1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur."

Transkript

1

2 BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI

3 Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak üç temel fonksiyona sahip bir makine şeklinde tanımlayabiliriz. Bu üç temel fonksiyonu gerçekleştirebilmek için sahip olması gereken mimariyi; 1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

4

5 GİRDİ ÜNİTELERİ: Bilgilerin bilgisayara aktarılmasını sağlayan klavye, fare, tarayıcı yada bilgisayara takılmış video işleme kartı gibi herhangi bir kart olabilir.

6 MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ: Veriyi işleme kabiliyetine sahiptir. Üç temel görevi vardır: 1. Mantıksal İşlemler: 1<2 doğrudur, 3=4 yanlıştır gibi kararları verir 2. Matematiksel İşlemler: 1+1=2, 6-2=4 gibi toplama çıkarma işlemleri 3. Kontrol Mekanizması: Bilgisayar üzerindeki aletlerin işlemciyle ve kendileriyle olan ilişkilerini düzenlemek ve kontrol etmek.

7 ÇIKTI ÜNİTELERİ: İşlemcinin çıkan sonuçları aktarabileceği ünitelerdir. Monitör, yazıcı, sürücüler, yada bilgisayar üzerindeki herhangi bir alet (Herhangi bir PCI yada PCI-Express kart ) olabilir. Bu üç ana elemanın sahip oldukları birçok donanımsal ve yazılıma bağlı özellik bulunur. Sonuç olarak bilgisayarı yapısal olarak oluşturan bu bileşenler donanım ve yazılımın uyumlu bir birlikteliği sayesinde ancak görevlerini yapabilirler.

8 Donanım Nedir? Bilgisayarın elektronik, elektrik ve mekanik birimlerinden oluşan fiziksel yapısıdır. Bilgisayar ile ilgili her türlü görebildiğimiz ve dokunabildiğimiz parçalar donanımı oluşturur. Yazılım Nedir? Bilgisayarın görevini yerine getirebilmesi için ona verilen tüm bilgiler ve komut listeleridir. Her farklı komut listesi bir program olarak adlandırılabilir.

9

10 Bilgisayar Türleri Bilgisayarlar temelde kişisel bilgisayarlar ve sunucular olarak ikiye ayrılır. Kişisel bilgisayarlar doğrudan kişilere hizmet verirken sunucu bilgisayarlar diğer bilgisayarlara hizmet veren bilgisayarlardır.

11 1. Masaüstü Bilgisayarlar Taşınabilir olmayan kişisel bilgisayarlardır. İşlem gücünün yüksekliği ve sonradan parça eklenebilmesi özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. İşlem gücü ve fiyat açısından en uygun bilgisayar türüdür.

12 2. Dizüstü bilgisayarlar Taşınabilir bilgisayarlar arasında yüksek işlem gücü olan çoğunlukla masaüstü bilgisayarların yerine de kullanılabilen bilgisayarlardır. Ekran, klavye, fare, hoparlör gibi tüm bilgisayar birimlerini bir arada bulundurması ve uygun fiyatları nedeniyle özellikle son zamanlarda çok tercih edilmektedir. Tablet bilgisayarlar farklı bir tür olarak düşünülse de dizüstü bilgisayarların ekrandan doğrudan komut kabul edebilen çeşitleridir.

13 3. Avuç içi bilgisayarlar Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir olsa da yaklaşık 3kg olan ağırlıkları ve 3 saat düzeyindeki pil ömürleri pratikliklerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle daha düşük işlem gücüne sahip olsa da, uzun pil ömrü ve cebe sığan boyutlarıyla avuç içi bilgisayarlar popülerlik kazanmıştır. Cep telefonu özelliği de bulunabilen bu cihazlar giderek yaygınlaşmaktadır.

14 4. Giyilebilir bilgisayarlar Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gözlük tipi ekranlar, sanal klavyeler gibi donanımlar farklı türlerde bilgisayarlar oluşturmayı kolaylaştırmıştır. Giyilebilir bilgisayar bu türlerden biridir. Eldivene benzeyen girdi aracı, göze takılan ekranı sayesinde değişik bir bilgisayar kullanımı deneyimi sunmaktadır.

15

16 5. Süper bilgisayarlar Normal bilgisayarlar da sunucu olarak kullanılabilse de yüksek işlem gücü ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadırlar. İşlem gücü belli bir düzeyi geçen bilgisayarlara süper bilgisayar denir. Maliyetleri nedeniyle dünyada sınırlı sayıda bulunurlar. Çok yüksek işlem gücü olan bir bilgisayar yerine çok daha düşük maliyeti sebebiyle bir çok bilgisayarı tek bir bilgisayarmış gibi kullanma teknolojisi daha yaygın kullanılmaktadır.

17

18 Bilgisayarın elektronik ve mekanik aksamına donanım denir. Donanım ikiye ayrılır: 1)Dahili donanım birimi 2)Harici donanım birimi

19 Dahili Donanım Birimleri 1-Anakart 2-İşlemciler 3-Ekran kartı 4-Bellek 5-Harddiskler 6-Disketler 7-Ses kartları 8-CD-ROM sürücüleri 9-DVD-ROM 10-CD-Writer 11-Faks modem 12-Ethernet kartı 13-Zip ve Jaz sürücüler

20 Harici Donanım Birimleri 1-Monitör 2-Klavye 3-Mouse 4-Yazıcı 5-Plotter 6-Scanner 7-Hoparlör 8-Joystick 9-Barkod okuyucular 10-Lightpen 11-Son Teknolojik Gelişmeler

21 DAHİLİ DONANIM BİRİMLERİ ANAKART: Bilgisayarın elektronik parçalarının tümünün takıldığı, bağlandığı elektronik devredir. Başka bir ifadeyle devre elemanlarını üzerinde bulunduran (slot, soket, entegre, chip, genişleme yuvaları vs.) elektronik plakettir. Ayrıca üzerinde işlemcinin, çeşitli kartların takılacağı yuvalar; kasanın arkasına açılan kısmında fare, klavye, monitör vs. bağlama noktaları [port veya kapı] bulunur. Anakart, diğer aygıtlardan gelen kabloları üzerinde barındırdığı için bu adı almıştır. Son yıllarda işlemcilerin hızlanmasından sonra anakartların önemi arttı. Özellikle üzerinde bulundurdukları chipset'ler büyük önem taşıyor. Önemi, anakartların çoğu zaman markası yada modeli yerine üzerlerindeki chipset'in adı ile anılmalarından da anlaşılıyor. Birçok anakart aynı chipseti kullanmasına rağmen her birinin kendine has özellikleri var.

22 Anakart üzerindeki ön bellek miktarı, ön belleğin kullanım şekli, entegre edilmiş giriş-çıkış kartının hızı, desteklediği ram çeşidi ve önbellekleyerek kullanılabildiği RAM miktarı, desteklediği veri transfer yolları, uyum sağladığı işlemci miktarı ve daha birçok teknik özellik kullanılan işlemci kadar önemli. Yetersiz bir önbellek, sistemin performansını çok çok aşağılara çekmekte ve böylece yeterli performans almak mümkün olamamaktadır. Anakartlar özellikle pentium işlemciler çıktıktan sonra çok büyük değişikliklere uğradılar. Anakart üzerine takılan kartların, hem anakart ile haberleşmeleri hem de fiziksel boyutları açısından oturtulmaya çalışan standartlardan ISA ve PCI tüm anakartların vazgeçilmez parçaları. Modelleri: LX, BX, EX, ZX, i810, i820, i815 ve Super Soket 7 Markaları: Azza, Gigabyte, Creative, Asustek, Sis vs.

23

24

25 ISA(Industry Standart Architecture): Standart endüstri mimarisi. Genelde anakartların güç kaynağına en uzak noktalarında bulunan siyah, uzun kart yuvalarıdır. Yaklaşık on yedi yıldır kullanılan ve eski bir mimari olan ISA, yeni nesil birçok anakartta bulunmamaktadır. ISA standartına sahip kartların bulunması da hızlı ve sonsuz PCI modellerin tercih edilmesi sebebiyle gün geçtikçe zorlaşmaktadır yılında 8 bit lik ISA standardı, 16 bit lik veri iletim değerine çıkarılmıştır.

26 PCI(Peripheral Component Interconnet): Çevresel Bileşen Bağlantısı yılında Intel tarafından geliştirilen PCI da, ISA gibi standart bir kart yuvasıdır. ISA slotların hemen yanında ve beyaz renklidirler. PCI slotlar teoride 64 bit lik bir değerde veri transferine olanak sağlarlar. Ama uygulamada oluşan uyumluluk problemleri sebebiyle 32 bit lik veri yolu olarak kullanılırlar. Veri taşıma hızları 33 ya da 66 MHz dir. 32 bit te 33 MHz lik bir PCI veriyolunun taşıma kapasitesi 133 Mb/sn dir. PCI yuvaları da ISA gibi plug&play (tak ve çalıştır özelliği) desteğine sahiptir. Günümüzde ses kartları, modemler, tv kartları vs. bilgisayar veriyolunu ve slotlarını kullanırlar.

27 AGP(Advantage Graphics Port): Gelişmiş Grafik Portu. Sadece ekran kartları için tasarlanmış özel bir veri yolu mimarisidir. Grafik uygulamalarının gitgide artması, işlemci ile ekran kartları arasındaki iletişimin giderek daha hızlı olması gerekliliğini doğurmuştur. Bunun sonucunda grafik kartları ISA dan daha gelişmiş bir veriyolu olan, fakat günümüzde kullanılmayan VESA standardına geçmişlerdir. VESA nın da yetersiz kalması sebebiyle PCI veriyolu kullanılmaya başlanmıştır. PCI ın da gelişmeler karşısında yetersiz kalması 1997 yılında AGP veriyolunun tasarlanmasına yol açmıştır. AGP 32 bit genişliğindedir ve 66 MHz frekans hızına sahiptir. Bu değerler 266 Mb/sn lik veri transfer hızına erişmesine olanak tanır. Ayrıca özel bir sinyalleşme metodu ile bu hız 2 hatta 4 katına çıkabilir. 2*AGP(2 kat hızlı) standardında veri akış hızı 533 Mb/sn dir. 4*AGP(4 kat hızlı) portu ise 1 Gb/sn hıza erişebilir.

28

29 PCI Express, PCIe ( PCI-E) olarak kısaltılmıştır ve kesinlikle PCI-X ile karıştırılmamalıdır. PCI-X, mevcut PCI programlama kavramlarını kullanan bir PCI bağlantı standartıdır, fakat bu bağlantıyı full duplex, multi lane, noktadan noktaya seri fiziksel katman iletişim protokollerini kullanarak çok daha farklı ve süratli bir biçimde gerçekleştirir. PCI Express daha önceleri 3üncü Jenerasyon I/O için Arapaho veya 3GIO olarak bilinirdi. PCIe geçit başına 250 MB/s hızında veri transfer eder. Maksimum 32 geçit sayısıyla, PCIe toplam birleştirilmiş 8 8 GB/s veri transfer hızına ulaşabilmektedir. Bu rakamları bir perspektife oturtabilmek üzere şunları belirtebiliriz; tek bir geçit normal bir PCI ın veri hızının yaklaşık iki katına ulaşabilmektedir, dört geçitli bir yuva PCIX in en son versiyonunun veri hızıyla kıyaslanabilecek bir veri hızına sahiptir, ve sekiz geçitli bir yuva AGP nin en hızlı versiyonuna eşit bir veri hızına sahiptir.

30

31 Portlar: Kasanın arkasında bulunan fare, klavye, yazıcı, tarayıcı gibi bileşenlerin bağlandığı girişlerdir. Bunları seri ve paralel portlar, PS/2 klavye ve fare portları ile USB portu olarak sıralayabiliriz. Seri port, diğer bir deyişle com portu harici modemlerin bağlanmasında kullanıldığı gibi fare girişinin yapılmasında da görev alabilir. Paralel port yazıcı ya da tarayıcı gibi bileşenlerin bağlanmasında görev alırken, PS/2 klavye ve fare portları da isminden anlaşılacağı üzere klavye ve fare bağlantıları için kullanılır. Bir paralel bağlantının veri aktarma hızı seri bağlantı noktasının hızından on kat daha fazladır. Ancak seri iletimin amacı daha az iletken gerektirmesidir. Bu sayede daha ince, ucuz ve dayanıklı kablolar kullanılabilir. Son yıllarda gerçekleştirilen USB(Universal Serial Bus/Evrensel Seri Veri Yolu) ise hemen hemen tüm harici bileşenlerin bağlanmasında kullanılabilir.

32 Yonga Seti(Chipset): Chipset ya da Yonga seti, bilgisayarın anakartı üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Bilgisayarlarda kullanılan chipset çeşidi, kullanılacak bellek ve mikroişlemci çeşidini de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD, SiS, ALi, ServerWorks gibi belli başlı üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır ve kişisel bilgisayarlarda yoğun olarak Intel, AMD, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır.

33 Anakart-Chipset-Özellikleri_emresupcin Chipset lerdeki gelişmeler işlemcilerdeki gelişmelere paralel olarak ilerlemektedir. Yeni bir RAM ya da bus geliştirildiği zaman bunu işlemciye aktaracak olan Chipsetler de geliştirilir. Pentium işlemciler için farklı chipset üreticileri mevcuttur. Bunlar Intel, SIS, Opti, Via ve ALi dir. Bu chipsetler kullanılabilecek işlemci ve anakartın performansını belirler. Günümüzde kullanılan LX, BX, EX, ZX, i810, i820, i815 ve Super Soket 7 tipi anakartların chipsetleri farklı hızdaki işlemcilere destek verirler. LX tipi anakartlar 66 MHz veri yolunu destekler. BX tipi anakartlar ise 100 MHz ve üzeri veriyolunu destekler ve bu amaçla üretilen Pentium II ve Pentium III işlemcileri çalıştırırlar. Chipsetlerin hükmettiği bazı birimler aşağıda belirtilmiştir.

34

35 * * * * * * * Hafıza kontrolcüleri Gerçek zamanlı saat Klavye ve mouse kontrolcüsü İkincil cache kontrolcüsü DMA kontrolcüsü PCI köprüsü EIDE kontrolcüsü

36 Tüm bilgi Chipsetin üzerinden geçmek zorundadır. Diğer tüm parçaların CPU ile haberleşmesi chipset sayesinde olur. Chipset tüm bu bilgilere hükmetmek için DMA kontrolcüsü ile Bus kontrolcüsünü kullanır. Madem ki chipsetler bu kadar önemli ve diğer parçalarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmeleri gerekli o zaman chipsetlerin sistemin konfigürasyonuna ve işlemcisine göre dizayn edilmesi gerekir. BIOS ve hafıza ile birlikte çalışan chipset tüm bu çalışmanın merkezi olduğu için BIOS ve hafıza üreticilerinin yaptığı yeniliklere ayak uydurmalıdır.

37 Bilgisayarın Çalışma Mantığı

38 Bir bilgisayarın içindeki veriler ve komutlar sayı olarak saklanır ve işlenir. Bilgisayarlar sadece iki sayı kullanır: 0 ve 1. Buna ikili kod adı verilir. İnanmak zor olsa da resimden fotoğrafa, sözcükten müziğe kadar her türlü bilgi sadece bu iki sayının bir kombinasyonu olarak saklanabilir. Bilgisayarın içinde 0 ve 1 sayıları çok küçük elektronik devreler üzerinde elektrik akımı olarak kaydedilir. Bir devre elektrik akımı taşıyorsa 1, taşımıyorsa 0 dır. CD, DVD gibi optik ortamlar üzerinde ise 0 ve 1 rakamlarını yükseklik farklılıkları belirler. Bilgisayara girilen tüm girdiler akımların varlık ve yokluklarının farklı kombinasyonları biçiminde kodlanmış olmalıdır.

39 Her bir elektronik devre 1 bit lik veri oluşturur. Bu veri 1 veya 0 olarak tanımlanır. Sekiz bitlik seriler halinde saklanan bilgisayar verisine bayt denir. Örnek olarak klavyeden giriş yapmak için B harfine bastığımızda B harfi bilgisayara olarak kaydedilir. Şekil 2 B harfinin bit olarak ifade edilişi

40 8 bit=1 byte / 1024 byte=1 KB / 1024 KB=1 MB / 1024 MB=1 GB SAYI SİSTEMLERİ Sayı sistemleri sembollerden ve sembolleri kullanma yöntemlerinden meydana gelirler. Günümüzde değişik amaçlar için değişik sayı sistemleri kullanılmaktadır.

41 10 lu Sayı Sistemi (Desimal) Günlük hayatta kullandığımız sayı sistemidir. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamlarından oluşur. 10 tabanındaki her sayısının rakamlarını 10 nun kuvvetleri şeklinde yazılarak açılımı sağlanır. örnek: (456635)10 = (4*105)+ (5*104)+ (6*103)+(6*102)+(3*101)+(5*100)

42 2 li Sayı Sistemi (Binary) Bilgisayarda kullanılan sayı sistemidir. 1 ve 0 rakamlarından oluşur. Bu sayı sisteminde her bir basamak 2 nin kuvvetleri olacak şekilde ifade edilerek 10 luk tabandaki karşılığı bulunabilir. örnek: (100101)2 = (1*25)+(0*24)+(0*23)+(1*22)+(0*21)+(1*20)= (37)10 **Binary sayı sistemindeki her sembol bit olarak adlandırılır. her bit 0 ve 1 olmak üzere iki farklı değer alabilir. Buna göre n bitlik bir sayı 2n değişik şekilde oluşturulabilir. **En soldaki rakam en büyük dereceli binary rakam (the most significant bit MSB), en sağdaki rakam en düşük dereceli binary rakam (the least significant bit LSB) olarak adlandırılır.

43 8 li Sayı Sistemi (Oktal) Kimi eski tip bilgisayarlarda bu sayı sistemi kullanılmaktadır. 0,1,2,3,4,5,6,7 rakamlarından oluşur.8 lik tabanda çözümlenerek 10 luk tabandaki karşılığı bulunabilir. örnek: (45613)8 = (4*84) + (5*83)+(6*82)+(1*81)+(3*80)

44 16 lı Sayı Sistemi (Hexadesimal) Binary sayı sistmei bilgisayarın anladığı tek sayı sistemidir. Fakat bu sistemde sadece 2 sayı olduğu için büyük sayıları ifade etmek oldukça fazla rakamla mümkün olur. Bilgisayar üreticileri bu sorunu hexadesimal sayı sistmeini geliştirerek çözmüşler. bu sistemde 16 sembol kullanılır: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F A harfi =10, B harfi=11, C harfi = 12, D harfi=13, E harfi=14, F harfi=15 sayısına tekabül eder. (1A)16 şeklinde gösterilirler.

