Finans Finans. Ücret Araştırması 2010

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Finans Finans. Ücret Araştırması 2010"

Transkript

1 Finans Finans Ücret Araştırması 2010

2 5 Michael Page Ücret Araştırması Finans 6 ENDEKS Pozisyon Finans Müdürü Grup Denetçisi Finansal Analist İmalat Denetçisi Bütçe Analisti Finansal Planlama Uzmanı Rapor Analisti Kredi Denetimcisi/Müdürü İç Denetim Yöneticisi İç Denetçi Dış Denetçi (External Auditor) İdare ve Muhasebe Sorumlusu Genel Muhasebe Alacaklı/Tahsil Muhasebecisi Birleşme & Devralma (M&A)/İş Gelişimi Konsolidasyon Uzmanı Hazine Müdürü Maliye Şefi Vergi Uzmanı (Doğrudan/Dolaylı & Transfer Ücretlendirme) Sarbanes-Oxley (SOX) Uzmanı Ofisimiz

3 7 Michael Page Ücret Araştırması Finans 8 Michael Page International aşağıdaki özellikleri ile hizmet veren uzmanlaşmış bir İnsan Kaynakları firmasıdır. Dünya genelinde birçok farklı profesyonel alanda, iş sektöründe ve coğrafi alanda 32 yılı aşkın bir deneyim; Uluslararası istihdam projelerine ilişkin dünyanın lider firmaları ile uzun vadeli işbirlikleri; Organik olarak büyüyen ve dünyada yaklaşık 5000 kişiye istihdam sağlamış olan bir grup; En güncel istihdam oluşturma yazılımları ile desteklenen 28 farklı ülkede 142 ofisi bulunan dünya genelini kapsayan bir network; Müşterilerine üst seviyede kalite sağlayan çeşitli eğitim programları ve değerlendirme yöntemleri. Michael Page International danışmanları alanlarında deneyimli olduklarından dolayı şunları temin eder: İyi derecede hizmet; Müşterilere ve katılımcılara ait sektör ve pazarda iyi kapsamlı bilgi; Hem teknik hem de kişiler bazında pozisyon gereksinimlerinin tam anlamıyla anlaşılması; Partnerlerimizin kültür ve özelliklerini hakiki ve kapsamlı olarak algılama. Etkin bir yöntemden faydalanmak İnsan Kaynakları misyonunda başarıya ulaşmak için temel etkendir. Bu alanda test edilmiş metotları kullanarak Michael Page International müşterilerine her durum için çeşitli çözüm yöntemleri sunmaktadır. Başarıya ulaşmanın yolu her görev çerçevesinde farklı işleri yürütmekten ve ilgili iş araçlarını kullanmaktan geçer. Etkenliğimiz müşterilerimizin kariyerleri konusunda bizlere tamamen güvenmeleri ve müşterilerimizin sadakati sayesinde anlaşılabilmektedir. Michael Page International ın istihdam sağladığı ülkeler şunlardır: Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Dubai, Fransa, Almanya, Irlanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Rusya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere ve Amerika.

4 Pozisyon

5 11 Michael Page Ücret Araştırması Finans 12 Finans Müdürü Finans müdürü yönetim ekibi arasında hem stratejik hem de profesyonel rol oynamaktadır. Bu ayırt edici rol yıllarla birlikte daha da büyümektedir. Finans Müdürü aslında Genel Müdürün Finans Danışmanıdır. Günümüzde yönetim kurulu veya hisse sahipleri arasında bir konumda bulunmaktadırlar.yeni gelişmiş olan bu konumları çok daha stratejiktir. Finans Müdürü firma için bütçeleme, ön tahminler, stratejik büyüme planları gibi önemli kararlar almaktadır. İş birimleri ve grup seviyeleri nezdinde finansal verilerden sorumludur. Finans Müdürü orta ölçekli bir firmada finans departmanından sorumludur veya başlı başına bir kuruluşun Genel Müdürü olarak da çalışabilir. Genel olarak tüm muhasebe ve finans fonksiyonlarının yönetiminden sorumludur ve aylıkyıllık bütçeleri oluşturur. Temel Nitelikler: Finansal stratejiyi şekillendirir, geliştirir ve yürütür. Muhasebe, nakit yönetimi, planlama & raporlama, vergiler, konsolidasyon, vb. faaliyetleri yönlendirir. Potansiyel merceklerin finansal değerlendirmelerini sağlar; diğer departmanlar ile koordineli bir biçimde çalışır ve planlamaya öncelik verir. Bankalar ve vergi kuruluşları ile sıkı işbirlikleri yürütür. İşten çıkarma, eğitim verme, güçlü finansal bir ekibe liderlik etme gibi personeli yönetici ve geliştirici niteliği vardır.

6 13 Michael Page Ücret Araştırması Finans 14 Raporladığı kişiler: Ücret Karşılığı: Yönetim Kurulu Başkanı Başkan Genel Müdür Finans Müdürü çoğunlukla Genel Müdüre rapor hazırlar ve Yönetim Kurulunun bir üyesidir. Deneyim KOBİ 7 / 15 yıl yıl Profil: GRUP Bu pozisyon en az 8 yıllık finans departmanı tecrübesi olan ve en az 7 yıllık yönetici pozisyonu deneyimli olan kişilere yöneliktir. Başvuracak kişinin güçlü liderlik vasıfları, kuvvetli iletişim yeteneği ve diğer departmanlardaki ile çalışanlarla başarılı işbirliği yürütme niteliğine sahip olması gerekmektedir. Muhtemel kariyer çizgisi: Son yıllarda bu pozisyon iletişimsel finansal performans ve analiz yükümlülüğünü de kapsamaktadır. Türkiye de büyük firmalarda Finans Müdürlüğü pozisyonu imtiyazlı muhasebe nitelikleri gerektirmektedir. Finans Müdürü aynı zamanda the Sarbanes Oxley Act for US de listelenmiş olan firmaların uygulamalarını yürütmek ve bunlara itaat etmek durumundadır. Finans Müdürlüğü konumu firmadan firmaya değişebilir. Katılımcının deneyimi ne kadar büyükse talep edebileceği maaş tutarı da o kadar fazla olabilir. Finans Müdürü, CEO veya Bölge Müdürlüğü pozisyonlarına yükselebilir.

7 15 Michael Page Ücret Araştırması Finans 16 Grup Denetçisi Grup denetçisinin görevi iki muhtemel rolü gerektirebilir: Uluslararası / Bölgesel Denetimin Müdürü ve kendi yerel boyutunda Denetimin Müdürü. Bir uluslararası Mali Denetçi bölgenin bir tarafından öbür tarafındaki ya da tüm dünya çapındaki bütün mali kontrol fonksiyonların yönetiminden sorumludur. Temel Nitelikler: Gayri safi kar ve anahtar mali performans figürlerini denetlemek amacıyla uluslararası / bölgesel seviyede genel karın ve zararın mali analizini sunar. Yüksek kalitede ve odaklanmış mali bilgilerin bölgenin kar elde edilebilir gelişimini desteklemek amacıyla yöneticilere bilgi verir. Amaç, ileriye yönelik/güvenilir iş kararının verilmesine izin vermek. Etkili bütçelendirme ve tahmin etme süreci sağlar.vergi ve maliye yönetimini denetler. Ulusal denetleme başkanı ve muhasebe / idare başkanlarını motive eder, yönetir ve yönlendirir. Mali yazılım uygulamalarını ( SAP,Hyperion vs. ) içeren devam eden mali sistemlerin gelişimini yönetir.denetleme araçlarını geliştirir ve uygular.uluslararası iş ortaklarıyla ve bankalarla görüşür.

8 17 Michael Page Ücret Araştırması Finans 18 Raporladığı kişiler: Ücret Karşılığı: Mali Müdür İdari Müdür Deneyim 5 / 10 yıl > 10 yıl Profil: KOBİ Bu görev için, başarılı aday genellikle kontrol etmede, rapor vermede ve hesaplamada en az 8 ila 10 yıl arasında tecrübe edinmiş vasıflı bir maliyecidir. Çok uluslu bir şirkette somut başarı kaydına ve kendi coğrafi bölgesinde ya da uluslararası seviyede benzer bir bölgede iş tecrübesine sahiptir. Uluslararası bir denetçi kültürel çeşitlilik ile ilgilendiği yoğun tecrübelere sahiptir. Buna ek olarak, girişimci düşünceleri ile güçlü yönetim becerilerini göstermek ve sonuç odaklı olmak zorundadır. Uluslararası görev genellikle yoğun bir şekilde seyahat içerir. GRUP Muhtemel kariyer çizgisi: Tipik olarak bir Denetleme Müdürü nün görevi bir CFO/Mali Müdür görevine sebep olabilir. Grup denetçisinin rolü daha fazla iş odaklı olmaya doğru büyümektedir. Kişinin üst yönetiminle birlikte fiyat tespiti, tahmin etme ve karar verme sürecine daha fazla dahil olması gerekecektir.

9 19 Michael Page Ücret Araştırması Finans 20 Finansal Analist Finansal Analist pazar analizine yoğunlaşırken Maliye Analisti mali raporlara yoğunlaşır. Temel Nitelikler: Pazar stratejilerinin gelişimine yardımcı olmak ve gerçeğe dayalı karar verilmesi için analitik destek vermek. Ham ürün geliştirme seçeneklerini geliştirmek ve değerlendirmek. Yeni iş konuları için model raporlar geliştirmek ve iş önceliklerinin etkili uygulamasını desteklemek. Finansal planlama ve iş analizi alanındaki Ülke Mali Müdürlerine yardımcı olmak ve desteklemek.finansal Analist Özel amaçlı projelerde yer alır. Tüm yılın tahminlerine değer biçer ve yorum yapar. Üst yönetim işlerinin performansını aylık olarak analiz eder. Taşınmaz mallar ve sermayeye değer biçer. Rekabete dayalı faaliyetleri analiz etmek kadar sosyo-politik ve ekonomik durumları da değerlendirir.ülke denetçileri ve görevler arası gruplarla birlikte hareket eder.

10 21 Michael Page Ücret Araştırması Finans 22 Raporladığı kişiler: Ücret Karşılığı: Mali Müdür Mali Denetçi Firma Birim Müdürü Deneyim < 5 yıl > 5 yıl Profil: İdeal adayın 1 ya da 2 yıllık deneyimi olmalıdır. Kişinin ekonomi, finans, mühendislik ya da fen bilimleri üzerine güçlü akademik kayıtlarla dolu bir şekilde üniversite mezunu olması gerekir. Finansal Analist onların seçilmiş sektörleriyle alakalı olan güçlü analitik becerilerini göstermelidir. Ayrıca iyi ticari algıları ve üst yönetimle ve mali personel olmayanlarla iyi iletişim kurma yeteneği olmalıdır. Kendi kendine motivasyon sağlama, önceden önlem alma ve mükemmel örgütsel beceri ön şartlardır. KOBİ GRUP Muhtemel kariyer çizgisi: 5 ya da 6 yıllık tecrübenin ardından bir Uzman Maliye Analizcisi olma olasılığı vardır. Bu pozisyon bir şirkette kilit görevdir ve faaliyetlerin düzenlenmesinde iyi eğitim sağlar. Mükemmel akademik özellikleri olan ve güçlü iletişim becerisine sahip açık görüşlü bir aday Uluslararası Denetçi olmaya talip olabilir.

