Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Yazıcı Teknolojisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Yazıcı Teknolojisi"

Transkript

1 Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları Yazıcı Teknolojisi

2 Nokta Vuruşlu Yazıcılar (Dot Matrix Printer) Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar (Inkjet-Deskjet-BubleJet Printer) Lazer Yazıcılar (Laser Printer)

3 Nokta Vuruşlu Yazıcılar Nasıl Çalışır-1 Nokta vuruşlu yazıcılarda yazıcı kafası bir matris şeklinde dizilmiş küçük iğneciklerden (mikro çekiçlerden) oluşur. Yazıcı kafası bir adım motoru tarafından bir dişli kayış yardımıyla yatay olarak hareket ettirilerek istenilen konuma getirilir. Bilgisayardan gelen sinyale bağlı olarak kafanın içindeki elektro-mıknatıslar yardımıyla bu çekiçlerin bazıları öne çıkar, mürekkepli bir şerite ve arkasındaki kağıda baskı yapar (vurur).

4 Nokta Vuruşlu Yazıcılar Nasıl Çalışır-2 Yazıcı kafaları 9, 18 ya da 24 iğneli olabilir. İğne sayısı ne kadar fazla olursa bir karakter için kullanılan nokta sayısı o kadar fazla olur. Nokta vuruşlu yazıcılarda; Çözünürlük = 1 inç deki nokta sayısı = dpi (dot per inch) 72dpi-360dpi arasındadır. Hız = saniyedeki (basılan) karakter sayısı = c/s (character/second) 300cps 1066cps arasındadır. Baskı Boyutu = 80 kolon veya 136 kolon Satır yazıcılar da aynı teknolojiyi kullanır. Farklı olarak satır yazıcılarda bir satıra yazılacak tüm karakterlerin basılmasına ilk nokta satırından aynı anda başlanır ve her nokta satırı aynı anda basılarak bitirilir. Satır yazıcılar nokta vuruşlu yazıcılardan çok daha hızlıdır. Avantajları-Dezavantajları Karbon kopya yapabilirler. Sürekli form kullanılabilir. Seri port tan bağlanabilirler. Sayfa başına baskı maliyeti düşüktür. Baskı hızı yavaştır. Yazı kalitesi düşüktür. Gürültülü çalışırlar. Yazıcı kafa ve mekanik aksamda zamanla aşınma meydana gelir.

5 Nokta Vuruşlu Yazıcıların Temel Parçaları Yazıcı Kafa (Printhead) Traktör Ünitesi (Tractor Unit) Kağıt Yol Göstericisi (Pull up Roller) Paralel Port Yazıcı şeritleri (Cartridge)

6 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Nasıl Çalışır-1 Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda da nokta vuruşlu yazıcılardaki gibi yazıcı kafa vardır. Burada kafa kağıda değmez sadece mürekkep püskürtür. Kafa bir adım motoru ile sağa sola hareket ettirilirken kağıt da merdaneler yardımıyla sağa sola doğru hareket ettirilir. Yazıcı kafası dikey olarak yerleştirilmiş birçok püskürtücü ucundan kağıda minik noktalar halinde özel bir mürekkep püskürtür. Mürekkebi kafadan ileri doğru püskürtmek için iki yöntem kullanılır. Isıl Kabarcık püskürtme (Thermal Buble Jet) yöntemi ve pieozo elektrik yöntemi.

7 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Nasıl Çalışır-2 Renkli baskı için üç renk ayrı ayrı aynı noktaya püskürtülerek diğer tonlar elde edilir. Siyah renk için üç rengin tümünü kullanmak gerekir ve tam siyah elde edilemez. Bu nedenle pek çok modelde siyah mürekkep için ayrı kafa bulunur. Bazı modellerde yazıcı kafa ile mürekkep kartuş birleşik ünite şeklindedir. (HP) Çözünürlük = 1 inç deki nokta sayısı = dpi (dot per inch) 4800dpi x 1200dpi arasındadır Hız = dakikadaki (basılan) sayfa sayısı = ppm (page per minute) 12 PPM 27 PPM arasındadır. Baskı Boyutu = A3, A4 Avantajları-Dezavantajları Sessiz çalışırlar. Renkli baskı yapabilirler. Baskı hızı yüksektir. Yazı ve grafik baskı kalitesi yüksektir. USB veya Firewire port dan bağlanabilirler. Kullandıkları mürekkep özel ve pahalıdır. Baskı kalitesi kullanılan kağıda göre değişebilir. Karbon kopya yapamazlar. Sayfa başına baskı maliyeti yüksektir.

8 Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır-1 Lazer yazıcılarda temel prensip lazer ışını yardımıyla belirli bir düzende işaretlenen toner tozlarının kağıt üzerine yapışarak baskıyı oluşturmasıdır. Yazıcı çalışmaya başladığında içinde bulunan silindir biçimli drum ünitesi elektrostatik olarak pozitif (+) yüklerle yüklenir. Basılacak veriye göre düzenlenmiş lazer ışını darbeleri yansıtıcı yüzeyden yansıyarak dönmekte olan Drum üstünde bazı noktaları negatif (-) yükle yükler. Bunlar kağıda basılacak olan verilerin aynadaki görüntüsü gibidir. Lazer ışınıyla negatif (-) yüklenen noktalar toner kutusunun önünden geçerken pozitif (+) yüklü toner parçaları bu negatif yüklenmiş noktalara yapışır.

9 Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır-2 Bu esnada kağıt yazıcının içine girmiştir ve bir şarj silindiri tarafından negatif (-) yükle yüklenmiştir. Drum ın dönmesiyle kağıt hizasına gelen toner parçacıkları negatif (-) yüklü kağıt tarafından kağıt üzerine çekilirler. Artık drum üstünde bulunan yazılar kağıt üstüne geçmiştir. Kağıt ısıtıcı silindir ve baskı silindirinden geçerek dışarı çıkar. Bu iki silindirin arasından geçerken toner parçacıkları erir ve kağıt üzerine iyice kalıcı olarak yapışırlar. Toner parçacıklarının erime sebebi içinde plastik madde olmasıdır. Bu esnada dönmekte olan drum bir silindir tarafından deşarj edilerek nötr hale getirilir. Drum artık yeni tur için hazır haldedir.

10 Lazer Yazıcı Teknolojisi-1 Lazer yazıcıdaki ısıtıcı silindir fusing veya fuser ünitesidir ve baskı için derece civarında bir ısı uygular. Renkli lazer yazıcılarda birden çok toner bulunur. Mavi kırmızı sarı ve siyah. Yazıcı her renk için ayrı işlem yaparak istenen renkteki baskıyı drum üzerinde oluşturur. Bazı lazer yazıcılar kağıda baskı için LED teknolojisini kullanır. LED yazıcılarda her inç başına LED sayısı sabittir. Bu nedenle LED yazıcılarda çözünürlük çok fazla değişemez. Lazer yazıcı sayfayı satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazar. Bir sayfayı bir defada yazmak için geniş bir bellek gerekir. Lazer yazıcıların grafik baskı dahil verimli çalışabilmesi için en az 4MB belleğe sahip olması gerekir.

11 Lazer Yazıcı Teknolojisi-2 Çözünürlük = 1 inç deki nokta sayısı = dpi (dot per inch) 1200dpi Hız = dakikada basılan sayfa sayısı = ppm (page per minute) 12ppm 43ppm arasında İlk sayfa baskı hızı = sn 8sn 10sn Avantajları-Dezavantajları Hızlıdır. Sessizdir. Yüksek baskı kalitesine sahiptir. Renkli baskı yapabilir. Sayfa başına baskı maliyeti düşüktür. Paralel, USB, Firewire veya Network Port undan bağlanabilir. Karbon kopya yapamazlar. Sürekli forma baskı yapamazlar.

12 Yazıcı Teknolojisi-1 PCL, Postscript, GDI Tüm yazıcılarda yazıcının kontrol kartı ile PC arasındaki veri aktarımı Printer Language adı verilen sayfa düzenleme dili ile sağlanır. Her yazıcı bu dillerden en az birini kullanarak veriyi işler. Yazıcının hangi çözünürlükte hangi fontu kullanarak baskı yapacağı sayfa düzenleme dili tarafından iletilen verinin içindedir. Printer Command Language (PCL) dili HP tarafından geliştirilmiştir. Postscript dilini Adobe geliştirmiştir. Graphical Device Inerface (GDI) ise Windows için geliştirilmiştir. Bunların dışında kullanılan diğer bir dil Host-based Printing System = Ana bilgisayardan baskı sistemi dir. Bu sistemde yazıcı baskı için PC nin işlemci ve belleğini kullanır. PC tarafından gelen komut hemen işlenir (baskıyı durdurma v.s.). Uzaktan baskı erişimi gerektirmeyen, çoklu değil kişisel kullanımlar için bu sistemle çalışan yazıcılar tercih edilir.

13 Yazıcı Teknolojisi-2 SPP, EPP, ECP, IEEE 1284 Yazıcı ile PC arasındaki bağlantı paralel, seri, usb, firewire gibi değişik portlardan uygun kablo ile sağlanabilir. Yazıcının paralel portu SPP, EPP, ECP, IEEE 1284 standartlarından en az birini destekler. SPP Standart Paralel Port: Çift yönlü (bi-directional) veri iletişimine olanak sağlar. EPP Enhanced Paralel Port: Saniyede daha fazla verinin transferine olanak sağlar. Daha çok yedekleme ünitelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. ECP Extended Capabilities Port: HP ve Microsoft tarafından EPP nin yazıcılara özel geliştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. IEEE 1284: ECP ve EPP port özelliklerinin biraraya getirilmesi ile oluşturuldu.

14 Arıza Tespit-1 Nokta Vuruşlu Yazıcılar Yazıcı hazır fakat gönderilen yazıyı yazmıyor: -Test sayfası dökümü düzgün alınabiliyor mu kontrol edin -Yazıcı kablosunu kontrol edin. Paralel kablo yazıcı ile uyumlu olmayabilir veya içinde kopuk uçlar olabilir. -Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. -Yazıcıyı kapatıp yeniden açın ve yazdırmayı deneyin. -Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. -Bağlantı noktası LPT veya COMx olarak doğru seçilmiş mi? -PC nin LPT veya COMx portunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. -PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. USB Kablo Yazıcı hazır konuma geçmiyor alarm veriyor: Yazıcıların kullanım kılavuzlarında alarm ışıklarının hangi durumlarda hangi renkte yandığı açıklanmıştır. Alarm ışığı yanıyorsa; - Kağıt doğru yüklenmemiş veya takılı kalmış olabilir. - Yazıcı şeridi deforme olmuş, sıkışmış, kopmuş olabilir. - Yazıcı kafa arızalanmış olabilir. - Yazıcı kafa hareket düzeneği arızalanmış olabilir. - Diğer mekanik aksamda arıza olabilir. Paralel Kablo

15 Arıza Tespit-2 Nokta Vuruşlu Yazıcılar Yazıcı yazıyor fakat baskı düzgün değil, karakterler bozuk: - Test dökümünde karakterler eksik basılıyor ise yazıcı kafa arızalıdır. - Test dökümünde anlaşılmaz saçma karakterler basıyor ise eprom arızalıdır. Test baskısı düzgün ise; - Yazıcı kablosunu kontrol edin. Paralel kablo yazıcı ile uyumlu olmayabilir veya içinde kopuk uçlar olabilir. - Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. - Yazıcıyı kapatıp yeniden açın ve yazdırmayı deneyin. - Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. - Bağlantı noktası LPT veya COMx olarak doğru seçilmiş mi kontrol edin. - PC nin LPT veya COMx portunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin???? - PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. Yazıcı kağıt almıyor veya kağıt sıkıştırıyor: - Kullanılan kağıdın tipine göre yazıcıyı tek kağıt veya sürekli form seçme konumuna getirin. - Otomatik kağıt besleme tuşları yerine el ile kağıt beslemeyi deneyin. Tuşlar çalışmıyor ise ön panel veya anakart arızalı olabilir.

16 Arıza Tespit-3 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Yazıcı hazır fakat gönderilen yazıyı yazmıyor: - Test sayfası dökümü düzgün alınabiliyor mu kontrol edin. - Yazıcı kablosunu kontrol edin. Kablo yazıcı ile uyumlu olmayabilir veya kablo içinde kopuk uçlar olabilir. - Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. - Yazıcıyı kapatıp yeniden açın ve yazdırmayı deneyin. - Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. - PC nin LPT veya USB portunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yazıcı için USB 2.0 gerekli olabilir. - PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. Yazıcı hazır konuma geçmiyor alarm veriyor. Kullanım kılavuzlarında alarm ışıklarının hangi durumlarda hangi renkte yandığı açıklanmıştır. Alarm ışığı yanıyorsa; - Kağıt doğru yüklenmemiş veya takılı kalmış olabilir. - Kartuş yerinde yok, bitmiş veya bozulmuş olabilir. - Yazıcı kapağı açıldığında kafa ortaya doğru hareket etmiyorsa mekanik veya elektronik aksamda arıza olabilir.

17 Arıza Tespit-4 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Yazıcı yazıyor fakat kağıda baskı çıkmıyor veya bozuk çıkıyor: - Test sayfası dökümünde renkler ve karakterler bozuk ise yazıcı kafa ve/veya kartuş arızalı olabilir. - Kartuş boşalmış veya kurumuş olabilir. - Tekrar dolum yapılmış bir kartuş ise kanallar tıkanmış olabilir. - Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. - Yazıcıyı kapatıp yeniden açın ve yazdırmayı deneyin. - Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. - PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. Yazıcı kağıt almıyor veya kağıt sıkıştırıyor: -Kağıt tepsisi yerine oturmamış olabilir. -Tepsi içinde kağıtlar düzgün yerleştirilmemiştir. - Kartuş yerinde yoktur. -Yazıcı kapağı açıldığında kafa ortaya doğru hareket etmiyorsa mekanik veya elektronik aksamda arıza olabilir.

18 Arıza Tespit-5 Lazer Yazıcılar Yazıcı hazır fakat gönderilen yazıyı yazmıyor: - Test sayfası dökümü düzgün alınabiliyor mu kontrol edin. - Yazıcı kablosunu kontrol edin. Kablo yazıcı ile uyumlu olmayabilir veya kablo içinde kopuk uçlar olabilir. - Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. - Yazıcıyı kapatıp yeniden açın ve yazdırmayı deneyin. - Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. - PC nin LPT veya USB portunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yazıcı için USB 2.0 gerekli olabilir. - PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. Yazıcı hazır konuma geçmiyor LCD panelde hata kodu/mesajı çıkıyor: Ön panelinde LCD gösterge bulunan lazer yazıcılar hata anında bir hata mesajı veya hata kodu gösterirler. Bu kodların anlamı ve olası hata kaynağı yazıcı kitapçıklarında açıklanmıştır. - Toner bitmiş veya çok azalmış olabilir. (Cartridge Error) - İçeride kağıt sıkışmış olabilir. (Paper Jam) - Fusing ünitesi arızalı olabilir. - Ana Motor çalışmıyor olabilir.

19 Arıza Tespit-6 Lazer Yazıcılar Yazıcı yazıyor fakat kağıda baskı çıkmıyor veya bozuk çıkıyor: - Test sayfası dökümü düzgün alınabiliyor mu kontrol edin. - Toner bitmiş veya çok azalmış olabilir. - Yazıcı varsayılan yazıcı olarak atanmış mı kontrol edin. - Yazıcı ekle ile yeni yazıcı ekleyin, sürücü dosyalarını yeniden yükleyin. - PC nin BIOS ayarlarından SPP,ECP,EPP ayarını değiştirin. Test Sayfası dökümü bozuk ise - Fusing ünitesi arızalı olabilir. - Toner arızalı olabilir. Kağıdın üzerinde siyah şerit halinde leke çıkıyor - Fusing ünitesi arızalı olabilir. Yazıcı henüz ısınma sürecinde iken hata veriyor. - Fusing ünitesi arızalı olabilir. Yazıcı kağıt almıyor veya birkaç kağıt birden alıyor: Yazıcı kağıt sıkıştırıyor:

20

21 Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları Yazıcı Teknolojisi Özlem Sezer Arif Kılıç Sorularınız için

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ LAZER YAZICI BASKI TEKNOLOJİSİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICI YAZMA TEKNOLOJİSİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

HP Deskjet 1510 series

HP Deskjet 1510 series HP Deskjet 1510 series İçindekiler 1 HP Deskjet 1510 series Yardımı... 1 2 HP Deskjet 1510 series ürününü tanıma... 3 Yazıcı parçaları... 4 Kontrol paneli özellikleri... 5 Durum ışığı... 6 Otomatik Kapanma...

Detaylı

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB

YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB YAMANTÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI WEB PROGRAMCILIĞI DALI DERS NOTLARI 1 DONANIM BİRİMLERİ İÇ DONANIM

Detaylı

ÇALIŞMA NOTLARI BIOS RESETLEME

ÇALIŞMA NOTLARI BIOS RESETLEME ÇALIŞMA NOTLARI BIOS RESETLEME Eski modellerdeki gibi sadece bios pilini çıkartarak işlem gerçekleşmemektedir. Yeni model anakartlarda Bios u resetlemek için aşağıdaki adımlar izlenir. 1. İşlemci ve RAM

Detaylı

Temel giriş ve çıkış birimlerini tanımlamak. Farklı türlerdeki bilgisayar ekranlarını (monitör) listelemek ve açıklamak.

Temel giriş ve çıkış birimlerini tanımlamak. Farklı türlerdeki bilgisayar ekranlarını (monitör) listelemek ve açıklamak. Amaçlarımız 2 Temel giriş ve çıkış birimlerini tanımlamak. Farklı türlerdeki bilgisayar ekranlarını (monitör) listelemek ve açıklamak. Yazıcı türlerini ve çalışma mantıklarını açıklamak. 1 Amaçlarımız

Detaylı

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read

BÖLÜM I DONANIM...1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read BÖLÜM I DONANIM......1 Bilgisayar Yapısı Donanım (Hardware)...2-3 Sistem Birimi (System Unit)...4-8 Anakart (Motherboard) Sadece Okunabilir Bellek (Read Only Memory - ROM) İşlemci - MİB (Processor - CPU):

Detaylı

LASERJET PRO 200 COLOR MFP

LASERJET PRO 200 COLOR MFP LASERJET PRO 200 COLOR MFP Kullanım Kılavuzu M276 HP LaserJet Pro 200 renkli MFP M276 Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC

MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ 7 ORTAOKULLAR İÇİN DERS KİTABI AĞUSTOS 2011 KKTC MİLLİ EĞİTİM, GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YAYINIDIR Yazı ve Araştırma Kurulu Başkan

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Makine Rehberi Kılavuz Hakkında Bilgi...5

Detaylı

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ

Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım. BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayarın Temel Kavramları ve Temel Donanım BİLGİSAYAR DONANIMI Öğr. Gör. Serkan KORKMAZ Bilgisayar Nedir? Bilgisayar; Hesap yapan (computer) demektir. Kullanıcıdan aldığı verilerle aritmetik ve mantıksal

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD2265-00

Kullanım Kılavuzu NPD2265-00 NPD2265-00 Telif Hakkı ve Ticari Markalar Bu belge, Seiko Epson Corporation'ın önceden yazılı izni olmadan kısmen veya tamamen çoğaltılamaz, bilgi erişim sistemlerinde saklanamaz veya elektronik, fotokopi,

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİSAYAR NEDİR? 1 Bilgisayar; kendine önceden yüklenmiş program gereğince çeşitli bilgileri-verileri uygun ortamlarda saklayan ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve

Detaylı

LASERJET PRO M1530 MFP SERIES. Kullanım Kılavuzu

LASERJET PRO M1530 MFP SERIES. Kullanım Kılavuzu LASERJET PRO M1530 MFP SERIES Kullanım Kılavuzu HP LaserJet Pro M1530 MFP Series Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2010 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı yasalarının

Detaylı

2008 Xerox Corporation. Tüm hakları saklıdır.

2008 Xerox Corporation. Tüm hakları saklıdır. Bu kullanım kılavuzu yalnızca bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Burada verilen tüm bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Xerox Corporation, bu kılavuzun kullanımı sonucunda ortaya

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

HP Deskjet F2400 All-in-One series. Windows Yardım

HP Deskjet F2400 All-in-One series. Windows Yardım HP Deskjet F2400 All-in-One series Windows Yardım HP Deskjet F2400 All-in-One series İçindekiler 1 Nasıl Yapılır?...3 2 HP All-in-One aygıtını tanıyın Yazıcı parçaları...5 Kontrol paneli özellikleri...6

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz OKI C9650 http://tr.yourpdfguides.com/dref/5633780

Kullanım kılavuzunuz OKI C9650 http://tr.yourpdfguides.com/dref/5633780 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

1)Bilgisayarda işlenen verileri monitöre aktaran birim hangisidir?

1)Bilgisayarda işlenen verileri monitöre aktaran birim hangisidir? 1)Bilgisayarda işlenen verileri monitöre aktaran birim hangisidir? A) Ekran Kartı B) Anakart C) Ram D) TV Kartı 2)Aşağıdaki ekran kartı birimlerinden hangisi dijital görüntüyü analog a dönüştürür? A)Grafik

Detaylı

Tümü Bir Arada Yazıcı

Tümü Bir Arada Yazıcı Tümü Bir Arada Yazıcı Kullanım Kılavuzu Eastman Kodak Company Rochester, New York 14650 Eastman Kodak Company, 2007. Kodak ve EasyShare, Eastman Kodak Company şirketinin ticari markalarıdır. Bluetooth

Detaylı

Kullanım Talimatları Yazıcı/Tarayıcı Referansı

Kullanım Talimatları Yazıcı/Tarayıcı Referansı Kullanım Talimatları Yazıcı/Tarayıcı Referansı Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Kopyalama Referansı" içindeki Güvenlik Bilgisi kısmını okuduğunuzdan emin olun. Giriş Bu kılavuz,

Detaylı

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz.

Görme engelli kullanıcılar için. Bu kılavuzu Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz. Kullanım Kılavuzu Brother Lazer Yazıcı HL-100 HL-101 HL-110W HL-111W Görme engelli kullanıcılar için Bu kılavuzu Screen Reader "metinden konuşmaya" yazılımıyla okuyabilirsiniz. Makinenizi kullanabilmeniz

Detaylı

HP Photosmart C4700 series. Windows Yardım

HP Photosmart C4700 series. Windows Yardım HP Photosmart C4700 series Windows Yardım HP Photosmart C4700 series İçindekiler 1 HP Photosmart C4700 series Yardım...3 2 HP Photosmart aygıtının kurulumunu tamamlama HP Photosmart aygıtını ağa ekleme...5

Detaylı

LASERJET PRO CP1520. RENKLI YAZıCı SERISI. Kullanım Kılavuzu

LASERJET PRO CP1520. RENKLI YAZıCı SERISI. Kullanım Kılavuzu LASERJET PRO CP1520 RENKLI YAZıCı SERISI Kullanım Kılavuzu HP LaserJet Pro CP1520 renkli yazıcı serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2010 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P.

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU HL-5380DN. Brother Lazer Yazıcı. Görme engelli kullanıcılar için. Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz.

KULLANIM KILAVUZU HL-5380DN. Brother Lazer Yazıcı. Görme engelli kullanıcılar için. Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz. Brother Lazer Yazıcı KULLANIM KILAVUZU HL-5380DN Görme engelli kullanıcılar için Screen Reader metinden konuşmaya yazılımıyla okuyabilirsiniz. Yazıcınızı kullanabilmeniz için önce donanımı ayarlayıp sürücüyü

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet 150

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet 150 Kullanım Kılavuzu HP Officejet 150 HP Officejet 150 (L511) Taşınabilir Hepsi Bir Arada Yazıcı Kullanım Kılavuzu Telif hakkı bilgileri 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. 2. Baskı,

Detaylı

Önsöz (METRE) Güç 1,8 USB 5,0. Paralel (yalnızca C711) 1,8 LAN 15,0. Önsöz > 2

Önsöz (METRE) Güç 1,8 USB 5,0. Paralel (yalnızca C711) 1,8 LAN 15,0. Önsöz > 2 C610 / C711 Önsöz Bu belgedeki bilgilerin tam, doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çalışma yapılmıştır. Üretici, kontrolü dışındaki hataların sonuçları için sorumluluk kabul etmez. Üretici,

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet Pro 8100

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet Pro 8100 Kullanım Kılavuzu HP Officejet Pro 8100 HP Officejet Pro 8100 eprinter Kullanıcı Kılavuzu Telif hakkı bilgileri 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. 2. Baskı, 1/2014 Hewlett-Packard

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4626-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4626-00 TR NPD4626-00 TR Telif Hakkı ve Ticari Markalar Bu belge, Seiko Epson Corporation'ın önceden yazılı izni olmadan kısmen veya tamamen çoğaltılamaz, bilgi erişim sistemlerinde saklanamaz veya elektronik, fotokopi,

Detaylı