KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş"

Transkript

1 KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş Model: KD-050/ PARMAK İZLİ KİLİT Kullanma Kılavuzu CE

2 İÇİNDEKİLER Ürün Bilgileri 1.1 Ürün modeli ve özellikleri 1.2 Fonksiyonlar 1.3 Kilit parçaları ve özellikleri 1.4 Kilit ölçüleri 1.5 Gövde ölçüleri Montaj kılavuzu 2.1 Montaj gereksinimleri 2.2 Kilit yönü değiştirme 2.3 Montaj aşamaları 2.4 Parça tanımları Kullanma Kılavuzu 3.1 Ses ve ışık göstergeleri 3.2 Tuş Takımı 3.3 Parmak izi ve Acil durum kaydı 3.4 İlk Açılış 3.5 Acil durum kaydının değiştirilmesi 3.6 Parmak izi silme 3.7 Kilitleme ve Açma pozisyonları 3.8 Pil değiştirme Servis ve Bakım 4.1 Bakım 4.2 Sorun giderilmesi 4.3 Garanti belgesi Bölüm 1 Ürün modeli ve Özellikleri 1.1 Ürün Modeli Model : KD -050/ Kaplama: Paslanmaz çelik Net Ağırlık: 3.65 kg.

3 1.2 Ürün Özellikleri Sistem : Elektronik ve Mekanik Kullanım Kolaylığı : Parmak deri yüzeyinin kuru, ıslak,nemli,yağlı ve yıpranmış olması hallerinde de hassas ve hızlı okuma fonksiyonu Teknoloji : Biometrik okuyucu Kullanım : Mekanik ve Elektronik kilit teknolojisinin mükemmel uyumu Acil müdahale : Parmak izi, giriş kodu,mekanik anahtar ile açılım Kayıt kapasitesi : 50 parmak izi (opsiyonel 120) Gövde Materyali : Paslanmaz çelik gövde & mandal ve sürgü Dayanıklılık : Sarsıntı ve darbelere karşı dayanıklı Alarm : Düşük voltaj, kapı kapanmamasında, yanlış şifre veya kaydedilmemiş parmak okutulduğunda Enerji : 4 adet 1,5 Volt AA Alkaline pil Pil kullanma ömrü : 1 yıl Düşük enerji kullanım : Sesli ikazdan sonra 100 defa açılım Mavi ışıklı arama : Var Yüksek çözünürlüklü algılama: Var Sürekli geçiş modu : Var Okuma penceresi : (U) 23 mm x (G) 18 mm Onaylama Zamanı : 1 sn Çözünürlük : 560 dpi Dinamik akım : 150 Ma Statik akım : 10 Ua Voltaj : 4,8 V- 6,8 V Alarm voltajı : 4,8V Anti-statik üst koruma sınırı :15000 V Çalışma sıcaklığı : -10*C 60*C Nem oranı : %20 - % 80 Dış ölçüler : (U) 318 mm x (G) 77.2 mm x (D) 65 mm İç ölçüler : (U) mm x (G) 77.2 mm x (D) 66 mm Ağırlık: 3.65 Kg 1.3 Kilit parça isimleri ve Özellikleri

4 Parça Ön ve Arka kolları Okuma penceresi Yan panel Sürgü Tuş takımı Özellikleri Açılım Parmak izi kayıt Mandal be pil yuvası koruma Kilitleme Yönetimi ve kodlama 1.4 İç Kilit Ölçüleri 1.5 Gövde Ölçüleri

5 Bölüm 2 Montaj Kılavuzu 2.1 Montaj Gereksinimleri a. Kapı Kalınlığı: mm b. Kapı seren genişliği: 120 mm 2.2 Kilit Yönü Değiştirme a. Sol kapı: Kapıyı karşınıza aldığınızda, menteşe sol tarafta ise sola açılan kapı demektir. b. Sağ kapı: Kapıyı karşınıza aldığınızda, menteşe sağ tarafta ise sağa açılan kapı demektir. c. İçe açılan kapı: Kapıyı iterek açtığınızda d. Dışa açılan kapı: 2.3 Montaj Aşamaları A.Yerden yaklaşık 100 cm yüksekliğinde başlayınız. B. Montaj şemasına uygun olarak mandal, merkez uzaklığını ve kilit yuvasını açınız. (Şekil 1.a)

6 B.1 İç kilidi takacağınız kapı seren yuvasını montaj şemasına uygun olarak kesiniz (Şekil 1.a). İç kilit prizini yuvasından dışarıya çıkartınız (Şekil 2.b). B.2 İç kilidi ve aynasını yerleştirdikten sonra, kapının alın tarafından 2 adet yıldız havşa başlı vida (4.8*9) ile kilidi kapıya monte ediniz (Şekil 1.a). (Şekil 2.b) (Şekil 2.c) C.1 Kilidinizin mesafesine göre kapının alın tarafından ölçü alarak silindir ve kol yuvasını matkap ucuyla resimde belirtilen aynı eksen doğrultusunda açınız(şekil 2.c). C.2 Kapının dış yüzeyine gelecek şekilde silindiri kilidinize diğer taraftan vidalayarak tespit ediniz. (Şekil 2.d-1) (Şekil 2.d-2) D.1 İç kilit soketini kilidin ön panelde bulunan elektronik devresine taktıktan sonra, dış kolu kol pimlerinin üzerine(şekil 4.a). D.2 Kilidin ön panelini yerleştikten sonra (Şekil 2.d-1), arka paneli de aynı hizaya gelecek şekilde 4 adet M8 x 50 mm vida ile yerleştiriniz(şekil 2.d-2).

7 (Şekil 1.f) (Şekil 2.f) F.1 Pilleri kutusuna koyduktan sonra, pil yuvasına yerleştiriniz (Şekil 1.f). F.2 Kilidin üzerindeki silindir kapağını kilit ile verilen tırnaklı metal alet ile saat istikametine doğru 45*C çevirerek açınız(şekil 2.f). 2.4 Parça Tanımları

8 Bölüm 3 Kullanma Kılavuzu 3.1 Ses ve Işık göstergeleri Mavi ışık yanıp söner, uzun bir beep sesi normal çalışma modunda olduğunu gösterir. Kırmızı ışık yanıp söner, iki kısa ses gelirse, yürütülen işlem başarısız olmuştur. Kırmızı ve mavi ışık birlikte yanıp söner, 3 kez sesli alarm verir ise, pilin düşük enerjiye sahip olduğunu değiştirilmesi gerektiğini ikaz eder. Mavi ışık 1 sn yanıp söner ise, kilit açık pozisyondadır. Kırmızı ışık yanıp söner ise, kilitlenmiştir. 3.2 Tuş Takımı Parmak izi tanımla fonksiyonu Acil durum, açılış kodunu kaydetme fonksiyonu 3.3 Parmak izi ve Acil durum kodu kaydı 3.3 a Parma izi kayıt Kilidin üzerindeki silindir kapağını kilit ile verilen tırnaklı metal alet ile çıkartınız (Şekil 1) Mekanik anahtarı yerleştirip uzun bir di sesi duyana kadar çeviriniz. Kırmızı ve mavi ışık sırasıyla yanıp söndükten sonra anahtarı bırakınız. Parmak izi penceresi mavi ışık olduğunda parmağınızı üzerine koyunuz. Daha sonra önce kısa ses ve uzun ses gelene kadar parmağınızı oynatmayınız. Mavi ışık yanar ve sistem parmak izini başarıyla kayıt eder. Kırmızı ışık yanıp söner, iki kısa ses gelir ise parmak izi kayıt edilmediğini gösterir. Not : Her mekanik anahtar çevrildiğinde bir parmak izi kayıt edilir. (Şekil 1) 3.3 b Acil durum kodu kaydı Kilidin üzerindeki silindir kapağını kilit ile verilen tırnaklı metal alet ile çıkartınız Mekanik anahtarı yerleştirip uzun bir di sesi duyana kadar çevirip tutunuz. 8 haneli giriş kodunu girip kısa bir ses geldikten sonra tekrar 8 haneli kodunu giriniz. Uzun bir ses ile birlikte mavi ışık yanıp söndüğünde parmak izi kayıt başarıyla kayıt edildiğini gösterir. Kırmızı ışık yanıp söner, iki kısa ses gelir ise parmak izi kayıt edilmediğini gösterir. Not: Bir sonraki kaydedeceğiniz giriş kodu her zaman bir önceki kaydettiğiniz giriş kodunu siler. 3.4 Açılış 3.4 a Parmak iziyle açılış:

9 Tuş takımındaki # düğmesine basınız. Mavi ışık yandığında, kısa bir ses duyduktan sonra okuma penceresine parmak izinizi tutunuz. Doğru eşleşme olur ise mavi ışık yanıp söner ve uzun bir ses duyulduktan sonra kolu döndürerek açınız. 3.4 b Acil durum ile açılış 8 haneli giriş kodu ve uzun bir ses duyduktan sonra kolu döndürerek açınız. 3.5 c Mekanik anahtar ile açılış Mekanik anahtarı yerleştirdikten sonra çevirerek açınız. 3.5 Acil durum kodunu değiştirme Her seferde girdiğiniz 8 haneli giriş kodu, bir önceki kodu silerek sadece yeni girilen kodu geçerli kılar. 3.6 Parmak izi silme Pil bloğunu sökünüz. (Şekil 2) Silindir kapağını çıkartıp mekanik anahtarı yerleştirip çeviriniz. Pil bloğunu tekrar taktıktan sonra, kırmızı ışık ve 6 sn sonra iki kısa ses gelecektir. Kırmızı ışık söndükten sonra sistemdeki kayıtlı bulunan tüm parmak izlerini silindiğini onaylar. Not: Hafızadaki tüm parmak izleri silindikten sonra, esas kullanıcı kayıt edilene kadar herhangi bir kullanıcı ile açılmaya devam eder. (Şekil 2) 3.7 Kilitleme ve açma pozisyonları Mandal kilitleme Sadece mandal ile kilitlendiğinde, içeriden kolu çevirerek, dışarıdan ise parmak izi, mekanik anahtar, giriş kodu ile dışarıdan açınız. Sürgü kilitleme Sürgü ile kilitlemek için içeriden kolu çevirerek, dışarıdan ise parmak izi, mekanik anahtar ve giriş kodu ile açınız. Sürekli geçiş (1) Acil durum açılış kodunu giriniz. Motor açılış sesini duyduktan sonra kapalı pozisyona geçmeden herhangi bir tuşa bastığınızda sistem sürekli geçiş moduna geçer. (2) Parmak izini okutunuz. Motor açılış sesini duyduktan sonra kapalı pozisyona geçmeden herhangi bir tuşa bastığınızda sistem sürekli geçiş moduna geçer 3.8 Pil Değiştirme Paslanmaz çelik koruyucu parçayı mıknatıs ile çıkarttıktan sonra alyen anahtar ile pil bloğunu sökünüz.

10 Eski pilleri yenileri ile değiştiriniz. Pil bloğunu yerleştirdikten sonra kapağını ve koruyucu parçayı koyunuz. Bölüm 4 Servis ve Bakım 4.1 Bakım Aşındırıcı maddelerden kilidinizi uzak tutarak, hem kaplamasını hem de parlak ve düz olmasını sağlayın. Kola ağırlık asmayınız. Zaman içerisinde oluşabilecek kapı kaymasında, kilit karşılığının ayarlanması gerekmektedir. Çok uzun süre kullanımlarda okuma penceresindeki üzerindeki kirleri nemli bir bezle siliniz. Düşük pil seviye ikazı verdiğinde, hemen pili değiştiriniz. Kullanıcı için 2 adet parmak izi kaydetmesi tavsiye edilir. Bir parmağın kazaya maruz kalmasından dolayı diğerini kullanabilirsiniz. Mekanik anahtarı güvenli bir yerde tutunuz. 4.2 Sorun giderilmesi Problem Sebepleri Çözümleri Parmak izi okutulduğunda çalışmıyor. Geçersiz parmak izi olması Kayıtlı parmak izi ile açınız. İki kısa ses ile birlikte kırmızı ışığın yanıp Parmak izi kaydı silinmiş sönüyor. olması Kayıtlı parmak izi ile okutulduğunda kilit açılmıyor. Parmak hasarlı veya aşınmış Kayıt ettiğiniz andaki parmak iz İki kısa ses ile birlikte kırmızı ışık yanıp sönüyor. olması Geçerli olan diğer parmak izini Okutunuz.