Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı"

Transkript

1

2

3 BAŞKANDAN Odamız üyelerimizin talebi ve bakanlığın izni ile 1984 yılında kurulmuştur sayılı kanun ve bu kanuna istinaden çıkartılan yönetmeliklerle faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca oda bünyesinde ticaret sicil müdürlüğüde 27 0cak 2013 tarih ve sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik hükümlerine uygun olarak üyelerimize hizmet vermektedir. Odamızın 2013 tarihinde yapılan seçimleri sonucu oluşan yönetim kurulumuzun vizyonu; ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi için çalışmalar yapmaktır. Bunun için; ilçenin üretmiş olduğu tarım ve sanayi ürünleriyle ilgili tanıtım projeleri hazırlanarak, ilçemizin markalaşması ve tanıtımı için yurtiçi ve yurt dışı fuarlara ve diger etkinliklere iştirak edilmektedir. Odamızda hizmet kalitesinin yükselmesi için 2013 yılında ıso kalite yönetim sistemi belgesi alınmıştır. Ayrıca 11. dönem akretidasyon sürecine dahil edilerek bu yönde çalışmalar devam etmektedir. İlçemizde sanayi tesisi kurucak olan müteşebis ve dışardan gelecek yatırımcı tesis kurmak için arsa bulamamakta ve gsm ruhsatı almakta sıkıntı yaşamaktadır. Yeni sanayi bölgesi olarak zeytin alanı bölgesinin çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından sanayi bölgesi olarak tecil ve ilanı yapılmıştır. İlçemiz ekonomisinin gelişmesi, yaşam standardının yüksetilmesi için üyelerimize rehber ve danışmanlık hizmeti vermeye devam edeceğimizi belirterek huzurlu, mutlu ve bol verimli bir yaşam diliyorum. Mehmet Gürsel AYDIN Yönetim Kurulu Başkanı

4

5 2014 Faaliyet Raporu OCAK 08/01/2014 Çukurova Kalkınma Ajansına sunduğumuz Mut Zeytinine ve Zeytinyağına Dünya ve Türkiye Ticaretinde Marka Değeri Kazandırma Projesi onaylandı ve çalışmalar başladı. 29/01/2014 Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Başkanımızın Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından kabul gören projenin uygulanması bilgi sunumu yapıldı. Ziyaretin anısına Mut Kilimi hediye edildi.

6 ŞUBAT 05/02/2014 Mut Ticaret ve Sanayi Odamız Almanya / Berlin Gıda Fuarına 22 Firma Yetkilisinin katılımı ile KOSGEB destekli Yurt Dışı İş Gezisi düzenlendi. Gezi kapsamında Fuar alanı ziyareti, Berlin Ticari Ataşeliği,Türk Alman İş Adamları Derneği ziyaret edildi. Almanya'ya Türk ihracat ürünleri hakkında bilgi alındı yaşında zeytin veren ANIT ağacı hakkında bilgi verildi. Ziyaret edilen kurumlara zeytin ve zeytin yağı tadımı yaptırıldı. Berlin Türk-Alman İş Adamları Derneği ziyaretinden görüntü. Bu binanın bulunduğu yerden Berlin duvarının geçtiğini öğrendik.

7 MART 9/03/2014 Mersin Tarım Fuarına Katılım sağlandı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası adına Stand açıldı. Standda üyelerimizin ürünleri sergilendi. TV 33 kanalına fuar alanında Odamız başkanı röportaj yaptı. Mut zeytin ve zeytinyağını Dünya ve Türkiye Ticaretine Marka Değeri kazandırma proje kapsamında giydirilen ve İstanbul, Çanakkale ve Ege Bölgesinde dolaşan Minibüsün Mersin Fuar alanına girişinde sergilendi.

8 21/03/2014 Mut Zeytin ve zeytinyağını Dünya ve Türkiye Ticaretinde Marka değeri kazandırma projesi kapsamında yapılan çalıştay toplantısı 21/03/2014 tarihinde düzenlendi. Silifke Meslek Yüksekokulu Müdürü Levent Som tarafından sunum yapıldı. Günün anısına hediye takdimi. İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş ve Oda yetkilileri törenden görüntü. 28/03/2014 Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mersin İl Koordinatörlüğü bilgilendirme toplantısı: Kurum yetkilisi projeler hakkında sunum yaptı. Projelere verilen hibeler ve destekleri sektör bazında anlattı. Odamız meclis salonunda yapılan toplantıya zeytinciler ve zeytinyağcılar katıldı.

9 NİSAN 16/04/2014 Mut'u Mutlu Edenler Vergi Ödül Töreni: 2013 yılı ticari faaliyetlerinden dolayı en fazla Gelir ve Kurumlar Vergisi ödeyen üyelerimize plaket takdim töreni düzenlendi. Törene Mersin Vergi Dairesi Başkanı, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Karaman, Anamur, Silifke Oda Başkanları ve üyelerimiz katıldı. 18/04/ /04/2014 tarihleri arasında Çukurova Kalkınma Ajansı'na sunduğumuz proje kapsamında Türkiye'nin farklı şehirlerinde Mut Zeytini ve Zeytinyağı'nın tanıtımı yapılmıştır. İlçemizde görev yapan ve daha sonra Burhaniye Kaymakamı olan Osman Yenidoğan ziyaret edildi.

10 MAYIS 16/05/2014 TOBB Genel Kurul Üyesi Şahin Bilgiç Odamızı Ziyareti: Mersin, Adana bölge Oda ve Borsalarını TOBB'da temsil ettiğini, Odamızı TOBB genel kurul öncesi ziyarette bulundu. İlçe sorunları iletildi. 22/05/ TOBB Genel Kuruluna katılım: TOBB genel kuruluna yönetim kurulu üyelerimiz ve meclis başkanımız katıldı. TOBB başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu makamında ziyaret edildi. Anıtkabir ziyaret edildi. Genel kurula katılındı.

11 HAZİRAN 05/06/2014 Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Diploma Töreni: Törene Meclis Başkanımız Şahin Sezer ile Genel Sekreter Mustafa Devam katıldı. Öğrencilerin diploma sevincine ortak olundu. 07/06/2014 Karaman, Konya Bölgesel Oda Borsa Toplantısı: Konya ve Karaman bölgesinde bulunan İl ve İlçe Oda ve Borsaların müşterek toplantısı Sartavul yaylasında yapıldı. Mut Ticaret ve Sanayi Odası olarak toplantıya iştirak ettik.

12 08/06/2014 Mut Kayısı Festivali Kapsamında düzenlenen FUTSAL (Salon Futbolu)'da 1. olduk. Kupa töreninden görüntü. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. 16/06/2014 Çukurova Kalkınma Ajansı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve TÜBİTAK, tarafından işletmelere % 50-% 75 oranlarda verilen Hibe ve Destekler hakkında sunum yapıldı.

13 24/06/2014 İş Bankası Bölge Müdürlerinin Odamızı Ziyareti: İş Bankası Bölge Müdürü ve ekibi Odamızı ziyaret etti. İş Bankasının Odamız üyelerine verecekleri Banka hizmetleri hakkında sunum yaptılar. 25/06/2014 Odamız Akredite çalışmaları: Odamız yönetim kurulunca daha önce İSO 9000 Kalite Yönetim Belgesinin alındığı, sıranın Akreditasyon sürecine geldiği bu konu için danışman firmalardan teklif alındığı ve en uygun teklifi veren firma ile sözleşme imzalandı ve çalışmalara başlandı.

14 TEMMUZ 15/07/2014 İş Bankası ile Kredi Protokolü İmza Töreni: İş Bankası Bölge Müdürü ve Şube Müdürünün katılımı ile üyelerimizin lehine kredi sözleşmesi imzalandı.

