BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ TURİZM DESTEK KOMİTESİ 2. TOPLANTI RAPORU (BERLİN, 13 MART 2009)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ TURİZM DESTEK KOMİTESİ 2. TOPLANTI RAPORU (BERLİN, 13 MART 2009)"

Transkript

1 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ TURİZM DESTEK KOMİTESİ 2. TOPLANTI RAPORU (BERLİN, 13 MART 2009)

2 1. Önsöz Bu raporda BMDTÖ nün 13 Mart 2009 da Berlin de ITB vasıtasıyla yapılan 2. toplantısının sonuçları ile ilerlemeler özetlenmektedir. 2. Turizm Destek Komitesi Komitenin ilk toplantısından itibaren Sekreterya, Destek Komitesi nin Ana Çalışma Grubu nun oluşumuyla ilgili olarak aşağıdaki üyelerden görüşlerini ifade eden bildirimler almış bulunuyor. İtalya Pakistan Ürdün Brezilya Toplantı ve Ziyaretçi Konfederasyonu Bürosu AMFORT Komite nin Merkez Çalışma Grubu aşağıdaki üyelerden oluşmaktadır: BMDTÖ Tam Üyeler BMDTÖ İştirakçi Üyeler Global ve bölgesel alt bileşen davetliler (bazıları BMDTÖ İştirakçi Üyeleri) : Avusturalya, Brezilya, Çin, Mısır, Etiyopya, Yunanistan, İtalya, Ürdün, Meksika, Fas, Pakistan, Güney Afrika ve İngiltere. : Accor, Amadeus, AMFORT, Brezilya Toplantı ve Ziyaretçi Konfederasyonu Bürosu, Iberia, Alman Federal Turizm Endüstrisi Birliği (BTW) ve Visa. : Avrupa Komisyonu (EC), Arap Turizm Birliği, Karayipler Turizm Organizasyonu (CTO), Uluslararası Kongre ve Toplantı Birliği (ICCA) Uluslararası Tur Operatörleri Federasyonu (IFTO),Uluslararası Otel ve Restoranlar Birliği (IH&RA), Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA), Pasifik Asya Seyahat Birliği (PATA), Amerika Seyahat Endüstrisi Birliği(TIA), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) ve Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu (WTTC). BMDTÖ, Komite nin toplantılarının tamamının tüm üyelere ve yine Ana Grub un da katılmak isteyen tüm üyelere açık olduğunu belirtmek ister ile iletişime geçiniz). Ana Grup önümüzdeki aylarda Mısır Turizm Bakanı nın nazik daveti üzerine Kahire de toplanacaktır.

3 3. Yönetici Özeti ve Sonuçlar 3.1 Panel 1 Ekonomik Durum ve Turizm üzerindeki Etkisi : Tanı ve Kısa Vadeli Beklentiler Dünya Bankası tarafından yayınlanan verilere görekomite nin, Madrid de düzenlenen 1. toplantısından bugüne kadar ekonomik durum kötüleşmeye devam etti. 2. Dünya Savaşı ndan beri ilk kez dünya ekonomisinin daralması bekleniyor, tüm kaynak pazarların durgunluğa girmesi veya giriyor olması ile birlikte çoğu ithalata dayalı olan ve ilk etapta daha dayanıklı görünen gelişmekte olan ekonomiler, gelişmiş ekonomiler durduğu için giderek artan şekilde ekonomik krizin etkisiyle yüzleşerek çarpıcı şekilde inişe geçmiş bulunuyorlar. Turizm sektöründe, BMDTÖ pazarı çok yakından takip ediyor ve eğilimlerden görüldüğü üzere 2008 yılının son aylarında uluslararası turizmde tanık olunan düşüş, beklendiği gibi 2009 yılının ilk aylarında da bir çok detinasyonda devam etti. Amadeus tarafından sağlanan ve ana bilgisayar (GDS) sistemlerine bağlı dünya üzerinde uçak rezervasyonu yapan tüm acentelerden elde edilen net hava yolları rezervasyonları (yurt içi ve yurt dışı) ile ilgili veri analizleri (200 den fazla ülke ve bölgeden tüm dünya üzerindeki destinasyonlara üretilen) tüm kaynak pazarlarda düşüş olduğunu gösteriyor: 2006 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında, Batı Avrupa nın en üretken pazarlarında Ocak 2009 da %6 lık bir düşüş görüldü (2006 senesi 2006/2008 döneminin en zayıf senesiydi). Buna karşılık 2006 yılının Ocak ayı ile kıyaslandığında Orta, Doğu ve Güney Avrupa kaynak pazarlarında %14 lük bir artış görülmesine rağmen 2007 ve 2008 seviyelerinin altında kalındı. Aynı göstergeler Orta Doğu ve Afrika için de geçerlidir. Kuzey Amerika daki kaynak pazarlar ise -%18 lik bir gerileme ile şu ana kadar en çok etkilenen pazarlar oldu. Amadeus un rakamlarına göre, Şubat-Mayıs 2009 döneminde en pozitif kaynak bölge Orta Doğu ve bu yıl Afrika olacak, diğer bölgelerin rezervasyonlarında iki basamaklı düşüşler görülmesi bekleniyor. Visa tarafından sağlanan, yurt dışı seyahatlerinde kredi kartları ile yapılan harcama verilerine göre, 2009 yılının ilk aylarında bir çok pazarda düşüş görülüyor. Yine de Amerika dan yapılan harcamaların beklenen kadar karamsar olmadığı, pazarın hala seyahat ettiği fakat yakın yerlere gittiği görülüyor.

4 Booz ve Şirketi tarafından sunulan rapora göre talep düşmeye devam ederse, hava yolları sektörü 2009 senesinde, 2001 (11 Eylül) senesinden daha kötü durumda olabilir. Aynı zamanda artan risklerden ötürü fazlalaşan düzenlemeler yüzünden de hava yolları zor zamanlar geçiriyor. Bu sebeplerle hava yolu endüstrisi bir dönüm noktasında. Karlılık ve performans gelişiminin, fiyat serbestisi ve konsolidasyonun hız kazanması ile kombine olması için bir fırsat mevcut. Fakat hala, özellikle de kriz zamanında mevcut olan risk ise kuralların fazlalığı ve kamulaştırmadır. Konaklama sektöründe, Uluslararası Otel ve Restaurantlar Birliği (IH&RA), geçen yıl oda başı gelirlerinin negatif yönde ilerlediğini ve 2009 da da hala negatif olduğunu belirtti. IHRA nın öngörüsüne göre; seyahat harcamalarındaki azalmanın sonucu olarak, tüm dünyada doluluk oranlarında ve başlıca otel zincirlerinin karlarında 2009 senesinde azalma olacak. IHRA ayrıca, halihazırda fon ayrılmış olmasına rağmen bankaların kredi sağlamak konusunda isteksiz davranmalarının ve kapital yatırımlarını daha iyi günlere saklamalarının yeni projelerin oluşumunu geciktireceğini vurguladı. 3.2 Panel 2 Önlem: İleriye Doğru- Krize Karşı Kamu ve Özel Sektör Önlemleri Tayland, Çin, Maldivler ve Bahamalar ın temsilcileri tarafından bir dizi önlem sunumu yapıldı. Devlet Politikası : Katılımcılar hükümetlerinin bu dönemde ekstra vergilendirme yapmamalarının önemini vurguladılar. Tayland, Çin, Bahamalar gibi bir çok ülke havaalanı iniş vergilerinin azaltılması ( şu anda hava yolları kapasitesi önemli bir konu olduğu için kritik bir rekabet faktörü) ve turizm işlerinde vergilerin düşürülmesi gibi teşviklerden bahsettiler; Mali Politika : Şu anda turizm girişimcileri için ana baskılardan bir tanesinin likidite ve kredi almak olduğu onaylanarak Tayland da turizm şirketleri için özel bir kredi programı tasarlandığının örneği verildi; Seyahatlerde Kolaylık : Orta ve Doğu Avrupa da amaçlanan, Bahamalar da yürürlükte olan vize uygulanmayan programlar; Pazarlama : Yakın ve iç pazarlara promosyonel aktivitelerin arttırılması ve yönlendirilmesi. (Her ülkenin önlem planıyla ilgili detaylı bilgi toplantının ilerleyen aşamasında verilecektir) Alman Turizm Endüstrisi temsilcisi, mevcut durumda alınacak önlemler içinde en önemlisinin kriz iletişimi olduğunun altını çizdi.

5 3.3 BMDTÖ İyileşmek için Yol Haritası Önceki tanılar ve analizler doğrultusunda BMDTÖ, sektörün ekonomik iyileşmeye olan potansiyel katkısının altını çizip, İyileşmek için Yol Haritası nın tanıtımını yaparak dünya liderleri ve sivil topluma bir mesaj iletiyor. İyileşmek için Yol Haritası, eşzamanlı yürütülecek olan 3 bölümlük bir programdır. a) Destek b) Teşvik c) Yeşil Ekonomi Önemli olan nokta, seyahat ; iş, altyapı, ticaret ve gelişme demektir. Dünya liderleri koordine bir ekonomik iyileşmenin içeriğinde bu konuyu konuşuyorlar. Yol Haritası 6 başlığı içeriyor: 1. İlki gerçekçi olmak : pazarı yakından takip etmek, kötü durum ve çok kötü durum senaryolarını göz önünde bulundurmak; 2. İkinci nokta, pazarda değişikliğe ihtiyaç olduğunu benimsemek; 3. Üçüncüsü; sektörün teknoloji kullanımı : pazarı, tüketici modellerini ve sosyal ağları anlamak için ICT (Bilgi ve Blişim Teknolojisi); 4. Dördüncü nokta, kamu-özel sektör ortaklıklarını arttırmak; 5. Beşincisi, seyahatin ekonomik gücünü zorlamak. Tek bir mesaj vermeye ihtiyacımız var ve bu mesaj da; seyahatin iş, altyapı, ticaret ve gelişim anlamına geldiğidir. 6. Yol Haritası nın 6. noktası ise, en çok acı çekecek olan fakir ülkelere yardım etmenin önemidir. Fakir ülkeler iklim değişimlerine adaptasyon ve gelişimleri için özellikle dönüşümsel yardıma ihtiyaç duyuyorlar. 7. Ve son nokta ise; turizm ve seyahati Yeni Yeşil Anlaşma ve Teşvik Paketleri nin merkezine koymaya ihtiyacımız vardır. Turizmin iş, ticaret, gelişme olduğu ve turizmin milli ve uluslararası teşvik paketleri ve Yeni Yeşil Anlaşma nın merkezine konulması gerektiği mesajının tüm sektör tarafından paylaşılarak yayıldığından ve dünya liderleri ile ekonomik karar mercilerine ulaştığından emin olmalıyız. 3.4 Sonuçlar Ekonomi bozulmaya devam ediyor ve kriz global bir hal almış bulunuyor. Turizme olan talep kötüye gitmeye başlamış bulunuyor ve 2009 yılı ekonomik durumdan belirgin olarak etkilenecek.

6 Bunun gibi global krizler global yaklaşım gerektirir. Sektör birlikte hareket etmelidir ve bu doğrultuda hızlı hareket edenler mevcut krizin etkilerinden daha az etkileneceklerdir. Bu aşamada seyahate engel teşkil eden vergilendirme veya seyahat kısıtlamaları kaldırılmalıdır. Sektör altyapıya yatırıma, insan kaynaklarına, promosyona, turizm zincirine katma değer katmaya devam etmeli, yeni vergilerden kaçınmalı ve medya ile çalışmalıdır. Kilit nokta; seyahatin iş, altyapı, ticaret ve kalkınma anlamına geldiğidir. Bir çok ülkenin turizmdeki krizin etkilerini azaltmak için canlandırma önlemleri geliştirdiği bilinmelidir. Komite, tüm hükümetleri İyileşmek için Yol Haritası programına katılmaya ve tanıtmaya davet etmektedir. Turizmin, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve iyileştirmek konusunda oynayacağı rol tam olarak kavranamamıştır. Eğer sektör birlikte, yakın olarak çalışırsa turizm ekonomik iyileşme sürecinde ilk toparlanan sektörlerden birisi olacaktır. 4. Faaliyet Özeti 4.1 Gözlemler Dr. Taleb Rifai, Genel Sekreter (geçici), BMDTÖ Turizm Destek Komitesi nin ilk toplantısından bu yana yapılan çalışmalar, varlığınız ve ilerlemeler bizi çok cesaretlendiriyor. Geçen Ocak ayında Madrid deki toplantımızdan beri ekonomik durum, Dünya Bankası tarafından geçen hafta yayınlanan veriler doğrultusunda kötüleşmeye devam etti. Başlangıçta dayanıklı görünen fakat gittikçe artan şekilde mevcut global krizden etkilenen tüm kaynak marketlerin ve yeni ekonomilerin durgunluğa girmesi veya girmek üzere olmasıyla birlikte 2. Dünya Savaşı ndan beri ilk kez dünya ekonomisinin daralması bekleniyor. Dünya Bankası, gelişmekte olan 116 ülkeden 94 ünün ekonomik gelişmelerinde daralma olduğunu tahmin ediyor. Bu çok yüksek bir yüzde. Bundan dolayı, kendimizi yaklaşmakta olan kötü günlere hazırlamamız gerektiği artık bir gerçektir. Fakat diğer bir gerçek ise; endüstrinin kararlılığının, dayanışması nın ve sağduyusunun durumu daha sağlam hale getirdiğidir. IHRA, ETC, PATA, OECD, EC, CTO gibi çoğu alanlarında lider olan ortaklarımızın dayanışması ve onlardan aldığımız bilgiler bizi oldukça cesaretlendirdi... Tüm bu ortaklar birbirlerini kucaklayarak, kollektif olarak birlikte çalışıyorlar. Konunun ekonomik gerçeklerin ötesine geçtiği çok açık. Finansal kriz, likidite sorunu, emlak krizi ile başladı ve şimdi son 60 yıllık

7 global büyüme modelimizi sorgulamamız gereken bir sorun haline geldi. Görünüşe göre ekonomik ve ekolojik olarak sürdürülemez bir büyüme modeli yaratmışız. Son 60 yılda yarattığımız inanılmaz yüksek yaşam standartlarını gelecek nesillere aktaramayacağız. Probleme yaklaşmak için tamamen yeni bir kafa yapısına ihtiyaç vardır. Bizim tarafımızda, BMDTÖ, gözle görülür şekilde çok iyi işler yaptı. Son toplantımızdan beri 3 çok önemli çalışma yaptık: Pazar Gözlemi Seviyesinde: İleride daha detaylı göreceğimiz gibi, BMDTÖ eşsiz bir araç olarak, üye ülkelerin aylık bazda ülkelere giriş ve çıkış performanslarını takip edecekleri pazar izleme göstergelerini geliştiriyor. Bugün tekrar burada bizimle birlikte olan, bizlere, çeşitli marketlerde neler olduğuna dair daha belirgin bir tablo çizen Visa ve Amadeus gibi ortaklarımızla işbirliğimizi geliştirmiş bulunuyoruz. Ve son olarak ortağımız Booz tarafından sağlanan bilgiler doğrultusnuda ortaklarımızla mevcut ekonomik krizin hava yolu sektörü üzerindeki etkisini paylaşıyoruz. Booz ile işbirliği yapmaktan ve onları bu toplantıda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Önlem Seviyesinde: Üyelerimiz arasında ekonomik krizin dünya üzerindeki destinasyonlarda etkisi ve her ülkede alınan önlemlerle ilgili bir anket yaptık. Bu bilgiyi üyelerimize sağlayacağız ve on-line olarak sık, sık güncelleyeceğiz. BMDTÖ, bu komite toplantılarının yanı sıra, ayrıca aynı bölge içerisinde devam eden bölgesel komisyon toplantılarıyla da deneyimleri paylaşmayı destekliyor. Politika seviyesinde, BMDTÖ, sektörün ekonomik iyileşmede potansiyel katkısının altını çizerek dünya liderleri ve sivil topluma bir mesaj iletmek üzere İyileşmek için Yol Haritası programının tanıtımını yapıyor. Bu programı Geoffrey Lipman ve takımı hazırladı. Bu çok önemli bir adım; yapmamız gerekenlerle ilgili düşündüğümüz bir kılavuz. Tartışmak, görüşmek ve içeriğini zenginleştirmek üzere açık olacak. Önlem seviyesi ile ilgili son nokta ise; endüstrimizi dünyadaki tüm liderlerin ve karar mercilerinin dikkatini çekecek şekilde pozisyonlandırmaktır. Turizmi, şu anda üzerinde tartışılan ve dikkate alınan canlandırma paketlerinin merkezine koymak için çok baskı yapıyoruz.

8 Mesajımız çok basit. Turizm ciddiye alınmalı; turizm iş, ticaret, kalkınma, altyapı ve sürdürülebilirlik adına çok şey yapabilir. Turizm, ulusal ve uluslararası canlandırma paketleri ile Yeni Yeşil Anlaşma nın tam merkezine konulmalıdır. Bu mesaj, dünya liderlerinin ajandalarına yerleştirilerek sürekli olarak eko yapacak. Bu mesaj 2 Nisan da Londra da G20 zirvesi de tarafımızdan açıkca ifade edilecek. İnsanlara yüksek sesle ve açıkca turizmin ne olduğunu hatırlatmak çok önemli. Bu göz önünde bulundurularak, bu dönemde hiç bir negatif uygulama, hiç bir negatif politika, hiç bir ekstra vergi yürürlüğe konamaz. Bu aşamada, ülkeler arası insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlayacak hiç bir sorun olmamalı. Bu endüstrinin daha iyi performans göstermesi için, şu anda karar mercilerinden ve dünya liderlerinden en azından bu kadarını rica etmeliyiz. Zoheir Garranah, BMDTÖ Turizm Destek Komistesi Başkanı, Mısır Turizm Bakanı BMDTÖ nün bize endüstinin global durumu ile ilgili kesin ve son verileri sağlamaya devam etmesinden ötürü Bay Rifai ve ekibine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Zor bir 2009 ile yüzyüzeyiz. Madrid de endüstrinin durumunu tartışmamızın ve krize karşı en iyi nasıl önlem alabiliriz diye fikir alışverişinde bulunmamızın üzerinden neredeyse 1,5 ay geçti. O zamandan beri her gün küçülen ekonomi ve karşılaşacaklarımızla ilgili haber bombardımanına tutulmaya devam ediyoruz. Fakat eğer TV ekranlarımızın, gazetelerin ötesine bakar isek, orada daha büyük bir hikaye var. Bu hikaye, bankalardaki hacizlerden, Wall Street in dağılmasından ve likidite sorunundan çok daha büyük. Tuizm endüstrisinin tüm alt bileşenlerinin birlikte çalışmak için kararlı bir şekilde yeni ve yaratıcı bir yol arayışında olmaları : İşletmeler arası, hükümetler arası, işletmeler-hükümetler arası ve işletmeler-tüketici arası. Krizin üstesinden gelmek için gösterilen kararlılık herkesin yararına olacaktır. Bu bizim, turizmi bir araç olarak kullanarak, dünyada ekonomik krizi yoluna koymak için gösterdiğimiz ortak kararlılığımızdır, hatta eskisinden daha güçlü şekilde var olacağımız, bu krizin ötesine bakarak, iş yaratımında, yoksulluğun azalmasında, iklim değişimlerinde, yerel toplulukların ve Yeni Yeşil Anlaşma nın korunmasında efektif olarak, uzun vadeli mücadelelerin üstesinden nasıl geleceğimize dair araştırmalar yapacağımız bir kararlılık. Her zaman şunu hatırlamalıyız; bu krizin, diğer krizlere oranla daha çok büyüme ve daha çok güçlenme potansiyeli mevcuttur. Bunu bugün söyleyebiliriz çünkü ilerisi için önlemlerimizi almış bulunuyoruz ve bu krizin ağırlığının endüstrinin kaderini belirlemeyeceğine karar verdik.

9 Hükümetlere ve iş arkadaşlarımıza ortak çağrıda bulunarak; turizmin canlandırma paketlerine dahil edilmesini, turizmin altyapısına ve daha rekabetçi iş gücünün gelişimine yatırım yapılmasını, destinasyonlardaki pazarlama kampanyalarını kuvvetlendirmeyi, endüstride yeni vergi uygulamalarından kaçınılmasını ve global medya ile çalışılmasını önerdik. Bugün, bu bağlamda doğru politikalar uygulayan ve çabuk hareket edenler mevcut durumun üstesinden gelmek üzere daha iyi pozisyonlandılar. Kısa vadede önemli önceliklerimizden fedakarlık etmemiz gerektiği anlamına gelse dahi, gösterilen çabaları bir kenara atmamak için çok dikkatli olmalıyız. Son dakika rezervasyonları, destinasyonlar için öngörüde bulunulamaması, harcama ve kalış süresinin azalması gibi zorluklara rağmen insanların hala tatile ihtiyacı var. Gider açısından daha güvenli olduğu için bir çok pazarda paket tatiller tekrar gündeme gelmiş gözüküyor. Uzak destinasyonlara seyahatler azalırken, orta ve kısa mesafelere seyahat edenler hala devam ediyor. Fakat bu aşamada endüstride ek vergi uygulamaları seyahatleri ve finanasal iş kapasitesini azaltacak, endüstrinin iyiye gidişini etkileyecektir. Örnek olarak, bizim endüstrimiz önemli ölçüde hava yollarından gelen müşterilere bağlı, bugünlerde hava kapasitesini normal seviyelerde korumaya başlayan hava yollarında yeni hükümet vergilerinin lanse edilmesinin, turizm endüstrisini ve potansiyel hedefi cezalandıracak şekilde ekonomide belirgin bir etki ile sonuçlanmaması önemlidir. Bizler endüstriyi makul ve sorumlu şekilde idare etmek üzere taahhütte bulunduk. İnsanların dünyanın her yerine seyahat etme tutkuları bizim ilham kaynağımız olmalı. Seyahati canlı tutmak için bu tutkuyu korumalı ve bunu herkes için ulaşılabilir yapmak için de ortaklaşa çalışmalıyız. Geoffrey Lipman, Genel Sekreter Asistanı, BMDTÖ İyileşmek için Yol Haritası, eşzamanlı yürütülecek olan 3 bölümlük bir programdır. a) Destek b) Teşvik c) Yeşil Ekonomi Önemli olan nokta şudur; seyahat, iş, altyapı, ticaret ve gelişme demektir. Dünya liderleri koordine bir ekonomik iyileşmenin şartlar ve çerçevesinde bu konuyu konuşuyorlar. Çalıştığımız çerçeve Taleb Rifai nin belirtmiş olduğu çerçevedir. Belirgin olan tek şey belirsizliktir. Resmi verilere göre biliyoruz ki bu yıl en azından uluslararası turist girişlerinin hiç ilerlememesi veya

10 -%2 gibi bir gerileme göstermesi tahmin ediliyor; eğer ekonomi kötüye giderse bu rakamların negatif yönde revize edilmesi gerektiğini de biliyoruz. Eğer çerçeve de negatif yönde bir gelişme olursa gösterge -%2 nin altına inebilir. Yol Haritası ile ilgili olarak, canlanan ve yeşil ekonominin içerisinde turizm, orta ve uzun vadede sorumluluğu alınması gereken ana hedeftir. Öncelikle gerçekçi olmalıyız : Kötü ve daha kötü durum senaryolarını göz önünde bulundurmaya başlamalıyız; eğer durum iyileşirse bundan yararlanırız. Endüstriyi ileriye götürmek için maksimum seviyede işbirliği yapmalıyız. Tüm sektör alt bileşenlerini daha önce var olmayan şekilde işbirliği yapmaya çağırıyoruz. İkinci nokta pazardaki değişimi benimsemek. Henüz anlamadığımız şekilde pazarlar değişiyor. Buna uyum sağlamak için operasyonun da değişmesi gerekiyor. Üçüncüsü, teknolojiyi kullanmalıyız : pazarı, tüketici modellerini ve sosyal ağları anlamak için ICT (Bilgi ve Blişim Teknolojisi). Dördüncü nokta, kamu ve özel sektör ortaklıklarını arttırmak. Bu ortaklıkları nasıl daha üretken yapabileceğimize sözlü değil uygulamalı olarak odaklanmalıyız. Bunu büyümeye ve giderleri azaltmaya yardımcı olmak için kullanmalıyız. Bunlar 2 ana tamamlayıcı bileşen. Beşinci nokta; seyahatin ekonomik gücünü zorlamalıyız. 20 veya 5 tane bile mesaj istemeyiz. Şimdi ve yıl sonuna kadar olan dönemde tek bir mesaj vermeliyiz, bu mesaj mavi bir kartın üzerinde şöyle yazmalı : Turizm ile seyahati canlandırma paketleri ve Yeni Yeşil Anlaşma nın tam merkezine koyun. Yol Haritası nın 6. Noktası ise yoksullara yardım, çünkü daha fazla acı çekecek olanlar onlar. Özellikle yoksul ülkelerin iklim değişimine adapte olmaları ve gelişmeleri için dönüşümsel yardıma ihtiyaçları bulunmaktadır.. Bu mesajın önümüzdeki ay Londra da yapılacak G20 toplantısında gündeme geleceğinden emin olmalıyız. (Tüm sunumu linkinden indirebilirsiniz) 4.2 Panel 1 Ekonomik Durum ve Turizm Üzerindeki Etkisi. Tanı ve Kısa Vadeli Beklentiler Jurgen Ringbeck, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Booz & Şirekti Seyahat endüstrisi bir krize giriyor. Bu her yerde. Ekonomist Araştırma Birimi ne göre iş seyahati yapanlar azalacak, daha kısa mesafelere uçacaklar ve daha az para harcayacaklar. Tatilciler ise yaz tatili rezervasyonlarını yaptırmak konusunda gönülsüz görünüyorlar. Tüketiciler veya müşteriler seyahat planlarını erteliyorlar.

11 Bu bilgiler doğrultusunda, hava yolları bir dönüm noktasında. Karlılık ve performans gelişiminin, fiyat serbestisi ve konsolidasyonun hız kazanması ile kombine olması için bir fırsat mevcut. Fakat hala, özellikle de kriz zamanında mevcut olan risk ise kuralların fazlalığı ve kamulaştırmadır. Dünyadaki pek çok hava yolu 2008 senesi boyunca finansal olarak zayıf durumdaydı: %44 ü finanasal olarak güçsüzdü, %42 si güvenilir durumdaydı, %14 ü ise çok iyi durumdaydı. IATA, 2009 senesinde dünya genelindeki trafikte %3 düşüş, endüstri kaybının ise en fazla $ 2,5 milyar a kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Hava yolları için 2009 senesi 2001 senesinden daha kötü olabilir. Oyuncular bu zor durumla nasıl başa çıkacaklar? Endüstrinin gelişerek sağlamlaşması için yer var. Strateji k avantajları, tüketici için tercih nedeni ve finansal olarak iyi durumda olan taşıyıcılar mevcut. Bunun tersine belirgin bir stratejisi olmayan ve finansal olarak zayıf durumda olan firmalar da mevcut. Bunlar tabi ki yara aldı. Bu açık pazarda oynayabileceğiniz bir oyun : serbest ekonomilerde bir çok birleşme faaliyetine tanık olunacaktır. Fiyat serbestisi olan Amerika ve Avuturalya gibi liberalleşmiş ekonomiler vardır. Özel rekabet unsurlarının öne sürüldüğü ve uluslararası taşıyıcılar için kurallar geliştiren dönüşüm halinde ülkeler, yanısıra hiç bir birleşmeye gitmeyen ülkeler de mevcuttur. Global birleşmelerden, genişletilmiş, çift yönlü uluslararası ortaklıkları tamamlamaları beklendiği için bir diğer önemli unsur da kıtalararası ortaklıklardır. Ve hükümetler buna nasıl dahil olurlar? Hükümetler serbestleştirmekle ilgili çabalarını kuvvetlendirmeli fakat aynı zamanda da kriz halindeki hava hizmetlerini ve güvenlik gereksinimlerini de sağlamlaştırmalıdırlar. Serbestleştirmeyi yavaşlatmak doğru yanıt değildir; bu daha çok kayba sebep olabilir. Düzenlenmiş ekonomilerde bu, kısa vadede milli taşıyıcılara daha çok nakdi yardım etmek anlamına gelebilir. Serbestleştirmek fiyat ve gelişim ağı açısından faydalıdır. Son olarak, hükümetlerin global bir ajandası mevcuttur. Serbestleştirmeyle oluşacak anlaşmaları güçlendirmeli, kamulaştırmadan kaçınmalıdırlar. Ayrıca daha etkin uluslararası iş modelleri oluşturarak hedeflerin sürdürülebilirliği ve ekonomik etkilerin dengelenmesindeki zorlukları azaltmalıdırlar. (Tüm sunumu linkinden indirebilirsiniz)

12 Dr. Taleb Rifai (soru) Beynelmilel kılma, liberalizasyon politikaları, fiyat serbestisi...kamu sektörü ile bağlantıların tamamen kesilmesi ve liberalizasyona karşı endişelerini dile getiren sesler var. Bahsettiğiniz politikaların iyileştirici olacağına dair buradaki insanlara ne şekilde güvence verebilirsiniz? Juergen Ringbeck (yanıt) Son 20 yılın deneyimleri, 70 ve 80 lerde aşırı milliyetçi olan ülkelerin hava yolu sistemlerini tüketicinin yararına olacak şekilde açmış bulunduklarını gösteriyor. Bilet fiyatları düştü. Rekabette büyük avantajlar var, daha çok hizmet alınıyor, uçuş giderleri azalmış bulunuyor ve randıman oranı büyük miktarda arttı. Maha Khatib, Eski Uygarlıklar ve Turizm Bakanı, Ürdün (soru) Zor bir durumdayız. Liberal, serbest ekonomiler dönemimizde kendi taşıyıcılarımız bile özelleştirilmeye zorlandı. Özelleştirme; daha iyi hizmet sağlanacağı anlamına geliyor. Fakat endüstrinin yüz yüze olduğu bu krizde, yerel taşıyıcılarla pazarlık yaparak milli taşıyıcımızı daha da zor bir durumda bırakmak akıllıca mı? Yerel taşıyıcıların Ürdün e veya dünyadaki her hangi bir ülkeye gelmesi ülkenin ulusal çıkarlarınadır fakat özelleştirilmiş olan aynı milli taşıyıcılar fiyatlarını aşağı çekemiyorlar ve bu da seyahat için engel oluşturuyor. Bunun için bir öneriniz var mı? Juergen Ringbeck (yanıt) Benzer durumda olan bir ülkede havacılık sisteminin serbestleştirilmesine dahil oldum. Bir ekonomik kriz yoktu fakat milli taşıyıcının ülkede tekel olması felaket bir durumdu. Milli taşıyıcı zayıftı çünkü pazarda rekabet yoktu. Milli taşıyıcının kendini iyileştrerek özelleştirilmiş taşıyıcı olarak yeniden yapılanmasında, önce milli taşıyıcılara sonra da uluslararası rakiplere bazı rotaları açmak için bir takım düzenlemeler geliştirmeye çalıştık. Rekabeti dengelemek zorundasınız, ayrıca milli taşıyıcının ertesi gün ölmeyeceğinden ve özelleşme dönüşümünde de bir şansı olduğundan emin olmalısınız. Mesela 1992 senesinde Lufthansa iflas etmek üzereydi fakat şu anda dünyanın en karlı ve en iyi yönetilen hava yollarından bir tanesi. Felipe Gonzales Abad, Kıdemli Danışman, Amadeus Ocak 2006 dan Ocak 2009 a kadar, son 3 yıl boyunca tüm rezervasyon sistemleri tarafından üretilmiş olan 3,6 milyar rezervasyon var senesi diğer yıllara nazaren oldukça zorlayıcıyken, 2006 ve 2007 senelerindeki dalgalanmalar tutarlı mevsimsel eğilimler gösteriyor.

13 Bir çok bölgede krizin etkileri 2008 Mayıs da başladı ve Ekim, Kasım ayları en zayıf aylar oldu yılında kaynak ülkelerde rezervasyonlar oldukça kuvvetli başladı. Tam tersine 2009, 2006 nın bile altında başladı. Sadece Ocak ayında endüstri 20 milyon uçak rezervasyonu kaybetti. Kaynak marketler için : En üretken bazı marketlerin bulunduğu Doğu Avrupa da, 2006 senesinin Ocak ayıyla kıyaslandığında 2009 Ocak ında %56 düşüş görüldü (2006 senesi 2006/2008arasında en zayıf dönemdi). Fransa da 2008 Ocak ve Eylül arasındaki dönem gayet iyiydi. İlaveten 2009 başlangıcı Batı Avrupa nın kalan diğer kısmı kadar kötü değildi. Almanya da üretim, 2008 Ocak ı ile kıyaslandığında 2009 Ocak ında 1 milyon daha az. Düşüş İngiltere pazarında çok daha şiddetli. Bunların tersine Orta, Doğu ve Güney Avrupa daki kaynak pazarlarda 2006 Ocak ayına kıyasla 2009 Ocak ayında %14 artış mevcut fakat hala 2007 ve 2008 seviyelerinin altında. Aynısı Orta Doğu ve Afrika için de geçerli. Kuzey Amerika daki kaynak pazarlar Ocak ayında -%18 lik gerilemeyle şimdiye kadar en çok etkilenen pazarlar. Amadeus göstergelerine göre, 2009 senesi Şubat-Mayıs arasındaki aylarda en pozitif gelişen bölge Orta Doğu ve Afrika, kalan diğer bölgelerdeki rezervasyonlarda 2 basamaklı düşüşler bekleniyor. (Tüm sunumu linkinden indirebilirsiniz) Martin Brackenbury, Başkan, Uluslararası Tur Operatörleri Federasyonu (IFTO) (yorum) IATA dan bilgi alabilirsek harika olur, mesela, önümüzdeki sene için öngördükleri kaba rakamlar nelerdir? Bu ihtiyacımız olan bilgiyi güçlendireceği gibi aynı zamanda tamamlayacaktır da. Ghassan Aidi, Başkan, Uluslararası Otel ve Restaurantlar Birliği (IHRA) Ekim 2008 de dünya ekonomisindeki dengesiz büyüme ve büyük durgunluk korkusu, endüstrimiz için iç karartıcı tahminlerde bulunulmasına sebep oldu. Oda başı gelirler negatif yönde ilerledi ve 2009 da hala negatif. IHRA nın öngörüsüne göre; seyahat harcamalarındaki azalmanın sonucu olarak, tüm dünyada doluluk oranlarında ve başlıca otel zincirlerinin karlarında 2009 senesinde azalma olacak. Fakat iş için insanların hala seyahat etmeye ve otellerde kalmaya ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekir.

14 Çeşitli bölgelerde çeşitli derecelerde gelişmelerle bu sektör genişlemeye devam edecektir. Bankalar kredi verme konusunda kısıtlandığı için yeni projelerin inşaatında gecikme olacaktır. Kaynak ayrılmasına rağmen kapital yatırımlar daha iyi günlere saklanacaktır. Bir çok otel işletmesi nakitlerini daha iyi günlere saklayacaktır. İşletmeler misafirlerinin ihtiyaçları konusunda daha hassas davranacaklardır yılına oranla 2009 yılında çok daha iyi bir durumdayız. Düşük fiyatlardan dolayı rezidanslar otellerin yerini alabilir; konforda sadelik lüksün yerine geçecek. Düşük maliyetli otellere ve rezidanslara yeni müşteriler çekebilmek için servisler ciddi şekilde değişecek Eylül ünün başında hemen hemen borsa kargaşası ile paralel zamanda, dünya genelinde lüks kategorisindeki 5 yıldızlı otellerin doluluk oranlarında 56 düşüş oldu, Ekim ayında bu düşüş %14 idi. Lüks pazarda oda başı gelir %17, 4 yıldızlı otellerde ise %10 düştü. Kurumsal işler de yavaşladı. Şirketler 500 kişiyi işten çıkartırken yöneticiler $500 ödeyerek artık 5 yıldızlı otellerde kalmıyorlar. Bir çok şirket bütçesini azaltmak için personeline artık 5 değil 4 yıldızlı otellerde kalmalarını öneriyor. Makul fiyatlardan ötürü, doluluk oranları ve turist girişleri bölgelere göre ortalama %10, %20 lik bir yavaşlama gösterecek. Düşük maliyetli hava yolları daha da gelişecek, milli taşıyıcılar ise düşük maliyetli hava yolları ile rekabet edebilmek için fiyatlarını indirecekler. 3, 4 yıldızlı oteller yeni müşteriler çekebilmek için servislerini geliştirecekler. First ve business class uçuşlarda ciddi şekilde azalma olacak. Aynı zamanda günümüz tüketicileri her geçen gün daha eğitimli bir hal alıyorlar ve talepleri, dünyayı korumak için sürdürülebilir uygulamalar yapan oteller yönünde artış gösteriyor. Bu, konukseverliğimizi sürdürülebilir gelişmelerin merkezine koymak ise iklim değişimi, yeni iş yaratımlarıyla ilgili gelişmeleri ilerletmek için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Kimsenin yapmadığı şekilde ağırlamaya yatırım yapmalıyız. Krizin sonunda büyük karlar oluşturulacak harika fırsatlar mevcut. Talep azlığından inşaat ucuzladığı için bunun, bina inşa etmek, değişim ve yatırım için ideal bir zaman olduğuna güçlü bir şekilde inanmalıyız senesinin kalan kısmı ve 2010 senesi zorlu olacak, fakat endüstrimiz için bunun üstesinden gelmek olanaksız değil. Ağırlama endüstrisi tüm yönlerden pozitif olmalı ve limitsiz fırsatları araştırmalıdır. Endüstrimizin 950 milyon çalışanı ile tarihte en fazla personele sahip endüstri olduğunu ve bizim, dünyada yoksulluğa karşı ana savaşçı ve son bariyer olduğumuzu lütfen unutmayın. (Tüm sunumu linkinden indirebilirsiniz)

15 Paul Wilke, Kıdemli İş Lideri, Global Kurumsal İlişkiler, Visa Uluslararası 1,7 milyar Visa kartı ile yapılan harcamaların karşılığı, 55 milyar adet işlem ve toplam $4,3 trilyon luk bir hacim yapıyor. Ana kaynak marketlerde Visa harcamaları göstergelerine göre: Kanada, yıllarında normal büyüme kaydetmiş fakat 2009 un ilk 2 ayında düşüş olmuş. Japonya da döviz kurları yüzünden 2009 da daha az harcama olmuş. Rusya yıllarında güçlü bir büyüme göstermiş fakat 2009 da güçlü bir düşüş sergiliyor. Kore Cumhuriyeti nde 2009 da paralarının değer kaybetmesi yüzünden çok büyük bir düşüş görülüyor. Birleşik Arap Emirlikleri nde bir hareket yok. Amerika da harcamalarda bir düşüş var fakat beklendiği kadar çok değil. Amerikalılar hala seyahat ediyorlar fakat yakın destinasyonları tercih ediyorlar. Tourism Outlook Canada ya göre Kanada pazarında henüz yayınlanmış olan Visa raporunda harcamaların yarıdan fazlası Amerikalılar tarafından yapılıyor. Rapora göre 2010 Vancouver Oyunları nın da farkında olunduğunun altı çiziliyor. İleriye bakıldığında önemli olan : Mevcut gezginlere odaklanmak, Kimlerin seyahat ettiğini anlamak, Kimlerin seyahat etmediğini ve onların nasıl geri kazanılacağını anlamak, Ortaklıklar ve birleşmelerdir. (Tüm sunumu linkinden indirebilirsiniz) Frederic Pierret, BMDTÖ Uzman, Fransız Turizm İdaresi Eski Genel Müdürü Farklı bir krizle uğraşıyoruz ve hızlı değişimlere doğru önemli bir eğilim var. İlk kriz ekonomik krizdir. Bu krizin pek çok özelliği mevcut : hiç bir ülkenin önleyemeyeceği ilk global ekonomik kriz ve finansal sistemle çok yakından bağlantılı. İkinci kriz hammadde krizidir. Ve 3. kriz çevreseldir : iklim değişikliği, deniz, hava, kirlilik, atık idaresinin yetersizliği. Bu kriz turist hareketleri dahil çok geniş çaplı unsurları etkilediği için gittikçe derinleşiyor. Bu dünya seviyesinde ele alınması gereken çevresel bir krizdir.