GLOBAL ISSUES. Virginia L. Farris. Kara Breissinger Rhobyn Costen-Sykes Eileen Kane Cynthia LaCovey Cheryl Pellerin Gerri Williams. Joan R.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GLOBAL ISSUES. Virginia L. Farris. Kara Breissinger Rhobyn Costen-Sykes Eileen Kane Cynthia LaCovey Cheryl Pellerin Gerri Williams. Joan R."

Transkript

1

2 GLOBAL ISSUES Editör Yazı İşleri Müdürü Katkıda Bulunanlar Editör Yardımcısı Danışma Kurulu Sanat Yönetmeni Fotoğraf Seçimi Yayımcı Kıdemli Editör Genel Yayın Yönetmeni Üretim Müdürü Üretim Müdür Yardımcısı Yazı Kurulu Virginia L. Farris Charlene Porter Jenifer Bochner Kara Breissinger Rhobyn Costen-Sykes Eileen Kane Cynthia LaCovey Cheryl Pellerin Gerri Williams Rosalie Targonski Lynne Scheib Joan R. Taylor Tim Brown Maggie Johnson Sliker Judith S. Siegel George Clack Richard W. Huckaby Christian Larson Chloe D. Ellis Alexander C. Feldman Jeremy F. Curtin Kathleen R. Davis Kara Galles ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enformasyon Programları Dairesi, ejournal USA logosu altında, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya halkının karşı karşıya olduğu temel sorunlar, ABD toplumu, değerleri, düşünceleri ve kurumlarını ele alan beş elektronik dergi Economic Perspectives, Global Issues, Issues of Democracy, Foreign Policy Agenda, ve Society & Values yayınlamaktadır. Yeni sayıları her ay İngilizce olarak hazırlanan dergilerimiz, daha sonra Fransızca, Portekizce, Rusça ve İspanyolca olarak da yayınlanmaktadır. Özel baskılarımızın Arapça ve Çince seçenekleri mevcuttur. Her yayın cilt (baskıda kaçıncı yıl) ve sayıya (yıl içinde kaçıncı sayı) göre kataloglanır. Dergilerde ifade edilen fikirler,her zaman ABD hükümetinin görüşlerini ve politikalarını yansıtmaz. ABD Dışişleri Bakanlığı, dergilerin link verdiği İnternet sitelerinin içeriği ve sürekli erişimi ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmez; bu sorumluluk tamamen bu sitelerin yayımcılarına aittir. Dergilerdeki yazılar ve resimler, dergide belirtilen telif hakkı sahiplerinin izninin alınmasını gerektiren özel telif hakları taşımadıkları takdirde, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında çoğaltılabilir ve başka dillere çevrilebilir. Uluslararası Enformasyon Programları Dairesi adresinde güncel ve geçmiş konuları çeşitli elektronik formatlarda kaydetmekte ve ayrıca sonraki sayıların içeriğinin listesini sunmaktadır. Görüşlerinizi ülkenizdeki ABD Büyükelçiliği ne veya editör masalarına iletebilirsiniz: Kapak: Bütün fotoğraflar AP/Wide World Photos dan alınmıştır. Editör, ejournal USA IIP/T/GIC ABD Dışişleri Bakanlığı 301 4th Street SW Washington, DC Amerika Birleşik Devletleri E-posta: GLOBAL ISSUES / MART 2006 edergi ABD

3 Bu Sayıda Bilgi teknolojilerinde kaydedilen yenilikler dünyayı, zamanın ve coğrafyanın geleneksel sınırlarından bağımsız olarak insanların haber ve bilgiye erişebildiği bir demokratik medya çağına itmiştir. Yenilikler, yeni bilgi dağıtımı, tüketimi ve kullanımı modelleri yoluyla yeni medya formatları yaratıyor. Dünya halkları, bilgiye giden yolu uzun yıllardır elinde tutan medya kuruluşları ve devletleri aradan çıkararak kendi fikirlerini ifade edebildikleri platformlara erişim sağladıkça, izleyiciler ile medya kuruluşları arasındaki sınırlar ortadan kalkmaktadır. Medya tüketicileri bir çeşit katılımcı gazetecilik modeli oluşturmak üzere bilgi dünyasında kendi alanlarını oluştururken, köklü medya kuruluşları gazeteler ve yayıncılar bu yeni iklime alışmak için çaba sarf ediyor. Bu değişen teknolojilerin uzmanları ve öncüleri konu hakkındaki fikirlerini bu sayfalarda bizimle paylaşacak, ve gelecekte bizi nelerin bekleyebileceğine dair öngörülerini sunarak bu yenilikleri anlatmaya çalışacaklar. Amerikan Basın Enstitüsü Medya Merkezi nden (American Press Institute s Media Center) Dale Peskin ve Andrew Nachison We Media (Medya Biz iz) adını verdikleri bir modelle, ortak bir bilgi toplumu tasarlıyor. Web günlüklerinin öncüsü Dan Gillmor yeni bir gazetecilik tarzının toplumsal olayları nasıl etkilediğini anlatıyor. Televizyon duayeni Jeff Gralnick bir sonraki yeniliği dört gözle bekliyor. Gelişen medya ve teknolojik yenilikler ile birlikte, İnternet suçları da yükselişe geçti. Daniel Larkin, ABD hükümeti İnternet Suçları Şikâyet Merkezi nin, kendilerine ulaşan İnternet suçlarına dair ihbarları nasıl ele aldığını anlatıyor. Yukarıda adı geçenlerle birlikte başka uzmanlar da görüşlerini Gelişen Medya ile paylaştı. Fotoğraflar: İnternet teknolojisinin gelişimi ve diğer elektronik yenilikler; gazeteler, radyo ve televizyon sinema ve müzik sektörlerini ve kütüphaneleri kapsayan bir medya devrimine zemin hazırladı. (Bütün fotoğraflar AP/Wide World Photos dan alınmıştır.)

