AKTUR DENİZ EVLERİ TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AKTUR DENİZ EVLERİ TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU"

Transkript

1 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

2 Hoş geldiniz, Aktur Deniz Evleri Projesi nden konut satın almak suretiyle, şirketimize gösterdiğiniz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni evinizde keyifli, mutluluk dolu yeni bir yaşama başlamanızı dileriz.

3 POSTA ADRESİNİZ Boğazkent Mah. Atatürk Caddesi Meneviş sokak no: 1 Daire : Kepez MAHALLE MUHTARLIĞI Cumhuriyet Mahallesi, Meydan Sokak No:2 Belediye İş Merkezi KEPEZ / ÇANAKKALE KEPEZ BELEDİYESİ Cumhuriyet Mahallesi, Meydan Sokak No:2 Belediye İş Merkezi KEPEZ / ÇANAKKALE

4

5 AKTUR MÜŞTERİ HİZMETLERİ SATIŞ VE TESLİM SONRASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ (286) (533)

6 GİRİŞ El Kitabının Amacı ve Kapsamı Bu el kitabı konutunuzu teslim aldığınız andan itibaren AKTUR Deniz Evleri içerisindeki yaşantınıza yol göstermek ve karşılaşılması muhtemel sorunlarınız ve sorularınıza cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu el kitabı daima evde bulundurulmalıdır. Konut sahiplerinin konutlarını kiraya vermeleri halinde; bu kitapçığın bir kopyasını da kiracıya teslim etmeleri gerekmektedir. GENEL BiLGiLER Genel Tanım AKTUR Deniz Evleri Çanakkale İli, Merkez İlçesi, Kepez Köyü, Köy içi Mevkii, 6365 numaralı parselde kayıtlı 534,19 m2 arsa üzerine inşa edilmiştir. AKTUR Deniz Evleri yönetim açısından 16 adet bağımsız bölüme ayrılmıştır. Konutlarınızın Teslimi Sizlere yapılan duyuru üzerine bizzat veya vekiliniz aracılığı ile konut teslimini yapmak amacıyla görevlendirdiğimiz personelimizle birlikte, konutların içerisinde yapılmış olan tüm imalatların, beraberce kontrol edilerek tarafınızdan teslim alınması gerekmektedir. Konutların teslimi esnasında herhangi bir üretim hatası varsa görevli elemanımızın tutanak ile kayıt alması halinde, kusur en kısa zamanda giderilecektir. Teslim sürecinde tespit edilemeyen imalat hatası ve eksikler 30 gün içerisinde Teslim Sonrası Müşteri Hizmetleri ne bildirilmelidir. AKTUR, garanti belgesi verilmeyen mallarla ilgili olarak, kullanım hatasından kaynaklananlar hariç, Teslim Sonrası Müşteri Hizmetleri birimine iletilen arızaları, proje teslim tarihinden itibaren 2 yıl boyunca giderecek veya giderilmesini sağlayacaktır. Konutunuzu teslim aldıktan sonra konutunuzun güvenliği, siz daire sahiplerinin sorumluluğu altında olacaktır. Ayrıca kitapçıkta yer alan AKTUR Deniz Evleri Yönetim Planı hükümlerine riayet etmeniz, ileride ortak yaşama birlikte devam edeceğiniz diğer AKTUR Deniz Evleri sakinlerinin hakları açısından önem taşımaktadır.

7 2.3. Site ve Konutların Teknik Alt Yapı ve Özellikleri Elektrik Sistemleri Sigorta ve Aydınlatma Sistemi Konutunuzun içerisindeki sigorta panosunda kaçak akım rölesi ve daire içi ana kesici sigortası bulunmaktadır. Kaçak akım rölesi; topraklama tesisatının sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu röle tüm elektrik tesisatında ve beyaz eşyalarda insan hayatı için tehlike oluşturacak kaçaklar meydana geldiğinde elektriği kesmek için kullanılmaktadır. Dairelerde iki adet kaçak akım rölesi bulunmaktadır. Bunlardan biri, dairenizdeki sigorta panosunda, diğeri ise bodrum katındaki elektrik odasında sayaç panosu üzerinde ana kesici sigortanız ile birlikte bulunmaktadır. Dairenize hitap eden kaçak akım rölelerinizin atması, o anda kullanmakta olduğunuz herhangi bir elektrikli cihazınızda bir problem olduğuna işaret etmektedir İnterkom Sistemi Dairenizde tesis edilmiş olan interkom sistemi bina giriş kapısı ile irtibat kurmanız amacıyla kullanılabilmektedir TV Sistemi Dairelerde merkezi Tv uydu sistemi altyapısı yapılmış ve Digiturk Tv Uydu çanak antenleri ve Kafes Anten sistemi kurulmuştur.

8 Asansörler AKTUR Deniz Evleri projesinde bulunan asansör genel olarak yolcu trafiğini karşılayacak şekilde hesaplanmıştır. Blok içerisindeki 1 m/sn hızlı asansörler 320 kg (4 kişi) kapasitede olup insan taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Asansör Kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır: Asansörlerin hangi katlarda duracağı sistemde tanımlanmıştır. Asansör kabinine girdikten sonra sadece gideceğiniz katın numarasına basınız. Bu, asansörün gereksiz katlarda durmasını önleyerek zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. Asansörde kaldıysanız paniğe kapılmadan alarm düğmesine basınız ve asansör içerisinde bulunan telefon ile güvenlik odasını ikaz ediniz. Bu sayede ilgili personel en kısa sürede yardımınıza gelecektir. Asansör içerisinde bulunan telefon ile giriş katındaki asansör kapısının dış ünitesi arasında interkom bağlantısı bulunmaktadır Dairenizde yapacağınız tadilat sırasında ortak alanlarda (Asansör vb.) oluşabilecek zararların tamiri sebep olan daire sakinine fatura edilecektir. Asansörü gereksiz yere durdurmaya almayınız. Daire içlerinde tadilat yapılacağı zaman taşınacak olan moloz, kum, yalıtım malzemeleri, harç, alçı v.b. gibi toz ve pislik çıkaran malzemeler torbalar içinde ve asansör kabini izole (karton, köpük v.b.) edilerek taşınmalıdır. Toz asansör kabin elemanlarına zarar vereceğinden dolayı (fotoseller tozlandığında özelliğini kaybedecektir) torbaların ağızları kapalı olarak taşınmalıdır. Asansör kabinine zarar verecek (duvarların çizilmesi, aynanın kırılması v.b.) nitelikteki taşıma işlemleri yapılmamalı ya da gerekli tedbirler alındığından emin olduktan sonra taşınmalıdır.

