Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı"

Transkript

1

2

3 BAŞKANDAN Odamız üyelerimizin talebi ve bakanlığın izni ile 1984 yılında kurulmuştur sayılı kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılan yönetmeliklerle faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca oda bünyesinde ticaret sicil müdürlüğüde 27 0cak 2013 tarih ve sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik hükümlerine uygun olarak üyelerimize hizmet vermektedir. Odamızın 2013 tarihinde yapılan seçimleri sonucu oluşan yönetim kurulumuzun vizyonu; ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi için çalışmalar yapmaktır. Bunun için; ilçenin üretmiş olduğu tarım ve sanayi ürünleriyle ilgili tanıtım projeleri hazırlanarak, ilçemizin markalaşması ve tanıtımı için yurtiçi ve yurt dışı fuarlara ve diger etkinliklere iştirak edilmektedir. Odamızda hizmet kalitesinin yükselmesi için 2013 yılında ıso kalite yönetim sistemi belgesi alınmıştır. Ayrıca 11. dönem akretidasyon sürecine dahil edilerek bu yönde çalışmalar devam etmektedir. İlçemizde sanayi tesisi kurucak olan müteşebis ve dışardan gelecek yatırımcı tesis kurmak için arsa bulamamakta ve gsm ruhsatı almakta sıkıntı yaşamaktadır. Yeni sanayi bölgesi olarak zeytin alanı bölgesinin çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından sanayi bölgesi olarak tecil ve ilanı yapılmıştır. İlçemiz ekonomisinin gelişmesi, yaşam standardının yüksetilmesi için üyelerimize rehber ve danışmanlık hizmeti vermeye devam edeceğimizi belirterek huzurlu, mutlu ve bol verimli bir yaşam diliyorum. Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

4

5 2014 Faaliyet Raporu OCAK 08/01/2014 Çukurova Kalkınma Ajansına sunduğumuz Mut Zeytinine ve Zeytinyağına Dünya ve Türkiye Ticaretinde Marka Değeri Kazandırma Projesi onaylandı ve çalışmalar başladı. 29/01/2014 Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Başkanımızın Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından kabul gören projenin uygulanması bilgi sunumu yapıldı. Ziyaretin anısına Mut Kilimi hediye edildi.

6 ŞUBAT 05/02/2014 Mut Ticaret ve Sanayi Odamız Almanya / Berlin Gıda Fuarına 22 Firma Yetkilisinin katılımı ile KOSGEB destekli Yurt Dışı İş Gezisi düzenlendi. Gezi kapsamında Fuar alanı ziyareti, Berlin Ticari Ataşeliği,Türk Alman İş Adamları Derneği ziyaret edildi. Almanya'ya Türk ihracat ürünleri hakkında bilgi alındı yaşında zeytin veren ANIT ağacı hakkında bilgi verildi. Ziyaret edilen kurumlara zeytin ve zeytin yağı tadımı yaptırıldı. Berlin Türk-Alman İş Adamları Derneği ziyaretinden görüntü. Bu binanın bulunduğu yerden Berlin duvarının geçtiğini öğrendik.

7 MART 9/03/2014 Mersin Tarım Fuarına Katılım sağlandı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası adına Stand açıldı. Standda üyelerimizin ürünleri sergilendi. TV 33 kanalına fuar alanında Odamız başkanı röportaj yaptı. Mut zeytin ve zeytinyağını Dünya ve Türkiye Ticaretine Marka Değeri kazandırma proje kapsamında giydirilen ve İstanbul, Çanakkale ve Ege Bölgesinde dolaşan Minibüsün Mersin Fuar alanına girişinde sergilendi.

8 21/03/2014 Mut Zeytin ve zeytinyağını Dünya ve Türkiye Ticaretinde Marka değeri kazandırma projesi kapsamında yapılan çalıştay toplantısı 21/03/2014 tarihinde düzenlendi. Silifke Meslek Yüksekokulu Müdürü Levent Som tarafından sunum yapıldı. Günün anısına hediye takdimi. İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş ve Oda yetkilileri törenden görüntü. 28/03/2014 Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mersin İl Koordinatörlüğü bilgilendirme toplantısı: Kurum yetkilisi projeler hakkında sunum yaptı. Projelere verilen hibeler ve destekleri sektör bazında anlattı. Odamız meclis salonunda yapılan toplantıya zeytinciler ve zeytinyağcılar katıldı.

9 NİSAN 16/04/2014 Mut'u Mutlu Edenler Vergi Ödül Töreni: 2013 yılı ticari faaliyetlerinden dolayı en fazla Gelir ve Kurumlar Vergisi ödeyen üyelerimize plaket takdim töreni düzenlendi. Törene Mersin Vergi Dairesi Başkanı, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Karaman, Anamur, Silifke Oda Başkanları ve üyelerimiz katıldı. 18/04/ /04/2014 tarihleri arasında Çukurova Kalkınma Ajansı'na sunduğumuz proje kapsamında Türkiye'nin farklı şehirlerinde Mut Zeytini ve Zeytinyağı'nın tanıtımı yapılmıştır. İlçemizde görev yapan ve daha sonra Burhaniye Kaymakamı olan Osman Yenidoğan ziyaret edildi.

10 MAYIS 16/05/2014 TOBB Genel Kurul Üyesi Şahin Bilgiç Odamızı Ziyareti: Mersin, Adana bölge Oda ve Borsalarını TOBB'da temsil ettiğini, Odamızı TOBB genel kurul öncesi ziyarette bulundu. İlçe sorunları iletildi. 22/05/ TOBB Genel Kuruluna katılım: TOBB genel kuruluna yönetim kurulu üyelerimiz ve meclis başkanımız katıldı. TOBB başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu makamında ziyaret edildi. Anıtkabir ziyaret edildi. Genel kurula katılındı.

11 HAZİRAN 05/06/2014 Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Diploma Töreni: Törene Meclis Başkanımız Şahin Sezer ile Genel Sekreter Mustafa Devam katıldı. Öğrencilerin diploma sevincine ortak olundu. 07/06/2014 Karaman, Konya Bölgesel Oda Borsa Toplantısı: Konya ve Karaman bölgesinde bulunan İl ve İlçe Oda ve Borsaların müşterek toplantısı Sartavul yaylasında yapıldı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası olarak toplantıya iştirak ettik.

12 08/06/2014 Mut Kayısı Festivali Kapsamında düzenlenen FUTSAL (Salon Futbolu)'da 1. olduk. Kupa töreninden görüntü. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 16/06/2014 Çukurova Kalkınma Ajansı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve TÜBİTAK, tarafından işletmelere % 50-% 75 oranlarda verilen Hibe ve Destekler hakkında sunum yapıldı.

13 24/06/2014 İş Bankası Bölge Müdürlerinin Odamızı Ziyareti: İş Bankası Bölge Müdürü ve ekibi Odamızı ziyaret etti. İş Bankasının Odamız üyelerine verecekleri Banka hizmetleri hakkında sunum yaptılar. 25/06/2014 Odamız Akredite çalışmaları: Odamız yönetim kurulunca daha önce İSO 9000 Kalite Yönetim Belgesinin alındığı, sıranın Akreditasyon sürecine geldiği bu konu için danışman firmalardan teklif alındığı ve en uygun teklifi veren firma ile sözleşme imzalandı ve çalışmalara başlandı.

14 TEMMUZ 15/07/2014 İş Bankası ile Kredi Protokolü İmza Töreni: İş Bankası Bölge Müdürü ve Şube Müdürünün katılımı ile üyelerimizin lehine kredi sözleşmesi imzalandı.

15 AĞUSTOS 08/08/2014 VII. Ticaret ve Sanayi Şurası'na katılım sağlandı. Bakanların, TOBB Başkan ve 365 Oda Borsa Başkanının katılımı ile gerçekleşen VII. Şura toplantısına katılındı. Mut sorunları OSB kurulması,tren yolu,çevre yolu,mut Silifke duble yol vb. konular yazılı olarak şuraya verildi. 14/08/2014 Akreditasyon Sistemi Kapsamında Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Kıyaslama etkinliği; Odamız Genel Sekreteri ve Akreditasyon sorumlusu Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Karaman Ticaret Borsası Genel sekreterleri ve akreditasyon sorumluları Karaman Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya geldi.konu hakkında toplantı düzenlendi. 24/08/2014 Yönetim Kurulu Üyeleri ve Personel Piknik: Herkes kendi kesesinden yesin içsin sertavul yaylasında saltanatım var atasözüne istinaden yönetim kurulu üyeleri,meclis başkanı ve personel Sertavul Yaylası rüzgar gülleri yanında piknikte buluştu.

16 EYLÜL 18/09/ /09/2014 Hollanda Yurt Dışı İş Geliştirme Gezisi: Üyelerimizin kendi imkanları ile KOSGEB destekli ve Odamız organizasyonun da Hollanda Amsterdam'a iş gezisi düzenlendi. Ticari Ateşe, süt fabrikası ziyaret edildi ve incelemelerde bulundular.

17 01/10/2014 İlçemize yeni atanan İlçe Kaymakamımız Mehmet Ali AKYÜZ ziyaret edildi. EKİM 20/10/2014 İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Ali AKYÜZ Odamıza iadei ziyarette bulundu.

18 22/10/2014 Antalya Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Fuara katılım sağlandı. Fuar alanında Odamız adına stand açıldı. Mut yöresel ürünlerin tanıtım ve tadımı yapıldı. Standı ziyaret eden Kalkınma Bakanına ve TOBB Başkanına Mut ürünleri tattırıldı.

19 KASIM 10/11/2014 Atatürk'ü anma töreni kapsamında Atatürk anıtına çelenk konuldu. 13/11/ /10/ Anamur Tarım Fuarı: Anamur İlçesinde düzenlenen fuar alanında Mut Ticaret ve Sanayi Odası adına stand açıldı. Standa Mut ürünleri zeytin, zeytinyağı, peynir çeşitleri ve fidan çeşitleri sergilendi. Yönetim Kurulu üyelerimiz katıldı. Gıda ürünlerin tadım ve ikram yapıldı.

20 17/11/2014 Valilik Yemeğine katılım sağlandı. İlimize yeni atanan sayın Valimiz Özdemir Çakacak ile Mersin Sivil toplum kuruluşlarının tanışma toplantısına, arkasından düzenlenen yemeğe Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı. 22/11/2014 Gaziantep Mobilya Fuarı: İlçemizde Mobilya sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri Odamız organizasyonunda ve Odamızdan bir personelin rehberliğinde toplu Gaziantep Mobilya Fuarına gezi düzenlendi. 23/11/2014 ISO Kalite Yönetim Belgesi ara denetimi yapıldı. NETSERT kuruluşundan 2013 yılında ISO Kalite Yönetim Belgesi aldı. Yine Bağımsız Denetim Kuruluşu tarafından ara denetimi başarı ile gerçekleşti.

21 24/11/2014 Odamız Akademik Danışmanı Prof. Dr. İsmail Tuncer'in odamızı ziyareti: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından her ile bir akademik danışman atandı. Mersin Üniversitesinde görevli Prof. Dr. İsmail Tuncer Mersin Oda ve Borsaların Akademik Danışmanı olarak Odamızı ziyaret etti. Markalaşmış zeytinyağı hediye ettik. 27/11/ /11/2014 tarihleri arasında İstanbul Feshane'de düzenlenen Mersin günlerine katılım sağlandı. Mut Belediyesi ve Odamız tarafından Mut zeytin, zeytinyağı ve süt ürünlerinin tadım ve tanıtımı yaptırıldı. Ziyaretçilere Odamız tarafından yaptırılan Mut Gıda Sanayicileri ürün kataloğu dağıtıldı.

22 02/12/2014 Mut Karaman'a Bağlansa Ne Kaybeder konulu toplantı yapıldı. Odamız tarafından yapılmasına karar verilen toplantı için siyasi parti ilçe başkanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yazı gönderdik. Toplantıya siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve temsilcilerinin katıldı. İlçe sorunları, ilçenin gelişmesi ve markalaşması ve Karaman iline bağlanırsa ne kazanır ne kaybeder konulu toplantı düzenlendi. ARALIK 15/12/2014 Türk Kızılay'ına Kan Bağışı: 13/12/2014 Türkiye Judo Federasyonu Başkan Vekili Ercan Selçuk'un Odamızı ziyareti. Ercan Selçuk Judo sporunun İlçemizde gelişmesi ve Ülke genelindeki etkinliklerin İlçemizde de düzenlenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Judo sporuna katkılarından dolayı yönetim kurulu başkanımız M. Gürsel Aydın'a plaket takdim etti. Oda başkanımız İlçemizde düzenlenen judo sporu etkinliğinde en az 800'e yakın sporcunun katıldığı bu da İlçemizin tanıtımına katkı sağladığını belirtti. Ülke genelinde tüm Devlet Hastanelerinin Kan ihtiyacı Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Verdiğimiz kan Adana'da işlenmekte, herhangi bir hastalık bulunduğunda geri dönüş yapılmakta. Vermiş olduğumuz kan hayat kurtarmaktadır.

23 2015 Hedeflerimiz ve Gerçekleşme Oranları: HEDEF PERFORMANS KRİTERİ DÖNEM TAAH. GERÇEK- LEŞEN MERSİS'e aktarılan kayıt oranını arttırmak Mersise aktarılan kayıt oranı % 60 %80 Üyelerimizi fuara götürmek Yurtiçi Fuar sayısı 1 1 Yurtdışı Fuar sayısı 1 2 Üyeler için düzenlenen eğitim sayısını arttırmak Eğitim Sayısı 3 2 Personelin eğitim seviyesini arttırmak Verilen eğitim sayısı 7 7 Üye memnuniyetini arttırmak Üye Memnuniyet Anketi Puanı 82 %95 Personel memnuniyetini arttırmak Personel Memnuniyet Anketi Puanı 97 %79 İlçe ürünlerini tanıtıcı etkinlik, fuar katılımı Etkinlik sayısı 1 3 İhracatı arttırmak İhracat ile ilgili eğitim sayısı 1 0 İlçemiz ürünlerini tanıtıcı kataloğ, hediyelik eşya, numune ürün gönderimini arttırmak Gönderilen kurum sayısı 1 1

24 EKONOMİK VE SOSYAL RAPOR MUT Devlet Planlama Teşkilatının 2004 Yılında yaptığı İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasına göre Mut, 872 ilçe içinde 342. Sıradadır. Mut ilçe merkezinin, kendi bölgesi içerisinde alternatifi bulunmaması hem idari hem de ekonomik fonksiyonları açısından kendine yeterli bir ilçe olmasına yol açmıştır. İlçede bitkisel üretim en önemli ekonomik faaliyeti oluşturmaktadır. Tarımsal üretime ek olarak ilçede, bitkisel ve hayvansal yağların imalatı ile süt ürünleri imalatı, nişasta ve nişastalı ürünler imalatı, inşaat ve tesisat işleri, ormancılık destekleyici faaliyetleri ile perakende ticaret sektörlerinin öne çıktığı görülmektedir yılında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Mut'un nüfusu 31 bin 97 erkek ve 31 bin 257 kadın olmak üzere toplam 62 bin 354 kişidir. S o n y ı l l a r d a i l ç e n ü f u s u a z a l m a göstermesine rağmen, çalışma çağındaki (15-65 yaş arası) nüfus yatay bir seyir izlemiş ve azalma göstermemiştir. Mut'ta yaş arası nüfusun toplam nüfus içindeki payı yüzde 65,5 dolayındadır. Bu nedenle Mut için demografik fırsat penceresi söz konusudur. Mut bir çekim m e r k e z i h a l i n e g e l e b i l i r s e b u f ı r s a t penceresinden yararlanma olanağına sahip olacaktır yaş arası nüfus oldukça yüksektir ve bu genç nüfusa iyi eğitim verilerek ilçede istihdam edilmesi sağlanabilirse Mut hızlı gelişme gösterme potansiyeline sahip olacaktır Genel nüfus sayımına göre Mut ilçe nüfusu 38 bin 77 kişidir. Zaman içinde ilçenin nüfusu önemli artışlar göstermiş, ilçe nüfusu 1990 yılında 56 bin 303 kişi, 2000 yılına gelindiğinde nüfusu 74 bin 373 kişi olmuştur. Ancak 2000'li yıllarda ilçe dışa göç verdiğinden, özellikle 2007 sonrasında nüfusu azalma göstermiştir.

