Saç Ekimi. hair implant. dünyanın saçını ekiyoruz

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Saç Ekimi. hair implant. dünyanın saçını ekiyoruz"

Transkript

1 Saç Ekimi dünyanın saçını ekiyoruz

2 Beslenmenizden mevsim değişikliklerine pek çok faktör saçlarınızı etkileyebilir ve dökülmelerine sebep olabilir. Ciddi olmayan düzeyde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız evinizde saçlarınızı besleyecek bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Dökülmeyi önlemek için saçlarımıza düzenli bir bakım uygulanması gerekir. Bakımın yanı sıra beslenme programına da önem verilmelidir. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri, bakır, demir, omega3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum kafa derisi cilt ve saç bakımı için çok önemli rol oynar. Saçların büyümesi için kafa derisindeki dolaşımın artırılması önemlidir. Bu nedenle duş sırasında parmak uçları ile kafa derisine masaj yapmak faydalı olacaktır. Saçları aşırı sıcak, güneş ve rüzgardan korunmalıdır. Sıkı olan şapka ve başlıkları kullanmaktan uzak durulmalıdır. Bunlar kafa derisindeki dolaşımı zayıflatır, ter ve kir oluşumuna sebep olur. Aşırı stres saç kayıplarına neden olacağı için stresten uzak durulmalıdır. Saç boyaları saçlara zarar veririr. Şayet saçlarınızı boyuyorsanız boya işlemine dört ayda bir defa yaparak sınırlandırın.

3 Saç ekimi, bir başka deyişle saç nakli, sağlıklı ve genellikle başın arkasındaki güçlü saç köklerinin alınarak seyrelmiş ya da tamamen açılmış bölgelere taşınması işlemidir. Genetik saç kaybı (erkek tipi saç dökülmesi) insanlardaki saç dökülme nedenlerinin yüzde 95'ini oluşturur. Daha çok erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da görülür. 30 yaşına kadar erkeklerin yüzde 50'sinde, kadınların ise yüzde 20'sinde saçlar dökülmeye başlamıştır. Travma ve basıya bağlı saç köklerinin hasar görmesi sonucu geri dönüşümlü veya geri dönüşümsüz saç kaybı oluşabilir. Başka bir saç dökülmesi tipinde ise kafa derisinde yama tarzında saç kaybı alanları oluşmaktadır. Bu tür saç dökülmesinde nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşur. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesinin nedeni bilinmemekle birçok hastada saçlar uygun tedavi ile tekrar kazanılmaktadır. Gebelerde gebelik esnasında ya da doğum sonrası saçlarda dökülme sık karşılaşılan bir durumdur ve geri dönüşümlüdür. Stres, yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı geri dönüşümlü saç kaybına neden olabilir. Tiroid hastalıkları ve kansızlık (anemi) de geri dönüşümlü saç kaybı ile sonuçlanabilir. Protein yüzünden zayıf beslenme ve demir eksikliği de saç kaybına neden olabilir. Bu durum yeterli miktarda protein ve demir alınımıyla düzelebilmektedir. Bazı tansiyon ilaçları, kan incelticiler, kalp ilaçları, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, yüksek dozda A vitamini ile kanser tedavilerinde kullanılan ilaç ve yöntemler saç dökülmesine neden olabilir. Bunların da etkileri geçicidir. Büyük cerrahi girişimler ve kronik rahatsızlık geçiren hastalarda yoğun bir saç dökülmesi oluşabilir. Her ne kadar bu durum birkaç ay içinde geçebilse de, ağır kronik hastalığı olan kişilerde saç kaybı ömür boyu devam edebilmektedir. Bazı mantar hastalıkları, küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen; saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik hatta sızıntıya neden olabilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği taktirde kalıcı saç kaybına yol açar. Çocuklar ve bazen de erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekme alışkanlığı edinebilir. Saç koparma hastalığı (trikotilomani) adı verilen böyle durumlarda psikolojik yardım alınması gerekmektedir. Yanlış saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı, boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebilmektedir. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına yol açabilir.

4 Saç ekiminde kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniklerinin her ikisi de lokal anestezi ile uygulanabilen ve uygun adaylarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmesini sağlayan yönemlerdir. Birden fazla saç kökünün oluşturduğu demete "folliküler ünite" denilmektedir. 1.FUE Günümüzde saç ekimi cerrahi teknikleri arasında en gelişmiş yöntemdir. FUE tekniği, nakledilecek köklerin tek tek mikromotor olarak adlandırılan özel bir aletle alınması sonucu elde edilir. Yöntemin avantajı, teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmamasıdır. Dikiş gerektirmeyen bu yöntemde yar izi kalmaz. 2.FUT Bant veya şerit yöntemi olarak da bilinen FUT tekniği, her iki kulak çizgisi altında kalan, dökülmeye karşı dirençli kısımdaki saç köklerinin saçlı derisiyle alınması ve kesi bölgesinin dikişle kapatılması esasına dayanmaktadır. Enseden alınan saç şeridi, özel olarak tasarlanmış mikroskoplar altında teker teker folliküler ünitelere ayrıştırılır. Ekim yöntemi ise FUE tekniği ile aynıdır. YANIK VE YARALANMA SONRASI SAÇ TRANSPLANTASYONU Kıllı alandaki yara izini azaltmak ya da kaybetmek teknik olarak mümkün değildir. Ama kıl kökü nakli yapıldığında yanık bölge oldukça başarılı bir şekilde gizlenebilir. Böylece bir yandan yanık izi taşıyan bölge güzel bir görünüme kavuşurken öte yandan yanık izinin bireylerde yaratabileceği psikolojik sorunlar ortadan kaldırılabilir.

5 SAKAL-BIYIK TRANSPLANTASYONU Sakal ve bıyık ekimi, vücudun herhangi bir yerindeki kıl kökünün alınıp sakal veya bıyık bölgesine ekilmesidir. Bu işlemde genlede ense kılları tercih edilmektedir. Bunun dışında özellikle yara ve yanık izi kapatmada sakalın kenar bölgelerinden, göğüs kıllarından, sırt ve omuz kıllarından da faydalanılmaktadır. KAŞ-KİRPİK TRANSPLANTASYONU Günümüzdeki modern cerrahi yaklaşımlar, kaş ve kirpik ekimini mümkün kılmaktadır. Kaş ve kirpik dökülmesinin nedenleri; kaza ve yanma gibi fiziksel travmalar, çeşitli hastalıklar, genetik yatkınlık, kemoterapi ve radyasyon ile bazı ilaçların kullanımı olarak özetlenebilir. Kaş ve kirpik transplantasyonu oldukça güvenilir bir yöntemdir. Kaş ve kirpik ekimi, vücudun herhangi bir yerindeki kıl kökünün alınıp kaş ve kirpik bölgesine ekimini içerir. Sıklıkla başın arka bölümündeki saçlar tercih edilmektedir. İnce saç telleri FUE yöntemi ile alınır ve kaş ve kirpik bölgesine nakledilir. Nakledilen yeni kaş ve kirpikler kalıcıdır. Transplantasyon sonrası ekilen kirpiklerin belli aralıklarla kısaltılması gerekebilmektedir.

6