Türkiye Petrolleri, 60 yıllık köklü geçmişi, bugünün başarıları, hedefleri ve yeniden yapılanma çalışmalarıyla geleceğe damgasını vuruyor!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye Petrolleri, 60 yıllık köklü geçmişi, bugünün başarıları, hedefleri ve yeniden yapılanma çalışmalarıyla geleceğe damgasını vuruyor!"

Transkript

1

2 Türkiye Petrolleri, 60 yıllık köklü geçmişi, bugünün başarıları, hedefleri ve yeniden yapılanma çalışmalarıyla geleceğe damgasını vuruyor!

3 Kendiniz için değil, millet için elbirliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.

4 içindekiler hakkımızda 08 organizasyon yapısı 12 genel müdürün mesajı 14 yönetim kurulumuz 18 yöneticilerimiz 20 göstergeler 24 yurtiçi projelerimiz 28 bölge müdürlüklerimiz 40 dağıtım şirketimiz 42 yurtdışı projelerimiz 46 araştırma merkezi 66 iş güvenliği ve çevre koruma 70 insan kaynakları 74 bütünsel dönüşüm programı 76 finans yıl özel 97 iletişim 112

5 08 09 hakkımızda NERELERDE FAALİYET GÖSTERİRİZ? Türkiye Petrolleri, e yakın çalışanı ile Ankara da bulunan Genel Müdürlüğün yanı sıra yurtiçinde petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu Batman, Trakya ve Adıyaman da Bölge Müdürlükleri şeklinde teşkilatlanmıştır. Ülkemizin enerji arz güvenliğinin sağlanması adına yatırım ve faaliyetlerimizi yurtdışında da özellikle Hazar Bölgesi, Kuzey Afrika ve Ortadoğu da olmak üzere Azerbaycan, Kazakistan, Libya, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Afganistan, Rusya Federasyonu ve Kırgızistan da arama üretim faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. NE YAPARIZ? l Ham Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim Faaliyetleri l Ankonvansiyonel Üretim Faaliyetleri l Doğal Gaz Depolama ve Satış Faaliyetleri l Dağıtım ve Pazarlama Faaliyetleri l Uluslararası Ham Petrol ve Doğal Gaz Boru Hattı Proje Ortaklıkları BİZ KİMİZ? Ülkemiz ekonomisinin önemli oyuncularından biri olan Türkiye Petrolleri, 1954 yılında kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuştur. 60 yıllık geçmişinde petrol sektörünün pek çok ilklerini gerçekleştirmiştir. PETKİM, TÜPRAŞ, PETROL OFİSİ gibi 17 büyük kuruluşu ülkemize kazandırmış olan Türkiye Petrolleri, bugün yurtiçinde ve yurtdışında birçok büyük proje ve konsorsiyumda yer alarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

6 10 Türkiye Petrolleri olarak, yetişmiş insan gücümüz, köklü şirket kültürümüz ve kendimize olan güvenimiz ile enerji bağımsızlığımızı sağlamak adına gelecek kuşaklara çok daha iyi bir Türkiye bırakmak arzusundayız. 11 değerlerimiz amaçlarımız Liyakat Emeğe ve yetkinliğe saygı ilkemiz, Etkinlik ve Verimlilik Doğru işe doğru zamanda yatırım temel amacımız, ekonomik üretim ve çalışan başına yüksek üretim katkısı başarı kriterimiz, Değişime Açıklık ve Yenilikçilik Dünden ders alarak yarını inşa etmek için gelişen teknolojinin uygulayıcısı olmak, yeni üretim tekniklerini etkin bir biçimde kullanmak ve vizyonumuzu değişen dünya dengelerine göre oluşturmak yolumuz, Çevreye Duyarlılık Doğayla dost, geleceğimize temiz bir çevre bırakmak arzumuz, Sorumluluk, Bilgi, Tecrübe ve Yetki Paylaşımı Bilginin deneyimle anlam kazandığı, paylaştıkça çoğaldığı kurum kültürümüz, Güvenilirlik ve Dürüstlük Çalışanlarımız arasındaki güven duygusunu kurumumuz dışına taşıyarak, yerli ve yabancı ortaklarımızla işbirliğini geliştirmek felsefemizdir. Büyümek Uluslararası portföyü geliştirmek ve bölgemizde etkin bir oyuncu konumuna gelmek, Ülkemizin hidrokarbon potansiyelini ortaya çıkarmak, Karadeniz den sonra Ege ve Akdeniz faaliyetleri ile denizlerdeki potansiyeli ortaya çıkarmak Büyük petrol şirketleri ile konsorsiyumlar kurarak riski paylaşmak, Verimlilik Operasyonel verimliliğimizi izlemek ve geliştirmek, Konsorsiyumlarla sağlanan teknolojik yenilikleri uygulamak, Entegrasyon Ankonvansiyonel yöntemlerle petrol aramacılığına yönelmek, Doğal Gaz Depolama ve Boru Hattı projelerinde etkin rol almak, Çalışan Gelişimi Artan rekabete, gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve verimliliğimizi artırmak için en değerli sermayemiz olan insan gücümüzü yüksek performanslı bireyler haline getirmektir.

7 organizasyon yapısı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (V.) Besim ŞİŞMAN Yönetim Kurulu Üyesi Selami İNCEDALCI Yönetim Kurulu Üyesi Cumali KINACI Yönetim Kurulu Üyesi Murat ALTIPARMAK Yönetim Kurulu Büro Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü 12 Genel Müdür Yardımcısı Murat ALTIPARMAK Genel Müdür Yardımcısı Ahmet ADANIR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sait KİRAZOĞLU Genel Müdür Yardımcısı Serdal AZARSIZ Genel Müdür Danışmanlığı 13 Teftiş Kurulu Başkanlığı Ahmet ASLAN Batman Bölge Müdürlüğü Gökhan AKIN Adıyaman Bölge Müdürlüğü Savaş BÜTÜN Mali İşler Daire Başkanlığı Alper YILDIRIM İş Geliştirme Daire Başkanlığı M. Fehmi KARCI Hukuk Müşavirliği Davut İYRAS Arama Daire Başkanlığı Erdal COŞKUN Trakya Bölge Müdürlüğü Murat HACIHALİLOĞLU Makine İkmal ve İnşaat Daire Başkanlığı Mehmet Talip BEKTAŞ Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Memet Ali KAYA İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı Şeref ASLAN Sondaj Daire Başkanlığı Recai GÜNGÖR Üretim Daire Başkanlığı Ali TİREK Bilişim Teknolojileri Daire Başkanlığı M. Abuzer OKUTAN İş Güvenliği ve Çevre Koruma Daire Başkanlığı İrfan MEMİŞOĞLU Araştırma Merkezi Daire Başkanlığı Süleyman ÇALIK Kuyu Tamamlama Hizmetleri Daire Başkanlığı Enver ÇETİNKAYA Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Erkan İNCE Turkish Petroleum Overseas CO. (TPOC)

8 genel müdür'ün mesajı li yıllardan bu yana hidrokarbon arama ve üretim sektöründe geleneksel iş yapış biçiminden geleneksel olmayan/yenilikçi bir iş yapış biçimine doğru ciddi bir değişim, dönüşüm yaşandığı görülmektedir. Arama ve üretim şirketlerinin, yoğun rekabetin yaşandığı bu dönüşüm sürecini doğru okuyarak, proaktif iş geliştirme stratejileri belirlemeleri sektörde doğru konumlanmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Petrol ve doğal gaz gibi stratejik bir alanda faaliyet gösteren Türkiye Petrolleri, ülkemizin enerji kaynağının çeşitlenmesi ve enerji arzı güvenliğinin sağlanması için var gücüyle çalışmakta; ülkemizin menfaatleri doğrultusunda dünyada etkin, bölgesinde lider bir enerji şirketi olmak adına üstlendiği bu ağır sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmek için gerekli bütün adımları atmaktadır. Büyüyen ve gelişen Türkiye yi daha ileriye taşımak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlamak adına, Türkiye Petrolleri her yıl yatırımlarını bir önceki yıla göre daha da artırmaktadır. Türkiye nin son yıllarda yakaladığı yüksek performanslı büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlamak, enerjide dışa bağımlılığın sona erdirilmesi ile mümkün olacaktır. Ancak, yurtiçinde yürüttüğümüz arama ve üretim faaliyetleri göstermektedir ki kısa vadede geleneksel yöntemlerle ülkemizin artan enerji ihtiyacını karşılamak olası değildir. Bu bilinçle, kara ve denizlerde daha çok arama faaliyetinde bulunan, tek başına veya ortaklarla dünyanın birçok yerinde geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemlerle faaliyetler gösteren, rezervlerini sürekli arttıran, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek dünyanın her yerinde iş geliştirme fırsatlarını değerlendiren bir Türkiye Petrolleri vücuda getiriyoruz. Son yıllarda, ülkemizdeki kaya gazı potansiyelinin ortaya çıkarılması ve milli ekonomiye kazandırılması adına, geleneksel olmayan yöntemlerle hidrokarbon arama ve üretim faaliyetlerine hız verdik. Hem ülkemizin enerji faturasını önemli oranda azaltma potansiyeli olan hem de enerji bağımsızlığımıza büyük katkılar sunabilecek geleneksel olmayan faaliyetleri, gerek tek başımıza gerekse ortaklıklar yoluyla Trakya ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere yüksek potansiyeli olan bölgelerde sürdürmekteyiz. 15

9 Genel Müdür ün Mesajı 16 Ülkemizin enerji arz güvenliği için Ortaklığımız durmadan çalışmaktadır. Bu bağlamda, milli servetimiz sayılan petrol ve doğal gaz kaynaklarımızı ülke ekonomisine en yüksek katma değeri sağlayacak şekilde bir an evvel ortaya çıkarmanın gayreti içindeyiz. Ülkemizin artan petrol ve doğal gaz ihtiyacının karşılanması için son yıllarda derin deniz aramacılığına da ağırlık verdik. Karadeniz de elde ettiğimiz veriler, bölgenin doğusunda çalışan bir petrol sistemi, batısında ise çalışan bir gaz sisteminin varlığını kanıtlamıştır. Bölgenin yüksek potansiyelinin rezerve ve üretime dönüştürülebilmesi için gelecek dönemde de hem öz kaynaklarımızla hem de yabancı ortaklarla bölgede arama faaliyetlerine devam edeceğiz. Karadeniz de yürüttüğümüz yoğun çalışmaları Akdeniz e de taşıyarak denizlerimizde daha da etkin ve verimli çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bulunduğumuz coğrafyada üretilen petrol ve doğal gazın uluslararası piyasaya taşınması konusunda da ciddi katkılarda bulunacağımıza inanıyoruz. Son 10 yılda yatırımlarımız sürekli artarken arzuladığımız rezerv ve üretim artışını yakalayamadığımız gerçeğinden hareketle, ciddi bir strateji değişikliğine ihtiyacımız olduğuna inandık. Bunun bir adımı olarak 60 yıllık tarihimizde ilk kez, Rusya da bir saha satın aldık ve faaliyete başladık. Yeni dönemde de yurtdışında agresif olmaya devam edeceğiz. Temel stratejimiz, değişen sektör şartları ve iş ortamı gereği yeniden konumlanarak, yabancı şirketlerle ortaklıklar kurmak ve yeni coğrafyalara açılmaktır. Artık eldeki mevcutlarla yetinmeyecek, bütçemiz imkânlarını zorlayarak, yeni satın almalar da gerçekleştireceğiz. Böylece hem Ortaklığımızın toplam rezervini ve üretimini hem de karlılığını artırmış olacağız. Hazar Denizi nin hidrokarbon potansiyelinin dünya pazarları ile buluşmasını sağlayan Şah Deniz Sahası nda TOTAL in %10 luk hissesini satın alarak projedeki toplam payımızı %19 a çıkardık ve BP den sonra konsorsiyumun en büyük ikinci ortağı olduk. Şah Deniz, Türkiye Petrolleri nin gelirlerinin büyük bir kısmının geldiği ve şirketimizin Hazar Bölgesi nde etkin bir oyuncu olmasını sağlayan önemli bir projedir. Devletimizin güçlü desteği sayesinde faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki mevcudiyetimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye Petrolleri nin yeni dönemdeki hedefi, iş geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vererek ve devletimizin gücünü de arkasına alarak, yerli/ yabancı konsorsiyumlarla yeni projelere girmek ve yeni coğrafyalara açılmaktır. Mutlulukla belirtmek isterim ki dünya petrol ve doğal gaz üretim ve tüketiminin %95 ini karşılayan 65 ülkenin üye olduğu ve 5 binden fazla delege, 50 den fazla Devlet Başkanı/ Bakan, 500 den fazla CEO ve 10 binden fazla katılımcıyı ağırlayan Dünya Petrol Kongresi ne 2017 yılında İstanbul da ev sahipliği yapacak olmanın gururunu taşıyoruz. Böylesine aktif ve çok uluslu şirketlerin yer aldığı bu piyasada, Dünya Petrol Kongresi, know-how ve teknoloji transferi, bilgi ve tecrübe paylaşımı, karşılıklı yatırım kararlarının alınması gibi birçok konuda Ortaklığımıza büyük avantajlar sunacaktır. Türkiye Petrolleri olarak, enerjide dışa bağımlılığımızı sona erdirecek projeleri hayata geçirerek, Cumhuriyetimizin 100. yılında, Ortaklığımızı dünyadaki önemli oyunculardan biri haline getireceğiz. Bu amaçla, Türkiye Petrolleri ni 2023 yılında dünya markası olmuş 10 Türk şirketinden birisi yapacak çalışmaların tohumlarını bugünden atıyoruz. Ortaklığımızı ulusal ve uluslararası kamuoyunda dünyanın en beğenilen, en saygın şirketlerinden birisi haline getirecek marka çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Yenilikçi, teknolojik, insanı merkeze koyan, çevreye saygılı, çalışan memnuniyeti odaklı, değişime ve yeniliğe açık bir Türkiye Petrolleri algısı yaratmak için 60 yıl önce çıktığımız bu meşakkatli yolda, çalışanlarımızdan aldığımız güç ve vereceğimiz büyük emek ile hedeflerimizi yakalayacağımıza olan inancımız tamdır. Ülkemizin jeopolitik avantajını en iyi şekilde kullanarak, bölgesel ve küresel enerji arz güvenliğinin sağlanması ve istikrarın sürdürülmesi için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olma hedefiyle yola çıkan yeni ve büyük Türkiye ye yakışır güçlü bir Türkiye Petrolleri için ülkemize olan tutkumuz, çalışanlarımıza olan güvenimiz, azmimiz ve başarıya olan inancımız en büyük motivasyon kaynağımızdır. Petrol ve doğalgaz neredeyse Türkiye Petrolleri orada olacaktır 17 Besim ŞİŞMAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (V.)

