GÜVENL İK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM TEKN İK ÖZELL İKLER... 12

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GÜVENL İK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM... 11 TEKN İK ÖZELL İKLER... 12"

Transkript

1 KULLANIM KILAVUZU

2 İçindekiler GÜVENL İK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM TEKN İK ÖZELL İKLER İLK ADIMLAR Pilin De ğiştirilmesi 13 Enerji Yönetimi 14 Dosyaların Yüklenmesi 15 Parmak Hareketleri 16 Ekran Klavyesi nin Kullanımı 17 Ön Aydınlatma 19 İnternet e Ba ğlanmak 19 Ek Sözlük Konfigirasyon 22 Micro SD Kart Giri şi 23

3 ANA MENÜ Son Faaliyetler 26 Kütüphane 28 Kitap Satın Alma 32 Notlar 32 Sözlük 32 Favoriler 33 Uygulamalar 33 Hesap Makinası 33 Satranç 33 Takvim & Saat 34 Klondike 34 PocketNews 34 Scribble 35 Sudoku 36 Tarayıcı 37 Kitapçı 38 PocketBook Eşitleme 41 Foto ğraflar 44 Dropbox PocketBook 45

4 PocketBook a Gönder 47 Arama 50 Durum Çubu ğu 51 Görev Yönetimi 51 KİTAP OKUMA Social networks & ReadRate 56 Sayfaların çevrilmesi 60 İçerik 60 Sayfa açma 61 Yer imi 63 Link takibi 63 Arama 64 Boyutlandırma 64 Text Format Books 64 PDF & DjVu 65 Sözlük 67 Notlar 68 Ekran yönü 69 Bir kitabı kapatma 69

5 AYARLAR Ön Aydınlatma 70 Ki şiselle ştirme 70 Ağ 72 Tarih ve Saat 73 Dil Seçenekleri 73 Hesaplar ve Eşitleme 74 Geli şmiş Ayarlar 78 Pil Ömrünü Uzatma 84 Teknik Cihaz Bilgileri 84 YAZILIM GÜNCELLEME SORUN G İDERME MÜ ŞTER İ DESTEK H İZMETLER İ ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUNLUK... 92

6 Güvenlik Uyarıları Calibro nuzu kullanmaya başlamadan önce lütfen kullanım kılavuzunun bu bölümünü dikkatle okuyunuz. Burada belirtilmiş olan uyarıları dikkate almanız kendi emniyetiniz ve Calibro nuzun ömrünü uzatma açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Calibro nun muhafaza, taşınma ve kullanım şartları Cihazınızı aşırı sıcak ya da soğuklara maruz bırakmayın. Calibro hava sıcaklığının en az 0 C, en fazla 40 C arasında olduğu ortamlarda çalıştırılmalıdır. Cihazın kablolarını ısı kaynaklarının yakınında kalmasını önleyiniz. Isınan kablolar ya da bu kabloların izolasyonları deforme olabilir ya da hasar görebilir. Bu da yangına ya da elektrik çarpmasına yol açabilir. Cihazınızı aşağıdaki tesirlerden uzak tutunuz: Direkt güneş ışınları Alev ya da duman (sigara, çakmak, açık ateş, vs.)

7 Güvenlik Uyarıları 7 Bakım ve Onarım Calibro nuzu kendi başınıza demonte etmeye ya da üzerinde değişiklik yapmaya çalışmayınız. Cihazı asla bozuk bir pil ya da şarj cihazı ile kullanmayınız. (Hasara uğramış pil kutusu, temas problemi bulunan pil ya da şarj cihazları, kablosu hasara uğramış şarj cihazları vb.). Eğer pil hasara uğramışsa (örneğin çerçevesi hasarlı bir pil, elek - trolit sızıntısı veya şekli bozuk bir pil) yetkili servis tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Ev yapımı ya da üzerinde değişiklik yapılmış pillerin kullanımı patlamaya ve/veya cihazınızın hasara uğramasına yol açabilir. Ekran ya da cihazın kabını temizlemek için asla organik ya da organ - ik olmayan çözücüler (örneğin benzoil vb.) kullanmayınız. Cihazın yüzeyindeki tozu almak için yumuşak bir bez kullanınız. Kir temizle - mek için birkaç damla arıtılmış su kullanmanızı tavsiye ederiz.

8 Güvenlik Uyarıları 8 Ekranınızı oluşturan piksellerden beşinin bozuk olması normal olarak kabul edilmektedir. Bu tür bir hasar cihazın ekranını da kapsayan garanti koşulları dahilinde değildir. Garanti süresinin sonuna kadar cihazınızın güvenliği için tamirat, onarım ve incelemeler dahilinde lütfen yakınınızda bulunan bir yetkili servise başvurunuz. Bulunduğunuz bölgedeki yetkili servisler hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizi ziyaret ediniz: Radyo Frekans Sinyalleri Calibro nuz radyo frekans sinyalleri gönderip almaktadır ve bu yüzden başka sinyaller veya radyo frekansı kullanan başka cihazlarla karşılıklı olarak etkileşebilir. Eğer kalp pili ya da işitme cihazı gibi kişisel tıbbi cihazlar kullanıyorsanız bunların radyo frekans sinyallerine karşı korunmuş olup olmadığı konusunda lütfen doktorunuza ya da bu cihazların üreticilerine başvurunuz. Kablosuz iletişim fonksiyonunu bu

9 Güvenlik Uyarıları 9 sinyallerin yasak olduğu ortamlarda - örneğin uçaklarda ya da has - tahanelerde - kullanmayınız. Bu tür sinyaller uçak elektroniğini ya da tıbbi cihazları olumsuz etkimeyebilir. Kullanım ve Dönü şüm Cihazın kullanılmaz hale gelmesi durumunda uygun olmayan atıklarla birlikte imha edilmesi çevre ve toplum sağlığına olumsuz etki yapabilir. Bu tür olumsuz sonuçları önlemek için cihaza özgü imha koşullarını dikkate alınız. Cihazın yapımında kullanılan malzemelerin geri dönüşümünün sağlanması doğal kaynakların korunmasına katkı sağlayacaktır. Geri dönüşüm ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen yerel yönetiminiz nezdindeki yetkili birimlere, atık toplama şirketine, cihazı satın aldığınız işletmeye ya da yetkili servis merkezlerimize başvurunuz. Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Avrupa daki bazı diğer ülkelerde elektrikli ve elektronik cihaz ve parçalarının geri dönüşümüyle ilgili düzenlemeler bulunmaktadır ve bunların dikkate alınması gerekmektedir. Diğer ülkelerde pillerin bu ülkelerde geçerli olan yasal çerçeveye uygun olarak imha edilmesi gerekmektedir.

10 Güvenlik Uyarıları 10 Patlama tehlikesini önlemek için cihazın pilini kesinlikle yakarak imha etmeyiniz!

11 Görünüm dönüş 1. Home Ana menüye geri 2. Geri okuma modunda önceki sayfaya döner, navigasyon modunda bir önceki menüye ya da listenin bir önceki sayfasına. 3. İleri bir sonraki sayfayı açar. 4. Menü eğer bulunduğunuz noktada bir alt menü seçeneği varsa bu menüyü açar. Bu tu şa uzun süre basarak ön aydınlatmayı açıp kapatabilirsiniz. (Kullanım kılavuzunun Ön Aydınlatma bölümüne bakınız) 5. Micro-USB girişi Bir USB kablosu kullanarak Cali - bro nuzu bilgisayara ya da şarj cihazına bağlayabilirsiniz. 6. MicroSD-card girişi harici microsd/sdhc kartlarını takabilirsiniz. (en fazla 32 GB bellek) 7. Açma/Kapama Dü ğmesi cihazı açar ve kapatır.

12 Teknik Özellikler Ekran 6 E Ink Pearl HD kapasitif multi sensör display, 212 dpi, B&W Ön Aydınlatma Evet İşlemci 1000 MHz RAM 256MB Hafıza 4 GB * İşletim Sistemi Linux Ba ğlantılar Micro-USB Wi-Fi (b/g/n) Pil Li-Ion, 1500 mah ** Hafıza Girişi 32 GB e kadar microsd/sdhc kartları Kitap Dosya Tipleri PDF, EPUB (DRM korumalı dosyalar da dahil); TXT, FB2, FB2.zip, RTF, HTML, HTM, CHM, DJVU, DOC, DOCX, TCR, PRC, TCR, MOBI, ACSM Resim Dosya Tipleri JPEG, BMP, PNG, TIFF Ebatlar 174,4 114,6 8,3 mm Ağırlık 208 g * Cihazın kendi hafızasının gerçek kullanılabilir boyutu Calibro nuzun yazılım ayarları ile ilintili olarak değişiklik gösterebilir. ** Pilin kullanım süresi ve yukarıda belirtilen değerler kullanım moduna, bağlantı türüne ve kullanımda olan ayarlara göre değişiklik gösterebilir.

13 İlk Adımlar Bu bölümde Calibro nuzu kullanıma hazırlamak için gerekli bilgileri ve en önemli komutlarını öğreneceksiniz. PİLİN ŞARJ EDİLMESİ Pil ömrünü uzatmak için Calibro nuzu kullanmaya başlamadan önce ilk kez şarj cihazına takarak 8 ila 12 saat kapalı halde şarj etmenizi öneririz. Calibro nuzun pilini, cihazı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayarak şarj edebileceğiniz gibi şarj cihazı kullanarak da yükleyebilirsiniz. Pilinizi ilk kez şarj ettiğinizde şu noktalara dikkat edin: Calibro nuzu bir USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza ya da bir şarj cihazına bağlayın. Ekrandaki gösterge şarj işlemi başlar başlamaz belirecek.

14 İlk Adımlar 14 Pil tümüyle şarj olduğunda ekrandaki gösterge sönecektir. Şimdi bağlı olan şarj kablosunu çıkarıp cihazını ilk kullanım için açabilirsiniz. Calibro nuz eğer açık konumdaysa, USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlandığında aşağıdaki seçeneklerden birini tercih etmenizi gerektiren bir pencere açılacaktır: PC link ya da Şarj. ENERJİ YÖNETİMİ VE TASARRUFU Calibro nuzu açmak için On/Off düğmesine basınız. Cihazınız kullanıma hazır ise tercih ettiğiniz seçeneklere göre ekrana ya ana menü ya da en son açılmı ş olan kitap gelecek. ( Ayarlar > Kişiselleştir > Başlarken aç ). Calibro nuzu kapatmak için cihaz kapalı konuma gelene kadar On/Off düğmesini yaklaşık iki saniye kadar basılı tu - tun. Ayrıca otomatik tu ş kilidini ya da otomatik kapanma

15 İlk Adımlar 15 fonksiyonunu etkinleştirebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Enerji Tasarrufu > Otomatik kapanma süresi ya da Tuş kilidi süresi menü seçenekleri üzerinden cihaz kapanmadan ya da tuş kilidi etkinleştirilmeden Calibro nuzun kullanım dışı kalacağı süreyi ayarlayabilirsiniz. Calibro nun donması (yani tuş ya da ekran dokunuşlarına yanıt vermemesi durumunda) cihaza komutları işleyebilmesi için 30 saniye kadar süre tanıyın. ess commands. Bu da sorunu çözmezse Calibro nuzu On/Off düğmesini 10 saniye kadar basılı tutmak suretiyle yeniden başlatabilirsini DOSYA YÜKLEME Calibro nuzu bilgisayarınıza microusb kablosuyla bağlayınız. NOT Dosya aktarımı esnasında cihazınızın açık konumda olması gerekmektedir.

16 İlk Adımlar 16 Ekranınızda USB modunda bir tercih yapmanızı gerektiren pencere belirecektir: PC Link ya da Şarj. Burada PC Link.seçeneğini tercih edin. Bilgisayarınızın işletim sistemi Calibro nuzu bağladığınızda cihazı flaş bellek gibi tanıyacak. Ayrıca bilgisayarınız Calibro nuzda bir SD bellek kartı takılıysa iki disk tanıyacak. Şimdi dosya yönetim programınızı kullanarak Calibro nuza ya da SD card üzerine dosya kopyalayabilirsiniz. DİKKAT Cihazınıza dosya yükledikten sonra USB kablosunu bilgisayardan ayırmadan önce bilgisayarınızda donanımı güvenle kaldır seçeneğini kullanınız.

17 İlk Adımlar 17 PARMAK İŞARETLERİ DİKKAT! Calibro nuzun dokunmatik ekranı oldukça hassas teknolojik bir özelliktir. Ekranın bozulmasını önlemek için parmak işaretleriniz yoluyla cihazı kumanda ederken lütfen dikkatli dokununuz. Tıkla Bir ögeyi açmaya yarar. Örneğin bir kitabı, dosyayı, klasör ya da menü ögesini. Dokun & Tut Mevcut konumda mümkünse bağlam menüsünü açar. Çevir Bir kitabın ya da listenin sayfalarını çevirir. Ayrıca bir görseli bu şekilde kaydırabilirsiniz: Parmağınızı yatay şekilde ekran üzerinde kaydırın.

18 İlk Adımlar 18 Kaydır Listeleri kaydırmak için parmağınızı ekran üzerinde dikey biçimde hızla kaydırın. Boyutlandır Resim boyutunu değiştirir: Ekrana iki parmağınızla dokunp, resmi küçültmek için iki parmağınızı birbirine yaklaştırın ya da resmi büyütmek için parmaklarınızı birbirinden ayırın.

19 İlk Adımlar 19 EKRAN ÜSTÜ KLAVYE İLE ÇALIŞMA Ekran üstü klavye metin girmeniz gereken durumlarda kullanılır. Örneğin arama yapmak ya da ağ bilgilerini girmek için. Bir sembol girmek için tuşlardan birine dokunun. Başka bir dile geçmek için mevcut dil butonuna dokunun. Ekran üstü klavyeye bir dil eklemek için menüyü Ayarlar > Diller > Klavye Dilleri şeklinde takip edin.

20 İlk Adımlar Büyük harf / küçük harf de ğiştirme. 2. Girilen metni kabul et 3. Ekran klavyesini kapat 4. Son girilen sembolü ya da harfi sil 5. Klavye dilini değiştir. Klavyeyi şifre girişi için kullandığınızda (Örneğin kablosuz ağ yani Wi-Fi konfigirasyonu için) metin kutusunda simgesi belirecek. Girmekte olduğunuz sembol ve harfleri görmek için bu simgeye dokunun.

21 İlk Adımlar 21 ÖN AYDINLATMA Ön aydınlatmayı açıp kapatmak için Menü düğmesini bir saniye boyunca basılı tutun. Ön aydınlatma ayarlarını açmak için durum çubuğu üzerindeki simgesine dokunun. Şimdi açılan pencere üzerinde, sizin için uygun ön aydınlatma seviyesini sürğüyü kullanarak ayarlayınız. İNTERNET E BAĞLANMA Calibro nuz kablosuz bağlantı alanı (Wi-Fi) kullanılmak suretiyle internete bağlanabilir. Eğer uygulamalarınızdan biri internet bağlantısı gerektiriyorsa (örneği Tarayıcı, PocketNews) Calibro mevcut Wi-Fi bağlantılarını gösterecektir. Eğer seçmek istediğiniz alan şifre korumasına sahip ise ekran üstü klavyeyi kullanmak suretiyle bu şifreyi girmeniz istenecektir.

22 İlk Adımlar 22 Kablosuz bağlantı alanlarından birini önceden yapılandırabilir ve bu şekilde bu ağa otomatik olarak bağlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin. 1. Önce şu menüyü seçin: Ayarlar > A ğlar > A ğ Erişimi 2. Şimdi Ağ Erişimi onay kutusunda Aç seçeneğini tıklayın. Ardından ayrıntılı ayarlar açılacak: Otomatik ba ğlantı, gizli bir ağ ile bağlantı ve kullanılabilir Wi-Fi bağlantılarının bir listesi. NOT Eğer yakınınızda Wi-Fi ağları bulunmuyorsa ya da sinyal yeteri kadar güçlü değilse Mevcut ağlar seçeneği gösterilmeyecek ve yerine Aranıyor mesajı belirecektir bu durumda cihaz ağ aramaya devam edecektir. 3. Gizli bir ağ ile bağlantı kurmak için Gizli ağ bağlantısı seçeneğini tıklayıp kablosuz ağ alan ismini (SSID) ekran klayvesini kullanarak Ağ ismi (SSID) alanına giriniz.

