İAOSB AR-GE VE İNOVASYON YARIŞMASI BAŞVURU REHBERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İAOSB AR-GE VE İNOVASYON YARIŞMASI BAŞVURU REHBERİ"

Transkript

1 İAOSB AR-GE VE İNOVASYON YARIŞMASI BAŞVURU REHBERİ Son Başvuru Tarihi: 14 Haziran 2013

2 İAOSB Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması Yarışma başvuru formu 4 bölümden oluşmaktadır. 1. Başvuru Bilgileri 2. Proje Hakkında 3. Öncesi ve Sonrası ile Projeniz 4. Ar-Ge Kültürü Hakkında Hiçbir bölümde kelime sınırlaması bulunmamaktadır. Başvurularınızı gerçekleştirirken proje dokümanı ya da patent/faydalı model/endüstriyel tasarım belgelerinizden birebir bilgi aktarmamanız tercih edilmektedir. Birinci Bölüm: Başvuru Bilgileri Bu bölümde yer alan sorular, başvuruda bulunan İAOSB Katılımcısına ait bilgileri almak üzere hazırlanmıştır. Başvuru Sorumlusu olarak belirtilecek kişi, başvuru ve yarışma ile ilgili iletişimde kontak noktası olacaktır. Bu bağlamda sorumlu olarak belirlenecek kişinin ulaşılabilir olması önemlidir. Başvuru sorumlusunun başvuruda kullanılan proje/patent/faydalı model/endüstriyel tasarım üzerinde birebir çalışmış olması tercih edilmektedir. İkinci Bölüm: Proje Hakkında Projenizin / patentinizin / faydalı modelinizin / endüstriyel tasarımınızın konusu nedir? Bu soruda Ar-Ge çalışmanızın ana konusunu aktarmanız beklenmektedir. Çalışmanızın teknik detaylarına girmeden, ne ile ilgili olduğunu, ne amaçladığını ve bu amaç doğrultusunda nasıl bir çalışma gerçekleştirdiğinizi özet ve toplu bir şekilde aktarmanız beklenmektedir.

3 Projenizin/patentinizin/faydalı modelinizin/endüstriyel tasarımınızın çıkış noktasını özetleyebilir misiniz? Ar-Ge çalışmanızın hangi sebeple başlatıldığına, bu çalışmaya neden ihtiyaç duyulduğuna, varsa çözülmek istenen soruna ilişkin detayları bu bölümde aktarmanız beklenmektedir. Ar-Ge çalışması öncesi beklenti ve öngörülerinizi de bu sorunun cevabı olarak belirtebilirsiniz. Üçüncü Bölüm: Öncesi ve Sonrası ile Projeniz Projeniz/patentiniz/faydalı modeliniz/endüstriyel tasarımınızın sonucunda şirketinizin elde ettiği üstünlük ve ekonomik getirilerini proje öncesi durumunuz ile karşılaştırarak değerlendirebilir misiniz? Bu soru Ar-Ge çalışmanızın inovatif niteliklerinin önemini anlamaya yöneliktir. Ar-Ge çalışmanız ile elde ettiğiniz yeniliğin, çalışmanız öncesine kıyasla ne gibi teknik ve üretimsel iyileşmeler doğurduğu, firmanızın teknik kapasitesine neler kattığı bu bölümde detaylıca anlatılabilir. Projeniz/patentiniz/faydalı modeliniz/endüstriyel tasarımınız sonucunda elde ettiğiniz süreç / ürün yeniliğinin, mevcut süreç/ürünlere göre üstünlük ve avantajlarını karşılaştırabilir misiniz? Bu soru Ar-Ge çalışmanızın ticari önemini anlamaya yöneliktir. Ar-Ge çalışması sonucunda elde edilen süreç ya da ürün yeniliğinin ticari etkileri, çalışma öncesi dönem ile karşılaştırılarak aktarılmalıdır. Rakipler, fiyat rekabeti ve pazarda konumlanma gibi açılar karşılaştırma parametreleri olarak kullanılabilir.

4 Dördüncü Bölüm: Ar-Ge Kültürü Hakkında Projenizin/patentinizin/faydalı modelinizin/endüstriyel tasarımınızın hazırlanma ve uygulanma aşamasında çalışan takım üyeleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge çalışmanızda aktif olarak görev alan çalışanların en alt kademeden en üst kademeye kadar bu bölüme aktarılması beklenmektedir. Bu bilgi aktarılırken şu format kullanılabilir: Ad Soyad / Kurum içi pozisyonu / Eğitim seviyesi Projenizin hazırlanma ve uygulama aşamasında firma içinde kullandığınız bilgi akışı, karar alma, iyileştirme, kalıcılaştırma mekanizmalarını özetleyebilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarının kurgulanma, hayata geçirilme ve kalıcılaştırma aşamalarında farklı mekanizmalar kullanılmaktadır. Ar-Ge çalışmanızın koordinasyonunda, takım çalışmasının organizasyonunda, karar alma süreçlerinde, problem anlarında, proje sonrası kalıcılaştırma çalışmalarında hangi mekanizmaları kullandığınızın detayları bu soru kapsamında ele alınmalıdır. Şirketiniz çalışanlarının araştırma ve geliştirme süreçlerine dahil olmaları için uyguladığınız herhangi bir şirket içi teşvik mekanizmanız varsa açıklayabilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarının şirket içinde kesintisiz devam etmesi ve bir kültür oluşturması için yönetimsel anlamda sunulan teşvikler giderek yaygınlaşmaktadır. Yükselme, eğitime gönderme, periyodik izin, maddi teşvik gibi örneklendirilebilecek birçok farklı mekanizma söz konusudur. Her şirketin kendi Ar-Ge kültürüne göre şekillendirdiği bu mekanizmalar şirketinizde de uygulanmakta ise açıklamanız beklenmektedir.

5 BAŞVURU SONRASI Başvurunuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. iletisini aldığınızda başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır. Birden fazla başvuru yapabilirsiniz. Diğer başvurularınızda, sistemin IP hatırlama özelliği nedeniyle farklı bilgisayar kullanılması gerekmektedir. Yarışma süreci aşağıdaki gibidir. Başvurular Jüri Teknik Değerlendirmesi (Finalistlerin Belirlenmesi) Jüri Final Sunumu Ödül Töreni Son Başvuru Tarihi 14 Haziran Kasım Kasım 2013 JÜRİ OTURUMU VE SUNUMLAR Jüri teknik değerlendirmesinin ardından belirlenecek 10 Finalist Katılımcı, 06 Kasım 2013 günü gerçekleşecek büyük etkinlikte proje ve buluşlarını bir sunum ve soru cevap oturumunda jüri ile paylaşacaktır. Final oturumunda sunum gerçekleştirecek finalistler başvurularını izleyiciler ve jüri karşısında, önceden belirlenecek bir formatta kısaca özetleyeceklerdir. En fazla 5 dakika sürecek bu sunuş bölümünün ardından jüri üyeleri proje, inovasyon, Ar-Ge boyutu, projenin çıktıları ve faydaları gibi konularda sormak istedikleri soruları proje takımına yönelteceklerdir. Böylece başvuruların daha sağlıklı değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Tüm İAOSB Katılımcılarına açık olacak interaktif final etkinliğinde finalist proje/buluşların takım üyelerinin sahnede yer alması istenmektedir. Sahnede yer alacak ekibin, proje/buluş takımının farklı kademelerinde görev almış olması ve sahne performansını birlikte gerçekleştirmeleri tercih edilmektedir. Jüri oturumunda her finalist 40 puan üzerinden, tüm jüri tarafından değerlendirilecektir. Soru-cevaplar ile 15 dakikada tamamlanacak bu aşamada alınan puanlar, jüri teknik değerlendirme puanlarına eklenerek yarışma sıralaması belirlenecektir.