Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız?"

Transkript

1

2

3 Merhaba arkadaşlar bu ay için size entresan bi röportaj hazırladık. Bu ay özel konuğumuz Bakuman isimli manga ve animenin sevilen karakteri Moritaka Mashiro.(Aşağıdaki yazılar birebir Japonca dan çeviridir) Murat: Hoşgeldin Mashiro. Bize öncelikle kendini tanıtır mısın? Mashiro: Merhaba, ben Moritaka Mashiro. 24 yaşındayım, 171 boyunda ve 58 kiloyum. Shounen Jump'da manga çizerliği yapıyorum. Murat: O zaman öncelikle neden manga-ka (Manga çizeri) olmak istediğinle başlayalım. Biraz anlatır mısın? Azuki'de sadece bir gün anime yaparsam ve onun seslendirmesini kendisi yaparsa evleneceğimizi söyleyince artık yapacak birşey yoktu. Bu işi yapmam geriyor dedim kendime ve Tagaki ile manga maceramız başlamış oldu. Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız? Mashiro: Evet, gerçekten zordu. Bazen pes edecek hale bile geldik ama asla vazgeçmedik tabii ki. Öncelikle ufak teker şeyler yaparak başladık. Amcamdan kalan çalışmaları inceledik. Takagi hikayeleri yazdım ben de çizmeye çalıştım. Çoğu zaman uykusuz kaldık, atolyede sabahladık, çok yorucuydu ama çok eğlendik. Yaptığımız şeyler bazen beğenilmedi, bazen ise başkaların yaptıkları şeyleri görünce, bizim uğraşlarımızın boşuna olduğunu düşündük ama yine de yılmadık ve başardık. 1 Mashiro: Tabii ki. Ben küçüklüğümden beri hep amcama özendim. Hep onun gibi mangaka olmak istiyordum. Ama amcam çok çalışmaktan dolayı öldükten sonra bu ilgimi kaybetmiştim. Ama sonra Takagi çıkageldi ve beni ikna etmeye çalıştı, bir de işin içine Azuki'ye o sırada yanlışlıkla evlenme teklif etmem girince iyice karıştı işler.

4 2 Murat: Çok güzel bir başlangıç olmuş bence. Buralara kadar gelmek zor olmuştur sizin için, neler yaptınız, ne zorluklar yaşadınız? Mashiro: Evet, gerçekten zordu. Bazen pes edecek hale bile geldik ama asla vazgeçmedik tabii ki. Öncelikle ufak teker şeyler yaparak başladık. Amcamdan kalan çalışmaları inceledik. Takagi hikayeleri yazdı ben de çizmeye çalıştım. Çoğu zaman uykusuz kaldık, atolyede sabahladık, çok yorucuydu ama çok eğlendik. Yaptığımız şeyler bazen beğenilmedi, bazen ise başkalarının yaptıkları şeyleri görünce, bizim uğraşlarımızın boşuna olduğunu düşündük ama yine de yılmadık ve başardık. Murat: Sence manga çizimleri mi daha zor, yoksa batı tarzı çizgiromanları çizimleri mi? Mashiro: İkisi de zor, çizgiromanlarda çizimler, renklendirmeler, gölgelendirmeler çok zor, çok detaylı ve yaptığınız en ufak bir yanlış kötü görünmesine neden oluyor. Mangalarda ise bu detaylara girmeden, siyah beyaz çizimle derinlik vermek, birşeyler anlatmak zor. Murat: Bir oyun dergisi olarak biraz da oyunlar hakkında soru sorayım. Oyunlarla aran nasıldır? Mashiro: Japonyada oyun sektörü gerçekten çok ilerde, oturup evimde bilgisayar başında çok oyun oynamasam da, Sega gibi firmaların arcade salonlarına gidip bol bol stres atıp eğleniyorum. Murat: Evet güzel işler çıkarttınız gerçekten. Peki o zaman senin en çok sevdiğin manga/ anime serisi hangisi? Mashiro: Benim favorim Dragon Ball, ondan sonra ise One Piece. Murat: Arcade salonlarındaki oyunlardan en çok seviğin hangisi? Mashiro: Persona'nın dövüş oyunu çok güzel. Tamamen anime tarzı olduğu için çok hoşuma gidiyor ve çizimleri harika. Karakterler, renklendirmeleri, haraketleri kusursuz nerdeyse. Murat: Bu ikisi gerçekten shounen dünyasına yön veren seriler. Peki kendi çizimlerinde ya da hikayelerde bu serilerden ektilendin mi? Mashiro: Elbette etkilendim, eminim ki Takagi de hikayeler konusunda etkilenmiştir. Onları okuyalarak büyüdük, ve çok sevdiğimiz şeyler olduğu için istesek de istemesek de etkinledi.

5 3 Murat: Arcade salonlarındaki oyunlardan en çok seviğin hangisi? Mashiro: Persona'nın dövüş oyunu çok güzel. Tamamen anime tarzı olduğu için çok hoşuma gidiyor ve çizimleri harika. Karakterler, renklendirmeleri, haraketleri kusursuz nerdeyse. Murat: Peki oyunlar için çizim yapmayı düşünüyor musun? Mashiro: 3D oyunlar için çizimler çok farklı, becerebileceğimi sanmıyorum. Ama kendi serilerimizin iki boyutlu oyunları için yapmak isterim. Murat: Son soru olarak, manga-ka olabilmenin en önemli kuralı ne sence? Mashiro: Sıkı çalışma, hayal gücü, ve yaptığın şeye inanmak. Murat: Çok teşekkür ederim Mashiro. İlerki işlerin için başarılar diliyoruz. Mashiro: Ben teşekkür ederim. Murat Karakaş

6 4 Capcom ın tutunacağı yeni dalı, Remember Me Önümüze ısıtılıp ısıtılıp sunulan senaryolardan hepimiz bıktık aslında. Şehri kurtar, sevgiliye ulaş, gençlik iksirini bul, dünyayı uzaylılardan kurtar. Bunların daha ötesinde bir senaryo, Dontnod ın geliştirdiği, Capcom ın yayıncılığını yaptığı Remember Me ile karşımıza çıkmayı bekliyor. Remember Me de Nilin isimli bir hafıza avcısını canlandırıyoruz. Nilin in hafızası siliniyor ve Bastil Hapishanesi ne atılıyor. Arkadaşı tarafından kurtarılan Nilin, kendini, anılarını ararken içine düştüğü, nefes kesici bir serüvenin içinde buluyor yılı Paris i İnsanoğlu, anıları dijitalize edip, onların ticaretini yapar olmuş. Gizlilikten kalan son kalıntılar, 21. Yüz yıl sosyal ağ çılgınlığı sonucu yok olup gitmiş. Öyle bir hafıza deposu oluşturulmuş ki, insanlar bu deponun anahtarını elinde tutanlar tarafından yönetilir olmuş. Düşünsenize, bütün hareketleriniz kayıt altına alınıyor ve istenildiği zaman düşünceleriniz değiştirilebiliyor. Eğer akvaryumda olduğunu hissetmeyen balık değilsek, bu duruma ne oluyoruz abi? denir. Aslında, oyun 2011 yılında Gamescom da duyurulmuştu. Ancak oyun, yayıncı sorunları nedeni ile çıkarılamamıştı. Gamescom 2012 de, oyunun 4 Haziranda Amerika, 7 Haziranda da Avrupa pazarlarına sunulacağının duyurulması ile de, bu güzel oyunun daha oynanmadan yok olmasının önüne geçildi. Nilin usta bir yakın dövüşçü. Oyun boyunca daha çok yumruk yumruğa kavgalara gireceğimizi seziyorum bu yüzden. Aslında sadece yumruklarını kullanmıyor Nilin Karşısındaki rakibin hafızasını silebiliyor, yeniden düzenleyebiliyor. Her ne kadar, kavga esnasında düşmanların hafızalarıyla oynamanın, trainer etkisi yaratacağını düşünsem de, bu özelliğin oyuna benliğini kazandıran özellik olduğu ortada. Capcom, dağıtıcısı olmayı kabullendiği Remeber Me de büyük bir ışık görmüş olmalı. Umarım Remember Me, gözlerimizi kamaştırır. İyi oyunlar. Halil Coşgun

7 5 Yeminimi Bozdum Ağalar! Son oyundan sonra yenisi gelmez artık dedik, hikaye bitti artık dedik ama Sony durmadı ve yeni oyunu yaptı. Başarılı oldu mu, olmadı. Birazdan incelerken göreceğiz. O zaman biraz hikayeyi inceleyerek başlıyalım. Oyunu Türkçe oynadığım için isimleri de oyundaki gibi aktaracağım. Oyunun açılışındanki sinematik bize titanların zamanından önceki savaşı anlatarak başlıyor, sonrasında Hiddetlilerin (Furies) ortaya çıkışını anlataarak başlıyor. Bu hiddetliler onurun koruyucuları olarak suçlu bulduklarını cezalandırıyorlar. İlk Aegaeon, Zeus için ettiğin kan yeminini bozduğunda, Hiddetliler ona işkence yapıp, taşa çeviriyorlar ve onun üzerine Lanetliler Hapishanesini kuruyorlar. Bunu da herkese örnek olsun diye yapıyorlar. Oyunun hikayesi God of War ilk oyunundan yaklaşık 10 yıl öncesini anlatıyor. Oyuna girdiğinizde ilk Kratos'un Lanetliler Hapisanesinde zincirlenmiş bi şekilde buluyorsunuz. Burada Hiddetlilerden Megaera Kratos'a işkence yapıyor Ares'e olan kan yeminini bozduğu için. Megaera işkence yaparken Kratos'un boynundaki zincirleri kırıyor, bunu fırsat bilen Kratos kurtulup Megaera'yı kovalamaya başlıyor. Bu sırada Megaera kendi parazit böceklerini kullanarak Aegaeon'u canlandırıyor ama biraz değişime uğramış bir halde. Bu savaşın sonunda Kratos Megaera'yı alt edip Uroborus Cevheri geri alıyor. Oyun burada 3 hafta öncesine gidiyor. Kahinden aldığı bilgiler üzere Gerçekğin Gözleri aramaya gidiyor Kratos. Hikayenin geri kalan kısmınıda anlatmayalım, bence oynarak öğrenin.

8 6 Oynanış kısmına gelecek olursan, eski oyunlarla nerdeyse aynı, ama bazı değişikler yapışlar. Oyun her zamanki gibi hack/slash öğeleri üzerine kurulmuş ve oyun için yine bulmacalar var. Oyunda Kratos'un ana silahı hepimiz bildiği Kaos'un Kılıçları. Bu oyunda yeni gelen özellik ise düşmanı döverek aldığınız yada yerde bulduğunuz silahları kullanabiliyorsunuz ama bunların belli bir kullanım sınırı var. Elinize bu yerden silah almadıysanız Kratos tekme atıyor yada yumruk savuruyor. Eski oyunlardaki gibi farklı entresan silahlar yok, onun yerine dört tanrının güçlerini alıp Kaos'un Kılıçları ile bu güçleri kullanabiliyorsunuz. Bunlar Ares'in Ateşi, Poseidon'un Buzu, Zeus'un Yıldırımı ve Hades'in Ruhu. Bu güçlerin hepsinin kendine göre özellikler ve özel öfke sadırısı var. Elbette bu özelliklerin hepsini açmanız için yine kırmızı orblardan toplayın geliştirme yapmanız gerekmete. Silahlar dışında kullanabileceğin bazı eşyalar var. Bunlar size hem dövüş kısmında hem bulmaca çözme kısımlarında baya yardım edecekler. İlk aldığımız Uroborus Cevheri size objeleri yıkma ve düzeltme gücü verecek. Orkos'un Yemin Taşı size kendi kopyanızı yapmanızı sağlayacak. Son olarak Gerçeğin Gözleri ise Hiddetlilerin yarattığı iluzyonların kaybolmasını ve düşmanlarınızı kör edecek bir ışık yaymanızı sağlayacak. Eski oyunlarda olan Öfke sistemi bu oyunda da mevcut ama değişik bir halde. Bu sefer Öfke barınızı doldurduğunuzda direk aktive oluyor. Kratos darbe alana kadar da sürekli devam ediyor. Bu bar dolduğunda size gelen özellik hangi tanrının güçünü kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Öfke barınız dolu iken isterseniz kullandığınız gücün öfke saldırısınıda kullabilirsin ama bu barın tamamen boşaltıyor. Oyun da bu sefer daha az kombo mevcut olanları da yapmak pek kolay değil. Çünkü bu komboların bir çoğu ya Öfke barını harcayarak yapılıyor ya da Öfke barını doldurum Öfke modunda iken yapabiliyorsunuz. Bu kısmını büyük ihtimalle oyunu zorlaştırmak için yapmışlar. Ama bazen gerçekten sinirinizi bozabiliyor, çünkü çok sayıda gelen düşmanlardan darbe almadan barın dolu kalmasını sağlamak hünerli bir iş. Bunu yapabilmenizin en güzel yolu ise Spartalı'nın İntikami özelliğini iyi kullanabilmekten geçiyor. Bu özel bir savunma haraketi, tam düşmanının size saldırdığında bunu kullanırsanız düşmanın saldırısı tamamen bloke ediyorsunuz ve karşı saldırı yapıyorsunuz. Bunu kullanmakta gerçekten ustalaşırsanız bu size gerçekten büyük bir avantaj sağlıyor. Yeni oyunda da her zamanki gibi sandıklar bulunuyor bunlardan geliştirme yapmanız için kırmızı orblar ya da sağlık ve enerji barınızı doldurmanız için yeşil ve mavi orblar çıkıyor.

9 7 Ve elbette sağlık ve enerji barınızı geliştirmeniz için Gorgon Gözleri ve Ankakuşu Tüyleri çıkıyor beyaz sandıklardan. Oyun bu kadarla bitmiyor tabiki, bu sefer bi ilki deneyip oyuna multiplayer seçeneği koydular. Multiplayer kısmı çevirimci olarak oynanıyor ve level sistemi üzerine kurulmuş. Oyunlardan XP kazanıp bunlarla yeni yetenekler, zırlar, silahlar açabiliyorsunuz. Oyuna Lanetliler Hapisanesinde esir edilmiş bir yemin bozan olarak başlıyorsunuz. Size 4 tanrıdan birini seçmenizi istiyor ve bunları hepsi size farklı özellik ve yetenekler sunuyor. Seçimden sonra biraz yeteneklerinizi, büyülerinizi test ediyorsunuz. Sonrasında ise hangi moda gireceğiz size kalmış. Toplam dört adet seçenek var. Bunlardan ilki Tanrıların Beğenisi, bu moda girdiğinizde takımlar halinde dörde dört savaşıyorsunuz. İkincisi Şampiyonların Karşılaşması, bunda ise herkes kendisi bir takım. Biraz Alman usulü. Üçüncüsü Tanrıların İmtahanı, bu imtahan size gönderiler canavarları gerekli sürede kesmeniz. Sonuncu ise, hepimiz her oyunda severek oynadı, Bayrak Kapma. Karşılıklı iki grup birbirlerinin bayraklarını alıp kendi bölgelerine götürmeye çalışıyor. Bu seçenekler eğlenceli olmuş, aslında yapımcıların, hikayeden çok multiplayer kısmına yoğunlaştığını fark edebiliyorsunuz. Ki oyun içindeki dövüş sistemindeki değişiklik de multiplayer için yapıldığı aşikar. Şimdi gelelim kritik kısmına, oyunun senaryosu güzel ama diğerleri gibi değil, ben her zaman derim bir oyunun bu kadar çok devamı yapılmamalı, her zaman oyun daha kötüye gidiyor. Oyunun grafikleri gerçekten harika ama bu yeterli değil hiç bir zaman. Mesela God of War serisinde genelde anlamadığım ve bu oyunda hiç anlamadığım bir konu ise, mitolojik bir olgunun içinde savaştığımız yaratıkların çok anlamsızca orda olmaları. Oyunun ortasında bir anda karşımıza Chimera çıkıyor ve dedim sen napıyorsun burda? Kim getirdi seni? Niye durduk yere saldırdın ki? gibisinden sorular geliyor aklıma. Türkçe seslendirmelerine uğraşmışlar ama bence yeterli olmamış. Oynanışı değiştirmeleri biraz sıkıntılar yaratmış, normal yada kolay seviyede oynayanlar için sıkıntı yok ama zor seviyede oynarker sizi gerçekten zorluyor, oyunun zor olması oyunun bir eksisi değil ama bu sistemin tam oturmamış olmasından kaynıklı bir zorluk olmuş. Oyundaki çevre, bina tasarımları ve bunlara eşlik eden ambians müzikleri gerçekten çok güzel. Ama ne olursa bence eski oyunların tadını vermiyor. Sadece hikaye bu kısmınıda öğrendiğimiz güzel oldu. Neden Kratos dağlara taşlara yardırıyor anlamış olduk. Serinin tutkunu iseniz durmayın oynayın, eminim ki seveceksiniz. Ama eksikleri siz de fark edeceksiniz. Yürü bire Olympus Tanrıları, bu çenk amansız olacak!! İyi oyunlar. Murat Karakaş

10 8 Kontakt 3 ve İstanbul Macerası Türkiye de cosplay etkinlikleride hızla artmaya devam ediyor ve gittikçe daha güzel işler çıkıyor. Bu etkinliklerden biri de Türkiye Alt Kültür Topluluğunun yaptığı Kontakt etkinliği, bu sene üçüncüsü yapıldı ve bizde OyunaBakış ekibi olarak orda bulunduk. Bu etkinlik içinde aslında sadece cosplay değil bir çok şeyi kapsıyor. Frp ve Larp'lar, oyun turnuvaları, define avı gibi bir çok şey vardı. Bunların çoğu güzeldi ama yine de bazı eksiklikler vardı, bazıları etkinliğe gelenlerle alakalıydı. Ama işte saat hala 7.30 olduğu için hiç biryer açık değildi. Önce Dreamers'ı buldum, vitrinde gördüğüm Deadpool figürü beni o an bitirdi, etrafa bakındım, yerden taşı aldım salladım içeri. Deadpool figürünü kaptım, sonra dedim ki niye bu kadarıyla yetinesin Murat, kucağıma sığdırdığım kadarını aldım ve fırladım ordan. Sonra bir korna sesi geldi, gözlerimi bir açtım Dreamers'ın önünde kaldırımda oturuyorum. Önce ekip olarak Ankara'dan çıktı yola, gırgır şamata İstanbula ulaştık. Ekipdeki diğer insanların aileleri orada olduğu için, onlara uğramak istediler. Herkes Dudulludan servislere bindi gitti, ben de İstanbul'da hiç bir yer bilmediğim için en mantıklı olan yere Kadıköy'e gittim. Servis Kadıköy'e vardı, saat sabah 7 ve ben hala ne yapacağımı bilmiyorum. Aç ayı oynamaz dedim ve girdim bir güzel kahvaltı yaptım. Sonra aklıma geldi, insanlar hep Kadıköy'de bir sürü çizgiroman dükkanı var güzel figür satan yerler var demişlerdi. Onları gezeyim dedim, vurdum kendimi Kadıköy sokaklarına. Artık yapacak birşey yok dedim, hüzünlü hüzünlü kalktım ordan ve aşağı doğru yürümeye başladım. Sonra bir baktım ki Gerekli Şeyler'in dükkanı, büyük bir mutlulukla uçtum ama kapıdaki kilidi görünce double damage yemiş gibi acım ikiye katlandı. Bıraz da onun önünde oturdum, insanları seyrettim, orda barlara kamyonetlerle gelen bira tenekelerinin indirip sokaktan aşağı yuvarlanmalarını izledim. Saat geçti geçti 10'a geldi ve hala açılmadı iki dükkanda. Artık ekibin gerisi ile buluşma vakti geldiği için tekrar meydana indim. Dediler ki, boğa heykelinin orda buluşalım oraya bir gittim, zaten herkes orada buluşuyormuş galiba,

11 9 30 bilemedin 40 tane insan toplaşmış ellerinde kiyafetleri yaptıkları silahlar bekleşiyorlar. Sonra ekibin gerisi geldi ve hep beraber bir otobüse doluşup Yeditepe Üniversitesine gittik. Etkinlik alanına ulaştığımızda zaten bir çok insan gelmişti, baya kalabalık vardı içerde. Ben de gidip giydim kıyafetimi. Benim yaptığım karakter ise Batman serisinde ikinci Robin olan Jason Todd'un sonraki hali olan Red Hood idi. Çok güzel olmadı ama idare ederdi, en azından silahlarım çok güzeldi. Bu boncuk tabanca olayı baya gelişmiş, modifiye ediyorsun, lazer felan takıyorsun. Düzinelerce Cosplay vardı say say bitmez, bazıların aşağıdaki ve yukardaki fotolardan görebilirsiniz. Etkinlik alanında en çok sevdiğim kısım ise, bir Gundam hayranı olarak Gundam Sergisi idi. Gundam Türkiye grubun düzenliği bu sergi beni yaklaşık 45 dakika oraya kitledi. Zaten etrafda Gundam muhabbeti edecek insan az ama orada muhabbetin dibini gördüm. Oradaki figürlerden ve maketlerden cebe atıp kaçmayı planlıyordum ama güzelce ilgilenip yardım ettikleri için bu fikirler aklımdan çıktı. İnsanların bazıları birbirinin fotoğraflarını çekiyor, bir kısmı League of Legends turnuvası yapıyor, bir kısım Street Fighter turnuvası yapıyordu. Alanda gezerken Dreamers ve Gerekli Şeyler'in standını da gördüm, gözlerinin içine bakıp delici bakışlar attım ama bu onlara birşey ifade etmedi. Anlamadığım bir nokta insanlar çok güzel kostümler hazırlamışlar ama böyle sanki mutlu değil gibilerdi. Bir enerji eksikliği vardı insanlarda. Biraz etrafta gezindim turnuvaları izledim. Sonra Cosplay yarışması başladı. Yarışma Doctor Who temesı eşliğinde başlaması güzeldi. Yarışmada katılımcılar sırayla sahneye çıkıp karakterlerini ve kostümlerinin yapılışını anlattılar ve isterseler ufan bir, iki dakikalık gösteri yaptılar. Bu sırada anladı ki Cosplay yapanların bir çoğu gerçekten yaptığı karakteri bilmiyordu.

12 10 Birileri güzel olur bu sana yakışır demiş ya da bakıp kendine uyabilecek bilmediği tanımadığı bir karakteri yapmış. Sahneye çıkıyorsan eğer gerçekten bence o karaktere bürünüp çıkman gerekir. O sırada beni bitiren olay ise, çocukluk aşkım Rouge,'un çıkmasıydı, duyunca mutlu oldum ama karakteri anlat dediklerinde o kadar saçmaladı ki, gözlerimden yaşlar aktı resmen. Yarışma bittikten sonra çıktık evlere dağıldık, ertesi gün ise gitmek istemedik tekrar. Dedik onun yerine İstanbul da güzel yerlere gidelim. Yazının bu kısımdan sonrası çizgiroman sever arkadaşlar için önemli bi nokta. İkinci gün önce yine, Kadıköy'de buluştuk, ve bu sefer Dreamers'a gittiğimizde açıktı, doyasıya figürleri inceledim. Çok harika çok güzel figürler vardı ama fiyat açısından gerçekten pahalı. Ama yine de aklım orda kalmış bir şekilde çıktık ordan. Sonra Gerekli Şeyler'in yerine gittik. Orda da kendini çizgiromanların içine attım. Sonra bir baktım ki DC'nin New 52 serisinden çizgiromanlar var. Dayanamadım ve Batman'in ilk cildini aldım. Sonrasında ise Beyoğluna geçtik. Ekipden Can'ın hep bahsettiği bi yer vardı Gon Kitapevi diye. Oraya gidelim madem dedik ve gittik. İşte bu noktada oraya gittiğim için üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Kendimi çizgiroman cennetinde bulduğum için çok mutluydum aslında ama bir o kadarda çok para harcıyacağım için üzgündüm. Kendimi kontrol edip sadece bir citl Red Hood and The Outlaws'ın ilk cildini aldım. Bu arada bahsettiğim yer böyle D&R daki gibi çizgiromanların olduğu bir yer değil. Bir tarafı Marvel, bir taraf DC aralarda Image, Vertigo gibi diğer yayınlar var, ve siz bunların arasında kayboluyorsunuz, ve hepsi de yeni sayılar. Şuan ruhum hala orda ve hemen tekrar gitmek istiyorum. İstanbul'da iseniz yada gidecekseniz kesinlikle uğramalısınız ama sakın çok almayın bana da kalsın :D Güzel bir cosplay daha. Özet olarak, etkinlik güzel ve başarılıydı, sadece bana orda derginin broşürlerini dağıtmama izin vermediler, o beni gerçekten üzdü. Bir de yemek sıkıntısı vardı, daha çok yemek seceneği sunulabilirdi. En önemlisi eğlendik, güldük bir dahakine yine gideriz. Murat Karakaş

13 11 Merhabalar sayın Oyunabakış okurları.bu senenin neredeyse en çok beklenen oyunu olarak gösterilen Bioshock:Infinite'i ele aldım sizler için. Puanları oldukça yüksek olan ve herkesin gönlünde taht kurmuş muhteşem senaryosu ile işte Bioshock:Infinite. Bu oyunun ilk serisini oynayanlar ve sonrada Bioshock:Infinite'i görenler hep şöyle bir şey dedi "Hiç mi yeryüzüne inmeyeceğiz?". İlk oyunlardan biraz farklı bir mekanda dalıyoruz aksiyonun içine. Columbia uçan şehrinde geçiyor hikayemiz bu sefer. Bu şehir çeşitli bir kaç bölümden oluşmakta. Birbirine demirler ile bağlanmış olan bölümlerde ulaşımda aynı zamanda bu demirler sayesinde yapılıyor. Elinizdeki çengeli ulaşım aracı olarak kullanabiliyoruz. Hatta bir adım daha öteye gidip savaşta bile kullanabiliyoruz bu çengeli. Şehir gerçekten renkli ve canlı bir tasarıma sahip. Çok iyi tasarlanmış her şey. Şüphesiz Bioshock serisinde hikaye kusursuz bir şekilde işleniyor.mükemmel bir denge var oyunda. Bioshock'un ilk 2 oyununda su altındaydık. Bu oyunda ise su altındaki görevimiz sona erdi. Artık yeryüzüne uçan bir şehirden bakıyoruz. Çıkıverdik göklere ve yepyeni maceralara atılmaya başladık.

14 12 Oyun ilk gelen oynanış videoları ile büyük bir beğeni toplamıştı. Daha çıkmadan neredeyse emindik mükemmel olacağından. Videolarda karmaşa, kaos, dram ve macera dolu bir senaryo haber ediliyordu bizlere. Elizabeth adlı kadını bulmak için ölümüne bir çaba göstereceğiz. Kontrol edeceğimiz kişi ise gizli bir ajan olan Booker DeWitt. Hayatta kalmak biraz daha zor olabilir bu oyunda tabi. Zorlayıcı düşmanlar çok. Bunlardan birini size kısaca tanıtmak istiyorum. Motorized Patriot adlı zorlu bir düşman. Korkusuz olacak bu düşman, elinde dev silahlarıyla üstümüze doğru hiç tereddüt etmeden gelecek. Oyunda çok fazla diyalog var açıkçası. Fakat bunlardan hiçbiri sizi sıkmıyor, endişelenmeyin. Bilirsiniz bazı sahnelerde diyalog gerektiğinden uzun sürerse cidden sıkıcı bir hal alabiliyor ve "Hadi sus artık, kes sesini de oyunumuza bakalım!"gibi sözler kaçınılmaz oluyor. Oynanışı çok sevdiğimi söylemek isterim. Gayet eğlenceli aksiyonlar karnaval günü gibi çatışmalar açıkcası çok hoşuma gitti ve eğlenceli de. Silahlar çok güzel tasarlanmış. Sanki ateş ederken gerçekten o silah elinizdeymişcesine bir his veriyor size. Elizabeth adlı kişiyi arıyoruz demiştik size. Oyunu oynarken farkedeceksiniz ki Elizabeth'i bulmak kolay fakat asıl zor olan bu çizginin arkasında olanlar. Elimizdeki silahlar, pilazmitler bir aşamadan sonra Elizabeth adlı kişi ile ortaklık kuruyor. Bu şehirde hemen hemen herşey ve herkes bize düşman sayılır. Rapture halkını hatırlarsınız, buna bir de açık havayı ve inanılmaz genişlikte alanları da eklerseniz çok daha iyi anlarsınız Bioshock:Infinite'i. Siz de hatırlarsınız ki Bioshock oyununun önceki serilerinde hep dar koridorlarda dövüşürdük ve en fazla 1-2 düşman olurdu. Tamam su altındayız ne kadar geniş olabilir mekanlar diyebilirsiniz. Fakat şimdi her şey çevreye göre yeniden şekilleniyor. Siz de taktir edersiniz ki daha geniş çevre demek, daha fazla düşman, daha fazla sorun, daha fazla karmaşa kısacası herşeyden bir miktar daha fazla demektir. Bu oyunda grafik motoru değiştirilmiş. İlk iki oyun Unreal 2.5 ile yapılan oyunlardı. Bu oyunda ise Unreal 3.0'a geçilmiş. Dolayısıyla grafikler gayet kaliteli. O parlak güneş ışınları, her yerde en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detaylar ve gölgedeki kaliteye diyecek pek bir şey yok açıkcası bu konuda.

15 13 İçinizi her zaman ferahlatacak bir atmosfer var havada. Tabi bu kadar iyi ve kaliteli grafiklerinin olduğunu söyledik. Bu kadar kaliteli ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir oyun dedik. Bunları söyleyince şüphesiz herkesin aklına direkt olarak şu soru geliyor "Oyunun sistem gereksinimleri nedir acaba?".bu tarafını da oyunun her ince detayını düşündükleri kadar düşünmüşler elbette. Sistem gereksinimleri dudak uçuklatacak kadar yüksek değil. Bunun anlamı da, harika bir optimizasyon var demektir oyuna. Buna o görkemli, kaliteli ve ışıl ışıl gökyüzünü de eklersek ne kadar uğraşılmış ve kaliteli bir oyun olduğunu görürüz Bioshock:Infinite'nin. Ayrıca MAC OS kullananlara da bir müjdemiz var! Oyun bu platforma da geliyor! Oyun bakımından çok büyük eksiklikleri olan MAC OS bu oyunla birlikte bu açığını büyük ölçüde giderecek gibi gözüküyor. Bioshock:Infinite tam bir şaheser ve beni büyülediğini söyleyebilirim. Çok iyi bir şekilde düşünülmüş, hikaye harika, grafik harika, aksiyon harika. Kısacası oynanması gereken oyunların başlarında Bioshock:Infinite. Etiket fiyatını da sonuna kadar hak ediyor şüphesiz. Harun Özcan

16 14 Mario efsanesinin ikinci kısmıyla tekrar karşınızdayız. Geçen sayıda sizlere daha çok Mario nun Super Mario Bros. serisi arkasında kalan oyunlardan bahsetmiştim. Bu sayıda ise tüm yazımı Super Mario Bros. serisine ayıracağım. İşte Mario yu Mario yapan oyun serisi: Super Mario Bros. İki kişilik oynamadığımız zamanların tamamında sadece Mario ile oynayabildiğimiz oyunda amacımız kötü mantarları, kaplumbağaları ve daha birçok yaratığı geçip Prenses i kötü güçlerin elinden kurtarmak. Oyunda yardımımıza koşanlarsa büyüme mantarları, ateş çiçekleri, hak mantarları ve yıldızlar. Toad un çok yardımcı olduğunu söyleyemem. Zira görevi bölüm sonlarında bizi Prenses e ulaşmışız gibi kandırmak ve uzun uzun konuşmaktan ibaret. Temelleri Mario Bros. ile 1983 yılında atılan Mario Kardeşler serisi alışık olduğumuz hâline 1985 yılında Super Mario Bros. ile geldi. NES için geliştirilen oyun, Super Mario serisinin de ilk oyunu olma özelliğini taşımaktadır. Mario nun, kardeşi Luigi yi de alıp eski adıyla Prenses Toadstool u (Sonradan mahkeme kararıyla adını Prenses Şeftali ye çevirdi) kurtarmak için Mantar Krallığı na gitmesiyle oyunumuz ve 28 yıllık Super Mario Bros. serisi başlamış oldu. Super Mario Bros. un bir diğer meşhur öğesi ise meşhur? kutuları. Bu kutular bize genelde altın, bazense büyüme mantarı, ateş çiçeği veya yıldız sağlıyor. Altınlar hem yüksek puan elde etmemize hem de +1 hak kazanmamıza yararken; büyüme mantarı ve ateş çiçeği düşmanlara karşı bize avantaj sağlıyor.

17 15 Super Mario Bros., 8 ayrı dünya ve her dünyanın içerdiği 4 bölümle birlikte toplam 32 bölümden oluşuyor. Her dünyanın 4 numaralı bölümü ise özel bölümler. Zira halk arasında 8 in 4 ü olarak bilinen, Super Mario Bros. un son bölümü hariç hepsinde bin bir güçlükle lavları, alev toplarını, sondaki boss u geçip Prenses e ulaşıyorsunuz; ama sonrası bir hüsran oluyor Çünkü ulaştığınız Prenses değil; Toad oluyor. Yine de diğer NES oyunlarında olduğu gibi ekrana büyük büyük harflerle GAME OVER yazdırmaktan iyidir En azından teşekkür ediyor Mario yu bu kadar özel yapan ve hatta son bölümdeki hayal kırıklığına rağmen defalarca oynamamıza sebep olan ise sadece içerdiği inanılmaz heyecan ve eğlence değil. Super Mario Bros. aynı zamanda bir puzzle/ adventure oyunu kadar gizem içeriyor. 8 in 4 ü ise çok daha özel bir bölüm. Çünkü insana aynı anda hem büyük bir sevinç hem de büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Prenses e sonunda ulaşıyorsunuz ulaşmasına da size diyor ki Teşekkür ederim Mario! Arayışın sona erdi. Seni bir hiç uğruna böyle bir maceraya soktuk. Çünkü canımız çok sıkıldı O yüzden sana böyle bir oyun çevirdik ve şimdi de sana yeni bir arayış sunuyoruz; ama aslında aynı bölümleri içeriyor! B tuşuna bas ve yeni arayışına başla! Örneğin; gizli altın madenleri! Bir anda zıpladığınız yerde belirip uçurumdan aşağı düşmenize sebep olan hak mantarları! Tavanın üzerine çıkıp yürüdüğünüzde size birkaç dünya birden atlama imkânı tanıyan borular! Ama hiç şüphesiz; eksi dünya! Herkesin sürekli oradan geçmiş olmasına rağmen; çok az kişi tarafından fark edilip gidilememiş olan eksi dünya ; birkaç dünya atlamanıza yarayan borularla aynı yerde. Duvarların içine saklanmış olan geçiş yeri sizi eksi dünya ya gönderiyor.

18 16 Oyunun normal dünyalarıyla benzer haritaya sahip olsa da su altında olan eksi dünya bölümleri sizi bir sonsuz döngü içine sokuyor. Bölümün sonundaki borudan girseniz bile bölümün başındaki borudan tekrar çıkıyorsunuz ve tüm haklarınız bitene kadar bu döngü böyle sürüyor. Bence yeterince felsefi ve eğlenceli Oyunun konusu yine Prenses i kurtarmak olsa da Super Mario Bros. 3, özellikle oyun alanlarının, onların özelliklerinin, grafiklerinin ve karakter özelliklerinin değişmesi yönünden diğer iki Super Mario Bros. oyunundan ayrılmaktadır. Bu yönlerden bakıldığında; Super Mario Bros. 3 nin tüm zamanların en iyi oyunları arasında gösterilmesi boşa değildir. Yazılan bu kadar şeyi bir arada düşününce 1985 yılında çıkmış bir oyunun; neden hâlâ oynandığı anlaşılıyor sanırım Günümüzün süper teknolojik aletleri ni ve 5 dakikada oyun yazma motorları nı kullanan oyunlar bile veremezken; Super Mario Bros., oyuncuya aradığı eğlenceyi de heyecanı da gizem ve bulmacayı da 8 bitlik grafikleriyle sağlayabiliyor Super Mario Bros. 3 nin diğer Super Mario Bros. oyunlarından ayrılan en önemli yanı; Mario ve Luigi nin sadece zıplama ve koşmayla kalmayıp kayabilmesi ve hatta uçabilmesidir. Oyunda karakterler, çeşitli hayvanların tipine bürünebilir ve uçma, kayma gibi özellikleri hayvan tipine göre elde eder. Üstelik yine bu özelliklerin gücü bürünülen hayvan Super Mario Bros. 3 Super Mario Bros.tan 5 sene sonra, 1988 yılında; serinin üçüncü oyunu olan Super Mario Bros. 3 bizlerle buluştu. Yine NES ortamı için geliştirilen Super Mario Bros. 3; Super Mario Bros. serisindeki önemli değişiklikleri içeren ilk oyundur.

19 17 Hayvanların özelliği ise ufak oyunlar oynanarak veya hile yapılarak kazanılabilir. Evet, yanlış duymadınız hile yapılarak! Super Mario Bros. 3 deki bir başka değişiklik de oyunun kendi trainer ı bile birlikte gelmesidir. Super Mario Bros. 3; önceki Super Mario Bros. oyunlarından daha uzun, grafikleri çok daha iyi, özellikleri ve oynanabilirliği çok daha yüksek bir oyundur. Sizi günlerce başından kalkmadan oynatabilir ve günümüz oyunlarının hepsinden çok daha eğlenceli olduğunu da rahatlıkla söyleyebilir. Özellikle Mario ve Luigi nin, hayvanların özelliklerini alabilmesi oyunu daha eğlenceli ve çekici bir hâle getirmiştir. Super Mario World 2: Yoshi's Island Yaklaşık yedi sene boyunca Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3 deki gibi çok büyük bir değişiklikler içermeden yoluna devam etti yılında SNES için çıkarılan Super Mario World 2: Yoshi's Island ise Super Mario Bros. serisi için yine büyük farklılıklar içermekteydi. Oyun, 8 ayrı dünya ve dünyalardaki bölgelerden oluşur. Super Mario Bros. 3 deki bir başka değişiklik de bölgelerin harita üzerinden seçilmesidir. Harita üzerindeki yolları kullanarak bölümleri farklı sırada geçebilirsiniz. Oyundaki her dünyanın farklı bir teması vardır. Kimisi çölde, kimisi su altında geçer. Değişikliklerden en büyüğü; Super Mario World 2: Yoshi's Island ta oyuncuların direkt Mario yu değil; Yoshi dinazorlarını kontrol etmesidir. Oyunun amacı ise Bebek Mario yu güvenli bir şekilde bir Yoshi den diğerine ulaştırmaktır.

20 18 Her bölümde ayrı bir Yoshi vardır ve sırtında Bebek Mario yu taşır. Eğer Yohsi bir düşman ya da engele çarparsa; Bebek Mario, Yoshi nin sırtından düşer ve bir balonun içinde uçmaya başlar. Eğer kullanıcı belli bir süre içinde Mario yu yakalayamazsa; Mario, Bebek Bowser tarafından kaçırılır ve oyuncu bir hak kaybeder. Bebek Mario yu kurtarma süresi normalde 10 saniyedir; ama oyuncu yıldızlar toplayarak bu süreyi 30 saniyeye kadar uzatabilir. Tabii oyuncunun hak kaybetmesine sebep olan tek şey Bebek Mario yu düşürmek değildir. Ayrıca Yoshi ile lava düşmek veya uçurumdan aşağıya uçmak da oyuncunun can kaybetmesine sebep olur. Super Mario World 2: Yoshi's Island; sadece işlediği konu ve yeni başkarakteri dışında grafikler ve oyun kontrolü açısından da çok fazla yenilik içermektedir. Özellikle oyundaki grafikler, renkler bize farklı bir Super Mario Bros. deneyimi yaşatmaktadır ve en az Super Mario Bros. ve az Super Mario Bros. 3 kadar eğlenceli bir oyundur. Super Mario 64 Nintendo 64 için 1996 yılında yılında üretilen Super Mario 64; Super Mario Bros. serisinin ilk üç boyutlu oyunudur ve 11 milyon civarında satmıştır. Oyunda üç ve iki boyutlu öğeler bir arada kullanılırken; oyuncuya üç boyutlu geniş bir oyun alanı sağlanmıştır. Yoshiler, diğer Super Mario Bros. karakterlerinden farklı hareket eder. Bu da Super Mario World 2: Yoshi's Island ı daha da eğlenceli bir hâle getirir. Örneğin, Yoshiler zıpladıktan sonra birkaç saniye havada asılı kalabilir ve bir uçurumdan aşağıya düşme riski oluştuysa yukarıya tırmanabilir. Ayrıca Yoshiler dilleriyle düşman yakalayabilir ve yumurta yaratıp yumurta atarak kendilerini koruyabilir, uzaktaki nesnelere bu şekilde ulaşabilir. Dahası, kimi noktalarda Yoshiler şekil değiştirip bir araç şekline de bürünebilirler. Bu araçlar helikopter, araba, denizaltı gibi birkaç çeşittir. Oyunda dinamik bir kamera sistemi kullanılmıştır. Böylece oyunun kamera açısı, kullanıcının hareketlerine göre değişmektedir. Super Mario 64 daki oyun alanları geniştir ve oyuncuya süre kısıtlaması olmadan oyun alanını keşfetmesine izin verir. Oyun alanları düşmanlar, dost yaratıklar, her Mario oyununda olduğu gibi altınlar ve başka türde kimi nesneyle doludur. Her bölüm, bulmacaları çözme, altınları toplama gibi amaçlar içerir ve her bölümün sonundaki boss un yenilmesi ile bir sonraki bölüme geçilir.

21 19 Ayrıca oyunda birkaç çeşit Mario şapkası da bulunmaktadır. Bu şapkalar Mario ya; uçma, nesnelerin içinden geçebilme, az zarar görme gibi özellikler kazandırır. Super Mario 64 daki bir diğer yenilikse; Mario nun hareket kabiliyetlerindedir. Alışık olduğumuz Super Mario Bros. serisindeki Mario sadece yürüme, koşma, zıplama gibi temel özelliklere sahipken; Super Mario 64 daki Mario, bunlara ek olarak tırmanma, sürünme, yumruk ve tekme atma gibi özelliklere de sahiptir. Super Mario Bros. serisi; Super Mario 64 ile artık üç boyutlu dünyaya geçiş yapmıştır ve 11 milyon gibi bir satış rekoruna sahiptir. Yine de bana göre eski, iki boyutlu Super Mario Bros. oyunlarının sıcaklığını, tadını ve eğlencesini vermemektedir. Oyunda bu kadar radikal değişiklikler olmuşken; oyun konusu ise 13 yıl öncekine benzer bir çizgiden devam eder. Mario, Prenses Şeftali den kek yemek için bir davet alır. Prenses Şeftali nin kalesine gittiğindeyse; Prenses in 13 yıldır olduğu gibi yine Bowser tarafından esir alındığını anlar ve yine Prenses Şeftali yi kurtarmaya çalışır. İki ay boyunca Nostalji köşesinde Mario ve Luigi Kardeşleri konuk ettik. Hep birlikte çocukluk günlerimize döndük. Herkese Super Mario dolu, Goal 3 dolu günler! Tank ta düşmana saldırırken, kendi Kartal ınızı da korumayı unutmayın! Mustafa Cihan Özer

22 20

23 21

24 22 Arkandayım Dostum Merak Etme Oyunları her zaman iki kişi oynamak daha eğlenceli olmuştur, single player oyun bile oynarken yanınızda birinin olması, o oyunu daha eğlenceli kılar. Size gaz verecek ya da yaptığın komik hareketler için size gülecek biri olması her zaman iyidir. Army of Two serisi adından da anlayacağımız üzere bize iki kişi oynanması tavsiye edilen bir oyun. Evet tek kişi de oynanıyor ama o kadar zevkli olmuyor ve oyunun bütün nimetlerinden faydalanamıyorsunuz. Burada oyun bizi 5 yıl öncesine götürüyor, Alpha ve Bravo'nun maskelerini nasıl aldıklarını ve sonrasındaki ilk kurtarma görevlerini görüyoruz. Sonrasında ise oyun tekrar 5 yıl sonrasına dönüyor ve o çatışmanın içinden sıyrılıp Cordova'yı bulmaya çalışırlar. Buradan sonrasında işler iyice kızışır ve aksiyon tavan yapar. Sadece iki kişi bütün çete ile uğraşmak gerçekten zor olacaktır Army of Two Devil's Cartel'in hikayesi Trans World Operations adına çalışan iki ana karakterimiz - Alpha ve Bravo - Meksika da bir göreve atanırlar. Bu görev Cordova adındaki siyasetçiyi korumaktır. Bu siyasetçinin amacı La Guadanayı çökertmek ve Meksikayı daha güzel bir hale getirmektir. Alpha ve Bravo konvoya eşlik ederken, konvoy La Guadana tarafından saldırıya uğrar. Büyük bir çatışmanın arasında kalan Alpha ve Bravo bir şekilde kurtulurlar. Oyunu oynanışı eski oyunlar gibi, ilk oyundaki Overkill özelliğini tekrar eklemişler, bu özellik sayesinde belli bir süreliğine oyuncular hasar görmüyor ve düşmanlarına daha fazla hasar veriyor, hatta bu moda girdiğinizde siz ateş ettikçe duvarlar yıkılıyor arabalar patlıyor, kendinizi kısa bir süreliğine de olsa terminator gibi hissediyorsunuz. Oyunda bazı co-op özellikleri kaldırılmış, mesela back to back (sırt sırta) ve taş kağıt makas özellikleri yok.

25 23 Eski oyunlarda bazı anlarda partnerinizle sırt sırta verip etrafanızı saran düşmanlarınıza mermi yağdırabiliyordunuz, ya da bazen partnerinizle seçim yapmak için taş kağıt makas oynuyordunuz. Bunların kaldırılmasının nedeni büyük ihtimalle oyunun akışını hıslandırmak olmuş ama bu yanlış bir karar olmuş bence. Çünkü yukarda bahsettiğim gibi iki kişi oynamak bu oyunun asıl amacı ve bu tarz özellikler oyuna daha fazla tat katıyor. Bunlar dışındaki diğer özellikler eskisi gibi duruyor, oyunda grafiksel açıdan pek bir gelişme yok diyebiliriz. Şimdi ki çıkan oyunlarla kısaylama yaparsak, grafikleri düşük kalmış ama bildiğimiz üzere oyun her zaman grafikten ibaret değildir. Bakınız Crysis 3, çok fazla grafiklere yoğunlaştıkları için oynanış ve yapay zeka gerçekten kötü olmuş. Army of Two Devil's Carteli güzel hale getiren şey, oynanışı ve eğlencesi. Ben grafik felan takmam, ben arkadaşlarımla oturup güzel vakit geçireyip eğleneyim diyorsanın Army of Two Devils Cartel bu isteğinizi karşılayacaktır. Bu arada grafikler düşük olmuş dedim ama o kadar da kötü değil, yani bir Alien Colonial Marines'den kat kat daha güzel. O kadar bekledikten sonra o oyunun o kadar kötü çok üzdü beni o yüzden burada da bir laf sokmak istedim. Hepinize iyi oyunlar Murat Karakaş Bu oyundan diğerlerinden daha fazla costumization özelliği var, silahlarınızı güzel geliştirmeler yapabiliyorsunuz, kendi oynayış tarzınıza göre değişikler yapabiliyorsunuz ve bir çok maske seçeneği var, Hatta bu sefer kendi maskenizide oluşturabiliyorsunuz. Yok bana yetmez daha fazla istiyorum dersenizde oyunun Overkill edition'ını alıp farklı maskeler ve silah parçaları edinebilirsiniz

26 24 Güncel programlama dillerinden hangisini kullanıyor olursanız olun; eğer oyun motoru kullanmadan oyunun fiziğini gerçekçi kılmak istiyorsanız yolunuz Box2D den geçer. Açık kaynak kodlu, 2B fizik motoru olan Box2D; özellikle Angry Birds gibi ses getirmiş oyunların fiziğinde kullanılmış ve günümüzde özellikle mobil oyunlar için kullanılmaya devam edilmekte ve hatta 2B oyun yapımında kullanılan oyun motorlarının alt yapısında kullanılmaktadır. Aslen C++ ile Eric Catto tarafından geliştirilen Box2D; daha sonra Java, ActionScript, C#, Phyton, JavaScript ve daha birçok programlama dili için başkalarınca uyarlanmıştır. Kısaca diyebiliriz ki Box2D; oyun dünyasının başına gelmiş en güzel şeylerden biridir, bir devrim niteliğindedir. çalıştırılacak ortamda C++ kodlarını derleyecek bir yapının var olması. Kullandığımız işletim sistemlerinin bile C/C++ ile geliştirildiğini düşünürsek; bu çok zor sağlanacak bir şart değil. Nitekim Wii den bilgisayarlara, akıllı telefonlara kadar çoğu ortamda Box2D kullanılarak geliştirilmiş oyunlara rastlayabiliyoruz. Frogout Box2D ile geliştirilmiş oyunların sayısına bakarsak oldukça fazla olduklarını görürüz. Box2D nin bu kadar fazla oyunda tercih edilmesi ise tabii ki tesadüf değil. C++ ın gücünü en iyi şekilde bizlere yansıtan Box2D, aynı zamanda çoklu platformda çalışma özelliğine de sahip. Box2D nin yardımıyla geliştirilen bir oyunun çalışması için aranan tek şart; Oyunlarınızda Box2D yi kullanmak içinse yapılması gereken ilk şey Box2D kütüphanesi hakkında bilgi sahibi olmak. Hatta diyebilirim ki oyunu geliştirdiğiniz asıl dille ilgili kullandığınız tek şey; dilin syntax yapısına bağlı kalarak Box2D fonksiyonlarını çağırmaktan ibaret. Özellikle Unity ile oyun geliştiren kişiler neden bahsettiğimi anlayacaktır. Ama Box2D için bu durum korku verici bir durum değil. Çünkü Box2D ile ilgili internette tonlarca bilgi, kitapçılarda onlarca kitaplar bulmak mümkün.

27 25 Neden Box2D? Box2D nin kazandırdığı en büyük kolaylıklar; oyununuza kolayca rigid body simülasyonu ekleyebilmek, oyundaki kuvvetleri kolayca kontrol edebilmek ve çoklu çarpışmaları kolayca yönetebilmektir. Özellikle rigid body işlerinin ve çoklu çarpışmaların yönetilmesi kendi başınıza yazmaya kalktığınızda çok fazla sorunla karılaştıran, muhtemelen gerçekleştiremeyeceğiz veya uzun uğraşlar sonucu yapsanız bile çoğunlukla istediğiniz sonuçları elde edemediğiniz durumlardır. Box2D ise bu tarz olayları rahatlıkla kontrol eder ve son derece gerçekçi bir fizik sunar. Box2D de kuvvetlerden, yer çekimine, sürtünmeye kadar fizikle ilgili neredeyse her şey vardır ve kolaylıkla yönetilebilir. All That Matters Box2D de, performans için hesaplamalar yaklaşık değerlerle yapılır ve bazı şeyler gerek performans, gerek kullanılan platformlar destek veremeyeceği için göz ardı edilmiştir. Eğer her şeyiyle dört dörtlük bir fizik motoru istiyorsanız aradığınızı Box2D de bulamayabilirsiniz; ama öyle bir fizik motoru olduğu da meçhul zaten. Her şeyiyle gerçekçi bir fizik ortamını belki oyun motorları sağlayabilir; ama zaten Box2D; mobil, internet veya az sayıda geliştirici ile üretilmiş ufak oyunlar için kullanılan bir fizik motorudur ve siz de bu tarz bir geliştiriciyseniz fizik açısından ihtiyacınız olandan fazlasını verecektir. Performansı arttırmak içinse her zaman en güncel Box2D kütüphanesini ve fonksiyonlarını kullanmak ve frame başına düşen büyük hesaplamaları olabildiğince azaltmak yeterli olacaktır. Box2D, performansı zaten iyi olan bir fizik motorudur. Dikkat Edilmesi Gereken Oyununuzda Box2D kullanmadan önceyse ilk olarak programlama dilinize uygun olan Box2D kütüphanesini edinmeniz gerekiyor. Örneğin Flash oyununuz için Box2DFlashAS3 kütüphanesini kullanmanız gerekmektedir. Box2D, resmi sitesinde dokümantasyon sağlasa da C++ ile oyun geliştirmeyecekseniz resmi sitedeki dökümantasyon işinize yaramayacaktır. O yüzden seçtiğiniz dil kütüphanesi ile ilgili dokümantasyona ulaşmakta yarar var. Box2D de dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise kullanılacak birimler. Genelde oyun geliştirirken pikselleri kullanıyor olabilirsiniz; ama Box2D de piksele dayalı hesaplamalar hataya sebep olur. Yapılacak her türlü hesaplamayı metre, kilogram ve saniyeye çevirmeniz gerekiyor. Kilogram ve saniyeye çevirmede çok sıkıntı yaşanmayacak olsa da pikselden metreye geçiş için kullandığınız sayısal değerleri 30 a bölebilirsiniz. Piksel-metre dönüşümü için öneriler en kolay yol ve en etkili değer budur. RockSolid Rally Box2D ile çalışırken en çok unutulacak şey piksel-metre dönüşümünü yapmamak olacaktır. Eğer unutulursa hiç beklenmeyecek, doğaüstü olaylara sebebiyet verebilir. Bu açıdan, kullanılacak değerleri daha yaratılırken metreye çevirmek veya bunun için özel bir fonksiyon/metot yazmak işinizi kolaylaştıracaktır. Wayne The Brain

28 26 Dikkat edilmesi gereken en önemli husussa Box2D kullanmaya gerçekten ihtiyacınız olduğuna doğru bir şekilde karar vermektir. Nitekim karakterlerin sadece zıpladığı bir oyunda Box2D kullanmanın bir anlamı yoktur. Ama eğer oyununuzda fizik kurallarının önemi büyükse, çoklu çarpışmalar varsa ve bu çoklu çarpışmalar oyunun bir sonraki durumunu etkiliyorsa veya rigid body kullanılması gereken işler yapıyorsanız; Box2D tercih etmeniz gereken fizik motoru olacaktır. ActionScript 3.0 için Box2D kurulumu Son olarak sizlere Flash oyunlar için Box2D konfigürasyonunun nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Diğer programlama dilleri için konfigürasyon da çok farklı olmayacaktır. ActionScript 3.0 için Box2DFlashAS3 kütüphanesi kullanılır. Linkten veya Sourceforge tan kütüphaneye ulaşıp indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaların içinde Box2D isimli klasörü bulup proje dosyanıza kopyalayın. Box2D klasörü, oyununuzda kullanacağınız kütüphaneleri içerir ve Source isimli klasörde bulabilirisiniz. Oyununuzla ilgili FLA ve AS dosyalarının, kopyaladığınız Box2D klasörüyle aynı yerde olmasına dikkat edin. En sevdiğiniz şarkıları açın ve Box2D ile oyun geliştirmenin tadını çıkarın. Mustafa Cihan Özer

29 27 Merhabalar sayın Oyunabakış okurları.bu yazımda sizlere yine biz oyuncuların gönlünde büyük yeri olan Resident Evil serisinin 6. üyesini inceledim. Korku/Gerilim kategorinde olan RE serisi siz de taktir edersiniz ki bir zamandan sonra maalesef bu özelliğini yitirmeye başladı. Resident Evil 4 çıktığında herkes RE 3'ten sonra baya bir şaşırmıştı. Çünkü oyunda korku öğesi adına pek bir şey yoktu. Ucuz aksiyon oyunu gibiydi adeta. Güzelim RE serisini ucuz bir aksiyon oyununa dönüştürmek Capcom için karlı oldumu acaba? Fakat şu bir gerçek ki Capcomcular ve RE ciler bu durumdan hiç de hoşnut değiller. İşte böyle bir sürecin içinden geçtik ve geldik 6. oyuna. Gelelim oyunumuzun incelemesine. RE 5 çıktıktan sonra korku öğesinin artık oyundan resmen kaldırılmasıyla oyuncular oyundan pekte bir zevk almamıştı. Çok büyük eleştiriler gelmişti "RE serisini ne hale getirdiler!" gibi. Ve bu yorumları duymaktan çok sıkılanlardan biri de benim. Bu yorumlar gel dikten sonra RE 6 çıkmadan önce hatırlarsanız Capcom biz oyunculara bir söz vermişti. Capcom "RE 6 tıpkı ilk oyunlardaki gibi korku öğelerini içe recek ve sizi tatmin edecek." sözünü. Peki öyle oldu mu? Oyunun oynanış süresi baya bir yüksek. Bunun sebebi hikayenin bölüm bölüm olması. Resident evildaki bütün ana karakterlerimizin kaderi bir hikayede birleştirilmek yerine ayrı ayrı senaryolara bölünmüş ve hepsinin kendine ait ayrı bir sonu olmuş. İşte RE benliği bu noktada değişiyor. Fakat bu noktada hikayelerin her biri RE 6'nın dünyasını oluşturan en büyük elementler. Dolayısıyla her bir hikaye birbiri ile alakası olmasa da ayrı ayrı bağlanıyorsunuz hepsine çünkü o dünyanın ne hale geldiğini başka başka anlatıyor her biri kendi bakış açısı ile. Capcom hikayeyi anlatma konusunda çok büyük bir çaba göstermiş. Oyun bizden sürekli bir şeyleri gizlediği için açıkçası oyunda ilerleme arzunuz hiç bitmiyor.

30 28 Biraz da oynanıştan bahsetmek istiyorum sizlere. RE serisini baştan sona kadar hiç kaçırmadan oynadığımı söyleyebilirim. Fakat zombi öldürmekten karşımıza çıkan yaratıkları öldürmekten ve elimdeki silahı ateşlemekten hiç bu kadar zevk almamıştım. Oyunun oynanışı gerçekten çok güzel. Zombi öldürmek etrafta kaos yaratmak büyük ölçüde zevk veriyor size. RE bosslarını (büyük yaratıkları) hepimiz iyi biliriz değil mi? Zor ölürler bizi öyle bir zorlarlar ki bazen neredeyse 1-2 saat sadece o yaratığı öldürmek için hırs yaparız. Fakat RE 6'da oyunun en sonundaki büyük yaratığın bile çok da zor öldüğünü söyleyemeceğim. Silah ve sağlık sistemi ise tıpkı geçen RE serilerinde olduğu gibi devam etmiş. Yerden yeşil bitki veya kırmızı bitki bularak sağlığımızı artırabiliyoruz. Ve tabi ki RE'nin olmassa olmazı sağlık spreyleri. Önceki RE lerde paralı bir sistem vardı hatırlarsınız yaratıklardan altın düşer o altınları alırız ve o altınları kullanarak, bölümlerin sonlarında silahlarımızı upgrade eder, cephane veya sağlık spreyi gibi şeyler alırdık. RE 6'da ise yaratıklardan düşen altın yerine puanları toplayarak oyun sonlarında yetenek (skill) satın alabiliyoruz. Yani paranın yerini yetenek (skill) puanları almış diyebiliriz. Böylece sağlığımız veya diğer yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz. Oyunda yakın dövüş sistemi de mükemmel şekilde yapılmış. Hareket ederek ateş etmekten bahsetmeme gerek yok zaten fakat bunun yanında eğilmek, koşarken kaymak ve yüzükoyun yatarken ateş etmek bize pek yabancı olmasa da RE de yeni sayılır ve kolaylıkla alışılan bu kontrollerde aynı zamanda silahla ateş ederken birden bire yumruk yumruğu dövüşe geçebiliyorsunuz. Yakın dövüşte üst üste bir kaç kez tıpkı dövüş oyunundaymışcasına geçirebiliyorsunuz zombilere pata küte!.tabiki adamımız bir zamandan sonra yoruluyor, e haklı da, Süpermen değil ki! RE 6 oynanış bakımından gerçekten çok zevkli bir oyun. Fakat Capcom'un bir huyundan nefret ediyorum ki oda şudur; bazı yeni mekanikleri kendi oyununa yeni eklediğinde onu sizden defalarca kullanmanızı istemesi bana saçma geliyor. Öyle zamanlar geliyor ki artık yerde ateş etmek zorunluluk haline geliyor resmen. Sonuç olarak RE 6 ne sizin istediğiniz gibi nede benim istediğim gibi bir oyun olmuş diyebiliriz. Eğer oyunları kendi aralarında karşılaştıracaksanız ilk 3 oyuna göre 5 para etmez diyen kişiler olabilir.re 4 ve 5'e göre ise mükemmel bir oyun olduğunu söyleyebilirim size. Harun Özcan

31 29 Merhabalar sayın Oyunabakış okurları. Bu yazımda sizler için çok tartışmalara yol açan ve çok fazla eleştiri alan bir oyunu inceledim. The Walking Dead:Survival Instinct. Açıkcası bu oyunu incelerken gerçekten üzüldüğümü söylemem gerek. Önceki oyunlarını siz de bilirsiniz. Tıpkı dizi gibi, bölüm bölüm yayımlanmıştı ve her bölümünü tıpkı dizide olduğu gibi heyecanla olmuştuk. Ancak maalesef TWD:Survival Instinct'ta böyle olmadı. Oyunun eksilerini saymak ile sizi hayal kırıklığına uğrattıysam beni bağışlayın. Lakin inanın oyunda daha fazlası ile karşılaşacaksınız. Oyuna bir derenin içinde başlıyoruz. Arkadaşımız bizden gelen zombi seslerine bakmamızı istiyor ve gidiyoruz. Zombilerin arasında kalıveriyoruz birden. Oyunda bölüm sonlarında haritadan gideceğimiz bir yer seçmemiz isteniyor. Haritadan bir yer seçtikten sonra nereden gitmek istediğiniz soruluyor size. Otoban, arka sokaklardan veya mahallelerden. Oyunu açtığım ilk an, çok heyecanlanmıştım. Oyuna dair herşeyin güzel olacağı hissi vardı içimde, fakat maalesef öyle olmadı. Öncelikle şunu belirteyim oyunlarda grafik sizin için ön planda ise maalesef oyun sizden geçer puan alamayacaktır. Vasat ötesi de değil grafikleri fakat bu zamanın oyunlarında böyle grafikler görülmemeli. Üstelik grafikler ile oyuncuları tatmin edemeyecek olan TWD:SI maalesef hikaye işlenişi yönü ile de oyuncuları tatmin edemeyecek. Her yolun kendine göre eksiler ve artıları var. Örneğin otoban en az benzin harcama yaptıran yol fakat bu yolu seçerseniz yolda erzak ve cephane bulma şansınız en aza iniyor. Mahalleden gitmeyi seçerseniz benzin harcama oranı orta dereceye geliyor ve bulacağınız malezemeler de aynen orta dereceye geliyor. Arka sokaklardan gitmeyi seçerseniz benzin harcaması yüksek dereceye geliyor fakat malzeme bulma şansınız da en yüksekliyor.

32 30 Oyunun yapay zekasına gelecek olursak. Oyundaki zombilerin, genel zombi tanımından nasıl daha geri z e k a l ı o l d u ğ u n u g ö r m ü ş o l u r u z. Genel olarak bakacak olursak öylesine vakit geçirmek için çerezlik bir oyun arayanlar için iyi olacaktır bu oyun. Çerezlik için iyi bir oyun fakat eğer almak isterseniz kesinlikle oyunun fiyatı düşene kadar biraz beklemelisiniz. Şu anki fiyatını hiçbir şekilde hak etmiyor oyun. The Walking Dead hayranlarına ise kötü haberim şu, oyun önceki bölümlerinde olduğu gibi hiç de güzel ve etkileyici değil. The Walking Dead'in bu oyununda hayatta kalmak biraz daha zor elbette. Yolda araba ile giderken tekerimiz patlayabiliyor yol kapanmış olabiliyor ve gideceğimiz yeri tıkıyor. Tamda bu noktada istersek eğer yolu elimizle temizleyebiliyoruz zombilerden ve yolda kaza yapmış, devrilmiş, ters dönmüş araçlardan. Tabi ki bu biraz zor onlarca zombi arasındayken. Eğer istersek alternatif bir yol da seçebiliyoruz fakat bunun için ekstra benzin harcamamız gerekiyor.

33 31 Ah o eski oyunlar Atari kaşsısında sabahladığım zamanları unutamıyorum. O zamanlar aldığım tat, hala damaklarımda. Bugün oynadığım her oyunda o tadı arıyorum desem yeridir. Ve işte tam da burada, Indie Game Dünyası kollarını açıp duruyor karşıma. Sarılıyorum Neredeyse, anne! diye hıçkıra hıçkıra ağlayacağım. Ağlıyorum Ah nerede o eski oyunlar!.. 3 Dolara 40 Dakika mı? Oyunu Steam den 3 Dolar a alabilirsiniz. Peki bu kadar kısa bir oyuna 3 dolar verilir mi? 3 Dolar a bir dolu güleceğimizi ve o eski oyunlar ayarında bir oyunu oynayacağımızı düşünürsek, 10 Dolar a kadar yolu var. Bu kadar eğlenceli grafikler ve daha ilk dakikadan son sahneye kadar önümüze gülün diye serilen kurgular Hepsi 3 Dolar a, gel vatandaş gel! Adında gizli herşey, DLC DLC Quest, şu ana kadar oynadığım en komik oyunlar listesine, daha oyunda on dakikamı dahi doldurmamışken girmeyi başardı. Bu büyük başarın için gözlerinden öpüyorum seni güzel oyun!(bu gün çok duygusalım :D) Oyuna başlar başlamaz, DLC Quest isminin ne anlama geldiğini kavrıyorsunuz. Karakteriniz sadece sağa gidiyor, sol ok tuşuna da basıyor parmaklarınız arada, çalışmadığını görüp, gereksiz panik yapıyorsunuz. Yapmayın Orada bir amca var, DLC satın alabileceğiniz. Ona gidin. İlacınız onda. Siz DLC satın aldıkça, sağa yürüme, zıplama ve benzeri özellikleriniz açılacak, DLC Quest dünyasına daha bir içiniz ısınacak. Espiriler havada uçuşuyor! Senaryoların tekdüzeliğinde dahi yapılan espiri gözden kaçmıyor. Kötü adam prensesi kaçırır ve peşinden gideriz. (Sonunda prensesi kurtarırız ). Tabi bu oyunun normal modunda işlenen senaryo.

34 32 Bir de Live Freemium or Die! Modu var. Ki bu mod, oyunları gereksiz yerde gereksiz zorlaştırarak, kullanıcıyı item satın almaya zorlayan oyunlarla bir güzel dalga geçiyor. Bu modun senaryosu ise, köyü canavardan kurtarmak üzerine. (Sen köyü kurtarabilecek birine benziyorsun, ama yapamazsın! :D) Yolculuk boyunca karşılaştığınız herkesle komedi dozajı bir hayli yüksek dialoglara gireceksiniz. Ben bir kaçını zaten parantez içinde aktardım ama, umarım bunları spoiler yerine, birer ip ucu olarak sayarsınız. Going Loud Studios tarafından geliştirilen bu kısa ama eğlenceli oyunun art, game desing ve programlama kısımlarına da Ben Kane bakmış. Dört ciltlik bir seriyi, kırk dakikada okumuş gibiyim, sanırım beynimde kanatlar oluştu Arkadaşlar, oyun her geliştiricinin, kesinlikle oynaması gereken türden. Hem mizah olarak, hem de bakış açısı olarak çok şey katıyor. Yaratıcılığı körüklediği gerçeğiyse, değinilmesi gereken asıl nokta. Kısacası, oynayın!.. İyi oyunlar. :D Halil Coşgun

35 33 THQ nun iflas bayrağını çekmesi üzerine, bir çok oyun açıkta kalmıştı. Bunlardan en dikkat çekeni ise şüphesiz Metro Last Light oldu. Fakat fırsatı iyi değerlendirdiğini düşündüğüm Deep Silver, oyunu satın alarak Last Light ın çıkışını garantiye almış oldu. Last Light ta, serinin ilk oyununda yakalanan atmosferden ödün verilmediğini göreceğiz. Düşman askerlerle bir taraftan, mutantlarla bir taraftan derken, aksiyonun da dibine vuracağız. Ve son olarak basına yansıtıldığı üzere, ışıkları kapatarak ilerleme gibi yöntemlerle, oynanışta, ışığın ön plana çıkarıldığı da gözlemlenecek. Metro 2033 kitabın oyunu olarak sunulmuştu piyasaya. Bir FPS nin can damarı olan silah tutma hissini yaşatamadığı gerekçesiyle çok eleştirilmişti Fakat, kitabın oyunu olmasının da etkisiylek, bize muhteşem bir atmosfer ve senaryo sunmuştu. Metro Last Light ın, başka bir ekip tarafından çıkarılacak olması ise Metro hayranlarını daha iyi bir oyun umut etmeye itti. Dolayısıyla da oyunun yapımcısı A4 Games üzerinde, beklentileri karşılamaları için güzel bir baskı oluşmuş oldu. Last Light ın senaryosuna biraz göz atacak olursak, karşımıza mutantlar tarafından metrolara sıkıştırılmış insanları odak alan bir dünya çıkacak. Bu dünyada, yerin altında ya da üstünde olmak bir şey değiştirmiyor. Üstte mutantlar, altta da birleşmeyi kafasına bir türlü koyamamış gruplar Bu gruplar, Kıyamet Günü isimli bir silah için birbirleriyle savaşırken, biz de oyunun ana karakteri Artyom ile senaryoya dahil oluyoruz. 17 Mayıs ta oyun severlerin beğenisine sunulacak olan Metro Last Light, gerek grafik, gerek oynanış gerekse senaryo açısından dikkatleri üzerine toplayacağının sinyallerini veriyor. Umarım başarmak istediklerine ulaşırlar. İyi oyunlar Halil Coşgun

36 34 Başta seversin Bazen çok seversin hem de Ama sonra bir şey olur, nefret edersin, sinir olursun Sonra gider yumruklarsın kum torbasını; ama izi kalır Yıllar geçse de hep hatırlarsın; yine gider yumruklarsın Dakikaların Katili: Velvet Assassin Stealth türündeki oyunları hep sevmişimdir. Hitman den tut Splinter Cell e, Metal Gear a Ama favorim Manhunt tır. O zamanlar da sene Manhunt ı beş senedir filan oynuyoruz, ikincisinin çıkmasına da daha birkaç ay var. Hitman ve Metal Gear ın çıkmasına zaten yıllar var Baktım olacak gibi değil, bir piyasaya baktım ne var ne yok diye; karşıma Velvet Assassin diye bir oyun çıktı. Nereden bilebilirdim ki ileride aklıma geldikçe bana hayatımdan çalınmış dakikaları hatırla- Keşke Oysa her şey ne kadar güzel başlamıştı diyebilsem; ama başlangıcı bile güzel olmadı Daha oyunun ilk bölümünde inanılmaz bir yapay zekâsızlık ile karşılaştım. Yıllar içinde bilinçaltım unutmayı seçmiş; ama yine de hayal meyal hatırlıyor gibiyim Asker asklerler vardı. Nazi askerleri, her zamanki gibi İki.. iki taneydiler ve ben dağların arasında ilerliyordum. Bir patika bir patika vardı ve askerler bir köprüyü tutuyorlardı. Birini öldürmüştüm Evet, birini öldürmüştüm! Arkadaşının yanında hem de Ve gürültü gürültü oldu Özellikle askeri sürüklerken. Ama arkadaşı hiç umursamadı. Ne gözlerinin önünde arkadaşını öldürürken ne de sürüklerken. Öylece izledi bizi Yoksa arkadaşından nefret ettiği için miydi?

37 35 Ha Duke Nukem Forever Ha Postal III Ama beni asıl oyundan soğutan ve bir anda ALT+F4 kombinasyonu ile çıkıp hemen oyunu kaldırdığım olaysa sonraki bölümlerde oldu Bu olayı ise asla unutamadım Öğle vaktiydi ve artık Nazi subaylarına kadar erişmiştim. Birini öldürmem gerekiyordu. Korumalık yapan askerlerin tamamını öldürmüştüm ve tam asıl hedefime doğru ilerleyecektim ki arkasını döndü ve beni gördü! Gerisin geri koşmaya başladım. Saklanacak bir yer arıyordum; ama yoktu! Öğle vakti nereye saklanılabilirdi ki? En sonunda baktım olacak gibi değil, bir ağacı arkama siper ettim ve gardımı aldım. Bu kez sessiz bir infaz olmayacaktı. Hedef, bana doğru koştu koştu ve tam önümde durdu. Beni arıyor gibiydi. Kafam karıştı Öğle vakti, bir ağacın gölgesinde saklanıyordum ve hedef beni göremiyordu! Postal ı oynadık. Postal II yu oynadık. Hatta Postal II yu 1900 küsur çözünürlüğe sahip ekranda 1024 çözünürlükle oynama işkencesine dayanarak bile oynadık ve bekledik Postal III çıksın diye. Ekran görüntüleri, oyun içi sahneler ortaya çıktıkça daha da heyecanlandık ve sonunda geldi. Hemen edinip bilgisayarımıza kurduk vee Daha oyunun başlarıydı. Hatta en başıydı! Köprüdeki patlamanın içinde dolaşıyordum ve The Postal Dude, bir anda anafora kapılmış gibi oldu. Kendimi tutamadım N oluyor laaan! diye bağırdım. Sonra da Nvidia PhysX diye sayıkladım. Postal III de de Nvidia PhysX kullanılmamış mıydı? Yoksa ben var olmayan bir şeyi mi hatırlıyordum? Hani şu Mafia II da harikalar yaratan Nvidia PhysX Postal III de neden fizik hataları oluyordu? Sonraki oyun hatalarını ise hoş görmemeye çalıştım; ama olmadı Hataları hoş gördüm bu kez de oyunun konusu tek düze olmaya başladı. Konuya takılmayayım dedim, görevler gereksiz uzadı ve Postal a oranla bile mantıksızlaşmaya başladı O

38 Yaklaştıkça İçime Bir Korku Hasıl Oldu Benim, PES ile tanışmam taa ISS lere uzanır. PES in ISS dönemini de Goal Strom dönemini de Winning Eleven hâlini de görmüş; Talcami, Nirat ve Risko ile kupalar kaldırmış, Allejo yu yıllarca Pelé sanmışımdır. Her yeni PES oyunu oynadığımda PES 5 ı; dayanamayıp PES 5 ı her tekrar kuruşumda da International Super Star Deluxe u aramışımdır ve hep PES in çift sayılı oyunlarından korkmuşumdur Aslında her şey; PES, Fifa ya rakip olmaya başladıkça sarpa sardı ve kırılma noktası PES 6 ti. Güzeldi, gerçekten iyiydi; ama sürekli orta sahadan gol atmak bir süre sonra sıkıyordu insanı. Ama kırılma noktası olsa bile, en iyi, çift sayılı PES ti Sonra PES 2008 geldi ki o bende bastırılmış bir anıdır. Yine de o bile iyiydi Benim, PES ile tanışmam taa ISS lere uzanır. PES in ISS dönemini de Goal Strom dönemini de Winning Eleven hâlini de görmüş; Talcami, Nirat ve Risko ile kupalar kaldırmış, Allejo yu yıllarca Pelé sanmışımdır. Her yeni PES oyunu oynadığımda PES 5 ı; dayanamayıp PES 5 ı her tekrar kuruşumda da International Super Star Deluxe u aramışımdır ve hep PES in çift sayılı oyunlarından korkmuşumdur Aslında her şey; PES, Fifa ya rakip olmaya başladıkça sarpa sardı ve kırılma noktası PES 6 ti. Güzeldi, gerçekten iyiydi; ama sürekli orta sahadan gol atmak bir süre sonra sıkıyordu insanı. Ama kırılma noktası olsa bile, en iyi, çift sayılı PES ti Sonra PES 2008 geldi ki o bende bastırılmış bir anıdır. Yine de o bile iyiydi Ama sonun başlangıcı olan oyun PES 2010 dir. Ben bir oyunda; sadece ilerleme tuşlarına iki kere basılarak ve dümdüz gidilerek herkesin çalımlanabileceğini ilk kez PES 2010 de gördüm Ben bir oyunda; gerçekte 92 maçta 9 gol atabilmiş Heskey nin; oyunda gol makinasına dönüştüğünü, her seferinde gol kralı olduğunu ilk kez PES 2010 de gördüm Ben bir oyunda neyse bu liste daha uzar gider

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SUPERNOVA BOY OYUN TASARIM BELGESİ MURAT DALKILIÇ

SUPERNOVA BOY OYUN TASARIM BELGESİ MURAT DALKILIÇ SUPERNOVA BOY OYUN TASARIM BELGESİ MURAT DALKILIÇ İÇİNDEKİLER 1. Oyun Hakkında Genel Bilgi...3 1.1 Oyunun Türü...3 1.2 Oyunun Konusu...3 1.3 Hedef Kitle...3 1.4 Hedef Platform...3 2. Oyun Mekanikleri...4

Detaylı

Güzel Bir Bahar ve İstanbul

Güzel Bir Bahar ve İstanbul Güzel Bir Bahar ve İstanbul Bundan iki yıl önce 2013 Mayıs ayında yolculuğum böyle başladı. Dostlarım, sınıf arkadaşlarım ve birkaç öğretmenim ile bildiğimiz İstanbul, bizim İstanbul a doğru yol aldık.

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Adı Soyadı : TAYFUN KARACA OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacınıda belirtiniz: Oyunda bulunan karakterimizin adı mörfi, oyunda bir robosikletin içinde olduğu için

Detaylı

Chapter 15. Getting the Gameplay Working. T. Kıvanç Bayraktaroğlu

Chapter 15. Getting the Gameplay Working. T. Kıvanç Bayraktaroğlu Chapter 15 Getting the Gameplay Working T. Kıvanç Bayraktaroğlu Filmler mi Oyunlar mı? Hollywood Başarısı Bu filmi nasıl yaparız değil, parayı nerden bulacağız? Oyun Geliştirme ve Film Yapımı Tahmin edilebilirlik

Detaylı

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an

ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK. Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an Ece Şenses 21001982 ESERLERLE BAŞ BAŞA KALMAK Hayalinizde yarattığınız bir yerin sadece hayal olmadığının farkına vardığınız bir an oldu mu hiç? Louvre müzesi benim için tam olarak böyle oldu. Sadece benim

Detaylı

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ BÖLÜM. İLETİŞİM, NLM VE DEĞERLENDİRME ( puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKYESİ 8 Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya

Detaylı

Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları

Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları Yetersiz Şifre Politikasının Sonuçları Bünyamin Demir, Aralık 2009, WGT E-Dergi 3. Sayı Yazıya başlamadan önce değerli okura amacımı -iyi anlatmak- maksadıyla şu notları düşmek istiyorum; Aşağıda göreceğiniz

Detaylı

BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball

BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball BTÖ 716 Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Yahya İLTÜZER 06.11.2014 Tasarım Belgesi Snowball Yahya İLTÜZER 2014 Version 1.0 İçindekiler Oyuna Genel Bakış... 4 Oyun Odağı... 4 Oyunun Hikayesi... 5 Tür...

Detaylı

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN

YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN YOL AYRIMI SENARYO ALĐ CEYLAN 2011 PAZARTESĐ SAAT- 07:42 Sahne - 1 OTOBÜS DURAĞI Otobüs durağında bekleyen birkaç kişi ve elinde defter, kitap olan genç bir üniversite öğrencisi göze çarpar. Otobüs gelir

Detaylı

T E M E L B Ü Y Ü M E İ

T E M E L B Ü Y Ü M E İ T E M E L B Ü Y Ü M E İ ş S i m ü l a s y o n u O y u n u K U L L A N I M K I L A V U Z U İşleyiş ve Amaçlar Temel Büyüme (Yapay Zeka) İş Simülasyonu oyununun işleyişini ve başarılı olmak için dikkat etmemiz

Detaylı

AYLIK BÜLTEN - 2 SANAT TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ ANA SINIFI C. Aralık Katlama tekniğinde ''balık'' yaptık.

AYLIK BÜLTEN - 2 SANAT TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ ANA SINIFI C. Aralık Katlama tekniğinde ''balık'' yaptık. ANA SINIFI C AYLIK BÜLTEN - 2 SANAT Aralık 2016 Çocuklar ne ister afişini hazırladık ve çok mutlu olduk. Katlama tekniğinde ''balık'' yaptık. Atatürk çalışmamızı yuvarlama tekniğini kullanarak tamamladık.

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan

Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Hazırlayan: Tuğba Can Resimleyen: Pınar Büyükgüral Grafik Tasarım: Ayşegül Doğan Bircan Mart 2009 Kendi Yaşam Öykünüzü Yazın Diyelim ki edebiyatla uğraşmak, yazı yazmak, bir yazar olmak istiyorsunuz. Bu

Detaylı

Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya

Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya Budist Leyko dan Müslüman Leyla ya Hiroşima da büyüdüm. Ailem ve çevrem Budist ti. Evimizde küçük bir Buda Heykeli vardı ve Buda nın önünde eğilerek ona ibadet ederdik. Bazı özel günlerde de evimizdeki

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest oyun

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME SÜRECİNİN İNCELENMESİ KODU GAME LAB

OYUN GELİŞTİRME SÜRECİNİN İNCELENMESİ KODU GAME LAB OYUN GELİŞTİRME SÜRECİNİN İNCELENMESİ KODU GAME LAB Oyun Geliştirici: Selcan CAMSARI Oyun Geliştirme Başlangıç Tarihi: (12 / 02 / 2016) Oyun Teslim Tarihi: (24 / 12 / 2016) Projenin Adı: Projenin Türü:

Detaylı

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin

Geç Kalmış Bir Yazı. Yazar Şehriban Çetin Bir bahar günü. Doğa en canlı renklerine büründü bürünecek. Coşku görülmeye değer. Baharda okul bahçesi daha bir görülmeye değer. Kıpır kıpır hareketlilik sanki çocukların ruhundan dağılıyor çevreye. Biz

Detaylı

Two Fighter To Fight

Two Fighter To Fight Two Fighter To Fight BCO623 Oyun Tasarım Belgesi Version 1 Nail Yalçın 0 İÇİNDEKİLER GENEL Oyunun Amacı 02 Hedef Kitle 02 Oyun Türü 02 Oyun Platformu 02 OYUN YAPISI Kamera 03 Oyun Mekanikleri 03 Kontroller

Detaylı

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi

Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin Yeri Ve Önemi Sunumumuza Bir Soru İle Başlayalım Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru1: Hangisini Kullanıyorsunuz? Laptop Tablet Masaüstü Pc Akıllı Telefon Soru2:

Detaylı

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads

http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads Visual Studio 2012'nin kurulumunu, Visual Studio'nun kullanımını ve Windows Store'da basit bir proje hazırlanmasını anlatacağım. Hepsinden önce Visual Studio ortamından biraz bahsedelim. Visual Studio

Detaylı

Kulenizin en üstüne koşup atlar mısınız? Tabii ki, hayır. Düşmanınıza güvenip onun söylediklerini yapmak akılsızca olur.

Kulenizin en üstüne koşup atlar mısınız? Tabii ki, hayır. Düşmanınıza güvenip onun söylediklerini yapmak akılsızca olur. 33 Ders 4 Günah Bir dostunuzun size, içi güzel şeylerle dolu ve bütün bu güzelliklerin tadını çıkarmanız için bir saray verdiğini düşünelim. Buradaki her şey sizindir. Dostunuzun sizden istediği tek şey,

Detaylı

Biz beyaz yakalılarız. Günümüzün çoğu plazalarda geçer. 9-6, 9-9, bazen de ne kadar giderse o kadar çalışırız. Adımız aynı zamanda kimliğimiz.

Biz beyaz yakalılarız. Günümüzün çoğu plazalarda geçer. 9-6, 9-9, bazen de ne kadar giderse o kadar çalışırız. Adımız aynı zamanda kimliğimiz. Biz beyaz yakalılarız. Günümüzün çoğu plazalarda geçer. 9-6, 9-9, bazen de ne kadar giderse o kadar çalışırız. Adımız aynı zamanda kimliğimiz. Beyazız. Bir rengin tarafı değiliz. Elimizden geldiğince iyilik

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

Getting the Gameplay Working

Getting the Gameplay Working Getting the Gameplay Working Chapter 15 Azadeh. Ghaeini Getting the Gameplay Working Giriş Filmler mi Oyunlar mı? Hollywood Başarısı Bu filmi nasıl yaparız değil, parayı nerden bulacağız? Oyun Geliştirme

Detaylı

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri

Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri 1 Kızla İlk Buluşmada Nasıl Sohbet Edilir? Hızlı Bağ Kurma Teknikleri Bugün kızla tanışma anında değil de, flört süreci içinde olduğumuz bir kızla nasıl konuşmamız gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya

Detaylı

Öğretmen: Başak Berna CORDAN. Duvarlar Konuşuyor, Pera nın Ziyaretçileri Dinliyor

Öğretmen: Başak Berna CORDAN. Duvarlar Konuşuyor, Pera nın Ziyaretçileri Dinliyor Doğan,1 Adı: Tuğçe Soyadı: DOĞAN ID: 21302262 Section: 18 Öğretmen: Başak Berna CORDAN 09.12.2014 Duvarlar Konuşuyor, Pera nın Ziyaretçileri Dinliyor Bugün 24 Ağustos 2014. Yaz tatilinin büyük bir kısmını

Detaylı

ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ:

ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ: ÜRÜN KATEGORİSİYLE İLGİLİ: 1. Gün içinde ürünü ne zaman satın aldı/tüketti/kullandı? (Hangi saatlerde) 2. Ürünü kendisi mi satın aldı, başkası mı? Kim? 3. Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını

Detaylı

WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Wisconsin Dells - WI

WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Wisconsin Dells - WI WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Wisconsin Dells - WI Wisconsin eyaletinde yer alan, Amerika nın en büyük eğlence su parkı olan Wilderness Hotel Golf&Resort te, Campus 2015 Work and Travel katılımcılarını

Detaylı

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları.

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları. HASTA İŞİ İnsanların içlerinde barındırdıkları ve çoğunlukla kaçmaya çalıştıkları bir benlikleri vardır. O benliklerin içinde yaşadıkları olaylar ve onlardan arta kalan üzüntüler barınır, zaten bu yüzdendir

Detaylı

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde

yeni kelimeler otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktiniz kış mevsiminde otuzsekizinci ders oluyor gezi genellikle hoş geldin mevsim hoş bulduk ilkbahar gecikti ilkbahar mevsiminde geciktin soğuk geciktim kış geciktiniz kış mevsiminde uç, sınır, son, limit bulunuyor/bulunur

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN!

MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! MERHABA ARKADAŞLAR BEN YEŞİLCAN! Sağlıklı ve faydalı olan ne varsa yaparım. Zararlı olan her şeyle savaşırım. Kötülerin düşmanı, iyilerin dostuyum. Zor durumda kaldığınızda İmdaat! diye beni çağırabilirsiniz.

Detaylı

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI

2011-2012 GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÖKYÜZÜ EĞİTİM KURUMLARI Şubat Ayı E-Bülteni 1 İÇİNDEKİLER 1. Doğum günü Olan Yıldızlarımız 2. Mihver Dersler 3. Branş Dersler 4. Kulüpler 2 DOĞUM GÜNÜ OLAN YILDIZLARIMIZ

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz ve Özellikle Canım Annem 1 Üniversite tercihlerini yaptığımız zaman,

Detaylı

Chromium B.S.U. 'Gelene Vur Gidene Vur' Oyunu. Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr)

Chromium B.S.U. 'Gelene Vur Gidene Vur' Oyunu. Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr) Chromium B.S.U. 'Gelene Vur Gidene Vur' Oyunu Doruk Fişek (dfisek@fisek.com.tr) Toz ve Gaz Bulutu 2000 yılının Temmuz'unda, oyunun müstakbel yazarı Mark B. Allan, LinuxGames sitesinde eski bir DOS "gelene

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

ANA SINIFI B AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT

ANA SINIFI B AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT ANA SINIFI B AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT Ekim 2016 Anahtarların kenarından kalemle çizdik ve anahtarların şeklini çıkardık. Her anahtarın girinti ve çıkıntılarının farklı olduğunu gördük. Aile bireylerimizi

Detaylı

Konum bazlı servisler ve uygulamaların hayatımıza kattıkları

Konum bazlı servisler ve uygulamaların hayatımıza kattıkları Konum bazlı servisler ve uygulamaların hayatımıza kattıkları 20 Eylül Perşembe 12 Diğer Dökümanlar http://mfyz.com/konum-bazli-servisler-ve-uygulamalarin-hayatimiza-kattiklari Geçen sayıda, günlük hayatımıza

Detaylı

Turkiye' ye dönmeden önce üniversiteyi kazandığımı öğrenmistim. Hayatımın en mutlu haberini de orada almıştım.

Turkiye' ye dönmeden önce üniversiteyi kazandığımı öğrenmistim. Hayatımın en mutlu haberini de orada almıştım. Meraba, Ben Asena Ünğan. 19 yaşındayım. 1-22 Eylül 2016 tarihinde Güney Kore'de, Incheon, Seoul,Jeonju,Gyeonju ve Busan da bulundum. Güney Kore topraklarına sevdam 9 yaşında iken, Taekwondo ile başladı.

Detaylı

TEST: Nasıl Daha Verimli Öğrendiğinizi Biliyor musunuz?

TEST: Nasıl Daha Verimli Öğrendiğinizi Biliyor musunuz? Nasıl öğrendiğinizi biliyor musunuz? Ve ne kadar verimli öğrendiğinizi İşte bu test ile ne kadar verimli bir öğrenmeye sahip olduğunuzu anlayacaksınız, eksikliklerinizi tespit edeceksiniz. Haydi iş başına.

Detaylı

1) İngilizce Öğrenmeyi Ders Çalışmak Olarak Görmek

1) İngilizce Öğrenmeyi Ders Çalışmak Olarak Görmek 1) İngilizce Öğrenmeyi Ders Çalışmak Olarak Görmek İngilizce öğrenilememesinin ilk ve en büyük sebeplerinden birisi, İngilizce öğrenmeyi ders çalışmak olarak görmek. Çoğu zaman İngilizce iş hayatında başarılı

Detaylı

FK IX OFFER BENLİK İMAJ ENVANTERİ

FK IX OFFER BENLİK İMAJ ENVANTERİ FK IX OFFER BENLİK İMAJ ENVANTERİ 1- Beni çok iyi tanımlıyor 2- Beni iyi tanımlıyor 3- Beni az çok iyi tanımlıyor 4- Beni pek tanımlamıyor 5- Beni zaman zaman hiç tanımlamıyor 6- Beni hiç tanımlamıyor

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

Neden Sosyal Medyanın Geleceği Reklam Değil, Yayıncılık?

Neden Sosyal Medyanın Geleceği Reklam Değil, Yayıncılık? Neden Sosyal Medyanın Geleceği Reklam Değil, Yayıncılık? Bu pazarlamacılar, sosyal medya 'uzmanları' ve PR uzmanlarının her gün konuştuğu konu; Sosyal medyanın geleceği nasıl gözüküyor? 1. Geleneksel medya,

Detaylı

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf ilk yar'larımızın sevgili dostları, ilkyar desteklerinizle giderek büyüyen bir aile olarak varlığını sürdürüyor. Yeni yeni ilk yar'larımızla tanışırken bir taraftan fedakar gönüllülerimizi, ve bir zamanlar

Detaylı

I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMLİ BİR DERS

I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMLİ BİR DERS I. Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. ÖNEMİ BİR DERS Genç adam evlendiğinden beri evinde kalan babası yüzünden eşiyle sürekli tartışıyordu. Eşi babasını istemiyordu. Tartışmalar bazen inanılmaz boyutlara

Detaylı

Mahaya Bulmaca Sözlük 1.0

Mahaya Bulmaca Sözlük 1.0 Mahaya Bulmaca Sözlük 1.0 1 / 16 Table of contents Mahaya Bulmaca Sözlük'e Hoşgeldiniz... 3 Özellikler... 3 Lisans... 4 Kullanmaya Başlayın... 5 MBS'ü Başlatmak... 5 Yardım Almak... 5 Sistem Gereksinimleri...

Detaylı

Sevgili Velilerimiz, SINIF İÇİ ETKİNLİKLER

Sevgili Velilerimiz, SINIF İÇİ ETKİNLİKLER Sevgili Velilerimiz, Bizler Ocak ayında yaptığımız etkinliklerimizle çocuklarımızın tüm gelişim alanlarını baz alarak planladık ve uyguladık. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemini siz değerli

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

EDEBİYATIN İZİ 86. İZMİR ENTERNESYONAL FUARI NA DÜŞTÜ

EDEBİYATIN İZİ 86. İZMİR ENTERNESYONAL FUARI NA DÜŞTÜ EDEBİYATIN İZİ 86. İZMİR ENTERNESYONAL FUARI NA DÜŞTÜ Oya Baydar, Mine Söğüt, Özcan Yüksek, Ercan Kesal, Arif Keskiner ve Melih Güneş konuklarla sohbet etti 86. İzmir Enternasyonal Fuarı nda bu yıl ilk

Detaylı

ÇOCUĞUM BAŞARACAK MI?

ÇOCUĞUM BAŞARACAK MI? ÇOCUĞUM BAŞARACAK MI? Öncelikle başarıp, başaramadıklarına karar vermek için hedefimiz belli olmalı. Yabancı dil öğreniminde çocuğunuz için nasıl bir hedef düşünüyorsunuz, o, kendisi için ne düşünüyor?

Detaylı

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğu ve şizofrenlerin günlük hayatlarında neler yaşadığıyla ilgili bilmediğimiz birçok şey var.

