18-26 MAYIS 2015 TÜRKİYE 2015 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "18-26 MAYIS 2015 TÜRKİYE 2015 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM"

Transkript

1 MAYIS 15 TÜRKİYE 15 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM MEHMET ALİ KULAT MAK DANIŞMANLIK YÖN. KUR. BŞK SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

2 2 Araştırmanın Kimliği MAK DANIŞMANLIK olarak MAYIS 15 tarihinde BÜYÜKŞEHİR ve KARAMAN, KARS, SİİRT, KIRIKKALE, BAYBURT, ADIYAMAN, ELAZIG, SİVAS, BİLECİK, YOZGAT, AMASYA, ISPARTA, OSMANİYE, KIRKLARELİ, KARABÜK, KÜTAHYA, NEVŞEHİR 17 il, 183 ilçe de 8. kişi ile YÜZYÜZE görüşmelerle yaptırttığımız MAYIS 15 TÜRKİYE 15 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM başlıklı FİNANSMANINI MAK Araştırma Değerlendirme Danışmanlık Mü. Org. İnş. ve Tic. A.Ş. nin karşıladığı, ANALİZ ve DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARINI bünyemizde faaliyet gösteren ARGEDER DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ nün hazırladığı çalışmamızın özet raporudur. MAK Danışmanlık olarak yaptırttığımız bu çalışmada toplumun sosyo-kültürel ortalamasına uygun doğru ve yeterli denek belirleme, bu deneklere bağlı olarak verilerin çoklu analizlerle ölçümlenmesinde LİKERT METODU kullanılmıştır. Saha çalışmasında %1.2 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 51.6 erkek, % 48.4 bayan olmak üzere cinsiyet dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız içinde ayrıca ikinci bir çalışma da YURTDIŞINDAKİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA YÖNELİK yaptığımız siyasi eğilim araştırmamızda ayrıntılarını abonelerimize dağıttığımız bir önemli çalışmanın özetini de içermektedir. MAK DANIŞMANLIK olarak MAYIS 15 tarihleri arasında finansmanını MAK Danışmanlık A.Ş. nin karşıladığı ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA, BELÇİKA, AVUSTURYA da Avrupa nın 5 ülkesinde o ülkelerdeki seçmen vatandaşlarımızın yaklaşık binde biri ile 2155 kişi ile YÜZYÜZE metotla yaptırdığımız ve yine seçmen sayısının oransal dengesini olabildiğince dikkate alarak hazırladığımız, hata payı % 2 olan ve likert metoduyla analiz ettiğimiz çalışmadır.

3 3 GİRİŞ Çalışmamızda muhtelif gündem soruları da bulunmakla birlikte 7 Haziran 15 tarihinde yapılacak Milletvekilliği Genel Seçimine yönelik YSK yasaklarının gün önceden başlaması dolayısıyla; diğer gündem sorularına verilen cevap analizlerimiz sürerken yasak başlamadan bu sorularımızdan seçimi ilgilendiren bölümleri basınla ve kamuoyuyla paylaşma yoluna gidiyoruz. Çalışmamız sırasında; sorular ucu açık sorulmuş olup soruların hiçbirinde ŞIK SUNMA METODU tercih edilmedi. Verilen cevaplar ucu açık olduğundan kategorize edilmesi yaklaşık cevaplar dikkate alınarak sağlanmıştır. Saha çalışmamızda verilen cevapların uzun ve yorum içerikli oluşu değerlendirmelerimiz için önemli olmakla birlikte KATEGORİZE etme ve GRAFİK yapımında özet ve net değerlendirmeli cevap tasnifi oluşturulmuştur. SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

4 4 YARIN GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERİRSİNİZ? 45 42, , ,7 5 3,9 AK PARTİ CHP MHP BDP-HDP İTTİFAK (BBP- SAADET) 1,1 2,5 DİĞERLERİ GÖRÜŞ YOK / KARARSIZ KARARSIZLAR DAĞILDIKTAN SONRA "YARIN SEÇİM OLSA OYUNUZU KİME VERİRSİNİZ" , ,9 16,4 9,94 3,99 1,21 AK PARTİ CHP MHP BDP / HDP İTTİFAK (BBP-SAADET) DİĞERLERİ

