International Journal of Languages Education and Teaching

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "International Journal of Languages Education and Teaching"

Transkript

1 ISSN: , Mannheim GERMANY p WHAT DO SIGNS MEAN? TABELALARIN DİLİ 1 Ercan KAÇMAZ 2 ABSTRACT This paper has been prepared to understand the language of English signs. The signs which have an important place in our daily lives can sometimes be used in different meanings. Or it could be used to mean something other than what we really mean. In this study we aim to display the signs at airports, at train stations, at supermarket entrances, at subway exits, at bus stops, at parks, in short, everywhere and in all areas, and to transfer what they mean. The signs that we are going to use in this paper consist of both the signs which we encounter in English books while teaching English and the pictures of signs which I, myself, took while I was in England. While learning a language, perhaps, signs are thought to be unnecessary or a little bit detail, but they have been used not just to show the directions but to show the car parks as well. Within this study, we are going to understand the language of signs and try to explain them. Key Words: Sign, language, meaning, daily ÖZET Bu bildiri İngilizce olarak asılmış tabelaların dilini anlamak için hazırlanmıştır. Günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan tabelalar bazen farklı anlamlarda kullanılmış olabilir. Ya da bizim verdiğimiz anlamın tamamen dışında bir anlamda kullanılmış olabilir. Biz bu çalışmamızda havaalanında, tren istasyonunda, süpermarket girişinde, metro çıkışında, otobüs duraklarında, parklarda, kısacası her alanda ve her yerde karşımıza çıkan tabelaları ve ne anlama geldiklerini aktarmayı amaçlamaktayız. Bu bildiride kullanacağımız tabelalar, gerek İngilizce ders verirken kullandığımız İngilizce kitaplarda karşımıza çıkan tabelalar ile İngiltere de bulunduğum dönemde kendi çekmiş olduğum tabela resimlerinden oluşmaktadır. Dil öğrenirken belki biraz detay gibi ya da gereksiz gibi düşünülse de tabelalar yön göstermeden tutunda araba park yerlerine kadar her durum için kullanılmışlardır. Bu çalışma ile tabelaların dilini anlamaya çalışacak ve anlatmaya çalışacağız. Anahtar Kelimeler: Tabela, dil, anlam, günlük 1 Bu çalışma Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Dil Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu nda sözlü bildiri olarak sunulmuştur. 2 Dr. Ercan KAÇMAZ, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, e-posta:

2 752 Ercan KAÇMAZ 1. GİRİŞ Onları bazen görmüyoruz. Bazen farkında bile olmuyoruz. Bazen de gördüğümüz halde anlamıyoruz. Nelerden mi bahsediyorum? Tabelalardan tabiki. Tabelaların dilini bilmek çok önemli. Hele bir başka dil öğreniyorsak tabelaların anlamı bir kat daha artıyor. Bunun için bu çalışmanın temel amacı İngilizce öğretirken kullandığımız kitaplarda karşılaştığımız ve bilhassa benim kendi çekmiş olduğum tabelalar da bulunan yazıların anlamlarını aktarmaktır. İngilizce de sign olarak bilinen kelimenin karşılığı Türkçe de tabela veya levha olarak kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada tabela kelimesini kullanmayı seçtik. Ancak levha kelimesi de arasıra karşımıza çıkacaktır. Yabancı dil öğrenirken insanların en çok zorlandığı beceri konuşmadır. Yazma ve anlama daha hızlı kavranırken konuşma diğer becerilere oranla biraz zaman alır. Hatta hiçbir zaman ana dilimiz gibi mükemmel konuşamayız. Çünkü konuşma içerisinde yerel sözler, deyimler, lakaplar ve dahası yerel aksan vardır. Aynı nesne için farklı yörelerde farklı telaffuzlar söz konusudur. Bu bağlamda tabelalarda kolay anlaşılabilecek yazılar değildir. Onlarında kendine özgü bir dilleri vardır. Onun için makale başlığımızı Tabelaların Dili olarak yazmayı uygun bulduk. Tabelalarda bulunan uyarı yazıları değişik biçimlerde olabilir ancak uygun yerlere asılmış levhalar, afişler hangi biçimde olursa olsun, kişilerin tehlikeleri ve kuralları anlamış olmaları gerekir ve bu temel bir zorunluluktur. Bu zorunluluğun iki ana noktayı yerine getirmesi gerekir. Birincisi kişileri tehlikeli durumlar konusunda uyarmalı ve ikincisi kişileri tehlikeli durumlara yol açabilecek davranışlardan alıkoymalıdır. Eğer bu amaçları sağlamıyorsa uyarıların uygulamada bir faydası yoktur YÖNTEM Bu makale daha çok İngiltere de gezerken çekilmiş tabelaların yorumu ve Türkçe de karşılığını bulup bulmadığını detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tabelalardan bahsederken uygulamaya çalıştığımız yöntem onların sırasının nasıl olması konusunda izlediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde şöyle uygulanmıştır. İlk sırayı alan tabela çok önemli olduğu için en başa konmuştur. Diğer sıralar ise yine önem derecesine, konularına ve bulundukları yerlere göre belirli bir düzen içerisinde sıraya konmuştur. Örneğin; Metro da karşımıza çıkan tabelalar hemen yoğunluk ücretini gösteren tabelanın arkasına konmuştur. Eğer bir konu ya da yer ile ilgili birkaç tabela var ise onlar arka arkaya konarak düzeni korumaya devam edilmiştir. Çalışmada genel olarak çekilmiş tabelalarda bulunan uyarı yazıları dikkate alınmış, sadece şekil ve simgelere çok az yer verilmiştir. Bu özgün ve çekilen resimler hakkında bir çalışma olduğu için nispeten kaynakça kısmımız azdır. Bundu da belirtmeden geçemeyeceğiz. 3 Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, 6-21.

3 TABELALARIN DİLİ BULGU VE YORUMLAR Bu bölümde Londra da bulunduğum dönemde çekmiş olduğum tabelaların ve aynı zamanda ders kitabı olarak kullandığımız Headway adlı kitabın 1996 baskında sayfa 36 da geçen tabela yazılarını daha yakından tanıyacağız. Resim: 1 deki tabela aslında büyük şehirlerin hepsinde uygulanması gereken bir yazıyı içeriyior. Yoğunluk ücreti (congestion charging) adı altında merkez bölgede (central zone) alınan ücret trafik sorununu çözmek için yapılmıştır. Pazartesi ile Cuma günleri saat dan akşam a kadar bu bölgeye giren arabalara kesilen Paund luk bir ücrettir. 4 Resim: 1 Resim: 2 deki tabelada dikkatimizi çeken yazı ise çıkış için kullanılan yazıdır. Bize öğretilen ve bizim de uyguladığımız çıkış kelimesini İngilizce de exit olarak yazmak ve öğretmek olmuştur. Ancak bu tabelada çıkış için way out kullanılmıştır. Bunun da exit yerine kullanıldığı öğretilmelidir. Neden kullanılmadığını tahmin etmek çok zor değildir. Çünkü bizler daha çok kitap dilini öğretiyoruz. Konuşma dilinde, tabelalarda olduğu gibi anlam ve kullanım çok farklı olabilmektedir. Resim: 2 Resim: 3 ve 4 te bulunan uyarı tabelaları her istasyonda karşımıza çıkmıştı. Bu dikkat yazıları bizce biz uyaralım, başınıza bir şey gelirse bize tekrar şikâyette bulunmayın mantığı ile yazılmış yazılar olsa gerek. Aslında tabelaların çoğu uyarı niteliğinde. Buradan hareketle İngiltere de özellikle Londra da yaşayan binlerce yabancı için uyarılar önceden yapılmış 4

4 754 Ercan KAÇMAZ uymayanlar için ise tabelalar dikilmiş. Bu kadar düzenin olduğu bir şehirde neden onca uyarı tabelaları var diye insanın aklına hemen bir soru geliyor. Ancak cevap sanki çok zor değil. Çünkü bu şehir o kadar çok yabancıya ev sahipliği yapıyor ki her renk ve ırktan insanı görmek mümkün. Bu yabancıların hepsi de düzene uyacak altyapıya sahip olmadıkları için, muhtemelen ilk olarak onları dikkate alarak yazılmış ve asılmış diye düşünmekteyiz. Bu şekilde onlaraca uyarı tabelalarını görmek mümkündür. Ayrıca dikkat veya dikkatli ol için daha çok biz careful ya da be careful kullanırken caution, ve mind gibi kelimelerinde çokça kullanıldığına şahit olduk. Her tren istasyonunda, tren durmadan önce şöyle bir uyarı cümlesi kulağımıza geldi. Lütfen tren ile platform arasındaki boşluğa dikkat ediniz! (Please, mind the gap between the train and the platform!) Resim: 3 Resim: 4 Resim: 5 ve 6 da karşımızı çıkan levhalar ise dikkat edin tabelasının başka örneklerini içermektedir. Örneğin Resim: 5 te take care dikkat edin anlamında kullanılmıştır. Bu kalıp bir kişinin orada yaşamadıkça ya da onu görmedikçe kullanılacağı bir ifade değildir.