23 İlk Adımlar İlgili liste üzerinde ağ türünü seçiniz Açık açık bir a ğ için bu seçeneği tıklayın. Basit (WEP) bu seçeneğin ardından WEP Kimlik Denetleme Türü altında Açık Sistem ya da Shared Key / Payla şımlı Şifre seçeneğini tercih ediniz. Calibro nuz kimlit denetleme türünü otomatik olarak tanıyamamaktadır. WPA/WPA2 Enterprise kullanıcı ismi, şifre ve gerektiği halde tanım kümesi (domain) ismini gir - meniz gerekmektedir. WPA/WPA2 PSK bu durumda en fazla 64 karakter uzunluğundaki şifreyi girmeniz gerekmektedir. 5. Gelişmiş Ayarlar menü seçeneğini açın. Burada bağlantı otomatik olarak kesilmeden cihazın kullanım dışı kalacağı azami süreyi girebilirsiniz. 6. Eğer ağ bağlantılarını manüel girmeniz gerekiyorsa Gelişmiş Ayarlar üzerinden IP adresini ayarlama imkanınız bulunmaktadır:

24 İlk Adımlar 24 DHCP Eğer DHCP sunucusu düzenlenmişse IP adresi otomatik olarak okunur. Manüel (Vasıflı kullanıcılar için) Ağ parametrelerini ekran klayvesini kullanmak suretiyle burada elle girebilirsiniz. 7. Eğer bağlanmak istediğiniz ağ bir proxy sunucu ile çalışıyorsa bu sunucunun parametrelerini Proxy Ayarları seçeneği üzerinden girebilirsiniz. 8. Ağ bağlantısını kontrol etmek ya da bir başka ağa bağlanmak için tekrar menünün Gizli Ağ Bağlantısı bölümüne girip Bağlan seçeneğini tıklayınız. NOT Wi-Fi bağlantısı internete bağlanmak için kullanılabilir. Ancak Wi-Fi bağlantısı üzerinden dosya alışverişi yapılması mümkün değildir. Calibro Wi-Fi bağlantı noktası ile MAC adres filtreleme yöntemi üzerinden bağlantı kurabilir.

25 İlk Adımlar 25 EK SÖZLÜK YÜKLEME Ek sözlük yükleyebilirsiniz (Çeşitli sözlükleri Calibro Book Store üzerinden satın alabilirsiniz.) 1. Uzantısı.pbi olan uzantı dosyasını cihazın Uygulamalar klasörüne yükleyin. 2. Calibro nuzun bilgisayar ile bağlantısını ayırın. 3. Yüklediğiniz dosya Son Faaliyetler altında belirecek. 4. Şimdi kopyaladığınız uzantı dosyasını bir uygulama gibi başlatıp konfigirasyonu onaylayınız.

26 İlk Adımlar 26 M İCRO SD KARTI GİRİŞİ Calibro nuzun 4 GB iç hafızası bulunmaktadır. Ancak dil - erseniz bir mikro SD kart takarak cihazınızda ek hafıza kul - lanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kartı cihaza sokup yerine oturuncaya kadar hafifçe itiniz. Kartı çıkartmak için ucuna hafifçe dokununp yerinden çıkan kartı çekerek dışarı çıkartın. Dikkat: Eğer SD kartınız takılı kalırsa, zorla çıkartmaya çalı şmayınız. Derhal yetkili servisi arayınız.

27 Ana Menü Bu bölümde Calibro nuzun en önemli kullanım komutlarını öğreneceksiniz. Calibro nuzu çalıştırdıktan sonra ekranınızda Ana Menü belirecektir. Bunun için ayarlar bölümünde gerekli ayarın değişitirilmemiş olması gerekir. (Ayarlar > Kişiselleştir > Başlangıç ta Aç üzerinden ana menü seçilmiş olmalı). Herhangi bir uygulama içerisinden ana menüye geri dönmek için düğmesine tıklayınız. NOT Ana menüye tuşu yoluyla dönmeniz durumunda içinde bulunduğunuz uygulama ya da kitap kayanmayacak, arka planda açık kalmaya devam edecektir. Uygulamaya ya da kitaba geri dönmek için durum çubuğu üzerindeki tuşuna dokununuz. Ana menü Son Faaliyetler bölümü ve uygulamalar panelinden oluşmaktadır. Uygulamalar panosu kapatıldığında iki hızlı erişim butonu belirecektir: Kütüphane ve Calibro Book Store.

28 Ana Menü 28 Son Faaliyetler en son açtı ğınız ya da indirdiğiniz kitapların listesidir. Faaliyetlerin filtrelenmesi Arkadaşlarımın faaliyetleri Son okunan kitap Son indirilen kitap Uygulamalar Panosu nu kapat Uygulamalar Panosu

29 Ana Menü 29 SON FAALİYETLER Bu bölümde Calibro nuz üzerindeki son faaliyetlerinizi görmeniz mümkün. Yani en son okuduğunuz ya da yüklediğiniz kitaplar, Calibro ReadRate üzerindeki arkadaşlıklarınız ve tavsiye edilen kitaplar listesi. Ayrıntılar için Sosyal Medya & Calibro ReadRate bölümünü inceleyiniz. Filtration Set marks opposite news, you would like to receive Burada dilerseniz ekranın sağ üst köşesinde bulacağınız simgesine dokunarak kişisel filtreleme de yapabilirsiniz. En son okunan kitaplar listesindeki bir kitabın ismine dokunduğunuzda bu kitabın daha önce okuduğunuz en

30 Ana Menü 30 son sayfası açılacaktır. Yeni eklenen kitaplara ilişkin bir mesaj belirdiğinde bu mesaja dokunursanız, Kütüphane açılacak ve yeni eklenen kitaplar belirecektir. Kitaplar eklenme tarihine göre sıralanacaktır.

31 Ana Menü 31 Kütüphane Çıkış Arama Menü Kütüphane sayfalarını çevir.

32 Ana Menü 32 KÜTÜPHANE Kütüphane uygulaması Calibro nuzun ebook dosya yöneticisidir. Bu menü içerisinde kitaplarınızı filtreleyebilir, gruplara ayırabilir, düzenleyebilir, bölümün görünümünü değiştirebilir ve arama yapabilirsiniz. 1 Filtreleme Kriterleri Tüm Kitaplar Seçilmiş bellekteki tüm kitapları görüntüler. Okuduklarım Okunmakta ve okunmuş olan kitapları görüntüler. (Bir sayfadan fazla olan kitaplar) Favorilerim Bağlam menüsünden favorilerinize eklediğiniz kitapları görüntüler. 2 Grup Kriterleri Grup seçiminize göre aşağıdaki parametreler klasör başlığı olarak görüntülenir:

33 Ana Menü 33 Klasör klasörün gerçek ismi Yazar ekranın üst kısmında alfabe belirecektir. Seri Tür Format Eklenme Tarihi 3 Sıralama Kriterleri Dosya isimleri Kitap isimleri En son okunanlar Ekleme Tarihi Seri Yazar. Sıralamayı küçükten büyüğe ve A dan Z ye ya da büyükten küçüğe ve Z den A ya do ğru yapabilirsiniz.

34 Ana Menü 34 4 Kitap Listelerinin Görünümleri Basit bu görünümde aşağıdaki bilgiler listelenir: Klasör imgesi Kitabın ve yazarının ismi (biliniyorsa) Yer imgesi (hangi bellekte bulunduğunu gösterir) Okuma oranı ya da Okundu bilgisi. Ayrıntılı bu görünümde ek işaretler bulunmaktadır: Dosya formatı, boyutu, okuma oranı ve okuma durumuna ilişkin simgeler: Okundu, Favori Kitap. Simgeler bu görünümde kitap ve yazarının ismi (biliniyorsa) ve Favori Kitap simgesi görülmektedir. 5 Bellek konumuna göre görüntüleme: Cihaz hafızası ve hafıza kartındakileri göster Cihaz hafızasındakileri göster Hafıza kartındakileri göster

35 Ana Menü 35 Ba ğlam menüsü bir süre ekrana dokunmak suretiyle açılır ve a şağıdaki dosya ve klasör işlemlerini yapmanızı sağlar: Aç (Eğer sözkonusu öge başka bir okuyucu ile açılabiliyorsa... ile aç ) Bilgi Kitap ya da dosya hakkında ayrıntılı bilgi.

36 Ana Menü 36 Okundu / Okunmadı işaretleme Favorilere Ekle / Favorilerden Çıkar Dosya dosya işlemleri İsim Değiştir Başka Klasöre Aktar Sil Bul aşağıdaki kriterler bazında hızlı kitap aramaya yarar: Kitap ya da yazar ismi, bir yazarın tüm kitapları, bir serinin tüm kitapları (sözkonusu serinin yazarı belliyse) Çıkış Kütüphane den çıkış.

37 Ana Menü 37 CALIBRO.STORE CalibroStore üzerinden hızlı ve rahat bir biçimde telif haklarına ve yasalara uygun indirme yapabilirsiniz. Bu uygulama için internet bağlantısı gerekmektedir. NOTLAR Bu bölümde okurken aldığınız notları görüntüleyebilirsiniz. Bir notu seçtikten sonra, notun alındığı kitabın içerikleri görüntülenecektir. Not oluşturma ve değiştirme konusunda ayrıntılı bilgiyi Notlar bölümünde okuyabilirsiniz. SÖZLÜK Ekran klavyesi ile bir kelime girdiğinizde bu uygulama çevirisini yapacaktır. Sözlük değiştirmek için tuşuna ya da sağ üst köşedeki sembolüne dokunup listeden bir başka sözlük seçin.

38 Ana Menü 38 FAVORİLERİM Bu işlev Kütüphane bölümünü açıp size Favorilerim olarak eklediğiniz kitapları görüntüleyecektir. UYGULAMALAR Bu bölümde oyunlar ve ek yazılımlar bulunmaktadır. Bir uygulamadan çıkmak için tuşuna ya da ilgili menü ögesine dokununuz. Hesap Makinası Bilimsel fonksiyonlu bu hesap makinası birçok matematik işlemini hesaplamınızda yardımcı olacaktır. Farklı sayısal sistemler, trigonometri, logaritma, güç ve mantık işlemleri bu işlevler arasında gelmektedir.

39 Ana Menü 39 Satranç Dilerseniz arkadaşınıza ya da Calibro ya karşı oynayabilirsiniz. Calibro ile oynamayı tercih ederseniz 10 farklı zorluk derecesinden birini tercih edebilirsiniz.. Takvim & Saat Aylık takvim ve saati açar. Bu tuşlarla / takvim yaprakları arasında geçiş yapabilir, bu tuşla içinde bulunduğunuz aya geri dönersiniz. Tarih ve saat konusunda ayrıntılı bilgiyi bu kullanım kılavuzunun Tarih/Saat bölümünde okuyabilirsiniz. Klondike Klasik solo test oyunu. Calibro PocketNews RSS olarak sunulan içeriklerin abone olunabileceği ve okunacağı uygulamadır. RSS formatındaki haber kaynaklarını eklemek için RSS ayarlarına girin. Buradan RSS kaynağı ekle seçimini yapın. Klavyeyi kullanıp adresi girin.

40 Ana Menü 40 Bir haber kaynağını silmek için bu RSS i seçip bağlam menüsünü açın ve ardından Sil komutuyla silin ya da Geri Dönüştür sembolü ile çöp tenekesine atın. RSS haber kaynağını değiştirmek için bu RSS i açın, ba ğlam menüsü üzerinden İsmini değiştir ya da Adresi değiştir komutunu kullanın. RSS haber kaynağının ismini ya da adresini ekran klavyesini kullanarak değişitirin. Bir haber akımını güncellemek için uygulama menüsünde Güncelle seçeneğini tıklayın. Güncellenen içerikler dosyaya doğrudan.hrss uzantısıyla eklenir ve güncellemenin ardından okunabilir olurlar. Güncelleme esnasında haberlerin indirilme yüzdesi görüntülenir. Güncellemenin ardından haber dosyası internet bağlantısı olmadan da tarayıcı üzerinden okunabilir. Gelen son haberleri okumak için uygulamalar menüsünden Son haberleri oku seçeneğini tıklayınız. İndirilen son haberler tarayıcı içerisinde açılacaktır.

41 Ana Menü 41 Haber Arşivi: Bu seçeneği kullanarak daha önce kaydetmiş olduğunuz RSS güncellemelerini okuyabilirsiniz. Scribble Scribble bir çizim programıdır. Çizim aletini seçmek için uygulamanın kontrol panelini kullanınız: Metin: Metin kutusunu yerleştirmek istediğiniz yeri ve boyutunu seçin. Metin girişi için ekran klayvesini kullanınız. Kalem: İnce çizgi çekmek için kullanılır. Marker: Kalın çizgi çekmek için kullanılır. Silgi: Çizgi ya da metin silmek için kullanılır. Geri al: Son çiziminizi ya da faaliyetinizi geri alır. Mevcut Çizim/Toplam Çizim Sayısı: Mevcut çizimden diğerlerine geçiş için kullanılır. Yeni: Yeni bir çizim başlatır. Mevcut çizimi siler. Uygulamadan çıkış.

42 Ana Menü 42 Bir resim kaydetmek için simgesine tıklayınız. Görmekte olduğunuz resim, cihazınızın ana klasöründeki Resimlerim dosyasına kaydedilecek. Scribble uygulaması grafik notların değiştirilmesi için de kullanılmaktadır. Sudoku Sevilen Japon bulmacası. Boş bir kutucuğa dokunup bu kutucuğu seçin. Ardından bu kutucuğun içine istediğiniz ve bu konumda uygun olduğunu düşündüğünüz sayı ya da işareti yerleştirebilirsiniz. Sayı ve işaretler aşağıdaki panelden seçilebilir. Tarayıcı / İnternet Gezgini Web sitelerini görüntüleminiz için kullanılan bir uygulamadır. Tarayıcıyı çalıştırdığınızda internet bağlantısı sorgulanacak, mevcut ağlardan birine bağlanmanız istenecektir.

43 Ana Menü 43 İnternet ortamında bir adresi ziyaret etmek için adres çubuğuna dokunup ekran klavyesini kullanmak suretiyle bir adres giriniz. Ardından Enter tuşuna basınız. Bir bağlantıyı takip etmek için bu bağlantıya dokunmanız yeterlidir. Görüntülemekte olduğunuz sayfa ekranınıza sığmayacak olursa, sayfa üzerinde parmaklarınızı hareket ettirmek sureti - yle gezinebilirsiniz. Ayrıca yine parmaklarınızı kullanarak (iki parmağınızı ayırararak ya da birbirine yaklaştırarak) sayfayı

44 Ana Menü 44 büyültebilir ya da küçültebilirsiniz. Calibro nuzun tuşlarını da kullanabilirsiniz. Bu tuşlarla sayfa içerisinde yukarı ya da aşağı ilerleyebilirsiniz. Tarayıcı uygulamasında birden fazla pencere açılabilir. Böylece ayrı sayfaları ayrı pencerelerde açabilir, tüm pencereleri aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Tarayıcı menüsü üzerinden daha önce ziyaret ettiğiniz web sitelerini tekrar açabilir, indirdiğiniz dosyaları, favorilerinizi açabilir, sitelerin görüntülenme boyutunu ayarlayabilir, bir sayfayı çevirebilir ve tarayıcı ayarlarını Ayarlar bölümünde değiştirebilirsiniz. Ayarlar geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfaları ya da çerezleri (cookie) silebilir, JavaScript yazılımını etkinleştirebilir ya da deaktive edebilir, resim yükleyebilirsiniz. Tarayıcıdan çıkmak için tarayıcı menüsündeki ilgili tuşa dokununuz.

45 Ana Menü 45 Çıkış Kişisel Ayarlar CalibroStore CalibroStore uygulaması yoluyla hızlı ve rahat bir biçimde telif haklarına ve yasalara uygun bir biçimde Babil.com içeriklerini indirebilirsiniz. Bunun için internet bağlantınızın olması gerekmektedir.

46 Ana Menü 46 Eğer Babil.com ya da CalibroStore hesabınız varsa Hesabım var seçeneğine tıklayıp kullanıcı adınızın ve şifrenizin doğru olup olmadığını kontrol edin. Hesap bilgilerinizi Calibro cihazınız üzerindeki Ayarlar > He - saplar ve Senkronizasyon bölümünde kontrol edebilirsiniz. Eğer hesabınızla ilgili bilgiler doğru girilmişse Babil.com ve CalibroStore üzerindeki tüm özelliklerden yararlanabilirsiniz. Kişisel Ayarlar simgesini tıklayarak kişisel hesabınızla ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Para yükleme Kredi kartınızı (Visa, MasterCard, Mae - stro) kullanarak Babil.com ve CalibroStore hesabınıza para yükleyebilirsiniz. Satın aldıklarım Satın aldığınız eserler. Kredi Kartlarım kullanımda olan kredi kartlarınız. Çıkış.

47 Ana Menü 47 İstediğiniz bir kitabı satın almak için kitabı seçip Satın al seçeneğini tıklayınız. Kitabı indirmek istediğiniz formatı seçip Satın al ve indir seçeneğini tıklayınız. Satın aldığınız dosya şu klasöre indirilecektir: Kütüphane > İndirilen Dosyalar. Ardından kitabı ana menü altında Son faaliyetler bölümünde bulabilirsiniz. NOT Eğer hesabınızda yeterli miktarda para bulunmuyorsa, CalibroStore ya da Babil.com hesabınıza kredi kartı yoluyla (Visa, MasterCard, Maestro) para yüklemeniz önerilecek. Doğrudan cihazdaki hesabınıza da para yükleyebilirsiniz. Calibro Sync (Eşzamanlama/Senkronizasyon) Calibro Sync, CalibroStore üzerinden satın aldığınız tüm kitapları bir anda bir ya da birden çok cihaza indirmenizi sağlayan bir hizmettir. Calibro Sync kullanımı çok rahat bir hizmettir. Çünkü CalibroStore üzerinden istediğiniz sayıda kitabı seçip bu kitapların indirme işlemini, zamanınız uygun olduğunda yapabilirsiniz.

48 Ana Menü 48 Kullanımı NOT: Calibro Sync hizmetinden hatasız biçimde yararlanabilmek için cihazınız üzerindeki saat ve tarih ayarının doğru yapılmış olması gerekmektedir. (Ayarlar > Tarih/Zaman) Calibro Sync hizmetinden yararlanabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir: Kayıt 1. Önce E-Kitap satın almak için bir hesap açmanız gerekmektedir. Bunu Babil.com ya da Calibro.com adresleri üzerinden cihazınızın seri numarasını girerek yapabilirsiniz. 2. Calibro Sync hizmetini yetkilendirin. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin: Calibro Sync uygulamasını açıp Calibro Sync ayarlar kısmında (Ayarlar > Hesap ve Senkronizasyon > Calibro Sync) Yetkilendirme ya da Kullanıcı Girişi seçeneklerini tıklayın. Eğer Wi-Fi ba ğlantısı aktif değilse, Calibro nuz Wi- Fi üzerinden internete bağlanma talebinde bulunacaktır.

49 Ana Menü 49 Servis sağlayıcılar listesinden kaydınızı yaptırdığınız siteyi seçip, kişisel bilgilerinizi giriniz. Calibro nuz için sitede kitap seçimi yapıp gönderme Dilediğiniz kitapları CalibroStore üzerinden seçip cihazınıza gönderebilirsiniz. Bunun için Babil.com ya da Calibro.com adresi üzerinden Calibro ma Gönder seçeneğini kullanabilirsiniz. Calibro nuza doğrudan kitap indirme Wi-Fi bağlantınızı aktif hale getirip Calibro Sync uygulaması üzerinden Güncelle seçeneğine tıklayınız. Eğer Wi-Fi bağlantısı aktif değilse, Calibro bağlantı talebinde bulunacaktır. Otomatik bağlantı seçilmişse Wi-Fi bağlantısı her yarım saatte bir aktif hale getirilip yeni bağlantı olup olmadığı kontrol edilecektir. (Cihaz kapalı ya da uyku konumunda değilse). Bağlantı başarıyla gerçekleştirildikten sonra sıradaki kitaplar otomatik olarak indirilecektir.

50 Ana Menü 50 Calibro Sync ayarlarında Otomatik İndirme etkinleştirilmişse, kitaplar otomatik indirilecektir. Eğer Talep doğrultusunda etkinleştirilmişse Calibro Sync Sıradakiler bölümünde size sıradaki kitapları gösterecektir. Şimdi burada bir birden çok ya da tüm kitapları işaretleyip İndir seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. İndirmek istemediğiniz kitapları Sil komutuyla listeden çıkarabilirsiniz. İndirilmiş olan ve indirilmekte olan dosyaları İndirilenler bölümünde görebilirsiniz. İndirilen dosyalar İndirilenler klasörüne dosyalanır. Bu klasörün yerini Calibro Sync seçenekleri üzerinden belirleyebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları ana menünün Son faaliyetler bölümünde bulacaksınız.

51 Ana Menü 51 Fotoğraf Kütüphanenizdeki ögeleri fotoğraf ya da grafikler yoluyla listeler. Bu fotoğraf ya da grafiklerin daha önce Fotoğraflarım dosyasına indirilmiş olması gerekir. Burada açılan bir fotoğraf tam ekran boyutunda gösterilir. Seçtiğiniz bir fotoğrafın Kapalı Ekran Logosu olarak kullanılması için fotoğrafı Çevir komutuyla çevirin ya da Ayrıntılı Bilgi seçeneğini tıklayın. Tam ekrana yayılan fotoğrafı tıklayıp ekranın sağ üst köşesinde beliren menü işaretini tıklayınız. Düzenleme modunda bir fotoğrafı parmak işaretlerinizle büyütüp küçültebilir ve belirli bir alanını ekran logosu olarak kaydedebilirsiniz.

52 Ana Menü 52 Dropbox Calibro Ba ğlantısı DropBox uygulaması yoluyla DropBox a ister bir bilgisayar üzerinden, isterse DropBox aplikasyonunu kullanan bir başka cihaz üzerinden ya da do ğrudan Dropbox sitesi üzerinden yüklenen dosyalar Calibro cihazınıza indirilebilir. Bunun için Calibro nuza herhangi bir ek uygulama indirmeniz gerekmemektedir. Bu servise gerekli bağlantı yetkisini vermeniz yeterlidir. Kullanım Bilgileri 1. Dropbox servisine kayıt yapın. (www.dropbox.com) 2. Dropbox hesap bilgilerinizi ( adresiniz ve şifrenizi) Calibro nuzun Ayarlar > Hesaplar ve Senkronizasyon > Dropbox > Giriş kısmına kaydedip Dropbox a gerekli bağlantı yetsini tanıyın. (Wi-Fi internet bağlantısı bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde cihazınız bağlantı talebinde bulunacaktır.) 3. Dropbox-Calibro bağlantısını kurup yetkilendirme işlemini tamamladıktan sonra cihazınız üzerinde yeni bir

53 Ana Menü 53 dosya açılacak: Dropbox Calibro. Bu dosya cihazınızın kütüphanesinde bulunacaktır ve Dropbox hesabınızda da görülecektir. Senkronizasyon işleminin tamamlanmasının ardından diğer cihazlarda da bu dosya görülebilecektir. NOT Calibro nuz üzerindeki uygulama sadece Uygulamalar > Drop - box Calibro klasöründe bulunan dosyalara erişebilecektir. Eşzamanlama / Senkronizasyon nasıl yapılır? Otomatik: 1. Sunucu üzerindeki Uygulamalar > Dropbox Calibro klasörü ile cihazınız üzerindeki senkronizasyon klasörü inter - net bağlantısı gerçekleştiği anda otomatik olarak senkro - nize edilecek. 2. Senkronize edilen tüm dosyalar kütüphanenizdeki senkronizasyon klasörüne indirilecektir. (Standart olarak Dropbox Calibro klasörü kullanılmaktadır. Ancak Ayarlar > Hesaplar ve Senkronizasyon > Dropbox > Senkronizasyon Klasörü üzerinden değiştirebilirsiniz.)

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi: Giriş ekranınd sisteme giriş yapılır. dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılarak Sistem Ekranı: 4 2 1 2 3 Klasörler

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

GÜVENLİK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER... 12. İLK ADIMLAR... 13 Pilin Şarj Edilmesi. 13 Cihaz Yönetimi.

GÜVENLİK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER... 12. İLK ADIMLAR... 13 Pilin Şarj Edilmesi. 13 Cihaz Yönetimi. KULLANIM KILAVUZU İçindekiler GÜVENLİK UYARILARI... 6 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER...... 12 İLK ADIMLAR... 13 Pilin Şarj Edilmesi 13 Cihaz Yönetimi 15 Ana Menü 16 Bildirim Paneli 17 Parmak Hareketleri

Detaylı

reederiii Kullanım Kılavuzu

reederiii Kullanım Kılavuzu reederiii Kullanım Kılavuzu Cihazımızı satın aldığınız için teşekkür ederiz. Lütfen cihazı kullanmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kullanım kılavuzu size tam ve doğru bilgi vermek için

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 1. Kutu İçeriği 1. 2. Sarj Adaptörü 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Belgesi 7. Yasal ve Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 15 16 3 4 5 6 1 2 13 14 10 9 8 11 12 7 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8

Detaylı

Connection Manager Kullanım Kılavuzu

Connection Manager Kullanım Kılavuzu Connection Manager Kullanım Kılavuzu Baskı 1.0 2 İçindekiler Bağlantı yöneticisi uygulaması hakkında 3 Başlarken 3 Bağlantı yöneticisi uygulamasını açma 3 Geçerli bağlantı durumunu görüntüleme 3 Uygulama

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 1. Paket İçeriği 1. 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 1 2 9 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi...

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... 3 İndirme... 3 Sunucu yazılım kurulumu... 3 Kurulum sayfası çıkacaktır...

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 EPOSTA SİSTEMİNE BAĞLANMA... 3 ESKİ E-POSTLAR... 5 YENİ KİŞİ VEYA GÖREV OLUŞTURMA... 6 MESAJ YAZMA... 6 KİŞİLER...

