İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BAŞVURU SÜRECİ KADİR KADİROĞULLARI İSG UZMAN YRD.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BAŞVURU SÜRECİ KADİR KADİROĞULLARI İSG UZMAN YRD."

Transkript

1 İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK BAŞVURU SÜRECİ KADİR KADİROĞULLARI İSG UZMAN YRD.

2 BAŞVURU DİLEKÇESİ ÜCRET DEKONTU İŞYERİ BİLGİ FORMU EK-3 DE BELİRTİLEN FORM

3

4

5 YETKİ LABORATUVAR, YETKİ ALACAĞI PARAMETRELERLE İLGİLİ KONULARDA AKREDİTASYON STANDARDINA UYGUN KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ KURAR, UYGULAR VE İYİLEŞTİRİR. EK -1 DE BELİRTİLEN PARAMETRELERİN HİÇBİRİ İLE İLGİLİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ YAPMIYORSA UYGULADIĞI (İŞ HİJYENİ KAPSAMINDA) METOTLARDAN EN AZ BİRİNDEN AKREDİTE OLMUŞ OLMALIDIR. İŞ HİJYENİ KAPSAMINDA OLMAYAN PARAMETRELER AKREDİTE OLUNMUŞ OLSA BİLE YETKİ ALANINA GİRMEMEKTEDİR.

6 Kişisel Solunabilir Tozların Konsantrasyonu İşyeri Ortamı Solunabilir Tozların Konsantrasyonu Kişisel Gürültü Maruziyeti İşyeri Ortamı Gürültü ölçümleri İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ HİZMETİ VERİLECEK AKREDİTASYONU ZORUNLU PARAMETRE LİSTESİ Havadaki Ksilen Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Hekzan Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Arsenik Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Civa Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Kişisel Titreşim Maruziyeti Havadaki Kurşun Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Sülfürik Asit Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Amonyak Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Formaldehit Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Benzen Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Havadaki Toluen Konsantrasyonu (kişisel ve işyeri ortamı) Toz İçerisindeki Serbest Silis Analizi (kişisel ve işyeri ortamı) Renk Karşılaştırma Metodu ile Gaz ve buhar Konsantrasyonu Aydınlatma Termal Konfor Manyetik Alan Ölçümleri Radyasyon Ölçümleri Asbest Ölçüm ve Numune Alma İşlemleri

7 ÖLÇÜM BELİRSİZLİĞİ RAPORLARIN HANGİ METOTA AİT OLDUĞU AÇIKCA BELİRTİLMELİDİR. TEKRARÜRETİLEBİLİRLİK TESTLERİ YAPıLABILEN METOT İÇİN YAPILMALIDIR. METOT VALİDASYON PARAMETRELERİ METODUN UYGULAMA AMACINA VE KAPSAMINA BAĞLI OLARAK BELİRLENMELİDİR.

8 METOT VALİDASYON HERHANGİ BİR METOT İLK KEZ İKİ METODU KARŞILAŞTIRMAK İÇİN UYGULANACAĞı ZAMAN BİR ANALİZ İÇİN YENİ METOT GELİŞTİRİLDİĞİ ZAMAN KALİTE KONTROL TESTLERİ SONUNDA METODUN PERFORMANSINDA ZAMAN İÇİNDE BİR DEĞİŞME OLDUĞU ANLAŞILDIĞINDA KULLANILMAKTA OLAN METOTTA DEĞİŞİKLİK YAPILDIĞI ZAMAN VALİDE EDİLMİŞ BİR METOT FARKLI BİR???

9 METOT VALİDASYON PARAMETRELERİ TEKRARLANABİLİRLİK (REPEATIBILITY) BELİRLEME SINIRI (TESPİT LİMİTİ/LOD) DOĞRULUK (ACCURACY) TEKRAR ÜRETİLEBİLİRLİK (REPRODUCIBILTY) METOT SAĞLAMLıĞı (ROBUSTNESS,RUGGEDNESS) HASSASİYET/ SEÇİCİLİK (SENSTIVITY/SELECTIVITY) TAYİN SINIRI (RAPORLAMA LİMİTİ/LOQ) LİNEERLİK (LINEARITY)

10 LABORATUVAR YÖNETİCİSİ ONAYLI İMZA SİRKÜLERİ ÜNVANLARI YETKİLİ PERSONELİN İSİMLERİ

11 İMZA SİRKÜLERİ ISLAK İMZALI OLMALIDIR

12 LABORATUVAR YÖNETİCİSİ ONAYLI İMZA SİRKÜLERİ ÜNVANLARI YETKİLİ PERSONELİN İSİMLERİ PERSONEL BİLDİRİM LİSTESİ ONAYLI DİPLOMA ÖRNEĞİ

13 İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ HİZMETİ VERİLECEK PARAMETRE LİSTESİ VE KULLANıLAN METOT/STANDART LİSTESİ Sıra No Kapsam Parametre İş Hijyeni Ölçüm/ Test / Analiz Metodunun Adı Metot Numarası ve Tarihi 1 2 Fiziksel Etmenler Kişisel Gürültü Maruziyeti Akustik çalışma ortamında maruz kalınan gürültünün ölçülmesi ve değerlendirilmesi için prensipler TS EN ISO 9612:

14 İş Hİjyenİ ölçüm, test ve analizinde kullanılacak cihaz, alet ve ekipman listesi İş hijyeni ölçüm, test ve analizinde kullanılacak cihaz, alet ve ekipmanlara ait kalibrasyon çizelgesi cihazların kalibrasyon periyotları belirlenir.

15 KALİBRASYONU OLMAYAN CİHAZLAR İLE ÖLÇÜM YAPILAMAZ.

16 İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPACAK PERSONELİN İLGİLİ OLDUKLARı KONULARDA ALDıKLARı EĞİTİM SERTİFİKALARı LABORATUVAR SORUMLUSU, KALİTE YÖNETİCİSİ VE TÜM DENEY PERSONELİ ISO TEMEL EĞİTİMİ, ÖLÇÜM BELİRSİZLİĞİ, METOT VALİDASYONU EĞİTİMLERİNİ ALMALıDıR. DENEY PERSONELİ, KULLANDıĞı CİHAZLARLA İLGİLİ TEMEL EĞİTİMLERİ ALıR. EĞİTİMLER, İLGİLİ CİHAZ KONUSUNDA YETKİN BAŞKA BİR KURUMUN VERDİĞİ EĞİTİM SERTİFİKASı VEYA BU TİP SERTİFİKAYA SAHİP BİR KİŞİNİN VERDİĞİ KURUM İÇİ EĞİTİMLE KAYıT ALTıNA ALıNıR.

17 ÖZEL LABORATUVARLARıN TİCARET ODASıNDAN ALıNAN VE TÜRKİYE TİCARET SİCİLİ GAZETESİNDE YAYıMLANMıŞ OLAN TÜZEL KİŞİLİĞİNİ GÖSTEREN BELGE, ÖZEL LABORATUVARLARDAN, BİLDİRİLEN ADRESTE LABORATUVAR FAALİYETLERİNİN YÜRÜTÜLEBİLECEĞİNE DAİR"İŞYERİ AÇMA VE ÇALıŞMA RUHSATı İLE LABORATUVAR YERİNİN TAPUSU VEYA KİRA SÖZLEŞMESİNİN BİR ÖRNEĞİ LABORATUVAR, KULLANDıĞı İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZ METOTLARıNA AİT TÜRKÇE OLARAK HAZıRLANMıŞ DENEY TALİMATLARı İLE GEREKTİĞİNDE METOTLARıN TAM METNİ GENEL MÜDÜRLÜĞE BİLDİRİLİR.

18 BAŞVURU DOSYASı GENEL MÜDÜRLÜĞE ELDEN VERİLEBİLECEĞİ GİBİ POSTA VEYA KARGO YOLUYLA DA İLE İLETİLEBİLİR. BAŞVURU DOSYASıNıN POSTA VEYA KARGO YOLUYLA GENEL MÜDÜRLÜĞE ULAŞTıĞı TARİH, BAŞVURU TARİHİ OLARAK KABUL EDİLİR.

19 Ön İnceleme Bulunan Eksikliklerin giderilmesi Yerinde İnceleme Bulunan Eksikliklerin giderilmesi 2.Yerinde İnceleme

20