5 TABELALARIN DİLİ 755 Resim: 5 Resim: 6 İngiltere de bilhassa Londra da parklar çok özenle yapılmış, tasarlanmış ve çok özenle korunmaktadır. Onun içinde parkların adını The Royal Parks (Kıraliyete Ait Parklar) olarak koymuşlar. Bizdeki karşılığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü dür. Bu parkları gezerken karşımıza çıkan bazı ilginç ve bir o kadar önemli bulduğumuz tabelaları şimdi burada paylaşmak istiyoruz. Tabi ki park içerisinde gezerken karşınıza yine onlarca tabela çıkıyor. Örneğin Resim: 7 sincap ve güvercin beslemenin yasak olduğunu anlatan bir tabeladır. Yani herkes kafasına göre iş yapamaz bu parklarda. Kuş besleyemez. Güvercinlere yem atamaz. Bunları yapan görevliler var zaten. Bizde de buna benzer uyarı tabelaları parklarda mevcut ancak bu uyarılara uyma konusu bizim eksik olduğumuz bir konudur. Bu konuda daha çok yol almamız lazım. Resim: 7 Resim: 8 ise değişik bir uyarı tekniğini içeriyor. Bu yazı bir tabela üzerine yazılmış yazı değil. Yürüyüş yolu üzerine yazılmış bir yazı. Bu alanın bisiklet ve kaykay için uygun olmadığını ve yasak olduğunu anlatıyor.

6 756 Ercan KAÇMAZ Resim: 8 Resim: 9 ise taş üzerine monte edilmiş bir tabelaydı. Burada da köpeklerin başıboş bırakılmaması gerektiği anlatılıyor. Bunun nedeni ise bir çok kişinin ev hayvanına sahip olmasından kaynaklanıyor. Ev hayvanlarının başında da köpekler geliyor. Onlar evcil hayvanlarını parkta yürüyüşe çıkarıyorlar. Bizde bu tür hareketleri daha çok büyük şehirlerde görürüz. Resim: 9 Resim: 10 sanki biz Türkler gibi mangalı çok seven kişiler için yazılmış bir uyarı yazısıdır. Burada ateş yakmak ve mangal yapmak yasaktır tabelası parkları mangal keyfi için mahveden insanlar için bir uyarı olarak asılmış olduğunu düşünmekteyiz. Resim: 10 Resim: 11 ile birlikte artık park dışına çıkıyor ve ulaşım araçlarının içinde ve duraklarda karşımıza çıkan levhaları tanıtmaya başlıyoruz. Türkiye de İngilizce öğretenler-belki de bize de aynı hatalar öğretildiği için-hep benzer hataları yapıyorlar. Hem telaffuz konusunda hem de anlama konusunda eksiklerimiz oldukça fazladır. İngilizce bir telaffuz dili olduğu için iyi olmayan bir teleffuz anlaşılmamak demektir. Örneğin Resim: 11 den bahsetmek gerekirse bize şerit için line öğretilmiştir. Ancak şerit veya hat için lane kullanıldığını otobüs hattının geçtiği asfalta yazılı olduğunu görünce insan hatayı o zaman anlıyor. Line yerine lane kullanmak gerektiği tecrübe ile pekişiyor.

7 TABELALARIN DİLİ 757 Resim: 11 frenlerini çekmelerini de Resim: 12 İngiltere nin meşhur iki katlı (double-decker) otobüsleri (Resim: 12) ile seyehat ederseniz, ya da trene binerseniz her iki seyehat aracında da yine uyarılar bulunmaktadır. Örneğin; Resim: 13 bulunduğu yerin tekerlekli araba kullanan kişiler için ayrılmış bir yer olduğunu ve bu yerin tekerlekli araba kullananlara verilmesini anlatırken aynı zamanda bu kullanıcıları da uyarmadan geri kalmıyor. Bu tabela kişilere tekerlekli arabaların sırt kısmını karşıya dayamaları ve hatırlatıyor. Yaşlılara, Hamilelere, Gazilere, Şehit Yakınlarına ve Özürlülere yer veriniz. veya Yaşlılara ve hamilelere ayrılmıştır. gibi bizim ülkemizde karşımıza çıkan yazıların yer aldığı tabelalar İngilterede de gözümüzden kaçmadı. Resim: 14 engellilere terk edilmesi gereken yer olarak otobüse asılmış bir tabeladır. Bizdeki tabelalardan farkı gazilere ve şehit yakınlarına gibi bir ibarenin yer almamasıdır. Tabiki bu da bize has bir yazıdır. Resim: 13 Birincisi onlarda gazilik ve şehitlik makamı bizdeki anlamı dışında yerini almıştır. İkincisi zaten onlarda şuanda gazi ya da şehit olabilecek bir ortam yoktur. Resim: 14 Resim: 15 ve 16 ise hızlı tren içinde bir tabela olarak değil ama yine bir uyarı olarak trenin içine yazılmış yazıları göstermektedir. Örneğin; Resim: 15 tren kalkmadan 30 saniye önce

8 758 Ercan KAÇMAZ kapıların kapanacağını haber vermektedir. Resim: 16 ise hareket halindeki bir trenden dışarı sarkmayınız yazısı ile insanları uyarmaktadır. Resim: 16 da büyük yazının hemen üstünde bir yazı daha var. O da çok önemli bir yazıdır. Güvenliğiniz bizim için önemlidir, diyerek insanları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Resim: 15 Resim: 16 Güvenlik konusu söz konusu edilmişken İngiltere de (Londra da) çoğu yerde CCTV (Close- Circuit Television) (Resim: 17) olarak kısaltılmış bir çeşit kapalı devre televizyon dedikleri bir sistem bütün Londra otobüslerine takılmıştır. Yine Londra da Sizi izliyoruz (We are watching you) yazısı karşınıza çıkmaktadır. Yani baştan uyaralım, ona göre hareket edin mantığını burada yenilemek gerekmektedir.

9 TABELALARIN DİLİ 759 Resim: 17 Yol güzergahlarından, otobüslerden ve trenlerden bahsederken yol üzerinde çokça karşılaştığımız tabelaların bazılarından bahsetmek yerinde olacaktır. Resim: 18 araçların yükleme (indirmebindirme) dışında buraya giremeyeceğini anlatıyor. Tabiki buna benzer uyarı tabelaları bizde de var ancak sıklıkla karşılaştığımız olay şudur. Yükleme için 10 dakika süre tanınmış bir yerde şirketin aracı iki saat orada kalabiliyor. Hatta oraya park ediyor ve park yeri olarak kullanmaya başlıyor. Bir şey deseniz dükkan önü diye size kızıyorlar. İşte aradaki farklardan birisi de budur. Her şey bizde de mevcut ancak uygulama ve uyma eksik veya yanlış. Resim: 18 Yol boyunca kasisler (Resim 19) var veya yol boyunca bekleme yapmayınız (resim: 20) tabelaları yine karşılaşılan tabelalardan. Kasislerin yüksekliği hem ülkemizde hemde diğer ülkelerde her arabaya uygun yapılmalı. Bazı kasisler var arabanın altı geçerken sürtüyor. Çünkü araba yere daha yakın yapılmış. Bunun için çözüm kasislerin biraz daha alçak yapılmasında yatmaktadır. Genelde tabelada kullanılan saat aralığı sabah ile akşam arasıdır. 5 Resim: 19 Sadece Wimbledon gibi yerlerde değil çoğu yerde, yasak olan yere park etme durumunda yine bir uyarı tabelası karşımıza çıkıyor. Resim: 21 bunu en iyi anlatan tabeladır. Sabah yedi ile akşam dokuz otuz arası park eden araçlar çekilir. 5 Bakınız: Resim: 20 ve 21

10 760 Ercan KAÇMAZ Resim: 20 Araç çekildikten sonra o aracı geri almak için verilen mücadele Türkiye de de zordur. İlk önce ceza ödenmesi gerekir sonra aracın nereye çekildiğini bulacaksınız ve gidip teslim alacaksınız. Bir de acaba aracın başına herhangi bir hasar gelmiş mi çekerken bunu tesbit etmek lazım. Bunca zahmet yerine kurallara uymak daha kolay olsa gerek. Resim: 21 Resim: 22 de karşımıza çıkan uyarı tabelası bizde de rastladığımız tabelalardandır. Yaya yolu, yaya geçidi, yayalar giremez, yayalara açık gibi uyarı yazılarının asıldığı tabelalara ülkemizde sıklıkla karşılaşıyoruz. İngilizce de yaya kelimesinin karşılığı pedestrian dır. Yaya geçidine ise pedestrian crossing denir. Resim: 22 Geçitlerde karşılaşabileceğimiz bir tabela örneği Resim: 23 te bulunmaktadır. Dikkat uyarılarının bir başka örneği de budur. Tramvaylara, trenlere dikkat edin yazısındaki dikkat kelimesi beware olarak karşılığını bulmuştur. Dikkat edin (beware) kelimesi başka uyarılar için de kullanılabilir. Örneğin Resim: 24 te yankesicilere dikkat edin uyarı yazısı yer almaktadır. Beware iki kelime bağlayarak kullanılacaksa of ile bağlanır.

11 TABELALARIN DİLİ 761 Resim: 23 Resim: 24 Resim: 25, 26, 27 ve 28 kiralama, satma ve indirim gibi durumlarda her yerde karşılaşılan Resim: 25 Resim: 26 tabelalardan bazılarıdır. Örneğin Resim:25 te kiralık için let by kullanılmışken Resim: 26 da aynı anlamı vermek için to let kullanılmıştır. Bizde kiralık yazısı asılır. Ancak bir emlak şirketi tarafından kiralanacaksa bu durumda XXXX Emlak tan kiralık yazısı asılır. Satılık (sale) kelimesi Türkiye de çok yanlış yazılan bir kelimedir. Bazen bu satlık, bazen de satılık olarak yazılmaktadır. Doğru olan satılık kelimesi İngilizce de for sale şeklinde yazılmakta ancak for kelimesi kaldırılırsa kelime işte o zaman çok daha farklı bir anlam kazanır. O durumda indirim anlamına gelir. Ne yazik ki biz dilciler dâhil farklı kelimeleri dilimize kazandıracağız diye gereksiz kelimeleri dilimize uyarlamaya çalışıyoruz. Bizde karşılığı olduğu halde indirim yerine sale kalimesini kullanan birçok mağaza ve kişi mevcuttur.

12 762 Ercan KAÇMAZ Resim: 27 Resim: 28 Park sorunu bir ülkenin sorunu olmaktan çıkmış artık bir dünya sorunu haline gelmiştir. Bizim yaşadığımız şehir olan Nevşehir küçük bir olmasına rağmen arasıra park sorunu yaşamaktayız. Sadece şehir merkezinde park sornu var diyemeyiz. Çünkü park konusunda asıl sorunlardan birisi ev önünde araba park yerinin olmamasıdır. Yeni yapılan bazı apartman ve siteler hariç eski binaların hemen hemen hepsinin oto parkı bulunmamaktadır. Park yeri yol kenarıdır. Yolların da dar olduğu göz önüne alındığında işte park sorunu o zaman ortaya çıkmaktadır. Bazen kendi apartmanınızın önüne park edecek yer bulamzsınız. Bu durum diğer ülkelerde olduğu gibi İngilitere de de sorundur. Ancak oradaki sorun parkın olmamasından değil genelde yanlış park etmeden ya da duyarsızlıktan kaynaklanmaktadır. Örneğin Resim: 29 böyle bir duyarsızlığı önlemek için asılmış bir uyarı tabelasıdır. Sadece burada ikamet eden kişlerin park edebileceğini anlatan uyarı tabelası oldukça da büyük yazılmıştır. Demek ki bu yazıyı umursamayıp insanlar hala yanlış yerlere park etmektedirler. Resim: 29

13 TABELALARIN DİLİ 763 Resim: 30 da yanlış park konusunda uyarı yapmanın gerekliliğini anlatan bir yazıdır. Ambulans çıkışı, itfaiye çıkışı gibi uyarılar bizde de mevcuttur. İşte bu resim her ikisinin de birlikte yazılmış ve asılmış halidir. Yani sadece ambulans ve itfaiye girişine izin verilen bir alanın olduğunu anlatmaktadır. Resim: 30 Avrupa ülkelerinin hemen hemen çoğunda bisiklet bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Yaşlısı, genci herkes kullanıyor. Özellikle öğrenciler bisikleti ulaşımda kısa mesafelerde tercih ediyorlar. Bundan dolayı bisiklet park etmekte bazen sorun teşkil edebiliyor. Yine yanlış yerlere park yapılmamasını aktaran Resim 31, 32 ve 33 te bulunan uyarı tabelalarındaki yazıların hepsi bisiklet ve pedallı araçların parkından kaynaklanan sorunu gidermek için asılmış yazılardır. Resim: 31 Resim: 32 Ancak yanlış yere park ile ilgilenen ve gerektiğinde bisikleti yerinden kaldıran İngilitere de polistir. Uyarı tabelaları da polis tarafından dikilmişitir. Türkiye de buna belediye nezdinde çalışan zabıtalar

14 764 Ercan KAÇMAZ bakmaktadır. Polisinde ilgi alanına girer ancak zabıtanın bu tür park sorunlarını bilhassa bisikletten kaynaklanan park sorununu çözmek işleri arasındadır. Resim: SONUÇ Her ne olursa olsun her toplum bir olmadığı gibi her brey de bir değildir. Bundan dolayı uyarıları her zaman yapmak zorundayız. Çünkü bazı toplumar uyarılmadıkça yanlışı düzeltmezken bazı toplumlar da uyarıldıkları halde yanlışı düzeltmemektedirler. Üzücü olan şudur ki; biz uyarıldığımız halde yanlışı düzeltmeyen taplumlar arsındayız. Sigara içme yasağı olur ve tabelası asılır, ancak bizden biri o tabelayı gördüğü halde görmezden gelir ve sigarasını içer. Emniyet kemeri takmak zorunludur ama biz onun da bir yolunu bulur ya takmayız ya da sahte kemer takarız. Hız sınırı 70 tir ancak biz hız sınırını aştığımız halde trafik kurallarını suçlarız. Kendi hatamızı görmeyip hatayı hep başka kurum ve kuruluşlarda, insanlarda hatta devlette ararız. Durum böyle olunca da birbirimizi anlama konusunda zaaflar yaşamaktayız. Birini ikaz etmek kadar doğal bir şey yokken biz de bu kavga konusu haline gelebilir. Cezalar caydırıcı olsa da bunun asıl çözümü gelişmişlik düzeyinde yatmaktadır. İngiltere de bir kişi yaptığı bir hatadan dolayı uyarılınca kişi özür diler ve tekrar yapmayacağını söyler bizde durum çok farklı sonuçlar doğurabilir. Söyleyeceğiniz kişiye dikkat etmeniz gerekir. Kişi suçlu da olsa ya da yanlış da yapsa kabul etmeyip üste çıkmaya çalışabilir. İngiltere gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde bu tür uyarı tabelaları gerçekten kişileri uyarmak ve bir düzen içerisnde yaşamayı kolaylaştırmak için asılmış tabelalardır. Bizde ise sadece uyaralımda gerisi önemli değil mantığı güdülerek asılmış binlerce tabela vardır. Çünkü bu tabelaların bizde çok fazla bir hükmü yaktur. Türkiye de kural bozulmak için konmuştur ancak Almanya da kural uymak için vardır. Prof. Dr. Alp Esin uyarı tabelalarını üç gruba ayırmaktadır. 1. İşaretler, şekiller, simgeler ve renklerle tehlikelere karşı uyaran tabelalar 2. Yazılı uyarı tabelaları 3. Karışık uyarı tabelaları 6 Bizim çalışmamız genelde yazılı uyarı tabelalarını içermektedir. Ancak New Headway kitabını okuturken karşımıza işaretler, şekiller ve simgeler de çıkmıştı. Aşağıda bu kitaptan alınmış yazılı tabelalara birkaç örnek verilmiştir. 7 6 Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, Soars, L. ve Soars J. (1996). Intermediate Student s Book, New Headway English Course. Oxford: Oxford University Press, s. 36.

