BÜLTEN 2015 Şubat Ayı Bülteni Cilt 1, Sayı 9 Bilimden Teknolojiye Güvenle akismer.akdeniz.edu.tr

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BÜLTEN 2015 Şubat Ayı Bülteni Cilt 1, Sayı 9 Bilimden Teknolojiye Güvenle akismer.akdeniz.edu.tr"

Transkript

1 BÜLTEN 2015 Şubat Ayı Bülteni Cilt 1, Sayı 9 Bilimden Teknolojiye Güvenle akismer.akdeniz.edu.tr

2 Milletimiz her güçlük ve zorluk karģısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya çalıģmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

3 Ġçindekiler 1.EPO Avrupa Patent Ödülleri Seçim Sürecine Türkiye den Katılım. 2.Horizon 2020 Marie Sklodowska Curie Bilgi Gününe Katıldık. 3.HemĢirelik Fakültesi Akademik Envanter ÇalıĢmamızı AraĢtırma Görevlileri Toplantısıyla Tamamladık. 4.BATEM ve NUBA yı Biraraya Getirdik. 5.ANSĠAD Ġle 2015 Yılı Eylem Planımızı Yapmak Ġçin Biraraya Geldik. 6. Teknoloji Transferi Hukuku Günleri-I Eğitimi Yoğun Ġlgi Gördü. 7.Eğitimcilerin Eğitimi Sertifika Programına Katıldık. 8. AraĢtırmanın Ürüne DönüĢmesi ve Teknoloji Aktarımı Konulu SöyleĢimizde Akademisyenleri ve Medikal Sektör Oyuncularını Biraraya Getirdik. 9.Teknoloji Transfer Platformu Tanıtım Toplantısına Katılım: Prof. Dr. N. AyĢe BOZTOSUN 10. Haberlere Bir Göz Atın! Editör: Gizem ÖZGÜN Derleyen: Nermin KÖROĞLU

4 Yalın düģünmek Yalın olabilmek ne kadar zordur aslında, birikimleri süzüp sadeleşebilmek Sevgili Hocam Prof. Dr. Ünal Tekinalp doktora tezimi yazarken, Eflatun (Platon) gibi düşünüp babaannenle konuşuyormuş gibi anlatabilmelisin diye öğüt vermişti bana. Bu sözler, hem öğrencilerimin hem okuyucularımın her karşısına çıktığımda şiarım (yol göstericim) oldu benim. Öyle ya, birikimimi muhatabı için değer üretecek şekilde aktaramayacaksam o birikimi sunmamın hiçbir anlamı yoktu. Girişim faaliyetlerinin geldiği nokta da bu sadeleşmeyi yansıtmaktadır. Lean start-up (yalın girişim) olarak adlandırılan insan odaklı yaklaşım uyarınca önce sahada ihtiyaçlar veya sorunlar mümkün olan en az kaynakla belirlenerek analiz edilmekte ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler yine analitik yöntemlerle ve hatalardan öğrenip çabuk tepki vererek tasarlanmaktadır. Biz de AKİŞMER TTM yi Üniversitemizin üçüncü nesil üniversiteye dönüşüm sürecindeki temel girişimi olarak tanımlıyoruz. Paydaşlarımızın inovasyon sürecindeki ihtiyaçlarını yalın girişime yakın bir yaklaşımla belirleyip onlara en uygun hizmetleri kurgulamak için çaba gösteriyoruz. Bu çerçevede siz paydaşlarımızdan alacağımız fikir ve öneriler büyük değer taşıyor. Bizimle yaşadığınız hizmet deneyimine dair olumlu, olumsuz geri bildirimleriniz, size daha uygun, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak bir sistemi geliştirmemizi sağlayacak. Biz akademik birebir görüşmelerimizle, bilgilendirme etkinliklerimizle, iş dünyasına yönelik saha ziyaretlerimizle size ulaşmak için çeşitli kanalları kullanıyoruz. Siz de bize e-posta veya telefonla rahatlıkla ulaşarak ilgili uzmanımızla görüşmek için randevu alabilirsiniz. İlk ulusal etkinliğimizde özellikle teknoloji transfer ofislerimizin ve üniversitelerle işbirliği yapan firmaların önemli bir ihtiyacını başarıyla tespit ettiğimizi ve doğru etkinliği kurguladığımızı memnuniyetle gördük: Teknoloji Transfer Hukuku Günleri-I, katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı ve ilgililerince devamı bekleniyor. Amacımız sizin için inovasyon sürecine katılımı kolaylaştırmak; bu doğrultuda size yalın hizmet sunabilmek için çaba gösteriyoruz. Sizin için değer yaratabildiğimiz süreçleri sizin katkılarınızla geliştirebilmek dileğiyle Prof.Dr.N. AyĢe ODMAN BOZTOSUN AKĠġMER TTM Müdürü

5 Bilimden Teknolojiye Güvenle EPO Avrupa Patent Ödülleri Seçim Sürecine Türkiye den Katılım Merkez Müdürümüz Prof. Dr. N. Ayşe Boztosun, Avrupa Patent Ofisi Başkanı Benoit Batistelli tarafından, bu yıl onuncusu düzenlenen Avrupa Patent Ödüllerinin jüri üyeliğine davet edilmiştir. Çokuluslu şirketlerin genel müdürlerinden, önceki yıllarda ödül alan buluşçulardan ve akademisyenlerden oluşan ödül jürisi 27 Ocak 2015 te Avrupa Patent Ofisi nin Münih teki merkezinde toplanarak toplam beş kategoride ilk üçe giren patentli buluşları belirlemiştir. Finalistler Nisan ortasında kamuoyuna duyurulacaktır ve en popüler buluş oylaması yapılacaktır. Sonuçlar ise 11 Haziran 2015 te Paris te düzenlenecek törende açıklanacaktır. Horizon 2020 Marie Sklodowska Curie Bilgi Gününe Katıldık ODTÜ tarafından, 6 Ocak 2015 tarihinde açılan, AB 7. Çerçeve Programı nın devamı olan Horizon 2020 (H2020) kapsamında sanayi ve üniversitedeki araştırmacıların ortak olarak başvurabileceği Marie Sklodowska Curie RISE (Research and Innovation Staff Exchange) çağrısı bilgi günü 28 Ocak 2015 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi-D Salonu nda gerçekleştirilmiştir. AKİŞMER TTM Proje Destek Birimi personellerimiz bilgi gününe katılmıştır.

6 HemĢirelik Fakültesi Akademik Envanter ÇalıĢmamızı AraĢtırma Görevlileri Toplantısıyla Tamamladık Üniversitemizin Ar-Ge kapasitesini belirlemek amacıyla akademisyenlerimizin Ar-Ge potansiyelini ölçmeye yönelik Hemşirelik Fakültesi envanter çalışmalarımızı 6 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz araştırma görevlileri toplantısıyla tamamladık. AKİŞMER TTM ekibi, Fakülte mensuplarıyla birebir görüşmelerde elde ettiği verileri Hemşirelik Fakültesine yönelik oluşturulacak eylem planını kurgulamak için kullanacaktır. BATEM ve NUBA yı Biraraya Getirdik Akdeniz Üniversitesi Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (NUBA) İle Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Merkezini (BATEM) ortak bilimsel çalışmalar gerçekleştirmek adına işbirliği protokolü çerçevesinde biraraya getirdik. BATEM bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaların Üniversitemiz bilimsel bilgi ve altyapı faaliyetleriyle desteklemek ve geliştirmek adına sağlam ilişkiler kurmuş bulunmaktayız.

7 ANSĠAD Ġle 2015 Yılı Eylem Planımızı Yapmak Ġçin Biraraya Geldik 2013 yılı sonlarına doğru işbirliği sözleşmesi imzalayarak ortak çalışmalara imza atan ANSİAD ve AKİŞMER TTM, Batı Akdeniz girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla 2015 yılı eylem planını hazırladı. AKİŞMER TTM, 13. ANSİAD Girişimcilik Haftasına hazırlık sürecinde Akdeniz Üniversitesi adına ANSİAD ile ortak çalışacak.

8 Teknoloji Transferi Hukuku Günleri-1 Eğitimi 21 ġubat 2015 Tarihinde Akra Barut Otelde GerçekleĢtirildi AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi tarafından birincisi gerçekleştirilen ve bu içerikle Türkiye de ilk defa düzenlenen Teknoloji Transferi Hukuku Günleri-1 etkinliği sektör ilgilileri tarafından büyük ilgi gördü. Farklı illerden katılımın çoğunlukta olduğu elli kişilik seçkin katılımcı grubuna bir gün boyunca Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi, Patentleme, Lisanslama, Üniversite Sanayi İşbirliği Sözleşme Örnekleri Türkiye ve Almanya örneklerinin incelenmesi konularında yoğun bir eğitim programı sunuldu. Eğitim sunumları, AKİŞMER TTM Müdürü Prof. Dr. N. Ayşe ODMAN BOZTOSUN, Boehmert&Boehmert in kıdemli ortağı Prof. Dr. Heinz GODDAR, Uludağ Üniversitesi TTO Müdürü Fatih YALINBAŞ ve Gün + Partners Ortaklığı Kıdemli Avukatı Hande HANÇER tarafından gerçekleştirildi. Eğitime Yıldız TTO, Boğaziçi TTO, Bilkent Üniversitesi, İtünova, Adap TTO, Uludağ TTO, Argeda TTO, ODTÜ Bilgi Transfer Ofisi, Arinkom TTO, Aselsan AŞ, Ülken Hukuk Bürosu, Ekdial Avukatlık Bürosu,Ostim Teknopark, Sabancı Üniversitesi TTO, EBİLTEM TTO, İYTÜ,Zirve Üniversitesi TTO,MTSO ve Mevlana Petrol Ltd.Şti. den fikri mülkiyet hakları ve lisanslama hizmetlerini sunan uzmanlar katıldı. Yoğun ilgi gören etkinliğin ikincisinin 2015 yılı ikinci yarısında yapılması planlanmaktadır.

9 Eğitimcilerin Eğitimi Sertifika Programına Katıldık AKİŞMER TTM Ekibi yoğun eğitim programına Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirdiği eğitimcilerin eğitimi sertifika programı ile başladı. AKİŞMER TTM Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner in yürütücülüğünü üstlendiği program iki tam gün boyunca devam etti. AKİŞMER TTM ekibi bu eğitimle iç ve dış paydaşlara yapacağı eğitim ve bilgilendirme etkinliklerinde bilimsel teknikleri kullanarak daha verimli ve daha etkili etkinlik ve eğitimleri nasıl gerçekleştireceğini öğrendi.

10 AraĢtırmanın Ürüne DönüĢmesi ve Teknoloji Aktarımı Konulu SöyleĢimizde Medikal Sektör Oyuncularını Biraraya Getirdik Çarşamba günü saat 14:00 de, Fen Bilimleri Enstitüsü Konferans Salonunda, Drexel Üniversitesi Proje Yöneticisi, Seri Girişimci Davood TASHAYYAD ın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz, araştırmanın ürüne dönüşmesi ve teknoloji aktarımı konulu söyleşimizde uygulamaya yönelik çok önemli bilgilerin paylaşılmıştır. Söyleşi konuklarımız Sayın Prof. Dr. Banu ONARAL, Davood TASHAYYAD ve Shori ZAND a katılımında dolayı teşekkürümüzü iletmek isteriz. Sektör ile ilgili firma ve öğretim üyelerinin buluştuğu etkinliğimiz interaktif bir şekilde olup, son derece somut sorunlara yönelik faydalı bir etkinlik olmuştur.

11 Teknoloji Transfer Platformu Tanıtım Toplantısına Katılım: Prof. Dr. N. AyĢe BOZTOSUN Türk Patent Enstitüsü, uzun süredir hazırlıklarını yürüttüğü Teknoloji Transfer Platformu internet sitesinin lansmanını 26 Şubat 2015 te Ankara da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarının, iş dünyasından, patent ofislerinden, teknoloji transfer ofislerinden misafirlerin katılımıyla gerçekleştirmiştir. Merkez Müdürümüz Prof. Dr. N. Ayşe Boztosun, platformun tanıtım sunumunda aktif görev alarak AKİŞMER TTM Yönetim Kurulu üyelerimizden Prof. Dr. Murat Canpolat ın bebek sarılığı için pratik fototerapi cihazı başlıklı patent başvurusu yapılmış ve yayınlanmış buluşunu uygulamalı olarak sisteme yüklemiştir. Platform üzerinden buluşçuların ve buluşları üretimde kullanmak isteyenlerin birbirini bulması, ar-ge ihtiyaçlarının duyurulması hedeflenmektedir.

12 Haberlere Bir Göz Atın! GiriĢimcilerle mentorları buluģturacak yerli soru cevap platformu Mentornity ye yatırım geldi! Internette nitelikli bilgiye Mentornity-ekim-nazim-kayaulaşmak her zaman o kadar kolay olmayabiliyor. Kendini tekrar eden kopya sayfalar, uydurma içerik, güncelliğini yitirmiş bilgiler ve kategorilendirilmemiş içerikler bugün internetin çözülmesi gereken en önemli sorunlarından bir tanesi. Girişimcilerin ihtiyaç duydukları, aradıkları sağlıklı bilgilere ve know-how a kolayca ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan yeni yerli girişimlerden Mentornity ye Botego nun kurucusu Ekim Nazım Kaya tarafından yatırım yapıldı. Serkan Kağan Çelik tarafından kurulan Mentornity içerisinde yer alan mentorlar girişimcilerden gelecek soruları cevaplayacaklar ve online eğitimler düzenleyecekler. Mentornity, kullanıcıların aradıkları bilgiyi bazen herkese açık platformlarda sormak istememeleri ya da bilgi kirliliği ve vakit darlığı nedeniyle aradıkları bilgiye ulaşamamaları gibi sorunlara da en azından girişimciler için çözüm sunmuş olacak (webrazzi.com). StartupTurkey Antalya da!!! Uluslararası düzeyde katılım gerçekleşen StartupTurkey, Şubat 2015 tarihlerinde Antalya,Belek te gerçekleştirildi. Girişimci-yatırımcı buluşturma noktalarından biri olan bu organizasyonda birbirinden değerli konuşmacılarla girişimcilik ekosistemine ciddi katkılar sunulmaktadır.

13 AKĠġMER Teknoloji Transfer Merkezi Akdeniz Üniversitesi Kampüsü Enstitüler Binası Dumlupınar Bulvarı, Konyaaltı, Antalya Tel Direkt: Tel Santral: (Dahili): Fax: Web: akismer.akdeniz.edu.tr E-posta: