Yeni Üye Test Sistemi Teknik Bilgilendirme

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yeni Üye Test Sistemi Teknik Bilgilendirme"

Transkript

1 Yeni Üye Test Sistemi Teknik Bilgilendirme İÇERİK I. GİRİŞ... 2 II. MATERYAL... 2 III. ERİŞİM BİLGİLERİ... 3 IV. PRO-MARK UYGULAMA KURULUMU... 3 PC Konfigürasyon... 3 Kurulum Adımları... 4 V. RISK INFORMER UYGULAMA KURULUMU... 9 PC Konfigürasyon... 9 Kurulum Adımları... 9 VI. TEST SİSTEMİ ESASLARI VII. TEST BAŞVURU VE DESTEK BİLGİLERİ VIII. SÜRÜM TARİHÇESİ... 12

2 I. GİRİŞ Bu doküman, VOB üyelerinin Bilgi İşlem ve Borsa İşlem yetkilileri için hazırlanmıştır. VOB Yeni Üye Test Sistemi Hakkında teknik bilgi içermektedir. Borsamız yeni alım-satım sistemi ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, Yeni Üye Test Sistemimiz FIX protokolü ile uyumlu yeni VOBAPI ortamı üyelerimizin yazılım geliştirme çalışmalarına başlamalarını sağlamak amacıyla itibariyle kullanıma açılmıştır. Bu doküman test sistemi ile ilgili genel varsayımları ve testlerde kullanılabilecek önyüz programlarının (Pro-Mark, Risk Informer) kurulum ve erişim bilgilerini içermektedir. II. MATERYAL Yeni Üye Test Sistemi ile ilgili temel doküman seti aşağıdaki şekildedir. VOB Yeni İşlem Sistemi İş Kuralları VOB Yeni İşlem Sistemi Spesifikasyon Dokümanları (v1.22 Beta) Emir iletimi (Order) ile ilgili API doküman seti Teminat/Pozisyon (Collateral) ile ilgili API doküman seti Not: Piyasa verisi (Market Data) ile ilgili API üyelerimize açılmayacaktır. Piyasa verisinin gerçek ortamda veri yayıncılar üzerinden alınması gerekecektir. Senaryolu testler sırasında ise piyasa verisi Pro-Mark ekranları üzerinden takip edilebilecektir. Yukarıdaki dokümanların son sürümlerine aşağıdaki linkten ulaşılabilir: Dokümanlarda belirtilen iletişim kurallarında ve mesajlarda zaman içinde değişiklikler yapılabilecektir. Bu değişiklikler yeni mesaj ilavesi, bir mesajın kaldırılması, çalışma mantığı değişikliği veya mesaj içerikleri ile ilgili olabilir.

3 Dokümanların tarafınıza ulaştırılıyor olması, yapılacak yazılımların daha sonra Borsamız tarafından uygunluğunun onaylanacağı ya da sertifikasyonu anlamına gelmemektedir. III. ERİŞİM BİLGİLERİ 1. VOB/Takasbank erişiminde kullanılan yönlendiricilerin üzerinde /24 ağına doğru da yönlendirme tanımlaması yapılmalıdır. 2. Arada güvenlik duvarı var ise aşağıda belirtilen portlar için erişim izni bulunmalıdır. Sunucu erişim bilgileri aşağıdaki şekildedir. Sunucu IP Erişim Portu Pro-Mark RI Sunucusu GTA Sunucusu FIX API lerin erişim bilgileri aşağıdaki şekildedir. FIX API IP Erişim Portu Order1 (Asıl) Order1 (Yedek) Order2 (Asıl) Order2 (Yedek) Collateral IV. PRO-MARK UYGULAMA KURULUMU VOB İşlem sisteminin alım-satım önyüz uygulaması Pro-Mark programıdır. Test sırasında kullanılacak Pro-Mark programı için önerilen konfigürasyon ve kurulum adımları aşağıdaki gibidir. PC Konfigürasyon Bileşen Yazılım Adı Spesifikasyon Pro-Mark

4 İşlemci Sabit Disk RAM Dual Core 2GHz Intel Core2 PC ve üstü eşdeğeri Kurulum için 50MB boş alan 2GB Kullanıcı Arayüzü 1280*1024 çözünürlük, 1 veya 2 adet 17 veya üzeri monitör, klavye, fare Sistem Özellikleri Win XP Professional,w/ Service Pack 2 Windows Vista Business and Windows 7 Professional. Sadece 32 bit sürümler desteklenmektedir. Notlar Internet Explorer 5.5 (XP üzerinde değil) ve 6, 7 veya 8 veya other Java Webstart özellikli tarayıcı (Firefox gibi), Sun JVM v1.6.x olmalıdır Kurulum Adımları I. Programın kurulacağı PC üzerindeki hosts (c:\windows\system32\drivers\etc\hosts) dosyasına aşağıdaki ip tanımlamaları eklenmelidir gt04 gt04.vobis.int clsgtaint clsgtaint.vobis.int II. III. Programın kurulacağı PC üzerinde Java 6 versiyonunun kurulu olması ve Internet Explorer 8 versiyonun kullanılması gerekmektedir. Programın kurulacağı PC üzerinde https://gt04:11181 adresine gidilerek gelen sayfada Launch Pro-Mark Live link i seçilir ve uygulama kurulumu başlatılır.

5 IV. Aşağıdaki ekranda Always trust content from this Publisher işaretli durumda iken yes butonuna basılır. V. Aşağıdaki ekranda Always trust content from this Publisher işaretli durumda iken run butonuna basılır.

6 VI. Aşağıdaki ekranda No butonuna basılır. VII. Server sekmesine gidilerek Add butonuna basılır, aşağıdaki ip ve port bilgileri girilir.

7 VIII. Prices sekmesine gidilerek Add butonuna basılır, aşağıdaki ip ve port bilgileri girilir.

8 IX. Advanced sekmesine gidilerek Default Settings işaretli konuma getirilir. X. Login sekmesine gidilerek kullanıcı adı ve şifre girilir ve Login butonuna basılır.

9 V. RISK INFORMER UYGULAMA KURULUMU PC Konfigürasyon Test için Risk Informer uygulaması Pro-Mark uygulaması ile aynı PC de çalıştırılabilir. Kurulum Adımları I. Programın kurulacağı PC üzerinde https://gt04:11181 adresine gidilerek gelen sayfada Start Risk Informer link i seçilir ve uygulama kurulumu başlatılır.

10 II. Uygulama kurulum öncesi sunucunda indirme işlemi başlar, bu sırada aşağıdaki ekran görülür. III. Uygulama başarılı bir şekilde kurulduysa Risk Informer Login ekranı aşağıdaki gibi görülür. Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre girilir ve OK butonuna basılır.

11 VI. TEST SİSTEMİ ESASLARI Üye test sistemi fonksiyonları kademeli olarak kullanıma açılacaktır. Test sistemi işlevleri fazlar halinde ilerletilecektir. Genel esaslar aşağıdaki gibidir. 1. Test ortamında ilk planda sadece fonksiyonel testler yapılmalıdır. Ortam, performans testlerine uygun olarak yapılandırılmamıştır. 2. Teste katılım talebinizi bu dokümanın sonunda verilen iletişim bilgilerindeki e-posta adresine yapınız. Başvuru şekli VI. Bölümde izah edilmektedir. 3. Test talep eden her üyeye 10 adet (1 adet Portföy, 9 adet Müşteri tipinde ) hesap açılacaktır. Hesaplar ÜYE_1, ÜYE_2, v.b. şeklinde isimlendirilecektir (ÜYE yerine üye kısa kodunuz gelecektir). FIX mesajlarında kullanılmak üzere bu hesaplara karşılık gelen hesap numaraları temin edilecektir. 4. Test talep eden üyeye her API den (Order, Collateral) birer adet, talep halinde en fazla iki adet API kullanıcısı açılacaktır. 5. Hesaplar TL teminatlı olarak açılacak ve ilk fazda teminat yatırma ve çekme talepleri karşılanmayacaktır. 6. Sistem her haftanın Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri 10:00 15:00 arasında erişime açık olacaktır. Bu süre içinde Normal Seans kuralları geçerli olacaktır. Resmi tatillerde test sistemi erişimi kapalı olacaktır. 7. Sistemde ilk fazda aşağıdaki emir tipleri desteklenecektir. Market At Best FOK, Market At Best FAK, Market To Limit at Best, Stop Market at Best Stop Market To Limit, Market, Limit, Limit FAK, Limit FOK, Market If Touched, Market FOK, Stop Limit, Market Limit Şu an itibariyle desteklenmeyen emir tipleri Tarihli (GTD), İptale Kadar Geçerli (GTC) ve Kapanış Fiyatından (OnClose) emirlerdir. Desteklenmeyen emir tipleri ile sisteme emir giriş denemesi yapılmamalıdır. VII. TEST BAŞVURU VE DESTEK BİLGİLERİ 1. Teste katılım isteği aşağıdaki e-posta adresine yapılmalıdır. Başvuru e-posta içeriğinde aşağıdaki bilgilere yer verilmelidir. Test için başvuran kurum, Kurumun test yetkilisi ve iletişim bilgileri Yazılım için bir firma ile çalışılıyorsa firma ismi, yetkilisi ve iletişim bilgileri 2. Hataların bildiriminde alınan hata mesajı ve açıklama ile beraber gönderilen ve alınan FIX mesajı tarafımıza mutlaka iletilmelidir. 3. Tarafımıza gönderilen FIX mesajlarındaki SOH (ASCII Code 1) karakteri yerine (ASCII Code 124) karakteri kullanılması gerekmektedir. 4. Problemlerin kayıt altına alınması ve takibi açısından bütün destek taleplerinin e-posta ile yapılması gerekmektedir.

12 Destek ve başvuru e-posta adresi : VIII. SÜRÜM TARİHÇESİ Sürüm Tarih Değişiklik İlk sürüm Format değişikliği yapıldı, Erişim saatleri ve günleri değiştirildi Market Data gateway kullanıcısı Yeni mesaj dokümanı sürümü, Üye başına fix kullanıcı sayısı bilgilerinde değişiklikler yapıldı Pro-Mark kurulum bilgileri eklendi Risk-Informer kurulum bilgileri eklendi Üye erişim saatleri 13:00-18:30 yerine 10:00-14:00 olarak değiştirildi RI sunucusu ve FIX Collateral gateway IP adresleri değiştirildi.