GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU"

Transkript

1 GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU SICAK SU KAZANI KULLANMA, BAKIM VE ÇALIŞTIRMA KILAVUZU ELMNT SERİSİ

2 ELEMENT PROJE GAZ YAKITLI MERKEZİ SİSTEM ÇELİK KONSTRÜKSİYONLU ÜÇ GEÇİŞLİ SICAK SU KAZANLARI

3 İçindekiler 1 GİRİŞ MONTAJ VE KULLANIM KILAVUZU ELEMENT PROJE KAZANLARININ GENEL ÖZELLİKLERİ KAZAN ŞEMATİK GÖSTERİMİ KAZAN BOYUTLANDIRMASI GENEL UYARILAR KAZANIN ÇALIŞTIRILMASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR KAZAN AKIŞ ŞEMASI MONTAJ KILAVUZU Tesisat kısmında dikkat edilecek hususlar CİHAZIN MONTE EDİLECEĞİ YERİN BELİRLENMESİ İŞLETME TALİMATI KAZAN DAİRELERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR BRÜLÖR SEÇİMİ VE MONTAJI HAKKINDA KAZANIN ATEŞLENMESİNDEN ÖNCE YAPILACAK İŞLER KAZANIN ATEŞLENMESİ KAZANIN İŞLETME ANINDA KONTROLÜ KAZANIN BAKIMI VE TEMİZLİĞİ UYARILAR YETKİLİ SERVİSLER... 16

4 1 GİRİŞ Öncelikle, ELEMENT PROJE kazanlarını tercih ettiğinizden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Bu kılavuzda Gaz Yakıtlı merkezi sistem çelik konstrüksiyonlu üç geçişli kalorifer Kazanının Kullanım, montaj ve bakım talimatları bulunmaktadır. Ürünü daha ekonomik ve verimli çalıştırmanız için bu kılavuzu okuyunuz. Cihazın devreye alma işlemini GARANTİ KOŞULLARI gereği Yetkili Teknik Servis tarafından yaptırınız. 2 MONTAJ VE KULLANIM KILAVUZU Cihaza dair devreye alma işlemini, kılavuzda belirtilen ELEMENT PROJE Yetkili Teknik Servislere yaptırınız. ELEMENT PROJE Kazanlar brülörsüz ve panosuz sadece limit termostat ile teslim edilecektir. Brülör için firmamızdan teknik bilgi ve fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Uygun alev boyu, alev çapı ve karşı basınçta brülör seçimi yapmanız gerekmektedir. Brülör ve brülörden kaynaklanan problemlerden firmamız sorumlu değildir, brülör yetkili servisi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Üretimimiz olan ELEMENT PROJE kazanlarının kullanım ömrü,4077 Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (5067 sayılı kanun) gereği 10 yıl olarak belirlenmiştir. Element Proje Kazanlarının garanti süresi fatura tarihinden itibaren 2 yıldır. Yanlış işletim ve montajdan doğan hatalar Garanti kapsamında kabul edilmemektedir. Kazanın su geçen kısımlarında oluşan kireç veya korozyondan dolayı oluşan arızalar garanti kapsamında değildir. Yumuşak su kullanınız. Tüm sorularınız için Element Proje Yetkili Servisleri bir telefon kadar yakınınızdadır. Yetkili servis adres ve iletişim bilgileri kılavuzun sonunda ve internet sitesinde belirtilmiştir. Herhangi bir sorun durumunda Türkiye nin her yerinden /41 numaralı telefonlar aracılığıyla Müşteri Hizmetleri ne ulaşabilir, ile internet üzerinden müşteri memnuniyetinizi veya sorunlarınızı iletebilirsiniz. 3 ELEMENT PROJE KAZANLARININ GENEL ÖZELLİKLERİ Element Proje Merkezi sistem sıcak su kazanları gaz yakıta uygun olarak üretilmektedir.3 geçişli ve modüler tip kazandır. ELMNT serisi kcal/h kcal/h ürün gamına sahiptir bar üretimler bulunmaktadır. 1.geçişte yanma odasında ışınım (radyasyon), 2. ve 3. Geçişte ise duman borularında taşınım (konveksiyon) ve iletim (kondüksiyon) ısı transferi ile su taşınmaktadır. Gaz yakıtlı Element Proje sıcak su kazanları kullanılırken 300mbar gaz basıncı gerekmektedir. Doğalgaz tesisatının bu bilgiye göre düzenlemesi yapılmalıdır.

5 ELEMENT PROJE Sıcak su kazanlarının karşı basınçları şöyledir; kcal/h = 1,5 mbar kcal/h = 2,4 mbar kcal/h = 4,1 mbar Not: Bu bilgiler türbülatörlü ve ortam havasının yakma havası olarak kullanılması düşünülerek hesaplanmış değerlerdir. ELMNT serisi sıcak su kazanları C değerleri aralığında çalışmaktadır. 4 KAZAN ŞEMATİK GÖSTERİMİ 1 Su Çıkış Nozulu 2 Su Giriş Nozulu 3 Emniyet vanası Bağlantı Manşonu 4 Boşaltma Manşonu 5 Sıcaklık Duyarga Bağlantı Manşonu 6 Arka Duman Kutusu 7 Duman Kutusu Temizleme Kapağı 8 Patlatma Kapağı 9 Baca Bağlantı Kanalı 10 Kaldırma Mapası 11 Alev Gözetleme Kapağı 12 Kapı Ön Sacı

6 5 KAZAN BOYUTLANDIRMASI MODEL ISI GÜCÜ (KCAL/H) ısıl kapasite KW Y (en) BOYUTLARI (mm) H (yükseklik) L (boy) BACA ÇIKIŞ ÇAPI EMNİYET VENTİLİ ÇAPI (mm) SU GİRİŞ ÇIKIŞI EP Ø250 Ø48,3 DN 65 EP Ø250 Ø48,3 DN 65 EP Ø300 Ø60,3 DN 80 EP Ø300 Ø60,3 DN 80 EP Ø300 Ø60,3 DN 80 EP Ø300 Ø60,3 DN 80 EP Ø300 Ø60,3 DN 80 EP Ø350 Ø76,1 DN 125 EP Ø350 Ø76,1 DN 125 EP Ø350 Ø76,1 DN 125 *Çalışma basınç aralığı bar olarak üretimimiz bulunmaktadır.test basıncı ise çalışma basıncının 1,5 katı olarak test edilmektedir. *Tabloda bulunmayan ara kapasiteler için firmamıza başvurunuz.

7 6 GENEL UYARILAR İşletmedeki kazan personeli Genel olarak kazan arızaları ve arızanın giderilmesi konularında bilgi sahibi olmalıdır. Kazan personelinin kazanı çalıştırmadan önce kullanma kılavuzunu dikkatle okuması gerekmektedir. Kazanı kullanacak olan kişinin Kazancı Belgesi ne sahip olması gerekmektedir. Belgesiz operatörlerce işletilen kazanlar garanti kapsamı dışıdır. Kazan taşıma sırasında; Ürünlerimiz fabrika teslimidir. Nakliye müşteriye aittir. Ürünün müşteriye tesliminden sonra, nakliye sırasında oluşabilecek hasarlar garanti kapsamı dışındadır. Taşıma ve indirme işlemlerinde kazan her türlü mekanik darbelerden korunmalıdır. Kazan üzerinde bulunan kaldırma ve taşıma noktalarından vinç kullanılarak taşıma yapılmalıdır. Kazan montajı esnasında; Kazanı zeminden yüksek bir kaide üzerine montajını yapınız. RESİM 2:BETON KAİDE EBAT ÖLÇÜLERİ Brülör, tedarik edilen markanın kullanma kitapçığı dikkate alınarak uzman teknik kişilerce montajı yapılmalıdır. Element Proje Kazanlar, kapalı ve açık sistemlerde kullanılabilir. Eğer kapalı sistemde kullanılacak ise, kapalı genleşme deposu kullanılmalıdır. Kazan genleşme deposu direkt olarak kazan emniyet borusuna veya arada kesici vana kullanmamak kaydıyla kazan ana gidiş veya dönüş hattına bağlanabilir. Kazan işletme basıncının %5 fazlası açma basıncına sahip olan emniyet ventili kullanılmalıdır. *Kazan bir ısıtma sezonu çalıştıktan sonra, tesisat içinde kalan kir, pas, çamur tortuları tesisattan arındırılmalıdır.

8 *Ana dağıtım ve ana toplama kolektörünün alt kotunda bulunan kör flanşlar ile kazan doldurma musluğu açılarak tesisat ve kazan suyu hızla boşaltılmalıdır. *Blöf ve temizlik işleminden sonra tesisat kireçsiz ve uygun PH da su ile yavaş yavaş su ile doldurulmalıdır. *Tesisata su doldurulması esnasında tesisatta bulunan hava tahliye vanaları ve purjörler açılmalıdır. Tesisatın en üst noktasındaki hava tüpü tamamen su ile dolduğunda dolum işlemi tamamlanmış demektir. 7 KAZANIN ÇALIŞTIRILMASI Kazan susuz çalıştırılmaz. Kazan çalıştırılmadan önce iç ve dış kısmında bulunan toz, kum, pisliklerden temizlenmelidir. Gaz basıncının brülöre ve kazana uygunluğu kontrol edilmelidir.kazan doğalgaz giriş basıncı 300 mbar a uygundur. Kazan patlama kapağının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Kazanda kullanılan emniyet ekipmanlarının doğru çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmelidir. 8 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Kazanı çalıştıracak kişinin kazancı belgesi olmasına dikkat edilmelidir. Kazanı susuz olarak çalıştırmayınız. Kazanı talimata uygun olarak çalıştırınız. Kazan elektrik tesisatını uzman kişi tarafından yaptırınız. Kazan bakım ve çalışma talimatına uyunuz. Kazan için kullanılacak baca, baca yapım kurallarına uygun yapılmalıdır. Kapalı genleşme sistemlerinde, genleşme tankı basıncının bina statik su yüksekliğine eşit olmasına dikkat edilmeli, emniyet ventili kontrol edilmelidir. Brülör devreye alma işlemi yetkili uzman kişilerce yapılması gerekmektedir. Brülör yakıt hattında kaçak ve sızıntı görülmesi halinde brülör derhal durdurulmalı, hat vanaları derhal kapatılmalıdır. Bu sistem otomatik olmalıdır. Brülörde oluşan bir arıza derhal brülör firması yetkili servisi çağırılmalıdır. Soğuk iklim şartlarında, tesisattaki suyun donma riskine karşı tüm tedbirler alınmalıdır. Donma riski olan tesisatlarda antifriz kullanılmalıdır. Kazana topraklama yapılmalıdır. Kazan aşırı ısındığı veya susuz kaldığı durumların etkisinde sıcaklık 40 C nin altına düşürülmeden sisteme su takviyesi kesinlikle yapmayınız.

9 9 KAZAN AKIŞ ŞEMASI RESİM 1:YOĞUŞMAYI ENGELLEMEK İÇİN ŞÖNT POMPA UYGULAMASI

10 10 MONTAJ KILAVUZU Kazanın daha düzgün çalışabilmesi için zeminden yüksek bir kaide üzerine monte edilmesi gerekmektedir. Resim 2 de ebat ölçüleri belirtilmiştir. Kazan kapasite tablosundan alınan ebat ölçüsü referans alınacaktır. RESİM 2:BETON KAİDE EBAT ÖLÇÜLERİ Kazan dairesi, ilgili standart ve yönetmeliklere uygun şekilde tasarlanmalıdır. Kazan dairesinin dışa açılan kapısı, zemin düzeyinde temiz hava giriş ve tavan düzeyinde pis hava atma bacası kesinlikle olmalıdır. Kapı ve pencere yanmaz malzemeden olmalıdır. Kazan, tasarım gereği C olan sıcaklık şartlarından dolayı tesisata denge kabı ve sekonder sirkülasyon pompası kullanılması gerekmektedir Tesisat kısmında dikkat edilecek hususlar Kazanda kullanılacak suyun yumuşak su olması gerekmektedir. Sistemimiz kapalı sistem olacağından ötürü, bir kere su takviyesi yapılacaktır. Bundan dolayı tesisattaki su kapalı bir sistemde dolaşacağı için atmosferle temas etmeyecek ve buharlaşmayacaktır. Sisteme sık sık su takviyesi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Böylelikle kazan ve ısıtma tesisatı tortu ve kireçten korunacak, uzun ömürlü olacaktır. Sistemdeki su, sağlık için zararlıdır. İçilmemelidir ve temizlik için kullanılmamalıdır. Tesisattan kullanım suyu olarak da faydalanılmamalıdır. Bu durumda da tesisata sık sık su takviyesi yapmak gerekecektir. Tesisat besleme suyu kireçsiz su olmalıdır.

11 Eğer şehir şebekesi yukarıdaki koşulları sağlamıyorsa suyun kalitesi belirlenmeli ve gerekiyorsa arıtma yada yumuşatma yapılması gerekmektedir. Tesisat içerisindeki tortu ve pisliklerin kazana ulaşmaması için kazan girişinde ve dönüşünde pislik tutucu kullanılması gerekmektedir. Tesisat gidiş hattına uygun kapasiteye göre sirkülasyon pompası seçimi yapılmalıdır. Eğer kapasitesi düşük pompa seçimi, suyun sirküle edilmesinde ve ısıtmada sorunlar çıkmasına sebep olabilir. Sistemin güvenli ve verimli çalıştırılabilmesi için dönüş suyu sıcaklığını yükseltmeye yarayan a- 4 yollu karışım vanası b- Termostatik kontrollü by-pass pompası (şönt pompa) c- 3 yollu vana otomasyonu. Isıtma sisteminin giriş ve dönüşüne eklenecek üç yollu motorlu vana ile tesisata giden suyun oransal olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Tesisat susuz çalıştırılamaz. Susuz kalması durumunda çalıştırmayınız. Kazan, kış aylarında kullanılmayacak ise tesisatta ve kazanda kullanılacak suya antifriz eklenmelidir. Kazan susuz kalmasına karşı bacada limit termostat uygulaması yaptırmanız tavsiye edilir CİHAZIN MONTE EDİLECEĞİ YERİN BELİRLENMESİ Kazan dairesini ve Kazanın Montaj yerini, Şehrin Gaz Dağıtım şirketlerinin belirlediği Teknik Şartnamelere uygun olarak düzenleyiniz. ELEMENT Proje Kazanlarının kurulacağı kazan dairesi dış ortama bağlı, taze havanın girişine imkan veren menfezlere sahip olmalıdır. Sürekli açık bulunması gereken menfezler, kazan dairesi üst ve alt kısmında olmak üzere karşılıklı minimum 40cm x 40cm ebadında yapılmalıdır (gaz dağıtım şirketi şartnamesine bakınız örnek ölçüdür). Cihazın dış etkilere maruz kalmadan çalışabilmesi için (örneğin su birikmeleri ) kazan alt kısmına cihaz ebadına uygun bir şekilde kaide yapılarak, kazanın altına yerleştirilmesi gerekmektedir. 11 İŞLETME TALİMATI Isıtma tesisatında su gidiş ve dönüş sıcaklıkları arasındaki fark 20 C yi aşmamalıdır. Dönüş suyu sıcaklığı olarak ise 55 C altına düşmemesi gerekmektedir. 55 C altında yoğuşma gözlenebilir ve kazan ömrünü kısaltır, garanti kapsamı dışına sistem çıkar Tesisat yapımında dönüş suyu sıcaklığının yükseltilebilmesi için şönt pompa kullanılması önemle tavsiye edilir. Tesisattaki su seviyesi her gün kontrol edilmelidir. Fakat su takviyesi kazan sıcakken kesinlikle yapılmamalıdır. Tesisat bilgili ve sertifikalı kişiler tarafından TSE ye uygun olarak yapılmalıdır ve tüm tesisat malzemelerinde TSE ye uygun ürünler kullanılmalıdır. Kurulacak elektrik sisteminin herhangi bir arıza durumunda brülör devreye girmeyecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu sistem otomatik kontrol sistemli olmalıdır. *Kazan üzerinde, su sıcaklığı110 C yi aşmadan açması gereken bir limit termostat olmalıdır. Tavsiye edilen 100 C lik limit termostat kullanılmasıdır. *Katiyen devre dışı bırakılmamalıdır ve panonuz ile bağlantısı yapılmadan devreye alma işlemi gerçekleştirilmemelidir. * Kazan üzerinde kullanılan ürünlerin (termostatlar) garantisi üretici firma sorumluluğundadır.

12 *Limit termostat pano bağlantısını yapınız. *100 C ve üzeri ısınmış kazana soğuk su beslemesi kesinlikle yapmayınız. Tesisata su beslenmesine gerek duyulması durumunda teknik servisi çağırınız. Kazan dairesinin dış ortama açılan yanmaz malzemeden imal edilmiş bir kapısı bulunmalıdır. Gerekirse havalandırma menfezleri kapı üzerinde düşünülebilir. 12 KAZAN DAİRELERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR 12.1 BRÜLÖR SEÇİMİ VE MONTAJI HAKKINDA Yanmanın verimli bir şekilde yapılabilmesi için kullanılacak olan brülörün yanma odasında uygun alev çapı ve boyu oluşturacak şekilde seçimi yapılmalıdır. Seçilecek brülör kazan karşı basıncını karşılayacak kapasitede olmalıdır. Brülör ateşleme gücü=kazan kapasitesi/kazan verimi Yukarıdaki eşitlikteki kapasiteye uygun brülör seçimi yapılmalıdır. Kazana uygun uzunlukta namlu boyu olan brülör kullanılması gerekmektedir. ELEMENT PROJE Kazanlar, iki kademeli ve oransal brülör ile kullanmaya uygundur. BEP yasası gereği Madde 12.b.2 de belirtildiği gibi 100KW-600KW ısıtma sistemi kapasitesine sahip sistemlerde iki kademeli veya oransal kontrollü, 600 KW ve üstü kapasiteye sahip sistemlerde sadece oransal kontrollü brülör kullanılmalıdır. Lütfen konu ile ilgili gaz kuruluşlarından bilgi alınız. KAZAN BİLGİLERİ KAZAN TİPLERİ ALEV BOYU ALEV ÇAPI KARŞI BASINÇ BALTUR BRÜLÖR KCAL/H ,5mBar BTG 28 P KCAL/H ,4 mbar TBG 60 ME KCAL/H ,1 mbar TBG 120 ME *Kazanlarımız Baltur Brülör ile teste girmiştir.element Proje kazanlara uygun diğer brülör markaları ve modelleri için lütfen firmamıza başvurunuz.brülör seçimi,alev boyu ve alev çapı bilgilerine göre yapılmalıdır KAZANIN ATEŞLENMESİNDEN ÖNCE YAPILACAK İŞLER Kazan tesisata bağlayarak gidiş ve dönüş vanalarının açık olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kapalı ise açınız. (By-Pass vanası hariç) Sirkülasyon pompalarının elektrik bağlantılarını yapınız. Gaz hattında, gazın ve gaz basıncının uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Kazanda ve avadanlıklarında su kaçağı olup olmadığını kontrol ediniz. Brülörün gerekli kontrollerini yapınız. Alev-duman borularının ve külhan-cehennemlik yüzeylerinin temizliğini kontrol ediniz. Kalorifer tesisatı kapalı sistem çalışıyor ise manometreyi işletme basıncına göre ayarlayınız.

13 Kapalı genleşme tankının basıncını işletme basıncı ile aynı olacak şekilde ayarlayınız. Kalorifer tesisatı açık sistem çalışıyor ise imbisat deposuna bağlı olan haberci borudan su gelinceye kadar tesisata su veriniz. Tesisattaki emniyet borularında vana, musluk vs. armatürlerin takılmamış olmasına dikkat ediniz. Kazan dairesinde yanıcı madde olup olmadığını kontrol ediniz. RESİM 3:BRÜLÖR VE BACA BAĞLANTI DETAYI 13 KAZANIN ATEŞLENMESİ Yetkili gaz dağıtım şirketinin gaz açma uygunluk belgesi olamayan kazanlar katiyen devreye alınmayacak olup,müşteri kaynaklı uyumsuzluktan dolayı tekrar servisimi servis ücretleri tarifemize göre uygulanacaktır. Brülörü ilk devreye almada yetkili brülör servisine başvurunuz. Kazan servisi ve brülör servisi aynı anda sahada bulundurulmalıdır ilk devreye almanın yapılabilmesi için. Gaz sayacından, brülöre kadar olan hattaki vanaların açık olduğunu kontrol ediniz. Kazan termostatını istenilen değere ayarlayınız. Brülörün ana tablo şalterini açınız. Brülörün enerji düğmesini açık duruma getiriniz. Brülörün gözetleme camından alevin parlak mavi bir renkle olup olmadığını kontrol ediniz. 14 KAZANIN İŞLETME ANINDA KONTROLÜ Ateşlenen kazanın gözetleme deliğinden brülörün yanışını kontrol ediniz. Bacadan çıkan dumanın mat beyaz renkte olup olmadığını kontrol ediniz. Kazanın su sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiğinde brülörün durduğunu, ayarlanan değerin altına düştüğünde ise brülörün tekrar çalıştığını kontrol ediniz. Kazan yanarken hiçbir zaman Boru, vana vs. elemanlarının tamiratını yapmayınız. Kazan suyu sıcaklığını 90 C den yukarı çıkarmayınız. Kazan dairesinde kuvvetli ve hareketli hava cereyanlarına engel olunuz.

14 Kazan basıncı aşırı yükseldiğinde emniyet ventili, otomatik olarak açarak suyu tahliye etmesi gerekir. Aksi halde servise başvurunuz. Brülör servisince baca gazı analizine göre sisteminizi işletiniz. 15 KAZANIN BAKIMI VE TEMİZLİĞİ Garanti koşulları gereği Sıcak su kazanlarının bakımları periyodik olarak yılda en az 1 defa ve ELEMENT PROJE Yetkili Servisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Kazan dairesindeki gaz hattında kaçak olup olmadığını kontrol ediniz. Tesisattaki vana ve armatürleri kontrol ediniz. Baca ve duman kanalını her yıl yaz aylarında muhakkak temizleyiniz. Yaya ve ağırlıklı emniyet ventillerinin her yıl bakımlarını Yetkili Servise yaptırınız. Sıcak su kazanlarının bakımları periyodik olarak yılda en az 1 defa yapılması gerekmektedir. Ürün garanti koşullarının devam edebilmesi için periyodik bakımın bedeli karşılığında yetkili servis tarafınca yapılması şarttır. Sıcak su kazanları üzerindeki armatürlerin bakımı ve kontrolleri belirli zaman aralıklarında yapılmalıdır. Tüm ısıtma tesisatındaki bağlantıların sızdırmazlık kontrolleri yapılmalı, vanalarda ve diğer ekipmanlarda kaçak varsa giderilmelidir. Kazan iç kısımları olan kazan yanma odası (cehennemlik),duman boruları ve duman sandığının temizliği gaz yakıt kullanıldığından olayı 60 günde bir yapılması gerekmektedir. Bir ısıtma sezonu sonrasında kazan, tamamen temizlenmelidir. Temizlik sonrası kazanın oksidasyona uğramaması için, kazan ısıtma yüzeylerine madeni yağ sürülmelidir. Her beş yılda bir ise, kazana Makine Mühendisleri Odası ndan yetkili kişiler gelerek denetim yaptırılmalıdır NOT: Sıcak su kazanında duman borusu, ayna gibi iç parçalarda tadilat ya da değişiklik olduğu takdirde kazan hidrostatik basınç testine tabii tutulmalıdır. Yetkili servis tarafınca bu müdahaleler yapılmalıdır. 16 UYARILAR Kazanın gidiş su sıcaklığını 55 C altına düşürmeyiniz. Kazanın 55 C nin altına düşmemesini sağlayacak 3 yollu ve şönt pompa sistemi kurulduğu halde, sistem sıcaklığı 55 C sıcaklıkta sabit kalmıyorsa bu durumdan kaynaklanan sorunlar ürün garanti kapsamı dışında kalacaktır. Brülörle ilgili arızalarda brülör yetkili servisine başvurunuz. Kazanı susuz çalıştırmayınız. Kazanı yumuşak su ile doldurunuz. (Kireçsiz su) Limit termostatı devre dışı bırakmayınız. Termostat ile ilgili sorun olması durumunda lütfen imalatçı veya ithalatçı firma ile görüşün. Kontrol ve limit termostatların duyarlılığı +-5 C arasındadır. TS EN 676 ürün belgesine sahip ve Gaz yakan cihazlar yönetmeliğine (2009/142/AT) göre CE belgesine sahip markaların brülörleri tercih edilmelidir. Kazana bağlı brülör yakma için kullanılan havayı ortamdan sağlamaktadır. Bu nedenle kazanın bulunduğu ortama temiz hava sağlanmalıdır.

15 Su basıncının 0,5 bar altına düştüğü veya işletme basıncı sınırının 1,5 katının üzerine çıktığı durumlarda acil durum operasyonu uygulanarak derhal kazan kapatılmalıdır. Kazan suyu sıcaklığı 40 C nin altına düştükten sonra müdahale edilmelidir. Hiçbir şart ve durumda sıcak kazana soğuk su verilmemelidir. Bu durum ciddi zarar ve hayati tehlikelere neden olabilir. RESİM 4: Üç yollu vana uygulaması

16 17 YETKİLİ SERVİSLER MERKEZ SERVİS: ELEMENT PROJE MÜŞ.TEK.MÜHENDİSLİK İNŞAAT MAKİNA ISI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. Yeni Sanayi Sitesi Kaportacılar Cad. No:81 Dulkadiroğlu/ Kahramanmaraş TELEFON: FAX: