TÜRKĠYE'NĠN ĠLK UYDU MERKEZĠ AÇILDI!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKĠYE'NĠN ĠLK UYDU MERKEZĠ AÇILDI!"

Transkript

1

2

3 TÜRKĠYE'NĠN ĠLK UYDU MERKEZĠ AÇILDI! Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Aġ (TUSAġ) bünyesinde Göktürk-1 Uydu Programı kapsamında kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi, CumhurbaĢkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Merkezin açılıģ törenine Milli Savunma Bakanı Ġsmet Yılmaz, UlaĢtırma, Denizcilik ve HaberleĢme Bakanı Feridun Bilgin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Savunma Sanayi MüsteĢarı Ġsmail Demir, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik AraĢtırma Kurumu (TÜBĠTAK) BaĢkan Vekili Mehmet Çelik, TAI Genel Müdürü Muharrem DörtkaĢlı, Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, bazı milletvekilleri, bürokratlar ve büyükelçiler de katıldı. CumhurbaĢkanı Erdoğan, konuģmasının ardından merkezin açılıģını gerçekleģtirdi. Özel önlük giyip, bone ve galoģ takan Erdoğan, Bakanlar Yılmaz ve Bilgin ile beraberindekiler merkezi gezdi. Merkezde incelemelerde bulunan Erdoğan, ilgililerden bilgi aldı.

4 NASA: BUZ TABAKASI 2020 YE KADAR YOK OLABĠLĠR! Buz sahanlığı, buz tabakasının okyanusa açılan karaya bağlı uzantısı anlamına geliyor. ÇalıĢma sonuçları bir zamanların en sağlam buz sahanlığının, içinde bulunduğumuz 10 yıl sona ermeden yok olacağına iģaret ediyor. Buz sahanlıklarının eriyerek yok olması, deniz seviyesinde meydana gelecek hızlı yükselmeyle birlikte buzulların su altında kalması manasını taģıyor. Avrupa Uzay Ajansı'nın 2002 ve 2012 yıllarını karģılaģtıran uydu görüntüleri buz sahanlığındaki çözülmeyi ortaya koyuyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Ala Khazendar yönetimindeki deneyimli ekibi, buz sahanlığının etrafında akıntının hızlandığını ve buz tabakasının parçalı hale geldiğini belirtiyor. Akıntılar dev buz kütlesinin üzerinde büyük çatlaklar oluģturmuģ. Larsen B ilk kez 2002 yılında meydan gelen büyük kopmayla haberlere konu olan 10 bin yaģında bir buz sahanlığı. Kopmayla ayrılan parça 6 hafta gibi kısa bir sürede yok olarak bilim insanlarının büyük ilgisini çekmiģti. Bu olayın ardından Antarktika da ortalama sıcaklıkların çok üzerinde seyreden bir dizi sıcak yaz yaģanmıģtı.

5

6 DEMĠR EKSĠKLĠĞĠ ÇOCUKLARDA ZEKAYI ETKĠLĠYOR Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meryem Albayrak, demir eksikliği anemisinin çocuklarda zekayı geri dönüģümsüz olarak olumsuz etkilediğini söyledi. Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demir eksikliğine bağlı kansızlığın dünyada ve Türkiye'de sık görülen sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi. Toplumu demir eksikliğinin olumsuzlukları konusunda bilgilendirmenin önem taģıdığını belirten Albayrak, "Kansızlık, yani anemi pek çok hastalığın bulgusu olabileceği gibi kendisi de kiģide özellikle büyümekte olan çocuklarda ciddi problemlere neden olabilir. Demir eksikliği anemisi, çocuklarda zekayı etkilemektedir. Zeka geri dönüģümsüz olarak etkilenmektedir. Yani demir tedavisi versek dahi çocuk o kaybettiği fonksiyonu tekrar kazanamıyor" diye konuģtu. - Süt günde iki bardaktan fazla tüketilmemeli Albayrak, sütün faydalı bir içecek olmasına karģın günde iki bardaktan fazla tüketilmesinin özellikle iki yaģın altındaki çocuklarda demir eksikliğine zemin hazırladığına dikkati çekerek, et ve yumurta gibi proteinlerin de yeteri kadar alınması gerektiğini vurguladı.

7 NEDEN ESNERĠZ? ESNEMEK BULAġICI MIDIR? GeçmiĢte bilim adamları esnemenin vücudun oksijen ihtiyacında kaynaklandığını belirttiklerini dile getiren Psikolog BarıĢ GürkaĢ, son yıllarda esnemeyle ilgili en popüler ve en ilginç bulgunun beynimizi soğutmak için esnediğimiz olduğunu söyledi. Esnemek basit bin eylem değil Esnemenin basit bir eylem olmadığını hatırlatan GürkaĢ, Uyku vaktimiz geldiğinde, sıkıldığımızda ve uyandığımızda hatta uykumuzda bile esneriz. Ancak esnemek bu kadar basit bir olay değildir. Eğer sadece bunlarla açıklayacaksak kemancının sahneye çıkarken ki esnemesini, atletizmcinin uzun atlama öncesi esnemesini, sıkılmakla açıklamakta zorlanacağımız kesin. GeçmiĢte bilim adamları esnemenin vücudun oksijen ihtiyacında dolayı olduğu yönünde görüģleri vardı, ancak bugünlerde bu kabul görmemekte. Esnemenin, nefes alıp vermeyle doğrudan iliģkili olmadığı düģünülmekte."

8 Beyin soğuğunca daha iyi çalıģıyor Esnemenin beynin soğumasına yardımcı olduğunu belirten GürkaĢ, konuyla ilgili Ģu bilgileri verdi: AraĢtırmalara göre beyin düģük ısıya ihtiyaç duyuyor ve esnemek kan akıģını hızlandırıyor ve kan akıģı sayesinde beyin soğuyor ve daha iyi çalıģıyor. Bu da sporcunun müsabaka öncesinde esnemesini daha iyi açıklıyor. Bir diğer değiģle, bu sayede sporcu beynini soğutarak daha zekice ve kıvrak düģünebilmesi için beynini hazırlıyor. Beynimizi bilgisayara benzetecek olursak, esnemek bilgisayarın fanı denebilir. Ayrıca esnemeyle birlikte, gerinme sonucunda kaslara baskı ile vücut hazır hale gelir ve sonra harekete baģlarız." Esnemek bulaģıcı mı? "Herkesin esneme konusunda ilk söyleyeceği Ģey bulaģıcı olduğudur" diyen GürkaĢ, "Bu yazıyı bile okurken kaç kere esnediniz acaba, dikkat ettiniz mi? Esnemenin bulaģıcı etkisi en sık kendi ailemiz içinde, bunu arkadaģlarımız takip ediyor ve en son olarak yabancıların esnemesi esnememize sebep oluyor. Ġlginç olanı esnemenin bulaģıcı etkisi duygusal olarak bir bağ kurmadığımız kiģilerde daha az etkili oluyor" dedi. (ĠHA)

9 SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLAR YOLA ÇIKIYOR Google'un sürücüsüz araçları yola çıkmaya hazırlanıyor. Araçlar bir dizi güvenlik ve dayanıklılık testinden geçirildi. Google daha önce de bazı sürücüsüz araçları trafikte denemiģti, ancak onların hepsi de değiģtirilmiģ SUV tipi araçlardı. Bu kez ise küçük robot araçlar denenecek. Yola çıkan robot araçlar tamamen 'baģıboģ' da bırakılmayacak ve gerekirse kontrolü ele alabilecek sürücüleri olacak. Denemeler sırasında otomobillerde daha sonra çıkarılabilecek direksiyonlar ve diğer kontrol panelleri kullanılacak olmasına karģın, bunların zamanla ortadan kaldırılacağı söyleniyor. SAATTE 40 KM HIZLA YOL ALACAKLAR Robot araçların denemelerdeki hızı ise saatte 40 kilometre olacak. Robot araç projesini yöneten Chris Urmson, otomobillerin trafiğe çıkmasının Google teknisyenlerine aracın daha önce karģılaģmadığı durumlarla baģ edebilmesi için gerekli yazılımları geliģtirme fırsatı sunacağını belirtti. Urmson, karayolundaki denemelerin diğer sürücülerin araçlara nasıl tepki göstereceğini belirlemek açısından da önemli olduğunu kaydetti.

10 CEPTEN OY KULLANMA DEVRĠ BAġLIYOR HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Programı Müdürü Eray Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ģirket olarak mobil oy kullanımı konusunda çalıģma yaptıklarını ve istenirse bir yıl içerisinde bunu hayata geçirebilecek kapasitede olduklarını söyledi. HAVELSAN tarafından dünya standartlarında hazırlanan Sandık Sonuçları PaylaĢım Sistemi'nin (SEÇSĠS) geliģtirmeye son derece açık bir platform olduğunu belirten Kılıç, ilk taslaklarını hazırladıkları dijital cihazlardan oy kullanma projesinin de SEÇSĠS e rahatlıkla entegre edilebileceğini kaydetti. "SEÇSĠS, Yüksek Seçim Kurulunun seçim faaliyetlerini destekleyen bir yazılım. Kendisi bir karar vermiyor, üzerinden bir oylama yapılmıyor. Bütün yaptıklarınız aslında, YSK'nın daha önce elle, kağıt üzerinde yaptığı iģleri otomasyonla yaptığı ve iģlemleri büyük ölçüde hızlandıran bir sistem" diyen Kılıç, seçim günü yapılan birtakım iģlemler bulunduğunu, bunlar ise Ģu an otomasyonda olmadığını söyledi. Kılıç, Ģöyle devam etti: "Dünyanın farklı ülkelerinde bu gerçekleģtiriliyor, hatta Türkiye'den daha kalabalık ve eğitim seviyesi daha düģük ülkelerde bile bu yapılıyor. Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde elektronik oylama sistemi kullanılıyor. Dünya üzerinde oylama elektronik sandık türü cihazlarla baģlıyor sonra internet oylamasına doğru gidiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde var. Ġster cep telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan yapabiliyorsunuz. Altyapı ve donanım olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz, yeter ki siyasi irade 'hadi bunu yapın' desin

11 HEZÂRFEN AHMED ÇELEBĠ 17. yüzyılda Osmanlı'da yaģamıģ Müslüman Türk bilgini. Kendi geliģtirdiği takma kanatlarla uçmayı baģaran ilk insan olmuģtur yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleģtirdiği ve geniģ bilgisinden ötürü halk arasında, Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi'nden kuģ kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boģluğa bırakan ve uçarak Ġstanbul Boğazı'nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar a indiği varsayılan Hezarfen Ahmed Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kiģilerden birisidir. Bu uçuģ hakkındaki belgeler Ģimdiye kadar sadece Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesindeki ifadesinden ibarettir. Evliya Çelebi eserinde Ģunları yazar: "Ġptida, Okmeydan ın minberi üzere, rüzgâr Ģiddetinden kartal kanatları ile sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiģtir. Badehu Sultan Murad Han Sarayburnu'nda Sinan PaĢa KöĢkü'nden temaģa ederken, Galata Kulesi'nin zirvesinden lodos rüzgârı ile uçarak, Üsküdar'da Doğancılar meydanına inmiģtir.

12 ÇINARDAN HABERLER TÜBĠTAK'ta BÖLGE BĠRĠNCĠLĠĞĠ! TÜBĠTAK Marmara Bölge Finali'nde Sosyoloji alanındaki projemiz MARMARA BÖLGE BĠRĠNCĠSĠ, Matematik alanındaki projemiz de MARMARA BÖLGE ĠKĠNCĠSĠ olma baģarısını gösterdi. 46. Ortaöğretim Öğrencileri AraĢtırma Projeleri YarıĢması (TÜBĠTAK) Marmara Bölge Finali'nde Sosyoloji alanındaki projemiz MARMARA BÖLGE BĠRĠNCĠSĠ, Matematik alanındaki projemiz de MARMARA BÖLGE ĠKĠNCĠSĠ olma baģarısını gösterdi. Öğrencilerimizden; Zehra KÜÇÜK ve Merve DEĞĠRMENCĠ nin Matematik Öğretmeni Zeynep Esra ESEN danıģmanlığında "Matematik" alanında hazırladığı EĞRĠ SATRANÇ TAHTASINDAKĠ KELEBEKLER projesi ile Zeynep Bilge KOZANOĞLU ve Ġkbal UZUN un Matematik Öğretmeni Ramazan Pehlivan danıģmanlığında "Sosyoloji" alanında hazırladığı "OKUL BAġARISINDA ÖĞRETMEN FAKTÖRÜ VE BĠSAL EĞĠTĠM MODELĠ" adlı projeleri 46. Ortaöğretim Öğrencileri AraĢtırma Projeleri YarıĢması'nda (TÜBĠTAK) Marmara Bölge Finali'ne kalarak sergiye davet edilmiģti. 30 Mart - 2 Nisan Arasında yapılan Sergide SOSYOLOJĠ alanındaki projemiz MARMARA BÖLGE BĠRĠNCĠSĠ, Matematik alanındaki projemiz de MARMARA BÖLGE ĠKĠNCĠSĠ olmuģtur. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi üstün baģarılarından dolayı tebrik ederiz.

13 DAVRANIġ BĠLĠMLERĠ FĠKĠR FESTĠVALĠN DEYĠZ! GiriĢimci ve baģarılı nesiller yetiģtirmeye verdiğimiz önem doğrultusunda sürdürdüğümüz çalıģmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. GiriĢimci ve baģarılı nesiller yetiģtirmeye verdiğimiz önem doğrultusunda sürdürdüğümüz çalıģmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Fen lisesi öğrencilerimizden Aslı Berre Öztürk ve Hicret Nida Bulut Biyoloji öğretmenimiz Sema Kaya önderliğinde Üsküdar Üniversitesi DavranıĢ Bilimleri Fikir Festivali Sergisi ne projelerini sunmak üzere davet edilmiģtir. Olgu Bilim Deseni ile Okullarda Örgüt Kültürü ve Mobbing Etkisi konulu proje ile festivale katılan öğrencilerimiz 8 Mayıs 2015 Cuma günü Üsküdar Üniversitesi nde proje sunumlarını gerçekleģtireceklerdir. Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik eder final sergisinde baģarılar dileriz.

14 BU BENĠM ESERĠM PROJE YARIġMASINDA 4 PROJE ĠLE ÜST TURDAYIZ! MEB'in düzenlediği "Bu Benim Eserim" isimli proje yarıģmasında Fizik ve Biyoloji alanlarında bölge finaline katılmaya hak kazandık. Öğrencilerimizden; Oğuzhan DEDE nin Fen Bilimleri Öğretmeni Erhan DAMLA danıģmanlığında "FĠZĠK" alanında hazırladığı "ġemsġyenġn SERĠNLETĠCĠ YÜZÜ" Enes Emre KÖK' ün Fen Bilimleri öğretmeni Hatice Kübra Cebeci danıģmanlığında yine "FĠZĠK" alanında hazırlamıģ olduğu "BENZĠN POMPAM AKILLANDI Ömer BĠRĠNCĠ nin Fen Bilimleri Öğretmeni Duygu AVCU danıģmanlığında "BĠYOLOJĠ" alanında hazırladığı "DOĞANIN DÖNÜġÜMÜ'' ve "Zeynep Bilge YILMAZ ın Fen Bilimleri Öğretmeni Duygu AVCU danıģmanlığında "BĠYOLOJĠ" alanında hazırladığı "SU BUHARININ VE YEDĠĞĠMĠZ BESĠNLERĠN TIRNAK UZATMA ÜZERĠNE ETKĠSĠ" isimli projeleri ile "BU BENĠM ESERĠM PROJE YARIġMASINDA" il çalıģma grubu tarafından bölge çalıģma grubuna gönderilmesi uygun bulunan (onaylanan) projeler arasına seçildiler. BaĢarıları ile okulumuzun gururu olan öğrencilerimizi ve danıģman öğretmenlerini kutlar, katılacakları "Bölge ÇalıĢma Grubu nda baģarılar dileriz.

15 BĠR MESAJ BĠN UMUT" ĠLE FĠNALDEYĠZ! DüĢünen, üreten ve ortaya yeni eserler çıkaran öğrenciler yetiģtirme gayemiz ile öğrencilerimiz baģarıdan baģarıya koģuyor. Bu bağlamda, öğrencilerimizin özgün projeler üretmesine yönelik sürdürdüğümüz çalıģmalar da meyvesini vermeye devam ediyor. Ġstek Vakfı Belde Okulları nın düzenlediği Fen Bilimleri Proje YarıĢması nda Bir Mesaj Bin Umut isimli projemiz ile finale kalmaya hak kazandık. Öğrencilerimiz de aldıkları plaket ve madalyalarla final sergisinde yer almanın haklı gururunu yaģadılar. Öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi tebrik eder, baģarılarının devamını dileriz.

16 ÇINARLILAR UZAYI KEġFE ÇIKTI! Aylık dergimiz Çınarca nın yazarları dünyanın ilk Müslüman astronotu Sheikh Muszaphar Shukor ile bir röportaj gerçekleģtirdi. Çınarlılar bir ilke daha imza attı. Ġlk sayısından itibaren ses getiren Çınarca dergimizin baģarılı yazarları birbirinden kıymetli isimler ile röportaj yapmaya devam ediyor. Uzayda namaz kılan, oruç tutan dünyanın ilk Müslüman astronotu Sheikh Muszaphar Shukor ile röportaj yapan çocuklarımız farklı bir deneyim yaģadı. Malezyalı astronotun uzay macerasını dergimizin 3. sayısında bulabilirsiniz.

17 Türkiye Finalindeyiz! Doğanata Eğitim Bilim Mühendislik Enerji Fuarı'nda (DOESEF) Türkiye Finali'ndeyiz. Öğrencilerimizden Maide YĠĞĠT ve Dilara SAYGı'nın Kimya Öğretmeni Mavil AFACAN danıģmanlığında "ENERJĠ" alanında hazırladıkları DAB (Doğal-Atık-Bio) ISI YALITIMI projesiyle DOESEF TÜRKĠYE FĠNALĠ sergisine davet edilerek önemli bir baģarıya imza attılar. YarıĢmanın finali 8 Nisan - 11 Nisan 2015 tarihlerinde Ġzmir'de yapılacak. Öğrencilerimizin projesindeki amacı; doğal ve atık malzemelerin değerlendirilmesi ile ısı yalıtımı sağlamak. BaĢarıları ile Çınar Okullarının gururu olan öğrencilerimizi ve danıģman öğretmenini kutlar "Türkiye Finali nde baģarılar dileriz.

18 ÇINAR AĠLESĠNĠN YENĠ ĠLETĠġĠM PORTALI: ÇINAR.NET! Çınar Koleji, velileriyle tüm alanlarda iletiģimi önemsediğinin en önemli göstergesi olarak çınar.net i kullanıma açtı. Türkiye de ve dünyada pek çok kurum tarafından benimsenmiģ, yüzbinlerce kullanıma sahip k12 nin altyapısı kullanılarak oluģturulan sistemde; öğrencilerin akademik ve sosyal geliģimlerini velileriyle paylaģarak bu geliģim süreçlerini her an takip etmelerini sağlıyor. Bu sistem sayesinde Çınarlı veliler, öğrencilerinin kampüs hayatını takip edebildikleri gibi, öğretmenleriyle de doğrudan iletiģime geçebiliyorlar.

19 AYIN AKIL OYUNU

20

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT Bursa'da, itfaiye, UMKE ve AFAD birimleri ortak bir tatbikat düzenledi. Ġznik ilçesindeki tatbikata

Detaylı

Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu

Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim Sempozyumu Yürütme Kurulu Prof. Dr. Yavuz COġKUN Prof. Dr. Ramazan KOÇ Prof. Dr. Canan ÖZGEN Prof. Dr. Erdem YAZGAN Prof. Dr. Ali DEMĠR Prof. Dr. Nail ÜNSAL Prof. Dr. Kemal

Detaylı

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ

UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BÜLTENİ MAYIS 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ Burdur'da Bölge Tatbikatı Yapıldı Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Kütahya, Uşak, Isparta, Eskişehir ve Burdur'dan Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE)

Detaylı

TÜRKĠYE DE E-ÖĞRENME: GeliĢmeler ve Uygulamalar II

TÜRKĠYE DE E-ÖĞRENME: GeliĢmeler ve Uygulamalar II TÜRKĠYE DE E-ÖĞRENME: GeliĢmeler ve Uygulamalar II Yrd. Doç.Dr. Birim Balcı DEMĠRCĠ Doç. Dr. Gonca Telli YAMAMOTO Prof. Dr. Uğur DEMĠRAY Haziran 2011, Ġstanbul Önsöz Sevgili okurlar bir kez daha merhaba

Detaylı

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Mart 2012 Sayı: 23

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Mart 2012 Sayı: 23 FILM NOIR Karanlık bir sokak, puslu bir gece, hafif yıkık dökük binalar, köprüler >> sayfa 14 Küba, Sıcak İnsanlar Diyarı İnsan gözünün görebileceği en güzel yer. demiş Kolomb, Hindistan sanarak çıktığı

Detaylı

TÜBİTAK. 10. Teknoloji Ödülleri. l 2012 l. l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l. Milli işletim sistemi Pardus'u herkes kullanabilecek

TÜBİTAK. 10. Teknoloji Ödülleri. l 2012 l. l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l. Milli işletim sistemi Pardus'u herkes kullanabilecek T Ü R K İ Y E B İ L İ M S E L V E T E K N O L O J İ K A R A Ş T I R M A K U R U M U Bülten TÜBİTAK l TÜBİTAK ın ücretsiz yayınıdır l TEMMUZ l 2012 l SAYI: 127 www.tubitak.gov.tr 10. Teknoloji Ödülleri

Detaylı

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI 18. ĠLETĠġĠM FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI KONUġMALAR Hazırlayan: Prof. Dr. Asaf Varol Fırat Üniversitesi 2010 ĠLDEK Yürütme Kurulu Üyeleri (2009-2010) Prof. Dr. Asker KARTARI, Prof. Dr. Asaf VAROL,

Detaylı

11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013. ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU

11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013. ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU 11 NĠSAN 2012 27 NĠSAN 2013 ARA GENEL KURUL ÇALIġMA RAPORU 1 ĠÇĠNDEKĠLER Sayfa No Bir Yıl Böyle Geçti 3 Merkez Büro Faaliyetleri 8 Komisyon Raporları 15 Basın Açıklamaları 52 Güncel Bilgi Notları 134 Etkinlikler

Detaylı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı SGK BÜLTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AYLIK HABER BÜLTENİ ISSN: 1307-4415 Sayı: 61 Ekim 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi Yadigar GÖKALP İLHAN Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa KURUCA Yazı İşleri Müdürü

Detaylı

MARMARA. Belediyelerimiz:.. Marmara' da e. Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam N ~~~~------------------

MARMARA. Belediyelerimiz:.. Marmara' da e. Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam N ~~~~------------------ ~< MARMARA BELEDiYELER BiRLiGi Marmara' da e tr e 1 ~ N ~- > z Ba~kan: Hendek Belediye Ba~kam Ali inci Soyle~i: Bursaspor Teknik DirektorU: Ertugrul Saglam 0 N ~~~~------------------ Belediyelerimiz:..

Detaylı

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir.

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Küresel krizin etkilerinin sürdüğü, gaz-fren tartışmaları ile geçen 2012 yılının sonuna yaklaştığımız dönemde, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasını ortaya koyan Orta

Detaylı

önsöz Bölgesel İnovasyon Yarışması ve Proje Pazarı Proje Katalogu Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 04.06.2014 No: TANITIM/19

önsöz Bölgesel İnovasyon Yarışması ve Proje Pazarı Proje Katalogu Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 04.06.2014 No: TANITIM/19 1 önsöz Ajansımız 2011 yılı Aralık ayında Bölgesel Ġnovasyon Stratejisi çalıģmalarına baģlamıģtır. 2012 yılında düzenlenen bir dizi çalıģtay, komite toplantısı ve gerçekleģtirilen anketlerle bölgenin yenilik

Detaylı

Bilim Teknik. Münci Kalayoğlu. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mayıs 2012 Yıl 45 Sayı 534 5 TL. Âşık Beyin. Organ Nakliyle Binlerce Hayat Kurtaran Hoca

Bilim Teknik. Münci Kalayoğlu. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mayıs 2012 Yıl 45 Sayı 534 5 TL. Âşık Beyin. Organ Nakliyle Binlerce Hayat Kurtaran Hoca Yeşil Terapi - İyileştiren Doğa... Bitkisel Ürünlerle İlgili Sağlık Sorunları... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Mayıs 2012 Yıl 45 Sayı 534 5 TL Bilim ve Teknik Mayıs 2012 Yıl 45 Sayı 534 Prof.

Detaylı

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER

TEKNO GÜNDEM. Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER TEKNO GÜNDEM Yıldız Teknopark Dergisi Yıl:1 Sayı:3 Temmuz-Eylül 2014 MOBİL TEKNOLOJİLER Değerli Okuyucular AR-GE ağırlıklı faaliyetlerle bölgesel ve yerel ekonominin yeniden yapılanmasını ve üniversite-sanayi

Detaylı

2Sf. Değerli Rotary Ailem, Dördüncü mektubumla sizlerle yeniden buluģtuğum için mutluyum. Ekim ayında Bölgemizde pek çok organizasyon

2Sf. Değerli Rotary Ailem, Dördüncü mektubumla sizlerle yeniden buluģtuğum için mutluyum. Ekim ayında Bölgemizde pek çok organizasyon EKİM 12 Toplum Meslek ve Halkla ĠliĢkiler ÇalıĢtayı ve Koordinasyon Toplantısı 19-21 Ekim tarihlerinde Balıkesir Rotary Kulübü ev sahipliğinde Balıkesir Asya Termal Otel de gerçekleģtirildi. Yoğun katılımın

Detaylı

haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu

haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu haziran 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude-Max Lochu KSA Ne İş Yapar? Kültür ve sanata dönük projelerin, hedefe yönelik

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI ORTADOĞU GÜNDEMĠ... 2 Halep'te otele saldırı: 50 ölü... 2 Filistin barıģ müzakerelerine hazır... 2 Ġsrail'den Nisan ayında 135 gözaltı... 3 Mısır'da seçim kampanyaları Ġhvan karģıtlığı üzerine kurulu...

Detaylı

Intel ile eğitim protokolu

Intel ile eğitim protokolu Dünyanın üçüncü büyük üniversitesiyiz Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, Köln de düzenlediği basın toplantısında üniversitemizin çalışmaları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın, Batı Avrupa daki faaliyetlerin

Detaylı

VİTRAY SUNANATOLİA 2 NİN BÜYÜK BAŞARISI. Renkli Camların Büyülü İsmi İLKELERİMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİM. Bülend KARPAT

VİTRAY SUNANATOLİA 2 NİN BÜYÜK BAŞARISI. Renkli Camların Büyülü İsmi İLKELERİMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİM. Bülend KARPAT www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 716 17 Kasım - 07 Aralık 2014 YILDIZLARI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNÜZ? Şehrin ışıklarının yıldızların ışığını boğduğu zamanlarda ışık

Detaylı

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN AFAM İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ AFET EĞİTİM, UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ Hazırlayanlar : Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN Katkıda Bulunanlar : Sedat GÜNEġ Selcen ÖZCAN Muzaffer Baca

Detaylı

YIL: 3 SAYI: 12 EKİM-KASIM-ARALIK 2012 KENT VE YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ. gelecek için. insana yatırım

YIL: 3 SAYI: 12 EKİM-KASIM-ARALIK 2012 KENT VE YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ. gelecek için. insana yatırım YIL: 3 SAYI: 12 EKİM-KASIM-ARALIK 2012 KENT VE YAŞAM KÜLTÜRÜ DERGİSİ gelecek için insana yatırım YAYIN KOORDİNATÖRÜ'NDEN 1 EKİM-KASIM-ARALIK 2012 / Sayı:12 SAHİBİ Sancaktepe Belediyesi Adına İsmail ERDEM

Detaylı

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92

FUAR Kenya 91 Lübnan 91 Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri 92. SPOR Rekortmen Öğrencimiz Rektör Akan ı Ziyaret Etti 92 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Temeli Atıldı 2 Türkiye nin Havacılık Merkezi Olacağız 4 Kırgızistan Arabaev Devlet Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı 5

Detaylı

Eğitim ve iletişim bizim işimiz

Eğitim ve iletişim bizim işimiz 5.SAYFADA Rektör Prof. Dr. Davut Aydın Borsa İstanbulun Açılışına Katıldı: Eğitim ve iletişim bizim işimiz Borsa İstanbulun açılışı için 5 Nisan günü düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 4

Teknoloji 101 - Sayı 4 3 Şubat 2010 Teknoloji 101 - Sayı 4 http://www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Kendimiz Yapalım KöĢesi: Elektronik Devre Kartları 2010 Opel Astra Elektrikte

Detaylı

Her Mahalleye Spor Parkı ve Kapalı Pazaryeri Projelerimize yeni tesisler hızla ekleniyor. THM sanatçısı Orhan Hakalmaz: Türkü yaşam kaynağımdır

Her Mahalleye Spor Parkı ve Kapalı Pazaryeri Projelerimize yeni tesisler hızla ekleniyor. THM sanatçısı Orhan Hakalmaz: Türkü yaşam kaynağımdır Haziran 2015 I Yıl: 6 I Sayı: 63 Başakşehir Belediyesi nin Ücretsiz Yayınıdır. KAYAŞEHİR KAPALI PAZARYERİ ŞAHİNTEPE SPOR PARKI Her Mahalleye Spor Parkı ve Kapalı Pazaryeri Projelerimize yeni tesisler hızla

Detaylı

IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI. Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK

IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI. Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK IV. ULUSAL HĠDROJEN ENERJĠSĠ KONGRESĠ ve SERGĠSĠ (ULUSLARARASI KATILIMLI) BĠLDĠRĠ KĠTABI Editoryal Grup Prof.Dr.M.Oktay ALNIAK Prof.Dr.Figen KADIRGAN Prof.Dr.Sabriye PĠġKĠN Prof.Dr.A.Nilgün AKIN Prof.Dr.

Detaylı

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır.

İYTE Yaşam Merkezi. İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları. Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart 2014 Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. İYTE Yaşam Merkezi İYTE de Yeni Barınma ve Sosyal Mekan İmkanları Sayı 17 / Ocak - Şubat - Mart Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yayınıdır. 2 SAYI 17 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek

Detaylı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Çanakkale de hep gündem oldu, gündemi belirledi. Hayatın BU SAYIDA YIL: 20 KIŞ/BAHAR 2012 SAYI: 1 SAHİBİ ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Adına Prof. Dr. Sedat LAÇİNER Rektör Editör Öğr. Gör. Öznur B. DOĞANGÜN Yayına Hazırlayanlar Uzm. Serhat ÇOBAN Uzm. Suphi

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36

İLKBAY. Tel: 0.342 517 20 36 İ L K B A Y İLKBAY Tel: 0.342 517 20 36 e-mail: İçişleri bakanlığının son valiler kararnamesi ile merkeze alınan Gaziantep Valisi Erdal Ata Özel Primer Hastanesine veda ziyaretinde bulundu. Valiyi Özel

Detaylı