5 5 YURT DIŞI SEÇMEN İN SİYASİ TERCİH ANALİZİ MAK DANIŞMANLIK olarak MAYIS 15 tarihleri arasında finansmanını MAK Danışmanlık A.Ş. nin karşıladığı ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA, BELÇİKA, AVUSTURYA da Avrupa nın 5 ülkesinde o ülkelerdeki seçmen vatandaşlarımızın yaklaşık binde biri ile 2155 kişi ile YÜZYÜZE metotla yaptırdığımız ve yine seçmen sayısının oransal dengesini olabildiğince dikkate alarak hazırladığımız, hata payı % 2 olan ve likert metoduyla analiz ettiğimiz çalışmaya göre; ÜLKE ADI TÜRK SEÇMEN SAYISI ARAŞTIRMAMIZA KATILAN KİŞİ SAYISI Almanya Fransa Hollanda Belçika Avusturya AVRUPA'NIN EN ÇOK TÜRK YAŞAYAN 5 ÜLKESİNDE YAŞAYAN TÜRKİYE SEÇMENLERİNE YÖNELİK ARAŞTIRMADA KARARSIZLAR DAĞILDIKTAN SONRA "YARIN SEÇİM OLSA OYUNUZU KİME VERİRSİNİZ?" SORUSUNA VERİLEN CEVAPLARIN GRAFİK TABLOSU 58, ,5 AK PARTİ CHP MHP BDP / HDP İTTİFAK (BBP- SAADET) DİĞERLERİ

6 6 Bu tablo yurtdışı seçmeninin yaklaşık. kadarının oy kullanacağı savıyla,türkiye de seçime katılım oranına bağlı olarak % 2 lik bir etkiye ulaşabilecektir. Bu seçmenin toplam seçmene etkisi de dikkate alındığında Türkiye seçim tablosuna yaklaşık aşağıdaki oranlarda etki eder. AK PARTİ 1.17 CHP.28 MHP.17 HDP,24 İTTİFAK, DİĞERLERİ,4 MAK DANIŞMANLIK olarak trend oluşturma maksatlı olarak her ay yaptığımız araştırmalarda sorduğumuz yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? sorumuza verilen cevapların 15 ocak, şubat, mart, nisan çalışmalarını kıyasladığımızda KARARSIZLAR HARİÇ sonuçların neredeyse aynı olduğu görülürken, seçime 15 gün kala yaptığımız son saha araştırmamızda sonuçlarda küçük değişmeler dikkat çekmektedir. Sonuçlar; özellikle kararsız seçmenden muhalefete doğru bir kayma olduğunu göstermesi bakımından ilginçtir. Kararsız seçmenin Ak Parti den daha ziyade muhalefete yönelmesinde; iktidar partisinin iç kavgalı bir görüntü çizmesi, geçmiş seçimlerde yaptığından farklı olarak seçim beyannamesinde felsefi değerlendirmeler geniş olarak yer alsa bile; seçmen sorunlarına yönelik somut öneriler sunamaması, aday listeleri vb. etkili olmuş olabilir. Özellikle Cumhurbaşkanının 4 vekil ve Anayasa değişikliği söylemi; parti sözcüleri tarafından yeterince içselleştirilerek değerlendirilememiştir. Zira doğru değerlendirilebilse özellikle ortak söylem yapılabilse kitleler o hedefe kilitlenebilirdi Ak Parti kendi tabanına sahip çıkamamaktadır. En basit örnek; 13 YIL BOYUNCA AK PARTİDE DEĞİŞİK SEÇİMLERDE ADAY ADAYI OLMUŞ KİŞİ SAYISI (MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANI, İL GENEL MECLİSİ, BELEDİYE MECLİSİ, İL BAŞKANLIĞI, İLÇE BAŞKANLIĞI VS.) PEK ÇOK PARTİNİN ALDIĞI OY ORANLARI KADAR İKEN; AK PARTİ YETKİLİLERİNİN BU KİŞİLERE BİR TEŞEKKÜR MEKTUBU VB. YAZMAK SURETİYLE GÖNÜLLERİNİ ALMAK MÜMKÜNKEN BUNU YAPMAMASI SAHADA ŞİKAYET OLARAK İFADE EDİLMİŞTİR.

7 7 Denilebilir ki bunu geçmiş seçimlerde de yapmadığı halde bu neden şimdi sorun olabiliyor? Hâlbuki geçmiş seçim dönemlerinde AK PARTİ nin kitlelere verdiği mesaj içeriğinde kendi ve milletin mağduriyeti söyleminin sağlıklı bir zemini vardı; bugün ise bu mağduriyetler yine pek çoğu Ak Parti sayesinde bitmiş ama beklentiler çok yükselmiştir. Seçime kadar ki günlük süreçte ortaya konulabilecek tutarlı somut ve inandırıcı politikalar oranlarda küçük de olsa değişime neden olabilecektir. Seçim sonuçlarında çok etkili olmasını beklediğimiz YURTDIŞI seçmenin katılımının Cumhurbaşkanlığı seçimine göre 4-5 kat daha fazla olmasına karşılık halen yurtdışı seçmen sayısının % lar oranında kalmış görülmektedir. Bu sonuçlarda MHP ve HDP de küçük bir yükseliş dikkat çekerken, seçimin kilit partisi HDP ninyurtdışı oylarla SEÇİM BARAJINI aşacağını göstermektedir. İktidar partisi ve HDP nin bu son günde performansları çok önem kazanmış durumdadır. Özellikle iktidar partisinin beklentileri yükseltmesi işini zorlaştırmıştır. Özellikle ADALET adli sisteme yönelik (ceza indirimi vb. SOMUT bir adım ve AYASOFYA nın AÇILMASI benzeri radikal kararlar alması dışında kitlesel oranda etki bırakacak bir seçim hamlesi için geç kalınmış durumdadır. Zira çoğunlukla geçmiş seçimlerde AK PARTİ ye oy vermiş toplumun alt gelir gruplarına mensup MAHKUMYAKINLARI nın oy oranı çok ciddi bir kitlesel orandır. HDP nin % luk seçim barajını aşıp aşamayacağı konusunda bu tabloya bakarak söylenecek olan; çok kuvvetli bir ihtimal olarak barajın aşılacağı kanaatidir. Ancak; HDP nin en fazla oy aldığı 16 ilde seçmen sayısının 5 milyon olduğu ve HDP nin bu illerde seçmenin % 5 sinin oyunu aldığını Yine bu 16 ilde doğduğu halde bu illerin dışında yaşayan yaklaşık 5 milyon seçmen daha olduğu onlardan ise genel itibarıyla % lerde oy alabildiği Diğer oy alabileceği alanın ise ağırlıklı Türk oyları ve azınlık oyları olacağı gerçeğinden hareketle

8 8 SEÇİME KATILIM ORANLARI DA HDP nin % luk seçim barajını aşıp aşmamasında hayati öneme haizdir. Seçime katılım oranlarının GENEL SEÇİMLER İÇİN SON YILLAR ORTALAMASI OLAN % 85 LERDE OLMASI DURUMDA HDP NİN BARAJI AŞMADA ZORLANACAĞI AMA SON CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ GİBİ YÜZDE YETMİŞLERDE KALMASI HALİNDE İSE ÇOK KOLAY BARAJI AŞABİLECEĞİ UNUTULMAMALIDIR. AYASOFYA nın açılması da özellikle HDP bünyesindeki muhafazakar oylar ile, MHP ve SAADET ittifakından kitlesel anlamda AK PARTİ ye oy kayması demektir. Ancak bu konuda atılacak bir adım çok net olmalıdır. Milli İttifak sloganıyla SAADET Partisi şemsiyesi altında bir araya gelen Saadet + BBP blokunun barajı aşma iddiasının çok gerisinde kalsa da; özellikle Ak Parti, MHP ve kararsız seçmenden küçük oranlarda da olsa oy almaya başladıklarını da görüyoruz. İttifak ın AK PARTİ alternatifi politikalarla tatmin edememesi durumunda yakalanan %4 lük oran son günde bir kısmı itibarıyla iktidar partisine ve MHP ye kayabilir. SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

9 9 Hayatınızda hiç (herhangi bir seçimde) Ak Parti ye oy verdiniz mi? 7 6 (Bu soruyu araştırmamıza katılan 8 kişiden ilk kez oy kullanacak olan 8 kişi hariç olmak üzere 729 kişiye sorduk) EVET HAYIR GÖRÜŞ YOK Kararsızların dengeli dağılımında ve Türkiye de yaşayan vatandaşların ilk kez oy kullanacaklarını da çıkardığımızda neredeyse 4 vatandaştan 3 ü bir yada birden fazla kere Ak Partiye oy vermiş görülüyor. Bu durum özellikle Ak Parti nin bu seçime kadar genel başkanı olmuş ve Ak Parti nin seçimlerini yönetmiş Recep Tayyip ERDOĞAN ın vatandaşla buluşma ve etkisini göstermesi bakımından ilginçtir.ak Parti nin bu potansiyeli yeterince değerlendiremediğini görmek anlamında da önemli bir sonuçtur SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

10 (ARAŞTIRMAMIZA KATILAN İLK KEZ OY KULLANACAK 8 KİŞİYE SORDUĞUMUZDA) YARIN GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERİRSİNİZ? AK PARTİ CHP MHP BDP-HDP İTTİFAK (BBP- SAADET) DİĞERLERİ GÖRÜŞ YOK / KARARSIZ İLK KEZ OY KULLANACAK Seçmenin durumu son derece şaşırtıcıdır. İlk kez oy kullanacak seçmende Ak Parti nin genel seçmenle kıyaslanmayacak kadar düşük performansı doğrusu hayret vericidir. Bu durum iktidar partisinin gençlere yönelik yaptığı sayısız hizmete karşılık, misyonunuyeni nesle yeterince anlatamadığını göstermesi bakımından ilginçtir. Özellikle seçim propagandasını kendinden öncesiyle kıyaslama üzerine kurgulayan iktidarın bu stratejisindeki hatayı görmek bakımından da bu önemlidir. Bu tablo iktidarın gençlik kollarına yönelik yeni çalışmalar yapmasını da zaruri hale getirmektedir. SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

11 11 ÜLKEMİZİN ŞU AN İÇİN EN ÖNEMLİ SORUNU SİZE GÖRE NEDİR? SEÇİMLER İŞSİZLİK AHLAKİ YOZLAŞMA ADALETSİZLİK HAYAT PAHALILIĞI SURİYELİ GÖÇMENLER KARARSIZ / GÖRÜŞ YOK Ülkemizin EN ÖNEMLİ SORUNU başlıklı sorumuzda ilk sırada SEÇİMLER cevabı seçime 4 gün kalmışken son derece reel bir cevap olarak dikkatimizi çekmektedir. Vatandaş medyanın her vasıtası yanında sokaktaki bayraklar, gezici araçlar, sohbetler vs. seçimin iyiden iyiye havasına girmiş durumdadır. İŞSİZLİK hemen her dönemde ilk üçte çıkan bir kavram olarak dikkat çekerken AHLAKİ YOZLAŞMA ve belki de ona bağlı diyebileceğimiz ADALETSİZLİK çok ciddiye alınması gereken sonuçları itibarıyla toplumun kimyasını bozan kavramlardır. Maalesef seçime gidilirken siyasi partilerin çok sayfalı SEÇİM BEYANNAMELERİNDE ADALETSİZLİK, CEZA İNDİRİMİ vb. konular yeterli açıklıkta yer bulamamıştır. Hayat pahalılığı 2 puan aşağı inerken bunda dolardaki düşüşün ve mevsimsel nedenlerle pazarda düşen fiyatların etkisi olmuştur. SÜMER 2 SK. ANGORA İŞ MERKEZİ 31 / 14 ANKARA TEL / FAX:

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI

SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI SOL VE CHP Lİ SEÇMENİN CHP YE BAKIŞI ARAŞTIRMA GRUBU Prof. Dr. Özer SENCAR Prof. Dr. İhsan DAĞI Prof. Dr. Doğu ERGİL Dr. Sıtkı YILDIZ Dr. Vahap COŞKUN KASIM - 2011 MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar

Detaylı

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - 2012 Türkiye Ekonomik

Detaylı

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ 2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ ÖNSÖZ 1999 yılında başlayan adaylık sürecinin

Detaylı

[3] Yeni Anayasa Sürecini İzleme Raporu: Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz? Mart 2013 TESEV DEMOKRATİKLEŞME PROGRAMI

[3] Yeni Anayasa Sürecini İzleme Raporu: Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz? Mart 2013 TESEV DEMOKRATİKLEŞME PROGRAMI TESEV DEMOKRATİKLEŞME PROGRAMI Yeni Anayasa Sürecini İzleme Raporu: Nasıl Bir Anayasaya Doğru Gidiyoruz? Mart 2013 [3] Yazarlar: Etyen Mahçupyan, Mehmet Uçum, Özge Genç www.anayasaizleme.org Sunuş Özge

Detaylı

SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ

SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ CENTER FOR MIDDLE EASTERN STRATEGIC STUDIES Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE

Detaylı

Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları

Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları Türkiye nin Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Seçimler ve Seçmen Davranışları Atacan Şahin / Siyasal İletişim Enstitüsü 1-) 1946 Seçimleri Türkiye de çok partili hayata geçişin ilk denemesi olan 1946

Detaylı

Kırklareli. Bartın. Kastamonu. İstanbul. Zonguldak. Karabük. Yalova. Adapazarı Bolu. Çankırı. Bilecik. Bursa. Ankara. Kırıkkale. Balıkesir.

Kırklareli. Bartın. Kastamonu. İstanbul. Zonguldak. Karabük. Yalova. Adapazarı Bolu. Çankırı. Bilecik. Bursa. Ankara. Kırıkkale. Balıkesir. TÜRKİYE NİN NÜFUS ÖZELLİKLERİ VE NÜFUS HAREKETLERİ TÜRKİYE NÜFUSUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ - Nüfusun Yaş Gruplarına Göre Dağılımı - Çalışan Nüfusun Ekonomik Faaliyet Kollarına Göre Dağılımı - Nüfusun Cinsiyete

Detaylı

YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET. Hande ŞAHİN 1. Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET

YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET. Hande ŞAHİN 1. Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET Hande ŞAHİN 1 Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET Yoksulluk, dünyada giderek derinleşen bir problem haline gelmektedir.

Detaylı

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org

devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik projeleri Ferruh Tunç www.tuyid.org Dijital teknolojiler Belirsizlik ve ortamında yatırımcı Yıldız Holding CFO ların ilişkilerinde CFO su görev Dr. yeni Cem perspektifler Karakaş tanımı Birleşme Borsa ve devralmalarda İstanbul un KPMG sürdürülebilirlik

Detaylı

TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ

TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ Haziran 2010 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Proje yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ayşen Candaş Proje danışmanı Prof. Dr. Ayşe Buğra

Detaylı

TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ

TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ TÜRKİYE DE EŞİTSİZLİKLER: KALICI EŞİTSİZLİKLERE GENEL BİR BAKIŞ Haziran 2010 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Proje yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ayşen Candaş Proje danışmanı Prof. Dr. Ayşe Buğra

Detaylı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL POLİTİKA FORUMU

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL POLİTİKA FORUMU BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL POLİTİKA FORUMU ARAŞTIRMA RAPORU RESEARCH PAPERS BEBEK-İSTANBUL ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE DE SENDİKALARIN DEĞİŞEN ROLÜ Ayşe Buğra Ahmet İnsel Fikret Adaman

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI Hazırlayan Dr. Emre Erdoğan xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Detaylı

Bir YÖK Kanunu. İstiyoruz. İnsan Odaklı Sendikacılık Anlayışımızdan. Taviz Vermeden Yolumuza Devam Ediyoruz. Beklentileri Karşılayan

Bir YÖK Kanunu. İstiyoruz. İnsan Odaklı Sendikacılık Anlayışımızdan. Taviz Vermeden Yolumuza Devam Ediyoruz. Beklentileri Karşılayan Ek Sayı: 8 Nisan 2013 İnsan Odaklı Sendikacılık Anlayışımızdan Taviz Vermeden Yolumuza Devam Ediyoruz Beklentileri Karşılayan Bir YÖK Kanunu İstiyoruz Millet Özgürlüğe Evet Dedi Darbecilerin Yönetmeliği

Detaylı

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması TMO Her Hakkı Saklıdır. TMO nun izni olmaksızın çoğaltılamaz, ancak kaynak gösterilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Ekmek Tüketimiyle İlgili Tutum ve Davranışlar ile

Detaylı

Türkiye de Genel Gelir Dağılımının Analizi ve İyileştirilmesi. Yrd. Doç. Dr. Yeşim Kuştepeli

Türkiye de Genel Gelir Dağılımının Analizi ve İyileştirilmesi. Yrd. Doç. Dr. Yeşim Kuştepeli Türkiye de Genel Gelir Dağılımının Analizi ve İyileştirilmesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Kuştepeli Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İktisat Bölümü, Kaynaklar Yerleşkesi, Buca 35160, İzmir Tel: 0-232-4535042/3009

Detaylı

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz

Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi ne hoş geldiniz Düzenleyen: Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Başkanı, Halkla İlişkiler Departmanı Çeviren: Sprachendienst Monika Unbehaun Basım: Landtagsdruckerei, Hannover Copyright:

Detaylı

81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi. Ocak 2014 HÜLYA DEMİRDİREK ÜLKER ŞENER

81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi. Ocak 2014 HÜLYA DEMİRDİREK ÜLKER ŞENER 81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Ocak 2014 HÜLYA DEMİRDİREK ÜLKER ŞENER Karne çalışmasında bize destek veren Sibel Bağış ve stajyerlerimiz Sümeyye Uslu ve Hayriye Öztürk e katkılarından dolayı

Detaylı

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara

Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği. 04-05 Mayıs 2011. Ankara Almanya ya Türk Göçünün 50. Yılında Türk Alman İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği 04-05 Mayıs 2011 Ankara İÇİNDEKİLER Selamlama ve Açılış 5 Jan SENKYR Konrad-Adenauer-Stiftung Türkiye Temsilcisi Açılış

Detaylı

YÖK/DÜNYA BANKASI ENDÜSTRİYEL EĞİTİM PROJESİ UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

YÖK/DÜNYA BANKASI ENDÜSTRİYEL EĞİTİM PROJESİ UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ D um lupınar Ü niversitesi Sayı: 1 Sosyal Bilim ler Dergisi Ocak 1999 YÖK/DÜNYA BANKASI ENDÜSTRİYEL EĞİTİM PROJESİ UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Doç. Dr. Gülsün ATANUR BAŞKAN ÖZET Bu araştırma, YÖK

Detaylı

ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015

ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015 AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimi, 7 Haziran 2015 I. YÖNETİCİ ÖZETİ ARA RAPOR 6 26 Mayıs 2015 28 Mayıs 2015 5 Ocak

Detaylı

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç

Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç Eşitsizlik çok derin kadınların durumu korkunç 19 Temmuz 2010 Devrim Sevimay/Soru Cevap Türkiye de bazı gruplar eşitsizliğin hem sosyoekonomik hem de ayrımcılık türlerinden payını sonuna kadar alıyor...

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 bes28gr@egm.org.tr Bu raporun elektronik versiyonuna ve seçilmiş istatistiklerin verilerine www.egm.org.tr/bes28gr.htm

Detaylı

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Mayıs 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme ve özet Global ortam: Merkez bankaları ve Yunanistan tekrar ön saflarda... Türkiye ekonomisi: Büyüme yavaş,

Detaylı

Milletim kendi başkanını, kendi cumhurbaşkanını seçecek

Milletim kendi başkanını, kendi cumhurbaşkanını seçecek AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI TEŞKİLAT İÇİ HAFTALIK BÜLTENİ Milletim kendi başkanını, kendi cumhurbaşkanını seçecek Başbakanımız Erdoğan, 30 Mart yerel seçimleri dolayısı ile gidemediği Konya ziyareti

Detaylı

IMF GÖZETİMİNDE ON UZUN YIL, 1998-2008: FARKLI HÜKÜMETLER, TEK SİYASET

IMF GÖZETİMİNDE ON UZUN YIL, 1998-2008: FARKLI HÜKÜMETLER, TEK SİYASET BAĞIMSIZ SOSYAL BİLİMCİLER 2006 YILI RAPORU IMF GÖZETİMİNDE ON UZUN YIL, 1998-2008: FARKLI HÜKÜMETLER, TEK SİYASET Haziran 2006 Ankara ISBN: 9944-89-143-6 Kapak ve Sayfa Tasarımı: Dijle Konuk Baskı: Kozan

Detaylı

SDE Analiz KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı

SDE Analiz KCK Örgütlenme Modeli ve Amacı KCK Savunma Güvenlik Programı Koordinatörlüğü İçindekiler: Yönetici Özeti...3 1) GİRİŞ...4 2) KCK NIN ORTAYA ÇIKIŞ SÜRECİ...6 3) KCK NIN KURULUŞ AMACI VE MİSYONU...11 4) KCK NIN ÖRGÜTLENME MODELİ VE YAPISAL

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER)

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) Genişletilmiş Dördüncü Baskı Hazırlayanlar Yavuz BAYÜLKEN Cahit KÜTÜKOĞLU Nisan 2012 Yayın No: MMO/583 tmmob

Detaylı