KIBRIS KAVGASI TÜRKĐYE NĐN AB KONUŞMALARINI DURDURDU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KIBRIS KAVGASI TÜRKĐYE NĐN AB KONUŞMALARINI DURDURDU"

Transkript

1 KIBRIS KAVGASI TÜRKĐYE NĐN AB KONUŞMALARINI DURDURDU Türkiye nin AB üyelik daveti, Brussels ile Ankara nın müzakereleri riske koyan Kıbrıs üzerindeki bir kavgadan sonra bir kriz içine atıldı. Bloka katılmasının Türk hevesleri için ciddi bir geri adım içinde, Kıbrıs gemileri ve uçakları üzerindeki Türk engelleri üstündeki kördüğümü çözmek için dünkü çabaların bitişi bir yıl sonuna kadar terkedildi. Bu, en azından Türkiye nin AB üyeliği müzakerelerinin bir kısmı, gelecek ay Brussel de toplandıkları zaman hükümetin Avrupalı başkanları tarafından şüphesiz hemen soğuk bir depoya konulacaktır anlamına gelir. Türkiye ye Kıbrıs şimdi AB nin ortağı - üzerindeki onun ticaret kısıtlarını, konuşmaların olası bir rafa kaldırılmasından kaçınmak için iki hafta içinde kaldırması gerektiği söylenildi. Dün, AB nin başkanlığını elinde tutan Finlandiya nın dış işleri bakanı Erkki Tuomioja, çevre şartları bir anlaşmadan izin yok yıl sonuna ulaşılabilir olduğunu söyledi. Avrupa genişleme komisyonu üyesi Olli Rehn, Türkiye yi kabul konuşmaları dondurulamaz ve durdurulamaz olduğunu tartışarak zararı azaltmak için araştırdı. Fakat bazı konularda, onlar yavaşlayacak dedi. Avrupa komisyonu haberdardır ki konuşmalar bitirilirdi, Türk üyeliğine Avrupa da halkın görüşünün büyüyen husumetini veren onları yeniden canlandırmak için olanaksız olmalı. Türkiye deki popüler aşırı hassasiyet de AB üyeliğine karşı dönüyor.

2 Müzakerelerin adımını yavaşlatmada tam ne kadar uzağa gidileceğine ve politika alanları üzerine konuşmalara mani olunacak hangi siyasi alanlar olacağına, AB ulusları, şimdi karar vermek zorunda olacak. Almanya nın Chancellor, Angela Merkel, sabırsızlığını Türk duruşu ile ifade etti. Türkiye ile içinde olduğumuz müzakereler üzerine haydi ağlayalım gibi basit bir kolaylık olmayabilir. Türk dışişleri bakanı Abdullah Gül, AB ye konuşmaları durdurmamasını rica etti, tartıştı: Reform için bize zaman verin, kendimizi değiştirmemiz için bize zaman verin. Uzun bir işlem olacak gece yarısı üye olmayacağız. Uluslararasında tanınmayan Kuzey Kıbrıs içinde, Türk Kıbrıslıların kötü durumunu sıkıntıdan kurtarmak için AB nin bir şeref sözüne kadar, Türkiye Kıbrıs gemileri ve uçakları üzerindeki ambargosunu kaldırmayı reddetti.