4 GELİŞEN MEDYA ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI / MART 2006 / CİLT 11 / SAYI 2 4 Gelişen Basın Küresel Toplumu Yeniden Şekillendiriyor Amerikan Basın Enstitüsü Medya Merkezi Müdür Yardımcısı Dale Peskin, ve Müdür Andrew Nachison, Yeni teknolojiler bilginin dağıtımını, tüketimini ve kullanımını değiştirip toplumsal bilgi tüketiminde devrim yaparak yeni bir basın yaratıyor. 7 Gazeteler Kendi İletişim Araçlarını Yeniden Yaratıyor Ulusal Gazeteler Birliği Murahhas Üyesi Brian L. Steffens Gazeteler genç okuyucuları ve İnternet okuyucu kitlesini çekmek amacıyla ürünlerinin dağıtımı için multimedya platformları oluşturuyor. 10 Gazeteler Yeni Teknolojiye Nasıl Adapte Oluyor? Yeni teknoloji gazetelerin avantajlı içerik, üretim ve dağıtım değişiklikleri yapmalarına olanak tanıyor. 11 Radyo-TV ciler Artık İnternet te Canlı Yayında Michael Murrie, Telekomünikasyon Profesörü, Pepperdine Üniversitesi, Malibu, California Radyo-TV sektörü programlama dağıtımı ve üretimini değişen pazarda hayatta kalacak şekilde değiştirdi. 15 İnternet Çağında Halk Kütüphaneleri Maurice J. (Mitch) Freedman, Amerikan Kütüphaneler Birliği Eski Başkanı; New York, Westchester Kütüphane Sistemi emekli Müdürü Kütüphane profesyonelleri İnternet i kullanarak, okurlara bilgi hizmeti sunmak için kütüphane duvarlarını aşıyor. 18 Kültürleri İnternet te Buluşturmak Amerikan Kongre Kütüphanesi sanatsal, tarihi ve edebi önemi olan değerli nesneleri İnternet te sergilemek için uluslararası bir girişim başlattı. 19 Okuyucular Kendi Gazetelerini Yaratıyor Kuzey Carolina, Greensboro, Toplum Gazeteciliği Koordinatörü Lex Alexander ile röportaj, NEWS & RECORD Bir kent gazetesi İnternet üzerinde Kent Merkezi (Town Square) konseptini yaşatarak okuyucularına daha fazla etkileşim, toplumsal gazetecilik ve katılım imkânı sunuyor Dolar lık Dizüstü Bilgisayar Her Çocuğa Bir Dizüstü, yoksul ülkelerdeki çocukların ileri teknolojinin nimetlerinden daha fazla yararlanabilmesini sağlamak için bir bilgisayar geliştiriyor.

5 24 Web Günlükçüleri (Blogger) İletişimde Çığır Açtı Toplumsal Medya Merkezi nin Kurucusu, Yöneticisi ve We the Media: Grassroots Journalism by the PeoPle, for the PeoPle Yazarı, Dan Gillmor Web günlükleri medyanın demokratikleşmesini destekleyen ortak bir iletişim alanı. 27 İnternet Albümleri Fotoğraf Günlükçüleri (photoblogger) hayatlarını ve fikirlerini fotoğraflar aracılığıyla paylaşıyor. 33 Dünyanın Diğer Ucuyla İletişime Geçmek Çoğu insan ilgilerini ve deneyimlerini paylaşmak için kendi toplumunun çok uzağındaki yeni insanlarla iletişime geçebiliyor. Bu bölümde bu konudaki üç İnternet projesini ele alacağız. Wikipedia İnternet üzerinde İngilizce olmayan materyaller sunma yolunda büyük bir başarı elde etti. Native Youth Magazine.com Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da kabile hayatı süren izole toplulukların kültürlerini ve dillerini paylaşmalarına ve bu değerleri yeni nesillere de aktarmalarına fırsat tanıyor. Youth Radio medya olanaklarını akıllıca kullanabilen gençlere programlama üretimi deneyimi yaşatıyor. 36 İnternet2 Yarının İnternet ini Yaratmak İnternet2 Uluslararası İlişkiler Müdürü Heather Boyles 200 ün üzerinde üniversite, yarının İnternet inin oluşumunu hızlandırmak amacıyla ileri uygulamalar ve teknolojiler geliştirmek ve yaygınlaştırmak için sanayi ve devlet ile birlikte çalışıyor. 44 İşte Bir Sonraki Yenilik Burada NBC Haber, İnternet ve yeni medya teknolojileri Özel Danışmanı; Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Lisans Programı Yeni Medya Yardımcı Profesörü Jeff Gralnick, Kablosuz cihazların sunduğu olanakların gittikçe artması, onları görüntüyü her formatta (oyun, haber, eğlence) sunabilecek en yeni platformlar haline getirecek. 47 Kaynakça Yeni ve gelişen medya hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz kaynaklar. 49 İnternet Kaynakları Çevrimiçi kaynaklar. İnternet Video Günlükleri (videoblog) Family de Michael McIntee babasının hayatı ve hikâyelerini hatırlarken, aile tarihinin önemini de keşfeder. Bu cümle, ziyaretçilerini online izleyicilerle hayatlarını paylaşmaya davet eden ve böylece yerel toplumsal medya için gelişen bir vitrin yaratan videoblog sitesi Minnesota Stories [http://mnstories.com] dan alınmış ve sitenin izniyle kullanılmıştır. [http://usinfo.state.gov/journals/itgic/0306/ijge/ ijge0306.htm] 39 İnternet Suçlarıyla Mücadele FBI İnternet Suçları Şikâyet Merkezi (IC) Birim Şefi Daniel Larkin IC3; İnternet te sahtecilik, dolandırıcılık ve İnternet suçları hakkında artan şikâyetleri araştırıyor. 43 Her e-tüketicinin Bilmesi Gerekenler ABD deki bir grup tüketici hakları savunucusu, İnternet sahtecilik ve dolandırıcılıklarını önlemek için yol gösteriyor.

6 Gelişen Basın Küresel Toplumu Yeniden Şekillendiriyor Dale Peskin ve Andrew Nachison Geleneksel basın ile toplum arasındaki ilişki değişiyor ve bilgi uzmanları bu trend e Medya Biziz (We Media) adını veriyor. Yayıncılık alanındaki bu gelişme, Web in sosyal ağının, hiçbir coğrafi bağlantısı olmayan ancak teknolojik olarak ilişkili insanlara haber ve bilgi üretimi, analizi ve erişimi fırsatı sunmasına imkân tanıyor. Dale Peskin ve Andrew Nachison Virginia nın Reston şehrindeki Medya Merkezi nin müdür yardımcısı ve müdürü. Amerikan Basın Enstitüsü nün bir bölümü olan Merkez, etkileşim halindeki dünyamızda bilgiye daha iyi erişebilen bir toplum inşa etmeyi hedefleyen bir düşünce takımını barındırıyor. Fotoğraflar: Bilgi teknolojileri, nesiller ve kültürleri kapsayan trendlerle, insanların şimdiye kadarki en iyi iletişimi kurmalarına olanak tanıyor. We Media devriminin katılımcıları fotoğraf ve görüntü kaydetmek ve göndermek için cep telefonu kullanıyor; özel ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bilgiler elde etmek için güçlü arama motorlarından faydalanıyor; başka oyunculardan oluşan ağlarla karmaşık oyunlar oynuyor; ve küresel bir izleyici kitlesine ulaşan El Cezire gibi uydu kanalları izliyor. Anaokulundan üniversiteye kadar her noktada bu teknolojiler temel eğitimin araçları, sınırsız bilgiye giden bir yol ve geleceğin becerilerini edinmek için bir fırsat sunuyor. (Bütün fotoğraflar AP/Wide World Photos dan alınmıştır.) Bilgi teknolojilerindeki yenilikler insanlığı, neredeyse herkesin haber ve bilgiye anında erişim sağlayabildiği ve bilgi ve haber sektörünün üreticileri ve destekçileri olabildiği demokratik bir medya çağına götürdü. Sonuç olarak haber artık sıra dışı yollardan ve öngörülemeyen sonuçlarla iletiliyor. Ortak bir dijital medya deneyimi bildiklerimizi ve onları öğrenme biçimimizi nasıl etkiliyor? Eğer herkes gazeteci, yayıncı veya arşivci olabiliyorsa, gerçek hikâye yaratıcıları ve sahipleri ne yapıyor? Bütün bunların küresel dünyamız üzerindeki etkileri ne? Toplumu etkileyen haber ve bilgilerde katılıma ve toplumsal sorumluluğa yer vererek sınırsız kaynaktan yayılan içeriğe küresel erişim sağlama olgusunu tanımlamak üzere dört yıl önce yaratılan ismiyle We Media nın temelinde bu sorular yatmaktadır.

7 Bu ifade şekillerinden biri Google. Dünyanın bilgisini organize etmeyi hedefleyen İnternet arama motoru, bireylere kendi dünyalarını kontrol etme olanağı sunuyor. İnsanlar kendi kişisel tercihlerini yansıtan bilgiye erişme gücünü elde ederek harekete geçiyor. Haber ve bilgiye kişisel erişimin koşulları artık, bilgi dağıtımı üzerinde iktidar kuran otorite ve para sahibi güçlü kurumlar tarafından belirlenmiyor. Diğer bir ifade şekli ise bloglar, yani web günlükleri. Bu İnternet günlükleri tüm dünyadaki insanları ve bu insanların fikirlerini buluşturuyor. Global Voices [http://www.globalvoicesonline.org ] gibi siteler sıradan insanların hikâyelerini ve görüşlerini bir araya getiriyor: benzersiz koşullardan ve kültürlerden otantik sesleriyle hikâyelerini anlatan insanlar. Blogların gücü o kadar etkili ki, sayıları 25 milyonu aşan (blogosferdeki e- günlüklerin yaklaşık yüzde 25 i) blog sitelerini takip etmek için gibi web siteleri yaratıldı. Üçüncü bir ifade şekli ise uluslararası uydu kanallarındaki artış oldu. Medyadaki demokratikleşme hava dalgalarını (radyo-tv dalgaları) bütün kültürlerin erişimine açtı. 70 in üzerinde uluslararası kanal düşük maliyetli dijital teknolojilerini ve uydu yayınını kullanarak, her türlü bakış açısına hitap eden haberleriyle dünyanın diğer ucuna ulaşarak sınırları aşıyor. Devlet destekli BBC, dünya çapında 100 milyon insana ulaşan ve 43 dile çevrilmiş yüzlerce kanalı ve İnternet siteleri ile yeni bir Britanya imparatorluğu kurdu. El-Cezire fırtınalı ve çalkantılı bir bölgede özgür medyayı savunuyor ve Arap dünyasının düşüncesini şekillendiriyor. El-Cezire 2006 nın sonlarına doğru yayına sokacağı bir İngilizce haber kanalı ile etkisini arttırmayı hedefliyor. We Media, en güçlü medya iletişimi olan konuşma yı destekleyen kişisel medya cihazlarının yaygınlığını da kapsamaktadır in sonunda 2 milyardan fazla insanın (dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin) cep telefonu vardı. Tüm dünya genelinde her yıl yaklaşık 800 milyon yeni cep telefonu satılıyor itibariyle yaklaşık 600 milyon kişi herhangi bir olayı, çoğunluğu cep telefonlarının bir özelliği olan gelişmiş dijital kameralarla kaydedebiliyor olacak. Öyle ki, bu cihazlar hayatın içinde eşi görülmemiş bir yaratma, üretme, paylaşma ve katılma gücüne sahip bir küresel içerik nesli yaratıyor. Küresel ağlar insanların istedikleri yer ve zamanda haber, fikir, görüş ve görüntü göndermesine imkân tanımakta. Ortaya çıkan şey We Media nın en güçlü ifadesidir: katılım. Herkes hikâyenin bir parçası. Herkesin kendine göre bir etkisi var. We Media, geleneksel kurumlar arasında değişen ilişkide özellikle belirgindir. We Media, editöryal kontrolün veya resmi iş akışının çalışanların kararlarını etkilemediği veya çok az etkilediği, tabandan gelen yeni bir süreçtir. Aslında, We Media Web in sosyal ağında gelişen ya da çabucak sona eren eşzamanlı ve çok merkezli diyalogların sonucudur. Haber ve bilgi toplama, iletme, analiz etme ve dağıtma sürecinde etkisi olan bir vatandaş veya vatandaşlar, denetlenen kuruluşlara ve onlar için çalışan gazetecilere rakip oluyor. Ancak amaç aynı olabilir: demokraside ihtiyaç duyulan bağımsız, güvenilir, doğru, geniş kapsamlı ve uygun bilgiyi sağlamak. Bir zamanlar geleneksel gazeteciliğin kıyısında yer alan We Media, artık göz ardı edilemeyecek bir olgu haline geldi. Topluluklar, şirketler, devlet kuruluşları, aydınlar, bağımsız gazeteciler, köşe yazarları, gazetecilik okulları ve hatta haber ajansları da bu harekete katılıyor. Ana akım medyada filizlenen projeler, tek bir konunun bile siyasal gündemi uzun süre meşgul ettiği teknoloji meraklısı bir ülke olan Güney Kore de, halktan on binlerce kişinin gazetecilik yapmasını sağlayan şaşırtıcı Oh My News [http://english.ohmynews.com/] deneyiminden etkileniyorlar. Oh My News kuruluşundan üç yıl sonra bir hükümeti devirecek ve Kore nin medya patronlarının etkisini azaltacak kadar güç kazandı. Fotoğraflar: Yahoo!, MSN, ve Google gibi iletişim devleri dünya halkının bilgi kaynaklarına erişmesini sağlarken, bugünün iletişim toplumunda, medyanın çeşitliliği hiçbir kurumun haber ve fikir akışını kontrol edememesine neden oluyor. (Bütün fotoğraflar AP/Wide World Photos dan alınmıştır.))

8 Kutsal gazetecilik mesleğinin haber kollayıcı vasfıyla sürdüğü hegemonya yeni teknoloji, rakipler ve hizmet ettiği kitle tarafından ilk defa tehdit edildiğinde tarihsel bir an yaşandı. Eğilimler gazeteciliğin temel değerleri hakkında önemli tartışmalara yol açmış durumda. Gazeteciliğin kendini yeniden tanımlama ve yıkıcı güçlere karşı adapte etme sürecinde olduğu çok açık. Tartışmaların merkezinde ise kontrol, güvenilirlik ve kârlılık gibi kritik meseleler yatıyor. Herkes gazeteci olabilir mi? Birçok geleneksel gazeteci katılımcı gazetecilere, özellikle de blogculara karşı dışlayıcı bir tutum sergiliyor ve onları uluslararası araştırmacılık, dürüstlük, denge ve tarafsızlık standartlarını kabul etmeyen benmerkezci ve yetersiz amatörler olarak görüyor. Diğer yandan birçok blogcu da, ana akım medyanın kendi çıkarlarını ve ekonomik kurtuluşunu özgür basının toplumsal sorumluluklarından önde tutan küstah ve dışlayıcı bir grup olduğunu düşünüyor. Birçok geleneksel gazetecinin anlamakta güçlük çektiği şey şu; bir katılımcı, gazetecilik becerisi veya eğitimi açısında yetersiz olsa da, İnternet in kendisi zaten bir kontrol mekanizması işlevi üstlenmektedir. Ancak oradaki editöryal karar uçlarda ve genelde veri sunulmadan önce değil, sunulduktan sonra uygulanır. Bu bilgi ekosisteminde vatandaşlar, bir hikâyenin gerektiği gibi rapor edilmesi, dağıtılması ve düzeltilmesi konusunda birbirine güvenir. O hikâye artık teslim tarihleri ve dağıtım takvimlerine göre şekillendirilmeyecektir. Bunun yerine birçok medya formu içinden geçecek ve böylece organik olarak şekillenecektir. Hikâye okuyucular dışında hiç kimseye ait değildir. Bu yaklaşımın esnekliği ile vurgu, haberin filtrelenmesinden çok haberin yayınlanması üzerindedir. Görüşmeler herkesin görebilmesi için toplum önünde yapılır. Oysa geleneksel haber kuruluşları haberi yayınlamadan önce filtrelemek için kurulmuştur. Editörler ve gazeteciler işbirliği halindedir ancak aralarındaki tartışmalar kamuoyunun incelemesine ve katılımına açık değildir. Katılımcı gazetecilik ile geleneksel gazetecilik arasındaki en belirgin farklar onları üreten yapılar ve kurumlardır. Geleneksel medyayı yaratanlar ticari amaçlı hiyerarşik kurumlardır. Çalışma modelleri reklamlardan elde edilecek kâra odaklıdır. Dakik iş akışı, kârlılık ve bütünlüğe önem verirler. Kâr yerine diyalog, işbirliği ve eşitliğe önem veren sivil ağlar ise katılımcı gazetecilik kanadını oluşturur. Katılımcı gazetecilik modelinde klasik olarak eğitim görmüş bir gazetecinin aracı veya kolaylaştırıcı olmasına ihtiyaç yoktur. Birçok weblog, forum ve çevrimiçi grup bu tür bir uygulama olmadan etkin bir şekilde çalışır. Bazılarına göre dijital medyanın geleneksel bilgi tüketim ve dağıtım modellerini bozmasının, medya şirketlerinin kısa vadeli zararlarından fayda sağlamayı amaçlayan bir silkeleme hareketinden ve yeni nesil iletişim devleri için yeni iş olanakları yaratmaktan pek de farkı yoktur. Bu senaryoya göre Google, MSN, ve Yahoo! gibi şirketler yerel gazeteler, televizyon, radyo ve dergicilerin yerine geçerek medya deneyimlerimizin egemen sahipleri haline gelecektir. Ancak egemenlik, iletişim toplumu için fazla eski bir kavram. Bireyler bilgiye nasıl ve ne zaman erişecekleri ve kiminle paylaşacakları konusunda eşi görülmemiş bir çaba sarf etmekteler. Bu anlamda dijital medya güç ve kontrol üzerine kurulu her türlü kuruluşun çıkarları için yıkıcı bir etkiye sahiptir. Hangi bilgiye erişebildiğimiz bir zamanlar nerede yaşadığımıza bağlıydı. Küresel göçebelerin iletişim toplumunda sosyal başkentimiz yaygın kişisel ağlar aracılığıyla genişleyerek bütün dünyayı kapsayabiliyor. We Media çok yakında haber ve bilgi akışını kontrol eden kurumların etkisini aşacak bir güçtür. We Media, medya sanatında yükselen değerin ses bireyin otantik ve kültürel ifadesi olduğunu savunmaktadır.n Bu makalede ifade edilen görüşlerin ABD hükümetinin görüşleri veya politikaları ile bağlantısı yoktur.

9 Gazeteler İletişim Araçlarını Yeniden Yaratıyor Brian L. Steffens İrili ufaklı bütün gazeteler teknolojik değişimler ve pazar değişimlerine uyum sağlamaya çalışmakla geçirdikleri uzun bir geçmişe sahiptir. Küçük ilçe ve toplulukların gazeteleri, kendilerine yerel olayları daha önce şahit olmadıkları kadar hızlı ve detaylı bir şekilde sunma şansı tanıyan yeni bir teknolojik çağda güç kazanıyor. Brian L. Steffens Ulusal Gazeteler Birliği nin (NNA) murahhas üyesi yılında kurulan ve Amerika daki en eski ve en büyük gazete birliği olan NNA, 2,600 gazeteyi temsil etmektedir. Steffens ayrıca Missouri Gazetecilik Okulu nda geçici yardımcı profesör olarak çalışmaktadır. Fotoğraflar: Geleneksel basılı gazeteler halen okuyucularına düşük maliyetli, taşınabilir ve kapsamlı bir bilgi kaynağı sunuyor. İnternet gazetelerin hatta haftalık gazetelerin yedi gün yirmi dört saat en yeni haberleri web sitelerinden, çoğunlukla gazetenin kendisinde olduğundan daha fazla içerik ve fotoğrafla yayınlamasına olanak tanıdı. (Bütün fotoğraflar AP/Wide World Photos dan alınmıştır.) Gazeteler 21. yüzyılda değişen çevrelerine uyum sağlayan bukalemunlar haline geldi. Aslında bugüne kadar olup biten de buydu: yaprak besleme baskı makinelerinden rotatif matbaalara, linotip makinelerden masaüstü yayıncılığına, siyah-beyazdan renkliye, ve şimdi de kağıttan elektronlara. Gazeteler yeni sunum ve dağıtım formlarını kapsayacak şekilde değişiyor olsa da, daha uzun bir süre bizimle birlikte olmalarını garantileyen benzersiz olanaklar sunmaya devam ediyor. Gazeteler hâla, öncelikle haber; yani genelde güvenilir, doğru, dürüst ve gerçeğin peşindeki bilgiyi sunan tek araç olma özelliğini sürdürüyor. Radyo öncelikle bir müzik ve konuşma aracı. Televizyonun asıl alanı eğlence. İnternet, içeriğin kalitesi ve doğruluğu hakkında hiçbir güvence vermeden her türlü bilgiye erişim sunan bir araştırma aracı. Yerel gazeteler ve topluluk gazeteleri ise okuyucuların çok değer verdiği bir şey sunuyor: yerel haberler.

10 Televizyon istasyonları ve büyükşehir gazeteleri; büyük kentler, gittikçe yayılan varoşlar ve milyonlarla ölçülen nüfuslara sahip topluluklar dâhilindeki bölgesel kitlelere hizmet sunar. Kablolu TV kanalları ve İnternet, ulusal ve uluslararası kitlelere hizmet verir. Yukarıda sayılanların hiçbiri tam anlamıyla yerel veya mahalli olan haberleri kapsamlı ve tutarlı bir şekilde ele almaya yetecek zamana, yere veya sayfaya sahip değildir. Onlar, yerel gazetelerin ayırıcı özelliği olan gündelik hayatı, yani yerel hükümetleri, okulları, yerel sağlık hizmetleri ve tıbbi kaynakları, mahalli sporları, sosyal etkinlikleri, hizmet kulüpleri ve kilise etkinliklerini değil; daha büyük hikâyeleri ve çatışmaları haber yapar. Bu durum, Amerika daki ulusal gazetelerin ve abonelerinin sayısı azalırken, günlük olarak yayınlanmayan yerel gazetelerin sayısının 5,500 den 7,000 e çıkmasının ardında yatan nedeni açıklıyor. Günlük olarak yayınlanmayan gazetelerin okunma oranı neredeyse üç katına çıkarak haftada 70 milyona ulaştı. Yeni teknolojiler geleneksel gazetecilik sektörü için bir tehdit yeni bir öğrenme eğilimi ve denenmemiş iş modelleri oluşturuyor ama bu yeni teknolojiler yerel haber kuruluşları için yeni olanaklar ve fırsatlar da yaratıyor. Yerel Gazeteler Rekabete Katıldı Haftalık yerel gazeteler artık, yerel radyo istasyonlarına son dakika haberleri veya spor haberleri sağlamak zorunda değil. İnternet yokken, yerel hükümet veya okul yönetim kurulu toplantıları hakkında Perşembe gecesi ulaşan haberler veya Cuma gecesi yapılan lise spor müsabakaları bir sonraki haftaya kadar baskıya giremezdi. İnternet haftalık yerel gazetelere son dakika haberleri ve spor haberleri konusunda günlük gazeteler, radyolar ve televizyonlar ile başa baş rekabet şansı tanımıştır. Ancak artık web haberleri bile eskiyebiliyor. Örneğin benim yerel gazetem son dakika haberleri, spor gelişmeleri ve maç boyunca değişen skorları, cep telefonuma gönderdiği mesajlarla anında ulaştırıyor. Mahalli takımın teknik direktörü beklenmedik bir şekilde istifa ettiğinde, bu haberi ilk duyanlardan biri bendim ve ayrıntıları öğrenme arzum beni bilgisayarımı açıp yerel gazetenin sitesine girmeye itti (başka bir eyalette seyahat ediyordum ve gazetenin baskısını alma imkânım yoktu). Eve döndüğümde, gazetenin bir sonraki sayısını edinmek ve son gelişmeler ve röportajlar hakkında bilgi edinmek için sabırsızlanıyordum. Biz Amerikalılar gazetelerimiz ve bilgisayarlarımızı her yere taşımayız ama cep telefonlarımızı her yere götürürüz. Artık gazeteler okuyucularına neredeyse her zaman ve her yerde erişebiliyor. Gazeteler artık televizyonlara renk, video ve fotoğraf teslim etmek zorunda değil. Yerel gazeteler artık yerel hikâyeler için, bölgesel televizyonlardan daha fazla görsel öğe sağlayabiliyor. Bir TV istasyonu en büyük iki lise arasındaki Cuma gecesi maçı hakkında beş saniyelik bir görüntü yayınlayabilir ancak bir yerel gazetenin web sitesi, bölgedeki bütün liseler ve ortaokullardaki spor müsabakaları ve mahalli maçlar hakkında sınırsız sayıda renkli fotoğraf veya video klip yayınlayabilir. Daha da iyisi yerel gazeteler, web sitelerine daha fazla resim koyarak, daha fazla tekrar basım talebi alacaklarını ve böylece artan bir gelir akışı sağlayacaklarını öğrendi. Gazete bir gün bir olay hakkında bir fotoğraf basmışsa ve orada Johnny varsa, onun annebabası ve akrabaları bu gazeteden birkaç kopya satın alabilir. Ama eğer Johnny ve bütün takım arkadaşlarının fotoğrafı web sitesinde yayınlanmışsa, daha fazla ailenin gazeteyi satın alma olasılığı kat kat artacaktır. Gazeteler, yerel gazetelerin hâlâ dikkat çekici olan baskıları ile bu gazetelerin web siteleri ve kısa mesaj servislerinin artan kitlesini birleştirerek reklamcılar için daha geniş bir erişim alanı sunuyor. Birçok gazetenin web sitesi veya elektronik versiyonlarına artık kâr getiren alanlar gözüyle bakılıyor olsa da, basılı ürünler de %20 oranlarına ulaşan kâr marjları sağlamaya devam ediyor. Olumlu tarafı böyle. Gelişen teknoloji tabii ki bütçeyi de etkiliyor. Ulusal çaplı Christian Science Monitor ün basılı versiyonları, elektronik edisyonunun neredeyse iki katına mal oluyor. Genel varsayım şöyleydi: gazete baskıları daha fazla satıldıkça, şirket daha yüksek gelir ve kâr elde edecekti. Daha fazla satış geliri, daha fazla kâr getirecekti. YANLIŞ. Gazete baskıları daha fazla gelir getirdi ama bu baskıların üretimi ve dağıtımına çok daha fazla para harcandı. Satılan her gazete baskısından elde edilen kâr, tek bir elektronik kopyanın üretimi ve dağıtımı ile sağlanan kârın neredeyse yarısıydı. Elektronik basım, daha fazla haber baskısına, mürekkebe ve pahalı dağıtım kanallarına başvurmadan daha ucuza satılırken daha fazla kâr getirebiliyordu. Gazete şirketleri elektronik dağıtımın, özellikle de ana pazar dışındaki alanlarda, geleneksel baskı edisyonlara karşı makul bir alternatif olduğunu öğrenmeye başladı. Tatildeki okuyuculara, evinden taşınmış emekli okuyuculara ya da yeni bir bölgeye taşınmış ama eski şehrindeki ailesi ve arkadaşları hakkında haber almaya devam etmek isteyen okuyuculara gönderilen gazeteler genellikle haftalar sonra ve hasarlı bir şekilde ulaşır. Dijital edisyonlar ise aynı gün içinde hiçbir yırtık veya hasar olmadan ulaşır. Doğum ve ölüm haberleri, veya mahalli bir spor yıldızı hakkındaki haberler, bir tebrik veya teselli mesajı gönderecek süre içinde yakındaki veya uzaktaki arkadaşlar, aileler, tatilciler ve emeklilere iletilir.

11 Sonuç olarak, yeni teknolojiler haber şirketlerinin müşteri hizmetlerini geliştirmesini ve maliyetlerini kontrol etmesini sağlar. Önümüzdeki yıllarda milyonlarca Amerikalı basılı bir gazetenin ucuzluğu, erişilebilirliği (bir bilgisayara ihtiyaçları olmayacak) ve taşınabilirliğine (güç kablosu veya pile ihtiyaç duymadan) değer verecektir. Ancak, acil mesajlar ve güncellemelere (cep telefonları) ve basılı bir gazetenin verebileceğinden daha fazla derinlik ve bağlama (İnternet) değer verenler de olacaktır. Eğer bir okuyucu jogging yapıyorsa, bir gazete baskısını okuyamaz ama ipod una kaydedilen haberleri (podcast) dinleyebilir. Hiçbir güç kaynağının olmadığı bir trende veya otobüste seyahat halindeki bir okuyucu için basılı gazeteler (ya da iyi bir laptop pili) daha değerli olacaktır. Eğer okuyucu ana metropol sahasının dışındaysa, laptopu için kablosuz İnternet e veya, cep telefonu için yeterince güçlü bir sinyale erişemeyebilir. Gazeteler, haber tüketicilerinin olduğu yerde olmalı ve okuyucuların her yerde ve her şekilde kullanabileceği bir araç ile iletilmelidir. Yakın dönemde bu araçlar kâğıt, bilgisayar, cep telefonu ve ipodlar olacaktır. Gelecek ise, kesinlikle bize daha farklı bilgi paylaşım yöntemleri sunacaktır. Bu canlılığı yakalayan ve haberleri, okuyucu kitlesine uygun zamanda, mekânda ve yöntemde sunan gazeteler uzun ve zengin bir geleceğin keyfini sürecektir. Bir Toplumu Bir Arada Tutan Bağlar Medyadaki güncel tema, vatandaşların kentsel etkinliğe nasıl dâhil edileceği konusunda yürütülen araştırmalardır. Gazeteler editörler, yerel ve kişisel bloglar, İnternet forumları ve birey temelli çeşitli içerik formlarına gönderdikleri genişletilmiş çevrimiçi mektuplar ile denemeler yapıyor. Bazıları yerel gazetelerin ait oldukları topluluklar ile bağlarını hiçbir zaman koparmadığını ve yeni teknolojilere yanlış bir önem atfedildiğini savunuyor. Küçük kentlerdeki okuyucular her zaman editörlere, muhabirlere ve hatta yayıncılara bile erişme imkânına sahip oldular. Süpermarket sırasında beklerken, hizmet kulübü toplantılarında, kilise etkinliklerinde ve berber salonunda rast geldiklerinde sohbet edebiliyorlar. Küçük şehirlerde okuyucu ve gazete arasındaki uzaklık, büyük şehirler ve metropollerdeki uzaklıktan daha az. Yeni teknolojinin yerel gazetelere sunacağı pek fark edilmeyen avantajlardan biri de eski moda muhabir ağlarının genişlemesidir. Az sayıdaki çalışanı ve muhabirinin aynı anda birçok yerde olmak zorunda kalması; özellikle de okul yönetimi, belediye başkanlığı, mahalli spor müsabakaları ve kilise etkinlikleri aynı akşama denk geldiğinde, küçük gazeteler için hep bir sorun teşkil etmiştir. Yerel gazeteler uzun zamandan beri, kendi çalışanlarının yetişemediği toplantılar veya etkinliklerin haber yapılması konusunda destek veren, veya mahalli konuların üzerine köşe yazıları yazan yarı zamanlı veya geçici gönüllere ihtiyaç duymuştur. Kablosuz dizüstü bilgisayarlar ve dijital fotoğraf makineleri hemen hemen herkesin kendi yerel gazetesi için muhabirlik ve fotoğrafçılık yapmasını mümkün kılmıştır. Bu olanaklar sadece toplum ve gazetesi arasındaki bağı kuvvetlendirmekle kalmamış, aynı zamanda toplumun kendi içindeki bağları da güçlendirmiştir. Amerika da birçok gazete, küçük şehirlerde yaşayan vatandaşların sağladığı içeriklerle zenginleştirilen konuları ele almaktadır. Columbia nın Missouri şehrindeki vatandaşların yarattığı MyMissourian.com [http://www.mymissourian.com] da, yerel haberler ve (geleneksel) gazete sitesi şemsiyesi altında toplanmış hikâyeler, köşe yazıları, yorumlar ve fotoğraflar çevrimiçi olarak yayınlanıyor. Bu site gazete veya gazetenin İnternet sitesi yerine geçmiyor, sadece onları tamamlıyor. Basılı gazetenin yer düzenine veya gazete web sitesinin haber anlayışına uygun olmayan haber ve bilgiler bu sitede yer alıyor. Site, gururlu anne-babalar ve büyükanne-büyükbabalar tarafından gönderilen yeni doğan ve üniversite mezunu fotoğrafları; sosyal etkinlikler, hatta kasabada yetiştirilen en büyük sebze ve en sevilen hayvanların fotoğrafları ile doludur. Ayrıca yerel tarifeler, köşe yazıları, yorumlar ve editör mektuplarında yer almayan kişisel hikâyeler, anılar, muhabirlerin katılamadığı toplantılar ve etkinliklerden haberler, kilise ve okul yönetimi hakkında tutulan notlar da burada yer alır. Fotoğraf: MyMissourian.com, topluluklarındaki hayat hakkındaki hikâyelerini paylaşmak isteyen Columbia ve Missouri bölgesi sakinlerinin çevrimiçi yazılarını ve fotoğraflarını yayınlıyor. Gönderilen materyallerin en iyileri Columbia Missourian gazetesinin haftalık edisyonunda yayınlanıyor. (MyMissourian.com un izniyle) GLOBAL ISSUES / MARCH 2006