MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI 1 Ekim 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI 1 Ekim 2014"

Transkript

1 MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI 1 Ekim 2014 H. Uran TİRYAKİOĞLU İSO Meclis Üyesi ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ 31. Grup Elektrik, Elektronik ve Bilişim Sanayii 32. Grup Enerji ve Elektrik Ekipmanları Sanayii 33. Grup Aydınlatma Donanımları Sanayii 34. Grup Beyaz Eşya ve Ev Aletleri Sanayii

2 Milyar $ REFAH ARTIŞI İÇİN TÜRKİYE YE DIŞ GELİR LAZIM İhracatın %93,9 u sanayi ürünüdür %9,5 CAGR Türkiye ihracatının %47 si İstanbul dandır. %6,2 Yaratıcı Endüstri %6 CAGR %20,8 CAGR Ürünleri CAGR %4 0 Yaratıcı Hizmetler Turizm İhracat Kaynak: UNCTAD Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaynak: Türkiye İhracatçılar Meclisi Sanayi ürünleri ihracatı ile her yıl nüfus artışının çok üzerinde gelir artışı ile refah sağlanır, bunun %47 si İstanbul dandır.

3 Örnek: 100 Kişilik Fabrika The Multiplier Effect: There Are More Manufacturing-Related Jobs Than You Think, Keith D. Nosbusch and John A. Bernaden. SANAYİ İSTİHDAMININ ÇARPAN ETKİSİ 100 Sanayi istihdamı 58 (Direkt 20 ve Endirekt 38 kişilik) hizmet sektörüne iş vererek kendi varlığından daha büyük (310 kişiye kadar ek) istihdam yaratır. Servis Şoför 4,0 otobüs/ minibüs İdareci 0,5 Yemek Aşçı 1,0 pişir/ dağıt Dağıtıcı/bulaşık 1,0 Şoför 0,3 Nakliyeci/dış depocu/ 2,5 kargocu/ liman hizmetleri Doktor 0,3 Avukat/noter 0,1 Gümrükçü 0,5 Toptancı 2,0 Reklamcı 0,1 Büfeci/bakkal/lokanta 0,5 Nalbur/elektrikçi/tesisatçı 0,5 Y.M.M. 0,2 Banka memuru/sigortacı 0,6 Sanayi sitesi/osb görevlisi 0,2 Kırtasiyeci/matbaacı/ 0,5 hediyelik eşya %20 ilk 100 Sanayi 80 endirekt, ikincil, ailelerin kullandığı Teknoloji düzeyi Smart Manufacturing 310 intel İnşaatçı/boyacı/duvarcı/ bahçe 1,0 Temizlik hizmetleri/hurdacı 2,0 Diğer 2,2 TOPLAM 20,0

4 İSTANBUL 1/ PLAN UYGULAMA HÜKÜMLERİ Plan Bütünlüğü çerçevesinde yer alan depolama ve sanayi binaları tevsii yapılmaması, çevre kirliliğine yol açmaması, ilgili kurumların olumlu görüşünün olması ve ileri teknoloji kullanılması koşulları ile ekonomik ömürlerini tamamlayıncaya kadar mevcudiyetlerini sürdürebilirler. Ancak, depolama ve sanayi binalarının planlarda belirlenen lojistik ve/veya sanayi alanlarına hazırlanacak bir eylem planı çerçevesinde desantralizasyonu esastır (1/ Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı Raporu Sekizinci Bölüm-Plan Uygulama Hükümleri, sayfa:720, madde ). Sanayi Alanları: Mevcutta ileri teknoloji kullanan sanayi alanları ile ileri teknoloji kullanarak sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve yeniden organizasyonu planlanan sanayi alanlarıdır (1/ Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı Raporu Sekizinci Bölüm-Plan Uygulama Hükümleri, sayfa:732, madde ). Sanayi yerleşimi İstanbul un toplamının sadece %1,3 üdür.

5 Milyar $ İBB 1/ amaç ve stratejilerinde gelişme alanı Oysa ki Türkiye ve İstanbul, refah düzeyini artırmak için üretim, istihdam, ihracat yolu ile dış gelirini arttırmak zorundadır. İstanbul Kültür Başkenti %4 CAGR İSTANBUL DIŞ GELİR AZALIŞI %20,8 CAGR %6,2 CAGR İhracatın %93,9 Sanayi Ürünü ÇDP e göre İBB Plan uygulama hükümleri gereği - Kapsam daralması, - Başka şehre yatırım, - Kapanma 0 Yaratıcı Endüstriler Turizm İhracat Finans Merkezi (Kültür Endüstrileri) Kaynak: UNCTAD Creative Economy Report Kaynak: Türkiye İhracatçılar Meclisi Kaynak: İstanbul Kültür ve Turizm İl Md. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı İstanbul un turizm gelirleri; İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü nün İstanbul a gelen yabancı sayıları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı nın yabancı ziyaretçilerin yıllara göre ortalama harcamaları verileri kullanılarak hesap edilmiştir.

6 Milyar $ İHRACAT HEDEFİ 500 Milyar $ 2023 HEDEF Türkiye %9,5 CAGR 0 İstanbul %20,8 Yıllar İhracat %6,2 İstanbul sanayii gelişmezse; dolayısı ile ihracatı artmazsa, hedef gerçekleşmez.

7 SANAYİYE UYUMLU ŞEHİRLEŞME: BERLİN Siemens Power Energie Siemens AG Siemens in birçok fabrikası Berlin dedir. Halen Elektrik makinaları ve ileri teknoloji üretimler yapılmaktadır. Fabrikaların Etrafı yerleşim alanıdır. 100 yılı aşkın süredir Desantralize edilmemişlerdir.

8 SANAYİYE UYUMLU ŞEHİRLEŞME: MUNIH Krauss-Maffei BKK Demag Krauss-Maffei, Münih in içinde, tank zırhı dökümlerinin yapıldığı, dev plastik enjeksiyon makinalarının imal edildiği, her yıl lerce ton çelik döküm yapılan bir fabrikadır. Çevresinde konutlar da bulunmaktadır. 100 yıldır Desentralize edilmemiştir. TIR lar fabrikaya ağaçlıklı yollardan ulaşmakta, çalışanlar işlerine bisikletle gidebilmekte, hiçbir çevre ve trafik sorunu görülmemektedir.

9 SANAYİYE UYUMLU ŞEHİRLEŞME: LOS ANGLES, CA Silicon Valley Nortrop Aircraft Hughes Aircraft Robinson Helicopter Hughes Aircraft Elektrik makinaları fabrikaları, Nortrop Aircraft ve Robinson Helikopter fabrikaları (Ağır sanayi) Los Angeles içinde, Rodando Beach sahilindedir. Etrafı yerleşim alanıdır yıldır hiçbiri Desentralize edilmemiştir, yakınında silicon valley oluşmuştur.

10 SANAYİYE UYUMLU ŞEHİRLEŞME: LUDWIGSHAFEN Şehir, nehir kenarındaki kimya sanayiine uyumlu şekilde, sanayinin etrafında oluşturulmuştur.

11 SANAYİYE UYUMLU ŞEHİRLEŞME: TRIESTE, MONFALCONE Evler Fincantieri Tersanesi 600 Yan Sanayi 200 yıllık Fincantieri tersanesi (Ağır sanayi) Trieste de Monfalcone sahilindedir. Etrafı yan sanayi ve yerleşim alanıdır; birçok parçanın yanısıra prefabrik olarak yapılmış kamaralar treyler üzerinde yan sanayiden tersaneye getirilmektedir da özelleşmiş ama Desentralize edilmemiştir. FVG bölgesi İtalya ve Avrupa nın en zengin bölgesi olmuştur.

12 İSTANBUL 1/ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ İstanbul un yarattığı ihracat ve katma değer düşünülerek plan hükmü tadilat önerisi: «Çevre kirliliğine yol açmayan ve yüksek katma değerli sektörlerdeki sanayi binalarına, ileri teknoloji kullanılması koşulları ile ruhsat verilir. Ancak, depolama ve sanayi binalarının planlarda belirlenen lojistik ve/veya sanayi alanlarına İSO ile beraber hazırlanacak bir eylem planı çerçevesinde desantralizasyon yapılır.» İstanbul Metropolitan Alanda 2 yeni OSB kurulması Metropolitan Bölgede Islah OSB başvurularının kabulü

13 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ İstanbul Teknokent te elektronik üretim kompleksi açılmalıdır. İmar planlarının sürekli değiştirilmesinin önüne geçilmeli, planların kalıcı olması sağlanmalıdır. Böylece, sanayi tesisleri önlerini daha net görebilecekler, devamlı taşınmak zorunda kalmayacaklardır.

14 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği - I Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği nde yer alan koordinasyon merkezi, yetkilendirilmiş kuruluş (YK), teminat gibi konularda yaşanan belirsizlikler (15 Nisan 2014 de YK hakkındaki usul ve esasların yayımlanmasına rağmen) devam etmektedir. Üreticiler Yönetmelikten doğan yükümlülüklerini nasıl yerine getireceklerini planlayamamakta, buna ilişkin maliyetlerini öngörememektedir. Yönetmelikteki belirsizlik yaşanan konulara ilişkin düzenlemeler içeren tebliğlerden eksik olanlar yayımlanmalı ve sürdürülebilir bir sistem kurulabilmesi için geçiş süreci gözden geçirilmelidir. Ekonomimizin en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışılık ile bu Yönetmelik özelinde de mücadele edilmeli, yükümlülüğü olan tüm taraflar uygulama aşamasında kapsama alınmalıdır.

15 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği - II AEEE lerin işlenmesi sonucunda ortaya çıkan atık gazların bertaraf edilmesi konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu atık gazların bertaraf edilmesi işlemlerinin ülkemizdeki tam teşekküllü bertaraf tesis veya tesislerinde yapılması için Bakanlığımızın yer tahsisi ve yatırım desteği gerekmektedir.

16 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Ambalaj Atıklarının Bedelsiz Verilmesi «Ambalaj atıklarının bedeli karşılığı verilmesi» aleyhindeki davada Danıştay ın kararı sonucu, sanayi tesislerinin ambalaj atıklarını lisanslı tesislere/ belediyelere bedelsiz olarak vermeleri gerekmektedir. İleriye yönelik kalıcı bir çözüm için, Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatta yapılacak değişiklikler ile ambalaj atıklarının serbest piyasa koşulları ile değerlendirilebilmesine olanak sağlanmalıdır.

17 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Piyasaya Sürülen Ürünlerin Ambalajlarının Geridönüşümü Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine göre; piyasaya ürün sunan üreticilerin, kullanılan ambalajların geridönüşümü ile ilgili yükümlülükleri genellikle yetkilendirilmiş kuruluşlar olan ÇEVKO, TÜKÇEV, PAGÇEV üzerinden yerine getirilmektedir. Ancak halen sisteme kayıtlı olmaları gereken üreticilerin sadece %20 sinin buna tabii olduğu düşünülmektedir. Yükümlülüklerini yerine getiren üreticilerin isimlerinin, Bakanlık web sitesinde yayınlanması ile şeffaflık oluşumu, daha çok üreticinin kayıt altına girmesinin yolunu açacaktır. 24 Ağustos Resmi Gazete de yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliği

18 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Sera Gazı Emisyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sera gazı emisyonlarına ilişkin hazırlanacak projeksiyonlarda kullanılmak üzere, firmalardan hem geçmiş yıllara ait hem de ileriki yıllar için uzun dönemli piyasaya sürecekleri ürün miktarları, ürün başına emisyon miktarları gibi bilgiler istenmektedir. Söz konusu bilgiler hem gizlilik hem de ileriye yönelik belirsizlikler nedeniyle verilememektedir. Bu bilgiler firma bazında değil, sektör bazında toplanmalıdır.

19 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Çevre Yatırımlarına Teşvik Mevzuat kapsamında atıksu arıtma tesislerinde, ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi giderinin %50 si geri ödenebilmektedir. Ancak; bu teşvik sadece alıcı ortama deşarjlar için geçerli olduğundan İstanbul daki sanayi tesislerimiz bu destekten yararlanamamaktadır. Atıksularını arıtıp kanalizasyon sistemine deşarj eden sanayi tesisleri de bu teşvik kapsamına alınmalıdır. Çevresel etkilerin (karbon ayakizi) ve kaynak kullanımının (su ayakizi) azaltılmasına, atıkların yeniden değerlendirilebilmesine yönelik yatırımlar için somut ve etkin bir teşvik sistemi (knowhow transferi, finansman olanakları, ar-ge destekleri, üniversitesanayi işbirlikleri) minimum bürokrasi ile hayata geçirilmelidir.

20 ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİ Özellikle Almanya nın deneyimi ışığında, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimine yönelik yatırımlara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile destek sağlanmalıdır.

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ

TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ TÜRKİYE AMBALAJ MECLİSİ Ambalaj sektörünü; Türkiye nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu listesindeki 54 kuruluş, Türkiye nin En Büyük 500 Şirketi listesindeki 30 şirket, Türkiye nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi

Detaylı

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI

VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI VII. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI TOBB Yayın No: 2014/215 TOBB yayınları için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : (0312) 218 20 00 Faks : (0312) 218 20 64 internet : www.tobb.org.tr

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2014-2017 1 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 ÇİZELGELER LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ...

Detaylı

Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2.Taslak Web, Eylül 2010) Bu rapor Prof. Dr. İzzet Öztürk ve T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER

Detaylı

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI EVSEL ATIKLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI TR62 (Adana, Mersin) Bölgesi Bu rapor Çukurova Kalkınma Ajansı uzmanları Erkut ALTUNTOP, Hakan BOZLU ve Esmanur KARABIYIK tarafından hazırlanmıştır. MAYIS 2014

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 3 ÖZET... 4 Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Destekleri... 5 Sanayi Kuruluşlarında Verimlilik Artırıcı Projelerin (VAP) Desteklenmesi... 6 Gönüllü Anlaşmalar (GA) Yoluyla Sanayi

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI

TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ GTO NUN 4 ÜYESİ DAHA İHRACATA İLK ADIMINI ATTI TÜRKİYE DEKİ OSB LERİN DURUMU KOSGEB DESTEKLERİ GTO DA ANLATILDI AKBANK İLE PROTOKOL İMZALADIK: Özel ürün ve hizmetler sizlerle Dünyayı Umutlandıran Buluş Hannover Fuarına na - GTO Damgası - OSMAN HAMDİ

Detaylı

caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme Toplantısı

caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme Toplantısı Arçelik-LG Klima Sanayi Klima ve Ticaret Sanayi A.Ş. ve Ti Sanayici Gözüyle Mevzuat Uygulamaları caret A.Ş. LERIMAN Bilgilendirme 20 Ekim 2008 Toplantısı KalDer Yeni Çevre Yönetmelikleri Neler Getirdi?

Detaylı

İçindekiler 1. AB, niçin bir Çevre Politikası geliştirmiştir? 2. AB Çevre Politikası nın yasal dayanakları nelerdir? 3. AB Çevre Politikası nın hedefleri ve temel ilkeleri nelerdir? 4. Çevre konusunda

Detaylı

TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ

TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİ Kuyumculuk sanayi sektörünü; Türkiye nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu listesindeki 7 kuruluş, Türkiye nin En Büyük 500 Şirketi listesindeki 4 şirket, Türkiye nin En Hızlı

Detaylı

MEVCUT EVSEL KATI ATIK MİKTARLARI VE BERTARAF YÖNTEMLERİ:

MEVCUT EVSEL KATI ATIK MİKTARLARI VE BERTARAF YÖNTEMLERİ: ÇEVRE VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA TEMATİK PANELİ Cezmi Neyim ÇEVKO Vakfı TÜRKİYE DE EVSEL NİTELİKLİ KATI ATIKLAR GİRİŞ : Son Yıllarda Katı Atıklardan kaynaklanan problemler ülkemizin en önemli çevre sorunlarındandır.

Detaylı

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ

İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ İL ÇEVRE DURUM RAPORU HAZIRLAMA REHBERİ HAZIRLAYAN ÇED, İZİN VE DENETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE ENVANTERİ VE BİLGİ YÖNETİMİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ANKARA-2013 AÇIKLAMA İlk "İl Çevre Durum Raporları Formatı"

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU EKİM 2009 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Sektörün Tanımı ve Sınıflandırılması 3 2.2 Türk Kimya Sektörü 6 2.3 Dünya da ve Avrupa

Detaylı

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ...

İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER LİSTESİ... 4 TABLOLAR LİSTESİ... 5 KISALTMALAR LİSTESİ... 6 1. GİRİŞ... 7 2. YÖNETİCİ ÖZETİ... 8 3. MEVCUT DURUM... 9 3.1. Ülkemizde Otomotiv Sektörünün Gelişimi...

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Atık Yönetimi Eylem Planı (2008-2012) MAYIS - 2008 ANKARA ÖNSÖZ Tabii kaynaklar insanoğlu için yeterli olmasına rağmen sınırsız değildir ve

Detaylı

İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş.

İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamış taslak izahname İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. Sermaye Piyasası Kanunu nun 16. Maddesi Uyarınca Payları Halka Arz Olunmuş Sayılan Halka Açık Ortaklıkların

Detaylı

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli

Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Teknoloji Öngörü Projesi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Tematik Paneli Vizyon ve Öngörü Raporu 2003, ANKARA Önsöz Ülkemiz, geleceği için çok önemli bir geçiş

Detaylı

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ

SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ SAMSUN İLİ TARIMSAL YATIRIMCI REHBERİ Burhan HEKİMOĞLU Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Mühendisi Strateji Geliştirme Birimi Samsun / Kasım 2012 1 İÇİNDEKİLER Sayfa Önsöz 3 1. Giriş 4 2-Samsun İlinin Genel Durumu

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

MADDE 2- (Değişik: 5491-26.4.2006 / m.2) Bu Kanunda geçen terimlerden;

MADDE 2- (Değişik: 5491-26.4.2006 / m.2) Bu Kanunda geçen terimlerden; KANUN NO: 2872 ÇEVRE KANUNU Kabul Tarihi: 9 Ağustos 1983 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ağustos 1983 - Sayı: 18132 5.t. Düstur, c.22 - s.499 BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, TANIMLAR VE İLKELER AMAÇ MADDE 1- (Değişik:

Detaylı

ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha)

ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha) ISBN 978-975 19 4095-7 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEKTÖRÜNÜN TALEPLERİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ DEĞERLENDİRMELERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI Bilgi Toplumu Dairesi Kasım 2005,

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İzmir İktisat Kongresini Açış Konuşmasından (17 Şubat - 04 Mart 1923)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İzmir İktisat Kongresini Açış Konuşmasından (17 Şubat - 04 Mart 1923) I EFENDİLER! Tarihimizi dolduran bunca muvaffakiyetler, zaferler veyahut mağlubiyetler yıkılış ve felaketler bunların kaffesi vukua geldikleri devirlerdeki ekonomik durumumuzla münasebatdar ve alakadardır.

Detaylı

(1) (2) ÇEVRE KANUNU

(1) (2) ÇEVRE KANUNU 5909 ÇEVRE KANUNU (1) (2) Kanun Numarası : 2872 Kabul Tarihi : 9/8/1983 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 11/8/1983 Sayı : 18132 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa : 499 * * * Bu Kanunun yürürlükte

Detaylı

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU BÜROSİT 2014 KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİMİN MESAJI... 3 RAPOR HAKKINDA... 4 KURUMSAL PROFİL... 5 MARKALAR, ÜRÜNLER VE HİZMETLER... 6 HİZMET VERİLEN PAZARLAR... 6 OPERASYONEL

Detaylı

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III

OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA PROGRAMI (SAP) RAPORU VERSİYON 1.0 (06.2011) III İÇİNDEKİLER I. OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU... III A. Kuruluş... III B. Platformun Vizyonu ve Misyonu...

Detaylı

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Binalar Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2. Taslak Web, Ağustos 2010) Hazırlayan: Tülin Keskin İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 1. GİRİŞ... 4 2. Sektörün Kısa Tanıtımı... 6 2.1. Binalar ve Emisyonlar...

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU

BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU KASIM 2014 KÜNYE BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE FİNANSMANI RAPORU GENEL KOORDİNATÖR Aygen Erkal HAZIRLAYAN

Detaylı

(1) (2) ÇEVRE KANUNU

(1) (2) ÇEVRE KANUNU 5909 ÇEVRE KANUNU (1) (2) Kanun Numarası : 2872 Kabul Tarihi : 9/8/1983 Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 11/8/1983 Sayı : 18132 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa : 499 * * * Bu Kanunun yürürlükte

Detaylı

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI BELEDİYE ATIKLARI Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yatırımları İşletmede : 59 İnşaat ve ihale safhası : 40 Plan-proje safhasında : 35 (yer seçimi aşamasında olanlar hariç) Metan

Detaylı