25 D e m o g r a fi k f ı r s a t p e n c e r e s i n d e n yararlanmak için genç nüfusun iyi eğitim alarak yüksek becerilere sahip bireyler olarak yetişmesi önemlidir Yılı itibariyle 6+ yaş nüfusun yüzde 35,7'si ilkokul mezunu, yüzde 23,9'u 8 yıllık eğitim alan orta ve dengi okul mezunu iken lise ve üstü eğitim alanların oranı yüzde 17,5'tir. Üniversite ve daha yüksek düzeyde eğitim alanların oranı sadece yüzde 6,3 civarındadır. Başta mesleki eğitim olmak üzere eğitim seviyesini yukarı doğru çekecek önlemler acilen alınmalıdır. arazi iken yüzde 63,7'si ancak kuru tarımın yapılabildiği alanlardan oluşmaktadır. Sulu alanların yüzde 38,3'ünde zeytin üretimi, yüzde 35,2'sinde meyvecilik, yüzde 13,1'inde tarla bitkileri, yüzde 9'unda sebzecilik yapılırken alanın yüzde 4'ü nadasa bırakılmaktadır. Kuru tarım alanlarının yüzde 50'sinde tarla bitkileri, yüzde 40,5'inde zeytincilik ve yüzde 7,4'ünde meyvecilik yapıldığı görülmektedir. Toplam olarak bakıldığında tarım alanlarının yaklaşık yüzde 57,2'sinde zeytincilik ve meyve üretimi yapıldığı anlaşılmaktadır yılı sonu itibariyle Mut ilçesinde toplam tarım alanı 691 bin 207 dekardır. Çayır ve mera alanları 277 bin 476 dekar, orman ve fundalık alanlar bir milyon 384 bin 957 dekar ve tarım dışı alanlar 377 bin 217 dekar dolayındadır. Arazinin yüzde olarak dağılımı ise şöyledir: Mut ilçesinde toplam arazinin yüzde 25,1'i tarım alanı, yüzde 10,1'i çayır-mera alanı, yüzde 50,2'si orman ve fundalık geriye kalan yüzde 13,7'lik alan tarım dışı alandır (Tablo 2). Toplam alanın yüzde 25,1'ini oluşturan tarım arazisinin kullanımına ilişkin bilgiler Tablo 3'te yer almaktadır. Tarım alanlarının kullanım alanlarına göre dağılımına baktığımızda: Toplam tarımsal alanın yüzde 36,3 sulu tarımın yapılabildiği Tablo 4 bazı ürünlerin yaklaşık üretim miktarları konusunda bilgi vermektedir. Kayısı ve zeytin üretimi Mut'un öne çıkan iki önemli alanıdır. Üretilen kayısının yaklaşık beşte birinin ihracata konu olduğu anlaşılmaktadır. Zeytincilik ve buna bağlı zeytinyağı üretimi bir diğer önemli ekonomik faaliyet alanıdır. Bununla birlikte diğer meyveler ile sebze ü r e t i m i d e k a y d a d e ğ e r m i k t a r l a r d a gerçekleşmiştir.

26 Mut'ta büyükbaş, küçükbaş ve kanatlılar üretiminin yanında, bir miktar arıcılık ve alabalık üretimi de yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan sayısı Mersin ili büyükbaş hayvan sayısının yaklaşık yüzde 17'sini oluşturmaktadır. Benzer şekilde Mersin ilinde üretilen sütün beşte biri Mut ilçesinde üretilmektedir. Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvan varlığı Mersin'deki toplam küçükbaş hayvan sayısının beşte biri kadardır. Görüldüğü gibi bitkisel üretimde ve küçükbaş ile büyükbaş hayvan varlığında Mut önemli üretim merkezlerinden biridir. S a n a y i v e i m a l a t f a a l i y e t l e r i n e baktığımızda TOBB Sanayi Veritabanı bilgilerine göre 2014 yılında Mut ilçesinde 38 firma faaliyet göstermektedir ve bu firmaların aldığı 40 kapasite raporu bulunmaktadır. İlçede en çok kodlanan faaliyet alanlarına baktığımızda zeytinyağı ve zeytinyağı üretiminden arta kalan ürünlerin öne çıktığını, ikinci olarak süt ürünleri üretimi gelmektedir. Bunları bina tesisatı, elektrik üretimi ve tesisatı faaliyetleri izlemektedir (Tablo 6). B u fi r m a l a r d a ç a l ı ş a n k i ş i bulunmaktadır. Çalışanların dağılımı Grafik 5'te verilmiştir. Çalışanların 288'i işçi, 68'i idari işlerde çalışan personel, 43 usta, 17 teknisyen ve 14 mühendistir. İlçede faaliyet gösteren Küçük Sanayi Sitesi Birliğinin 2014 Yılı üye sayısı 122 ve faaliyet gösteren firma sayısı 361'dir Yılı sonu itibariyle küçük sanayi sitesinde doluluk oranı yüzde 98'e ulaşmış durumdadır. Yeni kurulacak firmaların çevreye zarar vermeden daha sağlıklı altyapısı tamamlanmış ortamlarda üretim yapmaları açısından yeni sanayi sitesi ve o r g a n i z e s a n a y i b ö l g e l e r i n e i h t i y a ç duyulmaktadır.

27 Mut Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı 203'ü sermaye şirketi, 1'i şahıs şirketi, 474'i şahıs şirketi, 55'i kooperatif ve 2'si vakıf, dernek ve 1'i KİT işletmesi olmak üzere 736 işletme bulunmaktadır. Mut ilçesinde 2014 yılı sonu itibariyle Ziraat Odasına kayıtlı toplam üye sayısı 17 bin 825'tir. Üyeliği aktif olan üye sayısı ise 12 bin 270'tir. Ziraat Odasında beş kadrolu ve bir sözleşmeli olmak üzere altı kişi görev yapmaktadır. İki p e r s o n e l l e h i z m e t v e r e n Ş o f ö r l e r v e Otomobilciler Esnaf Odasının 396 üyesi bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası üç personel ile hizmet vermekte ve 1088 üyesi bulunmaktadır. İlçe Emniyet müdürlüğünde 89 kişi görev yapmaktadır. Trafiğe tescil edilen araç sayısı 21 bin 707 araçtır. Benzer biçimde verilen pasaport sayısı 703 dolayındadır. Mut meslek yüksekokulu altı farklı programda ön-lisans eğitimi vermektedir. Yüksekokula devam eden öğrenci sayısı 183 kız v e e r k e k t o p l a m ' t ü r. M e s l e k Yüksekokulunda 10 idari ve 8 akademik personel görev yapmaktadır Yılı sonu (31 Aralık 2014) itibariyle 1. Sınıf gelir vergisi mükellef sayısı 241 iken, 2. Sınıf gelir vergisi mükellef sayısı 832'dir. Serbest meslek 3, zirai kazanç sağlayan 3 ve diğer faaliyetlerle uğraşan 8 mükellef olduğu anlaşılmaktadır. Gayri Menkul Sermaye İradı beyannamesine göre vergilendirilen 372 mükellef bulunmaktadır. Basit usule tabi zirai kazanç sağlayan mükellef sayısı 982'dir. Benzer biçimde 2014 Yılı sonu itibariyle kurumlar vergisi mükellef sayısı 273'tür. Bu mükelleflerden 16 tanesi anonim şirket, 145 limited şirket, 63 kooperatif ve diğer kurumlar 49'dur. Katma değer vergisi (KDV) mükellef sayısı bin 308 iken motorlu taşıtlar vergisi (MTV) mükellef sayısı 21 bin 655'tir. 31 Aralık 2014 Tarihi itibariyle tahakkuk eden vergi miktarı 42 milyon 906 bin 499 TL'dir. Tahakkuk eden verginin 34 milyon 957 bin 717 TL'si tahsil edilmiştir. İlçede kamuda çalışan memur sayısı 1505'tir Yılında kamu harcamaları 78 milyon 691 bin 958 TL tutarındadır. Sonuç Yerine Raporun başında ifade ettiğimiz gibi Türkiye'de ilçeler Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması en son 2004 Yılında yapılmıştı ve Mut 872 ilçe arasında 342. Sırada yer aldığını ifade etmiştik. Bu araştırma ilçeleri 6 gruba ayırmıştır. Mut Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeks değeri ile 3. Derece Gelişmiş İlçeler Grubunda yer almıştır. Bu gruptaki ilçelerin genel özellikleri şöyle sıralanabilir: tarım ağırlıklı bir yapı sergileyen bu ilçelerde endüstriyel bitkiler üretiminde uzmanlaşma göze çarpar. Şehirleşme oranı, nüfus bağımlılık oranları gibi demografik göstergeler ülke ortalamalarının altında iken hane-halkı büyüklüğü, ülke ortalamasının üzerindedir. Bu ilçelerde, tarım dışı sektörlerde istihdam artışı sağlanması, eğitim yoluyla işgücü niteliğinin günün gerekleri doğrultusunda yükseltilmesi ve KOBİ'lerin gelişmesiyle mümkündür. Bu bağlamda, KOBİ'lere eğitim, proje, finansman, organizasyon, pazarlama ve teknoloji alanında sağlanacak destekler önem kazanmaktadır. Mut ve aynı grupta yer alan ilçelerin, eğitim, ulaştırma, iletişim ve altyapı konularında devletin destek sağlamasının yanında, kamu ve özel sektör işbirliği kalkınma için hayati öneme sahiptir. Bu çerçevede ilçede bulunan odalar ve sivil toplum örgütlerinin, bir araya gelerek ve kamu ile işbirliği içinde olmaları önemlidir. Odaların kurumsal kapasitelerini arttıracak faaliyetlere odaklanmaları, akreditasyon işlemlerini bir an önce tamamlama yoluna gitmeleri ve ilçeye ilişkin projeler geliştirmeleri zorunludur. Aksi halde bu ilçeler küçülmeye devam edecek ve bir çekim merkezi haline gelemeyecektir. Mut ekonomik potansiyeli yüksek bir ilçedir ve tarihi misyonu (İç Anadolu'nun Akdeniz'e açılan kapısı) artarak devam edecektir. Bitkisel üretimi ile hem yeni tarıma dayalı sanayilerin gelişmesi hem de hizmet sektörlerinde (turizm) ülke ekonomisine katkı sağlaması potansiyeli yüksektir. Bu potansiyelden yararlanılması mevcut ve yeni kurulacak KOBİ'ler eliyle gerçekleşecektir. Bu amaçla KOBİ'leri destekleyici KSS, OSB ve/veya ihtisas tarım bölgelerin kurulması gereklidir. Bunun yanında demografik fırsat penceresinden yararlanmak genç nüfusa kaliteli eğitim olanakları sağlamaktan geçmektedir.

MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ

MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ ODANIN TARİHÇESİ: Odamız 1984 yılında kurulmuş olup, kendi hizmet binasına 1999 yılında taşınmıştır. Mut Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde: Mut Ticaret

Detaylı

Ahiler Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ajans Faaliyet Raporu SUNUŞ

Ahiler Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Ajans Faaliyet Raporu SUNUŞ 1 SUNUŞ Ahiler Kalkınma Ajansı 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun un 3. Maddesine dayanılarak 2009/15236 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Detaylı

TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU TARSUS TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tarsus Ticaret Borsası, 2014 yılında kalite hedefleri ve hedeflediği yatırımları gerçekleştirerek önemli bir konuma yükseldi. Yönetim olarak hedeflediğimiz

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU 1 AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI HİZMETLERİ; Odamız organları 153 Meslek Komitesi üyesi 63 Meclis Üyesi,

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

Afyonkarahisar FAALİYET Chamber of Commerce RAPORU and Industry. Afyonkarahisar Chamber SANAYİ of Commerce ODASI and Industry

Afyonkarahisar FAALİYET Chamber of Commerce RAPORU and Industry. Afyonkarahisar Chamber SANAYİ of Commerce ODASI and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Tüccar, milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır. AKHİSAR

Detaylı

BURDUR TİCARET BORSASI 2013-2016 STRATEJİK PLAN

BURDUR TİCARET BORSASI 2013-2016 STRATEJİK PLAN - STRATEJİK PLAN Burdur, 1 İÇİNDEKİLER Sayfa No 1 GİRİŞ... 6 1.1 Konunun Önemi... 6 1.2 Planın Amacı ve Kapsamı...6-7 2 STRATEJİK PLANLAMA VE YASAL MEVZUAT... 7 3 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 8 3.1 Planın Sahiplenilmesi...

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI TRA2 DÜZEY II BÖLGESİ (AĞRI, ARDAHAN, IĞDIR, KARS) 2010 2013 BÖLGE PLANI EKİM 2010 SUNUŞ Ekonomik ve sosyal değişimler bakımından yeryüzü, belki de en hızlı ve baş döndürücü

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI Yayın Kurulu Abdülkadir DÖLEK Genel sekreter Aslı ÖZYAMANOĞLU Didem ÖZER Aarıştırma Yayın Müdürlüğü Baskı Güven Ofset 0324 321 14 16 Tasarım Hüseyin Akyar Başkandan Türkiye

Detaylı

İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU 1 İZMİR KALKINMA AJANSI 2009 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU TEMMUZ 2009 2 Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir. 3 YÖNETİM

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU rt GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türk milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 1

Detaylı

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011)

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) GAZİANTEP ADIYAMAN - KİLİS (TRC1) İÇİNDEKİLER 1 KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 12 1.1 Kurumsallaşma... 12

Detaylı

Değerli Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri;

Değerli Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri; Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Beş Yıldızlı Hizmet Veren Odalarımdan Biridir. Bundan Dolayı Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine Teşekkür Ederim. M. Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB Başkanı Değerli Antakya Ticaret

Detaylı

T.C. İPEKYOLU KALKINMA AJANSI TRC1 DÜZEY 2 BÖLGESİ (GAZİANTEP-ADIYAMAN-KİLİS) MEVCUT DURUM TESPİTİ

T.C. İPEKYOLU KALKINMA AJANSI TRC1 DÜZEY 2 BÖLGESİ (GAZİANTEP-ADIYAMAN-KİLİS) MEVCUT DURUM TESPİTİ T.C. İPEKYOLU KALKINMA AJANSI TRC1 DÜZEY 2 BÖLGESİ (GAZİANTEP-ADIYAMAN-KİLİS) MEVCUT DURUM TESPİTİ Ocak 2014 İÇİNDEKİLER TABLOLAR DİZİNİ... IV ŞEKİLLER DİZİNİ... X HARİTALAR DİZİNİ... XIII KISALTMALAR...

