Ali Hocanızdan hepinize sınavda başarılar

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ali Hocanızdan hepinize sınavda başarılar"

Transkript

1 Kasım 2013 Kasım ORHAN PAMUK, Makedonya Uluslararası 2013 TABERNAKUL EDEBĠYAT ÖDÜLÜ NE layık görülmüştür. Kasım 2013 te Orhan Pamuk'un ġeylerin Masumiyeti adlı kitabı Amerika'da yayımlanmış en iyi müze ve sergi katoloğu ve en edebi sanat kitabı seçilmiştir. Kasım 2013'te vizyona giren Türkiye'nin ilk çizgi sinema filmi AYAS DIR. Avrupa Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil 125 kiloda Türk güreşçi TAHA AKGÜL, altın madalya kazanmıştır. Haziran te bitirilmesi planlanan dünyanın 3. Avrupa nın ilk deniz doldurularak yapılan havalimanı ORDU (Gülyalı) ya yapılmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatı nın arası dönem başkanı TÜRKĠYE DİR. SĠYAD Ödülleri; En Ġyi Film: Zerre En Ġyi Yönetmen: Reha Erdem (Jin) En Ġyi Senaryo: Onur Ünlü (Sen Aydınlatırsın Geceyi) En Ġyi Kadın Oyuncu: Jale Arıkan (Zerre) En Ġyi Erkek Oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ (Kelebeğin Rüyası) En Ġyi Müzik: Kelebeğin Rüyası (Rahman Altın) En Ġyi Kurgu: Zerre (Mesut Ulutaş) En Ġyi Sanat Yönetimi: Kelebeğin Rüyası (Hakan Yarkın) Yabancı Dilde En Ġyi Film: Mavi En Sıcak Renktir En Ġyi Belgesel: Saroyan Ülkesi Ahmet Uluçay Umut Ödülü: Ali Aydın (Küf filmi ile) Emek Ödülü: Erol Agakay (tasarladığı 3629 Türk filmi afişi sebebiyle) OSCAR'DA ÖDÜLLERĠ; Türkiye de yılları arasında 10. Kalkınma Planı uygulanacaktır. Dünyada deniz altında en derinde geçen karayolu projesi olarak 2011 yılında temeli atılan ve yılında tamamlanacak olan projenin adı AVRASYA TÜP GEÇĠT PROJESĠ DİR. Avrupa Konseyi Müze Ödülüne layık görülen müzemiz; BAYBURT BAKSI MÜZESĠ DİR. Türkvizyon için seçilen yer Türk Dünyası kültür başkenti Tataristan ın başkenti KAZAN DIR. En Ġyi Film: 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) En Ġyi Yönetmen: Alfonso Cuarón / Gravity En Ġyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett / Blue Jasmine (Mavi Yasemin) En Ġyi Erkek Oyuncu: Matthew McConaughey / Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü) En Ġyi Animasyon: Frozen En iyi Kısa Film: Helium / Anders Walter ve Kim Magnusson En Ġyi Belgesel: 20 Feet From Stardom / Morgan Neville, Gil Frieseri ve Caitrin Rogers En Ġyi Yabancı Film: The Great Beauty (Muhteşem Güzellik) / Paolo Sorrentino İtalya En Ġyi Özgün Senaryo: Spike Jonze / Her (Aşk) ABD Merkez Bankası'nın (FED) Başkanı Ben Bernanke görevini yeni başkan JANET YELLEN E bırakmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak 1933'den beri hizmet veren İller Bankası (İLBANK) Genel Müdürlüğü'ne tarihinde MEHMET TURGUT DEDEOĞLU atanmıştır. 4. Demokratikleşme Paketi Bünyesinde TMK (Medeni Kanun) 10. madde ile kurulan ÖYM'ler (ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER) kaldırılmıģtır. ÖYM'lerin görevine giren suçlarda uygulanmakta olan azami 10 yıllık tutuklama süresi 5 yılla sınırlandırılacaktır.

2 Ukrayna'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde PETRO POROġENKO ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olmuştur. ABD, bütçe planları içerisinde ordudaki asker sayısını küçülteceğini Pentagon'dan yaptığı bir açıklamayla dünyaya duyurmuştur. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) dönem başkanlığını üstlenen ülke ĠSVĠÇRE DİR. Avrupa Kültür Başkenti İsveç in UMEA kenti ve Letonya nm RĠGA kentidir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte yeni oluşturulacak olan Hükümetin Başbakanı olan Ahmet Davutuğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. BaĢbakanı olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen "En İyi 100 Türk Filmi" oylaması sonuçlarına göre, Metin Erksan'ın yönettiği ve Türkiye'ye uluslararası ilk ödülü getiren SUSUZ YAZ ilk sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın yılında bahsettiği eserler; Falih Rıfkı Atay Zeytindağı Fahrettin Paşa Medine Müdaafası Necip Fazıl Kısakürek Çile Sezai Karakoç Ey Sevgili Turgay Güler Ruhlar Kuyusu Nazım Hikmet Kız Çocuğu Mahmud Derviş Anam Ülkemizdeki tüm sanatçıların tabi olduğu, sanatçı ve sanatçılıkla ilgili tüm faaliyetleri yapmakla görevli kamu tüzel kişiliğine sahip kurum TÜSAK (Türk Sanat Kurumu) Bakanlar Kurulu Kararıyla itibariyle aktif hale getirilmiştir. te Gazze deki Hamas Hareketine yönelik Karşı Koyan Uçurum isimli askeri operasyon başlatan ülke ĠSRAĠL DİR. Ocak Ocak İslam Teşkilatı Örgütü Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu görevini Ocak ayında yeni başkan Suudi Arabistan Enformasyon ve Hac Bakanı olan ĠYAD MADANĠ YE devretmiştir. Doğal Sit Alanı statüsünden çıkarılıp Doğal İmar Alanı kapsamına giren ve artık özel mülkiyetin izin almadan yapılabileceği adamız BOZCAADA olmuştur. te düzenlenen 6. Altın Bamya Film Festivali nde ödüller; Erkek Karakter Ödülü: Erkekler filmi (Adem, Nazım) Kadın Karakter Ödülü: Aşk Kırmızı filmi (Zeynep) Senaryo Ödülü: Erkekler Film Ödülü: Aşk Kırmızı filmi Ġzleyici Bamyası: Celal ile Ceren filmi Jüri Özel: Tek Taşlı Bamya Ödülleri - Kedi Özledi ve Düğün Dernek filmleri Jüri Özel: Homofobi - Erkekler filmi Jüri Özel: Hormonlu Bamya - Erkek Tarafı Testosteron filmi Jüri Özel: Eşek Arısı Bamyası - Sabit Kanca filmi ġubat Mart Mart Türkiye'ye iletişim teknolojileri anlamında büyük katkı sağlaması düşünülen iletişim uydusu Türksat 4A 15 Şubat te Kazakistan'ın Baykonur Hava Üssü'nden uzaya gönderilmiştir. Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temsil ettiği Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin üçüncüsü, 53 ülkenin ve 58 liderin katılımıyla Mart tarihleri arasında HOLLANDA NIN LAHEY KENTĠ NDE yapılmıştır. FĠLĠPĠNLER DE Mart 'te Mora İslami Kurtuluş Cephesiyle imzalanan barış anlaşmasıyla birlikte 40 yıldan bu yana süren iç savaş son bulmuştur.

3 Nisan Nisan Nisan Nisan Avrupa Güreş Şampiyonası, Finlandiya'nın Vanta Ģehrinde 1-6 Nisan tarihleri arasında düzenlenmiştir. Avrupa Halter Şampiyonası 5-12 Nisan tarihleri arasında İsrail in başkenti TEL-AVĠV DE düzenlenmiştir. Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ne bağlı Irak sınırındaki ÜZÜMLÜ SINIR KAPISI Nisan te törenle açılmıştır. Yüz Yıllık Yalnızlık adlı eseriyle tanınan Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ünlü Kolombiyalı yazar, romancı Gabriel Garcia Marquez hayatını kaybetmiştir. Nisan Dünya da bir ilk olarak VENEZUELA DA Mutluluk Bakanlığı kurulmuştur. Mayıs Mayıs Mayıs Mayıs Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis, Mayıs te Ortadoğu gezisi neticesinde Filistin'e gitmiştir ve böylece Papa Françis İsrail üzerinden gitmek yerine doğrudan Batı Şeria'ya geçen ilk Hıristiyan ruhani lider olmuştur. Türkiye tarihinde ilk defa Mayıs te SUDAN DAN devlet ve özel sektör işbirliğiyle 99 yıllığına tarım arazisi kiralanmıştır. Gelirlerinin tamamını lösemili hastalara verilecek olan Otomobil Sergisi Mayıs te KAYSERĠ DE düzenlenmiştir. Heyelan felaketi sonucu 2100 kişinin hayatını kaybettiği ülke AFGANĠSTAN DIR. Nisan Mayıs Mayıs Mayıs Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Nisan ayında Cumhuriyet Nişanı verilen Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve aynı zamanda Kırım Tatar Millî Meclisi Eski Başkanı olan kişi MUSTAFA ABDÜLCEMĠL KIRIMOĞLU DUR. Eurovision Şarkı Yarışması Mayıs ayında Danimarka nın başkenti KOPENHAG DA düzenlenmiştir. Danimarka nın Kopenhag kentinde düzenlenen 59. Eurovision ġarkı YarıĢmasını sakallı kadın olarak bilinen Conchita Wurst (Avusturya) kazanmıştır. Birleşmiş Milletler tarihinde ilk defa bir bayan Mayıs te Kıbrıs a barış gücü komutanı olarak atanmıştır. Komutan KRISTIN LUND TUR. Mayıs Mayıs te askeri darbenin yaşandığı ülke TAYLAND TIR. Mayıs Haziran Temmuz Temmuz Rusya nın öncülüğünde Mayıs te AVRASYA EKONOMĠ BĠRLĠĞĠ kuruldu. Birliğe üye devletler; Rusya, Belarus ve Kazakistan dır yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında imzalanan Nahçıvan Anlaşması`yla uluslararası bir örgüt olarak kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi nin (Türk Konseyi) 4. Zirvesi 4-5 Haziran te TÜRKĠYE DE (BODRUM) gerçekleştirilmiştir. Atatürk'ün biyografisini yazan ve Türkiye üzerine basılı eserleriyle tanınan ANDREW MANGO Temmuz 'te hayatını kaybetmiştir. Batı Afrika ülkesi olan Liberya'da gelişim imkânı bularak Afrika ülkelerine yayılan ve 4000'den fazla kişinin ölümüne sebep olan virüs EBOLA VĠRÜSÜ DÜR. Temmuz Nobel edebiyat ödülü sahibi olan Güney Afrikalı hangi yazar NADĠNE GORDĠMER Temmuz ayında hayatını kaybetmiştir. Mayıs 7-11 Mayıs tarihleri arasında G-20 Gençlik Forumu ALMANYA DA yapılmıştır. Ağustos Ağustos 'te ABD Hava Savunma Birliği, IŞİD saldırısını ortadan kaldırmak için Mülteci kampı olması nedeniyle koruma amaçlı olarak MAHMUR A hava operasyonu düzenlemiştir.

4 Ağustos Türkiye, Ağustos itibariyle yaşadığı elektrik sıkıntısı nedeniyle GAZZE kentine elektrik santrali özelliği gösteren bir gemi göndermiştir. BarıĢ Ödülü; Ağustos Ağustos Ağustos Eylül Ağustos 'te artan şiddet olayları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Irak Başbakanı NURĠ EL MALĠKĠ DİR. 10 Ağustos ta Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 28 Ağustos ta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin ederek Abdullah Gül den görevini devraldı. Türkiye Cumhuriyeti nde halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan RECEP TAYYĠP ERDOĞAN seçilen 12. Cumhurbaşkanıdır. Ağustos te ALS hastaları için başlatılan kampanyanın ismi; Ice Bucket Challenge yani Bir kova buzlu su kampanyasıdır. İlk yurtdışı ziyaretini Eylül te KKTC'ye gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenlemiştir. NOBEL NOBEL Malala Yousafzai: Pakistanlı insan hakları aktivisti. Ülkesindeki kız çocuklarının eğitim hakkı için verdiği mücadele onu Taliban örgütünün hedefi haline getirdi ve 9 Ekim 2012'de bir Taliban militanı tarafından başından vuruldu. Kailash Satyarthi: Hintli çocuk hakları savunucusu, aktivist. Kimya Ödülü; Alman uzman Stefan Hell ABD'li Eric Betzig ABD'li William Moerner Yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkan veren mikroskop teknolojisi çalışmalarıyla tanınıyorlar. Fizik Ödülü; Eylül Eylül NOBEL NOBEL Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Devlet ve Hükümet BaĢkanları Zirvesi, Eylül te Birleşik Krallık'ın batısındaki Galler'in Newport şehrinde yapılmıştır. Eylül te Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ABD'li gazeteci James Foley'in infazından sonra yine bir ABD li gazeteci olan Steven Sotloff'u da infaz etti. Ekonomi Ödülü; Jean Tirole: Fransız ekonomist, Market Power (Pazar Gücü) alanındaki çalışmasıyla tanınıyor. Edebiyat Ödülü; Patrick Modiano: Fransız yazar. ( En Uzağından Unutuşun, Bir Gençlik, Bir Sirk Geçiyor, 'Kötü Bir İlkbahar romanları ile tanınır.) NOBEL NOBEL Ekim Isamu Akasaki (Meijo Üniversitesi, Japonya) Hiroshi Amano (Nagoya Üniversitesi, Japonya) Shuji Nakamura (Kaliforniya Üniversitesi, ABD) 3 bilim insanı, parlak ve enerji tasarrufu sağlayan beyaz ışık kaynaklarına olanak sağlayacak mavi LED'i (ışık yayan diyot) keşfederek aydınlatma teknolojisinde önemli bir dönüşüme zemin hazırladı. Fizyoloji / Tıp Ödülü; John O'Keefe (İngiltere) May-Britt Moser (Norveç) Edvard Moser (Norveç) Beynin, koordinasyonları belirleyip haritalamayı sağlayan sinir hücrelerini keşfettiler. Bu hücrelerin beyin anatomisinde bir tür GPS gibi çalıştığı söyleniyor. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in görev süresinin dolmasının ardından, Jens Stoltenberg NATO'nun yeni genel sekreteri olarak göreve başladı.

5 Ekim Danimarka'da yılın ilk 7 ayında 575 kişide tespit edilen ve 4 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan domuz çiftlikleri kaynaklı MRSA virüsünün daha da yayılacağı bildirildi. Ekim Mısır'ın Kuzey Sina kentinde çıkan olaylar nedeniyle Ekim 'te olağan üstü hal ilan edilmiştir. Ekim Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Ekim te yayınladığı raporda, Türkiye nin BBB- yatırım yapılabilir seviye olan kredi notunu ve durağan görünümünü teyid ederek, herhangi bir değişiklik yapmadı. Ekim Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Mustafa Kurt'tan boşalan makamına Ekim 'te NEJAT BĠRECĠK getirilmiştir. Ekim TÜİK'in Ekim 'te açıkladığı özel hayat tablolarına göre doğuşta beklenen yaşam süresinin en uzun olduğu il GĠRESUN DUR. Ekim Felix Baumgartner'ın 39 km'lik uzaydan atlama rekorunu kırarak 41 km'den atlayış yapan kişi Google ın yöneticilerinden Alan Eustace dir. Ekim TANER DEMĠRER E Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ekim 'te kanser araştırmaları, kök hücre ve kemik iliği nakli alanlarında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı Onur Ödülü verilmiştir. Ekim Ekim te düzenlenen 51. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü Kutluğ Ataman ın yönetmenliğini yaptığı KUZU filmi almıştır. Ekim Ġsveç, Ekim 'te Filistin'i devlet olarak tanıma kararı almıştır. Ekim Ekim Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı Kelebeğin Rüyası filminin Ekim 'te En İyi Film kategorisinde birincilik aldığı Terra di Siena Film Festivali ĠTALYA DA düzenlenmiştir. 100 yıl önce kapatılan ve içinde gelecekte okunması amacıyla saklanan mektup ve ticari belgelerin bulunduğu zaman kapsülü New York'ta açılmıştır. Bu zaman kapsülünün içinde bulunan gazete New York Times tır. Ekim Ekim Ekim Kanuni Sultan Süleyman tarafından yılları arasında Mimar Sinan'a yaptırılan ve Ekim 'te belgesel çekimleri tamamlanan tarihi su kemeri Mağlova Kemeri dir. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'nun başkanlığına Ekim 'te ÖMER CĠHAD VARDAN getirilmiştir. Ekim te NED PAMPHĠLON tarafından İstanbul da Her Yer Mustafa, Her Yer Kemal isimli Atatürk sergisi açılmıştır. Ekim Polonya da Ekim 'te 22 ncisi düzenlenen fizik proje yarışmasında, üzerinde 1 yıldır çalıştığı Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem adlı projesi ile birincilik elde eden lise öğrencisi ĠLAYDA ġamġlgġl DİR. Ekim Ekim itibariyle İsveç Enerji Bakanlığı'na getirilen Türk kökenli siyasetçi ĠBRAHĠM BAYLAN DIR. 22 Ekim Ali hoca nın doğum günü Ekim TAHA AKGÜL, Dünya Güreş Birliği tarafından Ekim 'te kilosunda dünyanın en iyi güreşçisi seçilmiştir. Kasım Cumhurbaşkanı tarafından YÖK Başkanlığına YEKTA SARAÇ atanmıştır. Ekim Ekim 'te Çin'de düzenlenen 45. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda dünyada 3 harekete sahip ilk sporcu unvanını alan sporcumuz FERHAT ARICAN DIR. Kasım 'ün Kasım ayı içerisinde, 45 yaşındaki hakem Christoforos Zografos'un sokak ortasında dövülmesi sonrasında YUNANĠSTAN DA maçlar süresiz olarak ertelenmiştir.

6 Kasım Kasım Kasım te Tataristan da düzenlenen 2. Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması nda ZHANAR DUGALOVA birinci olmuştur. Türkiye nin ilk 3D animasyon filmi olan EVLĠYA ÇELEBĠ VE ÖLÜMSÜZLÜK SUYU Kasım te vizyona girmiştir. Aralık Danıştay Genel Kurulu, 15 Aralık'ta emekliye ayrılan Zehra Ayla Perktaş'ın yerine Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için Köşk'e 3 aday sunmuştu. Bu üyeler arasından seçim yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Üyeliğine Danıştay Üyesi KADĠR ÖZKAYA YI seçmiştir. Kasım Kasım Kasım te faaliyete giren, insan ve yemek artıklarıyla çalışan ilk otobüs İngiltere de BĠO-BUS DUR. ABD nin Missouri eyaleti sınırları içerisindeki Ferguson kasabasında siyahi bir genç olan Michael Brown u öldüren polis memurunun yargılanmaması üzerine ABD ne bağlı bir çok eyalette başlayan ve Amerika nın Gezi Olayları olarak da adlandırılan sokak protestolarına FERGUSON OLAYLARI ismi verilmiştir. Aralık Aralık İngiliz ressam Joseph Mallord William Turner AVENTĠNE TEPESĠ NDEN ROMA adlı eserini Aralık te rekor bir fiyata satmıştır. Suriyeli göçmen piyanist TAMBĠ ESAT CUMĠK Aralık te Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk vatandaşı olup Rusya daki yarışmada Türkiye yi temsil etmiştir. Kasım Merkez Bankası nın altın rezervlerini tüm rezervlerin %20 si seviyesinde tutması için referanduma gidilme kararı alan ve Kasım ayında halk oylamasında red kararı çıkan ülke ĠSVĠÇRE DİR. Aralık Aralık te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü nde Dr. Canan Dağdeviren bilim insanı olan ve ABD deki Harvard Üniversitesi tarafından Genç Akademi Üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı olmuştur. Kasım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın davetlisi olarak Türkiye yi ziyaret eden Katolik Hristiyanların ruhani lideri PAPA FRANSUVA, yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı nın ilk misafiri olmuştur. Aralık TĠME DERGĠSĠ tarafından Ebola virüsü nedeniyle Afrika ülkelerinde görev yapan doktorlar ve hemşireler Aralık te EBOLA SAVAġÇILARI olmaları nedeniyle YILIN KĠġĠSĠ seçilmişlerdir. Aralık Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleşen ve yıl boyunca süren BM etkinliklerinin ödüllendirildiği Unca Ödülleri New York'ta düzenlenen törenle Aralık te sahiplerini buldu. Bu yıl ilk defa bir Türk eğitimci, ENVER YÜCEL bu ödüle layık görülmüştür. Aralık İngiliz Time Gazetesi Aralık te Tehlikeli Adamlarla Dolu Dünyada İhtiyacımız Olan Kadın başlığı ile ANGELE MERKEL İ Yılın KiĢisi olarak seçmiştir. Aralık Nazım Hikmet in kültürel mirasını yaşatmak amacıyla kurulan Bogaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Sanat AraĢtırma Merkezi Aralık te açılmıştır. Aralık Başbakan Ahmet Davutoğlu, PAKĠSTAN PEġEVER DEKİ bir okula Taliban tarafından düzenlenen baskında 148 öğrenci ve ile öğretmenin öldürülmesi nedeniyle 17 Aralık günü Türkiye de 1 günlük MĠLLĠ YAS ilan edilmiştir. Aralık ABD ile Küba, diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı. Açıklama, beş yıldır tutuklu olan ABD'li iş adamı Alan Gross'un Küba tarafından serbest bırakılmasının ardından geldi. ABD de Küba ile varılan anlaşma çerçevesinde Miami'de tutuklu bulunan Küba BeĢlisi nin kalan son üç üyesini Aralık te serbest bıraktı. Aralık Aralık Türkiye'yi Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği AGİT 21. Bakanlar Konseyi Toplantısı İsviçre'nin BASEL kentinde yapılmıştır. Aralık te Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody s, Japonya nın kredi notunu bir kademe indirerek AA3 ten A1 e düşürdü, görünümünü durağan olarak açıkladı.

7 Aralık Aralık te Antalya nın Manavgat ilçesi nde yapılan 19. Milli Eğitim Şurasında Demokratik Eğitimciler Sendikası tarafından verilen öneri ile OSMANLICA Anadolu İmam Hatip Liseleri nde zorunlu ders, diğer liselerde ise seçmeli ders olarak okutulması kararlaştırılmıştır. Aralık Türkiye nin ilk Kültür Bakanı olan TALAT SAĠT HALMAN, vefat etmiştir. yılında EXPO, İtalya nın MĠLANO kentinde yapılacaktır. Avrupa Birliği ilk 6 ay dönem başkanı Letonya, Avrupa Birliği İkinci 6 ay dönem başkanı ise Lüksemburg tur. Aralık Konya-Ġstanbul Yüksek Hızlı Tren seferleri başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık te açılışını yaptığı yüksek hızlı tren seferleriyle İstanbul- Konya arası 4 saat 15 dakikaya düşmüştür. Dünyanın en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Oscar lar 87. kez sahiplerini buldu. Dolby Tiyatrosu nda düzenlenen gecenin sunuculuğunu Neil Patrick Harris yapmıştır. Aralık Aralık te İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında Belize bandıralı bir kargo gemisiyle çarpışan Türk kargo gemisi battı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ulaşılan yedi mürettebattan ikisinin öldüğü bildirildi. Avrupa Kültür Başkentleri Mons (Belçika) ve Plzen (Çek Cumhuriyeti) seçilmiştir. AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) dönem başkanı SIRBĠSTAN DIR. Yunanistan da yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan ın yeni başbakanı olarak göreve başladı. İsviçre nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu nda Kristal Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl ödüle İtalyan tenor Adrea Bocelli, Benin ve Fransa kökenli müzisyen Angélique Kidjo ve Japon mimar Shigeru Ban layık görülmüştür. Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonası KANADA DA yapılacaktır. En Ġyi Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash) En Ġyi Kostüm Tasarımı: Milena Canonero (The Grand Budapest Hotel) En Ġyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Frances Hannon ve Mark Coulier (The Grand Budapest Hotel) Yabancı Dilde En Ġyi Film: Ida En Ġyi Kısa Film: The Phone Call En Ġyi Ses Kurgusu: American Sniper En Ġyi Kısa Belgesel: Crisis Hotline (Veterans Press 1) En Ġyi Ses Miksajı: Whiplash En Ġyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood) En Ġyi Görsel Efekt: İnterstellar En Ġyi Kısa Animasyon: Feast En Ġyi Animasyon Film: Big Hero 6 En Ġyi Yapım Tasarımı ve Set Dekorasyonu: The Grand Budapest Hotel En Ġyi Sinematografi: Birdman En Ġyi Kurgu: Whiplash En Ġyi Belgesel: Citizen Four En Ġyi Özgün ġarkı: Glory (Selma) En Ġyi Özgün Film Müziği: The Grand Budapest Hotel En Ġyi Özgün Senaryo: Birdman En Ġyi Uyarlama Senaryo: The Imitation Game En Ġyi Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu (Birdman) En Ġyi Erkek Oyuncu: Eddie Redmayne (The Theory of Everything) En Ġyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Still Alice) En Ġyi Film: Birdman TÜRKSOY'un aldığı karara göre Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkmenistan'ın Merv ġehri dir. Azerbaycan Hava Kuvvetleri uçaklarının yurt dışında katıldıkları ilk tatbikat olan TURAZ ġahini Tatbikatı, Konya da başladı.

