İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YILI KAYIT KILAVUZU (İLK DEFA ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAK OLAN ÖĞRENCİLER İÇİNDİR)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 AKADEMİK YILI KAYIT KILAVUZU (İLK DEFA ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAK OLAN ÖĞRENCİLER İÇİNDİR)"

Transkript

1 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YILI KAYIT KILAVUZU (İLK DEFA ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT OLACAK OLAN ÖĞRENCİLER İÇİNDİR) Öğrenci İşleri Direktörlüğü Temmuz 2014

2 2014-ÖSYS SONUCUNDA YERLEŞENLER İÇİN KAYIT KILAVUZU 1. GİRİŞ 2014-ÖSYS sonuçlarına göre Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri, kayıt bürolarımızda 01 Eylü l 2014 tarih inde başlayacak ve 05 Eylül 2014 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Kayıtlar belirtilen tarihler arasında her gün saat 09:30 ile 17:00 arasında yapılacaktır Yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerin programlara kesin kayıt için ayrı gün verilmeyecek, bütün kayıtlar Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. 2. KAYIT İŞLEMLERİ Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu nun kayıtlarla ilgili bölümlerini okuyarak, kayıt için sizlerden istenen belgeleri kayıt tarihinden önce tamamlamanız yararlı olacaktır KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER 1) 2014-Yerleşme Sonuç Belgenizin internet çıktısı 2) Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ve Fotokopisi: Bu belgelerin fotokopileri kayıt sırasında Üniversitemizce Aslı Gibidir şeklinde onaylandıktan sonra asılları iade edilecektir. 3) Nüfus Cüzdanının Aslı ve Fotokopisi: Bu belgenin fotokopisi kayıt sırasında Üniversitece Aslı Gibidir şeklinde onaylandıktan sonra aslı iade edilecektir. 4) Fotoğraf, 6 adet. 5) Öğrenim ücreti onayı, ((bkz. bu kılavuzdaki 4.Başlık ÖĞRENİM ÜCRETLERİ VE ÖDEME YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER) bu onayı almak için kayıt sırasında ÖDEME NOKTASI masasına uğramalısınız) Kayıtlarla İlgili Açık lamalar : 1) Öğrenciler kayıt işlemlerini şahsen yapmalıdır. Posta ile kayıt yapılmaz. Geçerli mazereti olan öğrencinin noter vekaletnamesi ile vekil göstere ce ği kişi, öğrencinin ka yıt işlemlerini yürütebilecektir. 2) Halen bir yüksekö ğr etim kurumunda ka yıtlı olan öğrencilerin kesin kayıt işlemlerini yapabilmeleri için kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişkilerini kesmeler i zorunludur. 3) Eksik belge ile kayıt yapılmaz. 4) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle Üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir. 5) Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez. 6) Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

3 ADRES BİLDİRİM FORMU ÖSYM ile yazışmalarınızda kullandığınız adres, Üniversitemiz veri tabanına aktarılacak olup size ait iletişim adresi (daimi adres) olarak geçmiştir. Tebligat adresiniz, sizinle ilgili çok önemli olabilecek yazışmaların, duyuruların iletilmesinde kullanılacak adrestir. Eğer daimi adresiniz ÖSYM ile yazışmalarda kullandığınız adres değil ise, Kayıt Bürosundan kayıt sırasında alacağınız Adres Bildirim Formunda gerekli değişikliği yaparak kayıt evrakı ile birlikte görevlilere teslim ediniz. Üniversitemiz, iletişim adresi değişiklikleri nedeniyle öğrencilere ulaşmayan bilgi ve belgelerden doğan olumsuzlukların sorumluluğunu üstlenmemektedir. Bu yüzden, hangi nedenle olursa olsun, öğreniminiz süresince adres değişikliklerinizi, değişikliği izleyen 15 gün içinde Öğrenci İşleri Direktörlüğü ne bildirmeniz gerekmektedir. Kaydın ızı yaptırmış olmanız, adres konusunda Üniversitenin bu uyarısının size tebliğ edildiği anlamın a gelmektedir. 3. KAYIT TARİHLERİ Ağustos 2014 Hukuk Çift Diploma (KÖLN ÜNİVERSİTESİ) Çift Diploma Programın Kayıt Kılavuzu üniversitemizin duyurular alanında ayrıca yer almaktadır Fen-Edebiyat Fakültesi Hukuk Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Eylül 2014 Eczacılık Fakültesi Tıp Fakültesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fak. (Plastik Sanatlar için bkz: Akademik Takvimi) Meslek Yüksekokulu 4. ÖĞRENİM ÜCRETLERİ VE ÖDEME YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLER ÖDEME SİSTEMİ Öğrenim Ücretleri DENİZBAN K Şubeleri aracılığı ile tahsil edilmektedir. Türkiye nin herhangi bir DENİ ZB ANK Şubesinde Öğrenci TC Kimlik numarası üzerinden işlemler yapılır. 2 ödeme opsiyonu bulunmaktadır: 1- Denizbank Garantili Taksitlendirme Sistemi (KMH) ile 10 Eşit Taksit Halinde ve Her Ayın 20 si işgünü olacak şekilde standart ödeme planı yapılmaktadır.

4 2- Denizbank Şubeleri, Denizbank İnteraktif Hesap ve Denizbank ATM leri ile Kurum Ödemesi seçilerek % 5 peşin ödeme indirimli şekilde defaten, toplu ödeme yapılabilmektedir. Kredi kartı, Nakit, EFT-Havale, Senet ve ÇEK ödeme kabul edilmemektedir. Lütfen yukarıdaki 2 yöntemden birini tercih ediniz. Öğrenci Sistemimizde tam otomasyona geçildiğinden, sadece Denizbank ödeme sistemi üzerinden tahsilat kabul edilmektedir. Not: Üniversitede Denizbank Şubesi kurulacaktır. Ancak kayıt yoğunluğu dikkate alınarak diğer şubelerden de hizmet alınabilir. PRO GRA M ÜCRETL ERİ akademik yılı program ücretleri ( Akademik yılında ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için) Lütfen banka işlemleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yetkililer ile temasa geçiniz. Denizbank Florya Şubesi Yetkilileri; Okan Polat, 172 Kübra Demir FAKÜLTE / MYO Burssuz (Ücretli) * % 25 Burslu * %50 Burslu * % 75 Burslu * Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi İngilizce Hazırlık Programı TL TL TL -- Eczacılık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Ve Bu Fakültelerin İngilizce TL TL TL TL Hazırlık Programları, Hukuk Fakültesi, Hukuk Fakültesi İngilizce/Almanca Hazırlık Programı Meslek Yüksekokulu TL TL TL -- * KDV Dahil Ücretlerdir. FATURA Faturalar hizmet alan öğrenci adına kesilir. Faturalar ödemelerden bağımsız olarak eğitimöğretim yılının başlaması ve ders ekleme-bırakma süresi sonunda dönemlik olarak kesilir. Ödemelerin peşin yapılması, faturanın tümünün kesilmesini sağlamaz. Fatura hizmet ifasının tamamlanması neticesinde, ödemed en bağımsız olarak ve hizmetin so nund a düzenlenir. KAYIT İ PTAL İŞ LEMİ Ödemeler yapıldıktan sonra, derslerin başlama süresine kadar kayıt iptali yapılması durumunda program ücretinin %5 i oranında cezai kesinti yapılır. Üniversitenin web-sitesinde belirtilen ders ekleme-bırakma süresine kadar kayıt iptali yapıldığında o yarıyıla ait %50 oranında cezai kesinti yapılır. Ders ekleme bırakma süresi sonrasında kayıt iptali yapılması durumunda ilgili yarıyıla ait ödeme iadesi yapılmaz. 5. KAYIT YERİ VE İŞLEMLER Kayıt işlemleri sırasında uğrayacağınız bürolar ve bu bürolarda yapmanız gereken işlemlerin sırası aşağıya çıkarılmıştır:

5 1. ÖDEME ONAYI: Ödeme Onayı almak için ÖDEME noktasına gidiniz. 2. BELGE KONTROL-KAYIT: Ödeme onayı aldıktan sonra belge kontrol masalarında belgelerinizi kontrol ettiriniz, kontrollerden sonra kesin kayıt masasına gidiniz. 3. KESİN KAYIT: Ödeme işlemleri tamamlanmış, belgeleri kontrol edilmiş olan öğrencilerin kesin kayıtlarının yapıldığı bu masada yapılır. Kaydınız tamamlandığında öğrenci kimliğinizi ve İETT İndirimli Seyahat Kartınızı (Paso) alınız. 4. ÖĞRENCİ KON UKEVİ : İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinin konukevi öğrencilerin tüm gereksinimlerine cevap verecek şekilde tasarlanmıştır. 398 yatak kapasiteli konukevi binası İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Yerleşkesine 2 dakika (250 metre) yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bir, iki, üç ve dört kişilik seçenekleri bulunan odalarının her birinde kişiye özel çalışma masası, giysi dolabı, buzdolabı, telefon, banyo ve tuvalet mevcuttur. Konukevimizde, ayrıca ortak kullanıma açık etüt odası, bilgisayar salonları, yemekhane, kafeteryalar, spor salonu, televizyon odası, dinlenme salonu, bavul odası/depo alanı ve çamaşırhane yer alır. Öğrenci konuk evimizde 24 saat güvenlik ve internet hizmeti de sağlanır. Konukevimizde acil durumlarda ve öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu her an onlara yardım edecek sorumlular ve refakatçiler görev alır. Konukevi için sözleşmeler yıllık yapılmaktadır. Konukevi yeni öğrenci başvurusu:üniversitemize yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için konukevi başvuruları web sitemi üzerinden Konukevi Başvurusu linki tıklayarak yapılır. Kontenjan sınırlı olduğu için yerleştirmeler başvuru sırasına göre yapılır. Ancak şehir dışından olan, şehrin uzak noktalarından gelen ve engelli öğrencilerimize öncelik tanınır. Başvurusunu tamamlayan ve konukevine kabul alan öğrencilerin listesi web sitemizde duyurulur. ÖĞRENCİ KONUKEVİ ÜCRETLERİ / AYLIK Cinsi daki Öğrenci Sayısı Blokta Bulunan Sayısı Blokta Bulunan Kişi Sayısı Kişi Başı Fiyat (TL) Aylık Tek Kişilik İki Kişilik Dört Kişilik Tek Kişilik İki Kişilik Üç Kişilik Dört Kişilik Erkek Bloğu Kız Bloğu Toplam ların Depozito ücreti 500 TL dir

6 6. ÜNİVERSİTE YERLEŞKELERİNE ULAŞIM A) MAHMUTBEY YERLEŞKESİNE ULAŞIM Çilek Tur Ücretli Servis Hizmeti Üniversitemiz Mahmutbey yerleşkesine daha kolay ulaşım sağlamanız amacıyla Yenibosna Metrobüs Durağı-Mahmutbey Yerleşkesi arasında hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında kesintisiz servis hizmetinden faydalanabilirsiniz. Servisler her iki noktadan da (Yenibosna Metrobüs Durağı-Mahmutbey Yerleşkesi) 15 dakikada bir hareket etmektedir. Servis başlangıç saati Yenibosna dan 08:00, Mahmutbey Yerleşkesinden 08:15 tir. Çilek Tur firması tarafından sağlanan servis hizmetinden yararlanmak için yalnızca Çilek Kart a sahip olmanız yeterli olacaktır. İETT Hatları 97E Kazlıçeşme - İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi -Güneşli 141M Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi -Mecidiyeköy 98M İSTOÇ Bakırköy Tramvay Hatları: Kabataş tan kalkan tramvayla, Karaköy-Eminönü-Sirkeci-Sultanahmet- Aksaray-Topkapı hatlarını kullanarak Bağcılar a gelip minibüs ya da taksi ile üniversiteye ulaşabilirsiniz. Metrobüs Hatları: Anadolu yakasından Söğütlüçeşme, Avrupa yakasından Zincirlikuyu ve Avcılar dan hareket eden metrobüs ile Yenibosna durağına gelerek, İSTOÇ istikametine giden minibüs ya da otobüslerle üniversiteye ulaşabilirsiniz. Marmaray: Anadolu yakasından Marmaray ile Kazlıçeşme ye gelinerek, Kazlıçeşme den 97E numaralı İETT otobüsü ile üniversiteye ulaşabilirsiniz. Minibüs Hatları Şirinevler-Giyimkent Hattı: (Şirinevler, Yenibosna, Beşyol, Radar, Bağlar Mah, Güneşli, Evren Mah, 212 AVM, Üniversite, Çetaş, Fatih Mah, Yavuz, Yüzyıl Köprüsü, Oto Center, Tekstilkent, Giyimkent) Bakırköy Adliyesi-İstoç Hattı: (Bakırköy Adliyesi, Bahçelievler Mah.(Ömür Plaza),Haznedar, Çamlıkahve, Parseller, Bağcılar Meydan, Papaz Köprüsü, Güneşli Meydan, Evren, 212 AVM, Üniversite, İstoç) Bağcılar Devlet Hastanesi-İstoç Hattı: (Bağcılar Devlet Hastanesi, Bağcılar Meydan, Papaz Köprüsü, Güneşli, Evren Mahallesi, 212 AVM, Üniversite, İstoç)

7 Şirinevler-İstoç Hattı: (Şirinevler, Yenibosna, Beşyol, Radar, Güneşli Meydan, Hürriyet, 212 AVM, Üniversite, İstoç) Bakırköy Meydan-Hacıbostan Hattı: (Bakırköy Meydan, İncirli Caddesi, E-5, Şirinevler, Mahmutbey Caddesi, Kocasinan Merkez, Bağcılar Belediyesi, Güneşli Meydan, Evren Mahallesi, 212 AVM, Üniversite, Hacıbostan) Araç ile Ulaşım Üniversite TEM otoyoluna yaklaşık 400 metre mesafededir. Ankara istikametinden gelişte Güneşli istikametini gösteren oktan itibaren sağa girilmeli, İSTOÇ ve Üniversite yönlendirme yazıları takip edilmelidir. Edirne istikametinden gelişte, Mahmutbey gişelerinden geçtikten sonra Mahmutbey yönlendirme okundan sağa giriş yapılmalıdır. Üniversite binası yolun güneyinde bulunmaktadır. B) ŞİŞLİ YERLEŞKESİNE ULAŞIM İETT Hatları 122H S. Gökçen Havalimanı-Yenişehir-4. Levent Metro 122M Ş. Şahinbey-Mecidiyeköy 251 Pendik-Şişli 252 Kartal-Şişli 25G Sarıyer-Hacıosman-Mecidiyeköy-Taksim 27T Şirintepe-Şişli 29Ş İstinye Dereiçi-Şişli 41S Seyrantepe-Şişli 48B Arıcılar-Hamidiye Mah-Şişli 48H Hamidiye Mahallesi-Şişli 48S Sadabat Evleri-Şişli 49 Yunusemre Mahallesi-Şişli 49A Akşemsettin-Şişli 49B İmar Blokları-Şişli 49G Yunus Emre Mahallesi-Şişli 49GB Yunus Emre Mahallesi-Baraj Yolu-Şişli

8 49K Karadolap Mahallesi-Binevler-Şişli 49M Kazım Karabekir Mahallesi-Şişli 49Y Yeşilpınar-Şişli 54HŞ Hasköy-Şişli-Taksim 55 Gaziosmanpaşa-Şişli 59A İstinye Dereiçi-Şişli 59B Levent Basın Sitesi- Şişli 59H Hareket Sitesi-Şişli 59K Fatih Sultan Karayolları-Şişli 59N Fatih Sultan Mehmet-Şişli 59R Rumeli Hisarüstü-Şişli 59S Levazım Mahallesi-Şişli 59UÇ Uçaksavar-Şişli 64Ç Kağıthane-Çeliktepe-Şişli 65G Gültepe-Şişli 66Z Zincirlidere-Şişli Metro Hatları Atatürk Havalimanı-Aksaray Hattı: Atatürk Havaalanında metro kullanılarak Merter durağına gelinir. Merter den metrobüse aktarma yapılarak Mecidiyeköy durağında inilir. Hacıosman-Yenikapı Hattı: Bu hat kullanılarak Şişli-Mecidiyeköy durağında inilerek ulaşım sağlanabilir. Metrobüs Hatları: Anadolu yakasından Söğütlüçeşme, Avrupa yakasından Zincirlikuyu ve Avcılar dan hareket eden metrobüs ile Mecidiyeköy durağına gelerek üniversiteye ulaşabilirsiniz. Şişli Yerleşkemiz, Mecidiyeköy metro ve metrobüs duraklarına yürüyerek 15 dakika mesafededir.

9 7. İNGİLİZCE DİL YETERLİK SINAVI (EYLÜL SEVİYE BELİRLEME ve YETERLİK SINAVLARI) Birinci Aşama Seviye Belirle me Sın avı akademik yılı başında üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler için 1-5 Eylül 2014 tarihlerinde her gün saat 10:00 ve 14:00 da olmak üzere 1. Aşama Seviye Belirleme Sınavı yapılacaktır. 1. Aşama sınavı öğrencilerin dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuma becerilerini ölçecektir İkin ci Aşama Yeterlik Sın avı İkinci basamak Yeterlik Sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler 8 Eylül 2014 tarihinde 10:00 13:00 saatleri arasında 2. Aşama yeterlik sınavına gireceklerdir. 2. Aşama Yeterlik Sınavında öğrencilerin okuma, dinleme ve yazma becerileri ölçülecektir. Öğrencilerin, İngilizce Hazırlık Programından muaf olabilmeleri için İngilizce Yeterlik Sınavından en az %60 oranında başarılı olmaları gerekmektedir. İngilizce Yeterlik Sınavından muaf olmak isteyen öğrenciler, Üniversitemizin internet sayfasında ilan edilen uluslararası dil sınavlarından yeterli puanı aldığını gösteren belgeyi kesin kayıt sırasında kayıt görevlisine teslim etmelidir. Derslerin başlamasından sonra girilecek uluslararası dil sınavlarının sonuçları kabul edilmeyecektir. 8. AKADEMİK TAKVİM İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi eğitim-öğretim yılı Akademik Takvimine adresindeki Kemerburgaz da Eğitim başlığının altından ulaşabilirsiniz. 9. ÖNEMLİ TARİHLER Eylül 2014 Pazartesi- Cuma YGS, LYS ve eşdeğeri sınavlar ile lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları kayıtlı öğrenciler için İngilizce Yeterlik Sınavı (1. Aşama) (01 05 Eylül) 6 Eylül 2014 Cumartesi İngilizce Yeterlik Sınavı 1.Aşama sonuçlarının duyurulması 08 Eylül 2014 Pazartesi İngilizce Yeterlik Sınavı (2014 YGS, LYS ile yerleştirilen öğrenciler için 2. Aşama) 15 Eylül 2014 Pazartesi İngilizce Yeterlik Sınavı 2.Aşama sonuçlarının duyurulması Eylül 2014 Çarşamba- Cuma Birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için güz dönemi ders kayıtları ve danışman onayları 19 Eylül 2014 Cuma Ön Lisans - Lisans Programları Oryantasyon Günü 22 Eylül 2014 Pazartesi Güz dönemi derslerin başlaması (hazırlık, önlisans, lisans, lisansüstü) 23 Eylül 2014 Salı İngilizce Hazırlık Programı Oryantasyon Günü

10 10. TANITIM TOPLANTILARI Yerleştirildiğiniz Fakülte/Meslek Yüksekokulu nu yakından tanımanızı sağlamak amacıyla kayıt yaptıran öğrencilerimize ve velilerine, ilgili Dekanlıklar, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve İngilizce Hazırlık Programı tarafından tanıtım toplantıları düzenlenecektir. Kayıtlarla ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Kayıtlarda görüşmek üzere Posta Adresi : İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğrenci İşleri Direktörlüğü Mahmutbey Dilmenler Cad. No:26 Pk Bağcılar/İSTANBUL Tel.-Fax : Tel: Fax : (0212) E-posta : Ödemelerle ilgili sorularınız için: