir ortak standı idi.

5 Fuar açılmadan bir gün önce giden ve stant yerleģtirme iģlemini yapan Çanakkale ve Balıkesir Oda ve Borsalarından 6 görevli tüm fuar boyunca hem bölge tanıtımına katkıda bulundular, hem de ikili görüģmelere katıldılar.

6 8. Hall Bölgemize ait 60 metrekarelik stantta Balıkesir ve Çanakkale ye özgü zeytin ve zeytinyağı, bakliyat, tahin helvası, mantar, sebze ve meyve konserveleri, Ģarap çeģitleri, deniz ürünleri, salça gibi gıda ürünleri sergilendi.

7 FUARDA ÜRÜNLERİ SERGİLENEN ÜYELERİMİZ KALE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş OKYAYLAR GIDA SAN. LTD. ŞTİ. TATLAN PAZARLAMA GIDA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. DİZEM YAPI GIDA TURZ. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. DEMKO DEMİRCİ KONSERVECİLİK A.Ş. ÇANAKKALE ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ATİYE LAÇİN MEVLEVİ TATLILARI KULA GIDA KOMBİNALARI A.Ş. TELLİOĞLU YEM-GIDA ENT.TES.SAN.VE TİZ.A.Ş. KULA YAĞ EMEK YEM A.Ş. YÖRSAN GIDA MAMULLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. SARIKÖY TARIM ÜRÜNLERİ SAN VE TİC. A.Ş. BUZSAN LTD. ŞTİ. BALIKESİR RUMELİ GIDA LTD. ŞTİ. ÖZGÜN ZEYTİN ZEYTİNYAĞ SAN. VE TİC. A.Ş. ATİLLA ÇOBANÖZ KADİRAĞA ZEYTİN ZEYTİNYAĞI PAZ. LTD. ŞTİ. KOCAMAN BALIKÇILIK LTD. ŞTİ. AB GIDA SAN. A.Ş. ŞEN TARIM A.Ş. AGRO TAN TOHUMCULUK LTD. ŞTİ. AKTİF GIDA ETİS EKOLOJİK TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. MUMCU TENEKE LTD. ŞTİ. AHİ GÜVEN LTD. ŞTİ

8 Tatlan Helvaları ve Laçin Tatlıları fuara kendileri de iģtirak ettiler ve ürünlerini bizzat tanıtma ve pazarlama imkanı buldular. Ġki firmamızda çeģitli kiģi ve kuruluģlar ile görüģmeler yaparak dıģ pazarlara açılma Ģansı yakaladılar. Etis Ekolojik firmasının sahibi Nusret Avcı Gökçeada ilçemizde ürettiği ekolojik Ģarapları ile standımızda en çok ilgi gören kiģilerden biri oldu. Almanya nın en büyük Ģarap distribütörü ile bir anlaģma yapan firma ayrıca alkolsüz Ģarap üretimi ve pazarlaması konusunda Avrupalı bir firma ile ortaklık anlaģmasına vardı.

9 Dizem firmasının sahibi ve 05 No lu Bitkisel Yağ Ġmalatı, Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Grubu Komite BaĢkanı Barbaros Özcan fuar boyunca stantta yer alarak Ġngiliz, Belçikalı ve Alman firmalar ile görüģmeler yaptı. Belçika ve Almanya da organik ürünler satan bir zincir mağaza ile anlaģan Özcan Ģimdiden ihracata baģladı. Türkiye ye ait 4000 m2 lik alanda, 146 firma, kurum ve kuruluģun katılım sağladığı fuarda bölgemizin tanıtım ve stant organizasyonunu Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret Borsası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Bandırma Ticaret Odası, Susurluk Ticaret Sanayi Odası sağladı.

10 Bizim de Oda olarak üyesi olduğumuz Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Suat BAKIR ve MüĢavir Tuba YELKENCĠ ile görüģme yapıldı. GörüĢmede Çanakkale nin öne çıkan sektörleri hakkında bilgi verildi. Ġhracatın artırılması ve ortak projeler geliģtirilmesi konusu görüģüldü. Çanakkale ve Balıkesir Ġlleri Oda ve Borsalarının ortaklaģa gerçekleģtirdiği fuar katılımı ve üyelerinin ziyareti hem Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi hem de üyeleri tarafından çok olumlu tepkiler aldı. Ġki ilin birlikte hareket etmesinin örnek bir davranıģ olduğunu söyleyen Genel Sekreter Suat BAKIR karģılıklı ziyaretlerin artmasını ve ticaretimizin geliģmesini dilediğini söyledi.

11 Ġstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu BaĢkan Vekili Dursun Topçu Çanakkale Balıkesir Ġli Oda ve Borsaları adına düzenlenen Katılım Belgesini Balıkesir Ticaret Odası Genel Sekreteri Erdoğan Dur a sundu.

12 SONUÇ VE DEĞERLENDİRME Bu yıl partner ülke Ġtalya nın fuarda zayıf kaldığını gözlemledik. Buna rağmen Türkiye nin varlığı daha bir göz doyurucu idi. Standımıza gelen yabancı konuklar bu konudaki gözlemlerini bize aktardılar ve çok baģarılı bir iģ çıkardığımızı söylediler. 5 salonda yer alan Türkiye stantları tüm ziyaretçiler için bir sürpriz niteliğinde idi. ĠTO nun hazırlattığı promosyonlar hemen hemen tüm ziyaretçilerin elindeydi. Bizim de Balıkesir Çanakkale Ġli Oda ve Borsaları olarak hazırlattığımız bir yüzü Çanakkale diğer yüzü Balıkesir baskılı çantalar, Türkçe, Almanca ve Ġngilizce olarak hazırlanan bölge tanıtım kitapçıklar çok ilgi gördü. Personel olarak her gün düzenli Ģekilde hazırladığımız çantalar ile Üyelerimize ait broģür ve bilgi notlarının dağıtılmasını sağladık. Ayrıca ortağı olduğumuz ve Valiliğimiz tarafından yürütülen «Çanakkale nin AB Yolculuğu» projesi kapsamında Ġspanya nın Sevilla Ģehrine gerçekleģtirilen çalıģma ziyaretinde bizleri en iyi Ģekilde karģılayan Sevilla Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerinden Uluslar arası ĠliĢkiler Bölümü Direktörü Eduardo FLORES ile tekrar görüģmek çeģitli ticari fırsatları değerlendirebilmek ve ortak çalıģmalara imza atmak açısından çok faydalı oldu.

13 Üyelerimizin ürünlerini dıģ pazarlarda tanıtmak, ihracat hacmini artırmak, yabancı firmalar ile iliģkilerini ve iģbirliklerini güçlendirmek amacı ile katıldığımız ANUGA 2011 Uluslar arası Gıda Fuarı ikili görüģmeler, ürün tanıtımları ve promosyon çalıģmaları ile oldukça faydalı olmuģtur. Avrupa ülkelerinde Türk ürünlerine yabancılık yok. Bizleri ve ürünlerimizi çok iyi tanıyorlar, ancak fuarda ürünlerimize ve bölgemize Asya, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinin ilgisi daha fazla idi. Bundan sonraki yurtdıģı fuarlarda, süt ürünlerimizi ihraç edemediğimiz AB pazarları yerine daha önce yer almadığımız, bizleri çok iyi ama ürünlerimizi pek tanımayan, bölgemizin en önemli üretimini oluģturan ve bir marka haline gelmiģ süt ve süt ürünlerimizi satabileceğimiz bu ülkelerdeki önemli fuarlara katılımımız konusunu dikkate almalıyız. Fuar katılımımızın baģarıyla gerçekleģtirilmesini ve amacına ulaģmasını sağlayan tüm paydaģlara Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak teģekkür ederiz. Bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla Burak GÜNDOĞAN DıĢ Ticaret Uzmanı

14 İKİLİ GÖRÜŞME YAPILAN İŞLETMELER VE TALEPLERİ

15 İşletme Adı Sektörü Görüşülen Kişi Matador Gmbh Enerji Ġçeceği Üretimi Tolga CAN Baqu Gıda Toptancılığı Muhlis GÜR TLS Global Logistic Lojistik Aykut YAKALI SAM99p Stores Toptan ve Perakende Gıda Fida RAJA Turkuaz Food SPRL Toptan Gıda Mehmet TEMİZ Cobalse International Bitkisel Yağ Francisco Jose Alapont Cool Tropics Limited Meyve Suyu Üretimi Melissa Bailey S.T. Standard Trading Ltd. Çay ve Gıda Toptancılığı Yuri LESCEV Empire Foods Ltd. Salça ve Pizza Sosu Üretimi S. MOUSAVI Atlantis GVG Bitkisel Yağ Antonio Bort ESCOBAR MSC Shipping Agency Lojistik Erdem ŞENGÖNÜL European Institute Of Halal STK Yusuf ÇALKARA Companion Company b.v. Toptan Gıda E. SWARTS Afrowave Import-Export Lda. Salça ve Pizza Sosu Üretimi Aurelio FERNANDES Alhayat Foodstuff Bakliyat Mohamed SOBHY CEO Organization Fuarcılık Lulzim KRASNIQI Gulf Trading Holding Co. Bakliyat, KuruyemiĢ, Tatlı Ghaith A. TIMANI Buba Commerce d.o.o. Toptan Gıda Matija MARJANOVIC Aytaç Handels GmbH Toptan Gıda Abdurrahman ÇİĞDEM Bidi GmbH Toptan Gıda Süleyman BİDİ Burc GmbH Toptan Gıda Orhun KOYUNCUOĞLU CPK Toptan gıda Mike ELLIOTT Nishimoto Trading Meyve Suyu Üretimi Sakİ Nishio Agentu Nayante Energy Meyve Suyu Üretimi Lambert Nayante Action France Meyve Suyu Jennifer SCHELIQUET Gulf Trading Toptan Gıda Ghaith A.Timani Wallmart Hyper Market Toptan Gıda Khalil Asadiyan Organic Village Bitkisel Yağ Cengiz Aytaçlı Anka Pack Bitkisel Yağ Hr. H. KILIN TLALIM Konserve Ġth. Ġhr. Yafit Tal Grup Farma Toptan Gıda Cumhur Ön

16 Bitkisel Yağ ve Bakliyat Bitkisel Yağ, Bakliyat ve ġekerleme

17 Uluslar arası fuar organizasyonları Bitkisel Yağ ve Bakliyat

18 ġekerleme ve Bakliyat Gastronomi Medya

19 Bitkisel Yağ Salça

20 ġekerleme, Çay ve Gıda Toptancılığı Salça ve Pizza Sosu

21 Bitkisel Yağ Alkolsüz Ġçecek, Meyve Suyu

22 Bitkisel Yağ ve Bakliyat Bitkisel Yağ ve Bakliyat

23 Lojistik Bitkisel Yağ, Bakliyat ve ġekerleme

24 Bitkisel Yağ, Bakliyat ve ġekerleme Biber, Domates, Son kullanma tarihi yakın ürünler.

25 Enerji Ġçeceği Ġmalatçısı Bitkisel Yağ

YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU

YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU ZEYNEP SOLAK TANSUĞ YATIRIM DESTEK OFİSİ SİAL 2008 FUAR RAPORU ARALIK 2008 1 GİRİŞ Gıda sektöründe dünya liderlerinden biri olan SIAL Uluslararası Gıda Fuarı, 19 23 Ekim 2008 tarihleri arasında Paris te

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2013 Çanakkale Ticaret Borsası olarak; 2013 yılında, üyelerimizden aldığımız güçle İlimizin ekonomik ve sosyal yaşamında derin izler bıraktık.

Detaylı

ÇANAKKALE NĠN AB YOLCULUĞU PROJESĠ ÇALIġMA ZĠYARETĠ RAPORU 19-24 Eylül 2011 Sevilla / ĠSPANYA

ÇANAKKALE NĠN AB YOLCULUĞU PROJESĠ ÇALIġMA ZĠYARETĠ RAPORU 19-24 Eylül 2011 Sevilla / ĠSPANYA ÇANAKKALE NĠN AB YOLCULUĞU PROJESĠ ÇALIġMA ZĠYARETĠ RAPORU 19-24 Eylül 2011 Sevilla / ĠSPANYA PROJE ORTAKLARI Projenin genel amacı, AB katılım sürecine yönelik çalışmalar yürüten yerel kurum ve kuruluşların

Detaylı

25 28 ŞUBAT 2015 ANTALYA

25 28 ŞUBAT 2015 ANTALYA ANFAŞ FOOD PRODUCT GIDA İHTİSAS FUARI ŞEMSİYE STAND ORGANİZASYONU RAPORU 25 28 ŞUBAT 2015 ANTALYA Ahmet SABUNCU Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü Fuarcılık Masası Uzmanı 1 22.ULUSLARARASI ANFAŞ FOOD PRODUCT

Detaylı

ANUGA 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU

ANUGA 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARI ZİYARET ORGANİZASYONU DEĞERLENDİRME RAPORU Uğur Sülün Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdür Vekili Almanya nın Köln kentinde 5 9 Ekim 2013 tarihleri

Detaylı

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013

ebülten Sayı:01 01.01.2013 30.06.2013 ÇANAKKALE TİCARET BORSASI EMİTT FUARINDA (23-27.01.2013) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Töreni (07-17.01.2013) Türkiye nin en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 17. düzenlenen Emitt 2013 Turizm Fuarına

Detaylı

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ

EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ EGE SU ÜRÜNLERĐ VE HAYVANSAL MAMULLER ĐHRACATÇILARI BĐRLĐĞĐ 2012-2013 ÇALIŞMA RAPORU Nisan 2013, Đzmir 1) ÖNSÖZ... 3 2) 2012/2013 DÖNEMĐNDE ÖNEMLĐ ÇALIŞMALAR:... 4 2.1 GENEL KONULAR :... 4 2.2 SU ÜRÜNLERĐ

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2013 SAYI 2 DERGİSİ Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz KALİTE POLİTİKAMIZ Tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde, Kalite

Detaylı

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2013 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 16 Nisan 2010 tarihinde yapılan 2009 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul

Detaylı

15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI

15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI 15 17 KASIM 2012 FRESHANTALYA ULUSLARARASI MEYVE, SEBZE,LOJİSTİK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI Anfaş FreshAntalya Fuar Hakkında Türkiyenin ilk ve tek sebze meyve fuarı 142 katılımcı firma, 1000 yabancı ziyaretçi,

Detaylı

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ESKİŞEHİR TİCARET ODASI A.B.D. / BOSTON - NEW YORK - WASHINGTON - MIAMI ABX ARCHITECTURE BOSTON MİMARİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR FUARI VE İNCELEME GEZİSİ SONUÇ RAPORU (15-26 Kasım 2012 ) Eskişehir Ticaret

Detaylı

ORTADOĞU ÜRETİM MAKİNELERİ VE YAN SANAYİLER FUARI 2010

ORTADOĞU ÜRETİM MAKİNELERİ VE YAN SANAYİLER FUARI 2010 DİYARBAKIR YATIRIM DESTEK OFİSİ ORTADOĞU ÜRETİM MAKİNELERİ VE YAN SANAYİLER FUARI 2010 NİSAN 2010 FUAR KİMLİĞİ Fuar Tarihi : 31 Mart 04 Nisan 2010 Fuar Yeri Fuar Alanı : TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Haberler Yıl : 3 Sayı : 35 01 Aralık 2014-01 Ocak 2015 nın yayın organıdır Çinli Yatırımcıları Ağırladık FTSO GEKA yı Yatırımcılarla Buluşturuyor FTSO ile GEKA arasında gidilen işbirliği sonucunda GEKA

Detaylı

Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Mutlaka ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir... M. K. Atatürk MĠSYON-VĠZYON

Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Mutlaka ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir... M. K. Atatürk MĠSYON-VĠZYON ĠÇĠNDEKĠLER İÇİNDEKİLER... 2 MİSYON-VİZYON... 3 2007 YILI DEĞERLENDİRMESİ... 4 KalDer YÖNETİM KURULU ÜYELERİ... 8 KalDer DENETLEME KURULU ve YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ... 9 KalDer MERKEZ ÇALIŞANLARI... 10

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

OKA HEYETİ JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU] 24 Ekim 2011 ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM.

OKA HEYETİ JAPONYA ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU] 24 Ekim 2011 ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM. ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI JAPONYA ZİYARETİ RAPORU 27.EYLÜL-03.EKİM.2011 O r t a K a r a d e n i z K a l k ı n m a A j a n s ı Sayfa 1 İ Ç İ N D E K İ L E R 1. JAPONYA ÜLKE PROFİLİ...3 1.1 Genel Bilgiler.

Detaylı

Türkiye sanayisinin sorunları Adana da tartışıldı

Türkiye sanayisinin sorunları Adana da tartışıldı Türkiye sanayisinin sorunları Adana da tartışıldı Bakan Ergün, Adanalı işadamları ile buluştu Margarin Dosyası Pastayı pasta, poğaçayı poğaça yapan içindeki margarindir Kağıt sanayinin ihtiyacı katyonik

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI

ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU 2014 Çanakkale de her zaman ilk lere imza atan, Çanakkale den kazanmak için değil Çanakkale ye kazandırmak üzere üyeleriyle birlikte yürüyen ÇANAKKALE

Detaylı

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ

İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ Haziran 2011 1 İSTANBUL DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ AYLIK BÜLTENİ İMMİB TEKNOLOJİ VE TASARIM ANADOLU MESLEK LİSESİ NİN TEMELİ ATILDI HİNDİSTAN TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK HEYETİNE KATILDIK

Detaylı

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık.

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık. STSO AÇILIM Ekim - Kasım 2013 Yıl 5 Sayı 33 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ Mustafa

Detaylı

[LEMIT-DEUTSCHLAND 2014]

[LEMIT-DEUTSCHLAND 2014] GIDA Fuarının AMACI ve fuar fikrinin çıkış noktası: Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu BUV çatısı altında Almanya çapında sektörel fuar organisazsonlari gerçekleştirilecektir. Bunların ilki 03/04

Detaylı

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri,

Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, Kimya Sektörünün Değerli Temsilcileri, 2013 yılı hem dünya hem de Türkiye ekonomisi açısından oldukça hareketli geçti. Yıl sonunu yavaş bir toparlanma ile bitiren küresel piyasalar ve döviz kurlarındaki

Detaylı

kobigündem Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor Astaş Isıl İşlem büyümeye devam ediyor

kobigündem Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor Astaş Isıl İşlem büyümeye devam ediyor kobigündem Gündem Oluşturur A Y L I K İ Ş D Ü N Y A S I D E R G İ S İ YIL: 4 SAYI: 19 MAYIS-HAZİRAN 2013 Lider Sac LTD, yeni tesisini devreye aldı 22 DE KAVSAN Kauçuk Ltd. yatırımlarla büyüyor 10 DA Astaş

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı Basyazı, Yıl: 52 Sayı: 611 NİSAN 2013 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar Semra AYTEMİZ Aslıhan KÖKER Canan DOĞAN Türkay

Detaylı

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2013 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 28 Nisan 2010 tarihinde yapılan 2009 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı

Detaylı

DTO, üyelerine yeni bir hizmet daha

DTO, üyelerine yeni bir hizmet daha DE N Z L T CA RET ODA SI NDAN ÖNEM L DU YU RU Ya yın la rı mızın si ze sü rek li ulaş ma sı, hiz met le ri miz den en hız lı ve en ve rim li şe kil de ya rar la na bil me niz ve siz le re da ha iyi hiz

Detaylı

İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI TE PORT

İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI TE PORT 9. İTHİB YARIŞMASI NA HAKAN AKKAYA İMZASI İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği nin (İTHİB) 2005 yılından bu yana yetenekli gençlerin tasarıma teşvik edilmesi amacı ile düzenlediği Kumaş

Detaylı

MUHASEBE VE FĠNANSMAN

MUHASEBE VE FĠNANSMAN T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FĠNANSMAN FAALĠYET ALANI 344MV0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

0cak 2012 sayı 12. akdeniz ihracatçı birlikleri resmi yayın organı. gözbebeği. bekliyor

0cak 2012 sayı 12. akdeniz ihracatçı birlikleri resmi yayın organı. gözbebeği. bekliyor 0cak 2012 sayı 12 akdeniz ihracatçı birlikleri resmi yayın organı Narenciyenin gözbebeği HUBUBAT İHRACATI ARAP KRİZİNİ ATLATIYOR İRAN, gıda ve tarım ihracatçılarını bekliyor limon 5 İPLİK BİZİM İŞİMİZ

Detaylı

2011 yılında kurumlara özel ve genel katılıma açık olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimize 1000 e yakın kişi katılmıştır.

2011 yılında kurumlara özel ve genel katılıma açık olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimize 1000 e yakın kişi katılmıştır. Değerli Dostlarımız, 2012 yılının ilk sayısını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl da yeni ürünlerimizle ilgili bilgilere, teknik içerikli makalelere, bilgilendirme-değerlendirmeinceleme

Detaylı