8 90 yaşında hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud için Türkiye de bir günlük resmi yas ilan edilmiştir. TÜRKSOY, yılını HALDUN TANER İ anma yılı olarak ilan etmiştir. ġubat Şubat te Hakan Fidan ın istifası üzerine MİT Müsteşarlığına ĠSMAĠL HAKKI MUSA getirilmiştir. (Seçimlere girmeme kararı alan HAKAN FĠDAN tekrar görevine geri dönmüştür.) Kral Abdullah ın vefatının ardından toplanan ailenin Biat Konseyi, kısa bir görüşmenin ardından Kral Abdullah'ın kardeşi Prens Selman bin Abdülaziz yeni kral ilan etmiştir. ġubat Şubat te yaş haddinden dolayı emekli olan Haşim Kılıç ın yerine Anayasa Mahkemesi başkanlığına ZÜHTÜ ARSLAN seçilmiştir. Ocak LĠTVANYA, Ocak itibariyle Avrupa para birimi olan Euro'ya geçen 19'uncu ülke oldu. ġubat Şubat te Ali Alkan ın emekli olması ile birlikte Yargıtay başkanlığına ĠSMAĠL RÜġTÜ CĠRĠT seçilmiştir. Ocak Ocak te AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi nde (AİHM) yargıçlık yapmış tüm yargıçlardan oluşan AİHM Yargıçlar Birliği Başkanlığı na CHP Milletvekili RIZA TÜRMEN seçilmiştir. ġubat Türkiye Romanlar Federasyonu tarafından Şubat te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a Yüzyılın Devlet Adamı ödülünü verdi. Ocak Avustralya da her yıl 26 Ocak ta Avustralya Günü kutlamaları çerçevesinde verilen Yılın Avustralyalısı ödülleri sahiplerini buldu. Hume Belediyesi tarafından verilen Yılın VatandaĢı ödülünü Türk genci SAMET ĠġTAR kazandı. ġubat Türk Sanat Müziği nin en güçlü seslerinden olan ve bir süredir hastalıklarla savaşan 97 yaşındaki Müzeyyen Senar Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nde Şubat te hayata veda etmiştir. Ocak G7 Liderler Zirvesinin 7-8 Haziran tarihleri arasında ALMANYA DA yapılması Ocak te karara bağlanmıştır. ġubat İnce Memed, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı, Fırat Suyu Kan Akıyor gibi sayısız eserlere sahip olan YaĢar Kemal Şubat te yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 yıl sonra bir ilke imza atarak bugün Bakanlar Kurulu'na başkanlık ediyor. ġubat Bu yıl Şubat te Roman dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Vakfı Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar ORHAN PAMUK A verildi. Ocak Bakanlar Kurulu, Ocak te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında BeĢtepe deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda (Aksaray) toplandı. Daha önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu na başkanlık etti. ġubat Uluslararası finansal danışmanlık şirketi McKinsey'nin Şubat te hazırladığı raporda 47 ülkenin, borcun milli gelir oranına göre sıralandı. Sıralamaya göre Türkiye, dünyada en az borcu olan dokuzuncu ülke, en borçlu ülke ise Japonya dır. Recep Tayyip Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı oldu. ġubat Fransız ressam Gauguin'in Tahitili iki kızı resmettiği tablosu Şubat te 300 milyon dolara satılarak en pahalı sanat eseri rekorunu kırmıştır.

9 Atatürk'ten yadigar Savarona Yatı artık devletin zirvesini ve önemli konuklarını ağırlayacak. Bu kapsamda ilk buluşma da Mart 'te gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek CumhurbaĢkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Ġzzetbegoviç ile tarihi yatta görüşmüştür. Mart te Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev KARS TA Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) temel atma törenine katılmışlardır. Turuncu Dergisi, Mart te kadınlara özel bir içerikle çıkmıştır. Derginin Mart sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile yazdığı Yeni Türkiye Kadınları adı ile bir makalesi de yer almıştır. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Ayla Arslancan, Mart te hayatını kaybetti. 47. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Ödülleri Mart te sahiplerini buldu; En iyi film: Kış Uykusu En iyi yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu Mahmut Tali Öngören En iyi senaryo: Deniz Akçay Köksüz En iyi erkek oyuncu performansı: Haluk Bilginer Kış Uykusu Cahide Sonku En iyi kadın oyuncu performansı: Melisa Sözen Kış Uykusu En iyi müzik: Kenan Doğulu Unutursam Fısılda En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı: Ayberk Pekcan Kış Uykusu En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı: Lale Başar Köksüz En iyi görüntü yönetimi: Gökhan Tiryaki Kış Uykusu En iyi kurgu: Yorgos Mavropsaridis Sivas En iyi sanat yönetimi: Soydan Kuş Unutursam Fısılda En iyi belgesel film: Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam En iyi kısa film: Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!.. Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş En iyi yabancı film: 2 days 1 night Onur ödülleri: Yavuz Turgul, Nebahat Çehre, Genco Erkal ve Attilla Özdemiroğlu Emek ödülü: İrfan Demirkol Ressam Çetinkaya nın Gelincikler adlı resim sergisi, Çanakkale Savaşları nın 100. yılı dolayısıyla Toronto da izlenime açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye ile Katar arasında imzalanan, Karşılıklı Kültür Yılı İle İlgili Kültürel İşbirliği Niyet Bildirgesi çerçevesinde Doha da düzenlenen Türkiye- Katar Kültür Yılı Gala Açılışı na katıldı. Katar Müzeleri Komisyonu, Doha Ġslam Sanatları Müzesi nde, Katar ı dünya kültürlerine açma ve Katar ın küresel iletişim bağlarını güçlendirme girişimleri çerçevesinde Katar-Türk Kültür Yılı nın başladığını açıkladı. Gecede ayrıca yüzyılın en iyi 10 Türk filmi de seçildi. 1. Umut Yılmaz Güney 2. Yol Şerif Gören 3. Sevmek Zamanı Metin Erksan 4. Anayurt Oteli Ömer Kavur 5. Vesikalı Yarim Ömer Lütfi Akad 6. Muhsin Bey Yavuz Turgul 7. Selvi Boylum Al Yazmalım Atıf Yılmaz 8. Sürü Zeki Ökten 9. Masumiyet Zeki Demirkubuz 10. Bir Zamanlar Anadolu da Nuri Bilge Ceylan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dede Korkut Hikayelerini yeniden kitaplaştırarak, ayında kültürümüze kazandırmıştır. Suudi Arabistan öncülüğünde bulunan koalisyon güçlerinin, 26 Mart te Yemen de ilerleyişini sürdüren Husi militanlarına yönelik olarak başlattığı hava harekatının ismi KARARLILIK FIRTINASI OPERASYONU DUR. İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü nde Mart te kedi yolu olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis KĠSHĠ RYOĠCHĠ intihar etti.

10 Alman havayolları şirketi Lufthansa ya ait GermanWings havayolu şirketinin Barselona'dan Düsseldorf'a giden uçağının Fransız Alpleri'nin güneyinde düştüğü belirtildi. İspanya'nın Barselona kentinden saat 11.08'de kalkan uçak mürettebat ile birlikte toplam 150 kişiyi taşıyordu. Fransız yetkililer düşen uçaktan kimsenin sağ kurtulamadığını açıkladı. Avrupa Atletizm Federasyonu tarafından ayında düzenlenen 33. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Çek Cumhuriyeti nin PRAG kentinde yapılmıştır. Milli Atletimiz ALĠ KAYA, erkekler 3 bin metrede şampiyon olmuştur. 27 Mart tarihli resmi gazetede yayımlanan atama sonucuna göre ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. ÖMER DEMĠR atanmıştır. Borsa İstanbul'un (BIST) yapılan 2. Olağan Genel Kurulu'nda yönetim kurulu başkanlığına 31 Mart 2018'e kadar görev yapmak üzere TALAT ULUSSEVER seçildi. Başkan Ahmet Davutoğlu nun Mart teki açıklamasına göre, İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı nın adı MEHMET SELĠM KĠRAZ ADALET SARAYI olarak değiştirilecektir. Mehmet Selim Kiraz kimdir? Berkin Elvan soruşturmasını yürüten ve Mart te rehin alınıp öldürülen şehit savcımızdır. İran ile P5+1 (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) ülkeleri arasında ĠSVĠÇRE NĠN LOZAN kentinde yapılan nükleer müzakereleri sonrası ayında istenilen uzlaşmaya varılmıştır. Böylece anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve 3 ay içinde tarafların şartlara uyması durumunda nihai anlaşma 30 Haziran te imzalanacaktır. Malatya da 5 ay önce geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Arap asıllı Opr. Dr. Muhsin Nurmuhammed, sığınmacıların kaldığı konteyner kentteki gönüllü çalışmaları dolayısıyla Sağlık Bakanlığınca yılın doktoru seçildi. Kalp krizi sonucu 11 Ekim te hayatını kaybeden 63 yaşındaki Nurmuhammed in ödülü, 14 Mart te Çanakkale de düzenlenen törende oğlu Mustafa ya verilmiştir. DSİ tarafından inşa edilen ve Dünya da ilk kez uygulan deniz boru hattı ile KKTC'ye su sağlayacak KKTC Su Temin Projesinde önemli bir adım daha atıldı ve yapımı tamalanan Alaköprü Barajı nda Mart ten itibaren su tutulmaya baģlandı. Tuzla'daki İstanbul Tersanesi'nde üretilen Türkiye'nin ilk yerli sismik araştırma gemisi MTA TURKUAZ, 28 Mart te törenle denize indirildi. Eczacıbaşı Vitra, CEV Denizbank Bayanlar Şampiyonlar Ligi final maçında İtalyan ekibi Unendo Yamamay ı 3-0 yenerek Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. Genç yaşta profesör ünvanını elde eden ve Türk Einstein'i olarak adlandırılan Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog OKTAY SĠNANOĞLU Nisan te hayatını kaybetti. Çin Maliye Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye nin, Asya Altyapı Yatırım Bankasına kurucu üyelik için 26 Mart ta yaptığı başvuru sonuçlandırıldı. Bankanın kurucu üye sayısı, Türkiye nin de kabul edilmesiyle 38 e yükseldi. Bankanın kurucu üyeleri, 10 Nisan itibariyle şu ülkelerden oluşmuştur; Çin, Fransa, Almanya, Bangladeş, Brunei, Kamboçya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Ürdün, Kazakistan, Kuveyt, Kırgızistan, Laos, Lüksemburg, Malezya, Maldivler, Malta, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Yeni Zelanda, Umman, Pakistan, Filipinler, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Sri Lanka, İsviçre, Tacikistan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Özbekistan, Vietnam, İran ve Türkiye Nobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar Günter Grass ın 87 yaşında Almanya nın Lübeck kentinde hayatını kaybettiği bildirildi. Günter Grass, Yaşar Kemal in vefatının ardından Tüm insanların YaĢar Kemal e borcu var diye yazmıştı.

11 İşçi Partisi (İP), Olağanüstü Kurultayı'nda parti ismini ve logosunu oy birliğiyle değiştirdi. Buna göre partinin yeni ismi Vatan Partisi olmuştur. İtalya ya ulaşmak için Libya dan hareket eden yaklaşık 550 kaçağı taşıyan gemi Nisan te Akdeniz açıklarında battı. Büyük çoğunluğunun çocuklardan oluştuğu 400 kişi hayatını kaybetti. Nisan te Çek vatandaşı Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki 7 kilometrekarelik tarafsız bölgede LĠBERLAND DEVLETĠNĠ kurduğunu ilan etmiştir. Edirne de 1393 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun taş köprüsü olarak bilinen 572 yıllık tarihi Uzunköprü, Nisan te UNESCO nun Somut Varlıklar Dünya Kültür Miras geçici listesine alınmıştır. Nisan te Avrupa Parlamentosu Ermeni Soykırımı Tasarısını kabul etti. Nepal'in başkenti Kathmandu yakınlarında Nisan te 7,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kathmandu'da çok sayıda binayı yıkan deprem, ülke genelinde çok fazla kişinin ölümüne neden oldu. Çanakkaleli milli sporcu Sertan Aydın, Amerikalı sporcu Joseph Wilkie'ye ait Su Altında Tek Nefeste En Uzun Mesafe Yürüme Dünya Rekorunu Nisan te metrelik dereceyle kırmıştır. te 51'incisi düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda ilk etap Antalya'nın Alanya Ġlçesi'nde baģlamıģtır. Yarışın startını Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga verdi. İsmi rüşvete karışan Güney Kore BaĢbakanı Lee Wan-koo Nisan te görevinden istifa etmiştir. KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 19 Nisan te yapılan ilk turda hiçbir adayın geçerli oyların yüzde 50 sinden fazlasını alamaması üzerine ikinci tura kaldı ve yapılan 2. turda MUSTAFA AKINCI oyların çoğunluğunu alarak KKTC'nin 4. CumhurbaĢkanı olarak seçilmiştir. Latin Amerika'nın en ünlü yazarlarından ve solcu aydınlarından Uruguaylı Eduardo Galeano, Nisan te Uruguay'ın başkenti Montevideo'da hayatını kaybetti. ABD'nin Baltimore kentinde, polisin öldürdüğü siyahi genç Freddie Gray'in cenaze töreninden sonra olaylar çıktı ve Nisan te olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmiģtir. Avrupa Masa Tenisi Birliği (ETTU) Kadınlar Şampiyonlar Ligi finalinin rövanşında Avusturya'nın Linz AG Froschberg takımını 3-1 yenen Fenerbahçe, Nisan te tarihinde ilk kez şampiyon oldu. Çanakkale Zaferi nin 100 üncü yıldönümü kutlamalarında Anıtkabir bir ilke sahne oldu. Anıtkabir tarihinde ilk kez 24 saat boyunca ziyaretçilere açık tutulurken, ziyaretçilere dağıtılan 1915 adet barış feneri gökyüzüne gönderildi. Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, kamuoyunda İttihadiyye olayları olarak bilinen davada, Nisan te 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nisan te Mısır, Yunanistan ve Rum Kesimi liderleri, Kıbrıs'ta üçlü zirvede buluģtu. Abdülfettah El-Sisi, Aleksis Çipras ve Nikos Anastasiadis Doğu Akdeniz'i ekonomik olarak nasıl paylaşacaklarını ortaya koyan bir deklarasyona imza attılar. Türkiye'nin ilk Safari Parkı, Nisan te Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde açıldı. 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu (TUR ) Lampre- Merida'nın Hırvat sporcusu KRĠSTĠJAN DURASEK kazanmıştır.