15 AĞUSTOS 08/08/2014 VII. Ticaret ve Sanayi Şurası'na katılım sağlandı. Bakanların, TOBB Başkan ve 365 Oda Borsa Başkanının katılımı ile gerçekleşen VII. Şura toplantısına katılındı. Mut sorunları OSB kurulması,tren yolu,çevre yolu,mut Silifke duble yol vb. konular yazılı olarak şuraya verildi. 14/08/2014 Akreditasyon Sistemi Kapsamında Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Kıyaslama etkinliği; Odamız Genel Sekreteri ve Akreditasyon sorumlusu Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Karaman Ticaret Borsası Genel sekreterleri ve akreditasyon sorumluları Karaman Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya geldi.konu hakkında toplantı düzenlendi. 24/08/2014 Yönetim Kurulu Üyeleri ve Personel Piknik: Herkes kendi kesesinden yesin içsin sertavul yaylasında saltanatım var atasözüne istinaden yönetim kurulu üyeleri,meclis başkanı ve personel Sertavul Yaylası rüzgar gülleri yanında piknikte buluştu.

16 EYLÜL 18/09/ /09/2014 Hollanda Yurt Dışı İş Geliştirme Gezisi: Üyelerimizin kendi imkanları ile KOSGEB destekli ve Odamız organizasyonun da Hollanda Amsterdam'a iş gezisi düzenlendi. Ticari Ateşe, süt fabrikası ziyaret edildi ve incelemelerde bulundular.

17 01/10/2014 İlçemize yeni atanan İlçe Kaymakamımız Mehmet Ali AKYÜZ ziyaret edildi. EKİM 20/10/2014 İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Ali AKYÜZ Odamıza iadei ziyarette bulundu.

18 22/10/2014 Antalya Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Fuara katılım sağlandı. Fuar alanında Odamız adına stand açıldı. Mut yöresel ürünlerin tanıtım ve tadımı yapıldı. Standı ziyaret eden Kalkınma Bakanına ve TOBB Başkanına Mut ürünleri tattırıldı.

19 KASIM 10/11/2014 Atatürk'ü anma töreni kapsamında Atatürk anıtına çelenk konuldu. 13/11/ /10/ Anamur Tarım Fuarı: Anamur İlçesinde düzenlenen fuar alanında Mut Ticaret ve Sanayi Odası adına stand açıldı. Standa Mut ürünleri zeytin, zeytinyağı, peynir çeşitleri ve fidan çeşitleri sergilendi. Yönetim Kurulu üyelerimiz katıldı. Gıda ürünlerin tadım ve ikram yapıldı.

20 17/11/2014 Valilik Yemeğine katılım sağlandı. İlimize yeni atanan sayın Valimiz Özdemir Çakacak ile Mersin Sivil toplum kuruluşlarının tanışma toplantısına, arkasından düzenlenen yemeğe Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı. 22/11/2014 Gaziantep Mobilya Fuarı: İlçemizde Mobilya sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilileri Odamız organizasyonunda ve Odamızdan bir personelin rehberliğinde toplu Gaziantep Mobilya Fuarına gezi düzenlendi. 23/11/2014 ISO Kalite Yönetim Belgesi ara denetimi yapıldı. NETSERT kuruluşundan 2013 yılında ISO Kalite Yönetim Belgesi aldı. Yine Bağımsız Denetim Kuruluşu tarafından ara denetimi başarı ile gerçekleşti.

21 24/11/2014 Odamız Akademik Danışmanı Prof. Dr. İsmail Tuncer'in odamızı ziyareti: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından her ile bir akademik danışman atandı. Mersin Üniversitesinde görevli Prof. Dr. İsmail Tuncer Mersin Oda ve Borsaların Akademik Danışmanı olarak Odamızı ziyaret etti. Markalaşmış zeytinyağı hediye ettik. 27/11/ /11/2014 tarihleri arasında İstanbul Feshane'de düzenlenen Mersin günlerine katılım sağlandı. Mut Belediyesi ve Odamız tarafından Mut zeytin, zeytinyağı ve süt ürünlerinin tadım ve tanıtımı yaptırıldı. Ziyaretçilere Odamız tarafından yaptırılan Mut Gıda Sanayicileri ürün kataloğu dağıtıldı.

22 02/12/2014 Mut Karaman'a Bağlansa Ne Kaybeder konulu toplantı yapıldı. Odamız tarafından yapılmasına karar verilen toplantı için siyasi parti ilçe başkanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yazı gönderdik. Toplantıya siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve temsilcilerinin katıldı. İlçe sorunları, ilçenin gelişmesi ve markalaşması ve Karaman iline bağlanırsa ne kazanır ne kaybeder konulu toplantı düzenlendi. ARALIK 15/12/2014 Türk Kızılay'ına Kan Bağışı: 13/12/2014 Türkiye Judo Federasyonu Başkan Vekili Ercan Selçuk'un Odamızı ziyareti. Ercan Selçuk Judo sporunun İlçemizde gelişmesi ve Ülke genelindeki etkinliklerin İlçemizde de düzenlenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Judo sporuna katkılarından dolayı yönetim kurulu başkanımız M. Gürsel Aydın'a plaket takdim etti. Oda başkanımız İlçemizde düzenlenen judo sporu etkinliğinde en az 800'e yakın sporcunun katıldığı bu da İlçemizin tanıtımına katkı sağladığını belirtti. Ülke genelinde tüm Devlet Hastanelerinin Kan ihtiyacı Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Verdiğimiz kan Adana'da işlenmekte, herhangi bir hastalık bulunduğunda geri dönüş yapılmakta. Vermiş olduğumuz kan hayat kurtarmaktadır.

23 2015 Hedeflerimiz ve Gerçekleşme Oranları: HEDEF PERFORMANS KRİTERİ DÖNEM TAAH. GERÇEK- LEŞEN MERSİS'e aktarılan kayıt oranını arttırmak Mersise aktarılan kayıt oranı % 60 %80 Üyelerimizi fuara götürmek Yurtiçi Fuar sayısı 1 1 Yurtdışı Fuar sayısı 1 2 Üyeler için düzenlenen eğitim sayısını arttırmak Eğitim Sayısı 3 2 Personelin eğitim seviyesini arttırmak Verilen eğitim sayısı 7 7 Üye memnuniyetini arttırmak Üye Memnuniyet Anketi Puanı 82 %95 Personel memnuniyetini arttırmak Personel Memnuniyet Anketi Puanı 97 %79 İlçe ürünlerini tanıtıcı etkinlik, fuar katılımı Etkinlik sayısı 1 3 İhracatı arttırmak İhracat ile ilgili eğitim sayısı 1 0 İlçemiz ürünlerini tanıtıcı kataloğ, hediyelik eşya, numune ürün gönderimini arttırmak Gönderilen kurum sayısı 1 1