Detaylı

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri

Okuma- Yazmaya Hazırlık. Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim. Fen Ve Doğa Etkinlikleri Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Ve Ritim Sohbetler *Tatilde neler yaptık? *Hava nedir? Hangi duyu organımızla hissederiz? *Tatildeyken hava nasıl değişimler oldu? *Müzik dendiğinde

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

Hayata dair küçük notlar

Hayata dair küçük notlar Hayata dair küçük notlar İlk önce sen merhaba- de. Olanaklarının altında yaşa. Sık sık -teşekkür ederim- de. Bir müzik aleti çalmayı öğren. Herhangi bir konuda öğretmenlik yap, herhangi bir konuda öğrenci

Detaylı

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu İgi ve ben Benim adım Flo ve benim küçük bir kız kardeşim var. Küçük kız kardeşim daha da küçükken ismini değiştirdi. Bir sabah kalktı ve artık kendi ismini kullanmıyordu. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Yatağımda

Detaylı

WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Wisconsin Dells - WI

WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Wisconsin Dells - WI WILDERNESS HOTEL & GOLF RESORT, Dells - WI eyaletinde yer alan, Amerika nın en büyük eğlence su parkı olan Hotel Golf&Resort te, Campus 2014 Work and Travel katılımcılarını eğlence dolu muhteşem bir yaz

Detaylı

Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? HASHTAG KULLANIM REHBERİ

Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? HASHTAG KULLANIM REHBERİ HASHTAG KULLANMA REHBERİ 1 Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? #HASHTAG Hangimiz günlük olarak kullandığımız sosyal medya platformlarında

Detaylı

sosyal ve zihinsel olarak sağlıklı gelişmeleri için hayati önem taşımaktadır. çocuklar için mükemmel yeteneklere dönüşebilir ve çoğalarak

sosyal ve zihinsel olarak sağlıklı gelişmeleri için hayati önem taşımaktadır. çocuklar için mükemmel yeteneklere dönüşebilir ve çoğalarak Sevgili anne ve babalar Çocuklarımız için en önemli yaratıcı etkinliklerden biri hiç şüphesiz oyundur. Oyun çocuklar için en önemli işlerden biridir ve onlara tanınan özgürce oynama fırsatları, fiziksel,

Detaylı

Bölüm 1 : Eski Sevgiliniz Sizi Neden Terk Etti?

Bölüm 1 : Eski Sevgiliniz Sizi Neden Terk Etti? www.eskisevgiliyigerikazanmak.net Sayfa 1 Bölüm 1 : Eski Sevgiliniz Sizi Neden Terk Etti? Terk edilen insanların bir çoğunda eski sevgilileri tarafından terk edilişlerine karşı bahaneler bulmak ve savunmaya

Detaylı

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur

Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur Bizden söylemesi Aşağıdaki 5 cümlenin hepsine evet demiyorsanız, bu pdf dosyasını incelemek için gereken 3 dakikayı ayırmasanız da olur. 8-18 yaşları arasında bir çocuğum var.. Bu yaz en az 2 hafta İzmir,

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ GİZEMLİ KUTULAR PROGRAMI ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ 19.12.2012 Ben de bilim insanı olmak istiyorum çünkü pes etmem! (7. Sınıf Aklımda bilim insanlarının da hep doğruyu tam olarak bilemeyecekleri kaldı. Bilim insanlarının

Detaylı

Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası

Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası Monet, 1873 Evren Nağmesinde Bir Gelincik Tarlası Zaman, çiçeği burnunda bir öğle vakti. Saçaklı bir güneş, taç yaprak beyazı bulutların arasından geçip cömertçe merhametini sunuyor bizlere. Çiçekli bir

Detaylı

fizik güncesi ALBERT EINSTEIN DAN 10 HAYAT DERSİ Haftalık E-bülten MARMARİS KAMPÜSÜ

fizik güncesi ALBERT EINSTEIN DAN 10 HAYAT DERSİ Haftalık E-bülten MARMARİS KAMPÜSÜ fizik güncesi MARMARİS KAMPÜSÜ Haftalık E-bülten Sayı: 3 / 13.03.2015 Hazırlayanlar Defne TÜRKER Herkes zekidir. Ancak bir balığı ağaca tırmanma kabiliyetine göre değerlendirirseniz tüm hayatını aptal

Detaylı

ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ

ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ ÇOKLU ZEKA ÖZELLİKLERİ I- Açıklama Sizi tam olarak tanımladığına inandığınız her cümlenin yanına 1 yazın. Eğer ifade size uygun değilse, boş bırakın. Sonra her bölümdeki sayıları toplayın. Bölüm 1 Nesneleri

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: Γ ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

Eğitsel Oyun Projesi Raporu. SCRATCH(BOWLING RENKSA) ELİF SÜER

Eğitsel Oyun Projesi Raporu. SCRATCH(BOWLING RENKSA) ELİF SÜER Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 2016-2017 Güz Dönemi - Bilişim Teknolojileri ve Öğretmen Yeterlikleri Dersi Eğitsel Oyun Projesi Raporu SCRATCH(BOWLING RENKSA) ELİF SÜER 150805169 elifsuer165@gmail.com

Detaylı

5S7 OYUN YAZIYORUM GENEL BAKIŞ A. PROJE - YILDIZ TOPLAYAN ÇOCUK

5S7 OYUN YAZIYORUM GENEL BAKIŞ A. PROJE - YILDIZ TOPLAYAN ÇOCUK GENEL BAKIŞ ÖĞRENME ÇIKTILARI Blok temelli programlama ortamında sunulan hedeflere ulaşmak için doğru algoritmayı oluşturur. Doğrusal mantık yapısını uygular. Döngü mantık yapısını uygular. Karar mantık

Detaylı

YAZDIR TARA OYNA ÇİZ TASARLA

YAZDIR TARA OYNA ÇİZ TASARLA ÇILGIN Sihirlere hazır mısın? Yaptığın çizimlerle kendi Adven re Time oyununu oluş r! Üstelik çok bas! Tek yapman gereken: YAZDIR TARA OYNA ÇİZ TASARLA Başlangıç Ki Aşağıdaki çizimi: Kendi oyununu oluş

Detaylı

TEK TEK TEKERLEME. Havada bulut Sen bunu unut

TEK TEK TEKERLEME. Havada bulut Sen bunu unut Havada bulut Sen bunu unut 8 TEK TEK TEKERLEME Öğrendiğim ilk tekerlemeyi hatırlamıyorum ama; çocukluğuma dönüp, baktığımda onlarca tekerleme arasından ikisinin öne çıktığını çok net görüyorum. Bir tanesi,

Detaylı

BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ. - Basın Toplantısı Haber Küpürleri. - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel

BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ. - Basın Toplantısı Haber Küpürleri. - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel BİR ACAYİP SOYGUN ADANA İŞİ - Basın Toplantısı Haber Küpürleri - 12.Ocak 2015 Adana Hilton Otel 13.01.2015 Salı Adana İşi nde acayip soygun Bir Acayip Soygun Adana İşi adlı uzun metraj filmin çekimleri

Detaylı

BİLİMSEL EĞLENCE ETKİNLİKLERİ EĞLEN BİLİM BİLİM ŞOVLARI

BİLİMSEL EĞLENCE ETKİNLİKLERİ EĞLEN BİLİM BİLİM ŞOVLARI BİLİMSEL EĞLENCE ETKİNLİKLERİ EĞLEN BİLİM Eğlen Bilim ekibi olarak yediden yetmişe her yaştan, her bilgi düzeyinden insanı bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştırmak ve böylece onların bilime daha çok ilgi

Detaylı

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını

Detaylı

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. SOKAK - DIŞ - GÜN ABLA KARDEŞ Gerçek bir hikayeden alınmıştır. Batu 20'li yaşlarında genç biridir. Boynunda asılı bir fotoğraf makinesi vardır. Uzun lensli profesyonel görünşlü bir digital makinedir. İlginç

Detaylı

Yazan : Osman Batuhan Pekcan. Ülke : FRANSA. Şehir: Paris. Kuruluş : Vir volt. Başlama Tarihi : Bitiş Tarihi :

Yazan : Osman Batuhan Pekcan. Ülke : FRANSA. Şehir: Paris. Kuruluş : Vir volt. Başlama Tarihi : Bitiş Tarihi : Yazan : Osman Batuhan Pekcan Ülke : FRANSA Şehir: Paris Kuruluş : Vir volt Başlama Tarihi : 4.7.2017 Bitiş Tarihi : 9.8.2017 E-posta : bat.pekcan@gmail.com Herkese Paris ten selamlar. Dün itibariyle 1

Detaylı

Akıllı ve Çevreci Hastane Yatırımları

Akıllı ve Çevreci Hastane Yatırımları AKILLI VE ÇEVRECİ BİNA ÇÖZÜMLERİ HABERORTAK.com Mayıs 2015 Sayı: 02 Akıllı ve Çevreci Hastane Yatırımları Mimar Serter Karataban Danışman Cemil Yaman DANIŞMANDAN l CEMİL YAMAN 6 Biz Danışmanlar, Yatırımcıyı

Detaylı

Gelelim şehir içi ulaşım ücretlerine...

Gelelim şehir içi ulaşım ücretlerine... İSVEÇ ULAŞIM Kondüktöre nakit ödeme yapabilme seçeneği bulunmakta, ayrıca 20 yaş altı ve 65 yaş üstündeki kişiler için de indirimli bilet uygulaması bulunmaktadır. (Stockholm, İsveç) Bazı bölgelerde otobüs

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

20 Mart Vızıltı. Mercanlar Sınıfından Merhaba;

20 Mart Vızıltı. Mercanlar Sınıfından Merhaba; Mercanlar Sınıfından Merhaba; 20 Mart Vızıltı Bu hafta konumuz ormanlar idi. Orman nedir? Ormanların önemi ve faydaları nelerdir? Ormanları koruma konusunda üzerimize düşen görevler nelerdir? gibi sorular

Detaylı

Yılın Filo Yöneticisi ödüllerinde Jüri Özel Ödülü Genel Müdürlüğümüzün oldu.

Yılın Filo Yöneticisi ödüllerinde Jüri Özel Ödülü Genel Müdürlüğümüzün oldu. Yılın Filo Yöneticisi ödüllerinde Jüri Özel Ödülü Genel Müdürlüğümüzün oldu. Capital ve Ekonomist Dergileri ile LeasePlan Türkiye Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yılın Filo

Detaylı

ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI

ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI ÖZEL GÖKYÜZÜ İLKÖĞRETİM OKULU 2011-2012 ÖĞRETİM YILI 1/B SINIFI KASIM AYI E-BÜLTENİ 1 İÇİNDEKİLER 1. Mihver Dersler 2.Branş Dersler 3.Kulüpler 2 TÜRKÇE Kasım ayında Türkçe dersinden harfleri öğrenmeye

Detaylı

İNSANIN YARATILIŞ'TAKİ DURUMU

İNSANIN YARATILIŞ'TAKİ DURUMU 25 Ders 3 İnsan Bir gün ağaçtan küçük bir çocuk oyan, ünlü bir ağaç oymacısı hakkında ünlü bir öykü vardır. Çok güzel olmuştu ve adam onun adını Pinokyo koydu. Eserinden büyük gurur duyuyordu ama oyma

Detaylı

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI

İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İLERİ DÜZEY SENARYO YAZARLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ile ARDEV Vakfı nın birlikte düzen-lediği ileri düzey senaryo yazarlığı atölyesi 10 hafta sürecektir. Program hafta içi yapılacaktır.

Detaylı

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464 Otistik Çocuklar Otistik olmak normal insan olmaktan çok farklı değildir aslında, sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Yani bizim kendi başımıza yapabildiğimiz (yemek yeme, kıyafet giyme, oyun

Detaylı

Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection. Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com

Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection. Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com Sadece 2 İstekle MySQL Blind SQL Injection Canberk BOLAT canberk.bolat[-at-]gmail[-dot-]com 0x01 Giriş Bu yazı blind sql injection saldırılarında tek bir karakter için minimum istek ile doğru sonuca varabilmek

Detaylı

Ders: Görsel senaryo taslağının önemi

Ders: Görsel senaryo taslağının önemi Ders: Görsel senaryo taslağının önemi İletişim, harika bir prodüksiyonun anahtarıdır. Fikirlerinizi görselleştirmek için görsel senaryo taslakları kullanın ve etkili bir çekim planlayın. Çizilecek içerik

Detaylı

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI TRAFİK HAFTASI 2017 MAYIS / 1. HAFTA KONU 01.05.2017 02.05.2017 03.05.2017 04.05.2017 05.05.2017 ''Kaybolanı Bul'' Trafik kuralları nelerdir? Öğreniyorum ardından trafik tabelalarının ne anlama geldiği

Detaylı

Menümüzü incelediniz mi?

Menümüzü incelediniz mi? by elemeği Menümüzü incelediniz mi? Yılmaz Usta nın hikayesini duydunuz mu? Niçin Nevale? Yılmaz Usta nın hikayesi Bir insan pasta ustası olmaya nasıl karar verir? Yani 1972 yılında Kastamonu da doğduğunuzu

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacını da belirtiniz: Oyunum 4 elementle başlayıp elementlerin birbiri ile etkileşime girmesi sonucu element sayısı çoğalacak; Böylelikle

Detaylı

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür.

Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Beyni geliştirmek ve zekâmızı parlatmak mümkün. Beyin, yeni bilgiler ve beyin faaliyetleri ile gelişir ve büyür. Kullanılmayan beyinde kısmi ve genel büzülme meydana gelir. Bilim adamlarının araştırmaları,

Detaylı

1. Lütfen Araştırın!

1. Lütfen Araştırın! GENEL BİLGİLER Bu dokümantasyonu meydana getirmekteki temel amacımız, belirsizlikleri asgari düzeye indirgemek ve bazı konularda düşünmenizi sağlamaktır. Birçoğunuzun ilk defa duyduğu bu hizmetlerle ilgili

Detaylı

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi?

Ürünü tüketmesini/satın almasını/kullanmasını ne tetikledi? Alkollü İçecek: 18.12.2011 Gün içinde ürünü ne zaman satın aldı/tüketti/kullandı? -Akşam yemeğinden sonra saat 20:00 civarında. Ürünü kendisi mi satın aldı, başkası mı? Kim? -Kendim satın almadım. Kız

Detaylı

Ad-Soyad- No: Emine Hatun AVŞAR-Leyla TABAK / 120805061-120805060 OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

Ad-Soyad- No: Emine Hatun AVŞAR-Leyla TABAK / 120805061-120805060 OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Ad-Soyad- No: Emine Hatun AVŞAR-Leyla TABAK / 120805061-120805060 OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacını da belirtiniz. Oyun tek kişiliktir. Diğer oyuncuları bilgisayar

Detaylı