12 Türk sinema ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden ZEKĠ ALASYA, 72 yaşında vefat etti. 21 Mayıs te Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ANKARA DA açılmıştır. 12 Eylül askeri darbesinin başındaki isim, 7. Cumhurbaşkanı KENAN EVREN, hayatını kaybetti. 98 yaşında ölen Kenan Evren, 12 Eylül darbesinden sonra yargılanarak müebbet hapse mahkum edilen Türkiye'nin 17. Genelkurmay Başkanı olarak tarihe geçmiştir. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ANTALYA DA yapıldı. Uşak ın Ulubey ilçesinde yapımı tamamlanan dünyanın ikinci büyük Park Kanyonu Projesinin açılışı Mayıs te törenle gerçekleşmiştir. Türkiye nin üçüncü büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü 33 aylık bir çalışma sonunda tamamlandı. Atatürk Barajı üzerine kurulan köprü Adıyaman-Kahta- Siverek-Diyarbakır ı birbirine bağlayacaktır. Köprünün açılışını Mayıs te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır. VATĠKAN, Filistin'i resmi olarak tanıdığını ilan etti. Vatikan böylelikle Filistin'i tanıyan 136. ülke oldu. Rusya'da Mayıs te düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda kadınlar 62 kiloda Türkiye'yi temsil eden ĠREM YAMAN, finalde karşılaştığı İspanyol Marta Calvo Gomez'i yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Hasan Erbil'in emekli olması ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı MEHMET AKARCA YI Mayıs te Yargıtay Cumuhuriyet Başsavcılığına seçmiştir. Mayıs te düzenlenen 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde Gett/Ġsrail Usulü BoĢanma filmi, FIPRESCI ödülüne değer görüldü. Oyuncu Begüm Akkaya ise Genç Cadı ödülünü aldı yılında temeli atılan Hakkari-Yüksekova Havalimanı'nın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Başbakan Ahmet Davutoğlu Mayıs te Hakkari-Yüksekova Havalimanı'nın Açılış Töreni'nde havalimanının adının SELAHADDĠN EYYUBĠ olacağını açıklamıştır. Avusturya'nın başkenti Viyana'da bu yıl 60.sı düzenlenen ve 27 ülkenin yarıştığı Eurovision Şarkı Yarışması nı İsveç adına yarışan Måns Zelmerlöw Heroes (Kahramanlar) şarkısıyla kazandı. Dünya sinemasının en önemli etkinliklerinden birisi olan Cannes Film Festivali, düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Altın Palmiye: Yönetmenliğini Jacques Audiard ın üstlendiği Dheepan filmi / Fransa Büyük Jüri Ödülü: Saul Fia / Macaristan Mayıs te kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin BB+ olan kredi notunu ve negatif görünümü teyit etti. En Ġyi Yönetmen: The Assassin filmiyle Hou Hsiao-hsien / Tayvan En Ġyi Erkek Oyuncu: The Measure of a Man filmindeki rolüyle Fransız aktör Vincent Lindon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde oynanacak olan Barcelona-Juventus final maçını Türk hakem CÜNEYT ÇAKIR IN yöneteceği açıklanmıştır. En Ġyi Kadın Oyuncu: Ödülü Mon Roi filmindeki rolüyle Fransız oyuncu Emmanuel Bercot ve Carol filmindeki rolüyle ABD li oyuncu Rooney Mara bölüştü. En Ġyi Senaryo: Chronic filminin senaristi ve yönetmeni Michael Franco / Fransa Diyanet, beş yıldır sürdürdüğü Kürtçe Kuran-ı Kerim meali çalışmalarını Mayıs te bitirmiştir. Diyanet aynı şekilde; İngilizce, Fransızca, Rusça, Azerice, Kazakça, Danca, Arnavutça başta olmak üzere 15 dilde Kuran-ı Kerim mealini neşredeceklerini açıkladı. Jüri Ödülü: Yorgos Lanthinos un yönetmenliğini üstlendiği The Lobster / Yunanistan En Ġyi Kısa Film: Wave 98 / Lübnan

13 Haziran Kasım Avrupa Olimpiyat Oyunları Haziran tarihleri arasında Azerbaycan ın başkenti BAKÜ DE yapılacaktır. Bu oyunlarda maskot ise Ceylan ve Nar olarak belirlenmiştir Bu maskotlar ülkenin gururlu tarihi ve umut dolu geleceğini yansıtmaktadır. G-20 Liderler Zirvesinin onuncu toplantısı yılında dönem başkanlığını üstlenen Türkiye'nin ev sahipliğinde, Kasım tarihlerinde ANTALYA DA düzenlenecektir. Türkiye de ilk kez güneş enerjili olarak yapılan ve resmi araç olarak kullanılan Fırat ve Komagene Adıyaman da kullanılıyor. Ġspanya da adli tıp uzmanları ülke edebiyatının en ünlü eserlerinden Don KiĢot un yazarı Miguel de Cervantes in mezarının yaklaşık 400 yıl sonra bulunduğunu açıkladı. Madrid deki Trinitarian Manastırı nda bulunan kemiklerin, Cervantes ile karısına ve yazarla birlikte gömüldüğü kayda düşmüş diğer kişilere ait olduğuna inanılıyor. ÇEġĠTLĠ BĠLGĠLER Dünyanın en tehlikeli kimyasal maddeleri sayılan Kalıcı Organik Kirleticilerin kısıtlanmasını öngören antlaşmanın adı STOCKHOLM ANTLAġMASI DIR. Dünya mayınlarını yok etmeyi amaçlayan antlaşmanın adı OTTOWA SÖZLEġMESĠ'DİR. Türkiye, Meksika, Endonezya ve Güney kore nin gelişmekte olan ekonomilerini tarif etmek ve bu ülkelerin büyüyen ekonomilerinden bahsetmek için kullanılacak olan gruplandırma terimi. Mist, ülkelerin İngilizce baş harflerinden oluşmakta. İlk defa ekonomist Jim O Neil tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin i tarif etmek için İngilizce baş harflerinden oluşan BRIC ifadesini oluşturan ve ilk kullanan Goldman Sachs ekonomisti Jim O Neill, bu sefer de Türkiye nin de aralarında bulunduğu dört ülke için yine bu ülkelerin İngilizce baş harflerinden MIST ifadesini geliştirdi. Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğal gazı Avrupa ya taşıyacak olan Türkiye Avusturya boru hattı NABUCCO PROJESĠ DİR. Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı Mahallesi'nde Erken Demir Çağı'na ait olduğu değerlendirilen 3 bin yıllık kale bulundu. BURSA nın İznik İlçesi nde göl kıyısının 20 metre açığında metre derinlikte bulunan ve 1600 yıl önce Aziz Neophytos un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü nün (Archaeological Institute of America) tarafından Yılının En Önemli 10 KeĢfi arasında gösterildi. Fransa nın en üst düzey onur nişanını ZÜLFÜ LĠVANELĠ almıştır. Dünya üzerinde bilinen en derin nokta Mariana Çukuru dur. Anadolu dan İstanbul a yurt tutmak için gelen Beyşehirli Mevlut un tuhaflıklarla dolu hikayesinin anlatıldığı Orhan Pamuk un yılındaki kitabının ismi Kafamda Bir Tuhaflık tır. Türkiye nin ilk, dünyanın ılıman iklim kuşağındaki en büyük GEOFĠT BAHÇESĠ YALOVA DA açılmıştır. (Geofit Bahçesi; nesli tükenmek üzere olan bitki ve hayvanların barındırıldığı kapalı alanlara verilen isimdir.) *** BaĢbakan Ahmet Davutoğlu'nun mutlaka okunmasını önerdiği iki eser; 1. Kınalızâde Ali Efendi ve Ahlâk-ı Alâi 2. Farabi'nin El-Medinetü'l-Fazıla Zühre, Çolpan ve Çoban Yıldızı olarak bilinen gezegen VENÜS TÜR. Uluslararası Tasarım İletişim Ödülleri yarışması nda MARDĠN MÜZESĠ Arkeopark ta Bir Gün Projesi ile Gençlere Yönelik En İyi Program dalında dünya birincisi olmuştur. New York ta açılan Babamın Dünyası adlı fotoğraf sergisi NURĠ BĠLGE CEYLAN A aittir.

14 Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü bundan böyle artık Başbakanlık binası olarak kullanılacaktır. Cumhurbaşkanlığı Kurumu ise bundan böyle artık Atatürk Orman Çiftliği içinde yapılan Yeni BaĢbakanlık Binasında hizmet yürütecektir. ABD'li genetik bilimci James Watson'ın 1962'de DNA'nın çift sarmallı yapısını keşfettiği için verilen Nobel ödülünü satışa çıkardığı, ödülün 4,8 milyon dolara satıldığı bildirildi. Kentsel dönüşüm çalışmaları sonrasında yıkılan NevĢehir Kalesi nin etrafındaki evlerin altında dünyanın en büyük yer altı şehri bulundu. İlk milli deniz karakol uçağımız: MELTEM İlk milli insansız deniz aracımız: ĠDA Kurtuluş Savaşı sırasında deniz savaşı nda başarı sağlayan ilk ve tek Türk gemisi: ALEMDAR Anayasa Mahkemesi nin ilk kadın başkanı: TÜLAY TUĞCU İstanbul boğazı için Türk mühendisleri tarafından inşa edilen acil durum müdahale gemisinin ismi: NENE HATUN Dünya da zırhlı ve yüzme özelliğine sahip tek istihkam dozeri: AZMĠM İlk yerli savaş gemimiz: HEYBELĠADA İkinci yerli savaş gemimiz: BÜYÜKADA TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından geliştirilen Türkiye nin ilk seyir füzesi: SOM İlk ana muharebe tankımız: ALTAY Otokar tarafından üretilen zırhlı muharebe aracımız: ARMA İlk insansız hava aracımız: ANKA İlk yerli taarruz helikopterimiz: ATAK İlk yerli keskin nişancı tüfeğimiz: BORA 12 Sarsılmaz Silah Sanayi tarafından Türkiye nin ilk yerli piyade tüfeği: SAR 223 Fezleke, Cihannüma, Keşfü z Zünun, Takvimü t Tevarih eserleri KATĠP ÇELEBĠ YE aittir. Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fih-i Mafih, Mektubat, Mecalis-i Seba eserleri MEVLANA YA aittir. Risalet ün Nushiye, YUNUS EMRE YE aittir. Kutadgu Bilig, YUSUF HAS HACĠP E aittir. Kitab-ı Bahriye, PĠRĠ REĠS E aittir. Divan-ı Lügat it Türk, KAġGARLI MAHMUT A aittir. Seyehatname, EVLĠYA ÇELEBĠ YE aittir. Türk-İslam Döneminin İlk Siyasetnamesi: Kutadgu Bilig Türk Tarihinin İlk Siyasetnamesi: Orhun Kitabeleri Uzaya giden ilk insan: YURĠ GAGARĠN Aya ayak basan ilk insanlar: NEĠL ARMSTRONG ve EDWĠN ALDRIN Don Kişot adlı eser MĠGUEL DE CERVANTES E aittir.

15 Politika adlı eser ARĠSTO YA aittir. DĠĞER YILLARA AĠT GÜNCEL BĠLGĠLER Devlet adlı eser PLATON A aittir. Kanunların Ruhu Üzerine adlı eser MONTESQUĠEU YA aittir. Toplum Sözleşmesi adlı eser JEAN JACK ROUSSEAU YA aittir Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik Expo su 2016 yılında Çiçek ve Çocuk temasıyla ANTALYA DA düzenlenecektir. İlk kez yapılacak olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi 2016'da TÜRKĠYE DE düzenlenecektir. Türk-İslam Döneminin İlk Siyasetnamesi Yusuf Has Hacib e ait olan Kutadgu Bilig dir. Türk Tarihinin İlk Siyasetnamesi Orhun Kitabeleri dir. *** TRT nin Karabağ Katliamı ile ilgili yayımladığı belgeseli Karabağ ın Sessiz Çığlığı Belgeselidir. *** *** Yeşilay tarafından yılında ikinci defa verilen ödül Zümrüdüanka dır. *** *** Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın okuduğu Sakarya Türküsü adlı şiir Necip Fazıl Kısakürek e aittir. *** *** Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın okuduğu Dua adlı şiir Arif Nihat Asya ya aittir. *** *** «Sarı Zeybek» adlı eser CAN DÜNDAR A aittir. *** Avrupa Atletizm Şampiyonası 2016 yılında Hollanda nın başkenti AMSTERDAM DA yapılacaktır Yılı BM tarafından Uluslararası Küresel AnlayıĢ Yılı ilan edilmiştir Yaz Olimpiyatları Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde yapılacaktır. Dünya Petrol Forumu Gençlik Kongresi nde Ekim 2013 te yapılan oylama ile 2017 de düzenlenecek olan Dünya Petrol Kongresi ĠSTANBUL DA düzenlenecektir Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları nın ev sahipliği hakkını TOKYO kazanmıştır. Paris te 27 Kasım 2013'de yapılan EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda DUBAĠ seçilmiştir. *** Çanakkale Destanı adlı şiir MEHMET AKĠF ERSOY A aittir. *** ALİ HOCANIZDAN SEVGİLERLE UNUTMAMAK VE UNUTULMAMAK ADINA KPSS SINAVINDA SİZLERE KOLAYLIKLAR SAĞLAMASI DİLEKLERİMLE HERKESE BAŞARILAR DİLERİM.

BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2015 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER

BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2015 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2015 VATANDAŞLIK DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER Emre ER (En son 1 Haziran 2015 Tarihinde Güncellenmiştir) Dünyadan Bazı Önemli Güncel Gelişmeler 2014 Nobel Ödülleri

Detaylı

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye,

Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Türkiye BM GK Geçici Üyeliği'ne 2015-2016 yılları için adaylığını açıklamıştır. Karadeniz İpek Oto Yolu Projesi'ne imza atan devletler; Türkiye, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan;

Detaylı

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2

GÜNCEL BİLGİLER 14 0 2 20 14 GÜNCEL BİLGİLER DOKUZ EYLÜL AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2014 A.Tahsin YILDIRIM 2 ÖNEMLİ ULUSLARARASI KURULUŞLAR AVRUPA BİRLİĞİ 1. AMACI: Avrupa Birliği, barışı korumak, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi

Detaylı

www.matematikkpss.com Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 GÜNCEL BİLGİLER www.matematikkpss.com Evinize Gelen Sanal Dershane 30.06.

www.matematikkpss.com Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 GÜNCEL BİLGİLER www.matematikkpss.com Evinize Gelen Sanal Dershane 30.06. Hazırlayanlar: İhsan coşkun-mehmet ŞAHİN 2013 2013 GÜNCEL BİLGİLER 30.06.2013 REKLAM SAYFASI KPSS DE BÖYLE BİR KAMPANYA OLMADI VE BİR DAHA OLMAYACAK 1) Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanında

Detaylı

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic

KÖRFEZ AKADEMİ ÇANKAYA 0232 445 51 86 FACEBOOK/korfezakademicankaya TWİTTER/korfezakademic KÖRFEZ AKADEMİ GÜNCEL BİLGİLER 2 2013 DE GERÇEKLEŞEN GÜNCEL OLAYLAR Kısa adıyla TAKM olan Avrasya Askeri Statülü Kolluk KuvvetleriTeşkilatı Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan vemoğolistan'ın katılımlarıylaazerbaycan'da

Detaylı

2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER

2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE GÜNCEL BİLGİLER BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ 2014 ANAYASA DERSİ GENEL KÜLTÜR VE Balıkesir Yediiklim Kpss Akademi Sayfa 1 DÜNYA GÜNCEL : BALIKESİR YEDİİKLİM KPSS AKADEMİ ANAYASA DERSİ 2014 GÜNCEL 2014 1) 1 Kasım 2012

Detaylı

www.izmirkpsskursu.net

www.izmirkpsskursu.net 1 KURULUŞLAR Genelkurmay Başkanı Necdet ÖZEL TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK KKTC Başkanı Derviş EROĞLU TMSF Başkanı Şakir Ercan GÜL TÜBİTAK BAŞKANI Yücel ALTINBAŞAK TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN Anayasa Mah.

Detaylı

ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI

ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI PLAN ANAYASA VE GÜNCEL BİLGİLER ETÜT ÇALIŞMASI BALIKESİR YEDİİKLİM EĞİTİM KURUMLARI a) Birinci Bölüm: YARGININ TEMEL ÖZELLİKLERİ ARA b) İkinci Bölüm: ULUSLARARASI KURULUŞLAR DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ

Detaylı

DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015. Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor-

DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015. Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor- 1 DÜN BUGÜN YARIN 1995-2015 Türkiye de Düşünce Özgürlüğü nün son 20 yılı -Rapor- 3 Kocaman bir teşekkür...ve koskocaman bir saygı Bu raporun hazırlanması için emeği geçen herkese hazırlık ekibimiz Elvan

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu

DENİZ TİCARETİ. Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler. Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği. Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu Aralık 2012 Yıl 21 Sayı 247 DENİZ TİCARETİ Denizcilik Müzeleri ve Müze Gemiler Türkiye de Limanlar ve Liman İşletmeciliği Su Altı Fotoğrafçılığında Dünya Şampiyonu MDTO nın Aylık Yayın Organı Aralık 2012

Detaylı

İKV DEĞERLENDİRME NOTU

İKV DEĞERLENDİRME NOTU 77 Aralık 2013 İKV DEĞERLENDİRME NOTU 2013 YILINDA TÜRKİYE DE NELER YAŞANDI? Dr. Zeynep Özkurt Selen Akses İKTİSADİ KALKINMA VAKFI www.ikv.org.tr 2013 YILINDA TÜRKİYE DE NELER YAŞANDI? Ankara Anlaşması

Detaylı

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR

EDİTÖRDEN ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR EDİTÖRDEN 1 ESAS HEDEF, SİLAHLARIN SUSMASI DEĞİL SİLAHLARIN BIRAKILMASIDIR Hüseyin ÇELİK Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Bu ülkede şiddet, terör, kaba kuvvet,

Detaylı

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AK PARTİ GENEL MERKEZ DIŞ İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 Emniyette paralel yapı operasyonunda flaş gelişme... 3 Erdoğan'dan Küba'ya cami açıklaması... 3 İşte kongre lobisi... 4 Batılı terör... 5 Güvenlik paketine vatandaş vizesi...

Detaylı

2012: Üniversitemiz için dinamik, heyecanlı ve yoğun bir

2012: Üniversitemiz için dinamik, heyecanlı ve yoğun bir Kampüse yeni yıl anketi 2013 e 3 gün kaldı Muhabirlerimiz sizler için bir Yeni Yıl Anketi yaptı. Üniversitemizde öğretim üyesi, sekreter, kat veya güvenlik görevlisi olarak hizmet veren ya da öğrenci olan

Detaylı

saray Adnan Şenses e veda! Emrah a Twitter şoku! Tüm hediyeleri iade etti! Nihat Hatipoğlu: Tehdit Ediliyorum Sayı:109 31 Aralık 2013

saray Adnan Şenses e veda! Emrah a Twitter şoku! Tüm hediyeleri iade etti! Nihat Hatipoğlu: Tehdit Ediliyorum Sayı:109 31 Aralık 2013 9 saray Emrah a Twitter şoku! Adnan Şenses e veda! Saray-Magazin Ünlü sanatçı Emrah Twitter hisseleri aldıktan sonra şirket borsada yüzde 78 prim yaptı. Fakat dünkü yüzde 13 lük düşüşün sanatçıya faturası

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259

DENİZ TİCARETİ. Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259 DENİZ TİCARETİ Aralık 2013 Yıl 22 Sayı 259 2013 Yılında Neler Yaşadık? Sancak-Sağ, İskele-Sol; Gemicilik Dilimizdeki İki Temel Deyimin Kaynağı 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanuna Göre Gemi Alacaklısı Hakkı

Detaylı

MIT IN BASINA SÜRPRIZ ISIM!

MIT IN BASINA SÜRPRIZ ISIM! MIT IN BASINA SÜRPRIZ ISIM! Portal : www.memurhaber.com İçeriği : Kamu/Sosyal Güvenlik Tarih : 24.02.2015 Adres : http://www.memurhaber.com/mitin-basina-surpriz-isim-h45333.html MİT in başına sürpriz isim!

Detaylı

29 Şubat-7 Mart 2012

29 Şubat-7 Mart 2012 29 Şubat-7 Mart 2012 TÜRKİYE İSTANBUL UN 2020 OLİMPİYATLARINA EV SAHİPLİĞİ BAŞVURUSUNA TAM DESTEK VERİYOR The Washington Post, ABD, 1 Mart 2012 Amerika nın önemli yayın kuruluşlarından The Washington Post,

Detaylı

Cumhuriyet tarihi kronolojisi 1923-2007. Her şeyin bir nedeni, mazisi vardır

Cumhuriyet tarihi kronolojisi 1923-2007. Her şeyin bir nedeni, mazisi vardır Cumhuriyet tarihi kronolojisi 1923-2007 Her şeyin bir nedeni, mazisi vardır Yoktan var olmak savaşını veren bu ulusa inancım sonsuz. Benim milletimde bu yürek, iman, kanaatkârlık, aile ve köklerine bağlılık

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 2 Cumhurbaşkanı New York'ta... 2 "Tamamen milli bir operasyondur"... 3 Türkiye birçok felakette yardımımıza koştu... 3 Kobani'den Türkiye'ye girenlerin sayısı 130 bini aştı...

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011

TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ FAALİYET RAPORU 2011 Bu belgenin basımında %100 geri dönüşümlü kağıt kullanılmıştır. İÇİNDEKİLER Önsöz............................................................................

Detaylı

S.4-5. Maliki - Barzani. Görüşmesi Gerçekleşti KOBLER IRAK TAN GİDİYOR

S.4-5. Maliki - Barzani. Görüşmesi Gerçekleşti KOBLER IRAK TAN GİDİYOR Irak Türkmen Basın Konseyinde KAN DEĞiŞiMi 17-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul da düzenlenen 5. Türkmen Basın Konseyi Kurultayında Konseyin yeni yönetim kurulu seçildi. Elif DERİNBAY S.4-5 Irak

Detaylı

Tarımda, Avrupa da birinci, dünyada yedinciyiz... Cumhuriyet in ilanın birinci yılı.. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.

Tarımda, Avrupa da birinci, dünyada yedinciyiz... Cumhuriyet in ilanın birinci yılı.. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. ISSN:2148-2276 Cumhuriyet in ilanın birinci yılı.. İstanbul Ticaret ve Zahire Borsası'nın kurulduğu yıl olan 1924, aynı zamanda cumhuriyetin ilanının birinci yıldönümüne denk gelmektedir. 29 Ekim 1924

Detaylı

Özgecan ın adı tesise verildi Gereken yapılacak

Özgecan ın adı tesise verildi Gereken yapılacak EFSANE RÖPORTAJLAR Vatandaşta ve medyada 17 Şubat 2015 Salı Fiyatı 25 Kr Fehmi Koru Ölümün teğet geçtiği kadınların öfkesi bu... 3. Sayfada Prof.Dr. Nurullah Çetin Türkçe Bakış 9. Sayfada Hayrettin İvgin

Detaylı

TEKSTIL DEVLERI 1 YILDA YÜZDE 27 BÜYÜDÜ TEKSTIL PUANLARI NEDEN DÜŞÜYOR? HAZIR GIYIMIN KÂRI DA VERGISI DE ARTTI SÜMERBANK I BIR DE BIZDEN DINLEYIN!

TEKSTIL DEVLERI 1 YILDA YÜZDE 27 BÜYÜDÜ TEKSTIL PUANLARI NEDEN DÜŞÜYOR? HAZIR GIYIMIN KÂRI DA VERGISI DE ARTTI SÜMERBANK I BIR DE BIZDEN DINLEYIN! TEKSTİL İŞVEREN TÜRKIYE TEKSTIL SANAYII İŞVERENLERI SENDIKASI AYLIK DERGISI SAYI: 404 EYLÜL 2014 SÜMERBANK I BIR DE BIZDEN DINLEYIN! SEKTÖRÜMÜZ SOSYAL SORUMLULUKTA VITES YÜKSELTTI TÜRKIYE TEKSTIL SANAYII

Detaylı

AYIN TARİHİ. Suriye de Kimyasal Katliam

AYIN TARİHİ. Suriye de Kimyasal Katliam AYIN TARİHİ Ağustos 2013 T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. Kimyasal silah kullanıldı, bu karşılıksız

Detaylı

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var.

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var. içindekiler 4 söyleşi Cavit Bey çok cesurdu, çocukları onu da geçti NECMİ YERGÖK 8 ellinci yıl Türkiye nin Çelebi li 50 yılından kesitler 6 söyleşi Başarı, ekip olarak iyi çalışmamızla geldi RAMAZAN ÖZEL

Detaylı

2012 Faaliyet Raporu 1

2012 Faaliyet Raporu 1 1 TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU 2012 FAALİYET RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Nihan ÜNAY Genel Sekreter GRAFİK TASARIM Armağan KÜPELİ HAZIRLAYAN Nalan ŞAHİN Özlem YÜCEKÖK İLETİŞİM TRT Genel Sekreterlik TRT

Detaylı

(seçim) Emlakçılar Kralı Salim Taşçı herkesi uyarıyor. Marianne, İspanya'da BAHÇELİ: Tiryaki, Altındağlı hanımlarla buluştu. Kemal Kılıçdaroğlu:

(seçim) Emlakçılar Kralı Salim Taşçı herkesi uyarıyor. Marianne, İspanya'da BAHÇELİ: Tiryaki, Altındağlı hanımlarla buluştu. Kemal Kılıçdaroğlu: Emlakçılar Kralı Salim Taşçı herkesi uyarıyor Konut alırken aman dikkat! Emlak denince, arsa-tarla, işyeri alışı-satışı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Salim Taşçı, sadece Ankara nın değil,

Detaylı