Sayı: 102 Haziran 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sayı: 102 Haziran 2014"

Transkript

1 Sayı: 102 Haziran 2014 Kalkınma açık havada: #bencemümkün Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Sürdürülebilir enerji çözümleri ve özel sektör Siirt in biyolojik çeşitliliği ortaya çıkarılıyor

2

3 Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Açık Radyo da yayınlanan röportajında iklim değişikliği ile ilgili pratik anlamda bir şeyler yapabilmek için somut adımlar içeren düşük salımlı kalkınma stratejisinin devreye sokulması gerektiğini belirtti. Ankara, Haziran 2014 Too Small! play audio pause audio Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Açık Radyo nun 26 Mayıs ta yayınlanan Açık Gazete programında iklim değişikliği konusunda Açık Radyo dan Ömer Madra ya bir röportaj verdi. Kamal Malhotra, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri nin iklim değişikliğini zamanımızın en temel sorunlarından biri olarak adlandırdığını hatırlattı ve bu konunun Birleşmiş Milletler in en önemli öncelikleri arasında olduğunu söyledi. Bu nedenle iklim değişikliği konusunda harekete geçmek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, devlet başkanları ve hükümetlerin yanı sıra iş ve finans çevrelerini, sivil toplum temsilcilerini ve yerel liderleri Eylül 2014 te New York ta düzenlenecek olan İklim Değişikliği Zirvesi ne davet etti. İklim değişikliğinin Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği nin de en önemli öncelikleri arasında olduğunu belirten Malhotra, Türkiye de iklim değişikliğinin ortaya çıkarttığı zorluklarla pratik anlamda mücadele edebilmek için somut adımların belirlendiği stratejilerin olması gerektiğini belirtti. İklim değişikliği meselesinin ülkelere özgü hale getirilmesi gerektiğini de söyleyen Kamal Malhotra, bunun için Türkiye de iklim değişikliğinin ekonomisinin analiz edilmesine ve değerlendirilmesine destek verilmesi gerektiğini belirtti.

4 Kamal Malhotra sözlerine şöyle devam etti: İklim değişikliğiyle mücadele etmek için açık ve tutarlı bir stratejimizin olması gerekiyor ve bu sorunu çözmek için devamlı olarak çaba harcamamız lazım. Aksi takdirde, bu konuda hiçbir gelişme gösteremeyiz. İklim değişikliği ile ilgili yapılan somut programlar, planlar, aktiviteler ve projeler, Türkiye nin sürdürülebilir kalkınma stratejisine, tarım stratejisine ve doğal kaynakların yönetimi stratejisine dâhil edilmeli diyen Malhotra Bunları daha pratik anlamda uygulamamız gerekiyor. Bu tam da Birleşmiş Milletler in, özellikle de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı nın, öncelik verdiği bir konu şeklinde konuştu.

5 İstanbul ve Ankara da kalkınma açık havada: #bencemümkün Herkes için sürdürülebilir kalkınmayı tek resimde görselleştirmeyi amaçlayan UNDP Türkiye nin açık hava kampanyası, İstanbul ve Ankara da yapıldı. Ankara, Haziran 2014 Kampanyada #bencemümkün etiketiyle sürdürülebilirlik kavramına, özellikle sürdürülebilir enerji kavramına dikkat çekildi. Kampanya, Sürdürülebilir Enerji Çözümlerinin Yaygınlaştırılması: Özel Sektörün Rolü bölgesel konferansının düzenlenmesi sırasında da devam etti. Kampanya, açık hava platformlarında kapsayıcı ve sürdürülebilir insani gelişme konusunda bireylerin dikkatlerini çekmeyi amaçladı. Kampanyada sürdürülebilirlik kavramı dikkat çekici bir cümle ile anlatılmak istendi. Bu nedenle tasarlanan afişlerde Yeryüzünü tüketmeden ilerlemek mümkün mü? sorusu yer aldı. Bunun mümkün olup olmadığı bireylere soruldu. UNDP Türkiye nin verdiği cevap, Evet, mümkün idi. Tasarımlar, Ankara da otobüs duraklarında ve durakların etrafında raket ve afiş formatında yer aldı. Aynı zamanda şehrin önemli kavşaklarında bulunan büyük reklam panolarında da gösterildi. Afişler yaklaşık iki hafta Ankara sokaklarında yayınlandı. İstanbul da yaşayanlar da kampanyayı bir hafta boyunca billboardlardan takip edebildi. Aynı zamanda, İstanbul un önemli meydanlarında billboardlarla aynı grafik konseptine sahip olan 10 saniyelik bir animasyon videosu da gösterildi. Bu kısa video İstanbul da yaklaşık üç hafta boyunca yer aldı. Açık hava video ve billboard mecraları, UNDP nin dünyada ve Türkiye de neler yaptığı ile ilgili farkındalık yaratılması için kullanılabilecek etkili bir iletişim araçlarından biri. Ayrıca bu kampanyada amaçlanan diğer bir husus ise bireylerin, sosyal medya başta olmak üzere, UNDP ile nasıl iletişime geçebileceklerini göstermekti.

6 Bu kampanyanın sonuçları özellikle sosyal medyadaki takipçi sayısında görüldü. UNDP Türkiye nin Twitter daki takipçi sayısı bu süreçte yüzde 10 dan fazla arttı ve 11,600 takipçiyi geçti. Bu kampanyalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ströer Ankara nın işbirliği olmadan mümkün olmazdı. Dünyanın geleceği için yenilikçi ve etkili iletişim yolunu kullanmamızda UNDP Türkiye yi destekledikleri için onlara şükranlarımızı sunuyoruz.

7 Üniversite öğrencileri gönüllülük faaliyetlerine daha çok teşvik edilmeli Gençlik ve Gönüllülük Zirvesi'nde sunulan ankete göre üniversite öğrencileri, nerede ve kimler için gönüllü faaliyette bulunabileceklerini bilmiyorlar ve STK ları yakından tanımıyorlar. Anketin sonuçları, sosyal sorumluluk derslerinin müfredata entegre edilmesiyle gönüllü faaliyetler konusunda farkındalık yaratılabileceğine dikkat çekiyor. Ankara, Haziran 2014 Gençler, gönüllülüğü tartışmak için Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV), Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) ve Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım Kalkınma Vakfı (IBC) girişimiyle düzenlenen Gençlik ve Gönüllülük Zirvesi nde bir araya geldi. Gençlerin gönüllü faaliyetlere katılımı konusunun tartışılması amacıyla 6 Mayıs ta İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi nde düzenlenen Gençlik ve Gönüllülük Zirvesi nde bir panel, çalıştay ve STK fuarı yapıldı. Gönüllülük nasıl algılanıyor? Zirvenin sabah bölümünde gönüllü gençlerin ve STK temsilcilerin konuşmacı olarak yer aldığı bir panel düzenlendi. Panelde tartışılan konular arasında gönüllü faaliyetlerin algılanışındaki farklılıklar, öğrenci kulüplerinin kurulması ile ilgili okul yönetimlerinin bürokratik uygulamaları ve sosyal sorumluluk dersi danışmanlarının öğrencileri yönlendirmek ve teşvik etmek konusunda yetersiz kaldıkları dile getirildi. Panel sonrası, İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından zirve öncesinde üniversite öğrencileri arasında gönüllülük konusunda yapılan anketin sonuçları katılımcılar ile paylaşıldı. Anket sonuçlarına göre; üniversite öğrencilerinin nerede ve kimler için gönüllü faaliyette bulunabileceklerini bilmedikleri, STK ları yakından tanımadıkları ve sosyal sorumluluk derslerinin müfredata entegre edilerek gönüllü faaliyetler konusunda farkındalık kazanabileceklerini düşündüklerinin altı çizildi. Öğleden sonra kapalı oturum olarak yapılan çalıştay bölümüne ise Giresun Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi nden öğrenci ve Toplumsal Duyarlılık Projesi Sorumluları katıldı. Çalıştay sonunda üniversite öğrencileri, akademik kadrolar ve STK temsilcilerinin üniversite gençliğini gönüllü olmaya teşvik etmek için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair bir öneri listesi oluşturuldu.

8 Zirvenin çıktıları ile ilgili bir yayın UNV, IBC ve EURAS girişimiyle hazırlanacak ve duyurulacaktır.

9 TS EN ISO Enerji Yönetim Sistemi eğiticilerin eğitimi başladı Enerjinin verimli kullanılması esasına dayanan, her sektörde ve her ölçekte işletmeye uygulanabilecek, diğer yönetim sistemleri ile de entegre edilebilecek, yönetim sistemi TS EN ISO Enerji Yönetim Sistemi konusunda yapılan eğitici eğitimi Ankara da başladı. Ankara, Haziran 2014 TS EN ISO Enerji Yönetim Sistemi Eğiticilerin Eğitimi programına Türkiye nin farklı bölgelerinden özel sektör, üniversiteler, Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri ve STK lardan yaklaşık 30 kişi katıldı. Eğitim, 5 Mayıs ta Ankara da başlatıldı. Eğitimler; Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında UNIDO nun uluslararası enerji verimliliği uzmanları olan Gerard Doherty and Erik Gudberg tarafından veriliyor. Eğitimin açılışında konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu; proje geliştirilerken ISO gibi bir standardın Türkiye de olmadığını, ISO standardının projenin de ortağı olan TSE tarafından proje başladıktan sonra yayınlandığını, bu nedenle yeni bir enerji yönetim standardı geliştirmektense Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında bu standardın yaygınlaştırılmasına önem verdiklerini belirtti. Çalıkoğlu, bu kapsamda Eğiticilerin Eğitimi Programı ile bir çekirdek ekibin geliştirilmesini ve böylece Enerji Yönetim Sisteminin ülke sathına yayılmasını düşündüklerini sözlerine ekledi. Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) desteğiyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile işbirliği içinde yürütülüyor. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ise projenin diğer ortakları.

10 4 ilde Yapı Denetiminde Enerji Verimliliğinin Sağlanması eğitimleri yapılıyor Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi kapsamında Yapı Denetiminde Enerji Verimliliğinin Sağlanması başlıklı bir eğitim programı düzenleniyor. Eğitimler; 17 Haziran da Ankara da, 19 Haziran da İzmir de, 24 Haziran da Erzurum da ve 26 Haziran da İstanbul da yapılacak. Ankara, Haziran 2014 Eğitimlere başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teşkilatı ve ilgili birimleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri olmak üzere kamu kurumları, yapı denetim firmaları, mühendislik ve müşavirlik firmaları, proje müellifleri, yapı denetim sürecinde görev ve rol alan ilgili STK ların katılması bekleniyor. Eğitime katılacakların, yapı denetimi konusunda belirli bir teknik bilgi birikimine sahip ve yapı denetim sürecinde binalarda enerji verimliliğinin sağlanması konusunda görev veya rol alan kişilerden oluşması öngörülüyor. Kayıt olmak için lütfen buraya tıklayınız. Eğitim içeriği ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

11 Siirt in biyolojik çeşitliliği ortaya çıkarılıyor Neslinin tükendiği düşünülen leoparların hala yaşadığına dair izlerin Gabar Dağı nda bulunmasıyla başlatılan Güneydoğu Anadolu Leopar projesi ile bölge fotokapanlarla izleniyor ve böylece bölgenin biyolojik çeşitliliği gözler önüne seriliyor. Ankara, Haziran 2014 Güneydoğu Anadolu Leopar projesi Doğal Kaynak ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği nin ortaklığında Ağustos 2013 te başlatıldı. GEF Küçük Destek Programı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje, bölgede leoparların öldürülmesinin arkasında yatan nedenleri bulmayı, bunlara karşı önlemler geliştirmeyi ve hem yerel, hem de ulusal kamuoyunu leoparın önemi konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyor. Projede fotokapanların kullanılması Siirt ilinin biyolojik çeşitliliğini de ortaya çıkarıyor. Proje çalışmaları sırasında şu ana kadar vaşağın ve su samurunun bölgedeki varlığına dair kanıtlara ulaşıldı. Siirt Valisi Ahmet Aydın leopar projesini ziyaret etti Siirt Valisi Ahmet Aydın, Güneydoğu Anadolu Leopar projesini Mayıs ayında ziyaret etti. Siirt ilinin önde gelen yetkililerinin ve Yelkesen Köyü halkının içinde bulunduğu kalabalık bir heyetle birlikte proje kapsamında Gabar Dağı nın eteklerinde yerleştirilmiş bir fotokapanı da kontrol eden Aydın, proje konusunda bilgi aldı. Siirt te yapılan bu projenin Kasım 2013 te Diyarbakır da yaşanan olaydan aylar önce başlatıldığına dikkat çeken Aydın, onlarca yıl sadece ölüm haberleriyle anılan bu bölgenin artık doğal hayatının zenginliğiyle öne çıkmasını istediğini ve bu anlamda Siirt in örnek olması için bu projeyi çok önemli bulduğunu söyledi. Botan vadisi koruma alanı olmalı Vali Aydın daha sonra Proje Yürütücüsü Batur Avgan ve Orman Su İşleri Siirt Şube Müdürü Nevzat Amcalar ile bir toplantı yaptı. Toplantıda leoparın bölgede korunması ve çalışmaların sürekliliğinin sağlanması için yetkililere düşen sorumluklar ile Gabar Dağı nın Siirt il sınırları içinde kalan tüm alanının yaban hayatı geliştirme sahası ve Botan Vadisi nin de bir an

12 önce milli park olarak ilan edilmesi için yapılması gerekenler ele alındı. Leoparın yaşadığı tahmin edilen Siirt teki Herekol Dağları ile Gabar Dağı arasında bir yaban hayatı koridoru oluşturması nedeniyle Botan Vadisi nin koruma alanı statüsüne kavuşturulması gerekiyor. Vali Ahmet Aydın, Temmuz ayında bu koruma alanlarının ilanı konusunda görüşmeler yapmak için Ankara ya gideceğini belirtti.

13 Gelecek Turizmde nin ikinci dönem ön başvuru sonuçları açıklandı Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu projesinin ikinci dönem ön başvuru değerlendirme süreci tamamlandı. Türkiye nin dört bir yanından yapılan 417 başvurudan 15 i ön değerlendirme sonucunda başarılı bulundu. Ankara, Haziran 2014 Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle, sürdürülebilir turizmle yerel ekonomiye ve kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Projesi'nin ikinci dönem ön başvuru değerlendirme süreci tamamlandı. Türkiye genelinde yoğun ilgi gören projeye 66 ilden 417 fon başvurusu yapıldı. Ön değerlendirme sonucu başarılı bulunan ve 6-7 Haziran tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Atölye Çalışması'na katılmaya hak kazanan projelerin tam listesi yayınlandı. Abant Gölü Tabiat Parkı Sarıyer Yaylası'nda Yayla Turizmi için Geleneksel Yayla Evi Projesi- Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bolu İl Temsilciliği- Bolu, Mudurnu Abant Arkeoloji ile Modern Yaşamın Birlikteliği: Toplum Arslantepe'yi Sahipleniyor- Arslantepe Destekleme ve Geliştirme Derneği- Malatya, Battalgazi Ata Yadigârı Kerpiç Eko Turizmde Yerini Alıyor- Aktif Katılımcılar Derneği- Gaziantep, Oğuzeli Çıralı'da Eko Köy- Doğal Yaşam Derneği- Antalya, Kemer Çoruh Vadisi'nin Eko Köyleri- Çağlayan Bilim Kültür ve Sanat Derneği- Erzurum, Uzundere Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe'de Taş İşçiliği- Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası- Şanlıurfa Ege'de Felsefe- İstanbul Yaşam ve Sanat Derneği- Aydın: Didim, Karacasu: Denizli: Pamukkale; İzmir: Bergama, Selçuk; Manisa: Salihli Karahıdır Köyü Ekolojik Yaşam Merkezi- Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği- Kayseri, Bünyan Karadeniz'in Kumyatak Turizmcisi - Kumyatak Toplumsal Bilinçlenme ve Gelişme Derneği- Trabzon, Tonya Kapadokya Bezbebeği ile Kızlar Okula- Peribacası Derneği- Nevşehir, Göreme Mavi Boncuk Bizdedir- İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği- İzmir, Menderes Melendiz Turizmle Canlanacak- Melendizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği- Niğde, Çiftlik Muğla'yı Bisiklet ile Keşfet- Enverçevko- Ulusal Eurovelo Koordinatörlüğü- Muğla, Bodrum, Marmaris Safranbolu'yu Ziyaret Eden Turistlerin Hediyelik Eşya Satın Alma Davranışlarının ve Beklentilerinin Belirlenmesi- Karabük Üniversitesi- Karabük, Safranbolu Sakin Şehir Halfeti- Doğa Kültür ve Yaşam Derneği- Şanlıurfa, Halfeti

14 Detaylı Bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.

15 Gençler, Ulusal Finansal Bilinç Gençlik Zirvesi nde 10. kez bir araya geldi Ulusal Gençlik Parlamentosu nun 10. Genel Kurulu ve Ulusal Finansal Bilinç Gençlik Zirvesi nin ikincisi 9-12 Mayıs ta 158 kurumdan 302 delegenin katılımıyla Ankara da yapıldı. Ankara, Haziran ilden bir araya gelen gençler zirvede finansal bilinç eğitimi alarak Ulusal Gençlik Parlamentosu nun yürüttüğü yerel yönetimlerde gençlik bütçelemesini ve Genç Dostu Kentler Kampanyasını değerlendirdiler. Değerlendirmelere ek olarak, atölye çalışmalarıyla birlikte zirvede başta Paramı Yönetebiliyorum projesini ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği nin diğer projelerini yerelde nasıl destekleyecekleri üzerine atölye çalışmaları düzenlendi.

16 ediyor. Ankara, Haziran 2014 Sivil İklim Zirvesi Girişimi yurttaş odaklı iklim gündemi için çalışmalarını sürdürüyor GEF Küçük Destek Programı nın (SGP) ev sahipliğinde istişare toplantısında bir araya gelen Sivil İklim Zirvesi (SİZ) Girişimi, iklim mücadelesi ile bireyin günlük yaşam alışkanlıkları ve geçimlikleri arasındaki mevcut bağın farkında olunması ve ilgili ülke politikalarının sorgulanması amacıyla çalışmalar yürütmeye devam Türkiye de sivil toplumun iklim yönetişiminde temsilinin ve katılımının artarak daha etkin rol almalarını amaçlayan ve yeni bir oluşum olan SİZ Girişimi, 15 Mayıs ta istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda SİZ Girişimi ni Küresel Denge Derneği, 350 Ankara ve Yasama Derneği (YASADER) temsil etti. Diğer katılımcılar ise; UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Heinrich Böll Stiftung Vakfı, Friedrich Ebert Stiftung Derneği, Almanya Büyükelçiliği ve Türkiye Barolar Birliği idi. Çeşitli sivil oluşumların bir araya geldiği ve temel amacı Türkiye de yurttaş odaklı bir iklim gündemi oluşturmak olan SİZ Girişimi, yükselen toplumsal beklentilerin iklim değişikliği ile mücadeleye yönlenmesinde yakalanan bir momentum olduğu bilinciyle, çalışmalarını yaklaşık bir yıldır sürdürüyor. SİZ Girişiminin düzenlediği 1. Sivil İklim Zirvesi, GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği de alınarak Kasım 2013'de düzenlenmişti. İstişare toplantısında Eylül 2014'de düzenlenecek olan "2. Sivil İklim Zirvesi" hazırlık sürecine ve geleceğe dair planlar, SİZ Girişimi nde yer alan sivil oluşumlar tarafından ayrıntılı olarak paylaşıldı. Toplantıda SİZ Girişimcileri, ülkedeki yurttaşların iklim değişikliği meselesine bizzat sahip çıkmalarını ve savunmalarını kolaylaştırıcı bir rol aldıklarını belirtti. SİZ Girişimi nin kısa vadeli faaliyetleri arasında yaz aylarında İstanbul da medya mensuplarıyla geniş katılımlı bir eğitim ve bilinçlendirme toplantısı düzenlenmesi var. Böylece 2. SİZ sürecinde, medya aracığıyla yaratılacak etkin bir sivil iklim mücadelesi kampanyası ile kamuoyunun dikkatinin Türkiye nin uluslararası sorumluluklarına çekilmesi planlanıyor. Aralık 2014 de Peru da düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler 20. Taraflar İklim Zirvesi (COP 20) ile 2015 de Paris te (COP 21) kabul edilmesi beklenen yeni küresel iklim anlaşması öncesinde, SİZ in sivil oluşumlarla ortaklaşa çizeceği yol

17 haritası üzerinden bir dizi çalışmaya ve toplumun farklı kesimleriyle işbirliği ortamları yaratılmasına bu kapsamda gerek duyuluyor. Bu çerçevede 2. SİZ in gerçekleşme süreci olan kısa dönemde, iklim mücadelesinde medyanın rolü, iklim mücadelesinde Türkiye nin konumu ve sivil oluşumların sorumlulukları gibi konularda bazı raporların hazırlanması ve süreci bilgilendirici perdiyodikler üretilmesi gibi çalışmalar SİZ Girişim tarafından şimdiden planlanmış faaliyetler olarak belirtiliyor.

18 Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Kadın girişimcilere yönelik düzenlenen Startup Women da kadın girişimcilerin çoğunlukta olduğu takımlar yenilikçi fikirlerini geliştirdi. Ankara, Haziran 2014 UNDP, Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı ve Microsoft ortaklığında hayata geçirilen Geleceğini Tasarla ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi programları çerçevesinde Türkiye de ilk defa düzenlenen Startup Women 2-5 Mayıs tarihleri arasında Ankara da yapıldı. Viveka, Cyberpark, TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu desteğiyle Ankara daki girişimci adayları, geliştiriciler, tasarımcılar ve genç girişimciler bir araya geldi. Etkinlik kapsamında 6 ekip 10 mentörün desteğiyle 48 saat boyunca yoğun çalışma sonucunda yenilikçi fikirlerini örnek ürün aşamasına getirdi. Kazanan Dert Sende Derman Bende projesi oldu 6 takım, 48 saat boyunca kesintisiz çalışarak teknoloji tabanlı, mobil uygulama ve web proje fikirlerini örnek ürün aşamasına getirdi ve jürinin değerlendirmesine sundu. Bu özel etkinliğin jürisinde Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği kurucusu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu üst kurul üyesi Sezai Hazır, 212 kurucu ortağı Numan Numan, Microsoft Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi Sertaç Çeltek, Boğaziçi Üniversitesi BUBA koordinatörü Cem Ener, Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı yer aldı. Psikolojik desteğe ihtiyacı olan bireylerin fiyat aralıklarını kendilerinin belirlediği bir uygulama ile psikolojik destek verenlere ek kaynak sağlayarak buluşturan Dert Sende Derman Bende çevrimiçi psikolojik destek platformu jüri tarafından birinciliğe layık görüldü. Anadolu'nun ustalarının ürünlerini gerçek değerine ulaşacak pazarlara iletmeyi hedefleyen Han projesi ikinci oldu. Üçüncülüğü ise, yoğun çalışanlar için sağlıklı yiyeceğe ulaşma sorununa çevrimiçi çözüm sunan LightButik ve sokak hayvanlarına düzenli besin sağlamak için oyunlaştırma yöntemini kullanan Me-How üçüncülüğü paylaştı. Etkinliğin ana ortaklarından Microsoft ödül olarak birinci olan Ders Sende Derman Bende ekibine 1 yıl boyunca

19 Microsoft İnovasyon Merkezi nde ücretsiz ofis imkânı ve danışmanlık desteği sağlayacak. Bunun yanı sıra ilk üçe giren ekipler Geleceğini Tasarla Projesi kapsamında 15 Mayıs ta Ankara da düzenlenecek ve Microsoft uzmanları ile yuvarlak masa çalışmasının gerçekleşeceği Innovation4Good etkinliğine katılım hakkı kazandı. Son olarak tüm katılımcılar ise 1 yıl boyunca ücretsiz kullanmak üzere DreamsPark yazılımı sahibi oldular.

20 Ankara, Haziran 2014 Avrupa ve Orta Asya özel sektörün sürdürülebilir enerji çözümlerine katılımını tartıştı Hükümetler, uluslararası kuruluşlar, finans kuruluşları ve özel sektörden katılımcılar, Avrupa ve Orta Asya'da sürdürülebilir enerji çözümlerine yapılan özel sektör yatırımlarının nasıl artırılabileceğine yönelik adımları tartıştı. Sürdürülebilir Enerji Çözümlerinin Yaygınlaştırılması Bölgesel Konferansı: Özel Sektörün Rolü, İslami Kalkınma Bankası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlendi. Bölgesel konferans, konferansı organize eden kurumların, BM Genel Sekreteri nin başlattığı Herkes için Sürdürülebilir Enerji girişimini destekleyen enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve enerjiye ulaşım ile ilgili taahhütleri kapsamında gerçekleşti. Herkes için Sürdürülebilir Enerji, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından Eylül 2011 de başlatılmış olan öncü bir girişim. Bu girişim ile uluslararası topluluğun 2030 a kadar tamamlanması beklenen üç hedef belirlendi: Modern enerji hizmetlerine evrensel erişimin sağlanması; enerji verimliliğinin geliştirilmesinin küresel oranının iki katına çıkartılması ve küresel enerji karmasında yenilenebilir enerji payının iki katına çıkartılması. Sürdürülebilir Enerjiyi Teşvik Etmek için Yeni Ortaklıklar Konferansın oturumlarında, Avrupa ve Orta Asya daki sürdürülebilir enerji çözümlerine özel sektörün katılımına yönelik engeller ve fırsatlar üzerinde duruldu. Konferansta somut kamu-özel sektör ortaklıkları kurulmasına odaklanıldı. Aynı zamanda pek çok farklı sektörden paydaşlar, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri özel sektörün enerji programlarına katılımı ile ilgili deneyimlerini ve başarı hikâyelerini paylaştı. Konferans, bölgede sürdürülebilir enerji konusunda etkin olan kamu kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, finans kuruluşları ve özel sektör arasındaki ağı güçlendirmeye yardımcı oldu. Konferans sırasında, mevcut girişimleri göstermenin ötesinde, bölgede sürdürülebilir enerji çözümlerine yönelik etkisi büyük olan fırsatlar tespit edildi. Türkiye, Herkes için Sürdürülebilir Enerji Girişimini Desteklediğini Açıkladı Türkiye, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinden Herkes için Sürdürülebilir Enerji girişimine katılan ve bu girişimin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmak için niyetlerini beyan eden altı ülkeden biri.

21 Konferansta Türkiye, BM Genel Sekreteri nin başlattığı Herkes için Sürdürülebilir Enerji girişimine katıldığını ve desteklediğini duyurdu. Bu girişim, MW lık yerleşik rüzgâr enerjisi ve MW lık yerleşik güneş enerjisi kapasitesine erişmesi ve Elektrik Enerjisi Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesi nde belirtildiği üzere 2023 e kadar mevcut bulunan su potansiyelini kullanması gibi Türkiye nin belirlemiş olduğu iddialı ulusal hedeflerine ulaşmasında sistematik bir şekilde yardımcı olacaktır.

22 PODCAST Birleşmiş Milletler in gençlik çalışmaları Fatma Hacıoğlu, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi Bulut Öncü, Toplum Gönüllüleri Vakfı Proje Koordinatörü Too Small! play audio pause audio UNDP Türkiye: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği nin hazırladığı Yeni Ufuklar programıyla karşınızdayız. Bu bölümde Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi Gençlik Tematik Grubu nun yaptığı çalışmalardan söz edeceğiz. İki konuğumuz var bu hafta, Fatma Hacıoğlu Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi nden. Hoş geldiniz. Fatma Hacıoğlu: Merhaba. UNDP Türkiye: Ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ndan Proje Koordinatörü Bulut Öncü. Siz de hoş geldiniz. Bulut Öncü: Merhaba. UNDP Türkiye: Öncelikle, tabii Birleşmiş Milletler Tematik Grubundan biraz bahsedelim ki neden bahsettiğimiz anlaşılsın. Genel Sekreter Ban Ki-moon kendi döneminde beş öncelik alanı saptamıştı, gençlik konusu bu alanlardan biriydi ancak Birleşmiş Milletler gençleri sadece geleceğin liderleri değil bugünün ortakları olarak da görüyor ve bu doğrultuda Türkiye Ofisi de gençlik konulu bir tematik grup oluşturdu. Size sormak istiyorum Fatma Hanım. Siz de bu gruba dâhilsiniz. Bu grubun kurulmasının amacı nedir ve nasıl çalışmalar yapıyor Gençlik Tematik Grubu? Fatma Hacıoğlu: Çok teşekkürler. Sizin de söylediğiniz gibi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri nin beş yıllık eylem planı içerisinde gençliği bir öncelik alanı haline getirmesi çok önemliydi bizim için. Bunun yanı sıra da aslında Birleşmiş Milletler Sistem Geneli Gençlik Genel Eylem Planı da oluşturuldu. Buna göre uluslararası düzeyde bütün Birleşmiş Milletler Kuruluşları bir araya gelerek kendi içlerine gençlik alanında neler yaptıklarını

23 yazdılar ve hedefler belirlediler. Bunun akabinde de biz Türkiye olarak Gençlik Tematik Grubunu tekrar canlandırma kararı aldık. Daha önce vardı böyle bir grup, birkaç sene önce. Ancak o kadar aktif değildi ama bu eylem planı sonrasında biz de tekrardan canlandırmaya başladık bunu ve geçtiğimiz aylarda yeniden buluştuk. Türkiye de aktif olarak çalışan Birleşmiş Milletler kuruluşlarından birer üyemiz var ve birlikte oturup çalışma planımızı hazırladık. Amacımız aslında kuruluşlar arasında bilgi paylaşımı yapmak, bir birimizi yaptığımız çalışmalar konusunda beslemek. Çünkü hepimizin ayrı çalışma alanları var ve gençlere farklı yerlerden dokunuyoruz ve bunları paylaştıktan sonra birbirimizin kapasitesini geliştirmeye çalışıyoruz ve sonrasında da amacımız gençlik alanında Türkiye de birlikte neler yapabiliriz, ne gibi savunuculuk çalışmaları yapabiliriz, o konuda konuşmak ve planlamak istiyoruz. UNDP Türkiye: Biraz daha açıklık getirmek gerekirse, Türkiye de faaliyet gösteren bütün Birleşmiş Milletler kuruluşları içlerinden temsilciler veya gruplar belirliyorlar gençlik konusunda çalışan ve bunların bir araya getirdiği bir grup daha sonra da ortaklar belirleniyor ve ortaklarla çalışmalar yapılıyor Türkiye özelinde. Öncelik verilen konular neler biraz onlardan bahsedelim mesela işte UNDP, UNFPA yani Kalkınma Programı, Nüfus Fonu ya da Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi değişik, Türkiye de faaliyetleri bulunan kuruluşlar var. Birleşmiş Milletler Kuruluşları onların gençlik alanındaki önceliklerinden biraz bahsedelim örnek vermek açısından. Fatma Hacıoğlu: Evet, her Birleşmiş Milletler Kuruluşu aslında gençlik alanında çalışıyor bazıları Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu gibi kuruşlar özellikle gençleri bir alan olarak, bir grup olarak belirleyip onları hedef alan aktiviteler yapıyor, bazıları da genel olarak çalıştıkları gruptan mesela mülteciler diyebiliriz, mültecilerin bir kısmı da zaten genç olduğu için onlar çalıştıkları konu içerisinde gençlere dokunmuş oluyorlar. Bizim tematik grup olarak hedeflediğimiz aslında en temel gençlerin katılımı bunun yanı sıra istihdamı ve Birleşmiş Millet Nüfus Fonu olarak da bizim en öncelediğimiz konu gençlerin cinsel sağlık üreme sağlığı konusunda bilgilenmesi ve bu alanda savunuculuk çalışmaları diye özetleyebiliriz aslında. UNDP Türkiye: Bunlar öne çıkan konular, şimdi konuğumuz da yanımızda, oraya da biraz girmek istiyorum, Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi Gençlik Grubu Çalışmalarında hangi kurumlarla ortaklıklar kuruluyor diyeceğim, biri zaten yanımızda, Bulut Bey, onunla devam edelim isterseniz, ortaklarımız kimler? Fatma Hacıoğlu: Bizim tematik grup olarak aslında yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmek, onlardan öğrenmek ve bilgi paylaşımı yapmak. Bu alanda yapacağımız ilk toplantılardan birisinde de Toplum Gönüllüleri Vakfı konuğumuz olacak, gençlik alanında neler yaptıklarını paylaşacaklar, tabi Toplum Gönüllüleri Vakfı 2006 yılından beri Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun ortağı özellikle Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesiyle ilgili. Toplum Gönüllüleri Vakfı bizim Türkiye de de aslında elimizde olan çok anlamlı gençlik kuruluşlarından bir tanesi, bizim de çalışmaktan çok memnun olduğumuz bir STK. UNDP Türkiye: Şimdi Türkiye de gençlik alanında faaliyet gösteren en etkili ve yaygın kuruluşlardan biri Toplum Gönüllüleri Vakfı, Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi sizinkisi Bulut Bey, Toplum Gönüllüleri Vakfında bu projenin koordinatörü sizsiniz, biraz bahseder misiniz UNFPA ile nüfus fonuyla ve Birleşmiş Milletlerle yaptığınız ortak çalışmalardan? Bulut Öncü: Bulut Öncü: Tabi,Üreme Sağlığı Akran Eğitimleri Projesi 2006 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu desteğiyle yürütülen bir Akran Eğitimi Projesi, yaş arasındaki gençlere akran eğitimi metodu ile non-formal