15 TABELALARIN DİLİ 765 Resim: 34 Resim: 35 Resim: 36 Resim: 37 Sonuç olarak tabelalar çeşitli olsa da onların bir dili olduğunu unutmamak lazım. Onlarda bize kendi dillerinde uyarılar yapmaktadırlar. Tabiki bu uyarılar uyarılmak isteyen insanlar içindir. Uyarıya ve öğrenmeye açık olmayan kişiler ve toplumlar ne yazık ki bu tabelalardan yeterince faydalanamayacaklardır. Umarız bu çalışma tabelalar konusunu işlerken eğitimcilere ışık tutar. Bu çalışmanın devamı da getirilebilir. İngiletere de çekmiş olduğum fotoğrafların Türkiyedeki benzerlerini çekerek karşılaştırmalı bir çalışma yapılabilir. Bu çalışmada karşılaştırmalı bir çalışma oldu ancak bir sonraki çalışma Türkçe asılmış tabelaları ekleyerek yapılabilir. KAYNAKÇA Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, Soars, L. ve Soars J. (1996). Intermediate Student s Book, New Headway English Course. Oxford: Oxford University Press. 10 Haziran 2015 tarihinde adresinden erişildi.

A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION

A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION 1. Çeviri Metni - 9 Ekim 2014 A LANGUAGE TEACHER'S PERSONAL OPINION Why is English such an important language today? There are several reasons. Why: Neden, niçin Such: gibi Important: Önemli Language:

Detaylı

A. Yakın çevrenizde bulunan konut çeşitleri. Yakın çevrenizde, ayrık nizam tek aileli konut (müstakil ev) ne kadar yaygındır?

A. Yakın çevrenizde bulunan konut çeşitleri. Yakın çevrenizde, ayrık nizam tek aileli konut (müstakil ev) ne kadar yaygındır? Yakın Çevrede Yürüyebilme Anketi (YÇYA) - Kısa Form Yaşadığınız yakın çevrenizi nasıl algıladığınız ya da çevreniz hakkında ne düşündüğünüz ile ilgili bilgi edinmek istiyoruz. Lütfen yakın çevreniz ve

Detaylı

P1 Gebze-İzmit Hattı

P1 Gebze-İzmit Hattı Kocaeli 2020 Raylı Ulaşım Hattı Projeleri Hakkında Özet Bilgi Dr. Numan Akdoğan* *Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Fizik Bölümü Nanomanyetizma ve Spintronik Araştırma Merkezi P1 Gebze-İzmit Hattı Bu proje

Detaylı

25. İngilizce Geniş Zaman Konu Anlatımı (Simple Present) (www.konuanlatımı.com)

25. İngilizce Geniş Zaman Konu Anlatımı (Simple Present) (www.konuanlatımı.com) 25. İngilizce Geniş Zaman Konu Anlatımı (Simple Present) (www.konuanlatımı.com) Merhaba. Bugünkü konumuz simple present tense; yani namı değer geniş zaman. İngilizcedeki zamanların içinde en çok kuralları

Detaylı

8 MART EHLİYET SINAVI Trafik ve Çevre Soruları

8 MART EHLİYET SINAVI Trafik ve Çevre Soruları - 1-1. Aşağıdakilerden hangisi, yaya ve sürücülerin trafikteki davranışlarının altında yatan psikolojik süreçleri inceler? A) Adli tıp B) Kazazede C) Trafik psikolojisi D) İlk yardımcı 2. I- Araçların

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın

LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın LSI Keywords İle Sitenizin Sıralamasını Ve Trafiğini Arttırın Giriş Her web sitesi sahibi, Seo açısından anahtar kelimelerin önemi çok iyi bilir. Fakat içeriğinizi optimize etmek için kullandığınız ana

Detaylı

Lesson 30: will, will not Ders 30: will, will not

Lesson 30: will, will not Ders 30: will, will not Lesson 30: will, will not Ders 30: will, will not Reading (Okuma) I hope you will visit me one day. ( Umuyorum bir gün beni ziyaret edeceksin ) I think your sister will like that cellphone. ( Bence kız

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ

T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ T.C. MALTEPE BELEDİYESİ ÖRNEK ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMASI: ÇAM SOKAK ENGELSİZ ERİŞİM PİLOT BÖLGE PROJESİ 1. MALTEPE ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARI Maltepe ilçesi 400.000 den fazla nüfusu ile İstanbul un en büyük

Detaylı

NSW Trafik kurallarındaki değişiklikler

NSW Trafik kurallarındaki değişiklikler 1 Kasım 2012 NSW Trafik kurallarındaki değişiklikler 1 Kasım 2012 den itibaren NSW Eyaletinde trafik kurallarında bir takım değişiklikler yapılmaktadır. Basit şekliyle bu değişikliklerin çoğu mevcut kuralların

Detaylı

İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir:

İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir: İngilizce de selamlaşma maksatlı kullanılabilecek pek çok yapı vardır. Bunlar Türkçeleri ile beraber aşağıda verilmektedir: Informal Greetings (Gayri Resmi selamlaşmalar) - Hi. (Merhaba) -Hello. (Merhaba)

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Lesson 35: Gerund 2 Ders 35: İsim-fiil 2

Lesson 35: Gerund 2 Ders 35: İsim-fiil 2 Lesson 35: Gerund 2 Ders 35: İsim-fiil 2 Reading (Okuma) His job is driving a bus. ( Onun hobisi otobüs sürmek. ) Thank you for choosing my lesson. ( Benim dersimi seçtiğiniz için teşekkür ederim. ) Her

Detaylı

KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ

KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ ÖZEL ASÇAY ANAOKULU KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ Hazırlayan: YASEMİN YILDIR ÖĞRETMENİN MESAJI: MERHABA;11.05.2015-15.05.2015 tarihleri arasında uyguladığımız etkinliklerimizin özetini siz değerli

Detaylı

İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ VE ÇOKKATLI OTOPARK PROJESİ. İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ ve ÇEVRE ZİYARETÇİ SAHA GİRİŞ EĞİTİMİ

İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ VE ÇOKKATLI OTOPARK PROJESİ. İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ ve ÇEVRE ZİYARETÇİ SAHA GİRİŞ EĞİTİMİ İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ VE ÇOKKATLI OTOPARK PROJESİ İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ ve ÇEVRE ZİYARETÇİ SAHA GİRİŞ EĞİTİMİ HOŞGELDİNİZ İŞ KAZALARI Önlenebilir nedenlere bağlı olarak

Detaylı

Lesson 20: Where, when. Ders 20: Nerede, ne zaman

Lesson 20: Where, when. Ders 20: Nerede, ne zaman Lesson 20: Where, when Ders 20: Nerede, ne zaman Reading (Okuma) Where is the City Hall? (Belediye binası nerede?) Where are you now? (Şu an neredesin?) Where is he working? (Nerede çalışıyor?) Where did

Detaylı

Trafik Bilgi İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments

Trafik Bilgi İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments Trafik Bilgi İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments Akaryakıt İstasyonu Karayolu kenarında, araçların ihtiyacı olan akaryakıt istasyonu bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir. Ana

Detaylı

Yaptığım şey çok acayip bir sır da değildi aslında. Çok basit ama çoğu kişinin ihmal ettiği bir şeyi yaptım: Kitap okudum.

Yaptığım şey çok acayip bir sır da değildi aslında. Çok basit ama çoğu kişinin ihmal ettiği bir şeyi yaptım: Kitap okudum. Türkiye deki en büyük emek israflarından birisi İngilizce öğreniminde gerçekleşiyor. Çevremde çok insan biliyorum, yıllarca İngilizce öğrenmek için vakit harcamış, ama hep yanlış yerlerde harcamış. Bu

Detaylı

6) YOL ÇİZGİLERİ VE DİGER İŞARETLEME ELEMANLARI

6) YOL ÇİZGİLERİ VE DİGER İŞARETLEME ELEMANLARI 6) YOL ÇİZGİLERİ VE DİGER İŞARETLEME ELEMANLARI Yol Çizgileri araçların düzen ve güvenli şekilde seyretmelerini sağlamak amacı ile üzerine Çizilen çizgilerdir Ayrıca park yeri olarak ayrılmış alanlarda

Detaylı

İNGİLTERE DE ULAŞIM İngiltere'de indirimli ulaşım olanağı Sık yolculuk yapıyorsanız paralarını tasarruf etmelerine yardımcı olan birçok indirim kartı ve programı vardır. U kartlar sayesinde %30'a varan

Detaylı

Exercise 2 Dialogue(Diyalog)

Exercise 2 Dialogue(Diyalog) Going Home 02: At a Duty-free Shop Hi! How are you today? Today s lesson is about At a Duty-free Shop. Let s make learning English fun! Eve Dönüş 02: Duty-free Satış Mağazasında Exercise 1 Vocabulary and

Detaylı

İSOV ANADOLU TEKNİK LİSESİ SİZİN FİKRİNİZ SİZİN PROJENİZ HER YAYA BİR KIRMIZI IŞIKTIR!...

İSOV ANADOLU TEKNİK LİSESİ SİZİN FİKRİNİZ SİZİN PROJENİZ HER YAYA BİR KIRMIZI IŞIKTIR!... İSOV ANADOLU TEKNİK LİSESİ SİZİN FİKRİNİZ SİZİN PROJENİZ HER YAYA BİR KIRMIZI IŞIKTIR!... NASIL BAŞLADIK? Projemiz tanıtım toplantısı ile başladı. İlk toplantımızda öğretmenlerimiz yakın çevremizde var

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : YABANCI DİL II (İNGİLİZCE) Ders No : 0070160047 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 2 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim

Detaylı

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl

Lesson 23: How. Ders 23: Nasıl Lesson 23: How Ders 23: Nasıl Reading (Okuma) How are you? (Nasılsın?) How are your parents? (Ailen nasıl?) How was the interview? (Görüşme nasıldı?) How is your work? (İşin nasıl?) How do you go to school?

Detaylı

============================================================================

============================================================================ NOSTALJÝ OLMUÞ FOTOÐRAFLAR Gönderen : kemalakel - 25/06/2008 20:38 Sevgili arkadaþlarým; Bir tarihten kalmýþ ekseriyetle Siyah-Beyaz görüntüleriyle günümüze gelmiþ baktýkça baktýðýmýz ve baka kendimizi

Detaylı

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve

Facebook. 1. Grup ve Sayfalar. Facebook ta birçok grup ve sayfa üzerinden İngilizce öğrenen kişilerle iletişime geçebilir ve Hayatın hemen hemen her alanında bir şekilde karşımıza çıkan Facebook ve Twitter, İngilizce öğrenmek için iyi bir araç olabilir mi? İngilizce eğitimi uzun ve önemli bir süreçtir. Genelde ilkokul çağlarında

Detaylı

Lesson 18 : Do..., Don t do... Ders 18: yap, yapma

Lesson 18 : Do..., Don t do... Ders 18: yap, yapma Lesson 18 : Do..., Don t do... Ders 18: yap, yapma Reading (Okuma) Walk on this road. (Bu yoldan yürü.) Write an email to me. (Bana bir e-posta yaz.) Dance on the stage! (Sahnede dans et!) Good night,

Detaylı

Hotel Römerhof / Erlensee

Hotel Römerhof / Erlensee Hotel Römerhof / Erlensee 1. Genel anlamda AB Eğitim Projeleri kapsamında kabul ettiğmiz grupları şirket olarak Frankfurt un 30 kilometre doğusunda bulunan Erlensee de Hotel Römerhof da ağırlamaktayız.

Detaylı

BBC English in Daily Life

BBC English in Daily Life İçindekiler Lesson one - Ders 1:... 2... 2 Lesson Two - Ders 2:... 2... 3 Lesson Three - Ders 3:... 3... 3 Lesson Four - Ders 4:... 4... 4 Lesson Five - Ders 5:... 4... 4 Lesson Six - Ders 6:... 5... 5

Detaylı

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? On5yirmi5.com Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? Okul,kurs,kitaplar derken bütün zamanınızı yabancı dil öğrenmek için harcadınız ama yine de istediğiniz seviyeye ulaşamadınız mı? O halde bu önerileri dikkate

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 8 (ΟΚΣΩ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: Γ ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Kod Dönem T+P Saat Kredi AKTS. İngilizce İNG116 2 2+0 2 2

DERS BİLGİLERİ. Ders Kod Dönem T+P Saat Kredi AKTS. İngilizce İNG116 2 2+0 2 2 DERS BİLGİLERİ Ders Kod Dönem T+P Saat Kredi AKTS İngilizce İNG116 2 2+0 2 2 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Türkçe/İngilizce Lisans Zorunlu Dersin Koordinatörü Dersi Verenler

Detaylı

Lesson 33: Interrogative forms of be going to, be + verb~ing for expressing near future

Lesson 33: Interrogative forms of be going to, be + verb~ing for expressing near future Lesson 33: Interrogative forms of be going to, be + verb~ing for expressing near future Ders 33: Yakın gelecekten bahsederken be going to, be + verb~ing kalıplarının soru zamiri formları Reading (Okuma)

Detaylı

Sunshine Villa Ersoy. Özet. Açıklama

Sunshine Villa Ersoy. Özet. Açıklama Sunshine Villa Ersoy Özet Side Evrenseki mevkiinde, denize 800m uzaklıkta bir yazlık site içerisinde bulunan, özel yüzme havuzlu,3+1 villamız 6 kişilik konaklama imkanı sunmaktadır. Açıklama Side Evrenseki

Detaylı

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU TRAFİK KURALLARI VE UYGULAMALARINA YÖNELİK USUL VE ESASLAR

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU TRAFİK KURALLARI VE UYGULAMALARINA YÖNELİK USUL VE ESASLAR ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU TRAFİK KURALLARI VE UYGULAMALARINA YÖNELİK USUL VE ESASLAR 1. AMAÇ VE GENEL ESASLAR 1.1. Trafik kuralları ve uygulamalarının amacı Kampus ta trafik kazalarını önlemek, park etme

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

Hemzemin yaya geçitleri, geçide yaklaşan sürücülerin yayaları yeterli (emniyetli) mesafeden görebilecekleri yerlere yerleştirilmelidir.

Hemzemin yaya geçitleri, geçide yaklaşan sürücülerin yayaları yeterli (emniyetli) mesafeden görebilecekleri yerlere yerleştirilmelidir. Yaya Geçitleri Hemzemin yaya geçitleri, geçide yaklaşan sürücülerin yayaları yeterli (emniyetli) mesafeden görebilecekleri yerlere yerleştirilmelidir. Yaya kaldırımında, kavşak veya yolun yaya geçitlerine

Detaylı

BBC English in Daily Life

BBC English in Daily Life İçindekiler Lesson one - Ders 1:... 2... 2 Lesson Two - Ders 2:... 2... 3 Lesson Three - Ders 3:... 3... 4 Lesson Four - Ders 4:... 4... 5 Lesson Five - Ders 5:... 5... 6 Lesson Six - Ders 6:... 6... 7

Detaylı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı

Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Seviye 1 Ünite 3 Çalışma Planı Değerli Öğrencimiz, İşte bu haftanın çalışma planı. Bu planda detaylandırılmış aktiviteler üzerine 4-6 saat çalışmanızı öneriyoruz. Tavsiyemiz bütün aktiviteleri bir defada

Detaylı

Deprem anında neler yapmalıyız?

Deprem anında neler yapmalıyız? On5yirmi5.com Deprem anında neler yapmalıyız? Evde, arabada, iş yerinde, sinemada, metro ve otobüslerde depreme yakalandığımızda neler yapmalıyız? İşte yanıtı... Yayın Tarihi : 26 Şubat 2014 Çarşamba (oluşturma

Detaylı

TRAFİK. Hazırlayan Seher Kütükçü Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi 2014

TRAFİK. Hazırlayan Seher Kütükçü Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi 2014 TRAFİK Hazırlayan Seher Kütükçü Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi 2014 Trafik Nedir? yayaların, hayvanların ve araçların karayolu üzerinde hal ve hareketlerine "trafik" denir. Dünya da Ölüm Nedenleri arasında

Detaylı

Taşıtlar KARA TAŞITLARI. Kamyon Motosiklet Otomobil Tren Minibüs. Tramvay Bisiklet Traktör Otobüs Atrabası

Taşıtlar KARA TAŞITLARI. Kamyon Motosiklet Otomobil Tren Minibüs. Tramvay Bisiklet Traktör Otobüs Atrabası Taşıtlar Taşıtlar kullanıldıkları yerlere göre adlandırılırlar. Taşıtlar : Kara taşıtları Hava taşıtları Deniz taşıtları Olarak üçe ( 3 ) ayrılırlar. KARA TAŞITLARI Kamyon Motosiklet Otomobil Tren Minibüs

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : YABANCI DİL I (İNGİLİZCE) Ders No : 0350040003 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLAN İLKÖĞRETİM TRAFİK GÜVENLİĞİ 4 KAZANM AD KONU AD ÜNİTELENDİRİLMİŞ YLLK PLAN ARAÇ VE GEREÇ UYARLAR DEĞERLENDİRME AÇKLAMALAR EYLÜL. Yaya iken karşılaşabileceği trafikle ilgili unsurları fark eder. SENE BAŞ

Detaylı

2014 YILINDA UYGULANACAK ÜCRET TARİFELERİ İÇİNDEKİLER

2014 YILINDA UYGULANACAK ÜCRET TARİFELERİ İÇİNDEKİLER NDA UYGULANACAK ÜCRET TARİFELERİ İÇİNDEKİLER SIRA NO TARİFENİN NEV'İ KARAR NO KARAR TARİHİ SAYFA NO 1 EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ İ 1 Kapalı Katlı Otoparklar l.bölge (Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Şişli, Bakırköy, Kadıköy)

Detaylı

ICD10-AM TEMELİNDE KARA TAŞITI KAZALARINA AİT ÇAPRAZ KODLAMA TABLOSU

ICD10-AM TEMELİNDE KARA TAŞITI KAZALARINA AİT ÇAPRAZ KODLAMA TABLOSU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Dairesi Başkanlığı ICD10-AM TEMELİNDE KARA TAŞITI KAZALARINA AİT ÇAPRAZ KODLAMA TABLOSU Mağdur ve mağdurun

Detaylı

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref

WOULD. FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be. She hoped (that) we would com. I thought that he would ref WOULD FUTURE in PAST [1] (geçmişteki gelecek) [past of WILL] He said he would be She hoped (that) we would com I thought that he would ref WILLINGNESS (gönüllülük) She would not The car would not POLITE

Detaylı

KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ KISA (SPOT) METRAJLI FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ KISA (SPOT) METRAJLI FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 1. KONU: KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ KISA (SPOT) METRAJLI FİLM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ Yol kullanıcılarında trafik bilincinin geliştirilmesine yönelik kısa film hazırlanmasıdır. Hazırlanacak filmlerde işlenebilecek

Detaylı

Almanca Uluslararası İşletme Bölümü için İngilizce II

Almanca Uluslararası İşletme Bölümü için İngilizce II DERS BİLGİLERİ Ders Kodu Yarıyıl Almanca Uluslararası İşletme Bölümü için İngilizce II AFEC 362 T+U Saat Kredi AKTS 2 0+6 3 5 Ön Koşul Dersleri AFEC 361 Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Ingilizce

Detaylı

SİNOP SPASTİK ÇOCUKLAR DERNEĞİ RESEARCH ON ETHICAL PROBLEMS ON EDUCATION IN TURKEY TÜRKİYE DE EĞİTİM SEKTÖRÜNDEKİ ETİK PROBLEMLER ARAŞTIRMASI

SİNOP SPASTİK ÇOCUKLAR DERNEĞİ RESEARCH ON ETHICAL PROBLEMS ON EDUCATION IN TURKEY TÜRKİYE DE EĞİTİM SEKTÖRÜNDEKİ ETİK PROBLEMLER ARAŞTIRMASI SİNOP SPASTİK ÇOCUKLAR DERNEĞİ RESEARCH ON ETHICAL PROBLEMS ON EDUCATION IN TURKEY TÜRKİYE DE EĞİTİM SEKTÖRÜNDEKİ ETİK PROBLEMLER ARAŞTIRMASI AVRASYA KAMUOYU ARAŞTIRMALARI MERKEZİ 20/30 NİSAN 2016 This

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU 2090 KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU KULLANMA KILAVUZUNU DİKKATLİCE OKUYUP, DAHA SONRAKİ KULLANIMLAR İÇİN MUHAFAZA EDİNİZ. Ürünü kullanmadan önce bu kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz ve gelecekte kullanmak

Detaylı

Le Bleu Hotel & Resort KADINLAR DENIZI MEVKII, 17. SOKAK, 4-09400 - KUSADASI, Kusadasi, Kusadasi

Le Bleu Hotel & Resort KADINLAR DENIZI MEVKII, 17. SOKAK, 4-09400 - KUSADASI, Kusadasi, Kusadasi Le Bleu Hotel & Resort KADINLAR DENIZI MEVKII, 17. SOKAK, 4-09400 - KUSADASI, Kusadasi, Kusadasi Kusadasi şehrinde bulunan bu tesis, hem iş hem de tatil seyahati için mükemmel bir yerdir. Otel, 1994 yılında

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : İNGİLİZCE 1 Ders No : 0010080006 Teorik : 3 Pratik : 0 Kredi : 0 ECTS : 3 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim Tipi

Detaylı

WORLD OF LANGUAGE ACADEMY IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER. www.wola.com.tr

WORLD OF LANGUAGE ACADEMY IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER. www.wola.com.tr IELTS SINAVI ÖNEMLİ TAVSIYELER IELTS TAVSİYE : Genel Okuma-Araştırma Bir konu hakkında daha fazla bir şey öğrenmek için araştırma yapmak anlamına gelir. İnternet arama motorları bu konuyu oldukça kolay

Detaylı

KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ

KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ ÖZEL ASÇAY ANAOKULU KELEBEKLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ Hazırlayan: YASEMİN YILDIR ÖĞRETMENİN MESAJI: MERHABA 27.04.2015-30.04.2015 tarihleri arasında uyguladığımız etkinliklerimizin özetini siz değerli

Detaylı

Sunshine Villa Guzel. Özet. Açıklama

Sunshine Villa Guzel. Özet. Açıklama Sunshine Villa Guzel Özet Side Evrenseki'de,denize 800m uzaklıktaki bir yazlık sitede bulunan etrafı bitkilerle çevrili özel havuzlu,3+1 villamız, 6 kişilik konaklama imkanı sunmaktadır. Açıklama Side

Detaylı

Q1 Eğer yukarıdaki bilgileri okuduysanız lütfen çalışmaya katılma isteğiniz ile ilgili kutuyu işaretleyiniz.

Q1 Eğer yukarıdaki bilgileri okuduysanız lütfen çalışmaya katılma isteğiniz ile ilgili kutuyu işaretleyiniz. Q1 Eğer yukarıdaki bilgileri okuduysanız lütfen çalışmaya katılma isteğiniz ile ilgili kutuyu işaretleyiniz. Yanıtlanan: 1.135 Atlama sayısı: 0 Evet Hayır 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Yanıt

Detaylı

ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL ATACAN EĞİTİM KURUMLARI ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK SERVİSİ VELİ BÜLTENİ MAYIS -2012 ÇOCUK VE KİTAP "EĞİTİM YAŞAM İÇİNDİR" 2 ÇOCUK VE KİTAP Önceleri çocuk için kitap bir oyuncaktır.