3 Avrupa kapıyı kapatır. Bir yıl önce, Avrupa liderleri, Türkiyenin AB üyeliği üzerindeki müzakerelerin tamamını resmi olarak açtı. Sözlerinde güçlü ve olumlu olarak durmaları beklenildi. Kendi ulusal seçmenlerine yakarışları tekrarladılar. Bir kaç şey hariç, öyle yapmadılar. Hoşa giden konuşmalar, yersiz tenkitler başlamadan önce sert bir şekilde bırakıldı. Fransa ve Almanya da, Avusturya da ve daha az bir kampsamda Danimarka ve Hollanda ve diğer ufak devletler, seçmenlerine makul uzunlukta işaret vermeye gitmeleri yerine, politikacılar Türkiye nin girişine karşı geldiler veya en zorlu şartlar altında en azından ona izin verdiler. Böyle yaparak, şüphesiz, önemli bir sayıda vatandaşların Türk karşıtı, müslüman karşıtı ve göçmen karşıtı olan duyguları ne zannettikleriyle oynuyorlardı. Böyle davranışların politik veya politik olmamasının anlaşılmasına göre, şüphesiz, zorlu görüşmelerin daima yütülebileceği bir atmosfer yaratmadı.görüşmelerin kısmi olarak iptal edileceği bu hafta Avrupa komisyonu nun tavsiyesi gözönüne alındığında, bu zihinde tutulacak önceki bilgidir. Yerine getirilmemiş iki vaat, bu kördüğümü yarattı. Türkiye, Kıbrıs Rum larının mallarına onun limanlarını ve hava alanlarını kendi kendine açmaya karar alıp bunu ilan etmişken, AB, Kuzey Kıbrıs a ekonomik ambargoyu kendi kendine karar verip bunu ilan etmişti. Bunların kısmen hiçbiri olmadı. Çünkü

4 her biri diğerine bağlıydı. Fakat AB, Türkiye nin taahhüdü kanuni olarak bağlanıyor olduğunu teyit etti. Oysa, onun kendisi, genel bir güvenin doğal haliydi ve herhangi bir durumda, olaylar değişti. Türkler, doğal olmayan bir şekilde, bu yorum karşısında durakladı. Türkiye nin onaylamış olduğu, Kıbrıs Türklerinin kabul ettiği, ve iki toplumun istekleri arasında adil bir uzlaşma ve çoğu taraf tutmayan gözlemler olduğu sayılan fakat Kıbrıslı Rumların adanın tekrar birliği için bir birleşmiş milletler tasarısını reddettiği zaman, sorunların tohumu 2004 te ekildi. Eğer her şey iyi gitmiş olsaydı, birlik üzerindeki anlaşma düzgün bir şekilde, Kıbrıs ın ortaya yeni çıkan durumu ile takip edilecekti ve ondan sonra,türkiye ile tüm müzakerelerin açılmasıyla, adanın belli bir bölgeye bölünmesi ve savaş durumu ile karmaşık hale getirilmemiş olacaktı. Bunun yerine Kıbrıs, onun şikayet sesleriyle Avrupa Birliğine girdi ve onun üyeliği, Türkiye ile konuşmaları geciktirmek veya veto etme hakkını bile verdi. Kıbrıs, yeni gücünü kullanarak, bazı Avrupa Birliği üyelerinden aldığı gizli desteğe sevindi. Böylece Kıbrıs üzerindeki farklılıklara rağmen, Türkiye ile AB arasındaki sorun için şimdiki nedendir. Daha temel neden, belirli Avrupa liderlerinin beklenen Türk üyeliği ile siyasi oyun oynama tarzıdır. Hepsi, kesin olarak o kadar fazla karşı gelmedi. Bazıları karşı geldi, fakat düşündükleri, seçmenlerinin isteklerini yatıştırma ihtiyacı hissetmeleridir.

5 Angela Merkel, Türkiye, tam üyelikten yoksun düşen özel bir üyelikle en iyi şekilde hizmet edilmelidir. olan görüşü ile ilk kategori içine düştü. Nicolas Sarkozy and Ségolène Royal, ikisi, başkanlık için yarışa hazırlanırken Türk sorununu baştan savan eğilimle muhtemelen ikinci kategori içine düşer. Pope Benedict de ilk kategoriye ait olmaya alışıktır. Cardinal Ratzinger iken, meşhur olarak, Avrupa ve Türkiye sürekli bir ayrılıkta yaşaması gerektiğini açıkladı. Fakat Türkiye ye ziyaretinin başında bu hafta, kendi kendini tersine çevirir göründü, veya Türk başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile daha pozitif bir görüşü ifade etmede en azından çok maharetli dolap çevirmeydi. Erdoğan, Komisyonun tavsiyesine aşırı reaksiyon vermeyen kurnaz ve kabiliyetli bir liderdir. Geribildirim hoş karşılanır ve takdir edilir. Çekilinebilir veya yyumuşak olunabilir, veya eğer şimdi gerçek bir çaba, çünkü şüphesiz böyle olmalı, bu mücadelenin yerleşmesi için yapılırsa, konu dışı olacaktı.

6 Dua ve korkularla Papa Türk ziyaretini bitirir. Pope Benedict, Müslüman dünyası ile istediği sıcak ilişkiler için onun kalabalığının bir çoğunu fakat herşeyi asla - ikna etmiş olarak dün Türkiye nin dışına uçtu. Üstün gelen bir Müslüman ülke ile Papa olarak ilk ziyaretini bitiren Bendict, Vatikan ın araştırdığı Hiç kimsenin üzerine hiçbir şey empoze etmeyin dediğini söyleyerek Đslam a karşı bir bütün-hiristiyan gizli anlaşması korkularını yatıştırmak için son bir girişim yaptı. Sultanahmet içinde dua ettiği zaman, Salı günü onun emsali olmayan jesti, yaygın duasıyla aydınlığa çıktı. Onun rehberi, muazzam Đstanbul müftüsü Mustafa Çağrıcı, iyi bir müslüman olarak kendisinin yaptığı gibi Papa ayakta durduğunu ve Mekkeye yüzünü döndüğüne dikkat çekti. Bir televizyon görüşmecisine Bunlar çok hoş jestlerdi dedi.. Ulusalcı günlük Milliyet, Đstanbul un Barışı başlığı altında iki adamın beraber dua ederken bir resmini taşıdı. Fakat bazı yorumcular, Papa ve Ortodoks Hiristiyanlığının ruhani lideri Patriarch Bartholomew un imzaladığı açıklamanın bir kısmıyla dehşete düştü. O, Avrupa da diğer dinlere ve onların kültürel yardımlarına açık kalırken, biz çabalarımızı Hiristiyan köklerini, geleneklerini ve değerlerini korumak için birleştirmemiz gerekir. dedi. The Turkish Daily News, onun açıklama raporuna başlık attı: Papa, AB desteği için Türklerin Umutlarını Bozuyor. Salı günü gelişinde papa başbakan Recep Tayyip Erdogan tarafından Türkiye nin AB uygulamasının arkasında olduğu sözü tekrarlanmıştı. Fakat gazete dedi onun açıklamaları açık bir şekilde abartıldı idi. Papanın Türkiye içindeki yolculuğu, üç ay önce Almanya daki konferansta, bir alıntı içinde Islam şeytan ve zalim olarak suçlanıldı kullandığı zaman incelikle işlenmiş zararı onarmak için onun çabalarıyla hakim olundu.

7 Lübnan, Hizbullahın büyük protestosu, demokrasiye bir tehdit diyor. Lübnan başbakanı Fouad Siniora, Hizbullah tarafından büyük gösterilerin arifesinde geçen gece onun demokrasisinin tehlike içinde olduğunu ikaz etti. Bay Siniora, kabinesinden dışarı atmayı hedeflediği protestonun yükselmesinde Lübnan ın bağımsızlığı tehdit edildi ve onun demokratik sistemi tehlike içindedir dedi. O, Korkma ve üzülme. Biz haklı bir nedene sahibiz dedi. Tehditler bizi yıldırmayacak. Manevralar ve ultimatomlar bizi yıldırmayacak Bay Siniora nın batı-arkalı hükümetin ayrılmasını zorlamak için Hizbullah Lideri Hassan Nasrallah, Bugün Beyrut içinde büyük bir protesto için çağrıda bulundu Hizbullah ın televizyon istasyonu al-manar da konuşan Bay Nasrallah hükümete siyasi ortaklık ile değiştirilmesi için hem hükümet hem de muhalif şahsiyetleri kapsayan bir çağrıda bulundu. O, Bir ulusal birlik hükümeti oluşturulması iyi olur. Farklı dinlerden ve bölgelerden tüm Lübnanlılar inançlarımızı ifade etmek için barış dolu, medeni halk protestosuna katılmak için davet edilir. dedi. Hükümet, bir Suriyeli-Iranlı gizli planı gibi protestoyu bertaraf etti. Haberleşme bakanı Marwan Hamadei Guardian a O başarılı olmayacak; Suriye içindeki Ba ath rejiminden veya Đrandan bir fetva altında çekilmeyeceğiz. dedi. Ülkenin en büyük Hiristiyan izleme yetkisi olan Hiristiyan muhalif lider Michel Aoun un destekleyicileri ile Lübnan ın Shia partileri, Amal ve Hizbullah, katılacak.

8 Protestoyu organize edenler, istekleri karşılanıncaya kadar destekleri caddelerde kalacaklarını söyledi. Bay Aoun'un Free Patriotic Movement ın kıdemli bir üyesi, Hükümet çekilene kadar sürekli bir mevcudiyet planlıyoruz, ve duyurusu yapılacak olan daha başka faaliyetler olacak dedi. Đkisi Hizbullah tan dahil edilen altı muhalif milletvekili, bu ayın başlarında onların Hiristiyan müttefikleri için bir temsil kaygısına düştükten sonra kabineden çekildi. Bazı muhalif üyeler, yönetimle ilgili postalardan, aynı zamanda, protesto ile birbiri arkasına dizilmiş olarak parlementodan yığın çekilmeleri tehdit etti. Kabine, uluslararası bir mahkemede eski başbakan Rafik al-hariri yi Şubat 2005 te öldürmekle suçlanan Lübnanlı ve Suriyeli güvenlik personelini onaylamak için toplandığı zaman, Siyasi kriz, geçen cumartesi çıkmaza ulaştı. Shia temsilcileri olmadan oturumu devam ettirme kararı, muhalefet tarafından anayasaya uygun olmayan olarak resmi bir şekilde, kınandı.

9 Türkiye, AB arzusunun Papa yı takdis ettiğini, iddia ediyor. 16. Papa Benedict, bugün, Ankara ya vardıktan sonra Türkiye nin AB ye katılma arzusunun geri gittiğini gördüğü zaman, siyasi bir mayın tarlasına adım attı. Papa ile kısa konuşmalardan sonra, Türk başbakanı Tayyip Erdoğan, bir haber konferansında Türkiye nin AB arzusunu desteklemek için Piskoposa sormuş olduğunu söyledi. Bay Erdoğan, Papa ya Biz siyasi değiliz, fakat Türkiye nin AB ye katılmasını arzu ediyoruz dediğini aktardı. AB üyeliği için Türkiye nin arzusu için rivayete göre destek ifadesinde, Papa, bir Müslüman ülkesine onun ilk, dört günlük ziyaretine, neşeli bir başlangıç sağladı. Geçen yıl Katolik kilisesinin lideri gelmeden önce, Türkiye nin AB den ziyade, Đslam dünyası ile bağlar inşa etmesinin iyi olacağını söyledi. Papa nın U-dönüşü, şüphesiz, onun ev sahiplerini memnun ederken, zor müzakerelerin bu günlerdeki konusu, Türk üyeliği hakkında daha az hevesli olan Paris ve Berlin gibi Avrupa başkentlerindeki öfkeyi muhtemelen harekete geçirmektir. Açıklamalarını, Bay Erdoğan a özel olarak yaptı ise de, yüksek derecede siyasi bir başlangıç için Papa nın dediği bir siyasetten ziyade bir pastoral ziyaret yaptı. Daha sonra, Türkiye nin din işlerini idare eden Đslam a ait müftü Ali Bardakoğlu ile karşılaştıktan sonra, Papa, Đslam hakkında daha önceki açıklamalarında harekete geçirmiş olduğu öfkeyi yatıştırmak için, aradı. Bay Bardakoğlu ile bir müşterek görünüşte, Hiristiyanlar ve Müslümanlar, bir Allah a inanan ruhların ailesine aittir. dedi.