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr

FAALİYET RAPORU 2014. www.kiziltepetb.org.tr FAALİYET RAPORU 2014 www.kiziltepetb.org.tr İÇİNDEKİLER Başkan ın Mesajı.... 3 Borsamız hakkında... Yasal Yükümlülükler ve Mevzuat. Üyelerimiz hakkında... 1.TEMEL YETERLİLİKLER 1.1.Yönetim ve Oda Mevzuatı.....

Detaylı

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI

İPEKYOLU YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) KALKINMA AJANSI İPEKYOLU KALKINMA AJANSI YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI VE TEŞVİK UYGULAMALARI (TRC1 BÖLGESİ) GAZİANTEP, 2011 I Bu belgenin yayınlanmasında bizlere değerli katkılarını esirgemeyen; Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS

KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS KONYA SONUÇ RAPORU KO NY A T C ARET BORSAS I Eski Buğday Pazarı Bu rapor, Konya Ticaret Borsası tarafından T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı nın desteği ile ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU...3 A. VİZYON VE MİSYON...4 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...4 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1. Fiziksel

Detaylı

SAKARYA COMMODITY EXCHANGE

SAKARYA COMMODITY EXCHANGE YIL:2014 / SAYI: 50 SAKARYA COMMODITY EXCHANGE STB BAŞKANLARI TOBB HİZMET ŞEREF BELGESİ ve PLAKET TÖRENİ NE KATILDI. STB heyeti, Bosna Hersek te Suların Geri Kazanımı ve Yeniden Kullanımı FINDIKTA HASAT

Detaylı

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI

TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI 1 TR 81 BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2010-2013 BATI KARADENİZ BÖLGE PLANI (ZONGULDAK-KARABÜK-BARTIN) İÇSELLEŞTİRDİĞİ GİRİŞİMCİLİKLE SEKTÖREL ÇERÇEVESİNİ GENİŞLETEREK YENİ İSTİHDAM ALANLARI YARATMIŞ VE

Detaylı

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali-

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali- GAZİANTEP TİCARET ODASI FAALİYET RAPORU 2014 Gücünü, kaynaklarını ve bilgi birikimini tüm üyeleriyle adil bir şekilde paylaşan, üyeleri ile birlikte hareket edip üyeleri ile birlikte kazanan bir Oda olmayı

Detaylı

ERZURUM TİCARET BORSASI ERZURUM TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2012-2015

ERZURUM TİCARET BORSASI ERZURUM TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2012-2015 ERZURUM TİCARET BORSASI STRATEJİK PLANI 2012-2015 1 İÇİNDEKİLER SUNUŞ. STRATEJİK PLAN YAKLAŞIMI. STRATEJİK PLANLA İLGİLİ İNCELEME YAPILAN KURUM VE KURULUŞLAR STRATEJİK PLANLAMA EKİBİ. I.GENEL BİLGİLER.

Detaylı

2013 Yılı Faaliyet Raporu

2013 Yılı Faaliyet Raporu 2013 Yılı Faaliyet Raporu İzmir Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Faaliyet Raporu Türk milletinin istidadı ve kesin kararı, medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye

Detaylı

ADANA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI

ADANA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI ADANA SANAYİ ODASI STRATEJİK PLANI 2014-2017 ÖNSÖZ Serbest piyasa ekonmisini benimsemiş ülkelerde kalkınma özel sektör eliyle gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden, özel sektörün güçlü ve rekabet edebilir

Detaylı

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU ÇANAKKALE TİCARET BORSASI 2013 YILI FAALİYET RAPORU Aralık 2013 Çanakkale Ticaret Borsası olarak; 2013 yılında, üyelerimizden aldığımız güçle İlimizin ekonomik ve sosyal yaşamında derin izler bıraktık.

Detaylı

AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI

AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI AYDIN 2023 AYDIN İL STRATEJİK PLANI 1 SUNUŞ Türkiye, 50 yılı aşkın bir süredir, ekonomi ve kalkınma politikalarını belli dönemlere ait planlar ile uygulamaktadır. Bu planlı dönem, kamusal alanda yeniden

Detaylı

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr

Tasarım ve inovasyon. www.bebka.org.tr www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 13 Ocak - Şubat - Mart 2015 Tasarım ve inovasyon BEBKA, yeni fikirlerin ışığıyla aydınlanacak bir geleceğe inanıyor

Detaylı