Detaylı

HIZ-GEÇME KURALLARI, TAKİP MESAFESİ

HIZ-GEÇME KURALLARI, TAKİP MESAFESİ HIZ-GEÇME KURALLARI, TAKİP MESAFESİ HIZ SINIRLARI GEÇME KURALLARI TAKİP MESAFESİ HIZ SINIRLARI Şehirlerarası karayollarında 90 km/s, otoyollarda 120 km/ s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve

Detaylı

GfK 2013 OYDER Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması Raporu Mayıs 2013 1

GfK 2013 OYDER Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması Raporu Mayıs 2013 1 OYDER Koçfinans Otomobil Bayi Memnuniyeti Alıcıları Takibi Araştırması Araştırması Raporu Raporu Mayıs Kasım 2013 2012 GfK 2013 OYDER Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması Raporu Mayıs 2013 1 Araştırmanın

Detaylı

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

Öğrenim Kazanımları Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci; Image not found http://bologna.konya.edu.tr/panel/images/pdflogo.png Ders Adı : İSLAM TARİHİ II Ders No : 0310440061 Teorik : 2 Pratik : 0 Kredi : 2 ECTS : 4 Ders Bilgileri Ders Türü Öğretim Dili Öğretim

Detaylı

Northumberland Park'ın Geliştirilmesi Görüşlerinizi Bildirin. Değişim Prensipleri. İstişare/Danışım Geri Bildirim Formu

Northumberland Park'ın Geliştirilmesi Görüşlerinizi Bildirin. Değişim Prensipleri. İstişare/Danışım Geri Bildirim Formu Park'ın Geliştirilmesi Görüşlerinizi Bildirin Değişim Prensipleri İstişare/Danışım Geri Bildirim Formu Yaz döneminde kuzey Tottenham Park bölgesinin geleceği ile ilgili görüşlerinizi almak için sizinle

Detaylı

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI

ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF TRAFİK VE İLK YARDIM DERSİ YILLIK PLANI PAMUKKALE İLÇESİ DENİZLİ LİSESİ ANADOLU 12.SINIF YILLIK PLANI ÜNİTE 1: TRAFİK TEŞKİLATI 1.Trafik teşkilatı hakkında temel bilgileri 2. Trafik düzenini sağlayan unsurları TRAFİKLE İLGİLİ KURULUŞLAR VE GÖREVLERİ

Detaylı

Demiryollarında Yolcu Hakları

Demiryollarında Yolcu Hakları Demiryollarında Yolcu Hakları Türkiye ve AB deki Mevzuat Mayıs 2015 DDGM Sunum İçeriği "Yolcu Hakları" Ne Anlama Gelir? DDGM nin Sorumluluğu TCDD nin Yolcu Hakları Mevzuatı Karayollarında Yolcu Hakları

Detaylı

Lesson 22: Why. Ders 22: Neden

Lesson 22: Why. Ders 22: Neden Lesson 22: Why Ders 22: Neden Reading (Okuma) Why are you tired? (Neden yorgunsun?) Why is your boss angry? (Patronun neden sinirli?) Why was he late? (Neden geç kaldı?) Why did she go there? (Neden oraya

Detaylı

Lesson 02 : Self- Introduction (Part II) Ders 2 : Kendini Tanıtma (Bölüm II)

Lesson 02 : Self- Introduction (Part II) Ders 2 : Kendini Tanıtma (Bölüm II) Lesson 02 : Self- Introduction (Part II) Ders 2 : Kendini Tanıtma (Bölüm II) Ders 2: Kendinizi nasıl tanıtacağınızı öğrenmeye devam edin. Öğretmeninizin yardımıyla İngilizce öğrenin! Step 1 (1. Adım) Ne

Detaylı

Lesson 02 : Self-Introduction (Part II)

Lesson 02 : Self-Introduction (Part II) Lesson 02 : Self-Introduction (Part II) Ders 2 : Kendini Tanıtma (Bölüm II) Ders 2: Kendinizi nasıl tanıtacağınızı öğrenmeye devam edin. Öğretmeninizin yardımıyla İngilizce öğrenin! Step 1 (1. Adım) Ne

Detaylı

Lesson 24: Prepositions of Time. (in, on, at, for, during, before, after) Ders 24: Zaman Edatları. Zaman Edatlarını Kullanmak

Lesson 24: Prepositions of Time. (in, on, at, for, during, before, after) Ders 24: Zaman Edatları. Zaman Edatlarını Kullanmak Lesson 24: Prepositions of Time (in, on, at, for, during, before, after) Ders 24: Zaman Edatları Zaman Edatlarını Kullanmak Reading (Okuma) I was born in 2000. ( 2000 de doğdum) We work in the garden in

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ, ΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Eğitim, Hayatboyu Öğrenme ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Yabancı Dil IV FTR214 Bahar 3-3 4 Önkoşullar

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Yabancı Dil IV FTR214 Bahar 3-3 4 Önkoşullar YABANCI DİL IV Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Laboratuar Yabancı Dil IV FTR214 Bahar 3-3 4 Önkoşullar Dersin dili Dersin Türü Dersin öğrenme ve öğretme teknikleri Dersin sorumlusu(ları) Dersin amacı Dersin

Detaylı

DEPREME HAZIRLANIYORUZ KORKMUYORUZ

DEPREME HAZIRLANIYORUZ KORKMUYORUZ DEPREME HAZIRLANIYORUZ KORKMUYORUZ DEPREM NEDİR? Dünyamızın yüzeyi yap-boz şeklindeki büyük parçalardan oluşan bir kabukla kaplıdır. Bu parçalar her zaman hareketlidir. Birbirlerini itmeleri ya da birbirlerine

Detaylı

Aquarius Club Villa 18

Aquarius Club Villa 18 Aquarius Club Villa 18 Özet Side,Çolakli'da denize 1 km mesafede bulunan villamız, bakımlı,yazlık villa sitesi içerisinde yer alır ve 3 yatak odasıyla 6 kişilik konaklama imkanı sunar. Açıklama Side,Çolakli'da

Detaylı

DERS BİLGİLERİ. Ders Adı Kodu Yarıyıl Teor+Uyg. Saat Kredi AKTS. Mesleki İngilizce MSİ301 5 3+0 3 5. Yabancı Diller Yüksekokulu

DERS BİLGİLERİ. Ders Adı Kodu Yarıyıl Teor+Uyg. Saat Kredi AKTS. Mesleki İngilizce MSİ301 5 3+0 3 5. Yabancı Diller Yüksekokulu DERS BİLGİLERİ Ders Adı Kodu Yarıyıl Teor+Uyg. Saat Kredi AKTS Mesleki İngilizce MSİ301 5 3+0 3 5 Ön Koşul Dersleri Dersin Dili Dersin Seviyesi Dersin Türü Dersin Koordinatörü Türkçe Lisans Seçmeli Yabancı

Detaylı

İSTANBUL ULAŞIM A.Ş. ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMALARI RAPORU

İSTANBUL ULAŞIM A.Ş. ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMALARI RAPORU İSTANBUL ULAŞIM A.Ş. ERİŞİLEBİLİRLİK UYGULAMALARI RAPORU İSTANBUL, 2011 1 İçindekiler 1. M1 (Aksaray-Havalimanı) Metro Hattında 2009-2011 Yılları Arasında Engellilerin Erişimiyle İlgili Düzenlemeler...

Detaylı

Altında ilave panel levha var ise sürücüler belirtilen hususlara uymak zorundadırlar

Altında ilave panel levha var ise sürücüler belirtilen hususlara uymak zorundadırlar 4) DURAKLAMA VE PARK ETME İŞARTLERİ Park Etmek yasaktır Bu levhanın bulunduğu yol kesimlerinde park etmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Duraklamak serbesttir Ancak duraklama 5 dakikayı geçerse Park

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

Beynin Temelleri BEYNİN TEMELLERİ 1: BEYNİN İÇİNDE NE VAR?

Beynin Temelleri BEYNİN TEMELLERİ 1: BEYNİN İÇİNDE NE VAR? Beynin Temelleri Kitabın geri kalanının bir anlam ifade etmesi için beyinle ve beynin nasıl işlediğiyle ilgili bazı temel bilgilere ihtiyacınız var. Böylece, ileriki sayfalarda nöron gibi bir sözcük kullandığımda

Detaylı

Gueney yetenek ile teras daire.

Gueney yetenek ile teras daire. Gueney yetenek ile teras daire. OL2833-300 86199 Augsburg / Goeggingen Augsburg (boelge) Bavyera Teras Sizin Muhatap : Bay Olav Lenk Lenk Gayrimenkul intramakler - Real-Estate-Business-Network +49 (0)

Detaylı

ç) Emniyet Teşkilatı: Emniyet Genel Müdürlüğü merkez, taşra ve yurtdışı birimlerini,

ç) Emniyet Teşkilatı: Emniyet Genel Müdürlüğü merkez, taşra ve yurtdışı birimlerini, YÖNETMELİK İçişleri Bakanlığından: EMNİYET TEŞKİLATINDA KULLANILACAK TANITICI BAYRAKLAR VE İŞARETLER HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

Dersin Adı Kodu Yarıyıl (saat/hafta) (saat/hafta) (saat/hafta) AKTS Yabancı Dil III FTR215 Güz 3-3 4 Önkoşullar

Dersin Adı Kodu Yarıyıl (saat/hafta) (saat/hafta) (saat/hafta) AKTS Yabancı Dil III FTR215 Güz 3-3 4 Önkoşullar Yabancı Dil III Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori Uygulama Laboratuar (saat/hafta) (saat/hafta) (saat/hafta) AKTS Yabancı Dil III FTR215 Güz 3-3 4 Önkoşullar Yok Dersin dili İngilizce Dersin Türü Zorunlu Dersin

Detaylı

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone Ahmet ALABALIK *1 Özet Bilindiği üzere re y tefsiri makbul ve merdut olmak üzere iki kısma ayrılır. Bu makalede makbul olan re y tefsirlerindeki farklı yönelişleri ele aldık. Nitekim re y tefsiri denildiğinde

Detaylı

UŞAK İLİ İSMETPAŞA CADDESİ ve ÇEVRESİ ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ

UŞAK İLİ İSMETPAŞA CADDESİ ve ÇEVRESİ ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ Bahçeşehir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Yüksek Lisans Programı UŞAK İLİ İSMETPAŞA CADDESİ ve ÇEVRESİ ERİŞİLEBİLİRLİK SORUNLARI ve ÇÖZÜMLERİ KSUY 5119 KAMUSAL

Detaylı

125 KHZ PROXIMITY KART OKUYUCU KO 125

125 KHZ PROXIMITY KART OKUYUCU KO 125 125 KHZ PROXIMITY KART OKUYUCU KO 125 Kullanım Kitabı V 1.0 www.kontal.com.tr Ağustos, 2014 KONTAL ELEKTRONİK :: PROXIMITY KART OKUYUCU (KO 125) 0 1. KULLANIM ALANI Proksimity kart okuyucuları, giriş ve

Detaylı

PAMUK ŞEKERLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ

PAMUK ŞEKERLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ ÖZEL ASÇAY ANAOKULU PAMUK ŞEKERLER SINIFI HAFTALIK BÜLTENİ Hazırlayan:MELTEM DÖKÜLMEZ ÖĞRETMENİN MESAJI: MERHABA; 27.04.2015-30.04.2015 tarihleri arasında uygulanan etkinlikleri sizlere sunmaktayım. SEVGİLERLE

Detaylı

YAŞAMA YÖN VERİYORUZ

YAŞAMA YÖN VERİYORUZ YAŞAMA YÖN VERİYORUZ NE YAPAR? Görme Engelliler İçin Dünya yı Görünür Kılar NASIL YAPAR? Hissedilebilir Yüzeyler Üretir SONUÇ OLARAK Yaşama Yön Verir Üretici Firma Hakkında Üretici Firma UNIVERSAL 1999

Detaylı

1. TRAFİK EĞİTİM PARKI İÇERSİNDE ENGELLİLER İÇİN ÖZEL SINIF

1. TRAFİK EĞİTİM PARKI İÇERSİNDE ENGELLİLER İÇİN ÖZEL SINIF İSTANBUL DA ENGELLİLERE YÖNELİK GELİŞTİRİLEN UYGULAMALAR 1. TRAFİK EĞİTİM PARKI İÇERSİNDE ENGELLİLER İÇİN ÖZEL SINIF Topkapı Trafik Eğitim Parkında engelliler için özel tasarlanmış sınıfta her hafta düzenli

Detaylı

Tehlike Uyarı İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments

Tehlike Uyarı İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments Tehlike Uyarı İşaretleri Feb 15, 2011 // by admin // Genel // No Comments Açılan Köprü Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.

Detaylı

İnsan faktörü: Ceyhun Yüksel

İnsan faktörü: Ceyhun Yüksel Ulaşım; Deniz yolu, hava yolu, demir yolu ve kara yolu ile sağlanmaktadır. Ulaşım türleri arasında en yoğun kullanılan kara yolu ulaşımıdır. Kara yollarında çok sayıda ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı

Detaylı

Blogger bunu uyguluyor!

Blogger bunu uyguluyor! Giriş Merhaba backlinkagi.com projemizin ilk adımını atmış bulunmaktasınız. Aramıza hoş geldiniz diyorum. Öncelikle sizlere bu projenin nasıl geliştiğini ve neye dayanarak oluşturulduğunu anlatacağım.

Detaylı

Çocuklar Tatilde! Plansız tatil olmaz! Spor ve oyun iç içe Kitaplar her zaman en iyi dostlarımız!

Çocuklar Tatilde! Plansız tatil olmaz! Spor ve oyun iç içe Kitaplar her zaman en iyi dostlarımız! Çocuklar Tatilde! Biten ders yılının ardından, çocukların sabırsızlıkla ve özlemle beklediği yaz tatili başlıyor. Tatil dönemleri çocuklara dinlenmek, eğlenmek ve yeni deneyimler kazanmak için harika fırsatlar

Detaylı

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT

THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT THE IMPACT OF AUTONOMOUS LEARNING ON GRADUATE STUDENTS PROFICIENCY LEVEL IN FOREIGN LANGUAGE LEARNING ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the impact of autonomous learning on graduate students

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK ANAOKULU GÜVERCİNLER SINIFI

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK ANAOKULU GÜVERCİNLER SINIFI anafikri ile ilgili neler biliyoruz? Ege İ.: Trenle Taksime giderler. Can Mert K.: Helikopter ile bir yerden bir yere giderler. Emir N.: Uçak, motorsikler ya da otobüs kullanarak bir yerden bir yere giderler.

Detaylı

Türkçe. Cümlede Anlam 19.02.2015. Cümlenin Yorumu. Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler

Türkçe. Cümlede Anlam 19.02.2015. Cümlenin Yorumu. Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler Metinde Kazandıkları Anlamlara Göre Cümleler 16-20 MART 3. HAFTA Cümledeki sözcük sayısı, anlatmak istediğimiz duygu ya da düşünceye göre değişir. Cümledeki sözcük sayısı arttıkça, anlatılmak istenen daha

Detaylı

Lesson 45: -er, more, less Ders 45: -er, more, less

Lesson 45: -er, more, less Ders 45: -er, more, less Lesson 45: -er, more, less Ders 45: -er, more, less Reading (Okuma) Jason is more active than Kevin in the class. ( Jason sınıfta Kevin den daha aktif.) This cellphone is cheap, but that one is cheaper.

Detaylı

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Yabancı Dil II FTR116 2. Bahar 3-3 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe-İngilizce Dersin Türü Zorunlu

Teori (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Yabancı Dil II FTR116 2. Bahar 3-3 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe-İngilizce Dersin Türü Zorunlu YABANCI DİL II Dersin Adı Kodu Yarıyıl Teori (saat/hafta) Uygulama (saat/hafta) Laboratuar (saat/hafta) Yabancı Dil II FTR116 2. Bahar 3-3 4 Önkoşullar Yok Dersin dili Türkçe-İngilizce Dersin Türü Zorunlu

Detaylı

SOĞUK MOTORUN ÇALIŞTIRILMASI UYARI TEHLİKE Motoru çalıştıracağınız vakit, Zincir frenini frenleme konumuna itiniz. Motorun çalıştırılması esnasında zincirin dönmesi tehlikeli olabilir. Yakıt deposuna yakıt

Detaylı

Çoklu Zekâ Teorisi Ek 2

Çoklu Zekâ Teorisi Ek 2 ÇOCUKLAR İÇİN ÇOKLU ZEKÂ GÖZLEM FORMU Öğrencinin Adı Soyadı: Cinsiyeti: Tarih: Sınıfı: Lütfen formda yer alan her ifadenin sizin için ne derece uygun olup olmadığını aşağıdaki beşli dereceleme ölçeği üzerinde

Detaylı

ÖN TEKER HAREKET ÖZELLİĞİNİ KULLANMA 3- Puse açın. 7- Hareket sistemini kilitleme: her iki hareket kolunu yukarı kaldırın.

ÖN TEKER HAREKET ÖZELLİĞİNİ KULLANMA 3- Puse açın. 7- Hareket sistemini kilitleme: her iki hareket kolunu yukarı kaldırın. KULLANMA KILAVUZU * Daima omuz ve kasık kemerini kullanınız. * Dikkat: Puse kullanmadığınız zaman, çocuğunuzdan uzak tutunuz. * Bu ürün 6 ile 36 ay arası ve 15 kg a kadar olan çocukların kullanımı için

Detaylı

OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ. Demet CENGİZ

OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ. Demet CENGİZ OKULLARDA TEKNOLOJİ KULLANIMI İLE BEŞERİ ALTYAPI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ Demet CENGİZ AMAÇ Bu çalışmanın genel amacı, Uşak ilindeki ilköğretim okullarında ve liselerde genel olarak bilişim teknolojilerinin

Detaylı