9 Isıtma Sistemi AKTUR Deniz Evleri Projesinde ısınma sistemi doğalgaz ile gerçekleşecektir. Kullanıcı tarafından ÇANAKKALE GAZ Müşteri Hizmetleri Birimine başvurarak bağımsız bölüme ait gaz kullanım sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Split Klima Sistemi Konutların soğutma ihtiyacını karşılamak için, dairelerde klima montajı, balkon içlerinde ve dışarıdan bakıldığında dış cephede çirkin görüntü yaratmayacak blok mimarisine uygun yerlere dış üniteleri monte edilmelidir. Klima montajları dış cephe izolasyon imalatlarına zarar vermeden yetkili klima teknik servisi tarafından özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde sorumluluk daire sahibine ait olacaktır. Pis Su Sistemleri Pis su tesisatını destekleyen şaftlarda, pis su tesisatımızda oluşan istenmeyen kokuların tahliyesini sağlamak amacı ile baca havalandırma fanları bulunmaktadır. Konutlarda bulunan wc, banyo ve lavabo giderleri, bina ana pis su kolon hatlarına bağlıdır. Daire sakinleri; wc kullanımlarında klozet içine kâğıt, temizlik bezi, poşet ve benzeri gibi maddeleri atmamaya özen göstermelidir.

10 YÖNETİM PLANI BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Madde sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre mülkiyeti kat mülkiyetine çevrilecek olan Çanakkale Merkez,Kepez Köyünde bulunan 2322 parsel sayılı gayrimenkul kanunun emredici hükümleri saklı kalmak üzere, bu yönetim planına göre yönetilir, Madde 2 Kat mülkiyetine tabi işbu gayrimenkul üzerindeki ana yapı Bir zemin üç normal katlı 4 Adet İşyeri, 12 adet daireden ibaret olup (DENİZ EVLERİ) apartmanı adını taşımaktadır. Daireleri sadece mesken olarak kullanılır. Madde 3 Ana gayrimenkulün bağımsız bölümlerine tahsis edilen eklentileri hariç, Kat Mülkiyeti Kanunun 4. maddesinde sayılan yerleriyle,kat mülklerinin ortaklaşa kullanma,koruma veya faydalanmaları için zaruri olan diğer yerleri ve şeyleri de ortak yerlerdendir. Madde 4 Yönetim planı ana gayrimenkulün bütün bağımsız bölüm maliklerini ve onların mirasçılarıyla bağımsız bölümleri sonradan satış veya herhangi bir surette iktisap edecek olan üçüncü şahısları bağlar. Madde 5 Tapu sicilinde veya kat malikleri arasındaki sözleşmelerle işbu yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde Kat Mülkiyeti Kanunu, Medeni Kanun ve diğer ilgili kanun hükümleri uygulanır. İKİNCİ BÖLÜM KAT MALİKLERİNİN HAKLARI VE BORÇLARI Madde 6 - Kat malikleri, Kat Mülkiyeti Kanunu ve sözleşmelerde, yönetim planındaki hükümler saklı kalmak şartıyla; kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde Medeni Kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler. Ancak kendi bağımsız bölümlerinde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım ve tesis yapamazlar. Madde 7 Kat malikleri, ana gayrimenkulün bütün ortak yerlerine, Medeni Kanunun müşterek mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar ve bu yerlerden; Kanunun, sözleşme ve yönetim planı hükümlerine göre faydalanma hakkına sahiptirler.

11 Madde 8 kat malikleri ortak yerlerin bakım ve temizliğine, korunmasına itina göstermeye ve ana gayrimenkulun güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Bütün kat maliklerinin rızası alınmadıkça ortak yerlerde inşaat, onarım ve tesisler ile dış badana veya boya yaptıramazlar. Kat malikleri kurulunca kendilerine ayrılan yerler dışındaki ortak yerlere hiç bir şey bırakamazlar ve arabalarını park edemezler. Kat malikleri kurulunca kendilerine ayrılan yerler ve tayin edilen günler dışında, çamaşır yıkama ve kurutma gibi işler yapamazlar. Madde 9 Kat malikleri gerek kendi bağımsız bölümleriyle eklentileri ve gerekse ortak yerleri kullanırken, hüsnüniyet kaidelerine uymak zorundadırlar. Özellikle aşağıdaki işleri ve şeyleri yapamazlar. Kendi bağımsız bölümlerini randevu evi, kumarhane veya benzeri yer gibi ahlak ve adaba aykırı bir şekilde kullanmazlar. Bağımsız bölümlerinin balkon ve pencerelerinden halı, kilim, v.s. silkemezler, su ve benzeri şeyler dökemez, çöp v.s. atamazlar. Kat mülkiyeti kütüğünde mesken, işyeri veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde, hiçbir şekilde hastane, dispanser, klinik, poliklinik ve ecza laboratuarı gibi müesseseler kuramayacakları gibi kat mülkiyeti kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerde, kat malikleri kurulunca oybirliğiyle karar verilmedikçe; sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu gibi eğlence yerleri ile; fırın, lokanta, pastane gibi beslenme yerleri ve imalathane boyahane, basımevi, dükkan, galeri gibi yerler açamazlar. Dükkan malikleri dükkanlarını diğer kat maliklerini rahatsız edecek nitelikteki işler için kullanamaz ve başkalarına da kullandıramazlar. Kendi bağımsız bölüm ve eklentisi ile ortak yerlerde kat malikleri kurulunca müsaade edilmedikçe; kedi, köpek ve tavuk gibi hayvan besleyemezler. Kendi bağımsız bölümlerinde diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde toplantılar tertip edemezler. Nişan, düğün gibi toplantılarda diğer kat maliklerini rahatsız etmemeye itina göstermeye mecbur oldukları gibi kat malikleri kurulu müsaade etmedikçe bu gibi toplantıları ortak yerlerde yapamazlar. Radyo müzik aletleriyle benzeri şeyleri diğer kat maliklerini rahatsız edeck şekilde kullanamazlar. Bağımsız bölümleriyle eklenti ve ortak yerlerde, patlayıcı parlayıcı ve pis kokulu maddeler Bulunduramazlar ve diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde sarsıntı yapma, koku, duman, toz çıkarmak gibi hareketlerden kaçınmak zorundadırlar.