Detaylı

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ]

1. Kurulum. Tam ekranda iken MENU tuşuna. Başlat sekmesine gelin ve sonra [ / ] basın ve menüye girin. [ / ] 1. Kurulum Tam ekranda iken MENU tuşuna basın ve menüye girin. [ / ] tuşlarına basarak Kurulum, Kanal Düzenleme, Sistem Ayarları ve Medya Merkezi menülerine geçiş yapabilirsiniz. Kurulum menüsü altından

Detaylı

BASIC KULLANIM KILAVUZU

BASIC KULLANIM KILAVUZU BASIC KULLANIM KILAVUZU İçindekiler GÜVENLİK UYARILARI... 6 Muhafaza, Taşıma ve Kullanım Koşulları 6 Bakım ve Onarım 7 Radyo Frekans Güvenliği 9 Kullanım 9 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER... 12 İLK ADIMLAR...

Detaylı

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon

Ecat 8. Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon Ecat 8 Hakbim Bilgi İşlem A.Ş. Versiyon 2015 01.01 1 Ecat8 Nedir? Firmaların elektronik yedek parça kataloğu ihtiyacını karşılamak için Hakbim Bilgi İşlem tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam

Detaylı

Harita Güncelleme MODEL. - Model ; DAİİCHİ üniteye sahip olan TÜM modeller PROSEDÜR. 1. Öncelikle bilgisayarınızdan

Harita Güncelleme MODEL. - Model ; DAİİCHİ üniteye sahip olan TÜM modeller PROSEDÜR. 1. Öncelikle bilgisayarınızdan Harita Güncelleme Bu broşür DAİİCHİ marka Navigasyon ünitesine sahip olan Hyundai modellerimizin, Navigasyon programındaki haritanın güncelleme işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme amacıyla

Detaylı

BASIC KULLANIM KILAVUZU

BASIC KULLANIM KILAVUZU BASIC KULLANIM KILAVUZU İçindekiler GÜVENLİK UYARILARI... 6 Muhafaza, Taşıma ve Kullanım Koşulları 6 Bakım ve Onarım 7 Radyo Frekans Güvenliği 9 Kullanım 9 GÖRÜNÜM... 11 TEKNİK ÖZELLİKLER... 12 İLK ADIMLAR...

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

Harita güncelleme direktifleri

Harita güncelleme direktifleri Harita güncelleme direktifleri ilk olarak Türkiye haritasını güncellemeniz için http:// www.mlsnavigasyon.com.tr web sitesine üye olarak kaydolmanız gerekiyor. 1) Yeni üye kaydı ve Güncelleme A) Web sitesinden

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı K ı lavuzu ( Mobil)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı K ı lavuzu ( Mobil) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı K ı lavuzu ( Mobil) İçindekiler EBA Dosya nedir?... 3 Kimler kullanabilir?... 3 Uygulama Ne işe Yarar?... 4 Mobil uygulama nedir? Nereden ulaşabilirim?... 4 Mobil Uygulamayı

Detaylı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı

Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Kurumsal Grup E-Posta Eğitim Dokümanı Bu Eğitim Dokümanı Bilişim Merkezi Modelleme Grubu Öğrencileri Tarafından Hazırlanmıştır. İçindekiler Kurumsal Grup E-Posta Nedir?... 2 Amaçlar... 3 1. Liste Talebinde

Detaylı

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi KNet Veli Yardım Kılavuzu KNet e Erişim KNet Erişim Bilgilerini Güncelleme KNet te Öğrenci Bilgilerini Görüntüleme KNet Ekran Ara Yüzünü Özelleştirme KNet te

Detaylı

Yenilikler LogiKal VERSİYON 7

Yenilikler LogiKal VERSİYON 7 Yenilikler LogiKal VERSİYON 7 Yenilikler Versiyon 7 Sayfa 1 İÇERİK YENİ KULLANICI ARAYÜZÜ...4 ANA MENÜ...4 PROJE YÖNETİCİSİ...5 PROJE MERKEZİ...6 PROJE GİRİŞİ...7 PROJE YÖNETİCİSİ...8 MENÜ İŞLEVİ YAPILANDIRMASI...8

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) İçindekiler EBA Dosya Nedir?... 1 Kimler kullanabilir?... 2 Uygulama Ne işe Yarar?... 2 Sisteme internet üzerinden giriş nasıl yapılır?... 2 Yeni bir klasör

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu Tablet Bilgisayar SGPT12 Serisi Hızlı Kurulum Kılavuzu Hoş Geldiniz Xperia Tablet S satın aldığınız için tebrik ederiz. Bu Hızlı Kurulum Kılavuzu, tablet bilgisayarınızın kullanılması için gereken başlangıç

Detaylı

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA

GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA GOOGLE DRİVE KULLANARAK FORM OLUŞTURMA Google Docs yani Google Dokümanlar hizmeti bir süre önce Google Drive adlı bulut depolama hizmetinin içerisine alındı ve çok daha gelişerek yoluna devam etti. Google

Detaylı

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa Hugin ALPHA Alpha ER-425TX ER-350N BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 Bilgisayar

Detaylı

Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi. Hızlı Kurulum Kılavuzu Tablet Bilgisayar SGPT13 Serisi Hızlı Kurulum Kılavuzu Hoş Geldiniz Xperia Tablet S satın aldığınız için tebrik ederiz. Bu Hızlı Kurulum Kılavuzu, tablet bilgisayarınızın kullanılması için gereken başlangıç

Detaylı

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler

Vodafone Cep Sağlık. Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. İçindekiler Vodafone Cep Sağlık Kullanıcı Yardım Kılavuzu Sayfa isimlerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Sayfa Adı Sayfa Numarası Kullanıcı Girişi 2 Profilim 3 Acil Durum Sağlık Bilgilerim 4 Özlük Bilgilerim 5 Sağlık

Detaylı

İçindekiler. Tarih:

İçindekiler. Tarih: Adım adım - App kılavuzu: Bu App ile Adobe Digital Editions epub ve Adobe Digital Editions PDF formatındaki e-kitaplar, eaudio'lar Stream ve Download şeklinde (Android, Şubat 2017'den sonra), ve emagazinler

Detaylı

MEB (K12) e-posta Sistemi Kullanımı

MEB (K12) e-posta Sistemi Kullanımı 1. Giriş Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından tüm kurumlarımıza POP3 destekli e-posta hesabı tahsis edilmiştir. Bu hesabı web tabanlı olarak kullanabileceğiniz gibi Outlook vb. gibi e-posta istemci

Detaylı

5.0 KULLANIM KILAVUZU HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU. Alcatel Shine Lite 5080X - Cep Telefonu. Flaş Ön kamera. LED göstergesi. Güç tuşu

5.0 KULLANIM KILAVUZU HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU. Alcatel Shine Lite 5080X - Cep Telefonu. Flaş Ön kamera. LED göstergesi. Güç tuşu HIZLI BAŞLANGIÇ KILAVUZU LED göstergesi Alcatel Shine Lite 5080X - Cep Telefonu KULLANIM KILAVUZU Flaş Ön kamera 1 Pilin şarj edilmesi. 5.0 Güç tuşu Ses açma/ kısma 2 SIM kartın takılması ya da çıkarılması.

Detaylı

Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen.

Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen. Öğretmen/Eğitmen İçindekiler VeduBox İçeriği- Öğretmen... 3 Ana Sayfa... 3 Takvimim... 4 Takvimim... 4 Akademik Takvim... 4 Derslerim... 4 Ders Profili... 5 İçerik... 5 Duyurular... 7 Ödevler:... 8 Anketler...

