dinamo Yan-Sanayi dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "dinamo Yan-Sanayi dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı"

Transkript

1 Ana Sanayi Yan Sanayi Entegrasyonu dinamo Yan-Sanayi Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Firmalarının ERP & E-Business Yazılımı

2 dinamo Yan-Sanayi ERP & E-Business Yazılımı ve Açık Çek Uygulaması Yönetici Özeti Sizinle Aynı Lisanı Konuşuyoruz dinamo Yan-Sanayi, bir ERP yazılımında olması gereken uygulamalara ilaveten OTOMOTİV ve BEYAZ EŞYA Yan Sanayi firmalarının ihtiyaçlarını kapsayan, aynı zamanda Ana Sanayi ile entegrasyonlarını sağlayan bir yazılım ürünü. Bunun yanında dinamo Yan-Sanayi, 2003 yılından itibaren sizlerle beraber geliştirilmekte olduğu için fiyatı, ödeme koşulları ve servis imkanları da tam size göre. Açık Çek ve Gelişen İşbirliği OTOMOTİV ve BEYAZ EŞYA Yan Sanayi firmalarının işi çok, ERP uygulamaları ve Ana Sanayi firmaları ile entegrasyon için ayıracakları zaman ve kaynakları da kısıtlı. Bunun çözümü diyalog Açık Çek. dinamo Yan-Sanayi hem sizlerin ihtiyaçlarını hem de Ana Sanayilerin taleplerini birleştiren, bu çerçevede her gün geliştirilen bir yazılım ürünü; siz ne fiyatını düşünüyorsunuz ne de kim yapacak diye araştırmak zorunda kalıyorsunuz... Sadece haber veriyorsunuz, biz çözüyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz gibi. diyalog gerçekten böyle mi çalışıyor diye merak ediyor olabilirsiniz, yapmanız gereken kullanıcılarımız ile konuşmak... Nasıl olsa bir çoğunu en az bizim kadar tanıyorsunuz (*). Sizi de aramızda görme dileğiyle. diyalog

3 Ana Sanayi Yan Sanayi Öngörü / Sipariş / Plan Aktarımı FORD OTOSAN (FOSN) TOFAŞ TDD, ARÇELİK OYAK RENAULT TOYOTA MERCEDES ISUZU BSH Ana Sanayi Yan Sanayi Öngörü / Sipariş / Plan Aktarımı Çapraz Kod Değişimi Öngörü Kıyaslama Planlama Özeti Detaylı Analiz, MRP Formatında Gösterim Üretim Öngörülerinin Hesaplanması Üretim Emirlerinin Açılması Bildiğiniz gibi her Ana Sanayi kendisine has bir yöntemle kısa veya uzun vadeli sipariş öngörülerini yayınlar, haberli veya habersiz değiştirir. dinamo Yan-Sanayi yazılımı, bu yayınları okuyabilir ve kendi içine çekebilir, bu sayede kullanıcı her seferinde onlarca satır bilgiyi işlemek zorunda kalmaz. dinamo Yan-Sanayi içinde şu anda iki ayrı Ana Sanayi bağlantı programı bulunmaktadır. 1 FOSN Entegrasyonu : FORD OTOSAN firmasının FOSN ağına bağlanarak Günlük Haftalık Aylık öngörü dosyalarını tek seferde alıp birleştiren program. Bu program sizin şifreleriniz ile FOSN ağına bağlanır ve On-Line çalışır. 2 Ana Sanayi : TOFAŞ, RENAULT, ARÇELİK, Türk Demir Döküm, TOYOTA, MERCEDES, ISUZU, BSH firmalarının yayınladığı dosyaları doğrudan açarak Günlük Haftalık Aylık planları okuyan program. Bu program Ana Sanayi sisteminden elde edilen veya size gönderilmiş dosyaları açıp okuyarak çalışır. Her Ana Sanayi için onun formatını tanıyan uygulamalar dinamo Yan-Sanayi yazılımı içinde mevcuttur. Not : Kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda elektronik bir format içinde yayın yapan bütün Ana Sanayiler için bu uygulamalar genişletilebilir, bu çalışmalar Açık Çek kapsamında olduğu için herhangi bir kullanıcımıza özel bir maddi yük yaratmaz. Her iki programın ortak özellikleri Firma içi kod sisteminiz Ana Sanayinin kodlarından farklı ise elde ettiği verileri otomatik olarak sizin kod sisteminize çevirir. dinamo Yan-Sanayi içinde yer alan stoklarınız ile daha önceden açılmış iş emirlerini dikkate alarak yeni açılması gereken iş emirlerini veya tarih değişikliklerini önerir, analiz edebilmenizi sağlar ve onayladığınız iş emirlerinin açılışını yapar. İki öngörü setini kıyaslayarak, yeni artmış -azalmış veya iptal edilmiş olanları tek tuşla görebilmenizi sağlar.

4 Ana Sanayi Sipariş ve Öngörülerindeki Değişimlerin İzlenmesi Ana Sanayi Yan Sanayi entegrasyonu içinde yer alan karşılaştırma ekranı bir Ana Sanayinin iki farklı Sipariş ve Öngörü dosyasının kıyaslanması, bu sayede yeni sipariş, artan, azalan veya iptal edilenlerin bir bakışta görülebilmesini sağlar. Ana Sanayi Yan Sanayi Çapraz Kodlaması Ana Sanayi Yan Sanayi ÇAPRAZ KOD TABLOSU Ana Sanayi tarafından gönderilen sipariş (manuel / elektronik) Çapraz KOD Değişimi Firma KODLARI Cinsinden Dökümanlar Bu uygulama yeteneği sayesinde çalıştığınız Ana Sanayi Firmalarından bağımsız olarak stoklarınızı (referanslarınızı, ürünlerinizi...) istediğiniz gibi kodlayabilir ve isimlendirebilirsiniz. Ana Sanayi den gelen sipariş veya öngörü planları dinamo Yan-Sanayi içinde otomatik olarak sizin kodlarınıza dönüşür. Ana Sanayi için hazırlanacak bütün evrak ve raporlarda Ana Sanayi nin kendisine ait olan kod ve isim otomatik olarak yer alır. İrsaliye, fatura ve etiketleriniz tamamen Ana Sanayi nin standartlarına göre dizayn edilebilir. Bir stok kodunuz (referansınız...) birden fazla Ana Sanayi / Ana Üretici tarafından farklı kod ve isimler ile isteniyor veya kullanılıyor olabilir (özellikle aftermarket ürünleriniz var ise). Bu tür durumda çapraz kodlama planlama sisteminizi yalınlaştırmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

5 TNT Yükleme Formu Entegrasyonu (FORD OTOSAN uygulaması) FOSN den alınmış plan TNT Yükleme Formu dinamo - TNT Entegrasyonu Sevkiyat Listesi, İrsaliye Farkların Gönderilip Gönderilmeyeceği dinamo Yan-Sanayi içinde istenilen her tür, büyüklük veya kapsamda etiket üretebilmek mümkündür. Ana Sanayi tarafından istenen etiketler sistem içinden üretilebilir, etiketlerin basımı sevk listesi veya irsaliye gibi bir evrak içinden gerçekleştirilebilir. (Bu sayede zaten yapılması gereken bir işlem sonucu etiketler elde edilmiş olur, 2 farklı programa bilgi girişine gerek kalmaz). ASN / Elektronik İrsaliye Gönderimi dinamo Yan-Sanayi içinde hazırladığınız irsaliyenizi bir tuşla ASN/Elektronik İrsaliye bilgisi olarak gönderebilirsiniz. dinamo Yan-Sanayi içinde bir Ana Sanayinin farklı sevk adreslerine irsaliyeler tanzim edebilirsiniz. Sistem Kutu / Palet tür ve adetlerini hesaplayarak irsaliyenize otomatik olarak ekleyebilir. İrsaliyenizin yazımı bittikten 1-2 dakika içinde ASN Gönderimi tamamlanmış olacaktır. İrsaliye ve ASN bilginiz tamamen aynı olacağı ve bilginin iki kez girilme durumu olmadığı için hata yapmış olma ihtimaliniz minimuma inmiş olacaktır. Bu uygulama şu anda FORD OTOSAN sistemi ile On-Line, TOFAŞ sistemi ile dosya hazırlama ve gönderimi şeklinde çalışmaktadır. Diğer tüm Ana Sanayi uygulamalarında olduğu gibi gönderimler Ana Sanayi tarafından nasıl isteniyor ise o şekilde yapılmaktadır.

6 Kutu / Kasa ve Ürün Etiketleri (Sevkiyat veya İç Kullanım) dinamo Yan-Sanayi içinde istenilen her tür, büyüklük veya kapsamda etiket üretebilmek mümkündür. Ana Sanayi tarafından istenen etiketler sistem içinden üretilebilir, etiketlerin basımı sevk listesi veya irsaliye gibi bir evrak içinden gerçekleştirilebilir. (Bu sayede zaten yapılması gereken bir işlem sonucu etiketler elde edilmiş olur, 2 farklı programa bilgi girişine gerek kalmaz). dinamo Yan-Sanayi içinde her uygulama içinde birden fazla çeşitte etiket formatı kullanılabilir. Örneğin üretim deklarasyonu aşamasında iç veya dış kullanım amaçlı, farklı tasarımlara sahip etiketler aynı yazıcıdan arka arkaya temin edilebilir. Ford Otosan Kutu / Kasa Etiketi Sağ tarafta gördüğünüz ilk etiket Ford Otosan, ikincisi ise TOFAŞ ın Kutu / Kasa etiketleridir (dinamo Yan-Sanayi içinde sınırsız sayıda Ana Sanayi etiketi tanımlanabilir). Bu etiketler program içinden, sevkiyat miktarına göre gereken sayı ve ebatta doğrudan basılabilmektedir. Üçüncü etiket ise mamul alanında stoklanacak bir kasanın üzerinde yer alması için tasarlanmış tanıtıcı bir uygulamadır. TOFAŞ Sevkiyat Etiketi Etiket basımında Laser veya Endüstriyel yazıcılar kullanılabilir. Ürün Kasa Etiketi (İç Kullanım)

7 Fiyat Farkı Faturası Otomasyonu Yeni Fiyat Listesi Önceden Tanzim Edilmiş Faturalar Fiyat Farkı Fatura Hesaplaması Fiyat Farkı Faturası (Faturaları) Liste veya sözleşme değişikliklerinizde, tanzim edilmiş olan her faturanıza bir fatura veya bir tarih aralığındaki tüm faturalarınız için tek fatura gibi farklı seçenekler sayesinde 1-2 dakika içinde Fiyat Farkı Faturalarınız hazırlanmış olacaktır. Bu uygulama bütün Ana Sanayi ler için kullanılabilir. Hesap Ekstresi Gönderimi (Ford Otosan Mutabakat Uygulaması) Ford Otosan Mutabakat gönderimi dinamo Yan-Sanayi içinden doğrudan yapılabilmektedir. Bu uygulamayı gerçekleştirmek için herhangi bir bilgi girişi veya kopyalama ihtiyacı olmadığı için sizin sisteminizde görünen bilgi doğrudan Ford Otosan sistemine gönderilmiş olacaktır. Elektronik Fatura Gönderimi (TOFAŞ Uygulaması) Bir TOFAŞ uygulaması olan Elektronik Fatura Gönderimi sayesinde bilgi tekrarı yapmadan, bir veya daha fazla fatura içeriğini TOFAŞ sistemine gönderebilirsiniz. Bu uygulamada seçilen fatura(lar) TOFAŞ tarafından tarif edilmiş dosya formatına çevrilerek önceden belirlenen bir adrese gönderilirler. DID (dinamo ID Uygulaması) ve Tek Kod / Çok Marka Fiyatlaması Bir ürününüzü farklı Marka/Model araçlar için farklı referans, farklı kutu ve etiket, hatta farklı fiyat ile satıyor olabilirsiniz. D.I.D uygulaması ile üretirken tek kod / tek ürün ağacı / tek mühendislik çalışması ama satarken birden fazla ürün gibi davranabilirsiniz, hem de hiç sorunsuz olarak.

8 Üretimin İzlenmesi Yayınlama ve Bilgi Toplama Üretimin izlenebilmesi ve operatörlerin kolayca bilgi işleyebilmeleri için dinamo Yan-Sanayi içinde özel yöntemler mevcuttur. Her operasyon iş emri formunda BARKOD işareti ile beraber yer alabilir, aşağıda bunun bir örneğini görüyorsunuz. Üretim operatörü bu BARKOD u okutarak hangi iş emrinin hangi operasyonunda ve hangi iş merkezinde olduğunu tek bir adımda dinamo ya söylemiş olur. Üretim ve duruş bilgileri (planlı ve plansız duruşlar), üretilen sağlam miktar, sakat veya hurda değerleri, operasyonun gerçekleşmesi ile ilgili notlar farklı ekran dizaynları ile sisteme aktarılabilir. Bu sayede hem üretim izlenmiş olur hem de OEE veri tabanı oluşur. Üretimden bilgi toplarken el terminalleri de kullanabilirsiniz. Üretimden bilgi toplamak için dizayn edilmiş bir İş Emri formu.

9 Saç Siparişlerinin Takibi (EDÇSM ve/veya BORÇELİK ile çalışanlar için) Rulo veya Tabaka Saç kullanarak üretim yapanların kullanabileceği bu uygulama satınalma siparişinizin alt detaylarını aşama aşama takip edebilir. Bu uygulama dinamo Yan-Sanayi içinde yer alan satınalma uygulaması ile entegre çalışmaktadır. Bir siparişin hazır edimleri tedarikçiden öğrenildikçe sisteme kaydedilir. Tedarikçinin sevk etmesini istediğiniz ruloları işaretleyerek istek listesini doğrudan elde edebilir veya tedarikçiye elektronik olarak gönderebilirsiniz. Malzemelerin yola çıkışlarını ve teslim alınışlarını ayrı statüler ile izleyebilirsiniz. Teslim alınanları seçtiğinizde isterseniz otomatik stok giriş kaydı üretebilirsiniz. Müşteriye Özel Ürün Ağacı (Konfigüre Ürünler) Aftermarket piyasasında bir ürününüzü çok az farklar (renk, kutu, ambalaj şekli gibi...) ile farklı Ana Üreticilerin araçları için satıyor olabilirsiniz. Bu durumda her Ana Üretici için yeni bir kod açma yolunu seçerseniz çok fazla sayıda ürün ağacı düzenlemeniz de kaçınılmaz olacaktır. Sorun, bu ürün ağaçlarının açılması değil ancak daha sonraki değişikliklerin (ürün ağacı bakımı) sisteme hatasız olarak aktarılmasıdır. dinamo Yan-Sanayi, konfigüre ürün ağacı tekniğinde ulaştığı nokta sayesinde tek ürün ağacı içinde onlarca farklı müşterinizin beklentilerini karşılayabilir. İş emri, stok, sipariş ve maliyet sistemleri konfigüre tekniğine göre çalışabildikleri için ihtiyaçlarınızı zorlanmadan karşılayabilirsiniz, sistem kendi kendisini denetleyebilecek şekilde tasarlanmış ve yıllardır bu şekilde çalışmaktadır. Konfigürasyon veya tercihlerden doğan açıklama / tanım değişiklikleri sistem tarafından otomatik olarak evraklara yansıtılabilir.