11 23 Michael Page Ücret Araştırması Finans 24 İmalat Denetçisi İmalat denetçisi üretim ünitelerinde/ fabrikalarda mali bir fonksiyona sahiptir. Kişi bir ya da daha fazla imalat bölgesinden sorumludur ve şirketin hesaplama poliçeleriyle uyum sağlayan etkili bir iç kontrol yapısı sağlamalıdır. İmalat denetçisi,ünitenin / fabrikanın ekonomik durumunun bir tablosunu hazırlayan Mali müdür için bir gösterge üretir. Asıl görevleri şunlardır: Genel muhasebe, standart mali beyanlar ve bütçeler, fiyat değer analizleri, bir alan için faaliyet-masrafı, uzun süreli karlı elde edebilme olasılığını geliştirmek için mali stratejiler geliştirir. Aylık ve mali planlar ve tahminler, imalat tasarısı ve kıymetli mallar yönetim planları, ürün fiyatlandırması, alternatif senaryo geliştirme, satın alma, rapor etme ve mali verilerin, nakit yönetiminin ve hazine faaliyetlerinin tablosunu çizer. Varlık ve netlik açısından şirket poliçelerine uyum ve fiziksel doğrulama yoluyla envanter bakiyesinin bütünlüğünü sağlar.düzgün hesaplama uygulamanın sağlanması için mal gönderi düzenlemelerinin anlaşma dilini değerlendirme ve onaylamaya faaliyet desteği satın alma ve imal eder.işlem hacmi ve fiyat bağlılığı ve düzgün hesaplama sağlamak için anlaşma dilini değerlendirme ve onaylamaya faaliyet desteği satın alma ve imal eder.

12 25 Michael Page Ücret Araştırması Finans 26 Raporladığı kişiler: Mali ve İdari Müdür Tesis/İşletme Bölüm Müdürü Denetleme Müdürü Profil: Bu pozisyondaki alt kademe yöneticileri gelişmiş denetleme yapısına sahip büyük kurumlarda ve şirketlerde aranabilir. Çoğu şirket daha faal ve özerk bir pozisyonda çalışmak isteyen tecrübeli bir kültürlü aday (denetim, hesaplama) ister. Bir Denetim Muhasebe şirketinde ilk deneyim önemlidir. Tecrübeli adaylar için SMMM gibi özel hesaplama dereceleri genellikle bir zorunluluk değil bir artıdır. İmalat denetçisi maliyet hesaplamasında genel imalatta ya da dağıtım faaliyet hesaplamasında tecrübe sahibi olmalıdır. Diğer ön koşullar çok iyi liderlik, iletişim ve kişiler arası becerilerdir. Bazı durumlarda, bir imalat denetçisi serbest danışman olabilir ve denetim/maliye/ risk yönetimi tavsiye edebilir. Bu pozisyon genç adayların alanda tecrübe edinmesi ve kendi gelecek profesyonel ilerlemelerini hazırlamak için çok uygundur. Ancak, bu fonksiyonunla ilgili özel bir derecenin, faal ve teknik yönlerin eksikliği bu pozisyonu daha az çekici hale getirmektedir. Bu pozisyon için genellikle aday sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu görevin işe global bir genel bakışla birlikte güçlü bir analitik boyuta sahip olması sebebiyle, şirketler iyi insanlar arası beceri kadar çok iyi teknik bilgi ve resmin tamamını görebilme yeteneğine sahip aday profilleri gerektirir. Ücret Karşılığı: Deneyim KOBİ < 5 yıl > 5 yıl Muhtemel kariyer çizgisi: GRUP Yeterli kariyer ilerlemesi imkanları adayların en az iki dil bilmesini gerektirir. İmalat denetlemesinde en az 8 yıllık tecrübe ile bir aday mali ve idari müdür olabilir, stratejik karar verme sürecinde rol oynayabilir, şirket ve uluslararası şubelerin yönetimleri arasında bağlantı kurabilir ya da bir mali grubu yönetebilir.

13 27 Michael Page Ücret Araştırması Finans 28 Bütçe Analisti Bütçe analisti sınırlı finansal kaynakların nasıl etkili bir şekilde kullanılması gerektiğini ortaya koyar. Geliştirme analizi ve bütçe uygulamalarında ayırt edici bir rolü vardır. Temel nitelikler: Harcamalar ve finansal fonksiyonlar dahil bütün firma içi bütçeleri oluşturur, geliştirir ve yürütür. Yıllık bütçe raporunu ve tahmin süreçlerini oluşturur. Yüksek kaliteli öğretim raporları geliştirir. Tahminlere karşın dönemsel sonuçları irdeler ve müdürler için büyük ölçüdeki bütçe farklılıklarının açıklamalarını sunar. Bütçe pay sahipleri ile operasyon oluşumları anlamak ve finansal planlama ve denetim için sistemlerin kullanımını sağlamak adına sıkı ilişkiler yürütür. Geçici projeleri üstlenir. Çeşitli finansal ölçümleri uygular. Yatırım konularına öncelik verir.

14 29 Michael Page Ücret Araştırması Finans 30 Raporladığı kişiler: Ücret Karşılığı: Genel Müdür Denetim Müdürü Finans Müdürü Deneyim 5-10 yıl > 10 yıl Profil: Bütçe analistlerinin birçok yükümlülüğü vardır, fakat öncelikli nitelikleri yıllık bütçe hazırlıkları esnasında teknik asistanlık sağlamaktadır. Bütçeleri ve ilgili projeleri hazırlar ve yürütür. Operasyonel sonuçları analiz eder, raporlar geliştirir ve yönetime sunar. Güçlü analitik ve iletişimsel vasıflara sahip olmalıdır ki karar verme sürecinde destek niteliğindedir. Yeni başlamış kişilerde 2 ila 4 yıllık finansal denetim ve çoğunlukla MBA eğitimi gerekmektedir. KOBİ GRUP Muhtemel kariyer çizgisi: Finans alanında kariyer yapmak için bu pozisyon çok uygun bir başlangıç noktasıdır. Bu pozisyon istihdam gereksinimlerini için uygun bir atamadır. Büyük firmalarda memurlar Bütçe ve Planlama Analisti olarak yükselebilir ki bu konumda kişi firmanın bütçe sürecini ürütür. Bütçe ve ilgili projelerin konsolidasyonu ve dağıtımı işlevin bir parçası olabilir. Bütçe analisti hem yönetim bütçe politikalarını geliştirir hem de yönetim için tavsiyeler sunar.

15 31 Michael Page Ücret Araştırması Finans 32 Finansal Planlama Uzmanı Finansal Planlama Uzmanı öncelikli işlevi karlı stratejiler oluşturmak ve etkin finansal planlama süreçlerine liderlik ederek risk ve fırsat süreçlerinde gelecekteki para akışlarını hızlandırmak için doğru hamleleri yaparak pay sahibinin değerlerini arttırmaktır. Bu konum tahmin, bütçeleme ve uzun vadeli planlama gibi faaliyetleri içerir. Temel nitelikler: Liderlik, yönetim ve finansal denetim gibi birimlere destek olmak için aylık değerlendirmeler ve gözden geçirme yöntemleri geliştirir. Gözden geçirme faaliyetine aylık kapanışlar, Pazar verileri ve stratejik, operasyonel ve finansal mercekler dahildir. Aylık finansal raporlar hazırlar. Sinerji ve üretim etkiliğini arttırmak için aylık süreç tahminleri yürütür. Tahminlerin doğruluk paylarını arttırmak üzere aylık tahmin şemaları geliştirir. Etkin işbirlikleri ve ekip yönetimi için iş performans ve fırsatları nezdinde çalışmalar yürütür ve ilgili birimlerin risk ve fırsatlardan haberdar olmalarını sağlar. Hedef saptanmasından ve konsolidasyon planlamasına kadar yıllık planlama süreçlerini yürütür. Raporlama, tahmin faaliyetleri ve planlama süreçlerine ilişkin Avrupa daki yeni yöntemleri keşfeder. Geçici raporlar ve dokümantasyon destekleri sağlar. İş performansını anlamak ve değerlendirmek için sağlam planlama, bütçeleme ve tahmin süreçleri ile tekniklerini geliştirir. Aylık ve yıllık raporlar hazırlayarak bütçeleme ve tahmin faaliyetlerini yürütür. Firmanın stratejik ve uzun vadeli oluşumlarını tanımlayarak firmanın kaynaklarını en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Iş analizleri, risk modellerini ve kayıp önleme programlarını geliştirir.

16 33 Michael Page Ücret Araştırması Finans 34 Bütçe planlaması için istatiksel incelemeler ve geçmiş ile gelecek analizleri nezdinde veri tabanına bağlı derlemeler geliştirir. Halk ve özel kuruluşların programlarını uygulamak üzere sermayenin denetimini gerçekleştirmek için bütçeleri şekillendirir ve sunar. Bütçe gereksinimlerini analiz etmek için dönemsel olarak operasyonel bütçeleri gözden geçirir. Ücret Karşılığı: Deneyim 5-10 yıl > 10 yıl Raporladığı kişiler: KOBİ Genel Müdür Denetim Müdürü Finans Müdürü GRUP Profil: Finansal Planlama Uzmanı, Yetkinlik olarak en başta gelen analitik düşünme, problem çözme becerilerine sahip olmalıdır. Bunun yanında sonuç odaklı,finans sektöründe gerekli bilgiye sahip işini benimseyen bir partner olması gerekmektedir. Muhtemel kariyer çizgisi: Finansal Planlama uzmanı, Finans Müdürü pozisyonuna yükselebilir.

17 35 Michael Page Ücret Araştırması Finans 36 Rapor Analisti Raporlama nitelikler uluslararası firmalarda görülmektedir. Raporlama Analisti ilgili birimlere geçerli raporlar sunabilmek üzere bütün finansal bilgilere odaklanmak durumundadır. Temel nitelikler: Muhasebe ve finansal raporlamaları değerlendirmek, gelir verilerini, likidite ve nakit akışını değerlendirmek üzere firmanın diğer analistleri ile yakından çalışır. Finansal şablonlara konu olmuş finansal analiz oluşumlarını ayırt eder. Talebe göre hem aylık hem de geçici raporlama sunar. Muhasebe kapsamlı yorumlar geliştirir ve analizlere muhasebe içerikli çeşitli eğitimler verir, analizlerin firmanın analitik modelinin gelişimine odaklanmaları ve önemli finansal oluşumlardan haberdar olmalarını sağlamak için analistlerle yakından çalışmaktadır.

18 37 Michael Page Ücret Araştırması Finans 38 Raporladığı kişiler: Finans Müdürü Denetim Müdürü Muhasebe Müdürü Genel Müdür Bir katılımcı teknik bilgi beraberinde sağlam akademik geçmişine de sahip ise devamında teknik konsolidasyon içerikli yükümlülükleri üstlenir. Operasyonel denetim de kariyer çizgisinin yön alabileceği bir alan olur. Profil: Ücret Karşılığı: Raporlama analisti etkin olarak ekonomik hareketleri ve bunlara bağlı finansal avantajları ve muhasebe kapsamındaki açıklamalarını anlayabilmeli ve değerlendirebilmelidir. Güçlü finansal raporlama altyapısı ile ilgili ekonomik, finansal ve kredi risk oluşumlarını algılama niteliği gerekmektedir. Katılımcıların kredi ve öz sermaye kapsamında kredi analizleri veya muhasebe analizlerine ilişkin genel bilgiye sahip olmaları gerekir. Amerikan firmaları için USGAAP bilgi sahibi olunması gerekir. Ek olarak IFRS/IAS gibi genel uluslar arası normlara aşina olmak gerekir. Düzenleme emniyet yasası dahilinde vergi olaylarını bilmek de artı puandır. Deneyim KOBİ GRUP 5-10 yıl > 10 yıl Muhtemel kariyer çizgisi: Raporlama Analisti/Müdürü bölgesel şubelerde finansal raporlamaya ilişkin başarılı bir yürütmeyi sağlamalıdır. Bir firmanın nasıl yürütüleceğini görmek ve finans kavramını tanımak isteyen biri için çok uygun bir başlangıç pozisyonudur.

