Münih'de Hartz IV ile ilgili sorular ve cevaplar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Münih'de Hartz IV ile ilgili sorular ve cevaplar"

Transkript

1 Eyalet Başkenti Münih Sosyal İşler Bölümü Münih'de Hartz IV ile ilgili sorular ve cevaplar Eine Information in türkischer Sprache Teşvik ve talep: Hartz IV neden var? Hartz IV ile işsizlik yardımı ve sosyal yardım tek tip bir yardım olarak birleştirilmektedir. Tek bir elden yardım ilkesi ön plandadır. Belediye ve İş ve İşçi Bulma Kurumu, iş arayanlarla birlikte daha yoğun bir şekilde refakatçilik yapabilmek ve onlara iş bulabilmek için yardımlarını bir araya topluyorlar. Yardım almaya hak sahibi olan birçok kişinin artık iki ayrı daireye gitmelerine gerek yoktur. Medyada Hartz IV ağır eleştirilere maruz kalmıştır, çünkü varlıklar ve hatta çocukların banka tasarruf cüzdanları bile gereksinimleri karşılamak için kullanılmak zorundadır. Bu yeni bir olay değil, aksine şimdiye kadar sosyal yardım almaya hak sahibi olanlardan istenilenlerin aynısıdır. Gelecekteki işsizlik parası II (ALG II) alacakların üçte ikisi bu düzenlemeyi biliyorlar. Hartz IV, bu kişiler için birkaç hususta bir düzelme anlamına bile gelmektedir, çünkü sosyal yardımda olduğundan daha fazla varlıkları ellerinde tutabiliyorlar ve şimdi emeklilik, bakım ve sağlık sigortaları da olacaktır. Ayrıca şimdi otomobil de korunmuş varlıklar arasında sayılmaktadır. Teşvik ve talep reformun odak noktasını oluşturmaktadır. İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Sosyal İşler Bölümü çalışabilir durumdaki yardım alanlara gelecekte yeni bir işyeri aramaya, vasıf kazanmaya, çocuk bakımını yapacak bakım yerlerinin aranmasına, dil kursları için aracılık yapmaya veya başka danışmanlıklarda destek olacaklardır. Yardım almaya hak sahibi olanla bir topluma kazandırma yardımı anlaşması yapılmaktadır. Bunda, insanların iş piyasasına tekrar kazandırılmaları için neler yapmaları gerektiği ve hangi ödemeleri alacakları tespit edilmektedir. Yardım alanın onuruna saygı gösterilmektedir. İşsizlik parası II / sosyal para ve dilekçe verilmesiyle ilgili genel sorularınızda İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun danışma hattını arayınız: Tel: Şu an sosyal yardım alanlar, sosyal vatandaşlık dairesindeki (Sozialbürgerhaus), Sosyal Güvenlik Dairesi'nin (Amt für Soziale Sicherung) dış şubelerindeki veya Konut ve Göçmen Dairesi'ndeki (Amt für Wohnen und Migration) konutu olmayanlar merkezi birimdeki görevli memura başvurmalıdırlar. Aşağıda Hartz IV ile ilgili sık sorulan sorulara genel bir bakış bulunmaktadır. Bu yazı ve Hatz IV ile ilgili ayrıca bilgileri internet'de şu adresten bulabilirsiniz: veya 1 1 www. muenchen.de/hartz

2 2 Kaç kişiye işsizlik parası II verilecektir? 2005 Ocak ayından itibaren Münih'de insan işsizlik parası II alacaklardır. Bu insanlar evde oturmaktadır. Bu evlerden şimdiye kadar neredeyse 'i sosyal yardım almışlardır. Kimler işsizlik parası II'yi alacaklar? İşsizlik parası II, yaşları 15 ile 64 arasında olan bütün kazanç getiren işlerde çalışabilen ve geçim ve kira masraflarını kendileri karşılayabilecek kadar gelirleri ve servetleri olmayan kişilere verilmektedir. Bu, işsizlik parası I'in sigorta ödemeleri bittiğinde veya çalışmadan elde edilen gelir yetersiz olduğunda olabilir. Çocuklar gibi evde kazanç getiren işlerde çalışmayan aile mensuplarına sosyal para verilmektedir. Günde en az üç saat kazanç getiren bir işte çalışabilen kişiler, çalışabilir durumdadır. Ödemelerin miktarı ne kadar? Ödemeler, geçimi sağlayan gereksinimi karşılamaktadır. Bu şimdiye kadar olan Münih sosyal yardım seviyesine eşittir. Gereksinim her aile mensubu için ayrı olarak belirlenmektedir: Yetişkin, tek başına yaşayan kişiler için kanuni yardım oranı: Birlikte yaşayan iki yetişkin insan için kanuni yardım oranı:...her biri için 311 Çocuk için kanuni yardım (0-14 yaş): Genç için kanuni yardım (15-18 yaş): artı uygun miktarda kira ve kalorifer parası. İstisna durumlarda, bir defaya mahsus ödemeler yapılır. İşsizlik parası I alındıktan sonra ayrıca sınırlı bir ek ödeme yapılmaktadır. Hesaplanan bu gereksinim - kişinin kendi geliriyle - hayat arkadaşının/eşinin geliriyle - çocuğun geliriyle (çocuk parası, nafaka) veya - ihtiyaç sahipleri topluluğunun servetiyle karşılanamıyorsa işsizlik parası II ödenmektedir. Eski sosyal yardımla karşılaştırıldığında, artık Noel ek yardımı ve bir bisiklet, çocuk koltuğu veya okul için bir defaya mahsus ek ödemeler ödenmeyecektir. Bunlar kanunen ödenmesi gereken yardımda göz önünde bulundurulmuştur. Münih Belediye 'nun da artık kanunen ödenmesi gereken yardımlar üzerinde bir etkisi yoktur Ocak ayından itibaren bu Federal bir ödeme olacaktır.

3 3 Hangi aile mensuplarının gelirleri hesaba eklenecektir? Aynı evde yaşayan hayat arkadaşının/eşin geliri hesaba eklenecektir. Nafakaya başvurma hakkı, boşanmış veya ayrı yaşanılan eşe karşı da mümkündür. Reşit olan çocukları uzun süre işsiz olanların anne ve babalarının gelirleri sadece istisna durumlarda hesaba eklenir. 25 yaşından küçük olan reşit olmayan yardım alanlara, ilk meslek eğitimi henüz tamamlanmamışsa, anne ve babaları destek olmalıdır. Anne ve babalar, kazanç getiren bir işte çalışan çocuklar tarafından aleyhlerine nafaka davası açıldığında da nafaka ödemekle yükümlüdürler. Anne ve babaları işsizlik parası II alan reşit olan çocuklar nafaka ödemekle yükümlü değillerdir. Kişinin ne kadar serveti olabilir? Servetin belirli bir sınıra kadar kullanılması gerekmektedir. Her bir yaş için 200 korunmuştur, en az ise kazanç getiren bir işte çalışan kişi başına 4.100, en fazla Ocak 1948 tarihine kadar doğmuş olan kişilerin, her bir yaş için 520 tutarında bir muaf meblağları vardır, en fazla ise Bundan fazlasına sahip olanlar yardıma muhtaç değillerdir. İhtiyaç sahipleri topluluğunda yaşayan her bir kişi için 750 korunmaktadır. Çocukların 'su olabilir. Servet olarak örn. nakit para, menkul kıymetler gibi tasarruf mevduatları, yapı tasarruf mevduatları, konut ve gayrimenkul mülkiyeti ve de sanat ürünleri gibi menkul servetler sayılmaktadır. Kişilerin kendileri tarafından kullanılan uygun bir konut mülkiyeti ve uygun bir otomobil servet olarak sayılmamaktadır ve bunlar muhafaza edilebilir. Servet sınırları, sosyal yardımda olduğundan daha yüksektir. Kazanç getiren bir işte çalışan ödeme almaya hak sahibi olanlar için muaf meblağlar şimdiye kadar olduğundan daha yüksektir. Otomobil de sosyal yardımda korunmamaktaydı. Kazanç getiren bir işte çalışıldığında muaf meblağ ne kadardır? Kazanç getiren işleri olmayanlar işsizlik parası II yanında para kazanabilirler. Net maaştan, işle ilgili olan örn. yol masrafları gibi masraflar kesilmektedir. Bu net gelirden kişiler aşağıdaki muaf meblağları ellerinde tutabilirler: 'ya kadar brüt maaşta % ve 900 arasında brüt maaşta % ve arasında brüt maaşta %15. - Çalışma kazancı 'yu aştığında muaf meblağlar kalmamaktadır.

4 4 Hayat sigortaları ve emeklilik ne olacak? Hayat sigortasının, iştira kıymeti yukarıda belirtilen servet sınırını (yılda 200, kişi başına en fazla ) aştığında prensip olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Hayat sigortası emeklilik olarak, hayat sigortasının değerlendirilmesi emekliliğin başlangıcından önce sözleşmeyle bir bloke kaydı ile hariç bırakıldığında, bu muaf servet meblağı dahilinde korunabilir. Henüz vadesi dolmamış sigortaların, ödenmiş meblağlarda %10'dan fazla bir kayıp oluştuğunda satılması gerekli değildir. Emeklilik için kullanılacak her bir yaş için 200 tutarındaki Riester emekliliği ve mallar da korunmaktdır. Federal Sosyal Yardım Kanunu'nda hayat sigortası sadece tutarındaki bir sınıra kadar korunmuştu. Zaruret halinde hayat sigortası korunmaktaydı, sosyal yardım sadece kredi temelinde verilmekteydi. Kira ne kadar yüksek olabilir? Kira ve kalorifer dahil yan giderler ihtiyacın hesaplanmasında, üst kira sınırları içinde oldukları ölçüde tam olarak göz önünde bulundurulmaktadır. Bu Münih için m 2 başına ortalama 10 'dur (8. sayfadaki üst kira sınırına bakınız). Buna göre dört kişilik bir aile en fazla 90 m 2 'lik bir evde oturabilir. Üst kira sınırı en fazla, yan giderler olmadan 837,50 Euro'dur. Kira masrafları üst kira sınırını aştığında, kiranın tamamı altı ay süreyle ödenir. Yardım almaya hak sahibi olan, masrafları aşan kısmı, örn. evini alt kiraya vererek düşürmek zorundadır. Bu sırada çalışma topluluğunun yardımını kullanabilir. Kişilerin kendileri tarafından kullanılan konut mülkiyetinde, hak sahibi olduklarında emlak vergisi, çöp parası, soğuk su ve borç faizleri gibi gerçekten oluşan mükellefiyetler üstlenilmektedir. İtfa taksitleri üstlenilmemektedir. Yardım ne zaman azalmaktadır? İşsizlik parası II örn. yardım almaya hak sahibi kişi, kendisinden yapması beklenilebilen bir işe veya meslek eğitimine başlamayı ve bunu devam ettirmeyi reddettiğinde kanuni yardımın %30'u tutarında kesilmektedir. Yardıma muhtaç kişi kaydını yenilemediğinde kanuni ödeme %10 miktarında kesilmektedir. Yükümlülüklerini tekrar ihlal ettiğinde, aynı yüzdelik oran tutarında bir kesinti yapılır. Kesintiler üç ay sürmektedir. Aynı ev içinde reşit olmayan çocuklar yaşadığında, %30'un üzerindeki kesintilerde gıda maddeleri mahsup fişleri gibi tamamlayıcı maddi edimler verilebilir.

5 5 İşsizlik parası II alanlar ve aile mensuplarına nerede refakatçilik yapılacak? İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Münih Belediyesi bir çalışma ortaklığı şeklinde birlikte çalışmaktadırlar yılı sonunda bütün işsizlik parası II yardımı alanlara sosyal vatandaşlık dairelerinde (Sozialbürgerhäuser) refakatçilik yapılacaktır. Burada, insanların gereksinim duydukları bütün yardımlar bulunmaktadır. Her iki dairenin elemanları burada, para yardımlarını hesaplamaktadırlar, sosyal danışmanlık vermektedirler, doğrudan işyerleri bulmaya aracılık yapmaktadırlar veya vasıflandırma ve kurslar gibi faaliyetleri organize etmektedirler. Geçiş dönemi içinde şu an işsizlik yardımı alanlara Kapuzinerstrasse 26 adresindeki İş ve İşçi Bulma Kurumu'nda ve Thalkirchnerstrasse 54 adresindeki İşlem Servisi ALG II/Sosyal Para bürosunda refakatçilik yapılacaktır. Şu an sosyal yardım almaya hak sahibi olanlara eskisi gibi Sosyal Güvenlik İşleri Dairesi'nin dış şubelerinde ve sosyal vatandaşlık dairelerinde refakatçilik yapılacaktır. Bulunan işyerleri nerelerden gelmektedir? Belediye ve İş ve İşçi Bulma Kurumu, Münih'in en düşük işsizlik oranı olan büyük kent kalmasını istemektedirler. Sosyal İşler Bölümü ve Çalışma ve Ekonomi Bölümü, kurumlarla 2. iş piyasası için çok geniş kapsamlı istihdam olanakları olan bir ağ kurmuşlardır. Daha az vasıflı insanların da böylece, uzun vadeli olarak iş piyasasına entegre edilme şansları olmaktadır. Önümüzdeki yıl için Belediye 35 milyon hazırlamıştır. Böylece İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun araçlarıyla birlikte Münih'in gelecek yıl, 2. iş piyasasındaki kişileri vasıflandırma, iş deneyimi veya başka önlemlere göndermek için 86 milyon 'su olacaktır. Sadece bu yeterli değildir. Belediyedeki işletmecilerin de sorumluluk üstlenmeleri ve işyerleri sağlamak zorundadırlar. Hangi işi yapmam gerekir? Her işin yapılması beklenmektedir: Sağlık bakımından çalışma kabiliyetine uygun olması ve şimdiye kadar yapılan işe geri dönüşü zorlaştırmamalıdır. Çocukların eğitimi tehlikeye düşürülmemelidir, çocuk 3. yaş gününden itibaren bir bakım kurumuna gönderilmelidir. İş, bir aile mensubunun bakımıyla da bağdaştırılabilmelidir.

6 6 Sosyal yardım ve işsizlik parası II (ALG II) karşılaştırılması Örnek 1: Dört kişilik aile, anne ve baba işsiz, çocuklar 7 ile 12 yaşlarında Sosyal yardım ALG II Ev reisi için kanuni oran 316,-- 311,-- Götürü meblağ 29,-- Kadın eş için kanuni oran 253,-- 311,-- Götürü meblağ 29,-- Çocuk için kanuni oran (7 yaşında) 205,-- 207,-- Götürü meblağ 30,-- Çocuk için kanuni oran (12 yaşında) 205,-- 207,-- Götürü meblağ 30,-- Ortalama kira + kalorifer 611,-- 611,-- Gereksinim 1.708, ,-- eksi çocuk parası 2) (2 x 154, ,50 ) 287,50 (2 x 154,-- ) 308,-- olası sosyal yardım /ALG II 1.420, ,-- Fark 81,50 Örnek 2: Tek başına çocuk büyüten, 14 yaşında kızı ve 14 yaşında oğlu Sosyal yardım ALG II Evin reisi için kanuni oran 316,-- 345,-- Götürü meblağ 29,-- Tek başına çocuk büyüten için fazla gereksinim 126,40 124,20 Kız için kanuni oran (14 yaşında) 174,-- 207,-- Götürü meblağ 28,-- Oğlan için kanuni oran (14 yaşında) 284,-- 276,-- Götürü meblağ 32,-- Ortalama kira + kalorifer 427,50-427,50,-- Gereksinim 1.416, ,70 eksi çocuk parası 1) (2 x 154, ,50 ) 287,50 (2 x 154,-- ) 308,-- olası sosyal yardım /ALG II 1.129, ,70 Fark 57,70 2 Sosyal yardımda en son çocuk parası artışı gelire eklenmemiştir. Çocuk parası önce doğrudan anne ve babanın banka hesabına ödenir ve sonra tekrar kesilir.

7 7 İşsizlik yardımı ve işsizlik parası II (ALG II ) karşılaştırılması Örnek 1: Erkek, Uzman Metal İşçisi, 45 yaşında, orta maaş grubunda, 10 yıldır çalışıyor; Kadın, Uzman satıcı, 32 yaşında, 10 yıldır çalışıyor. Her ikisi de şu an işsizlik yardımı alıyorlar. İşsizlik yardımı ALG II Erkek eş için kanuni ödeme 797,-- 311,-- Kadın eş için kanuni ödeme 710,-- 311,-- Kira, kalorifer dahil (üst kira sınırı) 692,-- Toplam 1.507, ,-- Fark 193,-- * Örnek 2: Erkek, Taşıma İşleri Taciri, 40 yaşında, orta maaş grubunda, 20 yıldır çalışıyor, işsizlik yardımı almaktadır; Kadın, az gelir getiren işte çalışmakta, net 400,-- kazanmakta; Çocuk,13 yaşında İşsizlik yardımı ALG II Erkek eş için kanuni ödeme 1.040,-- 311,-- Kadın eş için kanuni ödeme 311,-- Çocuk için kanuni ödeme 207,-- Kira, kalorifer dahil (üst kira sınırı) 816,-- Gereksinim 1.645,-- Muaf meblağ göz önünde bulundurulduktan sonra kadın eşin geliri kesilmekte 400,-- kadın eşin geliri 340,-- eksi çocuk parası 1 154,-- Toplam 1.440, ,-- Fark 289,-- * *Fark meblağı, geçiş döneminde sınırlı bir ek ödemeyle azaltılmaktadır. 1 Çocuk parası önceden doğrudan anne ve babanın banka hesabına ödenir ve gereksinim hesabında tekrar kesilir.

8 8 'deki Üst Kira Sınırları (Geçerli olduğu tarih ) Kişilerin sayısı Evin büyüklüğü ***) 1 Mobilyalı alt kiraya verilebilen oda *) 1 20 ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ 135 Üst kira sınırları Binanın yaş sınıfı **) maks. m 2 fiyatı ***) Üst kira sınırı Yan gidersiz kira artı yan giderler, kalorifer ve sıcak su m 2 ***) **) ***) 279,20'ye kadar 1 12,40 397, ,90 413, ,50 429, ,60 590, ,90 617, ,40 644, ,50 649, ,80 684, ,30 760, ,20 711, ,50 753, ,80 837, ,20 774, ,50 816, ,80 907, ,00 858, ,50 914, , ,00 1 9,70 949, , , , ,49 Ayrıca her bir şahıs için ev büyüklüğü 15 m 2 daha artar ve her bina yaş sınıfında 99,70 tutarında bir ek ödeme hesaba eklenir. *) mobilyalı alt kiraya verilen oda içinde yatak, dolap, masa, oturacak yer, perde, lamba bulunmalı, mutfak ve banyo kullanma imkanı olmalıdır **) Bina yaş sınıfı 1: 1966 dahil Bina yaş sınıfı 2: Bina yaş sınıfı 3: 1978'den itibaren ***) Konut büyüklüğü m 2 olarak: Bütün evin m 2 'si sayılmaktadır, mutfak ve banyo dahil. II. Hesaplama Tüzüğü'ne dayanılarak balkonlar ve terasların sadece yarısı hesaba katılmaktadır.

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası

Önsöz. Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir. Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Önsöz Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Anayasa nın 1. Maddesi nin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik sistemlerimiz dünyanın en iyi işleyen

Detaylı

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir

Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir ÖZETLE SOSYAL GÜVENLIK 2015 2 Almanya Federal Cumhuriyeti demokratik ve sosyal bir federal devlettir Federal Anayasa nın 20. maddesinin 1. fıkrası Ülkemiz, sosyal olduğu için güçlüdür. Sosyal güvenlik

Detaylı

ALMANYA HUKUK REHBERİ

ALMANYA HUKUK REHBERİ ALMANYA HUKUK REHBERİ 1 ÖNEMLİ AÇIKLAMA İşbu Hukuk Rehberi, günlük hayatta karşılaşabilecekleri hukuki sorunlarda vatandaşlarımıza yardım sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Hukuk Rehberi, yönlendirici mahiyette

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar

BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar BAKIMA MUHTAÇSINIZ - ŞİMDİ NE OLACAK? Bakım İhtiyacıyla İlgili Sorular ve Cevaplar Evde Bakım ve İlgi Bakımı üstlenen

Detaylı

Ayrıca bankanızdan bir KfW kredisine nasıl başvuracağınızı da öğreneceksiniz.

Ayrıca bankanızdan bir KfW kredisine nasıl başvuracağınızı da öğreneceksiniz. KfW Bankengruppe'ye hoş geldiniz! Aşağıdaki konularla ilgili teşvik programlarımızı burada bulabilirsiz 1. İnşaat, konut, enerji tasarrufu 2. Yenilenebilir enerjiler 3. Yüksek eğitim ve meslek hayatı 4.

Detaylı

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

En başından itibaren. daha fazlası. Avusturya. Bilgiler &

En başından itibaren. daha fazlası. Avusturya. Bilgiler & Bilgiler & daha fazlası En başından itibaren Avusturya İçindekiler Önsöz... 4 Bir bakışta Avusturya... 6 Avusturya nın kısa tarihçesi... 10 Sosyal Sorumluluk... 12 Entegrasyon için ulusal aksiyon planı...

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN SOSYAL GÜVENLİK 344MV0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Almanya da ve Türkiye de çalışmak

Almanya da ve Türkiye de çalışmak Deutsche und türkische Fassung Almanya da ve Türkiye de çalışmak > Alman-Türk Sosyal Güvenlik Sözleşmesi > Alman Emeklilik Sigortasından Aylıklar > Primlerin iadesi Größe: 100 % (bei A5 > 71%) Ülke sınırları

Detaylı

NEXIA TÜRKİYE. denetim danışmanlık vergi. www.nexiaturkey.com.tr NEXIA TÜRKİYE 1

NEXIA TÜRKİYE. denetim danışmanlık vergi. www.nexiaturkey.com.tr NEXIA TÜRKİYE 1 NEXIA TÜRKİYE denetim danışmanlık vergi www.nexiaturkey.com.tr NEXIA TÜRKİYE 1 Yayınlayan : Nexia Türkiye / As Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Yazan : Cem Tezelman Kapak Tasarım : Biz Reklam ve Halkla İlişkiler

Detaylı

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım)

Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Frågor och svar om ekonomiskt bistånd översättning till turkiska Artikelnummer 2006-114-10 Ekonomik yardıma ilişkin sorular ve cevapları (sosyal yardım) Sıkça sorulan sorulara kısa yanıtlar Daha fazla

Detaylı

ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ

ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ 2013 Bu rehber sadece pdf formatında hazırlanmıştır. 1 Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 444 0 189 numaralı telefon hattına başvurabilirsiniz. www.gib.gov.tr

Detaylı

2 0 0 5-2 0 0 6. D ı ş İ l i ş k i l e r v e Y u r t d ı ş ı İ ş ç i H i z m e t l e r i G e n e l M ü d ü r l ü ğ ü. ANKARA 2007 Yayın No: 147

2 0 0 5-2 0 0 6. D ı ş İ l i ş k i l e r v e Y u r t d ı ş ı İ ş ç i H i z m e t l e r i G e n e l M ü d ü r l ü ğ ü. ANKARA 2007 Yayın No: 147 A C I B A K A I I I I G I A V M E S O S Y A L G U V E N L K T Ü R K İ Y E C U M H U R İ Y E T İ Ç A L I Ş M A V E S O S Y A L G Ü V E N L İ K B A K A N L I Ğ I L I A M S A V E S O S Y A L G U V E N L K

Detaylı

Form Doldurma Bilgileri

Form Doldurma Bilgileri Form Doldurma Bilgileri Federal İş Ajansı nın (Bundesagentur für Arbeit BA) İşsizlik parası II dilekçe formunu doldurmak için gereken bilgiler AH Bu Form Doldurma Bilgileri, Sosyal Kanun İkinci Bölüm (SGB

Detaylı

SGK - 5510 Sayılı Kanun Hakkında 200 Soru 200 Cevap

SGK - 5510 Sayılı Kanun Hakkında 200 Soru 200 Cevap SGK - 5510 Sayılı Kanun Hakkında 200 Soru 200 Cevap 1-Kanunda aktif- pasif dengesini sağlamaya yönelik düzenlemeler var mı? 5510 sayılı Kanunda Kurumun aktüeryal dengesini olumlu yönde etkileyecek olan

