İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz."

Transkript

1 Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft Windows XP Professional'a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP'yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP'yi yaşamak için tüm yapmanız gereken sağdaki bağlantılardan birini tıklatmak. Windows XP Temel Bilgiler Windows XP kullanımı kolay yeni ekranlar, basitleştirilmiş menüler ve daha bir çok yeni özellik içerir. Windows XP'nin canlı, modern tasarımını keşfedin. Önemli görevleri ve temel komutları öğrenin. Güvenli/Kolay Bilgisayar Kullanımı Windows XP kişisel bilgisayar kullanımını kolay ve eğlenceli bir hale getirir! Güç, performans, yeni ve canlı bir görünüm, gereksinim duyabileceğiniz çeşitli yardım menüleri. Windows XP benzersiz güvenlik özellikleriyle birlikte bunların tümüne sahiptir. Dijital Dünyanın Kapılarını Açın Evinizden, işyerinizden ve Internet ten dijital ortamın heyecan verici dünyasına açılın. Fotoğraf, müzik, video ve bilgisayar oyunlarının yanında daha birçok özelliğin tadına varın. Bağlantılı Ev ve İşyeri Dosya, fotoğraf, müzik öğelerini, hatta yazıcınızı ve Internet bağlantınızı, size özel ve güvenli olan bir ağda başkalarıyla paylaşın. İş için İdeal Windows XP kullanarak, Microsoft Windows 2000'in kanıtlanmış güvenilirliğiyle birlikte yüksek performans elde edersiniz.

2 Windows Masaüstü Windows XP'nin kullanımı çok kolaydır. Önce, masaüstü adı verilen ekrandaki geniş alan ile altta görev çubuğu adı verilen dar bandı fark edersiniz. Bilgisayarınızda yapabileceğiniz herşey pencere adı verilen çerçeveler içinde gerçekleştirilir. Aynı anda istediğiniz kadar pencere açabilir, bunların boyutlarını değiştirebilir, masaüstünde farklı yerlere taşıyabilir veya istediğiniz biçimde sıralayabilirsiniz.

3 Simgeler Masaüstündeki küçük resimlere simge adı verilir. Bunları, bilgisayarınızda depolanmış olan dosya ve programlara açılan kapılar olarak düşünebilirsiniz. Farenizi bir simgenin üzerine getirin. Simgenin adını veya içeriğini belirten bir metin görünür. Dosya veya programı açmak için simgeyi çift tıklatın. Windows XP'yi ilk başlattığınızda tek bir simge göreceksiniz. Bu, bilgisayarınızdan silmek istediğiniz dosyaları gönderebileceğiniz Geri Dönüşüm Kutusu simgesidir. Kısayol simgeleri resmin sol alt köşesindeki küçük ok işaretinden tanınır. Kısayollar aracılığıyla erişebileceğiniz yerler şunlardır: Programlar Dosyalar Klasörler Disk sürücüleri Web sayfaları Yazıcılar Diğer bilgisayarlar Kısayol simgeleri yalnızca temsil ettikleri program veya dosyalara bağlantı sağlar. Temsil ettikleri program veya dosyaları etkilemeksizin kısayol ekleyebilir veya varolanları silebilirsiniz.

4 Görev çubuğu Her pencere açışınızda, görev çubuğunda onu temsil eden bir düğme belirir. Bir pencereyi kapattığınızda, görev çubuğundaki düğmesi de kaybolur. Görev çubuğu Başlat menüsü ile birlikte, saati görebileceğiniz bildirim alanını da içerir. Bildirim alanındaki diğer simgeler geçici olarak görünür, bunlar devam eden etkinliklerin durumlarını gösterir. Örneğin, yazıcıya bir dosya gönderdiğinizde yazıcı simgesi belirir, yazdırma işlemi tamamlandığında ise kaybolur. Ayrıca, Microsoft Web sitesinden yükleyebileceğiniz yeni Windows güncelleştirmeleri olduğunda da, bildirim alanı bunu size anımsatır. Görev çubuğunda çok fazla düğme simgesi biriktiğinde, Windows XP düğmeleri birleştirerek görev çubuğunu düzenli bir biçimde tutar. Örneğin, ayrı ayrı e-postalar'ı temsil eden düğmeler otomatik olarak tek bir e-posta düğmesi haline getirilir. Bu düğmeyi tıklatarak uygun menüden istediğiniz posta iletisini seçebilirsiniz.

5 Başlat Menüsü Windows XP'yi ilk çalıştırdığınızda Başlat menüsü otomatik olarak görüntülenmişti. Görev çubuğundaki Başlat düğmesini tıklatarak istediğinizde Başlat menüsüne geri dönebilirsiniz. Başlat menüsü Windows'u kullanmaya başlamanız için gereken herşeyi içerir. Bu menü aracılığıyla şunları yapabilirsiniz: Program başlatma. Dosya açma. Denetim Masası'nı kullanarak sisteminizi özelleştirme. Yardım ve Destek'i tıklatarak yardım alma. Ara'yı tıklatarak bilgisayarınızda veya Internette öğe araması yapma. Ve daha birçok şey! Başlat menüsündeki bazı komutlarda sağa bakan bir ok işareti vardır. Bu, ek seçenekler içeren alt menülerin olduğunu belirtir. Farenizin işaretçisini ok işareti bulunan bir öğenin üzerine getirdiğinizde başka bir menü açılacaktır. Başlat menüsünün sol tarafı sık kullandığınız programların güncel bağlantılarını içerir. Sol üstte sabit veya "iliştirilmiş" öğeler vardır. Bunlar Internet tarayıcınız ve e-posta programınız gibi öğelerin kısayollarıdır.

6 Dosya ve Klasörler Üzerinde çalışılan her iş veya dosya bir klasörde depolanabilir. Windows XP dosyaları en uygun yerlere depolamanızı sağlar. Metin, resim ve müzik dosyalarını Belgelerim, Resimlerim ve Müziğim adlı klasörlere yerleştirin. Bu klasörler Başlat menüsünün sağ tarafından kolayca bulunabilir ve sık uyguladığınız görevlere bağlantılar sunar.

7 Pencereler Pencereler (masaüstündeki çerçeveler) dosya ve programların içeriğini görüntüler. Temel bilgileri aldığınızda pencerelerle çalışmak oldukça kolaydır. Her pencerenin adı, üst kısmındaki başlık çubuğunda görünür. Bir pencereyi sürükleyerek başka bir yere taşıyabilirsiniz. Başlık çubuğunu tıklatın, fare düğmesini basılı tutarak işaretçiyi bilgisayar ekranında başka bir yere getirin. Başlık çubuğunun sağ tarafındaki Simge Durumuna Küçült düğmesini tıklatarak bir pencereyi simge durumuna getirebilirsiniz. Böylece pencere, görev çubuğunda küçük bir simge haline gelir. Simge durumuna küçültme düğmesinin sağında bulunan Ekranı Kapla düğmesini tıklattığınızda ise pencereyi tüm ekranı kaplar duruma getirebilirsiniz. Pencere tüm masaüstünü kaplayacak biçimde görüntülenecektir. Bu düğmeyi bir daha tıklatarak pencereyi özgün boyutuna döndürebilirsiniz. Bir pencere içinde, kullanabileceğiniz komutları ve araçları görmek için menülere bakın. İstediğiniz komutu bulduğunuzda, yapmanız gereken yalnızca onu tıklatmaktır.

8 Pencereler in Devamı Program, komutu yerine getirmeden önce sizden bazı bilgiler istiyorsa, bir iletişim kutusu belirir. Gerekli bilgiyi girmek için, şunları yapmanız gerekebilir: Bir metin kutusunu tıklatıp içine yazın. Bir liste görüntülemek için ok düğmesini tıklatın ve listeden bir seçim yapın, sonra istediğiniz öğeyi tıklatın. Bir radyo düğmesini tıklatarak tek bir seçenek seçin. İstediğiniz bir veya daha fazla sayıda seçenek varsa, bunların yanlarında bulunan onay kutularını işaretleyin. Dosyanızın içeriği pencereye sığmıyorsa, pencerenin yanında ve/veya alt kısmında bulunan kaydırma çubuğunu sürükleyerek veya kaydırma düğmelerini tıklatarak pencere içeriğini aşağı/yukarı veya sağa/sola hareket ettirip içeriğin diğer kısımlarını görebilirsiniz. Pencere boyutunu değiştirmek için, pencerenin kenarını tıklatın ve pencere istediğiniz boyuta gelene kadar kenarlığı sürükleyin.

9 Denetim Masası Bilgisayarınızın ayarlarını özelleştirmek Windows XP Denetim Masası ile çok basittir. Başlat menüsünden Denetim Masası'nı tıklatarak açabilirsiniz. Denetim Masası'nda şunları yapabilirsiniz: Windows XP'nin görünümünü ve eylemlerini değiştirme. Program veya donanım aygıtları ekleme ya da kaldırma. Ağ bağlantıları ve kullanıcı hesapları oluşturma. Ve daha birçok şey!

10 Oturumu Kapatma Windows oturumunuzu kapatmak ve bilgisayarınızı başka bir kullanıcıya bırakmak istediğinizde, Başlat menüsüne gidin. Oturum Kapat ı tıklattıktan sonra Kullanıcı Değiştir i tıklatın. Windows XP şimdi farklı bir kullanıcının kullanımına hazırdır. Tüm kullanıcılar işlerini tamamladıklarında, Başlat menüsüne gidip Bilgisayarı Kapat'ı tıklatın. Bir sonraki oturum açışınızda, göreceğiniz ilk şey Hoş Geldiniz ekranı olacaktır. Adınızı tıklatın ve varsa parolanızı yazın. Windows masaüstünüz karşınıza gelecektir.

11 Daha Hızlı, Daha Akıllı, Daha Güvenli Windows XP en iyi performansa ve eğlence için gerekli herşeye sahip! Microsoft'un en yeni işletim sistemi teknolojisinin tüm gücünü ve güvenilirliği elinizin altında. Windows XP sürümünüzün her zaman en son yeniliklerden yararlanması için, Microsoft Web sitesinde hizmetinizde olan otomatik güncelleştirmeleri kullanabilirsiniz. Windows XP daha üstün güvenilirlik ve daha etkili bir yapı sunuyor. Windows XP daha fazla iş yapıyor ve siz de zevkle çalışabiliyorsunuz!

12 Öğrenilmesi ve Kullanımı Daha Kolay Windows XP bilgisayarınıza yepyeni, kolay kullanılabilen, canlı ve modern bir görsel biçim getiriyor. Keskin çizgiler, daha zengin renkler, daha canlı bir düzenleme ile gitmek istediğiniz yere ve yapmak istediğiniz şeye daha kolay ulaşma yolları sunuyor. Basitleştirilmiş Başlat menüsü yalnızca bir tıklatmayla sık kullandığınız programları otomatik olarak görünüme getiriyor. Güncelleştirilmiş görev çubuğu, dosyaları ekranda "yüzer" biçimde düzenliyor. Otomatik temizleme sihirbazı masaüstünüzdeki herşeyi düzenli bir halde tutuyor.

13 Tüm Görevler için Daha Kapsamlı Yardım Windows XP ve bilgisayarınız hakkında bilmek istediğiniz herşeyi bulabilirsiniz. Windows XP içindeki tümüyle yepyeni Yardım ve Destek Merkezi aşağıdaki konularda danışma noktanızdır: Anlaşılır uygulama yönergeleri. Başlangıçtan bitişe kadar makaleler. Sorun gidermeyle ilgili öneriler. Ücretsiz ürün güncellemeleri. Ve daha bir çok konu! Doğrudan Internet gruplarına gidin ve diğer Windows XP kullanıcıları ile soru ve yanıt alışverişinde bulunun. Gerektiğinde, profesyonel bir destek temsilcisinin veya sorununuz hakkında bilgi sahibi bir arkadaşınızın ekranınızı görerek sizin için sorunu gidermesine izin verebilirsiniz. Yeni aygıtlar bağlarken ve yeni yazılımlar çalıştırırken özel sihirbazlar size adım adım yol gösterebilir. Önemli bir dosyayı mı sildiniz? İstemediğiniz bir programı mı yüklediniz? Windows XP içindeki gelişmiş Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanarak adeta zamanı geri alabilir ve sisteminizi önceki durumuna getirebilirsiniz.

14 Yerleşik Fotoğraf Paylaşma ve Düzenleme Windows XP ile, fotoğraflarınızı görüntülemek ve bunları arkadaşlarınızla, ailenizle, iş arkadaşlarınızla paylaşmak artık çok kolay. Yapmanız gereken yalnızca dijital kameranızı bilgisayara bağlamaktır. Fotoğraflarınız düzenlenmeye, e-posta olarak gönderilmeye veya yazdırılmaya hazır bir biçimde hemen ekranda görünür. Ayrıca, resimleri doğrudan bir Web sitesine yayımlayabilir veya CD'ye kaydedebilirsiniz. İsterseniz, kaliteli bir baskı yapılması için çevrimiçi çalışan bir fotoğrafçıya gönderebilirsiniz.

15 Müzik Çalma, Video ve CD yürütme Müzik dinlemeyi ve video seyretmeyi seviyor musunuz? Windows XP'deki Windows Media Player ile aşağıdakileri yapmak çok kolaydır: Internet üzerinden radyo istasyonu bulmak. Web den müzik veya video yüklemek. Akış videoları yayımlarını seyretmek. Kendi CD'lerinizi dinlemek. Windows Media Player kendinize ait, özelleştirilebilir müzik kutunuzu oluşturabilmenizi de kolay bir hale getirir. Yapmanız gereken yalnızca şunlardır: 1. Kişisel CD'lerinizi bilgisayarınıza kopyalayın veya müzik dosyalarını Internetten yükleyin. 2. İstediğiniz gibi sıralayın. 3. Şarkı listesini kaydedin. Bilgisayar istediğiniz zaman seçtiğiniz parçaları birbiri ardına, belirttiğiniz sıralama ile çalacaktır. Ayrıca, kendi CD'lerinizi de oluşturabilirsiniz!

16 Oyunlar ve DVD'ler için en iyi duruma getirilmiş En son Microsoft DirectX teknolojisi bilgisayarınıza yüksek düzeyde bir performans sağlar, böylece Windows XP'nin bilgisayar oyunları konusunda ne kadar üstün olduğunu görürsünüz. Ağ ve Internet özellikleri sayesinde evinizdeki veya tüm dünyadaki rakiplerinizle oyun oynayabilirsiniz! Ayrıca, DVD'leri de zevkle seyredebileceksiniz. Dizüstü bilgisayarınızla birlikte bir uçak yolculuğu için yanınıza en sevdiğiniz filmlerden birkaçını alıp uçakta gösterilen filmleri seyretmek yerine bunları seyredebilirsiniz.

17 Birden Fazla Kullanıcı Geçiş Kolaylığı Windows XP ile, aynı bilgisayarın bir kaç kişi tarafından kullanılması artık daha kolay. Bilgisayarı kullanan her kişi, kişiselleştrilmiş ayarlara ve özel dosyalara sahip, kendisine ait bir parola ile korunmuş ayrı bir hesap oluşturabilir. Aynı bilgisayarda aynı anda birden fazla hesap etkin durumda olabilir ve aralarında geçiş yapmak çok kolaydır. Örneğin, siz bilgisayarda çalışırken bir kullanıcı e-postasına göz atmak istediğinde, kolayca kendi hesabına geçebilir. Programlarınızdan çıkıp oturumu kapatmanız gerekmez. Diğer kullanıcı çalışırken sizin dosyalarınızı göremez. Aynı biçimde, siz de kendi hesabınıza geçtiğinizde onun dosyalarını göremezsiniz. Hesabınıza döndüğünüzde ekranı bıraktığınız gibi bulursunuz.

18 Ağlar: Güçlü ve Kullanımı Kolay Evinizde veya işyerinizde birden çok bilgisayar mı var? Bunları ağ halinde birbirine bağlamak, sisteme bağlı bilgisayarları daha verimli kılacaktır. Raporlar ve elektronik tablolar oluşturma gibi büyük projelerde takım çalışması yapabilirsiniz. Fotoğraf, müzik gibi büyük dosyaları tek bir bilgisayara depolayabilirsiniz. Böylece herkes bu öğeleri aynı anda buradan kullanabilecek ve daha küçük bilgisayarlarda disk alanından kazanılacaktır. Birden fazla kişi ile oynanan bilgisayar oyunları artık yepyeni bir anlam kazanacaktır. Her oyuncu oyuna ayrı bir bilgisayardan katılabilir! Donanımın paylaşılması masrafı azaltacaktır. Ağ halinde bağlanmış bilgisayarlar aynı yazıcıyı, tarayıcıyı ve faksı, hatta aynı Internet bağlantısını kullanabilirler. Ailenizin üyeleri farklı bilgisayarlardan, aynı telefon veya hizmet hattını kullanarak Web'de aynı anda gezinebilirler!

19 İşleri Sizin Yerinize Sihirbaz Yapsın Deneyimli bir kullanıcı olmanız gerekmez, sihirbaz size ev veya küçük işyeri ortamınızda ağ kurma işlemi hakkında adım adım yol gösterir. Yapmanız gereken yalnızca birbirine bağlamak istediğiniz bilgisayarlar hakkında birkaç soruya yanıt vermektir. İşin geri kalanını sihirbaz sizin yerinize yapacaktır. Ağınız kurulup çalışmaya başladıktan sonra, Windows XP işe başlar ve değişiklikleri izleyerek, gerekli ayarları otomatik olarak yapar. Böylece en az düzeyde iş yaparak en fazla verimi elde edersiniz. İleri

20 Veri Koruması, İçerde ve Dışarda Windows XP, bilgisayar ağınızın her koşulda çalışır durumda kalabilmesini sağlamak üzere tasarlanmış yeni ve güçlü araçlara sahiptir. Gelişmiş koruma yazılımı bilgisayarların işletim sistemini koruyarak, bir güvenlik duvarı oluşturur ve ağa dışarıdan herhangi bir müdahalede bulunmak isteyen kişilere ve Internet yoluyla yayılan virüslere karşı etkili bir koruma sağlar.

21 Güçlü, Güvenilir, Uyumlu Windows XP Professional iş dünyasındaki yazılım kavramına yeni bir standart getirerek ticari performans ve güvenilirliği şimdiye kadar görülmedik bir kullanım kolaylığıyla birleştiriyor. Microsoft'un kendini kanıtlamış, güçlü Windows 2000 teknolojisi üzerine kurulmuş olan Windows XP Professional, Microsoft Windows XP Home Edition içeriğindeki tüm işlevler ile birlikte, özellikle iş dünyası ve ileri düzey kullanım için tasarlanmış yeni ve gelişmiş özelliklere de sahiptir. Başlama süresi daha kısadır ve iş programlarınız her zamankinden daha verimli çalışır. Görüntüyü birkaç monitöre yayarak aynı anda çok daha fazla şey görebilirsiniz. Veya iki farklı programı aynı anda, çift arabirim görüntü bağdaştırıcısı bulunan bilgisayarlarda görüntüleyebilirsiniz. Microsoft ClearType teknolojisiyle ekran içeriğinin okunması, özellikle dizüstü bilgisayarlarda, daha kolaydır. Windows XP Professional, sağladığı çoklu dil desteği ile tüm dünyanın kullanımı için hazırlanmıştır. Şirketiniz dünya çapında bir kuruluş ise ve farklı diller kullanan, ancak aynı bilgisayarları kullanan çalışanlarınız varsa 24 dilden istediklerinizi seçebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar mı kullanıyorsunuz? Windows XP bünyesindeki gelişmiş güç yönetimi özellikleri pil ömrünü uzatacaktır. Dizüstü ve diğer bilgisayarlarda, bilgisayarınızın güç kullanımı üzerinde daha iyi bir denetim sağlarsınız.

22 Yolda ve Dünyanın Her Yerinde Dünyanın herhangi bir yerinden ofis bilgisayarınızdaki e-postalarınızı okuyun, dosyalarınızı görüntüleyin ve programları çalıştırın. Windows XP Professional sürümünün gelişmiş iletişim özelikleri en son mobil bilgisayar ve sınır tanımayan kablosuz bağlantı teknolojilerini kullanımınıza sunar. Internet üzerinden, Windows XP çalıştıran herhangi bir bilgisayarda, Windows XP Professional çalıştıran bir bilgisayarın ekranını görüntülemek için Uzak Masaüstü özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece dizüstü bilgisayarınızdan, ev bilgisayarınızdan veya dünyanın başka bir yerinde bulunan bir istemcinin ofisinden "işe gidebilirsiniz". Bu adeta aynı anda iki ayrı yerde bulunmaya benzer! Windows XP'de bulunan güvenli kablosuz bağlantılar yoluyla gerçek zamanlı olarak (ses, görüntü ve anında ileti işlevlerinin aynı anda gerçekleşmesi) iletişim kurup, işbirliği yapabilirsiniz. Artık zamanınızı bağlantı kurmayla harcamayın. Erişim alanı içinde başka bir Windows XP donatımlı kablosuz aygıt olduğunda otomatik olarak size bildirilir. Windows XP Professional, 10 adet Internet veya başka türden dosya paylaşım bağlantısını aynı anda yapabilmenize olanak verir. Köprü kurarak ağ birleştirme özelliği kablosuz, Ethernet ve ev telefon hatları üzerinden aynı zamanda iletişime olanak sağlar. Windows XP Professional sayesinde, yer değiştirmeniz hiçbir soruna neden olmaz. Her an bağlı olursunuz!

23 Yönetimi Daha Kolay, Daha Güvenli Windows XP Professional, önemli bilgiler için şifreleme sağlayan güvenli bir dosyalama sistemine sahiptir. Güvenlikle ilgili yönetim ayarları sisteminizin güvenli ve size özel olmasını sağlar. Windows XP Professional sürümünün bir özelliği de, yönetimi son derece kolay olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Daha kolay kullanılacak biçimde tasarlanmış, gelişmiş bir yedekleme hizmet programı verilerin belirli aralıklarla manyetik bantlara, Zip disklere ve diğer depolama ortamlarına kopyalanmasını oldukça basitleştirir. Otomatik Sistem Kurtarma, disk hatası durumunda bile işletim sisteminizi kurtarabilir. Windows XP Professional tüm kuruluşunuz içinde dağıtılabilir. Ayrı bilgisayarları yalnızca gerektiğinde yükseltmek masrafları azattığı gibi, Windows XP sürümünün yeni teknolojisinden de yararlanmanıza olanak verir. Uzaktan Yükleme Hizmetleri ve Grup İlkeleri'ni kullanarak Windows 2000 Sunucu yazılımıyla birbirine bağlı işyeri bilgisayarlarının yükseltilmesi ve yönetimi son derece kolaylaştırılmıştır. Bu özellikler, ayrı bilgisayarları tek tek değil, gruplar halinde yükleyip, yapılandırmanıza ve yönetmenize, para ve zamandan kazanarak tümünü merkezi bir konumdan izleyebilmenize olanak sağlar. Kaynak : Windows XP Avantajları hakkında Derleyen : Onur Hakan BAŞYİĞİT