24 EKONOMİK VE SOSYAL RAPOR MUT Devlet Planlama Teşkilatının 2004 Yılında yaptığı İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralamasına göre Mut, 872 ilçe içinde 342. Sıradadır. Mut ilçe merkezinin, kendi bölgesi içerisinde alternatifi bulunmaması hem idari hem de ekonomik fonksiyonları açısından kendine yeterli bir ilçe olmasına yol açmıştır. İlçede bitkisel üretim en önemli ekonomik faaliyeti oluşturmaktadır. Tarımsal üretime ek olarak ilçede, bitkisel ve hayvansal yağların imalatı ile süt ürünleri imalatı, nişasta ve nişastalı ürünler imalatı, inşaat ve tesisat işleri, ormancılık destekleyici faaliyetleri ile perakende ticaret sektörlerinin öne çıktığı görülmektedir yılında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Mut'un nüfusu 31 bin 97 erkek ve 31 bin 257 kadın olmak üzere toplam 62 bin 354 kişidir. S o n y ı l l a r d a i l ç e n ü f u s u a z a l m a göstermesine rağmen, çalışma çağındaki (15-65 yaş arası) nüfus yatay bir seyir izlemiş ve azalma göstermemiştir. Mut'ta yaş arası nüfusun toplam nüfus içindeki payı yüzde 65,5 dolayındadır. Bu nedenle Mut için demografik fırsat penceresi söz konusudur. Mut bir çekim m e r k e z i h a l i n e g e l e b i l i r s e b u f ı r s a t penceresinden yararlanma olanağına sahip olacaktır yaş arası nüfus oldukça yüksektir ve bu genç nüfusa iyi eğitim verilerek ilçede istihdam edilmesi sağlanabilirse Mut hızlı gelişme gösterme potansiyeline sahip olacaktır Genel nüfus sayımına göre Mut ilçe nüfusu 38 bin 77 kişidir. Zaman içinde ilçenin nüfusu önemli artışlar göstermiş, ilçe nüfusu 1990 yılında 56 bin 303 kişi, 2000 yılına gelindiğinde nüfusu 74 bin 373 kişi olmuştur. Ancak 2000'li yıllarda ilçe dışa göç verdiğinden, özellikle 2007 sonrasında nüfusu azalma göstermiştir.

25 D e m o g r a fi k f ı r s a t p e n c e r e s i n d e n yararlanmak için genç nüfusun iyi eğitim alarak yüksek becerilere sahip bireyler olarak yetişmesi önemlidir Yılı itibariyle 6+ yaş nüfusun yüzde 35,7'si ilkokul mezunu, yüzde 23,9'u 8 yıllık eğitim alan orta ve dengi okul mezunu iken lise ve üstü eğitim alanların oranı yüzde 17,5'tir. Üniversite ve daha yüksek düzeyde eğitim alanların oranı sadece yüzde 6,3 civarındadır. Başta mesleki eğitim olmak üzere eğitim seviyesini yukarı doğru çekecek önlemler acilen alınmalıdır. arazi iken yüzde 63,7'si ancak kuru tarımın yapılabildiği alanlardan oluşmaktadır. Sulu alanların yüzde 38,3'ünde zeytin üretimi, yüzde 35,2'sinde meyvecilik, yüzde 13,1'inde tarla bitkileri, yüzde 9'unda sebzecilik yapılırken alanın yüzde 4'ü nadasa bırakılmaktadır. Kuru tarım alanlarının yüzde 50'sinde tarla bitkileri, yüzde 40,5'inde zeytincilik ve yüzde 7,4'ünde meyvecilik yapıldığı görülmektedir. Toplam olarak bakıldığında tarım alanlarının yaklaşık yüzde 57,2'sinde zeytincilik ve meyve üretimi yapıldığı anlaşılmaktadır yılı sonu itibariyle Mut ilçesinde toplam tarım alanı 691 bin 207 dekardır. Çayır ve mera alanları 277 bin 476 dekar, orman ve fundalık alanlar bir milyon 384 bin 957 dekar ve tarım dışı alanlar 377 bin 217 dekar dolayındadır. Arazinin yüzde olarak dağılımı ise şöyledir: Mut ilçesinde toplam arazinin yüzde 25,1'i tarım alanı, yüzde 10,1'i çayır-mera alanı, yüzde 50,2'si orman ve fundalık geriye kalan yüzde 13,7'lik alan tarım dışı alandır (Tablo 2). Toplam alanın yüzde 25,1'ini oluşturan tarım arazisinin kullanımına ilişkin bilgiler Tablo 3'te yer almaktadır. Tarım alanlarının kullanım alanlarına göre dağılımına baktığımızda: Toplam tarımsal alanın yüzde 36,3 sulu tarımın yapılabildiği Tablo 4 bazı ürünlerin yaklaşık üretim miktarları konusunda bilgi vermektedir. Kayısı ve zeytin üretimi Mut'un öne çıkan iki önemli alanıdır. Üretilen kayısının yaklaşık beşte birinin ihracata konu olduğu anlaşılmaktadır. Zeytincilik ve buna bağlı zeytinyağı üretimi bir diğer önemli ekonomik faaliyet alanıdır. Bununla birlikte diğer meyveler ile sebze ü r e t i m i d e k a y d a d e ğ e r m i k t a r l a r d a gerçekleşmiştir.

26 Mut'ta büyükbaş, küçükbaş ve kanatlılar üretiminin yanında, bir miktar arıcılık ve alabalık üretimi de yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan sayısı Mersin ili büyükbaş hayvan sayısının yaklaşık yüzde 17'sini oluşturmaktadır. Benzer şekilde Mersin ilinde üretilen sütün beşte biri Mut ilçesinde üretilmektedir. Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvan varlığı Mersin'deki toplam küçükbaş hayvan sayısının beşte biri kadardır. Görüldüğü gibi bitkisel üretimde ve küçükbaş ile büyükbaş hayvan varlığında Mut önemli üretim merkezlerinden biridir. S a n a y i v e i m a l a t f a a l i y e t l e r i n e baktığımızda TOBB Sanayi Veritabanı bilgilerine göre 2014 yılında Mut ilçesinde 38 firma faaliyet göstermektedir ve bu firmaların aldığı 40 kapasite raporu bulunmaktadır. İlçede en çok kodlanan faaliyet alanlarına baktığımızda zeytinyağı ve zeytinyağı üretiminden arta kalan ürünlerin öne çıktığını, ikinci olarak süt ürünleri üretimi gelmektedir. Bunları bina tesisatı, elektrik üretimi ve tesisatı faaliyetleri izlemektedir (Tablo 6). B u fi r m a l a r d a ç a l ı ş a n k i ş i bulunmaktadır. Çalışanların dağılımı Grafik 5'te verilmiştir. Çalışanların 288'i işçi, 68'i idari işlerde çalışan personel, 43 usta, 17 teknisyen ve 14 mühendistir. İlçede faaliyet gösteren Küçük Sanayi Sitesi Birliğinin 2014 Yılı üye sayısı 122 ve faaliyet gösteren firma sayısı 361'dir Yılı sonu itibariyle küçük sanayi sitesinde doluluk oranı yüzde 98'e ulaşmış durumdadır. Yeni kurulacak firmaların çevreye zarar vermeden daha sağlıklı altyapısı tamamlanmış ortamlarda üretim yapmaları açısından yeni sanayi sitesi ve o r g a n i z e s a n a y i b ö l g e l e r i n e i h t i y a ç duyulmaktadır.