Detaylı

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet

KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet KOLLEKTİF YATIRIM KURULUŞLARI NEDİR? Tasarruf sahipleri ihraçcı şirketlerden, aracı kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarından menkul kıymet almak suretiyle tasarruflarını değerlendirebilirler. Ancak

Detaylı

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım

Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Gesundheit mit Migranten für Migranten Türkisch Alman Emeklilik Sigortası Kurumu nun tıbbi rehabilitasyon hizmeti: Kronik hastalıklar için yardım Göçmenler için 3 dilde hazırlanmış rehber Impressum Die

Detaylı

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Alman kökenli olmayan girişimciler için yol haritası Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Genel koordinasyon Bu etkinlik Senatonun Ekonomi, Teknoloji ve Kadınlar için Yönetim i ve Investitionsbank

Detaylı

KADINLARA Rapor Mart 2008 kapak.indd 1 3/10/08 6:08:54 PM

KADINLARA Rapor Mart 2008 kapak.indd 1 3/10/08 6:08:54 PM KADINLARA Rapor Mart 2008 KEİG Dizisi: Rapor Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı Kadınlara Nasıl Bir Sosyal Güvenlik Vaat Ediyor? Hazırlayan: KEİG Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık

Detaylı

Çıkma. Paranızın. ömrünü. uzatma. Tüketici Kuruluşu hesaplamaları. Kişisel finans tavsiye ve ipuçları

Çıkma. Paranızın. ömrünü. uzatma. Tüketici Kuruluşu hesaplamaları. Kişisel finans tavsiye ve ipuçları Paranıza SAHİP Çıkma 2009 Paranızın ömrünü uzatma Kişisel finans tavsiye ve ipuçları Tüketici Kuruluşu hesaplamaları MALİ İŞLERİM Paranız parmaklarınızın arasından kayıp gidiyor mu? Hesaplarınızı düzenli

Detaylı

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli

GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli Stand: 27.11.2012 GT 4c: Gelir Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Doğru Doldurulma Şekli 1 Gelir Formunu Kimler Doldurmalı? Ücrete tabi programlara (saat 6 ila 8 ya da 16 ila 18 arası rehberlik, tatil

Detaylı

Kadınların fakirligi hakkında. masallar ve gerçekler

Kadınların fakirligi hakkında. masallar ve gerçekler Kadınların fakirligi hakkında masallar ve gerçekler Giriş Bu broşürde kadınların yoksulluktan etkilenmeleri üzerine bazı masallar topladık ve bu masalların gerçek yanlarının eksikliklerini gösterdik. Bu

Detaylı

ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ

ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ 2011 Bu rehber sadece pdf formatında hazırlanmıştır. 1 Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 444 0 189 numaralı telefon hattına başvurabilirsiniz. www.gib.gov.tr

Detaylı

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER

Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER Frankfurt'ta çocuğunu tek başına yetiştirenler BİLGİ VE ADRESLER KADINLAR KOLU Frankfurt am Main Künye Düzenleyen Frankfurt am Main Şehri Kadınlar kolu İlgili Kadınlar kolu Hasengasse 4 60311 Frankfurt

Detaylı

Gelirin toplanması ve beyanı

Gelirin toplanması ve beyanı Gelirin toplanması ve beyanı I. GİRİŞ Yıllık beyanname, gerçek kişinin çeşitli gelir unsurlarından bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların bir araya getirilip toplanmasına ve bu şekilde

Detaylı

Yeni Başlayanlar için Tirol

Yeni Başlayanlar için Tirol Yeni Başlayanlar için Tirol Göçmenlerin Tirol deki toplumsal koşulları daha iyi anlayabilmeleri için yol gösterici el kitabı Tirol für AnfängerInnen Türkische Ausgabe www.tirol.gv.at/integration Juff

Detaylı

Ali KAYTAN Gelir İdaresi Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği Başkanı

Ali KAYTAN Gelir İdaresi Gelir Uzmanları ve Yardımcıları Derneği Başkanı Bir başvuru kitabı olarak hazırlanmış Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Rehberi ni hazırlayan değerli üstadımız eski Baş Hesap Uzmanı Sayın Mehmet ALTINDAĞ a, kitabın basımında hiçbir desteği bizlerden

Detaylı