Fevziye Adamcıl Işık üniversitesi Kataloglama Birimi Tel: FMV IĢık Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Fevziye Adamcıl Işık üniversitesi Kataloglama Birimi adamcil@isikun.edu.tr Tel: 0216 528 7065 FMV IĢık Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire"

Transkript

1 ERASMUS PERSONEL DEĞİŞİM PROGRAMI (04-08 Nisan 2011 Fevziye Adamcıl Işık üniversitesi Kataloglama Birimi Tel: FMV IĢık Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire BaĢkanlığı

2 UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA UAB Ġspanya ve Barselona'nın devlet üniversiteleri arasında yer alan uluslararası prestije sahip bir eğitim kurumudur. UAB de eğitim Ġspanyolca ve Ġngilizcedir.Üniversitenin 28,283 lisans öğrencisi, 4,620 mezunu,5,084 yüksek lisans ve doktora öğrencisi, 78 lisans dersi, 125 resmi yüksek lisans derecesi, 75 doktora programı, 679 sürekli eğitim programı,3,566 öğretim ve araģtırma kadrosu, 2,399 yönetim ve hizmet personeli, kütüphanede 1,114,509 kitabı bulunmaktadır onaylı baģlangıç bütçesi milyon Euro' dur.

3 UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA Felsefe ve Edebiyat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Fakültesi Psikoloji Fen Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Fakültesi Veterinerlik Fakültesi Mühendislik Fakültesi

4 UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA UAB, on iki fakülte ve bir hazırlık okulundan oluģur. Ayrıca diğer kurumlara bağlı dokuz fakülte ve dört üye merkezi içerir. Bunlar; Biyoloji Bilimleri Fakültesi ĠletiĢim Bilimleri Fakültesi Ekonomi ve ĠĢletme Bilimleri Fakültesi Eğitim Fakültesi Hukuk Fakültesi Tıp Fakültesi

5 KÜTÜPHANE UAB Kütüphanesi ĠletiĢim Kütüphanesi ve Genel Gazete Dergi ArĢivi, Bilim ve Teknoloji Kütüphanesi, Sosyal Bilim Kütüphanesi, Avrupa Doküman Merkezi Kütüphanesi,Tıp Kütüphanesi, Ġnsan Bilimleri Kütüphanesi,Veterinerlik Kütüphanesi olarak 7 Konu kütüphanesinden oluģmaktadır.

6 KÜTÜPHANE 1 kütüphane daire baģkanı, 9 bölüm yöneticisi, 66 kütüphaneci, 61 teknik personel, 25 destek hizmet personeli, toplamda 165 kiģi çalıģmaktadır. Kütüphanenin 733,298 basılı kitabı, elektronik kitabı,46,439 basılı dergisi,17,652 elektronik dergisi, 772 yerel veritabanı, 357 online veritabanı, 8305 tezi, 4247 video kaseti, 6550 CD-ROM, DVD si bulunmaktadır

7 KÜTÜPHANE BÜTÇESĠ Kütüphanenin bir yıllık toplam bütçesi Euro olarak belirlenmiģtir. Bütçe kalemlere ayrılmıģtır. Basılı kitap bütçesi Euro, basılı süreli yayın bütçesi Euro, elektronik kaynak bütçesi Euro, Cilt bütçesi Euro olarak bildirilmiģtir.

8 BĠBLĠOTECA DE COMUNICO I HEMEROTECA GENERAL

9 BĠBLĠOTECA DE HEMEROTECA I GENERAL Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca Genaral binası altı kattan oluģmaktadır. Eksi ikinci katta gazete, magazin, kitap arģivi bulunmaktadır. Kat yirmi odadan oluģmaktadır. Her odada ayrı bir materyal arģivlenmiģtir. Önemli olan dergiler ciltlenmiģ Ģekilde diğer dergiler ise dergi isimleri ve tarihleri belirtilecek Ģekilde etiketle ayrılmıģtır.ayrıca arģivlenecek kadar önemli olmayan yayınlar için Üniversitenin bir kilometre uzaklığında büyük bir depo yer almaktadır. ĠletiĢim Kütüphanesi ve Genel Gazete ArĢivi öğretim ve araģtırma iģlerini destekleyici fonksiyona sahiptir.

10 BĠBLĠOTECA DE COMUNICACIO HEMORETACA Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca Genaral eksi birde yer alan Öğrencilerin çalıģma salonlarının bulunduğu bölüm

11 BĠBLĠOTECA DE HEMORETACA GENERAL Kütüphane binasında çalıģma salonlarının bulunduğu koridorda derslik olarak kullanmak isteyen akademik personel için bir sınıf bulunmaktadır.

12 BĠBLĠOTECA DE HEMORETACA GENERAL Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca Genaral giriģ katında danıģma bankosu sergi salonu bilgilendirme panoları bulunmaktadır.

13 BĠBLĠOTECA DE HEMORETACA GENERAL GiriĢ katında tarama bilgisayarları, öğrenci kullanımında olan beģ katı kullanmak için kütüphane binasının içinde asansör yer almaktadır.

14 BĠBLĠOTECA DE COMUNICACIO I HEMERORETECA GENERAL Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca Genaral birinci katta yönetim ofisi ve personelin teknik çalıģma ofisi yer almaktadır. Genel kütüphane binasında çalıģan kiģiler kendi alanları ile ilgili araģtırma yapmakta geliģmeleri takip etmektedirler. Otorite listelerinin belirlenmesi, sistem ile ilgili aksaklıklar, genel kurallar ile ilgili iģleyiģten sorumludurlar.

15 BİBLİOTECA DE COMUNICACIO I HEMERORETECA GENERAL Teknik proje ünitesi bölümünde öğrencilere ve öğretim üyelerine daha çok fayda sağlamak için üç veya dört yıllık stratejik plan yapılmaktadır. Ders materyalleri ile ilgili bilgileri toplayıp liste oluşturması için akademik personele sunum yapılmaktadır. Öğrencilerin çıkmış sınav sorularını içeren web listesi hazırlanmaktadır.

16 BĠBLĠOTECA DE COMUNICACIO I HEMERORETECA GENERAL Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca da radyo,televizyon,sinema konulu monograf, kitap, fotoğraf, civarında DVD+CD ROM gazete ve magazin dergisi bulunmaktadır. Her gün bu kütüphaneye 100 gazete gelmektedir. Katalunya, Ġspanya, Avrupa, Amerika konulu en önemli gazeteleri basılı olarak almaktadırlar. Ayrıca farklı dillerden gazetelerin bulunduğu Newspaper Direct isimli veritabanı bulunmaktadır. Üniversitenin evrensel kullanıcılarına hitap eden bu veritabanı bir ülkede olan en önemli olayları duyuran ülkenin en ünlü gazetelerinden oluģmaktadır.

17 BĠBLĠOTECA DE COMUNICACIO I HEMERORETECA GENERAL Öğrenciler, engelli öğrenciler ve akademik personel için tekli çalıģma odaları bulunmaktadır. Öğrencilerin DVD,VCD,VHS, TV izlemesi için gerekli teknik donanım ve alan mevcuttur.

18 BĠBLĠOTECA DE COMUNICACIO I HEMERORETECA GENERAL Biblioteca de Comunicacio i Hemeroteca dördüncü katta mikrofilm ve mikrofilm izleme makinelerinin bulunduğu ofis yer almaktadır. Katalunya ile ilgili dergilerin bulunduğu bölüm mevcuttur.

19 BIBLIOTECA DE HUMANITATS

20 BIBLIOTECA DE HUMANITATS Universitat Autonoma de Barcelona konu kütüphanelerinden oluģmaktadır. Biblioteca de Humanitats eğitim bilimleri, filozofi, sosyoloji ve bir çok dilde çeviri kitaptan oluģmaktadır. ( Çince, Japonca, Fransızca, Arapça, Portekizce vb.). Her kütüphanenin bütçesi ayrıdır. Bir konu ile ilgili en önemli kaynaklar kütüphane bütçesinden alınmaktadır. Özel konulu akademik çalıģma için kitaplar ise bölüm bütçelerinden alınmaktadır.

21 BIBLIOTECA DE HUMANITATS Kütüphanede 39 personel çalıģmaktadır. ÇalıĢan personel diğer bölümlerde değiģim yaparak çalıģmaktadır. Sadece 12 konu kütüphanecisi değiģim yapmadan çalıģır. 12 kiģiden her biri yalnızca bir konu ile ilgili kitapları kataloglamaktadır. Konu kütüphanecileri kütüphanecilik eğitimini tamamladıktan sonra bir konuyla ilgili yüksek lisans eğitimi almıģ o konuda uzmanlaģmıģ kiģilerden oluģur.

22 BIBLIOTECA DE HUMANITATS Biblioteca Humanitats binasının dıģında kütüphanenin kapalı olduğu saatlerde öğrencilerin kitaplarını bırakması için makine bulunmaktadır.(return de prestecs) Öğrenciler öğrenci kimliklerini okutarak ödünç alma ve iade yapabilmekte.

23 BIBLIOTECA DE CIENCIA I TECNOLOGIA Biblioteca de Ciencia i Tecnologia matematik,fizik,kimya,mühendislik, bilim tarihi konulu kitaplar bulunmaktadır. Kitaplar konu uzmanları tarafından kataloglanmaktadır.kütüphanenin giriģinde yeni yayınlanan kitaplar sergilenmektedir.

24 BIBLIOTECA DE CIENCIA I TECNOLOGIA Ödünç verme bankosunda öğrencilerin bilgisayarlarını Ģarj edebilmeleri için hazırlanmıģ dolap bulunmaktadır.

25 BIBLIOTECA DE CIENCIA I TECNOLOGIA Bitirme projeleri, yüksek lisans ve doktora tezleri kütüphanede bulunmaktadır. Yazarından izin almadan fotokopi verilmemektedir.

26 BIBLIOTECA DE CIENCIA I TECNOLOGIA Üniversitenin tezlerinin mikrofiģleri

27 BIBLIOTECA DE CIENCIA I TECNOLOGIA Bilim tarihi koleksiyonu kütüphane için oldukça önemlidir. Bilim tarihi konulu kitapların mikro kopyaları bulunmaktadır.

28 BIBLIOTECA DE CIENCIES SOCIALS

29 BIBLIOTECA DE CIENCIES SOCIALS Biblioteca de Ciencies Socials hukuk, ekonomi, iģletme, politika konulu yayınlardan oluģmaktadır. 24 saat açık çalıģma salonu mevcuttur a kadar kütüphaneci denetiminde dan sonra güvenlik görevlisi denetiminde hizmet vermektedir.tekli ve grup çalıģması için çalıģma odaları mevcuttur.

30 BIBLIOTECA DE CIENCIES SOCIALS Kütüphane koleksiyonunun yer aldığı katın bir kat altında tekli çalıģma odaları bulunmaktadır.

31 BIBLIOTECA DE CIENCIES SOCIALS Kitaplar 24 saat açık çalıģma salonundan ödünç verme bankosuna kitap asansörü ile taģınmaktadır.

32 SOSYAL MERKEZ Genel kütüphane binasının karģısında sosyal merkez yer almaktadır. Sosyal merkez içinde restaurant, kantin, fotokopi merkezi, araba kiralama ofisi, banka, market giyim mağazaları,kuaför bulunmaktadır.

33 SOSYAL MERKEZ

34 SOSYAL MERKEZ Ö Erasmus programı dahilinde üniversiteye gelen öğrencilerin okul içerisinde ilk başvuru yeri öğrenci bilgi merkezidir.

35 SOSYAL MERKEZ Üniversitenin bir çok giriģi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tren istasyonuyla bağlantısının sağlandığı giriģtir.

36 SOSYAL MERKEZ Sosyal merkezin ortasında bulunan alanda kondisyon aletleri yer almaktadır. Öğrenciler gün ortasında müzik eģliğinde spor yapmaktadır.

37 Sosyal merkezin altında büyük bir otopark bulunmaktadır. SOSYAL MERKEZ

38 ERASMUS KOORDĠNATÖRÜ Erasmus koordinatörü Elana Puentes üniversiteye davetimin kabul edilmesi aģamasında benimle ilgilenen kiģidir. Üniversite gerçekten bu projeden faydalanmak isteyen kiģilere ciddiyetle yaklaģmaktadır.davetim esnasında Erasmus ofisine üniversitemizin afiģi ve üniversitemiz hakkında bilgilendirme broģürleri bırakılmıģtır.

39 KÜTÜPHANE PERSONELĠ Universitat Autonoma de Barcelona da bulunduğum sürede dört kütüphane ziyareti yaptım.bu kütüphanelerdeki personele öncelikle kütüphanemizi ve hizmetlerimizi tanıtan bir sunum yapılmıģtır.kütüphanelerinin personeli iģ akıģı,kullandıkları sistemler hakkında daha önceden hazırlanan sorularla kendilerinden bilgi alınmıģtır.

40 DEĞERLENDİRME VE SONUÇ Universitat Autonoma de Barcelona kütüphane birimleri konulara göre ayrılmıştır. Her kütüphanede kütüphaneci ve uzman kütüphaneciler bulunmaktadır. Uzman kütüphane personeli yalnızca bir konu ile ilgili kitapların bibliyografyasını konu başlıklarını hazırlamaktadır. Kütüphane personeli kütüphanecilik işlemleri yapmaktadır.(ödünç verme, ILL vb..) Genel kütüphane; otorite listeleri, iş akışı ve işleyiş, genel kurallar, stratejik planlar konusunda çalışmaktadır

41 DEĞERLENDĠRME VE SONUÇ Milli kütüphane personeli kütüphanecilik ile ilgili kuralları, konu baģlığı listelerini Katalanca olarak çevirmektedir. Tüm sistemleri kendi dillerinde kullanmaktadırlar. Kütüphane bütçesinden alınan kaynaklar genel konularda materyallerdir.özel konulu yayınlar bölüm bütçelerinden karģılanmaktadır. Dönem baģında kütüphane personeli yayınlanan yeni kitapları araģtırıp akademik personele sunum yapmaktadır. Akademik personel aldığı bilgiler ile öğrenciler için faydalı olabilecek yayınları seçip satın alınması için listeler.

42 TEġEKKÜRLER Erasmus personel hareketliliği yüksek öğretim kurumu öğretim elemanları, yönetici kadrosu ve idari personelin eğitim amaçlı hareketliliğine imkan sağlayan faaliyet alanıdır.bu hareketlilik türünün amacı farklı bir kurumun deneyimlerini ve iyi uygulamalarını öğrenmeye ve mevcut iģler için gerekli becerileri geliģtirmeye imkan vermektir. Öğretim üyelerimize ve öğrencilerimize daha iyi hizmet verebilmemiz için sağlanan imkana teģekkür eder, saygılarımı arz ederim.