10 Yönetim Kurulumuz Besim Şişman Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (V.) Selami İncedalcı Yönetim Kurulu Üyesi Cumali Kınacı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Altıparmak Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılında TP Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olup, 28 Şubat 2013 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerini vekaleten yürütmektedir yılında Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılında aynı bölümde Yüksek Lisans programını tamamladı. 23 Ocak 2013 tarihinden itibaren TP Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans ve 1987 yılında doktora programlarını tamamladı yılından itibaren TP Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılından itibaren TP Genel Müdür Yardımcılığı, 2010 yılından bu yana ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır

11 Yöneticilerimiz Besim Şişman Murat Altıparmak Ahmet Adanır Mehmet Sait Kirazoğlu Serdal Azarsız Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (V.) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı Genel Müdür Yardımcısı 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılında TP Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olup, 28 Şubat 2013 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerini vekaleten yürütmektedir yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılından itibaren TP Genel Müdür Yardımcılığı, 2010 yılından bu yana ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünden mezun oldu yılından itibaren TP Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu yılında ABD de Syracuse Üniversitesinde (Maxwell School) Kamu Yönetimi dalında yüksek lisans yaptı yılından itibaren TP Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 29 Temmuz 2013 tarihinden bu yana TP Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

12 derinlere indikçe güçleniyoruz Aldığımız yol ve verdiğimiz emek ile önemli çalışmalara imza atıyoruz...

13 Göstergeler bin dolar faaliyetler satış gelirleri jeoloji (km²) dönem kârı dönen varlıklar duran varlıklar özkaynaklar sismik 2B 3B kara (km) deniz (km) kara (km²) deniz (km²) kısa vadeli yabancı kaynaklar uzun vadeli yabancı kaynaklar cari oran (çalışma sermayesi oranı) (%) , ,19 sondaj kara (bin m) deniz (bin m) 197,1-172,6 3,6 özkaynaklar / toplam kaynaklar (%) 0,78 0,87 üretim yurtiçi (milyon varil pe) 14,1 13,6 24 brüt satış kârı / net satışlar (%) 0,49 0,45 yurtdışı (milyon varil pe) 12,7 10,9 25 yurtiçi yatırım milyon dolar yurtdışı yatırım milyon dolar

14 Altmış yıla verilen emeğin değerini biliyor, geçmişin izleriyle geleceğe başarıyla ilerliyoruz...

15 yurtiçi projelerimiz yıldır sahip olduğu güçlü kadrosuyla yurtiçi ve yurtdışında önemli projeler üreten Türkiye Petrollerinin en büyük hedefi; ülkemizin enerji bağımsızlığıdır. Türkiye Petrolleri bugün, ham petrol ve doğal gaz aramacılığından, üretime, depolamadan, boru hatları ile taşımacılığa ve yenilenebilir enerji kaynaklarına kadar sektörün pek çok alanında faaliyet göstermektedir. Gelişen ekonomisi ile yoğun bir enerji talebi içinde bulunan ülkemiz, OECD ülkeleri arasında enerji talebi en yüksek artış oranı kaydeden ülkedir. Bu doğrultuda, Türkiye nin enerji arz güvenliği adına özellikle son 10 yılda büyük yatırımlara imza atan şirketimiz, bu yatırımlara paralel olarak faaliyetlerini de katlayarak artırmış, ülkemizin yeni petrol kaynaklarını ortaya çıkaracak büyük ve önemli çalışmaların içinde yer almıştır. Ortaklığımız, 2000 li yılların başından bu yana yurtiçi kara alanlarının yanı sıra, yoğun olarak denizlerimizdeki hidrokarbon aramacılığı ve üretimine de büyük önem vermektedir. Bu strateji doğrultusunda, Karadeniz ve Akdeniz başta olmak üzere kendi başına ve ayrıca yabancı şirketlerle ortaklaşa yürüttüğü arama projeleri kapsamında denizlerimizde yoğun bir sismik program gerçekleştirilmiştir yılları arasında denizlerimizde yaklaşık km 2B ve km 2 3B sismik veri toplama çalışması gerçekleştirilmiştir yılında ise denizlerimizde km 2B ve km 2 3B sismik program gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sismik çalışmalar Ortaklığımıza ait Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisi ile yapılmış olup, bu kapsamda Karadeniz deniz alanlarında km 2B ve km 2 3B, Akdeniz deniz alanlarında ise km 2B ve km 2 3B sismik çalışma yapılmıştır.