10 Müftü Ali Bardakoğlu, ortağı için, Kılıçın, dünyada Đslam ı büyütmek için kullanıldığı sözde inancı ve büyüyen islam korkusu tüm Müslümanları incitiyor dedi. Đnanç ve neden üzerine bir ders verirken Hazreti Muhammed in bazı öğretilerini şeytan ve insanlık dışı olarak tarif eden bir Bizans Đmparatorunu ifade ettiği zaman Eylül de Papa, Müslüman dünyasında bir taşkınlığı harekete geçirdi. Papa daha sonra yorumlarının neden olduğu acıya kederlendiğini ifade etti, fakat tam bir özürden eksik durdu. Kırmızı bir hoş geldiniz halılı Ankara ya varmadan önce, bir onur koruması ile tamamlanan Papa, ziyaretinin hedefinin Hiristiyanlar ve Müslümanlar arasında diyalog ve uzlaşma olduğunu söyledi. Roma dan ayrılırken, Piskopos, Kardeşler, bu ziyaretin faaliyet alanı, tekrar uzlaşma için, kültürler arasını, dinler arasını anlamak için bir diyalog, bir taahhüttür. dedi. Papa, gelme şarkısını söyleyerek 20,000 den fazla Müslüman Papa nın Đstanbul da Pazar günü ziyaretine karşı, toplandı. Bununla beraber, Bay Erdoğan, ziyaretin dünya barışını ilerleteceğini ümit ettiğini söyledi. Parlemento içinde onun Đslam a ait üyelerine, Bu ziyaret, medeniyetlerin ve küresel barışın ittifakını ilerletmeye yardım edeceğini ümit ediyoruz dedi. Marjinal kuşatmalar adını verdiği şaşmayan provokasyonlara karşı uyaran Bay Erdoğan, aynı zamanda, Türklerin piskoposa nazik olmasını ve konukseverlik göstermesini ısrarla anlattı.

11 Türk yetkilileri, Amerika nın başkanı George Bush un 2004 teki ziyareti için olandan bile daha fazla zorlu olan Papa nın gezintisinin güvenliğini üzerine koydu. Pusuya yatarak ateş eden kimseler, binaların tepesine ve doruklara yerleştirilirken, Polis, hava alanından Ankara ya kadar yol boyunca pozisyonlar kurdu. Ankara da geceyi geçirdikten sonra, Benedict, dünyanın 250 milyon Ortodoks Hiristiyanlarının lideri Bartholomew I ile karşılaşacağı yer olan Efesus ve Đstanbulu u ziyaret edecek. Papa nın ziyaretinin siyasi değil, pastoral olduğunda ısrar etmesine rağmen, bazı Türkler arasında belirli darılma, Türkiye nin liderleri için siyaset bakımından hassastır. Papayı görmek için zaman kazanacağını ilan etmek için Bay Erdoğan Benedict in gelişinden önceki güne kadar bekledi. Başlangıçta, başbakanın ofisi, Nato toplantısı yüzünden piskopos u karşılamaya muktedir olmadığını söyledi. Bununla beraber, Bay Erdoğan, Papa nın Türkiye nin AB üyeliğini onaylamasına sahip olmasından başka, papanın ofisinden yapılan açıklamaya göre, papanın ziyaretinden daha iyi bir başlangıç için ümit etmiş olmamalıdır.