27 Mut Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı 203'ü sermaye şirketi, 1'i şahıs şirketi, 474'i şahıs şirketi, 55'i kooperatif ve 2'si vakıf, dernek ve 1'i KİT işletmesi olmak üzere 736 işletme bulunmaktadır. Mut ilçesinde 2014 yılı sonu itibariyle Ziraat Odasına kayıtlı toplam üye sayısı 17 bin 825'tir. Üyeliği aktif olan üye sayısı ise 12 bin 270'tir. Ziraat Odasında beş kadrolu ve bir sözleşmeli olmak üzere altı kişi görev yapmaktadır. İki p e r s o n e l l e h i z m e t v e r e n Ş o f ö r l e r v e Otomobilciler Esnaf Odasının 396 üyesi bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası üç personel ile hizmet vermekte ve 1088 üyesi bulunmaktadır. İlçe Emniyet müdürlüğünde 89 kişi görev yapmaktadır. Trafiğe tescil edilen araç sayısı 21 bin 707 araçtır. Benzer biçimde verilen pasaport sayısı 703 dolayındadır. Mut meslek yüksekokulu altı farklı programda ön-lisans eğitimi vermektedir. Yüksekokula devam eden öğrenci sayısı 183 kız v e e r k e k t o p l a m ' t ü r. M e s l e k Yüksekokulunda 10 idari ve 8 akademik personel görev yapmaktadır Yılı sonu (31 Aralık 2014) itibariyle 1. Sınıf gelir vergisi mükellef sayısı 241 iken, 2. Sınıf gelir vergisi mükellef sayısı 832'dir. Serbest meslek 3, zirai kazanç sağlayan 3 ve diğer faaliyetlerle uğraşan 8 mükellef olduğu anlaşılmaktadır. Gayri Menkul Sermaye İradı beyannamesine göre vergilendirilen 372 mükellef bulunmaktadır. Basit usule tabi zirai kazanç sağlayan mükellef sayısı 982'dir. Benzer biçimde 2014 Yılı sonu itibariyle kurumlar vergisi mükellef sayısı 273'tür. Bu mükelleflerden 16 tanesi anonim şirket, 145 limited şirket, 63 kooperatif ve diğer kurumlar 49'dur. Katma değer vergisi (KDV) mükellef sayısı bin 308 iken motorlu taşıtlar vergisi (MTV) mükellef sayısı 21 bin 655'tir. 31 Aralık 2014 Tarihi itibariyle tahakkuk eden vergi miktarı 42 milyon 906 bin 499 TL'dir. Tahakkuk eden verginin 34 milyon 957 bin 717 TL'si tahsil edilmiştir. İlçede kamuda çalışan memur sayısı 1505'tir Yılında kamu harcamaları 78 milyon 691 bin 958 TL tutarındadır. Sonuç Yerine Raporun başında ifade ettiğimiz gibi Türkiye'de ilçeler Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması en son 2004 Yılında yapılmıştı ve Mut 872 ilçe arasında 342. Sırada yer aldığını ifade etmiştik. Bu araştırma ilçeleri 6 gruba ayırmıştır. Mut Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeks değeri ile 3. Derece Gelişmiş İlçeler Grubunda yer almıştır. Bu gruptaki ilçelerin genel özellikleri şöyle sıralanabilir: tarım ağırlıklı bir yapı sergileyen bu ilçelerde endüstriyel bitkiler üretiminde uzmanlaşma göze çarpar. Şehirleşme oranı, nüfus bağımlılık oranları gibi demografik göstergeler ülke ortalamalarının altında iken hane-halkı büyüklüğü, ülke ortalamasının üzerindedir. Bu ilçelerde, tarım dışı sektörlerde istihdam artışı sağlanması, eğitim yoluyla işgücü niteliğinin günün gerekleri doğrultusunda yükseltilmesi ve KOBİ'lerin gelişmesiyle mümkündür. Bu bağlamda, KOBİ'lere eğitim, proje, finansman, organizasyon, pazarlama ve teknoloji alanında sağlanacak destekler önem kazanmaktadır. Mut ve aynı grupta yer alan ilçelerin, eğitim, ulaştırma, iletişim ve altyapı konularında devletin destek sağlamasının yanında, kamu ve özel sektör işbirliği kalkınma için hayati öneme sahiptir. Bu çerçevede ilçede bulunan odalar ve sivil toplum örgütlerinin, bir araya gelerek ve kamu ile işbirliği içinde olmaları önemlidir. Odaların kurumsal kapasitelerini arttıracak faaliyetlere odaklanmaları, akreditasyon işlemlerini bir an önce tamamlama yoluna gitmeleri ve ilçeye ilişkin projeler geliştirmeleri zorunludur. Aksi halde bu ilçeler küçülmeye devam edecek ve bir çekim merkezi haline gelemeyecektir. Mut ekonomik potansiyeli yüksek bir ilçedir ve tarihi misyonu (İç Anadolu'nun Akdeniz'e açılan kapısı) artarak devam edecektir. Bitkisel üretimi ile hem yeni tarıma dayalı sanayilerin gelişmesi hem de hizmet sektörlerinde (turizm) ülke ekonomisine katkı sağlaması potansiyeli yüksektir. Bu potansiyelden yararlanılması mevcut ve yeni kurulacak KOBİ'ler eliyle gerçekleşecektir. Bu amaçla KOBİ'leri destekleyici KSS, OSB ve/veya ihtisas tarım bölgelerin kurulması gereklidir. Bunun yanında demografik fırsat penceresinden yararlanmak genç nüfusa kaliteli eğitim olanakları sağlamaktan geçmektedir.

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Faaliyet Raporu BAŞKANDAN Odamızın kurumsal yapısı ve yarım asırlık tarihinden elde ettiği tecrübe ve birikim sayesinde, son derece sağlam temeller üzerinde yapılanmıştır.

Detaylı

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2014 Yılı Faaliyet Raporu YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 Yılı Faaliyet Raporu Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası 2014 Yılı Oda Faaliyetlerimiz 69 Slayt 31.01.2014 AB Slovenia Projesi Denetimi 03.01.2014 Belediye Başkan Adayı Kazım

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1

OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR. ÜNYE TİCARET BORSASI e-dergi Sayfa 1 OCAK 14-ŞUBAT 14-MART 14 AYI İÇERİĞİDİR e-dergi Sayfa 1 1. SEÇİMLERİNİ TAMAMLADI 2. NDAN Rifat HİSARCIKLIOĞLU NA ZİYARET 3. AKREDİTE BORSA OLDU 4. YÖNETİMİNDEN ANKARA ZİYARETLERİ 5. YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ

Detaylı

EKONOMİK VE SOSYAL GÖSTERGELER 2014

EKONOMİK VE SOSYAL GÖSTERGELER 2014 EKONOMİK VE SOSYAL GÖSTERGELER 214 SOSYAL YAPI EĞİTİM İŞGÜCÜ EKONOMİK DIŞ TİCARET BANKACILIK TURİZM SOSYAL YAPI GÖSTERGELERİ YILLAR VAN TÜRKİYE 199 637.433 56.473.35 2 877.524 67.83.524 21 1.35.418 73.722.988

Detaylı

Neden Malatya ya yatırım yapmalı

Neden Malatya ya yatırım yapmalı Neden Malatya ya yatırım yapmalı 11 2011 Temel Bilgiler Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin ekonomik açıdan en gelişmiş ilidir. 2010 ADNKS verilerine göre il nüfusu 740.643, merkez nüfusu 500 bin civarında,

Detaylı

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hayrabolu Temsilci Ali Güz Borsamızca Derneklerine yapılan yardımlardan dolayı Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya

Detaylı

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2010 Yılı Faaliyet Raporu

YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI. 2010 Yılı Faaliyet Raporu YOZGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2010 Yılı Faaliyet Raporu Mart - Nisan 2010 tarihlerinde Çekerek te 30 kişiye iye Girişimcilik imcilik Eğitimi ve Sertifika Töreni T Gerçekle ekleştirildi. Eylül l 2010 tarihinde

Detaylı

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ HAZİRAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 28.06.2015 Haziran ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 42 adet Kapasite Raporu, 10 adet

Detaylı

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 Ekim ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 15 adet Ekspertiz raporu ve 6 adet de Fiili Tüketim Belgesi düzenlenmiştir.

Detaylı

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti

Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti Detay Fuarcılık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti HAKKIMIZDA Detay Fuarcılık Organizasyon & Tanıtım Hizmetleri Limited Şirketi TOBB- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin Y-276 numaralı Yurtiçinde

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

SWOT ANALİZİ DEĞERLENDİRME RAPORU

SWOT ANALİZİ DEĞERLENDİRME RAPORU Mart 2014 SWOT ANALİZİ DEĞERLENDİRME RAPORU Stratejik Planlama Ekibi SWOT (GZFT) Analizinde yapmaktaki amaç, Kurumun, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ HATAY ın İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ORTAM 2 HATAY GENEL BİLGİLER Nüfus Hatay: 1.503.066 Türkiye:76.667.864 KOBİ Sayısı Hatay

Detaylı

2015 Yılı Şubat Ayı Bülteni

2015 Yılı Şubat Ayı Bülteni 2015 Yılı Şubat Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 1 Şubat 2015 tarihinde Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU nun Afyonkarahisar Ziyaretine geldiği sırada Yön. Kur. Bşk.

Detaylı

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI

İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI 1 2 İHRACAT VE YENİLİKÇİLİK MALİ DESTEK PROGRAMI Programın Amacı İşletmelerin ihracat ve yenilikçilik yeteneklerini geliştirerek TRB1 Bölgesi'nin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamaktır. 3 İHRACAT

Detaylı

2023 E DOĞRU BARTIN TARIMI

2023 E DOĞRU BARTIN TARIMI T.C. BARTIN VALİLİĞİ İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ 2023 E DOĞRU BARTIN TARIMI YUSUF ALAGÖZ İL TARIM MÜDÜRÜ BARTIN DA DEMOGRAFİK YAPI 2009 YILI ADRESE DAYALI NÜFUS TESPİT ÇALIŞMASI SONUCUNDA İLİN TOPLAM NÜFUSU 188.449

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ MERSİN GENEL BİLGİLER Nüfus Mersin: 1.705.774 Türkiye: 76.667.864 Okur Yazarlık Oranı (6+Yaş) Mersin: %95 Türkiye: %93 İlçe

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI

AKHİSAR TİCARET BORSASI AKHİSAR TİCARET BORSASI 2014 YILI RAPORU HAZIRLAYAN: GÖKBEN DİKİLİ ALTAŞ / GENEL SEKRETER ÜYELİK FAALİYET ALANI ÜYE SAYISI (2014 Yılı) %DAĞILIM Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda et perakende

Detaylı

2016 Yılı Mayıs Ayı Bülteni

2016 Yılı Mayıs Ayı Bülteni 2016 Yılı Mayıs Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 04.05.2016 tarihinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan Toprak Koruma Kurulu Toplantısına Genel

Detaylı

TR62 ADANA-MERSİN BÖLGESİ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER BÜLTENİ-2

TR62 ADANA-MERSİN BÖLGESİ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER BÜLTENİ-2 TR62 ADANA-MERSİN Sİ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER BÜLTENİ-2 BÜLTEN NO 2 TR62 ADANA-MERSİN Sİ TEMEL SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELER Çukurova Kalkınma Ajansı sorumluluk alanı olan TR62 Düzey 2 Bölgesi

Detaylı

FKA 2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI

FKA 2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI 1 FKA 2014 MALİ DESTEK PROGRAMLARI GÜÇLÜ ALTYAPI GÜÇLÜ EKONOMİ 8.500.000 TL ÜRETİMDE ODAK ALANLAR 5.000.000 TL TOPLAM HİBE TUTARI : 13.500.000 TL ÖNGÖRÜLEN PROJE HACMİ: 25.000.000 TL 2 FKA 2014 MALİ DESTEK

Detaylı

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015

BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ. Sadettin DİKMEN Şubat 2015 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ Sadettin DİKMEN Şubat 2015 SUNUM PLANI I. TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARI II. MAKİNE VE EKİPMAN ALIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI SUNUM

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI E- BÜLTEN KASIM-ARALIK

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI E- BÜLTEN KASIM-ARALIK AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI E- BÜLTEN KASIM-ARALIK 2014 0 İLİMİZ İHRACAT RAKAMI 2014 EKİM / AFYONKARAHİSAR İHRACATI İlimizin Ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 artışla

Detaylı

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır.

TOBB GGK nın Onursal Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Sayın Ali Sabancı dır. TOBB GGK, TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari

Detaylı

KALKINMA AJANSLARI ve

KALKINMA AJANSLARI ve KALKINMA AJANSLARI ve 13 MART 2012 ANKARA Mustafa Zati Uzman Sunum Planı Neden Kalkınma Ajansları Dünya da Kalkınma Ajansları Türkiye de Kalkınma Ajansları Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Ajansları Destekleri

Detaylı

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN FAALĠYETLER 1. AJANSIN KURULUġU TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ MALATYA NIN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ORTAM 2 MALATYA GENEL BİLGİLER Nüfus; Malatya: 762.538 Türkiye:76.667.864 Sosyo Ekonomik

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Şubat - 2010

EKONOMİK GELİŞMELER Şubat - 2010 EKONOMİK GELİŞMELER Şubat - 2010 AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU EKONOMİK RAPOR - ŞUBAT 2010 İÇİNDEKİLER... 1 GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH)...2 İSTİHDAM - İŞSİZLİK VE İŞGÜCÜ

Detaylı

ŞİRKET İSTATİSTİKLERİ BÜLTENİ

ŞİRKET İSTATİSTİKLERİ BÜLTENİ ŞİRKET İSTATİSTİKLERİ BÜLTENİ S A Y I : 1 0 M A Y I S 2 0 1 4 KURULAN ŞİRKET İSTATİSTİKLERİ İÇİNDEKİLER Kurulan Şirket İstatistikleri 1 En Çok Şirket Kuruluşu Gerçekleşen Sektörler 2 En Çok Şirket Kuruluşu

Detaylı

MAYSI AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

MAYSI AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ MAYSI AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 28.04.2015 Mayıs ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 14 adet Ekspertiz

Detaylı

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry ŞUBAT 2015 Afyonkarahisar AFYONKARAHİSAR Chamber of Commerce TİCARET VE and Industry SANAYİ ODASI 2015 OCAK / AFYONKARAHİSAR İHRACATI İlimizin

Detaylı

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU Temel Ekonomik Göstergeler: Temmuz ayında; Üretici fiyatları genel indeksinde(üfe), Bir önceki aya göre %1,25 artış Bir önceki yılın Aralık

Detaylı

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014

ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 KONYA HAYVANCILIK 2014 ARAŞTIRMA ÖZET SONUÇLARI 27 Şubat 2 Mart 2014 KONYA TOHUM 2014 3. Tohum Teknolojileri, Bitki Besleme, Fidancılık, Bahçe Bitkileri, Zirai Mücadele, Sulama, Gübreleme ve Ekipmanları Fuarı KONYA HAYVANCILIK

Detaylı

-224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ

-224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ . -224 YENİ ÜYE KAYDI -1557 Sİ FAAL OLMAK ÜZERE TOPLAM ÜYE SAYIMIZ 1744-408 KAPASİTE RAPORU -130 EKSPERTİZ RAPORU -83 ADET FİİLİ TÜKETİM BELGESİ MUHTELIF KONULARDA 25 EĞİTİM DÜZENLENDİ.493 SANAYİCİMİZ

Detaylı

2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni

2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni 2015 Yılı Nisan Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 4 Nisan 2015 tarihinde ATSO da düzenlenen Güneş Enerjisi Bilgilendirme Semineri Borsamızı temsilen Egemen ARSLANKIRAY

Detaylı

TR42 DOĞU MARMARA BÖLGESİ 2011 YILI OCAK-ŞUBAT-MART AYLARI EKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU

TR42 DOĞU MARMARA BÖLGESİ 2011 YILI OCAK-ŞUBAT-MART AYLARI EKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU TR42 DOĞU MARMARA BÖLGESİ 2011 YILI OCAK-ŞUBAT-MART AYLARI EKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU T.C. DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI NİSAN, 2011 BÖLÜM 1: DOĞU MARMARA TR42 BÖLGESİ NE GENEL BAKIŞ BÖLÜM 2: ULUSAL GÖSTERGELER

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ DIYARBAKıR ın İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ORTAM 2 DIYARBAKıR GENEL BİLGİLER Nüfus Diyarbakır: 1.607.437 Türkiye:76.667.864 KOBİ

Detaylı

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry

Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber E- BÜLTEN of Commerce and Industry MART 2015 Afyonkarahisar AFYONKARAHİSAR Chamber of Commerce TİCARET VE and Industry SANAYİ ODASI İLİMİZ İHRACAT RAKAMI 2015 ŞUBAT / AFYONKARAHİSAR

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

TORBALI TİCARET ODASI MOBİLYA SEKTÖR ANALİZİ

TORBALI TİCARET ODASI MOBİLYA SEKTÖR ANALİZİ TORBALI TİCARET ODASI MOBİLYA SEKTÖR ANALİZİ a. Sektörün Dünya Ekonomisi ve AB Ülkelerindeki Durumu Dünya mobilya üretimi 2010 yılında yaklaşık 376 milyar dolar olurken, 200 milyar dolar olan bölümü üretim

Detaylı

gffsad www.ite-promo.com

gffsad www.ite-promo.com FUAR DEĞERLENDİRME RAPORU gffsad PROMOTURK 2010 Fuarı Künye Bilgileri: Fuar Tarihi : 22 25 Eylül 2010 Fuar Açılımı Yer Düzenlenme Sıklığı : Yılda bir kez Organizatör Destekleyen : 25. Uluslararası Promosyon

Detaylı

Haziran 2014. Konya Dış Ticaret Verileri

Haziran 2014. Konya Dış Ticaret Verileri Haziran 2014 Konya Dış Ticaret Verileri Dış Ticaret Tablo 1-Dış Ticarette Türkiye Konya Karşılaştırması 1000 $ 2013 Haziran 2014 Haziran Değişim 2013 2014 Değişim İHRACAT Konya 103.812 112.271 8,15 649.933

Detaylı

ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI

ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI ÇANKAYA BELEDİYESİ KIRSAL KALKINMA PROJESİ ONURLU VE DÜZENLİ TOKLUK İÇİN KIR KENT BARIŞI Kent ve Tarım Çalışma Alanı: Akarlar Çavuşlu Evciler Karahasanlı Karataş Kömürcü Yakupabdal Yayla Tohumlar Çevre

Detaylı

EĞİTİM / DENEYİM TABLOSU

EĞİTİM / DENEYİM TABLOSU İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bitkisel Üretim, Tarımsal Altyapı ve Arazi Edindirme İl Müdür Yardımcısı Hayvan Sağlığı, Gıda Yem İl Müdür Yardımcısı Su Ürünleri ve Örgütlenme İl Müdür Yardımcısı Tarımsal

Detaylı

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir

Temel Ekonomik Göstergeler. İzmir Temel Ekonomik Göstergeler İzmir 2015 İzmir... İzmir çok yönlü üretim olanakları, zengin doğal kaynakları ve nitelikli yaşam kalitesini bir arada sunabilmesiyle hem Türkiye hem de dünya ölçeğinde öne çıkan

Detaylı

Gücünüzle güçlüyüz, Gücümüzle güç katıyoruz..

Gücünüzle güçlüyüz, Gücümüzle güç katıyoruz.. Gücünüzle güçlüyüz, Gücümüzle güç katıyoruz.. 2013 YILINI BÜYÜK ORANDA KURUMSAL ALT YAPI ÇALIŞMALARINA AYIRDIK KURUMSAL ALT YAPI ÇALIŞMALARI Online arşiv, online evrak yönetim süreci ve e- oda gibi altyapı

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ NEVŞEHIR GENEL BİLGİLER Nüfus Nevşehir: 285.460 Türkiye: 76.667.864 Okur Yazarlık Oranı (6+Yaş) Nevşehir: %95 Türkiye: %93

Detaylı

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE DİYARBAKIR

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE DİYARBAKIR YENİ TEŞVİK SİSTEMİ VE DİYARBAKIR Mart 215 Hikmet DENİZ i İçindekiler Tablo Listesi... iii Grafik Listesi... iii 1. Giriş... 1 2. Türkiye'de Teşvik Belgesine Bağlı Yatırımlar... 1 3. Yatırımların Bölgesel

Detaylı

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR)

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) ANTALYA DA TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI SÜS BİTKİLERİ VE TIBBİ AROMATİK BİTKİLER ALT SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Proje Uygulama Başkanlığı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Proje Uygulama Başkanlığı Proje Teklif Çağrısı Son Başvuru Tarihi İller Program Bütçesi (TL) Başvuru Yapabilecek Kişi/Kurum/Kuruluşlar Ayrıntılı Bilgi Ahiler Sektörel Rekabet Edebilirlik Mali Destek İnternet üzerinden son başvuru

Detaylı

46.Yıl. 2009 Yılı Faaliyet Raporu HEYET ZİYARETLERİ. ASO I.Organize Sanayi Bölgesi

46.Yıl. 2009 Yılı Faaliyet Raporu HEYET ZİYARETLERİ. ASO I.Organize Sanayi Bölgesi 13 HEYET ZİYARETLERİ 13.1. Cibuti Cumhurbaşkanı Ziyareti: Cibuti Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkililerinden oluşan 100 kişilik heyet Başkan Vekilimiz Sn.Fahrettin KÜRKLÜ nün evsahipliğinde

Detaylı

EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2008

EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2008 EKONOMİK GELİŞMELER Ağustos - 2008 AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU İÇİNDEKİLER...1 TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ (TÜFE)... 2 ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (ÜFE)... 2 İTHALAT - İHRACAT...

Detaylı

ULUSAL ÖLÇEKTE GELIŞME STRATEJISINDE TR52 BÖLGESI NASIL TANIMLANIYOR?

ULUSAL ÖLÇEKTE GELIŞME STRATEJISINDE TR52 BÖLGESI NASIL TANIMLANIYOR? KIRSAL KALKINMA, KURAKLIK VE EKOLOJİ: KONYA KARAMAN OVASI TR52 BÖLGESİ ULUSAL ÖLÇEKTE GELIŞME STRATEJISINDE TR52 BÖLGESI NASIL TANIMLANIYOR? BÖLGESEL GELIŞME ULUSAL STRATEJISI BGUS Mekansal Gelişme Haritası

Detaylı

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR)

TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) TR 61 DÜZEY 2 BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (ANTALYA-ISPARTA-BURDUR) ANTALYA DA TARIM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI GIDA ALT SEKTÖRÜ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU 6 Eylül 2010, Antalya 1 ANTALYA

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ ANTALYA NıN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ORTAM 2 ANTALYA GENEL BİLGİLER Nüfus Antalya: 2.158.265 Türkiye: 76.667.864 KOBİ Sayısı

Detaylı

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi

Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748. Fiili Tüketim Belgesi 1 . Kaydedilen Üye Silinen Üye TOPLAM ÜYE SAYISI 215 91 1748 Kapasite Raporu 425 Adet Ekspertiz Raporu 144 Adet Fiili Tüketim Belgesi 93 Adet 2 3 . 54 TOPLANTI, SEMİNER, PANEL VE KONFERANS DÜZENLENDİ.