12 Madde 10 Kat malikleri, diğer bağımsız bölümlerde, eklenti ve ortak yerlerden meydana gelen arızaların giderilmesi için kendi bağımsız bölümlerine girilmesi gerekiyorsa, buna müsaade etmek mecburiyetindedirler. Ancak bu gibi işlerin taraflarca en uygun bir zamanda yapılması ve bu müsaade sebebiyle, kat malikleri veya o bölümde oturanların uğrayacakları zararların, lehine müsaade edilen tarafından derhal ödenmesi veya giderilmesi mecburidir. Madde 11 Yukarıdaki yazılı kullanma veya faydalanmaya ilişkin hususlarla Yönetim Planında ve Kat Mülkiyeti Kanununda öngörülen hak ve mükellefiyetlerin bağımsız bölümlerde kiracı veya herhangi bir sıfatla oturanlar veya faydalananlar tarafından aynen yerine getirilmesi mecburidir. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM GENEL GİDERLERE KATILMA Madde 12 Kat malikleri, ana gayrimenkulun ortak giderlerine aşağıda tespit edildiği gibi katılırlar. Arsa payı ne olursa olsun kapıcı ücreti olarak her daire maliki ayda (...) lira, her dükkan maliki ayda (...) lira öder. Kaloriferlerin bilumum işletme, onarım ve idame masrafları ile bu masraflar için toplanan avansta; arsa payları ne olursa olsun her kat maliki kendisine ait bağımsız bölümün proje ve planında gösterilen inşaat sahası oranında katılır, her bölümün inşaat sahası miktarı, ayrıca kat malikleri kurulunca tespit edilir. Kat maliklerinden her biri aşağıdaki giderlere arsa payları oranında katılırlar. aa) Kat malikleri kurulunca sigorta ettirilmesine karar verilmişse ana gayrimenkulun genel sigorta primlerine, bb) Kanunda ve sözleşmede tespit edilmiş olan bütün ortak yer ve tesislerin bakım, onarım, yenileme giderlerine, cc) kalorifer ve kapıcı daireleriyle koridor lambaları gibi tesislerin işletme giderlerine, dd) Kat malikleri kurulunca kararlaştırılan yönetici ve denetçiler ile ayrıca çalıştırılmasına karar verilmişse kaloriferci ve bahçıvan gibi müstahdemlerin ücretleri ile bunların vergi ve sosyal sigorta primlerine, Madde 13 Kat maliklerinden, hiçbiri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünü durumu dolayısı ile faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek sureti ile gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Ancak, zemin kattaki bağımsız bölüm malikleri asansörün bakım ve işletme giderlerine katılmazlar.

13 Madde 14 Ortak giderleri; kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümlerinden herhangi bir surette faydalanan kimsenin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanları rücu hakları vardır. Madde 15 Gider ve avans payını ödemeyen kat maliki hakkında diğer kat maliklerinden biri veya yönetici tarafından yönetim planını ve Kat Mülkiyeti Kanunu ile genel hükümlere göre dava açılabilir ve icra takibi yapılabilir. Madde 16 Bağımsız bölüm kiraya verilmişse avanstan veya ortak giderlerden kendisine düşen payı noterlikçe veya imzası karşılığında yapılan ihtara rağmen bir hafta içinde ödenmeyen kat maliklerinin borcu kira alacağına mahsuben kiracıdan alınır.kat maliklerinin borcu bu yoldan alınmışsa Kat Mülkiyeti Kanununun 22 inci maddesi uyarınca kanuni ipotek hakkı tescil edilebilir. Madde 17 Kat maliklerinden biri borç ve yükümlerini yerine getirmemek sureti ile diğer kat maliklerinin haklarını onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlal ederse onlar o kat malikinin bağımsız bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının; Kat Mülkiyeti Kanununun 25 inci maddesi uyarınca kendisine devredilmesini hakimden isteyebilirler. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM KAT MALİKLERİ KURULU Madde 18 Kat malikleri Kurulu, ana gayrimenkuldaki bütün bağımsız bölüm maliklerinden teşekkül eder ve kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla ana gayrimenkul bu Kurul tarafından yönetilir ve yönetim tarzı kararlaştırılır. Arsa payı ne olursa olsun, ana gayrimenkuldaki bütün bağımsız bölüm malikleri kat malikleri kurulunun birer tabii üyesidir. Madde 19 Ana gayrimenkulun yönetiminden veya kullanılmasında dolayı kat malikleri arasında veya bunlarla yönetici ve denetçiler arasında çıkan anlaşmazlıklar kat malikleri kurulunca çözülür ve karara bağlanır. Madde 20 Bütün kat malikleri ile onların varisleri veya o bağımsız bölümü sonradan herhangi bir sutertel iktisap edenlerin veya o bölümde kiracı yahut başka sebeplerle oturanlar veya faydalananlarla yönetici ve denetçiler kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler.

14 Madde 21 Kat malikleri kurul, her yıl Mart veya Kasım aylarının ilk on günün içinde toplanır. Toplantının nerede, hangi tarih ve saatte yapılacağı ve gündem yönetici tarafından tespit edilerek toplantıdan en az üç gün önce bütün kat maliklerine taahhütlü mektupla veya imza karşılığında tebliğ edilir. Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalatılacak bir çağrı veya taahhütlü mektupla toplantı sebebi de bildirilmek şartı ile kat malikleri kurulu her zaman olağanüstü toplantıya çağırılabilir. İlk çağrı yapılırken birinci toplantıda yeter sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarih ve saatte yapılacağı belirtilir. Madde 22 Toplantılarda yalnız o toplantının gündeminde yazılı maddeler konuşulabilir. Ancak toplantıdaki mevcut üyelerin üçte biri isterse başka hususlarda gündeme alınarak görüşülebilir. Kat malikleri kurulu her toplantıda, o toplantıyı yönetmek için aralarından birini başkan seçerler. Madde 23 Kat malikleri kurulunda arsa payına bakılmaksızın ana gayrimenkuldaki her bağımsız bölümün maliki (kat maliki) bir oy hakkına sahiptir. Aynı şahsın birden fazla bağımsız bölümü mevcutsa her bağımsız bölümü için ayrı bir oy hakkı vardır, ancak bir şahsın sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz. Bir bağımsız bölüme birden fazla kimse malikse, kat malikleri kurulunda bunların içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden her biri diğer kat malikleri veya dışardan vekalet verecekleri bir vekil tarafından temsil olunabilir, ancak bir şahsın asaleten ve vekaleten vereceği oy sayısı, bütün oyların üçte birini geçemez. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz (çocuk, akıl hastası v.s.) ise onun yerine kat malikleri kuruluna kanuni mümessili (velisi veya vasisi) katılır. Alınacak karar doğrudan doğruya kendisini ilgilendiren kat maliki kat malikleri kuruluna ve görüşmelere katılabilir, fakat o iş hakkında oy veremez.

15 Madde 24 Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasıyla toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yeter sayı sağlanamadığı için ilk toplantı yapılamazsa ikinci toplantı en geç bir hafta içinde yapılır ve yeter sayı aranmaksızın toplantıya katılanların oy çokluğuyla karar verilir. Kat mülkiyeti kanununda yeter sayı için ayrıca konuşulmuş olan hükümler saklıdır. (Kat Mülkiyeti Kanunu, madde: 24, 28, 34, 42, 44, 45). Madde 25 Kat malikleri kurulunda alınan kararlar yönetici tarafından o toplantıya katılmamış olan kat malikleri ile gerekiyorsa bağımsız bölümlerinde kiracı veya herhangi bir sebeple oturanlara veya bölümlerden başka şekilde faydalananlara usulü dairesinde duyurulur. Madde 26 Kat malikleri kurulu kararları (1) den başlayıp sırasıyla giden sayfa numaraları taşıyan ve her sayfası noter mührüyle tasdikli bir deftere yazılarak, altı toplantıda bulunan bütün kat maliklerince imzalanır, karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini belirterek imza ederler. Bir husus hakkında ileride çıkan anlaşmazlıklar karar defterinde aynı hususa dair daha önce verilmiş bir karar varsa kaide olarak ona göre çözülür. Ayrıca yönetici tarafından bilumum gelir ve giderlerin kaydı için, noterlikçe tasdikli bir işletme defterleri tutulur.bu defterin her yıl ocak ayı içinde yönetici tarafından notere kapattırılması zorunludur. Madde 27 Kat malikleri kurulunca verilen karara razı olmayan kat maliklerinden birinin veya onun bölümünde kiracı veya herhangi bir sebeple oturanlar veya devamlı surette faydalanan kimselerin kanunda veya yönetim planında gösterilmiş bulunan borç veya yükümlerini yerine getirmemeleri yüzünden zarar gören kat malikleri veya yönetici, kat mülkiyeti kanununun 33 üncü maddesi uyarınca sulh mahkemelerine başvurarak borç ve yükümlerin yerine getirilmesi için hakimin müdahalesini isteyebilirler.

16 A YÖNETİCİ : BEŞİNCİ BÖLÜM YÖNETİCİ VE DENETİCİ Madde 28 Kat malikleri kurulu, her yıl ocak ayında yapacağı olağan toplantıda kendi aralarından veya dışarıdan birini yönetici olarak tayin ederler. Yönetici kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı çoğunluğu tarafından bir yıl için seçilir, eski yöneticinin yeniden seçilmesi mümkündür. Madde 29 Kat malikleri yönetici seçiminde bir karara varamazlarsa, kat maliklerinin birinin müracaatı üzerine yönetici sulh mahkemesince tayin edilen yönetici, mahkemenin müsaadesi alınmadıkça altı ay müddetle değiştirilemez. Yöneticinin ad ve soyadı ile iş ve ev adresi, ana gayrimenkulün giriş kapısı yanında görülecek bir yere çerçeve içinde asılır. Madde 30 Yöneticiye bir ücret verilip verilmeyeceği ve verilecekse miktar ve şartları, yöneticinin tayini sırasında kat malikleri kurulunca ayrıca karara bağlanır. Yönetici dışarıdan tayin edilmişse kendisiyle sözleşme yapılır. Kat malikleri kurulu gerek sözleşmede, gerekse sonradan haklı bir sebebin çıkması halinde yöneticiden teminat isteyebilir. Madde 31 Yönetici, Kat Mülkiyeti Kanunu ile diğer kanunlarla, sözleşme ve yönetim planında belirtilen görevlerden başka, özellikle aşağıdaki işleri görür. Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi. Ana gayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması. Kat malikleri kurulunca karar verilmişse, ana gayrimenkulün sigorta ettirilmesi. Ana gayrimenkulün yönetim ve bakım işleri ile, bilumum ortak giderler için lüzumlu paraların avans olarak toplanması, gelirlerin tahsili, borçların ödenmesi, paraların en iyi bir şekilde muhafaza ve harcanması, borç ve yükümlerini yerine getirmeyenler hakkında dava ve icra takibi yapılması ve gerektiğinde kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil edilmesi. Ana gayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü ile gerekiyorsa kat maliklerine duyurması ve gerekli bütün tedbirlerin alınması. Kat malikleri kurulunu toplantıya çağırması ve gündemin hazırlanması.

17 Kat malikleri kurulunun karar ve protokolleri ile yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini sırayla karar defterine geçirmesi ve defterin her yılın ocak ayı içinde notere kapatılması ve bütün belgelerin saklanması, gider ve gelirlerin mümkünse belge, fatura ve makbuzlara istinat ettirilmesi ve belgelerin en az beş yıl süre ile muhafazası. Kat Mülkiyeti Kanununun 37 inci maddesi gereğince seçilmesini takip eden on gün içerisinde ana gayrimenkulun bir yıllık yönetiminden tahmini olarak gelir ve gider tutarları, bütün giderlerden bir kat malikine yönetim planı ve kat malikleri kurulu kararına göre düşecek miktar ile her kat malikinin ödemesi gereken avans tutarını gösterir işletme projesinin yapılarak kat maliklerine sunulması ve kat maliklerince onbeş gün zarfında itiraz edilmediği veya kat malikleri kurulunca değiştirilmediği takdirde projedeki hususların yerine getirilmesi. Madde 32 Yönetici, her yıl Mart ve Kasım aylarında yapılan olağan toplantılara da o tarihe kadar elde edilen gelirler ile yapılan giderlerin hesabını vermekle yükümlüdür. Ayrıca, maliklerinin yarısı isterse, yönetici olağan toplantılar dışında da hesaplarını göstermeye mecburdur. B DENETÇİ : Madde 33 Kat malikleri kurulu yöneticinin bu görevindeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir. Ayrıca kat malikleri kurulu yöneticinin denetimini yapmak üzere her yılın ocak ayındaki olağan toplantıda kendi aralarından birini denetçi olarak seçebilir; denetçiye bu görevinden dolayı herhangi bir ücret ödenmez ve bütün ortak giderlere diğer malikler gibi katılır. Denetçi tarafından her üç ayda bir hesapların denetimi yapılır, haklı bir sebep çıkarsa bu denetim her zaman yapılabilir. Denetçi, kat malikleri kurulunca, sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçilir ve olağan toplantılarda kat malikleri kuruluna verdiği bir raporla denetimin sonucunu ve düşüncelerini bildirir, bu rapor çoğaltılarak birer örneği taahhütlü mektupla ve toplantıdan en az bir hafta önce kat maliklerine gönderilir veya imza karşılığında verilir. Kat malikleri kurulu karar verdiği takdirde ana gayrimenkulun yönetimini üç kişilik bir yönetim kuruluna verebileceği gibi, üç kişilik bir denetim kurulu da seçebilir.

18 ALTINCI BÖLÜM ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER Madde 34 Ana gayrimenkul için tayin edilmiş olan kapıcı aynı zamanda kaloriferci olarak çalıştırılacaktır. Kapıcı ile devamlı olarak çalıştırılmasına lüzum görülen diğer müstahdemlerin tayini, işten çıkarılması ve ücretlerinin takdiri, yöneticinin teklifi üzerine kat malikleri kurulunca kararlaştırılır. Bu görevler, acele hallerde kat malikleri kurulunun ilk toplantısında tasvibine sunulmak üzere yönetici tarafından da yapılabilir. Madde 35 Kapıcı ve diğer müstahdemlerin görev ve yetkileri, kendileri ile yapılan sözleşmede belirtilir ve bu sözleşme yönetici tarafından yapılmışsa ayrıca kat malikleri kurulunun tasvibine sunulur. Yönetici bütün müstahdemlerin görevlerindeki tutumlarını devamlı olarak denetler. Madde 36 Kat malikleri veya onların bölümünde herhangi bir sıfatla oturanlar kendi veya yakınlarının çocukları tarafından ana gayrimenkulda meydana getirilen zararları derhal ödemeye veya gidermeye mecbur oldukları gibi çocuklarının kendilerine ayrılan yerler dışında oynamalarını ve gürültü yapmamalarını sağlamakla yükümlüdürler. Madde 37 Kat malikleri kiracıları değiştikçe yeni kiracı veya kendi bölümlerinde başka sıfatla oturacakları ad ve soyadı ile iş adresini en çok (30) gün içinde yöneticiye bildirmeye veya mevcutsa kira sözleşmesinin bir örneğini vermeye ve bağımsız bölümünde oturanlara borç ve yükümlerini bildirmeye mecburdurlar. Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerinde oturan veya faydalananlarda ve yükümlerini yerine getirmeyenlerle müteselsilen sorumludurlar. Madde 38 Ana gayrimenkulun üstüne kat ilavesi veya mevcut çekme katın normal kat haline getirilmesi veya zemin ve bodrum katlarla arsanın boş yerinde yeni bölümler yapılması veya niteliğinde sonradan değişiklik yapılması için, kat mülkiyeti kanununun 44 üncü maddesi gereğince, kat malikleri kurulunun buna oy birliği ile karar vermesi şarttır. Madde 39 Ortak yerlerde yapılacak faydalı ve lüks değişiklik ve ilavelere ilişkin tesis, bakım ve işletme giderler Kat Mülkiyeti Kanununun 42 ve 43 üncü maddeleri uyarınca kat malikleri tarafından ödenir.

19 Madde 40 Ana gayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya ana yapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadı ile kiralanması gibi önemli yönetim işleri, ancak bütün kat maliklerinin oy birliği ile verecekleri karar üzerine yapılabilir. Madde 41 Ana yapının tümünün veya bir kısmının harap olması veya kamulaştırılması halleri ile kat mülkiyetinin sona ermesi hususlarında Kat Mülkiyeti Kanununun ilgili hükümlerine göre işlem yapılabilir. Madde /.. /.. tarihinde düzenlenen işbu yönetim planının metin ve muhtevası aşağıda kimlikleri yazılı ana gayrimenkulün bütün bağımsız bölüm maliklerince okunarak, arzularına uygun olduğunu ve oy birliği ile kabul ve imzaladıklarını beyan ve ikrar eylerler.

20 BAĞIMSIZ BÖLÜM SAKİNLERİNE İLİŞKİN PRATİK BİLGİLER Konutlarınıza Yerleşirken ve Taşınmalar sırasında dikkat edilmesi gerekli hususlar: Taşınma AKTUR Deniz Evleri sakinlerine rahatsızlık vermeyecek saatlerde başlayıp bitecek şekilde ayarlanmalıdır. Taşınma sırasında asansörlerin kullanılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Asansörlerin devre dışı kalması durumunda ivedilikle Servis elemanlarına haber verilmeli, kesinlikle bir müdahalede bulunulmamalıdır. Bağımsız Bölüm Tadilatları Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar Taşınma, tadilat ve onarım işlemini yapacak firmalar bu işlemlere başlamadan önce AKTUR Deniz Evleri Yönetimi ile temas kurmalı, çalışmalar ile ilgili projeler işe başlanmadan AKTUR Deniz Evleri Yönetimine gönderilmeli ve onaya müteakip işe başlanmalıdır. Ortak alan kapsamına giren mekânlarda tadilat yapılmamalıdır. Emniyet Tedbirleri: Bağımsız bölümlerdeki tadilat/onarım/bakım işleri yürütülürken genel emniyet kurallarına dikkat edilmeli yangına neden olabilecek araç, gereçlerin kullanımına başlamadan önce gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılacak olan ilave elektrik tadilatları sırasında: Mutlaka standartlar muhafaza edilmelidir. Kesilen elektrik devreleri mutlaka izole edilmelidir. Çalışan ekiplerin yanında mutlaka yangın tüpü bulunmalıdır

21 Tapu ve Emlak Vergi Bildirimleri Kat irtifakı tapusu işlemleriniz AKTUR tarafından tamamlanmıştır. Gayrimenkulün kat irtifakı tapusunun adınıza çıkarılmasından sonra AKTUR tarafından ARSA EMLAK VERGİ BİLDİRİMİ adınıza tanzim edilerek KEPEZ BELEDİYESİ ne verilmektedir. Kat irtifakı tapusunun teslim bilgilendirmeleri tarafınıza yapılmıştır. Kat mülkiyeti tesisi Kat irtifakı tapuları adınıza çıkarılmış ve arsa emlak vergi bildirimleri verilmiş olan dairelerin iskan (yapı kullanma izin belgesi) işlemleri öncesi AKTUR tarafından BİNA EMLAK VERGİ BİLDİRİMİ adınıza tanzim edilerek KEPEZ BELEDİYESİ ne verilmektedir. İskân (Yapı Kullanıma İzin Belgesi) Alınması iskan alım işlemleri için; Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesinin tarafınızdan tanzimi ve fotokopisinin AKTUR A iletilmesi gerekmektedir. İskan belgesi AKTUR tarafından alınacaktır. Dairenize Elektrik, Su, Doğalgaz Ve Telefon Bağlatılması Konutunuzu satın aldıktan sonra bize gerekli olan vekaletnameyi verdiğiniz takdirde işlemleriniz AKTUR tarafından tamamlanacaktır. ***Konutunuza gelen Elektrik, Su, Doğalgaz ve telefon faturalarının kendi adınıza olup olmadığını kontrol etmenizi rica ederiz. Elektrik Çanakkale de elektrik dağıtım hizmeti UEDAŞ (Uludağ Elektrik Dağıtım Aş.) tarafından verilmektedir. Sayaçlarınızın mühürlenme işleminden sonra, sayaç dahil altyapı sistemi UEDAŞ a devrolmuş bulunduğundan; elektrik sayaçlarınızdaki arızalar için UEDAŞ İşletme ve Bakım Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

22 Elektrik mukavelesinin devri Mevcut olan elektrik mukavelenizi devretmek veya yeni taşındığınız bir yerin elektrik mukavelesini devralmak istediğinizde UEDAŞ Çanakkale İşletme ve Bakım Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. UEDAŞ İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Barbaros Mahallesi Şekerpınar Caddesi Trafo Yolu No:1/A ÇANAKKALE Telefon : (286) Faks : (286)

23 Elektrik aboneliği için gerekli belgeler; Yapı kullanma belgesi ( İskan belgesi ) Elektrik başvuru dosyası ( Müteahhit tarafınıza verecektir ) Kimlik fotokopisi Doğalgaz veya telefon abonelik belgesi fotokopisi *** YASA GEREĞİ ABONELİKLER DAİRE KULLANICISI ADINA OLMALIDIR. Su Suyunuz kullanıma hazırdır. Su sayaçları bodrum katta sayaç dolabının içerisinde bulunmaktadır. Eğer dairenize su gelmediğini tespit ederseniz, sayaç dolaplarının içerisindeki dairenize ait vanayı kontrol ediniz. Dairenizi teslim alırken sayacınızın ve kesme vananızın yerini öğrenmeniz, kullanmadığınız dönemde vananızın kapalı olmasına dikkat etmeniz sizin ve diğer sakinlerin zarara uğramaması acısından önem taşımaktadır. Su Mukavelesinin Devri Mevcut olan su mukavelenizi devretmek veya yeni taşındığınız bir yerin su mukavelesini devralmak istediğinizde de Kepez Belediyesi ne başburabilirsiniz. Gerekli belgeler; Yapı kullanma belgesi ( İskan belgesi ) Daire sahibi oturacaksa ; daire tapusunun fotokopisi, Kiracı; kira kontratının fotokopisi ikametgah (Aslı ) Nüfus cüzdanı Fotokopisi Kendisi gelemiyorsa noterden vekalet verilecek * YASA GEREĞİ ABONELİKLER DAİRE KULLANICISI ADINA OLMALIDIR.

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

Hoşgeldiniz, SOYAK Mavişehir TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI. SOYAK Mavişehir A Bölgesi nden konut. satın almak suretiyle, Şirketimize

Hoşgeldiniz, SOYAK Mavişehir TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI. SOYAK Mavişehir A Bölgesi nden konut. satın almak suretiyle, Şirketimize SOYAK Mavişehir TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoşgeldiniz, SOYAK Mavişehir A Bölgesi nden konut satın almak suretiyle, Şirketimize gösterdiğiniz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda nesiller

Detaylı

YA Ş A M R E H B E R İ

YA Ş A M R E H B E R İ YAŞAM REHBERİ HOŞ GELDİNİZ NİDAPARK BEŞİKTAŞ ı seçerek, bize gösterdiğiniz güvene bir kez daha teşekkür eder, yeni evinizde mutluluk dolu yeni bir yaşam dileriz. Şehrin ve lüksün merkezi Nidapark Beşiktaş

Detaylı

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI

SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI SEHA YAPI DEFNE KONUTLARI TANITIM Ve KULLANIM EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 1. Konut ve Konutlarla İlgili Genel Bilgiler 2. Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.1 Tapu ve Emlak Vergi Beyanları 2.2 Emlak vergisi Beyannamesi

Detaylı

KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi

KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi 4133 KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi : 23/6/1965 Yayımlandğı R. Gazete : Tarih : 2/7/1965 Sayı : 12038 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 4 Sayfa : 2932 BİRİNCİ BÖLÜM Genel

Detaylı

KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi

KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi 4133 KAT MÜLKİYETİ KANUNU Kanun Numarası : 634 Kabul Tarihi : 23/6/1965 Yayımlandğı R. Gazete : Tarih : 2/7/1965 Sayı : 12038 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 4 Sayfa : 2932 BİRİNCİ BÖLÜM Genel

Detaylı

d) Arsanın, bu kanunda yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet paylarına (Arsa payı);

d) Arsanın, bu kanunda yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet paylarına (Arsa payı); KAT MÜLKİYETİ KANUNU BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler A) Kat mülkiyeti ve kat irtifakı: I - Genel kural: Madde 1 Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden

Detaylı

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız.

A. GENEL. 3. Ortak alanlarda (Lounge, Lobby, otopark, pet alanı, çevre, yol vb.) yerlere kabuklu yemiş çöplerinizi atmayınız. A. GENEL 1. Rezidansta görevli tüm personelden (güvenlik, temizlik, belboy, teknik, bahçıvan) yönetimin belirlediği görevlerden başka ve yönetimin bilgisi dışında özel işlerinizi yapmalarını istemeyiniz.

Detaylı

ŞAHİN TEPESİ KONUTLARI SİTESİ YÖNETİM PLANI. 634 sayılı kat mülkiyeti kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin

ŞAHİN TEPESİ KONUTLARI SİTESİ YÖNETİM PLANI. 634 sayılı kat mülkiyeti kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin ŞAHİN TEPESİ KONUTLARI SİTESİ YÖNETİM PLANI 634 sayılı kat mülkiyeti kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin 5711 sayılı kanunla 634 sayılı kanuna dokuzuncu bölüm olarak Eklenen TOPLU YAPILARA İLİŞKİN

Detaylı

PARK EYMİR TOPLU YAPI YÖNETİM PLANI I. KISIM

PARK EYMİR TOPLU YAPI YÖNETİM PLANI I. KISIM PARK EYMİR TOPLU YAPI YÖNETİM PLANI I. KISIM GENEL HÜKÜMLER Kapsam Madde 1- Ankara ili, Gölbaşı ilçesi, Virancık/Örencik Köyündeki Park Eymir Toplu Konutları kapsamında bulunan, Ek-3'deki vaziyet planında

Detaylı

Konut Kullanım Klavuzu

Konut Kullanım Klavuzu Konut Kullanım Klavuzu www.kinas.com.tr 1 Hoşgeldiniz, Kınaş Yağmur Projemizden konut satın almak suretiyle, Şirketimize göstermiş olduğunuz güvene bir kez daha teşekkür eder; yeni yuvanızda ömür boyu,sağlık

Detaylı

KANUN NO: 634 KAT MÜLKĠYETĠ KANUNU. Kabul Tarihi: 23 Haziran 1965. Resmi Gazete ile NeĢir ve Ġlânı: 2 Temmuz 1965 - Sayı: 12038

KANUN NO: 634 KAT MÜLKĠYETĠ KANUNU. Kabul Tarihi: 23 Haziran 1965. Resmi Gazete ile NeĢir ve Ġlânı: 2 Temmuz 1965 - Sayı: 12038 KANUN NO: 634 KAT MÜLKĠYETĠ KANUNU Kabul Tarihi: 23 Haziran 1965 Resmi Gazete ile NeĢir ve Ġlânı: 2 Temmuz 1965 - Sayı: 12038 5.t. Düstur, c.4 - s.2932 BĠRĠNCĠ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER A) KAT MÜLKĠYETĠ VE

Detaylı

1Yaşam Kılavuzu. Elysium Fantastic Bomonti Sitesinde Yaşam

1Yaşam Kılavuzu. Elysium Fantastic Bomonti Sitesinde Yaşam 1 Elysium Fantastic Bomonti Sitesinde Yaşam Hoşgeldiniz Elysium Fantastic Bomonti Sitesine Hoşgeldiniz... Elysium Fantastic Bomonti Sitesi, siz sakinlerimize ister yeşillikler içindeki bol teraslarında,

Detaylı

T.C. ÇAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü. Su Hizmetleri Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği

T.C. ÇAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü. Su Hizmetleri Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği T.C. ÇAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Su Hizmetleri Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) 3/7/2005 tarih ve 5393 sayılı

Detaylı

Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları

Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Yapı Kredi Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı

İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ

İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ İSTANBUL CEVAHİR ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ KİRACI TEKNİK ŞARTNAMESİ 1. Giriş 1.1. Hoş geldiniz 1.2. Bu Teknik Şartname neden okunmalı? 1.3. Teknik Şartnameyi nasıl kullanmalıyım? 1.4. Terimler ve Tanımlar

Detaylı

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARİFELER YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK, TANIMLAR

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARİFELER YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK, TANIMLAR MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARİFELER YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM, DAYANAK, TANIMLAR Amaç MADDE 1-Bakanlar Kurulunun 13.03.2014 tarih ve 2014/6072

Detaylı

HAVUZLUBAHÇE KONUTLARI SĠTE YAġAM KURALLARI

HAVUZLUBAHÇE KONUTLARI SĠTE YAġAM KURALLARI HAVUZLUBAHÇE KONUTLARI SĠTE YAġAM KURALLARI ĠÇERĠK SAYFA A. AMAÇ 1 B. KAPSAM VE GEÇERLĠLĠK 1 C. YASAL YAPTIRIMLAR 1 D. SORUMLULUK 1-2 E. KURALLAR 2-7 ANA GĠRĠġTE UYGULANACAK KURALLAR 2-3 ARAÇ PARK YERĠ

Detaylı

İşimin. Sigortası Özel ve Genel Şartları

İşimin. Sigortası Özel ve Genel Şartları İşimin Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Yapı Kredi Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı

2-A-1 Teslimler 2-A-2 Kiracı Paketi 2-A-3 Avan Proje 2-A-4 Uygulama Projesi ve Malzeme Tanımları 2-A-5 Bina Tanıtım/İsim Panosu Proje Teslimi

2-A-1 Teslimler 2-A-2 Kiracı Paketi 2-A-3 Avan Proje 2-A-4 Uygulama Projesi ve Malzeme Tanımları 2-A-5 Bina Tanıtım/İsim Panosu Proje Teslimi AKPLAZA OFİS BİNASI DEKORASYON ŞARTNAMESİ GENEL FİHRİST BÖLÜM 1_GİRİŞ VE AMAÇ 1.1 Giriş ve Amaç 1.2 Akplaza Ofis Binası Tasarım Felsefesi 1.3 Kriterlerin Kullanımı BÖLÜM 2_GENEL BİLGİ VE YÖNTEMLER Özet

Detaylı

Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı

Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı Turkish Homes for Haringey Ltd Onarımlar elkitabı Homes for Haringey Ltd Repairs handbook Bu kitap hakkında Bu kitap size onarımlar servisimiz hakkında bilgi vermek için hazırlanmıştır. Haringey Belediyesinin

Detaylı

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE BULUNAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar; AMAÇ: MADDE 1 Bu Yönetmeliğin amacı: a) Ordu Büyükşehir

Detaylı

Ankara Üniversitesi Teknoloji GeliĢtirme Bölgesi ĠĢletme Yönergesi. ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ

Ankara Üniversitesi Teknoloji GeliĢtirme Bölgesi ĠĢletme Yönergesi. ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ TEKNOLOJĠ GELĠġTĠRME BÖLGESĠ ĠġLETME YÖNERGESĠ MADDE 1 - YÖNERGENĠN AMACI Yönerge'nin amacı, Kiracıların ve Yönetici Şirketin birbirlerine ve ilgili yasal mercilere karşı olan yükümlülüklerini

Detaylı

Site Paket. Sigortası Özel ve Genel Şartları

Site Paket. Sigortası Özel ve Genel Şartları Site Paket Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Allianz Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ. BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı; Gençlik ve Spor Genel

Detaylı

MARKAEVLERİ 1. ETAP SİTE KURALLARI

MARKAEVLERİ 1. ETAP SİTE KURALLARI MARKAEVLERİ 1. ETAP SİTE KURALLARI 1. Genel Kurallar: a. Blok ortak kullanım alanı olan koridor, girişler ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve hareketi engelleyecek şekilde dolap, çocuk arabası, bisiklet,

Detaylı

MUHASEBE VE FİNANSMAN

MUHASEBE VE FİNANSMAN T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MUHASEBE VE FİNANSMAN VERGİ DAİRESİ İŞLEMLERİ 344MV0067 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları

Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları Yuvam Sigortası Özel ve Genel Şartları Değerli Sigortalımız, Şirketimiz tarafından düzenlenmiş sigorta poliçeniz ekte yer almaktadır. Yapı Kredi Sigorta nın size özel hizmet ve avantajlarından kesintisiz

Detaylı