Detaylı

E-Posta Hesabı Oluşturma

E-Posta Hesabı Oluşturma E-Posta Hesabı Oluşturma Elektronik Posta (E-posta) Nedir? Elektronik posta (e-posta) internet ortamından gönderilen dijital (elektronik) mektuptur. Bir başkasına e-posta gönderebilmemiz için öncelikle

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi. YÖK Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi. YÖK Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi YÖK Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi nin gerçekleştirdiği sınavlara

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 y Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürüm 1.0 Aralık 2015 Bulut Depolama, genel bir terimle "dosya barındırma" hizmeti sunan bir yazılım sistemidir. Bu hizmet sayesinde önemli dosyalarınızı yedekleyebilir veya

Detaylı

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu 2016 Bahar Dönemi İşveren ve İşveren Vekili için İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-sertifika Programı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu. Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi nin gerçekleştirdiği sınavlara başvuru yapma sürecini anlatan bir

Detaylı

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARINDA YAŞANAN BAŞLICA ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ EĞİTİM NAVİGASYON NASIL ÇALIŞIR? 1 Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla

Detaylı

ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU

ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU ASİSTAN v2 KULLANIM KILAVUZU AÇILIŞ Programa giriş yaptığınızda karşınıza destek sayfamız gelecektir. Buradan program kullanımı ve olası hatalar hakkında bilgiler alabilir, güncellemeler ve gerekli programların

Detaylı

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 İçindekiler Flow nedir? Bir Flow hesabı oluşturmak Oturum açmak Flow Hesabınız Genel Görünüm Flow Hesabınız Kullanım + Add (ekle butonu) Bibliography (Künye/Atıf butonu)

Detaylı

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU

PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU PRESTIGIO GEOVISION 150/450 KULLANMA KILAVUZU Prestigio GeoVision 150 Kontrollerin yerleşimi 1. Açma/kapama düğmesi 2. SD Kart Yuvası 3. Dokunma Paneli 4. Menü Butonu 5. Işıklı Gösterge (Şarj olurken kırmızı

Detaylı

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma 1 / 15 GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma Geçmiş dönemden kalan faturalarınızı efinans Portal e yükleyerek efinans ın arşivleme hizmetinden 10 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. efinans a

Detaylı

TURKCELL MaxiPLUS 5. Hızlı Başlangıç Kılavuzu

TURKCELL MaxiPLUS 5. Hızlı Başlangıç Kılavuzu TURKCELL MaxiPLUS 5 Hızlı Başlangıç Kılavuzu Telefona Genel Bakış Güç Tuşu Kulaklık LED Gösterge Şarj/ USB Girişi Dokunmatik Ekran Ana Ekran Tuşu Arama Tuşu Menü Tuşu Geri Tuşu Kulaklık Girişi Ses Tuşları

Detaylı

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu 1- Demo Hesap Açılışı 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı 7- Göstergeler

Detaylı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı Emre GÜLCAN IT Responsible & Web Admin AEGEE-Eskişehir emregulcan@gmail.com e_gulcan@hotmail.com 0535 729 55 20 1 1. YÖNETİM PANELİNE

Detaylı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı İçindekiler Bakanlık E-Posta Hizmetleri ve Sistem Ara yüzü E-posta Hizmetlerinin Outlook Programına Bağlanması Outlook 2010 Kullanımına ilişkin temel bilgiler

Detaylı

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU T.C. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU Hazırlayanlar Mahmut ÖZDEMİR Sezgin SERPEN Büşra TUNCER Yönetim Paneli Kullanımı Sistemin yönetim

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Yazılım Sürümü 5.13

KULLANIM KILAVUZU. Yazılım Sürümü 5.13 KULLANIM KILAVUZU Yazılım Sürümü 5.13 2 Güvenlik Uyarıları Calibro nuzu kullanmaya başlamadan önce lütfen kullanım kılavuzunun bu bölümünü dikkatle okuyunuz. Burada belirtilmiş olan uyarıları dikkate almanız

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl

1.5. Başvuru formundaki bilgileri aşağıdaki şekilde doldurunuz. Kart Okuyucu Tipi: Mini Kart Okuyucu Sertifika Süresi: 3 Yıl 1. E-imza bulunmayan personelin e-imza alması gerekmektedir. 1.1. https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go internet adresine giriniz. 1.2.Girdiğiniz internet sayfasında Nitelikli Elektronik Sertifika Başvurusu

Detaylı

Kullanıcı Giriş Ekranı

Kullanıcı Giriş Ekranı KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Giriş Ekranı Programı ilk defa kurduysanız kullanıcı adınız ve şifreniz palmiye dir. Server a bağlanmak için server yazan kutuya tıklayınız. IP Numarası olarak Server IP Numarası

Detaylı

ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI

ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI ZİRAAT BANKASI - SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz Sınavlar Genel Bilgi

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi

Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Anadolu Üniversitesi Sınav Hizmetleri Sınav Kılavuzu Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi 19. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 22. Ulusal Bilim Olimpiyatları Genel Bilgi Bu kılavuz Anadolu Üniversitesi

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma F İLETİLER Konuya Hazırlık 1. E-posta adresinden yeni bir ileti nasıl oluşturulur? 1. İLETI GÖNDERME a. Yeni bir ileti oluşturma: Yeni bir ileti oluşturmak için Dosya/Yeni/E-posta iletisi seçilebileceği

Detaylı

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi K12Net Veli Yardım Kılavuzu K12Net e Erişim K12Net Erişim Bilgilerini Güncelleme K12Net te Öğrenci Bilgilerini Görüntüleme K12Net Ekran Ara Yüzünü Özelleştirme

Detaylı

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 KÖHLER Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 MERKEZ ADANA BÖLGE TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 İZMİR BÖLGE ANKARA BÖLGE TEL: 0232 459 59 95 TEL: 0312

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

Ziraat Bankası Uzman Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu

Ziraat Bankası Uzman Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu Ziraat Bankası Uzman Yardımcısı İşe Alım Sınavı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz

Detaylı

2000 de Programlarla Çalışmalar

2000 de Programlarla Çalışmalar Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar 24 3 Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar Programları Başlatmak Programları başlat menüsünü kullanarak, başlatmak istediğiniz programın simgesini çift tıklayarak

Detaylı

Eee Pad TF201 için SSS

Eee Pad TF201 için SSS Eee Pad TF201 için SSS Dosyaları yönetme... 2 MicroSD, SD kartı veya USB aygıtında depolanan verilerime nasıl erişirim?... 2 Seçili dosyaları başka bir klasöre nasıl taşırım?... 2 Seçili dosyaları bağlı

Detaylı

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı. Başvuru Kılavuzu Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı İşe Alım Sınavı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz

Detaylı

MİCROSOFT OUTLOOK 2010

MİCROSOFT OUTLOOK 2010 İçindekiler BÖLÜM 1: HESAP YÖNETİMİ... 2 E-posta Hesaplarını Oluşturmak ve Yapılandırmak... 2 İmza Eklemek... 5 Görünüm Ayarlarını Düzenlemek... 7 BÖLÜM 2: GÜVENLİK YÖNETİMİ... 8 Güvenlik Yapılandırması...

Detaylı

Kurulum; Ana Bilgisayar ve Tahtalara ayrı ayrı yapılmaktadır. KURULUM ŞEMASI x.x x.x x.x x.

Kurulum; Ana Bilgisayar ve Tahtalara ayrı ayrı yapılmaktadır.  KURULUM ŞEMASI x.x x.x x.x x. KURULUM ŞEMASI 192.168.x.x 192.168.x.x 192.168.x.x 192.168.x.x ANA BİLGİSAYAR Kurulum; Ana Bilgisayar ve Tahtalara ayrı ayrı yapılmaktadır. KURULUM SİHİRBAZI adresine girerek aktahta_kur.exe dosyasını

Detaylı

WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ

WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ www.kirsalcevre.org.tr WEB SİTESİ YÖNETİCİ İŞLEMLERİ ANKARA 2015 1. Yeni Kullanıcı Kaydı Yönetici olarak giriş yapmak için öncelikle bir kullanıcı kaydına ihtiyacınız vardır. Eğer zaten bir kullanıcı iseniz

Detaylı

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: 1- Demo Hesap Açılışı (Gerçek Hesap Girişi) 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı

Detaylı

Kolay Kullanım Kılavuzu

Kolay Kullanım Kılavuzu Kolay Kullanım Kılavuzu Kolay Kullanım ı telefonunuzu ilk açtığınızda veya cihazınızı sıfırladığınızda yönlendirmeleri takip ederek seçebilirsiniz. Kilitli Ekran Bu ekran cihazınızın en temel fonksiyonlarına

Detaylı

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU CAMPUSIUM UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU YÖNETİM PANELİ 1-Kategori Tanımlama: Sistemde öncelikle kategori eklemelisiniz. Kategori eklemek için işlemler menüsünden kategoriler sekmesini tıklayınız.

Detaylı

Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir. falcon m type Bu kullanma kılavuzunu Falcon M Type model FM Transmitter için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar

Detaylı

WINDOWS TABLET UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI

WINDOWS TABLET UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI WINDOWS TABLET UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI İçerikler Uygulamaya Giriş... 3 Klasörler... 5 Belge Görüntüleme ve İşlemler... 7 Paraf İşlemi... 7 Red İşlemi... 8 İmza İşlemi... 9 Havale İşlemi... 9 Üst Veri,

Detaylı

İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler...

İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler... İçindekiler ADIM 1 : Üye Olma... 2 ADIM 2 : Giriş Yap ve Hatırlatma Sayfaları... 3 ADIM 3: Üye Girişi yapıldıktan sonra yapabileceğiniz işlemler... 3 ADIM 4: Bildiri Özet Gönderimi Bilgilendirme ve Yardım

Detaylı

Poly Pad C504. Anafen Uygulamaları İndirme - kullanma

Poly Pad C504. Anafen Uygulamaları İndirme - kullanma Poly Pad C504 Anafen Uygulamaları İndirme - kullanma PolyPad C504 model tabletinizi ilk açtığınızda karşınıza çıkacak ekran görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır. Sistem ilk defa açıldığı için yapmanız gereken

Detaylı

Kurumsal Kullanıcı Kitapçığı. Daha iyi bir eğitimin hatrına

Kurumsal Kullanıcı Kitapçığı. Daha iyi bir eğitimin hatrına Kurumsal Kullanıcı Kitapçığı Daha iyi bir eğitimin hatrına Tanıtım Unicheck Kurumsal Kullanıcı Kitapçığı Bu kitapçık Unplag Kurumsal hesap içerisinde bulunan Admin hesap, akademisyen (öğretmen) hesabı

Detaylı

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8)

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Web Hizmetleri protokolü, Windows Vista (SP2 veya üstü), Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarının,

Detaylı

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir.

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. TV/AV Daily motion 5. TV veya Radyo Kanal listesinde YEŞİL renk tuşu kanal Gizleme fonksiyonunu kullanmanızı sağlar. Bu tuşa basıldığında Gizle

Detaylı

Kayıt Ol menüsüne tıklayınız.

Kayıt Ol menüsüne tıklayınız. Özel Yetenek Sınavı Sistemi Kılavuzu Yeni Online Başvuru Sistemini kullanarak hatasız bir şekilde başvuru yapabilmeniz için aşağıda adımları izleyiniz. 1. Adım : Tarayıcınızın adres kısmına ozelyetenekbasvuru.uludag.edu.tr

Detaylı

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma İşlemleri 5. Şifre Değiştirme İşlemleri 6. Başvurduğunuz

Detaylı

1. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız.

1. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız. Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz. Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Eternet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

1. Kutu İçeriği. 2. Cihaz Görünümü. 1. Prestigio Tablet PC 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6.

1. Kutu İçeriği. 2. Cihaz Görünümü. 1. Prestigio Tablet PC 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. 1. Kutu İçeriği TR 1. 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Belgesi 2. Cihaz Görünümü 1 3 5 7 2 4 6 8 10 9 11 1 Web-kamera Video konferansı ve diğer uygulamalar için 2 Ses +\ Ses - Ses

Detaylı

1. Kutu İçeriği. 2. Cihaz Görünümü. 1. Prestigio Tablet PC 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6.

1. Kutu İçeriği. 2. Cihaz Görünümü. 1. Prestigio Tablet PC 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. 1. Kutu İçeriği TR 1. 2. Sarj Cihazı 3. Kulaklık 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Belgesi 2. Cihaz Görünümü 1 2 3 4 5 6 7 TR - 1 TR 1 2 3 4 5 6 7 Kulaklık Girişi Sarj Girişi Micro USB Yuvası Güç/Kilit Tuşu

Detaylı

GPS NAVI GASYON SI STEMI

GPS NAVI GASYON SI STEMI GPS NAVI GASYON SI STEMI NAV HIZLI BAS LANGIÇ KILAVUZU MOTOR ANA SAYFA TÜRK Başlarken Navigasyon yazılımı ilk kez kullanıldığında otomatik olarak bir ilk kurulum işlemi başlar. Aşağıdaki işlemleri yapın:

Detaylı

Windows İşletim Sistemi

Windows İşletim Sistemi Windows İşletim Sistemi Bilgisayar (Özellikler) Bilgisayarınızın özelliklerini görüntülemek için : Masaüstünde Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Özellikler e tıklayın. Çıkan pencerede bilgisayarınızda

Detaylı

MLS Destinator Pro 4300-5000

MLS Destinator Pro 4300-5000 MLS Destinator Pro 4300-5000 3 ! UYARI Navigasyon cihazınız şarj olduktan sonra şarj aletine bağlı tutmayın. Gereğinden fazla şarj pilin ömrünü kısaltabilir. Model No: G431 (Pro4300) Model No: G550 (Pro5000)

Detaylı

Erişim Noktası Ayarları

Erişim Noktası Ayarları Erişim Noktası Ayarları Değerli Müşterimiz, Cihazınızı erişim noktası cihazı olarak kullanabilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Statik IP Tanımlama AirTies Kablosuz Erişim Noktası

Detaylı

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir.

Bu kılavuzda çoğu modelde ortak olan özellikler anlatılmaktadır. Bazı özellikler bilgisayarınızda olmayabilir. Buradan Başlayın Copyright 2013 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler önceden haber verilmeksizin

Detaylı

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K

MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜ DAD ONLİ NE Ü YELİ K MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) resmi sitesi www.mudad.org, 20 Temmuz 2015 tarihinde yeni yüzüyle yayına başlamıştır. Yeni tasarımı ile birçok yeni özelliği de beraberinde getiren

Detaylı

2- Kontrol Sil... 17. 3-En Öne Getir... 13 4-En Arkaya Gönder... 13 4.5.8.2 Resim... 14. 1-Özellikler:... 18 Genel Özellikler...

2- Kontrol Sil... 17. 3-En Öne Getir... 13 4-En Arkaya Gönder... 13 4.5.8.2 Resim... 14. 1-Özellikler:... 18 Genel Özellikler... i İçindekiler Kullanıcı Giriş Ekranı... 1 Ana Sayfa... 2 1-Projeler... 3 1.1 Yeni Proje... 3 1.2 Proje Düzenle... 3 1.3 Proje Sil... 3 1.4 Listeyi Güncelle.... 3 2-Gruplar... 4 2.1.1 Grup Adı.... 5 2.1.2

Detaylı

Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu

Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu Raptadmin 1.x.x Sürümleri için Kullanım Klavuzu Ekim 2014 Ankara www.raptadmin.com info@raptadmin.com Giriş İşlemleri Raptadmin yönetim paneline www.alanadınız.com/admin adresini kullanarak gidebilirsiniz.

Detaylı

BEUN VPN Hizmeti. VPN Nedir?

BEUN VPN Hizmeti. VPN Nedir? BEUN VPN Hizmeti VPN Nedir? VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ ın kısaltılmasıdır. VPN, İnternet gibi halka açık telekomünikasyon altyapılarını kullanarak kullanıcılar veya uzak ofisleri

Detaylı

Kablosuz ADSL2+ Modem Router Kurulumu

Kablosuz ADSL2+ Modem Router Kurulumu Kablosuz ADSL2+ Modem Router Kurulumu A. Cihazın Fiziksel Bağlantısı Kuruluma başlamadan önce bağlantıları aşağıdaki topolojide gösterildiği gibi yapınız. B. LED Işıkları Tanımlama Sabit: Modeme elektrik

Detaylı

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır.

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır. 78 Türkçe Hızlı Yükleme Kılavuzu Bu yükleme kılavuzu GW-7100U ve yazılımının yüklenmesinde size yol gösterecektir. Kablosuz ağ bağlantınızı kurmak için, aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayın. 1. Yükleme

Detaylı

Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Öğrenci Kullanım Kılavuzu Öğrenci Kullanım Kılavuzu Web tabanlı ALMS adresinizden sisteminize web tarayıcınızla (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla, Safari vb.) giriş yapınız. Açılan sayfada gerekli alanlara TC kimlik numaranızı

Detaylı

UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI

UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI ios UYGULAMA YARDIM DOKÜMANI İçerikler Uygulamaya Giriş... 3 Klasörler... 6 Belge Görüntüleme ve İşlemler... 7 Paraf İşlemi... 7 Red İşlemi... 8 Mobil İmza İşlemi... 8 İlgi ve Ek Görüntüleme... 9 Havale

Detaylı

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI

TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI TL-WPS510U PRINT SERVER KURULUM DÖKÜMANI 1 Başlarken Satın almış olduğunuz TL-WPS510U nun kullanım diagramı aşağıdaki gibidir. Cihazınızı bir ağ yazıcısı değilse veya kablolu ağ yazıcınızı kablosuz olarak

Detaylı

General Mobile DSTL1. Sürüm Güncelleme Notları

General Mobile DSTL1. Sürüm Güncelleme Notları General Mobile DSTL1 Sürüm Güncelleme Notları Bu sürüm notları General mobile DSTL1 cihazı için en son gönderilen yazılım güncelleme bilgisi içermektedir. Bu sürüm güncelleme, cihazınızın işlevselliğini

Detaylı

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Ethernet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

Hiperkitap Kullanım Kılavuzu

Hiperkitap Kullanım Kılavuzu Hiperkitap Kullanım Kılavuzu Ana sayfa açıldığında istediğiniz dili sağ tarafta olduğu gibi seçebilirsiniz. Arama çubuğundan istediğiniz yayın için arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuç listesinden kitabın

Detaylı