16 Yurtiçi Projelerimiz Öte yandan, Türkiye Petrolleri ile Shell arasında Akdeniz Bölgesi Antalya deniz alanlarındaki 3 arama ruhsat alanını kapsayan bir Ortak İşletme Anlaşması imzalanmıştır. Antalya Körfezinden sonra Mersin ve İskenderun Körfezlerindeki ruhsatlarımızı kapsayan farm-out çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz. Yine Shell ile ortak yürüttüğümüz ve ülkemizde bir ilk olan kaya gazı (shale gas) gibi geleneksel olmayan yöntemler ile petrol ve doğal gaz üretimi yapmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmekte olup, Trakya ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerimizde ankonvansiyonel kaynak potansiyelimizi ortaya çıkarmak adına önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sismik veri toplama çalışmalarımız, Ortaklığımız bünyesinde bulunan 3 sismik ekip ve 1 sismik gemi ile yürütülmektedir. Ortaklığımız bünyesinde bulunan 1 adet gravite-manyetik ekibi ile de sismik dışı veri toplama çalışmaları yürütülmektedir yılında, Ortaklığımızca ülkemizin 16 ayrı petrol arama bölgesinde, jeoloji ekiplerince gerçekleştirilen arama faaliyetlerinde ise 28 13/30 adam/ay lık bir saha jeolojisi çalışması yapılarak, toplamda km 2 lik alanın jeolojisi değerlendirilmiştir. Bütün bu girişimlerimizin çatısı altında, sondaj faaliyetlerimizi yurtiçinde ve yurtdışında aralıksız olarak devam ettirme kararlılığındayız yılında 115 kuyuda m sondaj faaliyetinde bulunduk. Hizmet kalitesi adına operasyon tecrübesi yüksek personelimizle sürekli gelişen sondaj teknolojisini kullanarak, daha güvenli, düşük maliyetli ve kaliteli kuyular açılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetler; Adet Kuyuda Sondaj Tecrübesi, Derin Kuyu Tecrübesi, Yönlü ve Yatay Kuyular, Çok Yönlü Yatay Kuyu Sondajları, Uzun Açılımlı Kuyular, Ankonvansiyonel Kuyulardır. Bu çalışmalar neticesinde, 62 kuyu petrollü, 6 kuyu ise gazlı kuyu olarak sonuçlanmıştır. Petrol ve doğal gaz arama çalışmalarımızda uluslararası petrol şirketleriyle ortaklıklar kurarak, birçok ortak arama ve üretim anlaşmasına imza attık. Bu kapsamda; a) Kara Alanları TP-NVT PERENCO; TP-NVT Perenco arasındaki Ortak Girişim Anlaşması kapsamında, Ortaklığımız Operatörlüğünde, XI. Petrol Bölgesi nde jeolojik ve jeofizik değerlendirmelere devam edilmiştir. Miyadin-2 ve G.Kırtepe-14 Kuyularında üretime devam edilmektedir. Perenco Operatörlüğünde, X. bölgede jeolojik ve jeofizik değerlendirmelere devam edilmiştir. Kedil-1 Kuyusunda üretime devam edilmektedir. Ayrıca, ortaklık kapsamında, Kastel, Karaali, Yalankoz ve G. Kırtepe Sahalarında üretime devam edilmektedir. TP-TIWAY OIL; Cendere Sahasını Geliştirme Projesi kapsamında, Cendere-24 Kuyusunun sondajı gerçekleştirilmiş olup, 2014 yılı içerisinde Cendere-25 Kuyusu nun açılması planlanmaktadır. TP-AMITY OIL; Ortaklığımız ile Amity Oil arasındaki Trakya Baseni Ortak İşletme Anlaşması kapsamında; Göçerler, Adatepe, D.Adatepe, Reisdere, Eskitaşlı, Dikilitaş, Paşaköy, Kumdere, Yenibağ ve Pelit Sahalarından doğal gaz ve kondensat üretimine devam edilmektedir. Ortaklıkta bulunan arama ruhsatlarında ise arama çalışmaları sürdürülmektedir. TP-SHELL; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, TP-Shell arasındaki farm-in ve Ortak İşletme Anlaşması kapsamında, jeolojik, jeofizik ve çevresel değerlendirme çalışmalarının tamamlanmasını takiben, Konacık-1 Kuyusunun sondaj faaliyetleri yürütülmüştür. 31

17 Yurtiçi Projelerimiz 32 b) Deniz Alanları 33 TP-PETROL OFİSİ E&P-TIWAY OIL-FOINAVON; Ortak ruhsatlarda bulunan Ayazlı, D.Ayazlı, Akkaya ve Akçakoca Sahalarından gaz üretimine devam edilmektedir. Proje ortaklarıyla 30 Mayıs 2013 tarihinde yapılan TCM ve OCM i takiben, Akçakoca-3 Kuyusunda perfore yapılmış, Çayağzı nda yapılması planlanan booster compressor revizyonu ihalesi çalışmaları yürütülmüştür. TP-EXXONMOBIL; Ortaklığımız tarafından Sinop-Ayancık-Çarşamba subblokları için Petrobras ile 17 Ağustos 2006 tarihinde imzalanan ve 11 Ocak 2010 tarihinde Exxonmobil in de ortak olarak dahil olduğu Ortak Arama ve İşletme Anlaşması 27 Mayıs 2013 tarihinde TP-Petrobras arasında imzalanan Settlement Protocol sonrasında, sona ermiştir. TP-SHELL BATI TOROS PROJESİ; TP ile Shell arasında imzalanan farm-in ve Ortak İşletme Anlaşması kapsamında, toplanan 2B sismik verilerin proses aşamaları tamamlanmış, muhtemel kuyu lokasyonu üzerinde çalışmalara başlanmıştır. Shell tarafından 2013 yılı Aralık ayı içerisinde projeye bir ortak bulabilmek amacıyla farm-out'a çıkılacağı bildirilmiş, bu çerçevede imzalanan I. değişiklik metni ile mükellefiyet kuyusunu açıp açmama kararı 2014 yılı Şubat ayından itibaren 6 ay süreyle uzatılmıştır. TP-SHELL KARADENİZ; AR/TPO/3920 bloğunda 21 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren Karadeniz farm-in ve Ortak İşletme Anlaşması kapsamında, blokta Shell tarafından toplanması gereken km 2 ye kadar 3B sismik veri toplama çalışması tamamlanmıştır. Shell tarafından Istranca teknik çalışması tamamlanarak Ortaklığımız ile paylaşılmış olup, ruhsattaki diğer teknik değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. TP-KKTC; KKTC kara alanlarında, yaklaşık noktayı kapsayan yorumlama çalışmalarına devam edilmiş olup, 690 km 2B sismik verinin prosesleri tamamlanarak yorumlarına başlanmıştır.

18 Yurtiçi Projelerimiz Ham Petrol ve Doğal Gaz Üretimimiz 2013 yılında yurtiçi ham petrol üretimimiz 12,3 milyon varil dir. Bu üretimin %74 ü Batman, %25 i Adıyaman ve %1 i ise Trakya Bölgesinden karşılanmıştır yılı sonunda aktif kuyu sayısı; 68 yeni, 14 eski kuyunun devreye girmesi ve 17 kuyunun da devreden çıkmasıyla olmuştur. Rezerv geliştirme ve üretim faaliyetlerine 2013 yılında da devam edilmiştir. Ağır petrol ihtiva eden sahalardaki üretim sorunları, özel teknik uygulamalar gerektirmekte olup, bu amaçla, üretimdeki düşüşe engel olmak ve var olan potansiyeli değerlendirmek üzere çeşitli rezervuar çalışmaları başlatılmıştır yılında, Ortaklığımız doğal gaz sahalarından ise toplam 307,6 milyon sm³ gaz üretilmiştir. Bu üretimin, %95 i Trakya, %4 ü Batman ve %1 i Adıyaman Bölgesinden karşılanmıştır. Üretilen doğal gazın ham petrol eşdeğeri 1,8 milyon varildir. TP operatörlüğünde, Petrol Ofisi Arama Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tiway Turkey Ltd. ve Foinavon Energy Inc. Ortaklığında yürütülen Batı Karadeniz Ortak Arama ve Geliştirme Projesi kapsamında hâlihazırda 3 deniz üretim platformundan doğal gaz üretimine devam edilmektedir. Deniz üretim platformlarından üretime başlanılan 2007 yılı Nisan ayından itibaren yaklaşık olarak 985 milyon m³ (TP payı 502 milyon m³) doğal gaz üretimi gerçekleştirilmiş olup, bu kapsamda yıl boyunca Batı Karadeniz Sahalarından ortalama yaklaşık sm³/gün doğal gaz üretilmektedir. Batı Karadeniz de, günde 2,1 milyon sm 3 üretim kapasitesine sahip çift katlı Akçakoca Platformu devreye alınmıştır. Üretim katından günde ortalama 360 bin sm 3 doğal gaz üretimi yapmaktadır. Çayağzı Proses tesislerimizde Akçakoca Sahasından başka Batı Karadeniz deki Ayazlı, Akkaya Sahalarının gazı da proses edilmekte olup, bugüne kadar yaklaşık kümülatif üretim rakamı 1 milyar sm 3 seviyelerine ulaşmıştır. Türkiye Petrolleri sahalarından 2013 yılı içinde üretilen hidrokarbon miktarı 14,1 milyon varil petrol eşdeğeri olmuştur.

19 Yurtiçi Projelerimiz Üretimi Artırma Projeleri Petrol Sahalarını Geliştirme Projesi; Proje kapsamında, arama ve tespit amaçlı olarak açılan toplam 47 kuyudan 2013 yılında 488 bin varil ham petrol üretilmiştir. Ayrıca, Raman da 5, B. Raman da 1, G. Kayaköy de 1, Beykan da 2, Kurkan da 2, Yananköy de 1 olmak üzere toplam 12 adet eski kuyu tekrar üretime alınmıştır. Bu kuyulardan toplam varil petrol üretilmiştir. Üretimi artırmaya yönelik yapılan çalışmalar dahilinde 2013 yılı içerisinde Raman Sahasında toplam 10 kuyuda su gelişini engelleyici polimer jel enjeksiyonu yapılmıştır. Uygulama sonucunda 1 adet terk kuyu tekrar üretime alınırken, uygulama yapılan kuyulardan yıl sonuna kadar toplam 38 bin varil ilave petrol üretimi sağlanmıştır yılında üretilen toplam 129 milyon varil su ise çevreye zarar verilmesini önlemek amacıyla çeşitli sahalarımızdaki 106 atık su enjeksiyon kuyusundan emniyetli zonlara enjekte edilmiştir. Gaz Sahalarını Geliştirme Projesi; 2013 yılında yapılan çalışmalar sonucunda, Trakya Bölgesi nde Kavakdere de 1, Değirmenköy de 1, Karatepe de 2, Alacaoğlu nda 1, Müsellim de 1, Tulumba da 1, B. Pelit te 1, Ceylanköy de 1 olmak üzere toplamda 9 adet yeni doğal gaz kuyusu devreye girmiştir. Batı Raman Sahası Petrol Üretimini Yükseltme Projesi kapsamında, yıl içerisinde toplam 2,6 milyon varil ham petrol üretimi gerçekleşmiştir. CO 2 gazının etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak yapılan su enjeksiyonuna devam edilmiş, belirli aralıklarla gaz ile dönüşümlü olarak 4 değişik kuyudan toplam 106 bin varil su enjeksiyonu gerçekleştirilmiştir. Garzan Su Enjeksiyonu Projesi kapsamında Garzan-B ve C Sahaları, toplam 300 milyon varil yerinde petrol rezervi ile Türkiye nin en büyük petrol sahaları arasındadır yılında, Garzan-B Sahasına 10 enjeksiyon kuyusundan toplam 1,8 milyon varil su enjeksiyonu yapılmıştır. Halen günde varil su enjeksiyonu yapılmakta olup, 21 kuyudan günde 505 varil petrol üretilmektedir. Garzan-C Sahasına ise 2013 yılında 4 enjeksiyon kuyusundan 820 bin varil su enjeksiyonu yapılmıştır. Günde varil su enjeksiyonu yapılmakta olup, 12 kuyudan günde 350 varil petrol üretilmektedir. Batı Kozluca WAG Projesinde; 2013 sonu itibariyle toplam MMscf (169 milyon sm 3 ) gaz ve varil su enjeksiyonu yapılmıştır.

20 Yurtiçi Projelerimiz 38 Kuzey Marmara ve Değirmenköy Sahaları Yeraltı Doğal Gaz Depolama Projesi İthalat kesintisi, boru hatlarının bakımı vb. sebeplerden dolayı muhtemel arz kısıtlamaları halinde, bu dönemlerde arz-talep dengesini sağlamak adına doğal gaz yeraltı depolama tesislerine sahip olmak, enerji stratejisi açısından da çok önemlidir. Türkiye Petrolleri, ülkemizin gelişmesi ve refahı için doğal gaz depolama tesislerine olan gereksinimi göz önünde bulundurarak, çalışmalarına 1996 yılında başladığı ve Türkiye nin ilk yeraltı doğal gaz depolama tesisi olan Kuzey Marmara ve Değirmenköy Sahaları Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisleri ni ülke ekonomisi ve hizmetine kazandırmıştır. Bu proje ile Türkiye de bir ilk başarılmış ve tesisler 2007 yılı başlarında 1,6 milyar sm³ kapasite ile devreye alınmıştır. Üç fazda yürütülen doğal gaz depolama kapasite artırım projelerinin birinci fazında planlanan yatırımlar 2010 yılında tamamlanmış ve kapasite 2,66 milyar sm³ e çıkartılmıştır. Değirmenköy Tevsi ve Çevre Doğal Gaz Sahaları Depolama Projesi (Faz II) ve Kuzey Marmara Depolama Tevsi Projesi (Faz III) tamamlandığında toplam depolama kapasitesinin 4,29 milyar sm³ ve geri üretim kapasitesinin 75 milyon sm³ gün e, enjeksiyon kapasitesinin 40 milyon sm³ gün e çıkarılması hedeflenmektedir. 39

21 bölge müdürlüklerimiz 40 Bölge Müdürlüklerimiz faaliyetlerini gerçekleştirirken, bölgesinin ekonomik ve sosyal hayatının gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. Ortaklığımız, Batman, Trakya ve Adıyaman olmak üzere üç Bölge Müdürlüğü şeklinde teşkilatlandırılmıştır. Batman Bölge Müdürlüğü Batman Bölge Müdürlüğümüz, ülke ekonomisi için önemi tartışılmaz olan yeraltı kaynaklarımızdan petrol ve doğal gazın arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini 1954 yılından itibaren aralıksız olarak sürdürmektedir. Trakya Bölge Müdürlüğü TP, Trakya Havzasında arama ve sondaj çalışmalarına 1960 yılında açılan Uluman-1 Kuyusu ile başlamıştır. Trakya Bölgesinde yapılan çalışmalar sonucu ekonomik anlamda ilk doğal gaz keşfi 1970 yılında Hamitabat ve Kumrular Sahalarında, ilk petrol keşfi ise yıllarında K. Osmancık ve Deveçatak Sahalarında açılan kuyulardan yapılmıştır. Trakya Bölge Müdürlüğü nce 2013 yılında 294,3 milyon sm³ doğal gaz, 86,1 bin varil ham petrol üretilmiş olup, 5 adet arama-tespit kuyusu gazlı olarak tamamlanmıştır. Adıyaman Bölge Müdürlüğü 1954 yılında, 6326 sayılı Petrol Kanunu nun kabulünden sonra yabancı şirketler petrol aramak amacıyla Türkiye ye gelmiş ve 1958 yılında California Asiatic Oil ve Texaco Overseas Petroleum tarafından kazılan Kahta-1 Kuyusunda Adıyaman Bölgesindeki ilk petrol keşfi gerçekleştirilmiştir. Adıyaman Bölge Müdürlüğü'nce 2013 yılında bin varil ham petrol, 2,2 milyon sm 3 doğalgaz üretilmiş olup, 12 adet arama-tespit kuyusu petrollü olarak tamamlanmıştır. 41 Ülkemizdeki ilk petrol keşfi, 1945 yılında MTA tarafından Raman Sahasında yapılmış olup, Raman-8 Kuyusunun 1948 yılında devreye alınmasıyla birlikte ekonomik anlamda ilk üretim gerçekleştirilmiştir yılında TP nin kurulmasıyla birlikte ülkemizdeki arama, sondaj, üretim ve rafinaj faaliyetlerinin yürütülmesine Batman Bölge Müdürlüğü öncülük etmiştir. Batman Bölge Müdürlüğü nce 2013 yılında 11,1 milyon sm³ doğal gaz, 9,11 milyon varil ham petrol üretilmiş olup, 11 adet arama-tespit kuyusu petrollü olarak tamamlanmıştır.

22 42 dağıtım şirketimiz 2010 yılında kullanımına başlanan CrediTP kart ile müşterilerinin akaryakıt alımlarında pompada doğrudan %3 indirim yapılmaktadır. CrediTP kart, puan biriktirme zahmetinden kurtararak müşterilerine doğrudan indirim imkanı sağlamaktadır. 43 TP Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD) TPPD, TPIC tarafından 16 Ocak 2006 tarihinde kurulmuştur yılı Şubat ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile TPIC ten TPOC a devredilmiştir. 16 Temmuz 2009 tarihinden itibaren TP Petrol Dağıtım A.Ş olarak faaliyetlerine devam eden TPPD nin amaçları, her bölgede bayi ağını genişletmek, sektörde regülasyonu sağlamak ve kamu yararına çalışmaktır. Kuruluşundan bu yana TPPD sektörde dengeleyici bir rol üstlenmekte, perakende pazarında ve büyük ölçekli ihalelere katılım ile rekabet tetiklenerek tüketiciye katkı sağlamaktadır. %100 kamu sermayesi ile kurulmuş olan TPPD, kalite ve güven ilkelerine son derece önem vermektedir. Paydaşlarına dürüst ve ilkeli bir çalışma ve devlet güvencesini sunmakta olan TPPD, 2013 yılı sonu itibariyle 231 bayi sayısına ulaşmıştır. Akaryakıt satışlarında en büyük işlem hacimli 6 şirket arasına girmiştir. TPPD, 2013 yılı sonuçlarına göre 73 adet lisanslı dağıtım firması arasında % 3,7 pazar payı ile 6. sıradadır. Tüketiciye güvenli, verimli, temiz ürün ve hizmetler sunan TPPD, yatırımları ve istihdamı ile ülkemizin kalkınma ve büyüme sürecine önemli katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede Dörtyol (Hatay), Kırıkkale ve Kocaeli (İzmit/Körfez) de akaryakıt terminalleri ile bayilerine ve nihai tüketicilere dünya standartlarında ürün sunmaktadır. TPPD nin diğer bir uygulaması olan oto yakıt sistemi, ülkemizin tamamında bayi bazlı taşıt tanıma sistemi olarak devreye alınmıştır. Kurumsal müşteri kazanımı ile satış hacmi her geçen gün artmaktadır. Akaryakıt sektöründe sürekli büyüyen TPPD 2013 yılı içinde madeni yağ sektöründeki yerini de almıştır. Petroleum 2013 Fuarı ile tanıtımı yapılan TP madeni yağları; gerek ürün gamı, gerek yenilikçi tasarımı ile sektörden büyük ilgi görmüştür. TPPD, kalite düzeyinin yükseltilmesi ve verimliliğin arttırılması amacıyla ISO 9001, ISO ve OHSAS standartlarının tüm gerekliliklerini sağlayarak kalite belgelerini almıştır. Çalışanlarının gelişimini bu standartlar doğrultusunda destekleyen TPPD, sağlığa, emniyete ve çevreye duyarlı olan, değerlerinden güç alarak kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet sunan, sermayesi devletin, kazancı milletin sloganıyla sürekli büyüme içerisindedir. TPPD, 2013 yılı sonuçlarına göre 73 adet lisanslı dağıtım firması arasında % 3,7 pazar payı ile 6. sıradadır.

Doğal kaynaklar, uygarlığın gelişimi için sosyo-ekonomik açıdan büyük önem taşır ve sürdürülebilir kalkınma, ancak çevre değerleriyle birlikte

Doğal kaynaklar, uygarlığın gelişimi için sosyo-ekonomik açıdan büyük önem taşır ve sürdürülebilir kalkınma, ancak çevre değerleriyle birlikte Doğal kaynaklar, uygarlığın gelişimi için sosyo-ekonomik açıdan büyük önem taşır ve sürdürülebilir kalkınma, ancak çevre değerleriyle birlikte gerçekleşebilir. Bu değerlerin faaliyetlerimiz nedeniyle bozulmasının

Detaylı

Bu topraklardan aldığımız güçle büyüyoruz.

Bu topraklardan aldığımız güçle büyüyoruz. İÇİNDEKİLER Bu topraklardan aldığımız güçle büyüyoruz. 02 Vizyon ve Misyon 03 Kurumsal Değerler ve Stratejik Hedefler 04 Başlıca Finansal ve Operasyonel Göstergeler 06 Kısaca Çalık Holding 08 Kilometre

Detaylı

Enerjimizi en etkin şekilde yönetiyoruz... Zorlu Enerji 2010 Faaliyet Raporu

Enerjimizi en etkin şekilde yönetiyoruz... Zorlu Enerji 2010 Faaliyet Raporu Enerjimizi en etkin şekilde yönetiyoruz... Zorlu Enerji 2010 Faaliyet Raporu İçindekiler 2 Zorlu Enerji Grubu 5 Özetle Zorlu Grubu 6 1993 ten 2010 a Kilometre Taşları 8 Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Detaylı

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09 POZİTİF ENERJİ EWE TURKEY HOLDİNG ŞİRKET PROFİLİ 2013 İÇİNDEKİLER 04 KURUMSAL 06 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 08 Genel Müdürlerin Mesajı 10 2013 e Bakış 12 Kısaca EWE Turkey Holding 14 Temel Finansal

Detaylı

PETROL+PLUS. Güncel PETROL PLUS - EYLÜL 2014 1

PETROL+PLUS. Güncel PETROL PLUS - EYLÜL 2014 1 Güncel PETROL PLUS - EYLÜL 2014 1 Güncel 2 PETROL PLUS - EYLÜL 2014 Güncel Güncel 4 PETROL PLUS - EYLÜL 2014 Güncel PETROL PLUS - EYLÜL 2014 5 Güncel İmtiyaz Sahibi Odaklı Yayıncılık Tanıtım ve Sanayi

Detaylı

İÇİNDEKİLER 4-5 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI

İÇİNDEKİLER 4-5 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI İÇİNDEKİLER 4-5 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI 20-27 2006 da Dünya, Türkİye ve Petrol Ofİsİ nde Gelİşmeler 36-41 2006 da Perakende Faalİyetler 48-49 2006 da Tİcarİ / Endüstrİyel Satışlar ve LNG 50-51

Detaylı

BÜyÜMeNiN HaMMaDDesiyiz! 2012 faaliyet raporu

BÜyÜMeNiN HaMMaDDesiyiz! 2012 faaliyet raporu BÜYÜMENİN HAMMADDEsiyiz! 2012 faaliyet raporu İÇİNDEKİLER Giriş 04 Bir Bakışta Petkim 12 Başlıca Finansal Göstergeler 14 Bir Büyüme Hikâyesi 18 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 20 Yönetim Kurulu 23 Denetim

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

2013 Faaliyet Raporu AKSA Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler 02 Olağan Genel Kurul Gündemi 04 Temel Göstergeler 08 2013 ün Başlıca Gelişmeleri 10 Kısaca Aksa 12 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 14 Misyon, Vizyon ve Kurumsal Değerler 16

Detaylı

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: Genel Bilgiler 2 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 3 Ortaklık Yapısı ve Sermaye 4 Finansal Göstergeler 6 Mali Durum, Kârlılık ve Borç

Detaylı

Büyükdere Caddesi No: 163 34394 Zincirlikuyu, Şişli - İstanbul T: (0212) 306 50 00 F: (0212) 306 56 00 www.calik.com

Büyükdere Caddesi No: 163 34394 Zincirlikuyu, Şişli - İstanbul T: (0212) 306 50 00 F: (0212) 306 56 00 www.calik.com Büyükdere Caddesi No: 163 34394 Zincirlikuyu, Şişli - İstanbul T: (0212) 306 50 00 F: (0212) 306 56 00 www.calik.com facebook.com/workentainment twitter.com/workentainment Tüm içerik hakları Çalık Holding

Detaylı

TUR CAS PETR OL A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

TUR CAS PETR OL A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU Kısaca Turcas 03 Vizyonumuz, Misyonumuz, Değerlerimiz 04 Bir Bakışta Turcas 06 Finansal Göstergeler 09 Operasyonel Göstergeler 10 Kilometre Taşları ve Yabancı Ortaklıklar Yönetim den 12 Başkan ın Mesajı

Detaylı

Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU

Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU Doğan Şiṙketler Grubu Holdiṅg A.Ş. 2010 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Vizyon ve Misyon 02 Kurum Profili 04 YÖNETİM Onursal Başkan Mesajı 08 Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 10 Yönetim Kurulu 12 2010 YILI FAALİYETLERİ

Detaylı

Enerjimiz, geleceğimiz...

Enerjimiz, geleceğimiz... Enerjimiz, geleceğimiz... Faaliyet Raporu 2009 Akenerji Faaliyet Raporu 2009 Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. Miralay Şefik Bey Sokak 15-17 Ak Han Gümüşsuyu 34437 İstanbul/Türkiye Tel: 0 212 249 82 82 Faks:

Detaylı

İnşaat Sanayii YÜZKIRKDÖRT TEMMUZ - AĞUSTOS 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA ENERJİDE ÖZEL SEKTÖR DEVRİ

İnşaat Sanayii YÜZKIRKDÖRT TEMMUZ - AĞUSTOS 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA ENERJİDE ÖZEL SEKTÖR DEVRİ İnşaat Sanayii TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA ENERJİDE ÖZEL SEKTÖR DEVRİ TEMMUZ - AĞUSTOS 2014 YÜZKIRKDÖRT 3 Editörden Sevgili okurlar; Elektrik, hayatımızın vazgeçilmez unsurdur.

Detaylı

Vestel Elektronik 2013 Faaliyet Raporu. Vestel: Deneyim, Teknoloji, Vizyon

Vestel Elektronik 2013 Faaliyet Raporu. Vestel: Deneyim, Teknoloji, Vizyon Vestel Elektronik 2013 Faaliyet Raporu Vestel: Deneyim, Teknoloji, Vizyon İçindekiler Giriş 2 Özet Finansal ve Operasyonel Göstergeler Derecelendirme Notları 4 Vestel de 2013 Yılının Satırbaşları 6 Yönetim

Detaylı

faaliyet gösterdiği ülkeleri zenginleştiren güçlü bir şirket;

faaliyet gösterdiği ülkeleri zenginleştiren güçlü bir şirket; faaliyet gösterdiği ülkeleri zenginleştiren güçlü bir şirket; 1 Güçlü değerlere ve sağlam ilkelere bağlı profesyonel bir iş anlayışı... Misyonumuz Yenilikçi, cesur ve sağduyulu iş anlayışımızla ülkemizi

Detaylı

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 31 MART 2014 TARİHİNDE SONA EREN HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 31 MART 2014 TARİHİNDE SONA EREN HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 31 Mart 2014 YÖNETİM KURULU ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 1 1960 DAN BUGÜNE: AKSİGORTA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMENİN KİLOMETRE TAŞLARI İlk poliçe 1961 yılında Aksigorta çalışanları tarafından ilk poliçe hazırlanmıştır.

Detaylı

Kalbimiz Türkiye için çarpıyor!

Kalbimiz Türkiye için çarpıyor! 2012 Faaliyet Raporu Kalbimiz Türkiye için çarpıyor! Türkiye nin Kalbi... içindekiler KISACA Tüpraş 10 Temel Göstergeler 16 2012 Gelişmeleri 20 Tüpraş ın Evrimi YÖNETİM DEN MESAJLAR 24 Yönetim Kurulu Başkanı

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER SUNUŞ 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 2 Genel Müdürün Mesajı 3 ŞİRKET PROFİLİ 5 Ak-Kim e Bakış 5 Ak-Kim in Kısa Tarihi 6 Markalar ve Ürünler 8 Operasyonel

Detaylı

KURUMSAL PROFİL VESTEL GLOBAL TÜKETİCİLERİN BEĞENİSİNE HİTAP EDİYOR

KURUMSAL PROFİL VESTEL GLOBAL TÜKETİCİLERİN BEĞENİSİNE HİTAP EDİYOR 2 KURUMSAL PROFİL VESTEL GLOBAL TÜKETİCİLERİN BEĞENİSİNE HİTAP EDİYOR Vestel Şirketler Grubu (Vestel), tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürün segmentlerinde, Türkiye ve uluslararası pazarların

Detaylı

Petrol Ofisi A.Ş. 1 Ocak 31 Mart 2009 Dönemi. Faaliyet Raporu

Petrol Ofisi A.Ş. 1 Ocak 31 Mart 2009 Dönemi. Faaliyet Raporu Petrol Ofisi A.Ş. 1 Ocak 31 Mart 2009 Dönemi Faaliyet Raporu İçindekiler a. Şirket in Faaliyet Konusu...3 b. Ortaklık Yapısı...3 c. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri...3 d. İştirakler...5 e. Merkez Dışı

Detaylı

TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU FAALİYET RAPORU 2013 TÜRKİYE ŞİŞE ve CAM FABRİKALARI A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İçindekiler 04 Finansal Göstergeler 06 Özetle Faaliyetler 12 Ortaklarımıza 16 Yönetim Kurulu 18 Üst Yönetim 20 Trakya Cam

Detaylı

2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi.

2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi. 2006 Faaliyet Raporu Do an fiirketler Grubu Holding A.fi. İÇİNDEKİLER : 1. Vizyon ve Misyon.. 3 2. Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 6 3. Kurumsal Profil 10 4. Yönetim Değerlendirmesi ve Analizi.14 5. Holding

Detaylı

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU Mart 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No:65 34676 Üsküdar/İstanbul www.doganholding.com.tr 2013 FAALİYET

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU BÜYÜK ATILIM YILI

2012 FAALİYET RAPORU BÜYÜK ATILIM YILI 2012 FAALİYET RAPORU BÜYÜK ATILIM YILI İÇİNDEKİLER SUNUŞ 04 Kurumsal Profil 05 Kısaca Halkbank 06 Ortaklık Yapısı 07 2012 Yılı Ana Sözleşme Değişiklikleri 10 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 12 Halkbank

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu

2013 Faaliyet Raporu 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler KURUMSAL PROFİL 02 Kurumsal Profil 04 Kısaca Halkbank 04 2013 Yılı Esas Sözleşme Değişiklikleri 05 Ortaklık Yapısı 06 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 09 Halkbank ın Tarihsel

Detaylı

TÜRKİYE NİN LİDER ENERJİ ŞİRKETİ FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN LİDER ENERJİ ŞİRKETİ FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN LİDER ENERJİ ŞİRKETİ 2012 FAALİYET RAPORU Kazancı Holding olarak 1960 yılından bugüne her zaman kaliteli ürün ve güvenilir hizmet sunmak için çalıştık. Holding çatımızın altındaki tüm şirketlerimiz

Detaylı

İçindekiler. Sayfa BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011

İçindekiler. Sayfa BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU 2011 BOYDAK HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2011 İçindekiler Sayfa Boydak Holding Üst Yönetimi 03 Başkan ın Mesajı 04 Yönetim Kurulu Üyeleri 06 CEO nun Mesajı 08 Dünden Bugüne Boydak 10 Bir Başarı

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER 3 RAPOR HAKKINDA 11 AKSA HAKKINDA 20 YÖNETİŞİM 36 SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR 53 ÇEVRE 67 İNSAN KAYNAKLARI 87 TOPLUM 93 PERFORMANS TABLOLARI 101 GRI GÖSTERGELERİ

Detaylı

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. 2011 FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU Nisan 2012 İçerik 1. Bir Bakışta 1.1. Vizyon ve Misyon 1.2. Yatırım Alanları 1.3. Hissedar Değeri 2. Yönetim 2.1. Onursal Başkan ın Mesajı 2.2. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 2.3.

Detaylı