19 39 Michael Page Ücret Araştırması Finans 40 Kredi Denetimcisi/Müdürü Kredi Denetimcisi/Müdürü kredi departmanından sorumludur ve firmayı kredi risklerine karşı korur. Kredi Denetimcisinin Temel Nitelikleri: Firmanın kredi düzenlemesinin bankaların genel kredi standartları ve politikaları dahilinde yürütülmesini sağlar. Kredi sermayeleri yatırımlarını gerçekleştirir. Bankalar, ürün uzmanları/kredi risk müdürleri ve müşteriler ile yakından çalışmak üzere güçlü iletişim becerilerine sahiptir. Kredi taleplerini gözden geçirir, kredi onaylarını verir, müşteriler için kredi risk oranlarını çıkartır, vadesi geçmiş hesaplar üzerinde çalışır. Kredi Müdürünün Temel Nitelikleri: Müşterilerin kredi değerlerini gözden geçirir ve analiz eder; toplama stratejileri geliştirir. Borçlu raporlarını gözden geçirir. Risk yönetimi ve iş değerlendirme süreci için satış performansı üzerine rapor süreçlerini irdeler. GSB yi (Günlük Satış Bakiyeleri) tanımlar ve takip eder. Finans Müdürüne rapor sunarak kredi politikalarını gerçekleştirir.

20 41 Michael Page Ücret Araştırması Finans 42 Raporladığı kişiler: Ücret Karşılığı: Finans Müdürü Muhasebe Müdürü Deneyim 5-10 yıl > 10 yıl Profil: KOBİ Kredi Denetimcisi/Müdürünün arka planında İş/Yönetim/Ticaret eğitimine sahip ve minimum 4 yıllık iş tecrübesi olmalıdır. Kredi Müdürü kredi yönetim prensiplerini anlar ve iş gereksinimleri dahilinde bunlara nasıl başvurması gerektiğini bilir. ideal katılımcı analitik ve bağımsız kişidir. GRUP Muhtemel kariyer çizgisi: Profesyonel terfinin sınırlı olduğu bir uzmanlık alanıdır. Bu pozisyonda 2-3 yıl çalıştıktan sonra Kredi Müdürü profesyonel geleceğine odaklanmalı ve seçeneklerini genişletmelidir. Bu süreç zorlu geçebilir fakat denetim gibi departmanlara yönelme fırsatı vardır. Başarılı iletişim becerileri sahip olunmalıdır ki bu özellik ilerisi için satış odaklı kariyer yolunun kapılarını açabilir.

21 43 Michael Page Ücret Araştırması Finans 44 İç Denetim Yöneticisi Bütün iç denetim fonksiyonlarından sorumludur, bağımsızdır. Şirket operasyonlarını geliştirecek ve değer katacak nitelikte çeşitli hizmetlere danışmanlık yapar. Bu pozisyon genel olarak büyük firmalarda bulunmaktadır. Temel Nitelikleri: Uzun vadeli denetim stratejisi geliştirir. Risk olasılıklarını analiz eder. Çeşitli stratejik iş ve oluşum süreçleri çerçevesinde anahtar riskleri tespit eder. Risk yönetiminin etkinliğini irdeler ve raporlar; kritik noktaları göz ününe çıkarır, iç denetim ve ilgili kayda değer risk oluşumlarına odaklanır. Iç denetim ve risk yönetimi dahilinde firmaya en verimli çalışma yöntemlerini sunar. İç denetim ekibini eğitir. İç denetimcileri arasında işbirliklerini koordine eder. Firma gelişim süreçlerine dahil olur.

22 45 Michael Page Ücret Araştırması Finans 46 Raporladığı kişiler: Başkan Genel Müdür Finans Müdürü Yönetim Kurulu Çoğu zaman İç Denetim Yöneticisinin kime raporlama sunacağı kritik bir karar sürecidir. Bağımsızlığı garanti etmek için İç Denetim Yöneticisi genellikle Yönetim Kuruluna raporlama sunar. Muhtemel kariyer çizgisi: Seneler itibariyle bu pozisyon için yoğun bir talep görmekteyiz. Bu yeni trend Ortak Hizmet Merkezleri tarafından açıklanmaktadır. İç Denetim Yöneticisi bilginin doğruluğunu sağlamalı, yüksek etik niteliklere sahip olmalı ki potansiyel sermaye süreçlerinde doğru bir şekilde adım atsın. Bu pozisyon bir firmadaki anahtar pozisyondur. Ek olarak sağlam bir finans veya muhasebe arka planıyla ilgili kişi Finans Müdürlüğü pozisyonuna çıkabilir. Profil: Ücret Karşılığı: Çoğu firma muhasebe yetkililerinin 4 yıllık denetim tecrübesine, finans arka planına ve sertifikalı iç denetimci unvanına sahip olmalarını tercih eder. Denetim personeline güçlü bilgi teknolojileri becerilerini aşılamak özellikle bu kişiler Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetim unvanına sahip ise çoğu firmada başvurulan bir yoldur. Çoğu uluslar arası firma Sertifikalı İç Denetimci veya Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetimci gibi unvanları tercih eder. Amerikan şirketler iç denetim alanlarındaki yetkililerin Sarbanes Oxley Act SOX konusunda da bilgi sahibi olanlarını gerektirir. Genellikle ilgili kişiler 6 yıllık iç denetim tecrübesi olan ve yönetim kapsamında 5 yıl tecrübeli olan iç denetim alanında profesyonel aktif olan kişiler olmalıdır. İlgili kişi insiyatif kullanabilmeli, iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Hepsinin üstüne bir de üst seviyede kişisel ve profesyonel etiklere sahip olmalıdır. Uluslararası firmalarda İç Denetim Yöneticisinin seyahat edebilmesi ve bu anlamda esnek olması gerekebilir. Deneyim KOBİ GRUP 5-10 yıl > 10 yıl

23 47 Michael Page Ücret Araştırması Finans 48 İç Denetçi Temel Nitelikleri: Önceleri iki farklı türde iç denetim varken, zaman içerisinde üçüncü bir türü de oluşmuştur: Mali Denetim: muhasebe ve finans sistemlerinin, şirket prosedürlerinin ve kayıtların doğruluğunu teyit etmek; şirketlerin satılmadan, satın alınmadan veya tanzim edilmeden önce analizini yapmak Operasyonel Denetim: Şirketin bütün prosedürlerinin ve departmanlarının (üretim, yönetim, satış, pazarlama gibi) analizini yapmak, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya çıkarmak, etkinliğini optimize etmeye yardımcı olmak Bilgi İşlem Denetimi:Yetkilendirme ve ERP sistemlerinin bilgi güvenliği gibi konularda GAAP normlarına uygunluğunun onaylanması.

24 49 Michael Page Ücret Araştırması Finans 50 Raporladığı kişiler: Finans Direktörü İç Denetim Direktörü / İç denetim Komisyonu Profil: Takım içerisindeki uyum, değişkenlik göstermekle beraber, takım çalışanlarının profillerine bağlıdır. Küçük ölçekli şirketlerde, departmanın gelişimi ve bağımsızlığı açısından zararlı olmasına rağmen, iç denetçi Finans Direktörü ne bağlıdır. Daha büyük ölçekli şirketlerde ise (yıllık cirosu 60 milyon euro üzerinde), İç Denetim Departmanı kendi kuralları olan, farklı hiyerarşik pozisyonlardan oluşan, bağımsız bir departman görevi görmektedir: Yeni mezunlar (Ekonomi veya İşletme Lisans derecesine sahip); Finans sektöründe (iç veya dış denetimde veya finans/muhasebe departmanındaki herhangi bir pozisyonda) 2-5 yıl arası iş tecrübesine sahip yöneticiler; Muhtemel kariyer çizgisi: Finans dünyasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle, iç denetim pozisyonu ciddi değişimlerden geçmiştir. Stratejik bir pozisyon olmasına rağmen, şirket içerisinde çok tanınmayan ve çok önemsenmeyen bir pozisyondan, zaman içerisinde, şirketin başarısı için anahtar konumda olan ve Yönetime Danışmanlık veren departman haline gelmiştir. Pozisyonun zorluğundan dolayı (hem zaman hem de yer olarak esneklik gerektirdiği için) iç denetimciler 2-3 yıldan sonra şirket içerisinde ilerlemeye ihtiyaç duymaktadırlar, bu çoğunlukla operasyonel tarafa geçiş olarak adlandırılmaktadır. İç denetim, pozisyonun genel yapısından ve şirket hakkında global bir vizyon kazandırmasından dolayı gelecekteki üst düzey yöneticilerin yetiştirildiği bir kaynak olarak da görülmektedir. Borsada işlem gören şirketler için, iç denetim kontrolünün şartları ve zorunlulukları gittikçe arttırılmaktadır. Firmanın büyüklüğüne ve de iş tanımına bağlı olarak bazen yoğun seyahat etmeyi gerektiren bir pozisyondur. Ücret Karşılığı: Belli bir alanda uzmanlaşmış ve derin bilgi sahibi olan adaylar (lojistik, bilgi işlem, yeniden yapılandırma gibi) Deneyim KOBİ 5-10 yıl > 10 yıl GRUP

25 51 Michael Page Ücret Araştırması Finans 52 Dış Denetçi (External Auditor) Temel Nitelikleri: Muhasebe hesaplarının ve konsolide mali tabloların, yasalar doğrultusunda kaydedilip kaydedilmediğinin, şirketin gerçek finansal durumunu yansıtıp yansıtmadığının kontrolü dış denetçinin ana sorumluluğudur. Denetçi, denetimin bütün aşamalarının planlanması, uygulanması ve teftişinden sorumludur. Buna ek olarak; - Denetlenecek şirket içinde gerçekleştirilecek denetimin planlanması ve gelişimi (iç denetim, risklerin belirlenmesi ve tespiti, denetimde gerçekleştirilecek adımların tanımlanması gibi) - Müşterilerle ilişki yönetimi; - Daimi kontrol gerçekleştirmek, sonuçlarını raporlamak ve tartışmak; - Her denetimden sonra rapor sunmak; - Emri altındaki farklı ekiplerin yönetimi, koordinasyonu ve motivasyonunu sağlamak; Bağlı Olduğu Kişiler: Uluslararası denetim şirketlerinden küçük denetim şirketlerine kadar bütün denetim şirketlerinde, departmanlar ast pozisyonlardan üst pozisyonlara kadar fazla sayıda kademeden oluşan hiyerarşik bir yapıda planlanmıştır.

26 53 Michael Page Ücret Araştırması Finans 54 Profil: Son zamanlarda, denetçi pozisyonu olmasının yarattığı kaygı, müşterilerin teknik ve operasyonel bilgi talepleri, kariyer gelişiminin zorluğu gibi farklı faktörler bu pozisyon için işe alım sürecine etki etmektedir. Alt pozisyonlara, en çok kabul gören üniversitelerden veya işletme okullarından mezun, sınırlı iş tecrübesi olan adaylar tercih edilirken, üst pozisyonlara ise farklı departmanlarda derin tecrübe sahibi adaylar veya genç yaştaki finans direktörleri tercih edilmektedir. Ücret Karşılığı: Deneyim 0-4 yıl 5-6 yıl partner Min Max Muhtemel kariyer çizgisi: Departmanlar arasındaki gruplaşma ve stratejik birleşmeler, yeni yapıların durumlarını konsolide etme imkanı sunmakta, şirket içinde gerekli departmanların oluşturulması veya şirket tipi, coğrafi bölge veya faaliyet gösterdiği alana göre kurum oluşturulması uzmanlaşarak alanda belirli yetenekler oluşturmasına imkan verir. Ticari yetkinliklerini kanıtlamış (yeni ticari ilişkiler kurup, uzun süre devam ettiren) olan adaylar en üst pozisyonlara kadar terfi edilmektedir. Diğer kişiler ise, şirket tarafına geçerek edindikleri operasyonel bilgileri burada kullanmaktadır.

27 55 Michael Page Ücret Araştırması Finans 56 İdare ve Muhasebe Sorumlusu Temel Nitelikleri: Sadece bir muhasebe elemanı olan küçük işletmeler dışında, bugün Türkiye de yer alan bütün şirketlerde İdare ve Muhasebe Sorumlusu bulunmaktadır. Şirket organigramında bulunan kritik pozisyonlardan biridir. Şüphesiz, pozisyon bazı gerçekleri de beraberinde getirmektedir. Aşağıdaki farklı yönleri anlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz: Küçük ve orta büyüklükteki şirketlerde, İdare ve Muhasebe Sorumlusunun pozisyonu Mali İşler Müdürünün pozisyonuyla aynı olabilmektedir. Görevleri çok genel olmakla beraber Genel Müdür e aracı olmaksızın, direk rapor vermektedir.büyük ölçekli şirketlerde, İdare ve Muhasebe Sorumlusu iki seviyede bulunmaktadır: holdingin alt şirketlerinde veya muhasebe ve idari işler alanında koordinatör veya denetçi rolünde. Temel sorumluluklarının yanı sıra konsolidasyon ve raporlamadan da sorumludur. Dış denetçi ile işbirliği içerisinde çalışarak şirket hesaplarının muhasebe defterlerine doğru yansıtılmasından sorumludur. Emri altında çalışan ekip, finansal verilerin toplanmasından, raporların ve mali tabloların hazırlanmasında ve her türlü veri kontrolünden sorumludur. Ana sorumlulukları genel muhasebe kayıtlarının, mali hesapların, müşteri hesaplarının ve hazinenin kontrolünü içermektedir. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, tek başına veya denetçi ile birlikte bütçe hazırlamasından ve sene sonu muhasebe hesaplarının standartlara uygun olarak kapatılmasından da sorumlu olabilmektedir. Bilişim sistemlerinin bütünlüğünden, kadronun maaş hazırlığı ve maaş ödemelerinden sorumludur.

Satış & Pazarlama Satış & Pazarlama MAAŞ ANALIZ ANKETI 2013

Satış & Pazarlama Satış & Pazarlama MAAŞ ANALIZ ANKETI 2013 Satış & Pazarlama Satış & Pazarlama MAAŞ ANALIZ ANKETI 2013 1 Michael Page Maaş Analiz Anketi 2013 -Satış & Pazarlama 2 MICHAEL PAGE CEO nun Mektubu Değerli müşterilerimiz; Michael Page olarak; 2013 yılı

Detaylı

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1.

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1. 1 P-3.1.2 Anton Colella 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte 5 P-3.1.5 Andreas Bergmann 6 P-3.1.6 Adolf J.H. Enthoven 7 P-3.1.6 Igor Kozyrev P-3.1.2- Anton Colella

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU T-BANK 2012 FAALİYET RAPORU 02 T-BANK / 2012 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 KURUMSAL PROFİL Özet Finansal Bilgiler 04 Tarihçe 06 Ana Sözleşme de Yapılan Değişiklikler 07 Ortaklık

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

01 2010 Faaliyet Raporu

01 2010 Faaliyet Raporu 01 2010 Faaliyet Raporu 1 2010 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER KURUMSAL PROFİL 4 CARDIF SİGORTA NIN STRATEJİSİ 5 ORTAKLIK YAPISI 5 YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI 6 ÜST YÖNETİMİN MESAJI 7 YÖNETİME İLİŞKİN

Detaylı

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor Sayı 5 - Mayıs 2013 ALİ KAMİL UZUN İÇ DENETİMİN DUAYENİ URAL AKÜZÜM ETIK OLMAK KARLI MIDIR? TAMER SAKA KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor 19 MAYIS 1919 E D İ T Ö R İmtiyaz Sahibi İsa Ersoy isaerso@gmail.com

Detaylı

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015

Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları. Ocak 2015 Ocak 2015 Türkiye'de borsaya kote olmayan şirketlerde kurumsal yönetim uygulamaları İçindekiler 1 Önsöz 2 Yönetici özeti 4 Kurumsal yönetim 10 Strateji 12 Risk yönetimi 15 İç kontrol 18 İç denetim 21

Detaylı

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER Kurumsal Profil 3 AIG Sigorta nın Tarihsel Gelişimi 5 AIG Sigorta nın Ortaklık Yapısı 6 Başlıca Finansal Göstergeler 7 AIG Sigorta 2014 Yılı Teknik Sonuçları

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER

KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER 2 KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER NİSAN 2013 4 SUNUŞ Değerli Meslektaşlarımız; İç denetimin ayak

Detaylı

Euler Hermes Faaliyet Raporu 2014

Euler Hermes Faaliyet Raporu 2014 Euler Hermes Faaliyet Raporu 2014 Alacak Sigortasında Dünya Lideri 4 Euler Hermes Faaliyet Raporu 2014 Bölüm I Sunuş 5 İçindekiler Bölüm I Sunuş 10 Euler Hermes e Bakış 11 Kilometre Taşları 12 Kurumsal

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında CEO nun Mesajı Yapı Kredi Hakkında Yönetişim Çalışanlarımız Sürdürülebilir Bankacılık Doğal Kaynakların Korunması Toplum Performans Tabloları GRI

Detaylı

`clûä~ê¼å=aéğáşéå=oçäω=

`clûä~ê¼å=aéğáşéå=oçäω= Eylül 2007 CEO / CFO Serisi `clûä~ê¼å=aéğáşéå=oçäω= ^ê~şí¼êã~=o~éçêì aéåéíáãkséêöáka~å¼şã~åä¼âkhìêìãë~ä=cáå~åëã~åk ~ä¼şã~=e~ââ¼åç~ CFO ların Değişen Rolü anketini hazırlarken, hizmet sunduğumuz kurum ve

Detaylı

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Ocak 2015 Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Bu rapor, Deloitte Global Enterprise Risk Services tarafından hazırlanan Risk Intelligence in the Energy

Detaylı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi : 31 Aralık 2014 Ticaret Unvanı : HSBC Bank Anonim Şirketi Kuruluş Tarihi :13 Eylül 1990 Adres : Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No

Detaylı

ING BANK A.Ş. 2013 YILI KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU

ING BANK A.Ş. 2013 YILI KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU ING BANK A.Ş. 2013 YILI KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU 1- Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı Bankamız hisselerinin halka açık olmamasına rağmen yasal mevzuatta yer alan hükümlere azami ölçüde

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ LEONARDO DA VINCI YENİLİK TRANSFERİ PROJESİ TRAIN-TO-CAP Altyapı İnşaat Projelerinin Avrupa Birliği Fonlarından Yararlanma Kapasitesinin Güçlendirilmesi 2010-1-PL1-LEO05-11469 İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İHALE STRATEJİLERİ

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi

Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi www.pwc.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Düzenlemelerine Uygun Yıllık Faaliyet Raporu Uygulama Rehberi İçindekiler Standartlar ve İçerik 4 I. Yönetim Kurulu Başkanı/ İcra Kurulu Başkanı (CEO)/Genel Müdür

Detaylı

Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu. Değerlerimiz ve İnançlarımız. Deutsche Bank. Müşteri Odaklılık. Disiplin. Sürdürülebilir Performans.

Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu. Değerlerimiz ve İnançlarımız. Deutsche Bank. Müşteri Odaklılık. Disiplin. Sürdürülebilir Performans. Dürüstlük Sürdürülebilir Performans Müşteri Odaklılık Yenilikçilik Disiplin Ortaklık Deutsche Bank A.Ş. 2014 Faaliyet Raporu Değerlerimiz ve İnançlarımız Değerlerimiz ve İnançlarımız altı Dürüstlük Söylediğimiz

Detaylı

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2012

AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2012 AIG SİGORTA A.Ş. FAALİYET RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Kurumsal Profil 3 AIG Sigorta nın Tarihsel Gelişimi 4 AIG Sigorta nın Ortaklık Yapısı 5 Başlıca Finansal Göstergeler 6 AIG Sigorta 2012 Yılı Teknik Sonuçları

Detaylı

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj STRATEJİK YÖNETİM I klsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjk 5-8.

Detaylı

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU Faaliyet Raporu 2014 ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. SUNUŞ 4 KISACA ANADOLUBANK HABAŞ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI SERMAYE

Detaylı

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik.

Değerlerimiz. A. İşletmenin Vizyonu, Misyonu, Değerleri ve Stratejisi. Vizyon: Misyon: Değerler: Çözümcülük. Yaratıcılık. Güvenilirlik. Doğtaş Mobilya 1972 yılında Hacı Ali Doğan ın Doğan Mobilya yı kurması ile Doğan ailesi mobilyacılık sektörüne ilk adımını atmıştır.1987 yılında Hacı Ali Doğan altı oğlu ile birlikte Biga da Doğtaş A.Ş.

Detaylı

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik

linkedin.com/in/faveo instagram.com/faveodanismanlik Kurucu Genel Müdür Ön Yazı Gümrük ve Dış Ticaret Eğitim ve Danışmanlık Tedarik Zincirleri Eğitim ve Danışmanlık Satınalma Eğitim ve Danışmanlık Pazarlama ve Satış Eğitim ve Danışmanlık Bireysel Gelişim

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ: İNGİLTERE SAYIŞTAYI Yaşar UZUN GİRİŞ İnsan kaynakları yönetimi, kamu yönetiminde giderek önem kazanan ve yaygın olarak uygulanmaya başlanan stratejik yönetim

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU 3 0 İÇİNDEKİLER 1 GENEL BİLGİLER 2 Şirketin Bilgileri 2 Tarihsel Gelişim 2 Vizyonumuz, Misyonumuz 3 Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı 4-5 Genel Müdürün Mesajı

Detaylı

MCT DANIŞMANLIK A.Ş. 01 OCAK 31 ARALIK 2013 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

MCT DANIŞMANLIK A.Ş. 01 OCAK 31 ARALIK 2013 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 01 OCAK 31 ARALIK 2013 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 1 Hazırlanma Esasları : 2013 yılına ait yıllık faaliyet raporu, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu nun (SPK) Seri II.14.1.

Detaylı

BÜYÜK. BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan

BÜYÜK. BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan BU Raporda KÜÇÜK TASARRUFLARdan oluşan BÜYÜK POTANSİYEL VAR! AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Ticaret sicil numarası: 27158 Genel Müdürlük Adres: Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:12 34768 Ümraniye

Detaylı

Türkiye de E-Satınalma

Türkiye de E-Satınalma Satınalma Yıl: 1 Sayı: 8 Ağustos 2013 Satınalma ve Tedarik Zinciri Yöneticilerinin Dergisi www.satinalmadergisi.com Satınalma Profesyonellerine İlişkin Ulusal Meslek Standartları Türkiye de E-Satınalma

Detaylı