SIEMENS NX 10. Üçgen Yazılım 2015

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIEMENS NX 10. Üçgen Yazılım 2015"

Transkript

1 NX SIEMENS NX 10 Üçgen Yazılım 2015

2 NX 10 TEMA User interface (ctrl+2) ayarlarından tema değiştirilebilir ancak programın standart ayarları artık yeni arayüz olan light seçeneğidir.

3 ROLE AYARLARI NX in diğer sürümlerinden kaydedeceğiniz role (.mtx) dosyasını NX 10 içerisinde çalıştırarak tüm arayüz ayarlarını kaydedebilirsiniz. NX 10 dan önceki sürümlerde role dosyası kaydetme : Customize menüsü içersinden (ctrl+1) roles Sekmesine geçip Create butonuna tıklayarak belirlediğini bölüme bir mtx uzantılı dosyayı oluşturabilirsiniz.

4 Oluşturduğunuz.mtx uzantılı dosyanın NX 10 da çalıştırılması : User İnterface menüsünden (ctrl+2) roles sekmesine geçip load role butonuna basarak daha önce oluşturduğunuz.mtx uzantılı dosyayı açtığınızda kullanıcı ayarlarınız NX 10 da aktif hale gelecektir.

5 HAZIR ROLE SEÇENEKLERİ Roles ikonunun simgesi olarak değiştirilmiştir. Daha önceki sürümlerde bulunan Power Drafting Essentials ve Power Drafting Advenced role seçenekleri Layout seçeneğinin altında birleştirilmiştir. NX 10 ile kullanımına başlanan dokunmatik panel roleleri de Touch Panel ve Touch Tablet olarak yeni Role sayfasına eklenmiştir.

6 Mouse Ayarı MB2 ile yaptığımız yakınlaşma veya uzaklaşma başlangıç ayarlarında eski sürümlere göre ters yönlü olarak ayarlanmıştır. File/Utilities/costumer defaults adımını takip ederek, açılan default ayarları penceresinden gateway/view operations kısmına girip mouse yönünü değişitirebiliriz.

7 Resource Bar Resource Bar ın sol üst köşesinde bulunan simgesi ayarlar menüsüne açılmaktadır. Pin Open : Resource bar görüntüsünü ekrana sabitler. Kapatıldığında ise mause imleci üzerine geldiğine görünür hale gelir. Maximize tab: Resource bar görüntüsünü tam ekran hale getirir. Left/Right: Resource bar görüntüsünün ekranın hangi tarafında olacağını ayarlar. Overlap on Second Monitor :Resaurce barı ikinci bir ekrana gönderebilirsiniz. Tabs: Resource bar da hangi ikonların görünür olacağını belirleyebildiğimiz seçenektir.

8 Customize Diyalog Penceresi Customize menüsüne yeni tanımlanan Search ikonu ile komutları Categories penceresinden aramaya gerek kalmadan direk olarak ismini yazıp bularak komut satırınıza ekleyebilirsiniz.

9 CSYS Görünümleri Csys koordinat eksenlerinin görünümlerini ayarlamak için izlenmesi gereken adım Menu/preferences/Visualization seçeneğini aktif etmek. (Ctrl+Shift+V) Fixed Size on Screen seçeneği koordinat ekseninin boyutunu yakınlaşma ve uzaklaşma hareketlerinize göre düzenler. Show Trough seçeneği ise parçanın arka görüntüsüne düşen eksen çizgileri görünür hale getirir.

10 Touchscreen İşaretleri Pan : Objenin üzerine iki parmağınızla dokunarak sürükleyebilirsiniz. Rotate : Tek parmağınızla dokunup sürükleyerek döndürme işlemi yapabilirsiniz. Fit : Arkaplanda boşluğa tek parmakla çift tıklayarak Fitleme yapabilirsiniz. Zoom : Büyütmek istediğimiz bölgeyi iki parmağımız ile sınırlayarak parmaklarımızı birbirinden uzaklaştırarak yakınlaşma, yakınlaştırarak uzaklaşma işlemini gerçekleştirebiliriz.

11 Orient the view: 3 parmak dokunarak görüşünüşleri seçebiliriz. Rotate about a point : Tek parmak ile dokunup sonrasında parmağınızı sürükleyerek belirlediğiniz noktadan döndürme yapabilirsiniz. Objeleri sürükleme: Tek parmağınızla objenin üstüne tutup çekerek sürükleyebilirsiniz. View shortcut menusu : Arka planda boşluğa tek parmak uzun basarak araç çubuğunu çıkarabilirsiniz.(sağ tuş kısa yol menüsü) Komutları uygularken bir alt seçeneğe geçiş veya seçimi onaylamak için kullanabiliriz. (MB2 kısayolu)

12 Objeleri seçmek için üzerine tek parmakla tıklayabilirsiniz. Yaptığımız seçimi iptal etmek için boşlukta tek parmak basılı tutup diğer parmağımızla objenin üstüne tıklamamız yeterlidir. (shift+mb1 işlemi) Yaptığımız tüm seçimleri iptal etmek için boşluğa tıklamamız yeterlidir. Çoklu seçim yapmak için boşluğa uzun basıp sınırlarımızı çizerek (rectangle veya lasso ile) çoklu seçim yapabiliriz. Çoklu seçim iptal etmek için ise tek parmağımızla boşluğa basılı tutup diğer parmağımızı uzun basıp sınırlarımızı çizeriz.

