Tekstil Makina ve Malzemeleri Araştırma Geliştirme Merkezi Yönetmeliği Yayım tarihi: 1 Eylül 2013 Etkinlik tarihi: 1 Ekim 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tekstil Makina ve Malzemeleri Araştırma Geliştirme Merkezi Yönetmeliği Yayım tarihi: 1 Eylül 2013 Etkinlik tarihi: 1 Ekim 2013"

Transkript

1 Tekstil Makina ve Malzemeleri Araştırma Geliştirme Merkezi Yönetmeliği Yayım tarihi: 1 Eylül 2013 Etkinlik tarihi: 1 Ekim 2013 Tekstil Makina ve Malzemeleri Araştırma Geliştirme Merkezi İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi İnönü Caddesi No: 65 Gümüşsuyu İSTANBUL Telefon: +90 (212) Fax: +90 (212) E-posta: URL:

2 Sözleşme 1. Özgörev Tekstil Makina ve Malzemeleri Geliştirme Merkezi (TEMAG) tekstil makina ve malzemeleri sektörlerinde temel ve uygulamalı araştırmaların yapılması, üretilen teknolojinin transferi ve bu konuda yetenekli beyin gücünün yetiştirilmesi için çalışır. Hedef çalışmalar: -Yeni malzeme geliştirme -Halihazırdaki malzemelerin iyileştirilmesi -Süreç-malzeme-özellik üzerine incelemeler -Tekstil teknolojilerine yönelik gerekli üretim ve analiz enstrümanlarının geliştirilmesini içerir. 2. TEMAG Gelir Kaynakları 2.1. Çekirdek araştırmalar Bu kapsamdaki projeler tamamen devlet destekli veya kısmen devlet destekli olabilir. Bu projelerde üretilen bilgi ve teknolojinin entellektüel hakları için Endüstriyel Danışma Kurulu (EDK) üyesi firma ve kurumların satın alma önceliği vardır. Bir başka deyişle patent hakları EDK üyesi firmalar öncelikli olarak devredilir. Üretilen bilgilerin akademik yayın (makale, sunu, poster) olarak kabulu için mutlak surette EDK onayı gereklidir Özel araştırmalar Bu kapsamdaki projelerin bütün bütçesi isteyen firma ya da kurum tarafından karşılanır. Bu projelerde üretilen bilgi ve teknolojinin entellektüel haklarının öncelikli satın alma hakkı ilgili firma ve kuruma aittir. Firma ve kurum sayısı birden çok olabilir Eğitim Faaliyetleri Dönemlik kurslar, sempozyum, konferans, çalıştay gibi gelir kaynakları 2.4. Danışmanlık Firma ve kurumlara yönelik bire bir danışmanlık hizmetleri 2.5. Test hizmetleri Numune üretiminden karakterizasyona merkezdeki cihazların kira getirileri

3 3. Organizasyonel yapı 3.1. Müdür -Endüstriyel ilişkiler ve pazarlama koordinatörü, yönetici asistanı, merkez sekreteri, doktora sonrası araştırmacılar, öğrenci ve teknisyenlerin koordinasyonu -EDK tarafından seçilen ve desteklenen projelerin koordinasyonu, -Bütçelendirme, -Yıllık raporların koordinasyonu, -Hukuki işlemlerin koordinasyonu görevlerini yürütür Endüstriyel ilişkiler ve pazarlama koordinatörü -Endüstri ve kurumlarla olan ilişkiler, -Yeni üye firma ve kurumların bulunması, -Geliştirilen süreç ve ürünlerin reklamı ve pazarlaması, -Gizlilik politikalarını korumaktan sorumludur Yönetici asistanı, merkez sekreteri -Bütçelendirme -Satın alma -6 aylık EDK toplantılarının düzenlemesi, -Entellektüel hakların firma, devlet ve TEMAG açısından takibi, -Öğrenci ve enstitün hukuki işlemlerinin takibinden sorumludur Doktora sonrası araştırmacılar -Sorumlu olduğu yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin projelerinin takibi, -Yeni projelerin geliştirilmesinde müdüre karşı doğrudan sorumludur Teknisyenler -Gerekli laboratuar cihaz ve sistemlerinin raporlanması, -Arızalı sistemlerin bakımı ve onarımı, -TEMAG öğrencilerinin eğitimi, -İstenilen test ve numunelerin üretiminden sorumludur.

4 3.6. Üniversite kurulu TEMAG müdürü doğrudan İTÜ rektörüne karşı raporlamadan sorumludur. Senelik performans değerlendirmesi ve bütçelendirme bildirilecektir EDK ve Üye firmalar TEMAG üyesi firmalar en az 3 sene işbirliği ile sorumlu olan firmalardan A ve B grubu olanlardan birer temsilci TEMAG in senelik planlamalarından, yönetmelik geliştirmekten ve proje yönlendirmelerinden sorumludur. Bu toplantılar yarıyıllık toplantıların akabindeki günde dışarı kapalı olarak gerçekleştirilir. Bu kurula 2 sene için EDK koordinatörü seçilir A Grubu Senelik hacmi 10milyon TL üzeri firmalar içindir. Üyelik ücreti senelik 24,000TL dir. TEMAG yönlendirme toplantılarında 3 oy hakkı vardır. TEMAG olanaklarından %50 indirimli faydalanacaktır. Proje arşivine sınırsız ulaşım hakkı vardır B Grubu Senelik hacmi 10milyon TL altı firmalar içindir. Üyelik ücreti senelik 12,000TL dir. TEMAG yönlendirme toplantılarında 2 oy hakkı vardır. TEMAG olanaklarından %33 indirimli faydalanacaktır C Grubu (Başlangıç grubu) Daha sonraki dönemde A ve B grubuna geçmesi planlanan KOBİler içindir. Senelik hacmi 10milyon TL altı firmalar içindir. Üyelik ücreti senelik 6,000TL dir. TEMAG yönlendirme toplantılarında 1 oy hakkı vardır. TEMAG olanaklarından %33 indirimli faydalanacaktır D grubu (İş ortağı organizasyonlar - kar amacı gütmeyen kurumlar) Kar amacı gütmeyen birlik, belediye gibi kurumlar içindir. Üyelik ücreti senelik 6,000TL dir. TEMAG yönlendirme toplantılarında 1 oy hakkı vardır. TEMAG olanaklarından %33 indirimli faydalanacaktır.

5 4. Yönetmelik 4.1. Patent yönetmeliği Geliştirilen ürün ve süreçlerde bilgi birikimi ve sermaye olarak katılım esas alınır. Patent için hukuki işlemlerin giderleri firmaya aittir. Örneğin devlet kaynakları kullanılarak firmalardan biriyle yapılan bir projeden çıkan entellektüel hakların dağılımı aşağıdaki gibidir: Devlet kurumu ve firma TEMAG müşterisi olarak kabul edilir. Devlet kurumu ve firma hakların %50 sine, TEMAG kalan %50 sine sahiptir. Devlet kurumu ve firma arasında destek oranında patent dağılımı yapılır. Örneğin %75 devlet destekli bir projenin entellektüel haklarında %12.5 firmanın %37.5 devlet kurumunun hakkı vardır. TEMAG in %50lik hakkı saklıdır. TEMAG içerisinde dağılım ise projede çalışan öğretim üyesi (profesör için 4, doçent için 3, yardımcı doçent için 2), öğrenci ve teknisyen için 1 hak olacak şekilde paylaştırılmıştır Gizlilik yönetmeliği TEMAG bünyesinde yapılan havuz projelerde (TÜBİTAK, DPT destekli vs) firmalar yarıyıllık rapor ve sunumlarla bilgilendirilir. Devlet destekli özgün bir projede rapor ve sunum sadece katılımcı firma (ya da firmalara) yönelik olur. Firmalarla doğrudan yapılan anlaşmalarda yine sadece katılan firma bilgilendirilir. TEMAG öğrenci ve çalışanları, firma ve organizasyon temsilcileri anlaşmaya imza attıktan sonra bilgileri dışarıda yazılı ve elektronik olarak kesinlikle dağıtamaz. Böyle bir olay vukuunda öğrenci, çalışan, firma ve organizasyonun TEMAG ile ilişiği kesilir. Olası zararların tazmini için hukuki yollara başvurulur. TEMAG bünyesinde yapılan herhangi bir akademik çalışmanın sunum ve yayımı için EDK nın onayı zorunludur. Çalışma yayına ya da sunuma gönderilmeden 1 ay önce EDK ya kontrol için gönderilir. EDK gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra onay vermekte ya da yayını askıya almak (en fazla iki yıl) hakkına sahiptir İletişim yönetmeliği Yapılan yüksek lisans ve doktora projeleri Mayıs ve Kasım aylarında öğrenci ve öğretim üyesi tarafından EDK ya raporlanır, EDK toplantılarında 20+5 dakika olacak şekilde sunulur. Sunumlar sonrasında öğrenciler en iyi teknik çalışma ve sunum olmak üzere iki dalda ödüllendilir. Bunun dışında Şubat ve Ağustos aylarında projede yer alan EDK üyeleri (ilgilenen firmaların seçeceği ArGe mühendisleri) ile 30 dakikalık telekonferans görüşmesi yaparak çalışmanın seyri için yönlendirmelerde bulunabilir. TEMAG te doğrudan mühendisleriyle çalışma yapacak firmalar için müdür onayı zorunludur. Firma mühendis çalışma esnasında sadece kendi alanındaki laboratuarda çalışabilir; diğer çalışan ve öğrencilerle iletişimde bulunamaz.

6 Bu anlaşma TEMAG ile... arasında... tarihinde imzalanmıştır. Taraflar sözleşme şartlarına en az üç sene müddetle uymakla hükümlüdür. Ödemeler her ayın 1-5 i arası her sene 1-5 Aralik arası Üyelik kategorisi Grubu (daire içine alınız) Senelik ücret EDK oy hakkı A 24,000TL 3 B 12,000TL 2 C 6,000TL 1 D 6,000TL 1 A Grubu (Senelik cirosu 10milyon TL üzeri firmalar) B Grubu (Senelik cirosu 10milyon TL altı firmalar) C Grubu (Başlangıç grubu) D grubu (İş ortağı organizasyonlar - kar amacı gütmeyen kurumlar) İTÜ Rektörlüğü Adına Firma Adına TEMAG adına İsim, soy isim, kaşe ve imza zorunludur.