Detaylı

Mart 2014. Konya Dış Ticaret Verileri

Mart 2014. Konya Dış Ticaret Verileri Mart 2014 Konya Dış Ticaret Verileri Dış Ticaret Tablo 1-İhracatta Türkiye Konya Karşılaştırması 1000 $ 2012 Mart 2013 Mart 2013 Ocak - Mart 2014 Ocak - Mart İHRACAT 1000 $ Konya 120.741 133.742 10,8 319.568

Detaylı

2015 Ağustos Ayı Bülteni

2015 Ağustos Ayı Bülteni 2015 Ağustos Ayı Bülteni Katılım Yapılan Toplantılar, Ziyaretler ve Etkinlikler: 05.08.2015 tarihinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Zafer Toplantı Salonunda saat 15:00 te Toprak Koruma Kurulu

Detaylı

KOBİ LERDE İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ

KOBİ LERDE İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KOBİ LERDE İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ II. İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KONGRESİ 2-3 Mayıs 2003 ADANA Mehmet Atilla SÖĞÜT BAŞKAN DANIŞMANI Ülkemizde İstihdam (2000 yılı Sivil Kesim) İstihdam Durumu Ücretli Çalışanlar

Detaylı

MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ

MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ MALATYA KONFEKSİYON YATIRIMLARI REHBERİ Nüfus Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin ekonomik açıdan en gelişmiş ilidir. 2010 ADNKS verilerine göre il nüfusu 740.643, il merkezi nüfusu 400 binin üzerinde, şehirleşme

Detaylı

Tarım Sayımı Sonuçları

Tarım Sayımı Sonuçları Tarım Sayımı Sonuçları 2011 DEVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ İstatistik ve Araştırma Dairesi Ocak 2015 TARIM SAYIMININ AMACI Tarım Sayımı ile işletmenin yasal durumu, arazi kullanımı, ürün bazında ekili alan, sulama

Detaylı

AKHİSAR TİCARET BORSASI

AKHİSAR TİCARET BORSASI 2015 YILI İŞ PLANI STRATEJİK AMAÇ 1: HEDEF 1.1 HEDEF 1.2 HEDEF 1.3 HEDEF 1.4 Üyeler ile iletişim verimliliğini arttırmak Üyelerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak Üyelere danışmanlık hizmeti sunmak Lobi

Detaylı

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri

ÖNSÖZ. Dr. Ahmet ALTIPARMAK Antalya Valisi BAKA Yönetim Kurulu Başkanı. Tuncay ENGİN BAKA Genel Sekreteri ÖNSÖZ Gelişmiş ülkelerde 1900 lü yılların başlarından itibaren kurulmuş olan kalkınma ajansları, ülkemizde yeni benimsenmiş bir modeldir. Kalkınma Ajansları; bölgesel düzeyde kamu kesimi, özel kesim ve

Detaylı

15 Ekim 2012. Ankara

15 Ekim 2012. Ankara 15 Ekim 2012 Ankara Türkiye de KOBİ tanımı KOBİ tanımı 250 den az çalışan istihdam eden, Yıllık bilanço veya net satış hasılatı 25 milyon TL yi geçmeyen işletmeler Ölçek Çalışan Sayısı Bilanço (Milyon

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Proje Uygulama Başkanlığı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Proje Uygulama Başkanlığı Proje Teklif Çağrısı Son Başvuru Tarihi İller Program Bütçesi (TL) Başvuru Yapabilecek Kişi/Kurum/Kuruluşlar Ayrıntılı Bilgi İnternet üzerinden son başvuru tarihi: Mardin Batman KOBİ tanımına uyan işletmeler

Detaylı

GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ

GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlayan "Çanakkale Tanıtım Günleri"nde Gelibolu standı ilgi odağı oldu. Kazan başına

Detaylı

Konya Ekonomik Verileri. Temmuz 2014

Konya Ekonomik Verileri. Temmuz 2014 Konya Ekonomik Verileri Temmuz 2014 Dış Ticaret Tablo 1-Dış Ticarette Türkiye Konya Karşılaştırması 1000 $ Temmuz 13 Temmuz 14 Değişim % Oca.-Tem.13 Oca.-Tem. 14 Değişim % İHRACAT Konya 117.647 115.165-2,11%

Detaylı

AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ

AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTIMIZA HOŞ GELDİNİZ AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 24.08.2015 AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM

Detaylı

Mayıs 2015. Konya Ekonomik Verileri

Mayıs 2015. Konya Ekonomik Verileri Mayıs 2015 Konya Ekonomik Verileri Dış Ticaret İHRACAT BİLGİLERİ Tablo 1-İhracatta Türkiye Konya Karşılaştırması İHRACAT 1000 $ Mayıs 14 Mayıs 15 Değişim % Ocak-Mayıs 14 Ocak-Mayıs 15 Değişim % Konya 143.645

Detaylı

ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248

ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248 ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÜYELERİNE SİRKÜLER NO.: 248 T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü nden alınan yazıda; Türkiye de kiraz-vişne

Detaylı

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ 19.10.2010 23.11.2010 BAYRAM ZİYARETLERİMİZ KURBAN BAYRAMI NEDENİ İLE MECLİS BAŞKANMIZ İLE BİRLİKTE ODAMIZDA GEÇMİŞ DÖNEM GÖREV YAPAN ESKİ BAŞKANLARIMIZI ZİYARET ETTİK VE

Detaylı

T.C. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi VAN İL RAPORU

T.C. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi VAN İL RAPORU T.C. Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi VAN İL RAPORU KALKINMA AJANSLARI Ülkemizde ajanslar; kalkınmanın ülke sathında dengeli olarak

Detaylı

2011 KADIN İSTATİSTİKLERİ

2011 KADIN İSTATİSTİKLERİ 2011 İSTATİSTİKLERİ PARLAMENTO SEÇİM YILI PARLAMENTODAKİ MİLLETVEKİLİ MİLLETVEKİLİ İÇİNDEKİ PAY ( ) 1935 395 18 4.6 1943 435 16 3.7 1950 487 3 0.6 1957 610 8 1.3 1965 450 8 1.8 1973 450 6 1.3 1991 450

Detaylı

ÖZEL ANTALYA ENVAR ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA PLANI TARİH KONU SORUMLU

ÖZEL ANTALYA ENVAR ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA PLANI TARİH KONU SORUMLU ÖZEL ANTALYA ENVAR ORTAOKULU 2015-2016 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA PLANI AY TARİH KONU SORUMLU EKİM EYLÜL AĞUSTOS 01.07.2015 14.08.2015 Okulda çalışan veya çalışacak personelden görevden ayrılan ya da

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Koordinatörlüğümüzün Amacı, Üniversite birimleri ile özel sektör, sanayi ve sivil toplum kuruluşları arasında; İşbirliği stratejileri ve politikaları belirlemek, belirlenen ihtiyaçlara

Detaylı

GENEL BİLGİ. KOBİ ler ve KOSGEB

GENEL BİLGİ. KOBİ ler ve KOSGEB GENEL BİLGİ KOBİ ler ve KOSGEB 1 Türkiye de KOBİ tanımı KOBİ tanımı 250 den az çalışan istihdam eden, Yıllık bilanço toplamı veya net satış hasılatı 40 milyon TL yi geçmeyen işletmeler Ölçek Çalışan Sayısı

Detaylı

KAVAK - SÖĞÜT 18.352 48.589 59.112 74.175 377.134 MEYVE DİĞER TARLA 3.969.837 Tablo 2

KAVAK - SÖĞÜT 18.352 48.589 59.112 74.175 377.134 MEYVE DİĞER TARLA 3.969.837 Tablo 2 KIRŞEHİR İLE İLGİLİ BAZI İSTATİSTİKLER 1. EKONOMİK YAPI 1.1. TARIM ve HAYVANCILIK Kırşehir, Türkiye'nin hububat depolarından biridir. Aynı zamanda Türkiye'nin önemli hayvan yetiştiricilik merkezlerinden

