Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel"

Transkript

1 Uygulanmakta olan işlemler Epilasyon Lazer epilasyon ( Alexandrite ve NdYag ) IPLepilasyon İğneli epilasyon Cilt Gençleştirme NdYag ve Fraxionel lazer IPL Radyofrekans PRP Mezoterapi JetPeel Kimyasal Peeling Botox Dolgu Dermaroller ile Dermaterapi Leke / İz Tedavisi Fraxionel lazer, IPL Kimyasal peeling, JetPeel Kılcal Damar Tedavisi NdYag lazer, IPL Ellman Surgitron RF Selülit/ Bölgesel Zayıfl ama Eximia Kavitasyon Radyofrekans Mezoterapi, Lipoterapi Ayak Bakımı Tırnak batması tedavisi Diyabetik ayak bakımı

2 Lazer Epilasyon: Lazer epilasyona başlarken kişinin genel sağlığı, ten ve kıl rengi, kullandığı ilaçlar uzman hekim tarafından değerlendirilir. Daha başarılı lazer epilasyon sonuçları için farklı lazer ve Ipl tipleri geliştirilmiştir. Sakarya hastanesi ve tıp merkezinde Ipl, Alexadrite, NdYag lazerler ile farklı ten ve kıl renkleri için birçok etkili epilasyon alternatifi mevcuttur. Epilasyona başlamadan en az üç hafta öncesinde cımbız, ağda, ip gibi kıl köküne etkisi olabilen işlemler terk edilmelidir. Ayrıca tüylerin sarartılmasından da kaçınmak gerekir. Lazer epilasyon tekrarlayan seanslar halinde yapılır. Her bölge için farklı seans sayısı ve seans aralığı gerekir. Seans araları yüz bölgesinde genellikle 4-6 hafta; vücudun diğer bölgelerinde 8-10 haftadır. Seans sayıları genellikle 4-8 seansdır ancak yüz bölgesinde ise daha fazladır. IPL Cihazı: Lazerlerden farklı olarak aynı anda birçok dalga boyunda ışın üretebilen yoğunlaştırılmış ışık kaynaklarıdır. Değiştirilebilen farklı başlıkları sayesinde epilasyon, cilt gençleştirme, leke tedavisi, kılcal damar tedavisi gibi değişik uygulamalar Ipl cihazlarıyla yapılır.

3 Botoks: Yıllar geçtikçe yüz cildimiz defalarca tekrarlanan mimik hareketler, yer çekimi, güneş ışınları, olumsuz birçok çevresel faktörler etkisiyle esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar oluşur. Yüzümüzdeki mimik kırışıklıkların en sık oluştuğu yerler alın, iki kaş arası ve göz etrafıdır. Bu kırışıklıkların azaltılması amacıyla botoks tedavisi yapılır. Clostridium Botilinum denilen bakteriden elde edilen Botoks enjeksiyon bölgesindeki mimik kasların kasılmasını geçici olarak engelleyerek kırışıklığın azalmasına katkıda bulunur. Burada önemli olan hangi mimik kasın hangi çizgilenmeye sebep olduğunu bilen, yeterli deneyime sahip uzman doktor tarafından hastanın yaş, cinsiyet ve cilt yapısına uygun bir uygulama yapılmasıdır. Botoksun etkisi bireyden bireye farklı sürelerde olmak üzere sonlanır. Mimik kaslar tekrar çalışmaya başlar. Bu nedenle ihtiyaç varsa botoks uygulamasını tekrarlamak uygun olur. Ayrıca el, ayak ve koltuk altı bölgelerinde aşırı terleme tedavisi amacıyla botoks kullanılır. Terleyen deri bölgelerine uygulandığında; ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını gaeçici olarak azaltır. Böylece aşırı terleme önlenir. Gerektiğinde uygulama tekrarlanır.

4 Dolgu: Yaşlanan cilt kollajen ve deri altı yağ dokusu kaybına uğrar. Buna bağlı olarak sarkmalar, çökmeler ve kırışıklıklar oluşur. Kimi dolgu maddeleri kullanılarak bu görünümü kısmen onarmak mümkün olabilir. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyaluronik asit cildimizde bulunan doğal bir maddedir. Ağız ve burun kenarında uzanan çizgilerin; akne veya travma sonucu oluşmuş çökük alanların bu maddeyle doldurulması ile doğala yakın bir görünüm oluşturmak amaçlanır.

5 PRP (Platelet Rich Plasma): Hastadan alınan kanın teknik bir işlemden geçirilip bileşenlerine ayrıştırıldıktan sonra elde edilen az miktardaki plateletten zengin plazmanın(prp) aynı hastanın cildine özel bir yöntemle geri verilmesi esasına dayanan uygulamadır. Bu tedavi saç dökülmesinde, saç köklerinin canlandırılmasında, kimi kırışıklıklarda yarar sağlamaktadır. Mezoterapi: Çok ince uçlu bir iğne ile derinin orta tabakasına minimal dozlarda yapılan mikro enjeksiyonlardan oluşan bir tedavidir. Mezoterapi; saç dökülmelerinde en etkili ve önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Saçlı deriye yapılan enjeksiyonla saç kökünün beslenmek için gereksinim duyduğu vitamin, mineral, oligoelement ve dolaşım düzenleyiciler hedef dokuya doğrudan verilmiş olur. Yüz, boyun, dekolte bölgesi ve el sırtlarında oluşan yaşlanma etkilerinin azaltılması amacıyla yapılan mezoterapilere mezolift denir. Gerek saç mezoterapisinde ve gerek mezolift uygulamalarında onaylanmış fabrikasyon farmakolojik güvenli ürünler tercih edilir.

6 Lipoterapi: Bölgesel yağ birikimlerinin eritilmesi amacıyla yağ hücrelerini parçalayan doğal ilaçların yağ dokusuna özel bir enjeksiyon tekniği ile verilmesine dayanan yöntemdir. Radyofrekans ve kavitasyon gibi yöntemlerle kombine edilerek daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

7

8 Dermaroller ile Dermaterapi: Dermaterapi silindirik bir tambur üzerine dizilmiş özel çelik iğnelerden oluşan cihazın (Dermaroller) tedavi edilecek bölgeye hekim tarafından uygulanmasıyla yapılan minimal invaziv bir yöntemdir. Dermaroller farklı amaçlar için farklı iğne boylarına ve dizilişine sahip olarak üretilmiştir. Dermaroller hastaya özeldir. Bir hastaya kullanılan dermaroller başka bir hastaya kullanılmaz. Dermaroller tedavi edilecek rahatsızlığa uygun seans aralıklarında uygulanır. Bu seans aralıkları bir ila dört hafta arasında değişir. Dermaroller ile cilt gençleştirme, akne izleri, cilt çatlakları saç dökülmesi tedavileri yapılabilmektedir. Dermaroller tek başına uygulanabildiği gibi gerektiğinde bazı özel topikal ilaçlarla beraber de kullanılır. Bu ilaçlar uygulama yapılan alanda iğneler vasıtasıyla açılmış olan mikro kanallardan cildin içerisine nüfuz ederler. Ayrıca açılan mikrokanallar deri tarafından yara olarak algılanıp yara tamir mekanizması ile boşluklar yeni kollajen doku, hiyalüronik asit ve fi brillerle dolar. Bu uygulamadan sonra; seçilmiş olan dermaroller tipine ve uygulama yöntemine bağlı olarak hasta birkaç saat ile iki üç gün içinde günlük aktivitesine geri döner.

9 Cilt Gençleştirme: Cildimiz zaman içinde öncelikle doğal süreçlerin etkisiyle ve ayrıca çevresel faktörlerin de katkısıyla kırışır, matlaşır, elastikiyetini kaybeder. Kuru ve cansız görünüme bürünür. Bu değişim yüz bölgemizde en görünür ve göz önünde olduğu için imajımızı olumsuz etkiler. Cildimizde oluşan ve kozmetik olarak da pek istemediğimiz bu değişimleri kısmen düzeltmek veya yavaşlatmak cilt gençleştirme kavramının özüdür. Cilt gençleştirmeye yönelik uygulamaların hiçbiri sihirli değnek etkisi yapmaz. Bu nedenle sıklıkla birkaç farklı uygulama birbiri ardına kullanılır. Cilt gençleştirmede kullanılan modern uygulamaların başında lazerler ve fraksiyonel lazerler gelir. Ipl cihazları da bu kulvardadır. Bu cihazların tümü güçlü cihazlardır Fraksiyonel lazerler cilde arada ışınlanmamış doku bırakacak şekilde nüfuz ederler. Bu sayede daha az yan etki ve daha hızlı iyileşme süresi vaat ederler. Ipl cihazları SR ve ST problarıyla nonablatif (soyucu olmayan) cilt gençleştirme yapar. Cildin yeniden kollajen ve hyalüronik asit yapması uyarılır. NdYag lazerler cilde derinlemesine nüfuz ederek cildi uyarıp toparlayıcı etki yapar. Radyofrekans cihazlar cilt gençleştirmede kullanılan diğer bir modern aletlerdir. Bu uygulamada elektromanyetik dalgalar cildin alt tabakalarına nüfuz eder. Orada yarattıkları etki ile kollajen ve hyalüronik asit sentezini arttırırlar.

10 Radyofrekans cilt gençleştirme genellikle 3 haftada bir olmak üzere 6-8 seans uygulanır. Bu uygulama tüm cilt tiplerinde güneşten bağımsız dört mevsim yapılabilir. Uygulama sonrası kişi kısa süre sonra günlük hayatına devam edebilir. Radyofrekans yüz haricinde; bacak ve kalçada sellülit görünümünü azaltmak, karın bölgesinde bölgesel toparlanma ve kollarda sarkmaların azaltılması amacıyla da uygulanır. Kimyasal peelingler ve cilt gençleştirme, leke tedavisi, gözenek sıkılaştırma, akne ve izleri tedavisi gibi amaçlarla uygulanır. Bu amaçla meyva asitleri(aha, AFA), TCA,fenol vb. kullanılır.meyva asitleriyle yapılan peeling sonrasında kişiler günlük aktivitelerine hemen dönebilirler. JetPeel teknolojisi basınçlı hava ve serum fi zyolojiği birleştirerek cilt yüzeyinde mekanik peeling yapar. Cilt gençleştirme kavramına destek veren diğer uygulamalar; botoks, dolgu, mezoterapi, PRP, dermaroller ile dermoterapi, cilt bakımları ve tabii ki düzenli uyku ve dengeli beslenmedir.

11 Kılcal Damar Tedavisi: Yüzde genetik yatkınlık, hassas ve ince deriye sahip olmak, güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak kılcal damarlarda genişlemelere sebep olur. Benzer şekilde genetik yatkınlık, uzun süre ayakta durmak ve topuklu ayakkabı giymek, hamilelik ve kilo fazlalığı bacaklarda kılcal damar genişlemelerine yol açar. Sakarya hastanesi ve tıp merkezinde Ipl, radyofrekans cihazı ve NdYag lazer ile kılcal damar tedavileri yapılmaktadır.

12 Selülit Tedavisi: Selülit çoğunlukla bayanlarda görülen ve erişkin bayanlarda neredeyse % 80 üzeri sıklıkta görülen bir kozmetik yakınmadır. Sıklıkla uyluk ve kalçalarda portakal kabuğu görünümü yaratır. Yağ dokunun yoğun olduğu bölgelerde oluşmasına rağmen normal veya düşük kilolu bireylerde de görülür. Selülitli dokuda; yağ hücre gruplarında, bağ dokusunda ve damarsal yapıda bozukluklar saptanmıştır. Dokular arasında ödem vardır. Sakarya hastanesi ve tıp merkezinde mezoterapi ve lipoliz, radyofrekans, kavitasyon cihazı ile selülit tedavisi yapılmaktadır.

13 Ayak Bakım Merkezi : Ünitemizde, ayakta sorun oluşturan tırnak kalınlaşmaları, batmaları, enfeksiyonu, ayrıca çeşitli tırnak hastalıkları nedeni yle oluşan şekil bozuklukları tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca diyabetik ayak, nasırlar, siğiller, mantarlar tedavi edilmekte ve tıbbi uygulamalar yapılmaktadır.

14 Klinik Dermatoloji Uygulamaları Dermatolojik Muayene Elektrokoter FotoFinder Dermatoscopi ile nevüs tetkiki Brymill Crioterapi Alerji testleri Wood light ile inceleme Olympus mikroskopla deri tetkiki