45 Binary Hexadecimal A B C D E F

46 TABAN DÖNÜŞTÜRME Hexadesimal Sayıyı Binary Sayıya Çevirme Sayılar binary den hexadecimale çevrilirken sağdan sola doğru dörder basamakolmak üzere gruplandırılır. Çünkü hexadecimal sayı istemini tabanı 16 dır ve binary sayı sisteminde 0-15 sayıları, 4 bit ile ifade edilebilmektedir. Her bir grubun hexadesimal karşılığı tablodan bakılır yazılır. =) örnek: ( )2 = (?) 16

47 (0111) = 7 => gruplandırmaya sağdan başladık (1100)=12 = C (1010) = 10 = A (0010) = 2 => grup dörtlü olsun diye başına iki sıfır attık. sonuç: (2AC7) 16 => grup sonuçlarını aşağıdan yukarıya olmak üzere yazıyoruz

48 Desimal Sayıyı Binary Sayıya Çevirme 10 luk tabandaki sayı sürekli ikiye bölünür. kalan kısımları aşağıdan yukarıya olacak şekilde yaızlır. örnek: (256) 10 = (?) 2

49 sayı bölüm kalan 256 : 2 = : 2 = 0 64 : 2 = 0 32 : 2 =0 16 : 2 =0 8 : 2 = 0 4 : 2 =0 2 : 2 = 0 1 : 2 =1 sonuç: ( )2

50 Hexadesimal Sayıyı Binary Sayıya Çevirme 16 lık tabandaki her bir sayının binary karşılığı bulunur. sonuçlar aşağıdan yukarıya olmak üzere soldan sağa dizilir. örnek: (9BF6)16 = (?)2

51 6 = (0110) F = (1111) B = (1010) 9 = (1001) sonuç: ( )2

52 SAYISAL KODLAR Genellikle programlama dilleri, klavyeden yazdığımız karakter ve sembolleri bilgisayarın kendi diline çevirir. (binary) Mikrobilgisayarlarda bilgi aktarımı için Amerikan Standart Kod (ASCII= American Standard Code for InformationInterchange) kullanılır. ASCII klavyeden akdığı bilgileri bilgisayar ekranını yansıtmak için 7-bit kod kullanır. Klavyeden girilen her bir harf, sembol veya rakam karşılığında bir ASCII kod vardır.

53 ASCII kod sisteminde 128 karakter 4 grupta standartlaştırılmıştır. Birinci grupta; 32 karakterlik kontrol karakterleri bulunur. İkinci grup; 32 karakterlik noktalama işaretleri, sayılar ve özel karakterlerden oluşur. Üçüncü grupta; 26 karakterlik, klavyedeki üst karakterler bulunur. Dördüncü grup; alt seviye karakterler, bazı özel semboller ve diğer kontrol karakterleridir.

54

55

56 Bilgisayarda veri işleme: Bir bilgisayar veri işlemek için elektronik devreler üzerinden elektrik akımları yollar. Bir devre mantık geçitleri adı verilen elektronik aygıtlardan ve elektronik yollar sisteminden oluşur. Bir geçide giren 1 değeri, çıkışta 0 a dönüşebilir. Veri bu şekilde işlenir.

57 Silikon Devreler: Elektronik devreler yongalar üzerinde oluşturulur. Yongalar silikon adı verilen bir maddenin ince dilimleridir. Her bir yonga milyonlarca devre ile kaplanır. Devrelerin düzenlenme şekli, her yonganın ne iş yapacağını belirler. Örneğin, bilgisayarın Merkezi İşlem Birimi ve Belleği için farklı yongalar oluşturulur. Şekil 3 Bazı yongalar o kadar küçüktür ki, bir iğnenin deliğinden bile geçebilirler.

58 Veriyolları: Bilgisayarın içinde bilgi bayt olarak akar. Baytlar veriyolu adı verilen metal yollar üzerinde taşınır. Her veriyolu birkaç raydan oluşur; her ray ise bir bit taşır. Veriyollarının hızı donanıma bağlı olarak değişmektedir.

59 Şekil 4 Veri yolları

60 Üç tip veriyolu bulunur: Veri Yolları: Bir veri yolu Merkezi İşlem Birimi (MİB - CPU) ile bellek arasındaki yada Merkezi İşlem Birimi ile girdi /çıktı aygıtı arasındaki veriyi taşır. Denetim Veriyolları: MİB den bilgisayarın diğer parçalarına gönderilen komutları taşır. Adres Veriyolları: Bilgisayarın belleğindeki yerlerin her birini tanımlayan sayıları (adresleri) taşır.

61 İŞLEMCİLER(CPU/MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ): Bir bilgisayarın beynidir. Aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin hepsi burada gerçekleşir. Bütün birimler buradan yönetilir. Bütün üniteler bu birimden çıkacak sonuca göre hareket ederler. Günümüz işlemcilerinde saniyenin 1/1000(nanosaniye) süresinde milyarlarca işlem yapılmaktadır. Bir CPU şu kısımlardan meydana gelmiştir: 1-İç veri taşıtı: İşlevi, dış veri taşıtlarına benzer. CPU içerisindeki birimler arası veri taşımasını yapar. Ayrıca dış veri taşıtına da bağlıdır. 2-Bellek ve kaydediciler:dataların işlenmeden önce veya işlendikten sonra kaydedildikleri kısımlardır. 3-Komut kod çözücüsü: Bu devre program komutlarını bir dizi elektrik sinyallerine dönüştürür. 4-Kontrol birimi: Bu birim, komut kod çözücüsünden gelen sinyalleri değerlendirerek CPU nun hem iç hem dış çevre

62 birimlerini (Bellek, Input/ Output birimleri gibi) yönlendirmede kullanacağı sinyalleri üretir. Çevre birimlerini, onlarla ilgili denetleyicileri kullanarak iletişim kurar. Denetleyiciler ise ilgili birimlerim çalıştırılmasını sağlar. 5-ALU(Aritmetik Mantık Birimi): Aritmetik işlemlerin yapıldığı önemli bir birimdir. Mantık işleminden sonra datalar bir kaydediciye kaydedilir. Modelleri: 8086, 8088, 80286,80386 sx, 80486(sx-33, dx33, dx2-66, dx4-100) pentium(75,100,120,133,150,166,200) pentium MMx(166,200,233) pentium II celeron (266, 300, 333, 366, 400) pentium II-III(300, 333, 350, 400, 450, 500, 550, 600). Günümüzde pentium IV lerde piyasaya sürülmüştür. İşlemcilerin yazılım destekleri: İşlemciler yalnızca frekans hızlarına göre sınıflandırılamazlar. Barındırdıkları özel komutlar ve bu şekilde destekledikleri yazılımlar da

63 işlemcilerin sınıflandırılmasında ve tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Çok kullanılan yazılımların birkaçını açıklayalım: MMX: Intel firmasının geliştirdiği komut sistemi olan MMX(Multi-Medya Extensions/Multi-Medya Uzantılar) 57 adet özel komut içermektedir. Bu komutlar programlar tarafından video ve 3D uygulamalarını hızlandırmak için kullanılırlar. 3D NOW!: Üç boyutlu grafik işlemlerinin hızlandırılması amacıyla AMD firması tarafından geliştirilen özel komutları içermektedir. Böylece 3D NOW destekli program ve oyunlarda hızlanma sağlanabilir. SSE:Intel tarafından pentium III işlemcileri için geliştirilmiştir. Tek komutla birçok veriyi aynı anda işlemeyi öngörmektedir. 70 adet yeni komutu barındırmaktadır ve SSE yi destekleyen uygulamalarda çok ciddi performans artışına sebep olur.

64 EKRAN KARTLARI: Diğer bir adıyla grafik kartları olarak bilinen bu kartlar bilgisayar monitöründeki her türlü yazının ve grafiğin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Çeşitleri şunlardır: A)Monochrome ekran kartları: 720*350 piksel çözünürlükte çalışan bu kartların kapasiteleri ACII karakterleri, sayı ve harfleri göstermekten ibarettir. Bilgisayarın ilk yıllarında kullanılan bu kartların çalışma frekansları düşüktür. Sarı- siyah veya yeşil-beyaz görünümde bir text alana sahiptir. B)Color graphics adaptör(cga): CGA ekran kartları ilk renkli ekran kartlarıdır. Gerçekten çok düşük bir renk sayısına ve yok denecek kadar az renk derinliğine sahip olan bu kartlar IBM firması tarafından üretilmiştir.

65 C)Enhanced graphics adaptör(ega): Bu ekran kartları 16 rengi desteklemektedirler. Fakat CGA kartlarına göre çok gelişmiş bir yapıdadırlar. 640*350 piksellik görüntü ve 256 Kb belleğe sahiptirler. D)Video graphics adaptör(vga): Günümüzde kullanılan bu kartlar diğer kartlara göre daha üstün özellikler taşımaktadır.32 bit lik veriyolunu desteklemektedirler. Çözünürlük: Monitör ekranında görüntünün, değişik renkteki noktaların farklı renklerde ve parlaklıklarda ışık vermesine denir. Ekran üzerindeki bu en küçük noktalara piksel diyoruz. Çözünürlük ekran üzerindeki piksel sayısının yatay ve dikeydeki her bir satırda ve sütunda bulunan piksel sayılarının çarpım şeklinde ifade edilmesidir.800*600 ifadesini ele alalım. 800 sayısı yataydaki her bir satırda bulunan piksel sayısıdır. 600 ise dikeyde bulunan her sütundaki piksel

66 sayısıdır. Yani kısaca ekranda 800*600= piksel bulunmaktadır. Renk derinliği : Monitörümüz temelde her bir gözeneğinde(piksel değil) üç farklı renk verebilir. Bunlar mavi, kırmızı ve yeşildir. Renk derinliği(gmrs her piksel için ayrılan bellek miktarına bağlı olarak, bu gözenekler ile yapılabilecek renk kombinasyonlarının maksimum değeridir.)

67

68 BELLEK: Hafıza birimidir. Bilgiler kalıcı olarak saklanmadan önce burada tutulur. Ne kadar güçlü olursa bilgisayarın çalışma hızı da o kadar artar. Üç çeşit bellek türü vardır. Bunlar:

69 RAM bellek: Hem okunabilir hem yazılabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinde bilgiler silinir. Kolayca sökülür, değiştirilir, taşınabilir ve takılabilir. 72 pin ve 168 pinlik tir. EDO, SDRAM ve RDDRAM olarak kullanılırlar. Bir bilgisayarda işlenecek bütün veriler önce RAM belleğe yüklenir. İşlendikten sonra sonuçlar yine RAM belleğe dönerek ulaşacağı yerlere bu bellekten ulaşırlar. RAM bellek verimli kullanıldığı sürece bir bilgisayar da o kadar verimli kullanılır.

70 ROM bellek: Sadece okunabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinden etkilenmez. Bios bilgileri burada tutulur. Üretici firma tarafından board üzerinden monte edilmiştir. Bilgisayarı çalıştıracak olan DOS sisteminin disk/disket aracılığı ile RAM belleğe yüklenmesi de ROM belleğin görevidir.

71 CACHE bellek: Tampon bellek anlamındadır. RAM belleğe destek amacı ile üretilmiş bir bellek birimidir. Board üzerinde 128 Kb, 256 Kb veya 512 Kb 1 Gb 2 Gb kapasitede bir entegre biçimidir.

72

73 HARDDİSKLER: Veri ortamı metal olması nedeni ile hard(sert) veya taşınamaması nedeni ile fixed(sabit) disk olarak adlandırılır. Bilgilerin kalıcı olarak tutulduğu yerdir. Görevi, sayısal sinyallere çevrilmiş bulunan verileri manyetik ortamda saklamaktır. Bu işlemi yapan eleman ise okuma-yazma kafası adı verilen elemandır.data kablosu vasıtası ile bilgi alışverişi sağlanır. Harddiskin modeline ve kapasitesine göre kafa sayısı değişir. Kapasite olarak 20 Mb tan başlayıp 13.2 Mb a kadar olmaktadırlar. Harddiskin kapasitesi, kullanılan manyetik disklere(plakalara) bağlıdır.

74

75 DİSKETLER: Yardımcı bellek birimleridir. En önemli özelliği sistemden bağımsız olarak saklanabilmesi ve taşınabilmesidir. Bu yüzden bilgisayardan bilgisayara bilgi taşıma ve bilgi alışverişi yapma olanağı sağlarlar. Floppy disketler, ancak disket sürücü tarafından kullanabilirler. Disket sürücüler birbirleriyle uyum içerisinde çalışan mekanik ve elektrik-elektronik parçalardan meydana gelmişlerdir. Okuma-yazma kafası çift taraflı olup, ileri-geri hareketlerle üzerindeki verilere erişir. Kayıt ortamları plastik bir koruyucu ile kaplanmıştır. İki çeşit disket vardır: a)5.25 inch lik disketler: İlk çıkan disketlerdir. Kapasite olarak küçük, hacim olarak büyüktürler. 320 Kb ve 720 Kb kapasitededirler. b)3.5 inch lik disketler: Bunlar 720 Kb ve 1.44 Mb kapasiteye sahiptirler. Double Density ve High Density olmak üzere iki tiptedirler.

76 SES KARTLARI: Multimedia uygulamalarının en önemli parçasıdır. Herhangi bir olaydaki sesi bizlere yansıtır. 16 bit lik PCI veriyoluna sahiptirler. Sound Blaster en yaygın olarak kullanılan ve tüm yazılımlar tarafından tanınan bir ses kartı formudur. Sound Blaster uyumlu ses kartları ses özelliği taşıyan bütün yazılımlarda kullanılır. Ses kartını alırken şunlara dikkat edilmesi gerekir: 1-Plug and play özelliği bulunmalı 2-En az 44.1 KHz örnekleme frekansında bulunmalı 3-MIDI müzikleri yapmak istiyorsanız aldığınız ses kartı MIDI klavye ve enstrüman bağlanabilecek MIDI ara birimine sahip olmalıdır.

77 CD-ROM SÜRÜCÜLERİ: Türkçe karşılığı sadece okunabilir compac disk bellek anlamındadır. CD-ROM lar plastik özlü yüksek kapasitedeki CD leri okumak için tasarlanmış donanımlardır. Bir CD-ROM sürücüsü değişik formatlarda yazılmış CD leri okuyabilir. Örneğin müzik setlerinde dinlediğimiz CD ler, veri CD leri gibi. Bir CD içersinde 650 Mb veri, 74 dakikalık film, 18 saatlik ses veya müzik kaydedilebilir. CD-ROM lar hız olarak 40x ile 60x arasındadırlar. Bir CD-ROM sürücüsünün ön panelinde kulaklık girişi, ses ayarı, okuma durum ışığı ve CD nin çıkarılıp takıldığı tuşlar vardır. Arka panelinde ise ses bağlantı soketi, jumper ayarı, IDE ara birim bağlantı slotu ve elektrik slotu bulunur.

78 DVD-ROM: Yüksek veri depolama kapasitesine sahip ve CD-ROM boyutlarında yeni bir media birimidir. DVD ler üretim formatlarına göre 4.7 Gb ile 117 Gb arasında kapasiteye sahiplerdir. Tek CD ye sığmayan birçok program,döküman, oyun, filmler artık DVD-ROM larda tek bir birim olarak üretileceklerdir. Okuma hızları x olarak belirtilir. Hızları; 1x/8x, 2x/20x ve 6x/32x şeklindedir. 6x=CD-RW video CD lerini 32x=CD-ROM disklerinin okuma hızını ifade eder.

79 CD-WRITER: CD'lere bilgi kaydetmemizi sağlayan cihazlardır. CD yazıcılar iki türde CD' ye kayıt yaparlar: 1-CD-R(yazılabilir) 2-CD-RW(tekrar tekrar yazılabilir) CD-RW sürücü yalnızca CD üzerine yazmaya değil, CD okumaya da yarar. CD yazıcıların hızı CD-ROM sürücülerde olduğu gibi x değerleri ile(yani 150kB/S kaç kat hızlı olduğuyla) gösterilir. Çoğunlukla okuma-yazma hızları farklıdır. Okuma hızı CD-R yazma hızı CD-RW yazma hızı 4x 4x 2x 6x 4x 2x 6x 4x 24x Örneğin 650 MB bilginin 2x hızında yazılması yaklaşık 30dk, 4x hızında ise 15dk'dır.

80 MODEM: Modemler bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan donanım elemanlarıdır. Modem digital sinyalleri analog sinyallere, analog sinyalleri de digital sinyallere çeviren aygıtlardır. Modemler telefon hattı üzerinde Hz arasında analog ses dalgaları iletir. Modem bağlantısı seri portlar vasıtası ile sağlanır. Modemlerdeki faks özelliği sayesinde dökümanları, resim ve grafikleri fakslayabilir; bize fakslanan bu tür bilgileri bilgisayarımıza alabilir ve yazıcıdan çıktı alabiliriz. İki tip modem vardır: Dahili modem ve harici modem.

81 Harici modemdeki ışıklı göstergelerin anlamları: TD=Verinin bilgisayara, modemlerle telefon hattı ya da öz kablolu bağlantılar ile diğer modeme göndereceğini belirler. RD=Diğer modemden verinin geldiğini bildirir. DCD=Sistemin ve karşıdaki modemin iletişime hazır olduğunu belirtir. RS=Bilgisayarın modemi kontrol ettiğini gösterir. RU=Telefonun çaldığını gösterir. TM=Modem test modunda. CS=Hattın temiz olduğunu belirtir.

82 ETHERNET KARTI: Ethernet kartı, network(ağ) sistemlerinde kullanılan, bilgisayarla ağ arasında iletişimi sağlayan ağ arabirim kartıdır( NIC Network Interface Card). Masaüstü bilgisayarlarda bir genişleme yuvasına takılan, diz üstü bilgisayarlarda bir PC Card (PMCIA) soketine takılan yahut bir paralel port aracılığıyla bağlanan karttır. Ethernet kartı gönderilecek verileri alır, paketlere böler, varış yerine iletir ve paketleri orijinal veri veya dosya yapısına geri çevirir. Yol boyunca kart üzerindeki yazılım, bilginin doğruluğunu garantilemek üzere iletim boyunca veri kaybının olup olmadığını anlayabilmek için hata kontrolü yapar.

83 Ethernet kartı ağa fiziksel olarak bağlanır. Her Ethernet kartın MAC adresi olarak adlandırılan 48 bitlik bir adresi vardır ve c b3 şeklinde gösterilir. Piyasada çok çeşitli Ethernet kartları mevcuttur. Bir PC'yi ağa bağlayabilmek için PC üzerine bazı ekran ve ses kartları gibi bilgisayar içerisindeki bölümlere ( slot ) Ethernet ağ kartı takılmalı ve bilgisayara kartın sürücü programı yüklenmelidir. Ethernet ilk olarak 2.94 Mbps hızında tasarlandı, yalnız daha sonra gereksinimi karşılayabilmek amacıyla 10 Mbps, 100 Mbps ( Fast Ethernet ) ve 1000 Mbps ( Gigabit Ethernet ) hızlarında çalışan tipleri üretilmiştir.

84 Piyasada desteklediği hıza ve teknolojiye göre değişiklik gösteren Ethernet kartları mevcuttur. Ethernet kartları bağlanacakları ağ cihazlarının portları ile aynı teknoloji ve hıza sahip olmalıdır. Bu da bilgisayara takılı mevcut diğer kartlar ve modüllerin özelliklerine göre bir ayarlama yapmak zorunluluğudur. Bazı Ethernet kartları üzerinde bilgisayara takılmadan önce ayarlanması gereken parçalar mevcuttur. Özellikle birden fazla kablo tipini destekleyen tiplerden birine ayarlanmalıdır. Şayet seçim yapılacaksa kart üzerinde bulunan jumper(atlama)'lar ile gerçekleştirilmelidir. Jumperlar devrelerde geçici bağlantıların yapılmasında kullanılan tel gurubudur. Kart üzerinde bulunan her bir jumperin ayrı numarası vardır (Örneğin; J1,J2 vb..).