13 Komuların içerisindeyken sayılsal klavye üzerine tek parmak tıklayarak sayılısal değerleri girebilirsiniz. Komutları veya segmeleri kaydırmak için tek parmak yatay kaydırma ile tüm listenin sonuna sürükleyebilirsiniz. Touch modunu aktif etmek için command finder dan touch mode aratarak aktivasyonu gerçekleştirebiliriz. https://www.youtube.com/watch?v=zlqwgah5g10

14 Edge Blend Yeni edge blend ile seçtiğimiz eğriye G2 (curvature ) devamlılık ilişkisi verebiliriz. Parçalı yüzeyler arasına oluşturulan edge blend üzerindeki bölünmeleri Segment Blend to Match Face Segments ile kaldırabiliriz. https://www.youtube.com/watch?v=uy_jc2trpqc

15 Replace Face Yeni Replace Face ile oluşturduğumuz düzlemlere replace işlemi gerçekleştirebiliriz.

16 Delete Face Komutun içerisine yeni eklenen Blend başlığı ile düzensiz edge blendleri kapatabiliriz.

17 Detect Primitives Detect primitives ile facet bodyler üzerindeki formları renklere göre analiz edebiliriz. Curvature sensitivity özelliği ile eğrilik hassasiyetini değiştirebiliriz. Düzlemsel Küresel Silindirik Konik Diğer

18 Trim and Extend By Distance ve Percentage Measured seçenekleri kaldırılmıştır. Bu seçeneklerin yerin Extend Sheet komutu eklenmiştir.

19 Extend Sheet Exten sheet komutunu yüzeyleri uzatmak için kullanırız. Limit bölümünden Offset ya da Until Selected seçenekleri ile uzatma miktarını ayarlarız. Setting : Surface Extension Shape : Oluşturulacak yüzeyin mevcut yüzeyle olan devamlılık ilişkisini belirleriz. Edge Extension Shape : Oluşturulacak yüzeyin kenar çizgilerinin mevcut yüzeyin kenar çizgileri ile devamlılık ilişkisini belirleriz. Body Output : Oluşturacağımız yüzeyin orijinal yüzeyin devamı ya da yeni bir face veya yeni bir sheet body halinde oluşturma seçeneklerini bulundurur.

20 Expressions Expressions ile tanımladığınız parametreleri ölçü için kullanabilirsiniz. Bu sayede standart ölçüleri isimleri ile girebilir, matematiksel parametreler ile hesaplama yaptırabilirsiniz.

21 Drafting Section Line Section Line ile kesit alınacak çizgileri oluştabiliriz.öncelikle hangi görünüşüte kesit çizgisi alınmak istiyorsa o kesit seçilir. Görünüşün seçilmesiyse sketch komutları açılır. Alınmak istenen kesit resmine göre kesit çigileri ve bakış yönü seçilir.reverse direction ile bakış yönümüzü değiştirebiliriz.

22 Section View Definition bölümüde Select Existing ve Dynamic şeçenekleri tanımlanmış.select Existing seçeneği Section Line ile oluşturduğumuz kesit çizgilerinden kesit alma işlemi için kullanılır.dynamic seçeneğinin altında ise method bölümü tanımlanmıştır. Daha önceki sürümlerde bulunan Simple, Half, Revolved ve Point to point seçenekleri tanımlanmıştır. Tüm özel seçimler Section View içerisinden yapılmaktadır.

23 NX TEŞEKKÜRLER.. Üçgen Yazılım 2015

H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1

H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1 H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1 SIEMENS NX 8 TASARIM ÖZELLİKLERİ Direct Sketch Araç Çubuğunun Geliştirilmesi Taslak çizim oluşturmada büyük kolaylık sağlayan

Detaylı

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi İÇİNDEKİLER AutoCAD...10 Programın çalıştırılması...10 AutoCAD Arabirimi...10 AutoCAD penceresi...11 Çizim penceresi...13 Komut penceresi...13 Menu Browser (Menü tarayıcısı)...14 Metin penceresi (Text

Detaylı

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI

AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI AUTOCAD2007 ÇİZİM PROGRAMI ÇĠZĠM DOSYASI OLUġTURMA: Başlat menüsünden yada masaüstünden Autocad 2007 ikonuna basarak programı çalıştırdığımızda Autocad2007 açılış gösteriminden çizim programını çalıştırırınız.

Detaylı

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi

AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 Önbakış Rehberi AutoCAD 2013 yazılımı tasarım amaçlı güçlü araçları ile dizayn ve dökümantasyon iş akışlarınızı birleştirmenize ve daha etkin hale getirmenize yardımcı olur. Hemen hemen her

Detaylı

MULTISIM 9 DERS NOTLARI

MULTISIM 9 DERS NOTLARI MULTISIM 9 DERS NOTLARI Öğr.Gör. Yüksel Tokur - Öğr.Ercan Uygun - Öğr.Gör Fatih Tamer UYARI: Bazı menüleri derslerde görmemişseniz programın EDUCATION ve PROFESSIONAL versiyonları arasındaki farkdan dolayıdır.

Detaylı

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir.

Yapılmış olan tüm bu işlemleri IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, parasolid dosyalarından kayıt veya transfer yapılabilir. GİRİŞ SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows için hazırlanmış 3 boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows un kolaylıklarını kullanarak

Detaylı

Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu

Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Writer...7 LibreOffice Writer Ekranını Tanıyalım...8 Menü Çubuğu...9 Standart Araç Çubuğu...10 Biçimlendirme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ VEKTÖREL(ÇİZİM) TABANLI TASARIM PROGRAMI 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız.

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcGIS 10 Uygulama 1 : 1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcMap arayüzü açıldığında karşınıza ilk olarak aşağıdaki pencere çıkacaktır. Harita çıktı işlemlerine

Detaylı

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Rev: 1 1 İÇİNDEKİLER Başlangıç 3 Program kurulumları 4 TopconTools modülleri 8 Ana ekran ve menü ekranı, durum çubuğu 10 Yeni iş dosyası oluşturulması, var olan iş dosyasının

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI Ögr. Gör. Vehbi BALAK Sayfa 1 AutoCAD programını nasıl çalıştırız? Masa üstünde yandaki simge farenin sol tuşu ile çift tıklanarak veya Başlat Programlar

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II BÖLÜM 11 ORCAD LAYOUT Orcad programının bir üstün yanı da Capture ortamında dizayn edilmiş devrelerin PCB görünümlerinin Layout ortamında gözlenebilmesidir. Bunun için Capture ortamında dizayn edilmiş

Detaylı

General (Genel) SYSTEM OPTIONS

General (Genel) SYSTEM OPTIONS General (Genel) SYSTEM OPTIONS Reset All: Tüm ayarları kurulum ayarlarına geri döndürür. Open Last Document(s) at start up: Program başlatıldığında son açılan dosyanın karşınıza gelmesini sağlar. Never

Detaylı

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak;

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak; TEKNİK ÇİZİM ve TASARIM 1. Genel Bilgiler 1.1. Tanım: Yerbilimleri uygulamalarında teknik çizim, arazi çalışmalarında yapılan gözlemlerin veya laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen tanımlamaların

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) EĞLENCE HİZMETLERİ GÖRÜNTÜ İŞLEME TASARIM PROGRAMI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK TM www.sayisalgrafik.com.tr SAYISAL GRAFİK Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İnönü Cad. 75/3 Gümüşsuyu 34437 İstanbul Tel: +90.212.293 04 23 Faks: +90.212.252 89 33

Detaylı

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi 1 AutoCAD AutoCAD, tüm dünyada başta mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan, dünyaca tanınan yazılım firması Autodesk tarafından hazırlanan, bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. Gerek

Detaylı

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri

BÖLÜM 09. Teknik Resim Görünüşleri BÖLÜM 09 Teknik Resim Görünüşleri Autodesk Inventor 2008 Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK Giriş Parçanın modellenmesinden sonra, imalat resimlerini Autodesk Inventor ile alabilirsiniz. İstenen

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

1 Kurulum ve yükleme... 4

1 Kurulum ve yükleme... 4 İÇİNDEKİLER 1 Kurulum ve yükleme... 4 1.1 WinCC Donanım Gereksinimleri...4 1.2 İşletim sistemi gereksinimleri...4 1.3 WinCC Kuruluş ve Yükleme...5 1.3.1 WinCC Kuruluş: kullanıcı girişi...6 1.3.2 Kuruluş:

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. 2 ESPOR DIJITAL

Detaylı

Modül 4: Grafik Kursu - Photoshop ve CorelDRAW

Modül 4: Grafik Kursu - Photoshop ve CorelDRAW Modül 4: Grafik Kursu - Photoshop ve CorelDRAW E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini

Detaylı

Konu 02: Çizim Komutları

Konu 02: Çizim Komutları Konu 02: Çizim Komutları Ölçülü çizim için çalışma birimini belirlemek çizime başlamadan önce yapılması gereken bir işlemdir. FORMAT menüsünden UNITS seçilerek ulaşılır. Mimari projelerde çoğunlukla yandaki

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı