SIKÇA SORULAN SORULAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIKÇA SORULAN SORULAR"

Transkript

1 SIKÇA SORULAN SORULAR Soru 1- Uzun süreli kredi hayat poliçelerinin iptalleri için hangi evraklar gerekmektedir? *Kredi kapanmış ise; Müşteri dilekçesi üzerine Uygundur" yazısı ile -alt bölümde kaşe ile yetkili imzasıyla gönderilmelidir. *Kredi devam ediyor ise; Akbank Genel Müdürlüğünden alınan uygunluk yazısı, müşteri iptal dilekçesi üzerine Uygundur" yazısı ile -alt bölümde kaşe ile yetkili imzasıyla gönderilmelidir. Soru 2- Akbank tarafından iptali yapılabilen poliçeler hangileridir? İptal işlemleri nasıl İptal yapılabilen poliçeler; yaş kredili hayat poliçeleri yaş maksimum koruma kredi hayat poliçeleri Çek hayat poliçeleri Uzun süreli kredi hayat poliçeleri aktif olduğu ay içinde iptal edilebilir. İptal işlemi aşağıdaki adımlar izlenerek yapılmalıdır; Poliçe no alanına Y (POLİÇE NO) yazılmalıdır. Yenilemesi var ise en son yenilenen poliçe tecdit numarası eklenmelidir. Örn; Y (POLİÇE NO) 01 gibi Akhayat uygulamaları ekranı, Poliçe sözleşme değişiklikleri menüsüne girilmelidir. Poliçe başlama tarihinden itibaren ilk 30 gün içinde ise HAYAT POL. AYNI AY İÇİNDE İPTAL adımından işlem yapılabilir. Poliçe başlama tarihinden itibaren 30 günü geçenlerde ise KALAN SÜRENİN İPTALİ adımından işlem yapılabilir. * Başka bir şubeden düzelenen poliçenin iptali sadece ilgili şubeden yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda poliçenin hangi şubeden düzenlendiği tespit edilip o şubeden yardım alınmalıdır. Soru 3- Kredi hayat poliçelerinde hesap bilgisi değişikliği yapılabilir mi? Hayır. Kredi hayat poliçelerinin bağlı olduğu hesaplarda hesap değişikliği yapılamamaktadır. Hesapta bir problem var ise ve vade tahsil edilemiyorsa(normal şartlarda tahsilatlar otomatik olarak artı para tanımlı hesaplardan alınmaktadır) müşterimiz Akbank 1231 Şube hesaba açıklama bölümüne poliçe nosunu yazarak prim tutarını havale gönderebilir Soru 4- Poliçeyi oluşturduktan bir kaç gün sonra tahsilat yapılabilir mi? Hayır. Tahsilatlar aktif hesaplardan otomatik olarak çekilmektedir, ilk tahsilatı yapılmayan poliçeler sistemden otomatik olarak aynı gün gece silinmektedir. Poliçenin tahsilatı yapılmaz ise aynı poliçe numarası başka bir müşteriye verilmektedir. Bu durumda aktif hesaba bağlı yeni poliçe üretilmesi gerekir. Soru 5- Uzun süreli kredi hayat poliçelerinde prim iadesinin tümü mümkün müdür? Poliçe başlangıcından itibaren ilk 30 günü geçmeyen poliçelerde tüm prim iadesi yapılabilir ancak ilk 30 günü doldurmuş poliçelerde alınan tahsilatların sadece matematik karşılığı hesaplanarak,hesaplama sonucu ya bir kısmı iade edilir ya da hiç iade oluşmayabilir. Kredi

2 kullandırılmaması durumunda da bu nedenle ilk 30 gün içinde mutlaka bilgi verilmelidir, aksi takdirde tüm prim yerine sadace matematik karşılık ödenir. Soru 6- Kredi ile kredi hayat poliçesi arasındaki bağlantı kim tarafından Kredi Hayat poliçeleri için bu bağlantı başvuru girişi sırasında ilgili kredi numarası seçilerek otomatik yapılmaktadır. Serbest ürünler için böyle bir işlem yapılamamaktadır. Mevcutta devam eden bir kredili hayat poliçesi ( bu poliçeye bağlı kredi kapanmış ise ) ile yeni kullandırılan kredi eşleştirmesi işlemi için Akbank Kredi Tahsis birimi ile görüşülmesi gerekmektedir. Soru 7- Şubeden düzenlenen ferdi kaza sigortası poliçelerinin basımı nereden Akrobat ekranlarındaki poliçe basım alanına girilip, ekrana gelen başvuru giriş tarih aralığına, başvurunun sisteme tanımlandığı tarihi kapsayacak şekilde giriş yapılır. Soru 8- Akbank ÇM den düzenlenen ferdi kaza sigortası poliçelerinin basımı nereden yapılabilir? Poliçe no belirterek adresine talepte bulunmanız yeterlidir. Soru 9- Düzenlenen başvuru formlarının basımı nereden ve kim tarafından Şube tarafından aşağıdaki adımlar takip edilerek basım yapılabilir Akrobat ekranından Başvuru görüntüleme alanına girilir. Başvuru No alanına başvuru numarası yazılır. Başvuru giriş tarih aralığı, başvurunun sisteme tanımlandığı tarihi kapsayacak şekilde seçilir. Listele butonuna basılır. Girilen tarih aralığında tanımlanan başvurular ekrana gelir. İlgi başvuru numarası seçilir. Altta çıkan Yazdır butonundan başvuru yazdırılır.

3 Soru 10- Kredi hayat poliçelerinde düzenlemek istediğim ürün ile ilgili teklifi nereden alabilirim? Akhayat uygulamaları ekranından Teklif verme/basım adımına girilir,teminata %5 marj ekleyerek istenilen ürün doğrultusunda teklif verilebilir. NOT:Uzun süreli kredi hayat poliçesinin teklifi hazırlanırken 12,24,36,48...aylar itibariyle her yıl teminatına kredi ödeme planına karşılık gelen tutarlar girilmelidir. Ortalama Yaş ( Yaş Kedili Hayat, Çek Hayat, Şirket Kredili Hayat ) için, teminat * 2012 yılı için prim oranı ( ) olarak hesaplanmaktadır. Soru 11- Serbest poliçelerin iptali için ne yapılması gerekir? Serbest poliçelerinin tümünde iptal için imzalı müşteri dilekçesi alınması ve poliçe numarası ile birlikte ilgili dilekçenin adresine gönderilmesi gerekmektedir. Soru 12- Müşterinin vefatı ya da maluliyeti gibi durumlarda nereden destek alabilirim? adresinden destek alabilirsiniz.

4 Soru 13- Sağlık beyanı, poliçelerin teknik değerlendirmesi ile ilgili konularda nereden destek alabilirim? adresinden destek alabilirsiniz. Soru 14- İptal talebi gönderdim ne kadar sürede işleme alınır ve işleme alındığını nereden teyit edebilirim? İptal talepleri 4 iş günü içinde işleme alınmaktadır. İptal işleminin yapıldığını Akgüvence (eski siyah ekranlar) Poliçe/Sözleşme Görüntüleme adımından, Akrobatta ise Başvuru Görüntüleme ekranlarından takip edilebilir. 4 iş günü içinde iptal olmayan poliçeler için adresinden bilgi alabilirsiniz. Şube tarafından yapılan iptal işlemlerinin de yapılıp yapılmadığı bu ekrandan kontrol edilebilir. Adımından ; Alanında poliçe numarası girilerek statü kontrolü yapılabilir. Soru 15- İptal işlemini yaptığım kredi hayat poliçesinin prim iadesi yapılmadı ne yapabilirim?

5 Hesap bilgilerinin aktif olup olmadığı kontrol edilir, aktif değil ise adresine konuyu belirten bir mail ise müşteriye ait şube ve aktif hesap bilgisi iletilir. Soru 16- Başvuru girişi sırasında müşteriye ait kişisel bilgilerin boş gelmesi durumunda ne yapabilirim? #8080 Müşteri Destek biriminden bilgi alabilirsiniz. Soru 17- Başvuru girişi sırasında, çift kayıt yaratma hatası TC kimlik numarası birden fazla bulundu hatası nedeniyle giriş yapılamıyorsa ne yapabilirim? adresine ekran görüntüsü, doğru TC kimlik numarası ve vergi kimlik numarası iletilerek düzeltilmesi sağlanır. Soru 18- Bireysel emeklilik ile ilgili taleplerimi nereye iletmeliyim? adresi kullanılmamalıdır. Şube satış yöneticisi aracılığıyla Satış Destek adreslerine bilgi geçilebilir. Soru 19- Poliçe girişleri sırasında hesaplanan primler yüksek çıkar ise istisnai indirimler uygulanabilir mi? Sistemden çıkan primlerde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Soru 20- Lehdar tanımlaması ve değişikliği hangi menüden yapılabilir? Serbest ürünlerde Akrobattan başvuru girişi ekranından gerekli tanımlamalar yapılabilir. Poliçe oluşturulduktan sonra Akgüvence (Eski Siyah ekranlar) ekranlarından değişiklik yapılabilir. Adımından; Soru 21- Akrobat giriş yetkileri ile ilgili problem yaşıyorum ne yapabilirim? Akbank İnsan Kaynakları biriminizden destek almalısınız. Soru 22- İptal olmuş poliçe iadeleri şube havuz hesabına yapılabilir mi? İadeler sadace müşterinin aktif olan hesabına yapılabilir. Soru 23- Başvuru teknik değerlendirme onayına düştü, onaylanması için nereden yardım alabilirim? adresinden bilgi alabilirsiniz.

6 Soru 24- Akbank tarafından kredi riskine istina onayı alınan poliçeler nasıl düzenlenmelidir? Bu durumda sadece yıllık kredi hayat poliçeleri düzenlenmelidir, uzun süreli kredi hayat ya da serbest ürünler seçilerek hayat poliçesi oluşturulmamalıdır.