International Journal of Languages Education and Teaching

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "International Journal of Languages Education and Teaching"

Transkript

1 ISSN: , Mannheim GERMANY p WHAT DO SIGNS MEAN? TABELALARIN DİLİ 1 Ercan KAÇMAZ 2 ABSTRACT This paper has been prepared to understand the language of English signs. The signs which have an important place in our daily lives can sometimes be used in different meanings. Or it could be used to mean something other than what we really mean. In this study we aim to display the signs at airports, at train stations, at supermarket entrances, at subway exits, at bus stops, at parks, in short, everywhere and in all areas, and to transfer what they mean. The signs that we are going to use in this paper consist of both the signs which we encounter in English books while teaching English and the pictures of signs which I, myself, took while I was in England. While learning a language, perhaps, signs are thought to be unnecessary or a little bit detail, but they have been used not just to show the directions but to show the car parks as well. Within this study, we are going to understand the language of signs and try to explain them. Key Words: Sign, language, meaning, daily ÖZET Bu bildiri İngilizce olarak asılmış tabelaların dilini anlamak için hazırlanmıştır. Günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan tabelalar bazen farklı anlamlarda kullanılmış olabilir. Ya da bizim verdiğimiz anlamın tamamen dışında bir anlamda kullanılmış olabilir. Biz bu çalışmamızda havaalanında, tren istasyonunda, süpermarket girişinde, metro çıkışında, otobüs duraklarında, parklarda, kısacası her alanda ve her yerde karşımıza çıkan tabelaları ve ne anlama geldiklerini aktarmayı amaçlamaktayız. Bu bildiride kullanacağımız tabelalar, gerek İngilizce ders verirken kullandığımız İngilizce kitaplarda karşımıza çıkan tabelalar ile İngiltere de bulunduğum dönemde kendi çekmiş olduğum tabela resimlerinden oluşmaktadır. Dil öğrenirken belki biraz detay gibi ya da gereksiz gibi düşünülse de tabelalar yön göstermeden tutunda araba park yerlerine kadar her durum için kullanılmışlardır. Bu çalışma ile tabelaların dilini anlamaya çalışacak ve anlatmaya çalışacağız. Anahtar Kelimeler: Tabela, dil, anlam, günlük 1 Bu çalışma Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Dil Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu nda sözlü bildiri olarak sunulmuştur. 2 Dr. Ercan KAÇMAZ, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, e-posta:

2 752 Ercan KAÇMAZ 1. GİRİŞ Onları bazen görmüyoruz. Bazen farkında bile olmuyoruz. Bazen de gördüğümüz halde anlamıyoruz. Nelerden mi bahsediyorum? Tabelalardan tabiki. Tabelaların dilini bilmek çok önemli. Hele bir başka dil öğreniyorsak tabelaların anlamı bir kat daha artıyor. Bunun için bu çalışmanın temel amacı İngilizce öğretirken kullandığımız kitaplarda karşılaştığımız ve bilhassa benim kendi çekmiş olduğum tabelalar da bulunan yazıların anlamlarını aktarmaktır. İngilizce de sign olarak bilinen kelimenin karşılığı Türkçe de tabela veya levha olarak kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada tabela kelimesini kullanmayı seçtik. Ancak levha kelimesi de arasıra karşımıza çıkacaktır. Yabancı dil öğrenirken insanların en çok zorlandığı beceri konuşmadır. Yazma ve anlama daha hızlı kavranırken konuşma diğer becerilere oranla biraz zaman alır. Hatta hiçbir zaman ana dilimiz gibi mükemmel konuşamayız. Çünkü konuşma içerisinde yerel sözler, deyimler, lakaplar ve dahası yerel aksan vardır. Aynı nesne için farklı yörelerde farklı telaffuzlar söz konusudur. Bu bağlamda tabelalarda kolay anlaşılabilecek yazılar değildir. Onlarında kendine özgü bir dilleri vardır. Onun için makale başlığımızı Tabelaların Dili olarak yazmayı uygun bulduk. Tabelalarda bulunan uyarı yazıları değişik biçimlerde olabilir ancak uygun yerlere asılmış levhalar, afişler hangi biçimde olursa olsun, kişilerin tehlikeleri ve kuralları anlamış olmaları gerekir ve bu temel bir zorunluluktur. Bu zorunluluğun iki ana noktayı yerine getirmesi gerekir. Birincisi kişileri tehlikeli durumlar konusunda uyarmalı ve ikincisi kişileri tehlikeli durumlara yol açabilecek davranışlardan alıkoymalıdır. Eğer bu amaçları sağlamıyorsa uyarıların uygulamada bir faydası yoktur YÖNTEM Bu makale daha çok İngiltere de gezerken çekilmiş tabelaların yorumu ve Türkçe de karşılığını bulup bulmadığını detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu tabelalardan bahsederken uygulamaya çalıştığımız yöntem onların sırasının nasıl olması konusunda izlediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde şöyle uygulanmıştır. İlk sırayı alan tabela çok önemli olduğu için en başa konmuştur. Diğer sıralar ise yine önem derecesine, konularına ve bulundukları yerlere göre belirli bir düzen içerisinde sıraya konmuştur. Örneğin; Metro da karşımıza çıkan tabelalar hemen yoğunluk ücretini gösteren tabelanın arkasına konmuştur. Eğer bir konu ya da yer ile ilgili birkaç tabela var ise onlar arka arkaya konarak düzeni korumaya devam edilmiştir. Çalışmada genel olarak çekilmiş tabelalarda bulunan uyarı yazıları dikkate alınmış, sadece şekil ve simgelere çok az yer verilmiştir. Bu özgün ve çekilen resimler hakkında bir çalışma olduğu için nispeten kaynakça kısmımız azdır. Bundu da belirtmeden geçemeyeceğiz. 3 Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, 6-21.

3 TABELALARIN DİLİ BULGU VE YORUMLAR Bu bölümde Londra da bulunduğum dönemde çekmiş olduğum tabelaların ve aynı zamanda ders kitabı olarak kullandığımız Headway adlı kitabın 1996 baskında sayfa 36 da geçen tabela yazılarını daha yakından tanıyacağız. Resim: 1 deki tabela aslında büyük şehirlerin hepsinde uygulanması gereken bir yazıyı içeriyior. Yoğunluk ücreti (congestion charging) adı altında merkez bölgede (central zone) alınan ücret trafik sorununu çözmek için yapılmıştır. Pazartesi ile Cuma günleri saat dan akşam a kadar bu bölgeye giren arabalara kesilen Paund luk bir ücrettir. 4 Resim: 1 Resim: 2 deki tabelada dikkatimizi çeken yazı ise çıkış için kullanılan yazıdır. Bize öğretilen ve bizim de uyguladığımız çıkış kelimesini İngilizce de exit olarak yazmak ve öğretmek olmuştur. Ancak bu tabelada çıkış için way out kullanılmıştır. Bunun da exit yerine kullanıldığı öğretilmelidir. Neden kullanılmadığını tahmin etmek çok zor değildir. Çünkü bizler daha çok kitap dilini öğretiyoruz. Konuşma dilinde, tabelalarda olduğu gibi anlam ve kullanım çok farklı olabilmektedir. Resim: 2 Resim: 3 ve 4 te bulunan uyarı tabelaları her istasyonda karşımıza çıkmıştı. Bu dikkat yazıları bizce biz uyaralım, başınıza bir şey gelirse bize tekrar şikâyette bulunmayın mantığı ile yazılmış yazılar olsa gerek. Aslında tabelaların çoğu uyarı niteliğinde. Buradan hareketle İngiltere de özellikle Londra da yaşayan binlerce yabancı için uyarılar önceden yapılmış 4

4 754 Ercan KAÇMAZ uymayanlar için ise tabelalar dikilmiş. Bu kadar düzenin olduğu bir şehirde neden onca uyarı tabelaları var diye insanın aklına hemen bir soru geliyor. Ancak cevap sanki çok zor değil. Çünkü bu şehir o kadar çok yabancıya ev sahipliği yapıyor ki her renk ve ırktan insanı görmek mümkün. Bu yabancıların hepsi de düzene uyacak altyapıya sahip olmadıkları için, muhtemelen ilk olarak onları dikkate alarak yazılmış ve asılmış diye düşünmekteyiz. Bu şekilde onlaraca uyarı tabelalarını görmek mümkündür. Ayrıca dikkat veya dikkatli ol için daha çok biz careful ya da be careful kullanırken caution, ve mind gibi kelimelerinde çokça kullanıldığına şahit olduk. Her tren istasyonunda, tren durmadan önce şöyle bir uyarı cümlesi kulağımıza geldi. Lütfen tren ile platform arasındaki boşluğa dikkat ediniz! (Please, mind the gap between the train and the platform!) Resim: 3 Resim: 4 Resim: 5 ve 6 da karşımızı çıkan levhalar ise dikkat edin tabelasının başka örneklerini içermektedir. Örneğin Resim: 5 te take care dikkat edin anlamında kullanılmıştır. Bu kalıp bir kişinin orada yaşamadıkça ya da onu görmedikçe kullanılacağı bir ifade değildir.

5 TABELALARIN DİLİ 755 Resim: 5 Resim: 6 İngiltere de bilhassa Londra da parklar çok özenle yapılmış, tasarlanmış ve çok özenle korunmaktadır. Onun içinde parkların adını The Royal Parks (Kıraliyete Ait Parklar) olarak koymuşlar. Bizdeki karşılığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü dür. Bu parkları gezerken karşımıza çıkan bazı ilginç ve bir o kadar önemli bulduğumuz tabelaları şimdi burada paylaşmak istiyoruz. Tabi ki park içerisinde gezerken karşınıza yine onlarca tabela çıkıyor. Örneğin Resim: 7 sincap ve güvercin beslemenin yasak olduğunu anlatan bir tabeladır. Yani herkes kafasına göre iş yapamaz bu parklarda. Kuş besleyemez. Güvercinlere yem atamaz. Bunları yapan görevliler var zaten. Bizde de buna benzer uyarı tabelaları parklarda mevcut ancak bu uyarılara uyma konusu bizim eksik olduğumuz bir konudur. Bu konuda daha çok yol almamız lazım. Resim: 7 Resim: 8 ise değişik bir uyarı tekniğini içeriyor. Bu yazı bir tabela üzerine yazılmış yazı değil. Yürüyüş yolu üzerine yazılmış bir yazı. Bu alanın bisiklet ve kaykay için uygun olmadığını ve yasak olduğunu anlatıyor.

6 756 Ercan KAÇMAZ Resim: 8 Resim: 9 ise taş üzerine monte edilmiş bir tabelaydı. Burada da köpeklerin başıboş bırakılmaması gerektiği anlatılıyor. Bunun nedeni ise bir çok kişinin ev hayvanına sahip olmasından kaynaklanıyor. Ev hayvanlarının başında da köpekler geliyor. Onlar evcil hayvanlarını parkta yürüyüşe çıkarıyorlar. Bizde bu tür hareketleri daha çok büyük şehirlerde görürüz. Resim: 9 Resim: 10 sanki biz Türkler gibi mangalı çok seven kişiler için yazılmış bir uyarı yazısıdır. Burada ateş yakmak ve mangal yapmak yasaktır tabelası parkları mangal keyfi için mahveden insanlar için bir uyarı olarak asılmış olduğunu düşünmekteyiz. Resim: 10 Resim: 11 ile birlikte artık park dışına çıkıyor ve ulaşım araçlarının içinde ve duraklarda karşımıza çıkan levhaları tanıtmaya başlıyoruz. Türkiye de İngilizce öğretenler-belki de bize de aynı hatalar öğretildiği için-hep benzer hataları yapıyorlar. Hem telaffuz konusunda hem de anlama konusunda eksiklerimiz oldukça fazladır. İngilizce bir telaffuz dili olduğu için iyi olmayan bir teleffuz anlaşılmamak demektir. Örneğin Resim: 11 den bahsetmek gerekirse bize şerit için line öğretilmiştir. Ancak şerit veya hat için lane kullanıldığını otobüs hattının geçtiği asfalta yazılı olduğunu görünce insan hatayı o zaman anlıyor. Line yerine lane kullanmak gerektiği tecrübe ile pekişiyor.

7 TABELALARIN DİLİ 757 Resim: 11 frenlerini çekmelerini de Resim: 12 İngiltere nin meşhur iki katlı (double-decker) otobüsleri (Resim: 12) ile seyehat ederseniz, ya da trene binerseniz her iki seyehat aracında da yine uyarılar bulunmaktadır. Örneğin; Resim: 13 bulunduğu yerin tekerlekli araba kullanan kişiler için ayrılmış bir yer olduğunu ve bu yerin tekerlekli araba kullananlara verilmesini anlatırken aynı zamanda bu kullanıcıları da uyarmadan geri kalmıyor. Bu tabela kişilere tekerlekli arabaların sırt kısmını karşıya dayamaları ve hatırlatıyor. Yaşlılara, Hamilelere, Gazilere, Şehit Yakınlarına ve Özürlülere yer veriniz. veya Yaşlılara ve hamilelere ayrılmıştır. gibi bizim ülkemizde karşımıza çıkan yazıların yer aldığı tabelalar İngilterede de gözümüzden kaçmadı. Resim: 14 engellilere terk edilmesi gereken yer olarak otobüse asılmış bir tabeladır. Bizdeki tabelalardan farkı gazilere ve şehit yakınlarına gibi bir ibarenin yer almamasıdır. Tabiki bu da bize has bir yazıdır. Resim: 13 Birincisi onlarda gazilik ve şehitlik makamı bizdeki anlamı dışında yerini almıştır. İkincisi zaten onlarda şuanda gazi ya da şehit olabilecek bir ortam yoktur. Resim: 14 Resim: 15 ve 16 ise hızlı tren içinde bir tabela olarak değil ama yine bir uyarı olarak trenin içine yazılmış yazıları göstermektedir. Örneğin; Resim: 15 tren kalkmadan 30 saniye önce

8 758 Ercan KAÇMAZ kapıların kapanacağını haber vermektedir. Resim: 16 ise hareket halindeki bir trenden dışarı sarkmayınız yazısı ile insanları uyarmaktadır. Resim: 16 da büyük yazının hemen üstünde bir yazı daha var. O da çok önemli bir yazıdır. Güvenliğiniz bizim için önemlidir, diyerek insanları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Resim: 15 Resim: 16 Güvenlik konusu söz konusu edilmişken İngiltere de (Londra da) çoğu yerde CCTV (Close- Circuit Television) (Resim: 17) olarak kısaltılmış bir çeşit kapalı devre televizyon dedikleri bir sistem bütün Londra otobüslerine takılmıştır. Yine Londra da Sizi izliyoruz (We are watching you) yazısı karşınıza çıkmaktadır. Yani baştan uyaralım, ona göre hareket edin mantığını burada yenilemek gerekmektedir.

9 TABELALARIN DİLİ 759 Resim: 17 Yol güzergahlarından, otobüslerden ve trenlerden bahsederken yol üzerinde çokça karşılaştığımız tabelaların bazılarından bahsetmek yerinde olacaktır. Resim: 18 araçların yükleme (indirmebindirme) dışında buraya giremeyeceğini anlatıyor. Tabiki buna benzer uyarı tabelaları bizde de var ancak sıklıkla karşılaştığımız olay şudur. Yükleme için 10 dakika süre tanınmış bir yerde şirketin aracı iki saat orada kalabiliyor. Hatta oraya park ediyor ve park yeri olarak kullanmaya başlıyor. Bir şey deseniz dükkan önü diye size kızıyorlar. İşte aradaki farklardan birisi de budur. Her şey bizde de mevcut ancak uygulama ve uyma eksik veya yanlış. Resim: 18 Yol boyunca kasisler (Resim 19) var veya yol boyunca bekleme yapmayınız (resim: 20) tabelaları yine karşılaşılan tabelalardan. Kasislerin yüksekliği hem ülkemizde hemde diğer ülkelerde her arabaya uygun yapılmalı. Bazı kasisler var arabanın altı geçerken sürtüyor. Çünkü araba yere daha yakın yapılmış. Bunun için çözüm kasislerin biraz daha alçak yapılmasında yatmaktadır. Genelde tabelada kullanılan saat aralığı sabah ile akşam arasıdır. 5 Resim: 19 Sadece Wimbledon gibi yerlerde değil çoğu yerde, yasak olan yere park etme durumunda yine bir uyarı tabelası karşımıza çıkıyor. Resim: 21 bunu en iyi anlatan tabeladır. Sabah yedi ile akşam dokuz otuz arası park eden araçlar çekilir. 5 Bakınız: Resim: 20 ve 21

10 760 Ercan KAÇMAZ Resim: 20 Araç çekildikten sonra o aracı geri almak için verilen mücadele Türkiye de de zordur. İlk önce ceza ödenmesi gerekir sonra aracın nereye çekildiğini bulacaksınız ve gidip teslim alacaksınız. Bir de acaba aracın başına herhangi bir hasar gelmiş mi çekerken bunu tesbit etmek lazım. Bunca zahmet yerine kurallara uymak daha kolay olsa gerek. Resim: 21 Resim: 22 de karşımıza çıkan uyarı tabelası bizde de rastladığımız tabelalardandır. Yaya yolu, yaya geçidi, yayalar giremez, yayalara açık gibi uyarı yazılarının asıldığı tabelalara ülkemizde sıklıkla karşılaşıyoruz. İngilizce de yaya kelimesinin karşılığı pedestrian dır. Yaya geçidine ise pedestrian crossing denir. Resim: 22 Geçitlerde karşılaşabileceğimiz bir tabela örneği Resim: 23 te bulunmaktadır. Dikkat uyarılarının bir başka örneği de budur. Tramvaylara, trenlere dikkat edin yazısındaki dikkat kelimesi beware olarak karşılığını bulmuştur. Dikkat edin (beware) kelimesi başka uyarılar için de kullanılabilir. Örneğin Resim: 24 te yankesicilere dikkat edin uyarı yazısı yer almaktadır. Beware iki kelime bağlayarak kullanılacaksa of ile bağlanır.

11 TABELALARIN DİLİ 761 Resim: 23 Resim: 24 Resim: 25, 26, 27 ve 28 kiralama, satma ve indirim gibi durumlarda her yerde karşılaşılan Resim: 25 Resim: 26 tabelalardan bazılarıdır. Örneğin Resim:25 te kiralık için let by kullanılmışken Resim: 26 da aynı anlamı vermek için to let kullanılmıştır. Bizde kiralık yazısı asılır. Ancak bir emlak şirketi tarafından kiralanacaksa bu durumda XXXX Emlak tan kiralık yazısı asılır. Satılık (sale) kelimesi Türkiye de çok yanlış yazılan bir kelimedir. Bazen bu satlık, bazen de satılık olarak yazılmaktadır. Doğru olan satılık kelimesi İngilizce de for sale şeklinde yazılmakta ancak for kelimesi kaldırılırsa kelime işte o zaman çok daha farklı bir anlam kazanır. O durumda indirim anlamına gelir. Ne yazik ki biz dilciler dâhil farklı kelimeleri dilimize kazandıracağız diye gereksiz kelimeleri dilimize uyarlamaya çalışıyoruz. Bizde karşılığı olduğu halde indirim yerine sale kalimesini kullanan birçok mağaza ve kişi mevcuttur.

12 762 Ercan KAÇMAZ Resim: 27 Resim: 28 Park sorunu bir ülkenin sorunu olmaktan çıkmış artık bir dünya sorunu haline gelmiştir. Bizim yaşadığımız şehir olan Nevşehir küçük bir olmasına rağmen arasıra park sorunu yaşamaktayız. Sadece şehir merkezinde park sornu var diyemeyiz. Çünkü park konusunda asıl sorunlardan birisi ev önünde araba park yerinin olmamasıdır. Yeni yapılan bazı apartman ve siteler hariç eski binaların hemen hemen hepsinin oto parkı bulunmamaktadır. Park yeri yol kenarıdır. Yolların da dar olduğu göz önüne alındığında işte park sorunu o zaman ortaya çıkmaktadır. Bazen kendi apartmanınızın önüne park edecek yer bulamzsınız. Bu durum diğer ülkelerde olduğu gibi İngilitere de de sorundur. Ancak oradaki sorun parkın olmamasından değil genelde yanlış park etmeden ya da duyarsızlıktan kaynaklanmaktadır. Örneğin Resim: 29 böyle bir duyarsızlığı önlemek için asılmış bir uyarı tabelasıdır. Sadece burada ikamet eden kişlerin park edebileceğini anlatan uyarı tabelası oldukça da büyük yazılmıştır. Demek ki bu yazıyı umursamayıp insanlar hala yanlış yerlere park etmektedirler. Resim: 29

13 TABELALARIN DİLİ 763 Resim: 30 da yanlış park konusunda uyarı yapmanın gerekliliğini anlatan bir yazıdır. Ambulans çıkışı, itfaiye çıkışı gibi uyarılar bizde de mevcuttur. İşte bu resim her ikisinin de birlikte yazılmış ve asılmış halidir. Yani sadece ambulans ve itfaiye girişine izin verilen bir alanın olduğunu anlatmaktadır. Resim: 30 Avrupa ülkelerinin hemen hemen çoğunda bisiklet bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Yaşlısı, genci herkes kullanıyor. Özellikle öğrenciler bisikleti ulaşımda kısa mesafelerde tercih ediyorlar. Bundan dolayı bisiklet park etmekte bazen sorun teşkil edebiliyor. Yine yanlış yerlere park yapılmamasını aktaran Resim 31, 32 ve 33 te bulunan uyarı tabelalarındaki yazıların hepsi bisiklet ve pedallı araçların parkından kaynaklanan sorunu gidermek için asılmış yazılardır. Resim: 31 Resim: 32 Ancak yanlış yere park ile ilgilenen ve gerektiğinde bisikleti yerinden kaldıran İngilitere de polistir. Uyarı tabelaları da polis tarafından dikilmişitir. Türkiye de buna belediye nezdinde çalışan zabıtalar

14 764 Ercan KAÇMAZ bakmaktadır. Polisinde ilgi alanına girer ancak zabıtanın bu tür park sorunlarını bilhassa bisikletten kaynaklanan park sorununu çözmek işleri arasındadır. Resim: SONUÇ Her ne olursa olsun her toplum bir olmadığı gibi her brey de bir değildir. Bundan dolayı uyarıları her zaman yapmak zorundayız. Çünkü bazı toplumar uyarılmadıkça yanlışı düzeltmezken bazı toplumlar da uyarıldıkları halde yanlışı düzeltmemektedirler. Üzücü olan şudur ki; biz uyarıldığımız halde yanlışı düzeltmeyen taplumlar arsındayız. Sigara içme yasağı olur ve tabelası asılır, ancak bizden biri o tabelayı gördüğü halde görmezden gelir ve sigarasını içer. Emniyet kemeri takmak zorunludur ama biz onun da bir yolunu bulur ya takmayız ya da sahte kemer takarız. Hız sınırı 70 tir ancak biz hız sınırını aştığımız halde trafik kurallarını suçlarız. Kendi hatamızı görmeyip hatayı hep başka kurum ve kuruluşlarda, insanlarda hatta devlette ararız. Durum böyle olunca da birbirimizi anlama konusunda zaaflar yaşamaktayız. Birini ikaz etmek kadar doğal bir şey yokken biz de bu kavga konusu haline gelebilir. Cezalar caydırıcı olsa da bunun asıl çözümü gelişmişlik düzeyinde yatmaktadır. İngiltere de bir kişi yaptığı bir hatadan dolayı uyarılınca kişi özür diler ve tekrar yapmayacağını söyler bizde durum çok farklı sonuçlar doğurabilir. Söyleyeceğiniz kişiye dikkat etmeniz gerekir. Kişi suçlu da olsa ya da yanlış da yapsa kabul etmeyip üste çıkmaya çalışabilir. İngiltere gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde bu tür uyarı tabelaları gerçekten kişileri uyarmak ve bir düzen içerisnde yaşamayı kolaylaştırmak için asılmış tabelalardır. Bizde ise sadece uyaralımda gerisi önemli değil mantığı güdülerek asılmış binlerce tabela vardır. Çünkü bu tabelaların bizde çok fazla bir hükmü yaktur. Türkiye de kural bozulmak için konmuştur ancak Almanya da kural uymak için vardır. Prof. Dr. Alp Esin uyarı tabelalarını üç gruba ayırmaktadır. 1. İşaretler, şekiller, simgeler ve renklerle tehlikelere karşı uyaran tabelalar 2. Yazılı uyarı tabelaları 3. Karışık uyarı tabelaları 6 Bizim çalışmamız genelde yazılı uyarı tabelalarını içermektedir. Ancak New Headway kitabını okuturken karşımıza işaretler, şekiller ve simgeler de çıkmıştı. Aşağıda bu kitaptan alınmış yazılı tabelalara birkaç örnek verilmiştir. 7 6 Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, Soars, L. ve Soars J. (1996). Intermediate Student s Book, New Headway English Course. Oxford: Oxford University Press, s. 36.

15 TABELALARIN DİLİ 765 Resim: 34 Resim: 35 Resim: 36 Resim: 37 Sonuç olarak tabelalar çeşitli olsa da onların bir dili olduğunu unutmamak lazım. Onlarda bize kendi dillerinde uyarılar yapmaktadırlar. Tabiki bu uyarılar uyarılmak isteyen insanlar içindir. Uyarıya ve öğrenmeye açık olmayan kişiler ve toplumlar ne yazık ki bu tabelalardan yeterince faydalanamayacaklardır. Umarız bu çalışma tabelalar konusunu işlerken eğitimcilere ışık tutar. Bu çalışmanın devamı da getirilebilir. İngiletere de çekmiş olduğum fotoğrafların Türkiyedeki benzerlerini çekerek karşılaştırmalı bir çalışma yapılabilir. Bu çalışmada karşılaştırmalı bir çalışma oldu ancak bir sonraki çalışma Türkçe asılmış tabelaları ekleyerek yapılabilir. KAYNAKÇA Esin, A. (2013). Uyarı levhalarınız gerçekten uyarabiliyor mu? Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, cilt: 27 sayı: 1, Soars, L. ve Soars J. (1996). Intermediate Student s Book, New Headway English Course. Oxford: Oxford University Press. 10 Haziran 2015 tarihinde adresinden erişildi.

İlköğretim TRAFİK GÜVENLİĞİ. Ders Kitabı. Yazarlar KOMİSYON

İlköğretim TRAFİK GÜVENLİĞİ. Ders Kitabı. Yazarlar KOMİSYON İlköğretim TRAFİK GÜVENLİĞİ Ders Kitabı Yazarlar KOMİSYON DEVLET KİTAPLARI BİRİNCİ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M BAKANLI I YAYINLARI...: 5762 DERS KİTAPLARI DİZİSİ...: 1565 12.?.Y.0002.4268 Her hakkı saklıdır

Detaylı

Bu dergi Basın Yayın Kulübü Tarafından Hazırlanmıştır. MESALE, Ücretsizdir - Para ile Satılamaz 2013-2014

Bu dergi Basın Yayın Kulübü Tarafından Hazırlanmıştır. MESALE, Ücretsizdir - Para ile Satılamaz 2013-2014 2013-2014 MESALE, Ücretsizdir - Para ile Satılamaz Bu dergi Basın Yayın Kulübü Tarafından Hazırlanmıştır. 2 1 2 0-53 Eğlence Dansta... 4 55 MAYIS - 2014 HABER EDİTÖRÜ Gamze YARSI. PSİKOLOJİ Ayca Ezgi MERİÇTAN

Detaylı

İNGİLTERE DE ANADİL OLARAK TÜRKÇE DERSİ ALAN ÖĞRENCİLERİN TÜRKÇE KELİME DAĞARCIĞI. İlknur TATAR KIRILMIŞ * & Celalettin ÇELEBİ

İNGİLTERE DE ANADİL OLARAK TÜRKÇE DERSİ ALAN ÖĞRENCİLERİN TÜRKÇE KELİME DAĞARCIĞI. İlknur TATAR KIRILMIŞ * & Celalettin ÇELEBİ Cilt:5 Sayı:8 Şubat 2015 Issn: 2147-5210 www.thestudiesofottomandomain.com İNGİLTERE DE ANADİL OLARAK TÜRKÇE DERSİ ALAN ÖĞRENCİLERİN TÜRKÇE KELİME DAĞARCIĞI İlknur TATAR KIRILMIŞ * & Celalettin ÇELEBİ

Detaylı

EVALUATION OF TEACHERS OPINIONS ON THE TEACHING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE

EVALUATION OF TEACHERS OPINIONS ON THE TEACHING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİMİNE İLİŞKİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ EVALUATION OF TEACHERS OPINIONS ON THE TEACHING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE Filiz METE Özet Araştırmanın amacı, yabancı

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN.

TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN. TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN. TÜRKİYE DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA VERİLEN TRAFİK EĞİTİMİNİN FARKLI ÜLKELERDE VERİLEN EĞİTİMLE KARŞILAŞTIRILARAK İNCELENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ

Detaylı

Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması

Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Dergisi (KEFAD) Cilt 12,Sayı 4, Aralık 2011, Sayfa 277-301 Tarih Öğretmeni Eğitiminde Tarihsel Romanların Kullanımı: Bir Eylem Araştırması İbrahim Hakkı

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

The Usage of Historical Language of History Teachers

The Usage of Historical Language of History Teachers 184 Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dergisi, 19 (2012) 184-211 TARİH ÖĞRETMENLERİNİN TARİHSEL DİL KULLANIMI 1 The Usage of Historical Language of History Teachers Erhan METİN 2 Özet Bu

Detaylı

TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ. Prof. Dr. Murat ÖZBAY. Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU

TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ. Prof. Dr. Murat ÖZBAY. Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU TÜRKÇE EĞİTİMİNDE KELİME HAZİNESİNİN ÖNEMİ Prof. Dr. Murat ÖZBAY Arş. Gör. Deniz MELANLIOĞLU Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ÖZET Bireyler arası iletişimde kelimeler, önemli

Detaylı

DİL-KÜLTÜR İLİŞKİSİ: FOLKLOR ÜRÜNLERİNİN TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE YERİ VE İŞLEVİ

DİL-KÜLTÜR İLİŞKİSİ: FOLKLOR ÜRÜNLERİNİN TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE YERİ VE İŞLEVİ DİL-KÜLTÜR İLİŞKİSİ: FOLKLOR ÜRÜNLERİNİN TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE YERİ VE İŞLEVİ The Relationship between Language and Culture: The Function and Place of Folk Materials in Teaching Turkish

Detaylı

EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS

EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS ISSN: 2342-0251 Volume 2/4 Winter 2014 p. 247/265 EXAMINATION OF VOCABULARY ELEMENTS IN TEXTBOOKS FOR TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS Yabancılara Türkçe Öğretimi Ders Kitaplarında Söz Varlığı Unsurlarının

Detaylı

Fatih YILMAZ 1 Ayhan DİRİL 2 FİLMLERLE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ: BEYAZ MELEK FİLM ÖRNEĞİ

Fatih YILMAZ 1 Ayhan DİRİL 2 FİLMLERLE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ: BEYAZ MELEK FİLM ÖRNEĞİ Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 3, Sayı: 10, Mart 2015, s. 223-240 Fatih YILMAZ 1 Ayhan DİRİL 2 FİLMLERLE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ: BEYAZ MELEK FİLM ÖRNEĞİ Özet Son yıllarda yabancı dil öğretiminde

Detaylı

Örüntüleri: New York taki Yağlıdereliler

Örüntüleri: New York taki Yağlıdereliler www.sosyolojidernegi.org.tr Sosyoloji Derneği, Türkiye Sosyoloji Araştırmaları Dergisi Cilt: 13 Sayı: 2 - Güz 2010 Sociological Association, Turkey Journal of Sociological Research Vol.: 13 Nr.: 2 - Fall

Detaylı

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım.

Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. Cristian Mungiu: Yönetmenler bildikleri hikayeleri anlatmalılar. Bu yüzden Hollywood da değil, Romanya dayım. 2007 yılında Cannes Film Festivali nden Altın Palmiye ile dönen 4 Ay 3 Hafta 2 Gün ün yönetmeni

Detaylı

AVUSTRALYA DA İLKOKUL DÜZEYİNDEKİ TÜRK ÖĞRENCİLERİN ANA DİL EDİNİMİNDE AİLE VE OKUL ETKİLEŞİMİ * ÖZET

AVUSTRALYA DA İLKOKUL DÜZEYİNDEKİ TÜRK ÖĞRENCİLERİN ANA DİL EDİNİMİNDE AİLE VE OKUL ETKİLEŞİMİ * ÖZET - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic Volume 9/9 Summer 2014, p. 855-869, ANKARA-TURKEY AVUSTRALYA DA İLKOKUL DÜZEYİNDEKİ TÜRK ÖĞRENCİLERİN ANA DİL EDİNİMİNDE

Detaylı

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi

Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Uluslararası İşe Yerleştirme Hazırlık Rehberi Bu proje nin bütçesi AB Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Bu yayın tamamen yazar ın kendi kişisel görüşlerini yansıtmakta olup AB Komisyonu bu kılavuz

Detaylı

Fransızca öğretiminde kültürün öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisi

Fransızca öğretiminde kültürün öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisi Fransızca öğretiminde kültürün öğrenci motivasyonu üzerindeki etkisi Füsun Şavlı Université de Marmara, Turquie fsavli@marmara.edu.tr Ömrüm Erdaş Keşmer Université de Marmara, Turquie omrumerdas@hotmail.com

Detaylı

Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri

Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri Ertuğrul Oral 1 ve Merve Tama

Detaylı

Sağlık Biraz Da Kirlenmiş Bir Alan

Sağlık Biraz Da Kirlenmiş Bir Alan Sağlık Biraz Da Kirlenmiş Bir Alan Türkiye Sağlık Sektörü İçerisinde Mümessiller Mustafa EREN 6 mümessil, 2 doktor ve 1 eczacıyla yapılan derinlemesine mülakatlar ve belge-arşiv taraması üzerinden gerçekleştirilen

Detaylı

Coğrafi bilginin proaktif kullanımı; Mobil coğrafya 1. The proactive usage of geographical information; Mobile geography.

Coğrafi bilginin proaktif kullanımı; Mobil coğrafya 1. The proactive usage of geographical information; Mobile geography. The proactive usage of geographical information; Mobile geography Volume: 10 Issue: 2 Year: 2013 Coğrafi bilginin proaktif kullanımı; Mobil coğrafya 1 Muhammet Kaçmaz 2 Abstract As an oldest but an ageless

Detaylı

İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN RASYONEL SAYILAR KONUSUNDAKİ HAZIR BULUNUŞLUKLARI

İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN RASYONEL SAYILAR KONUSUNDAKİ HAZIR BULUNUŞLUKLARI Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dergisi Sayı 31, Sayfa 217-237, 2011 İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN RASYONEL SAYILAR KONUSUNDAKİ HAZIR BULUNUŞLUKLARI Mustafa Doğan 1, Betül Yeniterzi

Detaylı

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 14. Ders Dökümü 5 Mart 2009

MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 14. Ders Dökümü 5 Mart 2009 MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları 14. Ders Dökümü 5 Mart 2009 Profesör Robert Wyman: Bugün size biraz daha rakam vereceğim. Kaçınız rakamları seversiniz? Rakamlar olmaksızın yaşayamazsınız. Size

Detaylı

AVRUPA DA TÜRKOLOJİ ÖĞRENİMİ GÖREN ÖĞRENCİLERİN TÜRK DİLİ, EDEBİYATI ve KÜLTÜRÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ: FRANSA INALCO ÖRNEĞİ

AVRUPA DA TÜRKOLOJİ ÖĞRENİMİ GÖREN ÖĞRENCİLERİN TÜRK DİLİ, EDEBİYATI ve KÜLTÜRÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ: FRANSA INALCO ÖRNEĞİ - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, p.19-35, TURKEY AVRUPA DA TÜRKOLOJİ ÖĞRENİMİ GÖREN ÖĞRENCİLERİN TÜRK DİLİ, EDEBİYATI ve KÜLTÜRÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ:

Detaylı

18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık

18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık 18 Yıllık yurtdışı eğitim deneyimimiz ile İngilizce eğitiminin kitabını yeniden yazdık DÖRTTE BİR ZAMANDA İNGİLİZCE Merkezi Londra'da bulunan Callan School'da Callan Metod ile yüzlerce Türk öğrencilerine

Detaylı

Kişisel Bakım Olgusu ve Kişisel Bakım Ürünlerine Yönelik Tüketici Tutum ve Tercihlerini Etkileyen Faktörler Üzerine Bir Araştırma

Kişisel Bakım Olgusu ve Kişisel Bakım Ürünlerine Yönelik Tüketici Tutum ve Tercihlerini Etkileyen Faktörler Üzerine Bir Araştırma Kişisel Bakım Olgusu ve Kişisel Bakım Ürünlerine Yönelik Tüketici Tutum ve Tercihlerini Etkileyen Faktörler Üzerine Bir Araştırma Nilgün SARIKAYA Doç.Dr., Sakarya Üniversitesi, İşletme Fakültesi İşletme

Detaylı

www.eticaretokulu.com

www.eticaretokulu.com www.eticaretokulu.com ARAMA MOTORU TAKTİKLERİ Web Sitenizi Zirveye Çıkartmanın Sırları Oğuz Koç 2003 İnternet Pazarlama Merkezi A.Ş. Eserin her türlü yayın hakları saklıdır. Yazılı izin alınmadan, kısmen

Detaylı

Türkiye de İkinci Yabancı Dil Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar 1. Problems Encountered In Second Foreign Language Teaching In Turkey

Türkiye de İkinci Yabancı Dil Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar 1. Problems Encountered In Second Foreign Language Teaching In Turkey Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 2014, Cilt 4, Sayı 2, 43-63 Trakya University Journal of Education 2014, Volume 4, Issue 2, 43-63 Türkiye de İkinci Yabancı Dil Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar

Detaylı

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ:

YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ. Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: YURTDIŞI EĞİTİM SERİSİ I PROF.DR. BRICE HARRIS OCCIDENTAL COLLEGE-LOS ANGELES TARİH BÖLÜMÜ Prof.Dr. Ayşe AYÇİÇEĞİ DINN İSTANBUL KAGEM MÜDÜRÜ: Sevgili öğretim üyeleri meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler!

Detaylı

Kent Nüfusunun En Yoksul Kesiminin İstihdam Yapısı ve Geçinme Yöntemleri

Kent Nüfusunun En Yoksul Kesiminin İstihdam Yapısı ve Geçinme Yöntemleri Kent Nüfusunun En Yoksul Kesiminin İstihdam Yapısı ve Geçinme Yöntemleri Prof.Dr. Ayşe BUĞRA KAVALA Prof.Dr. Çağlar KEYDER ŞUBAT 2008 İSTANBUL ÖNSÖZ Türkiye de, farklı konumlardaki kentler bağlamında,

Detaylı