Admin Kit Kurulumu ve Ayarları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Admin Kit Kurulumu ve Ayarları"

Transkript

1 Admin Kit Kurulumu ve Ayarları Kaspersky güvencesini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

2 AdminKit Kurulum Aşamaları ; Bu döküman içeriğinde Kaspersky yönetim konsolu olan Admin Kit kurulumu anlatılmaktadır. Kaspersky Admin Kit veritabanını en güvenli database olan MS SQL Server altında saklamaktadır. Mevcut Server ınızda MS SQL server kurulu değilse almış olduğunuz BOX içindeki CD den AdminKit Klasöründen MSDE SP3.exe olan dosyayı tıklayarak MS SQL Database Engine kurulumunu balatmalıyız. İlgili resim ve açıklamalar aşağıda adım adım gösterilmiştir. Cd içinden AdminKit Klasörü seçilerek İçinden msde2ksp3en.exe uzantılı dosya tıklanarak çalıştırılır, ve birsonraki adıma geçilir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

3 Yukarıdaki resimdende anlaşılacağı gibi MSDE kurulumumuz başlıyor. Kurulum Sihirbazımız çıktığında Next (İleri ) butonuna tıklanarak kurulum aşamalarına geçilir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

4 Bu pencereden Lisans sözleşmesi okundu olarak onaylanarak Next (İleri )butonuna tıklanarak bir sonraki aşamaya geçeriz. Bu pencerede bizden User Name ( Kullanıcı Adı ) ve Company Name ( Şirket Adı ) belirtmemiz istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra Next ( İleri ) butonuna tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

5 Bu pencere de SQL klasörünün ve data file ın oluşturulacağı yer belirtilmektedir. Next (İleri ) butonuna tıklanarak sonraki aşamaya geçilir. Bu penceredeki ayarlar standart olarka bırakılıyor ( Default ). Next ( İleri ) butonuna basılarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

6 Bu pencerede yaptığımız ayarlar doğrultusunda kurulumun hard diskimizin hangi bölümünde hangi klasöre yapılacağı görülmektedir. Tekrar Next (İleri) butonuna tıklanarak sonraki aşamaya geçilir. Bu pencerede kurulum artık başlamıştır. Kurulum grafiksel durumunu bu pencereden izleyebiliriz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

7 Böylece MSDE kurulumumuzu tamamlamış olduk. Artık arka planda MS SQL databe imiz görevine başladı. Servislere bakarak MS SQL servislerinin aktif hale geldiğini ve çalışmaya başladığını görebiliriz.... Admin Kit Kurulumunun Başlatılması ; Artık asıl konumuza ; yani Admin Kit kurulumuna geçebiliriz. Bu sefer gene CD içindeki Admin Kit klasöründen kasp _adminkitten.exe doyasını tıklayarak çalıştıralım. Ve bir sonraki adıma geçelim. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

8 Kurulum sihirbazı karşımıza geldiğinde Next (İleri ) butonuna tıklanarak kurulum işlemleri başlatılır. Bu pencere de program ; C: partisyonunun içine kav isimli bir kalsör oluşturulduğu görülmektedir. Bu klasörün oluşturulması işleminde hedef klasör seçeneğini Standart ( Default ) ayarlarda bırakınız. Next ( İleri ) butonuna tıklanarak sonraki aşamaya geçilir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX - (216)

9 Bu pencerede kurulum dosyalarının şıkıştırılmış dosya formatından açılarak kurulumun hazılanıldığı görülmektedir. Bu pencerede artık kurulum sihirbazımız önümüze geldi. Next (İleri ) butonuna tıklanarak kuruluma geçiyoruz.

10 Lisans Sözleşmesini okuyarak Next ( İleri ) Butonuna tıklıyor ve kurulum aşamalarına geçiyoruz. Bu pencerede bizden User Name ( Kullanıcı Adı ) ve Company Name ( Şirket Adı ) belirtmemiz istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra Next ( İleri ) butonuna tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir.

11 Bu pencerede Kaspersky AdminKit i kurucağı Standart (Default ) klasörün yerini belirtiyor. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. Bu pencerede bize kurucağı uygulamaları ( Aplikasyonları ) gösteriyor. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz.

12 Bu pencerede bize SQL serverın yerini sormakta Standart olarak Server ın kendi üzerinde olması gerektiğinden (Local) seçeneği işaretlidir. Oluşturucağı Veritabanı ( Database ) adını ise KAV olarak belirliyor. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. Bu Pencerede Otantikasyon için Microsoft Windows otantikasyonumu yoksa SQL Server otantikasyonunumu seçmek sitediğimiz soruluyor. Biz Standart olarak ayarlanmış Microsoft Windows otantikasyonunda bırakıyoruz ayarları. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz.

13 Bu pencere ile Bir paylaşımlı dosya oluşturuyor ve Adını Paylaşım ( Share ) olarak veriyor. Bu paylaşımlı dosya ileriki aşamalarda güncelleme ve kurulum paketlerinin tutulduğu dosya olarak karşımıza çıkıcak. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. AdminKit İç Networkte Server Prot u olarak i ; Server SSL Port u olarakta i kullanır. Eğer Firewall olarak iç networkte çalışan bir program kullanıyorsanız bu portları açmanız gerekebilir. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz.

14 Bu pencerede Admin Server için bir Sertifika oluşturullması gerektiği görülmektedir. Ayarlar pencerede görüldüğü gibi Standart ( Default ) bırakılır. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. Bu pencerede ise bir Yedekleme klasörü ( Backup Folder ) oluşturuyoruz.

15 Ancak öncelikle bu klasörü harddiskimizin C:, D:, E: herhangi sitediğimiz bölümünde istediğimiz ismi vererek oluşturuyoruz. Ve tarayıcı ( Browser ) vasıtası ilede Browser folder bölümünde belirtiyoruz. Aşağıdaki pencerelerde ileriki aşamalar gösterilmektedir.

16 Bu pencerede artık işlem yapılmış ve Yedekleme ( Backup )klasörü oluturulmuş ve belirtilmiştir. Next ( İleri ) butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz. Bu Pencerede artık kurulum için tüm ayarlar yapımış olarak gözükmektedir. İşlemlerin başlatılması için Next ( İleri ) butonuna basılarak sonraki aşamaya geçilir.

17 Artık kurulumun başladığını ve ne aşamada olduğunu grafiksel olarakta görmekteyiz. Bu pencerede kurulum sihirbazı ile artık işimizin bittiğini görüyoruz. Next ( İleri ) butonuna basılarak sonraki aşamaya geçilir.

18 Bu pencerede Artık AdminKit kurulumunu tammalandığı ve programın nereden başlatılacağı ve kısayolun oluşturulacağı gösteriliyor. Başlat ( Start ) / Programlar ( Programs ) / Kaspersky AdminKit / Kaspersky AdminKit ikonu sağ tıklanmak sureti ile programın kısa yolu masa üzerine aktarılıyor.

19 Bu pencerede kısayol ikonu masa üzerine gelmiş olarak görülmektedir. Bu ikon tıklanmak sureti ilede Kaspersky Admin Kit başlatılır. Kasperky Admin Kit önümüzde yukarıdaki şekliyle açılır.

20 1. Admin Kit modününü içeriğine giriş sağlar. 2. Koruma statüsü ( korunma ile ilgili bilgilerin izlendiği bölüm ) 3. Networkümüz içindeki Domain Workgroup ve PC lerin görüntülendiği ve durumlarının izlendiği bölüm. 4. Group ( Grup ) AdminKit tarafından yönetilen Kaspersky AV yüklü PC ler burada gözükür veya buraya aktarılarak yönetilmeye başlanır. Ayrıca altındaki Policies ( Policy ) modülünde Tüm Server ve Pc ler için oluşturulacak kurallar ve bunların ayarları yer alır. Group modülü altında MS 2003 Serverlardaki (Group Policy) mantıgıyla ;Alt gruplar oluşturularak bunlara farklı policy ler ( yetki ve görev, ayarlar ) tanımlanabilir. 5. Updates bölümü altında tüm yüklenen Update paketleri, modüller ve bu paketlerin versiyon ve tarihleri görülür. 6. Remote İnstall bölümünde ( Uaktan Kurulum) ; uzaktan kurulum paketlerinin içeriye alınması (import edilmesi ) ve Uzaktan Kurulum Görevlerinin ( Task larının ) oluşturulması sağlanır. 7. Reports (Raporlar) bölümünden genel durum hakkındaki raporlara ulaşılabilir. 8. Computer Queries (Computer Sorgulama ) bölümü vasıtası ile bilgisayarlar hakkındaki bilgilere ulaşılır. 9. Events ( Sonuç ve Karşılaştırma ) bölümünden Kaspersky Av FW ile ilgili tüm uyarı ve ikazlarla oluşan durumlara ve bunlarla ilgili bilgilere ulaşılır. 10. Task ( Görev ) Bu bölümde hem Kaspersky Admin Kit hemde Networkumuzdeki tüm Pc ler ve Server lar için Update ( Güncelleme ), Remote İnstall Uninstall ( Uzaktan Kurulum ve Kaldırma İşlemleri ), Scan ( Tarama )ve benzeri işlevler için ; Zaman ve Özel Ayarlar içeren Görevler tanımlanabilir. Bu görevlerle ilgili değişiklik,ekleme, iptal gibi işlemler yapılabilir.görevlerin içinden durumları hakkında bilgi edinilebilir.

21 11. Licanses ( Lisanslar ) bu bölümde Lisanslarımız ile ilgili bilgilere ulaşırız. 12. Quarantine ( Karantina ) bu bölümde Kaspersky AV tarafından karantinaya alınan dosya ve içerikler, klasörler,uygulama paketleri görülebilir ve izlenebilir.... Kaspersky Admin Kit tarafından Updatelerin Alınması ve İlgili görevin oluşturulması ; Öncelikle Task Bölümüne girilerek Sağdaki alana Sağ Klick yapılır. Yeni menüsünden Task ( Görev ) Seçilir. Ve tıklanarak Görev Sihirbazına girilir. Shirbaz menüsünde İleri butonu tıklanarak birsonraki aşamaya geçilir.

22 Bu pencerede Standartta ( Default ) gelen New Task ( Yeni Görev ) yerine ; AdminKit Update Task ( AdminKit Güncelleme Görevi ) yazılır. Ve ileri butonuna tıklanarak sonraki aşamaya geçilir. Bu pencerede Aplication ( Uygulama ) bölümünden Kaspersky Admin Kit ; Task Type ( Görev Tipi ) seçeneklerinden de Download Update Task ( Güncellemeleri İndirme Görevi ) seçilir. İleri Butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçilir.

23 Bu pencerede Update Source ( Güncelleme Kaynağı ) olarak Kaspersky Lab Update Server ve Update Option ( Güncelleme Ayarlarında ) ise Enforce the upating of the slave servers klik i işaretli olmalıdır. İleri butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilir. Bu pencerede İnternete çıkmak için gerkeli yetkileri Default Accaunt ( Standart Yetki ); yani bu makinanın bir Server olduğunu düşünerek Domain Admin ( Domain Yöneticisi ) yetkisini kullanarak İnternete çıkıp güncelleştirmeleri alıcağını belirtiyoruz. Eğer Bu makinayı açtığımız ve çalıştığımız kullanıcının yetkisi yetersiz ise Specified Account ( Diğer bir Yetki ) ile yani ; Daha yüksek yetkiye haiz bir kullanıcının, yahut Sistem Admininin kullanıcı adı ve şifresi yazılarak ikinci şık devreye alınabilir. İleri butonuna basılarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

24 Bu pencerede Update ( Güncelleştirme ) işlemi için süreç belirtilmesi isteniyor. Biz bunu Every N Hours ( Her Saat Başı) olarak işaretliyoruz. İleri butonu tıklanarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Burda Önceki adımdan farklı olarak Every ( Her ) diye tabir edilen zaman sürecini bir ( 1 ) olarak ayarlayarak ; Güncelleme görevinin her bir saatte bir kez olmak koşulu ile otomatik olarak tekrarlanması için görevi oluşturuyor Ve İleri butonuna basarak birsonraki aşamaya geçiyoruz.

25 Bu pencerede işlemlerin bittiği görülmekte ve ileri butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilmektedir. Bu adımda artık görev sihirbazı işini bitirmiş ve ilgili Task (Görev) oluşturulmuştur. Son butonuna tıklanarak işlem sonlandırılır. Task ın ( Görevin ) oluştuğu ve başladığı yukarıdaki resimde açıkça görülmektedir.

26 Uzaktan Kurulum paketlerinin oluşturulması ve içeriye alınması ( İmport Edilmesi ) ; Uzaktan Kurulum paketlerinin İçeriye alınma ( İmport ) edilerek oluşturulması işlemine geçilmeden önce yapmamız gereken iki işlem vardır. Bunlar sırası ile kurulumu yaptığımız Server a Kaspersky Anti Virus for Windows Servers ( Serverlar için olan AV programının kurulması ( kurulum esnasında Lisans Key sorulacaktır. Key ilgili Cd içerisinde Kaspersky Anti Virus for Windows Servers / Keys adlı bir kalsörün içindedir ve buradan gösterilerek kurulum tamamlanmalıdır. Kaspersky Anti Virus for Windows Server yazılımının bir arayüzü yoktur yani sag taraftaki menüde bir ikon çıkması beklenmemelidir. İkinci işlemse gene AdminKit in olduğu çalıştığımız Server da bu seferde Kaspersky Anti Virus for Workstation uygulamasını yani Clientler için olan uygulamayı çalıştırarak kurulum başlatmak olucaktır. Ancak kurulum belli bir noktada hata vericektir.buda beklediğimiz bir sonuçtur. Çünkü kurulumu yaptığımız PC bir Serverdır ve Üzerinde NT tabanlı bir MS 2000 yahut MS 2003 server yazılımı yüklüdür. Fakat zaten bizim istediğimiz bu kurulumlar esnasında C: partisyonundaki Kav klasörü içine açılacak kurulum dosyalarıdır. Tüm bu İşlemler bittikten sonra Uzaktan kurulum paketlerinin oluşturulması işlemine geçebiliriz. Bu pencerede Soldaki Menüden Remote İnstall ( Uzaktan Kurulum ) seçilmiş, Sağdaki boşlukta sağ klik yapılarak Yeni Sekmesinden İnstallation Package (Kurulum Paketi ) sekmesi tıklanır. Önce Client için olan paketi oluşturalım. Ve böylece paket oluşturma işlemi başlatılır.

27 Bu pencerede Paket oluşturma sihirbazının başladığı görülmekte. İleri butonuna tıklanarak birsonraki adıma geçilir. Bu pencerede Paket için bir isim belirlememiz istenmekte ; biz Workstation remote installation ( Client Uzaktan kurulum paketi ) adını veriyoruz. İleri Butonuna tıklayarak birsonraki aşamaya geçiyoruz.

28 Bu pencerede bizden uzaktan kurulum için gerekli Kaspersky uygulamasına ait.kpd uzantılı paket isteniyor. Yerini (Browse..) sekmesinden belirtiyoruz. İlgili klasörü gösteriyoruz dah sonraki adım aşağıdaki resimdedir.

29 Bu Workstationlar için oluşturucağımız uzaktan kurulum paketidir. İlgili uzantılı dosya C:/kav/Winworkstation/içindedir. Aç butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilir. English klasörü içinde bize lazım olan uzantı bulunmaktadır. Workstation.kpd dosyası gösterilerek ; Aç butonuna tıklanır ve birsonraki adıma geçilir.

30 Böylece Kurulum paketinin yerini göstermiş olduk, Şimdi birsonraki adım için İleri butonuna tıklıyalım. Burda bizden İlgili program için Lisans key dosyasını istemekte gene onuda Cd içindeki ilgili klasöründen göstermemiz gerekiyor.

31 İlgili klasörün içindeki key dosyasından key gösterilir. Key aşağıda göründüğü gibidir. İşaretlenerek Aç butonuna tıklanır. Bu pencerede lisans ve ilgili bilgiler görünmektedir.

32 Bu pencerede ileri butonuna tıklanarak paket ekleme işlemine devam edilir. Kurulum sihirbazındanda anlaşılacağı gibi paket ekleme işlemi bitmiştir. Son butonuna tıklanarak işlem sonlandırılır. Yukarıda sağdaki pencerede ilgili paketin oluştuğu görülmektedir.

33 Şimdi de ikinci uzaktan kurulum paketimiz olan File Server Paketinin kurulumuna geçiliyor. Gene remote İnstall bölümünde Sağ tarafta sağ tıklanır ve çıkan menüde yeni sekmesinden İnstallation Package seçilerek tıklanır. Çıkan Sihirbaz da İleri yıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir.

34 Bu pencereden Uzak Kurulum paketi için isim belirlememiz istenmektedir. Biz ismi Server Remote İnstallation olarak belirleyip İleri butonuna tıklayarak birsonraki adıma geçiyoruz. Bu pencerede Uzak Kurulum paketi için gerekli kurulum dosyasının yerini belirtmemiz istenmekte. Browse butonuna tıklanarak ilgili dosyayı göstermemiz isteniyor.

35 Burada ilgili dosya içerisinden C:/kav/WinFileServers/ kalsöründen dosya bulunur. Bu klasörün içinden english klasörünün içindne ilgili.kpd uzantılı dosyaya ulaşılır. İlgili fileserver.kpd dosyası işaretlenerek Aç butonuyla işlem başlatılır.

36 Artık paketin yerini gösterdiğimize göre birsonraki adıma geçmek için ileri butonuna tıklıyoruz. Bu pencerede İlgili Lisans key dosyasını göstermemiz isteniyor. Browse butonuna tıklayarak ilgili dosyayı CD içindeki yerinden gösteriyoruz. İlgili dosya CD içinde Kaspersky Antüvirus for Windows File Server klasörünün içindeki Key klasörünün içindedir.

37 İlgili key dosyası gösterilerek işaretlenir ve Aç butonu tıklanarak işlem başlatılır. Bu pencerede Lisans key in girildiğini ve çeriğini rahatlıkla görmektesiniz Bu pencerede de görüldüğü gibi paket ekleme sihirbazı çalıştırılarak paket içeriye alınır. İleri butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçilir.

38 Bu pencerede paketinle ilgili işlemin yapıldığını ahatlıkla grafiksel olarak görmekteyiz. Burada paketle işlemlerin bittiğini rahatlıkla görebiliriz. Bu pencerede paketin Remote İnstall menüsünde eklendiğini görmekteyiz.

39 Server ve Workstationlar için Policy oluşturmak ; File Server Policy; Groups altında Policies menüsünde sağdaki bölümde sağ tıklıyıp Yeni sekmesinden Policy i tıklayarak sihirbazı çalıştırıyoruz. Bu pencerede sihirbazın başladığını görmekteyiz. İleri butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçelim.

40 Bu pencereden File Server Policyoluşturmak için isim belirlememiz istenmektedir. Buraya biz File Server Policy ismini veriyoruz ve ileri butonu ile birsonraki adıma geçiyoruz. Bu pencereden hazırlıyacağımız Policy dosyasınız Kasperskynin hangi sürümü için olduğunu belirliyoruz. Yukarıda da işaretlediğimiz gibi kaspersky Anti Virus for Windows File Server seçeneğini işaretliyoruz.

41 Bu pencerede Policy Oluşturma işleminin ilk aşaması başlıyor. Activate Policy kliğini işaretliyerek ileri butonuna basıyor ve sonrki adıma geçiyoruz. Portection level menüsünde hiçbir değişiklik yapmadan birsonraki adıma geçiyoruz. Bu pencerede de değişiklik yapmadan birsonraki adıma geçiyoruz.

42 Update ile ilgili ayarlarda da birşey değiştirmeksizin İleri butonu ile sonraki adıma geçiyoruz. Bu pencerede de bir ayar değiştirilmeksizin ileri butonut yla birsonraki adıma geçilicektir. Şu ana kadarki pencerelerde ayarları değiştirmememizin sebebi biraz sonra oluşturucağımız policy dosyası içinden tüm bu ayarları ve bu ayarlar ile ilgili ek özellikleri ayrıntılı olarak görme ve değiştirme şansımız olucaktır. Son butonuna basarak sihirbazdan çıkıyoruz.

43 General sekmesinde isterseniz Policy adını değiştirebilirsiniz. Enforcement penceresinden yöneticeğimiz Serverlara ilgili policyleri atıyoruz. Modify Now butonu bu policyleri Serverların üzerine aktarmaya yarıyor. Üstteki Aplying policy at client computers sekmesinden de kaç servera policynin atandığı, kaçında hata verdiği yahut henüz beklemede olduğunu görüyoruz.

44 Bu pencerede Event Processing (Uyarı İşlemleri ) ile ilgilidir. Kaspersky ve Clientlarınızdaki çıkabilecek tüm uyarı mesajlarını buradan görebileceğiniz gibi istediğiniz mesajların kendinize mail gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Net Send olarakta ekranda gözükmelerini sağlamak mümkün. Mail gelmesini istediğiniz mesajları işaretledikten sonra Notify Administrator da Send kliğini işaretleyip Advanced butonuna tıklayıp sağa açılacak yeni pencereden ilgili bölümleri doldurmanız gereklmektedir. Ayrıca Event Sevirity Altında Ufak bir Asma Kilit şekline benzeyyen bir ikon görüceksiniz bu kilidin açık olması bu penceredeki tüm ayar ekranını kullanıcı tarafında da aktif olması demektir. Bu ikona tıklıyarak asma klit ikonunun kilitli hale geldiğini görmeliyiz. Böylece Kulalanıcı tarafında bu ayar bölümünde hiçbir şekilde ayarlara müdahale edemeyecek pencere inaktive olarak gözükücektir.

45 Sizinde gördüğünüz Additional ( Ek özellikler ) da öncelikle Launch the application at system startup ( Sistem açılışında uygulamayı çalıştır ) kliği işaretli olmalıdır. Notifications.. ( Uyarılar, İkazlar ) butonuna tıkladığımızsa client üzerinde çıkabilecek ikazları görüyoruz. Gene bu pencerede de Client müdalesini ngellemek için Asma kilit ikonunu kilitli hale getiriyoruz.

46 Bu pencerede On Deamon Scan ( Manuel Tarama ) ayarları yapılmaktadır.protection Level (Korunma Seçenekleri ) olarak bize 4 seçenek vermiştir ancak bunlarla ilgili istediğimiz gibi ince ayarlarınıda Advanced Butonuna tıklanarak çıkan pencereden yapmalıyız. Açılan pencerede Scan scope ( Tarama Sahası ) olarak her iki kliği de işaretliyoruz. Ayrıca Objects by scan ( Taranacak Objeler ) seçeneği altında All Objects ( Tüm Objeler ) seçili olmalıdır.

47 Actions bölümünde Kaspersky AV programının uygulamada virus faliyetlerdeki davranış şekli belirlenmiştir. Biz standart ta bırakıyoruz. Additional ( Ek Özellikler ) penceresinde dikkat edilicek hususlar, gene asma kilitlerin kapalı olması, taranacak objelerin hepsinin işaretli olması, Riskware ( yani turuva atlatı trojenler, malwareler ) ile ilgili kliğin işaretlenmiş olması, en alttaki Usa ichecker, Use istreams özelliklerinin klikler işaretlenerek aktif hale getirilmesi lazımdır.

48 Trusted Processes ( Doğruladığımız, Uygun Gördüğümüz İşlemler ) Bu pencerede İş networkümüzde çalışmasına izin verdiğimiz üçüncü parti aplikasyonlar varsa eklenerek taramadan çıkartılması ve kesintiye uğramamaları amaçlanmaktadır. Eğer böyle bir yazılımınız yoksa standart halde bırakınız. Riskware (yani turuva atlatı trojenler, malwareler) gibi yazılımların engellendiği ve ayarların yapıldığı bölümüdür. Tüm klikler işaretlenerek güvenlik sağlanır. Ancak üçüncü parti olarka kullandığınız bazı yazılımlar ki bunlara örnek uzak bağlantı için kullanılan VNC, Radmin toolları bunların içeriğindeki bazı (.dll) uzantılı dosyalar Hacker lar tarafındanda bilgisayarlara saldırı amaçlı kullanıldığı için Kaspersky tarafından engellenir. Eğer böyle yazılımları kullanıyor iseniz. Yapmanız gereken Add ( Ekle ) butonuna tıklayarak Çıkan pencereden mask bölümüne kaspersky bu yazılımı bulduğu zaman ekrana gelen imza yı yapıştırmak ; File path bölümüneyse path ini kopyala yapıştır metodu ile yapıştırmak olucaktır. Bu sayede tüm policyler atıldıktan sonra hiçbir clientte Kaspersky bu yazılımları Bloklamayacaktır ( engellemeyecektir ).

49 Predefined Task ( Öncelikli Görevler ) kaspersky yazılımının öncelikli görevleri diyede açıklıyabiliriz. 1. Gerçek zamanlı tarama yapılmasının aktif hale getirilmesi. 2. Güncelleme önceliği. 3. Gerçek zamanlı dosya koruması. 4. Gerçek zamanlı script ve macrların izlenmesi, taranması, gözlenmesi. Bu penceredede tümü işaretlenerek uygula butonuna tıklanır. Bu pencerede Güncelleme ayarları yapılmaktadır. Ancak biz bu pencereyi de standart halinde bırakıyoruz.

50 Bu pencerede Standart halde bırakılıcak. 90 gün geçtiğinde sistem otomatik eski backup ı silerek tekrar backup alır. Quarantine ( Karantina ) penceresinde de hiçbir değişiklik yapmıyoruz ve standart olarak bırakıyoruz.. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

51 Script penceresinde de hiçbir değişiklik yapmadan standart ayarlarında bırakıyoruz. Bu pencerede Files ( Dosya Koruması ) ile ilgili ayarları yapıyoruz. Burdada önümüze dört seçenek çıkıyor. Ancak biz recommended ta bırakıp Advanced ( Özel Ayarlar ) sekmesinden girerek Asıl önemli olan ince ayarları yapıyoruz. Burada Scan Scope (Tarama Sahası ) dan Network Drivers ( networkteki map ettiğimiz dosyalar, paylaşımlı dosyalar ) kliği dışında hepsini işaretliyoruz. Bu kliği işaretlememizin nedeni ; eğer networkteki bu dosya yada partisyonları taratmaya kalkarsak gidip oradada ; tarama başlatıcağı ve networkümüzün bandwith inin neredeyse tamamını kullanarak networkü boğmasını engellemektir. Ayrıca tüm PC lerimizde zaten halihazırda Kaspersky çalışacağından Böyle bir korunmaya gerek olmayacaktır. Object to Scan ( Objelerin Taranması ) seçeneğinde ise Object infectable by extension ( Virus olabilecek uzantılara göre tara ) seçeneği seçilicektir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

52 Bu pencerede Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir taneside Exclusion Mask ( Taramadan Çıkarılacak Dosyalar ) bölümüdür. Şimdi kaspersky Modify edilen tüm dosyalarda gerçek zamanlı olarak tarama yapacağından ve Database ve Muhasebe, IIS gibi veri işleme taban ve base leri devamlı şekilde değişeceği ve modifiye olacağından ; tarama devamlı olarak tekrarlanıcak ve buda sistemi ve ilgili kullanılan programlarda sorun yaşanmasına neden olucaktır. Bunu önlemek için bu klik işaretlenerek sağ taraftaki buton vasıtası ile tüm Database,IIS veri tabanları, database ini içerisinde tutan programlarınızı exclude ederek taramadan çıkarmanız gerekmektedir. Yapılış şeklini burada net olarak görmektesiniz. Biz örnek olması için bu resmi koyduk ancak siz ilgili klasörlerinii kendi güvenlik stratejinize göre belirleyeceksiniz. Gördüğünüz gibi Klasörü göstermeniz yeterli.zaten Dosya adı bölümü * olarak gelmekteki buda altındaki herşey anlamını taşımakta, yani klasör içinde ne varsa taramadan çıkarıyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

53 Actions bölümünde Kaspersky AV programının uygulamada virus faliyetlerdeki davranış şekli belirlenmiştir. Biz standart ta bırakıyoruz. Bu pencerede de resimde görüldüğü gibi tüm klikler işaretli ve gene asmakilit ikonunun klitli şekilde olmasına dikkat ediyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

54 Öncelikle gene Policies Sekmesine gelip sağdaki boşlukta Sağ tıklayarak yeni sekmesinden Policy e tıklıyarak sihirbazı çalıştırıyoruz. Bu pencerede kurulum sihirbazının başladığını görebiliriz. İleri butonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

55 Bu pencereden Workstation Policy oluşturmak için isim belirlememiz istenmektedir. Buraya biz Workstation Policy ismini veriyoruz ve ileri butonu ile birsonraki adıma geçiyoruz. Bu pencereden hazırlıyacağımız Policy dosyasınız Kasperskynin hangi sürümü için olduğunu belirliyoruz. Yukarıda da işaretlediğimiz gibi kaspersky Anti Virus for Windows Workstation seçeneğini işaretliyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

56 Bu pencerede Policy Oluşturma işleminin ilk aşaması başlıyor. Activate Policy kliğini işaretliyerek ileri butonuna basıyor ve sonrki adıma geçiyoruz. Diğer adımları İleri olarak bir evvelki policy oluşturmamızdaki gibi otomatik geçiyoruz. Görüntüde de görüldüğü gibi workstation policy oluşmuştur. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

57 General sekmesinde isterseniz Policy adını değiştirebilirsiniz. Enforcement penceresinden yöneticeğimiz Serverlara ilgili policyleri atıyoruz. Modify Now butonu bu policyleri Serverların üzerine aktarmaya yarıyor. Üstteki Aplying policy at client computers sekmesinden de kaç servera policynin atandığı, kaçında hata verdiği yahut henüz beklemede olduğunu görüyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

58 Bu pencerede Event Processing (Uyarı İşlemleri ) ile ilgilidir. Kaspersky ve Clientlarınızdaki çıkabilecek tüm uyarı mesajlarını buradan görebileceğiniz gibi istediğiniz mesajların kendinize mail gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Net Send olarakta ekranda gözükmelerini sağlamak mümkün. Mail gelmesini istediğiniz mesajları işaretledikten sonra Notify Administrator da Send kliğini işaretleyip Advanced butonuna tıklayıp sağa açılacak yeni pencereden ilgili bölümleri doldurmanız gereklmektedir. Ayrıca Event Sevirity Altında Ufak bir Asma Kilit şekline benzeyyen bir ikon görüceksiniz bu kilidin açık olması bu penceredeki tüm ayar ekranını kullanıcı tarafında da aktif olması demektir. Bu ikona tıklıyarak asma klit ikonunun kilitli hale geldiğini görmeliyiz. Böylece Kulalanıcı tarafında bu ayar bölümünde hiçbir şekilde ayarlara müdahale edemeyecek pencere inaktive olarak gözükücektir. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

59 Settings : Bu bölümde Kaspersky AV nin sistem açılışında otomatik başlıyacağı klikli olucak. Sistem eğer hata verirse kendi kendini recovery edebilmesi için kliği işaretliyoruz. İnterface : Kullanıcılarda arayüz göstermesi için klik işaretlenir kadırılırsa kullanıcılarda arayüz çıkmaz. Arayüzün grup taskında gözükmesi için sekme kliklenir ; gözükmesini istemiyorsanız kliği kaldırısınız. Battery saving mode : Kaspersky tam sistem taraması yaparken notebookun bataryası %30 un altına düşerse taramayı otomatik keserek pilin çabuk bitmesini engelemesi için klik işaretlenir. Reports : Bu ayar standart halnde bırakılır. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

60 Bu bölüme bildiriler yani size gelicek uyarıların kaynaı belirtilmektedir. Password : Bu bölümde kullanıcıların uygulamayı kapatamamaları ve Uninstal edememeleri için bu bölümde password yazıyoruz. Ve Asma Klitleri kilkleyerek kullanıcıların müdahalesini engelliyoruz. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

61 Bu pencerede On Deamon Scan ( Manuel Tarama ) ayarları yapılmaktadır.protection Level (Korunma Seçenekleri ) olarak bize 4 seçenek vermiştir ancak bunlarla ilgili istediğimiz gibi ince ayarlarınıda Advanced Butonuna tıklanarak çıkan pencereden yapmalıyız. Açılan pencerede Scan scope ( Tarama Sahası ) olarak her iki kliği de işaretliyoruz. Ayrıca Objects by scan ( Taranacak Objeler ) seçeneği altında All Objects ( Tüm Objeler ) seçili olmalıdır. Additional : Compound File sekmesinde en alttaki sekme hariç hepsini resimdeki şekilde işaretliyoruz. İşaretlemediğimiz bu sekme eğer objelerin taranması sırasında password sorulmasını isteyip istemediğimiz ile ilgilidir. Riskware Sekmeside kilklenerek ;işaretleniyor. ichecker ve istreams klikleride işaretlenerek bu iki özellik aktif hale getiriliyor. 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

62 Trusted Processes ( Doğruladığımız, Uygun Gördüğümüz İşlemler ) Bu pencerede İş networkümüzde çalışmasına izin verdiğimiz üçüncü parti aplikasyonlar varsa eklenerek taramadan çıkartılması ve kesintiye uğramamaları amaçlanmaktadır. Eğer böyle bir yazılımınız yoksa standart halde bırakınız. Riskware (yani turuva atlatı trojenler, malwareler) gibi yazılımların engellendiği ve ayarların yapıldığı bölümüdür. Tüm klikler işaretlenerek güvenlik sağlanır. Ancak üçüncü parti olarka kullandığınız bazı yazılımlar ki bunlara örnek uzak bağlantı için kullanılan VNC, Radmin toolları bunların içeriğindeki bazı (.dll) uzantılı dosyalar Hacker lar tarafındanda bilgisayarlara saldırı amaçlı kullanıldığı için Kaspersky tarafından engellenir. Eğer böyle yazılımları kullanıyor iseniz. Yapmanız gereken Add ( Ekle ) butonuna tıklayarak Çıkan pencereden mask bölümüne kaspersky bu yazılımı bulduğu zaman ekrana gelen imza yı yapıştırmak ; File path bölümüneyse path ini kopyala yapıştır metodu ile yapıştırmak olucaktır. Bu sayede tüm policyler atıldıktan sonra hiçbir clientte Kaspersky bu yazılımları Bloklamayacaktır ( engellemeyecektir ). 64K Bilgisayar Reklamcılık İletişim Ltd. Şti.Şair Arşi Cad. No: 6 Göztepe İSTANBUL Tel: (216) PBX (216)

epolicy Orchestrator 4.6

epolicy Orchestrator 4.6 epolicy Orchestrator 4.6 Genel Kullanım Özellikleri Hazırlayan: Murat KAYA Sistem Mühendisi Komtera Bilişim Teknolojileri Bu doküman epolicy Orchestrator 4.6 için hazırlanmış genel kullanıma yönelik bilgilendirmeler

Detaylı

Active Directory Migration

Active Directory Migration Sayfa 1 Active Directory Migration Sayfa 2 1. İÇİNDEKİLER 1 HAKKIMDA... 3 2 TEŞEKKÜRLER... 5 3 ÖNSÖZ... 5 4 ACTIVE DIRECTORY TEMEL KAVRAMLARI... 6 5 FSMO ROLLERİ NEDİR NE İŞE YARAR... 13 6 WINDOWS SERVER

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş

Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya Giriş Yazar Mehmet PARLAKYİĞİT Blog www.parlakyigit.net E-Mail mehmetparlakyigit@gmail.com /mparlakyigit /mparlakyigit Microsoft App-V Uygulama Sanallaştırmaya

Detaylı

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu

Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Yazıyı PDF Yapan : Seyhan Tekelioğlu seyhan@hotmail.com http://www.seyhan.biz Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, biz sadece W2k

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS

ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS ESET SMART SECURITY & NOD32 ANTIVIRUS TANIM Mirror Server Mirror server, merkezi bir noktadan, internet üzerindeki Eset güncelleme sunuculardan aldığı güncellemeleri, ortamdaki diğer PC lere dağıtmak için

Detaylı

KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business)

KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business) KOBİ ler için McAfee Toplam Koruma Çözümü Total Protection for SMB (Small & Medium Business) KOBİ ler için özel geliştirilmiş olan toplam koruma çözümü McAfee Total Protection SMB Müşterilerinizi eksiksiz

Detaylı

Exchange Server Migration Senaryoları

Exchange Server Migration Senaryoları Exchange Server Migration Senaryoları 1 İÇİNDEKİLER HAKKIMDA... 3 EXCHANGE SERVER 2010 KURULUMU... 4 EXCHANGE SERVER MİGRATİON SENARYOLARI... 10 EXCHANGE SERVER 2007 DEN EXCHANGE SERVER 2010 A GEÇİŞ...

Detaylı

Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu

Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu Microsoft Bağımsız İstemci Güvenlik Klavuzu ÇAĞLA ÇAKILKAYA Ases Bilgi Güvenlik Teknolojileri Ltd. Güvenlik Danışmanı cagla@ases.com.tr İÇERİK Giriş... 3 İşletim Sistemi Versiyonu... 4 Service Pack...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM)

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ GÜVENLİĞİ (YAZILIM) ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100

ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100 ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100 Cihazınızda 7 adet Ethernet portu mevcuttur. Portlar sabit ve atamaları aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır. P1_WAN1 1.internet bacağı, bu fiziksel port

Detaylı

ZyWALL USG 100 KURULUMU

ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazı Tanıyalım USG 100 ZyWALL USG 100 KURULUMU Cihazınızda 7 adet Ethernet portu mevcuttur. Portlar sabit ve atamaları aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır. P1_WAN1 1.internet bacağı, bu fiziksel port

Detaylı

Demo Versiyon Kurulumu

Demo Versiyon Kurulumu Demo Versiyon Kurulumu Elinizdeki CD Kurulum dokümanında sırasıyla; Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Microsoft SQL Server 2005 Standard Edition Ürün Demo Kurulumlarına ait işlem adımları yer almaktadır.

Detaylı

Microsoft Exchange Server 2013

Microsoft Exchange Server 2013 1 P a g e Microsoft Exchange Server 2013 Uğur Demir Sistem Mühendisi 2 P a g e Hakkımda Herşey babamın beni, Lise de Bilgisayar bölümüne yazdırmasıyla başladı. Okula başladığım gün, madem ki bu işte ilerleyeceğim

Detaylı

GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU

GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU GNOME İNŞAAT SİSTEM KURULUM RAPORU --------------------------------------------------------------- Bu belgenin içerdiği bilgi, Aşkım GÜRLEK'in yaptığı uygulamaları temsil etmektedir, hiçbir garantisi yoktur,

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Avira Endpoint Security. Hızlı Kurulum Kılavuzu

Avira Endpoint Security. Hızlı Kurulum Kılavuzu Avira Endpoint Security Hızlı Kurulum Kılavuzu İçindekiler 1. Avira Management Console Hakkında.............................. 1.1 Avira Management Console Server..................................3 1.2

Detaylı

SAFETICA KURULUM KILAVUZU

SAFETICA KURULUM KILAVUZU SAFETICA KURULUM KILAVUZU SAFETICA KURULUM KILAVUZU Safetica 5.0.4 versiyonu için Safetica, Safetica Technologies tarafından geliştirilmiştir Tüm hakları saklıdır. Yazarından yazılı izin alınmaksızın çoğaltılamaz,

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell)

OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ. (Sim kart takılabilir, Sadece Turkcell) OZW / OZS WEB SERVER CİHAZININ DEVREYE ALINMASI TESİSE UZAKTAN ERİŞİMİN SAĞLANMASI VE KUMANDA EDİLMESİ Web Server OZS164... Sadece 1 adet cihaz kontrolü Web Server OZW672... 1, 4 ya da 16 adet cihaz kontrolü

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Internet Security 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ VERİ TABANI KURULUMU 481BB0042 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi

Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi Kali Linux ve Pentest Eğitim Serisi Başlangıç Seviyesi Hazırlayan ve Sunan OSMAN YAVUZ Eğitimde Kullanılan Programlar/Yazılımlar Program Adı/Sürüm : VirtualBox 4.3.0 x86 Erişim Linki : https://www.virtualbox.org/wiki/downloads

Detaylı

Virtual Hard Disk e Giriş

Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk hakkında Detaylı Bilgiler Bulabileceğiniz PDF bir Dokümandır. Virtual Hard Disk e Giriş Mehmet PARLAKYİĞİT Virtual Hard Disk e Giriş Virtual Hard Disk e Giriş Dokümanı Hakkında Bu Doküman

Detaylı

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri

L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri L230 ve L300 vspace ile Ethernet Sanal Masaüstleri www.dojop.com.tr Önemli Notlar Lütfen şunu not ediniz. Bu kullanım klavuzunun bir parçasının ya da tümünün NComputing ten yazılı izin olmadan tekrar hazırlanmasına

Detaylı

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3)

Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Exchange Server için Blackberry Enterprise Server (5.0.3) Giriş ve Hakkında Bu ücretsiz e-kitap Serkan BARK tarafından hazırlanmıştır. Kitabı hazırlamamda ki amaç Blackberry ile ilgili Türkçe kaynak sıkıntısını

Detaylı