10 6 Aylık Ana Sanayi Planlarına Eşlenik 6 Aylık Kapasite ve Malzeme Planlama Mevcut Siparişler Ana Sanayi Öngörümleri Firma İçi Öngörümler Kapasite Planı ve Grafikleri Malzeme ve Satınalma Planı Uzun Vadeli Planlama İş Emri Açılışı, Tedarikçi Bilgilendirme DOCK To DOCK Analizi Uzun Vadeli Planlama uygulaması sistem içinde hiç kayıt üretmeden çalışabilir (senaryo gibi). Bu uygulama içinde Mevcut Siparişler, Ana Sanayi veya Firma İçİ Öngörümleri istenildiği gibi (seçtikleriniz) değerlendirilir. Öngörüm ve siparişlerinizin zaman dağılımına uygun olarak hem malzeme (satınalma planı) hem de iş merkezlerinizin yük dağılımı (kapasite planı) kolayca elde edilir. İstenirse bu sonuçlara uygun olarak tedarikçi bilgilendirme (basılı form veya elektronik dosyalar şeklinde), satınalma siparişi ve iş emirlerinin topluca açılışı sağlanabilir. DOCK To DOCK Analizi (Hammadde ve Mamul) DOCK To DOCK analizi, yaptığınız planın içinde kullanılacak malzemelerin hangisinin kaç gün boyunca stoklarınızdan karşılanacağını gösterir (turuncu renkli sütunlar). Yan tarafta yer alan mavi renkli sütunlarda ise hem stoğunuz hem de mevcut satınalma siparişlerinizle beraber hangi malzemeyi hangi tarihe kadar problemsiz kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

11 dinamo Yan-Sanayi Kapasite Yönetimi Çalışma Parametreleri Operasyon Bildirimleri, SCADA Sistemi Ana İmalat Planı (MPS) Alternatif Rota, Çalışma Takvimi Değişikliği, Yönetim Kararları Kapasite Yönetimi (CRP) İş Listeleri, Yük Grafikleri, Kapasite Kullanımı ve Boşluklar dinamo Yan-Sanayi ile tezgah veya iş merkezlerinin üzerindeki yükü, bu yükün zaman eksenindeki dağılımını ve bu yükü oluşturan üretim ve operasyon emirlerini çok verimli olarak yönetebilirsiniz. Açılan her iş emri kendi rotasındaki iş merkezleri üzerinde yük oluştururken, operasyon bildirimleri yapıldıkça da toplam yük ve iş listesi sürekli olarak güncellenir. Bu sayede sisteme ne zaman bakarsanız bakın güncel sonuçlara ulaşmış olursunuz. Sistemin içinde bulunan sonsuz kapasite planlama size darboğazlarınızı ve bunları aşabilmek için ip uçlarını sağlar; bu sayede problemleri zamanından çok önce teşhis edebileceksiniz. İş Merkezi Kapasite Yük Grafiği dinamo Finite Scheduling uygulaması ise bu çalışmalarınıza bambaşka bir boyut kazandıracak yetenekte. Alternatif tezgahların otomatik seçimi, ileri veya geriye doğru yükleme yaklaşımları, darboğaz planlaması gibi farklı algoritmaları kullanarak planlarınızı giderek daha hassas bir seviyeye yükseltecek. Finite Scheduling Sonlu Kapasite Planlama İş Çizelgesi

12 On Line Tezgah İş Listeleri Tezgah İş listesi o tezgahta yapılacak işin miktar, iş emri no, süre, en geç bitiş tarihi, hangi müşteri için olduğunu gösterir. Bu listeyi elde etmek için tezgah kartını ekrana çağırmak yeterlidir. Tezgahlarınızın Üzerindeki Yükü Her An Görebilirsiniz dinamo Yan-Sanayi kapasite sistemi on-line çalışır, açılan her iş emri grafiklerde yerini alırken tamamlanan her operasyon yük tablosunu o anda ter eder. Tezgahlarınızın üzerindeki yükü analiz edebilmek için karışık yollara gerek yoktur, sağ tarafta gördüğünüz grafik her tezgahın üzerindeki yükü hem saat hem de gün olarak gösteren bir örnektir. Duruş Analizleri Size Problemlerinizi Gösterecek OEE sisteminizi besleyecek bilgileri (operatörlerinizin üretim / duruş kayıtlarını) sisteminize aktarıyor iseniz duruş analizleriniz hazır demektir. dinamo Yan-Sanayi içinde duruş sebeplerini istediğiniz detayda tanımlayabilirsiniz, daha sonra her duruş sebebinin kaç kez oluştuğunu, ne kadar zaman kaybedildiğini hem rapor hem de grafik olarak elde edebilirsiniz. Duruş sebepleri en büyük kayıptan en aza doğru raporlanabilir, Pareto grfaiği hazırlanabilir.

13 Parça Tanıtım Kartı / Etiketi Bir operasyonu tamamlayan operatör sağ taraftaki gibi bir Kart veya Etiketi hazırladığında tesis içinde gezinen yarımamüller tamamen adreslenmiş olur. Parçanın bir sonraki işlem yeri, kalite kontrol işlemi için not alanı, resim, miktar gibi bilgiler bu kartın üzerinde yer alabilir. Bu sayede zaten manuel olarak yapılan bir işlemi otomasyon içine alarak ek iş yükü yaratmadan üretimden bilgi toplama hedefinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Her operasyon noktasında hem yapılan üretimi hem de bir sonraki operasyon noktasını belirleyici etiketler üretebilirsiniz. Planlanan ve Gerçekleşen Operasyon Süreleri Adım Adım İzlenebilir Planlanan neydi, ne oldu, ne kadar sağlam, ne kadar hurda / fire oluştu, kimler o operasyonda ne zaman çalıştı, hangi duruşlar oldu, ne kadar sürdü... Bu bilgileri hem ekranlarınızda izleyebilir hem de çeşit çeşit analizlerde kullanabilirsiniz. Planlanan ve gerçekleşen, sisteminizin devamlı olarak izlediği ve sizin düzeltici faaliyetlerinize ışık tutacak değerler. Bunları ister raporlarınızda ister ekranlarınızda izleyerek işletmenizin verimliliğini etkileyecek kararlara daha kısa zamanda ulaşabileceksiniz. Binlerce Rakkamın Yerine Overall Equipment Efficiency (OEE) Analizleri Üretim alanından toplanan operasyon bilgilerinin diğer bir sonucu da OEE analizidir. OEE, etkin çalışma süresi, üretim hızı ve sağlam / bozuk değerlerini bir arada incelediği için en kısa yoldan ne tarafa doğru gidildiğini söyleyebilir. OEE değerleri her üretim emrinin her operasyonu için hesaplanmasının yanısıra uzun dönem averajları ile Tezgah, Ürün, Operasyon analizlerine çok önemli bir değer katar Hedef OEE değerinden farklı bir sonuç elde edildiğinde sapma yüzdesi hem rakamsal hem de grafik olarak görüntülenir.

14 dinamo Yan-Sanayi Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) ve Stok Yönetimi Mevcut Stoklar Operasyon Durum Bilgisi Açık Satınalma Emirleri Satınalma Sistemi Satınalma Önerileri Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) Satış Siparişleri Rezervasyon Bilgisi Üretim Planı İhtiyaçları Ana İmalat Planı (MPS) Tarih Değişikliği İptal Yeni Sipariş Tarih Değişikliği İptal Yeni Üretim Emri Üretim Önerileri Ne, Ne Zaman, Ne Kadar gerekiyor sorusunun doğru cevabı size para kazandırır. Daha az ve doğru stok sadece daha az para değildir; aynı zamanda daha az depolama alanı, daha az yıpranan / bozulan malzeme, daha az takip / taşıma faaliyeti, daha az duraksayan imalat anlamına da gelir. İhtiyaçların doğru analizi daha az yaşlanan stok, daha az kayıp demektir. Stoğunuzun yaşı, nelerden dolayı kaynaklandığını bir bakışta göreceğiniz ekran ve raporların yanı sıra nerede kullanılıyor bilgisine çabucak ulaşmak yönetiminizi kolaylaştıracaktır. Stok yaşlandırma bilgisine doğrudan erişebilirsiniz Depo içi yönetimde ise parti / seri etiketlemesi, depo içi yerleştirme imkanları, imalat veya sevkiyat için hazırlanacak malzemelerin adres bilgileri eşliğinde toplanabilmesi, rezervasyon imkanları, sayım kolaylıkları dinamo Yan-Sanayi yazılımının işinize çok yarayacak diğer özellikleri. Barcode teknolojisini kullanmak istediğinizde bize danışabilirsiniz.

15 Satınalma, MRP Sisteminizin Bir Parçasıdır Hem firma içi yapılan talepler hem de MRP ve Uzun Vadeli Planlama modüllerinden gelen önerilere göre satınalma siparişleri açılabilir. Firma İçi Talepler MRP Sistemi ve UVP Öneriler sistemi güvenlik stoğu, parti büyüklüğü, belli sayıda günü karşıla, sadece net ihtiyacı karşıla gibi farklı parametreler ile çalışmaktadır. Öneriler sistemi tedarikçilerinizin tercih edilen, onaylı, onay bekleyen, red edilmiş gibi statülerini de dikkate alabilir. Bu sayede firmanızın satınalma politikalarına uygun siparişleri otomatik olarak üretebilirsiniz. Satınalma Talebi Satınalma Siparişi MRP Satınalma Önerileri Giriş Kalite Kontrol Raporu, Depo Kabul Etiketleri ve Diğer Formlar Giriş Kontrol Raporu, Giriş Etiketi veya Satınalma Sipariş Formu, Teklif İsteme Mektubu gibi form ve etiketler istenilen formatta hazırlanabilir. Tedarikçilere gönderilmesi gereken formlar elektronik veya kağıt formatında gönderilebilir. Üretilen tüm formlar matbaa kalitesinde olduğu için tekrar elden geçmesi veya düzenlenmesi gerekmez, bu sayede çok büyük zaman kazançları elde edilmektedir.

16 Maliyetiniz Kontrol Altına Girecek Satınalma İadeler Fason İşlemler Malzeme Kullanımı Üretim Masraf Dağıtımı Fire Dağıtımı Operasyon Süreleri Fiili Maliyet (FIFO LIFO AO) (YTL ve YPB) Satış Analizleri Envanter Analizleri Üretim Analizleri Teklif Analizleri Satınalma Analizleri Muhasebe dinamo Yan-Sanayi içinde Fiili Maliyet (actual cost), bir envanter kaleminin üretilmesi ve / veya satınalınması için gerçekten harcanan kaynakların (satınalma masrafları, hammadde, zaman) çeşitli dağıtım anahtarına göre şarj edilmesi sonucu ortaya çıkar. Fiili maliyet, satış, müşteri ve ürün karlılığı gibi analizlerde kullanılabilir. Ürün Maliyetlerinizi ve Teklif Fiyatınızı Detaylı Analiz Edebilirsiniz Üst kısımdaki ekran ürünlerin hesaplanmış maliyetini alt kısımdaki görüntüde ise malzeme ve operasyon detayını görmektesiniz. dinamo Yan-Sanayi içinde çeşitli maliyet senaryolarını çalışabileceğiniz, aynı zamanda malzeme ve kapasite analizleri de yapabileceğiniz bir program var. Bu sayede her ürünün malzeme ve operasyonlarının maliyete olan katkısını, farklı varsayımlar ile üretilen teklif fiyatının karlılık sonuçlarını izleyebileceksiniz.

17 dinamo Yan-Sanayi ERP Yazılımı Entegrasyon Şeması dinamo Yan-Sanayi Genel Özellikler dinamo Yan-Sanayi, 1994 yılından itibaren sadece üretim yapan firmalar ile çalışan diyalog yazılım tarafından geliştirilmiştir, OTOMOTİV ve BEYAZ EŞYA Yan Sanayisi için hazırlanmış bir ERP & E-Business yazılımıdır. Ana Sanayi Yan Sanayi entegrasyonunu Ana Sanayilerin öngördükleri veya tanımladıkları şekilde sağlar. Değişen veya yeni Ana Sanayi uygulamaları sisteme sürekli olarak eklenmektedir, bu tip yazılımlar veya çalışmalar ayrıca ücretlendirilmez. dinamo Yan-Sanayi, Yan Sanayi ve Ana Sanayi istek ve önerileri doğrultusunda sürekli geliştirilmektedir ve Q1 süreçlerini doğrudan destekler, geçiş ve ilerleme çalışmalarınızı kolaylaştırır. Ekonomik ve mantıklı olduğu kanıtlanmış fiyat, ödeme ve servis koşullarına sahiptir dinamo Yan-Sanayi bölüm bölüm satın alınabilir, uygulamaya alınabilir Ve en önemlisi, sizinle aynı dili konuşup aynı problemlerin çözümü için çalışır

18 Otomotiv ve Beyaz Eşya Yan Sanayi Uygulamaları FORD OTOSAN (Ford Otosan Supplier Network), TOFAŞ, OYAK-RENAULT, TOYOTA, Türk Demir Döküm ve ARÇELİK, BSH Öngörü/Sipariş dosyalarının aktarımı Ana Sanayi Yan Sanayi Çapraz Kodları Dock To Dock Analizi Kutu / Kasa ve Ürün Etiketleri ASN (Automatic Shipment Notice) ve Elektronik İrsaliye Gönderimi (FORD OTOSAN, TOFAŞ, OYAK RENAULT) Fiyat Farkı Faturası, Ford Otosan Mutabakat, TOFAŞ Elektronik Fatura Gönderimi Müşteriye Özel Ürün Ağacı Saç Sipariş Takibi (EDÇSM BORÇELİK) 6 Aylık Ana Sanayi Planlarına Eşlenik 6 Aylık Kapasite ve Malzeme Planlama OEE Analizleri dinamo ERP Modülleri Muhasebe Yönetimi, Enflasyon Muhasebesi Sabit Kıymetler Bordro Çok Dövizli Finans Yönetimi Nakit Akış ve EFT Otomasyonu (Garanti, TEB, KoçBank) Maliyet Muhasebesi / Maliyetlendirme Stok, Depo ve Lokasyon Yönetimi Ürün Konfigüratörü ve Süper Ürün Ağacı Uygulaması Teklif / Satış ve Dağıtım Yönetimi, Satış Analizleri Satınalma Talep ve Sipariş Yönetimi Dış Ticaret Yönetimi (İthalat ve İhracat) Üretim Planlama, Malzeme ve Kapasite Yönetimi (MPS, MRP, CRP) İmalat Alanı Yönetimi, İş Emri, Operatör, Üretim Merkezi Kayıtları Üretim Alanı Veri Toplama Uygulaması Mühendislik Tanımları / İş Emri Entegrasyonu Fason İmalat Takibi Kalite Yönetimi, Süreçlerin Analizi, Giriş ve Üretim Kalite Değerleri Sonlu Kapasite Planlama Finite Scheduling / İş Emri Sistemi ile Entegrasyon İnsan Kaynakları Yönetimi Planlı ve Plansız Bakım Yönetimi Kalibrasyon Yönetimi dinamo Yan-Sanayi diyalog kim? diyalog 1994 yılından başlayarak kesintisiz olarak sanayi şirketleri ile çalışan, üretim yapanlar için yazılım geliştiren bir şirket yılında OTOMOTİV Yan Sanayi firmaları ile başladığımız çalışmaya daha sonra BEYAZ EŞYA Yan Sanayi firmalarıda katıldı. Bu nedenle daha önce dinamo OTOMOTİV olarak duyurduğumuz ürünümüzün ismini dinamo Yan-Sanayi olarak değiştirdik ve kapsamını genişlettik. Ne kadar sürede devreye girebilir Programın kullanım eğitimi çok hızlı gerçekleşir çünkü kullanımı oldukça kolaydır. Ancak kodlama ve iş akışınızın gözden geçirilmesi veya gereken bilgiyi bir araya getirmeniz zaman alabilir. Bu süre firmadan firmaya değişse de 1-6 ay arası gibi düşünebilirsiniz. Ne tür bir donanım gerekli dinamo Yan-Sanayi Windows NT, 2000, 2003 Server ortamlarına kurulabilir. Windows 2000, XP kullanıcıları tarafından da kullanılabilir. Bunun yanında her tür yazıcıyı da kullanabilirsiniz. Programlama ortamı dinamo Yan-Sanayi Microsoft C kullanılarak hazırlanmıştır. Form / Rapor / Makro bölümlerinde ise diyalog dışındaki programcı ve kullanıcılarımızın da kolaylıkla kullanabileceği Microsoft Visual Basic Script tekniği izlenmiştir. Bu sayede sisteme kolaylıkla form, etiket veya kendinize özgü makrolar ekleyebilirsiniz. Servis, fiyat, ödeme imkanları, kuruluş hizmetleri, yeni Ana Sanayi uygulamaları, geçiş çalışmaları gibi aklınıza gelen her konuda bizi arayınız... unutmayın kullanabileceğiniz bir Açık Çekiniz var. Büyükdere Caddesi 1. İmar İş Hanı No : 48 Kat : 4 Mecidiyeköy - İstanbul (212)

KG PALAIMON. Kurumsal Kaynak Planlama Çözümü. www.korgun.com.tr

KG PALAIMON. Kurumsal Kaynak Planlama Çözümü. www.korgun.com.tr ÜRÜN AĞACI STANDART ÜRÜN AĞACI GELİŞMİŞ MODEL TANIM BÜTÜNLEŞİK MODEL TANIM KG Palaimon, içerisinde yer alan reçete tanımlamaları ile üretime yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Yenilikçi yaklaşımı ile

Detaylı

dinamo KALIP Kalıp Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı dinamo KALIP dinamo KALIP Bilgi Dosyası

dinamo KALIP Kalıp Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı dinamo KALIP dinamo KALIP Bilgi Dosyası dinamo KALIP dinamo KALIP Kalıp Kalıp Üretim Üretim Planlama ve Maliyetlendirme Yazılımı Yazılımı Bilgi Dosyası dinamo KALIP Yazılımı Nedir? dinamo KALIP, kalıp üretimi yapan işletmelerin; - imalat aşamalarını

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform

Kurumsal. Dönüşüm. M. Göker SARP Koordinatör ERP Committee Turkey & Enterprise Transformation Platform Hedefiṁiż Kurumsal Dönüşüm Rekabetçiliğin ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli sağlayıcılarından olan verimlilik artışının yaratılmasında anahtar rol oynayan, bilgi ve iletişim teknolojileridir.

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

ENERJİ. 2010Mikro Yazılımevi A.Ş.

ENERJİ. 2010Mikro Yazılımevi A.Ş. ENERJİ 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STANDARDIMIZ MÜKEMMELLİK Günümüzde rekabet koşulları daha çetin. Kaliteli ürün, en uygun fiyatla ve en seri şekilde pazara ulaşmak zorunda. Eğer işletmeniz uluslararası

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları

Netsis Yazılım. Giriş. Finans Uygulamaları 1 1 2 Giriş Neden ERP? Netsis Enterprise ve Standard 16 Finans Uygulamaları Muhasebe - Enflasyon ya da Döviz Muhasebesi ve TTK - Maliyet Muhasebesi - Demirbaş Yönetimi - Leasing, Yatırım, Teşvik, Zimmet

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama

dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama dinamo / bakım Plansız Periyodik Önleyici - Kestirimci Fabrika Bakım Planlama 1 Fabrika Bakım Planlama Versiyon 2.0 Bu döküman Fabrika Bakım Planlama yazılımını kullanmak isteyen kişilerin bir senaryo

Detaylı

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Çok Uluslu Operasyonlar Hedefleyen, Çok Kanallı, Büyük Ölçekli Firmalar için Nebim V3 Enterprise Edition Nebim V3 Enterprise

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKROTOP. Ticari Otomasyon Paketi. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKROTOP Ticari Otomasyon Paketi 1 MİKROTOP Bilişim sektörü en hızlı gelişen ve teknolojik olarak sürekli yenilenen sektörlerden biridir. Hedefimiz isteklerinizi dinleyen program üretebilmektir. Gerek

Detaylı

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü

Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Perakendeci, Toptancı ve Üretici Firmalar için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Çözümü Çok Uluslu Operasyonlar Hedefleyen, Çok Kanallı, Büyük Ölçekli Firmalar için Nebim V3 Enterprise Edition Nebim V3 Perakendeci,

Detaylı

MİKRONOM. Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi. 2007 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRONOM. Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi. 2007 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRONOM Ticari ve Entegre Muhasebe Otomasyon Paketi 1 MİKRONOM Bilişim sektörü en hızlı gelişen ve teknolojik olarak sürekli yenilenen sektörlerden biridir. Hedefimiz isteklerinizi dinleyen program üretebilmektir.

Detaylı

Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri

Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Freedom ERP Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Freedom ERP Barkod Otomasyonu Uygulama Örnekleri Temel Teknoloji Barkod Otomasyonu ve Kurumsallaşma İlişkisi Kurumsal olmak nedir? Aşağıda okuyacağınız

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

AVAKOZA ERP K u r u m s a l P e r f o r m a n s Y ö n e t i m i

AVAKOZA ERP K u r u m s a l P e r f o r m a n s Y ö n e t i m i AVAKOZA ERP K u r u m s a l P e r f o r m a n s Y ö n e t i m i K u r u m u n u z a r e n k k a t ı y o r u z Değişim için hazır mısınız? Biz hazırız Dünya hızla değişiyor. İş yapma biçimleri hızla değişiyor.

Detaylı

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın.

Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Mikro V14 serisi ile işinizde fark yaratın. Rakiplerine oranla daha hızlı davranmak ve bu hızıyla fark edilen, kaliteli firmalar arasında olmak isteyen işletmeler için ürettiğimiz V14 serisi programlarımız,

Detaylı

KULLANIM KOLAYLIKLARI

KULLANIM KOLAYLIKLARI GO Shop Manager, LOGO nun mağazaların operasyonel faaliyetlerinin otomasyonu ve etkin yönetimi için geliştirdiği bir çözümdür. Örme, Konfeksiyon, Ayakkabı, Çeyiz, Halı-Mobilya, Kozmetik, Kırtasiye, Oyuncak,

Detaylı

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! TIGER PLUS TIGER PLUS Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan geleceğin liderlerine özel! Dünyanın 41 den

Detaylı

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Batuhan KOCAOĞLU Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü, İstanbul,

Detaylı

Netsis 7.0 Sürümü Yenilikleri. Değerli Müşterilerimiz,

Netsis 7.0 Sürümü Yenilikleri. Değerli Müşterilerimiz, Değerli Müşterilerimiz, Netsis ürün ailesinin gelişimindeki en yeni kilometre taşımız olan Netsis 7.0 sürümünü sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Bu sürümde sizlerden aldığımız binlerce geri bildirim

Detaylı

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STOK MODÜLÜ 1. stok modülü... 8 1.1 Kartlar ve Hareket Föyleri...9 1.1.1 Stok Tanıtım Kartları...9 1.1.1.1 Stok Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.1.2 Stok Tanıtım Kartı... 13 1.1.1.3 Kısa Stok Tanıtım

Detaylı

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı. Finans ve Muhasebe. Tedarik ve Üretim Yönetimi. Stok ve Sipariş Yönetimi. Depo Yönetimi Nebim Winner Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Yazılımı Finans ve Muhasebe Tedarik ve Üretim Yönetimi Stok ve Sipariş Yönetimi Depo Yönetimi Mağazacılık Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) İş Zekası ve Kurumsal

Detaylı

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! TIGER PLUS TIGER PLUS Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan geleceğin liderlerine özel! Türkiye uygulama yazılımları pazarı

Detaylı