GAMMA wave - çok fonksiyonlu radyo sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GAMMA wave - çok fonksiyonlu radyo sistemi"

Transkript

1 GAMMA wave - çok fonksiyonlu radyo sistemi

2 Eskiyi yenileyin - herşey daha güzel olsun

3 Kendinizi iyi ve güvende hissedin! 3

4 GAMMA wave: daha fazla konfor, az masraf ve çaba Herşeyin sizin için uygun olduğu ev tipini biliyor musunuz? Evden ayrıldığınız zaman pencereler, jaluzi ve storlarınız büyülüymüş gibi açılır kapanır, oda iklimi herzaman optimal düzeydedir ve alarm sistemi otomatik bir şekilde açılır. Maalesef, biz bu tip senaryoları sadece bilimkurgu, roman ve filmlerinde görmüştük. Yada, kolayca uygulanabilmesine rağmen - sadece yeni binalarda.. Oysa, GAMMA wave ( çok fonksiyonlu radyo sistemi ) ek kablolar kullanmadan modern bina tesisat teknolojisini bütün fonksiyonlarının kullanılmasını mümkün kılar. Bu da: modernizasyonda, tadilat ve tamiratlarda ek masrafsız ve kolay kurulum demektir. Yandaki grafik GAMMA wave malzemelerini ve birlikte nasıl çalıştıklarını size gösterir. Diğer sayfada size bu malzemeleri detaylı bir şekilde tanıtmak ve mümkün olan uygulama alanlarını göstermek istiyoruz.

5 - Tadilatlarda ve tamiratlarda, modernizasyonda 5 M Kapı/pencere kontağı Aydınlatma Radyo Anahtarı Aydınlatma Radyo Anahtarı Pilli Duvar Vericisi Uzaktan Kumanda Jaluzi/stor Radyo Anahtarı Fonksiyonlar EIB ile izlenir kontrol edilir (Bükülmüş çift) TP Telsiz Tüketim Bilgi Kaydedici Tüketim Bilgi Ölçüm Cihazı Radyo Vericisi ile Ağ bağlantısı ethernet konumu, bilgi değişimi, ölçüm ve kontrol sağlanır. Dokunmatik LCD Panel RF - Yönetici bilgi yönetim ünitesi Sınırsız sayıda lamba açma kapama işlemi ve ışık ayarı Aydınlatma Radyo Anahtar ile sağlanır. Duvar vericisi yoluyla, aydınlatma ve jaluzi/stor anahtarları çalıştırılır ve aydınlatma, jaluzi/stor senaryoları direkt olarak kaydedilir. Elle kumanda da aynı fonksiyonları sağlar - şöyle ki aydınlatma, jaluzi/stor veya senaryolar - yüksek derecede konfor, birçok kanalda aynı anda bağımsız veya birlikte kontrol imkanı. Kapı ve pencere kontak sinyalleri ile kapı veya pencerelerin durumuna göre Jaluzi/stor Radyo Anahtarı kontrol edilebilir. Örneğin, giriş kapısı açıldığında tüm jaluzi/storlarınızı açar, kapandığında da hepsi tekrar kapanır. Aydınlatma, jaluzi/stor ve senaryolar aynı zamanda RF yöneticisi yoluyla da yapılabilinir. Ek olarak aydınlatma, jaluzi/stor, Kapı/pencere Kontağı durumunu, pil ile beslenen kumanda verici aletlerinin pil ve status durumunu gösterir. RF - yönetici aynı zamanda Tüketim ve Bilgi Ölçüm Cihazlarından ölçüm değerlerini kablosuz olarak alır ve gösterir, merkeze iletir. Ve: RF - yönetici instabus EIB tarafından iletilen bütün aydınlatma ve jaluzi/stor, kontrol sinyallerini alır ve onları radyo sinyallerine dönüştürür. Bu radyo sinyalleri daha sonra uygun anahtarlama fonksiyonuna uyarlanan GAMMA wave ürünlerine gönderilir. Bu işlem süreci aynı zamanda çift yönlü olarakta çalışır: GAMMA wave ürünleri aynı zamanda instabus EIB'ye RF - yönetici yoluyla gönderilebilir.

6 GAMMA wave malzemeleri - ve yararları Çok fonksiyonlu GAMMA wave sistemi tek tek uygulanabilen ve genişletilebilen çeşitli malzemeleri içermektedir-görev bakımından, uygunluk ve güvenilirlik şartlarına bağlıdır. Ki bu yüzden birkere tesisat döşenmiş ise bu cihazlar bu tesise herhangi bir zaman inşa edilebilir. Delta ürün ailesi aydınlatma ve jaluzi/stor radyo anahtarları Aydınlatma radio anahtarı Jaluzi/stor Radio Anahtarı Delta ailesinin (Delta Profil, Delta Style, Delta i-system, Delta-Cine, Delta Vita) anahtar ve prizleri ile radyo sinyalleri sayesinde aydınlatma ve jaluzi/stor kontrolü yapılabilir. Bunun için GAMMA wave aydınlatma anahtarı ve Jaluzi/stor Anahtarı buton kapakları, konvansiyonel dimmer ve jaluzi/stor gövdesine takılır. Buton kapakları bu gövdeleri RF sinyal alıcı verici haline getirir. Bu sayede tüm bu aydınlatma ve Jaluzi/stor Anahtaları uzaktan ve/veya lokal kontrol edilebilir. Aydınlatmada linyelere 1-60 dk. arasında zaman gecikmesi verme, jaluzilerde otomatik 24 saat kontrolü sağlama imkanı vardır.

7 7 Pilli Duvar Vericisi Uzaktan Kumanda Pilli duvar vericisi - fonksiyonların radyo kontrolü. Wave pilli duvar vericisi, bina fonksiyonları ve odanın RF kontrolü için bir radyo vericisidir. Sıva altı montaj edilen anahtar kasasına oturur. Tekli veya 2 'li instabus EIB anahtarı ile çalışır. Radyo Anahtarı ile tüm RF Aydınlatma, Jaluzi/stor Anahtarını kontrol edebilirsiniz. Anahtar sayesinde senaryolar yapabilirsiniz. Örneğin, ışıkları %50 yakabilir, storları kapatabilirsiniz. Duvar vericisi odanın aydınlatmasının ışık ayarını %50 ye kepenk kapatımı gibi aydınlatma ve kepenk senaryolarının depo edilmesini mümkün kılmaktadır. Uzaktan Kumanda - 16 dan fazla oda fonksiyonu kontrolü. Uzaktan Kumanda - 16 dan fazla farklı oda fonksiyonu kontrolü 4 çift buton ve/veya 4 seçici buton yoluyla çok kolayca kontrol edilebilir. Ayrıca merkezi açıp kapatmalar içinde 1 adet ekstra butonu bulunmaktadır.

8 Kapı/pencere Kontağı RF Yönetici Kapı / Pencere Kontağıaçık pencereleri ve kapıları belirleme Bir kapı veya pencere açılır açılmaz, Radyo Vericili wave Kapı/pencere Kontağı bu durumu saptar ve RF sinyalle iletir. Bu jaluzi/storların aşağı veya yukarı çalışmasını sağlar. Bir veya birkaç penecere kontağı ile pencere açıldığında ısıtma/soğutmadaki selenoid veya motor durdurularak enerji tasarrufu sağlanır. RF Yönetici - işletim talimatı ve GAMMA wave için bilgi yönetim ünitesi RF Yönetici dalgası Gamma wave nin kalbini oluşturur. GAMMA nın malzemelerini instabus EIB ile birleştirir. RF ünitesi ile konfor sıcaklık periyotları ayarlanabilir, anahtarlanabilen cihazlar tek tek anahtarlanabilir veya senaryoları aydınlatma, jaluzi/stor, anahtarlanabilen cihazlar ve sıcaklık kontrolleri böyle programlanabilir. toplanabilinir. Bu yüzden, RF Yönetici fonksiyonları gösterge sayesinde herhangi bir zaman da sorgulama ve tek tek gruplama imkanı sağlar. Örneğin : Radyo verici durumları Pil ile beslenen bütün GAMMA wave cihazlarının pil durumları Bütün GAMMA wave cihazlarının bağlantı durumları Duman dedektör durumları Aydınlatma ve kapı /pencere kontakları için sinyal durumları. İnternet/ethernet sayesinde birçok fonksiyon gerçekleştirir: Kamera görüntüleri gösterme yoluyla alarm mesajı Enerji tüketim değerinin bina yönetim sistemine gönderme Alınan mailleri gösterme Bilgi servisi

9 9 GAMMA wave sinyalleri ile tüketim kontrolü Tüketim kayıtlarının esnek bir şekilde okunabilmesi GAMMA wave ile aynı zamanda anten kontrollü sayıcı okuyucu sistemde kullanılabilinir. RF-Yönetici yoluyla kaydedilmiş tüketim bilgileri dorudan doğruya fatura için istenilen yere gönderilebilir. Bu demektir ki: Ölçülen bilgi herzaman güncel ve erişilebilirdir. Avantajlar: Bu sayede kolay kiracı kontrolü yapılabilir. Ethernet TCP/IP Public networks Server

10 GAMMA wave ile pratik uygulamalar Size bütün GAMMA wave cihazlarını ve onların size faydalarını anlattık, şimdi de size pratik uygulamalardan birkaç örnek vermek istiyoruz. Birbirini takip eden 3 örnek size oda fonksiyonlarının ne kadar kolay değiştirilebileceğinizi gösterir. Bu da anahtarlama, ışık ayarı, jaluzi/stor ve senaryo fonksiyonlarının RF uzaktan kontrolünün münkün olduğunu gösterir.

11 11 Gerçekten çok kolay : 3 uygulama örneği Uygulama 1: 2 kontrol noktası ile ayarlanabilen ışık devresi A A B Varolan tesisat Müşteri talepleri A anahtarı lambayı açma / kapama fonksiyonunu sağlar. A ve B anahtarları sayesinde lambayı hem A dan hem B den açıp kapatabilmek ve ışık ayarını yapabilmek GAMMA wave ile çözüm. 1) A anahtarı konvansiyonel dimmer ünitesi ile yer değiştirir 2) B wave pili anahtarı sıva altı kasaya monte edilir 3) işletme talimatına göre A B ler programlama modunda programlanır 4) Fonksiyonlar denenir 5) HAZIR! + + Ek avantajlar Müşteri isteğine göre senaryolar hazırlanabilir.

12 Uygulama 2 : Merkezi jaluzi/stor kontrolü. C D C C D D E Varolan tesisat Kepenk anahtarları C ve D kepenklerin yukarı/aşağı kontrol eder. Müşteri Talepleri C ve D anahtarlarının işini kapı girişine konulan merkezi bir E anahtarı ile kontrol etmek. Gamma wave çözümü. 1) Konvansiyonel jaluzi anahtar gövdesi RF Anahtar gövdesiyle değiştirilir C D 2) GAMMA wave tekli pilli duvar verici anahtarı sıva altı kasaya monte edilir E 3) İşletme talimatına göre programlanır 4) Fonksiyonları aktif hale getirilir 5) Hazır! + + Ek avantajlar Bunun yanında zamana bağlı olarak 24 saat otomatik kontrol elde edilebilir.

13 13 Uygulama 3 : Merkezi ve merkezi olmayan aydınlatma ve jaluzi/stor kontrolü. A C D A C D B E Varolan tesisat Müşteri talepleri A anahtarı lambayı, C D anahtarlarıda jaluzi/stor A ve B anahtarları ile lamba kontrolü kontrolü yapar. C ve D anahtarları ile jaluzi/stor kontrolü, bunun yanında E anahtarı ile merkezi kontrol ve E anahtarı ile senaryo yapabilme GAMMA wave ile çözüm. 1) 1. Uygulama gibi işlem süreci 2) 2. uygulama gibi işlem süreci ve 2'li instabus EIB anahtarı ile dalga pilli duvar vericisi E yi techiz et 3) 1. ve 2. uygulamada tanıtıldığı gibi programlama modunu harekete geçir 4) 2 'li anahtar E nin darbesini scenario rocker olarak tanımla 5) Elle işletim talimatı ile uyum içinde scenario yu A,B, C ile programla 6) Fonksiyonları uygula 7) Hazır! + Ek avantajlar Bu bize 3 ek avantaj sunar. Jaluzi/storlar zaman kontrolü mümkün olur Aydınlatma ve jaluzi için merkezi senaryo mümkün olur Tek tek kontrol ve senaryo mümkün olur.

14 Kolay yenileme: GAMMA wave tanıtma Tamirat, tadilat ve modernizasyon durumlarında genellikle evde fazladan tadilat ve hafriyat çıkar. GAMMA wave, sayesinde duvarları kırmadan bu fonksiyonlar yapılabilir. GAMMA wave, KNX standartlarıyla uyum sağlamış radyo sistemdir. Siemens, instabus sistemi ile basit uygulamalarında özel talepleriniz için kolay hızlı çözüm sunarak esneklik sağlar. Cihazlar sıva altı anahtar kasasına monte edilir derinliği 32 mm dir. GAMMA wave cihazları ile özel bir yazılıma ihtiyaç duymadan oda fonksiyonlarının tamamını yenileyebilir ve gelecekte geliştirilecek wave cihazları ile uyum içinde çalıştırabilirsiniz.

15 15 Güvenli ve geleceğe yönelik çift yönlü radyo frekansı sistemi: GAMMA wave çift yönlü radyo sistemidir. Örneğin, cihazlar sadece sinyal almaz, aynı zamanda pil durumu, bildirir. anahtarlama yapabilir. Bu sayede, uzaktan sisteminizi izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Tek yönlü radyo sisteminde bunu yapamazsınız. Cihazlar hem verici hem alıcı olduklarından fiyat avantajı vardır. Böylelikle, tek yönlü sisteme göre daha az cihaz kullanılır. KNX tüm bina yönetim uygulamaları için sistem platformu: KNX üreticiden bağımsız, açık sistem EIB veriyolu sistemine bağlanmıştır. Tüm üretici firmalar Gamma wave ürünleri diğer KNX RF cihazları ile uyumludur. KNX standardı sadece elektrik tesisatında değil, ısıtma soğutma, enerji tüketimi, iklimlendirme ve ev aletlerinde de kullanılmaktadır. 868 MHz standart frekansındadır. Birçok üreticiler tarafından geliştirilmektedir.

16 Enerji tüketimi izleme Uygunluk, güvenlik, verimlilik Gaz sayacı Elektrik sayacı Sıcaklık sayacı Su sayacı Duman Pencere dedektörü kontağı Servo sürücü Anahtarlama/ aydınlık ayarı Anahtarlama kontrolü Acil arama sistemleri Radyo algılayıcılar Hareket dedektörü TP Uzaktan kontrol instabus EIB fonksiyonları Jaluzi/stor EIB Telefon yoluyla bağlantı RF Yönetici Hizmetler Acil arama hizmetleri Alarm hizmeti Bilgi servisi Çoklu ortam Internet-/ Faturalama Tüketim bilgisi iletimi Ethernet Uzaktan Kontrol Ethernet TCP/ IP

17 17 Konfor, güvenlik, verimlilik Anahtarlama, aydınlık ayarı, jaluzi/stor kontrol fonksiyonları, tekli oda çözümleri, güvenlik duman dedektörüne ve uzaktan kontrol içeren birçok pencere izlemesine dayanmaktadır. Bu yüzden - GAMMA wave radyo ürünleri ile daha fazla konfor, güvenlik, verimlilik için birçok görevsel özellikler sunulur. şletme talimatı ve kontrol programı GAMMA wave ürünleri çift yönlü haberleşebilir. Fonksiyonları el ile ayarlanabilir. Tüm bunlar için yazılım gerekmez. Enerji tüketimi kaydı / Acil arama sistemi Enerji tüketimi kaydedicileri ile KNX standardında tüketim bilgileri RF - yönetici üzerinden istenilen yere aktarılır. Yine acil arama senaryoları RF - yönetici üzerinden çalıştırılır. Hizmetler İnternet servis sağlayıcı sayesinde sisteme erişmek, alarm veya herhangi bir durumda bilgi almak, e-posta almak veya uzaktan müdahale etmek mümkün olur. Siemens instabus ile bağlantı GAMMA wave ürünleri uygun gateway ile instabus EIB ile birleştirilebilir.

18 GAMMA wave demo çantası içeriği: GAMMA wave sisteminin tamirat, tadilat ve modernize çalışmalarını daha kolay hale getirmesi sizi meraklandırdı mı? Çünki, özel bir şekilde geliştirmeyi ve yaşanan binaların modernizasyonunu sağlamaktadır. Çünki Siemens, instabus ile tekli uygulamalardan en kapsamlı radyo uygulamalarına kadar çok çeşitli çözümler sunmaktadır. Gelecek yönetimi 868 MHz frekanstaki KNX ile mümkün olur. Eğer, öyleyse neden denemiyorsunuz? Bizim GAMMA wave demo çantamızı bir görün. Çanta içeriği: 2 adet aydınlatma kontrolü UP210 1 adet jaluzi/stor kontrolü UP211 Bir adet duvar vericisi ve el vericisi Aynı zamanda uygulama örnekli detaylı bilgiler içermektedir. Web sayfamızı ziyaret ediniz. hnik Destek Bilgi meteryalleri Medya reklamı GAMMA wave radyo sistemi fonksiyonları Aydınlatma fonksiyonu On/off Aydınlık değeri belleği Dim edebilme Zaman fonksiyonu Grup anahtarlama Uzak kontrol noktaları Merkezi fonksiyon Jaluzi/Stor kontrolü Aşağı/yukarı kontrol 24 saat otomatik modu Uzak kontrol izleme Senaryo fonksiyonları Senaryoların depolanması Senaryoların hatırlatılması Daha bilgi için, A dan Z ye bilgi hattını arayın (0) Veya partnerlerimizle kontak kurun

19 A dan Z ye Siemens elektrik tesisatı 19

20