Optizen POP Kullanıcı Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Optizen POP Kullanıcı Kılavuzu"

Transkript

1 Optizen Series Kullanıcı Kılavuzu Optizen POP Kullanıcı Kılavuzu Ekim 2009 (1. Baskı) Mecasys Co., Ltd. Dikkat: Optizen Spektrofotometre ve Software OptizenView Mecasys Co., Ltd. 'in markasıdır. Mecasys Co., Ltd.'in yazılı izni olmadan Optizen Series'in hiçbir yayını çoğaltılamaz ve üzerinde degisiklik yapılamaz. Optizen and OptizenView hakkında daha fazla bilgi icin bu kılavuzun son kısmındaki.teknik Destek. bölümüne bakabilir ya da asağıdaki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Copyright 1999 Mecasys Co.,Ltd. All rights reserved. 1

2 Optizen Series Kullanıcı Kılavuzu Đçerik 1. Giris Ozellikler Kurulum ) Dıs Kurulum ) Küvet Acma... 7 Kisim 1 Optizen POP Kullanimi ATC Modu... 9 Dosya Acma/Kaydetme Dosya Acma Dosya Kaydetme ) Ayarlar ) Rapor ) ATC Kilavuzu (Basit absorbans olcum modu) ) ATC Kilavuzu (Standart egri modu ) STC Modu ) STC Yonetim Modu Import (Dosya Almak) Export (Dosya Vermek) ) Olcum ) Ayarlar Degisiklik Birimi ) Rapor ) STC Kilavuzu (Standart egri) SUR Modu ) Olcum Dosya Acma/Kaydetme Dosya Acma Dosya Kaydetme Degisiklikleri Goster ) Ayarlar Islem Modu ) Rapor ) SUR Kilavuzu KIN Modu ) Olcum Dosya Acma/Kaydetme Dosya Acma Dosya KAydetme Degisiklikleri Goster ) Ayarlar ) Rapor ) KIN Kilavuzu Son Kaydedilen Dosyalar POP (Hizli) Ayari ) Kullanim Ayari ) Cihaz Ayari ) Kalibrasyon Kisim 2. TEKNIK DESTEK

3 Giriş & Genel Bilgiler 1. Giriş Optizen POP UV-görünür spektrofotometresini satin aldiginiz icin tesekkur ederiz. Optizen Series basit bir ölçüm olan su kalite analizlerinden daha kompleks bir ölçüm olan biyokimyasal analizlere kadar çeşitli alanlarda kullanılabilir. Kullanıcılar uygun arabirim ve oto-fonksiyonla hızlı, kolay ve daha kesin ölçüm yapabilir. OPTIZEN POP 7 inç renkli LCD ve dokunmatik kolay çalışma ile zengin görsel içerik sağlar. 2 GB standart hafızaye sahip olan güçlü ve stabil Windows CE sistemi ise kullanıcı kolaylığı sağlayan, USB ile data alımına yardımcı, internet bağlantısı kurulabilen ve daha birçok özellikleri bulunan bir sistemdir. OPTIZEN POP ayrıca on-line çözümler bulmanıza ve internet bağlantısı ile ürünü yükseltmenize yardımcı olur. Kılavuzun Kullanımı Bu kılavuz sistem kurulumu, çalışması, deney ayarları, data işlemleri gibi birçok konuda açıklamalar içerir. Mecasys Co., Ltd. posta, internet ve yolu ile güncelleştirmeleri desteklemektedir. 2. Özellikler Fotometrik Sistem Spektral Bandgenişliği Dalgaboyu Aralığı Doğruluk Tekrarlanabilirlik Ayar Dönme oranı Tarama Hızı Fotometrik Aralığı Doğruluk Tekrarlanabilirlik Kaçak Işık Baseline Kararlılığı Baseline Doğruluğu Işık Kaynağı Lamba Değişiklik Dalgaboyu Monokromatör Standart Küvet Bağlantı Data Kapasitesi Yazıcı Dedektör Güç Kaynağı Boyut Ağırlık Tek Isın Tipi <1.8nm 190~1100nm <± 0.5nm (D2 Piki 656.1nm, 486.0nm'de) <± 0.1nm 0.1nm Yaklaşık 7,800nm/dk Maksimum 4,000nm/dk -3.0 ~ 3.0 ABS (Ayarlanabilir) ± ABS (1.0 ABS'de) ± ABS (1.0 ABS'de) < 0.05%T (220nm, 340nm) <± 0.001ABS/saat (550nm'de) <± ABS (200 ~ 1100nm) Tungsten-Halojen& Dötoryum Lambası 340~410nm (370nm varsayılan), otomatik pozisyon sistemi içerir 1200hat/mm blazed Grating ile değiştirilebilir Czerny-Turner tipi Rotary tipi 8 Çoklu Küvet 4 USB girişi / 3 RS-232C portu 2 Giga byte (8 Giga byte Opsiyonel) Netwotk ve USB portlu yazıcıyı destekler (PCL modu destekler) Silikon Fotodiyot Serbest Voltaj 433(Genişlik) 381(Derinlik) 180(Yükseklik)mm 8kg

4 3. Kurulum 1) Dış Kurulum Esas Seçilebilir akrilik kaplama 7 Inç LCD (Dokunmatik Ekran) Sağ Taraf 4 USB Portu Sol Taraf Tek-dokunma tipi örnek bölme kapağı 8-Posizyon Rotary Tipi Çoklu Küvet

5 Ön Taraf Çıkarılabilir kapak ön Arka Taraf Ana Güç Güç Bağlantısı Fan Aksesuar Portu Eternet 2) Küvet B 3 1 2

6 4. Açma Ekranda gösterilen CPU & ROM, Wavelength (Dalgaboyu), Cell (Küvet), Filter (Filtre), D2 Lamp(D2 Lambası), ve W Lamp( Tungsten Lambası) kontrolleri cihazın kendisi tarafından açılış sırasında yapılır. Sonuçlar işlemin tamamlandığını ya da bir hata oluştuğunu gösterir. Herhangi bir basamakta hata oluşursa kontrol durur. Diğer basamağı kontrol etmek isterseniz [ENTER] butonuna dokunun. Sadece işlemler tamamlandığında otomatik olarak Ana Menüye geçilir. Daha doğru sonuçlar elde edebilmek için sistemi açtıktan sonra ısınması için 30 dakika bekletin.

7 Kısım 1. Optizen POP Kullanımı 1.Esas ATC STC SUR KIN Đsim En Son Kaydedilen Dosyalar PC-Linki POP Set UV /Vis Tanımlama ATC modu ölçümü yapılan örneklerin absorbans, geçirgenlik, ve konsantrasyon değerlerini seçilen dalga boyunda ölçmek için kullanılır. STC modu bilinen konsantrasyon ile standart eğri çizmek için kullanılır. Seçilen standart eğri ATC Modunda konsantrasyon değeri bulmada kullanılabilir. Belirli dalgaboyu aralıklarında grafik çizimine olanak verir. Belirlenen Dalga boyu aralığında geçirgenlik ve absorpsiyon değerleri bulunabilir. Kinetic modu zaman farklılıklarıyla değişken elde etmeye yarar. En son kaydedilen dosyalar Optizen POP'u PC'ye bağlar Hızlı ayarlama Sadece görünür ışın aralığı gerekli olduğunda, ultraviole ışın için güç koruma modu ile lamba ömrünü korur, UV'yi belirten butonun rengi gri olacaktır. 2. ATC Modu ATC modu ölçümü yapılan örneklerin absorbans, geçirgenlik, ve konsantrasyon değerlerini seçilen dalga boyunda ölçmek için kullanılır.

8 1) Ölçüm ATC modu absorbans ve geçirgenlik ölçmede kullanılır. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Date/Tarih Tarih Time/Zaman Zaman #/Numara Küvet numarası veya Küvet Çeşidi Sample/Örnek Örnek ismi Wave/Dalga Dalga Boyu Temp/Sıcaklık Ölçüm süresince küvet sıcaklığı %T/Geçirgenlik% Geçirgenlik ABS/Absorbans Absorbans Conc./Konsantrasyon Konsantrasyon Girdi ismi Örnek ismini kutuya iki kre tıkladığınızda açılan dokunmatik klavyeye yazabilirsiniz Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar File/Belge Auto Zero/Otomatik Sıfırlama Measure/Ölçüm View Change/Değişikliği Görüntüle STC Seçimi Veriyi açar Blanki otomatik sıfır olarak ölçer. Ölçümü yapılacak örnek girdisi Gösterilecek grafiği tablo formunda ya da grafik olarak gösterir. STC yöneticisine git. Örneğin absorbans, geçirgenlik değerlerini ölçülen standart eğriye ya da yeni bir standart eğri oluşturarak kontrol eder.

9 Dosya Aç/Kaydet Dosya Aç 1. Dokun[file] 2. Đstenilen Belgeyi Bul ve Dokun 3. Eğer başka bir depolama aygıtına kaydedilmişse,

10 [\Hard disk\pop\data\]' ya dokun. Böylece diğer depolama aygıtlarını görebilirsiniz. Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Dosyayı açmak için [load]'a dokunun. Dosya Kaydetme 1. [file]'a dokunun 2. Ölçülen veri ismi girişi 3. Diğer depolama aygıtlarında saklamak için [\Hard disk\pop\data\]'ya dokunun bu sayede diğer depolama aygıtlarını görebileceksiniz.

11 Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Belgeyi kaydetmek için [Save]'e dokunun. 2) Ayarlar Ölçüm Koşulları Bu basamak ölçüm için kullanılacak etmenleri ayarlamaya yarar. Dosya adı (file name), küvet tipi (cell type), dalgaboyu (wavelength), etmen (factor), birim (unit) ve hatırlatıcı not (memo) ayarlama. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Name/Đsim Cell Type/Küvet Çeşidi Wavelength/ Dalgaboyu Factor/Etmen Unit/Birim Memo/Hatırlatıcı not Klavye butonuna dokunduktan sonra dosya adını klavye ile giriniz Küvet çeşidini seçtikten sonra etkinleştirme için [Apply]'a dokunun. Klavye ile çalışmak istediğiniz dalgaboyu aralığını yazın. : seyreltme numarası, konsantrasyon değeri gibi diğer etmenler belirtilebilir. Birimi seçin ya da yeni bir birim yazın. Ölçüm için kullanacağınız değeri seçmek için [Unit]'e dokunun. Ölçüm ile ilgili bilgi eklemek için klavye kutusuna dokununuz. Geçerli küvet çeşidi tek küvettir(single cell). Geçerli dalgaboyu 600nm, ve geçerli dalgaboyu aralığı 190~1100nm'dir.

12 Değişiklik Birimi Ana birim olarak kullanılmaya hazır 9 geçerli birim. Eğer kullanılacak başka birimler varsa, değişiklik yapılabilir. Birim değişikliği: 1. [Unit] butonuna dokunun 2. Eğer birimi değiştirmek isterseniz, ' a dokunun. 3. Değiştirilecek birim numarasını seçin, daha sonra iki kere tıkladığınızda klavye kutusu açılacaktır. 4. Klavye kutusu ile birimi yazın 5. Değişiklikleri uygulamak için [Apply]'a dokunun. 3) Rapor Öngösterim ölçülen veriyi görmeye ve yazdırmaya yarar. Yazdırılacak veriyi seçin.

13 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Report Option/Rapor Seçeneği Print/Yazdırma Yazdırılacak içeriği seçin. Yazdırın. Yazdırma adı, cihaz bilgisi, STC çizimi, STC bilgisi, STC verileri, bilgi ve veri. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Device Info/Cihaz Bilgisi ATC Info./ATC Bilgisi ATC Data/ATC Veri D2 & W lambasının kullanım zamanını ve teçhizat bilgisini kontrol et. ATC Ayarını kontrol et. ATC verisini kontrol et.

14 4) ATC Kullanımı (Basit absorbans ölçüm modu) 1. Ana moddaki [ATC] moduna dokun. 2. Etmenleri ayarlamak için [Setup]'a dokun. 3. Dosya adı (file name), küvet tipi (cell type), dalgaboyu (wavelength), etmen (factor), birim (unit) ve hatırlatıcı not (memo) ayarlamaları nı yaptıktan sonra [Apply]'a dokun.

15 4. Otomatik olarak [Measure] (ölçüm) kısmına geç. 5. Ayar için blank küvetine blank olarak kullanılacak örneği koy. Çalıştırmak için [Auto zero]'ya bas. 6. Otomatik sıfırlamadan (Auto zero) sonra, örnekleri küvete koy ve ölçüm almak için [Measure] (ölçüm) butonuna dokun. 7. Örnekleri küvete koyduktan sonra diğer örnekleri ölçmek için [measure]' a dokun. 8. Tablo ölçülen değerleri gösterir. Grafik standart eğriyi gösterir. 9. Ölçülen verileri rapor olarak kontrol etmek ya da yazdırmak için [Report]'a dokununuz.

16 10. Yazdırma içerikleri için [report option] (rapor seçenekleri)'ne dokun. Uygulamak için [Apply] butonuna dokununuz. 5) ATC Kullanımı (Standart eğri modu ) 1. Ana moddaki [ATC] moduna dokununuz. 2. Standart eğri seçmek için [STC selection] (STC Seçim) butonuna dokununuz.

17 3. Kullanılacak sdandart eğriyi seç, ATC modunda kullanmak için [Select] (Seç) Butonuna dokununuz. Yeni standart eğri için uygulamak için [New] (Yeni) butonuna veya varolan bir standart eğriyi değiştirmek için [Modify] (Değiştir) butonuna dokununuz. Daha sonra, uygulama için STC moduna geçiniz. 4. [Setup] (Ayar) kısmı ölçüm için fonksiyon & faktörleri ayarlamanızı sağlar. Dalgaboyu & birim kullanıcı tarafından standart eğri moduna ayarlanmış olarak uygulanabilir. Girdi adı, küvet çeşidi, STC çeşidi, zaman & not sayısı ayarlarından sonra uygulama için [Apply]'a dokunun.

18 5. Otomatik olarak [Measure] (ölçüm) kısmına geç. 6. Ayar için blank küvetine blank olarak kullanılacak örneği koy. Çalıştırmak için [Auto zero]'ya bas. 7. Otomatik sıfırlamadan (Auto zero) sonra, örnekleri küvete koy ve ölçüm almak için [Measure] (ölçüm) butonuna dokun.. 8. Örnekleri küvete koyduktan sonra diğer örnekleri ölçmek için [measure]' a dokun. 9. Ölçülen değerleri kontrol etmek için tablo formunda görebilirsiniz. 10. Ölçülen değerleri rapor formatında görmek ya da yazdırmak için [Report] kısmına gidin.

19 11. [Report option] (rapor seçeneğini] açın, yazdırılacak içeriği belirleyin. Uygulama için [Apply] butonuna dokunun. 3. STC Modu STC modu bilinen konsantrasyon değerlerinde standart eğri çizimine olanak sağlar. Seçilen standart eğri ATC modunda konsantrasyon değeri elde etmede kullanılabilir. 1) STC Yönetici Modu STC modunun yönetim sistemi olarak seçilecek standart eğri değiştirilebilir, silinebilir ya da başka bir STC belgesi alınabilir ya da dışarıya verilebilir. Standart eğriyi onaylamak için boş bir kutuya işaret koyun (Grafik, RSQ değerleri, Formül) ATC moduna bağlanırken [Export] (dışa verim), [Modify] (değiştirme), [Delete] (silme), ve [Select] (seçim) butonuna dokununuz. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Import/Dosya alımı Export/Dosya verimi New/Yeni Modify/Değiştirme Delete/Silme Close/Kapatma Select/Seçim STC yönetim listesine dışardan STC belgesi aç STC yönetim listesinden STC belgesini başka bir veri depolama aygıtına aktar Standart eğri oluştur Kaydedilen standart eğriyi doğrula ya da değişiklik yap Kaydedilen standart eğriler arasından seçilen standart eğriyi sil. STC yönetimini bitir ATC'ye uygulanacak standart eğri seç

20 Dosya Alımı 1. [Import]'a dokunun 2. Dosya seçimi 3.Başka dosya ya da cihazlardaki belgeyi açmak için [\Hard Disk\Pop\Data\]' a dokununuz. Cihazı seçtikten sonra, depolama aygıtındaki belgeyi onaylamak için [Apply]'a dokunun.

21 4. STC belgesini açmak için [import]'a dokunun. Dosya Verimi 1. STC belgesini seçin ve daha sonra [Export]'a dokununuz. 2. Girdi Đsmi 3. Diğer dosya ve cihazlardaki belgeyi açmak için [Touch \Hard Disk\Pop\Data\]'a dokununuz. Cihazı seçtikten sonra, depolama aygıtındaki belgeyi onaylamak için [Apply]'a dokunun. 4. STC belgesini kaydetmek için [Export]'a dokununuz.

22 2) Ölçüm Ölçümü yapılan konvensiyonel örneklerle standart eğri oluşturmak için, [Conc] (konsantrasyon) kısmına konvensiyonel örneğin konsantrasyon değeri sırasıyla, ölçülen değerlerle yazılır. Klavye kutusuna iki kere tıklayarak konsantrasyon değerini klavye ile yazabilirsiniz. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Auto Zero/Otomatik sıfırlama Measure/Ölçüm Make STC/STC Yapma Baseline olarak blank ölçülecektir. Ölçümü yapılacak olan örnekleri yerleştirin. Standart eğri oluşturmak için tamamını ölçün. Tek seferde en fazla 7 örneğin ölçümü alınabilir. 3) Ayarlama Etmenleri ve fonksiyonları ayarlama Name (isim), Cell type (küvet çeşidi), wavelength (dalgaboyu), STC type (STC tipi), times (tekrarlama), unit (birim) ve memo (not) ayarlama.

23 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Name/isim Cell type/küvet çeşidi Wavelength/Dalga boyu STC type/stc çeşidi Times/Tekrarlama Unit/Birim Memo/Not Değişiklik Birimi Belge adını yazmak için klavye kutusuna dokununuz. Konvensiyonel küvet çeşidi tekli küvet modudur. Küvet çeşidini seçin, ayarlama opsiyonları için [Apply]'a dokunun. Çalışmak istediğiniz dalgaboyu aralığını klavye yardımı ile yazınız. Standart eğri formunu seçtikten sonra uygulamak için [Apply]' a dokununuz. Her küvetin ölçüm numarasını yazınız. Birimi seçin ya da yazın. Not yazmak için klavye kutusunu kullanınız. Ana birim olarak kullanılmaya hazır 9 geçerli birim. Eğer kullanılacak başka birimler varsa, değişiklik yapılabilir. Birim değişikliği: 1. [Unit] butonuna dokunun Geçerli küvet tipi [Single Cell] tekli küvettir. Geçerli dalgaboyu 600nm, ve geçerli dalgaboyu aralığı 190~1100nm'dir. Düz çizgi ve eğri seçiniz. Klavye kutusuna dokunduktan sonra klavye ile veriyi yazın. 5 kere yazabilirsiniz. 2. Eğer birimi değiştirecekseniz ' a dokununuz. 3. Değiştirilecek birim numarasını seçin, daha sonra iki kere tıkladığınızda klavye kutusu açılacaktır. 4. Klavye kutusu ile birimi yazın 5. Değişiklikleri uygulamak için [Apply]'a dokunun.

24 4) Rapor Ölçülen verileri önizleme ile yazdırma. Seçilen veriyi yazdırır

25 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Report Option/Rapor Seçeneği Print/Yazdırma Yazdırılacak içeriği seç. Yazdırma işlemi Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Device Info/Cihaz Bilgisi STC Chart/STC Çizelgesi STC Info./STC Bilgisi STC Data/STC Verisi D2 & W lambasının kullanım zamanını ve teçhizat bilgisini kontrol et. STC grafiğini kontrol et STC ayarını kontrol et STC verisini kontrol et 5) STC Kullanımı (Standart eğri) 1. Ana moddaki [STC] moduna dokununuz.

26 2. Yeni standart eğri çizmek için STC yöneticisindeki [New] (yeni) butonuna dokununuz. Standart eğriyi değiştirmek için [Modify] (değiştir)'e dokununuz. STC Moduna geçiniz 3. Etmenleri ayarlamak için [setup]'a dokununuz. 4. Name (isim), Cell type (küvet çeşidi), wavelength (dalgaboyu), factor (etmen), unit (birim) ve memo (not) ayarlamayı seçin ve uygulamak için [Apply]'a dokunun.

27 5. Otomatik olarak [Measure] (ölçüm) kısmına gidin. 6. Dokunmatik klavyeyi açmak için kare kutuya iki kere tıklayın, örneğin konsantrasyon değerini yazmak için klavyeyi kullanın. 7. Blank küvet taşıyıcısına blanki yerleştirin. [Auto zero] işlemini yapın. 8. Auto zero'nun tamamlanmasından sonra örnekleri küvetlere alın. Ölçmek için [Measure] (ölçüm) butonuna dokunun. 9. Küvetlere başka örnekler alın daha sonra [Measure] (ölçüm) butonuna dokunun. 10. Ölçülen veriyi tablo formunda kontrol edin. 11. [Make STC] (STC yap)'ı seçin, ve STC tipi standart eğri çizin. Daha sonra, standart eğri formülünü ve RSQ'yu doğrulayın. 12. Her satırda veri seçimi için işaret kutusu bulunur. Đşaret kutusunu veri seçmek için ya da seçilen veriyi silmek için kullanabilirsiniz.

28 13. Eğer ölçülen veriyi rapor formunda kontrol etmek ya da yazdırmak isterseniz [Report] (rapor) butonuna dokunun. 14. Đçeriği seçmek için rapor seçeneğini açın ve [Apply]'a dokunun. 15. Đçeriği doğrulayın ve [Print] (yazdırma] butonuna yazdırma işlemi için dokunun. 4. SUR Modu Belirli dalga boyu aralığında grafik çizimine olanak sağlar. Seçilen herbir dalgaboyu aralığında geçirgenlik ve absorbans değerleri elde edilir.

29 1) Ölçüm Seçilen küvetlerin spectrum değerleri seçilen dalga boyu noktalarında ölçülür. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar File/Belge Baseline Measure/Ölçüm Delete/Sil View Change/Değişiklikleri Göster Kaydedilen belgeyi aç ya da ölçülen veriyi kaydet. Referans örneğiyle baseline oluştur. Spektrumları çiz. Ölçümden sonra seçili veriyi sil. Görüntüyü grafiğe, tabloya ya da grafik+tabloya dönüştür. Belge Aç/Kaydet Belge Aç 1. [file]'a dokun

30 2. Đstenilen belgeyi bulunuz ve dokununuz. 3. Eğer başka depolama aygıtlarına kayıt edilmişse, [\Hard disk\pop\data\]'a dokununuz. Böylece diğer depolama aygıtlarını görebilirsiniz. Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Belgeyi açmak için [load]'a dokununuz. Belge Kaydetme 1. [file]'a dokunun

31 2. Ölçülen verinin ismini yazın 3. Diğer depolama aygıtlarına kaydedebilmek için, \Hard disk\pop\data\]'a dokunun böylece diğer depolama aygıtlarını görebilirsiniz. Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Belgeyi kaydetmek için [Save] (kaydet) butonuna dokununuz. Değişiklikleri Görüntüle Fonksiyonları sadece grafiğe dönüştürebileceğiniz gibi yakınlaştırılmış, uzaklaştırılmış olarak görebilir, grafiği oynatabilir, %T/ABS seçimi gibi birçok işlem yapabilirsiniz.

32 No. Đsim Tanımlama 1 Yakınlaştırma Grafiği büyütür 2 Uzaklaştırma Grafiği küçültür (Orjinal boyuta geri döner) 3 Sol Grafiği sola kaydırır 4 Sağ Grafiği sağa kaydırır. 5 Yukarı Grafiği yukarı doğru kaydırır. 6 Aşağı Grafiği aşağıya doğru kaydırır. 7 %T Veri formatını geçirgenlik olarak değiştirir. 8 ABS Veri formatını absorbans olarak değiştirir. 9 Belirteç 10 Belirteç sola Belirteçi sola kaydırır. 11 Belirteç sağa Belirteçi sağa kaydırır. Grafik oluştuğunda belirteçe dokunarak absorbans, geçirgenlik ve dalgaboyu değerlerini kontrol edebilirsiniz. 12 Üst/Alt Grafiğin alt ve üst noktalarını gösterir 13 Üst/alt ayarı Üst/alt ayarını değiştirin 14 Görünümü değiştir Veriyi 3 şekilde kontrol edebilirsiniz (grafik+veri, grafik, veri) 2) Ayarlar Ölçüm koşullarını ayarlayın. Belge adını (file name), küvet çeşidini (cell type), ölçümün alınacağı dalgaboyu alt sınırı (start wave), ölçümün alınacağı dalgaboyu üst sınırı (end wave), aralık (Interval), not (memo) bilgilerini yazdıktan sonra modu kullanabilirsiniz.

33 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Name/isim Cell Type/Küvet çeşidi Start Wave/Başlangıç Dalgaboyu End Wave/Bitiş Dalgaboyu Interval/Aralık Memo/Not Đşlem modu Belge adını yazmak için [name] butonuna dokunun. Kullanılacak küvet çeşidini seçin ve [apply] butonuna dokunun. Dokunmatik klavyeyi kullanarak ölçümün alınacağı dalgaboyu başlangıç değerini yazın. Dokunmatik klavyeyi kullanarak ölçümün alınacağı dalgaboyu bitiş değerini yazın Dokunmatik klavyeyi kullanarak tarama basamaklarını ayarlayın. Ölçüm hakkında bilgi eklemek için dokunmatik klavyeyi kullanın. Tekli küvet (single Cell) geçerli küvet çeşididir. 190nm'den 1100 nm'ye kadar bir değer yazabileceğiniz başlangıç dalgaboyunda geçerli değer 600nm'dir. 190nm'den 1100 nm'ye kadar bir değer yazabileceğiniz bitiş dalgaboyunda geçerli değer 600nm'dir. Fakat bu değer başlangıç dalgaboyu değerinden daha fazla olmalıdır. Hızlı Mod : Proses Barının göstermeden ölçüm alır ve bütün veriyi tek seferde gösterir. Bu ölçüm süresince işlemi iptal etmek ya da kontrol etmek mümkün değildir. Gösterim Modu: Kullanıcılar işlemi proses barından kontrol edebilir. Ölçümü durdurmak için [Cancel] (ertele) butonuna dokunun. 3) Rapor Önizlemeden kontrol ettikten sonra ölçülen değeri yazdırabilirsiniz. Yazdırmak istediğiniz verileri seçip yazdırabilirsiniz.

34 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Report Option/Rapor Seçenekleri Print/Yazdırma Yazdırmak istediğiniz verileri seçip yazdırın Yazdırma işlemi Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Device Info/Cihaz Bilgisi SUR Chart/SUR Grafiği SUR Info./SUR Bilgisi SUR Data/SUR Verisi D2 & W lambasının kullanım zamanını ve teçhizat bilgisini kontrol et. SUR Grafiğini kontrol et SUR ayarları bilgisini kontrol et SUR verisni kontrol et

35 4) SUR Kullanımı 1. Ana menüdeki [SUR] butonuna dokununuz. 2. Ölçüm ayarlarını yapmak için [set up] butonuna dokununuz. 3. Belge ismini seçin ya da yeni bir belge ismi yazın (Name), küvet çeşidini seçin (Cell Type), ölçüm alınacak başlangıç dalgaboyu değerini yazın (Start Wave), ölçüm alınacak bitiş dalgaboyu değerini yazın (End Wave), aralığı yazın (Interval), ve notlarınız varsa ekleyin (memo) daha sonra [Apply] butonuna dokunun.

36 4. Otomatik olarak ölçüm [Measure] moduna geçin. 5. Referans örneğini B numaralı küvete yerleştirin ve [Baseline]'a dokunun. 6. Baseline ölçümü yapıldıktan sonra spectrumları çizmek için örnekleri küvetlere yerleştirip [measure] butonuna dokununuz. 7. Eğer daha fazla örneğiniz varsa spectrumları çizmek için örnekleri küvetlere yerleştirip [measure] butonuna dokununuz. 8. Ölçülen veriyi grafik ya da tablo formunda görebilirsiniz. 9. Görüntüyü grafik+tablo, sadece grafik ve sadece tablo olarak görmek için [View Change] butonuna dokununuz.

37 10. Ölçülen datayı kontrol etmek ya da yazdırmak için [report] butonuna dokununuz. 11. Yazdırılacak kısmı seçmek için [report option]'a dokununuz daha sonra uygulama için [ Apply]'a dokununuz. 12. Önizlemeyi kontrol ettikten sonra [Print] butonuna dokununuz. 5. KIN Modu Kinetik mod zaman farklılıklarıyla değişken elde etmeye yarar.

38 1) Ölçüm Zaman tarama grafiği çizin. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar File/Belge Auto Zero/Otomatik sıfırlama Measure/Ölçüm Delete/Silme View Change/Görünümü Değiştirme Kaydedilen dosyayı açın ya da ölçülen veriyi kaydedin. Referans örneği ile otomatik sıfırlama yapın. Örneklerin zaman tarama grafiklerini çizin. Seçilen veriyi ölçümden sonra silin. Görüntüyü grafik+tablo, sadece grafik ve sadece tablo olarak görebilmenize olanak sağlar. Belge Açma/Kaydetme Belge Açma 1. [file]'a dokununuz. 2. Đstenilen belgeyi bulup dokununuz

39 3. Eğer istenilen belge diğer depolama aygıtlarına kaydedilmişse, [\Hard disk\pop\data\]'a dokunun böylece diğer depolama aygıtlarını görebilirsiniz. Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Belge açmak için [load]'a dokununuz. Belge kaydetme 1. [file]'a dokununuz

40 2. Ölçülen veri ismini yazın 3. Diğer depolama aygıtlarına kaydetmek için, [\Hard disk\pop\data\]'a dokununuz böylece diğer depolama aygıtlarını görebilirsiniz. Birini seçin ve [Apply]'a dokunun. 4. Belgeyi kaydetmek için [Save]'a dokununuz. Değişiklikleri Görüntüle Fonksiyonları sadece grafiğe dönüştürebileceğiniz gibi yakınlaştırılmış, uzaklaştırılmış olarak görebilir, grafiği oynatabilir, %T/ABS seçimi gibi birçok işlem yapabilirsiniz.

41 No. Name Description 1 Yakınlaştırma Grafiği büyütür 2 Uzaklaştırma Grafiği küçültür (Orjinal boyuta geri döner) 3 Sol Grafiği sola kaydırır 4 Sağ Grafiği sağa kaydırır. 5 Yukarı Grafiği yukarı doğru kaydırır. 6 Aşağı Grafiği aşağıya doğru kaydırır. 7 %T Veri formatını geçirgenlik olarak değiştirir. 8 ABS Veri formatını absorbans olarak değiştirir. 9 Belirteç 10 Belirteç sola Belirteçi sola kaydırır. 11 Belirteç sağa Belirteçi sağa kaydırır. Aktivite göründüğünde absorbans, geçirgenlik ve dalgaboyu değerlerini kontrol etmek için belirtece tıklayın. 12 Aktivite Ölçülen verinin aktivitesini herbir zaman aralığında gösterir 13 Aktivite ayarı Aktivite ayarlarını değiştirir 14 Görünümü değiştir Veriyi 3 şekilde kontrol edebilirsiniz (grafik+veri, grafik, veri) 2) Ayarlar Ölçüm koşullarını ayarlayın. Belge adı (file name), küvet çeşidi (cell type), dalgaboyu (wavelength), toplam zaman (total time), aralık (interval) ve alınacak notlarınızı (memo) yazınız. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Name/isim Cell Type/Küvet çeşidi Wavelength/ Dalgaboyu Total zaman Interval/Aralık Memo/Not Time/Toplam Belge adını yazmak için [name] butonuna dokunun. Kullanılacak küvet çeşidini seçin ve [apply] butonuna dokunun. Dokunmatik klavyeyi kullanarak ölçümün alınacağı dalgaboyu değerini yazın. Dokunmatik klavyeyi kullanarak toplam zamanı yazın. Dokunmatik klavyeyi kullanarak tarama basamaklarını ayarlayın. Ölçüm hakkında bilgi eklemek için dokunmatik klavyeyi kullanın. Tekli küvet (single Cell) geçerli küvet çeşididir. 190nm'den 1100 nm'ye kadar bir değer yazabileceğiniz dalgaboyunda geçerli değer 600nm'dir.

42 3) Rapor Önizlemeden kontrol ettikten sonra ölçülen değeri yazdırabilirsiniz. Yazdırmak istediğiniz verileri seçip yazdırabilirsiniz.

43 Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Report Option/Rapor Seçenekleri Print/Yazdırma Yazdırmak istediğiniz verileri seçip yazdırın Yazdırma işlemi Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Device Info/Cihaz Bilgisi KIN Chart/KIN Grafiği KIN Info./KIN Bilgisi KIN Data/KIN Verisi D2 & W lambasının kullanım zamanını ve teçhizat bilgisini kontrol et. KIN Grafiğini kontrol et KIN ayarları bilgisini kontrol et KIN verisni kontrol et 4) KIN Kullanımı 1. Ana menüdeki [KIN] butonuna dokununuz. 2. Ölçüm ayarlarını yapmak için [set up] butonuna dokununuz.

44 3. Yeni bir isim yazın ya da varolan bir ismi seçin (Name), küvet çeşidini seçin (Cell Type), dalgaboyunu seçin (Wavelength), toplam zamanı yazın (Total time), aralığı belirleyin (interval), ve varsa notlarınızı yazın (memo) daha sonra uygulama için [Apply]'a dokununuz. 4. Otomatik olarak ölçüm [Measure] moduna geçin. 5. Referans örneğini B numaralı küvete yerleştirin ve [Auto zero]'a dokunun. 6. Otomatik sıfırlama yapıldıktan sonra örnekleri küvetlere yerleştirip [measure] butonuna dokununuz. 7. Eğer daha fazla örneğiniz varsa örnekleri küvetlere yerleştirip [measure] butonuna dokununuz. 8. Ölçülen veriyi grafik ya da tablo formunda görebilirsiniz.

45 9. Görüntüyü grafik+tablo, sadece grafik ve sadece tablo olarak görmek için [View Change] butonuna dokununuz. 10. Ölçülen datayı kontrol etmek ya da yazdırmak için [report] butonuna dokununuz. 11. Yazdırılacak kısmı seçmek için [report option]'a dokununuz daha sonra uygulama için [ Apply]'a dokununuz. 13. Önizlemeyi kontrol ettikten sonra [Print] butonuna dokununuz.

46 6. En Son Kaydedilen Dosyalar [Recently Saved Files]'ı açın ve yapmak istediğiniz değişiklikleri yapın. Belge arama: [Recently Saved Files]'a dokunun. Kaydedilen dosyalar bölümünde (saved file list) belgeyi arayın. Belge seçimi: Đstenilen belgeyi seçin ve açmak için [Select]'a dokunun. Belge listesini gizleme: Belgeleri gizlemek için [Recently Saved Files]'a tekrar dokunun.

47 7. POP Ayarı OPTIZEN POP'un kullanım, cihaz ve kalibrasyon ayarlarını yapar. 1) Kullanım ayarı Kullanım ayarı. Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Initial Wave/Başlangıç dalgaboyu Auto Zero/Otomatik sıfırlama Language/Dil Recently File List/En son kaydedilen dosyalar Shortcut/Kısayol Operator/Operatör Reset /Başlangıç ayarlarına dönme Başlangıç dalgaboyunu ayarla Otomatik sıfırlama çalışma tipini seçin Dil seçimi En son kaydedilen dosyaların gösterim formatını seçin Kısayol oluşturun. Kullanıcı adını değiştirme. Başlangıç ayarlarına dönün Otomatik [B] : POP 'B' küvetini ölçecek ve otomatik olarak atomatiksıfırı ayarlayacak.ölçümden önce [autozero]'a dokunmanıza gerek olmayacak. Manuel : Ölçümden önce [autozero]'a dokunmanız gerekir. POP'u açtığınızda direk olarak seçilen moda gider.

48 2) Cihaz Ayarı Ayarlama Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Lamp Change Wave/Lamba Dalgaboyu Değiştirme Sipper D2 Power Save/D2 güç koruma Sound/Ses Volume/Ses şiddeti Printer/Yazıcı Printer Option/Yazıcı seçenekleri Interface/Arayüz Reset/Başlangıç ayarlarına dönme Lambanin değđştđrđlecek dalgaboyunu seçđn Sipper kullanımı D2 Lambası güç korumasını seçin Konuşan rehberi açın ve ses ayarını yapın Ses şiddetini ayarlayın Direk ya da internet yoluyla bağlanma Yazıcı seçenekleri görünümü seçin. Bilgisayara bağlanma yolu seçin Başlangıç ayarlarına dönün 340~410nm arasında seçim yapabilirsiniz D2 lambasının ömrünü uzatmak için UV aralığında çalışmadığınız zamanlarda D2 güç korumayı açın (ON). Uyarı: ON/OFF (açma/kapama) korumalı modu D2 lambasının ömrünün azalmasına neden olabilir. Eğer 'hide' ı işaretlerseniz, yazıcı seçeneklerini değiştirmeden yazdırma işlemi yapılacaktır.

49 3) Kalibrasyon Teçhizatı kalibre etme Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar WP LP CP D2 W Kalibrasyon faktörü Kalibrasyon faktörü Çoklu küvet taşıyıcısı kalibrasyon faktörü D2 lambasının kullanılan zamanı W lambasının kullanılan zamanı 1nm dalgaboyuna geçmek için hareket basamakları Çoklu küvet taşıyıcısındayken tek küvete geçmek için hareket basamakları. WP LP CP Name/Đsim Description/Tanımlama Details/Ayrıntılar Lamp Report/Lamba raporu Reset/Başlangıç ayarlarına dönme WP & LP'nin kalibrasyonuna başla CP'nin kalibrasyonuna başla D2 & W- lambasının kullanılan zamanını kontrol et ve yazdır. Başlangıç kalibrasyon değerlerine dönün Lambayı güvenli kullanmak için [Reset] işleminden sonra taçhizatı kalibre etmelisiniz. Kısım 2. TEKNĐK DESTEK 1.TEKNĐK DESTEK Optizen POP kullanirken herhangđ bđr zorlukla karşilaştiğinizda, lütfen bu kullanıcı kılavuzundan olası sebebi bulmaya çalışın. Eğer bu kılavuz problemi çözmede size yardımcı olamaz ve sorun devam ederse en yakın dağıtıcı ya da üretici firma ile temasa geçin. Uyarı: Servisle temasa geçildikten sonra sorunun sebebi rapor edilmelidir.

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz.

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz. Kullanım Kılavuzu Brother Lazer Yazıcı HL-1110 HL-1111 Görme engelli kullanıcılar için Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz. Makinenizi kullanabilmeniz için önce donanımı

Detaylı

SM-A300HQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. www.samsung.com. Turkish. 12/2014. Rev.1.0

SM-A300HQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. www.samsung.com. Turkish. 12/2014. Rev.1.0 SM-A300HQ Kullanma Kılavuzu Cep Telefonu Turkish. 12/2014. Rev.1.0 www.samsung.com İçerik İlk önce beni oku Başlarken 6 Paket içindekiler 7 Cihaz yerleşimi 9 SIM veya USIM kartını ve pili kullanma 14 Hafıza

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi İÇİNDEKİLER Kılavuz Hakkında Bilgi... 6 Giriş... 6 Kanuni

Detaylı

KP500 Kullanıcı Kılavuzu

KP500 Kullanıcı Kılavuzu KP500 Kullancı Kılavuzu www.lgmobile.com P/N : MMBB0307421 (1.0) W ELECTRONICS INC. KP500 Kullanıcı Kılavuzu T Ü R K Ç E ENGLISH Bluetooth QD ID B014534 Bu kılavuzdaki bazı kısımlar telefonun veya hizmet

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

SM-E500F SM-E500HQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. www.samsung.com. Turkish. 01/2015. Rev.1.0

SM-E500F SM-E500HQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu. www.samsung.com. Turkish. 01/2015. Rev.1.0 SM-E500F SM-E500HQ Kullanma Kılavuzu Cep Telefonu Turkish. 01/2015. Rev.1.0 www.samsung.com İçerik İlk önce beni oku Başlarken 7 Paket içindekiler 8 Cihaz yerleşimi 10 SIM veya USIM kartını ve pili kullanma

Detaylı

1 / 226. Microsoft Mathematics Hakkında

1 / 226. Microsoft Mathematics Hakkında Microsoft Mathematics Hakkında Microsoft Mathematics öğrencilerin okul çalışmalarını hızla,kolayca yapılabilir ve yardımcı matematiksel bir araç kümesi sağlar. Ön cebir, cebir, trigonometri, fizik, kimya

Detaylı

Referans Kılavuzu Sürümü 3

Referans Kılavuzu Sürümü 3 Referans Kılavuzu Sürümü 3 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik...6 Giriş...7 Genel bakış...7 Yardım ve destek...7 Telefonunuzun bakımı...8 Tuşlar ve parçalar...9 Başlarken... 12 Paket içeriği...12 SIM kartı

Detaylı

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz.

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz. Kullanım Kılavuzu Brother Lazer Yazıcı HL-100 HL-101 HL-110W HL-111W Görme engelli kullanıcılar için Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz. Makinenizi kullanabilmeniz

Detaylı

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu LG-P503. www.lg.com P/N : MMBB0393928 (1.0) G

TÜRKÇE ENGLISH. Kullanıcı Kılavuzu LG-P503. www.lg.com P/N : MMBB0393928 (1.0) G TÜRKÇE ENGLISH Kullanıcı Kılavuzu LG-P503 P/N : MMBB0393928 (1.0) G www.lg.com En son dijital mobil iletişim teknolojisi ile çalışmak üzere tasarlanan, gelişmiş ve kompakt tasarıma sahip LG-P503 model

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K03: Veritabanı Programlama FileMaker Pro VERİTABANI Veritabanı (DB-Dbase-Datasbase), mevcut durumu göstermeye yönelik enformasyon üretmek için düzenlenmiş veri yığınıdır.

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

4800/2400 Serisi. Kurulum ve kullanım. kılavuzu

4800/2400 Serisi. Kurulum ve kullanım. kılavuzu 4800/2400 Serisi Kurulum ve kullanım kılavuzu Telif Hakkı 2003, Visioneer. Tüm Hakları Saklıdır. Talep edilen telif hakları koruması, stil, şablon, simge, ekran görüntüleri, görünüm v.b. gibi ekranda görüntülenen

Detaylı

KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ

KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ars-efor KOŞUBANTLI EGZERSĐZ EKG SĐSTEMĐ KULLANIM KILAVUZU StressWin PRO V3.0 T e k n o l o j i Ü r e t i r Merkez: Prof. Osman Turan Sok.

Detaylı

SM-G925FQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu

SM-G925FQ. Kullanma Kılavuzu. Cep Telefonu SM-G925FQ Kullanma Kılavuzu Cep Telefonu Turkish. 04/2015. Rev.1.1 www.samsung.com İçerik Temel hususlar 4 İlk önce beni oku 5 Paket içindekiler 6 Cihaz yerleşimi 8 SIM veya USIM kartı 10 Pil 15 Cihazı

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR NPD4756-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 11 Bu Kılavuzun Kullanılması... 12 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 12 Yasal Olmayan Kopyalar ve Çıktılar... 13 Ürün Özellikleri...

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR NPD4443-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 10 Bu Kılavuzun Kullanılması... 11 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 11 Yasadışı Kopya ve Çıktılar... 12 Ürün Özellikleri... 12

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu

GT-P7500. Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu GT-P7500 Mobil İnternet Cihazı Kullanım Kılavuzu Bu kılavuzu kullanma Samsung P7500 satın aldığınız için tebrikler. Bu güçlü, her yere git cihaz, aktif yaşam stilinize uyan çok yönlü ve hafif yapısı ile

Detaylı

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü Veri kaydedicisi DL3 Montaj Çalıştırma Web arayüzü *11205984* 11205984 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

Scream! Versiyon 4.2. Bölüm MAN-SWA 0001. Çeviri : Ahmet KARAKAŞ & Süleyman TUNÇ Düzenleme : Süleyman TUNÇ

Scream! Versiyon 4.2. Bölüm MAN-SWA 0001. Çeviri : Ahmet KARAKAŞ & Süleyman TUNÇ Düzenleme : Süleyman TUNÇ Scream! Versiyon 4.2 Kullanma Kılavuzu Bölüm MAN-SWA 0001 Çeviri : Ahmet KARAKAŞ & Süleyman TUNÇ Düzenleme : Süleyman TUNÇ Güralp Systems Limited tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Güralp Systems

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. 2 ESPOR DIJITAL

Detaylı

My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler

My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler My Passport Essential ve Essential SE Ultra Taşınabilir Sabit Sürücüler Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Essential ve Essential SE Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız,

Detaylı