TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: MOTOROLA Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması, yayımı, ticari amaçla kullanımı telif hakları konusu olacaktır.

2 SWITCH TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODEL mt2a Alt model: (Ethernet Switch), (Wallplate), (Service Unit), (Filter)

3 İTHALATÇI FİRMA BİLGİLERİ: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Sehit Mehmet Fatih Ongül S No:1 Esokiyapanlar Is Merkezi K4 Kozyatagi Istanbul İSTANBUL Tel : Faks: ÜRETİCİ FİRMA BİLGİLERİ:

4 Donanım Switch Ön Panel Bağlantıları ETHERNET PORTLARI: 2 x 10/100/1000 otomatik algılama KONSOL PORTU: db9 serial Switch Arka Panel Bağlantıları HAT RJ21: PBX/PSTN blok veya kaçış paneli TELEFON RJ21: Ev blok veya kaçış paneli GÜÇ: VAC IEC320 erkek konektör Duvar Plaka HAT RJ21 PBX e bağlanır TELEFON RJ21 Ev bloğuna bağlanır DC güç konektörü (0 ila 600metrede kullanılmamıştır) RJ11 filtrelenmiş telefon portu Eth1 10/100 otomatik algılamalı Ethernet Eth2 10/100 otomatik algılamalı Ethernet RJ11 hat portu (gösterilmemiştir, braket çıkartıldığında erişilebilir)

5 Sistem Yöneticisi Sistem Yöneticisi Bu kullanıcı kılavuzu her konfigürasyon komut seçeneğini detaylandırmamıştır. Tüm komutların, düzgün söz dizimlerinin ve örneklerin alfabetik sırası için mt2 Komut Kaynaklarına bakın. Bu bölüm genel yönetim sorularını kapsamaktadır, Komut Kaynağı tarafından nesneler kapsanmamaktadır. Web UI bağlam duyarlı yardım her konfigürasyon nesnesinde bilgi içermektedir. Yönetim Erişimi mt2 seri konsol, telnet, HTTP web UI, veya SNMP yoluyla yönetilebilir. Seri Konsol Telnet http Terminal ayarları: N-1 akış kontrolü yok Etkinleştirilmiş Eth1 veya Eth2 ve geçerli bir IP adresi gereklidir. Etkinleştirilmiş Eth1 veya Eth2 ve geçerli bir IP adresi gereklidir Browser desteği: IE6 veya üstü Yönetim URL: adres> Konfigürasyon Script Dosyaları T2 bir metin dosyası ve Hypertem gibi terminal programı kullanarak kolayca düzenlenebilir. Takip eden ipuçlarını not edin: İpucu 1: Hyperterm de 300 milisaniye hat gecikmesi ayarlayın. Bu T2 de seri tamponu aşmasını engelleyecektir. Hyperterm de bir hat gecikmesi ayarlamak için: Hypertermi çalıştırın ve T2 ye girin Dosya, Özellikler i seçin Ayarlar sekmesini seçin ASCII Ayarını seçin Hat gecikme değerinde 300 girin Değişiklikleri kaydetmek için OK/TAMAM a basın. İpucu 2: Konfigürasyon script dosasını yüklemek için telneti kullanın. Telnet eğer konfigürasyonun daha çok zamana ihtiyacı varsa aktarımı geri alacak olan TCP protokolünü kullanmaktadır. Telneti kullanmadan önce Ethernet portunu etkinleştirmek için bir seri bağlantı kullanın ve geçerli bir IP adresi ayarlayın. Hat Kalitesi mt2 VDSL çerçevesinde İleri Hata Doğrulamasını içermektedir. Bit hataları Hat Kalitesi ölçümü gibi doğrulanmamış, hesaplanmamış ve rapor edilmemiştir Saniye başına bit hatası = İyi Saniye başına bit hatası = Orta 1 Saniye den fazla bit hatası = Kötü

6 Sistem Yöneticisi HTTP Menüleri Sistem Menüsü Ara yüz Menüsü Gelişmiş Menü Monitör Menüsü Tüm konfigürasyon nesneleri sistem ve yönetim erişiminin ayarlanmasıyla ilişkilendirilmiştir. Örneğin; IP adresi, SNMP, görüntü güncellemesi. Ethernet ve DSL port konfigürasyonu VLAN, IGMP, gelişmiş konfigürasyonlar Tüm port istatistiklerine hızlı erişim: Hat Kalitesi, vb Renkli kodlanmış Port Monitörü: Yeşil - Ethernet Portu veya DSL Portu normal çalışır ve tolerans sınırlarındadır. Gri - Ethernet Port etkinleştirilmiştir ama bağlantısı kesilmiştir. Sarı Bir uyarı durumu gösterir. Kırmızı Dikkat veya uyarı durumunu gösterir. Hat Durumuna uygulandığı zaman Kırmızı gösterge etkin olacaktır ama Duvar Plakanın bağlantısı kesilmiş olacaktır. Siyah Port devre dışıdır. Sistem Görüntüsünün Güncellenmesi MT2 bir aktif ve bir alternatif boot görüntüsü saklar. Duvar Plaka yazılım görüntüsü mt2 sistem görüntüsü ile birlikte içerilmiştir. Başlangıçta görüntü mevcut versiyon için ve herhangi gerekli değişiklikler kontrol edilmiştir. Eğer Duvar Plaka görüntüsü yeniden yüklemeye ihtiyaç duyuyorsa ( tıpkı sistem görüntü güncellemesi sırasında olduğu gibi) ve tüm 25 Duvar Plakayı yüklemek için gereken zaman yaklaşık 20 dakikadır. Güncelleme zamanı sırasında Duvar Plakalar network aktivitesi için kullanılabilir durumda olmayacaktır. Not: Sistem 20 dk için offline olarak kaldığında sistem güncellemesini planlayın. Sistem görüntüsünü güncellemek için gerekli açıklamalar her yazılım görüntüsünün bağımlı notunda ve mt2 Komut Kaynağında bulunmaktadır. Sistem Konfigürasyonu ve Durumunun Görüntülenmesi Konfigürasyon ve Durum Göster komutlarını kullanarak görülebilir. Konfigürasyon ve durumu görüntülemek için gerekli tüm seçenekleri görmek için CLI den takip eden komutları kullanın: Göster? Örnek: Geçerli ve alternatif yazılım versiyonlarını gösterin: Sistem görüntüsünü göster:

7 Sistem Yöneticisi Sistem Konfigürasyonu Kaydet/Yükle Konfigürasyon dosyası bir PC de yerel bir dosya gibi kaydedilebilir. Konfigürasyon dosyası düzenlenemeyen bir ikili dosyadır. Yedeklemek için konfigürasyonu download etmek veya mevcut konfigürasyonu upload etmek için Yedekleme Menü sünü kullanın Web UI den SİSTEM SEKMESİ ni seçin ve Yedekleme menüsünü seçin. Varsayılan Konfigürasyona Resetle CLI den takip eden komutu girin: system config default Web UI den, SİSTEM SEKMESİ ni seçin ve Sistem Güncelleme/Yeniden başlatma menüsünü seçin, set configuration to defaults/ konfigürasyonu varsayılanlara ayarla kutusuna tıklayın ve submit/kabul e basın. Diğer Konfigürasyon Yardımı mt2 Komut Kaynağı tüm T2 konfigürasyonları için ana metindir. Bu tüm CLI komutlarının, sentaks ve örnek konfigürasyonların alfabetik sırasını içermektedir. Web UI her konfigürasyon nesnesinde yardım sistemi önerilerine duyarlı detaylanmış bilgiye önem vermektedir.

8 Duvar Plakası Kurulumu Duvar Plaka Kurulumu Yükleme Ana Esasları Duvar Plakası yapısal olarak sabit bir yüzeye eklenmelidir. Esnek montaj seçenekleri duvar plakasının mevcut telco kutusu veya bir duvarda kurulmasına izin vermektedir. Mevcut telco kutusu için montaj seçenekleri 1. Anahtar deliği yuvalarını kullanmak; Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya-Pasifikte bulunduğu gibi 70mm x 114mm telefon hattı duvar plakasını monte edin. 2. Yatay yuvaların kullanılması: 65mm ofset montaj vidaları ile bir telefon duvar plakasında monte edin. Çoğu Avrupalı telefon duvar plakaları 65mm ofset montaj vidalarına sahiptir. Diğer montaj seçenekleri Yukarıdaki seçenek mümkün olmadığında; harici montaj sekmelerini kullanarak m2a yı düz bir yüzeye monte edin. Eğer alçı board (alçı panel) ile bir duvarda duvar plakasını yüklüyorsanız; duvar plakasını duvar çivilerine eklemek için 50mm uzunluğunda uzun tahta vidaları kullanın. Duvar plakasını desteklenmeyen alçı boarda yüklemeyin.

9 Duvar Plakası Kurulumu Kurulum 1: 70mm x 114mm duvar plakası üzerinde kurun Adım 1: Braketi mevcut duvar plakası üzerinde yükleyin 1. Mevcut RJ11 duvar plakası üzerinde vidaları gevşetin. 2. Braket anahtar deliği yuvalarını vida başları ile hizalayın. 3. Braketi vidalar üzerinde kaydırın. 4. Braketi RJ11 duvar plakasına eklemek için vidaları sıkın. Adım 2: RJ11 hat kablosunu yükleyin 5. Kısa RJ11 örgü kabloyu m2a devre boardındaki dahili RJ11 konektörüne bağlayın. 6. RJ11 örgü kablosunun diğer kenarını RJ11 duvar plakası üzerindeki RJ11 konektörüne bağlayın. Adım 3: Brakete kapağı ekleyin 7. Alt konektörü hizalamak için yavaş bir açı kullanın. 8. Konektörü yerine yerleştirmek için kapağın üstüne ve altına sıkıca basınç uygulayın. 9. Kapağın üst kısmında önceden açılmış olan deliklere iki (2) vidayı yerleştirin.

10 Duvar Plakası Kurulumu Kurulum 2: 65mm ofset ile Avrupa duvar plakası üzerinde yükleyin Avrupa tarzı duvar plakası dört özel parçadan oluşmaktadır: kutu modüler konektör, modüler konektör için montaj braketi ve dış plastik kapak. Dekoratif plastik kapak m2a duvar plakası tarafından atılmış ve değiştirilmiş olacaktır. Ülkeden ülkeye değişiklik 1. Telco kutusunun tipik boyutları 70mm kare; 85mm kare veya 90mm karedir, 65mm montaj vida ofseti ile birlikte. M2 Duvar Plakası 65mm montaj vida ofseti 90 mm kutulara kadar yerleştirmek için tasarlanmıştır. 2. Mevcut montaj vidaları tipik olarak 5mm ila 10mm dir. Kurulumu planlarken yerel makine vida boyutlarını ve vida dişi türünü kontrol edin. Tipik olarak gerek duyulan uzunluk 10mm ila 20mm dir. Makine vidalarının değiştirilmesi yüklemeden önceki yerel olarak elde edilmelidir. Adım 1: Mevcut duvar plakası üzerinde kapağın çıkartılması ve atılması 3. Plastik kapağı çıkartın ve RJ11 braketini ve montaj vidalarını açın. 4. Montaj vidalarını çıkartın. 5. Braket yatay yuvalarını 65mm ofset montaj delikleri üzerinde hizalayın. 6. Montaj vidalarını yerleştirin (eğer gerekliyse 20mm makine vidaları ile değiştirin) Adım 2: RJ11 hat kablosunu yükleyin 7. Kısa RJ11 örgü kablosunu m2a devre boardı üzerindeki dahili RJ11 konektörüne bağlayın. 8. RJ11 örgü kablosunun diğer tarafını RJ11 duvar plakası üzerindeki RJ11 konektörüne bağlayın. Adım 3: Kapağı brakete ekleyin 9. Alt konektörü hizalamak için yavaş bir açı kullanın. 10. Konektörü yerine yerleştirmek için kapağın üstüne ve altına sıkıca basınç uygulayın. 11. Kapağın üst kısmında önceden açılmış olan deliklere iki (2) vidayı yerleştirin..

11 Duvar Plakası Kurulumu Kurulum 3: Harici montaj sekmeleri Eğer ilk iki kurulum yöntemi mümkün değilse örneğin, ana kalıp üzerinde veya başka yüzeyler üzerinde harici olarak Avrupalı kutuyu monte edin ve ardından harici montaj sekmelerini kullanarak m2 duvar plakasını monte edin. NOT: Tut Systems den RJ11 uzun kablo derleyicisini sipariş edin. Parça numarası Adım 1: RJ11 kablosunu bağlayın 1. Connect 2m kabloyu (Tut p/n 61299) m2a devre boardı üzerindeki dahili RJ11 konektörüne bağlayın. 2. RJ11 kablosunu Ethernet portlarının yanındaki çıkış deliklerini kullanarak braketin dışına yönlendirin. Adım 2: m2 Duvar Plakasını toparlayın 3. Kapağı ve braketi birlikte yerleştirin. 4. Duvar Plakası ünitesini duvara veya yapısal olarak düz görünen bir yüzeye harici montaj sekmelerini kullanarak yükleyin. m2a Duvar Plakası bakımı için kapağı çıkartın 1. Kapağın üst tarafındaki iki (2) vidayı çıkartın. 2. Üst sekme ve m2a kapağı arasına düz uçlu bir tornavida yerleştirin. 3. Applym2a kapağındaki alt kancayı gevşetmek için gösterildiği gibi hareket gözetlemesini uygulayın. 4. Bu adımları m2a kapağının üst kısmında tekrar edin.

12 Kurulum Adımları Kurulum Adımları LÜTFEN OKUYUN mt2 Duvar Plakaları için sıralı gücü sunmaktadır. mt2 sistemini yüklerken bu açıklamaları takip edin. Linkin harici bir güç kaynağını başarıyla kullanmasına kadar bu hat gücünün etkinleşmemiş olduğunu not edin. Elektriksel Güvenlik bilgisi için Ek C ye başvurun. LÜTFEN OKUYUN Takip eden açıklamalar xdsl sistemlerinin yüklenmesiyle ilgili bilgiyi ve vasıfları varsaymaktadır. Aşağıdaki detaylar mt2 yüklemesiyle ilişkilidir. Bu adım adım eğitim rehberi olmak amacında değildir. Eğer kurulum adımlarında eğitime ihtiyacınız var ise lütfen Tut Systems satış temsilcinize başvurun. MT2 switchini telefon odasında kurun; MDF veya IDF 1. mt2a yı sağlanmış raf montaj kulaklarını kullanarak ekipman rafına yükleyin. 2. AC hat kablosunu ünitenin arka tarafındaki IEC320 erkek reseptörüne bağlayın. Çapraz bağlantıları kurun 3. Siemens S66M2-5W tavsiye edilen çapraz bağlantı bloğudur. 4. mt2 RJ21 HAT tarafını bir M/M RJ21 telco kablo kullanarak S66M2-5W bloğunun sol tarafına bağlayın. 5. mt2 RJ21 TELEFON tarafını bir M/M RJ21 telco kablo kullanarak S66M2-5W bloğunun sağ tarafına bağlayın. 6. Her odanın bir hattına çapraz bağlayın. o PBX den kablo çifti bloğun sol tarafına bağlanmıştır. o Yuvadan kablo çifti bloğun sağ tarafına bağlanmıştır. Çapraz bağlantıları gözden geçirin Konfigürasyon ve oda içi kurulumu gerçekleştirmeden önce aşağıdakileri sağlamak için Çapraz bağlantıları gözden geçirin: 7. Hiçbir çift bölünmemiştir veya çift deliklidir. 8. Her odanın sadece hat 1 i bağlanmıştır. 9. HV etiketini (desteklenmiştir) delikli blok kapağına yükleyin.

13 Kurulum Adımları MT2 EthernetXD Switchini düzenleyin Başlangıç konfigürasyonu switchin akıntıya karşı olan kenarındaki Ethernet portlarının bir tanesine bağlantısı tamamlanmış olmalıdır. Bir seri konsol bağlantısı ve hyperterm veya diğer terminal programları kullanarak giriş yapın. Sistem uyarısında bu komutları girin: Varsayılan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın Kullanıcı adı: Şifre: admin <boşluk> Üniteye IP adresi atayın ip config ip-adresi mask ağ geçidi Ethernet portlarını etkinleştirin Ara yüz Ethernet etkin eth1 Ara yüz Ethernet etkin eth2 Sistemi yeniden başlatın Ünite yeniden başlarken serial, Telnet veya web UI yoluyla giriş yaparak konfigürasyonu tamamlayın. Tüm Yüksek Hızlı DSL portlarını etkinleştirin. Ara yüz dsl etkin port1 Ara yüz dsl etkin port Ara yüz dsl etkin port25 Tüm Yüksek Hızlı DSL portlarını düzenleyin Ara yüz dsl konfig port1 maks-down 100 maks -up 10 Ara yüz dsl konfig port2 maks-down 100 maks -up Ara yüz dsl konfig port25 maks-down 100 maks -up 10 Her duvar plakasının uzak Ethernet portu 1 i etkinleştirin Ara yüz uzak etkin port1-1 Ara yüz uzak etkin port Ara yüz uzak etkin port25-1

14 Kurulum Adımları Oda içi kurulum Not: Bu açıklamalar önceki bölümden kurulum 1 prosedürünü takip etmektedir. Aşağıda izlenenden farlı olan yükleme rutinleri için lütfen Duvar Plaka Kurulumu na başvurun. Gerekli Aletler: 2 Numara Philips başlı tornavida 2 Numara düz torna vida m2a Duvar Plakasıyla birlikte verilen bileşenler: 1 m2a Duvar Plaka braketi ve devre boardıyla birlikte kapak 1 150mm (6 ) RJ11 örgü kablo 1 RJ11 çıkartma prizi 2 6 Numara oval başlıklı vidalar Satın alım için gerekli bileşenler: Düzenlenmiş 12V güç kaynağı. Yanlış güç kaynağının kullanımı duvar plakası ünitenizin zarar görmesine neden olabilir. Lütfen kurulum sırasında kullanmak için Tut Systems den düzenlenmiş 12V güç kaynaklarının küçük bir miktarını sipariş edin. Eğer doğru düzenlenmiş 12V güç kaynağına sahip değilseniz. DURUN. Tut Systems satış temsilcinizden düzenlenmiş bir 12V güç kaynağı sipariş edin. Adım 1 1. Duvar plakasındaki yaklaşık 6mm (1/4 ) vidaları gevşetin. 2. Anahtar deliği yuvalarını kullanarak braketi ekleyin. 3. Braket sıkıca ekleninceye kadar vidaları sıkın, çok fazla sıkıştırmayın. Adım 2 150mm (6 ) kabloyu (sağlanmıştır) m2a devre boardı ve mevcut RJ11 fişi arasında bağlayın.

15 Kurulum Adımları Step 3 1. Alt kancayı yumuşak bir açı ile brakete hizalayın. Kapağı kendi yerinde alt ve üst kısmından hafifçe bastırın. 2. Önceden açılmış deliklerde takım vidasını (sağlanmıştır) yerleştirin. Adım 4 1. Yerel AC düç adaptörünü Duvar Plakasına bağlayın. 2. Analog telefonu RJ11 telefon girişine bağlayın. 3. Bir Ethernet kablosunu (sağlanmamıştır) laptopa bağlayın. Mavi LED yavaşça parlayacak daha sonra hızlanacaktır ve ünitenin bağlanmaya çalıştığını gösterecektir. LED parlaması durduğunda ünite bağlanmıştır. 1) AC güç adaptörü kurulum sırasında kullanılmıştır. 2) Analog Telefon 3) Laptop bağlantıyı test etmek ve Hat gücünü etkinleştirmek için kullanılmıştır. Adım 5 Duvar Plaka mavi LED yandıktan sonra geçerli bir IP adresi ve http veya telnet kullanarak mt2 switchi ile bağlanın.

16 Kurulum Adımları Hat gücünü etkinleştirin Web UI ve http veya telnet kullanarak mt2 switchine giriş yapın. Hangi portun yüklenmeye başlayacağını belirleyin Telnet CLI den bu komutu girin: show interface dsl status/ ara yüz dsl durumunu göster Yüklenmeye başlayan port BAĞLI olarak görülecek ve uzak Ethernet 1 BAĞLANDI olarak görülecektir. Web UI den MONİTÖR SEKMESİ ne gidin. Yüklenmeye başlayan DSL ve Ethernet portu yeşil link ışığı gösterecektir. Hat gücünü etkinleştirin Telnet CLI den bu komutu girin: interface dsl power enable portx (sadece yüklenmeye başlayan portu etkinleştir) Web UI den ARA YÜZ SEKMESİ ne gidin ve DSL MENÜ yü seçin. Güç konfigürasyonunu aşağı çekin. Portun yüklenmeye başlaması için Hat gücünü etkinleştirin ve Kabul e basın. Kurulumu bitirin 12V düzenlenmiş güç kaynağını çıkartın. Eğer hat gücü için doğru port etkinleşmiş ise duvar plakası resetleyecek ve sıralı güçten çalışacaktır. Internet service sağlayıcısı veya diğer test ekipmanlarına bağlanarak sistemi test edin.

17 VLANs ve Servis Kalitesi 802.1Q VLAN lar ve QoS (Servis Kalitesi) Not: Not: Sistem vlan enable/vlan etkin komutundan sonra yeniden başlatılmalıdır. Eğer sistem yeniden başlamıyorsa webui VLAN konfigürasyonunu göstermeyecek ve VLAN komutlarını çalıştırmayacaktır. MT2 tüm 802.1Q imli VLAN bağlantıları için bir grup kullanmaktadır. VLAN ID leri gruplara atanmıştır. Varsayılan olarak Grup1, 1 in atanmış VLAN ID sidir. Bu tüm portlar için varsayılan gruptur. VLAN Özellikleri VLAN modları: mt2 Switch de IEEE 802.1Q standart uyumlu VLAN lar veya Port tabanlı VLAN lar. m2 Duvar plakaları üzerinde EEE 802.1Q standart uyumlu VLAN lar Maksimum VLAN sayısı: 128 Geçerli VID aralığı: Varsayılan PVID: Grup 1 Varsayılan çıkışlar: Varsayılan girişler: İleti imlenmemiş. Tüm paketler kabul edilir. mt2 de VLAN konseptleri Gruplar T2 konfigürasyon için bir VLAN grubunu kullanmaktadır, gerçek VLAN ID ni si değil. Gruplar bir VLAN ID sine atanmıştır. Bu tüm grup atamalarını tekrar düzenlemeden grup içinde VLAN ID Sinin değişimi ile çoklu portlarda VLAN ID yi çabucak değiştirmek için izin vermektedir. Portlar grup 1 den çıkartılabilir ve diğer gruplara atanabilir. Grup 1 PVID değiştirilemez. PVID 802.1Q standartta, her port bir PVID ye tahsis edilmiştir. Bu, o port üzerindeki imlenmemiş paketlerin alışına (girişine) atanmıştı bir varsayılan VLAN ID dir. T2 de her pot kendi PVID si için bir VLAN grubuna atanmıştır. İmlenmemiş paketler VLAN gruplarının porta ayrılması ile birlikte VLAN ID sine tahsis edilecektir. İmlenmiş T2 port üzerinde seçmeli iletildiği zaman paketleri seçmeli olarak imleyecektir. Portu vlan gruğ üyesi komutu kullanarak bir VLAN grubun imlenmiş üyesi gibi ayarlayın. Her DSL Portu bir VLAN grubu üyesi gibi imlenmiş veya imlenmemiş olabilir. Çoğu konfigürasyonda DSL portları duvar plaka portlarının herhangi birisinde konfigüre edilmiş olan bir VLAN grubunun imli üyesi olacaktır. Örneğin, eğer port 1-1 VLAN 10 da ise DSL port 1 VLAN 10 un imlenmiş bir üyesi olacaktır. İmlenmemiş T2 bir 802.1Q VLAN imi olmadan paketleri seçmeli olarak iletecektir. Herhangi bir Port üzerindeki imlenmemiş paketler VLAN olmayan aygıta bağalnmıştır. Örneğin duvar plaka portları PC nin VLAN olmayan aygıta bağlanığında tümü imlenmemiş olacaktır.

18 VLANs ve Servis Kalitesi İm tabanlı LAN Mod im tabanlı bir moda çalışırken her port için giriş ve çıkış kurallarını düzenleyin. Her port için varsayılan PVID i belirlediğinizden emin olun. WebUI de GELİŞMİŞ İM, İM TABANLI VLAN menüsünü VLAN ları düzenlemek için kullanın. mt2 Switchi ve m2 Duvar Plakası bağımsız olarak çalışabilmektedir. Tüm portların Switch ve duvar plakaları üzerinde düzgün çalışması için düzenlendiğinden emin olun. VLAN Eğitimlerine danışın. Port tabanlı VLAN Modu Port tabanlı bir moda çalışırken, mt2 Switchinde tüm portlar için bir VLAN haritası düzenleyin. Not: sadece switch port tabanlı moda çalışabilir, duvar plakaları sadece im tabanlıda çalışır veya devre dışıdır. MT2 de VLAN komutları webui dan tüm VLAN konfigürasyonları GELİŞMİŞ SEKMESİ altında bulunabilir. vlan konfigürasyonu vlan etkin/devre dışı VLAN konfigürasyonunu varsayılana döndürün. VLAN desteğini etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Bu komutun verilmesinden sonra sistem yeniden başlatılmalıdır. vlan grup konfigürasyonu bir VLAN grubu oluşturun veya düzenleyin. VLAN Id leri bir gruba tahsis edilmiştir. Gruplar portlara tahsis edilmiştir. Vlan grubu silme Vlan grup üyeliği Bir VLAN Grubu silin. Grubu silmeden önce o grubun tüm üyelerini, tüm portları kaldırın. Çıkış komutu: bir VLAN grubu çıkış listesinin port üyelerini ekleyin veya düzenleyin: Bu komuttaki ayarlar bir portu imlenmiş iletim veya imlenmemiş paketlere konfigüre edin. vlan ara yüzü vlan modu vlan port-grubu Giriş komutu: bir port için PVID atayın. Bu VLAN ID bu port üzerinde alınan imlenmemiş tüm paketlere tahsis edilmiş olacaktır. IGMP paketleri için VLAN Grubu atayın. Tüm yönetim trafiği için kademe 2 güvenlik için VLAN Grubu atayın. CLI komutu switch ve duvar plakaları üzerinde çalışan modu ayarlamak içindir. Seçenekler IEEE 802.1Q im tabanlı veya port tabanlıdır. Not: Duvar Plakaları sadece im tabanlı desteklenir veya devre dışıdır. CLI komutu bir port tabanlı VLAN a portları eklemek içindir.

19 VLANs ve Servis Kalitesi VLAN konfigürasyon adımları Örnekler ve aşağıdaki adımlar için komut sentaksı için mt2 Komut Kaynağına ve VLAN Eğitimlerine başvurun. Eğer 802.1Q im tabanlı VLAN ları 1. vlan desteğini etkinleştirin Switch ve Duvar Plakası üzerinde 2. Yerel VLAN modunu İm tabanlı olarak ayarlayın. kullanıyorsanız 3. Uzak VLAN modunu İm tabanlı olarak ayarlayın. 4. Sistemi yeniden başlatın. 5. Yeni bir VLAN Grubu oluşturun. 6. Yeni gruba bir VLAN ID si atayın. 7. Ethernet, DSL, ve Uzak portları VLAN Grubuna atayın. 8. imli/imsiz kuralları grupta her port çıkışı için ayarlayın. 9. Grupta her port için varsayılan bir PVID atayın. Eğer Switch ve VLAN olmayan duvar plakasında port tabanlı VLAN lar kullanıyorsanız. Eğer Switch ve VLAN olmayan duvar plakasında im tabanlı VLAN lar kullanıyorsanız. 1. vlan desteğini etkinleştirin. 2. Yerel VLAN modunu port tabanlı olarak ayarlayın. 3. Uzak VLAN modunu devre dışı olarak ayarlayın. 4. Sistemi yeniden başlatın. 5. Yukarı yönde Eth1 ile bir VLAN da tüm DSL portları gibi VLAN portunu atayın ama başka bir DSL portu gibi aynı VLAN da değil. 1. vlan desteğini etkinleştirin. 2. Yerel VLAN modunu port tabanlı olarak ayarlayın. 3. Uzak VLAN modunu im tabanlı olarak ayarlayın. 4. Sistemi yeniden başlatın. 5. Yeni bir VLAN Grubu oluşturun. 6. Yeni grup için bir VLAN ID si atayın. 7. VLAN Grubu için uzak portları atayın. 8. Gruptaki her port için bir varsayılan PVID atayın. Web UI konfigürasyonu VLAN lar CLI, web UI veya SNMP den düzenlenebilir. CLI avantajı çıkış konfigürasyonu yazımı için destektir. CLS konfigürasyonun tamamlanması için gerekli olan çoğu komutların dezavantajıdır. web UI yerel Javascript çalışan PC nizde daha yavaştır ve konfigürasyon verisinin iletimi ile ilgili bir destek işlemidir. Grafiksel görüntü sistem ile benzer şekilde alınması için kullanılır ve takibi kolayca sağlanmaktadır. SNMP gelişmiş network yönetim sistemleri için iyi bir seçimdir.

20 VLANs ve Servis Kalitesi Vlan Genel webui VLAN desteğini etkinleştirin. Sistem yeniden başlamalı. Yerel Mod mt2 Switchine başvurur. Port tabanlı veya im tabanlı olarak desteklenmiştir. Uzak mod duvar plakasına başvurur. İm tabanlı veya devre dışı desteklenmiştir. Eğer tanımlanan bir video VLAN da video teslim edilmiş ise, video için kullanılan VLAN a IGMP atandığından emin olun. IGMP Proxy etkin olduğunda mt2 bu konfigürasyonda grubun VLAN ID si ile IGMP paketlerine vekalet vermektedir. mt2 yi ekstra güvenlik için abone portlarından yalıtmak için tüm yönetim trafiği için eşsiz bir VLAN grubu atayın. İm tabanlı VLAN webui Listeden bir grup seçin,vlan ID atayın, Grup 1 sadece VID 1 olabilir. İmlenmemiş, imlenmiş veya üye olmayanı seçmek için bu kutuya üç defa tıklayın. Bu örnekte Eth 1 10 dan bir VLAN ID si ile Grup 2 nin imlenmiş bir üyesidir. DSL portları her zaman bağlanmış duvar plakası üzerinde Herhangi VLAN ların imlenmiş bir üyesi olacaktır. Bu örnekte her duvar plakasının Port 1 i grup 2 nin imlenmemiş bir üyesidir. VLAN aya yüz komutu her port için varsayılan PVID i ayarlamaktadır. Port1-1 (Duvar Plakası 1, Ethernet portu 1) ve port1-2 yi grup 2 ye atayın. Bu portlar üzerinde alınan tüm paketler 10 un VLAN ID sine atanmaktadır (tıpkı bir PC den porta bağlanmış gibi).

21 VLANs ve Servis Kalitesi Port tabanlı VLAN webui Yerel mod port tabanlı olarak ayarlandığında (mt2 switchi yerel moddur) bir port Map yaratmak için port tabanlı menü kullanın. Varsayılan olarak, Eth1 ve Eth2 birbirleriyle iletişimde olabilir. Tüm DSL portları Et1 ve Et2 ile iletişimde olabilir ama birbirleriyle olamaz. Sağ taraftaki örnek tüm DSL portlarında port gizliliğini konfigüre etmek ve Eth2 yi bir kademeli port gibi düzenlemek için etkili bir yoldur. Bu örnek basit, etkin port gizliliği için kademede tüm switchlerde tekrarlanabilir. Not: Eth1 Eth2 ile iletişimde olabilir. Eth1 tüm DSL portları ile iletişimde olabilir Eth2 tüm DSL portları ile iletişimde olamaz. DSL portları kendileriyle iletişimde olamaz. Port tabanlı VLAN webui, devamı Sağ taraftaki örnekte, Not: Eth1 ve Eth2 birbirleriyle iletişimde olamaz. Eth1 DSL portları 1 12 ile iletişimde olabilir. Eth2 DSL portları ile iletişimde olabilir. Port 12 Eth1 ve Eth2 ile iletişimde olabilir. Pors 6 ve 12 birbirleri ile iletişimde olabilir. DSL portları yukarı yöndeki Eth1 veya Eth2 ile iletişimde olabilir. Bu istisnai olarak DSL portları 6 ve 12 dir. mt2 switchindeki Port tabanlı mod VLAN ların gelişmiş servisini düzenlemede etkili bir yöntem için duvar plakasında im tabanlı mod ile düzenlenebilir. Port tabanlı ve im tabanlı VLAN ların karışımı örneği için Eğitim Bir i not edin.

22 VLANs ve Servis Kalitesi SK Özelliği Standartlar Sıra sayısı IEEE 802.1P, IEEE 802.1Q, WFQ, SP port başına 4 sıra Paket sınıflandırıcı Tüm paketler, 802.1Q, 802.1P WFQ sıra modu kritik: tüm düşük seviyeler üzerinde kesin öncelik Yüksek: 70% kullanılabilir ara yüz bant genişliği Orta: 20% kullanılabilir ara yüz bant genişliği Düşük: 10% kullanılabilir ara yüz bant genişliği Öncelikli sıra modu kritik: tüm düşük seviyeler üzerinde kesin öncelik Yüksek: tüm düşük seviyeler üzerinde kesin öncelik Orta: tüm düşük seviyeler üzerinde kesin öncelik Düşük: seviyeler üzerinde öncelik yokt. SK komutları ve konseptleri network SK ara yüzü önceliği SK paket sınıflandırıcısını ayarlar. Değerler dinamik ve statiktir. Dinamik sınıflandırıcı gelen 802.1P VLAN im öncelik alanını okuyacaktır ve SK sınıflarını atayacaktır. Statik sınıflandırıcı port üzerinden alınan tüm paketleri 4 önceden tanımlanmış öncelik sırasına atayacaktır. 4 öncelik sırası kritik, yüksek, orta ve düşüktür. network SK ara yüzü sırası SK aktarım sırasını ayarlar. Değerler öncelik veya wfq dur. Yukarıdaki iki modun açıklaması verilmiş olan özelliklere bakın. wfq modunu kullanırken düşük öncelik sırasının eğer yüksek bir öncelik sırası tamponda iletilmiyorsa kullanılabilir tüm bant genişliğinde kullanılacaktır. 10% kullanılabilir ara yüz bant genişliği sadece yüksek öncelik sıraları aynı ara yüz için yarışıyorsa uygulanabilir. network SK çok yönlü konfigürasyon Çok yönlü paketler ayrı bir iletim tamponları takımına ayrılmıştır. Sıra yerleşimini çok yönlü çerçevelerin önceliği için daha fazla yer sağlayabilmek için ayarlayın P bit eşlemesi SK Dinamik moda düzenlendiği zaman alınan Ethernet çerçeveleri takip eden şemaya dayanarak iletim sırasına göre planlanmıştır: 802.1P bit Sıra 802.1P bit Sıra 802.1P bit Sıra 802.1P bit Sıra 0 Düşük 2 Orta 4 Yüksek 6 Kritik 1 Düşük 3 Orta 5 Yüksek 7 Kritik

23 VLAN Eğitimleri VLAN Eğitimleri Eğitim 1: SK ile karışık mod VLAN konfigürasyonu Bu konfigürasyon dual servis networku için tasarlanmıştır örneğin VoIP/HSIA veya IPTV/HSIA. Her serviste eşsiz bir 802.1Q VLAN ID atanmıştır. VLAN imi gizliliği ve network boyunca SK yı sağlamak için kullanılmıştır. mt2 sisteminde port tabanlı VLAN lar ve im tabanlı VLAN lar tam port gizliliğini sağlamak için karıştırılabilir. Bu konfigürasyonun avantajı servis sağlayıcısının sadece 2 eşsiz 802.1Q VLAN ID sini düzenlemesine izin verir ve networktaki tüm portlarda port tan porta garantiyi devam ettirmektedir. Bu konfigürasyon WebUI veya CLI yoluyla tamamlanabilir. CLI komutları aşağıda kullanılmıştır. Bu networkda: Düşük Değer Servisi o Duvar Plakası port 1 HSIA (Yüksek hızlı internet) gibi düşük değerli bir servise bağlanabilir. Tüm paketler mt2 networkda 802.1Q imlenmiştir ve çekirdek networkta iletilmiştir. Yüksek Değer Servisi o Duvar Plakası port 2 VoIP veya IPTV gibi düşük değerli bir servise bağlanabilir. Tüm paketler mt2 networkta 802.1Q imlenmiştir ve çekirdek networkta iletilmiştir SK 802.1P öncelik bitinde mt2 tabanında kabul edilmiştir. Bu networkta gizlilik ve Servis Kalitesi: Gizlilik, bu networktaki iki VLAN ID sinin kullanımı ile yüksek ve düşük değerler arasında zorunludur. Gizlilik, mt2 switchinde Port tabanlı VLAN ların kullanılması ile duvar plakaları arasında zorunludur. SK kritik önceliği yüksek değer servisine uygulanmıştır. Yüksek değer servis paketleri bir 5in 802.1P biti ile imlenmiştir. Bu eğitimde VLAN ID leri kullanılmıştır: 100 Bu VLAN ID si ile tüm düşük değerli servisleri imleyin. Bu VLAN yukarı yöndeki networkta iletilecektir. 200 Bu VLAN ID si ile tüm yüksek değerli servisleri imleyin. Bu VLAN yukarı yöndeki networkta iletilecektir. Eth1 (Çoklu Port tabanlı VLANların üyesi. Her DSL portu için bir tane) Port 1 (Eth1 ile port tabanlı VLAN da) Port1-1 (PVID 100, vlan 100 ün imlenmemiş üyesi) U U Port1-2 (PVID 200, vlan 200 ün imlenmemiş üyesi)

24 VLAN Eğitimleri Tüm aygıtların aşağıdakileri gerçekleştirmeden önce birbirlerini pingleyebileceğini doğrulayın telnet veya hyper-terminal yoluyla T2 ye girin, CLI tipinden takip edilecek komutlar: 1. VLAN ları etkinleştirin, grupları düzenleyin vlan etkin vlan modu yerel mod port tabanlı uzak mod im tabanlı sistem yeniden başlatma vlan grup konfigürasyon grup 2 vlan-id 100 vlan grup konfigürasyon grup 3 vlan-id Duvar Plaka portları için PVID atayın vlan ara yüz portu konfigürasyon port1-1 group-id group2 vlan ara yüz portu konfigürasyon port1-2 group-id group3 3. Duvar Plaka portlarına VLAN üyelerini atayın vlan grup üyesi konfigürasyonu 2 ara yüz port1-1 vlan grup üyesi konfigürasyonu 3 ara yüz port Yüksek servis değeri için SK(Servis Kalitesi) düzenleyin network SK etkin network SK ara yüz önceliği eth1 modu dinamik seviye yüksek network SK ara yüz sırası port1 mod wfq network SK çok yönlü konfigürasyon sırası yüksek yerleşim Bu eğitimi gerçek dünya konfigürasyonuna dönüştürün Adım 3 ve 4 de tüm duvar plaka portları için aynı komutları tekrarlayın. Örneğin Duvar plakası 2: port2-1 ve port2-2. Duvar Plakası 3 is port3-1 ve port3-2, vb. ipucu: Adım 3 ve 4 gerekli olan 50 komutu tüm potların konfigürasyonunda tekrarlayın. Konfigürasyonu basitleştirmek için eğitimin her adımı için komut sentaksını takip eden bir script yaratın. Telnet programını kullanarak script dosyasını yükleyin.

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SWITCH MARKA: IFS D SERISI TUM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: ÇOKLAYICI HUB MARKA: POWERDSINE MODELLER PD SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: TYCO Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AĞ GEÇİDİ MARKA: NOMADIX MODEL AG SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL CEVIRICI MARKA: IFS Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz olarak basımı, çoğaltılması,

Detaylı

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller

PANASONIC. GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu. WJ Serisi Tüm Modeller PANASONIC GÜVENLİK AMAÇLI VİDEO KAYIT CiHAZI Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu WJ Serisi Tüm Modeller ÜRETİCİ FİRMA: PANASONIC CORPORATİON Panasonıc Way, Secaucus, New Jersey 07094 U.S.A Tel: 1-201-348

Detaylı

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER

OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER OSU SERİSİ TÜM MODELLER ODT SERİSİ TÜM MODELLER ÜRETİCİ FİRMA: Uluslararası Merkez Kudüs, İsrail Tel: + 972 2 535 9666 minicom@minicom.com w w w. m i n i c o m. c o m Kuzey Amerika Merkez Linden, NJ, ABD

Detaylı

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller. Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu PROMISE STORAGE (DEPOLAMA BİRİMİ) Türkçe Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu MODEL: VessRAID Serisi Tüm Modeller VessJBOD Serisi Tüm Modeller İTHALATÇI FİRMA: ANIXTER İLETİŞİM SİSTEMLERİ PAZ.VE TİC.A.Ş. Şehit

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: AXIS KAMERALAR İÇİN AYDINLATICI MARKA: AXİS TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir. İzinsiz

Detaylı

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER

PCI KARTI. Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER PCI KARTI BİLGİSAYAR KARTLARI Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu TÜM MODELLER Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu PCI KARTI TÜM MODELLER GĠRĠġ ÜRÜN TANITIMI PCI Express Kart, 3 Gb/s, SAS, 8-bağlantı noktalı

Detaylı

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI

ALLIED TELESIS AĞ (NETWORK) KARTI AĞ (NETWORK) KARTI Türkçe Tanıtma ve Kullanım Kılavuzu Tüm Modeller ÜRETĠCĠ FĠRMA: Allied Telesis Inc. 3200 North First Street San Jose, CA 95134 Allied Telesis International SA Via Motta 24 6830 Chiasso

Detaylı

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router

TD-W8101G 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router 54M Kablosuz ADSL2+ Modem Router İdeal Telekomünikasyon Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş. Dereboyu Cad. Naci Kasım Sok. No:7 Kat:5 Mecidiyeköy / İSTANBUL Çağrı Merkezi:0216 444 86 47 Tel : 0212 217 50 80 Fax

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0

EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0 EWN-G3R (Mini 3G AP) Kullanım Kılavuzu REV:1.0 İçindekiler BÖLÜM 1 ÜRÜN BİLGİSİ... 4 1.1 TANIM... 4 1.2 ÜRÜN SPESİFİKASYONLARI... 4 1.3 PAKET LİSTESİ... 5 1.4 PANEL TANIMI... 5 BÖLÜM 2 ÜRÜN DONANIM KURULUMU...

Detaylı

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU ÜRÜN CİNSİ: SINYAL ÇEVİRİCİ MARKA: ALLIED TELESIS MODELLER AT SERİSİ TÜM MODELLER Bu Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Anixter tarafından tercüme ettirilerek düzenlenmiştir.

Detaylı

Video Konferans Sistemi

Video Konferans Sistemi KULLANIM KILAVUZU Video Konferans Sistemi Cihazınızı çalıştırmadan önce bu kılavuz dikkatlice okuyun ve kılavuzu ileride başvurmak üzere saklayın. MODEL RVF1000 1206 (V2.2) 2 Güvenlik Bilgileri 1 Güvenlik

Detaylı

GigaX Serisi. 2. Katman Yönetimli Switch (Anahtar) Kullanıcı Elkitabı

GigaX Serisi. 2. Katman Yönetimli Switch (Anahtar) Kullanıcı Elkitabı GigaX Serisi 2. Katman Yönetimli Switch (Anahtar) Kullanıcı Elkitabı Tr2664/ Ağustos 2006 Telif Hakkı Bilgisi Tr2664 Birinci Basım Ağustos 2006 Telif Hakkı 2006 ASUSTeK COMPUTER INC. Tüm Hakları Saklıdır.

Detaylı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı

Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Divar MR Dijital Kayıt Cihazı Modeller DVR-8K, DVR-16K, DVR-8L, DVR-16L tr Kullanım Kılavuzu_tr Dijital Video Kaydedici İçindekiler tr 1 İçindekiler 1 Güvenlik 3 1.1 Önemli güvenlik talimatları 3 1.2

Detaylı

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5000/SND-5080/ SND-5080F/SNV-5080

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5000/SND-5080/ SND-5080F/SNV-5080 AĞ KAMERASI Kullanım Kılavuzu SNB-5000/SND-5080/ SND-5080F/SNV-5080 Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2011 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka, Samsung Techwin Co., Ltd

Detaylı

Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi. Kullanım kılavuzu

Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi. Kullanım kılavuzu Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi Kullanım kılavuzu Copyright 2007. Acer Incorporated. Tüm Hakları Saklıdır. Aspire 5710/5710Z/5310 Serisi Kullanım Kılavuzu Orijinal İhraç: 05/2007 Bu yayındaki bilgilerde

Detaylı

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite

El Kitabı Hakkında Notlar. UMPC nizi Belgeleyiniz. Kullanıcılar. Kalite El Kitabı Hakkında Notlar Bu talimatları her zaman bilgisayarınızın yanında tutunuz. Düzgün kurulum, kullanım ve bakım bilgisayarınızın ömrünün uzamasına yardımcı olur. Bu bilgisayarın mülkiyetini başkasına

Detaylı

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router

TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router Rev: 1.1.1 1910010732 TELİF HAKKI ve MARKALAR Özellikler, herhangi bir bildirimde bulunmadan değiştirilebilir. bir TP-LINK TECHNOLOGIES CO., LTD tescilli

Detaylı

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için

Dijital Video. Kayıt Cihazı. Kullanma Kılavuzu. Baskı:1.3.0. DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Dijital Video Kullanma Kılavuzu Kayıt Cihazı DVR-1104 /DVR-1108 /DVR-1116 modelleri için Baskı:1.3.0 DİKKAT! ELEKTRİK ÇARPMA RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN, CİHAZ ELEKTİK KAYNAĞINA BAĞLI İKEN AÇMAYINIZ. CİHAZ İÇİNDEKİ

Detaylı

ViewSonic. PJD6221 DLP Projector. - User Guide. - Guide de l utilisateur. - Bedienungsanleitung. - Guía del usuario. - Guida dell utente

ViewSonic. PJD6221 DLP Projector. - User Guide. - Guide de l utilisateur. - Bedienungsanleitung. - Guía del usuario. - Guida dell utente ViewSonic PJD6221 DLP Projector - User Guide - Guide de l utilisateur - Bedienungsanleitung - Guía del usuario - Guida dell utente - Guia do usuário - Användarhandbok - Käyttöopas - Руководство пользователя

Detaylı

Kullanım Kılavuzu SNP-6200RH

Kullanım Kılavuzu SNP-6200RH Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu SNP-6200RH Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2013 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka, Samsung Techwin Co., Ltd nin tescilli logosudur Bu

Detaylı

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569*

Kullanım Kılavuzu HTR-1000S. HD Dijital Uydu Alıcısı. www.humaxdigital.com.tr. Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* HD Dijital Uydu Alıcısı Kullanım Kılavuzu HTR-1000S Varsayılan parola 0000 dır. MANUAL/HTR1000S/100TR *20000-00569* 20000-00569 www.humaxdigital.com.tr Uyarı Uyarı Bir HUMAX ürününü satın aldığınız için

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001

AĞ KAMERASI. Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001 AĞ KAMERASI Kullanım Kılavuzu SNB-5001/SNB-7001 Ağ Kamerası Kullanım Kılavuzu Telif hakkı 2012 Samsung Techwin Co., Ltd. Tüm hakları saklıdır. Ticari marka, Samsung Techwin Co., Ltd nin tescilli logosudur

Detaylı

DRAYTEK Vigor 3300V+ MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU DRAYTEK. Vigor 3300V+

DRAYTEK Vigor 3300V+ MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU DRAYTEK. Vigor 3300V+ DRAYTEK Vigor 3300V+ MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER (VPN,VLAN,VoIP,QoS,LOAD BALANCE,FIREWALL) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU İMALATÇI FİRMA DRAYTEK CORP. No: 26, Fu shing Rd., HuKOU Country, Hsin-Chu

Detaylı

DRAYTEK Vigor 3300V MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU DRAYTEK. Vigor 3300V

DRAYTEK Vigor 3300V MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU DRAYTEK. Vigor 3300V BİLGİSAYAR LTD. ŞTİ. DRAYTEK Vigor 3300V MULTISERVICE SECURITY VOIP ROUTER (VPN,VLAN,VoIP,QoS,LOAD BALANCE,FIREWALL) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU İMALATÇI FİRMA DRAYTEK CORP. No: 26, Fu shing Rd., HuKOU

Detaylı