Detaylı

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU T. C. DİYARBAKIR-ŞANLIURFA KALKINMA AJANSI PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU Diyarbakır 2010 GİRİŞ TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.02.2006 tarih ve 5449

Detaylı

Nisan 2015. Konya Ekonomik Verileri

Nisan 2015. Konya Ekonomik Verileri Nisan 2015 Konya Ekonomik Verileri Dış Ticaret İHRACAT BİLGİLERİ Tablo 1-İhracatta Türkiye Konya Karşılaştırması İHRACAT 1000 $ Nisan 14 Nisan 15 Değişim % Ocak-Nisan 14 Ocak-Nisan 15 Değişim % Konya 140.853

Detaylı

2013 KASIM FAALİYET RAPORU

2013 KASIM FAALİYET RAPORU 2013 KASIM FAALİYET RAPORU www.howtoistanbul.com Tanıtım Toplantısı 12 Kasım 2013 A. Murat Ersoy İstanbul Valiliği'nin, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü Ortaklığı, TÜRSAB

Detaylı

Bağımsız Değerlendirici İlanı

Bağımsız Değerlendirici İlanı Bağımsız Değerlendirici İlanı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından TR61 (Isparta, Antalya, Burdur) Düzey 2 Bölgesinde 2011 yılı ve takip eden yıllarda yürütülecek mali destek programlarına başvuruda

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER. (Kasım 2015)

TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER. (Kasım 2015) TÜRKİYE EKONOMİSİ MAKRO EKONOMİK GÖSTERGELER (Kasım 2015) TEPAV Perakende Güven Endeksi-TEPE (Ağustos 2015) TEPE, Ekim ayında bir önceki aya ve geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Geçtiğimiz 3 ayda işlerin

Detaylı

TARSUS TİCARET BORSASI

TARSUS TİCARET BORSASI TARSUS TİCARET BORSASI Ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerden, tarımsal üretimin bir kısmı doğrudan tüketilirken, bir kısmı sanayide hammadde olarak işlenerek değişik gıdalara dönüştürülmektedir. Tarımsal

Detaylı

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ

Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak. GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ Değişen Dünyada Güçlü İşletmeler Olmak GİRİŞİM EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ TOKAT IN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK ORTAM 2 TOKAT GENEL BİLGİLER Nüfus; Tokat: 598.708 Türkiye:76.667.864 Sosyo Ekonomik Gelişmişlik

Detaylı

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU 1 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU Tarih: 27 Aralık 2010 Yaklaşık Katılımcı Sayısı: 35 Katılımcı listesindeki Sayı: 30 Katılımcı Düzeyi ve Profili: 2 3 Dağıtılan Belgeler:

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI EKİM 2015

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI EKİM 2015 Türkiye-Kahramanmaraş Açılan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Kapanan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Yatırım Teşvikleri Türkiye-Kahramanmaraş Yıllar İtibariyle İhracat ve İthalatı Türkiye-Kahramanmaraş

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI HAZİRAN 2015

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI HAZİRAN 2015 Türkiye-Kahramanmaraş Açılan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Kapanan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Yatırım Teşvikleri Türkiye-Kahramanmaraş Yıllar İtibariyle İhracat ve İthalatı Türkiye-Kahramanmaraş

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI TEMMUZ 2015

KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI TEMMUZ 2015 Türkiye-Kahramanmaraş Açılan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Kapanan Şirketler Türkiye-Kahramanmaraş Yatırım Teşvikleri Türkiye-Kahramanmaraş Yıllar İtibariyle İhracat ve İthalatı Türkiye-Kahramanmaraş

Detaylı

08 Kasım 2012. Ankara

08 Kasım 2012. Ankara 08 Kasım 2012 Ankara KOBİ ler ve KOSGEB Türkiye de KOBİ tanımı KOBİ tanımı 250 den az çalışan istihdam eden, Yıllık bilanço veya net satış hasılatı 25 milyon TL yi geçmeyen işletmeler Ölçek Çalışan Sayısı

Detaylı

MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ

MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ MUT TİCARET VE SANAYİ ODASI 2013 YILI FAALİYETLERİ ODANIN TARİHÇESİ: Odamız 1984 yılında kurulmuş olup, kendi hizmet binasına 1999 yılında taşınmıştır. Mut Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde: Mut Ticaret

Detaylı

FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER

FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER FAALİYET BİLGİ RAPORU FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER Faaliyetin Adı Faaliyetin Konusu Düzenleyen Kurum/Kuruluş(lar) Faaliyet Yeri (Şehir/Ülke) 2012 ITB Berlin Turizm Borsası Fuarı Turizm Fuarı Messe Berlin GmbH

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri Yeni Teşvik Sistemi 4. Bölge Teşvikleri Ekim 2013 İçerik Yeni Teşvik Sistemi Amaçları Yeni Teşvik Sistemi Uygulamaları Genel Teşvikler Bölgesel Teşvikler Büyük Ölçekli Ya>rımlar Stratejik Ya>rımlar 4.

Detaylı

18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN

18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN BIHE 21.ULUSLARARASI AZERBAYCAN SAĞLIK FUARI ŞEMSİYE STAND ORGANİZASYONU RAPORU 18 20 EYLÜL 2015 BAKÜ / AZERBAYCAN Aykut TERZİOĞLU Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü Fuarcılık Şefi 1 BIHE 21.ULUSLARARASI

Detaylı

Türkiye de hayvancılık sektörünün önündeki sorunları iki ana başlık altında toplamak mümkündür. Bunlar;

Türkiye de hayvancılık sektörünün önündeki sorunları iki ana başlık altında toplamak mümkündür. Bunlar; Tarımı gelişmiş ülkelerin çoğunda hayvancılığın tarımsal üretim içerisindeki payı % 50 civarındadır. Türkiye de hayvansal üretim bitkisel üretimden sonra gelmekte olup, tarımsal üretim değerinin yaklaşık

Detaylı

FAALİYET BİLGİ RAPORU. 2012 Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı

FAALİYET BİLGİ RAPORU. 2012 Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı FAALİYET BİLGİ RAPORU FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER Faaliyetin Adı Faaliyetin Konusu Düzenleyen Kurum/Kuruluş(lar) Faaliyet Yeri (Şehir/Ülke) 2012 Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Turizm

Detaylı

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ ÖDEMİŞ SONUÇ RAPORU

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ ÖDEMİŞ SONUÇ RAPORU 1 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ ÖDEMİŞ SONUÇ RAPORU Tarih: 3 Ocak 2011 Yaklaşık Katılımcı Sayısı: 75 Katılımcı listesindeki Sayı: 66 Katılımcı Düzeyi ve Profili: 2 3 4 Dağıtılan Belgeler:

Detaylı

DOĞAKA- TR63 Bölgesi FOODEX 2014 Fuarı Hazırlık

DOĞAKA- TR63 Bölgesi FOODEX 2014 Fuarı Hazırlık DOĞAKA- TR63 Bölgesi FOODEX 2014 Fuarı Hazırlık DOĞAKA- TR63 Bölgesi FOODEX 2014 Fuarı Hazırlık DOĞAKA- TR63 Bölgesi FOODEX 2014 Fuarı Hazırlık Mevcut Durum Değerlendirmesi: Dünya ticaretinde gıda sektörü

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI BİLGİLENDİRME SUNUMU içerik Bölgesel Kalkınma Ajanslarına Genel Bakış Düzey 2 Bölgeleri ve Kalkınma Ajansları Güney Ege Kalkınma Ajansı Yatırım Destekleme Süreci Ajansın Gelecek

Detaylı

AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları

AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü AB Destekli Bölgesel Kalkınma Programları Aralık 2004 AB Bölgesel Programları Dairesi Başkanlığı

Detaylı