ThurayaMarine. Güvenlik Uyarıları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ThurayaMarine. Güvenlik Uyarıları"

Transkript

1 ThurayaMarine Güvenlik Uyarıları Mikrodalga Radyasyon Tehlikesi İletim sırasında anten mikrodalga radyasyonu yayar.eğer antene yakın bulunursa bu radyasyon insane sağlığına zararlı olabilir Çalışma sırasında antene odak noktasından 2 m den fazla yaklaşmayınız.

2 Topraklama Elektrik şok tehlikesini en aza indirmek için cihaz ana gövdesi ve kabini topraklanmalıdır. Patlama tehlikesi bulunan ortamlarda kullanyınız Yanıcı gazların ve maddelerin bulunduğu ortamlarda kullanmayınız.böyle ortamlarda kullanmak çok tehlikelidir. Cihazı sadece yetkili kişiler sökebilir. Cihazın kapağı açılmamalıdır. Tamir ve bakım yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Yaralanmaları önlemek için elektrik bağlantısını kesiniz ve devrelerdeki yükü boşaltarak dokununuz ThurayaMarine nin bakımı ThurayaMarine ninizi özenli bir şekilde kullanınız.. Aşırı sıcaklık ve soğukluğa maruz bırakmayınız ThurayaMarine i alevlerden ve ısı kaynaklarından uzak tutunuz. Yumuşak kuru bir bezle temizleyebilirsiniz. Cihazını daima kuru bir şekilde muhafaza ediniz.su cihazınıza zarar verir. Tozlu ve kirli ortamlarda kullanmayınız.

3 1.4. ThurayaMarine Paketi Paket aşağıdaki elemanları ihtiva eder.

4

5 2. Giriş 2.1. ThurayaMarine Servis ThurayaMarine Thurayanın kapsama alanındaki tüm deniz araçlarında kesintisiz ve yüksek kalite iletişim imkanı sağlar. Denizcileri işleri ve aileleriyle devamlı bağlantıda tutar ThurayaMarine ile, denizciler ve gemi yolcuları ses ve data görüşmeleri yapabilirler,internete bağlanabilirler,sms, ve fax gönderebilirler. Acil durumlarda panic butonu önceden ayarlanmış kontaklara haber verir.

6 Kurulum ve kullanımı kolay IP66 muhafaza sistemi ile uyumlu hafif kompakt Duvara monte edilebilir ya da masada kullanılabilir. Harici telefon, faks makinası veya laptop bağlanabilir. 4 tane el terminalini destekler Gelişmiş İleteşim ThurayaMarine aşağıdaki servisleri destekler: Yüksek kalite ses iletişimi ThurayaGmPRS ile 60/15kbps hızlarında her zaman internete bağlı Web sörf, , web mail Dosya transfer protokolü (FTP) Saanal özel ağ (VPN) E-ticaret ve daha fazlası Data 9.6kbps Fax 9.6kbps (G3) Mesajlaşma GPS özelliği Panik butonu belirli kontaklara ihtiyaç anında sms ve atar Esnek ödeme planları Kontörlü arama kartları ile kullanım ThurayaMarine ThurayaMarine aşağıdaki komponentleri içerir: Ana Ünite: Ana unite ve AC/DC adaptör El Terminali: Kablosuz el terminali, şarj aleti ve altlık Aksesuarlar (kullanım kılavuzu, yazılım ve kablolar) Not : Harici anten ürün kutusunda gelmemektedir.

7 ThuravaMarine Ana Ünite ve Kablosuz El Terminali Wireles s Wireles s

8 2.3. ThurayaMarine Ana Ünite Thuraya Region Distress Key

9 Ana ünite denizde Thuraya uydusunu kullanan bir uydu haberleşme cihazıdır. Temel özellikleri şunlardır; Su geçirmez (IP66) Ses, Faks, Data, SMS, GmPRS servislerini hepsini tamamen destekler Değişik ara birimleri destekleyebilme (USB, DTE, RJ-11) Kablosuz el terminalini içerir Grafik LCD ekran Alüminyum kutu 4 adet kablosuz el terminalini destekleme LCD ekran Fonksiyonlar Su geçirmez, kolay basılabilir tuş panelleri kullanımı çok kolaylaştırmıştır.

10 Aşağı/Yukarı Tuşu Menü ekranında aşağı yukarı hareketi sağlar. OK Bu tuş seçim yapma ve onaylama tuşudur. Cancel İptal ve bir önceki menüye dönüş tuşu. Power Açma kapama tuşu. Thuraya Region Distress Panik butonu, acil mesaj göndermeye yarar Harici Ara Birimler Analog RJ11 konnektör Analog telefon veya G3 faks makinesi bağlamaya yarar. Harici telefon kullanarak ses görüşmesi 9.6kbps faks araması

11 USB konnektör USB cihazı bilgisayara bağlamak için kullanılır. Yazılım kullanarak 9.6kbps data ve faks araması yapmak GmPRS SMS ve GPS DTE konnektör DTE bilgisayarı cihaza bağlamak için kullanılır. Yazılım kullanarak 9.6kbps data ve faks araması yapmak GmPRS SMS ve GPS Harici Giriş Çıkış Konnektörü I/O Harici panik butonunu cihaza bağlamak için kullanılır. Uydu Anten Konnektörü Çok yönlü anten ya da takipli antenleri destekler. GPS Anten Konnektörü GPS antenlerini ve çok yönlü antenleri destekler. DC Güç Konnektörü AC/DC adaptor bağlanır.

12 Ek ara birimler ve fonksiyonlar SIM kart yuvası SIM kart yuvası sim kart yerleştirmek için kullanılır. Kablosuz el terminal anteni El terminali ile ana unite arasında haberleşmeyi sağlar. Panik butonu Acil durumda SMS göndermeye yarar El Terminali 1 Açma/Kapama Tuşu 2 Hoparlör 3 Alıcı 4 Kulaklık Girişi 5 LCD Ekran 6 Panik Butonu 7 Fonksiyon Tuşu 8 Sonlandırma Tuşu 9 Kısayol Tuşu 10 Arama Tuşu 11 Tuş Takımı 12 Eller Serbest Tuşu 13 Intercom Tuşu 14 Mikrofon 15 Şarj Girişi 16 Batarya Mandalı

13 El terminali; kullanıcının numaraları çevirmesine, durum mesajlarını görmesine ve ana üniteyi ayarlamasına imkan verir. El terminali üç parçadan oluşur. Birincisi LCD bölümü. İkincisi fonksiyon tuşları bölümü. Üçüncüsü ise tuş takımı bölümü.

14 LCD Ekran Kullanıcıların her türlü bilgiyi gördüğü bölümdür. Grafik gösterimi aşağıdadır : Kısa mesaj. Sinyal seviyesini gösterir. En kaliteli sinyal seviyesi 5 bar ile gösterilir. Batarya şarj durumunu gösterir. Kullanıcı bu tuşa basarak harici hoparlörü açar veya kapatır.

15 Fonksiyon Tuşları Güç Butonu: Cihazı açar ve kapatır. Panik Butonu: Acil durum mesajı gönderir. Çoklu Fonksiyon 1 Butonu: Fonksiyon menüsünün sol tarafının seçimi. Çoklu Fonksiyon 2 Butonu: Fonksiyon menüsünün orta tarafının seçimi. Çoklu Fonksiyon 3 Butonu: Fonksiyon menüsünün sağ tarafının seçimi. Gönderme Butonu: Bir seviye geri gitmeye yarar. Sonlandırma Butonu: Görüşmeyi sonlandırır. Yön Butonu: Menü birimleri arasında aşağı yukarı hareket etmeyi sağlar. GPS Butonu: Gps menu seçeneklerine ulaşmayı sağlar. Rehber Butonu: Telefon rehberi menüsüne ulaşımı sağlar. Intercom Butonu: Intercom menu seçeneklerine ulaşmayı sağlar. Hoparlör Butonu: Hoparlörü açıp kapamayı sağlar.

16 Tuş Takımı Butonları Tuş takımı rakamsal veya alfabetik modda bulunabilir. Normal modda sayılar girilirken alfabetik modda harfler girilir. Key toggles _ *,1 2 a b c (2 3 d e f )3 4 g h I #4 5 j k I / 5 6 m n o \6 7 p q r s 7 8 t u v?8 9 w x y z9 0. $ + -0 * # Altlık Altlık cihazı duvarda veya masa üstünde kullanmak içindir. Seyahat şarjınıda altlığa takarak şarj edebilirsiniz.

17 3. Kurulum 3.1. Ana Ünitenin Kurulumu (1) Kurulum Yeri Ana unite su geçirmez olduğu için kurulum yerinde bir sınırlama yoktur. Yalnız sıcaklık ve soğukluk değerleri dikkate alınmalıdır.el terminali ile ana ünite arasında engel olmamasına dikkat edilmelidir. (2) Kurulum Duvara Monte [Ana Ünitenin Monte Edilmesi] [El Ünitesinin Monte Edilmesi]

18 Masaya Monte 1. Ana üniteyi ve altlığı düz bir zemin üzerine bırakınız. (3) Harici Anten Bağlantıları 1. SAT antenini SAT yazılı TNC konnektörüne bağlayınız. 2. GPS antenini GPS yazılı SMA konnektörüne bağlayınız. 3. Kablosuz iletişim antenini ana üniteye bağlayınız.

19 (4) Harici Cihaz Bağlantısı Ana cihaz USB ve DTE portlarını kullanarak bilgisayara bağlanabilir. Harici telefona ve faks makinasına RJ-11 portundan bağlanabilir. 1. Su geçirmez kapağı dış konnektörden ayırınız. 2. Ara birim kablosunu dış cihaz ve ana unite arasında bağlayınız. (5) SIM kartın takılması 1. Ana ünitenin sol kenarından SIM kart kapağını kaldırınız. 2. SIM kartı şekilde gözüktüğü gibi takınız. 3. SIM kart kapağını takınız. (6) Ana Üniteyi Güç Adaptörüne Bağlayınız 1. Güç adaptörünü ana unitede ki DC-In konnektörüne takınız. SIM kart takarken ya da çıkartırken cihazı kapatınız.

20 (7) Ana Üniteyi Çalıştırmak 1. Açma tuşuna bir kaç saniye ışık yanıncaya kadar basınız. 2. Aşağıdaki şekil ana unite açılırken görülür.

21 GPS bilgisinin alınması biraz uzun sürebilir. >- Not 1. Eğer uydu sinyali zayıf ve GPS bilgisi alınamazsa ekranda aşağıdaki bilgiler gözükür.bu durumda antenlerinizi ve bağlantılarınızı kontrol ediniz. 2. SIM kart olmadan cihazı çalıştırırsanız ekranda aşağıdaki mesaj gözükür. 3. Cihazı kapattığınızda tekrar açmak için en az 5 saniye bekleyiniz.

22 3.2. El Terminalinin Çalıştırılması (1) Bataryanın takılması 1. Batarya kapağını bozuk para kullanarak açınız. 2. Bataryayı batarya yuvasına yerleştiriniz. 3. Kapağı bozuk para kullanark tekrar yerine takınız. (2) Bataryanın Şarj Edilmesi 1. Şarj aletini sokete takınız. 2. Şarjı AC elektrik kaynağına takınız.

23 Bataryayı mümkün olan en kısa sürede şarj ediniz. Bataryanın tamamen şarj olması 3 saat 30 dk kadar surer. Şarj olması bitince otomatik olarak şarj işlemi durur. Şarj olurken el terminalini kullanabilirsiniz. Tarih, zaman ve alarmlar şarj bitmesine rağmen 2 saat kadar kaybolmaz. (3) El Terminalinin Açılması 1. Açma butonu solda üst taraftadır. Şekilde görüldüğü gibi. Bip sesi duyuluncaya kadar basınız. 2. Ekran aşağıdaki gibi gözüktüğünde çağrı yapma ve karşılamaya hazırdır.

24 Kapsama Alanı Dışı Eğer el terminali ana üniteden yeterli RF sinyali alamazsa aşağıdaki mesaj gözükür. Kullanıcı bu duruma karşılık dikkatli olmak zorundadır. Uydu Uyarısı ve Şebeke Yok Mesajı Eğer ana ünite antenden yeterli sinyal alamazsa aşağıdaki uyarı mesajı gözükür.

25 3.3. El Terminali Kaydı El terminali kullanmadan önce ana üniteye tanıtılmalıdır. Genel olarak el terminali fabrikasyon aşamasında ana üniteye tanıtılır. El Terminalinin Kayıt İşlemi 1. Ayarlar menüsünde "HS Registration" ı seçiniz. 2. Register a basınız, "Press OK to Regist handset" veya "Out of range" mesajları görülür. 3. Kayıt işlemini tamamlamak için güvenlik kodu girilmelidir.güvenlik kodu "0000" dır ve kayıt işleminden sonra değiştirilebilir.

26 4. Ana Ünitenin Fonksiyonları 4.2. Harici telefon kullanarak sesli arama yapmak Arama yapmak için şebekeye bağlı ve yeterli sinyal gücüne sahip olmanız gerekmektedir Harici telefondan numara çevrilmesi 1. Ahizeyi kaldırınız. 2. Harici ahizeyi kaldırınız. 3. Numarayı çeviriniz.

27 Teelefon Kullanarak Çağrı Karşılama 1. Harici telefonun ahizesini kaldırınız G3 Faks Makinası Kullanarak Faks Göndermek Faks Göndermek 1. Numarayı tuşlayınız ve kare (#) tuşuna basınız. 2. Faks başlat tuşuna basınız. Faks Almak 1. Grup 3 Faks makinasını açınız.

28 4.4. Bilgisayar Yazılımı Kullanarak Faks Göndermek USB veya DTE portlarına bağlı bir bilgisayar kullanarak faks gönderip alabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınız uygun bir faks proğramına sahip olmalıdır. Faks Gönderimi Faks Alımı

29 4.5. Bilgisayar Yazılımı Kullanarak Data Çağrısı Yapmak USB veya DTE portlarına bağlı bir bilgisayar kullanarak data gönderip alabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınız uygun bir data proğramına sahip olmalıdır. Bilgisayardan Data Gönderimi Data Çağrısı Karşılama

30 4.6. GmPRS Servisi Thuraya GmPRS Şebekesine Ulaşmak için Teelefon Modeminin Ayarlanması 1. "Control Panel -> Phone and Modem Option -> Modems" seçiniz standart 57600bps modemi ekleyiniz.

31

32 3. "Standard 57600bps Modem" in üzerine sağ tıklayınız. "Properties" ve sonra "57600" "Maximum Port Speed" I seçiniz. 3. Yeni bağlantı sihirbazı için sırasıyla "Control Panel -> Network Connections -> Create a new connection" seçiniz. Çevrilecek numara yerine *99# yazınız.

33 4. Ayarlar tamamlanınca telefon bağlantısı için yeni bir şekil ana ekranda gözükür. 5. Bu şekle çift tıklayınız, sonra sırasıyla "Properties -> General -> Configure" ve "57600", "Maximum Modem Speed"i seçiniz. 6. "Internet Protocol Properties" ve sonra "Obtain an IP address automatically" i seçiniz."use the following DNS server address" i seçtikten sonra DNS sunucusu olarak " " ü giriniz.

34

35 4.7. Acil Çağrı Acil bir durumda SSAS gemiden karaya geminin kimliğini yerini ve acil durumun niteliğini belirtir bir uyarı gönderir. Ship Company Ana ünite Thuraya şebekesini kullanan bir SSAS e sahiptir. Panik butonu acil çağrı için kullanılır.

36 SSAS Mesajları ThurayaMarine01,EMERGENCY, ,N, ,E,20, ThurayaMarineOI, Gemi ismi EMERGENCY, Mesaj tipi ,N, ,E, GPS pozisyon bilgisi 20, Gemi hızı UTC Avil Durum Çağrısı 1. Acil durum çağrı butonunun kapağını açınız. 2. Acil durum butonuna 5 saniye süresi ile basınız.

37 Acil Durum Çağrısının Sonlandırılması 1. Acil durum çağrı butonunun kapağını açınız. 2. Acil durum butonuna 5 saniye süresi ile basınız GPS Yöneticisi GPS alıcısı ana üniteye entegredir. GPS bilgisi kullanarak ana ünite değişik fonksiyonlar sunar Geçerli Pozisyon Geçerli pozisyon enlem, boylam, zaman dilimi ve hız bilgisi içerir Yol Noktası Maksimum 9 adet yol noktası bilgisi saklanabilmektedir. Yol noktası listesinden seçilerek detaylı bilgi elde edilebilir.

38 Konum İzleme Seçilen konumun geminin o andaki konumuna göre yön hız ve mesafesini belirtir Ayarlar [Text Mode] [ Mode] Gemi Kimliği ThurayaMarine nin IMEI numarasını gösterir. El terminali kullanılarak değiştirilebilir.

39 SMS Formatı Bu seçenek GPS bilgisinin SMS ile gönderilmesi sırasında kullanılır. Text modu veya modu şeklinde iki seçeneği vardır. İzleme Süresi Konum izleme işleminin ne kadar sıklıkla yapılacağını belirtir. Seçenekler 5/15/30/60 dk şeklindedir. Merkez Numarası ve Merkez Adresi Arama merkezinin telefon numarasını ve/veya adresini gösterir. İstenirse bu bilgiler değiştirilebilir Arama Kaydı Aramaların kaydını tutar. Arama çeşidine bakılmaksızın 40 aramayı hafızada tutar. Görünüm Arama kaydı listesinden seçilen aramaların telefon numarası ve süresini gösterir.

40 Sil Arama kaydını siler Ses Çağrısı Ses çağrılarının tam kaydını gösterir. Görünüm Arama kaydı listesinden seçilen aramaların telefon numarası ve süresini gösterir. Sil Ses aramalarının kaydını siler Faks Çağrısı Faks çağrılarının tam kaydını gösterir. Görünüm Arama kaydı listesinden seçilen faks aramaların telefon numarası ve süresini gösterir. Sil Faks aramalarının kaydını siler Data Call Data çağrılarının tam kaydını gösterir. View Arama kaydı listesinden seçilen data aramaların telefon numarası ve süresini gösterir.. Delete Data aramalarının kaydını siler.

41 4.10. SSAS Çağri Merkezi Çağrı merkezi numarasını ya da ini gösterir Ayarlar Kayıt, silme, el terminalinin bağlantı testi, ana ünitenin fabrika ayarlarına dönülmesi gibi işlemler yapılabilir. ' El Terminal Kaydı Kayıt, silme, el terminalinin bağlantı testi işlemleri yapılır.

42 Yeni El Terminali Kaydı El terminalini ana üniteye tanıtır. Bağlantı Testi Ana üniteye kaydolmuş el terminalinin bağlantı testini yapar. Kayıt Silme Ana üniteye kayıtlı bütün el terminallerinin kaydını siler Fabrika Ayarları Ana ünitenin bütün ayarlarını fabrika ayarlarına döndürür. Fabrika ayarlarına dönülürken aşağıdakiler silinir. - El terminal kaydı - Arama kaydı - GPS yol noktası listesi - GPS konum izleme ayarları - SSAS çağrı merkezi listesi - SMS mesajları listesi

43